<
OTSUS
Vaidlustusasja number 19-25/286677
Otsuse kuupäev 20.02.2025
Vaidlustuskomisjoni liige Taivo Kivistik
Vaidlustus Liinihoolduse Varad OÜ vaidlustus Elektrilevi OÜ
riigihankes „Liinikoridoride hooldustööde teostamine
Lääne-Virumaal, Valgamaal ja Lääne-Võrumaal“
(viitenumber 286677) hankija otsustele riigihanke osas 3
kvalifitseerida RPE Liikluskorraldus OÜ ning tunnistada
RPE Liikluskorraldus OÜ pakkumus vastavaks ja
edukaks
Menetlusosalised Vaidlustaja, Liinihoolduse Varad OÜ, esindaja Krister
Laas
Hankija, Elektrilevi OÜ, esindaja Heili Raudkivi
Kolmas isik, RPE Liikluskorraldus OÜ, esindaja
vandeadvokaat Anneli Aab
Vaidlustuse läbivaatamine Kirjalik menetlus
RESOLUTSIOON
Riigihangete seaduse § 197 lg 1 p-i 5 ja § 198 lg-de 2 ja 8 alusel
1. Rahuldada Liinihoolduse Varad OÜ vaidlustus Elektrilevi OÜ riigihanke „Liinikoridoride
hooldustööde teostamine Lääne-Virumaal, Valgamaal ja Lääne-Võrumaal“ (viitenumber
286677) osas 3 osaliselt ning tunnistada kehtetuks Elektrilevi OÜ otsus RPE Liikluskorraldus
OÜ kvalifitseerimiseks.
2. Mõista Elektrilevi OÜ-lt Liinihoolduse Varad OÜ kasuks välja tasutud riigilõivust 576 eurot.
3. Mõista Liinihoolduse Varad OÜ-lt RPE Liikluskorraldus OÜ kasuks välja lepingulise esindaja
kulud summas 140 eurot (käibemaksuta).
EDASIKAEBAMISE KORD
Halduskohtumenetluse seadustiku § 270 lg 1 alusel on vaidlustuskomisjoni otsuse peale
halduskohtule kaebuse esitamise tähtaeg 10 päeva arvates vaidlustuskomisjoni otsuse avalikult
teatavaks tegemisest.
ASJAOLUD JA MENETLUSE KÄIK
1. 11.11.2024. a avaldas Elektrilevi OÜ (edaspidi Hankija) avatud hankemenetlusega riigihanke
„Liinikoridoride hooldustööde teostamine Lääne-Virumaal, Valgamaal ja Lääne-Võrumaal“
(viitenumber 286677) (edaspidi Riigihange) ja tegi kättesaadavaks teised riigihanke
alusdokumendid (edaspidi koos nimetatult RHAD), sh Kõrvaldamise alused ja
kvalifitseerimistingimused.
Riigihange on jagatud neljaks osaks.
Pakkumuste esitamise tähtpäevaks, 23.12.2024. a, esitasid pakkumuse Riigihanke osas 3 -
Valgamaa ja Lääne-Võrumaa (0,4 - 1 kV nimipingega liinikoridori hooldamine (edaspidi Osa 3)
pakkumuse 11 pakkujat, sh Liinihoolduse Varad OÜ ja RPE Liikluskorraldus OÜ.
2. 09.09.2024 otsustega Osas 3 kvalifitseeris Hankija RPE Liikluskorraldus OÜ ning tunnistas
RPE Liikluskorraldus OÜ pakkumuse vastavaks ja edukaks.
3. 27.01.2025. a laekus Riigihangete vaidlustuskomisjonile (edaspidi vaidlustuskomisjon)
Liinihoolduse Varad OÜ (edaspidi ka Vaidlustaja) vaidlustus Hankija otsustele kvalifitseerida
Osas 3 1 RPE Liikluskorraldus OÜ (edaspidi ka Kolmas isik) ning tunnistada
RPE Liikluskorraldus OÜ pakkumus vastavaks ja edukaks.
4. Kooskõlas riigihangete seaduse (edaspidi RHS) § 195 lg-ga 2 ja § 196 lg-dega 1 ja 3 teatas
vaidlustuskomisjon 31.01.2025 kirjaga nr 12.2-10/19 menetlusosalistele, et vaatab vaidlustuse
läbi esitatud dokumentide alusel kirjalikus menetluses, tegi teatavaks otsuse avalikult teatavaks
tegemise aja ning andis täiendavate seisukohtade ja dokumentide esitamiseks aega kuni
05.02.2025 ja neile vastamiseks 10.02.2025. Vaidlustuskomisjoni määratud esimeseks
tähtpäevaks esitasid täiendava seisukoha Vaidlustaja ja menetluskulude nimekirja Kolmas isik.
Teiseks tähtpäevaks esitasid täiendava seisukoha Hankija ja Kolmas isik.
MENETLUSOSALISTE PÕHJENDUSED
5. Vaidlustaja, Liinihoolduse Varad OÜ, vaidlustuses ja 05.02.2025. a esitatud täiendavates
seisukohtades põhjendatakse taotlusi alljärgnevalt.
5.1. Kolmas isik ei vasta kvalifitseerimistingimustele, mistõttu Hankija ei oleks tohtinud
Kolmandat isikut kvalifitseerida ja tema pakkumust edukaks tunnistada.
5.2. Kvalifitseerimistingimustes on nõue, et pakkuja netokäive peab olema saavutatud
järgmistes või samaväärsetes tegevusvaldkondades:
- metsamajandust abistavad tegevused EMTAK kood 02401;
- maastiku hooldus ja korrashoid EMTAK kood 81301:
- elektri- ja sidevõrkude ehitus EMTAK kood 42221;
- metsakasvatus ja muud metsamajanduse tegevusalad EMTAK kood 02101;
- Metsaraie EMTAK 02201.
Avalikest andmetest www.teatmik.ee on tuvastatav, et Kolmanda isiku peamiseks tegevusalaks
on mujal liigitamata masinate, seadmete jm materiaalse vara rentimine ja kasutusrent. Äriühingu
enda kodulehelt www.rpe.ee nähtub, et Kolmas isik müüb ja rendib erinevaid liikluskorralduse
vahendeid. Kodulehel pakutavate teenustena on märgitud järgmised teenused – liikluskorraldus;
liiklusskeemide koostamine ja kooskõlastus; liiklusreguleerijad; saateauto teenus veoste
turvamiseks; joonimis-, märgistus- ja markeerimisteenus; tänavapuhastusteenus ja postide
paigaldus puurimisseadmega. Ükski nendest tegevustest ei ole seotud
kvalifitseerimistingimustes nimetatud tegevusvaldkondadega.
5.3. Kuigi hanketingimustes on sätestatud, et tegevusvaldkondade samaväärsuse hindaja on
Hankija, ei või Hankija seda õigust kuritarvitada. Tegevused, mida Kolmas isik teostab ei ole
võrdväärsed tegevustele, milles Hankija on ette näinud netokäibe tekkimise kohustuse.
Kolmanda isiku avalikkusele avaldatud tegevuste näol ei ole tegemist tegevustega, mis
seostuksid metsandusega, maastiku hoolduse ja korrashoiuga või elektri- ja sidevõrkude ehituse
või nende tegevuste ekvivalentidega.
5.4. Kuivõrd Kolmas isik ei tegele Hankija nõutud ega nendega võrdväärsetel tegevusaladel, ei
vasta Kolmas isik kvalifitseerimistingimustele.
5.5. 05.02.2025. a esitas Vaidlustaja täiendavad seisukohad.
5.5.1. Kvalifitseerimistingimustele vastavuse kontrollimiseks esitas Hankija Kolmandale isikule
küsimuse, miks tema netokäive ei kajastu nõutud EMTAK koodide all. Selgitust saab
asjakohaseks pidada üksnes siis, kui ka keskmine erapooletu kõrvalseisja peab seda
asjakohaseks. Kolmanda isiku selgitust ei saa pidada asjakohaseks. Selgituse kohaselt on
Kolmanda isiku üheks põhitegevusalaks küll maastikuhooldus ja -korrashoid, kuid kuna kunagi
pole probleeme olnud ja raamatupidaja pole vajalikuks pidanud äriregistris selle koodi all
tegevust registreerida, siis pole seda tehtud. Selline selgitus ei ole adekvaatne. Kuigi äriregistris
1 Alljärgnevalt käsitleb käesolev otsus üksnes Osas 3, ka siis, kui sellele ei ole eraldi viidatud.
2 (10)
saab tõesti valida vaid ühe põhitegevusala, saab teised tegevusalad registreerida
kõrvaltegevusaladena, mida Kolmas isik ei ole teinud. Põhjus pole teada. Kolmanda isiku
juhatuse liikme selgitus ei kattu Kolmanda isiku 2022. ega 2023. majandusaasta aruannete
tegevusaruandes avaldatud informatsiooniga. Nii 2022 kui ka 2023. a majandusaasta aruandest
nähtub, et Kolmanda isiku põhitegevuseks on liiklusmärkide tootmine, müük, rent ja liikluse
korraldus, mitte aga teede ehitus ja sellega kaasnev võsaraie ja niitmine. Seega ei nähtu ka
majandusaasta aruannetest, et 2022 ja 2023. aastal oleks Kolmas isik tegelenud teede ehitusega,
võsa lõikamisega või niitmisega.
5.5.2. Ka tööde/objektide loetelu, millega Kolmas isik on tõendanud enda netokäibe vastavust,
ei tõenda, et nõutav netokäive oleks tekkinud kvalifitseerimisnõuete täitmiseks nõutud
majandusaastatel. Nimelt tuli pakkumused esitada 23.12.2024. a. Majandusliku ja
finantsseisundi kvalifitseerimistingimuseks oli muu hulgas tingimus, et pakkuja kahe viimase
lõppenud majandusaasta netokäive peab olema mitte väiksem kui 159 700 eurot.
5.5.3. 23.12.2024. a seisuga olid Kolmanda isiku kaheks viimaseks lõppenud majandusaastaks
2022 ja 2023 majandusaastad. Tööd, millega Kolmas isik on tõendanud netokäibe vastavust on
perioodist 2023-2024. 2022. a netokäibe tõendamiseks ei ole tõendeid esitatud. Seega on
tõendamata, et 2022. a majandusaasta netokäive oleks tekkinud kvalifitseerimistingimuses
nõutud tegevusalal. Piisavaks tõenduseks ei saa pidada Kolmanda isiku juhatuse liikme
paljasõnalist selgitust, et võsalõikus ja niitmine on Kolmanda isiku üks põhitegevusala. Lisaks
sellele, et 2022. a majandusaastal tekkinud netokäibe vastavus kvalifitseerimistingimustele on
tõendamata, on ka 2023. a netokäibe tõendamiseks esitatud teave ebausaldusväärne ja kaheldav.
Esitatud teabest ei nähtu, millisel majandusaastal on netokäive tekkinud. Kui töid tehti perioodil
2023-2024, siis eelduslikult esitati arve pärast tööde teostamist ehk 2024. a. Hankija on jätnud
kontrollimata käibe tekkimise aja ja seega ka netokäibe suuruse vastavuse
kvalifitseerimistingimustele.
5.5.4. Hankija oleks pidanud erilist tähelepanu pöörama Kolmandalt isikult väidetavalt teenust
ostnud RPE Haldus OÜ-le, kes peaks tõendama netokäibe olemasolu ja vastavust
kvalifitseerimistingimustele. Esiteks on RPE Haldus OÜ ja RPE Liikluskorralduse OÜ juhatuse
liikmeks üks ja sama isik – P. K.; neil on sama osanik RPE Capital OÜ, kelle juhatuse liikmeks
on samuti P. K.. Seega esindab üks ja sama isik teenuse müüjat ja ostjat ehk siis tõendab iseenda
vastavust. Enda isiku varjamiseks on RPE Halduse OÜ esindajana nimetatud teine isik (H. H.),
kelle seos RPE Haldus OÜ-ga on teadmata. Sisuliselt tõendab P. K. ise enda esindatava äriühingu
vastavust kvalifitseerimistingimustele. Kuivõrd RPE Haldus OÜ ei ole
käibemaksukohustuslane, ei kajastu need arved ka tehingupartnerite riigile esitatavates
aruannetes (käibedeklaratsioonides) ja puudub võimalus usaldusväärselt kontrollida käibe
tekkimist.
6. Hankija, Elektrilevi OÜ, vaidleb vaidlustusele vastu (Hankija vastus esitati 30.01.2025 ja
10.02.2025. a kirjadega) ning palub jätta selle rahuldamata alljärgnevatel põhjustel.
6.1. Riigihankes esitatud majandusliku ja finantsseisundi kvalifitseerimistingimus sätestab muu
hulgas järgmise:
Netokäive peab olema saavutatud järgmistes või samaväärsetes tegevusvaldkondades: -
metsamajandust abistavad tegevused EMTAK kood 02401; - maastiku hooldus ja korrashoid
EMTAK kood 81301: - elektri- ja sidevõrkude ehitus EMTAK kood 42221; - metsakasvatus ja
muud metsamajanduse tegevusalad EMTAK kood 02101; - Metsaraie EMTAK 02201.
Tegevusvaldkondade samaväärsuse hindaja on hankija. Juhul kui majandusaasta aruannetes
EMTAK koodi all ei kajastu vastavat netokäivet, siis esitab pakkuja juhatuse liikme poolt
allkirjastatud põhjendatud selgituse, miks netokäive ei kajastu nõutud EMTAKi koodi all.
Selgituse asjakohasust hindab hankija.
6.2. Asjaolu, et Kolmanda isiku põhitegevusvaldkond on muu kui Riigihankes nõutud ei tähenda,
et Kolmandat isikut ei oleks võimalik kvalifitseerida. Analoogselt, asjaolu, et Kolmanda isiku
majandusaasta aruannetes märgitud netokäive ei kajastu vastava EMTAK-i tegevusala all ei
tähenda, et pakkuja netokäive ei võiks olla saavutatud kvalifitseerimistingimuses nimetatud või
samaväärses tegevusvaldkonnas. Seejuures on ka äriregistris ettevõtja tegevusala juures
kuvatavas lisainfos märgitud järgmine: Juriidilise isiku (äri)registrisse kandmisel valitakse
kavandatud põhitegevusalaks ainult üks tegevusala. Põhitegevusala määramine ei tähenda, et
juriidiline isik ei tohi tegutseda ka teistel tegevusaladel (lisategevusalad).
3 (10)
6.3. Kolmanda isiku põhitegevusala on äriregistri andmete kohaselt muu mujal liigitamata
masinate, seadmete jm materiaalse vara rentimine ja kasutusrent. Vastaval tegevusalal on
majandusaasta aruannete kohaselt saavutatud Kolmanda isiku poolt ka Riigihankes nõutud
netokäive. Eelnimetatu ei tähenda, et Kolmas isik ei võiks faktiliselt tegutseda Riigihankes
nõutud tegevusalal. Vastavat asjaolu arvestades on Hankija ka kõnealuse
kvalifitseerimistingimuse sätestanud sellisel kujul, mis võimaldab pakkujal anda selgitusi
netokäibe saavutamise asjaolude kohta. Seega ei ole küsimus mitte selles, kas tegevusala muu
mujal liigitamata masinate, seadmete jm materiaalse vara rentimine ja kasutusrent on
samaväärne mõne Riigihankes nõutud tegevusalaga, vaid selles, millisel tegevusalal on Kolmas
isik faktiliselt nõutud netokäibe saavutanud.
6.4. Hankija leiab, et rangelt üksnes konkreetsetel EMTAK tegevusaladel saavutatud netokäibe
nõudmine võib Riigihankes konkurentsi põhjendamatult kitsendada. Hankija aastatepikkune
praktika sarnase kvalifitseerimistingimuse kasutamisel kinnitab, et asjaolu, et eduka pakkuja
majandusaasta aruannetes nimetatud tegevusalad ei lange kokku tegevusaladega, kus netokäive
on faktiliselt saavutatud, ei ole takistuseks lepingu nõuetekohasel täitmisel.
6.5. Kvalifitseerimistingimusele vastavuse kontrollimisel pöördus Hankija Kolmanda isiku
poole ja palus selgitust, miks netokäive ei kajastu Riigihankes nõutud EMTAK tegevusala all.
Kolmas isik esitas järgmise selgituse:
Tegelikkuses meie üks põhitegevusalasi on – maastiku hooldus ja korrashoid EMTAK kood
81301: Ehitame teid, laiendusi, eemaldame võsa, niidame. Lisaks talihoolded jne. On olnud
pikka aega raamatupidajaga juttu, et lisame tegevusalasi, aga pole kunagi see probleemiks
olnud.
Selgitus on küll napp, kuid koosmõjus tehnilist ja kutsealast suutlikkust puudutava
kvalifitseerimistingimuse täitmiseks Kolmanda isiku poolt esitatud referentsidega sai Hankija
jaoks selgeks, et Kolmas isik vastab kvalifitseerimistingimusele.
6.6. Hankija palus Kolmanda isiku esitatud referentslepingutes märgitud tööde tellijatelt, E&A
Transport OÜ-lt ja RPE Haldus OÜ-lt selgitust selle kohta, milliseid töid Kolmas isik vastavate
lepingute alusel teostas. E&A Transport OÜ esindaja vastuse kohaselt oli tööde sisuks põllu- ja
metsakraavide puhastus võsast ja harvendusraie ning RPE Haldus OÜ esindaja vastuse kohaselt
oli tööde sisuks suuremas mahus võsaraie ja maastikuhooldus. Eelnimetatud tööd on Hankija
hinnangul samaväärsed liinikoridoride hooldustööde teostamisega ning nende varasem
teostamine annab Hankijale kindluse, et Kolmas isik on võimeline lepinguid nõuetekohaselt
täitma. Asjaolu, et liinikoridori hooldustööde teostamisel omavad olulist tähtsust ka muud
aspektid – sealhulgas pakkuja kasutuses olev tehnika, vastavat kvalifikatsiooni omavate isikute
olemasolu lepingu täitmisel – on leidnud käsitlemist teistes kvalifitseerimistingimustes, mille
Kolmanda isiku poolt täitmise üle vaidlus puudub.
6.7. Hankija möönab, et Kolmas isik esitas vaidlustatud Riigihanke kvalifitseerimistingimuses
nõutud selgituse riigihangete registri teabevahetuses allkirjastamata kujul. Samas esitas Kolmas
isik Hankijale sisult peaaegu identse sõnastusega netokäivet puudutava selgituse teises
samaaegselt sarnaste tööde hankimiseks korraldatud riigihankes „Liinikoridoride hooldustööde
teostamine Läänemaal, Jõgevamaal ja Põhja-Tartumaal“ (viitenumber 286610):
Tegelikkuses on üks meie põhitegevusalasid maastiku hooldus ja korrashoid: EMTAK kood
81301. Ehitame teid ja teelaiendusi, eemaldame ja niidame võsa. Lisaks talihoolded jne. Oleme
arutanud, et lisame juurde tegevusalasid, aga siiamaani pole see kunagi probleemiks olnud.
See selgitus on Kolmanda isiku juhatuse liikme poolt digitaalselt allkirjastatud. RHS § 98 lg 41
kohaselt ei nõua hankija kvalifitseerimiseks vajalike dokumentide või andmete esitamist, kui tal
on need dokumendid või andmed olemas ja need on pakkuja või taotleja kvalifitseerimiseks
jätkuvalt asjakohased.
6.8. Eeltoodule tuginedes leidis Hankija Osas 3 pakkujate kvalifitseerimistingimustele vastavust
kontrollides, et Kolmanda isiku selgitus selle kohta, miks tema netokäive ei kajastu nõutud
EMTAK tegevusala all on asjakohane, mistõttu Kolmas isik vastab kvalifitseerimistingimusele.
6.9. Vaidlustaja on taotlenud lisaks Osas 3 tehtud Hankija otsuste kehtetuks tunnistamisele ka
seda, et vaidlustuskomisjon loeks edukaks pakkumuseks paremuselt järgmise e Vaidlustaja
pakkumuse. Kuigi vaidlustuskomisjon saab Hankija otsuse selle õigusvastasuse korral kehtetuks
tunnistada, ei saa vaidlustuskomisjon asuda hankemenetluses Hankija asemel otsuseid tegema.
Eeltoodust tulenevalt kuulub nimetatud osa Vaidlustaja taotlusest rahuldamata jätmisele ka
4 (10)
juhul, kui vaidlustuskomisjon peaks leidma, et vaidlustus kuulub rahuldamisele Osas 3 tehtud
otsuste kehtetuks tunnistamise osas.
6.10. 10.02.2025. a esitas Hankija täiendavad seisukohad.
6.10.1. Asjaolu, et Kolmas isik ei ole mõnd tegevusala kõrvaltegevusalana registreerinud, ei
puutu Hankijasse. Hankijal ei esine põhjust küsida Kolmandalt isikult, miks ta ei ole
registreerinud maastiku hooldust ja korrashoidu (EMTAK tegevusala 81301) oma
kõrvaltegevusalana, kui Hankija jaoks on ilmne, et Kolmas isik vastaval tegevusalal praktikas
tegutseb. Seejuures andis Kolmas isik vastava selgituse hankemenetluses omal algatusel – kuna
tegevusala registreerimata jätmine ei ole siiamaani kunagi probleemiks olnud.
6.10.2. Hankija ei nõustu Vaidlustaja etteheitega, et Kolmas isik esitas hankemenetluses
referentsidena töid, mida ta teostas temaga samasse kontserni kuuluvale tellijale –
RPE Haldus OÜ-le. Tööde tellija ja nende teostaja näol on tegemist kahe erineva juriidilise
isikuga, kes kumbki kannab omi tsiviilõigusi ja -kohustusi. Ka ei näe Hankija puudust selles, et
RPE Haldus OÜ nimel on kinnituse tööde nõuetekohase teostamise kohta esitanud isik, kelle
seos RPE Haldus OÜ-ga on teadmata, nagu Vaidlustaja väidab. Hankija pöördus tööde tellija
poole Kolmanda isiku poolt referentslepingute osas antud e-posti aadressil
[email protected]
ning sai samalt e-posti aadressilt ka sisulise vastuse isikult, kelle Kolmas isik oli oma
pakkumuses märkinud tellija kontaktisikuks. Hanketingimustes ei sisaldu nõuet, mille kohaselt
peab vastava kinnituse andma tingimata tööde tellija seaduslik esindaja.
6.10.3. Hankija ei ole hankemenetluses otsuseid tehes lähtunud üksnes Kolmanda isiku
paljasõnalisest kinnitusest. Hankija lähtus Kolmanda isiku kinnitusest koosmõjus esitatud
referentsidega, samuti tööde tellijate kinnitustega. Seejuures ei tekkinud Hankijal kahtlust, et
referentslepingutes nimetatud tööd on vastavalt esitatud kinnitustele nõuetekohaselt teostatud.
Hankija kuulub ka ise kontserni ning praktikas on tavapärane, et muu hulgas tehakse tehinguid
ka Hankijaga seotud ettevõtjaga RHS § 153 lg 1 p-i 3 mõistes juhul, kui see on kooskõlas
seaduses selliseks tehinguks sätestatud tingimustega.
6.10.4. Kolmanda isiku esitatud referentslepingute kohaselt on ta teinud referentsperioodil töid
E&A Transport OÜ-le kokku summas 230 000 eurot (seejuures ei ole tegemist Kolmanda isikuga
samasse kontserni kuuluva ettevõtjaga). Tööde tellija juhatuse liikmest kontaktisiku kinnituse
kohaselt oli tööde sisuks põllu- ja metsakraavide puhastus võsast ja harvendusraie. Täiendavalt
teostas Kolmas isik referentsperioodil töid RPE Haldus OÜ-le kokku summas 160 000 eurot.
Tööde tellija kontaktisiku kinnituse kohaselt oli tööde sisuks suuremas mahus võsaraie ja
maastikuhooldus. Eeltoodut arvesse võttes tekkis Hankijal vaidlustatud otsuste tegemise eel
selge arusaam, et Kolmas isik vastab kvalifitseerimistingimustele.
6.10.5. Vaidlustaja juhib oma seisukohas tähelepanu ka asjaolule, mille kohaselt ei ole selge,
millisel aastal, kas 2022 või 2023, on Kolmanda isiku netokäive tekkinud. Eelnimetatu ei oma
mistahes tähtsust, kuna vastav kvalifitseerimistingimus sätestab üldise nõude pakkuja kahe
viimase lõppenud majandusaasta netokäibele. Tingimusest ei tulene, et netokäive peab olema
saavutatud eraldi mõlemal lõppenud majandusaastal (Pakkuja kahe viimase lõppenud
majandusaasta netokäive peab olema mitte väiksem kui allpool vastava osa kohta nõutud:
[---]). Tingimusest tulenevalt peab netokäive olema saavutatud kokku kahel viimasel lõppenud
majandusaastal.
6.10.6. Vaidlustajal puudub alus taotleda Kolmanda isiku pakkumuse vastavaks tunnistamise
otsuse kehtetuks tunnistamist, sest Vaidlustaja ei ole välja toonud ühtegi vastavustingimust,
millele Kolmanda isiku pakkumus ei vastaks.
7. Kolmas isik, RPE Liikluskorraldus OÜ, vaidleb vaidlustusele vastu (Kolmanda isiku
seisukohad esitati 30.01.2025. a ja 10.02.2025. a kirjadega) ja palub jätta vaidlustuse
rahuldamata järgmistel põhjustel.
7.1. Selleks, et otsustada, kas Kolmas isik oli õiguspäraselt kvalifitseeritud, tuleb kontrollida,
mis on kvalifitseerimistingimuse (B: Majanduslik ja finantsseisund) sisu.
7.2. Vaidlustaja heidab ette, et teatmik.ee-st ei nähtu, et Kolmanda isiku peamiseks tegevusalaks
oleks Hankija poolt kvalifitseerimistingimuses ette nähtud EMTAK koodide tegevusalad.
5 (10)
Vaidlustaja jätab tähelepanuta, et kvalifitseerimistingimus ei näinud ette, et tegevusvaldkonna
käive peab olema teatmik.ee lehel EMTAK koodide järgi tuvastatav, vaid vastupidi, Hankija on
näinud ette EMTAK koodid ja lisanud juurde, et netokäive võib olla saavutatud ka samaväärses
tegevusvaldkonnas. Samuti on Hankija ette näinud, et kui majandusaasta aruannetes EMTAK
koodi all ei kajastu vastavat netokäivet, siis kontrollib ta tegevusala netokäivet pakkuja seletuse
alusel, st seletuse asjakohasust hindab Hankija ise.
Eeltoodu on kooskõlas ka vaidlustuskomisjoni praktikaga, kus on selgitatud, et majandusaasta
aruandes kajastatud EMTAK valdkond ei ole käibenõude täidetuse hindamisel käsitatav
ümberlükkamatu tõendina (VAKO 60-17/183783, p 20).
7.3. Hankija pöördus 10.01.2025. a Kolmanda isiku poole, küsides selgitusi, miks majandusaasta
aruannetes EMTAK koodi all ei kajastu vastavat netokäivet. Kolmas isik selgitas, et tema üks
põhitegevusalasid on maastiku hooldus ja korrashoid (EMTAK kood 81301, st Kolmas isik
ehitab teid, laiendusi, eemaldab võsa, niidab jne). Samuti selgitas Kolmas isik, et
raamatupidajaga on olnud juttu EMTAK koodide alusel majandusaasta aruandesse tegevusalade
lisamisest, aga see ei ole faktiliselt probleemiks osutunud. Hankija on need selgitused
asjakohaseks hinnanud. Järelikult on Kolmas isik õiguspäraselt kvalifitseeritud. Pelgalt asjaolu,
et nõutud tegevusvaldkonna netokäive ei ole kontrollitav avalike andmete ja EMTAK koodi
järgi, ei tee olematuks, et Kolmas isik on mh vastavas valdkonnas tegutsenud, vastab
käibenõudele ja on selgitanud Hankijale ka arusaadavalt, miks vastav tegevusala majandusaasta
aruannetes EMTAK koodi all ei kajastu.
7.4. Vaidlustuse resolutsioonist nähtub, et Vaidlustaja vaidlustab ka Kolmanda isiku pakkumuse
vastavaks ja edukaks tunnistamise. Samas ei nähtu vaidlustusest Vaidlustaja väidet, et Kolmanda
isiku pakkumus mingile konkreetsele vastavustingimusele ei vasta või et Hankija oleks teinud
Kolmanda isiku pakkumuse vastavuse hindamisel ja vastavaks tunnistamisel vigu. Täiendavalt
ei nähtu vaidlustusest, millised sisulised etteheited on Vaidlustajal Kolmanda isiku pakkumuse
edukaks tunnistamisele.
Vaidlustust ei saa tõlgendada viisil, et pakkumuse vastavaks ja edukaks tunnistamist on vaikimisi
taotletud nn otsuste järgnevuse põhimõtte alusel. Viidatud põhimõtte alusel saab kehtetuks
tunnistada üksnes selliseid otsuseid, mis on õigusvastasele otsusele ajaliselt järgnevad. Antud
juhul on pakkumuse vastavaks tunnistamise ja pakkuja edukaks tunnistamise otsused eelnenud
pakkuja kvalifitseerimisele, kuna Hankija on kasutanud pakkumuste kontrollimisel ja
hindamisel RHS § 52 lg-s 3 toodud pöördmenetlust.
7.5. 10.02.2025. a esitas Kolmas isik täiendavad seisukohad.
7.5.1. Hankija on kvalifitseerimistingimuses selgelt sedastanud, et selgituste asjakohasust
hindab Hankija. Seega on ka põhjused, miks Hankija leiab, et selgitus on asjakohane või mitte,
Hankija kujundada. Käesoleval juhul on Hankija pidanud Kolmanda isiku selgitust
asjakohaseks.
7.5.2. Koosmõjus tehnilist ja kutsealast suutlikkust puudutava kvalifitseerimistingimuse
täitmiseks Kolmanda isiku poolt esitatud referentsidega tuvastas Hankija, et Kolmas isik vastab
kvalifitseerimistingimusele. Üksnes asjaolu, et see konkreetne tegevusala ei nähtu EMTAK
koodide all või et seda pole sellisena ka majandusaasta aruandes välja toodud, ei tee olematuks
faktilist asjaolu, et vastaval (s.o samaväärsel) tegevusalal on Kolmandal isikul nõutud käive
olemas.
7.5.3. Asjasse puutumatud on Vaidlustaja seisukohad, et juhatuse liikme selgitus ei kattu ka
Kolmanda isiku majandusaasta aruannete tegevusaruandes avaldatud informatsiooniga.
Raamatupidamise seaduse § 14 lg 3 p-i 3 kohaselt peab majandusaasta aruanne hõlmama ka
tegevusaruande koostamist. Põhjus, miks vastav tegevusala ei kajastu EMTAK koodide all,
seisneb selles, et raamatupidaja pole vajalikus pidanud seda äriregistris selle koodi all
registreerida. Seega on ilmne, et vastav tegevusala ei saa nähtuda ka majandusaasta aruande
tegevusaruandest. Seega on juhatuse liikme selgitused kooskõlas ka Kolmanda isiku
majandusaasta aruannete tegevusaruandes avaldatud informatsiooniga. Kui teede ehitus, võsa
lõikamine või niitmine nähtuks kolmanda isiku majandusaasta tegevusaruandest, jookseks see
ka EMTAK koodide alt välja.
7.5.4. Vaidlustaja etteheide, et Kolmas isik pole netokäibe tõendamiseks esitanud ühtegi tõendit,
on alusetu. Majanduslikku seisundit puudutavad majandusaasta aruanded on Eestis
6 (10)
registreeritud juriidilisest isikust pakkuja puhul äriregistrist kättesaadavad. Kolmanda isiku
2022. a majandusaasta aruande järgi oli müügitulu kokku 742 364 eurot ja 2023. a majandusaasta
aruande järgi oli müügitulu kokku 967 674 eurot. Hankes nõutud käibe maht moodustab kogu
2022. a müügitulust ca 21% ja kogu 2023. a müügitulust ca 17 %; 2022 ja 2023 kogukäibest (1
710 038 eurot) moodustab Riigihankes nõutud maht ca 9,3%. Kuna majandusaasta aruanne on
avalikult äriregistrist kättesaadav, ei pidanud Kolmas isik netokäibe tõendamiseks mingit
täiendavat tõendit esitama.
7.5.5. Vaidlustaja täiendavast seisukohast nähtub, et Vaidlustaja ajab omavahel segi kaks
kvalifitseerimistingimust – kvalifitseerimistingimuse, mis on ette nähtud pakkuja majandusliku
seisundi tõendamiseks (pakkuja kahe viimase lõppenud majandusaasta netokäive konkreetses
valdkonnas, RHS § 100 lg 1 p 4) ning kvalifitseerimistingimuse, mis on ette nähtud pakkuja
tehnilise ja kutsealase suutlikkuse tõendamiseks (liinihooldustööde referentslepingud, RHS §
101 lg 1 p 2). Referentslepingud, ei pidanud olema ilmtingimata täidetud juba lõppenud 2022
või 2023. a majandusaasta jooksul, vaid nende täitmise periood oli hanketeatele avaldamisele
eelnenud 36 kalendrikuud (hõlmates seega ka 2024 aastat). Seega on väär ka Vaidlustaja
lähenemine, justkui oleks Kolmas isik esitanud referentslepingud oma netokäibe
kvalifitseerimisnõude täitmiseks. Vastavad lepingud on esitatud pakkuja tehnilise ja kutsealase
suutlikkuse tõendamiseks ning nende lepingute täitmise periood oli kvalifitseerimistingimuse
kohaselt hanketeate avaldamisele eelnevad 36 kuud, mis vaieldamatult hõlmas ka 2024 aastat.
7.5.6. Asjasse puutumatud on Vaidlustaja väited Kolmanda isiku ja RPE Haldus OÜ osas. RHS
§ 101 lg 1 p-i 2 alusel Hankija poolt ette nähtud referentslepingute nõue ei näe ette täiendavat
kriteeriumit, et teenust peab olema osutatud Hankijale või et teenust ei tohi olla osutatud endaga
seotud isikule (nt omakorda alltöövõtuna). Lisaks on väär Vaidlustaja väide, nagu poleks RPE
Haldus OÜ käibemaksukohustuslane. Kolmas isik on nõuetekohase informatsiooni esitanud ja
Hankija on lepingute täitmist ka kontrollinud ning saanud selles osas lepingupartneritelt
ammendavad vastused. Viited sellele, et enda varjamiseks on RPE Halduse OÜ esindajana
nimetatud teine isik (H. H.), kelle seos RPE Haldus OÜ-ga on teadmata, on pahatahtlikud. Kuna
RPE Haldus OÜ ole Riigihankes pakkumust esitanud, ei peagi Vaidlustaja RPE Haldus OÜ
sisesuhetest tulenevaid esindamispädevusi teadma. Igapäeva majandus- ja kutsetegevuses
saavad ettevõtjat esindada mitte ainult nende seaduslikud esindajad, vaid ka erinevad muud
isikud, kes on ettevõtjaga (töö)lepingulistes suhetes. Olgugi, et seotud isikule teenuse osutamine
pole keelatud, on referentslepingute nimekirjas ära toodud ka lepingupartner, kes ei ole
Kolmanda isikuga samas kontsernis ja kellele Kolmas isik on samuti nõuetekohast teenust
nõuetekohases mahus osutanud.
VAIDLUSTUSKOMISJONI PÕHJENDUSED
8. Menetlusosalised ei vaidle selle üle, et vaidlus on üksnes Kolmanda isiku vastavuses RHAD
dokumendis Kõrvaldamise alused ja kvalifitseerimistingimused kehtestatud
kvalifitseerimistingimusele B Majanduslik ja finantsseisund (edaspidi Tingimus).
Tingimus on sõnastatud järgmiselt:
Pakkuja kahe viimase lõppenud majandusaasta netokäive peab olema mitte väiksem kui allpool
vastava osa kohta nõutud:
Osa 1. Kui pakkumus hõlmab Lääne-Virumaa 0,4 - 1 kV nimipingega liinikoridori hooldamist –
207 400 eurot;
Osa 2. Kui pakkumus hõlmab Lääne-Virumaa 6 - 20 kV, 35 kV nimipingega liinikoridori
hooldamist – 284 300 eurot;
Osa 3. Kui pakkumus hõlmab Valgamaa ja Lääne-Võrumaa 0,4 - 1 kV nimipingega liinikoridori
hooldamist - 159 700 eurot;
Osa 4. Kui pakkumus hõlmab Valgamaa ja Lääne-Võrumaa 6 - 20 kV, 35 kV - 110 kV
nimipingega liinikoridori hooldamist - 321 500 eurot.
Juhul kui pakkuja esitab pakkumuse mitmes hanke osas, kuid käesolevas punktis sätestatud
netokäibe nõue ei ole nendes osades täidetud, on hankijal õigus valida, millistes netokäibe nõuet
täitvates hankeosades ta vastava pakkuja kvalifitseerib, lähtudes hankeosade lõikes pakkumuste
madalaimast kogumaksumusest hankijale.
Pakkuja esitab koos pakkumusega kahe viimase lõppenud majandusaasta aruande väljavõtte,
millest peab nähtuma pakkuja majandusaasta netokäive (juriidilisest isikust Eestis registreeritud
pakkuja puhul ei kohaldu, kui andmed või dokumendid on hankijale andmekogust avalikult
kättesaadavad). Juhul kui pakkuja majandusaasta ei lange kokku kalendriaastaga, kehtivad
7 (10)
netokäibe nõuded kahe viimase lõppenud majandusaasta osas.
NB! Viimase lõppenud majandusaasta lõpust peab olema pakkumuse esitamise kuupäeva
seisuga möödunud vähemalt kuus kuud.
Netokäive peab olema saavutatud järgmistes või samaväärsetes tegevusvaldkondades:
- metsamajandust abistavad tegevused EMTAK kood 02401;
- maastiku hooldus ja korrashoid EMTAK kood 81301:
- elektri- ja sidevõrkude ehitus EMTAK kood 42221;
- metsakasvatus ja muud metsamajanduse tegevusalad EMTAK kood 02101;
- Metsaraie EMTAK 02201.
Tegevusvaldkondade samaväärsuse hindaja on hankija.
Juhul kui majandusaasta aruannetes EMTAK koodi all ei kajastu vastavat netokäivet, siis esitab
pakkuja juhatuse liikme poolt allkirjastatud põhjendatud selgituse, miks netokäive ei kajastu
nõutud EMTAKi koodi all. Selgituse asjakohasust hindab hankija. Juhul kui tegemist ei ole Eesti
äriregistris registreeritud pakkujaga, esitab pakkuja nõutud majandusaasta aruannete
väljavõtted, lähtudes EMTAK-i osas NACE klassifikaatorist.
Kehtib: Ainult järgmiste osade kohta:
Osa 1 - Lääne-Virumaa (0,4 - 1 kV nimipingega liinikoridori hooldamine)
Osa 2 - Lääne-Virumaa (6 - 20 kV, 35 kV nimipingega liinikoridori hooldamine)
Osa 3 - Valgamaa ja Lääne-Võrumaa (0,4 - 1 kV nimipingega liinikoridori
hooldamine)
Osa 4 - Valgamaa ja Lääne-Võrumaa (6 - 20 kV, 35 kV - 110 kV nimipingega
liinikoridori hooldamine)
Ettevõtjalt oodatavad vastused:
1. Kinnitame, et meie majandusaasta netokäive vastab nõutud summale.
Vastus: Jah
9. Tingimuse sõnastusest on üheselt mõistetav, et Kolmanda isiku puhul (kelle majandusaasta
ühtib kalendriaastaga), on pakkuja kahe viimase lõppenud majandusaasta netokäive, mille alusel
pidi Hankija kontrollima pakkuja vastavust Tingimusele, 2022. ja 2023. a majandusaasta
netokäive.
Kuna Kolmas isik on juriidilisest isikust Eestis registreeritud pakkuja, ei pidanud Kolmas isik
Tingimuse kohaselt majandusaasta aruandeid või nende väljavõtteid esitama ning Hankija pidi
Kolmanda isiku vastavust Tingimusele kontrollima avalikes andmekogudes kättesaadavate
andmete alusel.
10. Menetlusosalised ei vaidle selle üle, et Kolmanda isiku 2022. ja 2023. a majandusaasta
aruannetes puuduvad vähimadki vihjed sellele, et Kolmanda isiku netokäive oleks mingis
ulatuses tekkinud Tingimuses nõutud (või nendega samaväärsetel) tegevusaladel:
1) metsamajandust abistavad tegevused EMTAK kood 02401;
2) maastiku hooldus ja korrashoid EMTAK kood 81301:
3) elektri- ja sidevõrkude ehitus EMTAK kood 42221;
4) metsakasvatus ja muud metsamajanduse tegevusalad EMTAK kood 02101;
5) metsaraie EMTAK 02201.
Kolmanda isiku 2022. ja 2023. a majandusaasta aruannetes on märgitud: RPE Liikluskorraldus
OÜ põhitegevuseks on liiklusmärkide tootmine, müük, rent ja liikluse korraldus. Mingeid muid
tegevusi majandusaasta aruannetes märgitud pole. Menetlusosalised ei vaidle, et liiklusmärkide
tootmine, müük, rent ja liikluse korraldus ei ole Tingimuses nimetatud tegevusala ega nendega
samaväärne.
Seega ei saa 2022. ja 2023. a majandusaasta aruannetest teha järeldust, et Kolmandal isikul oleks
Tingimuses nõutud käive (Osas 3 - 159 700 eurot) Tingimuses loetletud või nendega
samaväärsetel tegevusaladel.
11. Tingimus kehtestab muuhulgas: Juhul kui majandusaasta aruannetes EMTAK koodi all ei
kajastu vastavat netokäivet, siis esitab pakkuja juhatuse liikme poolt allkirjastatud põhjendatud
selgituse, miks netokäive ei kajastu nõutud EMTAKi koodi all. Selgituse asjakohasust hindab
hankija.
Vaidlustuskomisjoni arvates tuleb seda osa Tingimusest mõista nii, et kui majandusaasta
aruannetes EMTAK koodi all nõutavat netokäivet ei kajastu, pidi pakkuja juhatuse liige esitama
juba pakkumuses digitaalselt allkirjastatud põhjendatud selgituse, miks netokäive ei kajastu
nõutud EMTAK-i koodide all. Kui see nõue käsitleks võimalikku selgituse küsimist Hankija
poolt kvalifikatsiooni kontrolli menetluses, oleks puudunud vajadus seda Tingimuses eraldi
kehtestada, sest selline selgituse küsimine toimuks RHS § 46 lg 4 alusel.
8 (10)
Käesoleval juhul Kolmanda isiku pakkumuses niisugust selgitust esitatud polnud, kuigi Kolmas
isik pidi mõistma, et tema 2022. ja 2023. a majandusaasta aruannetest ei nähtu, et nõutav käive
oleks saavutatud Tingimuses märgitud või samaväärsetel tegevusaladel.
12. 10.01.2025. a pöördus Hankija Kolmanda isiku poole küsimusega tema käibe kujunemise
kohta: [---] RPE Liikluskorraldus OÜ netokäive on mõlemal aastal EMTAK koodi all: muu mujal
liigitamata masinate, seadmete jm materiaalse vara rentimine ja kasutusrent, mis ei ole kuidagi
seotud sarnaste tegevusvaldkondadega. Palun esitada pakkuja juhatuse liikme poolt
allkirjastatud põhjendatud selgituse, miks netokäive ei kajastu nõutud EMTAKi koodi all.
10.01.2025. a vastas Kolmas isik: Tegelikkuses meie üks põhitegevusalasi on - maastiku hooldus
ja korrashoid EMTAK kood 81301: Ehitame teid, laiendusi, eemaldame võsa, niidame. Lisaks
talihoolded jne. On olnud pikka aega raamatupidajaga juttu, et lisame tegevusalasi aga pole
kunagi see probleemiks olnud.
Riigihangete registrist ei nähtu, kes on Kolmanda isiku nimel antud selgituse esitaja ning see ei
ole digitaalselt allkirjastatud, nagu nõuab nii Tingimus kui Hankija 10.01.2025. a küsimus.
13. Vaidlustuskomisjon möönab, et Tingimuse kohaselt on Hankijal õigus hinnata selgituse
asjakohasust (Selgituse asjakohasust hindab hankija), mistõttu Hankijal oli põhimõtteline õigus
lugeda Kolmanda isiku selgitus vaatamata vormivigadele asjakohaseks. Samas ei vabasta
selgituse asjakohaseks lugemine Hankijat kohustusest kontrollida Kolmanda isiku vastavust
Osas 3 kehtestatud kvalifitseerimise tingimusele, mis on kokkuvõtlikult:
1) Osas 3 kvalifitseerumiseks peab pakkuja 2022-2023. a majandusaasta käive kindlatel
tegevusaladel tegutsemisest olema vähemalt 159 700 eurot;
2) tegevusalad, millel selline käive pidi kujunema on metsamajandust abistavad tegevused
EMTAK kood 02401, maastiku hooldus ja korrashoid EMTAK kood 81301, elektri- ja
sidevõrkude ehitus EMTAK kood 42221, metsakasvatus ja muud metsamajanduse tegevusalad
EMTAK kood 02101, metsaraie EMTAK 02201 või samaväärsed tegevusalad.
14. Isegi kui lugeda Kolmanda isiku 10.01.2025. a selgitust adekvaatseks ja asjakohaseks, ei
tõenda see ja Kolmanda isiku 2022-2023. a majandusaasta aruanded, et Kolmandal isikul oleks
tekkinud 2022-2023. majandusaastatel 159 000 euro suurune käive tegevusalal maastiku
hooldus ja korrashoid EMTAK kood 81301, milles märgitud teenuste osutamist Kolmas isik oma
selgituses väidab.
15. Vaidlustuskomisjon nõustub Kolmanda isikuga, et ei tohi ajada segi pakkujate
majanduslikule ja finantsseisundile kehtestatud kvalifitseerimise tingimust (Tingimus) ning
pakkujate tehnilise ja kutsealase suutlikkuse hindamiseks kehtestatud kvalifitseerimise
tingimust (edaspidi Kutsealase suutlikkuse tingimus), kuid samas väidab Hankija korduvalt, et
lähtus Kolmanda isiku vastavuse kohta Tingimusele otsust tehes Kolmanda isiku kinnitusest
koosmõjus esitatud referentsidega, samuti tööde tellijate kinnitustest (vt käesoleva otsuse p-id
6.6, 6.10.3 ja 6.10.4). Seega tugineb Hankija Kolmanda isiku vastavuse põhjendamisel
Tingimusele nimelt Kolmanda isiku poolt Kutsealase suutlikkuse tingimusele vastavuse
tõendamiseks esitatud andmetele. Seejuures on Hankija tahtmatult või tahtlikult jätnud
tähelepanuta asjaolu, et kui Tingimuses nõuti käivet 2022-2023. majandusaastate kohta, siis
Kutsealase suutlikkuse tingimuse kohaselt arvestati hanketeate avaldamisele (11.11.2024. a)
eelneva 36 kuu jooksul täidetud lepinguid.
16. Vaidlustuskomisjon on seisukohal, et Kolmanda isiku poolt Kutsealase suutlikkuse
tingimusele vastavuse tõendamiseks esitatud lepingud ei tõenda Kolmanda isiku vastavust
Tingimusele. Kolmas isik on esitanud neli referentslepingut, mille puhul on tööde teostamise
ajad:
1) 01.04.2023-31.10.2024;
2) 01.12.2023-28.02.2024:
3) 01.05.2024-31.10.2024;
4) 01.03.2023-01.06.2024.
Seega ei ulatu ühegi viidatud lepingu täitmise aeg 2022. majandusaastasse, küll aga ulatuvad
kõikide lepingute täitmise ajad lisaks 2023. majandusaastale ka 2024. majandusaastasse, mida
pakkuja vastavuse kontrollimisel Tingimusele arvestada ei saa. Seejuures referentsleping nr 3
(01.05.2024- 31.10.2024) on täidetud täies ulatuses 2024. majandusaastal.
Millises osas on eeltoodud lepinguid täidetud 2023. majandusaastal ning millises osas 2024.
majandusaastal ei nähtu referentslepingutest ega Hankija päringutest teistele lepingupooltele.
Samas möönab vaidlustuskomisjon, et referentslepingute teistele lepingupoolte tehtud
9 (10)
päringutele antud vastustest nähtub, et Kolmas isik on teinud nende lepingute alusel töid, mida
Hankijal on võimalik käsitleda samaväärsetena Tingimuses nimetatud tegevusaladega.
17. Eeltoodud põhjustel on vaidlustuskomisjon seisukohal, et Hankija ei ole kontrollinud
Kolmanda isiku kvalifitseerimisel Osas 3 tema vastavust Tingimusele piisavalt, et tuvastada, et
Kolmas isik Tingimusele tegelikult vastab ning Hankija ega Kolmas isik ei ole tõendanud seda
ka vaidlustusmenetluses. Kolmanda isiku 10.01.2025. a selgitust arvesse võttes võis Hankija
asuda seisukohale, et mingis ulatuses võib Kolmanda isiku 2022-2023. majandusaasta
aruannetes näidatud käive olla tekkinud teenustest, mis on samaväärsed Tingimuses nõutud
tegevusaladega, kuid ei saanud tuvastada, et see ulatus vastab Tingimuses nõutule (Osas 3
vähemalt 159 700 eurot).
Tulenevalt RHS § 98 lg-st 1 ei ole Hankijal kohustust kehtestada Riigihankes kvalifitseerimise
tingimusi, kuid kui kvalifitseerimise tingimused on kehtestatud, tuleb Hankijal sisuliselt
kontrollida pakkujate vastavust kvalifitseerimise tingimustele. Seda Hankija teinud ei ole.
Eeltoodust tulenevalt tuleb Hankija otsus Kolmanda isiku kvalifitseerimise kohta kehtetuks
tunnistada.
18. Vaidlustaja on esitanud ka taotlused tunnistada kehtetuks Hankija otsused, millega
Vaidlustaja pakkumus tunnistati Osas 3 vastavaks ja edukaks.
Vaidlustuskomisjon märgib, et Riigihankes on Hankija kasutanud nn pöördmenetlust RHS § 52
lg 3, mistõttu Hankija on kontrollinud üksnes edukaks tunnistatud pakkumuse esitanud pakkuja
kvalifikatsiooni e teinud otsused eduka pakkuja kvalifikatsiooni kontrollimiseks ning
kõrvaldamata jätmiseks hankemenetluses kõige viimastena.
Vaidlustaja ei ole esitanud ühtegi põhjendust selle kohta, miks Kolmanda isiku pakkumus Osas
3 ei vasta vastavustingimustele, mistõttu puuduvad alused tunnistada kehtetuks Hankija otsus,
millega Kolmanda isiku pakkumus tunnistati vastavaks.
Vaidlustaja ei ole esitanud ka ühtegi iseseisvat põhjendust Osas 3 Kolmanda isiku pakkumuse
edukaks tunnistamise otsuse õigusvastasuse kohta, lähtudes eelduslikult hankemenetluse
etapiviisilisuse põhimõttest. Kuna Hankija on kasutanud nn pöördmenetlust ning kontrollinud
Kolmanda isiku kui eduka pakkumuse esitanud pakkuja kvalifikatsiooni pärast pakkumuse
edukaks tunnistamist, puuduvad alused ka Kolmanda isiku pakkumuse eduks tunnistamise
otsuse kehtetuks tunnistamiseks.
Vaidlustusmenetluse kulud
19. Kuna vaidlustusmenetlus lõpeb RHS § 197 lg 1 p-i 5 alusel vaidlustuse osalise
rahuldamisega, kuulub vaidlustusmenetluse kulude osas kohaldamisele RHS § 198 lg-d 2 ja 8.
Vaidlustaja on esitanud vaidlustuses kolm taotlust, millest vaidlustuskomisjon rahuldab ühe,
tunnistades kehtetuks Hankija otsuse kvalifitseerida Kolmas isik. Samas leiab
vaidlustuskomisjon, et vaidlustuse sisulisest osast moodustab selle otsuse osakaal 9/10, mistõttu
vaidlustusmenetluse kulude välja mõistmisel tuleb lähtuda sellest proportsioonist.
19.1. Vaidlustaja ei ole esitanud taotlust lepingulise esindaja kulude väljamõistmiseks, kuid
taotleb tasutud riigilõivu 640 eurot väljamõistmist Hankijalt. Lähtudes vaidlustuse rahuldamise
osakaalust 9/10 tuleb Hankijalt välja mõista tasutud riigilõiv summas 576 eurot.
19.2. Hankija ei ole esitanud taotlust menetluskulude väljamõistmiseks.
19.3. Kolmas isik on esitanud tähtaegselt taotlused mõista Vaidlustajalt välja lepingulise esindaja
kulud kogusummas 1400 eurot (käibemaksuta) kokku 7 tunni õigusabi osutamise eest
tunnihinnaga 200 eurot. Vaidlustajalt tuleb Kolmanda isiku kasuks välja mõista 1/10,
1400-st eurost, s.o 140 eurot (käibemaksuta).
(allkirjastatud digitaalselt)
Taivo Kivistik
10 (10)