Haridus- ja Teadusministeerium
Kliimaministeerium Meie: 29.11.2023 nr 1.4-1/1267
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Rahandusministeerium
Sotsiaalministeerium
Vabariigi Valitsuse korralduse eelnõu kooskõlastamiseks esitamine
Lugupeetav minister
Regionaal- ja Põllumajandusministeerium esitab Teile kooskõlastamiseks Vabariigi
Valitsuse korralduse „„Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika Eesti strateegiakava
aastateks 2023–2027” muudatusettepanekute heakskiitmine ja volituse andmine” eelnõu.
Palume Teie kooskõlastust üheksa tööpäeva jooksul.
Lugupidamisega
(allkirjastatud digitaalselt)
Madis Kallas
Regionaalminister
Lisad
1. Vabariigi Valitsuse korralduse eelnõu;
2. Eelnõu seletuskiri;
3. Seletuskirja lisa 1 – „Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika Eesti strateegiakava
aastateks 2023–2027” muudatusettepanekute kirjeldus;
4. Seletuskirja lisa 2 – muudatusettepanekute kohaselt muudetud „Euroopa Liidu ühise
põllumajanduspoliitika Eesti strateegiakava aastateks 2023–2027” põhitekst.
Ove Põder
+372 625 6290
[email protected]
Lai tn 41 / 15056 Tallinn / 625 6101/
[email protected] / www.agri.ee
Registrikood 70000734
EELNÕU
22.10.2023
VABARIIGI VALITSUS
KORRALDUS
Tallinn, Toompea ... . detsember 2023 nr …
“Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika
Eesti strateegiakava aastateks 2023–2027”
muudatusettepanekute heakskiitmine ja
volituse andmine
Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 2 lõike 3 ning
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2115, millega kehtestatakse
liikmesriikide koostatavate Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondist (EAGF) ja
Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) rahastatavate ühise
põllumajanduspoliitika strateegiakavade (ÜPP strateegiakavad) toetamise reeglid ning
tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 1305/2013 ja (EL) nr 1307/2013 (ELT L 435,
06.12.2021, lk 1–186), artikli 119 lõigete 1 ja 2 alusel:
1. Kiita heaks Euroopa Komisjoni 11. novembri 2022. a rakendusotsusega
C(2022) 7912 heakskiidetud “Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika Eesti
strateegiakava aastateks 2023–2027” muudatusettepanekud.
2. Volitada regionaalministrit vajaduse korral esindama Eesti Vabariiki strateegiakava
muudatustega seotud läbirääkimistel Euroopa Komisjoniga.
3. Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumil teavitada Rahandusministeeriumi, kui
Euroopa Komisjon on punktis 1 nimetatud strateegiakava muudatusettepanekud heaks
kiitnud.
4. Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumil avaldada punktis 1 nimetatud
strateegiakava muudatusettepanekud ja nende kohaselt muudetud strateegiakava
ministeeriumi veebilehel pärast seda, kui Euroopa Komisjon on muudatusettepanekud
heaks kiitnud.
Kaja Kallas
Peaminister Taimar Peterkop
Riigisekretär
SELETUSKIRI
Vabariigi Valitsuse korralduse „„Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika
Eesti strateegiakava aastateks 2023–2027” muudatusettepanekute heakskiitmine ja
volituse andmine” eelnõu juurde
1. Sissejuhatus
Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika (edaspidi ÜPP) eelarve aastateks 2021–2027 on
385 miljardit eurot, mis moodustab alla kolmandiku EL eelarvest. ÜPP eelarve jaotub kahe
samba vahel – otsetoetused ja turukorraldus kui ÜPP I sammas ning maaelu arengu toetused
kui ÜPP II sammas – mida rahastatakse vastavalt Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondist
(edaspidi EAGF) ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (edaspidi EAFRD).
Eesti saab 2021–2027 perioodil EAGF-st 1,354 miljardit eurot ja EAFRD-st 698,5 miljonit
eurot. ÜPP 2021–2027 väljatöötamise läbirääkimised Euroopa Liidu tasandil ei lõppenud 2020.
aastaks. Seetõttu muutusid 2021. ja 2022. aasta üleminekuaastateks, kus uue perioodi vastavate
aastate vahenditele rakendati ÜPP eelarveperioodi 2014–2020 reegleid. Eestile tähendas see, et
2021. ja 2022. aastal oli võimalik kasutada uue perioodi vahenditest otsetoetusteks 384 miljonit
eurot ning aastatel 2021–2025 maaelu arengu toetusteks 258,5 miljonit eurot (sh 63 miljonit
eurot Euroopa Liidu taasterahastust) EL-i vahendeid, viimaseid Eesti maaelu arengukava 2014–
2020 (edaspidi arengukava) raames. ÜPP rakendamine uue perioodi reeglite järgi toimub
aastatel 2023–2027 ning sellel perioodil on Eestil kasutada EAGF-st otsetoetustena 1,008
miljardit eurot ja sektoripõhiste sekkumistena 0,7 miljonit eurot ning EAFRD-st 440 miljonit
eurot. EAFRD sekkumiste ja EAGFi sektoripõhiste sekkumiste EL fondide osale lisandub
Eesti-poolne finantseerimine kokku 185,3 miljonit eurot.
Perioodi 2021–2027 ÜPP vahendite kasutamiseks aastatel 2023–2027 tuli kõigil liikmesriikidel
koostada strateegiline programmdokument – ÜPP strateegiakava. Tegemist on muudatusega
võrreldes eelmise eelarveperioodiga – selle maaelu arengukavad asendusid sisuliselt ÜPP
strateegiakavadega, mis hõlmavad olulisel määral (sh kõik otsetoetused) nii ÜPP I sammast
(rahastus EAGFist) kui ka II sammast (rahastus EAFRDst) ja tagavad valdkonna terviklikuma
planeerimise. ÜPP strateegiakava kaudu programmeeritakse enamus ÜPP I ja II samba
vahenditest ja elementidest. ELi tasandil on määratletud ÜPP üld- ja erieesmärgid, mis tuleb
liikmesriikidel saavutada oma ÜPP strateegiakavas kavandatud sekkumiste ehk meetmete
kaudu.
Vabariigi Valitsus kiitis 2021. a aprillis heaks Põllumajanduse ja kalanduse valdkonna
arengukava aastani 2030 (edaspidi PõKa 2030). PõKa 2030 koostati Maaeluministeeriumi poolt
tihedas koostöös asjaomaste ministeeriumide ning esindusorganisatsioonidega. PõKa 2030
võeti aluseks 2021–2027 perioodi Eesti ÜPP vahendite planeerimisele ning Eesti ÜPP
strateegiakava väljatöötamiseks. ÜPP strateegiakava koostamisega alustati Eestis 2019. aastal
ning koostamise protsessi juhtis samuti Maaeluministeerium. ÜPP strateegiakava koostamiseks
moodustati juhtkomisjon. Juhtkomisjoni ülesandeks oli kujundada Eesti seisukohad Euroopa
Liidu ühise põllumajanduspoliitika toetuste andmist reguleerivate õigusaktide kohta ning
koordineerida ÜPP strateegiakava koostamist, teha strateegiakava kohta ettepanekuid ja
kujundada seisukoht strateegiakava kohta enne Vabariigi Valitsusele esitamist. Juhtkomisjoni
olid kaasatud asjaomased ministeeriumid (Rahandusministeerium, Keskkonnaministeerium,
Haridus- ja Teadusministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium,
Sotsiaalministeerium), Riigikantselei ja sektorite (põllumajandus, toiduainetööstus, keskkond,
1
metsandus, kogukonnad, ettevõtlus) esindusorganisatsioonid, teadus- ja arendusasutused ning
rakendusasutused.
Vabariigi Valitsus kiitis välja töötatud Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika Eesti
strateegiakava aastateks 2023–2027 (edaspidi strateegiakava) eelnõu heaks 9. juuni 2022. a
korraldusega nr 167, andes viimasega ühtlasi maaeluministrile volituse läbirääkimisteks
Euroopa Komisjoniga. Euroopa Komisjon kiitis strateegiakava heaks 2022. a 11. novembril
rakendusotsusega nr C(2022) 7912 final.
Strateegiakava raames on kavas rakendada kokku 55 toetusmeedet ehk sekkumist, mis
jagunevad ÜPP horisontaalse eesmärgi ja üheksa erieesmärgi vahel. Strateegiakava alusel
makstavaid toetusi menetletakse Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise
seaduse (edaspidi ELÜPS) ja selle alusel antavate rakendusaktide alusel. Esimeste
strateegiakava sekkumiste, milleks olid otsetoetused ning pindala- ja loomapõhised maaelu
arengu toetused, rakendamine algas 2023. a kevadel.
Käesoleva eelnõuga nähakse ette strateegiakava esimeste muudatusettepanekute heakskiitmine
ja Euroopa Komisjoniga muudatuste osas vajaduse korral läbirääkimiste pidamiseks volituse
andmine.
Korralduse eelnõu ja seletuskirja valmistas ette Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi
maaelupoliitika ja analüüsi osakonna nõunik Ove Põder (tel 625 6290,
[email protected]).
Seletuskirja lisaks 1 olevad strateegiakava muudatusettepanekud ning lisaks 2 oleva
muudatusettepanekute kohaselt muudetud strateegiakava põhiteksti valmistasid ette ka
Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi maaelupoliitika ja analüüsi osakonna,
maakasutuspoliitika osakonna, põllumajanduspoliitika osakonna, teadus- ja arendusosakonna,
taimetervise osakonna ning toiduohutuse osakonna töötajad.
2. Eelnõu eesmärk
Käesoleva eelnõuga tehakse strateegiakavas muudatusi järelejäänud rakendamise aastateks, et
tagada muutunud ja pidevalt muutuvas keskkonnas paremini rakendatavate sekkumiste sobivus
strateegiakava eesmärkide täitmiseks. Kuna strateegiakava otsetoetuste sekkumiste ning
pindala- ja loomapõhiste maaelu arengu toetuste sekkumiste rakendamine algas juba 2023. a
kevadel, siis on praeguseks hetkeks, esimese taotlusvooru tulemusel ilmnenud mitmeid aspekte
nii sekkumise nõuetes kui ka sekkumistega seotud tingimuslikkuse süsteemi nõuetes, mida
tuleks muuta. Investeeringutoetuste sekkumiste osas ei ole praeguseks hetkeks veel
taotlusvoorusid toimunud, ent juba ettevaatavalt tuleks teha muudatusi, mille tulemusel
laiendatakse nendes abikõlblike tegevuste ja kulude loetelu. Suur osa strateegiakava esimestest
muudatustest on ka olemuslikult tehnilised või redaktsioonilised ning suunatud selle
rakendamise lihtsustamisele.
3. Eelnõu sisu
Vabariigi Valitsuse korraldus kehtestatakse ELÜPSi § 2 lõike 3 ning Euroopa Parlamendi ja
nõukogu määruse (EL) 2021/2115, millega kehtestatakse liikmesriikide koostatavate Euroopa
Põllumajanduse Tagatisfondist (EAGF) ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist
(EAFRD) rahastatavate ühise põllumajanduspoliitika strateegiakavade (ÜPP strateegiakavad)
toetamise reeglid ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 1305/2013 ja (EL) nr
1307/2013 (ELT L 435, 06.12.2021, lk 1–186), artikli 119 lõigete 1 ja 2 alusel. ELÜPSi § 2
2
lõike 3 kohaselt võib Vabariigi Valitsus ÜPP abinõu rakendamiseks anda oma pädevuse piires
korralduse küsimuses, mille otsustamise õigus on asjakohaste ELi õigusaktide ja nende alusel
kehtestatud õigusaktide kohaselt liikmesriigil. Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL)
2021/2115 artikkel 119 näeb ette tingimused, millele peavad vastama liikmesriikide poolt
Euroopa Komisjonile esitatud taotlused strateegiakavade muutmiseks, samuti reguleerib
kõnealune artikkel strateegiakavade muutmise menetlust Euroopa Komisjoni ja liikmesriigi
vahel. Sama määruse artikli 124 lõike 4 punkti d kohaselt tuleb strateegiakava
korraldusasutuse, kelleks ELÜPSi § 10 lõike 4 kohaselt on Regionaal- ja
Põllumajandusministeerium, ettepanekute kohta strateegiakava muutmiseks esitada oma
arvamus strateegiakava seirekomisjonil. Arengukava ja strateegiakava ühise seirekomisjoniga
on muudatusettepanekute osas konsulteeritud kahes jaos. 2023. a 10. veebruaril saadeti
seirekomisjoni liikmetele tutvumiseks esimene pakett strateegiakava olulisematest
muudatusettepanekutest, 22. veebruaril toimunud seirekomisjoni istungil neid ka
seirekomisjoni liikmetele tutvustati ning anti selgitusi ja vastuseid seirekomisjoni liikmete
kohapeal esitatud küsimustele. Strateegiakava olulisemate muudatusettepanekute teise paketi
osas konsulteeriti seirekomisjoniga kirjaliku protseduuri raames: muudatusettepanekud saadeti
komisjoni liikmetele tutvumiseks 2023. a 7. septembril ning paluti neil esitada oma arvamus
muudatuste kohta 21. septembriks.
Strateegiakava olulisemad muudatused on järgmised:
- maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise (edaspidi HPK) 2. standardi (märg-
ja turbaalade kaitse) nõuet, mille kohaselt ei ole turvasmullaga põllumajandusmaal kündmine
ja freesimine üldjuhul lubatud, täiendatakse erisusega, mille kohaselt võib turvasmullaga
põllumaad üks kord nelja aasta jooksul künda ja freesida. 2024. aastal loetakse turvasmullaga
põllumajandusmaaks vähemalt 90% ulatuses turvasmullaga põld, alates 2025. aastast loetakse
turvasmullaga põllumajandusmaaks põld, kus on vähemalt 70% ulatuses turvasmulda;
- HPK 6. standardi (minimaalne taimkate, et vältida katmata mulda kõige kriitilisematel
perioodidel) puhul tuuakse nende kultuuride hulka, mille puhul talvise taimkatte nõue on
üldreegli 50% asemel 30%, ka kartul, teiseks kehtestatakse aianduskultuuride ja kartuli
kasvatajate määratlemiseks lävendiks 50% põllumaast ja püsikultuuride alusest maast, millel
nad peavad nimetatud kultuure kasvatama;
- sekkumises 7.1 „Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele“ asendatakse
senine toetuse maksmise põhimõte, maksta toetust maksimaalselt 100 hektari eest, 2024. aastast
uuega, mille kohaselt makstakse toetust kuni 260 kindlakstehtud hektari eest, samuti
suurendatakse toetuse ühikumäärasid – kavandatud ühikumäär praeguselt 91 €/ha-lt tõstetakse
114 €/ha-ni, minimaalne ühikumäär praeguselt 82 €/ha-lt 91 €/ha-ni ning maksimaalne
ühikumäär praeguselt 100 €/ha-lt tõstetakse 150 €/ha-ni;
- sekkumises 2.2 „Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud“, sekkumises
3.1.1 „Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse“ ja
sekkumises KK1 „Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud“
muudetakse abikõlblikuks ka kasutatud seadme ostmine, kui taotlejaks on mikro- või
väikeettevõtja või kui selline investeering tehakse sisendite (sh energia) varustuskindluse
tagamiseks ning kui kasutatud seade ei ole vanem kui viis aastat;
- sekkumises 2.5 „Väikest põllumajandusettevõtete arendamine“ ja sekkumises 3.1.1
muudetakse abikõlblikuks ka investeeringuid seadmetesse ja ehitistesse, mis tehakse
tootmiseks vajalike sisendite (sh energia) varustuskindluse tagamiseks;
- sekkumises 3.1.1 muudetakse suurprojekti puhul abikõlblikuks ka investeering, mis on
olemasoleva tervikliku tootmisüksuse või töötlemisüksuse ostmine;
- sekkumises 3.1.2 „Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse
(FI)“ muudetakse abikõlblikuks ka loomade ja muu aretusmaterjali soetamine ning sekkumises
3
2.6 „Põllumajandustootjate tootlikud materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud (FI)“ muu
aretusmaterjali (embrüod) soetamine;
- sekkumises KK1 muudetakse loomade heaolu ja bioturvalisusega seotud investeeringute
puhul abikõlblikuks tegevuseks ka kodulindude pidamiseks mõeldud loomakasvatushoonete
ehitamine, samuti piimakarjakasvatuses loomakasvatusehitiste ehitamine, juhul kui taotlejaks
on noor põllumajandustootja;
- sekkumises 0.2 „Nõuandetoetus“ muudetakse toetuse taotleja määratlust – põllumajanduse
teadmussiirde- ja innovatsioonisüsteemi teadmussiirde- ja nõustamisteenuseid koordineeriva
keskuse ülesandeid täitva riigiasutuse asemel saab selleks nõuandeteenuse osutaja (nõustaja,
mentor, ekspert), kellel on ekspertteadmised ning kelle sobivust nõuandeteenuse osutamiseks
on nõuandeteenuse osutajate nimekirja kandmisega kinnitanud nimetatud riigiasutus. Samuti
lisatakse toetuskõlblikkuse tingimustesse säte, mille kohaselt on taotleja toetuskõlblik, kui tema
pädevust on kinnitanud toetatava nõuandeteenuse osutajate nimekirja kandmisega nimetatud
riigiasutus.
Seletuskirja lisa 1 kajastab strateegiakava muudatusettepanekuid ja selle koostamisel on võetud
aluseks eeskätt komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2023/370, millega täiendatakse Euroopa
Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2021/2115 seoses ÜPP strateegiakavade muutmise
taotluste liikmesriikidepoolse esitamise menetluste ja tähtaegadega ning täiendavate juhtudega,
millal ÜPP strateegiakavade muutmise taotluste maksimumarvu ei kohaldata (ELT L 51,
20.02.2023, lk 25–30), artikli 2 lõikes 1 sätestatu. Seletuskirja lisas 2 on toodud
muudatusettepanekute kohaselt muudetud strateegiakava põhitekst.
Strateegiakava kehtiva versiooniga on võimalik tutvuda Regionaal- ja
Põllumajandusministeeriumi veebilehel aadressil https://www.agri.ee/euroopa-liidu-uhise-
pollumajanduspoliitika-strateegiakava-2023-2027.
4. Eelnõu vastavus Euroopa Liidu õigusele
Eelnõu on kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/2115, millega
kehtestatakse liikmesriikide koostatavate Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondist (EAGF) ja
Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) rahastatavate ühise
põllumajanduspoliitika strateegiakavade (ÜPP strateegiakavad) toetamise reeglid ning
tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 1305/2013 ja (EL) nr 1307/2013 (ELT L 435,
06.12.2021, lk 1–186), Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/2116, mis
käsitleb ühise põllumajanduspoliitika rahastamist, haldamist ja seiret ning millega tunnistatakse
kehtetuks määrus (EL) nr 1306/2013 (ELT L 435, 06.12.2021, lk 187–261), Euroopa
Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/1060, millega kehtestatakse ühissätted Euroopa
Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfond+, Ühtekuuluvusfondi, Õiglase Ülemineku Fondi
ja Euroopa Merendus-, Kalandus- ja Vesiviljelusfondi kohta ning nende ja Varjupaiga-, Rände-
ja Integratsioonifondi, Sisejulgeolekufondi ning piirihalduse ja viisapoliitika rahastu suhtes
kohaldatavad finantsreeglid (ELT L 231, 30.06.2021, lk 159–706) ning komisjoni delegeeritud
määrusega (EL) 2023/370, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL)
2021/2115 seoses ÜPP strateegiakavade muutmise taotluste liikmesriikidepoolse esitamise
menetluste ja tähtaegadega ning täiendavate juhtudega, millal ÜPP strateegiakavade muutmise
taotluste maksimumarvu ei kohaldata (ELT L 51, 20.02.2023, lk 25–30).
5. Eelnõu mõjud
Olulisemate muudatuste eeldatavad mõjud on järgmised:
4
- HPK 2 osas tehtavate muudatuste mõju põllumajandustootjatele on positiivne: erisuse
sisseviimine kündmise ja freesimise osas võimaldab neil tegeleda HPK 2 kriteeriumitele
vastavatel põldudel põllumajandusliku tegevusega, standardi kohaldamise edasilükkamine
võimaldab arvestada juba käesolevaks hetkeks 2024. aastaks tehtud võimalike
majandamisotsustega;
- HPK 6 osas tehtav muudatus on positiivse mõjuga kartulikasvatajatele, kuna muudab nende
jaoks talvise taimkatte nõude paremini täidetavaks, sest 50% nõuet oleks neil üldreeglina raske
täita;
- sekkumises 7.1 tehtavate muudatuste tulemusel suudetakse paremini suunata noortele
põllumajandustootjatele otsetoetuste eelarvest kavandatud 2% ja seeläbi saavutada koos ÜPP
II samba noore põllumajandustootja tegevuse alustamise toetusega nõutav 3% tase otsetoetuste
eelarvest;
- abikõlblike tegevuste ja kulude loetelu laiendamine erinevates põllumajandustootjatele ning
põllumajandustoodete töötlejatele ja turustajatele suunatud investeeringutoetuste sekkumistes
(sekkumised KK1, 2.2, 2.5, 2.6, 3.1.1, 3.1.2) aitab teiste seas kaasa energia varustuskindluse
suurendamisele üldises ebastabiilses majanduskeskkonnas, toidujulgeoleku tagamisele,
loomapidajate konkurentsivõime parandamisele, loomade heaolu ja bioturvalisuse
parandamisele ning põllumajanduses põlvkondade vahetuse soodustamisele;
- sekkumises 0.2 tehtavate muudatuste tulemusel paraneb sidusus nõuandesüsteemi kõigi
osapoolte vahel ning tagatakse ühesugused tingimused kõikidele potentsiaalsetele
nõuandeteenuste osutajatele.
6. Eelnõu rakendamiseks vajalikud kulutused
Muudatused ei too kaasa vajadust täiendavate riigieelarveliste vahendite järele.
7. Eelnõu kooskõlastamine
Eelnõu esitatakse kooskõlastamiseks Haridus- ja Teadusministeeriumile,
Kliimaministeeriumile, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile,
Rahandusministeeriumile ja Sotsiaalministeeriumile, samuti informatsiooniks arengukava ja
strateegiakava ühisele seirekomisjonile.
5
Vabariigi Valitsuse korralduse ““Euroopa Liidu ühise
põllumajanduspoliitika Eesti strateegiakava aastateks 2023–2027”
muudatusettepanekute heakskiitmine ja volituse andmine”
eelnõu seletuskirja lisa 1 –
“Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika Eesti
strateegiakava aastateks 2023–2027” muudatusettepanekute kirjeldus
Üldine teave muutmistaotluse kohta
Valdav osa strateegiakava esimestest muudatustest on olemuslikult tehnilised või
redaktsioonilised ning suunatud selle rakendamise lihtsustamisele. Strateegiakava sekkumiste
sisuliste muudatuste valdavaks eesmärgiks on sekkumiste tõhustamine, mis peaks nendega
seotud erieesmärkide saavutamisele kaasa aitama. Samas on paari muudatuse näol tegemist
erieesmärkidega seotud tulemusnäitajate vaheaastate ja lõppväärtuste muutmisega, ent nendel
juhtudel ei ole tegemist väärtuste sisulise muutmisega, vaid muutmistega, mis on tingitud kas
näitaja arvutamise aluseks olevate väljundnäitajate muutmise või parandamisega.
Muudatuse liik
Määruse (EL) 2021/2115 artikli 11 lõigetes 1 ja 5 osutatud kavandatud väljundite muutmine
ja vähenduskoefitsientide määramine/muutmine
Määruse (EL) 2021/2115 artiklis 12 ja 13 osutatud tingimuslikkusega seotud muudatused
Määruse (EL) 2021/2115 artikli 17 lõikes 5 osutatud toetuste piiramise ja järkjärgulise
vähendamisega seotud ümberpaigutamine
Teatavatesse määruse (EL) 2021/2115 artiklis 42 osutatud sektoritesse sekkumiste
muudatused
Määruse (EL) 2021/2115 artiklis 81 osutatud summa eraldamine programmile „InvestEU“
Muudatused, mis tulenevad eraldiste (teatavatesse sektoritesse sekkumistega seotud)
otsetoetusteks kasutamise otsuste läbivaatamisest, millele on osutatud määruse (EL)
2021/2115 artikli 88 lõikes 7
EAFRD eraldiste ümberpaigutamine otsetoetusteks ette nähtud eraldisteks, nagu on
osutatud määruse (EL) 2021/2115 artiklis 103
Määruse (EL) 2021/2115 III jaotise II peatükis sätestatud otsetoetuste vormis sekkumise
viisidega seotud elementide muudatused
Puuduvate elementide lisamine määruse (EL) 2021/2115 artikli 118 lõikes 5 osutatud
heakskiidetud ÜPP strateegiakavale
Määruse (EL) 2021/2115 III jaotise IV peatüki kohaste, maaelu arengut toetavate
sekkumistega seotud muudatused, v.a need, millele on osutatud kõnealuse määruse artikli 119
lõikes 9
Määruse (EL) 2021/2115 III jaotise IV peatüki kohaste, maaelu arengut toetavate
sekkumistega seotud muudatused, millele on osutatud kõnealuse määruse artikli 119 lõikes 9
Määruse (EL) 2021/2115 artiklis 120 osutatud ÜPP strateegiakavade läbivaatamisest
tulenevad muudatused
Artikli 4 lõikes 1 osutatud elementide muudatused
Muudatused, mis tulenevad loodusõnnetuste, katastroofide või pädeva riigiasutuse poolt
ametlikult tunnustatud ebasoodsate ilmastikutingimustega toimetulekuks vajalikest
erakorralistest meetmetest, või muudatused, mis tulenevad liikmesriigi sotsiaal-majanduslike
tingimuste märkimisväärsest ja järsust muutusest
Muudatused, mis on vajalikud pärast liidu õigusaktide muudatusi, välja arvatud määruse
(EL) 2021/2115 artiklis 120 osutatud muudatused, või muudatused, mis on vajalikud
tulenevalt Euroopa Liidu kohtute otsustest
Muudatused, mis tulenevad määruse (EL) nr 1308/2013 artiklite 219, 220 või 221 kohaselt
vastu võetud erakorralistest meetmetest
Muudatused, mis on vajalikud seoses määruse (EL) 2021/1060 artiklis 58 osutatud
rahastamisvahendite kasutuselevõtuga või nende muudatustega
Muudatused, mis tulenevad määruse (EL) 2021/2116 artiklis 34 osutatud kulukohustuste
automaatsest vabastamisest ÜPP strateegiakavade puhul
Määruse (EL) 2021/2115 III jaotise IV peatüki kohaste sekkumistega seotud muudatused,
millele on osutatud kõnealuse määruse artikli 119 lõikes 9
Muudatus, mis hõlmab muid ÜPP strateegiakavade elemente kui need, mis on sätestatud
eespool punktides
Üksikasjalik teave iga muudatuse konkreetsete elementide kohta
Sekkumisele 2.2 tulemusnäitaja omistamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumisele 2.2 "Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud" nähakse ette
seni puudunud tulemusnäitaja, milleks on R.39 Maamajanduse arendamine: Ühise
põllumajanduspoliitika toetusel arendatud maaettevõtete arv, sealhulgas
biomajandusettevõtted. Tegemist on seni puudu olnud info lisamisega.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub, paraneb sekkumise sekkumisloogika ülesehituse kirjeldus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Muudatuse näol on tegemist näitajate muutmisega
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
HPK 1 muutmine
Muudatuse põhjendused
HPK 1 (Püsirohumaa säilitamine, võttes aluseks püsirohumaa ja põllumajandusmaa suhtarvu)
puhul muudetakse võrdlussuhtarvu (29,05 asemel pannakse 26,69), kuna seda on vaja
kohendada/korrigeerida selliselt, et sealt oleks maha arvestatud püsirohumaad, mida
mahetoetuste taotlejad ja väiketootjate skeemis osalenud taotlejad eelmisel perioodil üles
võisid harida. Tegemist on netopinnaga, ehk arvesse on võetud ka seda, kui palju
mahetoetuste taotlejad ja väiketootjate skeemis osalenud taotlejad eelmisel perioodil
püsirohumaad juurde rajasid. Kuni 2023. aastani olid EL-i määruste kohaselt
mahepõllumajandustootjad mahepõllumajandusliku maa osas ning
väikepõllumajandustootjate skeemis osalevad põllumajandustootjad püsirohumaa säilitamise
nõudest vabastatud. Seepärast tuleks Eestile määratud püsirohumaa võrdlussuhtarvu, mille
suhet põllumajandusmaasse riigil säilitada tuleb, kohandada.
Muudatuse eeldatav mõju
Tegemist ei ole iseseisva muudatusega vaid andmete uuenemisest tuleneva kohandusega.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Kuupäev jääb strateegiakava muudatuste
vastuvõtmise ja taotlusperioodi alguse vahele.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
HPK 2 muutmine
Muudatuse põhjendused
HPK 2 (Märg- ja turbaalade kaitse) puhul täiendatakse nõuet, mille kohaselt ei ole
turvasmullaga põllumajandusmaal kündmine ja freesimine üldjuhul lubatud, erisusega, mille
kohaselt võib turvasmullaga põllumaad üks kord nelja aasta jooksul künda ja freesida. Erisus
on vajalik, sest praktika on näidanud, et künd teatud aastate järel on kvaliteetse saagi jaoks
äärmiselt vajalik, vastasel korral segab kündmise mittelubamine liialt põllumajanduslikku
tegevust. Erisus rakendub ainult põllumaa, mitte püsirohumaa kohta. Turvasmuldadel
kasvatakse ka köögivilju, mida enamasti ei saa teha minimeeritud harimisega, vaid kus
tehnoloogia eeldab sügavkündi.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse mõju põllumajandustootjatele on positiivne, sest võimaldab neil tegeleda HPK 2
kriteeriumitele vastavatel põldudel põllumajandusliku tegevusega. Erisuse mõistlikuks
ärakasutamiseks tõenäoliselt taotlejad kasvatavad põllumajanduskultuure rotatsioonis
põldudel, sest teatud kultuuride puhul on künd vajalik iga-aastaselt.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Kuupäev jääb strateegiakava muudatuste
vastuvõtmise ja taotlusperioodi alguse vahele.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
HPK 2 nõuete diferentseerimine 2024. ja 2025. aastaks
Muudatuse põhjendused
HPK 2 (Märg- ja turbaalade kaitse) nõuet muudetakse 2024. ja 2025. aastaks. Muudatus on
tingitud turvasmullaga põllumajandusmaa määratluse muutmisest, milleks on vähemalt 70%
ulatuses turvasmullaga põld varasema vähemalt 90% asemel. Põllumajandustootjad, kel on
turvasmullad vahemikus 70–89%, ei ole arvestanud nõudega, et see kohaldub ka neil 2024.
aastal - neil võivad olla juba külvikorrad tehtud ja taliviljad maha pandud, mistõttu on
mõistlik kehtestada rakendumise aastaks 2025. (Lisaks tuuakse 2024. aastast alates sisse ka
erisus, mis seisneb selles, et turvasmullaga põllumajandusmaal ei ole kündmine ja freesimine
lubatud, välja arvatud turvasmullaga põllumaal, kus on lubatud üks kord nelja aasta jooksul
künda ja freesida.)
2024. aastal jääb kehtima järgmine nõue:
Nõue 1: Turvasmullaga põllumajandusmaal ei ole kündmine ja freesimine lubatud, välja
arvatud turvasmullaga põllumaal, kus on lubatud üks kord nelja aasta jooksul künda ja
freesida.
Nõue 2: Kuivendamata märgalasid ja turvasmullaga põllumajandusmaad ei tohi kuivendada.
Kuivendatud märgalade ja turvasmullaga põllumajandustegevuseks kasutataval
põllumajandusmaal on drenaažisüsteeme lubatud rekonstrueerida üksnes siis, kui kasutatakse
lahendusi, mis ei suurenda kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja kui see on vajalik
mineraalmullas paikneva kuivendussüsteemi toimimiseks.
2024. aastal loetakse turvasmullaga põllumajandusmaaks vähemalt 90% ulatuses
turvasmullaga põld. Alates 2025. aastast loetakse turvasmullaga põllumajandusmaaks põld,
kus on vähemalt 70% ulatuses turvasmulda.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sihtgrupi põllumajandustootjate jaoks positiivne mõju, sest see võimaldab
arvestada nende juba 2024. aastaks tehtud tootmisotsustega.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Kuupäev jääb strateegiakava muudatuste
vastuvõtmise ja taotlusperioodi alguse vahele.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
HPK 4 muutmine
Muudatuse põhjendused
HPK 4 (Vooluveekogude äärde puhverribade rajamine) tehakse tehnilisi muudatusi:
puhverriba laiuse nõudest eemaldatakse sõna "vähemalt", eemaldatakse üleliigne viide
keskkonnaregistrile ning 3 meetri ulatuses taimekaitsevahendi ja väetise kasutamise keelu
kirjelduse juurde lisatakse lauseosa "kui kraav on üle 10% kaldega alal".
Tegemist on tehniliste muudatustega.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Kuupäev jääb strateegiakava muudatuste
vastuvõtmise ja taotlusperioodi alguse vahele.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
HPK 6 muutmine
Muudatuse põhjendused
HPK 6 (Minimaalne taimkate, et vältida katmata mulda kõige kriitilisematel perioodidel),
puhul tuuakse nende kultuuride hulka, mille puhul talvise taimkatte nõue on üldreegli 50%
asemel 30%, kartul, sest ta ei kuulu aianduskultuuride, vaid rühvelkultuuride hulka. Teiseks
tuuakse aianduskultuuride ja kartuli kasvatajate määratlemiseks sisse lävendiks 50%
põllumaast ja püsikultuuride alusest maast, millel nad peavad nimetatud kultuure kasvatama.
Kokku on sellistel põllumajandustootjatel aianduskultuure 3600 ha ja kartulit 900 ha. Kartuli
sissetoomise põhjuseks on asjaolu, et selle kasvatajatel on raske 50% nõuet täita.
Aiandussektoris ja kartulikasvatuses toimub regulaarne pidev maavahetus külvikorra
järgimiseks. See tähendab, et kartulikasvataja ise vahepeal (tali)vilja ei kasvata, vaid ta rendib
põllukultuuri kasvatamise ajaks maad teraviljakasvatajale, kellel on vastav tehnoloogia,
oskused jms. Teraviljakasvatajalt saab ta näiteks maad, kus eelmisel aastal vili kasvas ja
paneb kartuli peale. HPK nõuet peab aga järgima taotleja ehk ettevõtja.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse muudab kartulikasvatajatele talvise taimkatte nõuet soodsamaks.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Kuupäev jääb strateegiakava muudatuste
vastuvõtmise ja taotlusperioodi alguse vahele.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
HPK 8 muutmine
Muudatuse põhjendused
HPK 8 (Tootmisega mitteseotud maa-alade või objekti all asuva põllumaa minimaalne
osakaal ning kogu põllumajandusmaal maastikuelementide säilitamine, keeld lõigata hekke ja
puid lindude pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal), osas tehakse järgmised
muudatused:
- tootmisest kõrvale jäetud maa-alade ja elementide nõude puhul tehakse muudatus, mille
kohaselt ei sobitu enam tootmisest kõrvale jäetud maa-alaks mustkesa, sest HPK 8.1 nõude
peamine eesmärk on elurikkuse säilitamine, läbi tootmisest kõrvale jäetud maa-alade ja
elementide. Põllumaa hoidmine mustkesa all aga on vastupidise mõjuga. Lisaks on mustkesa
puhul tavaks praktika, et taimestiku tärgates tuleb põldu mehhaaniliselt töödelda või
taimekaitsevahendeid kasutada, et takistada taimestiku kasvu;
- tootmisest kõrvale jäetud elementide loetelust eemaldatakse puhastuslodu/settebassein, sest
antud elemendid on kaardikihil punktobjektina ning neil ei ole pindala, seega ei saa nendega
täita ka tootmisest kõrvale jäetud maa-alade ja elementide % täitmise nõuet.
Puhastuslodu/settebassein jääb siiski kehtima säilitatava elemendina;
- muudetakse rohumaariba käsitlust - eemaldatakse lauseosa, mis sätestab nõudes, et
rohumaariba ei tohi külgneda rohumaaga, ega sööti jäetud maaga. Muudatus on vajalik, sest
põllumajandustootjatel on külvikorras rohumaad ja sööti jäetud maad. Seetõttu muudab
varasem käsitlus rajatud rohumaariba teatud aastatel, mil see külgneks rohumaa või sööti jäetud
maaga mitte sobilikuks tootmisest kõrvale jäetud maa-alaks. Täpsustus on vajalik eelkõige
selguse saamiseks, mis puudutab rohumaaribaga seotud toetusõiguslikkust. Lisaks muudetakse
protsendimäära, mis annab oluliselt rohkem paindlikkust. Kui varasemalt ei tohtinud
rohumaariba moodustada põllu pindalast üle 10 protsendi, siis edaspidi on lubatud 30 protsenti.
Muudatus on vajalik sest, paljudel põllumajandustootjatel ületas rohumaariba lubatud 10
protsenti põllu pindalast, mistõttu ei olnud neil võimalik rohumaaribasid piisavalt rajada;
- maastikuelementide definitsioone muudetakse selliselt, et sõnastuslikult on lauset parandatud
(tehniline muudatus), et element ei saa asuda põllumaal/põllumajandusmaal, vaid saab olla
ümbritsetud sellega või külgneda. Maastikuelemendi alune pind ei ole
põllumaa/põllumajandusmaa;
- haljasväetise käsitlust muudetakse nii, et see ei ole enam seotud sissekünni nõudega.
Haljasväetiseks loeti seni vaid sellist haljasväetiskultuuri, mis sügisel sisse künti. Edaspidi on
haljasväetiseks haljasväetiskultuur, mis kas endiselt küntakse sisse, aga ka segatakse mullaga
teisi mullaharimisviise kasutades või millesse külvatakse riba- või täppisviljelusmeetodil
järgmise aasta põhikultuur ehk talivili. Selleks, et uute, täiendavate keskkonnahoidlike
majandamisvõtete ilmnemisel mitte hakata uuesti strateegiakava protsessi läbi tegema, ei
hakata kõiki teadaolevaid mullaviljakuse suurendamise tehnoloogia meetodeid strateegiakavas
üles lugema, vaid need kehtestatakse vastavate ministri määrustega. Sotsiaalpartnerid ja
mitmed põllumajandustootjad on väljendanud muret, et kaasaegsed ja keskkonnahoidlikud
taimekasvatusmeetodid ei saa tingimuslikkuses oma külvikorras olevat haljasväetiskultuuri
mittetootliku alana arvesse võtta, sest haljasväetiskultuuri mõiste on hetkel seotud taimiku
sissekünni nõudega. Samal põhjusel ei saa põllumehed arvestada sellist maad ka ökoalade
ökokavas ja seetõttu paljud ei saagi seda toetust taotleda. Tänapäeval kasutatakse Eestis järjest
enam taastava põllumajanduse võtteid, kus mulda haritakse võimalikult vähe ja hoitakse seda
kaetuna, et seeläbi parandada mulla tervist ning täita kliima ja elurikkuse eesmärke. Mitmed
põllumajandustootjad on üle minemas või juba viljelevad täppispõllumajandust, ribakülve või
otsekülvi, et vähendada töökäikude piiramisega põlluharimisest tuleneva süsinikuheite kogust
ning hoida keskkonda sattumast ülemäära väetisi ja taimekaitsevahendeid. Sageli ei tehta
kündi, vaid haritakse mulda pindmiselt, segades taimejäänused mullaga teistel meetoditel. Ka
sellised põllumajandustootjad viljelevad oma külvikorras haljaskultuure, mis on seal
eesmärgiga mulda toitainetega ning mullaelustikku taimejuurte kaudu suhkrurikaste
süsinikuühenditega rikastada, ja mis ei anna põllumehele saagi näol tulu. Ministeeriumi ja
ekspertide hinnangul on haljasväetis külvikorras hea ja seda peaks igati soodustama. Kuna
senine haljasväetise kasutus uute tehnoloogiate puhul arvesse ei lähe, seetõttu pärsib tootjate
huvi haljasväetist külvikorras kasutada, on vaja haljasväetise mõistet muuta. Muudatuse puhul
on lähtutud nii keskkonnakasu aspektidest (haljasväetisel on külvikorras tootmist
ekstensiivistav mõju, sest tegu ei ole väetist/taimekaitsevahendeid nõudva tulukultuuriga, nagu
näiteks teravili või õlikultuurid), taastava põllumajanduse võtete leviku laiendamise soovist
(taastava põllumajanduse praktika, milleks on ka mulla võimalikult vähene liigutamine, on
mulla tervise jaoks oluline võte. See aitab kaasa ka EL kliima ja mullakaitse eesmärkide
saavutamisele) ning põllumajandustootjate võrdse kohtlemise printsiibist (kui traditsioonilisel
künnimeetodil majandavatel põllumajandustootjatel läheb tingimuslikkuses ja ökoalade
ökokavas haljasväetis mittetootliku alana arvesse, peaks see minema arvesse ka uute
tehnoloogiate viljelejatel);
- kesa mõiste juures muudetakse sööti jäetud maa mõistet. Senise mõiste kohaselt oli sööti
jäetud maa külvikorraga hõlmatud, taotlemise aastal tootmisest kõrvale jäetud maa, uue mõiste
kohaselt on sööti jäetud maa külvikorraga hõlmatud maa, kus kasvab vabalt looduslik
taimestik, mida kasutatakse loomade söötmiseks või mis küntakse sisse.
Muudatus on tingitud asjaolust, et mõistete peatükis on muudetud sööti jäetud maa mõistet.
Antud mõistele omakorda rakenduvad HPK 8 nõudes kehtestatud rangemad tingimused, mida
seal nõude raames teha tohib või mitte. Mõiste muudatus on vajalik, kuna varasem määratlus
välistas igasuguse tootmise sööti jäetud maal, kuid karjatamiseks või sööda kogumiseks ning
taimiku sisse kündmiseks on siiski sööti jäetud maad vaja vahel kasutada. See on eriti vajalik
erakorralike ilmastikunähtustega aastal nagu näiteks 2023. aasta seda oli.
Kinnitame, et lämmastikku siduvate kultuuride kasvualadel on keelatud taimekaitsevahendite
kasutamine. Ka strateegiakava peatükis 3.10.4.1.4 on kirjas, et tootmisest kõrvale jäetud maa-
alal ja elemendil ei ole lubatud põllumajanduslik tegevus ning taimekaitsevahendite
kasutamine (siin peetakse silmas ka lämmastikku siduvaid kultuure).
Tootmisest kõrvale jäetud elemendina lähevad arvesse ainult maastikuelemendid HPK 8.1–8.5
ja 8.7, mis asuvad põllumaal ja külgnevad sellega.
Maastikuelementide definitsioonid on strateegiakavas välja toodud säilitavate elementide
vaates, kus arvesse lähevad elemendid ka põllumajandusmaal, välja arvatud põllusaar, mis
läheb arvesse ainult põllumaal, sest selle piire on keeruline tuvastada ümbritsevast
püsirohumaast.
Elementide definitsioonid (põllumaaga ümbritsetud ja põllumajandusmaaga külgnev) on
sõnastatud „ja“ sõnaga, mitte „või“ sõnaga, sest element võib paikneda mitut moodi - oluline
on, et taotleja säilitaks elemendi mõlemas olukorras, nii siis kui element on põllumaaga
ümbritsetud, kui ka olukorras kui element on põllumajandusmaaga külgnev.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatustel on positiivne keskkonnamõju, samuti põllumajandustootjate jaoks positiivne
mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Kuupäev jääb strateegiakava muudatuste
vastuvõtmise ja taotlusperioodi alguse vahele.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
HPK-de osas täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
HPK-de 1, 8 ja 9 kirjeldusi täiendatakse sättega, mille kohaselt nõuete täpsemad tingimused
kehtestatakse siseriikliku õigusaktiga, mis on kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu
määruse (EL) 2021/2115 III lisas kehtestatud standardiga. Muudatuse eesmärgiks on
vähendada nõuete liiga detailsest kirjeldusest tulenevat strateegiakava sagedase muutmise
vajadust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on strateegiakava rakendamisele lihtsustav mõju.
Tehnilisemat laadi nõuete täpsustamiseks siseriiklikes õigusaktides, annab antud täiendus
paindlikkust. Lisatud täiendus ei tähenda, et strateegiakavas kehtestatud nõudeid muudetakse
siseriiklikes õigusaktides leebemaks.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Kuupäev jääb strateegiakava muudatuste
vastuvõtmise ja taotlusperioodi alguse vahele.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
IACSiga hõlmamata sekkumiste kontrollisüsteemi sõnastuse muutmine
Muudatuse põhjendused
Nii IACSiga hõlmamata EAGFi kui EAFRD sekkumiste haldus-, kohapealsete ja
järelkontrollide kirjelduste sõnastust täpsustatakse, eesmärgiga anda selgemad alused
teostada kontrolle ka menetlusetappide vahelisel ajal ning valimeid koostada ka käsitsi,
samuti võimaldamaks ka tegevuse elluviimise käigus vihjete laekumisel teostada kontrolle,
mis senini olid kontrollitavad kord aastas tehtud riskivalimi kaudu.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Mõistete osas detailsete nõuete kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Peatükis 4.1 toodud mõistete (põllukultuurid, püsikultuurid, püsirohumaa jne) kirjeldusi
täiendatakse sättega, mille kohaselt detailsed nõuded kehtestatakse siseriikliku määrusega.
Muudatuse eesmärgiks on vähendada nõuete liiga detailsest kirjeldusest tulenevat
strateegiakava sagedase muutmise vajadust.
Nimetatud täiendus annab juurde paindlikkust eelkõige tehnilisemat laadi nõuete
täpsustamiseks ka siseriiklikes õigusaktides. Näiteks, on vajalik mõningatel juhtudel lisada
viiteid või ümber sõnastada selguse saamiseks tingimusi, või lisada/eemaldada
põllumajanduskultuure, mis ei ole alati sisulist laadi muudatused. Samuti lisab see oluliselt
rohkem paindlikust reageerida efektiivselt erandlike asjaolude või vääramatu jõuga seotud
juhtudel, mis on ajakriitilised. Sellistel juhtudel peab riik tagama ja võimaldama
põllumajandustootjatele stabiilsust sektorites, mis on kõige enam kahjustustega hõlmatud nagu
nt erandlikud ilmastikuolud (põud, üleujutused, liigniiskus, külmakahjustused jne). Siinkohal
on oluline üle vaadata eelkõige mõisteid ja/või sekkumised, mis on seotud konkreetse
maakasutusega, millele on seatud tähtajalised tootmispiirangud nt loomade sööda varumiseks
(niitmine, karjatamine) või harimispraktikatele (harimisvõtted, taliviljade kasvatamine jne).
Alati ei tähenda see sekkumisega hõlmatud kõikide tingimuste leevendamist, vaid piisab ka nt
tähtajaliste tootmispiirangutega seotud nõuete puhul tähtaegade lühendamist. Nt loomadele
sööda varumine niitmise või karjatamise teel ei nõua ilmtingimata taimekaitsevahendite
kasutamise leevendamist.
Punktis 4.1.2.2.1 (Muud märkused põllumaa määratluse kohta) muudetakse sööti jäetud maa
mõistet. Senise mõiste kohaselt oli sööti jäetud maa külvikorraga hõlmatud, taotlemise aastal
tootmisest kõrvale jäetud maa. Uue mõiste kohaselt on sööti jäetud maa külvikorraga hõlmatud
maa, kus kasvab vabalt looduslik taimestik, mida kasutatakse loomade söötmiseks või mis
küntakse sisse. Mõiste muudatus on vajalik paindlikkuse saavutamiseks eelkõige nende maade
osas, mis ei ole määratletud ökoalana või HPK 8 raames tootmisest kõrvale jäetud maa-alana.
Varasem määratlus välistas lausaliselt igasugusel sööti jäetud maal tootmise, kuid
karjatamiseks või sööda varumiseks ning taimiku sisse kündmiseks on siiski sööti jäetud maad
vaja vahel kasutada. See on eriti vajalik erakorraliste ilmastikunähtustega aastal nagu näiteks
2023. aasta seda oli.
Punktis 4.1.2.5 (Muud märkused üldise põllumajandusmaa määratluse kohta) lisatakse
täiendus LIFE projektiga „Loodusrikas Eesti“ (edaspidi projekt) hõlmatud põllumajandusmaa
kohta, mida loetakse toetuse saamise nõuetele vastavaks ka siis, kui seal tegeletakse
põllumajandusliku tootmistegevusega, kasutades nimetatud projektis ette nähtud ja selle
tingimustele vastavaid agrotehnilisi võtteid ja loomakasvatuse tehnoloogiaid.
Projekti raames katsetatavad võtted võivad erineda tavapärasest agrotehnoloogiast või
karjatamise viisist, mistõttu soovime, et ka projektiga hõlmatud maa oleks jätkuvalt
nõuetekohane ka siis, kui seal kasutatakse katsetamisjärgus põllumajanduslikke võtteid.
Projektiga tehakse näiteks katseuuringuid, et selgitada välja, kuidas eri võtete abil suurendada
põllumajandusmaa elurikkust. Projekti eesmärk on välja töötada tõhusamaid
põllumajanduskeskkonna meetmeid ning neid esialgu katsealadel testida. Testitavad võtted
võivad erineda tavapärasest agrotehnoloogiast või karjatamise viisist. Üheks võimalikuks
agrotehniliseks võtteks, mida projektis katsetatakse, kutsutakse nn lõokeselaiguks. Võte
seisneb põllukultuuri tavapärase külvitiheduse muutmises, jättes põllule alasid suurusega 4 × 4
kuni või 10 × 10 meetrit, kuhu põllukultuuri ei külvata. Laigu täpsed mõõdud võivad sõltuda
külviku laiusest. Hektari kohta võib luua üldjuhul 1–4 lõokeselaiku. Lõokeselaike on lubatud
hooldada samade võtetega, kui ümbritsevat põllumaad. Samas ei ole kohustust teha
lõokeselaigul umbrohutõrjet. Tavapärasel juhul võidakse põllumaad, millel esinevad
umbrohtunud põllukultuurita laigud, käsitleda toetusõiguslikkuse nõuetele mittevastavana.
Juhul, kui laik on projektiga hõlmatud maal rajatud projektis ettenähtud tingimuste kohaselt,
ei loeta seda ka rikkumiseks. Lõokeselaigu pindala arvatakse sel juhul põhikultuuri pindala
hulka.
Projektiga hõlmatud põllumaa kohta määratakse lõokeselaikude arv ja suurus, mida peab
projekti raames järgima. Vastavaid parameetreid kontrollitakse, et tagada projekti
nõuetelevastavus. Lõokeselaike tuleks rajada eelkõige teraviljapõllule, kuid neid võib rajada
ka rapsi-, rüpsi-, tatra-, maisi- või kaunviljapõllule. Eestis on põllulindude arvukus vähenenud
ning lõokeselaigud võivad pakkuda sobivat elu- ja pesitsuspaika eri linnuliikidele. Kuna
lõokeselaik luuakse korraga üheks aastaks, kasvab seal looduslik üheaastane taimestik, mis
pakub toitumisvõimalusi ning hõredamat taimkatet, mis sobib pesitsemiseks näiteks
põldlõokesele. Lõokeselaik ei ole ainus praktika, mida projektis soovitakse katsetada. Plaanis
on testida ka tavapärasemast hõredamat külvi, põlluäärsetel rohumaaribadel karjatamist jmt
võtteid.
Punktis 4.1.4 (Aktiivne põllumajandustooja) ja alapunktis 4.1.4.1 (Minimaalsel tasemel
põllumajandusliku tegevusega tegelevate isikute kindlaksmääramise kriteeriumid) muudetakse
aktiivse tootja mõistega seonduvat, lähtuvalt varasemalt esitatud põhjendustest, mis on saanud
ka mitteametliku heakskiidu Euroopa Komisjonilt 2023. aasta septembri lõpus.
Püsikultuurid:
Peamine põhjus muudatuseks on selles, et praegu pole võimalik otsetoetusi taotlema tulla
uuel taotlejal, kellel on ainult püsikultuuridega ala, seetõttu on vaja püsikultuure
kasvatavatele taotlejatele eraldi kriteeriumi. Kuna püsikultuuride pinnad on oluliselt
väiksemad kui näiteks teravilja kasvatajatel, siis on põhjendatud püsikulutuure alla 1 ha
kasvatavatel taotlejatel ka kombinatsiooni põllumaaga lubada. Eestis oleks vaja köögivilju ja
marju kaks korda samapalju kui tarbitakse, seega iga uus tulija, kes alguses võib olla väike ja
hiljem kasvada, on abiks sektori arengule, isevarustatuse taseme tõstmisele ja ka
toidujulgeoleku tagamisele.
Pärandniidud:
Pärandniidu hooldajad on oluline aktiivse tootja nõutele vastavaks lugeda eelkõige sellepärast,
et pärandniidu hooldamise toetuse nõuete täitmisega teevad nad juba oluliselt rohkem kui
põllumajandusmaa hooldajad põhisissetulekutoetuse raames.
Pärandniidu toetuse taotlejatel on nõuded rangemad, kui teistel püsirohumaade majandajatel.
Tootajad võtavad pärandniidu hooldamise kohustuse viieks järjestikuseks kalendriaastaks ning
nad peavad neid nõudeid täitma igal aastal viieaastase kohustuseperioodi jooksul. Pärandniite
majandatakse kas niites või karjatades.
Pärandniitude majandamise nõuded, mida tootjad peavad täitma, kui nad võtavad pärandniidu
hooldamise toetuse on järgmised:
1. Niidetav pärandniit peab olema niidetud ja niide kokku kogutud 1. septembriks ja kokku
kogutud niide peab olema alalt ära viidud niitmisele järgneva aasta 1. aprilliks.
2. Niidetaval pärandniidul on hekseldamine keelatud.
3. Pärandniitu, mis on suurem kui 30 hektarit, peab niitma keskelt-lahku või servast-serva ja
tööde alustamisest peab teavitama Keskkonnaametit.
4. Kui alal esineb keskkonnaregistrisse kantud kaitsealuse maas pesitseva linnuliigi elupaik,
siis on alal lubatud niita alates15. juulist.
5. Rannaaladel tuleb alustada karjatamisega hiljemalt 31. mail ja karjatamise tulemusena peab
kogu taotletaval alal olema visuaalselt tuvastatav, et loomad on alal toitunud selliselt, et rohustu
on vähemalt 50 protsendi ulatuses madalaks söödud ning ülejäänud alal on rohustu valdavalt
söödud. Karjatamise tulemus peab olema saavutatud 1.oktoobriks.
6. Loomade lisasööda andmine pärandniidul on keelatud.
Veel üks oluline põhjus on halduskoormuse vähendamine, et pärandniitude haldajad ei peaks
iga hektarit selle hooldamiseks tehtavate kulude kaudu tõestama. Põhimõtteliselt võiksid nad
seda teha ja mõned juba ka tegid, kuid esimese aasta rakendamise põhjal võib juba järeldada,
et see on nii makseasutuse kui ka ainult pärandniite majandavate tootjate halduskoormust
oluliselt suurendav nõue. 2023. aastal oli selliseid taotlejaid 59. Kuna abikõlblike pärandniitude
arv suureneb ja igal aastal lisandub registrisse uusi alasid (käimas on kolm LIFE projekti,
millega taastatakse ka pärandniite), võib eeldada, et igal aastal lisandub sama palju
taotlejaid. Arvatakse, et pärast perioodi 2023-2027 võib selliseid taotlejaid olla arvestatav hulk.
Punktis 4.1.5 (Noor põllumajandustootja), alapunktides 4.1.5.1 (Vanuse ülempiir) ja 4.1.5.2
("Põllumajandusliku majapidamise juhiks "olemise tingimused), muudetakse noore
põllumajandustootja mõistet. Mõistest eemaldatakse nõue, mille kohaselt peab taotleja kogu
taotluse esitamise aastal olema kuni 40 aastane. Tegemist oli piirava nõudega, mille kohaselt
ei vastanud need taotlejad, kes küll toetuse taotlemise ajal olid 40 aastased aga said hiljem
taotluse esitamise aastal 41 aasta vanuseks, noore põllumajandustootja mõistele. Muudatus
aitab senisest enam suunata toetust noortele põllumajandustootjatele ja seeläbi täita
efektiivsemalt strateegiakava erieesmärki, mis on suunatud noorte põllumajandustootjate
lisandumisele põllumajandussektorisse.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on strateegiakava rakendamisele lihtsustav ja halduskoormust vähendav mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi algust.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Pinnaseire süsteemi kirjelduse uuendamine
Muudatuse põhjendused
Pinnaseiresüsteemi kirjelduses (ptk 7.3.1.1.4) uuendatakse infot pinnaseiresüsteemi
kohaldumise kohta erinevatele toetustele (seni toodu kohaselt pidi see 2023. aastast
kohalduma üksnes põhisissetulekutoetusele, uue sõnastuse kohaselt aga kõigile
pindalapõhistele sekkumistele). Tegemist on sõnastuse korrigeerimise ja andmete
uuendamisega.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Põllu määratluse uuendamine
Muudatuse põhjendused
Ühtse haldus- ja kontrollisüsteemi kirjelduses, peatükis 7.3.1 uuendatakse põllu määratlust.
Tegemist on andmete uuendamisega.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Rahastamisvahendi kirjelduses tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Rahastamisvahendi kirjelduses korrigeeritakse eelmise perioodi rahastamisvahendi rakendaja
nime - "Maaelu Arendamise Sihtasutus" asendatakse korrektse nimega, milleks on "Maaelu
Edendamise Sihtasutus", samuti parandatakse kirjavigu. Tegemist on vigade parandamistega.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Rahastamisvahendi kombineerimise kirjelduse täiendamine
Muudatuse põhjendused
Peatükis 4.6.1 täiendatakse rahastamisvahendi muude toetustega kombineerimise alapeatükki
sättega, mille kohaselt saab rahastamisvahendit kombineerida muude toetustega ainult juhul,
kui tegevus või investeering on abikõlblik kõigi kombineeritud toetuste puhul.
Tegemist on selgitava ja kinnitava täpsustuse lisamisega, näitamaks, et eraldi tegevuste
kombineerimisel muutub toetuste (ingl. k. grants) abikõlblikkuse aspektid ei muutu.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub, suureneb teksti õigusselgus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumisele 9.2 täiendava tulemusnäitaja omistamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumisele 9.2 "Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetus" nähakse ette seni täiendav
tulemusnäitaja, milleks on R.35 Mesilasperede säilitamine: ÜPPst toetatavate mesilasperede
osakaal. Tegemist on seni puudu olnud info lisamisega.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub, paraneb sekkumise sekkumisloogika ülesehituse kirjeldus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Muudatuse näol on tegemist näitajate muutmisega
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumisele ÖK5 täiendava tulemusnäitaja omistamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumisele ÖK5 "Kliima- ja keskkonnakava: mesilaste korjeala toetus" nähakse ette
täiendav tulemusnäitaja, milleks on R.35 Mesilasperede säilitamine: ÜPPst toetatavate
mesilasperede osakaal. Tegemist on seni puudu olnud info lisamisega.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub, paraneb sekkumise sekkumisloogika ülesehituse kirjeldus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Muudatuse näol on tegemist näitajate muutmisega
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 0.2 taotleja määratluse muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 0.2 "Nõuandetoetus" lisatakse senisele taotlejale (põllumajanduse teadmussiirde-
ja nõustamisteenuseid koordineeriva keskuse ülesandeid täitev riigiasutus) uus taotleja
kategooria, milleks on muu nõuandeteenuse osutaja, kellel on ekspertteadmised ning kelle
sobivust nõuandeteenuse osutamiseks on kõnealune riigiasutus kinnitanud nõuandeteenuse
osutajate nimekirja kandmisega. Samuti täiendatakse toetusesaajate kirjeldust informatiivse
lõiguga sekkumisest 0.1 "Teadmussiirde- ja innovatsioonisüsteemi (AKIS) arendamise
toetus", mis kirjeldab kõnealuse riigiasutuse rolli nõuandeteenuste osutamisel ja arendamisel.
Muudatuse eesmärgiks on luua sidusust kõikide osapoolte: nõustajad, teenuse
lõppkasusaajad, teadlased jm puudutatud osapooled vahel. Muutes toetuse taotleja staatust on
võimalik nõuandeteenusega liituda avatult nendel isikutel, kellel on sobiv ettevalmistus ja kes
on valmis oma teadmiste ja oskustega looma täiendavat majanduslikku arengut.
Muudatuse eeldatav mõju
Paraneb sidusus nõuandesüsteemi kõigi osapoolte vahel.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 0.2 toetuskõlblikkuse tingimuste muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 0.2 "Nõuandetoetus" täiendatakse toetuskõlblikkuse tingimusi sättega, mille
kohaselt on taotleja toetuskõlblik, kui tema pädevust on kinnitanud toetatava nõuandeteenuse
osutajate nimekirja kandmisega nimetatud riigiasutus ning et põllumajanduse teadmussiirde-
ja nõustamisteenuseid koordineeriva keskuse ülesandeid täitva riigiasutuse toetuskõlblikkuse
kohta teeb otsuse Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet.
Muudatuse eesmärgiks on tagada ühesugused tingimused kõikidele nõuandeteenuse
osutajatele toetatava nõuandeteenuse nimekirjaga liitumiseks. Kõnealused tingimused
sätestatakse rakendusmäärusega.
Muudatuse eeldatav mõju
Loodud on ühesugused tingimused kõigi potentsiaalsete nõuandeteenuste osutajate jaoks.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.1 toetusõigusliku maa nõuete täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.1 "Põhiline sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks" täiendatakse toetusõigusliku
põllumaa määratluse detaile:
- lisatakse viide, et põllumajandusmaa peab olema kantud kas põllumajandustoetuste ja
põllumassiivide registrisse või Eesti Looduse Infosüsteemi;
- lisatakse nõue, et põllumajandusmaal, millel tegeletakse põllumajandusliku tegevusega,
kasutama kohalikele normidele vastavaid agrotehnilisi võtteid või
loomakasvatustehnoloogiaid ning sellel peab välistama ebasoovitava taimestiku ulatuslikku
levikut;
- lisatakse säte, et kohalikele normidele vastavate agrotehniliste ja loomakasvatuslike võtete
kasutamisel loetakse toetuse nõuetele vastavaks ka selline põllumajandusmaa, kus LIFE
projektiga „Loodusrikas Eesti“ hõlmatud maal kasutatakse projektis ettenähtud ja projekti
normidele vastavaid agrotehnilisi või loomakasvatuslikke võtteid.
LIFE projektiga seotud põhjendused on toodud strateegiakava mõistete peatüki 4.1 alapunktis
4.1.2.5, kuna sellega seoses muudetakse paralleelselt ka mõisteid.
Muudatuse eeldatav mõju
Kolmas muudatus võimaldab LIFE projektis „Loodusrikas Eesti“ osalevatel
põllumajandustootjatel, kes katsetavad oma põldudel uuritavaid tegevusi, nt põllulindudele
sobivad põllumajanduspraktikad, saada selliste põldude kohta põhisissetulekutoetust. See
omakorda aitab LIFE projektis vastavaid uuringuid läbi viia, sest vastasel juhul ei soovi
põllumajandustootjad oma põldudel põllulinde soosivaid või teisi põllumajandusmaastikus
elurikkust suurendavaid tegevusi piloteerida. Piloottegevusi viiakse projektist ellu väga
väikeses, kuid vajalikus mahus. Näiteks rajatakse erinevaid maastikulist mitmekesisust
pakkuvaid elemente kuue taotleja ühele või mitmele põllule.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.1 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.1 "Põhiline sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks" täiendatakse
toetusõiguslikkuse tingimuste kirjeldust sättega, et detailsemad tingimused kehtestatakse
siseriikliku määrusega.
Täiendus annab juurde paindlikkust eelkõige tehnilisemat laadi nõuete täpsustamiseks, mille
tõttu ei peaks muutma strateegiakava. Näiteks on vajalik mõnedel juhtudel lisada viiteid või
ümber sõnastada selguse saamiseks tingimusi, mille sisu või tähendus otseselt ei muutu või
lisada/eemaldada põllumajanduskultuure jne. Eelkõige tehnilist laadi ja mõningatel juhtudel
ka detailsemate nõuete kehtestamine peaks jääma siseriikliku õigusakti sätestamise tasandile.
Ka lisab see oluliselt rohkem paindlikkust reageerida erandlike asjaolude või vääramatu
jõuga seotud juhtudel. Siseriiklus määruses kehtestatud nõuded ei lähe vastuollu
strateegiakavas toodud nõuetega.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.10 kindlustatud esemete loetelu täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.10 lisatakse võimalike kindlustatud esemete hulka ka haljassööt.
Muudatusettepanek pärineb põllumajandustootjatelt, ebasoodsate ilmastikutingimuste
(eelkõige põud) esinemist tuleb ette üha rohkem, millest tulenevalt on oluline laiendada
kindlustatavate esemete loetelu. Samuti võttes arvesse, et põllumajanduskindlustustoetus ei
ole eelevatel aastatel (sh eelkõige Eesti maaelu arengukava 2014–2020 raames) olnud
atraktiivne meede ja peamine põhjus seisnes selles, et põllumajandustootjad sooviksid lisaks
saagi ja loomadele kindlustada ka muid esemeid nagu näiteks haljassööt, millest tulenevalt on
kindlustatavate esemete loetelu laiendatud, et motiveerida põllumajandustootjaid senisest
enam kindlustama, et selle kaudu tootmisega kaasnevaid riske maandada.
Muudatuse eeldatav mõju
Paraneb põllumajandustootjate valmidus ilmastikuriskidele reageerimise osas.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.3 toetusõigusliku looma nõuete täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise 1.3 "Põllumajandustootmisega seotud toetus piimalehma kasvatamiseks"
toetusõiguslikkuse nõuetes tehakse järgmised muudatused:
- eemaldatakse nõue, et loomad peavad 2. märtsi seisuga olema taotleja nimel. Tegemist on
sekkumise rakendamiseks vajaliku abikõlblikkuse täpsustuse lisamisega. Oluline on, et loom
oleks registreeritud ja identifitseeritud 2. märtsi seisuga ehk oleks põllumajandusloomade
registris, kuid ta ei pea olema 2. märtsi seisuga taotleja nimel. See võimaldab loomade liikumisi
taotlejate vahel ja välistab olukorra, kus taotleja soovib karja suurendada pärast 2. märtsi, kuid
ei saa seda teha, sest loomad pole 2. märtsi seisuga taotleja nimel;
- lisatakse säte, mille kohaselt loetakse toetusõiguslikuks loomaks piimalehm 2. märtsi seisuga.
Tegemist on sekkumise rakendamiseks vajaliku abikõlblikkuse täpsustuse lisamisega.
Täiendusega täpsustakse, et loom peab olema toetusõiguslik liikmesriigi poolt määratud
kuupäeval, mis on 2. märts. Nimetatud kuupäev tuleneb määruse (EL) 2021/2115 artikli 34
lõikes 2 toodud kuupäeva määramise nõudest.
Muudatuse eeldatav mõju
Esimene muudatus on taotlejale lihtsustava mõjuga, teise muudatuse näol on tegemist
täpsustava täienduse lisamisega.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.3 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.3 "Põllumajandustootmisega seotud toetus piimalehma kasvatamiseks"
täiendatakse sekkumise lisaküsimuste kirjeldust sättega, et täpsemalt sõnastatakse nõuded
riigisisese määrusega.
Täiendus annab juurde paindlikkust eelkõige tehnilisemat laadi nõuete täpsustamiseks, mille
tõttu ei peaks muutma strateegiakava. Näiteks on vajalik mõnedel juhtudel lisada viiteid või
ümber sõnastada selguse saamiseks tingimusi, mille sisu või tähendus otseselt ei muutu või
lisada/eemaldada põllumajanduskultuure jne. Eelkõige tehnilist laadi ja mõningatel juhtudel
ka detailsemate nõuete kehtestamine peaks jääma siseriikliku õigusakti sätestamise tasandile.
Ka lisab see oluliselt rohkem paindlikkust reageerida erandlike asjaolude või vääramatu
jõuga seotud juhtudel. Siseriiklus määruses kehtestatud nõuded ei lähe vastuollu
strateegiakavas toodud nõuetega.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.4 toetusõigusliku looma nõuete täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise 1.4 "Põllumajandustootmisega seotud toetus ammlehma kasvatamiseks"
toetusõiguslikkuse nõuetes tehakse järgmised muudatused:
- eemaldatakse nõue, et loomad peavad 2. märtsi seisuga olema taotleja nimel. Tegemist on
sekkumise rakendamiseks vajaliku abikõlblikkuse täpsustuse lisamisega. Oluline on, et loom
oleks registreeritud ja identifitseeritud 2. märtsi seisuga ehk oleks põllumajandusloomade
registris, kuid ta ei pea olema 2. märtsi seisuga taotleja nimel. See võimaldab loomade liikumisi
taotlejate vahel ja välistab olukorra, kus taotleja soovib karja suurendada pärast 2. märtsi, kuid
ei saa seda teha, sest loomad pole 2. märtsi seisuga taotleja nimel;
- lisatakse säte, mille kohaselt loetakse toetusõiguslikuks loomaks 2. märtsi seisuga ammlehm
või vähemalt 8 kuu vanune lehmmullikas. Tegemist on sekkumise rakendamiseks vajaliku
abikõlblikkuse täpsustuse lisamisega. Täiendusega täpsustakse, et loom peab olema
toetusõiguslik liikmesriigi poolt määratud kuupäeval, mis on 2. märts. Nimetatud kuupäev
tuleneb määruse (EL) 2021/2115 artikli 34 lõikes 2 toodud kuupäeva määramise nõudest.
Muudatuse eeldatav mõju
Esimene muudatus on taotlejale lihtsustava mõjuga, teise muudatuse näol on tegemist
täpsustava täienduse lisamisega.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.4 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.4 "Põllumajandustootmisega seotud toetus ammlehma kasvatamiseks"
täiendatakse sekkumise lisaküsimuste kirjeldust sättega, et täpsemalt sõnastatakse nõuded
riigisisese määrusega.
Täiendus annab juurde paindlikkust eelkõige tehnilisemat laadi nõuete täpsustamiseks, mille
tõttu ei peaks muutma strateegiakava. Näiteks on vajalik mõnedel juhtudel lisada viiteid või
ümber sõnastada selguse saamiseks tingimusi, mille sisu või tähendus otseselt ei muutu või
lisada/eemaldada põllumajanduskultuure jne. Eelkõige tehnilist laadi ja mõningatel juhtudel
ka detailsemate nõuete kehtestamine peaks jääma siseriikliku õigusakti sätestamise tasandile.
Ka lisab see oluliselt rohkem paindlikkust reageerida erandlike asjaolude või vääramatu
jõuga seotud juhtudel. Siseriiklus määruses kehtestatud nõuded ei lähe vastuollu
strateegiakavas toodud nõuetega.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.5 toetusõigusliku looma nõuete täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise 1.5 "Põllumajandustootmisega seotud toetus ute ja kitse kasvatamiseks"
toetusõiguslikkuse nõuetes tehakse järgmised muudatused:
- eemaldatakse nõue, et et loomad peavad 2. märtsi seisuga olema taotleja nimel. Oluline on,
et loom oleks registreeritud ja identifitseeritud 2. märtsi seisuga ehk oleks
põllumajandusloomade registris, kuid ta ei pea olema 2. märtsi seisuga taotleja nimel. See
võimaldab loomade liikumisi taotlejate vahel ja välistab olukorra, kus taotleja soovib karja
suurendada pärast 2. märtsi, kuid ei saa seda teha, sest loomad pole 2. märtsi seisuga taotleja
nimel;
- lisatakse säte, mille kohaselt loetakse toetusõiguslikuks loomaks 2. märtsi seisuga vähemalt
1 aasta vanune utt või emane kits. Tegemist on sekkumise rakendamiseks vajaliku
abikõlblikkuse täpsustuse lisamisega. Täiendusega täpsustakse, et loom peab olema
toetusõiguslik liikmesriigi poolt määratud kuupäeval, mis on 2. märts. Nimetatud kuupäev
tuleneb määruse (EL) 2021/2115 artikli 34 lõikes 2 toodud kuupäeva määramise nõudest.
Muudatuse eeldatav mõju
Esimene muudatus on taotlejale lihtsustava mõjuga, teise muudatuse näol on tegemist
täpsustava täienduse lisamisega.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.5 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.5 "Põllumajandustootmisega seotud toetus ute ja kitse kasvatamiseks"
täiendatakse sekkumise lisaküsimuste kirjeldust sättega, et täpsemalt sõnastatakse nõuded
riigisisese määrusega.
Täiendus annab juurde paindlikkust eelkõige tehnilisemat laadi nõuete täpsustamiseks, mille
tõttu ei peaks muutma strateegiakava. Näiteks on vajalik mõnedel juhtudel lisada viiteid või
ümber sõnastada selguse saamiseks tingimusi, mille sisu või tähendus otseselt ei muutu või
lisada/eemaldada põllumajanduskultuure jne. Eelkõige tehnilist laadi ja mõningatel juhtudel
ka detailsemate nõuete kehtestamine peaks jääma siseriikliku õigusakti sätestamise tasandile.
Ka lisab see oluliselt rohkem paindlikkust reageerida erandlike asjaolude või vääramatu
jõuga seotud juhtudel. Siseriiklus määruses kehtestatud nõuded ei lähe vastuollu
strateegiakavas toodud nõuetega.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.6 tehnilise muudatuse tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.6 "Põllumajandustootmisega seotud toetus tera- ja kaunviljakultuuride
kasvatamiseks" eemaldatakse toetusõiguslikkuse nõuete kirjeldusest säte, mille kohaselt
kehtestatakse täpsem põllumajanduskultuuride nimekiri riigisisese õigusega ning sekkumise
lisaküsimuste kirjeldust täiendatakse sättega, et täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese
määrusega.
Kõnealuse sätte eesmärk on vähendada sekkumise ja selle nõuete liiga detailsest kirjeldusest
tulenevat strateegiakava sagedase muutmise vajadust. See annab juurde paindlikkust eelkõige
tehnilisemat laadi nõuete täpsustamiseks, mille tõttu ei peaks muutma strateegiakava. Näiteks
on vajalik mõnedel juhtudel lisada viiteid või ümber sõnastada selguse saamiseks tingimusi,
mille sisu või tähendus otseselt ei muutu või lisada/eemaldada põllumajanduskultuure jne.
Eelkõige tehnilist laadi ja mõningatel juhtudel ka detailsemate nõuete kehtestamine peaks
jääma siseriikliku õigusakti sätestamise tasandile.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.6 toetuse ühikumäärade korrigeerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.6 "Põllumajandustootmisega seotud toetus tera- ja kaunviljakultuuride
kasvatamiseks" korrigeeritakse toetuse ulatuse ja summade kirjelduses toetuse
ühikusummasid, viies need vastavusse sekkumise finantstabelis tooduga: senise 30 eurot/ha
asemel 28 eurot/ha, minimaalseks ühikumääraks senise 27 eurot/ha asemel 25 eurot/ha ja
maksimaalseks ühikumääraks senise 33 eurot/ha asemel 31 eurot/ha. Tegemist on vea
korrigeerimisega.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub, sest tegemist on vea korrigeerimisega.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub, sekkumise väljundnäitajaid ei muudeta.
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub, sekkumise rahastamiskavas toodud ühikumäärasid ja väljundnäitajaid ei
muudeta.
Sekkumises 1.6 toetusõigusliku põllumajandusmaa kasutamise nõude muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.6 "Põllumajandustootmisega seotud toetus tera- ja kaunviljakultuuride
kasvatamiseks" tehakse toetusõiguslikkuse nõuete kirjelduses järgmised muudatused:
- senine nõue, mille kohaselt pidid toetuse taotlejad kasutama vähemalt 1 hektarit
põllumajandusmaad, asendatakse nõudega, mille kohaselt peavad toetuse taotlejad kasvatama
toetusõiguslikke tera- ja kaunviljakultuure vähemalt 5 hektaril põllumajandusmaal.
Kuna toetuse puhul on sätestatud nõue, et toetust makstakse vähemalt 5 hektari kohta, kus
kasvatakse toetusõiguslikke tera- ja kaunviljakultuure, siis 1 hektari nõue on sisutühi ning ei
ole antud toetuse puhul vajalik. Seega on õigusselguse ning üheselt mõistetavuse mõttes
asendatud 1 hektar 5 hektariga. Lisaks on toetuse maksmise miinimumhektarite piirmäära
kehtestamine vajalik vähendamaks halduskoormust ning tagamaks toetuse ühikumäära tase,
mis motiveeriks taotlejaid toetust taotlema;
- eemaldatakse viide põllumajanduskultuuride nimekirjale ehk põllumajanduskultuuride
klassifikaatorile. Põllumajanduskultuuride klassifikaator on Eestis kasutuses olevate
põllumajanduskultuuride loetelu, kuid see loetelu ei ole õigusaktiga reguleeritud, mistõttu ei
ole vajadust ega põhjust seda toetusõiguslikkuse nõuete juures nimetada, kuna
toetusõiguslikud tera- ja kaunviljakultuurid on nimetatud riigisiseses meetmemääruses.
Lisaks on tegemist selguse ja korrektsuse huvides tehtava muudatusega.
Muudatuse eeldatav mõju
Väheneb halduskoormus sekkumise rakendamisel. Teise muudatuse puhul mõju puudub, sest
tegemist on viite eemaldamisega.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.7 tehnilise muudatuse tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.7 "Põllumajandustootmisega seotud toetus puu- ja köögivilja ning
marjakultuuride kasvatamiseks" eemaldatakse toetusõiguslikkuse nõuete kirjeldusest säte,
mille kohaselt kehtestatakse toetusõiguslike kultuuride nimekiri riigisisese õigusega ning
sekkumise lisaküsimuste kirjeldust täiendatakse sättega, et täpsemalt sõnastatakse nõuded
riigisisese määrusega.
Kõnealuse sätte eesmärk on vähendada sekkumise ja selle nõuete liiga detailsest kirjeldusest
tulenevat strateegiakava sagedase muutmise vajadust. See annab juurde paindlikkust eelkõige
tehnilisemat laadi nõuete täpsustamiseks, mille tõttu ei peaks muutma strateegiakava. Näiteks
on vajalik mõnedel juhtudel lisada viiteid või ümber sõnastada selguse saamiseks tingimusi,
mille sisu või tähendus otseselt ei muutu või lisada/eemaldada põllumajanduskultuure jne.
Eelkõige tehnilist laadi ja mõningatel juhtudel ka detailsemate nõuete kehtestamine peaks
jääma siseriikliku õigusakti sätestamise tasandile.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.8 tehnilise muudatuse tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.8 "Põllumajandustootmisega seotud toetus seemnekartuli kasvatamiseks"
eemaldatakse toetusõiguslikkuse nõuete kirjeldusest säte, mille kohaselt kehtestatakse
täpsemad tingimused riigisisese õigusega ning sekkumise lisaküsimuste kirjeldust
täiendatakse sättega, et täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Kõnealuse sätte eesmärk on vähendada sekkumise ja selle nõuete liiga detailsest kirjeldusest
tulenevat strateegiakava sagedase muutmise vajadust. See annab juurde paindlikkust eelkõige
tehnilisemat laadi nõuete täpsustamiseks, mille tõttu ei peaks muutma strateegiakava. Näiteks
on vajalik mõnedel juhtudel lisada viiteid või ümber sõnastada selguse saamiseks tingimusi,
mille sisu või tähendus otseselt ei muutu või lisada/eemaldada põllumajanduskultuure jne.
Eelkõige tehnilist laadi ja mõningatel juhtudel ka detailsemate nõuete kehtestamine peaks
jääma siseriikliku õigusakti sätestamise tasandile. Ka lisab see oluliselt rohkem paindlikkust
reageerida erandlike asjaolude või vääramatu jõuga seotud juhtudel. Siseriiklus määruses
kehtestatud nõuded ei lähe vastuollu strateegiakavas toodud nõuetega.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.8 toetusõiguslikkuse nõuete täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.8 "Põllumajandustootmisega seotud toetus seemnekartuli kasvatamiseks"
täiendatakse toetusõiguslikkuse nõudeid sättega, mille kohaselt antakse toetust sordilehte või
Euroopa Liidu ühtsesse põllukultuuride sordilehte võetud sordi seemnekartuli eest, mis on
sertifitseeritud nõuete kohaselt.
Vastavalt taimede paljundamise ja sordikaitse seadusele on kartul taimeliik, mille
paljundusmaterjal kuulub sertifitseerimisele. Sertifitseeritud seemnekartul peab olema liigi- ja
sordiehtne, liigi- ja sordipuhas ning vastama seemnekartuli klassile kehtestatud nõuetele.
Sertifitseerimisele kuuluvad kartulisordid peavad olema võetud sordilehte või Euroopa Liidu
põllukultuuride ühtsesse sordilehte. Seega on tegemist tehnilise muudatusega, millega
täpsustakse, et toetust antakse sordilehete võetud seemnekartuli kohta, mis on nõuetekohaselt
sertifitseeritud.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.1 kasutatava lihtsustatud kulumeetodi kirjelduse täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.9.1 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendus- ja veerežiimi
kahepoolsed reguleerimissüsteemid) kaasajastamisse erasektori poolt" täiendatakse
kasutatava lihtsustatud kulumeetodi (standardsed ühikuhinnad) kirjeldust (mh lisatakse, et
ühikuhinda võib programmiperioodil korrigeerida kallinemis- või odavnemiskoefitsiendiga,
et ühikuhind oleks õiglane ja vastavuses turul toimuvaga). Kallinemis- või
odavnemiskoefitsiendi kasutamise aluse ja tingimused selgitatakse sõltumatu eksperdi poolt
vastava uuringu kaudu. Muudatuse eesmärgiks on suurendada toetusvahendite kasutamise
efektiivsust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tagajärjel paraneb eelduslikult toetuseks ettenähtud vahendite kasutamise
efektiivsus, kuna on loodud tingimused välistamaks nii üle- kui alamaksmine.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.1 maksimaalse toetussumma täpsustamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.9.1 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendus- ja veerežiimi
kahepoolsed reguleerimissüsteemid) kaasajastamisse erasektori poolt" sätestatakse, et
maksimaalne toetuse summa ühe taotleja kohta (520 000 eurot kogu programmiperioodil)
käib nii I kui II etapi tegevuste kohta kokku.
Kehtivas versioonis oli mainitud vaid II etapi tegevusi, kuid I etapi tegevuste maksumus oli
jäänud ekslikult välja, mistõttu eksimus parandatakse. Toetust võib ühe taotleja kohta saada I
ja II etapi tegevuste kohta kokku 520 000 eurot.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.1 projekti koostamise nõuete leevendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.9.1 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendus- ja veerežiimi
kahepoolsed reguleerimissüsteemid) kaasajastamisse erasektori poolt" muudetakse nõuet,
mille puhul kavandatava tegevusega seotud projekti peab olema koostanud isik, kes on
läbinud koolituse keskkonnasäästliku maaparandussüsteemi projekteerimise teemal,
üldisemaks – muudatuse kohaselt on nõutav üksnes see, et isik peab olema läbinud koolituse
keskkonnakaitse teemal. Muudatuse eesmärgiks on sekkumise rakendamise nõuete
lihtsustamine.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.1 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.9.1 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendus- ja veerežiimi
kahepoolsed reguleerimissüsteemid) kaasajastamisse erasektori poolt" tehakse vigade
parandusi ja sõnastuslikke muudatusi sekkumise kirjelduses, abikõlblikkuse kirjelduses,
toetuse kirjelduses, lisaselgitustes ning mittetoetusõiguslikkuse kirjelduses.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.1 toetusesaaja kirjelduse täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.9.1 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendus- ja veerežiimi
kahepoolsed reguleerimissüsteemid) kaasajastamisse erasektori poolt" täiendatakse taotleja
määratlust nii, et toetust võivad taotleda füüsilised ja juriidilised isikud, kelle valduses on
maaparandussüsteem või selle osa, või valdaja nõusolekul kolmandad isikud.
Algsest sõnastusest ei selgunud, kas toetust võib taotleda ka valdaja. Lähtutud on
põhimõttest, et võimalikult paljudel isikutel, kes valdavad maaparandussüsteemi, oleks
toetusele ligipääs. Oluline on, et füüsilisel ja juriidilisel isikul oleks õiguslik alus maa, millel
asub investeeringuobjekt, kasutamiseks ja seal toetavate tegevuste ellu viimiseks. Arvestades
renditud põllumajandusmaade suurt osakaalu (mis on ligi 68% kasutatavast
põllumajandusmaast) võib huvi maaparandussüsteemi korrastamiseks olla omaniku asemel
hoopis valdajal, mistõttu on parema arusaamise huvides sätestatud, et ka valdaja võib toetust
taotleda.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel paraneb sekkumise tekstist arusaadavus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.1 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise 1.9.1 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendus- ja veerežiimi
kahepoolsed reguleerimissüsteemid) kaasajastamisse erasektori poolt" kirjeldusse lisatakse
säte, et täpsemad abikõlblikud tegevused ja kulud tuuakse sekkumise rakendusaktis, samuti et
rakendusaktis võib toetuse saajate sihtgruppi täpsustada tegevusvaldkonna, müügitulu või
muu asjakohase kriteeriumi alusel. Muudatuse eesmärgiks on vähendada sekkumise liiga
detailsest kirjeldusest tulenevat strateegiakava sagedase muutmise vajadust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.2 eelistuste täpsustamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.9.2 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendussüsteemid)
kaasajastamisse – avaliku sektori investeeringud" sätestatakse eesvoolu korrastamise
tingimuste kirjelduses selgemalt, et eelistatakse keskkonnakaitserajatiste rakendamist, eriti
juhul, kui need asuvad 2022–2027 veemajanduskava meetmeprogrammis toodud
maaparandusest negatiivselt mõjutatud veekogumite valgalal.
Keskkonnakaitserajatiste mõju on suurem, kui need rajatakse sinna, kus on nende vajadus ja
olulisus kõige suurem. Veemajanduskavas on toodud veekogumid, mille koormus on
põhjustatud kuivendusest. Seega tuleks eelistada enim nende veekogumite valgalale
keskkonnakaitserajatiste rajamist.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatustel on eeldatav positiivne keskkonnamõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.2 kasutatava lihtsustatud kulumeetodi kirjelduse täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.9.2 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendussüsteemid)
kaasajastamisse – avaliku sektori investeeringud" täiendatakse kasutatava lihtsustatud
kulumeetodi (standardsed ühikuhinnad) kirjeldust (mh lisatakse, et ühikuhinda võib
programmiperioodil korrigeerida kallinemis- või odavnemiskoefitsiendiga, et ühikuhind
oleks õiglane ja vastavuses turul toimuvaga). Kallinemis- või odavnemiskoefitsiendi
kasutamise aluse ja tingimused selgitatakse sõltumatu eksperdi poolt vastava uuringu kaudu.
Muudatuse eesmärgiks on suurendada toetusvahendite kasutamise efektiivsust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tagajärjel paraneb eelduslikult toetuseks ettenähtud vahendite kasutamise
efektiivsus, kuna on loodud tingimused välistamaks nii üle- kui alamaksmine.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.2 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.9.2 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendussüsteemid)
kaasajastamisse – avaliku sektori investeeringud" tehakse vigade parandusi ja sõnastuslikke
muudatusi sekkumise kirjelduses, abikõlblikkuse kirjelduses ja ühikumäärade saamise
kirjelduses.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.2 toetatavate tegevuste täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.9.2 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendussüsteemid)
kaasajastamisse – avaliku sektori investeeringud" muudetakse hajukoormuse leviku
ohjeldamise puhul toetatavate objektide puhul abikõlblikeks settebasseini ja puhastuslodu
rajatiste kõrval ka muud asjakohased rajatised ning riigieesvoolu ja eesvoolu korrastamise
puhul abikõlblikuks ka keskkonnakaitserajatiste rajamine ja uuendamine.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatustel on eeldatav positiivne keskkonnamõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.2 uuendusprojekti koostamise nõuete leevendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.9.2 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendussüsteemid)
kaasajastamisse – avaliku sektori investeeringud" muudetakse nõuet, mille puhul
riigieesvoolude uuendamiseks uuendusprojekti peab olema koostanud isik, kes on läbinud
koolituse keskkonnasäästliku maaparandussüsteemi projekteerimise teemal, üldisemaks –
muudatuse kohaselt on nõutav üksnes see, et isik peab olema läbinud koolituse
keskkonnakaitse teemal.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on projektide elluviimist lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.3 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 1.9.3 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (erateed) kaasajastamisse"
tehakse abikõlblike tegevuste ja kulu kirjelduses parandusi, samuti lisatakse täpsustavaid
selgitusi ühikumäärade saamise kirjeldusse, kus tehakse ka sõnastuslikke muudatusi.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 1.9.3 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise 1.9.3 "Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (erateed) kaasajastamisse"
kirjeldusse lisatakse säte, et täpsemad abikõlblikud tegevused ja kulud tuuakse ära sekkumise
rakendusaktis. Muudatuse eesmärgiks on vähendada sekkumise liiga detailsest kirjeldusest
tulenevat strateegiakava sagedase muutmise vajadust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 2.1.1 kogueelarve suurendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise 2.1.1 "Mesindussektori sekkumine 1 – mesinike teadmiste ja oskuste parandamine
ning tehniline abi" kogueelarvet suurendatakse 40 000 euro võrra, 704 000 eurolt 740 000
euroni (muutuvad ka aastate 2024–2027 iga-aastased rahaeraldised). Muudatus on tingitud
toetuse keskmise ühikusumma asendamisest: mesinikupõhisest (21 eurot mesiniku kohta
aastas) saab tegevusepõhine (2051,85 eurot tegevuse kohta aastas).
Muudatuse eeldatav mõju
Tulenevalt eelarve suurenemisest suureneb eeldatavalt sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 20.02.2024.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Muudatus seisneb rahastamiskavas toodud näitajate muutmises.
Sekkumises 2.1.1 toetatava tegevuse täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 2.1.1 "Mesindussektori sekkumine 1 – mesinike teadmiste ja oskuste
parandamine ning tehniline abi" täiendatakse teabematerjali koostamise ja levitamise tegevusi
võimalusel ka tarukaalude ja andmete analüüsiga. Tegemist on sekkumise tõhustamiseks
tehtava muudatusega. 2020–2022 mesindusprogrammist on muretsetud 47 tarukaalu, mis on
jaotatud üle Eesti (1–6 maakonnas) ning mis annavad automatiseeritult andmeid kord päevas.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 20.02.2024.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 2.1.1 väljundnäitaja muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 2.1.1 "Mesindussektori sekkumine 1 – mesinike teadmiste ja oskuste
parandamine ning tehniline abi" asendatakse mesinikupõhine väljundnäitaja tegevuspõhise
väljundnäitajaga.
Tegemist on sekkumise seiramise lihtsustamiseks tehtava muudatusega.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on strateegiakava rakendamisele lihtsustav ja halduskoormust vähendav mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Muudatuse näol on tegemist näitajate muutmisega
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Muudatus seisneb rahastamiskavas toodud näitajate muutmises
Sekkumises 2.1.2 kogueelarve vähendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise 2.1.2 "Mesindussektori sekkumine 2 – materiaalsed ja mittemateriaalsed
investeeringud" kogueelarvet vähendatakse 80 000 euro võrra, 200 000 eurolt 120 000 euroni
(vähenevad ka aastate 2024–2027 iga-aastased rahaeraldised). Muudatus on tingitud
kasusaajate iga-aastase prognoosi vähendamisest 400 mesinikult 200 mesinikuni.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel väheneb sekkumise rakendamise tõhusus võrreldes algselt
kavandatuga.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Muudatus seisneb rahastamiskavas toodud näitajate muutmises.
Sekkumises 2.1.2 toetatavate tegevuste täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumist 2.1.2 "Mesindussektori sekkumine 2 – materiaalsed ja mittemateriaalsed
investeeringud" täiendatakse mesilaskahjurite tõrje tegevusega.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 2.1.3 kogueelarve suurendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise 2.1.3 "Mesindussektori sekkumine 3 – analüüse tegevate laboratooriumite
toetamine" kogueelarvet suurendatakse 40 000 euro võrra, 100 000 eurolt 140 000 euroni
(suurenevad ka aastate 2024–2027 iga-aastased rahaeraldised). Muudatus on tingitud
kavandatud keskmise ühikusumma suurendamisest 5000 eurolt 7500 euroni.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Muudatus seisneb rahastamiskavas toodud näitajate muutmises.
Sekkumises 2.1.4 terminoloogilise muudatuse tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 2.1.4 "Mesindussektori sekkumine 4 – koostöö teadusasutustega" asendatakse
sekkumislehes läbivalt termin „koostöö teadusasutustega“ terminiga „teadusuuringute
tegemine“.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 2.2 toetatavate tegevuste ja abikõlblike kulude täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 2.2 "Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud" muudetakse
abikõlblikuks ka kasutatud seadme ostmine, kui taotlejaks on mikro- või väikeettevõtja või
kui selline investeering tehakse sisendite (sh energia) varustuskindluse tagamiseks ning kui
kasutatud seade ei ole vanem kui viis aastat.
Strateegiakava koostades on lähtutud põhimõttest, et nii digitaliseerimisele suunatud kui ka
n.ö roheinvesteeringud võiksid olla uutesse seadmetesse. Küll aga võib teatud investeeringute
puhul nagu näiteks energia varustuskindluse tagamiseks tehtavad investeeringud olla vajadus
toetada ka kasutatud seadmete ostmist. Samuti võib teatud investeeringute puhul kasutatud
seadme ostmine olla ainukene võimalus sellise investeeringu tegemiseks (nt uue seadme
tarneajad on oluliselt pikemad, konkreetset seadet uuena ei ole saada, vahemaa, kus uus seade
tarnitakse, on ebamõistlikult kaugel ning tänu sellele kujuneb seadme hind oluliselt
kõrgemaks). Seega, et toetuse saajad kasutaksid toetuseks ettenähtud vahendeid mõistlikult,
säästlikult ja sihtotstarbekalt, siis võimaldatakse edaspidi ka kasutatud seadme ostmist, mis ei
ole vanem kui viis aastat.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 2.5 toetatavate tegevuste ja abikõlblike kulude täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 2.5 "Väikeste põllumajandusettevõtete arendamine" muudetakse abikõlblikuks
ka investeeringuid seadmetesse ja ehitistesse, mis tehakse tootmiseks vajalike sisendite (sh
energia) varustuskindluse tagamiseks.
Muudatus tehakse eelkõige tulenevalt ebastabiilsest majanduskeskkonnast. Näiteks on
viimastel aastatel järsult tõusnud energiahinnad, toimub aktiivne sõjategevus Ukrainas ning
on esinenud pikemaajalisemad piirkondlikud elektrikatkestused, millest tuleneval on
märgatavalt tõusnud vajadus tagada energiajulgeolek senisest suuremal määral. Erinevate
sisendite (nt elekter, gaas, kütus) märkimisväärne hinnatõus on paratamatult avaldanud mõju
kõikidele ettevõtjatele sh põllumajandustoojatele ja toiduainetööstustele. Ka Euroopa
Komisjon on 31.03.2022 Eesti strateegiakavale saadetud tagasisides juhtinud tähelepanu, et
seoses sõjategevusega Ukrainas peaks Eesti senisest enam kaaluma selliste sekkumiste
rakendamist, mis aitavad vähendada sõltuvust fossiilkütustest ja muust väljastpoolt hangitud
sisenditest, et säilitada varustuskindlus ja toidujulgeolek. Energia varustuskindluse
investeeringute puhul eelistatakse eelkõige selliseid energialahendusi, mis on oluliselt
efektiivsemad, keskkonnasõbralikumad ning aitavad kaasa keskkonna- ja kliimapoliitika
eesmärkide saavutamisele ning panustavad toidujulgeoleku tagamisse.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 2.6 toetatavate tegevuste täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 2.6 "Põllumajandustootjate tootlikud materiaalsed ja immateriaalsed
investeeringud (FI)" muudetakse toetatavaks ka muu aretusmaterjali (embrüod) soetamine.
Muudatus pärineb põllumajandustootjate esindusorganisatsioonilt muudatuste konsultatsiooni
kirjaliku protseduuri käigus tehtud ettepanekust, eesmärgiks parandada loomapidajate
konkurentsivõimet.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 3.1.1 toetatavate tegevuste ja abikõlblike kulude täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 3.1.1 "Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse"
muudetakse suurprojekti puhul abikõlblikuks ka investeering, mis on olemasoleva tervikliku
tootmisüksuse või töötlemisüksuse ostmine, muudetakse abikõlblikuks ka investeeringuid
seadmetesse ja ehitistesse, mis tehakse tootmiseks või töötlemiseks vajalike sisendite (sh
energia) varustuskindluse tagamiseks ning ka kasutatud seadme ostmine, kui taotlejaks on
mikro- või väikeettevõtja või kui selline investeering tehakse sisendite (sh energia)
varustuskindluse tagamiseks ning kui kasutatud seade ei ole vanem kui viis aastat.
Olemasoleva tervikliku tootmisüksuse või töötlemisüksuse ostmise toetamise ettepaneku on
teinud sektori esindusorganisatsioonid, tuues välja põhjendusena, et arvestades tänast
majanduslikku olukorda, kus nii mõnigi ettevõtja lõpetab oma tegevuse, siis ongi teatud
juhtudel mõistlik osta juba toimiv tootmisüksuse kui rajada uus tootmisüksus. Ka võib teatud
juhtudel olla majanduslikult otstarbekam osta olemasolev tootmisüksus.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 3.1.2 toetatavate tegevuste täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 3.1.2 "Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse
(FI)" muudetakse toetatavaks ka loomade ja muu aretusmaterjali (embrüod) soetamine ning
üheaastaste taimede ostmine. Muudatus pärineb põllumajandustootjate
esindusorganisatsioonilt muudatuste konsultatsiooni kirjaliku protseduuri käigus tehtud
ettepanekust, eesmärgiks tugevdada aretusühistuid ning nende kaudu ka loomapidajate
omavahelist koostööd.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 3.2 finantsnäitajate saavutamise korrigeerimine ja edasilükkamine
Muudatuse põhjendused
Muudatuse põhjuseks on asjaolu, et info kvaliteedikavade toetamise kohta Eesti maaelu
arengukava 2014–2020 raames on täpsustunud ning et hetkel planeeritavad uued
kvaliteedikavad on alles loomise algusfaasis.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju sekkumise lõppeesmärkide saavutamisele puudub.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Muudatuse näol on tegemist eesmärkide ja näitajate muutmisega.
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Muudatus seisneb rahastamiskavas toodud näitajate muutmises.
Sekkumises 3.2 lihtsustatud kulumeetodite täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 3.2 "Liidu ja riiklike kvaliteedikavade rakendamise toetamine" lisatakse projekti
juhtimise ja haldamisega seotud kulude puhul ühtse määra alusel rahastamine. Samuti
täpsustatakse teiste tegevuste puhul rakendatavaid lihtsustatud kulumeetodeid, milleks on
kindlasummalised maksed ja standardsed ühikuhinnad (nt et ühikuhindasid rakendatakse
kvaliteedikava nõuetele vastavuse regulaarsete kontrollide puhul ning et arendustegevuste
puhul võib kasutada nii ühikuhindasid kui ka eelarveprojektil põhinevat kindlasummalist
makset).
Arendustegevuste ja kontrollikulude puhul on kavas kasutada ühikuhindasid, mis põhinevad
Eesti maaelu arengukava 2014–2020 raames rakendatud erinevate toetuste ühikuhindade
arvutamise metoodikatel ja nende alusel kujunenud ühikuhindadel. Projekti juhtimise ja
haldamisega seotud kulude puhul on aga otstarbekas kasutada ühtset määra, mis on kindel
protsent ühikuhindade alusel toetatud tegevuste maksumusest.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatustel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 3.2 mitmeaastaste projektide võimaldamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 3.2 "Liidu ja riiklike kvaliteedikavade rakendamise toetamine" luuakse võimalus
ka mitmeaastaste projektide esitamiseks, milline võimalus nähakse ette toetuse suuruse
kirjelduses.
Kuna toetust antakse kvaliteedikavade arendusalasteks tegevusteks, siis on oluline
võimaldada taotlejale paindlikkust kavandada mitmeaastaseid projekte. Sõltuvalt
arendusalase tegevuse iseloomust, võib positiivse mõju saavutamiseks vajalik olla tegevuste
pikemaajaline rakendamine. Projektide maksimaalne kestus sätestatakse sekkumise
rakendusmääruses.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 3.2 müügiedendustegevuste toetussumma suuruse täpsustamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 3.2 "Liidu ja riiklike kvaliteedikavade rakendamise toetamine" täpsustatakse
toetuse suuruse kirjelduses, et kvaliteedikavade raames toodetud toodete
müügiedendustegevuste puhul on maksimaalne toetussumma 150 000 eurot ühe projekti
kohta kogu perioodiks (võib esitada kuni 3-aastaseid projekte), mitte projekti kohta aastas.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel paraneb sekkumise tekstist arusaadavus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 3.2 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 3.2 "Liidu ja riiklike kvaliteedikavade rakendamise toetamine" muudetakse
erinevate, peamiselt taotluste hindamise ja paremusjärjestuse moodustamisega seotud
tekstilõikude asukohti.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 3.2 toetatavate tegevuste sõnastuse korrigeerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 3.2 "Liidu ja riiklike kvaliteedikavade rakendamise toetamine" eemaldatakse
kvaliteedikavade arendamise tegevuse alajaotuse alt kvaliteedikavade haldamise ja
projektijuhtimisega seotud kulud ning nende jaoks tehakse eraldi alajaotus. Samuti lisatakse
täpsustus, et kvaliteedikavades osalejate regulaarsete kontrollide kulude näol on tegemist
kvaliteedikava nõuetele vastavuse kontrollide kuludega.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 3.2 toetatavate tegevuste tingimuste muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 3.2 "Liidu ja riiklike kvaliteedikavade rakendamise toetamine" tehakse
toetatavate tegevuste puhul järgmised muudatused:
- täpsustatakse, et kvaliteedikavade arendamise toetust antakse nii kvaliteedikava
arendamiskuludeks (sh koostöökulud) kui ka kontrollikuludeks;
- sätestatakse, et olemasolevate kavade puhul toetatakse ainult uusi tegevusi, mille eesmärk
on tõsta kvaliteedikavas osalejate arvu ning tõsta kvaliteedikavade turujõudu;
- sätestatakse, et uute kavade puhul antakse kvaliteedikava arendamiseks toetust kuni
seitsmel tunnustamisjärgsel aastal (varasema viie aasta asemel) - muudatuse eesmärgiks on
suurendada paindlikkust toetuse kasutamisel.
- sätestatakse, et kvaliteedikava nõuetele vastavuse kontrolliga kaasnevate kulude puhul on
võimalik toetust maksta kuni seitsmel aastal.
Ainsaks sisuliseks muudatuseks on siin maksimaalse võimaliku perioodi pikendamine, mille
jooksul toetust makstakse. Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL)
2021/2115 artiklile 77 on võimalik toetada vaid uusi koostöövorme või olemasoleva
koostöövormi puhul uusi tegevusi. Algselt oli plaanitud jätkata eelmise perioodi Eesti maaelu
arengukava 2014–2020 M3.1 loogikaga, mille puhul makstakse toetust kuni 5 aastat
esmakordsest kvaliteedikavaga liitumisest. Kuna perioodi 2023–2027 kvaliteedikavade
arendamise toetuse avanemine on nihkunud 2024. aastasse, siis oli vajalik pikendada
ajaraami, et 2022. aastal tunnustatud kvaliteedikava oleks võimalik toetada uue
koostöövormina 5-aastase tegevuskava rakendamisel.
Muudatuse eeldatav mõju
Maksimaalse võimaliku perioodi pikendamine suurendab toetuse kasutamise paindlikkust,
ülejäänud muudatustel sisuline mõju puudub.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 3.3 toetuse ühikusumma kirjelduse korrigeerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 3.3 "Tunnustatud tootjaorganisatsioonide arendamise toetamine" eemaldatakse
ühikusumma kirjeldusest üleliigne informatsioon (laused "Võimalikud arendustegevused,
organisatsiooni haldamisega seotud tegeused ning juhtimistegevused ja nende maksumused
leitakse sõltumatu eksperdi poolt läbiviidava analüüsi käigus. Kavandatud ühikusumma
leidmisel on arvesse võetud maksimaalset määra taotleja kohta (100 000 eurot aastas).")
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 3.4 finantsnäitajate saavutamise korrigeerimine ja edasilükkamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 3.4 "Lühikeste tarneahelate ja kohaliku turu arendamine" vähendatakse esimeste
aastate (2024, 2025) väljamaksete prognoose, suurendatakse aastate 2026 ja 2027
väljamaksete prognoose ning nähakse väljamaksed ette ka 2029. aastaks. Muudatuse
põhjuseks on sekkumise algselt planeeritust hilisem rakendamine.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju sekkumise lõppeesmärkide saavutamisele puudub.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Muudatuste näol on tegemist näitajate muutmisega, ent muudatuste tulemusel ei muutu
sekkumiste lõppeesmärkide väärtused.
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Muudatus seisneb rahastamiskavas toodud näitajate muutmises.
Sekkumises 3.4 lihtsustatud kulumeetodi lisamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 3.4 "Lühikeste tarneahelate ja kohaliku turu arendamine" lisatakse toetuse
maksmise meetodite hulka lihtsustatud kulumeetod, milleks on ühtse määra alusel
rahastamine, seda projektijuhtimise ja haldamisega seotud kulude puhul. Lisaks eemaldatakse
säte, et projekti haldamise kulud võivad moodustada kuni 5% projekti abikõlblike kulude
maksumusest.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 3.4 toetatavate tegevuste sõnastuse korrigeerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 3.4 "Lühikeste tarneahelate ja kohaliku turu arendamine" lisatakse toetatavate
tegevuste näidete hulka ürituste korraldamine, mille eesmärgiks on lühikese tarneahela
edendamine (nt messid, laadad, toidufestivalid, kokandusvõistlused). Lisaks luuakse
toetatavate tegevuste kirjelduses eraldi alajaotus projekti haldamisega seotud kulude ja
projektijuhtimise kohta ning need, nagu ka teavitus- ja müügiedendustegevused eemaldatakse
lühikeste tarneahelate arendamise tegevuse alajaotuse alt.
Tegemist on redaktsiooniliste, tekstist arusaadavust suurendavate muudatustega.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 7.1 noore põllumajandustootja juhtimist puudutavate nõuete
muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 7.1 "Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele" tehakse
järgmised noore põllumajandustootja juhtimist puudutavad muudatused:
- eemaldatakse äriühingu üle tõhusa ja pikaajalise kontrolli tegemise nõue. Tegemist on
tehnilise muudatusega. Äriühingu üle pikaajalise ja tõhusa kontrolli teostamine ei ole antud
juhul enam asjakohane ning seetõttu see eemaldatakse nõuete hulgast. Nõue eemaldatakse
tekstis kahest kohast;
- lisatakse täpsustus, et noor põllumajandustootja peab juhtima just põllumajanduslikku
ettevõtet. Põllumajandusliku ettevõtte lisamisega täpsustakse, millist ettevõtet noor
põllumajandustootja peab juhtima ning seetõttu see selguse huvides täpsustakse. Tegemist on
sõnastusliku täiendusega;
- senine nõue, et taotleja puhul peavad osanikud või aktsionärid kuuluma juhatusse ning
vastupidi - juhatuse liige peab olema osanik või aktsionär eemaldatakse ning asendatakse
nõudega, mille kohaselt juhul kui äriühingu osanike, aktsionäride või liikmete arv, on suurem
kui juhatuse liikmete arv, ei pea kõik äriühingu osanikud, aktsionärid või liikmed kuuluma
äriühingu juhatusse. Tegemist on muudatusega toetuse nõudes, mille kohaselt ei pea kõik
ettevõtte osanikud kuuluma juhatusse. Selle kaudu välditakse olukorda, kus juriidilise isiku
juhatuse liikmete arvu paisutatakse põhjendamatult suureks ning seeläbi piiratakse
ettevõtlusvabadust;
- lisaks mittetulundusühingule lisatakse viide tulundusühistule. Kuna toodud nõue kehtib nii
mittetulundusühistu kui tulundusühistu kohta, siis täpsustamise eesmärgil on lisatud
tulundusühistu;
- eemaldatakse nõue, mille kohaselt mittetulundusühingu puhul peavad kõik
mittetulundusühingu liikmed olema mittetulundusühingu juhatuse liikmed ja kõik
mittetulundusühingu juhatuse liikmed peavad olema mittetulundusühingu liikmed. Muudatuse
tulemusel ei pea kõik mittetulundusühingu liikmed olema juhatuse liikmed. Seeläbi ei nõuta,
et kõik mittetulundusühistu liikmed oleksid ka juhatuses ning seega ei paisutata
mittetulundusühingu juhatust põhjendamatult suureks ega piirata mittetulundusühistu
tegevusvabadust;
- täpsustakse viie aasta nõuet. Tegemist on täpsustava täiendusega, et oleks selgelt arusaadav,
et kuni 5 aastat on maksimaalne aeg, mis võib jääda esmakordse noore põllumajandustootja
toetuse taotlemise ja esmakordselt põllumajandusliku tegevusega alustamise /
põllumajandusettevõtte üle võtmise vahele. Täpsustus tehakse tekstis kahes kohas.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuste tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus ning taotlejale muutuvad
nõuded paremini arusaadavaks.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 7.1 taotleja lubatud vanuse määratluse muutmine
Muudatuse põhjendused
Senine toetuse taotleja vanuseline nõue „alla 40 aasta vanune“ asendatakse nõudega „kuni 40
aasta vanune”. Täiendavalt lisatakse, et taotleja peab olema kuni 40 aastane k.a taotlemise
ajal. Tegemist on nõude täpsustamisega, et senisest enam suunata toetust noortele
põllumajandustootjatele ja seeläbi täita efektiivsemalt strateegiakava erieesmärki, mis on
suunatud noorte põllumajandustootjate lisandumisele põllumajandussektorisse. Varem anti
toetust alla 40 aastastele taotlejatele, nüüd antakse ka 40 aastastele (k.a). Täpsustus lisab
vanuse nõudele rohkem selgust ning on täpsemalt määratletud. Lisaks on eesmärgiks
ühtlustamine sekkumise 7.2-ga, et tagada noore põllumajandustootja sarnane käsitlemine
nendele suunatud sekkumistes strateegiakava üleselt.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 7.1 tehnilise muudatuse tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 7.1 "Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele" muudetakse
täpsemate tingimuste siseriiklikus õiguses kehtestamist käsitleva sätte sõnastust. Muudetava
sätte enda eesmärk on vähendada nõuete liiga detailsest kirjeldusest tulenevat strateegiakava
sagedase muutmise vajadust.
Täiendus annab juurde paindlikkust eelkõige tehnilisemat laadi nõuete täpsustamiseks, mille
tõttu ei peaks muutma strateegiakava. Näiteks on vajalik mõnedel juhtudel lisada viiteid või
ümber sõnastada selguse saamiseks tingimusi, mille sisu või tähendus otseselt ei muutu või
lisada/eemaldada põllumajanduskultuure jne. Eelkõige tehnilist laadi ja mõningatel juhtudel
ka detailsemate nõuete kehtestamine peaks jääma siseriikliku õigusakti tasandile. Ka lisab see
oluliselt rohkem paindlikkust reageerida erandlike asjaolude või vääramatu jõuga seotud
juhtudel. Siseriiklus määruses kehtestatud nõuded ei lähe vastuollu strateegiakavas toodud
nõuetega.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 7.1 toetuse maksmise tingimuste muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 7.1 “Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele” asendatakse
toetusõiguslikkuse tingimustes senine maksmise põhimõte, maksta toetust maksimaalselt 100
hektari eest, 2024. Aastast uuega, mille kohaselt makstakse toetust kuni 260 kindlakstehtud
hektari eest. Maksimaalsete hektarite suurendamisel 260 hektarini on võimalik noortele
põllumajandustootjatele maksta suuremat toetussummat. 2023. aasta taotlusandmete põhjal on
selgunud, et 100 hektari piirmäär on liialt piirav ja ei võimalda niivõrd efektiivselt toetuse
eesmärki täita kui kõrgem lävend. Seega alates 2024. aastast makstakse toetust kuni 260 ha
eest, mis on kokku 35 000 ha. Selline lähenemisviis on taotlejasõbralikum ning aktraktiivsem
taotlejatele ning soodustab enam põlvkondade vahetus. Noortel põllumajandustootjatel on
renditud maa osatähtsus suurem kui üle 40-aastaste juhtidega põllumajanduslikel
majapidamisel (vastavalt 80% 2017-2021 keskmisena FADN andmetel ja 62% kogu kasutuses
olevast põllumajandusmaast), mis viitab piiratud juurdepääsule maale, lisatoetusega on
võimalik seda hüvitada. Samasisuline muudatus tehakse ka sekkumislehe punktides 7 ja 8, kus
asendatakse 100 hektarit 260 hektariga.
Muudatusega suudetakse paremini suunata noortele põllumajandustootjatele otsetoetuste
eelarvest kavandatud 2%.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 7.1 toetuse ühikumäärade suurendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 7.1 “Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele” suurendatakse
toetuse ühikumäärasid – kavandatud ühikumäär praeguselt 91 €/ha-lt suurendatakse 114 €/ha-
ni, minimaalne ühikumäär praeguselt 82 €/ha-lt suurendatakse 91 €/ha-ni ning maksimaalne
ühikumäär praeguselt 100 €/ha-lt suurendatakse 150 €/ha-ni. Sekkumise eelarve seejuures ei
muutu.
Ühikumäärade suurendamisega suudetakse paremini suunata noortele põllumajandustootjatele
otsetoetuste eelarvest kavandatud 2%. Muudatus põhineb sekkumise 2023. a taotlemise
tulemustel, mille kohaselt kavandatud sihttaset ei saavutatud.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Muudatus seisneb rahastamiskavas toodud näitajate muutmises, ent sekkumise eelarve ei
muutu.
Sekkumises 7.2 toetuse taotlemisel taotleja lubatava vanuse arvestamise
täpsustamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 7.2 "Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja soodustamine"
täpsustatakse, et nõue, mille kohaselt saab taotlejaks olla taotlemise aastal kuni 40-aastane
isik, tähendab seda, et ta võib olla kuni 40-aastane taotluse esitamise ajal.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub, sest tegemist on tehnilise, teksti täpsustava muudatusega.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 8.1 tehnilise muudatuse tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 8.1 "Investeeringud ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks" asendatakse
toetuskõlblikkuse tingimuste kirjelduses seoses sekkumise sihtgrupiga termin
"majandustegevuse koht" terminiga "tegevuskoht". Muudatuse eesmärgiks on tekstist
arusaadavuse parandamine.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub, kuna tegemist on tehnilise korrigeerimisega.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 8.4 lihtsustatud kulumeetodi täpsustamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 8.4 "LEADER – kogukonna juhitud kohalik areng" täpsustatakse kohaliku
tegevusrühma toetuse puhul kasutatavat lihtsustatud kulumeetodit (ühtse määra alusel
rahastamine): ühtne määr on 26% makstud projektitoetuste summast, seda olenemata sellest,
kas strateegia hõlmab ühe või mitme fondi eesmärke. Tegemist on teksti ajakohastamisega -
strateegiakava väljatöötamise hetkel ei olnud toetuse täpne suurus ja ülesehitus veel teada
ning strateegiakava tekstis oli öeldud üksnes, et kohaliku tegevusrühma toetude puhul
kasutatakse ühtse määra alusel rahastamist.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 8.4 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 8.4 "LEADER – kogukonna juhitud kohalik areng" tehakse järgmisi tehnilisi
muudatusi:
- strateegiate valmise alapeatükis korrigeeritakse kohalike arengustrateegiate valikukomisjoni
koosseisu sõnastust, viies selle vastavusse Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika
rakendamise seaduses sätestatuga;
- strateegiate ulatuse alapeatükist eemaldatakse mittevajalik kohaliku tegevusrühma toetust
käsitlev tekstilõik;
- ülesannete jaotuse alapeatükis korrigeeritakse juhtfondi võimaluse mittekasutamist ja
ühiskomitees osalemist käsitleva lõigu sõnastust;
- korrigeeritakse projektitoetustena käsitletavate erinevat tüüpi projektide loetelu sõnastust;
- lisatakse viide määruse (EL) 2021/1057 konkreetsele sättele seoses Euroopa
Sotsiaalfondiga+ (ESF+).
Muudatuste eesmärgiks on vigade korrigeerimine ning tekstist arusaadavuse parandamine.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub, kuna tegemist on tehnilise korrigeerimisega.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.1 kohustuslike riigisiseste standardite täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 9.1 "Loomade heaolu toetus" lisatakse kohustuslike riigisiseste standardite
loetelusse piimaveiste heaolu toetuse puhul nõue, mille kohaselt peavad taotlejal olema
täidetud kõik riiklike loomatauditõrje programmide rakendusmeetmetest tulenevad
kohustused, et tagada loomataudide ennetamine ja tõrje.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.1 nõude eemaldamine piimaveiste heaolu toetusest
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 9.1 "Loomade heaolu toetus" eemaldatakse piimaveiste heaolu toetuse
sekkumise nõuetest nõue, mille kohaselt loomakasvatusüksust peab olema hinnatud looma
heaolu hindamise protokolli alusel. Muudatuse eesmärgiks on vältida andmete topelt
kogumist, kuna arendamisel on veiste karjatervise programm, mis sisaldab lisaks
terviseandmetele ka informatsiooni loomade heaolu kohta. Karjatervise programm on seotud
veterinaarse nõustamisega, mille tõttu on selle kaudu karjatervise andmete hindamine ja
kogumine tulemuslikum. Nõude täitmisega kaasnevaid kulusid ei arvestatud loomade heaolu
toetuse ühikumäära arvestuses, seega ei muuda nõude ära jäämine toetuse ühikumäära
arvestust ega toetuse ühikumäära suurust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.1 piimaveiste ja hobuste heaolu toetuse puhul karjatamisperioodi
määratluse muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 9.1 "Loomade heaolu toetus" muudetakse piimaveiste heaolu toetuse ja hobuste
heaolu toetuse puhul sekkumise nõuetes karjatamisperioodi määratlust: senise „vähemalt mai
algusest augusti lõpuni“ asemele pannakse „Karjatamisperiood algab mais ja kestab neli
järjestikust kuud. Alates 2024. aastast algab karjatamisperiood mais ja kestab vähemalt 14
järjestikust nädalat“. Samuti lisatakse mõlema toetuse puhul säte, et loomade kohustuslik
pidamisperiood kehtestatakse ministri rakendusmääruses.
Muudatuste eesmärgiks on luua suurem paindlikkus karjatamise alustamise ajas ja täpsus
karjatamise kestuses, et võimaldada paremini arvestada konkreetse aasta ja koha
ilmastikuolusid ja rohukasvu ning võimaldada loomadele seeläbi karjamaal paremat heaolu.
Alates 2024. aastast nõutav karjatamisperiood veidi lüheneb. Uute kalkulatsioonide kohaselt,
mis põhinevad 2022. a andmetel, ei kata toetuse ühikumäär karjatamisega kaasnevat kulu ja
saamata jäävat tulu. Kuna sekkumise eelarve ei võimalda toetuse ühikumäära tõsta, siis
vähendatakse nõude ulatust. Muudatuse tingib ka ekstreemsemate ilmastikuolude
sagenemine. Põuaste ilmade sagenemisel jääb karjamaarohu vilets kasv kõrge
söödanõudlikkusega loomade jaoks ebapiisavaks.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.1 sigade heaolu toetuse puhul sööda nõude muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 9.1 "Loomade heaolu toetus" asendatakse nõue, et sigade sööt peab sisaldama
toksiinisidujaid ja/või hapestajaid nõudega, et see peab sisaldama Euroopa Liidus kasutada
lubatud söödalisandeid, mis mõjutavad soodsalt sööda omadusi või söödalisandeid, mis
mõjutavad soodsalt loomakasvatustoodangut, loomade jõudlust ja heaolu.
Muudatusega laiendatakse söödalisandite valikut, et põllumajandustootja saaks nõuet täites
paremini järgida enda karja söödavajadust ning suurendada seeläbi karja heaolu ja tervist.
Toksiinisidujad ja hapestajad on vaid üks võimalus, mille kasutusvajadus sõltub
konkreetsetest asjaoludest. Põllumajandustootja võib loomadele anda ka nt probiootikume.
Söödalisandil, mida on lisatud sööta või mõnel juhul ka loomade joogivette, peab olema
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1831/2003, loomasöödas kasutatavate
söödalisandite kohta (ELT L 268, 18.10.2003, lk 29–43) kohane kasutusluba. Kõik ELis
kasutada lubatud söödalisandid on kantud Euroopa Komisjoni poolt peetavasse
söödalisandite registrisse (https://food.ec.europa.eu/safety/animal-feed/feed-additives/eu-
register_en).
Eesmärgiks on toetada söödalisandeid, mis parandavad loomade heaolu, aitavad ennetada
terviseprobleeme ja parandavad ühtlasi jõudlust. Need söödalisandid võivad mõjutada
kokkuvõttes soodsalt ka loomakasvatustoodangut, sest terve ja heades tingimustes looma
juurdekasv on tõenäolisemalt suurem kui terviseprobleemidega looma oma, kelle kasv ja
areng võivad olla pärsitud. Kasvustimulaatorite lisamine sööta on ELis, sh Eestis keelatud ja
lisandeid, mis on suunatud üksnes loomakasvatustoodangu tõstmisele, ei ole kavas toetada.
Sigade söödas sisalduvateks söödalisanditeks, mis mõjutavad soodsalt sööda omadusi, võivad
olla näiteks ained, mis vähendavad sööda saastumist mükotoksiinidega. Sellised ained võivad
tõkestada või vähendada mükotoksiinide omastamist või muuta nende toimeviisi. Sigade
söödas sisalduvateks söödalisanditeks, mis mõjutavad soodsalt loomakasvatustoodangut,
loomade jõudlust ja heaolu, võivad olla näiteks erinevad orgaanilised happed. Sellistel
hapetel võib olla kahjulike bakterite levikut tõkestav toime. Lisaks sööda pH vähendamisele
läbistavad valitud happed Gram-negatiivsete bakterite rakuseina ja jõudes raku sisse,
lagunevad väiksemateks osadeks (dissotsieeruvad). Tekkinud vesinikioonid vähendavad
plasma pH-d ja anioonid katkestavad DNA sünteesi. Selline kahekordne toimemehhanism
hoiab ära bakterite leviku. Lisaks parandavad orgaanilised happed looma seedetrakti
keskkonda ja stabiliseerivad seedimist ning paranevad looma tervis ja jõudlus.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.1 terminoloogilise muudatuse tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 9.1 "Loomade heaolu toetus" asendatakse kirjelduses toetusesaaja määratlus
"põllumajandustootjad ja teised füüsilised ja juriidilised isikud" määratlusega
"loomapidajad".
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.1 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise 9.1 "Loomade heaolu toetus" kirjeldusse lisatakse säte, et siseriiklikus
rakendusmääruses võib kehtestada nõuete täpsemad kirjeldused. Muudatuse eesmärgiks on
vähendada sekkumise liiga detailsest kirjeldusest tulenevat strateegiakava sagedase muutmise
vajadust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.2 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 9.2 "Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetus" asendatakse sekkumislehes
läbivalt viide "toetuse taotlemisele" viitega "toetuse andmisele", samuti asendatakse
toetusesaajate kirjelduses termin "kohustuseperiood" terminiga "kohustuseaasta".
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.2 toetuse vahemiku kirjelduse täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 9.2 "Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetus" täpsustatakse toetuse
vahemiku kirjelduses, et mahepõllumajanduslikult peetavate hobuste puhul võetakse toetuse
maksmisel arvesse taotleja poolt kohustuseaastal peetavate nende hobuste arv, kelle andmed
on kantud mahepõllumajanduse registrisse.
Täpsustuse lisamise põhjuseks asjaolu, et põllumajandusloomade registris ei ole hobuste
liikumise kohta kõiki vajalikke andmeid.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.2 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise 9.2 "Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetus" kirjeldusse lisatakse säte, et
täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega. Muudatuse eesmärgiks on vähendada
sekkumise liiga detailsest kirjeldusest tulenevat strateegiakava sagedase muutmise vajadust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.3 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 9.3 "Loomade tervist edendavate kõrgemate majandamisnõuete toetus" tehakse
nii sekkumise kirjelduses, toetusesaajate kirjelduses kui ka toetuskõlblikkuse kirjelduses
vormistuslikke muudatusi (pealkirjade lisamine ja eemaldamine, nõuete selgem rühmitamine
ja ümbertõstmine).
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.3 toetuskõlblikkuse tingimuste täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 9.3 "Loomade tervist edendavate kõrgemate majandamisnõuete toetus" lisatakse
toetuskõlblikkuse tingimustesse nõue, et taotleja peab pidama regionaal- ja
põllumajandusministri määrusega ettenähtud arvul põllumajandusloomi.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.4 taotleja määratluse muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 9.4 "Loomataudide kontrolliprogrammide alase koostöö toetus" asendatakse
läbivalt senine laiem määratlus "põllumajandustootjaid ühendavad koostöövormid"
määratlusega "põllumajandustootjate tulundusühistud". Tegemist on selgust suurendava
muudatusega, sest uus määratlus on konkreetsem ja seda kasutatakse rohkem.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub, sest tegemist on terminoloogilise muudatusega.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.4 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises 9.4 "Loomataudide kontrolliprogrammide alase koostöö toetus" tehakse järgmisi
tehnilisi muudatusi:
- korrigeeritakse läbivalt toetusega hõlmatud loomataudide lühendeid: infektsioosse
rinotrahheiidi lühend IBR asendatakse lühendiga IRT ning veiste viirusdiarröa lühend BVD
asendatakse lühendiga VVD;
- termini "põllumajandusettevõtja" või "ettevõte" asemel võetakse läbivalt kasutusele termin
"põllumajandustootja";
- termini "kontrolli- ja/või likvideerimisprogramm" asemel võetakse läbivalt kasutusele
termin "kontrolli- ja likvideerimisprogramm";
- ühikusummade selgitustes muudetakse eeldatava sihtgrupi määratlust: "kõik Eestis
tegutsevad lihaveisekasvatajad ning piimaveisekasvatajad, kes omavad vähemalt 301
piimaveist" asendatakse määratlusega "kõik Eestis tegutsevad lihaveisekasvatajad ning
piimaveisekasvatajad, kes omavad vähemalt 301 piimalehma või 5 ammlehma".
Muudatuste eesmärgiks on vigade korrigeerimine ning tekstist arusaadavuse parandamine.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub, kuna tegemist on tehnilise korrigeerimisega.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises 9.4 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise 9.4 "Loomataudide kontrolliprogrammide alase koostöö toetus" kirjeldusse
lisatakse sätted, et täpsemad nõuded toetuse kasutamiseks tulundusühistu liikmeteks olevate
põllumajandustootjate poolt ning täpsemad tingimused toetuse rakendamiseks määratletakse
ära siseriiklikus õigusaktis. Muudatuse eesmärgiks on vähendada sekkumise liiga detailsest
kirjeldusest tulenevat strateegiakava sagedase muutmise vajadust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK1 abikõlblike kulude täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK1 "Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud"
muudetakse abikõlblikuks ka kasutatud seadmete ostmine, kui taotlejaks on mikro- või
väikeettevõtja ning kui kasutatud seade ei ole vanem kui viis aastat.
Strateegiakava koostades on lähtutud põhimõttest, et nii digitaliseerimisele suunatud kui ka
n.ö roheinvesteeringud võiksid olla uutesse seadmetesse. Küll aga võib teatud investeeringute
puhul nagu näiteks energia varustuskindluse tagamiseks tehtavad investeeringud olla vajadus
toetada ka kasutatud seadmete ostmist. Samuti võib teatud investeeringute puhul kasutatud
seadme ostmine olla ainukene võimalus sellise investeeringu tegemiseks (nt uue seadme
tarneajad on oluliselt pikemad, konkreetset seadet uuena ei ole saada, vahemaa, kus uus seade
tarnitakse, on ebamõistlikult kaugel ning tänu sellele kujuneb seadme hind oluliselt
kõrgemaks). Seega, et toetuse saajad kasutaksid toetuseks ettenähtud vahendeid mõistlikult,
säästlikult ja sihtotstarbekalt, siis võimaldatakse edaspidi ka kasutatud seadme ostmist, mis ei
ole vanem kui viis aastat.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK1 abikõlblike tegevuste täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK1 "Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud"
muudetakse loomade heaolu ja bioturvalisusega seotud investeeringute puhul abikõlblikuks
tegevuseks ka kodulindude pidamiseks mõeldud loomakasvatushoonete ehitamine, samuti
piimakarjakasvatuses loomakasvatusehitiste ehitamine, juhul kui taotlejaks on noor
põllumajandustootja.
Muudatuse eesmärgiks on senisest enam soodustada põlvkondade vahetust põllumajanduses
ka strateegiakava teiste sekkumiste kaudu kui üksnes otseselt noortele
põllumajandustootjatele suunatud sekkumised (7.1, 7.2). Muudatus, millega lisatakse
võimalus taotleda toetust ka kodulindude pidamiseks mõeldud loomakasvatushoone
ehitamiseks, tehakse tulenevalt sellest, et kodulindude pidamiseks mõeldud
loomakasvatushooned vajavad kaasajastamist, et senisest enam kaasa aidata keskkonna- ja
kliimapoliitika eesmärkide täitmisele.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus, samuti tugevdatakse
arengukava strateegilist mõõdet seoses põlvkondade vahetusega põllumajanduses.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK1 uute kohustuslike nõuetega vastavusse viimiseks tehtavate
investeeringute toetuskõlblikkuse täpsustamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK1 "Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud"
asendatakse üksnes kohustuslike nõuete tagamiseks tehtavate investeeringute puhul senine
säte, mille kohaselt need ei ole abikõlblikud ning toetatav on üksnes selliste investeeringute
tegemine, mis ületab kohustuslikele nõuetele vastavust, viitega Euroopa Parlamendi ja
nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 73 lõikele 5, mille kohaselt juhul kui EL-i õiguse
tulemusel kehtestatakse põllumajandustootjatele uued nõuded, võib toetust anda nende
nõuete täitmiseks vajalike investeeringute tegemiseks maksimaalselt 24 kuu jooksul alates
kuupäevast, mil need nõuded muutuvad põllumajandusliku majapidamise jaoks
kohustuslikuks.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub, sest tegemist on selguse huvides juba niigi kehtiva nõude ümberkirjutamisega
strateegiakava teksti.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK2.1 kasutatava lihtsustatud kulumeetodi kirjelduse täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK2.1 "Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks (tootlikud
investeeringud)" täiendatakse kasutatava lihtsustatud kulumeetodi (standardsed ühikuhinnad)
kirjeldust (mh lisatakse, et ühikuhinda võib programmiperioodil korrigeerida kallinemis- või
odavnemiskoefitsiendiga, et ühikuhind oleks õiglane ja vastavuses turul toimuvaga).
Kallinemis- või odavnemiskoefitsiendi kasutamise alused ja tingimused selgitatakse
sõltumatu eksperdi poolt vastava uuringu kaudu. Muudatuse eesmärgiks on suurendada
toetusvahendite kasutamise efektiivsust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tagajärjel paraneb eelduslikult toetuseks ettenähtud vahendite kasutamise
efektiivsus, kuna on loodud tingimused välistamaks nii üle- kui alamaksmine.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK2.1 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK2.1 "Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks (tootlikud
investeeringud)" muudetakse metsaühistust või tema liikmest toetusesaaja kirjelduse
sõnastust, samuti parandatakse sekkumise kirjelduses kirjavigu ja tehakse sõnastuslikke
parandusi.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK2.1 termini asendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK2.1 "Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks (tootlikud
investeeringud)" asendatakse termin „valgustusraie“ terminiga „kuni 10-aastase puistu
hooldusraie“.
Valgustusraieks nimetatakse puistus kõige varasemat raiet, kui puistu on kuni 8-sentimeetrise
keskmise rinnasdiameetriga. Piiri, millal valgustusraie lõpeb ja toetust soovitakse esimeseks
harvendusraieks, on keeruline kontrollida. Samas peavad taotlejal olema
inventeerimisandmed kantud metsaregistrisse ja sealt saab teada puistu vanuse. Terminite
"valgustusraie" ja "kuni 10-aastase puistu hooldusraie" sisu üldjoontes kattub - mõlemal juhul
on tegemist kõige varasema harvendusraiega, kuid viimast on kergem kontrollida.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK2.1 täpsemate hindamiskriteeriumite kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise KK2.1 "Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks (tootlikud
investeeringud)" kirjeldust täiendatakse sättega, mille kohaselt täpsemad
hindamiskriteeriumid kehtestatakse sekkumise rakendusmäärusega. Muudatuse eesmärgiks
on vähendada kriteeriumite liiga detailsest kirjeldusest tulenevat strateegiakava sagedase
muutmise vajadust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK2.2 kasutatava lihtsustatud kulumeetodi kirjelduse täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK2.2 "Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks (mittetootlikud
investeeringud)" täiendatakse kasutatava lihtsustatud kulumeetodi (standardsed ühikuhinnad)
kirjeldust (mh lisatakse, et ühikuhinda võib programmiperioodil korrigeerida kallinemis- või
odavnemiskoefitsiendiga, et ühikuhind oleks õiglane ja vastavuses turul toimuvaga).
Kallinemis- või odavnemiskoefitsiendi kasutamise alused ja tingimused selgitatakse
sõltumatu eksperdi poolt vastava uuringu kaudu. Muudatuse eesmärgiks on suurendada
toetusvahendite kasutamise efektiivsust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tagajärjel paraneb eelduslikult toetuseks ettenähtud vahendite kasutamise
efektiivsus, kuna on loodud tingimused välistamaks nii üle- kui alamaksmine.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK2.2 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK2.2 "Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks (mittetootlikud
investeeringud)" muudetakse metsaühistust või tema liikmest toetusesaaja kirjelduse
sõnastust, samuti lisatakse toetusmäärade kirjeldusse tarvikute ja aia soetamise ja kasutamise
või paigaldamise tegevused, mis olid toodud küll sekkumise kirjelduse punktis, ent olid
jäänud välja toetusmäärade kirjelduse punktist ja parandatakse liimi-liiva segu kasutamise
otstarvet, kus sellega tõrjutakse ulukeid ja mitte männikärsakaid.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK2.2 toetatavate tegevuste ja toetuskõlblikkuse tingimuste
kirjelduse täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK2.2 "Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks (mittetootlikud
investeeringud)" lisatakse toetatavate tegevuste ja toetuskõlblikkuse tingimuste kirjeldusse
võimalus kaitseks männikärsaka vastu lisaks taimede vahatamisele soetada toetuse abil
vahatatud taimi.
Loodushoidlikkusest lähtuvalt on hakatud taimede keemilise töötlemise osakaalu vähendama.
2017. aastal Eesti Maaülikooli metsandus- ja maaehitusinstituudis valminud uuringus tehtud
katsete tulemused näitasid, et okaspuukultuuride kaitsmiseks putukkahjustuste eest on
tüvekeste kaitsmine kaitsevahaga efektiivne viis. Vahakate pidurdab efektiivselt
männikärsakate kahjustust eritüübilistel okaspuutaimedel. Seega tuleks toetada lisaks
tõrjevahenditele ka vahatatud taimede soetamist.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK2.2 täpsemate hindamiskriteeriumite kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise KK2.2 "Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks (mittetootlikud
investeeringud)" kirjeldust täiendatakse sättega, mille kohaselt täpsemad
hindamiskriteeriumid kehtestatakse sekkumise rakendusmäärusega. Muudatuse eesmärgiks
on vähendada kriteeriumite liiga detailsest kirjeldusest tulenevat strateegiakava sagedase
muutmise vajadust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK2.2 uue toetuse rakendamise meetodi lisamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK2.2 "Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks (mittetootlikud
investeeringud)" lisatakse toetuse vormi kirjelduses sekkumisse ka toetusesaaja poolt
tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamise võimalus. Muudatus on vajalik
juhuks, kui lihtsustatud kulumeetodeid ei ole võimalik kasutada.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK3 kasutatava lihtsustatud kulumeetodi kirjelduse täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK3 "Maaparanduslikud keskkonnakaitserajatised" täiendatakse kasutatava
lihtsustatud kulumeetodi (standardsed ühikuhinnad) kirjeldust (mh lisatakse, et ühikuhinda
võib programmiperioodil korrigeerida kallinemis- või odavnemiskoefitsiendiga, et ühikuhind
oleks õiglane ja vastavuses turul toimuvaga). Kallinemis- või odavnemiskoefitsiendi
kasutamise alused ja tingimused selgitatakse sõltumatu eksperdi poolt vastava uuringu kaudu.
Muudatuse eesmärgiks on suurendada toetusvahendite kasutamise efektiivsust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tagajärjel paraneb eelduslikult toetuseks ettenähtud vahendite kasutamise
efektiivsus, kuna on loodud tingimused välistamaks nii üle- kui alamaksmine.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK3 keskkonnakaitserajatise projekti koostamise nõuete
leevendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK3 "Maaparanduslikud keskkonnakaitserajatised" muudetakse nõuet, mille
puhul keskkonnakaitserajatise projekti peab olema koostanud isik, kes on läbinud koolituse
keskkonnasäästliku maaparandussüsteemi projekteerimise teemal, üldisemaks – muudatuse
kohaselt on nõutav üksnes see, et isik peab olema läbinud koolituse keskkonnakaitse teemal.
Muudatuse eesmärgiks on sekkumise rakendamise nõuete lihtsustamine.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK3 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK3 "Maaparanduslikud keskkonnakaitserajatised" tehakse tehnilisi, peamiselt
sõnastuslikke muudatusi nii toetuskõlblikkuse tingimuste (selgemalt tuuakse välja, et
keskkonnakaitserajatisi võib rajada ka eraldiseisvalt ning neid ei pea kombineerima
erieesmärgi 1 sekkumiste 1.9.1 ja 1.9.2 tegevustega) kui ka mittetoetusõiguslike tegevuste
kirjelduses.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK3 toetatavate tegevuste täpsustamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK3 "Maaparanduslikud keskkonnakaitserajatised" täpsustatakse sekkumise
kirjelduses toetatavaid maaparanduslikke keskkonnakaitserajatisi. Toetatavateks tegevusteks
võib olla leevendusrajatiste, keskkonnakaitse eesmärgil töötavate maaparandusrajatiste ja
maaparandussüsteemi keskkonnakeskkonnakaitserajatiste rajamine, rekonstrueerimine ja
uuendamine ning sekkumislehte jäetakse üksnes avatud loetelu nendest rajatistest.
Kuivendussüsteemide negatiivsete mõjude vähendamiseks on kasutusel mitmeid erinevaid
võimalikke leevendusmeetmeid, mistõttu ei ole otstarbekas neid ka sekkumislehes välistada
või asjatult kitsendada. Seetõttu on sekkumises abikõlblikud kõik rajatised, mis täidavad
kuivendussüsteemide negatiivse mõjude vähendamise eesmärki olenemata sellest, kas
tegemist on üksnes maaparandusseaduse tähenduses keskkonnakaitserajatistega või
leevendusveekogudega. Abikõlblikud on nii settekoormuse ja taimetoitainete koormuse
vähendamise rajatised kui ka kuivendussüsteemide negatiivset mõju leevendavad rajatised
elustikule või mullastikule ning viimasest lähtuvale kasvuhoonegaaside emissioonile. Seega
arvestatakse sekkumislehes toetatavate rajatiste puhul olemasoleva teaduskirjandusega ja
parima praktikatega.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuste tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK3 toetusesaaja kirjelduse täpsustamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK3 "Maaparanduslikud keskkonnakaitserajatised" täpsustatakse toetusesaaja
kirjeldust selliselt, et toetusega kavandatav rajatis võib olla ka valduses.
Oluline on, et füüsilisel ja juriidilisel isikul oleks õiguslik alus maa, millel asub
investeeringuobjekt, kasutamiseks ja seal toetavate tegevuste ellu viimiseks. Seetõttu
sätestatakse selgesõnalisemalt, et taotleja võib olla ka valdaja.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel paraneb sekkumise tekstist arusaadavus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK4 kohustusega seotud tingimuste täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK4 "Mulla- ja veekaitsetoetus" lisatakse kohustusega seotud tingimustesse säte,
mille kohaselt juhul kui kohustuseperioodi jooksul ilmneb, et kohustusealune maa ei vasta
enam toetusõiguslikkuse nõuetele, siis kohustus selle maa osas lõpeb (v.a pinnavee kaitse
toetuse puhul).
Kohustuseperioodi jooksul võib ilmneda, et kohustusealune maa ei vasta enam
toetusõiguslikkuse nõuetele. Mullastikuga toimuvad protsessid aeglaselt, kuid muutusi ei ole
võimalik lausaliselt ühe korraga tuvastada. Neid seiratakse pidevalt, sageli ka füüsiliselt
kohapeale minnes ja mullaproove võttes, ning seetõttu võivad toetusõigusliku maa osas
toimunud muudatused ilmsiks tulla ka kohustuseperioodi keskel. Allikad ja karstid võivad nii
looduslike protsesside kui ka inimtegevuse tagajärjel kaduda, asukohta muuta või juurde
tekkida. Objektide ja nende asukohtade inventeerimisel toimunud muudatused kuvatakse
vastavates registrites ja avaandmetes (kaardikihid). Avaandmeid kasutatakse muuhulgas
toetusõiguslike kaardikihtide loomisel, mistõttu võib tekkida olukord, kus põllumajandusmaa,
mis varasemalt oli toetusõiguslik, muutub registriandmete muudatuste tulemusel
mittetoetusõiguslikuks. Aluskaartide detailsuse paranemisel võib välitööde ja inventuuride
tulemusel tuvastada ka uusi objekte, mida senised andmebaasid ei ole kajastanud.
Tingimuslikkuse nõuete muutmine tingis vastavad muudatused ka mulla- ja veekaitsetoetuse
baastaseme elementide juures.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK4 kohustusega seotud tingimuste täiendamine seoses
baastasemega
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK4 "Mulla- ja veekaitsetoetus" muudetakse 2024. a 2025. aastaks HPK 2
baastaseme elementi. Muudatus on tingitud turvasmullaga põllumajandusmaa määratluse
muutmisest, milleks on vähemalt 70% ulatuses turvasmullaga põld varasema vähemalt 90%
asemel.
Põllumajandustootjad, kel on turvasmullad vahemikus 70–89% ei ole arvestanud nõudega, et
see kohaldub ka neil 2024. aastal - neil võivad olla juba külvikorrad tehtud ja taliviljad maha
pandud, mistõttu on mõistlik kehtestada rakendumise aastaks 2025. Lisaks tuuakse 2024.
aastast alates sisse ka erisus, mis tähendab, et turvasmullaga põllumajandusmaal ei ole
kündmine ja freesimine lubatud, välja arvatud turvasmullaga põllumaal, kus on lubatud üks
kord nelja aasta jooksul künda ja freesida.
2024. aastal jääb kehtima järgmine nõue:
Nõue 1: Turvasmullaga põllumajandusmaal ei ole kündmine ja freesimine lubatud, välja
arvatud turvasmullaga põllumaal, kus on lubatud üks kord nelja aasta jooksul künda ja
freesida.
Nõue 2: Kuivendatama märgalasid ja turvasmullaga põllumajandusmaad ei tohi kuivendada.
Kuivendatud märgalade ja turvasmullaga põllumajandustegevuseks kasutataval
põllumajandusmaal on drenaažisüsteeme lubatud rekonstrueerida üksnes siis, kui kasutatakse
lahendusi, mis ei suurenda kasvuhoonegaaside heitkoguseid, ja kui see on vajalik
mineraalmullas paikneva kuivendussüsteemi toimimiseks.
2024. aastal loetakse turvasmullaga põllumajandusmaaks vähemalt 90% ulatuses
turvasmullaga põld. Alates 2025. aastast loetakse turvasmullaga põllumajandusmaaks põld,
kus on vähemalt 70% ulatuses turvasmulda.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sihtgrupi põllumajandustootjate jaoks positiivne mõju, sest see võimaldab
arvestada nende juba 2024. aastaks tehtud tootmisotsustega.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Kuupäev jääb strateegikava muudatuste
vastuvõtmise ja taotlusperioodi alguse vahele.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK4 maa toetuskõlblikkuse tingimuste täpsustamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK4 "Mulla- ja veekaitsetoetus" täpsustatakse maa toetuskõlblikkuse
tingimustes, et pinnaveekaitse toetuse taotlemisel võib toetust taotleda vähemalt 0,3 ha
suuruse põllu kohta ning samas korratakse parema selguse huvides sekkumislehes toodud
toetuse andmise põhimõtet, mille kohaselt antakse toetust 10 m veekaitsevööndi puhul 40 m
täiendava veekaitselise rohumaa eest ja 20 m veekaitsevööndi puhul 30 m täiendava
veekaitselise rohumaa eest. Samuti antakse samas punktis võimalus maksta väärtusliku
püsirohumaa turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetust ning väärtusliku püsirohumaa
põhjavee kaitse toetust ka maa kohta, mille kohta antakse taotlejale keskkonnasõbraliku
majandamise toetust. Väärtuslikke liigikaitseliselt olulisi püsirohumaid on Eestis väga vähe
alles jäänud ning seetõttu peaks sellise rohumaa puhul sarnaselt mahepõllumajanduse
toetusega säilima põllumajandustootja õigus taotleda selle kohta ka keskkonnasõbraliku
majandamise toetust.
Samuti täpsustatakse, et ökoalade toetuse taotlemisel ei maksta mulla- ja veekaitsetoetust
ökoalana määratletud põllumaa kohta. Ökoalade toetust makstakse ökoalade jätmise eest
kogu põllumaale ja seetõttu tuleks mulla- ja veekaitsetoetuse mitteandmist piirata üksnes
konkreetsete ökoaladega. Vastasel juhul ei oleks mulla- ja veekaitsetoetuse sekkumine
eesmärgipärane, kuna taotlejad, kes soovivad ökoalade toetust taotleda, ei saaks mulla- ja
veekaitsetoetust neile tundlikele aladele taotleda.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus, samuti paraneb sekkumise
tekstist arusaadavus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK4 taotleja toetuskõlblikkuse tingimuste täpsustamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK4 "Mulla- ja veekaitsetoetus" täpsustatakse taotleja toetuskõlblikkuse
tingimustes, mida tähendab nõutava keskkonnasõbraliku majandamise kohustuse olemasolu –
muudatuse kohaselt loetakse selleks isik, kellele antakse keskkonnasõbraliku majandamise
toetust mulla- ja veekaitsetoetuse esimese kohustusaasta kohta või kes rohumaa hektari kohta
peab vähemalt 0,2 loomühikut loomi ning kes järgnevatel kohustuseaastatel taotleb
keskkonnasõbraliku majandamise toetust või peab rohumaa hektari kohta vähemalt 0,2
loomühikut loomi.
Täpsustuse tingib see, et põllumajandustootmises vajaliku paindlikkuse tagamiseks ei ole
toetuste saamiseks mõistlik nõuda keskkonnasõbraliku majandamise toetuse andmist
esimesele kohustuseaastale järgnevatel kohustuseaastatel, kuna selle toetusõiguslikkuse
nõude mittetäitmine tooks kaasa kohustuse lõpetamise ja eelnevatel aastatel makstud toetuse
tagasinõudmise.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK4 toetuse saamise nõuete muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise KK4 "Mulla- ja veekaitsetoetus" toetuse saamise nõuete kirjelduses asendatakse
tehnilise muudatusena on koolituse nõude juures senine “mulla- ja veekaitse alane koolitus”
sõnadega “temaatiline koolitus”. See lisab paindlikkust ning võimaldab asjakohaseks
koolituseks lugeda nt ka püsirohumaade elurikkust tõsta aitavaid koolitusi.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK4 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise KK4 "Mulla- ja veekaitsetoetus" kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
kirjeldusse lisatakse läbivalt säte, et täpsemad tingimused kehtestatakse siseriikliku
õigusaktiga. Muudatuse eesmärgiks on vähendada sekkumise liiga detailsest kirjeldusest
tulenevat strateegiakava sagedase muutmise vajadust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK5 lisateabe punkti täiendamine välistusega
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK5 "Väärtusliku püsirohumaa säilitamise toetus" täiendatakse sekkumise
lisateabe punkti välistus, mille kohaselt ei maksta antud toetust ka pinnavee toetuse õiguslike
alade kohta.
Muudatuse suunatakse taotlejaid võtma pinnavee toetuse õiguslikele aladele pigem pinnavee
toetust (sekkumine KK4 "Mulla- ja veekaitsetoetus"), kuna pinnavee toetuse nõuded on
rangemad (näiteks ei ole lubatud punktreostusobjektina sõnnikuauna tegemine) ja aitavad
seetõttu paremini täita keskkonnaeesmärke.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on eeldatavalt positiivne mõju strateegiakava üldise keskkonna- ja
kliimastrateegia tugevdamisele.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK5 läbivalt terminoloogia muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK5 "Väärtusliku püsirohumaa säilitamise toetus" asendatakse termin
"väärtuslik püsirohumaa" läbivalt terminiga "kõrge loodusväärtusega püsirohumaaga".
Muudatuse põhjuseks on asjaolu, et toetust makstakse kaht erinevat tüüpi maade kohta,
seetõttu on selguse huvides vajalik terminoloogiat muuta, et oleks võimalik neid maid
üksteisest eristada.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK5 põhitegevuse nõuete täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK5 "Väärtusliku püsirohumaa säilitamise toetus" täiendatakse väetiste ja
taimekaitsevahendite kasutamise keeldu ka reoveesette kasutamise keeluga.
Väärtuslike püsirohumaade toetuse eesmärk on säilitada kõrge bioloogilise väärtusega
püsirohumaid, kus on kujunenud või säilinud looduslik taimestik ja seeläbi tagatud
tingimused liigirikkuseks. Väetamine muudab selliste rohumaade kooslust. Kuna reoveesettes
on palju taimetoitaineid, siis ei peaks olema lubatud seda väärtuslikel püsirohumaadel
kasutada.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus (sellega seoses on
muudatusel eeldatavalt ka positiivne keskkonnamõju).
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK5 põhitegevuse nõuete täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK5 "Väärtusliku püsirohumaa säilitamise toetus" täiendatakse väetiste ja
taimekaitsevahendite kasutamise keeldu ka reoveesette kasutamise keeluga.
Väärtuslike püsirohumaade toetuse eesmärk on säilitada kõrge bioloogilise väärtusega
püsirohumaid, kus on kujunenud või säilinud looduslik taimestik ja seeläbi tagatud
tingimused liigirikkuseks. Väetamine muudab selliste rohumaade kooslust. Kuna reoveesettes
on palju taimetoitaineid, siis ei peaks olema lubatud seda väärtuslikel püsirohumaadel
kasutada.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus (sellega seoses on
muudatusel eeldatavalt ka positiivne keskkonnamõju).
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK6 lisategevuse nõuete täpsustamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK6 "Pärandniidu hooldamise toetus" täpsustatakse sekkumise lisategevuse
nõuetes, et väärtuste hindamise lisategevuse toetust on võimalik saada kogu
kohustuseperioodi jooksul, samuti lisatakse koosluse või liigi seisundi parendamise
lisategevuse loetellu „või muud Keskkonnaameti poolt määratud tegevust“.
Väärtuste hindamise lisategevuse korral peab taotleja hindama oma pärandniitu vastavalt
teadlaste poolt välja töötatud metoodikale. Lisategevust saab taotleja võtta kuni kolmele
pärandniidule ja seetõttu ei ole vajadust lisategevuse võtmise võimalust ajaliselt piirata.
Algselt oli mõeldud küll piirata toetuse taotlemise võimalust kolme aastaga viieaastasest
kohustuse perioodist, muudatusega võetakse aga see piirang maha. Tulemuspõhist toetust
võib taotleda igal aastal, s.t soovi korral ka viiel aastal kohustuseperioodi jooksul. See on
vabatahtlik, taotleja võib võtta lisategevuse igal aastal või üksnes mõnel aastal ja võib ka
üldse mitte võtta.
Koosluse või liigi seisundi parendamise lisategevuse muudatus on vajalik sekkumise
paindlikkuse suurendamiseks. Koosluse või liigi seisundi parendamise lisategevuse
täiendamine sõnadega „või muud Keskkonnaameti poolt määratud tegevust“ on vajalik, et
tagada koosluse hea seisund. Erinevatel elupaigatüüpidel võib olla vajadus väga erinevate
koosluse hea seisundi tagamiseks tehtavate tööde järele. Neid kõiki ei ole võimalik loetelus
välja tuua, sellepärast antakse otsustusõigus Keskkonnaametile. Näiteks võib olla vaja siluda
metssigade poolt üles tõngutud maad ja taastada rikutud rohukamarat. Kas see on koosluse
seisundi parandamiseks tehtav töö, mille vajalikkust saab Keskkonnaamet hinnata ja anda
selle tegemiseks loa.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK6 nõude üleviimine toetuskõlblikkuse nõuete plokist toetatava
tegevuse nõuete plokki
Muudatuse põhjendused
Sekkumise KK6 "Pärandniidu hooldamise toetus" koolitusel osalemise nõue viiakse
toetuskõlblikkuse nõuete plokist toetatava tegevuse nõuete plokki.
Nimetatud nõue oli sattunud ÜPP SK koostamisel eksikombel toetuskõlblikkuse nõuete
plokki. Sellisel juhul tooks aga selle nõude rikkumine (koolitusel mitteosalemine) kaasa
automaatselt toetusest ilmajäämise, mis ei ole aga proportsionaalne karistus.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK6 põhitegevuse nõuete täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK6 "Pärandniidu hooldamise toetus" lisatakse sekkumise põhitegevuse
nõuetesse puisniidu taastamisjärgse hooldamise tegevus.
Muudatuse tulemusel on selgemini aru saada, et puisniidu taastamisjärgne hooldamine on
samuti üks põhitegevustest ja selle nõuded erinevad pärandniitude niitmise ja karjatamise
nõuetest. Taastatud puisniitudel ei ole esimestel aastatel veel võimalik niita ja heina kokku
koguda, kuna rohukamar alles taastub ja niidutaimestik ei ole veel tekkinud. Seetõttu on
lubatud taastamisjärgsetel aastatel puisniitudel ka karjatamine ja hekseldamine.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel paraneb sekkumise tekstist arusaadavus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK6 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise KK6 "Pärandniidu hooldamise toetus" kirjeldust täiendatakse viitega uuele
puisniidu taastamisjärgse hooldamise tegevusele, samuti asendatakse sekkumise
põhitegevuse nõuetes viide keskkonnaregistrile viitega Eesti looduse infosüsteemile EELIS
(keskkonnaregister on nimelt suletud ja selles olnud andmed on tõstetud EELISsse).
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK6 toetuskõlblikkuse tingimuste täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK6 "Pärandniidu hooldamise toetus" lisatakse toetuskõlblikkuse tingimustesse,
et toetusõigusliku maa hulka arvatakse kuni 0,50 hektari suurune puude ja põõsaste grupp,
väikeveekogu, vanajõgi ja muu looduslik taimestikuta ala, mis on selgelt eristatav ning mis
on seotud pärandniidu hea seisundi tagamisega.
Tegemist on täpsustava muudatusega, ühte lõikesse integreeritakse senised lõiked "kuni 0,5
hektari suurused puude ja põõsaste grupid" ja "kuni 0,5 hektari suurused väikeveekogud,
vanajõed ja teised looduslikud taimestikuta alad“, et tekst oleks lühem ja selgem, kuna neid
vaadatakse koos ja ei ole vajadust neid eraldi lõigetena hoida. Senine 15% arvestuse
asendamine sõnadega "mis on selgelt eristatav ning mis on seotud pärandniidu hea seisundi
tagamisega” on tingitud põhjusest, et 15% nõue ei ole tehniliselt teostav. Selle nõude
rakendamiseks tuleks iga puu, põõsas, puude- ja põõsaste grupp, väikeveekogud, vanajõed
jne digitaliseerida, et oleks võimalik välja arvutada, mitu protsenti need moodustavad. Samas
on sisuliselt oluline säilitada just neid kuni 0,5 ha suuruseid puude ja põõsaste gruppe,
väikeveekogusid ja looduslikke taimestikuta alasid, mis suurendavad liigirikkust, on
konkreetsele pärandniidule iseloomulikud ja seetõttu olulised niidu hea seisundi tagamiseks.
Selgelt eristatav tähendab seda, et asub pärandniidu sees ja ei ole üks osa pärandniidu kõrval
asuvast metsast või veekogust. Sellised 0,5 ha suurused alad peavad moodustama
pärandniiduga ühe tervikliku koosluse. Lõikele lisatav täpsustus, et toetusõigusliku maa
hulka arvestatav ala peab olema „selgelt eristatav ning seotud pärandniidu hea seisundi
tagamisega“ täpsustab, milliseid konkreetseid alasid võib arvata toetusõigusliku maa hulka.
Pärandniidul peavad olema ainult need puude ja põõsaste grupid, mis on elurikkuse ja
koosluse hea seisundi jaoks olulised. Sekkumist saab paremini rakendada, kui on selgelt välja
toodud, et kuni 0,5 ha suurused puude ja põõsaste grupid peavad asuma pärandniidul, need
peavad olema ülejäänud pärandiidust selgelt eristatavad ning seotud pärandiidu hea
seisundiga. Näiteks puisniidul asuvad kivihunnikud on elupaikadeks paljudele liikidele ja
iseloomulikud antud kooslusele.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel paraneb sekkumise tekstist arusaadavus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK6 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise KK6 "Pärandniidu hooldamise toetus" kirjeldusse lisatakse säte, et täpsemad
nõuded kehtestatakse riigisisese rakendusmäärusega. Muudatuse eesmärgiks on vähendada
sekkumise liiga detailsest kirjeldusest tulenevat strateegiakava sagedase muutmise vajadust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK7 kasvatamise perioodi ajavahemiku fikseerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK7 "Kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus" lisatakse toetuse saamise
nõuete kirjeldusse põllu- ja köögiviljakultuuride kasvatamise puhul lisaks kasvatamise
perioodi lõppkuupäevale (1. august) ka alguskuupäev, milleks on 15. juuni. Tegemist on seni
puudunud, ent sekkumise rakendamiseks vajaliku informatsiooni lisamisega.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK7 tehniliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK7 "Kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus" tõstetakse toetuskõlblikkuse
tingimuste plokis osad maa ja taimede kohta kehtestatud nõuded taotleja kohta kehtestatud
nõuete alla ja vastupidi.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK7 toetatava sordi nimetuse korrigeerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK7 "Kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus" korrigeeritakse toetatavate
sortide loetelus ühe sordi nimetust - pirnipuu 'Järve' asendatakse pirnipuuga 'Järve seemik'.
Muudatuse eesmärgiks on viia tekst kooskõlla sordiregistris registreeritud sordinimega.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub, sest tegemist on ebatäpsuse korrigeerimisega.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK7 toetuskõlblikkuse tingimuste täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK7 "Kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus" täiendatakse
toetuskõlblikkuse tingimusi järgmiselt:
- kohalikku sorti viljapuude ja marjapõõsaste kasvatamise korral peab taotleja lisaks aia
rajamisele ka taimede asendamisel kasutama taimetervise registrisse kantud isikult saadud
istutusmaterjali. Muudatus on vajalik selleks, et oleks võimalik tõendada asendatavate
taimede sordiehtsust;
- heintaimede puhul antakse toetust üksnes maale, millel kasvatatavad heintaimed
onpõldtunnustatud, v.a valge ristik. Samuti täiendatake toetusõiguslikkuse nõude sõnastust ja
lisatakse heintaimede seemnekasvatamisele juurde ka valge ristik, mille puhul kokku peab
minimaalne toetusalune maa suurus olema 0,3 ha. Tegemist on täpsustavate muudatusega.
Toetuse ühikumääras on juba varasemalt välja toodud, et toetust antakse sertifitseeritud
heintaime seemne kasvatamiseks. Valge ristiku ”Jõgeva 4” puhul antakse toetust vastavalt
sellele kas teda kasvatatakse seemneks (ühikumäär 120 eur/ha) või mitte (50 eur/ha).
Üldjuhul on soov toetada kohalike sortide seemneks kasvatamist, kuna puudub seemnevaru,
millega rohumaid rajada. Valge ristiku ”Jõgeva 4” puhul toetatakse nii seemnekasvatust kui
ka selle heintaimena kasvatamist.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK7 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise KK7 "Kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus" kirjeldusse lisatakse sätted, et
siseriiklikus rakendusmääruses võib kehtestada nõuete täpsemad kirjeldused. Muudatuse
eesmärgiks on vähendada sekkumise liiga detailsest kirjeldusest tulenevat strateegiakava
sagedase muutmise vajadust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK8 terminoloogilise muudatuse tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK8 "Ohustatud tõugu looma pidamise toetus" asendatakse kirjelduses
toetusesaaja määratlus "põllumajandustootjad ja teised füüsilised isikud juriidilised isikud ja
juriidilise isiku staatuseta ühendused" määratlusega "loomapidajad".
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK8 täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise KK8 "Ohustatud tõugu looma pidamise toetus" kirjeldusse lisatakse sätted, et
siseriiklikus rakendusmääruses võib kehtestada nõuete täpsemad kirjeldused. Muudatuse
eesmärgiks on vähendada sekkumise liiga detailsest kirjeldusest tulenevat strateegiakava
sagedase muutmise vajadust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK9 nõude üleviimine toetuskõlblikkuse nõuete plokist toetatava
tegevuse nõuete plokki
Muudatuse põhjendused
Sekkumise KK9 "Elurikkuse soodustamine Natura 2000 erametsades" nõue, et
toetusõigusliku maa valdajad peavad täitma kaitsekorras kehtestatud looduskaitseseadusest ja
metsaseadusest tulenevaid nõudeid, viiakse toetuskõlblikkuse nõuete plokist toetatava
tegevuse nõuete plokki.
Nimetatud nõue oli sattunud ÜPP SK koostamisel eksikombel toetuskõlblikkuse nõuete
plokki. Sellisel juhul tooks aga mistahes kaitsekorras kehtestatud nõude rikkumine kaasa
automaatselt toetusest ilmajäämise, mis ei ole aga proportsionaalne karistus.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK9 terminoloogiliste muudatuste tegemine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK9 "Elurikkuse soodustamine Natura 2000 erametsades" asendatakse termin
"erametsaomanikke" terminiga "metsamajandajaid", samuti muudetakse toetuse sihtala
sõnastust.
Sekkumislehe toetusesaaja kirjelduses on toetuse sihtgrupina määratletud füüsiline või
juriidiline isik, kes majandab enda kasutuses olevat erametsa. Sekkumislehe kirjelduse
punktis olev "erametsaomanik" on eksitav ning ei lähe sellega kokku, mistõttu tuleks
sõnastust ühtlustada. Termin "metsamajandaja" katab ära nii metsaomanikud kui
metsakasutajad, kes majandavad oma kasutuses olevat erametsa.
Toetuse sihtala sõnastuse muudatus on tingitud strateegiakava siseriiklike läbirääkimiste
lõppfaasis toimunud eelarvemuudatusest, millega lisati sekkumisele täiendava riikliku
rahastusena 6 miljonit eurot. Nimetatud rahastuse abil tõsteti rangema režiimiga aladel toetust
ning tõsteti toetust ka piiranguvööndisse ja hoiualadele jäävate metsaelupaiga omanikele ja
majandajatele. Sellega seoses vaadati üle iga-aastased väljundid ja eelarve ning olemasolev
sõnastus ei osutunud enam kohaseks.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises KK9 toetusõigusliku metsamaa määratluse täpsustamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK9 "Elurikkuse soodustamine Natura 2000 erametsades" täpsustatakse
toetusõigusliku metsamaa sõnastust (lisades viite keskkonnaministri määruse lisas loetletud
puuliikidele), välistades toetuse maksmise ka põõsastikele, mis asuvad metsamaal, kus
tegelikult metsa ei kasva. Samuti lisatakse säte, et toetust ei anta maa kohta, mille kohta on
andmed kantud põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registrisse ning metsamaa kohta,
mille kohta on sõlmitud vääriselupaiga kaitseks leping keskkonnaministri 4. jaanuari 2007. a
määruses nr 2 „Vääriselupaiga klassifikaator, valiku juhend, vääriselupaiga kaitseks lepingu
sõlmimise ja vääriselupaiga kasutusõiguse arvutamise täpsustatud alused” sätestatud korras.
Esimese muudatuse näol on tegemist toetuse sihipärase kasutamise tagamiseks tehtava
muudatusega. Teise muudatuse näol on tegemist topelttoetamise vältimiseks tehtava
muudatusega. Põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registrisse kantava maa kohta saab
taotleda põllumajandustoetusi ning topelt toetamist tuleb vältida. Samuti, kui on
vääriselupaiga kaitseks sõlmitud leping, siis makstakse erametsaomanikule lepingu alusel
tasu. Ka sel juhul tuleb looduspiirangute järgimise topelt toetamist vältida.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuse tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus, samuti toetusvahendite
kasutamise eesmärgipärasus ja efektiivsus.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Muudatusega ei kaasne näitaja O.13 vähenemist, sest juba strateegiakava koostamisel
arvestati sellega, et sellised alad jäävad toetuse alt välja.
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Muudatusega ei kaasne sekkumise finantsilise mahu vähenemist, sest juba strateegiakava
koostamisel arvestati sellega, et sellised alad jäävad toetuse alt välja, mistõttu ei olnud nende
kohta planeeritud rahalisi vahendeid.
Sekkumises KK9 ühikusummade nimetuste korrigeerimine
Muudatuse põhjendused
Sekkumises KK9 "Elurikkuse soodustamine Natura 2000 erametsades" muudetakse
ühikusumma KK9.1 uueks nimeks „Sihtkaitsevöönd, Natura 2000 võrgustikus
loodusdirektiivi metsaelupaigad ja sihtkaitsevööndiks projekteeritavad alad“ ja ühikusumma
KK9.2 uueks nimeks „Natura 2000 võrgustiku piiranguvöönd, hoiualad ja projekteeritavad
piiranguvööndi- ja hoiualad“.
Sel perioodil rakendatakse kõrgemat toetuse ühikumäära ka alade kohta, mis asuvad Natura
2000 piiranguvööndis või hoiualal, kui seal asub EL-i loodusdirektiivi (Nõukogu direktiiv
92/43/EMÜ) I lisa tähenduses metsaelupaik, kus piirangud on sarnased sihtkaitsevööndis
paiknevale metsale ja kus majanduslikust kaalutlusest raied on keelatud.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises ÖK1 finantstabeli muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise ÖK1 "Kliima- ja keskkonnakava: keskkonnasõbralik majandamine" finantstabelis
tehakse järgmised muudatused:
- termin ,,Loomühikud” asendatakse terminiga ,,Hektarid”, sest tegemist on pindalapõhise
sekkumisega ning loomühikute kohta ei anta selle sekkumise raames toetust;
- kustutatakse 2023/2024 finantsaastal planeeritud vahekultuuride kasvatamise lisategevuse
ühikumäärad ja eelarve, sest vahekultuuride lisategevus rakendub alates 2024. aastast.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Muudatus seisneb rahastamiskavas toodud informatsiooni muutmises.
Sekkumises ÖK1 nõuete muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise ÖK1 "Kliima- ja keskkonnakava: keskkonnasõbralik majandamine" rakendamise
tingimustes tehakse järgmised muudatused:
- toetusõiguslikkuse nõuetes eemaldatakse toetusõigusliku põllu pindala arvestusest tekstiosa
,,aiakultuuride kasvatamise korral”, sest lähtuvalt tavapärasest põllumajanduspraktikast on
vaja põllu otstesse alasid, kus põllutöömasinad saaksid ümber pöörata. Käesoleva muudatusega
soovitakse võtta toetusõigusliku põllu pindala hulka ka lisaks kõikide teiste
taimekasvatussuundadega seotud teenindusalad, näiteks teraviljakasvatuses kasutatavad
teenindusalad, mis lähevad uue sõnastuse kohaselt toetusõigusliku põllu pindala hulka.
- toetusõiguslikkuse nõuetes eemaldatakse toetusõigusliku rohumaa arvestamise puhul viide
söödile, sest see on vajalik toetusõigusliku põllumajandusmaa võimaliku ebatäpse määratluse
vältimiseks. Nimelt antakse rohumaa kohta toetust maksimaalselt selle rohumaa pindala
ulatuses, mis on võrdne taotlusel märgitud ja kindlaksmääratud maa pindalaga, mille kohta
toetust taotleti ja millel kasvatati põllu- või aiakultuuri või mida hoiti söötis või millel oli
põldtunnustatud heinaseemnepõld. Sööti jäetud maana võib käsitleda ka lühiajalist rohumaad,
mis on taotlemise aastal tootmisest kõrvale jäetud. Seega võib tekkida olukord, kus
keskkonnasõbraliku majandamise toetuse taotlejal on lühiajalist rohumaad piisaval hulgal, et
jätta osa sellest taotlemise aastal tootmisest kõrvale ehk sööti. Kuna aga sööti jäetud maa
pindala on üheks maksimaalse rohumaa pindala ulatuse kindlaks määramise aluseks, mille
kohta toetust antakse, siis võidakse seeläbi kunstlikult suurendada maksimaalse rohumaa
pindala ulatust, mille kohta toetust antakse. Muudatusega eemaldatakse maksimaalse rohumaa
pindala ulatuse kindlaks määramise aluste hulgast sööti jäetud maa, et välistada eelkirjeldatud
olukorra tekkimine;
- samuti eemaldatakse piirang, mille kohaselt ei võinud antud toetust taotleda maa kohta, mille
kohta taotletakse strateegiakava alusel väärtusliku püsirohumaa toetust. Piirangu eemaldamine
on tingitud asjaolust, et väärtuslikke rohumaid on Eestis väga vähe alles jäänud ning seetõttu
peaks sellise rohumaa tuvastamisel sarnaselt mahepõllumajanduse toetusega säilima
põllumajandustootja õigus taotleda selle kohta ka keskkonnasõbraliku majandamise toetust.
Lisaks on väärtuslikele püsirohumaadele seatud juba rangemad tingimused kui seda on
keskkonnasõbraliku majandamise toetuse raames makstavatele rohumaadele ja toetuste
ühikumäärad on suhteliselt sarnased, planeeritult 50€/ha kohta;
- lihtsustatakse külvikorra järgnevuse nõudeid, mille kohaselt sööti jäetud maa, mustkesa ega
ka vahekultuur ei katkesta külvikorras maasika järgnevust ja seda vajadusest viia maasika
kasvatamise viljavaheldus kooskõlla teravilja ja ristõieliste kasvatamise viljavahelduse
nõudega;
- sertifitseeritud seemne kasutamise nõude juures asendatakse tekstiosa ,,kohustuseperiood”
tekstiosaga ,,kohustuseaasta” kuna tegemist on üheaastase toetusega, mille kohustuseaasta
algab 1.01 ja lõppeb 31.12;
- taimekaitsevahendi kasutamise piirangu nõuet täiendatakse järgmise sättega: „Taotleja ei
kasuta sama keemilise taimekaitsevahendi toimeainet samal põllul ühe kalendriaasta jooksul
rohkem kui kaks korda. Kui taotleja kasvatab kalendriaastas vähemalt kahte põhikultuuri,
siis sama keemilise taimekaitsevahendi toimeainet ei kasutata ühe kalendriaasta jooksul
samal põllul rohkem kui kolm korda, sh samal põhikultuuril rohkem kui kaks korda. Segud,
allakülvid loetakse põhikultuuriga üheks kultuuriks.“ Muudatuse eesmärk on viia nõue
maapõhiselt kultuuripõhiseks ja võimaldada kultuuride kaitset kahjurite ja haiguste eest ka
siis, kui samal kalendriaastal kasvatatakse samal aastal teist põhikultuuri. Lisaks annab antud
muudatus põllumajandustootjatele rohkem paindlikkust, mil toimeaine arvestus lõppeb
põllumajanduskultuuri koristusega. Seda põhjusel, et sügisel külvatud taliteravilja
kasvatamisel võib tekkida täiendav vajadus kasutada taimekaitsevahendeid, kuid kui
kevadsuvisel vegetatsiooniperioodil on seda tehtud juba kaks korda, ei oleks sügisel enam
võimalik taimekaitsevahendeid kasutada. Muudatus on vajalik, sest põllumajandussektori
esindajad on juhtinud tähelepanu praktilisele probleemile, et esialgne sõnastus on
põllumajandustootjatele liiga kitsendav. Lisaks ei ole keskkonnasõbraliku majandamise
toetus taimekaitsevahendite piiramisel ainus meede ja mitmed põllumajandustootjad on
ettevõtte agrotehnoloogia ümberkujundamisega saavutanud juba iseseisvalt sisendite
vähendamise. Lisaks kehtivad ka integreeritud taimekaitse (ITK) põhimõtted, mis toetavad
keskkonnasõbralike praktikate rakendamist;
- valitavate lisatoetuste puhul, täpsemalt köögiviljakasvatajale haljasväetiskultuuri
kasvatamise lisatoetuses, asendatakse tekstiosa ,,haljasväetis” tekstiosaga
,,haljasväetiskultuur” - seda põhjusel, et haljasväetise mõiste on liiga üldine ning on soov
täpsustada, et tegemist on konkreetse taime kasvatamisega; samas lisatoetuses eemaldatakse
tekstiosa ,,nimekirja alust”, mis viitab konkreetsele ja kitsale nimekirjale sobivatest
haljasväetiskultuuridest, ent puudub soov kehtestada lõplikku nimekirja sobivatest kultuuridest
kuna selliseid kultuure on palju ja nimekiri oleks ajas muutuv;
- valitavate lisatoetuste puhul täiendatakse mitmeliigilise väikese põllu lisategevuse nõudeid
sättega, mille kohaselt ei anta selle tegevuse elluviimise eest toetust maa kohta, mille kohta
antakse mesilaste korjeala toetust. Muudatuse eesmärk on vältida sarnase nõude täitmisel kahe
erineva toetuse saamist. Mõlemad toetused panustavad elurikkuse soodustamisse. Muudatus ei
sea ohtu väikeste põldude rajamist, kuna keskkonnasõbraliku majandamise toetuse
mitmeliigilise väikese põllu lisategevuse ühikumäär (340 kuni 476 eurot) on suurem kui
mesilaste korjeala rajamise toetuse ühikumäär (250 kuni 350 eurot).
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuste tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus ja õigusselgus.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises ÖK2 nõuete muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise ÖK2 "Kliima- ja keskkonnakava: mahepõllumajanduse ökokava" rakendamise
tingimustes tehakse järgmised muudatused:
- toetuse ulatuse ja summade punkti täiendatakse sättega, mille kohaselt
mahepõllumajandusliku loomakasvatuse valdkonnas tunnustatud taotlejale, kellel on
vähemalt 5 mahepõllumajanduslikult peetavat mesilasperet, antakse toetust kokku kuni 1
hektari rohumaa kohta ilma, et selle rohumaa hektari kohta tuleks pidada vähemalt 0,2
loomühikule vastaval hulgal mahepõllumajanduslikke loomi. Samuti täiendatakse samas
punktis ühikumäära gruppide kirjelduse sätteid, mis näevad rohumaa puhul ette vähemalt 0,2
loomühiku olemasolu hektari kohta, alternatiiviga, milleks on vähemalt 5
mahepõllumajanduslikult peetava mesilaspere olemasolu.
Muudatused on tingitud asjaolust, et kuna mesinikel on enamasti korjealadeks looduslikud
alad ja rohumaa ning muid loomi ei peeta, siis peaks mesinikel olema võimalik saada
rohumaa eest toetust ilma, et ta muid loomi peaks. Kuna käesoleval perioodil ei ole enam
hektari kohta makstava toetuse piirmäära, tuleks antud juhul seada 1 hektari piirang - näiteks
kui mesinikul on 100 mesilasperet, siis saab ta mesilasperede kohta makstava toetuse 1
hektari rohumaa kohta. Administratiivkulude kokkuhoiu eesmärgil peaks olema kehtestatud
ka minimaalse mesilasperede arvu piirang, millest alates toetust üldse makstakse.
- toetusõiguslikkuse tingimusi täiendatakse nõudega, mille kohaselt ei anta
mahepõllumajanduse ökokava toetust maa kohta, mille kohta antakse mesilaste korjeala
toetust.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumise rakendamisele lihtsustav mõju, samuti suureneb eeldatavalt
toetusraha kasutamise eesmärgipärasus ja efektiivsus.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises ÖK3 nõuete muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise ÖK3 "Kliima- ja keskkonnakava: ökoalad" rakendamise tingimustes tehakse
järgmised muudatused:
- toetuse nõuete punktis muudetakse rohumaariba nõuet, et senisest enam soodustada
rohumaaribade rajamist. Uue sõnastuse kohaselt on rohumaariba olemasolev või rajatav 6–12
meetri laiune rohumaariba, millel kasvavad looduslikud rohttaimed või erinevad
rohumaakultuurid ning mis ei tohi moodustada põllu pindalast üle 30% (seni kehtis 10%
nõue), samuti ei tohi rohumaariba rajada rohumaale ega sööti jäetud maale. 2023. aasta
taotlemise andmed näitasid, et huvi ökoalade, sh rohumaaribade rajamise vastu oli oodatust
väiksem. Keskkonnaeksperdid on välja toonud, et 10% rohumaaribade piirang põllu kohta on
liialt madal ja elurikkuse jaoks ei ole see mõistlik. Seepärast tõstetakse lävendit 30%-ni.
Samuti on põllumajandustootjad välja toonud, et väiksemate põldude puhul võib ainuüksi
rohumaaribade definitsioonile vastavate põlluservade jätmine olenevalt põllu kujust
moodustada põllu pinnast üle 10%;
- toetuse nõuete punktis muudetakse ka haljaskesa käsitlust nii, et see ei ole enam seotud
sissekünni nõudega. Haljasväetiseks loeti seni vaid sellist haljasväetiskultuuri, mis
kohustuseaastal (peamiselt sügisel) sisse künti. Edaspidi on haljasväetiseks haljasväetiskultuur,
mis kas endiselt küntakse sisse, aga ka segatakse mullaga teisi mullaharimisviise kasutades või
millesse külvatakse riba- või mõnel muul täppisviljelusmeetodil järgmise aasta põhikultuur ehk
talivili.
Selleks, et uute, täiendavate keskkonnahoidlike majandamisvõtete ilmnemisel mitte hakata
uuesti strateegiakava muutmise protsessi läbi tegema, ei hakata kõiki teadaolevaid
mullaviljakuse suurendamise tehnoloogia meetodeid strateegiakavas üles lugema, vaid need
kehtestatakse vastavate ministri määrustega.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda juhtis strateegiakava muudatuste kirjaliku protseduuri
käigus tähelepanu ning ka mitmed põllumajandustootjad on väljendanud muret, et kaasaegsed
ja keskkonnahoidlikud taimekasvatusmeetodid ei saa tingimuslikkuses oma külvikorras olevat
haljasväetiskultuuri tootmisest kõrvale jäetud maa-alana arvesse võtta, sest haljasväetiskultuuri
mõiste on hetkel seotud taimiku sissekünni nõudega. Samal põhjusel ei saa põllumehed
arvestada sellist maad ka ökoalade ökokavas ja seetõttu paljud ei saagi seda toetust taotleda.
Tänapäeval kasutatakse Eestis järjest enam taastava põllumajanduse (regenerative agriculture)
võtteid, kus mulda haritakse võimalikult vähe ja hoitakse seda kaetuna, et seeläbi parandada
mulla tervist ning täita kliima ja elurikkuse eesmärke. Mitmed põllumajandustootjad on üle
minemas või juba viljelevad täppispõllumajandust, ribakülve või otsekülvi, et vähendada
töökäikude piiramisega põlluharimisest tuleneva süsinikuheite kogust ning hoida keskkonda
sattumast ülemäära väetisi ja taimekaitsevahendeid. Sageli ei tehta kündi, vaid haritakse mulda
pindmiselt, segades taimejäänused mullaga teistel meetoditel. Ka sellised
põllumajandustootjad viljelevad oma külvikorras haljaskultuure, mis on seal eesmärgiga
rikastada mulda toitainetega ning mullaelustikku taimejuurte kaudu suhkrurikaste
süsinikuühenditega ja mis ei anna põllumehele saagi näol tulu. Ekspertide hinnangul on
haljasväetis külvikorras hea ja seda peaks igati soodustama, kuna senine haljasväetise kasutus
uute tehnoloogiate puhul arvesse ei lähe. See pärsib põllumajandustootjate huvi haljasväetist
külvikorras kasutada, mistõttu on vaja haljasväetise mõistet muuta.
Muudatuse puhul on lähtutud:
·keskkonnakasu aspektidest – haljasväetisel on külvikorras tootmist ekstensiivistav mõju, sest
tegu ei ole väetist/taimekaitsevahendeid nõudva tulukultuuriga, nagu näiteks teravili või
õlikultuurid.
·taastava põllumajanduse võtete leviku laiendamise soovist – taastava põllumajanduse
praktika, milleks on ka mulla võimalikult vähene liigutamine, on mulla tervise jaoks oluline
võte. See aitab kaasa ka EL-i mullakaitse ja kliimaeesmärkide saavutamisele.
·põllumajandustootjate võrdse kohtlemise printsiibist – kui traditsioonilisel künnimeetodil
majandavatel põllumeestel läheb tingimuslikkuses ja ökoalade ökokavas haljasväetis
tootmisest kõrvale jäetud maa-alana arvesse, peaks see minema arvesse ka uute tehnoloogiate
viljelejatel.
·vajadusest strateegiakava teksti mitte detailselt „kinni kirjutada“ – 2023. aasta 23. oktoobri
ÜPP strateegiakavade määruse rakendamise ekspertgrupis tõid paljud liikmesriigid sama mure
välja. Liialt detailsed nõuded on paindumatud, nende muutmine on aeganõudev ja koormav nii
liikmesriigile kui Komisjonile;
- samuti tehakse toetuse nõuetes sõnastuslikke parandusi, mis on peamiselt tehnilist laadi
muudatused. Komisjoni määrustes toodud „mittetootlik ala“ asendatakse sobilikuma
eestikeelse mõistega „tootmisest kõrvale jäetud maa-ala“. Samuti täpsustatakse, et tegemist ei
ole lihtsalt elementidega, vaid „maastikuelementidega“ ning maastikuelemendi või
rohumaariba alusega maaga. Samuti ühtlustatakse seeläbi nii tingimuslikkuse HPK 8 kui ka
ökoalades kasutusel olevad HPK terminid, kuna ökoalade baasnõudeks on ka HPK 8 nõue.
Tehnilist laadi, sõnastuslikud parandused puudutavad ka ökoalana määratletud säilitatavate
maastikuelementide loetelu, sööti jäetud maa ja rohumaariba aluse maa erandi arvestamist,
lämmastikku siduvate põllumajanduskultuuride tingimuste sõnastamist ning
taimekaitsevahendite kasutamise keeluga seotud sõnastusi. Seega, uue sõnastuse kohaselt
loetakse toetuse nõuete hulka neid tegevusi, mis peamiselt ongi seotud n.ö lubatud
harimispraktikatega ja tegevustega. Sõnastuslike parandustega, sealhulgas loetelu
numeratsiooniga ei muutu tingimuste sisu. Tingimused jäävad samaks seni kehtestatuga. Küll
aga muudatus vajalik parema selguse saamiseks ning tekstide ühtlustamiseks;
- lisaks viiakse vastavusse toetuse ja toetusõiguslikkuse nõudeid. Muudatusega eristatakse ja
viiakse toetuse nõuded ning toetuskõlblikkuse tingimused vastavusse. Nõuete sisu ei muudeta,
kuid täpsustatakse, millised on konkreetselt toetuse nõuded ning millised nõuded kuuluvad
toetuskõlblikkuse nõuete hulka. Näiteks eemaldatakse toetuse nõuete juurest kolm
lämmastikku siduva põllumajanduskultuuri kasvtamisega seotud tingimust, mis tõstetakse
toetuskõlblikkuse tingimuste hulka;
- sekkumise ning HPK-de, KMN-ide jt standardite seoste kirjelduse punktis eemaldatakse säte,
mille kohaselt võivad ökoalad kattuda bioloogilist mitmekesisust ja maastikku käsitleva hea
põllumajandus- ja keskkonnatingimuse (HPK 8) raames määratletud mittetootlike alade ja
elementidega. Selle muudatuse mõte on tekstiliselt selgitav, sest HPK 8 puhul loetakse
elementideks ja aladeks sama loetelu elementidest ja aladest, mis on ökoalas, aga pindalaliselt
lähevad arvesse need kas HPK 8 puhul või ökoalade toetuse puhul, mitte mõlema puhul
korraga;
- lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramise juures, mis on seotud HPK 8
nõudega, eemaldatakse nõue, mis puudutab keeldu hekke ja puid lindude pesitsemise ja
poegade üleskasvatamise ajal lõigata ning eemaldatakse viide meetmetele invasiivsete
taimeliikide vältimiseks. Ökoalade toetuse baastingimused on konkreetselt seotud HPK 8
raames võimaldatud kahe esimese valikuvariandiga. Tegemist on veaga;
- toetuse ulatuse ja summade puhul, mis puudutab baas- ja lisamakset, on selguse saamiseks
kohendatud selgitavat tekstiosa. Selgituses täpsustatakse, millised alad on toetusega hõlmatud.
Toetust makstakse põllumaa ja maastikuelementide aluse maa ökoalana määratlemise ja
tootmisest kõrvale jätmise eest toetuse taotlemise kalendriaasta jooksul. Samuti selgitatakse,
mis ulatuses makstakse lisamakset rohumaariba aluse maa ja maastikuelemendi aluse maa
määratlemise eest ökoalana. Tegemist on üldjoontes tehniliste ja sõnastuslike täiendustega.
Nimetatud täiendus annab juurde paindlikkust eelkõige tehnilisemat laadi nõuete
täpsustamiseks ka siseriiklikes õigusaktides. Näiteks, on vajalik mõningatel juhtudel lisada
viiteid või ümber sõnastada selguse saamiseks tingimusi, või lisada/eemaldada
põllumajanduskultuure, mis ei ole alati sisulist laadi muudatused. Samuti lisab see oluliselt
rohkem paindlikust reageerida efektiivselt erandlike asjaolude või vääramatu jõuga seotud
juhtudel, mis on ajakriitilised. Sellistel juhtudel peab riik tagama ja võimaldama
põllumajandustootjatele stabiilsust sektorites, mis on kõige enam kahjustustega hõlmatud,
olukordades nagu nt erandlikud ilmastikuolud (põud, üleujutused, liigniiskus,
külmakahjustused jne). Siinkohal on oluline üle vaadata eelkõige mõisteid ja/või sekkumised,
mis on seotud konkreetse maakasutusega, millele on seatud tähtajalised tootmispiirangud nt
loomade sööda varumiseks (niitmine, karjatamine) või harimispraktikatele (harimisvõtted,
taliviljade kasvatamine jne). Alati ei tähenda see sekkumisega hõlmatud kõikide tingimuste
leevendamist, vaid piisab ka nt tähtajaliste tootmispiirangutega seotud nõuete puhul tähtaegade
lühendamisest. Nt loomadele sööda varumine niitmise või karjatamise teel ei nõua
ilmtingimata taimekaitsevahendite kasutamise leevendamist.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisulisemate muudatuse tulemusel, mis eelkõige on seotud rohumaariba ja haljaskesa
muudatustega, suureneb sekkumise rakendamise tõhusus (sellega seonduvalt eeldatavalt
paraneb ka keskkonnaseisund). Üldiste tehniliste muudatustega kaasneb sekkumise tekstist
parem arusaadavus. Samuti ühtlustatakse seeläbi termineid ja sõnastusi, mis on seotud HPK 8
nõude rakendamisega.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumises ÖK5 nõuete muutmine
Muudatuse põhjendused
Sekkumise ÖK5 "Kliima- ja keskkonnakava: mesilaste korjeala toetus" rakendamise
tingimustes tehakse järgmised muudatused:
- lisatakse nõue, mille kohaselt seda toetust ei anta maa kohta, mille kohta antakse mulla- ja
veekaitsetoetust või keskkonnasõbraliku majandamise toetust mitmeliigilise väikese põllu
lisategevuse elluviimise eest. Muudatuse eesmärgiks on välistada sarnaste tegevuste
topelttoetamine.
- korjetaimede kasvatamise perioodi alguseks kehtestatakse 15. juuni. Lisaks korjetaimede
kasvatamise lõpptähtajale määratletakse ka nende kasvatamise algustähtaeg. Muudatus on
vajalik selleks, et korjetaimi kavatataks perioodil, mil mesilased neid kõige enam vajavad.
Meemesilastel algab juunis tavaliselt peakorje aeg, kui õitsemist alustavad vaarikas ja valge
ristik. Ei piisa sellest, et korjetaimed külvatakse näiteks augusti alguses, mil nad alustavad
õitsemist ajal, kui mesilasi valmistatakse ette talvitumiseks.
- nõudeid taotlejale täiendatakse nõudega, et taotleja peab olema aktiivne
põllumajandustootja. Muudatus tehakse tulenevalt sellest, et määruse (EL) 2021/2115 artikli
31 lõike 2 kohaselt antakse kliima-, keskkonna- ja loomade heaolu kava toetusi aktiivsetele
põllumajandustootjatele.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuste tulemusel suureneb sekkumise rakendamise tõhusus.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Sekkumiste 1.10, 2.2, 2.5, KK1 ja 7.2 väljund- ja finantsnäitajate saavutamise
edasilükkamine
Muudatuse põhjendused
Muudatus on tingitud kõnealuste sekkumiste rakendamise edasilükkamisest võrreldes algselt
kavandatuga.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatuste tulemusel ei muutu sekkumiste lõppeesmärkide väärtused.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Muudatuste näol on tegemist näitajate muutmisega, ent muudatuste tulemusel ei muutu
sekkumiste lõppeesmärkide väärtused.
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Muudatus seisneb rahastamiskavas toodud näitajate muutmises.
Sekkumiste 2.2 ja 3.1.1 riigiabiskeemide täiendamine
Muudatuse põhjendused
Sekkumistes 2.2 "Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud" ja 3.1.1
"Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse" lisatakse
kasutatavate riigiabiskeemide hulka ka teavitamine. Tegemist on seni puudunud
informatsooni lisamisega.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Tingimuslikkuse kontrollimise eest vastutavate kontrolliasutuste loetelu
Muudatuse põhjendused
Kahe KMN-i puhul lisatakse loetelust välja jäänud Keskkonnaamet. Tegemist on andmete
korrigeerimisega.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Tingimuslikkusega seotud kontrollisüsteemi kirjelduse korrigeerimine
Muudatuse põhjendused
Tingimuslikkusega seotud kontrollisüsteemi kirjeldusest eemaldatakse viide sellele, et
pinnaseiresüsteemi kasutatakse osade HPK-de jälgimiseks. Tegemist on ebatäpsuse
korrigeerimisega - tingimuslikkuse nõuete kontrollimiseks pinnaseiresüsteemi ei kasutata
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Tingimuslikkusega seotud kontrollisüsteemi kontrollide liikide tabeli
korrigeerimine
Muudatuse põhjendused
Tabelit, kus on toodud kõikide HPK-de ja KMN-ide kontrollimisel kasutatavad kontrollide
liigid, korrigeeritakse, eemaldades ebaõiged kontrolliliigid (nt pinnaseire teatavate HPK-de
puhul) ja lisades puudunud kontrolliliigid. Tegemist on andmete korrigeerimisega.
Muudatuse eeldatav mõju
Mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Tulemusnäitaja R.35 lõpp-sihtväärtuse ja vaheaastate sihtväärtuste muutmine
Muudatuse põhjendused
Tulemusnäitaja R.35 (Mesilasperede säilitamine: ÜPP raames toetust saavate mesilasperede
osakaal) lõpp-sihtväärtust vähendatakse 31,25%-lt 26,11%-ni, samuti vähendatakse vahe-
aastate 2024-2026 sihtväärtusi (vastavalt 24,88%-lt 19,74%-ni, 26,94%-lt 21,8%-ni ja 29,2%-
lt 24,06%-ni). Muudatus on põhjustatud eeldatavate kasusaajate arvu prognoosi vähenemisest
(400-lt 200-ni), sest algselt oli plaanis toetada sekkumise raames kaht tegevust, millest jäi
lõpuks järele üks (aretustegevusi ei soovitud teha).
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Muudatuse näol on tegemist eesmärkide ja näitajate muutmisega.
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Tulemusnäitaja R.44 lõpp-sihtväärtuse ja vaheaastate sihtväärtuste muutmine
Muudatuse põhjendused
Tulemusnäitaja R.44 (Loomade heaolu parandamine: Loomade heaolu parandamise toetatud
meetmetega hõlmatud loomühikute osakaal) lõpp-sihtväärtust vähendatakse 44,50%-lt
39,29%-ni, samuti vähendatakse vahe-aastate 2024-2028 sihtväärtusi (vastavalt 38,78%-lt
33,62%-ni, 40,33%-lt 35,15%-ni, 42,11%-lt 36,93%-ni, 43,42%-lt 38,25%-ni ja 44,32%-lt
39,11%-ni). Muudatus on põhjustatud indikaatori arvutamisel tuvastatud vea
korrigeerimisest.
Muudatuse eeldatav mõju
Sisuline mõju puudub
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Muudatuse näol on tegemist eesmärkide ja näitajate muutmisega.
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Ökokavade sekkumistes täpsemate tingimuste kehtestamise reguleerimine
Muudatuse põhjendused
Kõigi ökokavade sekkumiste kirjeldust täiendatakse sättega, mille kohaselt võib siseriiklikus
rakendusmääruses kehtestada nõuete täpsemad tingimused. Muudatuse eesmärgiks on
vähendada nõuete liiga detailsest kirjeldusest tulenevat strateegiakava sagedase muutmise
vajadust.
Täiendus annab juurde paindlikkust eelkõige tehnilisemat laadi nõuete täpsustamiseks, mille
tõttu ei peaks muutma strateegiakava. Näiteks on vajalik mõnedel juhtudel lisada viiteid või
ümber sõnastada selguse saamiseks tingimusi, mille sisu või tähendus otseselt ei muutu või
lisada/eemaldada põllumajanduskultuure jne. Eelkõige tehnilist laadi ja mõningatel juhtudel
ka detailsemate nõuete kehtestamine peaks jääma siseriikliku õigusakti sätestamise tasandile.
Ka lisab see oluliselt rohkem paindlikkust reageerida erandlike asjaolude või vääramatu
jõuga seotud juhtudel. Siseriiklus määruses kehtestatud nõuded ei lähe vastuollu
strateegiakavas toodud nõuetega.
Muudatuse eeldatav mõju
Muudatusel on sekkumiste rakendamisele lihtsustav mõju.
Muudatuse jõustumise kuupäev: 02.02.2024. Muudatus jõustub enne otsetoetuste sekkumiste
taotlemise perioodi.
Muudatuse mõju eesmärkidele ja näitajatele
Mõju puudub
Muudatuse mõju rahastamiskavale
Mõju puudub
Konsulteerimine seirekomisjoniga (määruse (EL) 2021/2115 artikli 124
lõike 4 punkt d)
Kuupäev
22. veebr 2023
Seirekomisjoni arvamus
Seirekomisjoniga on muudatuste osas konsulteeritud kahes jaos. Muudatusettepanekute
esimest plokki tutvustati seirekomisjonile 2023. a 22. veebruaril toimunud seirekomisjoni
istungil, muudatused olid eelnevalt komisjoni liikmetele saadetud tutvumiseks 10. veebruaril.
Istungil tundsid komisjoni liikmed huvi peamiselt kahe teema vastu: erisus noore
põllumajandustootja määratluses sekkumistes 7.1 "Täiendav sissetulekutoetus noortele
põllumajandustootjatele" ja 7.2 "Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja
soodustamine" ning piimalehmade karjatamise tähtaeg sekkumises 9.1 "Loomade heaolu
toetus". Muudatusettepanekute teise ploki osas konsulteeriti seirekomisjoniga kirjaliku
protseduuri raames: muudatusettepanekud saadeti komisjoni liikmetele tutvumiseks 2023. a
7. septembril ning paluti neil esitada oma arvamus muudatuste kohta 21. septembriks. Selle
konsultatsiooni raames oli seirekomisjoni liikmete fookus sekkumises 0.2 "Nõuandetoetus"
toetuse taotleja määratluse muutmisel ning teatavate metsanduse sekkumiste sihtala
kitsendamisel (kõnealus(t)e muudatus(t)e sisseviimisest otsustas korraldusasutus
konsultatsiooni tulemusel loobuda). Mõlema konsultatsiooni käigus toetasid seirekomisjoni
liikmed valdavalt korraldusasutuse poolt väljapakutud muudatusettepanekuid ning lisasid ka
mõned omapoolsed muudatusettepanekud.
Vabariigi Valitsuse korralduse ““Euroopa Liidu ühise
põllumajanduspoliitika Eesti strateegiakava aastateks 2023–2027”
muudatusettepanekute heakskiitmine ja volituse andmine”
eelnõu seletuskirja lisa 2 –
muudatusettepanekute kohaselt muudetud
“Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika Eesti
strateegiakava aastateks 2023–2027” põhitekst
Sisukord
1 Strateegiline avaldus ............................................................................................................................ 25
2 Vajaduste hindamine ja sekkumisstrateegia, sealhulgas sihtväärtuste kava ja kontekstinäitajad ............ 28
2.1 Vajaduste hindamine ja sekkumisstrateegia ................................................................................... 28
2.1.SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori
vastupanuvõimet kogu liidus, et parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse
mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise majanduslik kestlikkus liidus ..................... 53
2.1.SO1.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte ......................................................................................... 53
2.1.SO1.1.1 Tugevused ........................................................................................................... 53
2.1.SO1.1.2 Nõrkused ............................................................................................................. 53
2.1.SO1.1.3 Võimalused.......................................................................................................... 53
2.1.SO1.1.4 Ohud .................................................................................................................... 53
2.1.SO1.1.5 Muud märkused ................................................................................................... 54
2.1.SO1.2 Vajaduste kindlakstegemine ....................................................................................... 58
2.1.SO1.4 Sekkumisloogika ........................................................................................................ 58
2.1.SO1.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja
eeldatav panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse ....................................................... 61
2.1.SO1.8 Tulemusnäitaja(te) valik ............................................................................................. 61
2.1.SO1.9 Rahaeraldise põhjendus .............................................................................................. 62
2.1.SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui
ka pikaajaliselt, pöörates suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
....................................................................................................................................................... 64
2.1.SO2.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte ......................................................................................... 64
2.1.SO2.1.1 Tugevused ........................................................................................................... 64
2.1.SO2.1.2 Nõrkused ............................................................................................................. 64
2.1.SO2.1.3 Võimalused.......................................................................................................... 65
2.1.SO2.1.4 Ohud .................................................................................................................... 65
2.1.SO2.1.5 Muud märkused ................................................................................................... 65
2.1.SO2.2 Vajaduste kindlakstegemine ....................................................................................... 67
2.1.SO2.4 Sekkumisloogika ........................................................................................................ 67
2.1.SO2.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja
eeldatav panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse ....................................................... 71
2.1.SO2.8 Tulemusnäitaja(te) valik ............................................................................................. 71
2.1.SO2.9 Rahaeraldise põhjendus .............................................................................................. 73
2.1.SO3 Parandada põllumajandustootjate positsiooni väärtusahelas ............................................... 74
2.1.SO3.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte ......................................................................................... 74
2.1.SO3.1.1 Tugevused ........................................................................................................... 74
2.1.SO3.1.2 Nõrkused ............................................................................................................. 74
2.1.SO3.1.3 Võimalused.......................................................................................................... 74
2.1.SO3.1.4 Ohud .................................................................................................................... 74
2.1.SO3.1.5 Muud märkused ................................................................................................... 74
2.1.SO3.2 Vajaduste kindlakstegemine ....................................................................................... 75
2.1.SO3.4 Sekkumisloogika ........................................................................................................ 76
2.1.SO3.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja
eeldatav panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse ....................................................... 78
ET 1 ET
2.1.SO3.8 Tulemusnäitaja(te) valik ............................................................................................. 78
2.1.SO3.9 Rahaeraldise põhjendus .............................................................................................. 78
2.1.SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas
kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning
edendada kestlikku energiat ............................................................................................................ 79
2.1.SO4.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte ......................................................................................... 79
2.1.SO4.1.1 Tugevused ........................................................................................................... 79
2.1.SO4.1.2 Nõrkused ............................................................................................................. 79
2.1.SO4.1.3 Võimalused.......................................................................................................... 79
2.1.SO4.1.4 Ohud .................................................................................................................... 79
2.1.SO4.1.5 Muud märkused ................................................................................................... 80
2.1.SO4.2 Vajaduste kindlakstegemine ....................................................................................... 81
2.1.SO4.3 Nende ÜPP kavasid käsitleva määruse XI lisas osutatud õigusaktidest tulenevate
asjaomaste riiklike kavade (kavade elementide) kindlakstegemine, mida on selle erieesmärgi puhul
ÜPP kavade vajaduste hindamisel arvesse võetud ....................................................................... 82
2.1.SO4.4 Sekkumisloogika ........................................................................................................ 83
2.1.SO4.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja
eeldatav panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse ....................................................... 85
2.1.SO4.7 Kas kavatsete anda ÜPP raames toetust LIFE programmile (ainult 4., 5. ja
6. erieesmärgi puhul)? ................................................................................................................. 85
2.1.SO4.8 Tulemusnäitaja(te) valik ............................................................................................. 85
2.1.SO4.9 Rahaeraldise põhjendus .............................................................................................. 86
2.1.SO5 Edendada kestlikku arengut ja selliste loodusvarade tõhusat majandamist nagu vesi, muld ja
õhk, muu hulgas kemikaalidest sõltuvuse vähendamisega ............................................................... 88
2.1.SO5.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte ......................................................................................... 88
2.1.SO5.1.1 Tugevused ........................................................................................................... 88
2.1.SO5.1.2 Nõrkused ............................................................................................................. 88
2.1.SO5.1.3 Võimalused.......................................................................................................... 88
2.1.SO5.1.4 Ohud .................................................................................................................... 88
2.1.SO5.1.5 Muud märkused ................................................................................................... 89
2.1.SO5.2 Vajaduste kindlakstegemine ....................................................................................... 90
2.1.SO5.3 Nende ÜPP kavasid käsitleva määruse XI lisas osutatud õigusaktidest tulenevate
asjaomaste riiklike kavade (kavade elementide) kindlakstegemine, mida on selle erieesmärgi puhul
ÜPP kavade vajaduste hindamisel arvesse võetud ....................................................................... 91
2.1.SO5.4 Sekkumisloogika ........................................................................................................ 92
2.1.SO5.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja
eeldatav panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse ....................................................... 95
2.1.SO5.7 Kas kavatsete anda ÜPP raames toetust LIFE programmile (ainult 4., 5. ja
6. erieesmärgi puhul)? ................................................................................................................. 95
2.1.SO5.8 Tulemusnäitaja(te) valik ............................................................................................. 95
2.1.SO5.9 Rahaeraldise põhjendus .............................................................................................. 97
2.1.SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi
teenuseid ning säilitada elupaiku ja maastikke ................................................................................. 98
2.1.SO6.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte ......................................................................................... 98
2.1.SO6.1.1 Tugevused ........................................................................................................... 98
2.1.SO6.1.2 Nõrkused ............................................................................................................. 98
2.1.SO6.1.3 Võimalused.......................................................................................................... 98
2.1.SO6.1.4 Ohud .................................................................................................................... 98
2.1.SO6.1.5 Muud märkused ................................................................................................... 98
2.1.SO6.2 Vajaduste kindlakstegemine ..................................................................................... 101
2.1.SO6.3 Nende ÜPP kavasid käsitleva määruse XI lisas osutatud õigusaktidest tulenevate
asjaomaste riiklike kavade (kavade elementide) kindlakstegemine, mida on selle erieesmärgi puhul
ÜPP kavade vajaduste hindamisel arvesse võetud ..................................................................... 101
2.1.SO6.4 Sekkumisloogika ...................................................................................................... 102
ET 2 ET
2.1.SO6.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja
eeldatav panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse ..................................................... 103
2.1.SO6.7 Kas kavatsete anda ÜPP raames toetust LIFE programmile (ainult 4., 5. ja
6. erieesmärgi puhul)? ............................................................................................................... 103
2.1.SO6.8 Tulemusnäitaja(te) valik ........................................................................................... 103
2.1.SO6.9 Rahaeraldise põhjendus ............................................................................................ 105
2.1.SO7 Muuta valdkond noorte põllumajandustootjate jaoks atraktiivseks ja neid toetada ning
soodustada kestliku äritegevuse arengut maapiirkondades ............................................................. 106
2.1.SO7.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte ....................................................................................... 106
2.1.SO7.1.1 Tugevused ......................................................................................................... 106
2.1.SO7.1.2 Nõrkused ........................................................................................................... 106
2.1.SO7.1.3 Võimalused........................................................................................................ 106
2.1.SO7.1.4 Ohud .................................................................................................................. 106
2.1.SO7.1.5 Muud märkused ................................................................................................. 106
2.1.SO7.2 Vajaduste kindlakstegemine ..................................................................................... 108
2.1.SO7.4 Sekkumisloogika ...................................................................................................... 109
2.1.SO7.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja
eeldatav panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse ..................................................... 110
2.1.SO7.6 Kas kavatsete anda ÜPP raames toetust Erasmuse programmile? .............................. 110
2.1.SO7.8 Tulemusnäitaja(te) valik ........................................................................................... 110
2.1.SO7.9 Rahaeraldise põhjendus ............................................................................................ 110
2.1.SO8 Edendada tööhõivet, majanduskasvu, soolist võrdõiguslikkust, sealhulgas naiste osalemist
põllumajanduses, sotsiaalset kaasatust ja kohalikku arengut maapiirkondades, sealhulgas
ringbiomajandust ja säästvat metsamajandust ................................................................................ 112
2.1.SO8.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte ....................................................................................... 112
2.1.SO8.1.1 Tugevused ......................................................................................................... 112
2.1.SO8.1.2 Nõrkused ........................................................................................................... 112
2.1.SO8.1.3 Võimalused........................................................................................................ 112
2.1.SO8.1.4 Ohud .................................................................................................................. 112
2.1.SO8.1.5 Muud märkused ................................................................................................. 112
2.1.SO8.2 Vajaduste kindlakstegemine ..................................................................................... 115
2.1.SO8.4 Sekkumisloogika ...................................................................................................... 116
2.1.SO8.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja
eeldatav panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse ..................................................... 119
2.1.SO8.8 Tulemusnäitaja(te) valik ........................................................................................... 119
2.1.SO8.9 Rahaeraldise põhjendus ............................................................................................ 120
2.1.SO9 Parandada liidu põllumajanduse reageerimist ühiskonna ootustele toidu ja tervise osas, siia
alla kuuluvad nii kestlikul viisil toodetud kvaliteetne, ohutu ja täisväärtuslik toit, toidujäätmete tekke
vähendamine kui ka loomade heaolu ja võitlus antimikroobikumiresistentsuse vastu .................... 121
2.1.SO9.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte ....................................................................................... 121
2.1.SO9.1.1 Tugevused ......................................................................................................... 121
2.1.SO9.1.2 Nõrkused ........................................................................................................... 121
2.1.SO9.1.3 Võimalused........................................................................................................ 121
2.1.SO9.1.4 Ohud .................................................................................................................. 121
2.1.SO9.1.5 Muud märkused ................................................................................................. 122
2.1.SO9.2 Vajaduste kindlakstegemine ..................................................................................... 125
2.1.SO9.4 Sekkumisloogika ...................................................................................................... 125
2.1.SO9.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja
eeldatav panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse ..................................................... 127
2.1.SO9.8 Tulemusnäitaja(te) valik ........................................................................................... 127
2.1.SO9.9 Rahaeraldise põhjendus ............................................................................................ 127
2.1.XCO Sektoriülese eesmärgina sektori kaasajastamine teadmiste edendamise ja jagamise,
innovatsiooni ja digiülemineku abil põllumajanduses ja maapiirkondades ning ergutades nende
kasutuselevõttu ............................................................................................................................. 128
2.1.XCO.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte...................................................................................... 128
ET 3 ET
2.1.XCO.1.1 Tugevused ........................................................................................................ 128
2.1.XCO.1.2 Nõrkused .......................................................................................................... 128
2.1.XCO.1.3 Võimalused ...................................................................................................... 128
2.1.XCO.1.4 Ohud ................................................................................................................ 128
2.1.XCO.1.5 Muud märkused ................................................................................................ 128
2.1.XCO.2 Vajaduste kindlakstegemine .................................................................................... 129
2.1.XCO.4 Sekkumisloogika ..................................................................................................... 130
2.1.XCO.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja
eeldatav panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse ..................................................... 131
2.1.XCO.8 Tulemusnäitaja(te) valik .......................................................................................... 131
2.1.XCO.9 Rahaeraldise põhjendus ........................................................................................... 132
2.2 Kontekstinäitajad ja muud väärtused, mida kasutati sihtväärtuste arvutamiseks ........................... 133
2.3 Sihtväärtuste kava ....................................................................................................................... 134
2.3.1 Kokkuvõtlik tabel ................................................................................................................. 134
2.3.2 Kavandatud sekkumised ja väljundid, mis on otseselt ja märkimisväärselt seotud
tulemusnäitajatega ........................................................................................................................ 141
2.3.3 Kooskõla strateegias „Talust taldrikule“ ja ELi elurikkuse strateegias aastani 2030 sätestatud
liidu 2030. aasta eesmärkidega ja osalus nendes eesmärkides ........................................................ 141
3 Strateegia järjepidevus ja vastastikune täiendavus .............................................................................. 142
3.1 Ülevaade keskkonna- ja kliimaaspektidest................................................................................... 142
3.1.1 Kirjeldus tingimuslikkuse üldisest panusest artikli 6 lõike 1 punktides d, e ja f sätestatud
keskkonna- ja kliimaalaste erieesmärkide saavutamisse ................................................................ 142
3.1.2 Ülevaade vastastikusest täiendavusest artikli 31 lõikes 5 ja artikli 70 lõikes 3 osutatud
asjakohaste lähtetingimuste, tingimuslikkuse ning keskkonna- ja kliimaeesmärke käsitlevate eri
sekkumiste vahel ........................................................................................................................... 142
3.1.3 Selgitus selle kohta, kuidas saavutada artiklis 105 sätestatud suurem üldine panus ............... 145
3.1.4 Selgitus selle kohta, kuidas ÜPP strateegiakava keskkonna- ja kliimaaspektid peaksid aitama
kaasa juba kehtestatud pikaajalistele riiklikele eesmärkidele, mis on sätestatud XI lisas osutatud
õigusaktides või tulenevad neist .................................................................................................... 146
3.1.5 Kui asjakohane, siis ÜPP panus LIFE projektidesse ............................................................. 147
3.2 Ülevaade põlvkondade vahetuse strateegiast ............................................................................... 147
3.2.1 Kui asjakohane, siis ÜPP panus Erasmuse projektidesse....................................................... 149
3.3 Selgitus selle kohta, kuidas on III jaotise II peatüki 3. jao 1. alajaos osutatud tootmiskohustusega
seotud sissetulekutoetuse raames toimuvad sekkumised kooskõlas veepoliitika
raamdirektiiviga 2000/60/EÜ ............................................................................................................ 149
3.4 Ülevaade eesmärgist saavutada sissetulekutoetuse õiglasem jaotamine ning tulemuslikum ja
tõhusam suunamine .......................................................................................................................... 150
3.5 Ülevaade sektoriga seotud sekkumistest ...................................................................................... 152
3.5.1 Puu- ja köögivili ................................................................................................................... 152
3.5.2 Mesindustooted .................................................................................................................... 153
3.5.3 Vein ..................................................................................................................................... 155
3.5.4 Humal .................................................................................................................................. 155
3.5.5 Oliiviõli ja lauaoliivid .......................................................................................................... 155
3.5.6 Veise- ja vasikaliha .............................................................................................................. 155
3.5.7 Piim ja piimatooted .............................................................................................................. 157
3.5.8 Lambad ja kitsed .................................................................................................................. 158
3.5.9 Valgukultuurid ..................................................................................................................... 160
3.5.10 Suhkrupeet ......................................................................................................................... 160
3.5.11 Muud sektorid .................................................................................................................... 161
3.6 Kui asjakohane, siis ülevaade sekkumistest, mis aitavad tagada ühtset ja integreeritud lähenemisviisi
riskijuhtimisele ................................................................................................................................. 162
3.7 Riiklike ja piirkondlike sekkumiste vastastikune mõju ................................................................ 164
3.7.1 Vajaduse korral riiklike ja piirkondlike sekkumiste koosmõju kirjeldus, sealhulgas rahaeraldiste
jaotus sekkumise ja fondi kohta..................................................................................................... 164
ET 4 ET
3.7.2 Kui ÜPP strateegiakava elemendid on paika pandud piirkondlikul tasandil, kuidas siis tagab
sekkumiste strateegia nende elementide ja ÜPP strateegiakava riigi tasandil paika pandud elementide
sidususe ja järjepidevuse, kui see on asjakohane ........................................................................... 164
3.8 Ülevaade sellest, kuidas ÜPP strateegiakava aitab kaasa artikli 6 lõike 1 punktis i sätestatud
loomade heaolu parandamise ja antimikroobikumiresistentsuse vähendamise eesmärgi saavutamisele,
sealhulgas lähtetingimused ja vastastikune täiendavus ...................................................................... 164
3.9 Halduskoormuse lihtsustamine ja vähendamine........................................................................... 164
3.10 Tingimuslikkus ......................................................................................................................... 165
3.10.1 Põhiküsimus. Kliimamuutused (leevendamine ja nendega kohanemine) ............................. 165
3.10.1.1 HPK 1. Püsirohumaa säilitamine, võttes aluseks püsirohumaa ja põllumajandusmaa
suhtarvu .................................................................................................................................... 165
3.10.1.1.1 Põllumajandusettevõtte kohustuse kokkuvõte (nt eelnevate lubade süsteem ja
ümberkujundamise kohustus) ................................................................................................ 165
3.10.1.1.2 Territoriaalne kohaldamisala (riigi, piirkondlik, põllumajandusettevõtte,
põllumajandusettevõtete rühma tasand) ................................................................................. 166
3.10.1.1.3 Võrdlusmäära väärtus (sealhulgas arvutusmeetod) ................................................ 166
3.10.1.1.4. Asjaomased põllumajandustootjad (kõik põllumajandustootjad, kellel on
püsirohumaid) ....................................................................................................................... 166
3.10.1.1.5 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude
põhieesmärgi saavutamiseks antava panuse kohta.................................................................. 166
3.10.1.2 HPK 2. Märg- ja turbaalade kaitse ............................................................................... 166
3.10.1.2.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast ........................ 166
3.10.1.2.2 HPK kohaldamise aasta ........................................................................................ 167
3.10.1.2.3 Territoriaalne kohaldamisala ja hõlmatud piirkond................................................ 167
3.10.1.2.4 Asjaomased põllumajandustootjad ........................................................................ 167
3.10.1.2.5 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude
põhieesmärgi saavutamiseks antava panuse kohta.................................................................. 167
3.10.1.3 HPK 3. Koristusjäätmete põletuskeeld, välja arvatud taimetervise eesmärkidel ............ 167
3.10.1.3.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast ........................ 167
3.10.1.3.2 Territoriaalne kohaldamisala ................................................................................. 167
3.10.1.3.3 Asjaomased põllumajandustootjad ........................................................................ 167
3.10.1.3.4 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude
põhieesmärgi saavutamiseks antava panuse kohta.................................................................. 167
3.10.2 Põhiküsimus. Vesi .............................................................................................................. 167
3.10.2.1 HPK 4. Vooluveekogude äärde puhverribade rajamine ................................................ 167
3.10.2.1.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast ........................ 167
3.10.2.1.2 Puhverribade minimaalne laius (meetrites) ............................................................ 168
3.10.2.1.3 Territoriaalne kohaldamisala, sealhulgas vooluveekogude määratlus ..................... 168
3.10.2.1.4 Asjaomased põllumajandustootjad ........................................................................ 168
3.10.2.1.5 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude
põhieesmärgi saavutamiseks antava panuse kohta.................................................................. 168
3.10.3 Põhiküsimus. Muld (kaitse ja kvaliteet) .............................................................................. 168
3.10.3.1 HPK 5. Mullaharimistavad, mis vähendavad mulla degradeerumise ja -erosiooni riski,
sealhulgas nõlva kaldenurga arvestamine .................................................................................. 168
3.10.3.1.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast ........................ 168
3.10.3.1.2 Territoriaalne kohaldamisala (sealhulgas erosiooniriskiga alad ja nõlva kaldenurk)169
3.10.3.1.3 Asjaomased põllumajandustootjad ........................................................................ 169
3.10.3.1.4 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude
põhieesmärgi saavutamiseks antava panuse kohta.................................................................. 169
3.10.3.2 HPK 6. Minimaalne taimkate, et vältida katmata mulda kõige kriitilisematel perioodidel
................................................................................................................................................. 169
3.10.3.2.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast (sealhulgas
asjaomane periood) ............................................................................................................... 169
3.10.3.2.2 Territoriaalne kohaldamisala ................................................................................. 169
3.10.3.2.3 Asjaomased põllumajandustootjad ........................................................................ 169
ET 5 ET
3.10.3.2.4 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude
põhieesmärgi saavutamiseks antava panuse kohta.................................................................. 169
3.10.3.3 HPK 7. Külvikord põllumaal, välja arvatud vees kasvavate põllukultuuride puhul ....... 170
3.10.3.3.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavatest tavadest seoses
külvikorraga .......................................................................................................................... 170
3.10.3.3.2 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavatest tavadest seoses
põllukultuuride mitmekesistamisega ...................................................................................... 170
3.10.3.3.3 Territoriaalne kohaldamisala ................................................................................. 170
3.10.3.3.4 Asjaomased põllumajandustootjad ........................................................................ 170
3.10.3.3.5 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude
põhieesmärgi saavutamiseks antava panuse kohta (eelkõige juhul, kui liikmesriik on valinud
põllukultuuride mitmekesistamise) ........................................................................................ 170
3.10.4 Põhiküsimus. Bioloogiline mitmekesisus ja maastik (kaitse ja kvaliteet) ............................. 171
3.10.4.1 HPK 8. Tootmisega mitteseotud maa-alade või objekti all asuva põllumaa minimaalne
osakaal ning kogu põllumajandusmaal maastikuelementide säilitamine, keeld lõigata hekke ja puid
lindude pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal ................................................................. 171
3.10.4.1.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast ........................ 171
3.10.4.1.2 Territoriaalne kohaldamisala (kohaldatakse minimaalset osakaalu käsitleva standardi
suhtes) ................................................................................................................................... 173
3.10.4.1.3 Asjaomased põllumajandustootjad (kohaldatakse minimaalset osakaalu käsitleva
standardi suhtes).................................................................................................................... 173
3.10.4.1.4 Selgitus tava/standardi põhieesmärgi saavutamisse antava panuse kohta ............... 173
3.10.4.2 HPK 9. Keskkonnatundlike püsirohumaadena kindlaks määratud püsirohumaade
ümberkujundamise või kündmise keeld Natura 2000 aladel....................................................... 175
3.10.4.2.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast ........................ 175
3.10.4.2.2 Territoriaalne kohaldamisala ................................................................................. 175
3.10.4.2.3 Asjaomased põllumajandustootjad ........................................................................ 175
3.10.4.2.4 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude
põhieesmärgi saavutamiseks antava panuse kohta.................................................................. 175
3.10.5 Täiendav HPK (kui on kohaldatav) ..................................................................................... 176
4 Mitme sekkumise ühised elemendid................................................................................................... 177
4.1 Määratlus ja miinimumnõuded .................................................................................................... 177
4.1.1 Põllumajanduslik tegevus ..................................................................................................... 177
4.1.1.1 Tootmise määratlus ....................................................................................................... 177
4.1.1.2 Põllumajandusmaa sobilikus seisukorras hoidmise määratlus......................................... 177
4.1.1.2.1 Põllumaa säilitamise kriteeriumid ........................................................................... 177
4.1.1.2.2 Püsikultuuride säilitamise kriteeriumid ................................................................... 177
4.1.1.2.3 Püsirohumaa säilitamise kriteeriumid...................................................................... 177
4.1.2 Põllumajandusmaa ............................................................................................................... 177
4.1.2.1 Agrometsandussüsteemide elemendid, kui selliseid süsteeme põllumajandusmaal rajatakse
ja/või majandatakse ................................................................................................................... 177
4.1.2.1.1 Põllumaa agrometsandussüsteemide elemendid....................................................... 177
4.1.2.1.2 Püsikultuuride agrometsandussüsteemide elemendid............................................... 177
4.1.2.1.3 Püsirohumaa agrometsandussüsteemide elemendid ................................................. 178
4.1.2.2 Põllumaa ....................................................................................................................... 178
4.1.2.2.1 Muud märkused põllumaa määratluse kohta ............................................................ 178
4.1.2.3 Püsikultuurid ................................................................................................................. 178
4.1.2.3.1 Puukoolide määratlus .............................................................................................. 178
4.1.2.3.2 Lühikese raieringiga madalmetsa määratlus ............................................................ 178
4.1.2.3.3 Muud märkused püsikultuuride määratluse kohta .................................................... 178
4.1.2.4 Püsirohumaa .................................................................................................................. 178
4.1.2.4.1 Rohu ja muude rohttaimede määratlus .................................................................... 178
4.1.2.4.2 Otsus kasutada püsirohumaa liigitamisel kriteeriumi „kündmine“ ........................... 178
4.1.2.4.3 Otsus kasutada püsirohumaa liigitamisel kriteeriumi „harimine“ ............................. 178
ET 6 ET
4.1.2.4.4 Otsus kasutada püsirohumaa klassifitseerimisel kriteeriumi „uuendamine eri liiki
rohuga“ ................................................................................................................................. 179
4.1.2.4.5 Otsus hõlmata muud liigid, nagu söödaallikaks olevad puud ja/või põõsad, tingimusel
et rohi ja muud rohttaimed jäävad valdavaks ......................................................................... 179
4.1.2.4.6 Otsus hõlmata muud liigid, nagu karjatamiseks sobivad ja/või söödaallikaks olevad
põõsad ja/või puud, kui rohi ja muud rohttaimed ei ole karjatamisaladel tavapäraselt ülekaalus
või puuduvad sealt................................................................................................................. 179
4.1.2.4.7 Muud märkused püsirohumaa määratluse kohta ...................................................... 179
4.1.2.5 Muud märkused üldise põllumajandusmaa määratluse kohta.......................................... 179
4.1.3 Toetusõiguslik hektar ........................................................................................................... 179
4.1.3.1 Kriteeriumid põllumajandusliku tegevuse ülekaalu kindlakstegemiseks juhul, kui maad
kasutatakse ka mittepõllumajanduslikuks tegevuseks ................................................................ 179
4.1.3.2 Kriteeriumid selle tagamiseks, et maa on põllumajandustootja kasutuses ....................... 179
4.1.3.3 Ajavahemik, mille jooksul peab ala vastama „toetusõigusliku hektari“ määratlusele ...... 180
4.1.3.4 Otsus hõlmata ka selliseid alasid, mida kasutatakse põllumajanduslikuks tegevuseks üksnes
iga kahe aasta tagant.................................................................................................................. 180
4.1.3.5 Otsus hõlmata muud maastikuelemendid (mis ei ole HPK alusel kaitstud), tingimusel et
need ei ole ülekaalus ega takista hõlmatud pindala tõttu märkimisväärselt põllumajanduslikku
tegevust ..................................................................................................................................... 180
4.1.3.6 Otsus kohaldada üksikute mittetoetusõiguslike maastikuelementidega püsirohumaade
suhtes kindlaksmääratud vähenduskoefitsiente, et määrata kindlaks toetusõiguslikuks loetav
pindala ...................................................................................................................................... 180
4.1.3.7 Otsus säilitada varem toetusõiguslike alade toetusõiguslikkus, kui need ei vasta enam
strateegiakavade määruse artikli 4 lõike 4 punktides a ja b esitatud toetusõigusliku hektari
määratlusele, selliste riiklike kavade kasutamise tagajärjel, mille tingimused vastavad
horisontaalse määruse artikli 63 lõikes 2 osutatud ühtse süsteemiga hõlmatud sekkumistele, mis
võimaldavad toota I lisasse kandmata tooteid paludikultuuridena ning toetavad strateegiakavade
määruses esitatud keskkonna- ja kliimaeesmärke ...................................................................... 180
4.1.4 Aktiivne põllumajandustootja ............................................................................................... 181
4.1.4.1 Minimaalsel tasemel põllumajandusliku tegevusega tegelevate isikute kindlaksmääramise
kriteeriumid .............................................................................................................................. 181
4.1.4.2 Otsus kasutada täiendava vahendina mittepõllumajanduslike tegevuste negatiivset loetelu
................................................................................................................................................. 181
4.1.4.3 Otsus kehtestada otsetoetuste summa (mitte üle 5 000 euro), millest väiksema summa
korral käsitatakse põllumajandustootjaid igal juhul aktiivsete põllumajandustootjatena, ja selle
põhjendus.................................................................................................................................. 181
4.1.5 Noor põllumajandustootja .................................................................................................... 181
4.1.5.1 Vanuse ülempiir ............................................................................................................ 181
4.1.5.2 „Põllumajandusliku majapidamise juhiks“ olemise tingimused ...................................... 181
4.1.5.3 Asjakohane koolitus ja/või nõutavad oskused ................................................................ 181
4.1.5.4 Muud märkused noore põllumajandustootja määratluse kohta........................................ 181
4.1.6 Uus põllumajandustootja ...................................................................................................... 182
4.1.6.1 Esimest korda „põllumajandusliku majapidamise juhiks“ olemise tingimused ............... 182
4.1.6.2 Asjakohane koolitus ja nõutavad oskused ...................................................................... 182
4.1.7 Otsetoetuste saamise miinimumnõuded ................................................................................ 182
4.1.7.1 Künnis ........................................................................................................................... 182
4.1.7.2 Selgitus.......................................................................................................................... 182
4.1.8 Muud ÜPP kavas kasutatud määratlused .............................................................................. 183
4.2 Otsetoetustega seotud element..................................................................................................... 184
4.2.2 Otsetoetuste vähendamine .................................................................................................... 184
4.2.2.1 Otsetoetuste vähendamise ja/või piiramise kirjeldus ...................................................... 184
4.2.2.2 Tööjõukulude mahaarvamine ......................................................................................... 184
4.2.2.3 Otsetoetuste vähendamise ja piiramise hinnanguline tulemus igal aastal ........................ 185
4.2.3 Kohaldamine juriidiliste isikute või rühmade liikmete tasandil / seotud juriidiliste isikute rühma
tasandil (artikkel 110) ................................................................................................................... 185
ET 7 ET
4.2.4 Panus riskijuhtimisvahendisse .............................................................................................. 186
4.3 Tehniline abi ............................................................................................................................... 186
4.3.1 Eesmärgid ............................................................................................................................ 186
4.3.2 Tegevuste ulatus ja soovituslik planeerimine ........................................................................ 186
4.3.3 Toetusesaajad ....................................................................................................................... 187
4.3.4 Määr..................................................................................................................................... 187
4.4 ÜPP võrgustik ............................................................................................................................. 187
4.4.1 Kokkuvõtlik ülevaade riikliku ÜPP võrgustikust ja selle eesmärgid, sealhulgas tegevused,
millega toetatakse Euroopa innovatsioonipartnerlust ning teadmiste jagamist põllumajanduse
teadmus- ja innovatsioonisüsteemis............................................................................................... 187
4.4.2 Riikliku ÜPP võrgustiku struktuur, juhtimine ja toimimine................................................... 188
4.5 Ülevaade EAFRD ja muude maapiirkondades toetust andvate liidu fondide tegevuse
kooskõlastamisest, piiritlemisest ja nende vastastikusest täiendavusest ............................................. 188
4.6 Rahastamisvahendid.................................................................................................................... 192
4.6.1 Rahastamisvahendi kirjeldus ................................................................................................ 192
4.7 Sekkumiste maaelu arenguga seotud liikide ühised elemendid .................................................... 196
4.7.1 Rahastamiskõlblike investeeringute loetelu .......................................................................... 196
4.7.2 Maapiirkonna määratlus ja kohaldatavus .............................................................................. 196
4.7.3 Valdkondlike sekkumiste, maaelu arenguga seotud sekkumiste või nii valdkondlike kui ka
maaelu arenguga seotud sekkumiste ühised lisaelemendid............................................................. 196
4.7.4 Maaelu arenguga seotud sekkumiste suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) .......................... 198
5 Strateegias nimetatud otsetoetused, valdkondlikud ja maaelu arengu sekkumised .............................. 200
5.1 Otsetoetustega seotud sekkumised............................................................................................... 205
BISS(21) - Põhiline sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks .............................................................. 205
1.1 - Põhiline sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks .................................................................... 205
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 205
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 205
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 205
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 205
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 205
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 206
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 206
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 207
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 207
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 208
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 208
CRISS(29) - Täiendav ümberjaotav sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks ...................................... 209
1.2 - Täiendav ümberjaotav sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks .............................................. 209
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 209
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 209
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 209
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 209
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 209
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 211
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 211
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 211
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 211
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 212
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 212
CIS-YF(30) - Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele................................... 214
7.1 - Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele ............................................. 214
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 214
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 214
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 214
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 214
ET 8 ET
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 214
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 216
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 216
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 216
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 216
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 218
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 218
Eco-scheme(31) - Kliima-, keskkonna- ja loomade heaolu kavad .................................................. 219
ÖK1 - Kliima- ja keskkonnakava: keskkonnasõbralik majandamine .......................................... 219
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 219
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 219
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 219
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 220
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 220
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 225
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 226
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 226
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 226
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 228
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 229
ÖK2 - Kliima- ja keskkonnakava: mahepõllumajanduse ökokava .............................................. 233
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 233
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 233
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 233
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 233
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 234
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 235
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 235
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 236
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 236
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 237
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 237
ÖK3 - Kliima- ja keskkonnakava: ökoalad ................................................................................ 241
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 241
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 241
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 241
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 241
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 242
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 243
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 244
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 245
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 245
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 246
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 246
ÖK4 - Kliima- ja keskkonnakava: ökosüsteemiteenuste säilitamine põllumaal .......................... 248
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 248
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 248
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 248
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 248
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 249
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 250
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 251
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 251
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 251
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 253
ET 9 ET
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 253
ÖK5 - Kliima- ja keskkonnakava: mesilaste korjeala toetus....................................................... 255
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 255
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 255
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 255
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 255
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 255
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 257
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 257
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 257
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 257
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 258
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 258
CIS(32) - Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus ................................................................ 259
1.3 - Põllumajandustootmisega seotud toetus piimalehma kasvatamiseks .................................. 259
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 259
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 259
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 259
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 259
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 259
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 260
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 261
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 261
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 263
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 264
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 266
1.4 - Põllumajandustootmisega seotud toetus ammlehma kasvatamiseks ................................... 268
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 268
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 268
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 268
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 268
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 268
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 270
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 270
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 271
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 272
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 273
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 276
1.5 - Põllumajandustootmisega seotud toetus ute ja kitse kasvatamiseks .................................... 278
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 278
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 278
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 278
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 278
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 278
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 279
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 279
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 279
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 281
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 282
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 282
1.6 - Põllumajandustootmisega seotud toetus tera- ja kaunviljakultuuride kasvatamiseks........... 284
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 284
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 284
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 284
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 284
ET 10 ET
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 284
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 286
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 286
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 286
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 288
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 289
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 290
1.7 - Põllumajandustootmisega seotud toetus puu- ja köögivilja ning marjakultuuride
kasvatamiseks ........................................................................................................................... 292
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 292
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 292
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 292
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 292
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 292
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 293
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 293
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 294
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 295
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 296
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 296
1.8 - Põllumajandustootmisega seotud toetus seemnekartuli kasvatamiseks ............................... 298
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 298
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 298
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 298
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 298
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 298
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 299
7 Toetuse ulatus ja summad................................................................................................... 299
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 299
9 WTO nõuete täitmine ......................................................................................................... 300
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 301
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 301
5.2 Valdkondlikud sekkumised ......................................................................................................... 302
Mesindustooted ............................................................................................................................. 302
ADVIBEES(55(1)(a)) - – mesinikele ja nende organisatsioonidele suunatud nõustamisteenused,
tehniline abi, koolitus, teave ja parimate tavade vahetamine, sealhulgas võrgustike kaudu......... 302
2.1.1 - Mesindussektori sekkumine 1 – mesinike teadmiste ja oskuste parandamine ning
tehniline abi .......................................................................................................................... 302
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde ................................. 302
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid...... 302
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed).......................................................................... 302
4 Tulemusnäitaja(d) ........................................................................................................... 302
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ................... 302
6 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid......................................................... 304
7 Lisateave konkreetse sekkumise liigi kohta..................................................................... 304
8 WTO nõuete täitmine ..................................................................................................... 304
9 Kavandatud ühikusummad – määratlus ........................................................................... 306
10 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljund...................................................... 306
INVAPI(55(1)(b)) - – investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse varasse ning muud
meetmed ................................................................................................................................... 308
2.1.2 - Mesindussektori sekkumine 2 – materiaalsed ja mittemateriaalsed investeeringud ...... 308
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde ................................. 308
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid...... 308
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed).......................................................................... 308
4 Tulemusnäitaja(d) ........................................................................................................... 308
ET 11 ET
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ................... 308
6 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid......................................................... 310
7 Lisateave konkreetse sekkumise liigi kohta..................................................................... 310
8 WTO nõuete täitmine ..................................................................................................... 310
9 Kavandatud ühikusummad – määratlus ........................................................................... 311
10 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljund...................................................... 311
ACTLAB(55(1)(c)) - – laboratooriumide toetamise meetmed mesindustoodete, mesilaste kao või
tootlikkuse languse ja mesilastele potentsiaalselt toksiliste ainete analüüsimise eest .................. 312
2.1.3 - Mesindussektori sekkumine 3 - analüüse tegevate laboratooriumite toetamine............ 312
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde ................................. 312
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid...... 312
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed).......................................................................... 312
4 Tulemusnäitaja(d) ........................................................................................................... 312
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ................... 312
6 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid......................................................... 313
7 Lisateave konkreetse sekkumise liigi kohta..................................................................... 314
8 WTO nõuete täitmine ..................................................................................................... 314
9 Kavandatud ühikusummad – määratlus ........................................................................... 315
10 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljund...................................................... 315
COOPAPI(55(1)(e)) - – koostöö asutustega, kes on spetsialiseerunud mesindust ja
mesindustooteid käsitlevate teadusprogrammide rakendamisele ................................................ 316
2.1.4 - Mesindussektori sekkumine 4 – koostöö teadusasutustega .......................................... 316
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde ................................. 316
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid...... 316
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed).......................................................................... 316
4 Tulemusnäitaja(d) ........................................................................................................... 316
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ................... 316
6 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid......................................................... 317
7 Lisateave konkreetse sekkumise liigi kohta..................................................................... 318
8 WTO nõuete täitmine ..................................................................................................... 318
9 Kavandatud ühikusummad – määratlus ........................................................................... 319
10 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljund...................................................... 319
PROMOBEES(55(1)(f)) - – müügiedendus, teavitustegevus ja turundus, sealhulgas turuseire ning
meetmed, mille eesmärk on eelkõige suurendada tarbijate teadlikkust mesindustoodete kvaliteedist
................................................................................................................................................. 320
2.1.5 - Mesindussektori sekkumine 5 – tarbijate teadlikkuse tõstmine .................................... 320
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde ................................. 320
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid...... 320
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed).......................................................................... 320
4 Tulemusnäitaja(d) ........................................................................................................... 320
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ................... 320
6 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid......................................................... 321
7 Lisateave konkreetse sekkumise liigi kohta..................................................................... 322
8 WTO nõuete täitmine ..................................................................................................... 322
9 Kavandatud ühikusummad – määratlus ........................................................................... 323
10 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljund...................................................... 323
5.3 Maaelu arenguga seotud sekkumised........................................................................................... 324
ENVCLIM(70) - Keskkonna- ja kliimakohustused ning muud majandamiskohustused ................. 324
9.1 - Loomade heaolu toetus...................................................................................................... 324
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 324
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 324
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 324
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 324
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 324
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 328
ET 12 ET
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 333
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 334
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 334
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 334
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 334
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 335
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 337
9.2 - Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetus ................................................................ 342
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 342
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 342
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 342
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 342
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 343
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 344
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 344
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 345
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 345
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 345
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 346
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 347
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 351
9.3 - Loomade tervist edendavate kõrgemate majandamisnõuete toetus ..................................... 356
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 356
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 356
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 356
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 356
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 356
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 358
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 358
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 358
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 358
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 359
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 359
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 360
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 360
KK4 - Mulla- ja veekaitsetoetus ................................................................................................ 363
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 363
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 363
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 363
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 363
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 364
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 367
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 369
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 370
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 371
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 371
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 371
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 372
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 373
KK5 - Väärtusliku püsirohumaa säilitamise toetus .................................................................... 377
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 377
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 377
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 377
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 377
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 378
ET 13 ET
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 379
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 380
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 380
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 380
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 381
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 381
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 382
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 382
KK6 - Pärandniidu hooldamise toetus ....................................................................................... 385
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 385
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 385
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 385
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 385
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 385
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 389
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 390
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 391
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 391
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 392
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 392
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 393
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 395
KK7 - Kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus .................................................................... 400
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 400
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 400
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 400
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 400
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 400
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 404
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 405
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 405
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 405
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 406
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 406
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 407
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 408
KK8 - Ohustatud tõugu looma pidamise toetus .......................................................................... 413
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 413
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 413
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 413
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 413
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 413
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 415
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 415
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 418
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 418
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 419
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 419
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 420
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 421
ASD(72) - Teatavatest kohustuslikest nõuetest tulenevad piirkondlikud ebasoodsad tegurid ......... 426
KK9 - Elurikkuse soodustamine Natura 2000 erametsades ........................................................ 426
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 426
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 426
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 426
ET 14 ET
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 426
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 426
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 428
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 428
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 429
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 430
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 430
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 430
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 431
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 431
INVEST(73-74) - Investeeringud, sealhulgas investeeringud niisutusse ........................................ 434
1.9.1 - Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendus- ja veerežiimi kahepoolsed
reguleerimissüsteemid) kaasajastamisse erasektori poolt ........................................................... 434
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 434
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 434
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 434
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 434
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 434
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 437
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 437
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 438
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 438
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 439
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 439
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 440
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 440
1.9.2 - Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendussüsteemid) kaasajastamisse –
avaliku sektori investeeringud ................................................................................................... 442
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 442
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 442
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 442
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 442
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 442
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 444
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 445
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 445
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 445
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 446
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 446
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 447
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 447
1.9.3 - Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (erateed) kaasajastamisse ..................... 449
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 449
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 449
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 449
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 449
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 449
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 450
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 450
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 451
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 451
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 452
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 452
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 453
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 453
ET 15 ET
2.2 - Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud .......................................... 455
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 455
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 455
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 455
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 455
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 455
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 457
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 457
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 457
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 458
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 458
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 458
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 459
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 459
2.3 - Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed tootlikud investeeringud (FI)..................... 462
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 462
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 462
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 462
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 462
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 462
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 463
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 463
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 463
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 464
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 464
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 464
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 465
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 465
2.5 - Väikeste põllumajandusettevõtete arendamine................................................................... 467
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 467
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 467
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 467
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 467
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 467
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 468
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 468
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 469
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 469
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 469
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 469
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 470
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 470
2.6 - Põllumajandustootjate tootlikud materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud (FI) ......... 472
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 472
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 472
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 472
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 472
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 472
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 473
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 473
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 473
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 473
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 474
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 474
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 475
ET 16 ET
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 475
3.1.1 - Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse .................... 477
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 477
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 477
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 477
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 477
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 477
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 479
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 479
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 479
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 480
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 480
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 480
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 481
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 481
3.1.2 - Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse (FI) ............. 484
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 484
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 484
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 484
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 484
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 484
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 485
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 485
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 485
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 486
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 486
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 486
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 487
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 487
8.1 - Investeeringud ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks ..................................................... 489
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 489
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 489
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 489
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 489
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 489
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 491
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 491
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 492
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 492
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 493
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 493
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 494
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 494
8.2 - Investeeringud ettevõtluskeskkonna arendamiseks maapiirkonnas ..................................... 496
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 496
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 496
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 496
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 496
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 496
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 498
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 498
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 499
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 499
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 500
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 500
ET 17 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 501
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 501
8.3 - Investeeringud bioressursside väärindamisse ..................................................................... 503
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 503
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 503
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 503
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 504
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 504
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 505
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 505
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 506
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 506
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 507
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 507
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 508
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 508
KK1 - Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud ............................ 510
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 510
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 510
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 510
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 510
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 511
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 513
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 513
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 513
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 513
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 514
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 514
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 515
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 515
KK2.1 - Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks (tootlikud investeeringud) ....... 517
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 517
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 517
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 517
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 517
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 517
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 519
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 519
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 520
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 520
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 521
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 521
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 522
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 522
KK2.2 - Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks (mittetootlikud investeeringud) 524
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 524
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 524
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 524
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 524
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 524
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 526
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 526
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 527
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 527
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 528
ET 18 ET
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 528
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 529
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 529
KK3 - Maaparanduslikud keskkonnakaitserajatised ................................................................... 531
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 531
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 531
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 531
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 531
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 531
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 532
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 532
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 533
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 533
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 534
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 534
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 535
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 535
INSTAL(75) - Noorte põllumajandustootjate ja uute põllumajandustootjate tegevuse alustamine ja
maapiirkondades ettevõtlusega alustamise toetus .......................................................................... 537
7.2 - Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja soodustamine ............................... 537
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 537
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 537
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 537
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 537
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 537
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 539
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 539
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 540
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 540
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 540
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 540
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 541
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 541
RISK(76) - Riskijuhtimisvahendid ................................................................................................ 543
1.10 - Põllumajanduskindlustustoetus ........................................................................................ 543
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 543
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 543
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 543
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 543
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 543
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 544
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 544
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 545
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 545
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 546
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 546
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 547
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 547
COOP(77) - Koostöö .................................................................................................................... 549
0.3 - Innovatsioonikoostöö projektid - Euroopa innovatsioonipartnerluse tegevusrühma projektid
................................................................................................................................................. 549
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 549
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 549
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 549
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 550
ET 19 ET
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 550
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 551
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 551
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 551
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 552
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 552
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 552
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 553
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 554
3.2 - Liidu ja riiklike kvaliteedikavade rakendamise toetamine .................................................. 556
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 556
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 556
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 556
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 556
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 556
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 558
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 558
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 559
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 560
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 560
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 560
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 561
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 561
3.3 - Tunnustatud tootjaorganisatsioonide arendamise toetamine ............................................... 563
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 563
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 563
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 563
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 563
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 563
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 564
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 564
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 565
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 565
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 565
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 565
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 566
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 566
3.4 - Lühikeste tarneahelate ja kohaliku turu arendamine........................................................... 568
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 568
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 568
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 568
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 568
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 568
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 570
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 570
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 571
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 571
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 571
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 571
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 573
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 573
8.4 - LEADER – kogukonna juhitud kohalik areng ................................................................... 575
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 575
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 575
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 575
ET 20 ET
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 575
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 576
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 580
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 580
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 581
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 581
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 583
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 583
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 584
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 584
9.4 - Loomataudide kontrolliprogrammide alase koostöö toetus ................................................ 586
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 586
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 586
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 586
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 586
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 586
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 588
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 588
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 588
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 588
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 589
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 589
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 590
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 590
KNOW(78) - Teadmiste vahetamine ja teabe levitamine ............................................................... 593
0.1 - Teadmussiirde- ja innovatsioonisüsteemi (AKIS) arendamise toetus ................................. 593
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 593
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 593
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 593
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 594
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 594
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 597
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 597
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 598
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 598
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 598
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 598
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 599
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 599
0.2 - Nõuandetoetus .................................................................................................................. 601
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde..................................... 601
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid ......... 601
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed) ............................................................................. 601
4 Tulemusnäitaja(d)............................................................................................................... 602
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused ....................... 602
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine .................................................... 603
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid ............................................................ 604
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave ........................................................................................ 604
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta ...................................................... 604
10 WTO nõuete täitmine ....................................................................................................... 604
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad) ..................................................... 605
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus ............................................................................. 606
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid ...................................................... 606
6 Rahastamiskava ................................................................................................................................. 609
6.1 Ülevaatetabel .............................................................................................................................. 609
ET 21 ET
6.2 Üksikasjalik finantsteave ning jaotus sekkumiste kaupa ja väljundite kavandamine ..................... 612
6.2.1 Otsetoetused ......................................................................................................................... 612
6.2.2 Valdkondlikud sekkumised .................................................................................................. 619
6.2.3 Maaelu areng........................................................................................................................ 621
7 Juhtimis- ja koordineerimissüsteem ................................................................................................... 656
7.1 Juhtimis- ja koordineerimisasutuste + kontrolliasutuste kindlaksmääramine ................................ 656
7.2 Seire- ja aruandlusstruktuuri kirjeldus ......................................................................................... 658
7.3 Teave kontrollisüsteemi ja karistuste kohta ................................................................................. 660
7.3.1 IACS – ühtne haldus- ja kontrollisüsteem ............................................................................. 660
7.3.1.1 Kõik [horisontaalses] määruses sätestatud IACSi elemendid on loodud ja toimivad alates
1. jaanuarist 2023 ...................................................................................................................... 660
7.3.1.1.1 Põllumajanduslike maatükkide identifitseerimise süsteem .......................................... 660
7.3.1.1.2 Georuumiline või loomapõhine taotlussüsteem ........................................................... 660
7.3.1.1.3 Kas kohaldate automaatset taotluste süsteemi (horisontaalse määruse artikli 65 lõike 4
punkti f tähenduses)?................................................................................................................. 660
7.3.1.1.4 Pindala seiresüsteem ................................................................................................... 660
7.3.1.1.6 Toetusõiguste identifitseerimise ja registreerimise süsteem, kui on kohaldatav ........... 661
7.3.1.1.7 Loomade identifitseerimise ja registreerimise süsteem artikli 65 lõike 4 punkti c
tähenduses [horisontaalse määruse artikli 66 lõike 1 punkt g] .................................................... 661
7.3.2 IACSiga hõlmamata ............................................................................................................. 661
7.3.2.1 Lühikirjeldus IACSiga hõlmamata sekkumiste karistussüsteemist, mis vastab tõhususe,
proportsionaalsuse ja hoiatavuse põhimõtetele .......................................................................... 661
7.3.2.2 IACSiga hõlmamata sekkumiste kontrollisüsteemi lühikirjeldus (kontrollimeetodid,
ristkontrollid, investeeringute kestvus ja seotud järelkontroll jne) .............................................. 662
7.3.2.3 Hankelepingute sõlmimise kord ..................................................................................... 665
7.4 Tingimuslikkus ........................................................................................................................... 665
7.4.1 Tingimuslikkusega seotud kontrollisüsteem.......................................................................... 665
7.4.1.1 Tingimuslikkusega seotud kontrollisüsteemi kirjeldus ................................................... 665
7.4.1.2 Kontrollide liigid ........................................................................................................... 667
7.4.2 Tingimuslikkusega seotud karistussüsteem ........................................................................... 669
7.4.2.1 Tingimuslikkusega seotud karistussüsteemi kirjeldus..................................................... 669
7.4.2.2 Korduvuse määratlus ja kohaldamine (arvutamine ja hõlmatud ajavahemik): ................. 669
7.4.2.3 Tahtlikkuse määratlus ja kohaldamine ........................................................................... 669
7.4.3 Märge väikeste põllumajandusettevõtjate suhtes lihtsustatud kontrollisüsteemi kohaldamise
kohta ............................................................................................................................................. 669
7.4.4 Tingimuslikkuse kasutamise ja kohustuslike majandamisnõuete kontrollimise eest vastutavad
pädevad kontrolliasutused ............................................................................................................. 670
7.5 Sotsiaalne tingimuslikkus ............................................................................................................ 672
7.5.1 Sotsiaalse tingimuslikkusega seotud kontrollisüsteemi kirjeldus ........................................... 672
7.5.2 Sotsiaalse tingimuslikkusega seotud karistussüsteemi kirjeldus ............................................ 672
8 Moderniseerimine: Põllumajanduse teadmus- ja innovatsioonisüsteem ning digitaliseerimine............ 673
8.1 Põllumajanduse teadmus- ja innovatsioonisüsteem ...................................................................... 673
8.1 Parandatud põllumajanduse teadmus- ja innovatsioonisüsteemi üldine kavandatud korraldus .. 673
8.2 Kirjeldus selle kohta, kuidas toimib nõustamisteenuste, teadusuuringute ja ÜPP võrgustike
koostöö põllumajanduse teadmus- ja innovatsioonisüsteemi raames (artikli 114 punkti a alapunkt ii)
..................................................................................................................................................... 675
8.3 Kõigi põllumajandusnõustajate korralduse kirjeldus vastavalt artikli 15 lõigetes 2, 3 ja 4 osutatud
nõuetele ........................................................................................................................................ 676
8.4 Artikli 114 punkti a alapunktis ii osutatud innovatsiooni toetamise kirjeldus ........................... 677
8.5 Digitaliseerimisstrateegia (artikli 114 punkt b) ........................................................................ 679
Lisad .................................................................................................................................................... 681
I lisa direktiivis 2001/42/EÜ osutatud eelhindamise ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH)
kohta................................................................................................................................................. 681
1. Kokkuvõte eelhindamise protsessist ja tulemustest .................................................................... 681
2. Eelhindamise ja KSH soovitused ning kuidas neid käsitleti ....................................................... 687
ET 22 ET
3. Eelhindamise aruanne ............................................................................................................... 725
4. Keskkonnamõju strateegilise hindamise aruanne ....................................................................... 725
II lisa SWOT-analüüsi kohta ............................................................................................................. 725
III lisa partneritega konsulteerimise kohta ......................................................................................... 725
IV lisa puuvilla eritoetuse kohta (kui asjakohane) ............................................................................. 725
V lisa ÜPP strateegiakava kohaldamisala raames ette nähtud täiendava riikliku rahastamise kohta ... 726
Riiklik rahaline abi puu- ja köögiviljasektoris vastavalt määrusele (EL) 2021/2115 .......................... 726
VI lisa riikliku üleminekutoetuse kohta (kui asjakohane) .................................................................. 727
a) iga-aastane sektoripõhine toetussumma iga sektori kohta, millele antakse riiklikku
üleminekutoetust ........................................................................................................................... 727
b) asjakohasel juhul toetuse maksimaalne ühikumäär perioodi iga aasta kohta; ............................. 727
c) asjakohasel juhul teave võrdlusperioodi kohta, mida on muudetud vastavalt artikli 147 lõike 2
teisele lõigule ................................................................................................................................ 727
d) riikliku üleminekutoetuse ja ÜPP strateegiakava kohase sekkumise vastastikuse täiendavuse
lühikirjeldus .................................................................................................................................. 728
Muu lisa: kooskõla liidu 2030. aasta eesmärkidega ja osalus nendes eesmärkides ............................. 730
Liikmesriigi osalus ELi 2030. aasta eesmärgis vähendada toitainete kadu vähemalt 50 %, tagades
samal ajal, et mullaviljakus ei halvene........................................................................................... 730
Liikmesriigi osalus ELi 2030. aasta eesmärgis muuta 10 % põllumajandusmaast mitmekesiste
maastikuelementidega maaks. ....................................................................................................... 730
Liikmesriigi osalus ELi 2030. aasta eesmärgis, mille kohaselt tuleks 25 % ELi põllumajandusmaast
kasutada mahepõllumajanduseks ................................................................................................... 730
Liikmesriigi osalus ELi 2030. aasta eesmärgis vähendada keemiliste pestitsiidide üldist kasutamist ja
nendega kaasnevat riski ning ohtlikumate pestitsiidide kasutamist 50 % võrra .............................. 730
Liikmesriigi osalus ELi 2030. aasta eesmärgis vähendada põllumajandusloomadel ja vesiviljeluses
kasutamiseks ette nähtud antimikroobikumide müüki 50 %........................................................... 730
Liikmesriigi osalus ELi 2025. aasta eesmärgis võtta maapiirkondades kasutusele kiire lairibaühendus,
et saavutada 100 % juurdepääsetavuse eesmärk............................................................................. 730
ET 23 ET
ET 24 ET
1 Strateegiline avaldus
Eesti ÜPP strateegiakava aastateks 2023–2027 (edaspidi ÜPP kava) on peamine instrument Euroopa
Liidu (EL) ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) elluviimiseks Eestis aastatel 2023–2027, tuginedes
muuhulgas ka Vabariigi Valitsuse poolt 2021. a aprillis heaks kiidetud riiklikule valdkonna arengukavale
„Põllumajanduse ja kalanduse valdkonna arengukava aastani 2030“ (edaspidi PõKa). ÜPP kava
programmdokumendina aitab senisest paremini ÜPP-d Eestis planeerida ja ellu viia, sest seob ühte
strateegilisse raamistikku seni eraldi kavandatud ÜPP I samba toetused (otsetoetused, teatud
turukorraldusmeetmed) ja II samba toetused (maaelu arengu toetused).
Soodustame aruka, konkurentsivõimelise, vastupidava ja mitmekesise põllumajandussektori arengut, mis
tagab pikaajalise toiduga kindlustatuse
ÜPP üks olulisemaid ajaloolisi eesmärke on olnud põllumajandustootjatele õiglase sissetuleku tagamine.
ÜPP kava raames on plaanis suunata ligemale 730 miljonit eurot otsetoetuste vahendeid
põllumajandustootjate sissetuleku stabiliseerimiseks, mis moodustab umbes 45% ÜPP kava kogueelarvest.
Erinevate sissetulekutoetustega on ÜPP kava raames plaanitud hõlmata 98% Eestis kasutatavast
põllumajandusmaast. Põllumajandustootmise struktuuris on väiksematel majapidamistel kuludega
toimetulekul enam raskusi kui mastaabiefektist kasu saavatel suurematel majapidamistel, mistõttu
soovime suunata toetuseid sihipärasemalt, samal ajal piiramata ettevõtete normaalset turule suunatud
arengut. Selleks rakendame ümberjaotavat toetust (5% otsetoetuste eelarvest) koosmõjus
tootmiskohustusega seotud toetustega (13% otsetoetuste eelarvest). Ümberjaotava toetuse eesmärgiks on
suunata suurematelt põllumajanduslikelt ettevõtetelt teatud osa toetusest väiksematele ja keskmise
suurusega ettevõtetele. Toetatakse väikseid kuni 10 hektari suuruseid majapidamisi ning täiendavalt üle 10
hektari suuruseid majapidamisi esimesest hektarist kuni 130 hektarini. Sissetulekutoetuste hulgas on
teistest sihitumad ka konkreetsetele sektoritele suunatud tootmiskohustusega toetused, millele ÜPP kava
raames eraldatakse ligikaudu 131 miljonit eurot otsetoetuste koguümbrikust, toetamaks piimalehma,
lihaveise, lamba- ja kitse, tera- ja kaunviljakultuuride, seemnekartuli ning köögi-, puuvilja- ja
marjakultuuride kasvatamist. Tootmiskohustustega seotud toetused on suunatud eelkõige väikestele ning
keskmise suurusega ettevõtetele makstes täiendavalt põllumajandustootja kasutuses olevate esimeste
hektarite eest või karjas olevate esimeste loomade eest kõrgema määraga toetust, ühes millega
panustatakse enam toetuste ümberjaotamise eesmärgi täitmisesse.
Toetame ja tugevdame keskkonnakaitset, sealhulgas elurikkust, ja kliimameetmeid ning aitame kaasa liidu
keskkonna- ja kliimaeesmärkide, sealhulgas Pariisi kokkuleppe kohaste kohustuste täitmisele
ÜPP keskkonna- ja viimasel ajal ka kliimamõõde on muutunud ajas üha olulisemaks. ÜPP strateegiakava
eelarvest on suunatud 28% (446 miljonit eurot) erieesmärkidele 4–6, mis aitavad kaasa kliimamuutuste
leevendamisele ja nendega kohanemisele, edendavad kestlikku arengut ning mulla, vee ja muude
loodusvarade, elurikkuse, ökosüsteemi teenuste, elupaikade ja maastike tõhusat majandamist. ÜPP
strateegiakavade määruse (Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 2021/2115) kohaselt
reserveeritakse vähemalt 25% otsetoetustest ökokavadele. Oleme otsustanud ambitsioonikama
lähenemisviisi kasuks, eraldades otsetoetustest ökokavadele 28%. Eesti on teinud rohelise valiku, sest
ÜPP esimese samba eelarve on põllumajanduse jaoks oluline rahastamisvahend, mis aitab saavutada
rohelise kokkuleppe eesmärke ning põllumajandustootjatel rohepööret ellu viia. Sama kehtib EAFRD
rahastamise kohta, kus keskkonnarahastuse miinimumlävend on ületatud ja ambitsioonikas 40% eelarvest
suunatud erieesmärkidele 4–6 ja loomade heaolule. Võrreldes programmiperioodiga 2014–2020 suureneb
enamike keskkonnasekkumiste rahastamine. Näiteks mahepõllumajanduse rahastamine aastatel 2021–
2027 suureneb rohkem kui 60 miljoni euro võrra ja lisaks on mitmed keskkonnasekkumised edaspidi
avatud ka mahepõllumajandustootjatele (perioodil 2014–2020 ei saanud mahepõllumajandustootjad
mitmeid keskkonnameetmeid taotleda). ÜPP kava rohelise arhitektuuri disainimisel on lähtutud nii Eesti
keskkonnaseisundist kui EL-i roheleppe, eelkõige elurikkuse strateegia ja strateegia „Talust taldrikule“
eesmärkidest. Nii mulla kvaliteeti parandavate ja kaitsvate, vee kvaliteeti kaitsvate kui ka elurikkuse
ET 25 ET
säilitamisele või taastamisele kaasa aitavate sekkumistega on kavas hõlmata ligikaudu neli viiendikku
Eesti kasutatavast põllumajandusmaast, toitainete kestlikule majandamisele suunatud sekkumistega on
kavas hõlmata ligikaudu kolmveerand Eesti kasutatavast põllumajandusmaast. Vaatamata sellele, et uus
tõhustunud tingimuslikkuse süsteem, mis asendab praegust nõuetele vastavuse süsteemi ning on n.ö
baastasemeks nii ökokavadele kui maaelu arengu keskkonna- ja kliimatoetustele, seab
põllumajandustootjate majandustegevusele juba senisest rangemad kohustuslikud nõuded, on lisaks
ökokavadele ka ÜPP kava II samba raames välja töötatud kaheksa keskkonna-, kliima- või loomade
heaolu ja tervise alast meedet/sekkumist, mis on suunatud rohkem piirkondlike ja spetsiifiliste
probleemide lahendamiseks, sh ka näiteks uued toetused väärtuslike püsirohumaade säilitamiseks ning
loomade tervist edendavate kõrgemate majandamisnõuete järgimiseks.
Parandame maapiirkondade sotsiaalmajanduslikku olukorda.
Kuna kogukonna juhitud kohalik areng ehk LEADER on seniste maaelu arengukavade elluviimise raames
ennast õigustanud kui üks instrument maapiirkondade arengu tagamiseks, on ÜPP kava raames otsustatud
säilitada LEADER-lähenemise kaudu eraldatavate vahendite senine osakaal kõigist maaelu arengu
toetustest (ligikaudu 10%). LEADERi puhul on ÜPP kava raames plaanis kohaliku arengu strateegiate
rakendamisega hõlmata 96% Eesti maaelanikkonnast. Eelarvevahendite nappusest hoolimata on mitmete
spetsiifiliste probleemide lahendamiseks kavas siiski rakendada ka mitmeid täiesti uusi maaelu arengu
meetmeid/sekkumisi: nt tunnustatud tootjaorganisatsioonide loomise ja arendamise toetamine,
loomataudide kontrolliprogrammide alase koostöö toetus ning investeeringud ettevõtluskeskkonna
arendamiseks maapiirkonnas.
ET 26 ET
ET 27 ET
2 Vajaduste hindamine ja sekkumisstrateegia, sealhulgas
sihtväärtuste kava ja kontekstinäitajad
2.1 Vajaduste hindamine ja sekkumisstrateegia
Kood Pealkiri Prioriteetide Vajadust on SO1 SO2 SO3 SO4 SO5 SO6 SO7 SO8 SO9 XCO
määramine ÜPP käsitletud ÜPP
strateegiakava strateegiakavas
tasandil
V0.1 Sidusa põllumajanduse 1 Jah X
teadmiste ja
innovatsioonisüsteemi ehk
AKIS terviksüsteemi
kujundamine
V0.2 Nõuandeteenuse kättesaadavuse 1 Jah X
parandamine ja toimiv
nõuandeteenuste tugisüsteem
V0.3 Innovatsioonikoostöö jätkuv 1 Jah X
toetamine piisava
paindlikkusega
V0.4 Teadmussiire ja teabelevi, 1 Jah X
digitaalse teabesalve loomine
teadmussiirde kättesaadavuse
tõhustamiseks
V1.1 Tagada põllumajandustootjate 1 Jah X
jätkusuutlikkus ja sissetulekute
stabiilsus
V1.2 Tagada toetuste õiglane jaotus 1 Jah X
majanduslikult keerulisemas
olukorras sektoritele või sektori
osadele
V1.3 Tõsta põllumajandustootjate 1 Jah X
teadlikkust
riskijuhtimisvahenditest ja
toetada põllumajanduses
saakide
V1.4 Kaasajastatud põllumajanduse 1 Jah X X X
taristu, mis arvestaks
keskkonna- ja kliimaalaste
eesmärkidega
V1.5 Vähendada põllumajanduses 2 Ei X
tootmiskulusid ja jätkata
põllumajanduslikus tootmises
rakendatava diislik
V1.6 Suurendada toetuste õiglast 1 Jah X
jaotust
V2.2 Tõsta toidusektori ettevõtjate Ei X
müügivõimekust läbi ühiste
teavitus- ja turundustegevuste
V2.3 Tugevdada 1 Jah X X
põllumajandustootjate
positsiooni tarneahelas läbi
teadlikkuse tõstmise
koostöövõimalustes
V2.4 Tõsta põllumajanduse ja 1 Jah X
toidusektori ettevõtjate
konkurentsivõimet, keskkonna,
kliima ja ressursitõh
ET 28 ET
Kood Pealkiri Prioriteetide Vajadust on SO1 SO2 SO3 SO4 SO5 SO6 SO7 SO8 SO9 XCO
määramine ÜPP käsitletud ÜPP
strateegiakava strateegiakavas
tasandil
V2.5 Arendada välja kohalikul 1 Jah X X
bioressursil põhinevaid
väärindamisüksusi
V2.6 Suurendada mesindussektori 1 Jah X
konkurentsivõimet ja turule
orienteeritust
V3.1 Tugevdada 1 Jah X
põllumajandustootjate
positsiooni tarneahelas
tootjaorganisatsioonide loomise
ja arendamis
V3.2 Lõpetada ebaausate 2 Ei X
kaubandustavade kasutamine
tarneahelas
V3.3 Tõsta teadlikkust 1 Jah X X
kvaliteedikavadest ja
suurendada nende raames
toodetud toodete osakaalu
V3.4 Arendada toidusektori 1 Jah X
ettevõtjate koostööd ja
turustusvõimalusi eelkõige läbi
lühikeste tarneahelate
V4.1 Suurendada teadlikkust kliima, 3 Osaliselt X
selle muutuste ja
põllumajanduse vastastikusest
mõjust
V4.2 Eelistada keskkonnasäästlikku 1 Jah X
tootmist, investeeringuid,
ringbiomajandusel tuginevaid
lahendusi
V4.3 Suurendada süsiniku sidumist 1 Jah X
muldades, kaitsta muldade
orgaanilise süsiniku varusid ja
pöörata suure
V4.4 Kiirendada süsiniku sidumist ja 1 Jah X X X
metsa kasvu
V4.5 Soodustada ilmastiku riske 1 Jah X X X
maandavate
maaparandusinvesteeringute
tegemist
V4.6 Tagada taimekasvatuses 2 Osaliselt X X
kliimamuutustega kohanemine
V4.7 Suurendada ja mitmekesistada 2 Jah X
metsataimede kättesaadavust
V5.1 Aidata kaasa pinna- ja põhjavett 1 Jah X
säästvate
põllumajanduspraktikate
kasutamisele
V5.2 Happeliste muldade 1 Jah X
neutraliseerimine
V5.3 Keskkonnahoidlike 1 Jah X X
tehnoloogiate arendamise ja
kasutuselevõtu soodustamine
V5.4 Keskkonnaalase nõustamise 2 Jah X X
arendamine
ET 29 ET
Kood Pealkiri Prioriteetide Vajadust on SO1 SO2 SO3 SO4 SO5 SO6 SO7 SO8 SO9 XCO
määramine ÜPP käsitletud ÜPP
strateegiakava strateegiakavas
tasandil
V5.5 Õhusaasteainete heitkoguste 1 Jah X
vähendamise programmist
tulenevate nõuete ja meetmete
rakendamine
V5.6 Mullaviljakuse säilitamine 1 Jah X X
V5.7 AKISe terviklik toimimine 1 Jah X X
V5.8 Tagada avalikkusele piisav ja 3 Osaliselt X
usaldusväärne info
põllumajanduse mõjust
keskkonnale
V5.9 Pidurdada põllumuldadele 3 Ei X
elamurajoonide, teede,
tootmishoonete ja kaevanduste
rajamist
V6.1 Mahepõllumajandusmaa ja 1 Jah X
keskkonnameetmetega
hõlmatud maa osakaalu
hoidmine ja suurendamine
V6.2 Elurikkust soodustavate 1 Jah X
majandamispraktikate
kasutamise ja kasutuselevõtu
toetamine
V6.3 Kompenseerida elurikkust 2 Jah X
säästvaid tehnoloogiaid,
maastikuelementide rajamist,
karjatamist
V6.4 Elurikkuse säilimine 2 Jah X
erametsades
V6.5 Põllumajandusloomade ja 1 Jah X
kultuurtaimede geneetilise
mitmekesisuse hoidmine
V6.6 Soodustada veekogumeid 2 Jah X
säästvaid
põllumajanduspraktikaid
V6.7 Uute teadmiste loomine, 2 Jah X X
ajakohase info sihtgruppideni
viimine
V7.1 Soodustada 1 Jah X
põllumajandussektoris
põlvkondade vahetust ja aidata
kaasa noortel
põllumajandusettevõtlu
V7.2 Aidata kaasa 1 Jah X
põllumajandusettevõtlusega
alustamisele investeeringute
soodustamise kaudu
V7.3 Innovaatiliste teaduspõhiste 1 Jah X
lahenduste olemasolu
V8.1 Luua eeldused atraktiivsete, 1 Jah X X
hästi tasustatud töökohtade
tekkeks, mis oleks atraktiivsed
ka noortele
V8.2 Arendada olemasolevaid 1 Jah X
aktiivseid kogukondi, kaasata
noori, kasvatada tugevaid
ET 30 ET
Kood Pealkiri Prioriteetide Vajadust on SO1 SO2 SO3 SO4 SO5 SO6 SO7 SO8 SO9 XCO
määramine ÜPP käsitletud ÜPP
strateegiakava strateegiakavas
tasandil
kohalikke kogukondi
V8.3 Tagada juurdepääs kiirele 3 Ei X
andmesidele, soodustada
kaasaaegsete IKT-võimaluste
kasutuselevõttu
V8.4 Toetada katseprojekte, erinevate 3 Osaliselt X
tehnoloogiate arendamist,
innovatsiooni bioressursside
kasutamiseks
V8.5 Panustada ka esmatootjatele 3 Jah X
sobivate väiksemate
biorafineerimisüksuste
loomisesse
V8.6 Vaesuse vähendamine, soolise 3 Osaliselt X
võrdsuse suurendamine ja
põhiteenuste kättesaadavus
sotsiaalse heaolu t
V8.7 Tagada juurdepääs 1 Jah X
erametsamaadele
V9.1 Rakendada vabatahtlikke 1 Jah X
kõrgemaid standardeid,
kvaliteediskeeme ja programme
V9.10 Mahepõllumajanduses Jah X
mahetoodangu suurendamine,
vähendades mahesaaduste
töötlemist tavasaadustena
V9.11 Kasvatatavate põllu- ja 1 Jah X X
aiakultuuride mitmekesisus,
kohalikesse oludesse sobivate
sortide olemasolu
V9.2 Tõsta loomapidajate teadmisi 1 Jah X X
karjatervisest üldiselt
V9.3 Suurendada bioturvalisust 1 Jah X
investeeringute soodustamise
kaudu
V9.4 Toetada kõrgema karjatervise 1 Jah X
jälgimise kohustuse võtmist
V9.5 Tarbijate kõrge tervist toetava Ei X X
toitumise ja toiduohutuse alane
teadlikkus
V9.6 Soodustada uute alternatiivsete 1 Jah X X X
pakendilahenduste kasutamist
V9.7 Toidujäätmete ja toidukao 2 Osaliselt X X X
vähendamine
V9.8 Arendada uusi kaasaegseid 2 Jah X X X
analüüsimeetodeid ning
soodustada digilahenduste
kasutamist näiteks toidu
V9.9 Terviklikult toimuva AKISe, sh 1 Jah X X
teadmussiirde ja
nõuandeteenuse rakendamine
V0.1 - Sidusa põllumajanduse teadmiste ja innovatsioonisüsteemi ehk AKIS terviksüsteemi kujundamine
ET 31 ET
Sektori ajakohastamise eelduseks on sidusalt toimiv teaduse ja innovatsiooni ning teadmussiirde süsteem
(AKIS; ingl. k. Agricultural Knowledge and Innovation System) ning uute tehnoloogiate (sh
digitehnoloogiate) edendamine ja rakendamine – see aitab tõsta nii põllumajandustoodangu
konkurentsivõimet kui maamajanduse atraktiivsust, tagada toiduga kindlustatust, luua positiivset kuvandit
ning parandada ühiskonna arusaama nüüdisaegse tootmise olemusest. Ka digiüleminekul on oluline osa
teadus- ja arendustegevustel ning teadmussiirdel (sh nõuanne).
Senine maaelu arengukava (MAK) pakub ettevõtjatele meetmeid innovatsioonikoostöö, teadmussiirde ja
teavituse ning nõuandeteenuse toetamiseks. Uuel perioodil tuleb luua paremaid seoseid sekkumiste vahel
ning tuua paremini kokku teadlaste ekspertteadmised ja ettevõtete vajadused (horisontaalne eesmärk
SWOT tugevus 1 ja 3, nõrkus 2, võimalus 4). Põllumajandusuuringute keskuse (PMK) teadmussiirde
uuringust (https://www.agri.ee/sites/default/files/content/uuringud/uuring-2019-teadmussiire.pdf, lk 47)
selgus, et mitte kõik tootjad ei oska näha vajadust sedalaadi koostöö järele, mistõttu tuleb teadlikkuse
tõstmisega kindlasti tegeleda. See eeldab nõuande ja teadmussiirde tegevuste korraldamist senisest
oluliselt koordineeritumalt, mistõttu on mõttekas viia nii nõuande kui teadmussiirde tegevuste
koordineerimine samasse institutsiooni. Vajadusele koostööd ja kommunikatsiooni parendada viitab ka
eespool mainitud uuring (lk 50). Kasvab nõustajate roll innovatsioonikoostöö projektide algatamisel,
läbiviimisel ning projektitulemuste levitamisel. Nõustajaid kaasatakse muudesse teadmussiirde
tegevustesse nii koolitaja kui osalejana ning innovatsiooniedendajatena, korraldatakse ühiseid tegevusi,
kuhu sihtrühmana kaasatakse erinevaid AKIS osapooli. Teadmussiirde- ja nõustamissüsteemi terviklikkus
ja paindlikkus peab tagama uusima sõltumatu teadus- ja tehnoloogilise teabe jõudmise tootja ja töötlejani.
Erinevaid AKIS osapooli kokkutoovad tegevused (koolitused, õppepäevad jne) aitavad tugevdada
osapoolte vahelisi kontakte.
V0.2 - Nõuandeteenuse kättesaadavuse parandamine ja toimiv nõuandeteenuste tugisüsteem
ET 32 ET
Nõuandeteenused ja nõustajad moodustavad olulise osa põllumajanduse AKISest ning uue perioodi
sekkumiste toel peaks nende roll AKIS terviksüsteemis muutuma paremini nähtavaks. Vastavalt PõKale
on riigi rolliks eelkõige nõustajate järelkasvuks soodsa ja stabiilse keskkonna loomine, nõustajate
koolitamine ja spetsiifilistel teemadel kompetentse nõuande kättesaadavuse tagamine. Kutset omavatest
konsulentidest 33% on spetsialiseerunud põllumajanduse valdkondadele (nt taimekasvatus, aiandus,
loomakasvatus), 45% metsandusele ja 22% muudele valdkondadele. Kasvab analüütiliste teenuste koguse
suurendamise ja digilahenduste laialdasema kasutamise vajadus. Põllumajanduse ja toidutööstuse
valdkonnale iseloomulikult on sektori nõustajate puhul probleemiks järelkasvu nappus. Nõuandesüsteemis
moodustavad olulise osa (56%) vanemaealised konsulendid (vanuses 50+)
[1]
(https://www.agri.ee/sites/default/files/content/uuringud/uuring-2019-teadmussiire.pdf, lk 22). Paljud
tegevkonsulendid on siirdumas pensionile, noorte huvi ja motivatsioon põllumajandusnõustaja karjääri
vastu on kesine (horisontaalne eesmärk SWOT nõrkus 3, oht 4). Valdkondlik, erapooletu ja kvaliteetne
nõuandeteenus peab olema jätkuvalt tagatud üle Eesti. Nõuandeteenuse kvaliteet eeldab tugevat
tugistruktuuri, mis toetaks nõustajat tema töös. Pädevate nõustajate olemasolu, põllu- ja
maamajandusnõustajate järelkasv ning nõustajatele koolitusvõimaluste tagamine nõuab erilist tähelepanu,
seetõttu on vaja korraldada koolitusi uute nõustajate väljaõppeks ning tagada tegevnõustajatele koolitus-
ja arenguvõimalused. Koolituste puhul on oluline pöörata tähelepanu uuenduslikkusele, elulähedusele,
suunatust erialakompetentsidele ning konsulentide individuaalsetele vajadustele [2]. Nõustajate teadmiste
kasv läbi erinevate õpivõimaluste parandeb nõuandesüsteemi võimekust toota tulemust, uueneda,
reageerida muutustele paindlikumalt ning jõuda maamajanduses nähtavamale kohale.
Nõustajatekoolitamine on üks osa elukestevast õppest, mis tagab nõuandeteenuse jätkuva kvaliteedi ning
soodustab sektori ajakohastamist koos teadmiste jagamise ja parimate keskkonnasõbralike tootmistavade
tutvustamisega. Põllumajanduskonsulentide keskkonnakaitsealased teadmised vajavad pidevat
täiendamist, napib toidutöötlemise konsulente. Nõustajate järelkasv aitab tõhustada arukat, vastupidavat ja
mitmekesist põllumajandussektorit, mis tagab toiduga kindlustatuse, edendab keskkonnahoidu ja
kliimameetmeid ning panustab liidu keskkonna- ja kliimaeesmärkidesse, loob võimekust kohanduda
kliimamuutustega ja parandada maapiirkondade sotsiaalmajanduslikku olukorda. Järelkasvu koolitamisel
saab kasutada endisi nõustajaid, nt alustava nõustaja mentorina. Süsteemi tuleb kaasata kõik vastavate
pädevustega sõltumatut nõuandeteenust pakkuvad osapooled, nii toetatava kui mittetoetatava
nõuandeteenuse pakkujad.
Nõustamisteenuse sihtgruppi tuleb laiendada põllumajandustootmiselt töötlemisele (horisontaalne
eesmärk SWOT nõrkus 3), et tagada toodangu lisandväärtuse kasvatamiseks vajamineva teabe
kättesaadavus. Erilist tähelepanu tuleb pöörata alustavatele ja noortele ettevõtjatele, seda ka muude
teadmussiirde tegevuste puhul.
[1] SA Kutsekoda kutseregistri andmed https://www.kutseregister.ee/
[2] Eesti maaelu arengukava 2014–2020 meetme 2 „Nõustamisteenused, põllumajandusettevõttejuhtimis-
ja asendusteenused“ analüüs (agri.ee)
V0.3 - Innovatsioonikoostöö jätkuv toetamine piisava paindlikkusega
ET 33 ET
Eesti ettevõtetes on kasutusel üha nüüdisaegsemad seadmed ja tehnoloogiad (horisontaalne eesmärk
SWOT võimalus 1 ja 3), aga ettevõtete investeerimisvõime teadus- ja arendustegevusse on piiratud ning
uute tehnoloogiate, sh digilahenduste potentsiaal alakasutatud. Näiteks on digitehnoloogiate arendamine
oluline toiduohutuse valdkonnas toidu jälgitavuse ning läbipaistva toiduahela tagamisel, mis panustab
omakorda ka toidupettuste ärahoidmisse.
Teadlased ei tea alati ettevõtjate konkreetseid vajadusi ning nendevaheline koostöö vajab jätkuvalt tuge ja
tugevdamist. Seetõttu on vaja soodustada ettevõtjate ning teadus- ja arendustegevusega tegelevate asutuste
omavahelist koostööd (horisontaalne eesmärk SWOT tugevus 1 ja 5). Teadus- ja arendustegevuse tase on
kliima ja põllumajanduse seoste vallas kõikuv, sel teemal ei ole piisavalt tehtud pilootprojekte ja
rakendusuuringuid. Toidusektoris tuleb senisest enam rakendada teadussaavutusi, leida koostöös
uuenduslikke lahendusi (näiteks toidu koostise muutmiseks tervist toetavamaks, toidupettuste
avastamismeetodite ning toidupakendite keskkonnahoidlike alternatiivide leidmisel ja ringlusse võetavate
pakendite, sh korduskasutuspakendite toiduohutuse aspektide hindamisel), suurendada koostöö abil
ressursitõhusust ja leida turge ka väiksema mahuga nišitoodetele. Loodava lisandväärtuse suurendamiseks
on vaja panustada tootmistehnoloogia uuendamisse, teadus- ja arendustegevustesse uudsete toodete
loomiseks ja ressursitõhusate tehnoloogiate rakendamisesse ning innovatsiooninõustajate kaasamisse.
ÜPP innovatsioonitoetus peab sobima nii kogu sektori kui üksikettevõtete vajadustega, suurtele ja
väikestele projektidele, mis tähendab piisavat paindlikkust. Kui MAK 2014–2020 raames toetati
innovatsiooniklastreid ja innovatsiooniprojekte (sh piiriülene koostöö EIP tegevusgruppidega), on
paindlikkuse suurendamiseks vajalik luua täiendavalt ka arendusosaku kasutamise võimalus
(horisontaalne eesmärk SWOT võimalus 4). Koostöö jätkamine teiste riikide Euroopa
Innovatsioonipartnerluse töögruppidega aitab tugevdada teadus- ja teadmussiirde koostööd ning
rahvusvahelise teabe kättesaadavust.
V0.4 - Teadmussiire ja teabelevi, digitaalse teabesalve loomine teadmussiirde kättesaadavuse
tõhustamiseks
ET 34 ET
AKIS osapoolte vahelise koostöö tulemusel koordineeritud teadmussiirde tegevuste kaudu saab jätkata
teadlikkuse suurendamist erinevate valdkondade olulisemates küsimustes, nt loomade tervist ja heaolu
mõjutavad aspektid loomakasvatuses, toiduohutuse nõuded toidukäitlemisel, keskkonna- ja
kliimakohustused põllumajanduses jm. Teadmussiirde tegevused tähendavad tihedat koostööd teadlaste,
praktikute, ekspertide, koolitajate ja nõustajate vahel, et sektori vajadused ja uute teadmiste
rakendusvõimalused oleksid selgemad (horisontaalne eesmärk SWOT tugevus 1, 3 ja 5, võimalus 2).
Tagada tuleb pidev uute teadmiste loomine, mis arvestab põllumajandustootjate ja töötlejate tagasisidet
uuringuvajaduste kohta. Info uuringutulemuste, tehnoloogiliste uuenduste ja digilahenduste võimaluste
kasutamise kohta peab jõudma kõigi vajalike AKIS osapoolteni. Sellele aitab kindlasti kaasa teabesalve
loomine (horisontaalne eesmärk SWOT nõrkus 4), millest tunnevad puudust kõik osapooled, nagu
kinnitab ka PMK teadmussiirde uuring (https://www.agri.ee/sites/default/files/content/uuringud/uuring-
2019-teadmussiire.pdf).
Toiduga kindlustatuse ning põllumajandustootmise ressursitõhusamaks muutumise tagamiseks on vaja
luua ja teha kättesaadavaks uusi teadmisi ning teadustulemustel põhinevaid lahendusi. Kuna
põllumajandustootjate kompetentsid vajavad pidevat täiendamist, tuleb jätkata innovatsiooni ja
teadmussiirde (sh nõuandeteenus) toetamist, lisades paindlikkust ja täiendavaid võimalusi teemaderingi
osas, nt laiendada nõuandeteenuseid töötlemisele, et aidata kaasa toodangu lisandväärtuse suurendamisele,
parandada nõuandeteenuse kättesaadavust keskkonna ja maaparanduse valdkonnas (SWOT EE1 nõrkused
3, 6; EE2 nõrkused 4, 12, 16, 17, 18, 19, ohud 5, 7).
Teadmussiirde tegevuste sihtgruppi tuleb laiendada kuni lõpptarbijani välja. Näiteks selleks, et minna üle
kestlikule toidusüsteemile on oluline roll just tarbijal ja tema oskusel teha kestlikke ja tervist toetavaid
toiduvalikuid. Tarbija teadlikkust on vaja tõsta nii tervist toetavast toitumisest (sh suunata tarbima vähem
liha ja lihatooteid ning rohkem taimse päritoluga toitu), toiduohutusest ja toidust tulenevate riskide
maandamisvõimalustest, toitumisalase teabe toidupakendi esikülje märgisüsteemidest kui ka
toiduraiskamise vähendamise võimalustest.
Teadmussiiret soodustab digitehnoloogia areng, mis teeb teabe kättesaadavaks, võimaldab arendada nt
väetamis- ja taimekaitsealaseid soovitusi, e-põlluraamatuid, bilansikalkulaatoreid jm (horisontaalne
eesmärk SWOT võimalus 3). Uuringutulemustele, parimatele praktikatele jm olemasolevale teabele tuleb
luua mugav ligipääs hästi struktureeritud elektroonilise keskkonna ehk teabesalve kaudu, mille
arendamise ettevalmistustega on alustatud juba käesoleval perioodil teadmussiirde pikaajaliste
programmide raames. Teisalt aitavad toetatavad tegevused kaasa digitehnoloogiliste lahenduste laiemale
kasutuselevõtule põllu- ja maamajandussektoris.
V1.1 - Tagada põllumajandustootjate jätkusuutlikkus ja sissetulekute stabiilsus
Eestis ei kata põllumajanduse majandusharu kogutoodangu väärtus tootmiseks tehtavaid kulutusi (SWOT
EE1 nõrkused 1, 2, 4, tugevus 1, ohud 1, 3). Turule suunatud tootmisel on sissetulekute kõikumine sõltuv
välistest teguritest nagu maailmaturuhinnad ja ilmastikuga seotud saagikuste muutus.
Põllumajandustootjate stabiilsete sissetulekute tagamiseks makstakse põhilist sissetulekutoetust.
Rakendatavat sissetulekutoetuste kava ei diferentseerita piirkondlikult, kuna puuduvad selgelt eristuvad
piirkondlikud sotsiaalmajanduslikud erisused.
V1.2 - Tagada toetuste õiglane jaotus majanduslikult keerulisemas olukorras sektoritele või sektori
osadele
ET 35 ET
Erinevates tagasihoidlikuma tootlikkusega sektorites või sektori osades, kus on esindatud pigem väiksema
majandusliku suurusega tootjad, on kuludega toimetulek keerulisem ning põllumajandustootmine ei taga
õiglast sissetulekut (SWOT EE1 tugevus 5, nõrkused 1, 2, 3, 4, 6, 8, võimalus 4, ohud 1, 2, 3). Nendeks
sektoriteks on piimatootmine, tera- ja kaunviljakasvatus, lihaveise-, lamba- ja kitsekasvatus ning köögi- ja
puuvilja, marjakasvatus ja seemnekartuli kasvatus. Tagamaks toetuste sihitatud ja õiglasem jaotus
makstakse nendes sektorites seotud toetuseid eelistades väiksemaid majapidamisi. Samas, et mitte piirata
arengut, toetatakse kõiki sektoris tegutsejaid, diferentseerides sihtgruppe loomade või hektarite arvu
alusel, mis toetab põllumajandustootja enda arengusoove ning tagab toetuse vähenemise vastavalt
potentsiaalsele turult saadava sissetuleku kasvule.
Loomakasvatus annab poole Eesti põllumajandustoodangu väärtusest. Sektor väärindab
taimekasvatussaaduseid, tagab toidujulgeoleku ning panustab keskkonnahoidu. Väiketootmise säilitamine
on oluline toidujulgeoleku tagamisel. Lihaveise-, lamba- ja kitsekasvatuses (SWOT EE1 tugevus 5,
nõrkused 1, 3, 6) on valdavalt tegemist väikeste ja keskmise suurusega majapidamistega, kus tootlikkus on
madal, kuid neil on suur sotsiaalne roll maapiirkonnas. Nii lihaveiste kui lamba- ja kitsekasvatuse üheks
probleemkohaks on madal karjade osakaal jõudluskontrollis, mis kvaliteeti ei taga. Piimasektoris on
olulised erinevused suurte ja väikeste/keskmise suurusega tootjate vahel (SWOT EE1 tugevus 3, nõrkused
1, 2, 3, 13, ohud 1, 2). Turu arengud on soodustanud suuremate ettevõtjate laienemist sellal kui
väiksemate karjade arv väheneb.
Oluline on mitte sekkuda ettevõttesiseste protsesside loomulikku kulgu, vaid toetada nõrgemate
toimetulekut. Sekkumiste sihtgruppide määramisel on võetud arvesse edukuse gruppe, mis näitavad
ettevõtte netolisandväärtust tööjõu aastaühiku kohta, jaotades ettevõtted vähem edukateks (25% kõige
väiksem NLV/tjü), keskmiselt edukateks (keskmine 50% NLV/tjü) või edukateks (kõrgeim 25%
NLV/tjü). Arvesse on võetud sotsiaalseid, majanduslikke kui keskkonnanäitajaid (loomkoormus). Seetõttu
on planeeritud loomapõhised seotud toetused kõikide karjade esimestele loomadele (sh väiksemate
karjade kõikidele loomadele), et tagada toetuste õiglasem jaotus suurematelt väiksematele
majapidamistele. Sekkumiste planeerimisel on silmas peetud, et sihtgruppide määramisel oleks oht
ülekompenseerimisele välditud ning ettevõtjad ei hakkaks karju kunstlikult jagama. Võrreldes eelmise
perioodi seotud toetuste rakendamisega täheldati, et sektorite sõltuvus toetustest on sektoriti erinev.
Näiteks lihaveisekasvajatel moodustuvad toetused keskmiselt 47% sissetulekutoetustest,
piimalehmakasvatajal FADN keskmiselt 19%.
Taimekasvatust mõjutavad muutlik ilm, ebastabiilne turuolukord ning taimehaiguste ja -kahjurite levik
(SWOT EE1 ohud 3, 4), mille tagajärg on ebastabiilsus sissetulekutes. Puu- ja köögiviljakasvatusel, kui
kõrgema tööjõuvajadusega sektoril, on sotsiaalne roll. Sektoris tegutsevad pigem väiksemad
majapidamised, seega seotud toetus panustab toetuste õiglasema jaotuse eesmärgi täitmisse. Sektoris
saavad tegevust alustada uued ja noored põllumajandustootjad, kuna aiandusega tegelemiseks piisab
väiksemast põllumajandusmaa pinnast. Suurimateks väljakutseteks on tootmismahtude suurendamine
(SWOT EE1 võimalus 4), investeerimisvõimekus uutesse tehnoloogiatesse ning aiandussaaduste
tootmistaseme kasvatamine. Eesti tootmiskulud on EL keskmisest kõrgemad (SWOT EE1 nõrkused 1, 2,
3) ja sektoril tuleb konkureerida importtoodanguga, sest avatud turu tingimustes on hinnad väga kõikuvad
(SWOT EE1 ohud 1, 2). 10 aastaga on kasvupinnad vähenenud ning ei suudeta toota nii palju
kodumaiseid saaduseid, et katta tarbimisvajadus. FAO andmetel tarbime võrreldes keskmise eurooplasega
puuvilja enam (aastas ca 88 kg puuvilja inimese kohta), kuid köögivilja tarbime keskmisest eurooplasest
tagasihoidlikumalt (106 kg aastas). Eestlaste osatähtsus, kes ei tarbi igapäevaselt puu- ja köögivilja,
suureneb noorte arvelt. Puu- ja köögivilja kasvatajate sissetulekud kõiguvad oluliselt (näiteks 2021. aastal
võrdluses 2020. aastaga suurenes kogutoodangu väärtus +48%, kuid 2020. aastal võrdluses 2019. aastaga -
53%) ja sissetuleku stabiliseerimiseks ei piisa põhisissetulekutoetusest, mille suhe toodangu väärtusesse
ha kohta jääb tagasihoidlikuks. Sissetulekute stabiilsuse tagamiseks on planeeritud maksta ühetaolise
maksena seotud toetust.
Tera- ja kaunviljakasvatuses on erinevused suurte ja väikeste/keskmise suurusega tootjate vahel (SWOT
EE1 tugevused 1, 2) ning tootmisstruktuur on duaalne (SWOT EE1 nõrkus 13) (34% teraviljapinnast on
4% teraviljakasvatajate, kellel on üle 500 ha teravilja, kasutuses, samas 37% kaunviljast on 8%
kaunviljakasvatajate kasutuses, kellel on üle 100 ha kaunvilja). Eestis kõigub teravilja ja kaunvilja
toodangu väärtus aastate lõikes oluliselt (näiteks 2016 võrdluses 2015 -47% (kaunviljal 2017/2016 -37%)
või 2019 võrdluses 2018 aastaga +57% ja +66%), suurim kõikumiste mõju on väiksematele
majapidamistele, kus on madalam tootlikkus ja võimekus kuludega toimetulekus (SWOT EE1 nõrkused 2,
3,
ET4, 13). Seotud toetus suunatakse kuni 100 ha tera-36ja kaunvilja kasvatavatele majapidamistele, tagades
ET
toetuse sihitatus väiksematele ja keskmise suurusega majapidamistele ning õiglasem jaotus.
V1.3 - Tõsta põllumajandustootjate teadlikkust riskijuhtimisvahenditest ja toetada põllumajanduses
saakide
Põllumajandustootjate vastupanuvõime suurendamiseks turu- ja tootmisriskide vastu on oluline
soodustada põllumajanduses saakide ja loomade kindlustamist. Tulenevalt põllumajandustootjate
suhteliselt vähesest teadlikkusest erinevate riskide juhtimise alal (tegevuse mitmekesistamine,
ühistegevus, loomade ja saagi kindlustamine jne) on oluline valdkonnas arendada nõuandesüsteemi, mis
on efektiivne ja vastab erinevate põllumajandustootjate vajadustele.
Viimastel aastatel on põllumajandustootjad seisnud silmitsi üha suuremate majandus- ja
keskkonnariskidega (nt maailmaturul hindade kõikumine, sigade Aafrika katk, liigniiskus ja põud), millest
tulenevalt on tõhus riskijuhtimine muutunud põllumajandustootjate jaoks üha olulisemaks. Kõik sellised
ootamatud sündmused vähendavad põllumajandustootjate sissetulekuid, mõjutavad nende pikaajalisi
tootmisplaane, konkurentsi- ja investeerimisvõimet (SWOT EE1 nõrkused 4, 5, ohud 3, 5, 8).
V1.4 - Kaasajastatud põllumajanduse taristu, mis arvestaks keskkonna- ja kliimaalaste eesmärkidega
Põllumajandusmaa jätkusuutlikuks kasutamiseks on vaja tagada kuivendussüsteemide toimimine, mis
suurendaks saagikindlust, säilitaks muldade kasutusvõimalusi ning maandaks põllumajandustootjate
ilmastikust tingitud tootmisriske (EE1 SWOT nõrkused 9, 11, ohud 3, 11). Teed peavad kandma
kaasaegset põllu- ja metsamajandus- ning tulekustutustehnikat ning vältida tuleb mulla tihenemist (EE1
SWOT nõrkus 10).
Kaasajastatud põllumajanduse taristu olemasolu peab arvestama keskkonna- ja kliimaalaste eesmärkidega,
sh turvasmuldade kaitsega. Samuti tuleb põllumajanduse taristu investeeringute puhul rohkem tähelepanu
pöörata ühisinvesteeringutele, eesvoolude tehnilisele ja ökolooglisele seisundile ning turvasmuldade
kaitsele. Samuti on oluline teede olukord ja juurdepääsetavus.
V1.5 - Vähendada põllumajanduses tootmiskulusid ja jätkata põllumajanduslikus tootmises rakendatava
diislik
Eestis ei kata põllumajandustoodangu väärtus tootmiseks tehtavaid kulusid ja tootmiskulud toodangu
väärtuse ühiku kohta on kõrgemad kui ELis keskmiselt (SWOT EE1 nõrkused 1, 2, ohud 1, 2). Kõrgemate
tootmiskulude leevendamiseks on oluline jätkata põllumajanduslikus tootmises rakendatava diislikütuse
aktsiisisoodustusega võrreldes tavadiislikütuse aktsiisimääraga. Olenevalt energiahindade muutustest
ulatub aktsiisi osa diislikütuse jaehinnas keskmiselt 30%-ni, soodusaktsiisi rakendamine vähendab sektori
vahetarbimise kulutusi kuni 5%, mis on oluline vahetarbimise ja kogutoodangu pingelise suhte puhul
(2015–2020 keskmine 0,74) põllumajandussektoris tagab põllumajandustoodete tootmiseks kasutatava
kütuse madalama hinna.
V1.6 - Suurendada toetuste õiglast jaotust
ET 37 ET
EL-i ühisturul konkurentsis püsimiseks olukorras, kus Eesti otsetoetuste tase on EL-i keskmisest olulisest
madalam, tootmiskulud aga kõrgemad, on Eesti põllumajandustootmine olnud sunnitud kontsentreeruma
suurematesse tootmisüksustesse, millega on kaasnenud väikeste põllumajandusettevõtete arvu ja
peretööjõu osatähtsuse vähenemine. Eestis on kujunenud põllumajandussektori duaalne struktuur – 4%
majapidamistest, kellel on 500 ja enam ha maad, kasutab 46% põllumajandusmaast ja 35%
majapidamistest, kellel on alla 10 ha maad, kasutab kokku 2% maast. 2020. aastal oli
põllumajandusloenduse andmetel keskmine majapidamise suurus 86 ha, kuid keskmine ühtse
pindalatoetuse (ÜPT) pind 69 ha ja FADN keskmise ettevõtte kasutuses olev pind 130 ha (2019).
Seejuures on hulk majapidamisi ning toetuse saajaid, kellel on ainult loomad (5% piimalehmadest, 4%
ammlehmadest, 12% lammastest ja kitsedest, 81% sigadest ja 95% mesilasperedest on majapidamistes,
kes ei taotle ÜPT) ning maa puudub, samal ajal kui on hulk majapidamisi (ca 4000, keskmise pinnaga 9
ha), kelle põllumajandustootmine hõlmab vaid maa heas põllumajanduslikus korras hoidmist. Pelgalt
hektaripõhise ümberjaotava toetuse rakendamine ei taga piisavas mahus keskmisest väiksemate
majapidamiste jätkusuutlikkuse paranemist, vaid koosmõjus tootmiskohustusega seotud toetustega on
õiglasema toetuste jaotuse eesmärk täidetav. Võttes arvesse põllumajandusmaad heas korras hoidvate
isikute osakaalu ning tootjate, kes FADN järgi ületavad majandusliku suuruse lävendi 4000 eurot
maakasutust, on ümberjaotava toetuse sihtgrupiks määratud majapidamised kellel on kuni 10 ha ning 10 ja
enam ha majapidamised ning toetatakse neid majapidamisi diferentseeritult. Selliselt suunatakse
keskmisest väiksematele majapidamistele ha kohta enam toetust (SWOT EE1 tugevus 5, nõrkused 1, 2, 3,
4, 6), seejuures silmas pidades, et toetuste vähenemise mõju suurematele ettevõtetele ei vähendaks nende
jätkusuutlikkust oluliselt.
V2.2 - Tõsta toidusektori ettevõtjate müügivõimekust läbi ühiste teavitus- ja turundustegevuste
Eestis on tarbijanõudlusega kiiresti kohanev ning kõrge kvaliteediga mitmekülgset toodangut tootev
toiduainetööstus (SWOT EE 2 tugevus 4, 9), kuid eksporti iseloomustab madala lisandväärtusega
toodangu kõrge osakaal (SWOT EE 2 nõrkus 5). Eesti kohaliku turu väiksusest tulenevalt on ettevõtjatel
huvi ekspordi edendamise vastu (SWOT EE 2 tugevus 6) ning ettevõtluse ja majanduskasvu edendamise
üks peamisi võimalusi on kodumaiste toodete suunamine välisturgudele. Kuna Eesti toidutööstused on EL
keskmistest toidutööstustest väiksemad (SWOT EE2 nõrkus 9), siis on nende turujõu kasvatamiseks
välisturgudel vajalik põllumajandus- ja toidusektori müügivõimekuse tõstmise sekkumise puhul toetada
ühiseid teavitus- ja turundustegevusi, et viia läbi turu-uuringuid, suurendada kontaktvõrgustikku ning
leida kaubanduspartnereid. Ühised müügiedendus- ja teavitustegevused tugevdavad toidusektori osapoolte
ekspordi- ja müügivõimekust.
V2.3 - Tugevdada põllumajandustootjate positsiooni tarneahelas läbi teadlikkuse tõstmise
koostöövõimalustes
Tulenevalt Eesti toiduainetööstuste väiksusest peaks jätkuvalt soodustama ja toetama ühisinvesteeringuid,
mis aitavad paremini kaasa struktuursete muutuste toimumisele ja on laiema mõjuga. Samuti tooks see
endaga kaasa suuremad tootmismahud ja sellest tuleneva konkurentsivõime tõusu ning suurendaks
maapiirkonna väiketootjate toodangu paremat väärindamist või turustamisvõimalusi. (SWOT EE1
võimalus 3, EE2 nõrkused 1, 2)
V2.4 - Tõsta põllumajanduse ja toidusektori ettevõtjate konkurentsivõimet, keskkonna, kliima ja
ressursitõh
Investeeringuvajadus on Eesti põllumajanduses ja toidusektoris endiselt suur (SWOT EE2 nõrkused 2, 3,
5, 7, 8, 9, 11, 13). Oluline on panustada investeeringute tegemisel tehnoloogiasse ning teadus- ja
arendustegevusse ja toetada laiemalt finantsinstrumentidele ligipääsu. Lisaks investeeringutele
tehnoloogiasse on vajalik põllumajandus- ja toidusektori müügivõimekuse tõstmiseks senisest suuremas
mahus panustada ka Eesti eksportööride teadmiste ja kompetentside arendamisesse ning
kontaktvõrgustiku loomisesse, mis võimaldaks meie toiduainetööstusel suurendada konkurentsivõimet
välisturgudel. Toiduainesektori konkurentsivõime parandamiseks tuleb senisest enam rakendada
teadussaavutusi ja leida uuenduslikke lahendusi, et leida turge väiksema mahuga nišitoodetele. Loodava
lisandväärtuse suurendamiseks on väga oluline panustada tootmistehnoloogia uuendamisse, teadus- ja
arendustegevustesse uudsete toodete loomiseks ja ressursitõhusate tehnoloogiate rakendamiseks.
V2.5 - Arendada välja kohalikul bioressursil põhinevaid väärindamisüksusi
ET 38 ET
Vajalik on toetada investeeringuid kohalikul bioressursil põhinevate väärindamisüksuste
väljaarendamiseks. Paremini tuleb ära kasutada tootmisest tekkivaid kõrvalsaadusi ja jäätmeid ning
kasutada bioloogilisi ressursse energia ja materjalide tootmiseks (SWOT EE2 nõrkused 7, 8, 13, võimalus
6).
V2.6 - Suurendada mesindussektori konkurentsivõimet ja turule orienteeritust
Mesindusel on põllumajanduse ökosüsteemi seisukohast oluline roll, parandades taimekoosluste tasakaalu
ja paljunemist. Eestis on mesindusega tegelemiseks head võimalused (SWOT EE2 tugevus 2; võimalused
3, 11), kuid mesilasperede arvukust mõjutavad negatiivselt mesilashaiguste levik, majanduslik
mittetasuvus, mesinike keskmise vanuse tõus ja mittetõhus koostöö (SWOT EE2 nõrkused 3, 11; oht 3).
Nende tegurite mõju vähendamisele ja mesilasperede arvu säilitamisele aitavad kaasa sektori
konkurentsivõime ja turule orienteerituse suurenemisele suunatud tegevused. Kuni EL 2014–2020
eelarveperioodi lõpuni adresseeriti mesindussektori konkurentsivõime ja turule orienteerituse
suurendamist mitmesuguste tegevustega EL ühise turukorralduse määruses sätestatud
mesindusprogrammide kaudu, sealhulgas mesinike nõustamine, koolitus, tehniline abi, investeeringud,
mesilashaiguste ja mee kvaliteedi analüüsimine. Alustatu edasiarendamiseks ja tulemuste kinnistamiseks
tuleks nende tegevuste toetamist jätkata. Täiendavate uute tegevustena tuleks toetada müügiedenduse ja
turundusega ning teadusasutustega tehtava koostööga seotud tegevusi.
V3.1 - Tugevdada põllumajandustootjate positsiooni tarneahelas tootjaorganisatsioonide loomise ja
arendamis
Põllumajandustootjate positsiooni tugevdamiseks on oluline, et tootjad koonduksid ühistutesse ja ühistud
tunnustaksid ennast tootjaorganisatsioonina, et kasutada konkurentsireeglite erandeid ja suurendada oma
turujõudu toidutarneahelas (SWOT EE3 nõrkused 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, ohud 2, 6, 8). Tootjaorganisatsioonide
tegevus aitab säilitada põllumajandus- ja toiduainesektori mitmekesist ettevõtlusstruktuuri ning hoida
tootjate sissetulekud stabiilsena, suurendab konkurentsivõimet ja turule orienteeritust ning tõstab
lisandväärtust ja ekspordivõimekust. Kuigi ühistute arv on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud, on
enamik loodud ühistutest väikesed ja loovad vähe lisandväärtust.
Suuremat tähelepanu pöörata sektoritele, kus ühistegevus tootjate vahel on väga madal või sisuliselt
puudub, näiteks puu – ja köögiviljasektoris. Väiksemate liikmete arvuga ühistud peaksid ühinema, et läbi
tootmismahtude kontsentreerumise või kulude optimeerimise oma turujõudu kasvatada.
Eesti ekspordis on suur osa väärindamata toorainel ning tootjate sissetulekuid mõjutavad oluliselt hinna-
ja tootmisriskid. Tootjatele stabiilsemate sissetulekute ning välisturgudel konkurentsivõimelisuse
tagamiseks on vajalik ühistute sh tunnustatud tootjaorganisatsioonide müügitulu kasv liikme kohta ning
ühistute poolt loodud lisandväärtuse osakaalu tõus. Eesmärgi saavutamiseks on oluline hõlbustada
põllumajandusühistute juurdepääsu kapitalile ning finantsinstrumentidele laiemalt ning panustada
tootjaorganisatsioonide arendamisse kaasates senisest enam vajalikku know-how’d.
V3.2 - Lõpetada ebaausate kaubandustavade kasutamine tarneahelas
Põllumajandustootja ning toiduainetööstuse positsiooni tugevdamine aitab vähendada ka ebaausate
kaubandustavade kasutamist, mida kontsentreerunud ning tugevama läbirääkimispositsiooniga
jaekaubandusettevõtted endast nõrgema turujõuga tarneahela osalistele peale suruvad (SWOT EE3
võimalus 1, oht 1). Ebaausate kaubandustavade esinemine võib panna ettevõtja kasumi ja kasumimäära
surve alla, mille tulemuseks võib olla ressursside ümberpaigutamine ning isegi elujõuliste ja
konkurentsivõimeliste turuosaliste ettevõtlusest kõrvaldamine. 1. novembrist 2021 jõustus
põllumajandustoote ja toidu tarneahelas ebaausa kaubandustava tõkestamise seadus, mille eesmärgiks on
kaitsta põllumajandustoote ja toidu müüjaid ostjate ebaausate kaubandustavade eest.
V3.3 - Tõsta teadlikkust kvaliteedikavadest ja suurendada nende raames toodetud toodete osakaalu
ET 39 ET
Tarneahelat iseloomustab erinev turujõud selle lülide vahel (SWOT EE3 nõrkus 3), tootja positsiooni
tugevdamisel on üheks võimaluseks koonduda ja teha koostööd toodangu kvaliteedi tõstmiseks ning
kulude optimeerimiseks. Kvaliteedikavades osalemine võimaldab tõsta sissetulekuid toodangu eest
saadava kõrgema hinna ning ühiselt tehtud kvaliteedikava promotsiooni abil. 2022. aasta seisuga on Eestis
kaks riiklikult tunnustatud kvaliteedikava, mis keskenduvad rohumaal kasvatatud loomade liha tootmisele
ning kaks geograafilise tähisega toodet. Kuigi kvaliteedikavadega liitunud põllumajandustootjate arv
Eestis kasvab (SWOT EE 3 tugevus 2), siis puuduvad tootjatel endiselt piisavad teadmised kaasaegsest
ühistegevusest (EE3 nõrkus 2) ning kvaliteedikava eelistest. Tootjate ühistutesse koondumise eelduseks
on tootjate teadmiste kasv nii ühistegevusest, kvaliteedikavadest kui muudest koostöövõimalustest.
Sealjuures on oluline tõsta teadlikkust geograafilistest tähistest ja nendega seotud võimalustest ning
selleks on varasematel aastatel teadmussiirde meetmeid ka kasutatud. Senisest enam tuleb tähelepanu
pöörata ka tarbijate teadlikkuse tõstmisele, et tuua esile kvaliteedikavade raames toodetud toodete eeliseid.
V3.4 - Arendada toidusektori ettevõtjate koostööd ja turustusvõimalusi eelkõige läbi lühikeste
tarneahelate
Põllumajandustoodete väiketootjate arv väheneb ja see mõjutab negatiivselt maapiirkondade
sotsiaalmajanduslikku arengut. Maapiirkondades asuvatel väiketootjatel on sageli kvaliteetsed nišitooted,
kuid väiketootjatel on eraldiseisvalt madal turujõud (SWOT EE3 nõrkus 3) ning vähene võimekus teha
toodete turustamiseks investeeringuid ning turundustegevusi. Seetõttu on oluline jätkata lühikeste
tarneahelate ja kohalike turgude arendamist ning toetada investeeringuid põllumajandustoodete ja neist
töödeldud toodete turustamisvõimaluste arendamisse.
Lühikeste tarneahelate kontekstis tuleb pöörata tähelepanu võimalusele edendada koostööd ka teiste
toidusektori osapooltega, näiteks maaturismi ja kulinaaria valdkonnaga, kelle kaasabil on võimalik tõsta
tarbijate teadlikkust lühikeste tarneahelate kaudu turustavatest toodetest (SWOT EE3 võimalus 4; EE3
nõrkus 8).
V4.1 - Suurendada teadlikkust kliima, selle muutuste ja põllumajanduse vastastikusest mõjust
Vähendamaks survet keskkonnale, on vaja oluliselt enam teadmisi kliima, selle muutuste ja
põllumajanduse vastastikusest mõjust. Vajalik on viia läbi uuringuid ning nii riigisiseselt kui ka
rahvusvahelisel tasandil aktiivselt tegeleda KHG ja õhusaasteainete hindamise metoodika ja andmete
täpsustamisega ning vastava seire parendamisega. (SWOT EE4 nõrkus 1) Nende vajadusega tegeletakse
tehnilise abi vahenditest ja eraldi sekkumist ette ei nähta.
Sektori osapoolte kompetentsid kliimateadlike uute tehnoloogiate, teadustulemuste, digilahenduste ja
muude valdkondade osas vajavad pidevat täiendamist (SWOT EE4 nõrkus 2). Energia-, ressursi- ja
keskkonnasäästlike lahenduste väljatöötamine eeldab uute teadmiste loomist ning teadustulemustel
põhinevate uudsete lahenduste kättesaadavust ja ajakohase info sihtgruppideni viimist terviklikult toimiva
AKISe kaudu.
V4.2 - Eelistada keskkonnasäästlikku tootmist, investeeringuid, ringbiomajandusel tuginevaid lahendusi
Kliimaeesmärkide saavutamiseks ning põllumajandussektori konkurentsivõime hoidmiseks tuleb eelistada
keskkonnasäästlikku tootmist, investeeringuid keskkonnasäästlike ja innovaatiliste tehnoloogiate
rakendamiseks ja soodustada ringbiomajanduse põhimõtetel tuginevaid lahendusi, sh biogaasi ja
biometaani tootmist.
Suuremate kliimamõjuga keskkonnasäästlike investeeringuteks tuleb eelkõige toetada investeeringuid
bioenergial töötavate katelde soodustamiseks teraviljakuivatites, biogaasi traktorite kasutuselevõtmiseks
ning taastuvenergia kasutuselevõtmiseks põllumajanduses ja energiakokkuhoiu saavutamiseks
katmikaladel, mis kõik panustavad säästvasse energiasse (SWOT EE4 tugevus 4; nõrkus 4, 5; võimalus 1,
2, 5). Vajalikke investeeringuid on plaanitud toetada sekkumise põllumajandustootjate materiaalsed ja
immateriaalsed investeeringud kaudu.
V4.3 - Suurendada süsiniku sidumist muldades, kaitsta muldade orgaanilise süsiniku varusid ja pöörata
suure
ET 40 ET
Vaja on suurendada süsiniku sidumist muldades, kaitsta muldade orgaanilise süsiniku varusid ning
pöörata suuremat tähelepanu turvasmuldade kaitsele. (SWOT EE4 tugevus 2; nõrkus 2; võimalus 3, 4; oht
1) Sellele aitab kaasa turvasmuldade rohumaa alla viimine ja rohumaana hoidmine ning asjakohastel
juhtudel nendel aladel veerežiimi kohandamine. Neid tegevusi toetatakse erinevate sekkumiste kaudu
strateegiakava raames. Oluline on mineraalmuldadel orgaanilise süsiniku varu suurenemist soodustavate
ja KHG heidet vähendavate praktikate viljelemine ning suuremat tähelepanu tuleks pöörata
süsinikupõllundusele. Samuti tuleb rakendada täppisviljeluse praktikaid. Happeliste muldade
neutraliseerimisel on tõendatud positiivne mõju süsiniku sidumisele mullas, selle potentsiaali
realiseerimiseks tuleb soodustada mineraalmuldadel lupjamist. Lisaks on muude kliimamuutusi
leevendavate praktikate ja rohumaade ning metsade elurikkuse säilitamist soodustavate meetmete
rakendamine plaanitud läbi 5. ja 6. erieesmärgi (pärandniitude hooldamise toetus, väärtuslike rohumaade
säilitamise toetus, keskkonnasõbraliku majandamise toetus, mullakaitsetoetus, mahepõllumajanduse ja
ökoalade ökokava ning elurikkuse soodustamine Natura 2000 erametsades). Meetmete raames
soodustatakse ka agrometsandust, kuivõrd pärandniitude all mõeldakse muuhulgas puisniite,
puiskarjamaid, kui ka puittaimi maastikuelementidena.
V4.4 - Kiirendada süsiniku sidumist ja metsa kasvu
Süsiniku sidumise ja metsa kasvu kiirendamiseks on vaja panustada hooldusraiete (valgustus- ning
harvendusraied) õigeaegsesse tegemisse. (SWOT EE4 nõrkus 6) Oluline on motiveerida metsaomanikke
tegema õigeaegseid hooldusraieid ja kasutama õigeid metsakasvatuslikke võtteid. Tegevust rakendatakse
sekkumise metsa kliimamuutustega kohanemise investeeringute kaudu.
Metsakahjustuste ennetamiseks ja tagajärgedega toimetulekuks tuleb ellu viia tegevusi, mis aitavad ära
hoida või leevendada taime- ja ulukikahjustustest ning ekstreemsetest ilmastikuoludest tulenevaid
kahjustusi. (SWOT oht 2)
V4.5 - Soodustada ilmastiku riske maandavate maaparandusinvesteeringute tegemist
Kliimamuutustega suureneb ekstreemsete ilmastikunähtuste sagenemine. (SWOT EE4 oht 2) Seetõttu
tuleb toidu tootmiseks tagada maaparandussüsteemide toimine, maaparandustööde planeerimisel ja
elluviimisel tuleb arvestada kliimamuutuste mõjudega ning kliima- ja keskkonnaeesmärkidega, eelkõige
tuleb vähendada KHG heidet kuivendatud turvasmuldadel, mida kasutatakse põllumaana. (SWOT EE4
nõrkus 3) Seega on oluline soodustada nendel maadel veetaseme tõstmist näiteks veerežiimi kahepoolse
reguleerimise või seadedrenaaži rajamise abil. Järjest enam suureneb vajadus ka mineraalmaal soodustada
veerežiimi kahepoolset reguleerimist, mis võimaldab kasutusel olevat veeressurssi tõhusamalt säästa.
Saagipotentsiaali ära kasutamiseks ja ebasoodsate ilmaolude riski maandamiseks on vajalikud ka
niisutusinvesteeringud. Põllumajanduslikud maaparandusinvesteeringud, sh veetaseme tõstmine näiteks
veerežiimi kahepoolse reguleerimise- või seadedrenaaži abil, leiavad laiemat käsitlust erieesmärgi 1 ja
erieesmärgi 5 (maaparanduslikud keskkonnarajatised) teema all. Veeressurssi aitab tõhusamalt säästa
katmikalade vee taaskasutussüsteemide kasutuselevõtmine ning sademevee kasutamine, samuti
pidurdavad mõned maaparandussüsteemikeskkonnarajatised, nagu seadedrenaaž, puhastuslodu,
settebassein ja tuletõrjetiik vee äravoolu kiirust.
V4.6 - Tagada taimekasvatuses kliimamuutustega kohanemine
Kliimamuutustega kaasneb uute ning ohtlike taimekahjustajate levik, mille takistamiseks peab rakendama
tõhusat taimetervise kontrolli. (SWOT EE4 oht 2) Järjest enam suureneb vajadus rakendada täiendavaid
kahjustajate levikut ennetavaid meetmeid. Uute ning ohtlike taimekahjustajatega toime tulekuks on
oluline soodustada vabatahtlike riskide juhtimise kavade väljatöötamist ja rakendamist. Laiendama peab
teavitustegevust uute ning ohtlike taimekahjustajate ning sobivate ennetus- ja tõrjemeetmete kohta.
Sordiaretuses tuleb arvestada kliimamuutuste mõjudega, sh uute Eestisse jõudvate taimekahjustajatega.
Oluline on tagada meie kliimatingimustes vajalike omadustega (nt talvekindlus, lühike vegetatsiooni
periood jm), taimekahjustajatele hea vastupidavusega ja ressursitõhusate sortide ning neile sobiva
agrotehnika olemasolu ja kättesaadavus ning teabe jõudmine tootjani.
Oluline on jätkata kohalike ja vanade sortide kasvatamist, kuna nende võime kohaneda kliimamuutustega
on suurem tänu mitmekesisemale genofondile võrreldes uute sortidega. Sekkumine kohalikku sorti
taimede kasvatamise toetamiseks on kavandatud erieesmärgi 6 alt.
V4.7 - Suurendada ja mitmekesistada metsataimede kättesaadavust
ET 41 ET
Erametsataimlates kasutatavad tehnoloogiad ei taga hetkel erametsaomanikele vajalikus mahus metsataimi
ning erametsade uuendamise osakaal on vaid pool uuendusraiete pindalast. (SWOT EE4 oht 5) Kuna
taimed peaksid olema kasvukohale sobivad, siis on vajadus soodustada investeeringuid kodumaise
taimlamajanduse arendamiseks. Sekkumine taimlamajanduse arendamiseks on kavandatud erieesmärgi 4
alt.
V5.1 - Aidata kaasa pinna- ja põhjavett säästvate põllumajanduspraktikate kasutamisele
Veekogumite hea seisundi saavutamiseks tuleb kaasa aidata pinna- ja põhjavett säästvate
põllumajanduspraktikate kasutamisele. Leostumise vähendamiseks on vaja soodustada selliseid praktikaid
nagu talvine taimkate, vahekultuurid (püüdekultuurid), puhvervööndid, püsirohumaa osakaalu
suurendamine tundlikel aladel, haritava maa rohukamaras või orgaanilise multši all hoidmine. Väetiste
säästvaks kasutamiseks tuleb soodustada tasakaalustatud väetamist ja toitainebilansside tegemist ning
täppisviljelust. Taimekaitsevahendite kasutamise vähendamiseks tuleb toetada sünteetiliste
taimekaitsevahendite kasutamise piiramist ning integreeritud taimekaitse tõhusamat rakendamist.
Ekstensiivsema tootmise säilitamiseks vajab jätkuvalt toetust nii mahetootmine kui ka muu ekstensiivsem
majandamine, piisav maa ja veeressurss annab selleks võimaluse. Veekaitse eesmärkide saavutamisele
kaasaaitamiseks on kavas mitmeid sekkumisi, eelkõige keskkonnasõbraliku majandamise toetus, mulla- ja
veekaitsetoetus, mahepõllumajanduse ökokava jm.
V5.2 - Happeliste muldade neutraliseerimine
Happeliste muldadega põllumajandusmaa tootmispotentsiaali tõstmiseks ja süsiniku sidumise potentsiaali
realiseerimiseks tuleb senisest enam leida võimalusi nende neutraliseerimiseks, sh pidades silmas
ringmajanduse võimalusi. Põllumuldade lupjamist on plaanitud toetada keskkonnasõbraliku majandamise
toetuse lisategevusena.
V5.3 - Keskkonnahoidlike tehnoloogiate arendamise ja kasutuselevõtu soodustamine
Keskkonnale avalduva surve vähendamiseks tuleb soodustada keskkonnahoidlike tehnoloogiate
arendamist ja kasutuselevõttu, vajalikud on toetusskeemid keskkonnaalastele investeeringutele. Eelkõige
tuleks toetada täppisviljeluse tehnoloogiat (näiteks õhkardinaga taimepritsid ja täppisväetamisseadmed),
sõnniku- ja silohoidlate ehitamist ja renoveerimist sh katmist, välialadele söötmis- ja jootmisplatside
ehitamist ja renoveerimist, sügavallapanuga lautade põrandate lekkekindluse parandamist ning
maaparanduslike keskkonnakaitserajatiste ehitamist. Veesäästu soodustamiseks on vaja investeeringuid
katmikalal kasutatava vee ringlusesse võtmiseks. Vajalikke veekaitsele suunatud
keskkonnainvesteeringuid toetatakse investeeringusekkumiste (põllumajandustootjate materiaalsed
investeeringud, maaparanduslikud keskkonnakaitserajatised) kaudu. Ilmastiku muutlikkus(e kasv)ust ja
äärmuslike ilmastikutingimuste esinemissageduse suurenemisest tekkida võiva piirkondliku veepuuduse ja
liigniiskuse ohuga tegeletakse peamiselt 1. erieesmärgi alt.
V5.4 - Keskkonnaalase nõustamise arendamine
Keskkonnateadlikkuse tõstmiseks tuleb arendada keskkonna-alast nõustamist ja tagada selle kättesaadavus
põllumajandustootjatele. Senisest tõhusamalt tuleb tutvustada taimekaitsevahendite ja väetiste kasutamist
reguleerivate õigusaktide nõudeid, keskkonnasäästlikke agronoomilisi võtteid ja tehnoloogiaid, sh
digilahendusi. Vajalik on e-põlluraamatu rakendamise ja laialdase kasutuse soodustamine.
Nõustamisteenuse arendamisel tuleb arvestada ka sektori ees seisvate uute probleemidega nagu uued
taimehaigused jmt. Sekkumine on kavandatud horisontaalse eesmärgi alt.
V5.5 - Õhusaasteainete heitkoguste vähendamise programmist tulenevate nõuete ja meetmete
rakendamine
ET 42 ET
Vastavalt õhusaasteainete heitkoguste vähendamise riiklikule programmile aastateks 2020–2030 peab
Eesti riik tegelema programmist tulenevate nõuete ja meetmete rakendamisega. Õhukvaliteedi eesmärkide
saavutamiseks ja valdkondlike rahvusvaheliste kohustuste täitmiseks peab mh eelistama investeeringuid
mittetootlikkesse ammoniaagiheidet vähendavatesse tehnoloogiatesse nagu sõnnikuhoidlate katmine ja
sõnniku sisestuslaotus ning ammoniaaki püüdvate filtrite kasutamine. Sõnnikuhoidlate katmist tuleb
võimalusel soodustada koos biogaasi tootmisega, et vältida kasvuhonnegaaside heite suurenemist.
Õhukaitseks vajalikke investeeringuid on plaanitud toetada investeeringusekkumise (Investeeringud
keskkonnasäästlikku tehnoloogiasse ja rajatistesse) kaudu. Keeruka kontrollitavuse tõttu sõnniku
sisestuslaotust pindalapõhise sekkumise kaudu toetada ei plaanita.
V5.6 - Mullaviljakuse säilitamine
Mullaviljakuse säilitamiseks tuleb luua uusi ja tõhusamalt kasutada olemasolevaid teadmisi.
Põllumajandustootjaid tuleb jätkuvalt motiveerida mullaanalüüsi näitude jt mullaandmetega ning
mullaprotsesse ja mullatervist mõjutavate teguritega arvestama (sh kaasaegsete digilahenduste abil). Kuigi
erodeerinud muldade osakaal on väike, tuleb selle hoidmiseks soodustada toitainete kadu ja erosiooni
vältivate tehnoloogiate ja viljeluspraktikate kasutamist sh maa püsirohumaa alla viimist ja püsirohumaana
hoidmist. Mullaviljakuse parendamiseks, sh optimaalse fosfori- ja kaaliumisisaldusega põllumuldade
osakaalu suurendamiseks on vajalik soodustada väetiste, sh loomakasvatuses tekkiva sõnniku tõhusat
kasutamist. Orgaanilise aine säilitamiseks ja suurendamiseks mullas tuleb jätkuvalt tähelepanu pöörata
viljavahelduse järgimisele ning liblikõieliste kasvatamisele, soodustada vahekultuuride kasvatamist ja maa
talvise taimkatte alla jätmist. Turvasmuldade harimist tuleks piirata ning soodustada tuleks orgaanilise
süsiniku varu säilimist soodustavate põllumajanduspraktikate levikut. Tuleks tõsta teadlikkust
mullatervisest sh muldade tihenemise vältimisest. Mullaviljakuse säilitamiseks on kavandatud mitmeid
sekkumisi, eelkõige keskkonnasõbraliku majandamise toetus, vee- ja mullakaitsetoetus. Sõnniku
laotamine on reguleeritud veeseadusega ja selle kohta eraldi sekkumist ette ei nähta.
V5.7 - AKISe terviklik toimimine
Säästva arengu edendamiseks vajalike lahenduste väljatöötamine eeldab uudsete teaduspõhiste lahenduste
kättesaadavust ja ajakohase info sihtgruppideni viimist. Kuna põllumajandustootjate kompetentsid uute
tehnoloogiate, teadustulemuste ringmajanduse, uute ärimudelite ja digilahenduste osas vajavad pidevat
täiendamist, tuleb jätkata innovatsiooni ja teadmussiirde toetamist, lisades paindlikkust ja täiendavaid
võimalusi teemaderingi ja sihtgruppide osas. Oluline on toetada innovatsiooni ja teadmussiirde praktilist
rakendamist põllumajandustootmises. Sekkumine on kavandatud horisontaalse eesmärgi alt.
V5.8 - Tagada avalikkusele piisav ja usaldusväärne info põllumajanduse mõjust keskkonnale
Avalikkusele tuleb tagada piisav ja usaldusväärne info põllumajanduse mõjust keskkonnale. Suurenema
peab maht ja võimekus seirata ja analüüsida kogutud andmeid põllumajanduse keskkonnasurve kohta ning
nõuete järgimise üle järelevalvet teostada. Kvaliteetne informatsioon peab võimaldama probleemkohtade
tuvastamist ning senise tegevuse tulemuslikkuse hindamist. Vajadusega hinnata ÜPP sekkumiste mõju
keskkonnale tegeletakse tehnilise abi vahenditest ja eraldi sekkumist selleks ette ei nähta.
V5.9 - Pidurdada põllumuldadele elamurajoonide, teede, tootmishoonete ja kaevanduste rajamist
Põllumajandustootmise sh ekstensiivsema tootmise säilimist ja laienemist võib ohustada soov rajada
põllumuldadele elamurajoone, teid, tootmishooneid, kaevandusi jmt. Probleemiga tegeletakse riikliku
poliitika kujundamisel ja eraldi sekkumist ette ei nähta.
V6.1 - Mahepõllumajandusmaa ja keskkonnameetmetega hõlmatud maa osakaalu hoidmine ja
suurendamine
Eesti tugevuseks on mahepõllumajandusmaa ja põllumajanduskeskkonna meetmetega hõlmatud maa suur
osakaal, mida tuleb hoida samal tasemel ja võimalusel suurendada. Loodusega arvestav majandamine
tagab elurikkuse ja elupaikade säilimise ning ökosüsteemi teenuste toimimise, samuti liigirikaste ja
mitmekesiste poollooduslike koosluste ning kõrge loodusväärtusega püsirohumaade säilimise. Need
kooslused on olulised ökosüsteemi teenuste pakkujad, seal kasvavad mitmed kaitsealused liigid ning nad
on vajalikud rekreatsiooniks ja kliimaregulatsiooniks.
V6.2 - Elurikkust soodustavate majandamispraktikate kasutamise ja kasutuselevõtu toetamine
ET 43 ET
Elurikkuse, sh põllulindude, tolmeldajate ja kasurite säilitamiseks ja nende arvukuse suurendamiseks
põllumajandusmaastikel on vajalik toetada elurikkust soodustavate majandamispraktikate kasutamist ning
kasutuselevõttu. Lindude, tolmeldajate ja kasurite soodustamiseks põllumajandusmaastikus saab kasutada
erinevaid majandamisvõtteid. Haritaval maal on võimalik toetada lindude ja putukate toitumis- ja
pesitsusalade säilitamist ja rajamist (nt külvamata alad, loodusliku rohumaa lapid või ribad, puuderead
põldudel ja põlluservades, mesilaste korjealad) ning kasureid säästva agrotehnoloogia (sünteetiliste
taimekaitsevahendite piiramine või asendamine mehhaaniliste umbrohutõrje seadmetega või biotõrjega,
viljavaheldus, kultuuride mitmekesisus, erinevad põllutööde ja niitmise ajad) kasutamist. Niidetavatel
rohumaadel saab elurikkust soodustada nt üle aasta hooldamisega, hilisema või osalise ja keskelt-lahku
või servast-serva niitmisega ja võimalikult vähese rohukamara kahjustamisega. Mõõdukas ekstensiivne
karjatamine suurendab elurikkust ning hoiab niidu- ja rohumaade taimestiku mitmekesisena, luues
elupaiku nii eri liiki taimedele ja putukatele kui ka maas pesitsevatele haudelindudele. Liigirikaste niitude
paiknemine põllumajandusmaastike vahel parandab oluliste ökosüsteemiteenuste nagu tolmeldamine ja
kahjuritõrje, kättesaadavust põllukultuuridele, mis on vajalik integreeritud taimekaitse tulemuslikuks
rakendamiseks.
V6.3 - Kompenseerida elurikkust säästvaid tehnoloogiaid, maastikuelementide rajamist, karjatamist
Lisaks majandamispraktikate toetamisele on oluline kompenseerida ka elurikkust säästvaid tehnoloogiaid,
maastikuelementide rajamist ning karjatamist soodustavaid investeeringuid, mille soetamise võimalusi
pidurdab rahaliste vahendite nappus. Maastike mosaiiksuse ja sidususe suurendamiseks, elurikkuse ja
ökosüsteemiteenuste tagamiseks tuleb soodustada maa mitmekesist kasutust. Oluline on toetada erinevaid
majandamiseviise (erinevad kultuurid, ökoalad, väiksemad põllud, püsirohumaad), maastikuelementide
säilitamist ning uute elementide rajamist, et suurendada looduslikele liikidele sobivate elupaikade hulka.
Mosaiiksuse heal tasemel hoidmisele suunatud tegevuste juures tuleb tähelepanu pöörata ka piirkondade
erisustele.
V6.4 - Elurikkuse säilimine erametsades
Eesti tugevuseks on metsade rohkus. Elurikkuse säilimisele tuleb tähelepanu pöörata ka erametsades.
Selleks et tagada keskkonnakaitseliste eesmärkide ning bioloogilise ja maastikulise mitmekesisuse
säilimine ning taastada EL-s ohustatud taime- ja loomaliikide ning ohustatud elupaigatüüpide soodne
seisund Natura 2000 võrgustikus ja kaitsealadel, tuleb erametsaomanikul osaliselt või täielikult loobuda
raietest või muudest tulutoovatest tegevustest metsas. Selleks, et säilitada sissetulek metsandusest, tuleb
leida võimalus toetada kaitsealadel metsa majandamisest loobumise tõttu saamata jäänud tulu.
Tulundusmetsades tuleb võimalusel soodustada segapuistute kujundamist jättes hooldusraide tegemisel
vastavalt koosseisule kasvama muid lehtpuid. Segapuistu on tormikindlam ning kahjurid ei saa metsale nii
palju kahju tekitada. Hooldusraideid toetatakse sekkumise „Investeeringud metsa kliimamuutustega
kohanemiseks“ raames.
V6.5 - Põllumajandusloomade ja kultuurtaimede geneetilise mitmekesisuse hoidmine
Lisaks looduslike liikide ja nende elupaikade kaitsmisele on oluline ka koduloomade ja kultuurtaimede
geneetilise mitmekesisuse hoidmine. Kultuuripärandi ja geneetiliste ressursside säilitamine on oluline nii
bioloogilisest, kultuurilisest kui ka majanduslikust seisukohast, kuna mitmekesiste tunnustega
heterogeensed populatsioonid kannavad endas omadusi, mida on võimalik kasutada ka kultuurtõugude ja -
sortide aretamisel. Lisaks säilikute säilitamisele geenipangas on väga oluline toetada taimesortide ja
loomatõugude kasvatamist laialdaselt põllumajandustootmise ühe osana, mitte hoida neid ainult
säilitamise eesmärgil. Suure genofondiga vanemad kohalikud sordid suudavad pideva kasvatamise korral
kohalikes oludes nii keskkonnatingimuste kui ka kliimamuutustega paremini kohaneda. Kohalikud sordid
ja tõud on samuti seotud meie toidukultuuriga ja mitmekesistavad meie toidulauda.
V6.6 - Soodustada veekogumeid säästvaid põllumajanduspraktikaid
Pinna- ja põhjavee kvaliteedi tagamiseks on vajalik soodustada veekogumeid säästvaid
põllumajanduspraktikaid. Muldade kaitseks tuleb soodustada mullatervisele positiivset mõju avaldavate
viljeluspraktikate rakendamist.
V6.7 - Uute teadmiste loomine, ajakohase info sihtgruppideni viimine
ET 44 ET
Ettevõtetele praktiliste lahenduste väljatöötamine eeldab uute teadmiste loomist ning teadustulemustel
põhinevate uudsete lahenduste kättesaadavust ja ajakohase info sihtgruppideni viimist.
Põllumajandustootjate, metsamajandajate ja maaomanike ning avalikkuse keskkonnateadlikkuse
suurendamiseks ja keskkonnahoidlike lahenduste praktikasse jõudmiseks tuleb jätkuvalt toetada
innovatsioonikoostööd, teadmussiirde tegevusi ning edendada keskkonnanõuande kättesaadavust ka
spetsiifilistel teemadel. Vähendamaks põllumajanduse survet keskkonnale, on vaja oluliselt enam teadmisi
kliimamuutuste mõjude leevendamise võimaluste ja kliimamuutustega kohanemise kohta, põllu- ning
metsamajanduse vastastikusest mõjust, maastike, elurikkuse ja ökosüsteemiteenuste seisundist, nende
pakutavate teenuste toimimisest põllumajanduses ja metsanduses ning innovaatiliste, keskkonnasäästlike
võtete ja tehnoloogiate kohta. Põllumajandustootjate ja metsamajandajate kompetentsid uute
tehnoloogiate, teadustulemuste ja digilahenduste osas vajavad pidevat täiendamist. Maastike, elurikkuse ja
ökosüsteemiteenuste seisundi seireks ei ole sekkumist ette nähtud.
V7.1 - Soodustada põllumajandussektoris põlvkondade vahetust ja aidata kaasa noortel
põllumajandusettevõtlu
Eestis on alla 40-aastaste põllumajanduslike majapidamiste juhtide osakaal 17% kogu majapidamiste
juhtide arvust, kuid üle 65 aastaste ja alla 40 aastaste juhtide suhe on 1,5. Põlvkondade vahetus vajab
motivatsiooni, kuna põllumajandussektor ei ole noorte hulgas atraktiivne (SWOT EE7 oht 2). Seetõttu on
oluline ka uuel perioodil jätkata noortele suunatud sissetulekutoetuse rakendamisega panustades noorte
sissetulekute stabiilsusesse ja soodustades noorte põllumajandustootjate alustamist põllumajandusega.
Lisaks käesoleva programmperioodiga suurendatakse toetusõiguslike hektarite arvu esimese 260-ni
(praegusel perioodil on noore toetuse ühtse pindalatoetuse (ÜPT) keskmine pind 79 ha ja noorte toetust
(NPT) maksti kuni 39 ha eest), mis omakorda võiks tuua juurde rohkem noori põllumajandustootjaid.
Noore põllumajandustootja otsetoetuse rakendamise üheks tingimuseks on olnud, et toetuse saamise
maksimaalne periood on 5 aastat, ka sama tingimus on seatud uue perioodi noorte sissetulekutoetusele.
Vaadates taotlemisandmeid, siis 2019. aastal määrati antud toetust 854 taotlejale ning 2020. aastal aga 616
taotlejale. Selline vähenemine on põhjendatud eelpool mainitud tingimusest, et paljudel taotlejatel hakkab
5-aastane toetuse saamise perioodi lõppema ning seetõttu toetuse saajate arv väheneb.
Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja toetus koosmõjus ligipääsuga soodsale kapitalile
läbi finantsinstrumendi ning otsetoetuste raames põlvkondade vahetuse toetamise on noorte
põllumajandusse suundumisele positiivset mõju avaldanud, mistõttu on oluline jätkata noortele suunatud
meetmete väljatöötamise ja rakendamisega. (SWOT EE7 nõrkus 2 ja 4)
Et maapiirkonna elanikkond oleks aktiivne ja elujõuline, tuleb luua paremad eeldused põlvkondade
vahetuseks ettevõtluses. Seda nii perekondade siseselt kui ka ettevõtete juhtimise tasandil. Edaspidi tuleb
noortele ettevõtjatele, senisest enam tuge pakkuda. Vajalik on teadmiste ja oskuste taseme tõstmine läbi
nõuandeteenuste, mentoriprogrammide, täiend- ja ümberõppevõimaluste ning välipraktikate, mis tagaksid
praktilised teadmised ettevõtte igapäevaseks juhtimiseks. Kuna tehnoloogia ja põllumajanduslik praktika
on pidevas arengus, siis järjepidev teemadega kursis olek on vajalik, et vältida võimalikku teadmistega
mahajäämust (SWOT EE7 oht 7).
V7.2 - Aidata kaasa põllumajandusettevõtlusega alustamisele investeeringute soodustamise kaudu
Vaja on luua eeldused, mille abil lisanduks põllumajandus- ja toidusektorisse ning maaettevõtlusesse uusi
osalejaid ning mis lihtsustaks nende ettevõtlusega alustamist ja arengut. Selleks tuleb noortele
põllumajandustootjatele luua paremad eeldused pangalaenu saamiseks ja põhivara sh maa ostuks. Nii
noorte põllumajandustootjate kui alustavate mikro- ja väikeste töötlemisüksuste puhul on oluline
suurendada ligipääsu kapitalile, kasutades selleks ka finantsinstrumentide võimalusi. (EE 7 SWOT
nõrkused 3, 4 ja 5)
V7.3 - Innovaatiliste teaduspõhiste lahenduste olemasolu
Noorte põllumajandustootjate jaoks aitab maapiirkondade atraktiivsust tõsta innovaatiliste teaduspõhiste
lahenduste olemasolu. Kuna uued tehnoloogiad, teadustulemused ja digilahendused on pidevas
arenemises, tuleb jätkata innovatsiooni ja teadmussiirde toetamist, lisades paindlikkust ja täiendavaid
võimalusi teemaderingi ja sihtgruppide osas. (EE 7 võimalus 1)
V8.1 - Luua eeldused atraktiivsete, hästi tasustatud töökohtade tekkeks, mis oleks atraktiivsed ka noortele
ET 45 ET
Maapiirkonna elujõulisuse tagamiseks on vajalik luua eeldused atraktiivsete ja hästi tasustatud töökohtade
tekkeks (EE8 SWOT nõrkus 3), mis oleksid atraktiivsed ka noortele vähendamaks viimaste lahkumist
maapiirkonnast (EE8 SWOT oht 1). Selleks tuleb jätkuvalt soodustada lisandväärtust loovate
majandustegevuste ja -valdkondade arendamist ning luua ettevõtjatele võimalused turutõrgete
leevendamiseks, investeerimisvõimekuse suurendamiseks ja kapitalile paremaks juurdepääsuks läbi
finantsinstrumentide (EE8 SWOT nõrkus 1,2 ja tugevus 4). Ettevõtjate konkurentsivõime tugevdamiseks
on vajalik suurendada ettevõtjate teadlikkust, motivatsiooni ja võimekust ettevõtte arendamiseks,
tootearendusega tegelemiseks, teadmiste ja oskuste taseme kasvatamiseks ning uutele turgudele
sisenemiseks (EE8 SWOT võimalus 1). Oluline on kasvatada kompetentsi teadustulemustel põhinevate
uudsete lahenduste, tehnoloogiate ja digilahenduste laialdasemaks kasutuselevõtuks ning kasutada
efektiivselt ära ettevõtluseks olemasolev taristu (EE8 SWOT võimalus 3 ja tugevus 2).
V8.2 - Arendada olemasolevaid aktiivseid kogukondi, kaasata noori, kasvatada tugevaid kohalikke
kogukondi
Oluline on kasutada olemasolevat tugevust ning arendada aktiivseid kogukondi, kaasata noori ning
kasvatada tugevate kohalike kogukondade osakaalu (EE8 SWOT tugevus 1). Vajalik on teostada
kogukondlikult maapiirkonna elu- ja ettevõtluskeskkonna arendamist ning nutikate ja innovaatiliste
lahenduste leidmist teenuste osutamiseks (EE8 SWOT nõrkus 2 ja 3 ning oht 4). Varasem kogemus
kohalikul algatusel põhineva alt üles lähenemisviisi (LEADER-lähenemine) rakendamisel on osutunud
tõhusaks vahendiks kohaliku suutlikkuse ning atraktiivsuse kasvatamisel, sh teenuste osutamise ning
kestliku ja mitmekesise elukeskkonna tagamisel, vaesuse vähendamisel ja töökohtade ning innovatsiooni
loomisel maapiirkonna majanduses (EE8 SWOT nõrkus 4 ja võimalus 2). Selle jätkamiseks tuleb anda
kohalikele kogukondadele lisaks maaelu- ja kalanduspoliitikale suurem otsustusõigus ka muudes
poliitikates. Suuremat tähelepanu tuleb pöörata maaelu ja kohaliku kogukonna terviklikule nutikale
toimimisele, mille tagamiseks tuleb maapiirkondades jätkuvalt toetada innovatsiooni ja digitaliseerimist
läbi LEADER-lähenemise ning toetada uusi kogukondi liitvaid algatusi (nt arukad külad), parandada
maaelu mainet (EE8 SWOT oht 3), suurendada altpoolt tuleva algatuse tähelepanu keskkonna- ja
kliimaeesmärkide suundumustel, toetada noori tulevikuliidreid ning suurendada sotsiaalset kaasatust (EE8
SWOT nõrkus 6). Kohalikul tasandi kaudu on võimalik kasutada kohapealse taristu olemasolu (EE8
SWOT tugevus 2) kasutades seda elu-ja ettevõtluskeskkonna arendamiseks (EE8 SWOT nõrkus 2) ning
vähendada seeläbi maapiirkondadest lahkumist (EE8 SWOT oht 1).
V8.3 - Tagada juurdepääs kiirele andmesidele, soodustada kaasaaegsete IKT-võimaluste kasutuselevõttu
Maapiirkonna elu- ja ettevõtluskeskkonna arendamiseks ning riigis pakutavate e-teenuste sujuvaks
kasutamiseks (EE8 SWOT tugevus 3) on oluline tagada juurdepääs kiirele andmesidele ja soodustada
kaasaaegsete infotehnoloogiliste võimaluste tõhusamat kasutusele võtmist. Sünergia loomise, kompetentsi
kasvatamise ja efektiivsuse tagamise seisukohast tuleb suuremat tähelepanu pöörata maapiirkonna taristu
arendamisele ning sealsete tõmbekeskuste terviklahenduste edendamisele. Aastatel 2021 kuni 2027 on
Vabariigi Valitsus otsustanud toetada püsiühenduste rajamist turutõrkepiirkondades kokku 69,29 miljoni
euroga, millest 24 mln eurot on taasterahastu NextGenerationEU (ehk Recovery and Resilience Facility,
RRF) vahendid ja 45 mln eurot on Euroopa Regionaalarengufondi (ERF) vahendid. Seejuures on
prioriteediks seatud just kiire interneti ühenduse tagamine maapiirkonnas. Eeltoodust tulenevalt ning
vältimaks erinevate toetusmeetmete dubleerimist vastavat sekkumist ÜPP kava raames nendeks
tegevusteks ei planeerita. Küll aga on oluline arendada valdkondade üleseid digilahendusi teenuste
kättesaadavuse parendamiseks või kiire internetiühendusega väikeettevõtete ühiskasutuseks olevate
võimaluste loomiseks koos nõustamisteenuse kasutamise võimalusega, nö digital hub’i laadsete algatuste
edendamine. Mainitud algatused on eelduseks kohalike tõmbekeskuste tekkimiseks ning maapiirkondade
atraktiivsuse suurendamiseks (EE8 SWOT võimalus 2). Edendada tuleb ka maa- ja linnapiirkondade
arengu sidustamist soodustavaid tegevusi, tagamaks piirkondade terviklik areng, seejuures tagada võrdsed
tingimused kõigile ühiskonnas osalejatele (EE8 SWOT nõrkus 6).
V8.4 - Toetada katseprojekte, erinevate tehnoloogiate arendamist, innovatsiooni bioressursside
kasutamiseks
ET 46 ET
Strateegia Eesti 2035 toob Eesti majandusele oluliste valdkondade võimekuse suurendamisel välja
kestliku biomajanduse arendamise ja Eesti kujundamise biomajanduse tunnustatud arenduskeskuseks
Euroopas, milleks tuleks muu hulgas toetada katseprojekte ning erinevate tehnoloogiate arendamist ja
innovatsiooni soodustamist bioressursside paremaks ja säästlikumaks kasutamiseks (EE8 SWOT tugevus
5). Mahukaid, Eesti majanduse jätkusuutlikku kasvupotentsiaali tugevdavaid bioressursside väärindamise
suurinvesteeringuid toetatakse RRF vahenditest (EE8 SWOT tugevus 4).
V8.5 - Panustada ka esmatootjatele sobivate väiksemate biorafineerimisüksuste loomisesse
PõKa rõhutab vajadust panustada ka esmatootjatele sobivate väiksemate biorafineerimisüksuste
loomisesse, toetades vajalikku arendustegevust, samuti esmatootjate kaasamise vajadust
biotoorainepõhiste lahenduste leidmisse ning kõrgema lisandväärtuse loomist maapiirkondades (sh uute
biotehnoloogiliste protsesside ja toodete väljatöötamine) (EE8 SWOT nõrkus 5). PõKa biomajanduse üks
olulisi suundi on jääkide ja kõrvalsaaduste kasutuselevõtt väärtusliku ressursina, näiteks
bioenergia/biogaasi tootmiseks (sh kohapealse töötleva tööstuse energiaga varustamiseks) (EE8 SWOT
võimalus 5). Seega on ringbiomajanduse seisukohast oluline kasvatada bioressursi (sh kõrval- ja
kaassaaduste ning jääkide) töötlemisvõimekust ja tooraine ekspordi asemel seda enam väärindada ning
töödelda kõrgema lisandväärtusega toodeteks, sh bioväetised ja -materjalid (EE8 SWOT võimalus 4).
V8.6 - Vaesuse vähendamine, soolise võrdsuse suurendamine ja põhiteenuste kättesaadavus sotsiaalse
heaolu t
Strateegiaga „Eesti 2035” seati eesmärgiks kasvatada ja toetada inimeste heaolu nii, et Eesti oleks ka
kahekümne aasta pärast parim paik elamiseks ja töötamiseks. Strateegia näeb ette, et elukeskkonna
kujundamisel arvestatakse kõigi inimeste vajadustega ning otsustes järgitakse läbivalt kvaliteetse ruumi
põhialuseid ja kaasava disaini põhimõtteid, et tagada igaühele nii vaimse, füüsilise kui ka digiruumi
ligipääsetavus ja mugavus. Vajadus on luua kõigile inimestele võrdsed võimalused sõltumata soost,
elukohast või haridusest (EE8 SWOT nõrkus 4 ja 6). Seejuures on äärmiselt oluline tagada kõikidele
ühiskonnagruppidele ligipääs neile vajalikele teenustele ning tagada heaolu läbi elukaare (EE8 SWOT
nõrkus 4). Ühtekuuluvuspoliitika üheks suunaks on valitud Sotsiaalsem Eesti, mille kaudu toetatakse
sotsiaalse heaolu, sh vaesuse vähendamise, soolise võrdsuse suurendamise ja sotsiaalvaldkonna teenuste
kätte saamist, toetades sotsiaalse ebavõrdsuse vähendamist. Euroopa Sotsiaalfond+ vahenditest on
planeeritud 96 mln sotsiaalse ja tervishoiu taristu investeeringuteks, 73 mln lastele ja noortele, sh laste
heaolu ja sotsiaalse kaasatuse suurendamisele ning üle 60 mln eakate ning enim puudust kannatavate
inimeste abistamiseks. Täiendavalt on planeeritud üle 200 mln erinevate õppe ja teadustegevustele
toetamaks kõikide ühiskonnagruppide võimalust tagada endale kvaliteetne elukorraldus.
Vajadus on tegeleda sotsiaalse kaasatusega ka kohalikul tasandil ning tagada maapiirkonnas
sotsiaalteenuste kättesaadavus (EE8 SWOT nõrkus 4) ning tagada inimväärikus ja tõsta sotsiaalset
kaasatust (EE8 SWOT nõrkus 6).
V8.7 - Tagada juurdepääs erametsamaadele
Maakasutuse otstarbekamaks muutmisel on oluliseks ka erametsamaal paiknevate teede olukor.d. Erateede
kandvevõime on ebapiisav ja need on halvas tehnilises seisukorras. Eriti keeruline on olukord suure
metsasusega piirkondades, kus erametsamaale puuduvad juurdepääsuteed. Samuti on probleemiks rasked
masinad, mispõhjustavad pinnasekahjustusi maatulundusmaal.
V9.1 - Rakendada vabatahtlikke kõrgemaid standardeid, kvaliteediskeeme ja programme
ET 47 ET
Lähtuvalt ühiskonna ootustest eetilisele ning nii inimeste kui ka loomade tervist ja heaolu toetavale
toidutootmisele on vaja rakendada vabatahtlikke kõrgemaid standardeid, kvaliteediskeeme ja programme,
mille kaudu parendatakse loomade heaolu, vähendatakse ravimite ning pestitsiidide kasutust ja taudide
levikut.
PõKa näeb ette loomatervise valdkonna eesmärkidena, et Eesti on vaba eriti ohtlikest loomataudidest ning
üldine karjatervise tase ja loomade heaolu paraneb.
Eestis on ajalooliselt tänu soodsale geograafilisele asendile ja tõhusale veterinaarteenusele (nii riiklik
veterinaarjärelevalve kui ka veterinaarpraksis) suudetud säilitada hea loomatervise staatus rahvusvahelist
kaubandust mõjutavate eriti ohtlike loomataudide osas. (EE9 tugevus 3) Loomatervise ja -heaolu hea tase
toetab kasumlikku põllumajandustootmist ning sellest sõltuvad loomade ja loomsete saadustega
kauplemise võimalused EL-is ning eksport kolmandatesse riikidesse.
Laiem teadlikkus loomade heaolust ja ühiskonna ootused läbipaistvale, eetilisele ning nõuetekohasele
tootmisele ja täiendavatele kõrgematele standarditele on hüppeliselt tõusnud. Kõrgete loomatervise ja
heaolu standardite rakendamisega edendatakse häid põllumajandustavasid, millega ennetatakse
loomahaiguste levikut ja vähendatakse antimikroobsete ravimite kasutamist olles vastavuses loomakaitse
ja säästva arengu põhimõtetega.
Erinevate tervisenäitajate kogumise ja analüüsimise tulemusel saame hinnata karja tervise alast olukorda
ja vajadusel näha ette tegevused olemasolevate terviseprobleemide lahendamiseks ning uute
ennetamiseks. (EE9 nõrkus 1 ja 2) Vaja on koolitada karjaterviseprogramme nõustavaid veterinaararste,
kes aitavad kogutud terviseandmeid analüüsida ja hinnata ning koostöös loomapidajaga näevad ette
tegevusi karja tervise edendamiseks. Terviseandmete kogumiseks on vaja arendada kasutajasõbralikke
andmekogumise rakendusi. Seda toetab ka valdkondliku arengukava (PõKa) eesmärk, luua
andmestruktuur vabatahtlikuks andmevahetuseks ettevõtjate ning riiklike organisatsioonide vahel, et
vähendada aruandluse vajadust.
Loomapidamisel ei arvestata alati loomatervisest ja loomaheaolust tulenevaid vajadusi ja antibiootikumide
kasutamisel ei lähtuta alati parimatest praktikatest. Loomakasvatajatel on vähene teadmine ravimite
kasutamise seostest karja üldise tervise tasemega. Ravimite vastutustundetu kasutamine on üks peamisi
põhjuseid mikroobide antibiootikumiresistentsuse (AMR) väljakujunemisel (EE 9 nõrkus 3). Oluline on
tõsta üldist teadlikkust, tõhustada järelevalvet antibiootikumide kasutamise üle ning luua antibiootikumide
kasutamisest teavitamise süsteem. Eestis rakendatakse antibiootikumiresistentsuse (antimicrobial
resistance, AMR) riiklikku programmi. Loomisel on antimikroobsete ravimite kasutamise kohta andmete
kogumise süsteem.
Eesti karjade tervisealast olukorda mõjutavad suures osas karjas levivad nakkushaigused. Mõnede
produktiivsusega seotud haiguste, nagu nakkava rinotrahheiidi ja viirusdiarröa olemasolu piirab lisaks
karjatervise ja tootmise eesmärkide saavutamisele ka loomade ekspordivõimalusi. Loomapidaja,
põllumajandustootjate ühendus või muu isik saab omal kulul algatada nende loomataudide
tõrjeprogramme, mille kohta ei ole koostatud riiklikke programme. Siiani ei ole selliseid programme
Põllumajandus- ja Toiduametile heakskiitmiseks esitatud ning koostööd riigi ja põllumajandussektori
vahel tuleb tõhustada.
Eestis kasvab ligikaudu 250 000 piima- ja lihaveist. Elusveiste ekspordis moodustavad noorloomad
märkimisväärse osa,noorloomade eksport on EL sisene.Hetkeseisuga on Eesti loomakasvatajad võrreldes
muude riikidega ebavõrdsetes tingimustes ja nende konkurentsivõime on madal, sest majanduslikku mõju
avaldavate loomataudide tõrjeprogrammide koostamine on loomakasvatajale kulukas ja sellistes
tingimustes ei suudeta olla konkurentsivõimelised. Taudide kontrollimise ja/või likvideerimise üle on
põllumajandustootjatel suur huvi, sest see võimaldab parandada nende üldist positsiooni – nende peetavad
loomad on tervemad, väheneb antibiootikumide kasutamine ning lisaks suurenevad võimalused
loomadega kauplemiseks ja ekspordiks. Selleks tuleb loomapidajaid motiveerida majanduslikku mõju
avaldavate loomataudide tõrjeprogrammide kasutusele võtmisele ja rakendamisele.
Piimaveiste karjatamine on aasta-aastalt vähenenud. Piimaveiseid koondatakse üha enam suurtesse
karjadesse, kuid karjatamise korraldamine suurte karjade puhul on keeruline ning võib kaasa
tuuapiimatoodangu languse, seda eriti väga kõrge piimatoodanguga veiste puhul. Hobused vajavad palju
värskes õhus liikumist, kuid nende pääs välialadele on piiratud. Senisest enam peaks hobustele
võimaldama pääsu avaratele rohtsetele karjamaadele ja seetõttu on vaja nende karjatamist jätkuvat
toetada. Karjatamine tagab kariloomadele loomuomased pidamistingimused ja tugevama tervise.
Puuris pidamisele alternatiivsete pidamissüsteemide rakendamine on Eesti munakanakasvatuses veel vähe
ET 48 ET
levinud ja seepärast vajab sellele üleminek jätkuvalt toetamist. Vutikasvatuse eripärade tõttu ei rakendata
munejate vuttide puhul alternatiivseid pidamissüsteeme. Vuttide heaolu saaks suurendada, kui
V9.10 - Mahepõllumajanduses mahetoodangu suurendamine, vähendades mahesaaduste töötlemist
tavasaadustena
Põllumajandusmaa on Eestis üldiselt ekstensiivses kasutuses ning ligikaudu viiendik Eesti
põllumajandusmaast on mahepõllumajanduslikus kasutuses. Mahepõllumajanduses peab suurendama
mahetoidu toodangut vähendades seejuures mahesaaduste töötlemist tavasaadustena. Mahetoodangu
tootmise ja töötlemise arendamisel on oluline võimekus vastata uutele ja arenevatele tarbimiseelistustele.
V9.11 - Kasvatatavate põllu- ja aiakultuuride mitmekesisus, kohalikesse oludesse sobivate sortide
olemasolu
Muutuvate kliima- ja keskkonnatingimustega kohanemisel on oluline kasvatatavate põllu- ja aiakultuuride
mitmekesisus ning kohalikesse oludesse sobivate sortide olemasolu. Eestil on pikk sordiaretuse
traditsioon. Sordiaretuse aluseks on Eesti põllumajanduskultuuride geneetiline ressurss, mida kogutakse,
uuritakse ning säilitatakse geenipangas ja kollektsioonaedades. See tagab kohaliku geneetilise
mitmekesisuse ja ka kultuuripärandi säilimise ning kindlustab võimaluse taastada põllumajandustootmine
olukorras, kui taimekahjustajate või muude keskkonnategurite tagajärjel on tekkinud kahjud.
V9.2 - Tõsta loomapidajate teadmisi karjatervisest üldiselt
Lisaks loomataudide ennetamisele ja tõrjele vajavad tõstmist loomapidajate teadmised karjatervisest
üldiselt, sealhulgas oskused rakendada tõhusat enesekontrollisüsteemi ning ettevõttepõhiseid
karjaterviseprogramme. Karja tervis sõltub suurel määral farmi üldisest hügieenitasemest ja rakendatud
bioturvalisuse meetmetest. Erinevate tervisenäitajate kogumise ja analüüsimise tulemusel saame hinnata
karja tervise staatust ja vajadusel näha ette tegevused olemasolevate terviseprobleemide lahendamiseks
ning uute ennetamiseks. Pikaajaliste programmide (PIP) kaudu saab karjatervise programmide vajalikkuse
ja põhimõtete kohta anda teadmisi ka loomapidajatele.
V9.3 - Suurendada bioturvalisust investeeringute soodustamise kaudu
Bioturvalisust suurendavateks investeeringuteks on näiteks loomakasvatushoone loomade pidamiseks
piiritletud ala tarastamine, loomakasvatushoonet ümbritsevale territooriumile sisenemiseks pääslate
rajamine, loomakasvatushoone ruumide, veokite ja haagiste pesemise ja desinfitseerimise seadmete
soetamine, pesu- ja desorajatiste rajamine loomakasvatushoonet teenindavate veokite ja haagiste
pesemiseks ja desinfitseerimiseks jms.
V9.4 - Toetada kõrgema karjatervise jälgimise kohustuse võtmist
Eesti piimalehmad on väga kõrge tootlikkusega. Toodang lehma kohta oli 2020. a juba rohkem kui 10 000
kg aastas. Sellisel tasemel tootmisega piimakarja tervis vajab erilist tähelepanu ja nõuab väiksemagi
kõrvalekalde korral reageerimist. Selleks tuleks toetada loomapidajaid, kes võtavad loomade heaolu ja
tervise edendamiseks kõrgema karjatervise jälgimise kohustuse eesmärgiga ennetada tõhusamalt haiguste
tekkimist ja antimikroobsete ravimite kasutamise vajadust. Lisaks piimakarjale tuleks
karjaterviseprogrammi rakendamine viia ka lihaveisekarjani.
V9.5 - Tarbijate kõrge tervist toetava toitumise ja toiduohutuse alane teadlikkus
ET 49 ET
Rahvatervise seisukohast on oluline tarbijate kõrge tervist toetava toitumise ja toiduohutuse alane
teadlikkus. Tasakaalustamata toitumine on oluline riskitegur ülemäärase kehakaalu tekkes ja teatud
mittenakkushaigustesse haigestumisel. Eesti elanike hulgas on ülekaaluliste ja rasvunute osakaal
kasvamas. Arvestades mõju nii inimese tervisele kui ka keskkonnale, ei ole Eesti rahvastiku toitumine
piisavalt kestlik, kuna süüakse toidusoovitustes soovitatust oluliselt rohkem liha ja lihatooteid, magustatud
piimatooteid, magusaid ja soolaseid näkse. Need on aga liigse soola, suhkrute ja küllastunud rasvhapete
allikaks. Samas tarbitakse soovitatust vähem puu- ja köögivilju, täisteratooteid ja kala. Tasakaalustatud
toitumine on oluline ka toiduohutuse seisukohast, näiteks maandamaks toidust tulenevaid keemilisi riske
(eelkõige, et vähendada lisa- ja saasteainete tarbimist). Tarbija teadlikkuse tõstmiseks on vajalik
süstemaatiline teavitusprogramm sarnaselt käitlejatele suunatud pikaajalisele teadmussiirde programmile.
Teadlikuid valikuid tegevaks tarbijaks kasvamisel on oluline roll täita ka koolis ja lasteasutustes puu- ja
köögivilja- ning mahetoidu programmi rakendamisel.
Euroopa Komisjoni valge raamatu (2007) üks eesmärke liikmesriikidele on muuta tervislikud valikud
kättesaadavamaks. Üks osa sellest on toidu koostise muutmine, täpsemalt rasva-, soola- ja suhkrusisalduse
vähendamine toidus (European Comission, 2007). Samuti näeb ette Eesti Rahvastiku Tervise arengukava
2020-2030 toidu koostise muutmise ehk reformuleerimise plaani väljatöötamist, rakendamist,
ajakohastamist ja seiret. Selle rakendamiseks on vajalik tervist toetavate toidutootmise tehnoloogiate
väljaarendamise ning innovatsiooni ja vastavate investeeringute soodustamine (nt toidu koostise
muutmine tervist toetavamaks). Toidu koostise muutmise tootearenduse ning uute toidutehnoloogiate
kasutusele võtmisega võib kaasneda vajadus tootmises uute seadmete järele.
V9.6 - Soodustada uute alternatiivsete pakendilahenduste kasutamist
Üheks uueks riskiteguriks on karmistunud keskkonnanõuded sh piirangud toidupakenditele olukorras, kus
alternatiivid plastile puuduvad või on alles väljatöötamisel. Nii uute seadmete kui teadusarenduse vajadus
on seoses toidupakenditega, kus ühiskonna ootus on n-ö tervisele ohutumad materjalid, keskkonda säästev
ning ringlusse võetavate pakendite kasutuselevõtt. Uute alternatiivsete pakendilahenduste leidmine (toidu
säilimisaega pikendada võimaldavad lahendused) täidab ka toiduraiskamise vähendamise eesmärki.
Ringlusse võetavate pakendite sh korduskasutuspakendite puhul on vaja hinnata toiduohutuse aspekte
(olulised aspektid on mh näiteks korduskasutuspakendite ohutu kasutusea määramine, väärkasutuse
vältimine ning pakendi jälgitavuse tagamine).
V9.7 - Toidujäätmete ja toidukao vähendamine
Toidujäätmeid ja toidukadu tuleb vähendada, kuna see on Eestis suur probleem. Vaja on toetada algatusi,
mille eesmärk on muuta traditsioonilist tarbimismudelit „tootmine-tarbimine-prügi“ ning juurutada
ringbiomajandust. Jäätmete raamdirektiiv 2008/98/EÜ2 kohustab liikmesriike kehtestama jäätmetekke
vältimise programme. Jäätmetekke vältimise programmide raames on vastu võetud Eesti toidujäätmete
tekke vältimise kava, mille eesmärk on vähendada toidujäätmete ja toidukao teket kogu toidu tarnimise
ahelas ehk esmatootmises, toidu töötlemisel ja valmistamisel, toidu jae- ja hulgimüügi ja muul viisil
tarnimise käigus, samuti toitlustamisel ning kodumajapidamistes. Toidujäätmete tekke vältimise kava on
koostatud Keskkonnaministeeriumi eestvedamisel, kuid kava koostamise protsessi kaasati asjaomased
ministeeriumid, muud riigiasutused, erialaliidud ettevõtted ja heategevusorganisatsioonid, kellega jätkub
koostöö kava eesmärkide saavutamiseks ja rakendamiseks. Toidujäätmete tekke vältimise kava on otseselt
seotud Sotsiaalministeeriumi toidupäästmise edendamise tegevuskavaga (majasisene
Sotsiaalministeeriumi töödokument), mille eesmärk on edendada ja suurendada toidu annetamise
mahtusid eesmärgiga jõuda enamate abivajajateni ning toetada puudust kannatavaid inimesi.
V9.8 - Arendada uusi kaasaegseid analüüsimeetodeid ning soodustada digilahenduste kasutamist näiteks
toidu
Toidupettusega võitlemiseks tuleb arendada uusi kaasaegseid analüüsimeetodeid ning digilahendusi
näiteks toidu jälgitavuse tagamiseks. Vaja on leida uusi võimalusi tegelemaks nii olemasolevate kui uute
toidu valdkonna riskidega, nt toidu töötlemisel tekkivate saasteainete sisalduste vähendamiseks toidus (nt
akrüülamiid, polüaromaatsed süsivesinikud), uute toitude (nt taimsed valgud, putukad toiduks) turule
tulemisel kaasnevate riskidega ning uute pesu- ja desinfitseerimistehnoloogiate kasutusele võtmisega.
Nimetatud riskide maandamiseks on vaja soodustada nii uute tervist toetavate tehnoloogiate
väljaarendamist, innovatsiooni kui ka investeeringuid.
ET 50 ET
V9.9 - Terviklikult toimuva AKISe, sh teadmussiirde ja nõuandeteenuse rakendamine
Eelpool toodud vajaduste rahuldamiseks on oluline terviklikult toimiva AKISe sh teadmussiirde ja
nõuandeteenuse rakendamine, et teavitada õigusraamistiku muutumisest, tegevuskavadest (nt AMR ja
säästev taimekaitse), tarbija ootustest, toidukao vähendamise võimalustest, tootmise planeerimisest
vastavalt nõudlusele (sh kvaliteet vs kvantiteet), toidu- ja söödaohutusest, kõrvaltoodetest ja jäätmetest,
loomatervisest, taimetervisest, kvaliteediskeemidest ja geograafilistest tähistest. Ettevõtetele praktiliste
lahenduste väljatöötamine eeldab uute teadmiste loomist ning teadustulemustel põhinevate uudsete
lahenduste kättesaadavust ja ajakohase info sihtgruppideni viimist. Sektori osapoolte kompetentsid uute
tehnoloogiate, teadustulemuste ja digilahenduste osas vajavad pidevat täiendamist. Vajalik on sihtgrupina
käsitleda ka tarbijat. Selleks, et minna üle kestlikule toidusüsteemile on oluline roll just tarbijal ja tema
oskusel teha tervist toetavaid toiduvalikuid. Tarbija teadlikkust on vaja tõsta nii tervist toetavast
toitumisest (sh suunata tarbima vähem liha ja lihatooteid ning rohkem taimse päritoluga toitu),
toiduohutusest ja toidust tulenevate riskide maandamisvõimalustest, toitumisalase teabe toidupakendi
esikülje märgisüsteemidest kui ka toiduraiskamise vähendamise võimalustest (sh toidu märgistusel oleva
info lugemisest ja mõistmisest).
Konkreetsete geograafiliste alade, näiteks äärepoolseimate piirkondade, mägialade ja saarte vajaduste
hindamine.
Ei kohaldu.
Prioriseerimisel kasutatud metoodika ja kriteeriumid
Strateegiakava üleselt on vajaduste hierarhia tekitamiseks kõik vajadused jagatud kolme kategooriasse: 1 -
kõrge prioriteetsusega vajadused; 2 - keskmise prioriteetsusega vajadusega; 3 - madala prioriteetsusega
vajadused.
Põhjendus, miks otsustati kindlakstehtud vajadusi ÜPP strateegiakavas mitte käsitleda või käsitleda neid
osaliselt
V1.5 - Vähendada põllumajanduses tootmiskulusid ja jätkata põllumajanduslikus tootmises rakendatava
diislikütuse aktsiisisoodustusega - ei käsitleta ÜPP strateegiakavas, kuna põllumajanduse kasutatava
diislikütuse aktsiisi soodusmäära rakendatakse siseriiklikult riigiabina vastavalt Nõukogu direktiiviga
2003/96/EÜ ning EL riigiabi valdkonda reguleeriva määrusega (EL) nr 651/2014. Aastane abisumma on
ligikaudu 28 miljonit eurot riigi saamata jäänud maksutulu.
V2.2 - Tõsta toidusektori ettevõtjate müügivõimekust läbi ühiste teavitus- ja turundustegevuste – ei
käsitleta ÜPP strateegiakavas kuna strateegiakava määruse (EL) nr 2021/2115 artiklis 77 (koostöö)
puudub selliste tegevuste toetamiseks õiguslik alus. Tegevusi toetatakse vastavalt Eesti riigieelarve
võimalustele ja riigiabi õigulikele alustele.
V8.3 - Tagada juurdepääs kiirele andmesidele, soodustada kaasaaegsete IKT-võimaluste kasutuselevõttu
ei käsitleta ÜPP strateegiakavas kuna Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt koostatud Eesti
lairiba arendamise plaani 2021–2030 raames on otsustatud, et kiirele andmesidele juurdepääsu tagamiseks
ning taristu arendamiseks panustatakse aastatel 2021–2027 69 mln eurot, millest 45 mln tuleb Euroopa
Regionaalfondi (ERF) ning 24 mln taasterahastu (RRF) vahenditest. („Eesti Lairiba Plaanis 2030“ on
kaardistatud, et kiire andmeside võimalus puudub 74 244 aadressiobjektil. Nimetatud aadressitel lairiba
ühenduse loomine valguskaabliga läheks maksma hinnanguliselt 386 mln eurot. Võttes aluseks viimaste
toetusmeetmete ühe aadressi kohta käiva toetuse suuruse (3 000 €), tuleks vajalikuks toetusmeetme
kogumaksumuseks 222 mln.) Nimetatud vahendite rakendamiseks koostati avalik konsultatsioon ja
sihtpiirkonnaks prioritiseeriti lairiba juurdepääsuvõrgu arendamine maapiirkonnas. Nimetatud
toetusmeetmete olemasolul ja vältimaks erinevate toetusmeetmete dubleerimist ei planeerita ÜPP
strateegiakavas kiirele andmesidele juurdepääsu loomiseks sekkumist.
e V8.6 - Vaesuse vähendamine, soolise võrdsuse suurendamine ja põhiteenuste kättesaadavus sotsiaalse
heaolu tagamiseks käsitletakse osaliselt, seda läbi kohaliku tasandi ja kogukondliku tegevuse, kasutades
selleks LEADER sekkumist, mille raames koostatavad arengustrateegiad hõlmavad 96% maapiirkonna
elanikest. Strateegiakava raames programmeeritavad sekkumised lähtuvad võrdse kohtlemise printsiibist
ET 51 ET
ning väldivad diskrimineerimist. Sotsiaalse heaolu, sh vaesuse vähendamise, soolise võrdsuse
suurendamise ja sotsiaalvaldkonna teenuste kätte saamist lähtuvalt Heaolu arengukava 2016–2023 raames
kokku lepitud eesmärkidele toetatakse eelkõige Ühtekuuluvuspoliitika raames ESF+ vahenditest.
ET 52 ET
2.1.SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja
põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu liidus, et parandada pikaajalist
toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada
põllumajandusliku tootmise majanduslik kestlikkus liidus
2.1.SO1.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte
2.1.SO1.1.1 Tugevused
1. Mõned suured ekspordivõimelised teravilja- ja piimasektori ettevõtted koostoimes paljude väikeste ja
keskmise suurusega teraviljakasvatajate ja piimatootjatega.
2. Konkurentsivõimelised ettevõtted (tootmises).
3. Piimatoodang lehma kohta Euroopa kõrgemaid, kvaliteetne tooraine.
4. Puhas keskkond, hea looma- ja taimetervise seisund kui ka toimivad järelevalvesüsteemid loovad Eestis
head eeldused kvaliteetsete põllumajandussaaduste, toidukaupade ja muude tootmissisendite ekspordiks.
5. Mitmekesine tootmine (sh mahepõllumajandus, väiketalude nišitooted).
6. Ettevõtjatel kaasaegsed farmitehnoloogiad.
7. Uuendusmeelsed ja turule orienteeritud ettevõtjad.
8. Kvaliteetsed tootmissisendid.
9. Tihe teede võrgustik ja valdavalt hea juurdepääs maatulundusmaale ja maapiirkonnas paiknevatele
tootmishoonetele.
2.1.SO1.1.2 Nõrkused
1. Võrreldes EL keskmisega madalamad tootjahinnad.
2. Kõrgemad tootmiskulud toodanguühiku kohta võrreldes EL-i keskmisega.
3. Tootlikkuse kasvu aeglustumine.
4. Sissetulekute liigne kõikuvus turuhindadest tulenevalt.
5. Sektoris esineb nii vähest huvi kui teadlikkust riskijuhtimismeetmete vastu.
6. Palju toetustest sõltuvaid ettevõtteid.
7. Suur laenukoormus.
8. Rendimaade suur osakaal.
9. Enamik maaparandussüsteemidest on amortiseerunud sh eesvoolud on ebarahuldavas tehnilises
seisundis ja osaliselt ka halvas ökoloogilises seisundis.
10. Teede ebapiisav kandevõime ja nende halb tehniline seisukord.
11. Ebapiisav ühistegevus põllumajanduses sh maaparanduslikes tegevustes.
12. Jõudluskontrolli all olevate puhtatõuliste lihaveise karjade vähesus.
13. Tootmise koondumine suurematesse majapidamistess ning väiksemate majapidamiste tegevuse
lõpetamine, duaalne struktuur.
14. Seemnekartuli puudus.
2.1.SO1.1.3 Võimalused
1. Toidu nõudlus ning inimeste ostujõud maailmas kasvavad.
2. Riskijuhtimisinstrumentide pakkumine, mis kindlustavad tootjate sissetulekud turu- ja tootmisriskide
vastu.
3. Ühistegevuse areng.
4. Tarbijanõudluse suurenemine kohalikku päritolu köögiviljade, värskete puuviljade ja marjade puhul.
5. Kättesaadavad ja mitmekülgsed T&A- ja digilahendused.
2.1.SO1.1.4 Ohud
ET 53 ET
1. Tootjahindade volatiilsus.
2. Energiahindade ebakindlus.
3. Ebasoodsad ilmastikutingimused (näiteks liigniiskus ja põud) ning sellest tulenev saagikaotus ja
tooraine kvaliteedi kõikumine.
4. Taimehaigused ja loomataudide puhangud.
5. Kindlustusandjate vähene huvi väikese turu vastu.
6. Palgasurve.
7. Tööjõupuudus.
8. Riskijuhtimisinstrumentide vähene valik (näiteks ühisfondid ja saagikindlustus pole käivitunud).
9. Toetustasemete ebavõrdsus EL-is otsetoetuste puhul.
10. Kaubandust pärssivad poliitilised suundumused (kaubandustõkked, kaubandussõjad).
11. Liigniiskete muldade kasutusvõimaluste vähenemisest tingituna põllumajandustootmise koondumine
kaitsmata põhjaveega aladele (näiteks Pandivere kõrgustik).
2.1.SO1.1.5 Muud märkused
Eestis on kasutatavat põllumajandusmaad ca 1 miljon ha, millest põllumaad oli 2018. aastal üle 680
tuhande hektari, sellest enam kui poolel kasvatati teravilja (51%), veerandil söödakultuure, kümnendikul
tehnilisi kultuure (11%) ja kaunvilja (7%). Nii kartuli kui ka köögi- ja puuviljade ning marjade
kasvupinnad jäävad alla 1% kasutatavast põllumajandusmaast, väga väike on ka katmikalade osatähtsus.
Kolmandiku põllumajandusmaast moodustab püsirohumaa. Tootmissuundadest on maakasutuse alusel
peamisteks rohusöödapõhine (60% kasutataval põllumajandusmaal kasvatatakse söödakultuure)
loomakasvatus (piima- ja lihaveised, lambad ja kitsed, hobused) ning teravilja (33% kasutatavast
põllumajandusmaast) ja tehniliste kultuuride kasvatus (ca 8,5%).
Eestis toodetakse teravilja ja piima rohkem kui ise ära tarbime, nendes sektorites on Eestis
konkurentsieelis ja ekspordil oluline roll tootjate ja tööstuse sissetulekutes. Samas on köögiviljade,
värskete puuviljade ja marjade, kartuli ning liha toodang väiksem kui siseturu nõudlus, kuigi tootmiseks
jagub piisavalt ressursse. Puu- ja köögiviljakasvatuse üks oluline arengut takistav tegur on ettevõtete
väiksus, nende madal esmatöötlemise ja säilitamise võimekus. Toiduga kindlustatuse seisukohast on
oluline laiem ja terviklikum lähenemine toidu varustuskindlusele, sh valmisoleku tagamine kriisiolukorras
toitu toota ja selle kättesaadavus tagada (V 1.1, V1.2).
Eestile on iseloomulik renditud põllumajandusmaade suur osakaal kogu kasutuses olevast
põllumajandusmaast, ulatudes 2018. aastal PRIA andmetel kuni 68%-ni (sh juriidilistel isikutel kuni 75%
ja füüsilistel isikutel, sh FIEd kuni 53%). Suurematel ettevõtetel on rendimaa osatähtsus suurem, näiteks
500–1000 ha kohta ühtset pindalatoetust taotlevatel isikutel on rendipinna osakaal 74%, alla 10 ha kohta
taotlejatel 24%.
Kasutuses olevast põllumajandusmaadest on 62% kuivendatud (V 1.4), kuid valdav osa (84%)
kuivendussüsteemidest on amortiseerunud (ehitatud 1965–1985), 60–400 ha suurused ning paiknevad
üldjuhul mitme maaomaniku maadel. Arvestades Eesti kliima-, ilmastiku ja mullastiku tingimusi ja
kliimaprognoose, on põllumajandusmaadel korras olevate maaparandussüsteemide olemasolu
põllukultuuride kasvatamisel olulise tähtsusega. Põllumajandus- ja Toiduameti andmetel jõuti perioodil
2010–2020 põllumajandusmaal paiknevatest kuivendussüsteemidest ajakohastada vaid 7,5%.
Põllumajandusmaal paiknevatel kuivendussüsteemidel tehakse investeeringuid peamiselt
maaparandusinvesteeringutoetuse kaasabil, mida on Eestis rakendatud alates 2005. aastast. Toetus on
aidanud pidurdada küll kuivendusseisundi halvenemist, eriti puuduliku kuivendusega alade vähenemist,
samas maaparandussüsteemide rajatiste seisund ei ole paranenud, mis omakorda võib lähiajal kaasa tuua
puuduliku kuivendustega alade suurenemise. Samuti, tuginedes seireandmetele on eesvoolude seisund
kehv. Toetus aitas mõnevõrra suurendada teadlikkust maaparandussüsteemide korrastamise vajalikkuse
kohta, kuid kitsaskohtadeks on toetusprojektide pikk ettevalmistusperiood ning ettevalmistamise ja
asjaajamise keerukus, sest maaomanikke, kellega tuleb projekt kooskõlastada, on palju ning
ET 54 ET
maaparanduseksperte on vähe. Seega, maaparandussüsteeme ei ajakohastata piisavas mahus, renditud
põllumajandusmaa ei motiveeri tegema pikaajalisi investeeringuid, ka ei väärtusta maaparanduslikku
tegevust maaomanik. Samuti ei vasta kuivendussüsteemid kliimamuutuste tingimustele ega
keskkonnakaitse eesmärkidele. Suur probleem on ühiseesvoolude ebarahuldav tehniline ja ökoloogiline
seisund, mis takistab kuivendatud maade kasutamist ja suurendab taimetoitainete ja huumusainete
jõudmist voolu- ja seisuveekogudesse. Maaparanduslik ühistegevus ei ole populaarne - 2021. aasta
seisuga on tegutsevaid maaparandusühistuid 65, 2018. aastal oli neid 195. Peamine ühistute arvu
vähenemise põhjuseks on eestvedajate puudus, projektipõhisus ja maaomanike vähene huvi järjepideva
maaparandusliku ühistegevuse vastu, samuti 2019. aastal läbiviidud maaparandusühistute reform, kus
maaparandusseadusega piiritleti selgemalt maaparandusühistute tegevus ja ulatus. Kõik need põhjused
vähendasid motivatsiooni ühistegevusega jätkamiseks (V 1.4, V 2.3, V 4.6).
Maakasutuse otstarbekamaks muutmisel on oluliseks ka teede olukord. Üldjuhul ei ole teedevõrgu tihedus
Eestis probleem. Suurem mure on erateede ebapiisavas kandevõimes ja halvas tehnilises seisukorras. Eriti
keeruline on olukord suure metsasusega piirkondades, kus põllu- ja metsamaale puuduvad
juurdepääsuteed. Samuti on probleemiks rasked masinad, mis põhjustavad pinnasekahjustusi
maatulundusmaal (V 1.4, V 2.4, V 8.7)
Eesti põllumajandusettevõtete struktuur on duaalne – põllumajandusmaa on koondunud suuremate
ettevõtete kasutusse (ca 45% põllumajandusmaast on 3% majapidamiste kasutuses). Kuni 10 ha suuruse
maakasutusega majapidamisi on arvuliselt üle poole (51%), kuid nad kasutavad ainult 4% kogu
põllumajandusmaast. Üle 100 ha suurusega majapidamisi on 12%, nad kasutavad 78% kogu
põllumajandusmaast ja toodavad 76% standardtoodangust. Majandusliku suuruse alusel on üle 500
tuhande euro suuruse standardtoodanguga majapidamisi Eestis 1,7%, nende kasutuses on 32% kogu
põllumajandusmaast ja nad annavad 54% standardtoodangust (V 1.2).
Põllumajanduslike majapidamiste arv on vähenenud ca 16 tuhande majapidamiseni (2005. aastal oli üle 27
tuhande põllumajandusliku majapidamise). Suurenenud on mahetootjate arv, moodustades 17% kõikidest
põllumajanduslikest majapidamistest (2021. aastal 2043 mahetootjat).
Eestis on mitmekesine põllumajandustootmine. Vastavalt FADNi 2017. a andmetele andsid
tootmistüüpide põhiselt kõige suurema osa (39%) põllumajandussektori standardkogutoodangust
piimatootjad, neile järgnesid taimekasvatustootjad (36%), loomakasvatuse tootmistüübi tootjad (7%) ning
sea- ja linnukasvatajad (5%). Teised sektorid, nt aiandus ja mesindus moodustavad standardkogutoodangu
väärtusest väikese osa.
Põllumajanduse majandusharu kogutoodangu väärtus on EL-iga liitumisest alates kahekordistunud (2004.
aastal 482,8 mln eurot, 2018. aastal 856 mln eurot), kuid toodangu väärtus hektari kohta on ELi
keskmisest oluliselt madalam (2016. aastal moodustas Eesti põllumajanduse majandusharu kogutoodangu
väärtus ha kohta (753 €/ha) 32% EL keskmisest (2354 €/ha)), sest peamiselt toodetakse väiksema
lisandväärtusega odavamat toodangut. Samas pakub maailmas üha suurenev nõudlus mitmekesisema ja
tervislikuma toidu järele OECD raporti „Innovation, Agricultural Productivity and Sustainability in
Estonia“ kohaselt võimalust tulla turule uudsete ja suurema lisandväärtusega toodetega. Mahetootjate
kogutoodangu väärtus moodustab põllumajandussektori kogutoodangu väärtusest 9%.
Põllumajandussaaduste tootjahinnad on Eestis madalamad kui EL-is keskmiselt ja kulud 1 euro toodangu
tootmiseks tootjahinnas ühed kõrgemad (27–30% keskmisest kõrgemad). Kui 2017. aastal oli Eestis
kogukulude ja kogutoodangu suhe 1,09, siis EL-is keskmiselt on see 0,86. Aianduses on osade saaduste
tootjahinnad kõrgemad EL keskmisest, kuid FADNi andmetel on toodangu väärtuse ja kogukulude suhe
EL keskmisest ligi 13% halvem, mis ei toeta tootlikkuse kasvu. Erinevate aianduskultuuride hõlmatus
Eesti klimaatilistes tingimustes on mitmekesine ja laienev, kultuuride valiku võimaluste piiramine pärsib
sektori tasakaalustatud ja turule orienteeritud arengut (V1.2).
Energiakulude osatähtsus põllumajanduse majandusarvestuse alusel ulatub vahetarbimises ca 8%-ni,
ET 55 ET
FADNi andmetel kõigub see tootmistüüpide lõikes kuni 20%-ni (näiteks aianduse tootmistüüp).
Põllumajanduses rakendatakse diislikütuse aktsiisisoodustust mahus, mille mõju vahetarbimise
kogukuludel on kuni 5% (V1.6).
Eesti põllumajanduse majandusharu poolt loodav lisandväärtus hõivatu kohta on alates EL-iga liitumisest
oluliselt suurenenud, kuid tööjõu tootlikkus jääb alla EL-i keskmisele. Tootlikkuse kasvu on soodustanud
eelkõige suured, tehnoloogiliselt tõhusad, ressursimahukad ja uuenduslikud põllumajandusettevõtted.
Tootmis- ja tootetoetused moodustavad tootmisteguritulus olulise osa ja nende osatähtsus kõigub aastate
lõikes. Süveneb suundumus, kus kogutoodangu väärtus suureneb aeglasemalt kui kulud (V1.1, V1.2,
V1.3).
Eestis moodustab puhtatõuliste loomade arv kogu lihaveiste populatsioonist u 20% ning 100% tõulisusega
on Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli (EP) andmetel kokku veised ca 16 000 ning lehmikuid
ca 5700. Jõudluskontrolli all olevate puhtatõuliste loomade pidamine parandab karjade kvaliteeti
ning innustab loomapidajaid tegema karjale jõudluskontrolli ja tõstab puhtatõuliste loomade arvu
tulevikus (V1.2).
FADNi andmetel on keskmine põllumajandustootjate tööjõutootlikkus alates 2006. aastast ligikaudu
kolmekordistunud, kuid tootmistüüpide ja ka tootmistüüpide erinevate suurusgruppide lõikes on arengud
erinevad. Aianduse ja loomakasvatuse (sh lihaveise-, lamba- ja kitsekasvatus) tootmistüübi
tööjõutootlikus on suurenenud aeglasemalt kui teistes tootmistüüpides ning seetõttu on nendes sektorites
majanduslik mahajäämus. Samuti on märgata arengu erinevust piimatootmise tootmistüübi erineva karja
suurusega tootjatel ja teraviljakasvatuses erineva maa suurusega tootjatel. Näiteks on alla 300-pealiste
piimakarjadega piimatootjate tööjõutootlikkus suurenenud alates 2006. aastast 1,4 kuni 2,6 korda, jäädes
oluliselt tagasihoidlikumaks üle 300 pealiste karjadega piimatootjate tööjõutootlikkusest.
Teraviljatootmises samal ajal on alla 100 ha suuruste majapidamiste tööjõutootlikkus suurenenud ca 2
korda, kuid suurematel 2,5–3,4 korda, samas jääb väiksematel tootjatel näitaja ka 2019. aastal veel 30-
50% madalamaks kui FADNi keskmisel ettevõttel (V1.2, V1.7).
Tootjahindade EL-i keskmisega võrreldes madalama taseme ja nende volatiilsuse tõttu kõigub sektori
sissetulek aastate lõikes oluliselt ja seega on toetustel sektori sissetuleku stabiilsuse tagamisel oluline roll.
Alla 300 ha suuruste ettevõtetel jäi kogutoodanguga katmata 16% kogukuludest. Üle 300 ha suurustes
ettevõtetes ei katnud kogutoodang kogukulusid 21% ulatuses. Üldiselt on trend väiksema ja keskmise
suuruse ettevõtete kogutoodangu ja kogukulude suhe tihedamini madalam kui üle 300 ha ettevõtetel
(V1.2, V1.7).
Eestis jääb otsetoetuste arvestuslik tase hektari kohta 2020. aastal EL-i keskmisest 34% madalamaks, mis
koosmõjus kõrgemate tootmiskuludega mõjutab oluliselt sektori konkurentsivõimet (Eestis on arvestuslik
otsetoetuste tase hektari kohta 2020. aastal 178 €/ha, EL-is keskmiselt 270 €/ha). Ka aastatel 2021‒2027
jääb otsetoetuste arvestuslik tase hektari kohta EL-i keskmisest madalamaks. Lisaks on otsetoetuste
keskmine tase võrreldes perioodiga 2014-2020 madalam tulenevalt peamiselt kliima- ja
keskkonnaambitsiooni suurenemisest ja erinevate vabatahtlike otsetoetuste lisandumisest. Otsetoetused
aitavad sektori sissetulekuid tasakaalustada, seda nii ebasoodsas turuolukorras kui ka ebasoodsate
ilmastikutingimuste perioodil (V1.1). Samas saavad 77% toetusesaajatest 10% otsetoetustest. Seetõttu on
oluline toetada põllumajandustootjaid põhilise sissetulekutoetuse (PST), ümberjaotava toetuse (ÜJT) ning
tootmiskohustustega seotud toetuste kaudu, et tagada põllumajandustootjate sissetulekutes stabiilsus.
Põhilise sissetulekutoetusega kaetakse kuni pool sektori kulude puudujäägist. Täiendavalt toetatakse
tootmiskohustusega seotud toetustega väiksemaid ning keskmise suurusega ettevõtteid andes toetust kas
karjas olevate esimeste loomade teatud arvuni või põllumajandusmaa esimeste hektarite eest. Täiendavalt
antakse kõikidele põllumajandustootjatele ümberjaotavat toetust nii väiksematele majapidamistele, kus on
kuni 10 hektarit kui üle 10 ha suurustele majapidamistele alatest esimest hektarist kuni 130 hektarini.
Otsetoetuste eelarvest 53% suunatakse PST-sse, ümberjaotav toetus moodustab 5% ning seotud toetused
13%. Eesti planeerib toetuste õiglasema jaotuse ette antud eesmärgi täitmist tootmisega seotud toetuste ja
ümberjaotava toetuse koosmõju kaudu (V1.2, V1.7).
ET 56 ET
PST-d on planeeritud maksta ühetaolise ühikumääraga. Eestis ületab põllumajandussaaduste tootmise kulu
põllumajanduse kogutoodangu väärtuse tootjahinnas kasutuses oleva põllumajandusmaa ha kohta viimase
viie aasta keskmisena ca 218 €/ha, millest PST-ga kompenseeritakse ca 49%. Ümberjaotavat toetust on
planeeritud maksta diferentseeritud ühikumääraga. FADNi andmetel ettevõtteid loodava lisandväärtuse
alusel tööjõuühiku kohta on alumise 75% väiksema tööjõutootlikkusega ettevõtetel alla 130 ha kasutatavat
põllumajandusmaad ning nende tulu puudujääk ha kohta ulatub ligi 470 euroni, millest PST ja ÜJT-ga
kompenseeritakse ca 28%.
Seotud toetuste ühikumäärade kujunemisel on arvesse võetud FADNi tootmistüübi kogutoodangu,
kogukulude ja netolisandväärtuse (NLV) andmeid. Piimalehma kasvatamise seotud toetuse ühikumäära
kujunemise on vähemedukates gruppides piimatoodang lehma kohta madalam, tasustamata peretööjõud
moodustab suurema osa kogukuludes, efektiivsus on madal ning kuludega toimetulek on kehvem kui
edukamates ettevõtetes. Võttes arvesse peretööjõu tasustamist vastavas karja suurusgrupis tasustatud
tööjõu tasemel, ületavad kogukulud kogutoodangu väärtuse piimalehma kohta karjagrupis 1-270
piimalehmaga 937 eurot, 270 ja enama piimalehmaga grupis 480 eurot. Osa puudujäägist
kompenseeritakse põhisissetulekutoetusega (keskmiselt 3 ha piimalehma kohta) ja osa tootmisega seotud
toetusega (koefitsient 1: 320 €/piimalehm ja koefitsient 0,5: 160 €/piimalehm).
Ammlehma kasvatamise seotud toetuse ühikumäär võtab arvesse lihaveisekasvatuse madala tootlikkuse ja
nõrga kuludega toimetuleku. Lihaveisekasvatuse üheks probleemkohaks on madal karjade osakaal
jõudluskontrollis, mistõttu kvaliteetsema toodangu ja paremate lihajõudlusnäitajate seis ei parane ajas.
Tööjõu tootlikkus on lihaveisekasvatuse tootmistüübis FADNi keskmisest madalam. Tulu puudujääk muu
veise loomühiku (LÜ) kohta karjagrupis kuni 200 ammlehmaga 2014-2019 keskmisena on -467 eurot.
Osaliselt kompenseeritakse tulu puudujääk põhisissetulekutoetusega (keskmiselt kuni 2,9 ha muu veise
LÜ) ja osa tootmisega seotud toetusega (koefitsiendiga 1,1 130 €/loom, koefitsiendiga 1 120 €/loom ja
koefitsiendiga 0,5: 55 €/loom) kokku ca 75% ulatuses.
Lamba- ja kitsekasvatuse tootmistüübis ületavad kogukulud kogutoodangu väärtuse, tegemist on
sektoriga, millel on madalaim tööjõutootlikkus. Kogukuludest moodustab peretööjõu 35%. Lamba- ja
kitsekasvatuses ulatub karjagrupi 10–450 utega ettevõtete tulu puudujääk lamba-kitse LÜ kohta -1217
euroni (1 LÜ=10 lammast või kitse), millest osa kompenseeritakse põhisissetulekutoetusega (3,8 ha LÜ
kohta) ja osa tootmisega seotud toetusega (28 €/utt/emakits) ehk 280 eurot/LÜ) kokku kuni 57% ulatuses.
Tera- ja kaunviljakasvatuses on majanduslikud erinevused alla 100 ha ja suuremate FADN tootmistüübi
15, mis iseloomustab hästi teravilja ja kaunvilja kasvatajaid, majapidamiste vahel. Alla 100 ha
majapidamistes on saagikus nisu puhul 33% madalam, kogutoodangu ja kogukulude suhe on 11% võrra
kehvem. Võttes arvesse kogutoodangu ja kogukulude (sh tasustamata peretööjõu hinnanguline töötasu
tasustatud tööjõu palga tasemel) vahet, mis alla 100 ha suurustel majapidamistel on -367 eurot. Tulu
puudujäägist kompenseeritakse põhisissetulekutoetusega ja tootmisega seotud toetusega (ca 28 €/ha),
kokku kuni 38% ulatuses, üle 100 ha suurustel majapidamistel kompenseeritakse seotud toetusega 7% tulu
puudujäägist ha kohta ehk ettevõtte kohta ca 2800 eurot.
Puu- ja köögiviljakasvatuses on kogutoodangu väärtus ha kohta kõrgem kui FADNi keskmine, kuid
kogukulud on kõrgemad. Tegemist on tööjõumahuka sektoriga, mille netolisandväärtus tööjõu aastaühiku
kohta jääb keskmisest madalaks. Samuti ei jää sektoris piisavalt vahendeid investeerimiseks ning väliste
tegurite katmiseks. Võttes arvesse nii kogutoodangu ja kogukulude (sh tasustamata peretööjõu
hinnanguline töötasu tasustatud tööjõu palga tasemel) vahet, turult saadava madalama tootjahinna ja 1
euro toodangu väärtuse kohta kogukulusid ning madalat tööjõutootlikkust, ulatub 2014–2019
mediaankeskmine tulu puudujääk ha kohta kuni 595 euroni. Osa sellest kompenseeritakse
põhisissetulekutoetusega ja osa tootmisega seotud toetusega (349 €/ha), kokku kuni 79% ulatuses.
Põldtunnustatud seemnekartulit kasvatatakse Eestis kokku 220 ha, kuid kogu kartulikasvatust
ET 57 ET
iseloomustab keskmise ettevõtte kasutuses oleva põllumajandusliku maa hektarite arvu vähenemine, ka on
sektor tundlik turuolukordade muutustele kui ebastabiilsete ilmastikuolude suhtes.
Tootmisriskide maandamiseks on alates 1999. aastast rakendatud põllumajanduskindlustustoetust, mida
alates 2019. aastast rakendatakse Eesti maaelu arengukava 2014–2020 (MAK 2014–2020) meetmena.
Põllumajanduskindlustustoetust on siiski kasutatud väga minimaalses mahus ja mitte kõikide
tootmisriskide maandamiseks.
Põllumajandushõive on alates Eesti taasiseseisvumisest pidevalt vähenenud. Analoogselt teiste arenenud
riikidega on probleemiks nii kvalifitseeritud ja hooajalise tööjõu kui ka spetsialistide puudus (V7.2).
Probleemiks on sektori madal atraktiivsus ja keskmisest madalam palgatase, mis võib olla tööjõumahukate
sektorite puhul, kus ka tööjõu tootlikkus on madal, tootmist piiravaks teguriks. Võrreldes EL-i keskmisega
on Eestis ettevõtjatulu aastate keskmisena mittepalgalise tööjõu kohta kõrgem (kõikudes olulisel määral),
kuid põllumajandussektor on orienteeritud pigem palgalise tööjõu kasutamisele (ca 2/3 on palgalise tööjõu
osatähtsus), samal ajal kui EL-is on reeglina tegu pigem peretaludega ning ca 70% tööjõust on
mittepalgaline tööjõud.
2.1.SO1.2 Vajaduste kindlakstegemine
Vajadust on
Prioriteetide määramine ÜPP
Kood Pealkiri käsitletud ÜPP
strateegiakava tasandil
strateegiakavas
Tagada põllumajandustootjate jätkusuutlikkus
V1.1 1 Jah
ja sissetulekute stabiilsus
Tagada toetuste õiglane jaotus majanduslikult
V1.2 keerulisemas olukorras sektoritele või sektori 1 Jah
osadele
Tõsta põllumajandustootjate teadlikkust
V1.3 riskijuhtimisvahenditest ja toetada 1 Jah
põllumajanduses saakide
Kaasajastatud põllumajanduse taristu, mis
V1.4 arvestaks keskkonna- ja kliimaalaste 1 Jah
eesmärkidega
Vähendada põllumajanduses tootmiskulusid ja
V1.5 jätkata põllumajanduslikus tootmises 2 Ei
rakendatava diislik
V1.6 Suurendada toetuste õiglast jaotust 1 Jah
Soodustada ilmastiku riske maandavate
V4.5 1 Jah
maaparandusinvesteeringute tegemist
Keskkonnahoidlike tehnoloogiate arendamise ja
V5.3 1 Jah
kasutuselevõtu soodustamine
V5.4 Keskkonnaalase nõustamise arendamine 2 Jah
V5.6 Mullaviljakuse säilitamine 1 Jah
V5.7 AKISe terviklik toimimine 1 Jah
Muud märkused vajaduste hindamise kohta.
Puuduvad
2.1.SO1.4 Sekkumisloogika
Sekkumise Sekkumise liik Sekkumise kood (liikmesriik) – nimi Ühine väljundnäitaja
vorm
DPdecoupled BISS(21) – Põhiline 1.1 - Põhiline sissetulekutoetus O.4. Hektarite arv, mille eest
sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks makstakse baassissetuleku toetust
jätkusuutlikkuseks
DPdecoupled CRISS(29) – Täiendav 1.2 - Täiendav ümberjaotav sissetulekutoetus O.7. Hektarite arv, mille eest
ümberjaotav sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks makstakse täiendavat
ET 58 ET
jätkusuutlikkuseks ümberjaotavat sissetulekutoetust
DPdecoupled CIS-YF(30) – Täiendav 7.1 - Täiendav sissetulekutoetus noortele O.6. Hektarite arv, mille eest
sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele makstakse noortele
põllumajandustootjatele põllumajandustootjatele ette nähtud
täiendavat sissetulekutoetust
DPcoupled CIS(32) – 1.3 - Põllumajandustootmisega seotud toetus O.11. Tootmiskohustusega seotud
Tootmiskohustusega seotud piimalehma kasvatamiseks sissetulekutoetusega hõlmatud
sissetulekutoetus loomade arv
DPcoupled CIS(32) – 1.4 - Põllumajandustootmisega seotud toetus O.11. Tootmiskohustusega seotud
Tootmiskohustusega seotud ammlehma kasvatamiseks sissetulekutoetusega hõlmatud
sissetulekutoetus loomade arv
DPcoupled CIS(32) – 1.5 - Põllumajandustootmisega seotud toetus O.11. Tootmiskohustusega seotud
Tootmiskohustusega seotud ute ja kitse kasvatamiseks sissetulekutoetusega hõlmatud
sissetulekutoetus loomade arv
DPcoupled CIS(32) – 1.6 - Põllumajandustootmisega seotud toetus O.10. Tootmiskohustusega seotud
Tootmiskohustusega seotud tera- ja kaunviljakultuuride kasvatamiseks sissetulekutoetusega hõlmatud
sissetulekutoetus hektarite arv
DPcoupled CIS(32) – 1.7 - Põllumajandustootmisega seotud toetus O.10. Tootmiskohustusega seotud
Tootmiskohustusega seotud puu- ja köögivilja ning marjakultuuride sissetulekutoetusega hõlmatud
sissetulekutoetus kasvatamiseks hektarite arv
DPcoupled CIS(32) – 1.8 - Põllumajandustootmisega seotud toetus O.10. Tootmiskohustusega seotud
Tootmiskohustusega seotud seemnekartuli kasvatamiseks sissetulekutoetusega hõlmatud
sissetulekutoetus hektarite arv
RD INVEST(73-74) – 1.9.1 - Investeeringud põllumajandusega O.22. Taristuinvesteeringuteks
Investeeringud, sealhulgas seotud taristu (kuivendus- ja veerežiimi toetust saavate tegevuste või
investeeringud niisutusse kahepoolsed reguleerimissüsteemid) ühikute arv
kaasajastamisse erasektori poolt
RD INVEST(73-74) – 1.9.2 - Investeeringud põllumajandusega O.22. Taristuinvesteeringuteks
Investeeringud, sealhulgas seotud taristu (kuivendussüsteemid) toetust saavate tegevuste või
investeeringud niisutusse kaasajastamisse – avaliku sektori ühikute arv
investeeringud
RD INVEST(73-74) – 1.9.3 - Investeeringud põllumajandusega O.22. Taristuinvesteeringuteks
Investeeringud, sealhulgas seotud taristu (erateed) kaasajastamisse toetust saavate tegevuste või
investeeringud niisutusse ühikute arv
RD RISK(76) – 1.10 - Põllumajanduskindlustustoetus O.9. Toetust saanud ÜPP
Riskijuhtimisvahendid riskijuhtimisvahenditega hõlmatud
üksuste arv
RD COOP(77) – Koostöö 0.3 - Innovatsioonikoostöö projektid - O.1. Euroopa
Euroopa innovatsioonipartnerluse innovatsioonipartnerluse (EIP)
tegevusrühma projektid tegevusrühma projektide arv
RD COOP(77) – Koostöö 8.4 - LEADER – kogukonna juhitud kohalik O.31. Toetatud kohaliku arengu
areng strateegiate (LEADER) või
ettevalmistavate tegevuste arv
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.1 - Teadmussiirde- ja innovatsioonisüsteemi O.33. Toetatud koolitus-,
vahetamine ja teabe (AKIS) arendamise toetus nõustamis- ja teadlikkuse
levitamine suurendamise tegevuste või ühikute
arv
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.2 - Nõuandetoetus O.33. Toetatud koolitus-,
vahetamine ja teabe nõustamis- ja teadlikkuse
levitamine suurendamise tegevuste või ühikute
arv
Ülevaade
Erieesmärk 1 eesmärgiks on toetada põllumajandusettevõtte elujõulisust tagavat sissetulekut ja
põllumajandussektori vastupanuvõimet, et suurendada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse
mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise majanduslik kestlikkus. See eesmärk saavutatakse
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) nr 2021/2115 sätestatud tootmiskohustusega sidumata
otsetoetuste (artiklid 20–31), tootmiskohustusega seotud (artiklid 32–41), investeeringute (artikkel 74)
ET 59 ET
jariskijuhtimisvahendite alusel kujundatud sekkumiste kaudu.
Sissetulekutoetused aitavad stabiliseerida põllumajandustootjate sissetulekuid turule orienteeritud
tootmisel, kus ilmastikust, välistest šokkidest ja ebasoodsast turuolukorrast tingituna esineb olulisi
kõikumisi nii saagikuses kui hinnatasemetes. Sekkumise 1.1 ,,Põhiline sissetulekutoetus
jätkusuutlikkuseks“ rakendamine on liikmesriikidele kohustuslik, sellega toetatakse põllumajandustootja
majanduslikku jätkusuutlikkust ja tagatakse põllumajandusmaa hoidmist põllumajandustootmiseks
sobilikus seisukorras (V1.1, SWOT EE1 nõrkused 1, 2, 4, tugevus 1, ohud 1, 3). Eestis ei kata
kogutoodangu väärtus tootmiseks tehtavaid kogukulusid alates 2015. aastast ja olukorda pingestab veelgi
see, et uuel programmperioodil väheneb baasmakse võrdluses 2014-2020 finantsperioodiga. Põhilise
sissetulekutoetusega hüvitatakse kuni pool sektori tulu puudujäägist. Samas on suurema majandusliku
suurusega põllumajanduslike majapidamiste tulu puudujääk ligi 40% väiksem kui väiksema majandusliku
suurusega ettevõtetel, mistõttu suuname 13% otsetoetuste eelarvest majanduslikult keerulisemas olukorras
sektoritesse või sektori teatud suurusgruppidesse ja rakendatakse sekkumist1.2 ,,Täiendav ümberjaotav
sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks“ (V1.2, V1.7, SWOT EE1 tugevus 5, nõrkused 1, 2, 3, 4, 6, 8, 13,
võimalused 4, ohud 1, 2, 3).
Tootmiskohustustega seotud toetused (sekkumised 1.3–1.8) on suunatud põllumajandustootjatele, kes
tegelevad piimatootmisega, lihaveise-, lamba- ja kitsekasvatusega, tera- ja kaunviljakasvatusega, puu- ja
köögivilja ning marjakultuuride, seemnekartuli kasvatamisega. Need sektorid on olulised Eesti
põllumajanduses majanduslikel, sotsiaalsetel või keskkonnalastel kaalutlustel. Tootmiskohustusega seotud
toetustega hüvitatakse ka osa tulu puudujäägist, mis sõltuvalt sektorist on erinev (V1.1, V1.7).
Kohustusliku elemendina rakendatakse sekkumist 1.2 „Täiendav ümberjaotav sissetulekutoetus
jätkusuutlikkuseks“, mis on suunatud kõikidele põllumajandustootjatele diferentseeritult alla 10 hektari
suurustele majapidamistele ning üle 10 hektari suurustele majapidamistele esimese kuni 130 ha eest
(V1.1, V1.7). Toetuste õiglasema jaotuse tagamiseks on Eesti otsustanud rakendada ümberjaotavat toetust
ja suunata tootmiskohustusega seotud toetused eelkõige väiksematele majapidamistele silmas pidades, et
keskmisest suurematele majapidamistele ei oleks toetuste vähenemise mõju majanduslikku
jätkusuutlikkust oluliselt vähendav ja ettevõtete normaalne areng ei oleks piiratud (SWOT EE1 nõrkus
13).
Perioodi 2014–2020 kliimat ja keskkonda säästvate põllumajandustavade toetuse elemendid
lisatakse pindala- ja loomatoetuste saamise eeldustesse (tingimuslikkus). Vabatahtlikud ökokavad
(sekkumised ÖK1 - Kliima- ja keskkonnakava: keskkonnasõbralik majandamine, ÖK2 - Kliima- ja
keskkonnakava: mahepõllumajanduse ökokava, ÖK3 - Kliima- ja keskkonnakava: ökoalad, ÖK4 - Kliima-
ja keskkonnakava: ökosüsteemiteenuste säilitamine põllumaal, ÖK5 - Kliima- ja keskkonnakava:
mesilaste korjeala toetus) rahastatakse EAGF vahenditest.
83% Eesti põllumajanduslikest majapidamistest on keskmisest (69 ha) väiksemad ja neile kuulub 16%
kogu ühtse pindalatoetuse pinnast. Eestis planeeritud otsetoetuste sekkumiste (EAGF eelarvest) alusel
suunatakse 18% kogu otsetoetuste eelarvest keskmisest väiksema maakasutusega majapidamisetele,
millega saavutatakse nende jaoks 12% keskmisest ja 14% suuremate majapidamiste keskmisest määrast
kõrgem toetusmäär toetusõigusliku maa kohta. Ökokavade rahastamine EAGF eelarvest senise Eesti
maaelu arengukava eelarve asemel mõjutab oluliselt tootjate sissetulekut. Hetkel planeeritud põhilise
sissetulekutoetuse ühikumäär koos täiendava ümberjaotava toetuse ühikumääraga jätab
sissetulekutoetusena ettevõtjatele ha kohta 38% vähem toetust, sh alla keskmise suurustel majapidamistel
-33% ja üle keskmistel -39% vähem toetust kui senisel programmiperioodil. Sekkumiste ÖK1 - Kliima- ja
keskkonnakava: keskkonnasõbralik majandamine ja ÖK2 - Kliima- ja keskkonnakava:
mahepõllumajanduse ökokava eelarve suureneb samal ajal 6%, seoses tootmise keskkonnaalaste
piirangutega. Seotud toetuste eelarve suureneb praeguse perioodiga võrreldes 2,78 korda. Planeeritud
sekkumistega tõstetakse kliimaambitsiooni ning suunatakse põllumajandustootjaid liituma ökokavadega,
et eelkõige säilitada ja suurendada keskkonnakasu ning uute ökokavadegaasendada sissetulekutoetuste
ET 60 ET
vähenemine nendest saadava kasuga.
Tootmiskohustustega sidumata põhiline sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks, täiendav ümberjaotatav
toetus jätkusuutlikkuseks kui ka tootmiskohustusega seotud toetused panustavad erieesmärgi 1 täitmisse
vähendades tootmiskulude katteks turult saadava tulu puudujääki ja suurendades
põllumajanduslike majapidamiste majanduslikku jätkusuutlikkust.
Erieesmärgi saavutamisse panustab ka sekkumine 7.1 ,,Täiendav sissetulekutoetus noortele
põllumajandustootjatele“, mis motiveerib noori tegutsema põllumajandussektoris ning soodustab
põlvkondade vahetust (V7.2, SWOT EE7 ohud 2) ning suurendab noorte põllumajandustootjate
sissetulekute stabiilsust.
Erieesmärgi 1 vajadus 1.4 (kaasajastada põllumajanduse taristut, mis arvestataks keskkonna- ja
kliimaalaste eesmärkidega sh turvasmuldade kaitsega), mida sekkumistega (1.9.1 „Investeeringud
põllumajandusega seotud taristu (kuivendus- ja veerežiimi kahepoolsed reguleerimissüsteemid)
kaasajastamisse erasektori poolt“, 1.9.2 „Investeeringud põllumajandusega seotud
taristu (kuivendussüsteemid) kaasajastamisse – avaliku sektori investeeringud“ 1.9.3 „Investeeringud
põllumajandusega seotud taristu (erateed) kaasajastamisse“ ja KK3 „Maaparanduslikud
keskkonnakaitserajatised“) lahendatakse, toetavad põllumajandussektori vastupanuvõimet korras ja
kaasajastatud põllumajandustaristu(maaparandussüsteemide) kaudu, mis Eesti kliimatingimustes loovad
eelduse toidutootmiseks ja põllumajandusmaa sihipäraseks kasutamiseks (SWOT EE1, nõrkused 6, 9 ja
10, ohud 3). Maaparandussüsteemidega leevendatakse põllumajandustootmisel kahjulikult toimivaid
ilmastikunähtusi – liigseid sademeid ja põuda. Seetõttu on oluline investeeringute abil
maaparandussüsteeme kaasajastada (V 1.4, 4.6 ,5,3), mille tulemusena paraneb põllumajandusmaa
vastupanuvõime ja tootmiskindlus sh kliimamuutustega kohanemisel (SWOT EE1, ohud 3).
Põllumajandustootjate sissetulekut aitavad stabiliseerida ka keskmise sagedusega ja keskmist kahju ulatust
tekitavate riskide maandamiseks rakendatav sekkumine 1.10 „Põllumajanduskindlustustoetus“. Selle
sekkumise peamine eesmärk on suurendada põllumajandustootjate panust tootmisriskidest tekkida võivate
kahjude vähendamisel, tagades seeläbi põllumajandusettevõtte majandusliku stabiilsuse ning vähendada
tootmisriskidest tekkida võivat finantskahju. Põllumajandustootjad saavad kindlustada oma
põllumajanduskultuuride saake ja põllumajandusloomi ebasoodsatest ilmastikutingimustest (näiteks külm,
torm, rahe, jää, tugev vihm või ränk põud), looma- või taimehaigustest, kahjurite levikust, teatud
keskkonnajuhtumitest või direktiivi 2000/29/EÜ kohaselt taimehaiguse või kahjuripuhangu
likvideerimiseks või selle leviku piiramiseks võetud meetmetest tekkinud kahjude vastu.
Lisaks panustab kaudselt sekkumise eesmärkide täitmisse ka LEADER sekkumine, mis võimaldab
lähtuvalt kohaliku tasandil koostatud strateegia prioriteetidest toetada ka põllumajandusettevõtteid, sh läbi
teadmiste ja heade praktikate jagamise (V1.5).
2.1.SO1.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja eeldatav
panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse
Ei kohaldu
2.1.SO1.8 Tulemusnäitaja(te) valik
Selle erieesmärgi tulemusnäitaja(te) valimine
Tulemusnäitajad [selle erieesmärgi soovitatud tulemusnäitajad on tervenisti kuvatud paksus kirjas] Sihtväärtus
R.4 - Sissetulekutoetuse sidumine standardite ja heade tavadega Sissetulekutoetusega
97,87 %
hõlmatud ja teatavate tingimuste täitmisega seotud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.5 - Riskijuhtimine Toetust saanud ÜPP riskijuhtimisvahendeid omavate
0,07 %
põllumajandusettevõtete osakaal
PR
R.6 - Toetuse ümberjaotamine väiksematele põllumajandusettevõtetele Keskmisest 112,53 %
väiksema suurusega rahastamiskõlblikele põllumajandusettevõtetele antava täiendava
ET 61 ET
otsetoetuse protsent hektari kohta (võrreldes keskmisega)
R.8 - Põllumajandusettevõtete toetamine spetsiifilistes sektorites Nende
põllumajandusettevõtete osakaal, mis saavad kasu tootmiskohustusega seotud 48,12 %
sissetulekutoetusest, et suurendada konkurentsivõimet, kestlikkust või parandada kvaliteeti
CU PR
R.9 - Põllumajandusettevõtete moderniseerimine Ümberkorraldamiseks ja
kaasajastamiseks, sh ressursitõhususe suurendamiseks antavat investeeringutoetust saavate 6,17 %
põllumajandustootjate osakaal
CU
R.39 - Maamajanduse arendamine Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud 338,00
maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
Sihtväärtuste ja seotud vahe-eesmärkide põhjendus
Tulemusnäitajate sihtväärtused arvutatakse vajaduste analüüsi käigus SWOT-analüüsi toel kindlaks tehtud
vajaduste ja nende prioriseerimise alusel.
Sekkumine 1.1 on 98% ulatuses seotud teatavate tingimuste täitmisega (tulemusnäitaja R.4),
põhisissetuleku toetusega kaetud ha suhtena kogu kasutatava põllumajandusmaa pinda (UAA 2019,
apro_cpsh1 & apro_cpshr).
Toetuste õiglasema jaotuse eesmärkide täitmist väljendab tulemusnäitaja R.6 (112,5%), mis võtab arvesse
sekkumised 1.1 kuni 1.8 ja sekkumised ÖK1-ÖK5 ja sekkumise 7.1. R.6 väljendab keskmisest (2020.
aastal keskmine ÜPT pind taotlustel on 69 ha) väiksema suurusega toetuskõlblikele
põllumajandusettevõtetele antava lisa otsetoetuse protsenti hektari kohta võrreldes keskmisega.
Lisaks toetab toetuste ümberjaotamise eesmärgi täitmist tulemusnäitaja R.8, millesse panustavad
sekkumised 1.3 kuni 1.8 (tootmiskohustusega seotud toetused). Eestis oli 2020. aasta
põllumajandusloenduse andmetel 11 369 majapidamist, kellest 35% kasutuses on alla 10 ha kasutatavat
põllumajandusmaad, mis moodustab 2% kogu kasutatavast põllumajandusmaast. Spetsiifilistes sektorites
makstavate erinevate tootmiskohustusega seotud toetuste saajaid kokku ühekordses arvestuses on kogu
2020. aasta põllumajanduslike majapidamiste arvust 48% (tulemusnäitaja R.8), nende kasutuses on 88%
maast.
Täiendavalt saab selle eesmärgi täitmist kirjeldada R 9 ja R.39 kaudu, kuhu panustavad sekkumised 1.9.1
ja 1.9.2. Tulemusnäitajad on valitud sellisena, mis arvestavad enim sekkumiste üleehitusega (kahe-
etapiline taotlemine, avaliku ja erasektori investeeringud, eesvoolude tehniline ja ökoloogiline seisund on
fookuses) ning kooskõla Eesti oludega (suur rendimaade osakaal, senine maaparanduslik tegevus sh
ühistegevus) ning asjaolust, et meetmete tegevusi ei saa siduda üksnes põllumajandustootjate ja
põllumajandusmaaga. Sihttaseme määramisel on lähtutud MAK 2014–2020 perioodi analoogse meetmete
statistikast, arvestades kavandatud eelarve piire.
Tulemusindikaatorit R.7 ei ole kasutatud, sest ÜPP strateegiakava SWOT analüüsi ja vajaduste hindamise
käigus ei ole tuvastatud suuremat abi vajavaid piirkondasid ja ÜPP strateegiakavas ei ole plaanis eraldi
sekkumisi, mis panustaksid sisuliselt R.7 eesmärki. Kõik otsetoetuste ja ökokava sekkumisi rakendatakse
üleriigilisena. Sellepärast leiame, et tulemusindikaatori kasutamine ei ole põhjendatud, sest see ei ole Eesti
ÜPP strateegiakava eesmärgiks.
2.1.SO1.9 Rahaeraldise põhjendus
Sekkumine 1.1 „Põhiline sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks“ eelarvega 526 978 302 eurot sihttasemega
967 358 ha panustab tulemusindikaatorisse R.4.
Sekkumine 1.2 „Täiendav ümberjaotav sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks“ eelarvega 50 396 469 eurot
sihttasemega koef 1: 409 257 ha ja koef 0,43 32 287 ha koos tootmisega seotud toetuste sekkumistega 1.3
„Põllumajandustootmisega seotud toetus piimalehma kasvatamiseks“ (eelarve 61 356 079 eurot
sihttasemega koef 1: 24 813 piimalehma ja koef 0,5: 25 110 piimalehma); 1.4 „Põllumajandustootmisega
ET 62 ET
seotud toetus ammlehma kasvatamiseks“ (eelarve 28 253 764 eurot, sihttasemega koef 1,1: 18 398 ühe
75% lihaveise tõu veresusega vähemalt 8-kuused lihatõugu lehmmullikad ja ammlehmad, kes osalevad
jõudluskontrollis; koef 1,0: 24 560 vähemalt 8-kuused lihatõugu lehmmullikad ja ammlehmad ja koef
0,46: 2 380 vähemalt 8-kuused lihatõugu lehmmullikad ja ammlehmad, kes ei osale jõudluskontrollis); 1.5
„Põllumajandustootmisega seotud toetus ute ja kitse kasvatamiseks“ (eelarve 5 489 196 eurot,
sihttasemega 38 207 utte); 1.6 „Põllumajandustootmisega seotud toetus tera- ja kaunviljakultuuride
kasvatamiseks“ (eelarve 25 852 485 eurot, sihttase 179 712 ha); 1.7 „Põllumajandustootmisega seotud
toetus puu- ja köögivilja ning marjakultuuride kasvatamiseks“ (eelarve 9 683 332 eurot, sihttase 5409 ha)
ja 1.8 „Põllumajandustootmisega seotud toetus seemnekartuli kasvatamiseks“ (eelarve 393 963 eurot,
sihttase 220 ha) panustavad tulemusindikaatorisse R.6 71 880 269 euroga (sekkumine 1.2 - 2% +
sekkumised 1.3-1.8 6% alla 69 ha suurustele majapidamistele otsetoetuste eelarvest). Lisaks panustavad
sekkumised ÖK1–ÖK5 kogueelarvest 19 080 073 euroga (2% otsetoetuste eelarvest, alla 69 ha suurustes
majapidamistes 66 559 ha), sekkumine 1.1 kogueelarvest 84 341 289 euroga (8% otsetoetuste eelarvest,
alla 69 ha suurustes majapidamistes 154 810 ha) ja sekkumine 7.1 kogueelarvest 3 703 596 euroga (0,4%,
alla 69 ha suurustes majapidamistes 7932 ha).
Kokku on otsetoetuse eelarvest panus tulemusindikaatori R.6 täitmisse summas 179 005 227 eurot. See
aitab kaasa EE1 täitmisele - toetada põllumajandustootja elujõulisust tagavat sissetulekut ja
vastupanuvõimet kogu liidus, et tagada toiduga kindlustatus.
Sekkumised 1.3 „Põllumajandustootmisega seotud toetus piimalehma kasvatamiseks“ (eelarve 61 356 079
eurot sihttasemega koef 1: 24 813 piimalehma ja koef 0,5: 25 110 piimalehma); 1.4
„Põllumajandustootmisega seotud toetus ammlehma kasvatamiseks“ (eelarve 28 253 764 eurot,
sihttasemega koef 1,1: 18 398 ühe 75% lihaveise tõu veresusega vähemalt 8-kuused lihatõugu
lehmmullikad ja ammlehmad, kes osalevad jõudluskontrollis, koef 1,0: 24 560 vähemalt 8-
kuused lihatõugu lehmmullikad ja ammlehmad ja koef 0,46: 2 380 vähemalt 8-kuused lihatõugu
lehmmullikad ja ammlehmad, kes ei osale jõudluskontrollis); 1.5 „Põllumajandustootmisega seotud toetus
ute ja kitse kasvatamiseks“ (eelarve 5 489 196 eurot, sihttasemega 38 207 utte); 1.6
„Põllumajandustootmisega seotud toetus tera- ja kaunviljakultuuride kasvatamiseks“ (eelarve 25 852 485
eurot, sihttase 179 712 ha); 1.7 „Põllumajandustootmisega seotud toetus puu- ja köögivilja ning
marjakultuuride kasvatamiseks“ (eelarve 9 685 332 eurot, sihttase 5409 ha) ja 1.8
„Põllumajandustootmisega seotud toetus seemnekartuli kasvatamiseks“ (eelarve 393 963 eurot, sihttase
220 ha) panustavad tulemusindikaatorisse R.8 kokku summas 131 030 819 eurot kokku ca 5470
põllumajandustootjale. See aitab kaasa EE1 täitmisele - toetada põllumajandustootja elujõulisust tagavat
sissetulekut ja vastupanuvõimet kogu liidus, et tagada toiduga kindlustatus.
Sekkumine 7.1 „Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele“ (eelarvega 20 158 588
eurot, sihttase 35 000 ha) panustab indikaatoritesse R.36 ja R.37 ning erieesmärkide EE7 - muuta
valdkond noorte põllumajandustootjate jaoks atraktiivseks ja neid toetada ning soodustada kestliku
äritegevuse arengut maapiirkondades ja EE1 - toetada põllumajandustootja elujõulisust tagavat
sissetulekut ja vastupanuvõimet kogu liidus, et tagada toiduga kindlustatus, täitmisele.
Sekkumised 1.9.1 „Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendus- ja veerežiimi kahepoolsed
reguleerimissüsteemid) kaasajastamisse erasektori poolt“ ja 1.9.2 „Investeeringud põllumajandusega
seotud taristu (kuivendusüsteemid) kaasajastamisse – avaliku sektori investeeringud“ kogueelarvega
28 500 000 eurot panustab tulemusnäitaja ning 1.9.3 „Investeeringud põllumajandusega seotud taristu
(erateed) kaasajastamisse“ (R.39 ja R 9) saavutamisse, mis aitab kaasa EE1 saavutamisele, millega
tagatakse kestlik toidutootmine,kliimamuutustega kohanemine ja muldade viljakuse säilitamine, võttes
arvesse taotlejate võimalikku huvi ja meetmete ülesehitust.
ET 63 ET
2.1.SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete
konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates suuremat tähelepanu
teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
2.1.SO2.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte
2.1.SO2.1.1 Tugevused
1. Mitmekesine tootmine, toodete lai sortiment.
2. Kvaliteetsed sisendid, piisav põllumajandusmaa ressurss (sh mesindusele piisavalt sobilikke
korjealasid), ettevõtete koondumine.
3. Kaasaegsete tehnoloogiate kasutamine (täppisviljelus, täppisloomakasvatus, lüpsirobotid jmt),
kulutõhusad ettevõtted.
4. Kõrge kvaliteediga mitmekülgset toodangut tootev toiduainetööstus.
5. Puhas keskkond, hea looma- ja taimetervise seisund ning toimivad järelevalvesüsteemid (loovad Eestis
head eeldused kvaliteetsete põllumajandussaaduste, toidukaupade ja muude tootmissisendite ekspordiks).
6. Ettevõtjatel on huvi ekspordi vastu.
7. Ekspordivõimekus teravilja ja piimasektoris.
8. Tarbijad eelistavad kohalikku päritolu toidukaupa.
9. Toiduainetööstus on tarbijanõudlusele kiirelt kohanev.
10. Mahetootmise populaarsus.
11. E-teenuste laialdane kasutamine asjaajamises.
12. Ettevõtjate uuendusmeelsus ja üldine hea teadmiste tase.
13. Vajalikku teadust tehakse mitmes teadus- ja arendusasutuses.
14. On loodud programmid ja meetmed, et toetada teadust, innovatsiooni ja teadmussiiret.
2.1.SO2.1.2 Nõrkused
1. Suur osa põllumajandus- ja toidusektori ettevõttetest on väikese turujõuga.
2. Põllumajandus- ja toidusektori ettevõtete madal investeerimisvõime, sh raskendatud ligipääs kapitalile.
3. Suurt keskkonnamõju omavad seadmed ei ole ettevõtjale taskukohased.
4. Vähesed investeeringud T&A tegevustesse ja tootearendusse.
5. Madala lisandväärtusega toodangu ekspordi kõrge osakaal (Eesti päritolu põllumajandus- ja
toidukaupade ekspordikäibes on töödeldud toodete käibe osakaal ligi 2/3. Seega eksporditakse üle
kolmandiku Eesti põllumajandussaadustest ilma neile täiendavat lisandväärtust andmata).
6. Tööjõu tootlikkus on võrreldes ELi keskmisega madalam.
7. Brutoinvesteeringud keskkonnasäästlike ja innovaatiliste tehnoloogiate rakendamiseks kasutuses oleva
maa hektari kohta on võrreldes ELi keskmisega madalamad.
8. Uuenduslikke lahendusi ei võeta kasutusele piisavalt kiiresti (info ja koostöö, madal
investeerimisvõime).
9. Eesti suurimad toiduainetööstused on ELi keskmisest väiksemad. (Mastaabiefekti võimaldavate
ettevõtete puudumisest tulenevad väikesed tootmismahud, millest omakorda tulenev madal
konkurentsivõime).
10. Kvalifitseeritud ja hooajalise tööjõu puudus, mesinike kõrge keskmine vanus.
11. Mahetöötlemisele spetsialiseerunud tööstuste väike töötlemismaht.
12. Vähene teadlikkus IT-lahenduste võimalustest (potentsiaal pole täielikult ära kasutatud).
13. Taastuvenergia tootmise võimaluste vähene kasutamine.
14. Digilahenduste potentsiaal, sh andmete kasutamise potentsiaal ei ole piisavalt kasutatud.
15. Kõik vajalikud kompetentsid ei ole Eesti teadus- ja arendusasutuste poolt kaetud.
16. Teadusasutuste ja ettevõtete vähene koostöö.
ET 64 ET
17. Teadmiste loomise, teadmussiirde ja innovatsiooni vähene sidusus.
18. Teadmussiire ei ole piisavalt tõhus, teave on killustunud.
19. Nõustamisteenused ei kata kõiki vajalikke valdkondi ja olulisi spetsiifilisi suundi.
20. Mesindussektoris mesilaste suur suremus (mesilashaigused, kliima) ning lõunapoolsemate riikidega
võrreldes kõrgem mee tootmise omahind (kliima).
2.1.SO2.1.3 Võimalused
1. Toidu nõudlus ning inimeste ostujõud maailmas kasvavad.
2. Tarbimisharjumused maailmas muutuvad (tekib nõudlus uute innovaatiliste toodete järele, arenevad
välja uued toidutrendid).
3. Mahetoidu tarbimine kasvab ning Eestis on mahepõllumajandusliku tootmise ja ka nende toodete
töötlemise arenguks palju potentsiaali. Keskkonnateadliku tarbimise populaarsuse kasv suurendab mee ja
meetoodete nõudlust.
4. Maaturismi ja kulinaaria valdkond aitavad kaasa toiduturismi arengule, mis mõjutab soodsalt kogu
toidusektorit.
5. Kättesaadavate ja mitmekülgsete T&A- ja digilahenduste laialdasem kasutuselevõtt.
6. Bio- ja ringmajanduse võimaluste parem rakendamine.
7. Ettevõtlust soodustavad maksuerisused (tööjõud, maapiirkonnad, toidukaupade käibemaks).
8. Riigi investeeringud ettevõtluse arendamiseks (investeeringud taristusse).
9. Piiriülesed koostöövõimalused.
10. Sektori ettevõtjad on koondunud esindusorganisatsioonidesse.
11. Looduslike taimekoosluste meekorje potentsiaali ärakasutamine.
2.1.SO2.1.4 Ohud
1. Elanikkonna vananemine ning süvenev tööjõupuudus ja palgasurve.
2. Kaubandust pärssivad poliitilised suundumused (kaubandustõkked, kaubandussõjad).
3. Loodus- ja inimtekkelised katastroofid (toodangu tarbimiskõlbmatuks muutumine) ning taime- ja
loomahaigused (sh mesilashaiguste leviku hoogustumine).
4. Ebasoodsad ilmastikutingimused (näiteks liigniiskus ja põud) ning sellest tulenev saagikaotus ja
tooraine kvaliteedi kõikumine.
5. Suutmatus muutustele reageerida, ekspertteadmise puudumine.
6. Suutmatus konkureerida importkaubaga.
7. T&A tegevuste, tootearenduse ja investeeringute vähene rahastamine.
8. Eksportturgude majandusliku olukorra halvenemine.
9. Tootmissisendite kallinemine.
10. Rendimaade suur osakaal.
2.1.SO2.1.5 Muud märkused
Põllumajandusettevõtete tootlikkus on Eestis ELiga liitumisjärgselt oluliselt paranenud, kuid olnud
viimastel aastatel väikeses languses. Võrreldes EL-i keskmisega on 2005. a võrreldes Eesti
põllumajandusettevõtete tootlikkus suurenenud 4 protsendipunkti enam (EL-s 9%, Eestis 13%).
Tööjõutootlikkus on suurenenud FADNi andmetel alates 2006. aastast 2,8 korda, kuid on tootmistüüpide
lõikes väga erinev. Suurim on tööjõutootlikkuse tõus piimatootmises ning sea- ja linnukasvatuses (üle 3
korra), väikseim aianduses (ca 40%) ja loomakasvatuses (ca 60%).
Põllumajandustootjate brutoinvesteeringud tehnoloogiate rakendamiseks kasutuses oleva
põllumajandusmaa hektari kohta on suurenenud, kuid jäävad veel alla EL-i keskmisele. FADNi andmetel
moodustavad brutoinvesteeringud kasutuses oleva põllumajandusmaa hektari kohta perioodi 2004–2016
keskmisena 68% EL-28 keskmisest. Investeerimissuutlikkus on sektoris üldiselt viimastel aastatel
ET 65 ET
tagasihoidlikum, kuna kogutoodangu väärtusest moodustab vahetarbimine ligikaudu 70% (EL keskmine
59%). Tootmistüüpide ja suurusgruppide lõikes on ettevõtete võlakordaja erinev. Suurim on võetud
kohustuste osatähtsus piimatootmise ettevõtetes ja üle 400 ha suurustes taimekasvatusettevõtetes (üle
40%).
Eestis on 59% majapidamistest standardkogutoodanguga 4–25 tuhat eurot. Neid iseloomustab olulisel
määral peretööjõu kasutamine, rendimaa keskmisest väiksem osatähtsus, saagikuste ja piimakuse oluliselt
(kuni 40%) madalam tase. Samuti on investeeringud ha kohta madalamad ning ka võlakordaja madalam
kui FADNi keskmisel ettevõttel.
Põllumajandustootjate sissetulekute tagamisele ja konkurentsivõime suurendamisele aitavad kaasa
investeeringud põllumajandustootmisesse, ühistegevuse edasine areng ja parem koostöö tarneahela
erinevate lülide vahel jm. Põllumajandussektoris ei ole võimalik keskenduda üksnes klassikalises mõttes
efektiivsele tootmisele. Suurenenud nõudmised põllumajandustootmisest tuleneva mõju vähendamiseks
nõuavad põllumajandustootjatelt täiendavaid investeeringuid keskkonnamõjude vähendamiseks. Siiski
peab arvestama, et keskkonnainvesteeringutega võivad kaasneda täiendavad kulud ja sellega seoses ka
teatav konkurentsivõime langus.
Eestis tegutses toiduainetööstuse valdkonnas 2019. aastal 761 ettevõtet ning nende arv on võrreldes 2013.
aastaga kasvanud peaaegu poole võrra. Kõige rohkem on kasvanud mikroettevõtete arv (2013. aastal 295
ettevõtet, 2019. aastal 560 ettevõtet). Väikese suurusega ettevõtete arvus on toimunud väike kasv, teistes
suurusgruppides on ettevõtete arv jäänud praktiliselt samaks. Mahetooraine väärindamisega tegelevaid
ettevõtteid oli 2020. aastal 181 ning viimase viie aastaga on mahetöötlejate arv kahekordistunud.
Suurusgrupiti (tööga hõivatud isikute arvu järgi) on toiduainetööstuste hulgas enim alla 10 töötajaga
mikroettevõtteid (72% kogu ettevõtete arvust), väikese suurusega oli 19%, keskmiseid 7% ning vaid 2%
ettevõtetest olid üle 250 töötajaga. Vaatamata suurele arvule moodustab mikroettevõtete müügitulu vaid
5% toiduainetööstuse müügitulust. Samas üle 250 töötajaga ettevõtete osakaal müügitulus on üle 30%.
Eesti toiduainetööstustes loodav lisandväärtus töötaja kohta oli 2018. aastal 41% väiksem kui EL-i
keskmine. Samuti on Eesti toiduainetööstuste investeeringute maht materiaalsesse põhivarasse võrreldes
EL-i keskmisega suhteliselt madal ning moodustab sellest umbes 60%. Kui EL-is keskmisena
investeerisid toiduainetööstused 2018. aastal materiaalsesse põhivarasse ligikaudu 9300 eurot töötaja
kohta, siis Eestis oli vastav näitaja 7300 eurot. Ka müügitulu töötaja kohta oli 2018. aastal EL-i
toiduainetööstustes keskmiselt kaks korda (248 000 eurot töötaja kohta) suurem kui Eestis (135 000
eurot). OECD raportis „Innovation, Agricultural Productivity and Sustainability in Estonia“ tuuakse välja,
et Eesti toiduainetööstuste probleemiks on mastaabiefekti võimaldavate ettevõtete puudumine, millest
tulenevad väikesed tootmismahud ning sellest tulenev madal konkurentsivõime. Samuti on raporti
kohaselt Eesti toiduainetööstustel madal võimekus iseseisvaks tootearendus- ja innovatsioonitegevuseks.
Eestis toodetud või töödeldud põllumajandussaaduste ja toidukaupade eksport oli 2020. aastal
hinnanguliselt 1,1 mld eurot. Suurima panuse eksporti andsid piima- (19%) ja teraviljasektor (19%). Eesti
päritolu põllumajandus- ja toidukaupade ekspordikäibes on töödeldud toodete osakaal ligikaudu 2/3 ehk
üle kolmandiku Eesti põllumajandussaadustest eksporditakse toorainena, ilma neile täiendavat
lisandväärtust andmata. Mahetöötlemisele spetsialiseerunud tööstuste töötlemismaht on väike ja seetõttu
suur osa Eesti mahedatest põllumajandussaadustest kasutatakse tööstustes tavatoodete tooraineks või
eksporditakse töötlemata kujul.
Tulenevalt Eesti väiksusest ning piiratud ostujõust on toidusektori arenguks vajalik suurendada ettevõtete
konkurentsivõimet välisturgudel. Tarbimisharjumused maailmas muutuvad, nõudlus kvaliteetsete ja
innovaatiliste toodete järele kasvab. Eesti toidutööstus suudab pakkuda kõrge kvaliteediga mitmekülgset
toodangut. Kuna Eesti toidusektori ettevõtted on eraldiseisvalt väikese turujõuga, tuleb välisturgudel
soodustada turundus- ja müügialast koostööd. Erinevatel turgudel müügiedukuse saavutamiseks on vajalik
eksportööride müügialase võimekuse ja kompetentside jätkuv arendamine. Oluline on senisest enam
kasutada Eesti erinevate ülikoolide ja teadusasutuste know-how’d ekspordivõimekuse arendamiseks.
ET 66 ET
Mesindussektori puhul on konkurentsivõime ja turule orienteerituse suurendamist EL tasandil eraldi
adresseeritud mesindusprogrammide rakendamisega Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr
1308/2013 (põllumajandustoodete ühine turukorraldus) alusel. Uuel EL eelarveperioodil liigub
mesindusprogrammide meede strateegiakavade määruse alla ning selle rakendamine on liikmesriigile
kohustuslik.
Eestis peetavate mesilasperede arv on viimasel kümnel aastal peale suurt langust sellele eelneval
kümnendil küll tõusnud ca 30 tuhandelt ligi 50 tuhandele (2020. aastal 47 900), kuid viimastel aastatel on
kasv seiskunud. Eesti looduslike taimekoosluste meekorje potentsiaal on teadlaste hinnangul vähemalt
150 000 mesilasperet. Mesinike arv on mesindussektori struktuuriuuringute kohaselt vähenenud 12%
aastatel 2012–2018. Kui 2012. aastal oli Eestis 5 934 mesinikku, siis aastaks 2018 oli neid jäänud 5 215.
Seega on oluline, et sektori konkurentsivõimega kasvaks ka selle atraktiivsus ning uued ja noored
mesinikud lisanduksid sektorisse. Meetoodangu varieeruvus on suur, sõltudes suurel määral ilmast ja
mesilashaiguste levikust. Mesilasperede arvu säilitamiseks ja mee tootmistaseme tagamiseks on vajalik
tõsta mesindussektori konkurentsivõimet ja turule orienteeritust, toetades selleks nii seniste
mesindusprogrammide tegevusi, (mesinike teadmiste ja oskuste parandamine, tehnilise abi andmine,
mesilashaigustega võitlemine, mesilaste aretustegevus, analüüside tegemiseks laborite toetamine) kui ka
nähes ette täiendavate uute tegevuste (koostöö teadusasutustega, tarbijate teadlikkuse tõstmine) toetamist.
2.1.SO2.2 Vajaduste kindlakstegemine
Vajadust on
Prioriteetide määramine ÜPP
Kood Pealkiri käsitletud ÜPP
strateegiakava tasandil
strateegiakavas
Tõsta toidusektori ettevõtjate müügivõimekust
V2.2 Ei
läbi ühiste teavitus- ja turundustegevuste
Tugevdada põllumajandustootjate positsiooni
V2.3 tarneahelas läbi teadlikkuse tõstmise 1 Jah
koostöövõimalustes
Tõsta põllumajanduse ja toidusektori ettevõtjate
V2.4 konkurentsivõimet, keskkonna, kliima ja 1 Jah
ressursitõh
Arendada välja kohalikul bioressursil
V2.5 1 Jah
põhinevaid väärindamisüksusi
Suurendada mesindussektori konkurentsivõimet
V2.6 1 Jah
ja turule orienteeritust
Tõsta teadlikkust kvaliteedikavadest ja
V3.3 suurendada nende raames toodetud toodete 1 Jah
osakaalu
Tarbijate kõrge tervist toetava toitumise ja
V9.5 Ei
toiduohutuse alane teadlikkus
Soodustada uute alternatiivsete
V9.6 1 Jah
pakendilahenduste kasutamist
V9.7 Toidujäätmete ja toidukao vähendamine 2 Osaliselt
Arendada uusi kaasaegseid analüüsimeetodeid
V9.8 ning soodustada digilahenduste kasutamist 2 Jah
näiteks toidu
Muud märkused vajaduste hindamise kohta.
Puuduvad
2.1.SO2.4 Sekkumisloogika
Sekkumise Sekkumise liik Sekkumise kood (liikmesriik) Ühine väljundnäitaja
vorm – nimi
Sectoral - ADVIBEES(55(1)(a)) – mesinikele ja 2.1.1 - Mesindussektori O.37. Mesinduse säilitamiseks või
Mesindustooted nende organisatsioonidele suunatud sekkumine 1 – mesinike arendamiseks toetatud meetmete
nõustamisteenused, tehniline abi, teadmiste ja oskuste või ühikute arv
ET 67 ET
koolitus, teave ja parimate tavade parandamine ning tehniline abi
vahetamine, sealhulgas võrgustike kaudu
Sectoral - INVAPI(55(1)(b)) – investeeringud 2.1.2 - Mesindussektori O.37. Mesinduse säilitamiseks või
Mesindustooted materiaalsesse ja immateriaalsesse sekkumine 2 – materiaalsed ja arendamiseks toetatud meetmete
varasse ning muud meetmed mittemateriaalsed või ühikute arv
investeeringud
Sectoral - ACTLAB(55(1)(c)) – laboratooriumide 2.1.3 - Mesindussektori O.37. Mesinduse säilitamiseks või
Mesindustooted toetamise meetmed mesindustoodete, sekkumine 3 - analüüse arendamiseks toetatud meetmete
mesilaste kao või tootlikkuse languse ja tegevate laboratooriumite või ühikute arv
mesilastele potentsiaalselt toksiliste toetamine
ainete analüüsimise eest
Sectoral - COOPAPI(55(1)(e)) – koostöö 2.1.4 - Mesindussektori O.37. Mesinduse säilitamiseks või
Mesindustooted asutustega, kes on spetsialiseerunud sekkumine 4 – koostöö arendamiseks toetatud meetmete
mesindust ja mesindustooteid käsitlevate teadusasutustega või ühikute arv
teadusprogrammide rakendamisele
Sectoral - PROMOBEES(55(1)(f)) – 2.1.5 - Mesindussektori O.37. Mesinduse säilitamiseks või
Mesindustooted müügiedendus, teavitustegevus ja sekkumine 5 – tarbijate arendamiseks toetatud meetmete
turundus, sealhulgas turuseire ning teadlikkuse tõstmine või ühikute arv
meetmed, mille eesmärk on eelkõige
suurendada tarbijate teadlikkust
mesindustoodete kvaliteedist
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 1.9.3 - Investeeringud O.22. Taristuinvesteeringuteks
sealhulgas investeeringud niisutusse põllumajandusega seotud taristu toetust saavate tegevuste või
(erateed) kaasajastamisse ühikute arv
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 2.2 - Toidutööstuste O.24. Väljaspool
sealhulgas investeeringud niisutusse materiaalsed ja immateriaalsed põllumajandusettevõtet tootlikeks
investeeringud investeeringuteks toetust saavate
tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 2.3 - Toidutööstuste O.24. Väljaspool
sealhulgas investeeringud niisutusse materiaalsed ja immateriaalsed põllumajandusettevõtet tootlikeks
tootlikud investeeringud (FI) investeeringuteks toetust saavate
tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 2.5 - Väikeste O.20. Põllumajandusettevõtetes
sealhulgas investeeringud niisutusse põllumajandusettevõtete tootlikeks investeeringuteks toetust
arendamine saavate tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 2.6 - Põllumajandustootjate O.20. Põllumajandusettevõtetes
sealhulgas investeeringud niisutusse tootlikud materiaalsed ja tootlikeks investeeringuteks toetust
immateriaalsed investeeringud saavate tegevuste või ühikute arv
(FI)
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 3.1.1 - Ühistulised O.20. Põllumajandusettevõtetes
sealhulgas investeeringud niisutusse investeeringud materiaalsesse ja tootlikeks investeeringuteks toetust
immateriaalsesse põhivarasse saavate tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 3.1.2 - Ühistulised O.20. Põllumajandusettevõtetes
sealhulgas investeeringud niisutusse investeeringud materiaalsesse ja tootlikeks investeeringuteks toetust
immateriaalsesse põhivarasse saavate tegevuste või ühikute arv
(FI)
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 8.3 - Investeeringud O.24. Väljaspool
sealhulgas investeeringud niisutusse bioressursside väärindamisse põllumajandusettevõtet tootlikeks
investeeringuteks toetust saavate
tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, KK1 - Põllumajandustootjate O.20. Põllumajandusettevõtetes
sealhulgas investeeringud niisutusse materiaalsed ja immateriaalsed tootlikeks investeeringuteks toetust
investeeringud saavate tegevuste või ühikute arv
RD COOP(77) – Koostöö 0.3 - Innovatsioonikoostöö O.1. Euroopa
projektid - Euroopa innovatsioonipartnerluse (EIP)
innovatsioonipartnerluse tegevusrühma projektide arv
tegevusrühma projektid
RD COOP(77) – Koostöö 8.4 - LEADER – kogukonna O.31. Toetatud kohaliku arengu
juhitud kohalik areng strateegiate (LEADER) või
ettevalmistavate tegevuste arv
ET 68 ET
RD COOP(77) – Koostöö 9.4 - Loomataudide O.32. Toetatud muude
kontrolliprogrammide alase koostöötegevuste või -ühikute arv
koostöö toetus (välja arvatud punktis O.1 teatatud
Euroopa innovatsioonipartnerlus)
RD KNOW(78) – Teadmiste vahetamine ja 0.1 - Teadmussiirde- ja O.33. Toetatud koolitus-,
teabe levitamine innovatsioonisüsteemi (AKIS) nõustamis- ja teadlikkuse
arendamise toetus suurendamise tegevuste või
ühikute arv
RD KNOW(78) – Teadmiste vahetamine ja 0.2 - Nõuandetoetus O.33. Toetatud koolitus-,
teabe levitamine nõustamis- ja teadlikkuse
suurendamise tegevuste või
ühikute arv
Ülevaade
Erieesmärk 2 eesmärgiks on suurendada põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet ja turule
orienteeritust, pöörates erilist tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digiüleminekule. See
eesmärk saavutatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) nr 2021/2115 sätestatud
investeeringute (artiklid 73 ja 74), koostöö (artikkel 77), mesindussektoris sektoripõhiste sekkumisviiside
(artiklid 42–56) kaudu.
Keskkonnahoidliku põllumajandustootmise arendamiseks, kus on senisest enam tähelepanu pööratud ka
digitaliseerimisele, on kavandatud põllumajandustootjatele sekkumine 2.5 „Väikeste
põllumajandusettevõtete arendamine“, mille kaudu toetatakse materiaalsesse varasse tehtavaid
investeeringuid eesmärgiga ajakohastada põllumajandusettevõtete põhivara ning parandada
põllumajandusettevõtete majanduslikku toimimist. Lisaks on põllumajandustootjatele kavandatud
sekkumine KK1 „Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud“,
kus materiaalsete investeeringute kaudu soodustatakse põllumajandustootmises ressursitõhustust,
digitaliseerimist, vähendatakse tootmisest tulenevat keskkonnamõju ning suurendatakse bioohutust.
Nende tegevuste kaudu suureneb ka põllumajandustootjate konkurentsivõime.
Toidutööstuste majandusliku võimekuse ja konkurentsivõime tõstmiseks ning keskkonna- ja
kliimaeesmärkide saavutamiseks on kavandatud ettevõtjatele, kelle põhitegevusala on toidutootmine või
joogitootmine, sekkumine 2.2 „Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud“, kus
toetatakse materiaalsesse varasse tehtavaid investeeringuid, mis on kas roheinvesteeringud,
digitaliseerimist ja uute tehnoloogiate kasutuselevõttu toetavad investeeringud või uue töötlemisüksuse
rajamisele suunatud investeeringud.
Sektoritest adresseeritakse erieesmärk 2 raames eraldi mesindussektori konkurentsivõime ja turule
orienteerituse suurendamise vajadust. Sekkumisega 2.1.1 „Mesindussektori sekkumine 1 – mesinike
teadmiste ja oskuste parandamine ning tehniline abi“ toetatakse sektori konkurentsivõimet ja turule
orienteeritust mesinike teadmiste ja oskuste parandamise ning mesindussektori sekkumiste rakendamiseks
tehnilise abi andmise kaudu sekkumisega 2.1.2 „Mesindussektori sekkumine 2 – materiaalsed ja
mittemateriaalsed investeeringud“ mesilashaigustega võitlemiseks ja mesilaste tõuaretusse tehtavate
investeeringute kaudu, sekkumisega 2.1.3 „Mesindussektori sekkumine 3 – analüüse tegevate
laboratooriumite toetamine“ mesilashaiguste ja mesindustoodete kvaliteedi analüüsimise kaudu,
sekkumisega 2.1.4 „Mesindussektori sekkumine 4 – koostöö teadusasutustega“ uue teadusinfo saamise ja
rakendamise kaudu ning sekkumisega 2.1.5 „Mesindussektori sekkumine 5 – tarbijate teadlikkuse
tõstmine“ mitmesuguste müügiedenduse, teavitustegevuse, turunduse ja turuseire meetmete rakendamise
kaudu.
Selleks, et suurendada konkurentsivõimet ja turule orienteeritust veelgi enam on nii
põllumajandustootjatel, põllumajandustoodete töötlejatel kui neid ühendavatel koostöövormidel võimalus
taotleda rahastamisvahendeid sekkumistest 2.6 „Põllumajandustootjate tootlikud materiaalsed ja
immateriaalsed investeeringud (FI)“, 2.3 „Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed tootlikud
investeeringud (FI)“ ning 3.1.2 „Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse
ET 69 ET
põhivarasse (FI)“. Rahastamisvahendi kaudu toetatakse investeeringuid, mis suurendavad ettevõtjate
konkurentsivõimet läbi tehnoloogia uuendamise. Siia kuuluvad investeeringuid masinatesse ja
seadmetesse, ehitiste ehitamiseks ja rekonstrueerimiseks, uuenduslike toodete ja kõrvaltoodete,
tootmisprotsesside ja tehnoloogiate väljaarendamisse, samuti muudesse investeeringutesse lisandväärtuse
andmiseks kõigis tootmisahela etappides ning tootmise digitaliseerimiseks ja automatiseerimiseks.
Toetatavaks tegevuseks on ka käibekapital, sh eraldiseisev käibekapital tingimusel, et see aitab kaasa
erieesmärgi saavutamisele.
Erieesmärk 2 saavutamisesse panustavad kaudselt ka teiste erieesmärkide sekkumised nagu näiteks 3.1.1
„Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse“, kus eesmärk on
ühistegevuse soodustamine töötlemise etapis, et selle kaudu tõsta põllumajandustootjate omavaheline
koostöö järgmisele tasandile ja aidata kaasa põllumajandustootjate positsiooni parandamisele
toidutarneahelas.
Sekkumine 8.3 „Investeeringud bioressursside väärindamisse“ panustab bioressursi töötlemisvõimekuse
tõusu ja tooraine ekspordi asemel selle väärindamisse, mis võimaldab kõrgema lisandväärtusega ja
kasumlikemate toode tootmist. Põllumajandustootjate konkurentsivõime paraneb sobivate
bioväärindamisüksuste loomise, sh kõrval- ja kaassaaduste ning tootmisjääkide kasutamise läbi nt
bioenergia/biogaasi, bioväetiste ja biomaterjalide ning muude uudsete ja kõrge lisandväärtusega toodete
tootmiseks (sh toidutööstusele, farmaatsiatööstusele). Samuti panustab sekkumine tehnoloogia
uuendamisse, et asendada fossiilseid materjale taastuvatega, nt võtta kasutusele taastuval ressursil
põhinevad pakendid jmt. Bioressursile kõrgema lisandväärtuse andmine kasvatab ettevõtete kasumlikkust,
aitab vähendada sõltuvust kodu- ja välismaistest taastumatutest ressurssidest ning kiirendab taastumatute
ressursside asendamist kooskõlas ELi kliimaeesmärkidega. Investeeringuga toetatakse ressursitõhusate ja
kestlike lokaalsete energiavarustuslahenduste loomist, mis suurendavad ka energia varustuskindlust ja -
julgeolekut.
Erieesmärgi saavutamises on oluline osa ka sekkumistel 0.1 „Teadmussiirde- ja innovatsioonisüsteemi
(AKIS) arendamise toetus“ ja 0.2 „Nõuandetoetus“, mis kvaliteetse teadmussiirde ja nõuandeteenuse ja -
toetuse kaudu suurendavad põllumajanduse ja toidusektori ettevõtjate teadlikkust jätkusuutlikust arengust
ja aitavad seeläbi tõsta sektori ettevõtete konkurentsivõimet. AKISe nn ökosüsteem tagab toimiva infovoo
tootjate ja teadlaste vahel, muudab kättesaadavaks ajakohase teabe innovatsiooni ja uusima teadusinfo
kohta ning tagab nõustamisteenuse pakkumise riigile olulistes valdkondades võrdsetel alustel ja ühtlase
kvaliteediga üle kogu Eesti.
Samuti panustab sekkumise 0.3 „Innovatsioonikoostöö projektid“, mille eesmärk on soodustada Euroopa
innovatsioonipartnerluse (EIP) projektide rakendamist ja innovatsioonikoostööd nii Eesti kui välismaiste
teadus- ja arendusasutuste ning ekspertidega, ettevõtete konkurentsivõime tõstmisesse, eelkõige läbi
plaanitavate tegevuste kliima- ja ressursitõhususe ning turu- ja tootmisriskidele vastupanuvõime
suurendamise.
Erieesmärgi saavutamisse panustab ka sekkumine 8.4 „LEADER – kogukonna juhitud kohalik areng“
kuna selle üheks eesmärgiks on maapiirkondades ettevõtluse arendamine, eelkõige uute tasuvate
töökohtade ja/või innovaatiliste lahenduste kaudu ning keskkonna- ja kliimasõbralike (sh bio- ja
ringmajandus) lahenduste välja töötamine ja rakendamine.
Erieesmärgi saavutamisse panustab ka sekkumine 1.9.3 „Investeeringud põllumajandusega seotud taristu
(erateed) kaasajastamisse“, kuna selle üheks eesmärgiks on hajaasustusega territooriumidel maakasutuse
ratsionaalsemaks ja efektiivsemaks muutmine, millega paraneb põllumajandustootjate konkurentsivõime.
Ligikaudu 25% põllumajandustootjatest leiab, et tee hoid ja ehitus vajab investeeringuid[1]. Heas korras
teede võrgustik ja juurdepääs põllumajandusmaale ja põllumajandustootmishoonetele on oluliseks
eelduseks ettevõtluse arendamiseks maal sh põllumajanduse konkurentsivõime tõstmiseks.
ET 70 ET
[1] Põllumajandusuuringute Keskus 2020 „Maaparandussüsteemide ehitamist ja hoiutööde tegemist
mõjutavate tegurite väljaselgitamise uuring“ Tabel 14, lk 53 https://pmk.agri.ee/sites/default/files/2020-
12/Maaparandus_uuringu_l%C3%B5pparuanne_2020.pdf
2.1.SO2.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja eeldatav
panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse
Ei kohaldu
2.1.SO2.8 Tulemusnäitaja(te) valik
Selle erieesmärgi tulemusnäitaja(te) valimine
Tulemusnäitajad [selle erieesmärgi soovitatud tulemusnäitajad on tervenisti kuvatud paksus kirjas] Sihtväärtus
CU
R.3 - Põllumajanduse digiteerimine ÜPP kaudu digitaalsele põllumajandustehnoloogiale 1,16 %
antavast toetusest kasu saavate põllumajandusettevõtete osakaal
CU PR
R.9 - Põllumajandusettevõtete moderniseerimine Ümberkorraldamiseks ja
kaasajastamiseks, sh ressursitõhususe suurendamiseks antavat investeeringutoetust saavate 6,17 %
põllumajandustootjate osakaal
CU PR
R.10 - Parem tarneahela korraldus ÜPP raames toetust saavate tootjarühmades,
tootjaorganisatsioonides, kohalikel turgudel, lühikestes tarneahelates ja kvaliteedikavades 3,56 %
osalevate põllumajandusettevõtete osakaal
CU 26,11 %
R.35 - Mesilastarude säilitamine ÜPPst toetatavate mesilastarude osakaal
CU
R.39 - Maamajanduse arendamine Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud 338,00
maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
Sihtväärtuste ja seotud vahe-eesmärkide põhjendus
Erieesmärk 2 eesmärgiks on suurendada põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet ja turule
orienteeritust, pöörates erilist tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digiüleminekule.
Digitaliseerimise suurenemist vaadatakse tulemusnäitaja R.3 kaudu, mille sihttasemeks on seatud, et
1,16% põllumajandustootjatest saavad kasu ÜPP kaudu digitaalsele põllumajandustehnoloogiale antavast
toetusest.
Põllumajandusettevõtete moderniseerimist jälgitakse tulemusnäitaja R.9 kaudu, mille sihttasemeks on
seatud 6,17% põllumajandustootjatest saavad kasu ümberkorraldamiseks ja kaasajastamiseks, sh
ressursitõhususe suurendamiseks antavat investeeringutoetustest.
Tarneahela korraldamise parenemist järgitakse tulemusnäitaja R.10 kaudu, mille sihtasemeks on seatud, et
3,56% põllumajandustootjatest osalevad ÜPP toetust saavates tootjarühmades, tootjaorganisatsioonides,
kohalikel turgudel, lühikestes tarneahelates ja kvaliteedikavades.
Mesilasperede arvu säilimist jälgitakse tulemusnäitaja R.35 kaudu, mille sihttasemeks on seatud, et
31,25% mesilasperesid on nendel põllumajandustootjatel, kes saavad kasu mesindussektorile suunatud
sekkumisest 2.1.2 „Mesindussektori sekkumine 2 – materiaalsed ja mittemateriaalsed investeeringud“ või
mahepõllumajanduslikult mesilaste pidamisele suunatud sekkumisest 9.2 „Loomade heaolu toetus
mahepõllumajandusloomadele“. Tulemusnäitaja R.35 puhul ei arvestata Euroopa Parlamendi ja nõukogu
määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 73 kohaseid investeeringusekkumisi, mille puhul võivad mesinikud
üldises korras koos teiste põllumajandussektori esindajatega toetust taotledes samuti ÜPP-st otseselt kasu
saada, kuid need meetmed ei ole R.35 jaoks suure mõjuga ning nendest sekkumistest kasu saavad
mesinikud ja mesilaspered ja R.35 arvestuses olevatest sekkumistest kasu saavad mesinikud ja
mesilaspered võivad olulisel määral kattuda.
Tulemusnäitaja R.35 sihtväärtuseks on 26,11%, mis on saadud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse
ET 71 ET
(EL) nr 2021/2115 artikli 55 lõike 1 punktis b sätestatud sekkumisviisi kaudu hinnanguliselt toetatavate
mesilasperede arvu, sama määruse artiklis 70 sätestatud keskkonna- ja kliimakohustuse alusel loomade
heaolu toetuse kaudu hinnanguliselt toetatavate mahepõllumajanduslikult peetavate mesilasperede arvu ja
sama määruse artiklis 28 sätestatud väikepõllumajandustootjate toetuse alusel mesilaste korjeala toetuse
kaudu hinnanguliselt toetatavate mesilasperede arvu summa (12 700) jagamisel Euroopa Komisjonile
teatatud Eesti mesilasperede koguarvu viimase kolme aasta keskmisega (48 633).
Järgnevas tabelis esitatud hinnangulised kasusaajate mesinike ja nende mesilasperede arvud aastate lõikes
põhinevad 2022. aasta lõpuni Eestis rakendatud mesindusprogrammides juhtorganisatsioonideks olnud
mesindusorganisatsioonide esindajate ühisel eksperthinnangul ning sekkumise 9.2 „Loomade heaolu
toetus mahepõllumajandusloomadele“ (ENVCLIM(70)) tabelis 13 esitatule.
2023 2024 2025 2026 2027
Eeldatav
kasusaajate
mesinike arv 200 250 300 350 400
art 55(1)(b)
puhul
Eeldatav
mesilasperede
arv1
kasusaajatel 4 000 5 000 6 000 7 000 8 000
mesinikel
kokku art
55(1)(b) puhul
Eeldatav
mesilasperede
arv
kasusaajatel 1 500 1 500 1 500 1 500 1 500
mesinikel
kokku art 28
puhul
Eeldatav
mesilasperede
arv
kasusaajatel 0 3 100 3 100 3 200 3 200
mesinikel
kokku art 70
puhul
Eeldatav
kasusaajate
mesilasperede 5 500 9 600 10 600 11 700 12 700
arv kokku2
Kasusaajate
mesinike
mesilasperede
osakaal 11,31% 19,74% 21,80% 24,06% 26,11%
kõikidest
mesilasperede
st
ET 72 ET
Euroopa Komisjonile teatatud Eesti mesilasperede koguarv vastavalt komisjoni delegeeritud määruse (EL)
nr 2015/1366 artikli 3 alusel viimasel kolmel aastal (SA andmed): 2018. a 48 700, 2019. a 49 300, 2020. a
47 900. Seega on 2018–2020 keskmine 48 633 mesilasperet.
1
-1. novembri 2020. a seisuga oli PRIA registris 47 190 mesilasperet ja 2 348 mesinikku, st keskmiselt ca
20 mesilasperet mesiniku kohta
2
- Artikli 55(1)(b) alusel ja artikli 70 alusel kasusaavate mesinike ja mesilasperede kattuvus on väga
väike, sest mahemesinduses on paljud tavamesinduses kasutatavad mesilashaiguste tõrje võtted keelatud
või piiratud ning seega on mahemesinikele artikli 55(1)(b) alusel toetuse kasutamine väga piiratud.
Seetõttu artikli 55(1)(b) ja artikli 70 alusel eeldatavate kasusaajate mesilasperede osas kattuvust ei
arvestata.
Artikli 55(1)(b) alusel ja artikli 28 alusel kasusaavate mesinike ja mesilasperede kattuvus on väga väike,
sest mesinikud enamasti ei oma põllumajandusmaad. Seetõttu artikli 55(1)(b) ja artikli 28 alusel
eeldatavate kasusaajate mesilasperede osas kattuvust ei arvestata.
2.1.SO2.9 Rahaeraldise põhjendus
Sekkumine 2.1.2 „Mesindussektori sekkumine 2 – materiaalsed ja mittemateriaalsed investeeringud“
eelarvega 50 000 eurot EL vahenditest, millele lisanduvad Eesti riigieelarve vahendid EL vahenditega
samas suuruses, panustab tulemusnäitaja R.35 sihttaseme saavutamisse.
Sekkumine 2.2 „Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud“ eelarvega 40 mln eurot ja
sekkumine 2.3 „Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed tootlikud investeeringud (FI)“ eelarvega 10
mln eurot sihttasemega panustavad tulemusnäitaja R.3 sihttaseme saavutamisse.
Sekkumine 2.5 „Väikeste põllumajandusettevõtete arendamine eelarvega“ 22 mln eurot panustab
tulemusnäitaja R.9 sihttaseme saavutamisse.
Sekkumine 2.6 „Põllumajandustootjate tootlikud materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud (FI)“
eelarvega 20 mln eurot panustab tulemusnäitaja R.3 ja R.9 sihttaseme saavutamisse.
Tulemusnäitaja „ÜPP toetust saavates tootjarühmades, tootjaorganisatsioonides, kohalikel turgudel,
lühikestes tarneahelates ja kvaliteedikavades osalevate põllumajandusettevõtete osakaal“ väärtusesse
panustavad ka erieesmärk 3 alt kavandatud viis sekkumist: 3.1.1, 3.1.2, 3.2, 3.3 ja 3.4.
Sekkumine 1.9.3 „Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (erateed) kaasajastamisse“ panustab
eelarvega 897 000 eurot R 9 sihttaseme saavutamisse.
Sekkumine 9.2 „Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetus“ panustab eelarvega 504 000 eurot R.35
sihttaseme saavutamisse.
Sekkumine ÖK5 "Kliima- ja keskkonnakava: mesilaste korjeala toetus" panustab eelarvega 1 875 000
eurot R.35 sihttaseme saavutamisse.
ET 73 ET
2.1.SO3 Parandada põllumajandustootjate positsiooni väärtusahelas
2.1.SO3.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte
2.1.SO3.1.1 Tugevused
1. Üha rohkem põllumajandustootjaid on avatud liitumaks põllumajandusühistutega ning ühistute turuosa
kasvab.
2. Kvaliteedikavadega liitunud põllumajandustootjate arv kasvab.
3. Toimivad ühistud on piima- ja teraviljasektoris.
4. Toimivad ühistud investeerivad lisandväärtuse kasvu.
5. Mitmekesine tootmine (uudsed lahendused, nišitooted, mahepõllumajanduse laienemine jm).
6. Esmatootjate poolt lisandväärtuse andmine toodetele (müügiks ettevalmistamine).
7. Noored põllumajandustootjad on põllumajandusühistu liikmeks astumisele rohkem avatud.
2.1.SO3.1.2 Nõrkused
1. Suure osa põllumajandustootjate vähene koostöö ning valmisolek ühistegevuseks.
2. Puudulikud teadmised kaasaegsest ühistegevusest.
3. Erinev turujõud tarneahela lülide vahel.
4. Põllumajandusühistute piiratud võimekus kaasata oma- ja võõrkapitali.
5. Ühistute poolt loodav lisandväärtus on väike.
6. Palju väikeseid ja nõrga turujõuga ning omavahel konkureerivaid ühistuid.
7. Usaldamatus ühistu liikmete vahel ning valmisoleku puudumine ühistu arendamisse investeerida.
8. Vähearenenud lühikesed tarneahelad.
9. Vähesed investeeringud teadus- ja arendustegevustesse ja tootearendusse.
2.1.SO3.1.3 Võimalused
1. Euroopa Liidu algatus tootja positsiooni tugevdamiseks tarneahelas (ebaausate kaubandustavade
kasutamist piirav direktiiv, turu läbipaistvust suurendav algatus, tootjaorganisatsioonidele loodud
konkurentsierandid).
2. Head suhted ja võimalik koostöö teiste Balti riikide ühistutega.
3. Ühistu juhtide professionaalsuse kasv.
4. Horisontaalne koostöö tarneahelas (nt maaturismi ja kulinaaria valdkonna esindajatega) aitab kaasa
lühikeste tarneahelate populariseerimisele.
2.1.SO3.1.4 Ohud
1. Jaekaubanduse jätkuv kontsentreerumine ja tarneahela tasakaalustamatuse süvenemine.
2. Ühistulise tegevuse mahajäämus süveneb võrreldes EL-iga.
2.1.SO3.1.5 Muud märkused
Toidutarneahelat iseloomustab iga järgmise lüli üha kasvav kontsentreerumine. Eriti tugevalt on viimasel
kümnendil koondunud jaekaubandus, võimaldades dikteerida toiduainete tootjatele, töötlejatele ja
tarnijatele oma tingimusi. Kaubanduse jätkuv kontsentreerumine süvendab toidutarneahela
tasakaalustamatust. Võrreldes ahela järgmiste lülidega, on põllumajandustootjad valdavalt väikesed ning
killustunud ja omavad tarneahelas nõrgemat turujõudu. Eesti toidusektor tegutseb EL-i siseturu osana ning
põllumajandustootjad konkureerivad EL-i teiste liikmesriikide põllumajandustootjatega samadel
tingimustel. Põllumajandustootjate ja töötlejate nõrgem turujõud võrreldes tarneahela järgmiste lülidega
(eelkõige kaubandusega) mõjutab oluliselt sektori konkurentsivõimet ning tootja positsiooni
toidutarneahelas.
ET 74 ET
Põllumajandustootjate ühistutesse koondumine ning omavaheline koostöö suurendavad tootjate turujõudu
ning tugevdavad tootjate positsiooni toidutarneahelas, tagavad põllumajandus- ja toiduainesektori
mitmekesise ettevõtlusstruktuuri ning õiglased ja stabiilsed sissetulekud, suurendavad konkurentsivõimet
ja turule orienteeritust ning tõstavad lisandväärtust ja ekspordivõimekust. Üha rohkem Eesti
põllumajandustootjaid on ühistutega liitumisele avatud ja toidukvaliteedikavades osalejate arv on viimasel
aastal kasvanud. Piima- ja teraviljasektoris tegutsevad ka üle 100 liikmega ühistud, mis investeerivad
lisandväärtuse kasvu ning ekspordivad oma tooteid. Kuigi ühistute arv on viimastel aastatel hüppeliselt
kasvanud, on enamik loodud ühistutest väikesed ja loovad vähe lisandväärtust. Turul tegutsevatest
ühistutest 80% on väikesed ja nõrga turujõuga ning ühistegevuse tase erinevates põllumajandussektorites
erineb oluliselt. Tootjate organiseeritus on parem piima- ja teraviljasektoris, nõrk puu– ja
köögiviljasektoris. Ühistegevuse arengut on takistanud varasem negatiivne kogemus, tootjate piiratud
võimekus ühistu arengusse investeerida, puudulikud teadmised ühistegevusest ning professionaalsete
juhtide ja eestvedajate puudus. Kuigi EL-i turukorraldusmeetmed võimaldavad tunnustatud
tootjaorganisatsioonidel kasutada erandeid konkurentsieeskirjadest ning saada finantsabi eesmärgiga
suurendada oma liikmete turujõudu, polnud Eestis 2022. aastani ühtegi tunnustatud tootjaorganisatsiooni.
Esimene tootjaorganisatsioon tunnustati 2022. aasta veebruaris ja see tegutseb piima-ja
piimatootesektoris. EL finantsabi puu– ja köögiviljasektoris pole sektori huvipuuduse tõttu rakendust
leidnud, mistõttu ühistegevuse mahajäämus võrreldes teiste liikmesriikidega on üsna suur.
Eestis on kaks tunnustatud riiklikku kvaliteedikava – toidukvaliteedikava „Rohumaaveise liha tootmine“,
milles on sätestatud nõuded maherohumaaveise liha tootmiseks ja 2022. aastal tunnustatud
toidukvaliteedikava „Biosfääri programmiala rohumaaveis ja -lammas“ eeskiri. Kvaliteedikava kohane
kohustuslik tootmine toimub UNESCO MAB-sertifikaadiga biosfääri programmialades, kus majandatakse
säästva arengu põhimõtete alusel, kasutades lahendusi, mis võimaldavad bioloogilise mitmekesisuse
säilimise. Looduslikel rohumaadel karjatatavad lamba ja veise tõud on aeglase kasvuga, mis koos
liigirikka koresöödaga annab nende loomade lihale head maitseomadused.
Varasemalt tunnustatud riikliku kvaliteedikavaga „Rohumaaveise liha tootmine“ liitujate arv on aastatega
üha suurenenud. Ka teistest sektoritest in tuntud huvi kvaliteedikavade loomise vastu, mis annab lootust,
et tulevikus nende arv suureneb ja ka kvaliteedikavade raames toodetud toodete osakaal suureneb.
Liidu kvaliteedikava kaitstud geograafiline tähis alusel on hetkel kaitstud kaks nimetust – „Estonian
vodka“ registreerimisprotsess lõppes ametlikult 2019. aastal ja nimetuse „Sõir“ registreerimisotsus jõustus
2021. aastal. Estonian vodka eriomadused tulenevad teraviljade kasvatamise eripäradest (peamiselt
talivili, mille kasvatamisel pööratakse suurt tähelepanu maheviljelusele), kartulist kui tooraine erilisusest
ning Eesti joogivee koostisest.
Nimetusega „Sõir“ tähistatakse traditsioonilist laagerdamata kohupiimajuustu, mida tuntakse Eestis
ennekõike ajaloolisel Võrumaal ja Setomaal. Sõira tegemise komme ning oskused kui osa Vana-Võromaa
ja Setomaa kultuuripärandist on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni
põhimõtetest lähtuvalt Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse. Tootjate huvi toodete nimetustele
geograafilise tähise staatuse taotlemise vastu on kasvamas – 2021. aastal toimus 3 infopäeva, kus ka selle
teema kohta infot jagati.
2.1.SO3.2 Vajaduste kindlakstegemine
Vajadust on
Prioriteetide määramine ÜPP
Kood Pealkiri käsitletud ÜPP
strateegiakava tasandil
strateegiakavas
Tugevdada põllumajandustootjate positsiooni
V2.3 tarneahelas läbi teadlikkuse tõstmise 1 Jah
koostöövõimalustes
V3.1 Tugevdada põllumajandustootjate positsiooni 1 Jah
ET 75 ET
tarneahelas tootjaorganisatsioonide loomise ja
arendamis
Lõpetada ebaausate kaubandustavade
V3.2 2 Ei
kasutamine tarneahelas
Tõsta teadlikkust kvaliteedikavadest ja
V3.3 suurendada nende raames toodetud toodete 1 Jah
osakaalu
Arendada toidusektori ettevõtjate koostööd ja
V3.4 turustusvõimalusi eelkõige läbi lühikeste 1 Jah
tarneahelate
Muud märkused vajaduste hindamise kohta.
Puuduvad
2.1.SO3.4 Sekkumisloogika
Sekkumise Sekkumise liik Sekkumise kood (liikmesriik) – nimi Ühine väljundnäitaja
vorm
RD INVEST(73-74) – 3.1.1 - Ühistulised investeeringud O.20. Põllumajandusettevõtetes tootlikeks
Investeeringud, sealhulgas materiaalsesse ja immateriaalsesse investeeringuteks toetust saavate tegevuste või
investeeringud niisutusse põhivarasse ühikute arv
RD INVEST(73-74) – 3.1.2 - Ühistulised investeeringud O.20. Põllumajandusettevõtetes tootlikeks
Investeeringud, sealhulgas materiaalsesse ja immateriaalsesse investeeringuteks toetust saavate tegevuste või
investeeringud niisutusse põhivarasse (FI) ühikute arv
RD INVEST(73-74) – 8.3 - Investeeringud bioressursside O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet
Investeeringud, sealhulgas väärindamisse tootlikeks investeeringuteks toetust saavate
investeeringud niisutusse tegevuste või ühikute arv
RD COOP(77) – Koostöö 0.3 - Innovatsioonikoostöö projektid - O.1. Euroopa innovatsioonipartnerluse (EIP)
Euroopa innovatsioonipartnerluse tegevusrühma projektide arv
tegevusrühma projektid
RD COOP(77) – Koostöö 3.2 - Liidu ja riiklike kvaliteedikavade O.29. Ametlikes kvaliteedikavades osalemise
rakendamise toetamine toetuse saajate arv
RD COOP(77) – Koostöö 3.3 - Tunnustatud O.28. Toetust saavate tootjarühmade ja -
tootjaorganisatsioonide arendamise organisatsioonide arv
toetamine
RD COOP(77) – Koostöö 3.4 - Lühikeste tarneahelate ja kohaliku O.32. Toetatud muude koostöötegevuste või -
turu arendamine ühikute arv (välja arvatud punktis O.1 teatatud
Euroopa innovatsioonipartnerlus)
RD COOP(77) – Koostöö 8.4 - LEADER – kogukonna juhitud O.31. Toetatud kohaliku arengu strateegiate
kohalik areng (LEADER) või ettevalmistavate tegevuste arv
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.1 - Teadmussiirde- ja O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis- ja
vahetamine ja teabe innovatsioonisüsteemi (AKIS) teadlikkuse suurendamise tegevuste või
levitamine arendamise toetus ühikute arv
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.2 - Nõuandetoetus O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis- ja
vahetamine ja teabe teadlikkuse suurendamise tegevuste või
levitamine ühikute arv
Ülevaade
Erieesmärk 3 eesmärgiks on parandada põllumajandustootjate positsiooni väärtusahelas. Kuna
põllumajandus- ja toidusektori struktuuri iseloomustavad suhteliselt väikeste tootmismahtudega
ettevõtted, on nende konkurentsivõime tõstmise eelduseks hästi toimiv koostöö. Selle eesmärgi
saavutamisse panustavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) nr 2021/2115 sätestatud koostöö
artikli (artikkel 77) alusel välja töötatud sekkumised.
Üheks võimaluseks põllumajandustootjate positsiooni parandamiseks väärtusahelas on nende koondumine
tootjaorganisatsioonidesse, millest tulenevalt suureneb nende turujõud. Sekkumise 3.3 „Tunnustatud
tootjaorganisatsioonide arendamise toetamine“ eesmärk on toetada tunnustatud tootjaorganisatsioone
nende juhtimisvõimekuse tõstmisel, et seeläbi tagada nende jätkusuutlikkus. Toetatavateks tegevusteks on
professionaalsete juhtide palkamine ja seeläbi juhtimisvõimekuse suurendamise, mis on
ET 76 ET
tootjaorganisatsioonide edasise arengu seisukohalt olulised, kuid millesse panustamiseks ei pruugi olla
piisavalt vahendeid.
Konkurentsivõime suurendamiseks on olulise tähtsusega edendada toidusektori ettevõtjate omavahelist
koostööd lühikesite tarneahelate ja kohalike turgude arendamise kaudu, mille eesmärk on luua
põllumajandustoodetele uusi turustusvõimalusi. Selle saavutamiseks on kavandatud sekkumine 3.4
„Lühikeste tarneahelate ja kohaliku turu arendamine“, mille abil suurendatakse turule orienteeritust uute
müügikanalite loomise kaudu ning tõstetakse ka tarbijate teadlikkust lühikestest tarneahelatest.
Tootjate positsiooni väärtusahelas ja sissetulekuid parandab ka kvaliteedikavade rakendamine, mille
raames toodetud toodete eest on võimalik saada kõrgemat hinda. Sekkumise 3.2 „Liidu ja riiklike
kvaliteedikavade rakendamise toetamine“ abil soovitakse tugevdada tootjate koostööd ja suurendada
nende põllumajandusettevõtjate arvu, kes kvaliteedikavades osalevad, toetades kvaliteedikava
arendamisega ja toodete kvaliteedi tagamisega seotud kulusid. Kuna teadlikkus liidu ja riiklike
kvaliteedikavade osas on võrdlemisi tagasihoidlik nii toidutootjate kui tarbijate hulgas, toetatakse
sekkumise raames ka erinevaid teavitustegevusi, mis aitavad tutvustada kvaliteedikava raames toodetud
toodete omadusi ja eeliseid. Siia kuuluvad näiteks erinevad teavituskampaaniad, turundusürituste
korraldamine, messidel osalemine või nende korraldamine.
Erieesmärgi saavutamisesse panustab sekkumine 3.1.1 „Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja
immateriaalsesse põhivarasse“, kus eesmärk on ühistegevuse soodustamine töötlemise etapis, et selle
kaudu tõsta põllumajandustootjate omavaheline koostöö järgmisele tasandile ja aidata kaasa
põllumajandustootjate positsiooni parandamisele toidutarneahelas. Lisaks on võimalus sekkumise 3.1.2
„Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse (FI)“ raames
rahastamisvahendi kaudu toetatakse investeeringuid, mis suurendavad ühistute turupositsiooni ja
konkurentsivõimet läbi tehnoloogia uuendamise. Siia kuuluvad investeeringuid masinatesse ja
seadmetesse, ehitiste ehitamiseks ja rekonstrueerimiseks, uuenduslike toodete ja kõrvaltoodete,
tootmisprotsesside ja tehnoloogiate väljaarendamisse, samuti muudesse investeeringutesse lisandväärtuse
andmiseks kõigis tootmisahela etappides ning tootmise digitaliseerimiseks ja automatiseerimiseks.
Toetatavaks tegevuseks on ka käibekapital, sh eraldiseisev käibekapital tingimusel, et see aitab kaasa
erieesmärgi saavutamisele.
Sekkumine 8.3 „Investeeringud bioressursside väärindamisse“ panustab bioressursi töötlemisvõimekuse
tõusu ja tooraine ekspordi asemel selle väärindamisse, mis võimaldab kõrgema lisandväärtusega ja
kasumlikemate toode tootmist. Sekkumisega soodustatakse nii ettevõtjate kui ka sektoritevahelist
koostööd, ühistute ja klastrite teket ning tutvustatakse biomajanduse võimalusi laiemale sihtgrupile.
Paraneb ka ettevõtjate konkurentsivõime läbi koostöös loodavate sobivate bioväärindamisüksuste loomise,
sh kõrval- ja kaassaaduste ning tootmisjääkide kasutamise läbi nt bioenergia/biogaasi, bioväetiste ja
biomaterjalide ning muude uudsete ja kõrge lisandväärtusega toodete tootmiseks (sh toidutööstusele,
farmaatsiatööstusele). Samuti panustab sekkumine tehnoloogia uuendamisse, et asendada fossiilseid
materjale taastuvatega, et võtta kasutusele taastuval ressursil põhinevad pakendid jmt. Bioressursile
kõrgema lisandväärtuse andmine kasvatab ettevõtete kasumlikkust, aitab vähendada sõltuvust kodu- ja
välismaistest taastumatutest ressurssidest ning kiirendab taastumatute ressursside asendamist kooskõlas
ELi kliimaeesmärkidega. Investeeringuga toetatakse ressursitõhusate ja kestlike lokaalsete
energiavarustuslahenduste loomist, mis suurendavad ka energia varustuskindlust ja -julgeolekut.
Ühistulised investeeringud nimetatud valdkondadesse on üksikute ettevõtjate jaoks kuluefektiivsemad ja
toovad suuremat kasu ühistu liikmetele.
Erieesmärgi saavutamises on oluline osa ka sekkumistel 0.1 „Teadmussiirde- ja innovatsioonisüsteemi
(AKIS) arendamise toetus“ ja 0.2 „Nõuandetoetus“, mis kvaliteetse teadmussiirde ja nõuandeteenuse ja -
toetuse kaudu suurendavad põllumajanduse ja toidusektori ettevõtjate teadlikkust jätkusuutlikust arengust
ja aitavad seeläbi tõsta sektori ettevõtete positsiooni väärtusahelas ja konkurentsivõimet laiemalt. AKISe
nn ökosüsteem tagab toimiva infovoo tootjate ja teadlaste vahel, muudab kättesaadavaks ajakohase teabe
ET 77 ET
innovatsiooni ja uusima teadusinfo kohta ning tagab nõustamisteenuse pakkumise riigile olulistes
valdkondades võrdsetel alustel ja ühtlase kvaliteediga üle kogu Eesti.
Samuti panustab põllumajandustootja positsiooni parandamisse väärtusalehas sekkumine 0.3
„Innovatsioonikoostöö projektid“, mille eesmärk on soodustada Euroopa innovatsioonipartnerluse (EIP)
projektide rakendamist ja innovatsioonikoostööd nii Eesti kui välismaiste teadus- ja arendusasutuste ning
ekspertidega, eelkõige läbi plaanitavate tegevuste kliima- ja ressursitõhususe ning turu- ja tootmisriskidele
vastupanuvõime suurendamise.
Erieesmärgi saavutamisse panustab ka sekkumine 8.4 „LEADER – kogukonna juhitud kohalik areng“
kuna sekkumise üheks eesmärgiks on maapiirkondades ettevõtluse arendamine, eelkõige uute tasuvate
töökohtade ja/või innovaatiliste lahenduste kaudu ning keskkonna- ja kliimasõbralike (sh bio- ja
ringmajandus) lahenduste välja töötamine ja rakendamine.
2.1.SO3.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja eeldatav
panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse
Ei kohaldu
2.1.SO3.8 Tulemusnäitaja(te) valik
Selle erieesmärgi tulemusnäitaja(te) valimine
Tulemusnäitajad [selle erieesmärgi soovitatud tulemusnäitajad on tervenisti kuvatud paksus kirjas] Sihtväärtus
CU PR
R.10 - Parem tarneahela korraldus ÜPP raames toetust saavate tootjarühmades,
tootjaorganisatsioonides, kohalikel turgudel, lühikestes tarneahelates ja kvaliteedikavades 3,56 %
osalevate põllumajandusettevõtete osakaal
CU
R.39 - Maamajanduse arendamine Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud 338,00
maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
Sihtväärtuste ja seotud vahe-eesmärkide põhjendus
EE3 alt rakendatavate sekkumiste 3.1.1, 3.1.2, 3.2, 3.3 ja 3.4 eesmärgiks on parandada
põllumajandustootjate positsiooni väärtusahelas läbi tarneahela parema korralduse. Selle erieesmärgi alt
kavandatud sekkumistega tahetakse saavutada eesmärk, et 3,56% põllumajandustootjatest osalevad
tootjaorganisatsioonides,lühikestes tarneahelates ja kvaliteedikavades.
Eesmärk on seatud viie sekkumise (sekkumised 3.1.1, 3.1.2, 3.2, 3.3, 3.4) koosmõjul ja kui
ükspõllumajandustootja saab toetust mitme sekkumise sekkumise kaudu, siis loetakse toetuse saaja
eesmärki ühekordselt.
2.1.SO3.9 Rahaeraldise põhjendus
Erieesmärk 3 alt kavandatud viie sekkumisega tahetakse saavutada tulemusnäitaja R.10 sihttaset, et
vähemalt 3,56% põllumajandustootjatest osalevad ühistegevuses, tootjaorganisatsioonides, lühikestes
tarneahelates ja kvaliteedikavades.
Selle eesmärgi saavutamisse panustab:
Sekkumine 3.1.1 „Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse“ eelarvega
20 mln eurot.
Sekkumine 3.1.2 „Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse (FI)“
eelarvega 15 mln eurot.
Sekkumine 3.2 „Liidu ja riiklike kvaliteedikavade rakendamise toetamine“ eelarvega 4 mln, millest
hinnanguliselt poole ulatuses panustatakse kvaliteedikavade arendamise kaudu R.10 sihttaseme
saavutamisse. Teine pool eelarvest on kavandatud kvaliteedikavade teabe- ja reklaamimeetmeteks, mille
puhul ei ole tulemusindikaatorit seatud (vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr
2021/2115 artiklile 111).
Sekkumine 3.3 „Tunnustatud tootjaorganisatsioonide arendamise toetamine“ eelarvega 2,45 mln eurot.
Sekkumine 3.4 „Lühikeste tarneahelate ja kohaliku turu arendamine“ panustab eelarvega 6 mln eurot.
ET 78 ET
2.1.SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele,
sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise ja süsiniku sidumise
võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
2.1.SO4.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte
2.1.SO4.1.1 Tugevused
1. Teadus- ja arendustegevus ning haridus on põllumajanduse valdkonnas heal tasemel.
2. Põllumajanduskeskkonna ja mahepõllumajanduse meetmega hõlmatud suur osa põllumajandusmaast.
3. Riiklikud tegevused ohtlike taimekahjustajate leviku ennetamiseks ja tõrjeks ning haiguskindlate
taimesortide aretus.
4. Biogaasi tootmine on käivitunud, see on loonud heal tasemel ekspertteadmised ja kogemused.
5. Suur metsa pindala ja piisav juurdekasv, biomassi ja metsamulla süsinikuvaru on suurenenud.
2.1.SO4.1.2 Nõrkused
1. Ebapiisav seire ja statistiliste andmete ebaühtlane kvaliteet.
2. Vähene teadlikkus kliimamuutustega seotud probleemidest ning nende lahendamise vajadustest ja
võimalustest. Kliima ja põllumajanduse seoste osas on teadus- ja arendustegevuse tase ebaühtlane ning
vastavaid pilootprojekte on vähe.
3. Intensiivistuv põllumajandus (põllumaa orgaanilise süsinikuvaru aeglane vähenemine, mineraalväetiste
kasutamise kasv, loomakasvatuse kontsentreerumine).
4. Investeeringute tase seoses sõnnikukäitluse, hajusa taastuvenergia, maapiirkondade taristu ja
mikrolahendustega on ebaühtlane ja ebapiisav.
5. Keskkonnainvesteeringutega kaasnevad täiendavad kulud võivad olla suured, ei ole ettevõtjale
jõukohased ja keskkonnaga seotud kohustuste täitmisega võib kaasneda konkurentsivõime langus.
6. Erametsas pole piisavalt tehtud hooldusraiet.
7. Pole piisavalt andmeid erinevate erametsas rakendatavate majandamisvõtete mõjust kliimale.
2.1.SO4.1.3 Võimalused
1. Looduslikud eeldused ja ressursid loovad võimaluse säästliku biomajanduse arendamiseks.
2. Keskkonnasõbralike tehnoloogiate ja praktikate kiire areng ning kättesaadavuse ja kulutõhususe
paranemine, mis võimaldab rakendada säästlikke lahendusi põllumajanduses.
3. Kliima soojenemisega kaasnev põllumajanduskultuuride mitmekesisuse suurenemine,
vegetatsiooniperioodi pikenemine ning biomassi produktsiooni kasv.
4. Tarbijate ja tootjate ning ühiskonna keskkonnateadlikkuse kasv, mis toob kaasa mahe- ja
keskkonnasõbralike toodete nõudluse suurenemise.
5. Kaasaegase ja innovaatilise tehnoloogia kättesaadavus taime- ja loomakasvatuses.
2.1.SO4.1.4 Ohud
1. Kasvav ja ebaühtlane surve ressurssidele ja maakasutusele võib põhjustada negatiivset keskkonnamõju,
ressursside kättesaadavuse vähenemist ja hindade tõusu.
2. Kliimamuutustega kaasnev ekstreemsete ilmastikunähtuste (tormid, põuad, üleujutused, liigne sademete
hulk) sageduse suurenemine. Võõrliikide, taimekahjustajate ja -haiguste ning loomataudide levik ning
resistentsus.
3. Ambitsioonikas kliimapoliitika toob põllumajandustootmise liikumise Eestist välja sinna, kus
kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks ei ole rangeid nõudeid (süsinikulekke oht).
4. Valdkonna prioriteetsus, atraktiivsus ja teadlikkus ei suurene piisavalt või on ebaühtlane tulenevalt
kriisidest. EL-i või siseriikliku poliitika ebastabiilsus või ebaühtlus (mullapoliitika puudumine).
5. Kohalikule kasvukohale sobiliku metsa kultiveerimismaterjali ebapiisav kättesaadavus.
ET 79 ET
2.1.SO4.1.5 Muud märkused
Põllumajandusest pärit KHG heide moodustas 2020. aastal Eesti koguheitest ligi 13%[1]. Võrreldes
baasaastaga (1990) on põllumajanudssektorist tulenev KHG heide vähenenud 2020. aastaks ligi 43%.
Peamiseks põhjuseks loomade arvu ja mineraalväetiste kasutamise vähenemine.
Loomakasvatuse kontsentreerumine, mineraalväetiste kasutamise kasv ning põllumaa orgaanilise
süsinikuvaru aeglane vähenemine võivad põhjustada KHG heite suurenemist põllumajanduses.
Suur osa MAK 2014–2020 meetmeid panustavad juba täna otseselt või kaudselt kliimamuutuste
leevendamisse ja mõjudega kohanemisse. Kliimamuutuste leevendamiseks ja nende mõjudega
kohanemiseks on vaja ka edaspidi keskkonnasõbralike tehnoloogiaid ja praktikaid toetada. Oluline on
veelgi enam soodustada põllumuldade orgaanilise süsiniku varu suurendavate praktikate rakendamist,
turvasmuldade harimise olulist vähendamist, viies turvasmuldadega põllud rohumaa alla või soodustada
seal asjakohastel juhtudel veetaseme tõstmist ning märgalakultuuride viljelemist. Turvasmuldasid on
täpsemalt käsitletud erieesmärk 5 SWOT analüüsis.
Põllumajandus- ja metsandusvaldkonnas on heal tasemel teadus- ja arendustegevus ning kutse- ja
kõrgharidus, mis loob eeldused innovatsiooniks. Keskkonnasõbralike tehnoloogiate ja praktikate kiire
areng ning nende kättesaadavuse ja kulutõhususe paranemine võimaldavad rakendada säästlikke lahendusi
ja aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nende mõjudega kohanemisele ning arendada säästvat
energiat, samuti leevendada kasvavat survet ressurssidele. Tarbijate ja tootjate ning ühiskonna
keskkonnateadlikkuse kasv toob kaasa mahe- ja keskkonnasõbralike toodete nõudluse suurenemise.
Loomakasvatuses on meetmeid KHG heite vähendamiseks piiratud. Metaaniheidet saab vähendada
soodustades näiteks karjatamist. Soolesisese fermentatsiooni vähendamiseks on välja pakutud
söödakvaliteedi parandamine piimalehmadel[2]. Eelkõige on mõeldud meetmeid nagu sööda paremat
ettevalmistamist, saagi õigeaegset koristust jms tehnoloogiaid. Uuringus soovitatud tase oli 2020. aastal
Eestis saavutatud[3], seetõttu ei ole soolesisese fermentatsiooni vähendamiseks sekkumist lisatud
strateegiakavasse. Lisaks sellele tuleb loomakasvatuses arendada taastuvenergia tootmist ja investeerida
anaeroobsetesse kääritusseadmetesse biogaasi tootmiseks põllumajandusjäätmetest ja -jääkidest, nt
sõnnikust, mis aitavad kaasa tekkivate kasvuhoonegaaside vähendamisele ja õhusaasteainete
vähendamisele ning suurendab taastuvenergia osakaalu ja panustab ringmajandusse. Taastuvenergia
kasutamise soodustamisel põllumajanduses tuleb lahenduste rajamisel eelistada alternatiive
põllumajandusmaa väliselt.
Juba täna on biogaasi tootmine loonud heal tasemel ekspertteadmisi ja kogemusi, mis aitab panustada
taastuvenergia arengusse. Siiski on biogaasi tootmise arengus takistuseks väiketootmise madal
majanduslik tasuvus. Samuti tuleb põllumajanduse ja biogaasi tootmise ühendamisel senisest veelgi enam
püüelda terviklahenduste poole ja töötada selle nimel, et kogu süsteem oleks kestlik. Keskkonnasõbralike
tehnoloogiate ja praktikate kiire areng ning kättesaadavuse ja kulutõhususe paranemine võimaldavad
rakendada säästlikke lahendusi põllumajanduses ja metsanduses. Siiski võivad taastuvenergiat kasutavad
seadmed olla märgavavalt kallimad kui fossiilseid energiakandjaid kasutavad seadmed (näiteks
teraviljakuivatid, biogaasi kasutavad traktorid). Arenev ühistegevus ja ettevõtluse populaarsuse kasv
maapiirkondades ning mitmekesiste rohelisemate ärimudelite, sh mikrolahenduste tekkimine, annavad
võimaluse kliimamuutuseid leevendada ja nendega paremini kohaneda.
Et põllumajanduses rakendatavate meetmete mõju arvesse võtta, on vaja parandada seiret ja läbi viia
uuringuid. Statistiliste andmete kvaliteet põllumajandusest ja LULUCF sektorist pärit KHG heite ja
süsiniku sidumise võimaluste osas on ebapiisavad, samuti süsinikuringe kohta laiemalt.
Põllumajanduse nõrkuseks on vähene teadlikkus kliimamuutustega seotud probleemidest ja nende
lahendamise võimalustest ning kliima ja põllumajanduse seoste osas on teadus- ja arendustegevuse tase
ebaühtlane, vastavaid pilootprojekte on vähe. Selle parandamiseks on vaja soodustada koostööd ja
innovatsiooni.
ET 80 ET
Eesti maismaast moodustab metsamaa üle poole ja Eesti on metsamaa osakaalu poolest Euroopa riikide
eesotsas. Metsa maapealse ja maa-aluse osa biomassi ning metsamulla süsinikuvaru on suurenenud. Kuna
metsa uuendamiseks on Eestil riiklik toetusskeem, siis strateegiakavas keskendutakse nendele
metsanduslikele tegevustele, mida erametsaomanikud ise piisavalt ei tee. Selleks on hooldusraied, et
kiirendada puude kasvu ja sellega koos süsiniku sidumist ning saada metsast parema kvaliteediga puitu,
mis talletab süsiniku pikemaks ajaks pikaealistesse puittoodetesse. Ka arendatakse taimalamajandust, et
katta puittaimede vajak, mis tagab puistu kiirema taastumise peale raiet või metsa kahjustusi.
Sekkumistega aidatakse kaasa Eesti riikliku energia- ja kliimakavas aastani 2030 toodud riiklikke
kliimaeesmärkide täitmisele – vähendada kasvuhoonegaaside heidet ja suurendada taastuvenergia
kasutamist ning panustatakse LULUCF eesmärki, et metsamaa seoks süsinikku. Ka on kavandatavad
tegevused kooskõlas „Kliimapoliitika põhialused kuni 2050 aastani“ suunisega suurendada puistute
juurdekasvu ja süsiniku sidumise võimet tootliku ja kestliku metsamajandamisega, millega pikas
perspektiivis säilitatakse metsade süsinikuvaru.
Põllumajandusvaldkonnas on ohuks kasvav ja ebaühtlane surve ressurssidele ja maakasutusele, mis võib
põhjustada negatiivset keskkonnamõju ning ressursside kättesaadavuse vähenemist ja seeläbi hindade
tõusu. Ohuks on kliimamuutustega kaasnev ekstreemsete ilmastikunähtuste sagenemine, võõrliikide,
taimekahjustajate ja -haiguste levik. Kliimamuutustega suureneb sademete hulk, väheneb lumikate, võivad
suureneda ja pikeneda kevad-suvised põuaperioodid, mis hakkavad mõjutama tootmist. Sademete hulga
suurenemine võib takistada viljakoristust, põuad mõjutavad toodangu mahtu ja kvaliteeti. Kliimamuutuste
mõjudega kohanemise juures on põllumajanduses ja metsanduses oluline valmisolek ohtlike
taimekahjustajate leviku ennetamiseks ja tõrjeks ning haiguskindlate taimesortide aretus ning vaja on ka
edaspidi toetada tegevusi, mis aitavad ära hoida või leevendada taime- ja ulukikahjustusi.
Euroopa Liit on võtnud eesmärgiks saavutada aastaks 2050 kliimaneutraalsus. Eesti toetab EL üleselt
seatud heite vähendamise ettepanekut ning strateegias „Eesti 2035“ on sätestatud, et aastaks 2050 on Eesti
konkurentsivõimeline, teadmistepõhise ühiskonna ja majandusega kliimaneutraalne riik, kus on tagatud
kvaliteetne ja liigirikas elukeskkond ning valmisolek ja võime kliimamuutuste põhjustatud ebasoodsaid
mõjusid vähendada ja positiivseid mõjusid parimal viisil ära kasutada. Nii põllumajandust kui metsandust
puudutavad meetmed, mis aitavad kaasa täita riiklikke kliimaeesmärke, on seatud Eesti riiklikus energia-
ja kliimakavas aastani 2030[4]. 2021 aasta juulis Euroopa Komisjoni poolt avalikustatud pakett „Eesmärk
55“, mis hõlmab mitmeid ambitsioonikaid muudatusettepanekuid, mis mõjutavad ka
põllumajandussektorit. EL-i ambitsioonikate kliimaeesmärkidega kaasneb risk, et tootmine liigub
riikidesse, kus neid eesmärke koos rangemate meetmetega seatud ei ole ehk süsinikuleke.
Põllumajandusvaldkonna atraktiivsuse ja teadlikkuse ebapiisav suurenemine ning EL-i või siseriikliku
poliitika ebastabiilsus võivad vähendada sektori huvi investeerida kliimamuutusi leevendavatesse
meetmetesse.
[1] Kasvuhoonegaaside heitkoguste inventuur 1990–2020
[2] Eesti kliimaambitsiooni tõstmise võimaluste analüüs 2019
[3] Kariloomade söödaplaanide uuring 1990–2020
[4] Eesti riiklik energia- ja kliimakava aastani 2030 Lisa III
2.1.SO4.2 Vajaduste kindlakstegemine
Vajadust on
Prioriteetide määramine ÜPP
Kood Pealkiri käsitletud ÜPP
strateegiakava tasandil
strateegiakavas
Kaasajastatud põllumajanduse taristu, mis
V1.4 arvestaks keskkonna- ja kliimaalaste 1 Jah
eesmärkidega
Suurendada teadlikkust kliima, selle muutuste
V4.1 3 Osaliselt
ja põllumajanduse vastastikusest mõjust
V4.2 Eelistada keskkonnasäästlikku tootmist, 1 Jah
ET 81 ET
investeeringuid, ringbiomajandusel tuginevaid
lahendusi
Suurendada süsiniku sidumist muldades, kaitsta
V4.3 muldade orgaanilise süsiniku varusid ja pöörata 1 Jah
suure
V4.4 Kiirendada süsiniku sidumist ja metsa kasvu 1 Jah
Soodustada ilmastiku riske maandavate
V4.5 1 Jah
maaparandusinvesteeringute tegemist
Tagada taimekasvatuses kliimamuutustega
V4.6 2 Osaliselt
kohanemine
Suurendada ja mitmekesistada metsataimede
V4.7 2 Jah
kättesaadavust
Muud märkused vajaduste hindamise kohta.
Puuduvad
2.1.SO4.3 Nende ÜPP kavasid käsitleva määruse XI lisas osutatud õigusaktidest tulenevate asjaomaste
riiklike kavade (kavade elementide) kindlakstegemine, mida on selle erieesmärgi puhul ÜPP kavade
vajaduste hindamisel arvesse võetud
Erieesmärgi alt programmeeritud sekkumised aitavad kaasa nõuete täitmisele, mis tulenevad erinevatest
ELi direktiividest ja rahvusvahelistest kokkulepetest, sh Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv
2009/28/EÜ, millega kehtestatakse üldine raamistik taastuvatest energiaallikatest toodetava energia
kasutamise edendamiseks. Direktiivis tuuakse välja, et põllumajandusliku tooraine, näiteks sõnniku, läga
ja teiste loomset ning taimset päritolu jäätmete kasutamine biogaasi tootmiseks pakub tänu suurele
kasvuhoonegaaside heitkoguste säästvuspotentsiaalile märkimisväärseid keskkonnaeeliseid nii soojus- kui
muu energia kui ka biokütuste tootmisel. Biogaasi tootmisrajatised võivad tänu oma detsentraliseeritud
olemusele ja piirkondlikule investeerimisstruktuurile anda märkimisväärse panuse maapiirkondade
säästvasse arengusse ning pakkuda põllumajandusettevõtjatele uusi sissetulekuallikaid.
Keskkonnasäästlikku tootmist, investeeringuid ja ringbiomajandusel tuginevate lahenduste edendamine on
toodud vajadusena V4.2.
Riiklikud eesmärgid kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks ja süsiniku sidumise suurendamiseks on
seatud Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrusega (EL) nr 2018/841, millega lisatakse maakasutusest,
maakasutuse muutusest ja metsandusest tulenev kasvuhoonegaaside heide ja sellest tulenevate
kasvuhoonegaaside sidumine 2030. aasta kliima- ja energiapoliitika raamistikku ning millega muudetakse
määrust (EL) nr 525/2013 ja otsust nr 529/2013/EL (LULUCF määrus) ning Euroopa Parlamendi ja
Nõukogu määrusega (EL) nr 2018/842, milles käsitletakse liikmesriikide kohustust vähendada
kasvuhoonegaaside heidet aastatel 2021–2030, millega panustatakse kliimameetmetesse, et täita Pariisi
kokkuleppega võetud kohustused, ning millega muudetakse määrust (EL) nr 525/2013 (ESR).
ESR sektorites (transport, väikeenergeetika, põllumajandus, jäätmemajandus, metsamajandus, tööstus) on
Eesti eesmärgiks vähendada aastaks 2030 võrreldes 2005. aastaga kasvuhoonegaaside heidet 13%. Uue
ettepanku järgi tõuseks see 24%ni. Eestis ei ole riiklikku kohustust sektorite vahel jaotatud ja
põllumajanudses ei ole seatud kindlat kasvuhoonegaaside heite vähendamise eesmärki. Küll aga
panustavad põllumajanduses rakendatavad praktikad ja kasutatavad tehnoloogiad sellesse, et
kasvuhoonegaaside heidet vähendada.
LULUCF sektoris kehtib praegu Eesti ja ka teiste LR-de puhul eesmärk, et aastatel 2021–2030 oleks
sektoris tagatud süsiniku sidumine oleks võrdne heitega maakasutuse sektoris. Põllumajanduses tuleb
peamine heide, mida arvestatakse LULUCF sektoris, turvasmuldade harimisest. Ühe vajadusena on
erieesmärgis välja toodud vajadus suurendada süsiniku sidumist muldades, kaitsta muldade orgaanilise
süsiniku varusid ja pöörata suuremat tähelepanu turvasmuldade kaitsele (V4.3).
Eesti esitas riikliku energia- ja kliimakava aastani 2030 Euroopa komisjonile määruse (EL) nr 2018/1999
artikli 3 lõike 1 alusel. Kavas on välja toodu meetmed, mis aitavad energia- ja kliimaeesmärkidesse
ET 82 ET
panustada. Nimetatud tegevustest on plaanis toetada ÜPP strateegiaava kaudu nt turvasmuldade viimist
rohumaa alla, talvise taimkatte rakendamist, happeliste muldade neutraliseerimist, kliimat ja keskkonda
säästvate põllumajandustavade rakendamist. Riikliku energia- ja kliimakava eesmärke aitavad täita ka
toetatavad investeeringud, näiteks investeeringud põllumajandusettevõtte keskkonnasõbralike
taastuvenergia lahenduste rajamiseks ja energia kokkuhoiuks, täppisväetamise sensorsüsteemide ostmise
toetamine, keskkonnasäästlike jahutusseadmete ostmise toetamine või jahutusseadmete väljavahetamine
keskkonnasäästlikumate vastu.
2.1.SO4.4 Sekkumisloogika
Sekkumise Sekkumise liik Sekkumise kood (liikmesriik) – Ühine väljundnäitaja
vorm nimi
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK1 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu keskkonnasõbralik majandamine loomühikute arv
kavad
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK2 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu mahepõllumajanduse ökokava loomühikute arv
kavad
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK3 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu ökoalad loomühikute arv
kavad
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- 9.2 - Mahepõllumajandusliku O.17. Hektarite või muude üksuste arv, mille
ja kliimakohustused ning muud loomakasvatuse toetus eest makstakse mahepõllumajandustoetust
majandamiskohustused
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK4 - Mulla- ja veekaitsetoetus O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus)
ja kliimakohustused ning muud või muude üksuste arv, mis on hõlmatud
majandamiskohustused keskkonna- või kliimaalaste kohustustega,
mis lähevad kaugemale kohustuslikest
nõuetest
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK5 - Väärtusliku püsirohumaa O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus)
ja kliimakohustused ning muud säilitamise toetus või muude üksuste arv, mis on hõlmatud
majandamiskohustused keskkonna- või kliimaalaste kohustustega,
mis lähevad kaugemale kohustuslikest
nõuetest
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK6 - Pärandniidu hooldamise O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus)
ja kliimakohustused ning muud toetus või muude üksuste arv, mis on hõlmatud
majandamiskohustused keskkonna- või kliimaalaste kohustustega,
mis lähevad kaugemale kohustuslikest
nõuetest
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK7 - Kohalikku sorti taimede O.19. Geneetilisi ressursse toetavate tegevuste
ja kliimakohustused ning muud kasvatamise toetus või üksuste arv
majandamiskohustused
RD ASD(72) – Teatavatest KK9 - Elurikkuse soodustamine O.13. Natura 2000 või direktiivi 2000/60/EÜ
kohustuslikest nõuetest Natura 2000 erametsades alusel toetust saavate hektarite arv
tulenevad piirkondlikud
ebasoodsad tegurid
RD INVEST(73-74) – 8.3 - Investeeringud O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet
Investeeringud, sealhulgas bioressursside väärindamisse tootlikeks investeeringuteks toetust saavate
investeeringud niisutusse tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – KK1 - Põllumajandustootjate O.20. Põllumajandusettevõtetes tootlikeks
Investeeringud, sealhulgas materiaalsed ja immateriaalsed investeeringuteks toetust saavate tegevuste
investeeringud niisutusse investeeringud või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – KK2.1 - Investeeringud metsa O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet
Investeeringud, sealhulgas kliimamuutustega kohanemiseks tootlikeks investeeringuteks toetust saavate
investeeringud niisutusse (tootlikud investeeringud) tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – KK2.2 - Investeeringud metsa O.23. Väljaspool põllumajandusettevõtet
Investeeringud, sealhulgas kliimamuutustega kohanemiseks mittetootlikeks investeeringuteks toetust
investeeringud niisutusse (mittetootlikud investeeringud) saavate tegevuste või ühikute arv
RD COOP(77) – Koostöö 0.3 - Innovatsioonikoostöö O.1. Euroopa innovatsioonipartnerluse (EIP)
projektid - Euroopa tegevusrühma projektide arv
ET 83 ET
innovatsioonipartnerluse
tegevusrühma projektid
RD COOP(77) – Koostöö 8.4 - LEADER – kogukonna O.31. Toetatud kohaliku arengu strateegiate
juhitud kohalik areng (LEADER) või ettevalmistavate tegevuste arv
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.1 - Teadmussiirde- ja O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis- ja
vahetamine ja teabe levitamine innovatsioonisüsteemi (AKIS) teadlikkuse suurendamise tegevuste või
arendamise toetus ühikute arv
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.2 - Nõuandetoetus O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis- ja
vahetamine ja teabe levitamine teadlikkuse suurendamise tegevuste või
ühikute arv
Ülevaade
Vähendamaks survet keskkonnale, on vaja oluliselt enam teadmisi kliima, selle muutuste ja
põllumajanduse vastastikusest mõjust. Vajalik on nii riigisiseselt kui ka rahvusvahelisel tasandil aktiivselt
tegeleda KHG ja õhusaasteainete hindamise metoodika ja andmete täpsustamisega ning vastava seire
parendamisega. Nende vajadusega tegeletakse tehnilise abi vahenditest ja eraldi sekkumist ette ei nähta.
SWOT analüüsis on välja toodud, et teadus- ja arendustegevus ning haridus on põllumajanduse
valdkonnas heal tasemel (SWOT SO4.1.1 punkt 1), kuid kliima ja põllumajanduse seoste osas on teadus-
ja arendustegevuse tase ebaühtlane ning vastavaid pilootprojekte on vähe (SWOT SO4.1.2 punkt 2).
Vajadusega tegeletakse sekkumiste 0.1, 0.2 ja 0.3 kaudu. Sekkumistega toetatakse tegevusi, mis on seotud
põllumajanduse, toidu käitlemise (sh töötlemise), metsanduse, maapiirkonna ettevõtluse ja
kogukondadega ning tõstavad inimeste teadlikkust tööõiguse ja –ohutuse temaatikast, kestlikust
toidusüsteemist, keskkonnasäästlikkusest, ressursi- ja energiatõhususest, innovatiivsete lahenduste
kasutamise võimalustest, loodushoiust ja loodusvarade kestlikust kasutamisest, kliimaneutraalsuse
saavutamise vajadusest ja võimalustest, kliimamuutustega kohanemisest ning (ring)biomajandusest, jne.
Teadlikkuse tõstmine omakorda loob pinnase rohelisemate ärimudelite kasutamiseks.
Eelistada tuleb keskkonnasäästlikku tootmist, investeeringuid, ringbiomajandusel tuginevaid lahendusi.
SWOT analüüsis märgiti nõrkusena intensiivistuv põllumajandus (SWOT SO4.1.2 punkt 3), mis toob
kaasa kasvuhoonegaaside heite suurenemise. Samuti see, et keskkonnainvesteeringutega kaasnevad
täiendavad kulud võivad olla suured, ei ole ettevõtjale jõukohased ja keskkonnaga seotud kohustuste
täitmisega võib kaasneda konkurentsivõime langus (SWOT SO4.1.2 punkt 5). Sekkumised KK1 ja 8.3
aitavad kaasa põllumajandussektori konkurentsivõime hoidmisele ja kliimaeesmärkide täitmisele, kuna
läbi nende sekkumiste on võimalik toetada keskkonnasäästlikke investeeringuid, rakendada uusi
tehnoloogiaid ja leida uusi ringbiomajanduse lahendusi, sh võtta kasutusele säästlikke energialahendusi.
Muuhulgas toetatakse investeeringuid, mis aitavad vähendada heidet, mis tekib sõnnikukäitlusest või
mineraalväetiste kasutamisest ning edendavad säästlikku energia tootmist.
Kliimamuutuste leevendamisel ja nende mõjudega kohanemisel on vaja suurendada süsiniku sidumist
muldades, kaitsta muldade orgaanilise süsiniku varusid ja pöörata suuremat tähelepanu turvasmuldade
kaitsele. Ühe nõrkusena on välja toodud intensiivistuv põllumajandus (põllumaa orgaanilise süsinikuvaru
aeglane vähenemine, mineraalväetiste kasutamise kasv, loomakasvatuse kontsentreerumine), mis toob
kaasa kasvuhoonegaaside heite suurenemise (SWOT SO4.1.2 punkt 3). Võimalusena toodi välja
keskkonnasõbralike tehnoloogiate ja praktikate kiire areng ning kättesaadavuse ja kulutõhususe
paranemine, mis võimaldab rakendada säästlikke lahendusi põllumajanduses (SWOT SO4.1.3 punkt 2)
ning ohuna kasvav ja ebaühtlane surve ressurssidele ja maakasutusele võib põhjustada negatiivset
keskkonnamõju, ressursside kättesaadavuse vähenemist ja hindade tõusu (SWOT SO4.1.4 punkt 1).
Muldade tõhusa majandamise edendamist on käsitletud erieesmärk 5 all, kus ühe nõrkusena on välja
toodud turvasmuldade harimine, kohatine muldade tihenemine ning orgaanilise süsiniku varu säilimist
soodustavate põllumajanduspraktikate ebapiisav levik.
Sekkumiste ÖK1, ÖK2, ÖK3, KK4, KK5, KK6 kaudu soodustatakse selliste praktikate rakendamist, mis
aitavad suurendada süsiniku sidumist mullas ning soodustades muldade hoidmist rohukamaras ja
vähendades harimist, aitavad sekkumised kaitsta orgaanilist süsiniku varu muldades. Samuti on olulisel
kohal turvasmuldade kaitse ning harimise vähendamine ja rohumaa alla viimine, et vähendada
ET 84 ET
turvasmuldade harimisest tulenevat heidet. Turvasmuldade kaitsmiseks on ette nähtud HPK ja sekkumine
KK4.
Kliimamuutustega kaasnevad ekstreemsete ilmastikunähtuste sagenemine ja sademete hulga
suurenemine (SWOT SO4.1.4 punkt 2), mille tõttu on vaja toimivaid maaparandussüsteeme, et toidu
tootmine oleks võimaldatud. Sagenenud ekstreemsed ilmastikuolud, mõjutavad vee kvaliteeti, erosiooni ja
setete akumulatsiooni. Kliimamuutustega kohanemiseks on vaja teha maaparandusinvesteeringuid, samuti
võib olla teatud piirkondades vajadus niisutuse järele ning veereežiimi kahepoolseks reguleerimiseks ja
veevarude säästlikuks kasutamiseks. Vajadustega tegeletakse sekkumiste 1.9.1, 1.9.2 ja osaliselt ka KK3
raames.
Süsiniku sidumise suurendamiseks ja metsa kasvu kiirendamiseks on vaja teha õigeaegset hooldusraiet
ning ennetada metsakahjustusi ja taastada juba kahjustunud mets. SWOT analüüsis toodi ühe nõrkusena
välja erametsades ebapiisav hooldusraie (SWOT SO4.2.1 punkt 6). Ohuna toodi välja kliimamuutustega
kaasnev ekstreemsete ilmastikunähtuste sageduse suurenemine ning taimekahjustajate ja –haiguste levik
(SWOT SO4.1.4 punkt 2). Vajadusse suurendada süsiniku sidumist panustavad sekkumised KK2.1 ja
KK2.2. KK2.1, mille kaudu toetatakse õigeaegset hooldusraiet, mis muudab metsa oluliselt
vastupidavamaks tormikahjustustele. Metsakahjustuste ennetamiseks ja tagajärgedega toimetulekuks
rakendatakse sekkumist KK2.2, millega toetatakse metsa kahjustuste kõrvaldamist, mis on tingitud
loodusõnnetustest või tulekahjudest, metsakahjurite, patogeenide ning ulukite kahjustuste ennetamiseks
vajalike tõrjevahendite ja tarvikute soetamist ja meetmete kasutamist.
Lisaks panustab antud erieesmärki LEADER sekkumine, mille üheks fookuseks on keskkonna- ja
kliimasõbralike (sh bio- ja ringmajandust propageerivate) lahenduste välja töötamine ja rakendamine
kohalikul tasandil, seega sõltub sekkumise panus sellest, mis tegevusi ja meetmeid kohaliku
arengustrateegiate raames kokku lepitakse.
2.1.SO4.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja eeldatav
panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse
Ei kohaldu
2.1.SO4.7 Kas kavatsete anda ÜPP raames toetust LIFE programmile (ainult 4., 5. ja 6. erieesmärgi
puhul)?
: Jah
2.1.SO4.8 Tulemusnäitaja(te) valik
Selle erieesmärgi tulemusnäitaja(te) valimine
Tulemusnäitajad [selle erieesmärgi soovitatud tulemusnäitajad on tervenisti kuvatud paksus kirjas] Sihtväärtus
PR
R.14 - CO2 säilitamine mullas ja biomassis Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis
on hõlmatud toetatud kohustustega, mille eesmärk on vähendada heitkoguseid või säilitada 79,22 %
süsiniku säilitamine või seda parandada (sealhulgas püsirohumaa, püsiva taimkattega
püsikultuurid, põllumajandusmaa märg- ja turbaalal)
CU
R.15 - Põllu- ja metsamajandusest ning muudest taastuvatest energiaallikatest
saadav taastuvenergia Toetatud investeeringud taastuvenergia, sealhulgas bioressursipõhise 1,00 MW
energia tootmisvõimsusesse (megavattides)
CU
R.16 - Kliimaga seotud investeeringud Nende põllumajandusettevõtete osakaal, kes
saavad ÜPP investeeringutoetust, millega aidatakse kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja 1,35 %
nendega kohanemisele ning taastuvenergia või biomaterjalide tootmisele
CU
R.18 - Investeeringutoetus metsandussektorile Koguinvesteering metsandussektori 10 500 000,00
tulemuslikkuse parandamiseks EUR
CU
R.26 - Loodusvaradega seotud investeeringud ÜPP raames loodusvarade eest 7,33 %
hoolitsemisega seotud tulusa ja mittetulusa investeeringu toetust saavate
ET 85 ET
põllumajandusettevõtete osakaal
CU
R.27 - Keskkonna- või kliimaalane tulemuslikkus maapiirkondades tehtavate
investeeringute kaudu Keskkonnakestlikkust ning kliimamuutuste leevendamise ja nendega 292,00
kohanemise eesmärkide saavutamist toetavate tegevuste arv maapiirkondades
PR
R.29 - Mahepõllumajanduse arendamine Mahepõllumajanduse jaoks ühise
põllumajanduspoliitika raames toetatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal, sh jaotus 23,27 %
korrashoiu ja ümberkujundamise vahel
PR
R.30 - Metsa säästva majandamise toetamine Metsade kaitset ja ökosüsteemi teenuste 2,62 %
majandamist toetavate kohustustega seotud metsamaa osakaal
Sihtväärtuste ja seotud vahe-eesmärkide põhjendus
Tulemusnäitajad R.14, R.19, R.21, R.22, R.24, R.27, R.29 indikeerivad panustamist erieesmärk 5
sihtvaldkonda, milleks on selliste ressursside nagu õhk vesi ja muld säästev kasutamine.
Tulemusindikaatorite sihtväärtused on kujunenud eelkõige selliste sekkumiste sihtväärtuse alusel, mis on
otseselt seotud erieesmärk 5 vajadustega, lisaks panustavad mõnda tulemusnäitajasse ka sekkumised, mis
on seotud mõne teise erieesmärgi vajadusega (nt ÖK5).
Tulemusindikaatorisse R.14 panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, KK4, KK5, KK6.
Tulemusindikaatori R.14 sihtväärtuseks on 783 000 ha, kuna topeltarvestus pole lubatud, on sihtväärtuse
seadmisel on arvesse võetud sekkumiste ÖK1, ÖK2, KK6 ja 50% KK5 pind. Sekkumised aitavad kaasa
CO2 säilitamine mullas ja biomassis. Tulemusindikaator on seotud EE5 vajadusega V5.6.
Tulemusindikaatorisse R.19 panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, KK4, KK5.
Tulemusindikaatori R.19 sihtväärtuseks on 787 000 ha, kuna topeltarvestus pole lubatud, on sihtväärtuse
seadmisel on arvesse võetud sekkumiste ÖK1, ÖK2, KK4 ja 50% KK5 pind.Sekkumised aitavad kaasa
muldade parandamisele ja kaitsele. Tulemusindikaator on seotud EE5 vajadusega V5.6.
Tulemusindikaatorisse R.21 panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, KK4, KK5.
Tulemusindikaatori R.21 sihtväärtuseks on 768 000 ha, kuna topeltarvestus pole lubatud, on sihtväärtuse
seadmisel arvesse on võetud ÖK1, ÖK2, KK4 pind. Sekkumised aitavad kaasa vee kvaliteedi kaitsele.
Tulemusindikaator on seotud EE5 vajadusega V5.1.
Tulemusindikaatorisse R.22 panustavad sekkumised ÖK1, ÖK3, KK4. Tulemusindikaatori R.22
sihtväärtuseks on 488 000 ha, kuna topeltarvestus pole lubatud, on sihtväärtuse seadmisel arvesse võetud
sekkumiste ÖK1pind. Sekkumised aitavad kaasa toitainete säästlikule haldamisele. Tulemusindikaator on
seotud EE5 vajadusega V5.1.
Tulemusindikaatorisse R.24 panustavad sekkumised ÖK2, ÖK3 ja ÖK5. Tulemusindikaatori R.24
sihtväärtuseks on 284 790 ha, arvesse võetud sekkumiste ÖK2, ÖK3 ja ÖK5 pind. Sekkumised aitavad
kaasa pestitsiidide säästvale ja vähendatud kasutamisele. Pestitsiidide säästva kasutuse teema on käsitletud
EE9-s.
Tulemusindikaatorisse R.27 panustavad sekkumised KK3, 8.3, KK2. Tulemusindikaatori R.27
sihtväärtuseks on 292 projekti, arvesse võetud sh sekkumise KK3 projektid. Sekkumised aitavad kaasa
keskkonnahoidu. Tulemusindikaator on seotud EE5 vajadusega V5.3.
Tulemusindikaatorisse R.29 panustab sekkumine ÖK2. Tulemusindikaatori R.29 sihtväärtuseks on 230
000 ha, arvesse võetud sekkumise ÖK2 pind. Sekkumine aitab kaasa mahepõllumajanduse arendamisele.
Mahepõllumajanduse teema on käsitletud EE9-s.
Sekkumisi nagu KK3 „Maaparanduslikud keskkonnakaitserajatised“ programmeeritakse tulemusnäitaja
(R.27) kaudu, lähtudes meetmete ülesehitustest..
R.27 tulemusnäitaja sihtväärtused sõltuvad mitmest erinevast saavutatavast sekkumistest sh teiste
erieesmärkide sekkumistest.
2.1.SO4.9 Rahaeraldise põhjendus
Sekkumised, mis aitavad saavutada erieesmärk 4 all kaardistatud vajadusi, on ÖK1, ÖK2, ÖK3, KK4,
KK5, KK6, KK7, KK9, 1.9.1, 1.9.2, 8.3, KK1, KK2.1, KK2.2, 0.3, 8.4, 0.1 ja 0.2.
Sekkumised ÖK1, ÖK3, KK4, KK5 ja KK6 panustavad tulemusindikaatori R.14 sihtväärtuse
saavutamisesse. Sekkumise ÖK1 eelarve on 145 525 200 eurot, mis aitab saavutada eesmärke 488 000
ET 86 ET
hektaril. Sekkumise ÖK3 eelarve on 29 245 000 eurot, mis aitab saavutada eesmärke 532 900 hektaril.
Sekkumise KK4 eelarve on 23 205 400 eurot, mis aitab saavutada eesmärke 50 000 hektaril. Sekkumise
KK5 eelarve on 8 112 300 eurot, mis aitab saavutada eesmärke 40 000 hektaril. Sekkumise KK6 eelarve
on 42 095 975 eurot, ms aitab saavutada eesmärke 45 000 hektaril. Lisaks panustab ÖK2 eelarvega 93 000
000 eurot ning aitab saavutada R.14 ja R.29 sihtväärtust 230 000 hektaril.
Sekkumise KK1 eelarve on 50 000 000 eurot, mis aitab osaliselt panustada erieesmärki 4 ja saavutada
tulemusindikaatorite R.15 ja R.16 sihtväärtusi. Sekkumise KK2.1 ja KK2.2 raames kavandatud
metsanduslike tootlike ja mittetootlike investeeringute eelarvelised vahendid, kokku 8 000 000 eurot,
tagavad tulemusnäitajate R.18 ja R.27 saavutamise, arvestades sekkumiste atraktiivsust, ülesehitust ja
varasema toetusperioodi kogemust.
Sekkumiste 0.1, 0.2, 0.3, 8.3 näitajad on toodud horisontaalse erieesmärgi peatükis, sekkumiste näitajad
KK7 ja KK9 EE6 peatükis ja sekkumise 8.4 näitajad EE8 peatükis. Detailsem info sekkumiste sh
toetusmäärade kohta on sekkumislehtedes.
ET 87 ET
2.1.SO5 Edendada kestlikku arengut ja selliste loodusvarade tõhusat majandamist
nagu vesi, muld ja õhk, muu hulgas kemikaalidest sõltuvuse vähendamisega
2.1.SO5.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte
2.1.SO5.1.1 Tugevused
1. Mitmekesiste põllukultuuride sh liblikõieliste laialdane kasutamine läbi viljavahelduse.
2. Teadus- ja haridustegevus mulla ja agrokeemia valdkonnas on heal tasemel, saadaval on mitmed
mullaandmetel põhinevad asukohapõhised kaardirakendused, agrokeemiliste analüüside tegemise
võimekus on hea, olemas on andmed mulla tüüpide ja viljakuse kohta, tootjatel on võimalus saada
ülevaadet muldade agrokeemilistest omadustest.
3. Maakasutus on pigem ekstensiivne (20% põllumajandusmaast on mahetootmises, piirkonniti suur
rohumaade osakaal, keskmine loomkoormus on madal) .
4. Põllumuldade seisund on paljude teiste riikidega võrreldes suhteliselt hea, erodeerunud ja
erodeermisohuga muldade osakaal on väga väike .
5. Õhukvaliteet on hea.
2.1.SO5.1.2 Nõrkused
1. Piirkonniti karbonaatidevaese lähtekivimi tõttu muldade hapestumine ja lupjamistööde vähesus,
turvasmuldade harimine, kohatine muldade tihenemine ning orgaanilise süsiniku varu säilimist
soodustavate põllumajanduspraktikate ebapiisav levik .
2. Nitraaditundlikul alal on nitraatide sisalduse põhjavees suurenenud, osa järvi ja rannikumeri on
eutrofeerunud, kohati taimekaitsevahendite (TKV) jääkide piirnormide ületus ja kasv põhja- ja pinnavees.
3. Keskkonnakaitseliste investeeringute nappus (maaparandussüsteemid amortiseeruvad, sõnnikuhoidlate
ebapiisav maht).
4. Pole piisavalt teavet erinevate tehnoloogiate ja praktikate keskkonnamõjust, otsuste tegemisel ei kasuta
tootjad piisavalt olemasolevat teadmist, vähene harjumus kasutada konsulentide abi keskkonnanõuannete
saamiseks, keskkonnakonsulentide puudus.
5. Ammoniaagi heidet vähendavaid praktikaid rakendatakse vähe (sh sõnnikuhoidlate vähene katmine,
sõnniku sisestuslaotuse vähene kasutamine).
6. Väetisi ei kasutata alati tasakaalustatult, ei arvestata mulla näitajatega, täppisväetamine ei ole väga
levinud, lämmastikväetisi kasutatakse kohati ebaefektiivselt. Optimaalse fosfori ja kaaliumi sisaldusega
muldade osatähtsus ei ole piisav.
7. Mullastikukaart on uuendamata, erinevaid mullaandmeid puudutavad andmebaasid terviklikuks
süsteemiks ühendamata ning teadus- ja haridustegevus mulla valdkonnas ebapiisav.
2.1.SO5.1.3 Võimalused
1. Innovaatiliste ja keskkonda säästvamate praktikate ja tehnoloogiate areng ja huvi nende kasutamiseks.
2. Piisava maa ja veeressursi tõttu võimalus ekstensiivsemalt toota ja mitte ohustada veevarusid ning
muldi.
3. Digitehnoloogia areng annab võimaluse parandada andmete kättesaadavust, lähtuda viljelemisel
asukohapõhistest mullaandmetest ja rakendustest, arendada väetamis- ja taimekaitsealaseid soovitusi, e-
põlluraamatuid, bilansikalkulaatoreid jmt.
4. Ringmajanduse põhimõtete rakendamine, uued ärimudelid ressursside paremaks (taas)kasutuseks.
5. Suurenev huvi keskkonnaseisundi vastu ja keskkonnasõbraliku tootmise laiem levik, mis võib anda
turueelise-saada kallimat hinda keskkonnasõbralike toodete eest.
2.1.SO5.1.4 Ohud
1. Toidunõudluse kasv maailmas ja toiduekspordi võimaluste avardumine võib suurendada survet
ET 88 ET
keskkonnaressurssidele.
2. Statistiliste andmete puudulikkus, ebaregulaarsus, keskkonnaseire kvaliteet kõigub, maht ebapiisav.
3. Taimekahjustajate ja -haiguste leviku suurenemine, uued haigused ja kahjurid ning invasiivsed
võõrliigid tingivad TKV kasutuse kasvu.
4. Tihenev konkurents ja hinnasurve odavalt toota viib põllumajandustootmise intensiivistumiseni ning
kontsentreerumiseni tootmiseks soodsamasse piirkonda.
Madalate sisendihindade korral võimalus neid rohkem kasutada ja see võib veelgi suurendada
põllumajanduse negatiivset keskkonnamõju.
5. Ilmastiku muutlikkus(e kasv) ja äärmuslike ilmastikutingimuste esinemissageduse suurenemine võivad
tekitada piirkondlikult veepuudust ja liigniiskust ning saagikuse prognoosimise ja väetamise planeerimine
võib minna keerukamaks.
6. Põllumuldadele elamute, teede, tootmishoonete ehitamise ja kaevanduste rajamise tõttu hävib muld seal
pöördumatult.
2.1.SO5.1.5 Muud märkused
Põllumajanduse maakasutus on Eestis pigem ekstensiivne: üle 20% põllumajandusmaast on
mahetootmises, keskmine loomkoormus on madal ning piirkonniti on rohumaadel suur osakaal. Eesti
põllumuldade seisund on paljude teiste riikidega võrreldes suhteliselt hea. Erodeerunud ja
erodeerumisohuga muldade osakaal on väga väike, eri tüüpi erosioon esineb Eestis üksnes lokaalselt.
Piirkonniti on probleemiks muldade hapestumine ja happeliste põllumuldade ebapiisav neutraliseerimine,
esineb ka muldade tihenemist ning turvasmuldade harimist (käsitletud enam EE 4 juures). Kohati on
muldades fosfori ja kaaliumi puudus või liig, orgaanilise süsiniku varu säilimist või suurendamist
soodustavaid põllumajanduspraktikaid rakendatakse ebapiisavalt. Metsade ja põldude vaheldumine,
veekaitsevööndid, mitmekesiste põllukultuuride kasvatamine läbi viljavahelduse ja liblikõieliste laialdane
kasvatamine aitab vältida erosiooni, toitainete leostumist ning muldade kurnamist. Teadus- ja
haridustegevus mulla valdkonnas on heal tasemel, kuid mulla tähtsust ja mulla poolt pakutavaid hüvesid
ning lahendusi silmas pidades selgelt ebapiisav. Agrokeemiliste analüüside tegemise võimekus on hea,
olemas on andmed mullatüüpide ja -viljakuse kohta, saadaval on mitmed mullaandmetel põhinevad
asukohapõhised kaardirakendused. Samas on mullastikukaart uuendamata ning erinevaid mullaandmeid
puudutavad andmebaasid terviklikuks süsteemiks ühendamata.
Kuigi põllumajandustootjatel on võimalus saada ülevaadet muldade agrokeemilistest omadustest, ei tehta
majandamisotsuseid sageli neist lähtuvalt ja väetisi ei kasutata alati tasakaalustatult: lämmastiku, fosfori ja
kaaliumi kasutamise efektiivsus on Eestis keskpärane, täppisväetamine ei ole väga levinud. Lämmastikku
kasutatakse Eestis alla 70% efektiivsusega, mis võib suureneda lämmastiku kadusid vette. Leostunud
taimetoitainete tõttu on eelkõige nitraaditundlikul alal nitraatide sisaldus põhjavees hakanud taas kasvama,
osa järvi ja rannikumeri on endiselt eutrofeerunud. Viimastel aastatel on täheldatud kohatist
taimekaitsevahendite jääkide piirnormide ületamist ning kasvu põhja- ja pinnavees. 2020. aasta seisuga oli
vähemalt heas seisundis 53% pinnaveekogumitest ja 74% põhjaveekogumitest. Suur osa Läänemerest on
eutrofeerunud. Peamised probleemid, mis takistavad hea seisundi saavutamist, on vooluveekogude
tõkestatus, veekogudesse jõudvad toitained ja ohtlikud ained. Põllumajandusest pärit lämmastik ja fosfor
moodustavad Eesti siseveekogudesse jõudvast lämmastikukoormusest ligikaudu poole ja
fosforikoormusest umbes kolmandiku.
Osasid loomarühmi nagu piimaveiseid karjatatakse vähe. Karjatamine aitab orgaanilise väetise pakkujana
parandada mulla orgaanilise süsiniku sisaldust, samuti aitab tagada püsirohumaade säilimist.
Eesti õhukvaliteet on üldiselt hea, siiski tuleb tähelepanu pöörata ammoniaagiheite vähendamisele. Seni
on ammoniaagiheidet vähendavaid praktikaid nagu sõnnikuhoidlate katmine ja sõnniku sisestuslaotuse
kasutamine, rakendatud vähe.
Põllumajandustootjad ei kasuta otsuste tegemisel piisavalt olemasolevaid teadmisi. Keskkonnanõuande
saamiseks ei ole harjutud kasutama konsulentide abi, osati on selle põhjuseks keskkonnaalase nõuande
ET 89 ET
puudus. Keskkonnahoidlikumat tootmist takistab ka ebapiisav teave erinevate tehnoloogiate ja praktikate
keskkonnamõjust, samuti on riiklik keskkonnaseire ja statistilised andmed ebaregulaarsed ja ebapiisavad.
Keskkonda säästev tehnoloogia on kiirelt arenenud ja uuem tehnoloogia turul küll kättesaadav, kuid
investeeringuid keskkonnahoidu pole piisavalt tehtud, kuna see võib olla kallis (näiteks inkjetorlaoturid,
täppisväetamise seadmed, heitõhu saastet vähendavad filtrid). Investeeringute nappust näitab
sõnnikuhoidlate ebapiisav maht, maaparandussüsteemide amortiseerumine ja maaparanduslike
keskkonnarajatiste vähene hulk.
Tihenev konkurents ja hinnasurve odavalt toota on põllumajandustootmist kohati oluliselt
intensiivistanud. Toidunõudluse kasv maailmas ja toiduekspordi võimaluste avardumine võib survet
keskkonnaressurssidele veelgi suurendada. Väetiste ja taimekaitsevahendite madala hinna korral kasvab
võimalus neid rohkem kasutada ja see võib suurendada negatiivset keskkonnamõju. Survet
põllumuldadele suurendavad ka uusarendused - põllumaadele rajatavate elamurajoonide, teede,
tootmishoonete, kaevanduste tõttu hävib muld seal pöördumatult. Survet põllumuldadele suurendavad ka
põllumaadele rajatavad elamurajoonid, teed, tootmishooned, kaevandused jms. Kliimamuutustest tingitud
ilmastiku muutlikkuse kasv ja äärmuslike ilmastikutingimuste esinemissageduse kasv tekitavad
piirkondlikult veepuudust või liigniiskust ning agrotehnoloogia, sh saagikuse prognoosimine ja väetamise
planeerimine võib minna keerukamaks. Prognoositud taimekahjustajate ja -haiguste leviku suurenemine,
uued haigused ja kahjurid ning invasiivsed võõrliigid võivad tuua kaasa taimekaitsevahendite kasutuse
kasvu.
Piisava maa- ja veeressursi tõttu on meil võimalus ekstensiivsemalt ja veevarusid ohustamata toota.
Ühiskonnas kasvab huvi keskkonnaseisundi vastu ja keskkonnasõbraliku tootmise laiem levik võib anda
turueelise keskkonnasõbralikele toodetele, mille eest tarbijad on valmis maksma kõrgemat hinda.
Turueelis loob täiendava stiimuli tootmistegevuses keskkonnahoiuga rohkem arvestada. Tootmise
keskkonnasäästvamaks muutmisel on toeks innovaatiliste ja keskkonda säästvamate tehnoloogiate (näiteks
biogaasi tootmine või muu sõnniku töötlemine) areng, huvi nende kasutamise vastu kasvab.
Keskkonnakaitserajatiste rajamine maaparandusrajatiste kaasajastamise ja korrastamise käigus aitab
säilitada või parandada veekogumite seisundit. Ringmajanduse põhimõtete rakendamine ja uued
ärimudelid ressursside paremaks (taas)kasutuseks loovad samuti täiendavaid võimalusi muuta
põllumajandustootmist vett, mulda ja õhku säästvamaks.
Digitehnoloogia areng annab võimaluse parandada andmete kättesaadavust ja kasutamist, arendada
väetamis- ja taimekaitsealaseid soovitusi, e-põlluraamatuid, bilansikalkulaatoreid jmt. See omakorda
võimaldab tootjatel paremini kasutada olemasolevat teadmist, et väetamine oleks tasakaalustatum ja
optimaalsem ning väetiste ja taimekaitsevahendite kasutamisest tingitud oht pinna- ja põhjaveele
väheneks. Teadlikum, vajaduspõhisem ja optimaalsem väetiste ning taimekaitsevahendite kasutus ning
veekaitsele suunatud keskkonnainvesteeringuid aitavad leevendada ka toidunõudluse kasvust lähtuvat
tootmise kasvu ja survet keskkonnaressurssidele, vähendada hinnast sõltuvat sisendite kasutust, seista
vastu kliimamuutustega kaasnevatele ohtudele nagu senisest ulatuslikum taimekahjustajate ja -haiguste
levik või uued haigused ja kahjurid ning saagikuse keerukam prognoosimine.
2.1.SO5.2 Vajaduste kindlakstegemine
Vajadust on
Prioriteetide määramine ÜPP
Kood Pealkiri käsitletud ÜPP
strateegiakava tasandil
strateegiakavas
Kaasajastatud põllumajanduse taristu, mis
V1.4 arvestaks keskkonna- ja kliimaalaste 1 Jah
eesmärkidega
V4.4 Kiirendada süsiniku sidumist ja metsa kasvu 1 Jah
Soodustada ilmastiku riske maandavate
V4.5 1 Jah
maaparandusinvesteeringute tegemist
Aidata kaasa pinna- ja põhjavett säästvate
V5.1 1 Jah
põllumajanduspraktikate kasutamisele
ET 90 ET
V5.2 Happeliste muldade neutraliseerimine 1 Jah
Keskkonnahoidlike tehnoloogiate arendamise ja
V5.3 1 Jah
kasutuselevõtu soodustamine
V5.4 Keskkonnaalase nõustamise arendamine 2 Jah
Õhusaasteainete heitkoguste vähendamise
V5.5 programmist tulenevate nõuete ja meetmete 1 Jah
rakendamine
V5.6 Mullaviljakuse säilitamine 1 Jah
V5.7 AKISe terviklik toimimine 1 Jah
Tagada avalikkusele piisav ja usaldusväärne
V5.8 3 Osaliselt
info põllumajanduse mõjust keskkonnale
Pidurdada põllumuldadele elamurajoonide,
V5.9 3 Ei
teede, tootmishoonete ja kaevanduste rajamist
Muud märkused vajaduste hindamise kohta.
Puuduvad
2.1.SO5.3 Nende ÜPP kavasid käsitleva määruse XI lisas osutatud õigusaktidest tulenevate asjaomaste
riiklike kavade (kavade elementide) kindlakstegemine, mida on selle erieesmärgi puhul ÜPP kavade
vajaduste hindamisel arvesse võetud
Erieesmärgi alt programmeeritud sekkumised aitavad kaasa ELi direktiividest ja rahvusvahelistest
kokkulepetest tulenevatele eesmärkidele.
Veekaitses tuleb arvestada nii veepoliitika raamdirektiivi (2000/60/EÜ) eesmärki saavutada kõigi
veekogumite vähemalt hea seisund 2027. aastaks kui ka HELCOMi eesmärki saavutada Läänemere hea
keskkonnaseisund. Veepoliitika eesmärkide saavutamiseks vajalikud veemajanduskavad koos
meetmeprogrammiga koostatakse iga kuue aasta tagant Eestis määratletud kolmele vesikonnale (Lääne-
Eesti, Ida-Eesti ja Koiva vesikond). Veemajanduskavad sisaldavad lisaks kohustuslikele meetmetele ka
põllumajandusvaldkonnas rakendatavaid täiendavad meetmed. Paljud neist on toetatud läbi MAK 2014–
2020 meetmete. 2022. aastal vastu võetavate veemajanduskavade 2022–2027 meetmeprogramm sisaldab
nii vesikonnaüleseid kui ka pinna- ja põhjavee kogumipõhiseid meetmeid, sh meetmed põllumajandusest
pärinevate toitainetega ja pestitsiididega saastamise vähendamiseks ning nõustamisteenuse arendamiseks.
Mitmete meetmete rakendamist on kavas toetada ÜPP strateegiakava 2023‒2027 sekkumiste kaudu, nt
loomapidamisehitiste (loomade välipidamisalade söötmis- ja jootmiskohad, silo- ja sõnnikuhoidlad,
sügavallapanulauda lekkekindel põhi) ehitamine ja ajakohastamine keskkonnariski vähendamiseks,
maaparandussüsteemide keskkonnakaitserajatise rajamine ja rekonstrueerimine, keskkonnaalane
nõustamine, täiendavate pinna- ja põhjavett säästvate põllumajanduspraktikate rakendamine nagu talvise
taimkatte hoidmine, mahepõllumajanduse nõuete järgimine, ökoalade rajamine, vahekultuuride
kasvatamine, põllumaa või veekaitsevööndi laiendi rohukamara alla viimine või rohumaa rohukamaras
hoidmine, taimekaitsevahendite, sh glüfosaadi kasutamise piiramine, viljavahelduse rakendamine jmt.
Eesti on nitraadidirektiivi (91/676/EMÜ) III lisa nõuded ja enamik II lisa nõuetest üle võetud
veeseadusega ja nõuded kehtivad kogu territooriumil. Nitraaditundlikul alal on kehtestatud mõned
kitsendavad lisanõuded. Keskkonnaministri käskkirjaga kehtestati 2021. aastal „Pandivere ja Adavere-
Põltsamaa nitraaditundliku ala tegevuskava 2021‒2024“. Uus tegevuskava sisaldab õigusaktidest
tulenevaid kohustuslikke meetmeid ja täiendavaid meetmeid. Üheks täiendavaks meetmeks on
keskkonnasäästlike tehnoloogiate rakendamine põllumajanduses. Meetme all on toodud mitmeid tegevusi,
mida on plaanis toetada ÜPP strateegiakava sekkumiste kaudu nt toetusmeetme rakendamine sõnniku- ja
silohoidlate korrastamiseks ja rajamiseks, e-põlluraamatu juurutamine, konsulentide ja
põllumajandustootjate veekaitsealased koolitused.
NEC direktiivist ((EL) 2016/2284) tulenevalt peab Eesti vähendama ammoniaagiheidet aastaks 2020/30
vähemalt 1% võrreldes aastaga 2005. Ammoniaagi heitkogus oli 2016. aastal 11% suurem kui 2005.
aastal.[1] Põllumajandusest pärit ammoniaagi heide moodustab Eesti koguheitest ligi 90%. Õhusaasteainete
heitkoguste vähendamiseks võeti keskkonnaministri käskkirjaga 2019. aastal vastu „Teatavate
ET 91 ET
õhusaasteainete heitkoguste vähendamise riiklik programm aastateks 2020–2030“. Õhusaasteainete
vähendamise programmiga määratletakse meetmed ja poliitikad, mille abil Eesti täidab aastateks 2020 ja
2030 rahvusvaheliselt kokku lepitud eesmärke. Programmi koostamisel on võetud aluseks nii Eesti kui ka
EL seadusandlus ning riiklikud arengukavad ja strateegiad, et tagada kooskõla olemasolevate
arengusuundadega. Õhusaasteainete heitkoguste vähendamise programmist tulenevate nõuete ja meetmete
rakendamine on toodud ühe erieesmärk 5 vajadusena (V5.5). Õhukvaliteedi eesmärkide saavutamiseks ja
valdkondlike rahvusvaheliste kohustuste täitmiseks peab mh eelistama investeeringuid mittetootlikkesse
ammoniaagiheidet vähendavatesse tehnoloogiatesse nagu sõnnikuhoidlate katmine ja sõnniku
sisestuslaotus ning ammoniaaki püüdvate filtrite kasutamine. Õhukaitseks vajalikke investeeringuid on
plaanitud toetada ÜPP strateegiakava investeeringusekkumise kaudu.
Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2008/50/EÜ välisõhu kvaliteedi ja Euroopa õhu puhtamaks
muutmise kohta ÜPP strateegiakava otseselt ei panusta. Õhukaitse on Eestis reguleeritud atmosfääri õhu
kaitse seadusega. Õhukvaliteedi juhtimist, sealhulgas õhukvaliteedi hindamist, korraldab
Keskkonnaministeerium. Õhukvaliteedi parandamise kava koostab piirkonnale või linnastule või nende
osale vajadusel kohaliku omavalitsuse üksus.
[1] Eesti riiklik välisõhu saasteainete heitkoguste inventuur 1990–2016
2.1.SO5.4 Sekkumisloogika
Sekkumise Sekkumise liik Sekkumise kood (liikmesriik) – Ühine väljundnäitaja
vorm nimi
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK1 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu keskkonnasõbralik majandamine loomühikute arv
kavad
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK2 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu mahepõllumajanduse ökokava loomühikute arv
kavad
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK3 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu ökoalad loomühikute arv
kavad
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- 9.1 - Loomade heaolu toetus O.18. Loomade heaoluga, loomatervisega või
ja kliimakohustused ning muud bioturvalisusmeetmete tõhustamisega seotud
majandamiskohustused toetusega hõlmatud loomühikute arv
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- 9.2 - Mahepõllumajandusliku O.17. Hektarite või muude üksuste arv, mille
ja kliimakohustused ning muud loomakasvatuse toetus eest makstakse mahepõllumajandustoetust
majandamiskohustused
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK4 - Mulla- ja veekaitsetoetus O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus)
ja kliimakohustused ning muud või muude üksuste arv, mis on hõlmatud
majandamiskohustused keskkonna- või kliimaalaste kohustustega, mis
lähevad kaugemale kohustuslikest nõuetest
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK5 - Väärtusliku püsirohumaa O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus)
ja kliimakohustused ning muud säilitamise toetus või muude üksuste arv, mis on hõlmatud
majandamiskohustused keskkonna- või kliimaalaste kohustustega, mis
lähevad kaugemale kohustuslikest nõuetest
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK6 - Pärandniidu hooldamise O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus)
ja kliimakohustused ning muud toetus või muude üksuste arv, mis on hõlmatud
majandamiskohustused keskkonna- või kliimaalaste kohustustega, mis
lähevad kaugemale kohustuslikest nõuetest
RD INVEST(73-74) – 8.3 - Investeeringud O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet
Investeeringud, sealhulgas bioressursside väärindamisse tootlikeks investeeringuteks toetust saavate
investeeringud niisutusse tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – KK1 - Põllumajandustootjate O.20. Põllumajandusettevõtetes tootlikeks
Investeeringud, sealhulgas materiaalsed ja immateriaalsed investeeringuteks toetust saavate tegevuste
investeeringud niisutusse investeeringud või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – KK3 - Maaparanduslikud O.22. Taristuinvesteeringuteks toetust saavate
Investeeringud, sealhulgas keskkonnakaitserajatised tegevuste või ühikute arv
ET 92 ET
investeeringud niisutusse
RD COOP(77) – Koostöö 0.3 - Innovatsioonikoostöö O.1. Euroopa innovatsioonipartnerluse (EIP)
projektid - Euroopa tegevusrühma projektide arv
innovatsioonipartnerluse
tegevusrühma projektid
RD COOP(77) – Koostöö 8.4 - LEADER – kogukonna O.31. Toetatud kohaliku arengu strateegiate
juhitud kohalik areng (LEADER) või ettevalmistavate tegevuste arv
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.1 - Teadmussiirde- ja O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis- ja
vahetamine ja teabe levitamine innovatsioonisüsteemi (AKIS) teadlikkuse suurendamise tegevuste või
arendamise toetus ühikute arv
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.2 - Nõuandetoetus O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis- ja
vahetamine ja teabe levitamine teadlikkuse suurendamise tegevuste või
ühikute arv
Ülevaade
Vajadus V5.1 - Aidata kaasa pinna- ja põhjavett säästvate põllumajanduspraktikate kasutamisele
Peamiste veekaitse probleemidena on SWOT analüüsis välja toodud nitraatide sisalduse suurenemine
nitraaditundliku ala põhjavees, järvede ja rannikumere eutrofeerumine ja kohatine taimekaitsevahendite
jääkide piirnormide ületus ja kasv põhja- ja pinnavees (SWOT SO5.1.2 punkt 2). Samuti on SWOT
analüüsis välja toodud, et põllumajandustootjad ei kasuta väetisi alati tasakaalustatult, ei arvestata mulla
näitajatega, täppisväetamine ei ole väga levinud, lämmastikväetisi kasutatakse kohati ebaefektiivselt
(SWOT SO5.1.2 punkt 6). Probleemide lahendamiseks on vajalik kaasa aidata pinna- ja põhjavett
säästvate põllumajanduspraktikate (talvine taimkate, vahekultuurid (püüdekultuurid), puhvervööndid,
püsirohumaa osakaalu suurendamine tundlikel aladel, täppisviljelus, sünteetiliste taimekaitsevahendite
kasutamise piiramine, haritava maa rohukamaras või orgaanilise multši all hoidmine, tasakaalustatud
väetamine ja toitainebilansside tegemine, integreeritud taimekaitse, mahepõllumajandus jms) kasutamisele
ja selleks nähakse ette mitmeid sekkumisi: ÖK1, ÖK2, ÖK3, KK4, KK5. Säästva taimekaitse teemat
käsitletakse EE9 alt.
Püsirohumaa osakaalu suurendamist tundlikel aladel toetatakse sekkumisega KK4. Täiendavaid
veekaitsevööndeid toetatakse sekkumisest KK4. Vahekultuuride kasvatamist, täppisviljelust, haritava maa
rohukamaras või orgaanilise multši all hoidmist, tasakaalustatud väetamist ja toitainebilansside tegemist
ning integreeritud taimekaitse võtete rakendamist toetatakse sekkumisest ÖK1. Ekstensiivset
mahepõllumajanduslikku tootmist toetatakse sekkumisega ÖK2. Sünteetiliste taimekaitsevahendite
kasutamise piiranguid toetatakse sekkumistega ÖK1, ÖK2, ÖK3, KK4, KK5. Talvise taimkatte hoidmist
toetatakse läbi HPK.
V5.2 - Happeliste muldade neutraliseerimine
Üheks oluliseks probleemiks on piirkonniti karbonaatidevaese lähtekivimi tõttu muldade hapestumine ja
lupjamistööde vähesus (SWOT SO5.1.2 punkt 1). Happeliste muldade neutraliseerimist toetatakse
sekkumine ÖK1 lisategevusena.
V5.3 - Keskkonnahoidlike tehnoloogiate arendamise ja kasutuselevõtu soodustamine
SWOT-analüüs tõi puudusena välja keskkonnakaitseliste investeeringute ebapiisavuse, mida näitab
muuhulgas sõnnikuhoidlate ebapiisav maht, amortiseeruvad maaparandussüsteemid ja maaparanduslike
keskkonnarajatiste vähene hulk (SWOT SO5.1.2 punkt 3). Investeeringud jäetakse tegemata suuresti
vahendite puuduse tõttu. Vajadusega soodustada keskkonnahoidlike tehnoloogiate arendamist ja
kasutuselevõttu veeressursside säästvamaks majandamiseks tegeletakse sekkumiste KK1, KK3 abil.
Keskkonnale avalduva surve vähendamiseks toetakse sekkumise KK1 kaudu eelkõige täppisviljeluse
tehnoloogiat, sõnniku- ja silohoidlate ehitamist ja renoveerimist, välialadele loomadele söötmis- ja
jootmisplatside ehitamist ja renoveerimist, sügavallapanuga lautade põrandate lekkekindluse parandamist.
Veesäästu soodustamiseks toetatakse investeeringuid katmikalal kasutatava vee ringlusesse võtmiseks.
ET 93 ET
Selleks, et veekogude seisund paraneks, toetatakse sekkumise KK3 kaudu põllu- ja metsamajanduse
hajukoormuse levikut ohjavaid sh mullast taimetoitainete väljakande vähendamiseks, ökoloogilise
seisundi või ökoloogilise potentsiaali parandamiseks, ja kohaliku veevaru säästmiseks vajalikke
maaparanduslikke rajatisi.
V5.4 - Keskkonnaalase nõustamise arendamine
SWOT analüüsi kohaselt on põllumajandustootjatel vähene harjumus kasutada konsulentide abi
keskkonnanõuannete saamiseks, samuti on keskkonnakonsulentide puudus (SWOT SO5.1.2 punkt 4).
Keskkonnaalane nõustamine vajab arendamist, nõustamisteenuse arengut toetav sekkumine 0.2 on
kavandatud horisontaalse eesmärgi alt.
V5.5 - Õhusaasteainete heitkoguste vähendamise programmist tulenevate nõuete ja meetmete
rakendamine
Kuigi Eesti õhukvaliteet on üldiselt hea (SWOT SO5.1.1 punkt 5), on SWOT analüüsis toodud nõrkusena,
et ammoniaagiheidet vähendavaid praktikaid rakendatakse vähe (SWOT SO5.1.2 punkt 5).
Õhusaasteainete heitkoguste vähendamise programmist tulenevate nõuete ja meetmete rakendamiseks
vajalikke investeeringuid toetatakse sekkumisega KK1, soodsat mõju avaldavad ka sekkumised ÖK2 ja
9.1.
Sekkumisega KK1 toetatakse investeeringuid mittetootlikkesse ammoniaagiheidet vähendavatesse
tehnoloogiatesse nagu sõnnikuhoidlate katmine, sõnnikusisestuslaotus ja ammoniaaki püüdvate filtrite
soetamine. Õhusaasteainete heitkoguste vähendamise eesmärke toetab samuti sekkumine ÖK2 kuna
mahetootmises on keemilised lämmastikväetised keelatud, samuti sekkumine 9.1, mille kaudu
soodustatakse piimaveiste karjatamist, mis on loetud samuti ammoniaagiheidet vähendavaks praktikaks.
Keeruka kontrollitavuse tõttu sõnniku sisestuslaotust pindalapõhise sekkumise kaudu toetada ei plaanita.
V5.6 - Mullaviljakuse säilitamine
SWOT analüüsist nähtub, et Eestis on põllumuldade seisund paljude teiste riikidega võrreldes suhteliselt
hea, erodeerunud ja erodeermisohuga muldade osakaal on väga väike (SWOT SO5.1.1 punkt 4),
tugevuseks on mitmekesiste põllukultuuride sh liblikõieliste laialdane kasutamine läbi viljavahelduse
(SWOT SO5.1.1 punkt 1), samuti on maakasutus pigem ekstensiivne (SWOT SO5.1.1 punkt 3).
Probleemiks on turvasmuldade harimine, kohatine muldade tihenemine ning orgaanilise süsiniku varu
säilimist soodustavate põllumajanduspraktikate ebapiisav levik (SWOT SO5.1.2 punkt 1), samuti see, et
optimaalse fosfori ja kaaliumi sisaldusega muldade osatähtsus ei ole piisav (SWOT SO5.1.2 punkt 6).
Mullaviljakuse säilitamiseks on kavandatud mitmeid sekkumisi, eelkõige ÖK1, KK4 kaasa aitavad ka
sekkumised ÖK2, ÖK3, KK5 ja 9.1.
Toitainete kadu ja erosiooni vältivate tehnoloogiate ja viljeluspraktikate kasutamist sh maa rohumaa alla
viimist ja rohumaana hoidmist toetatakse ÖK3, KK4 sekkumiste kaudu. Turvasmuldade harimist
piiratakse KK4 sekkumise kaudu. Orgaanilise süsiniku varu säilimist soodustavaid
põllumajanduspraktikaid nagu viljavahelduse järgimist, liblikõieliste ja vahekultuuride
kasvatamistsoodustatakse ÖK1 sekkumisega, maa püsirohumaana hoidmist toetatakse KK5 sekkumise
kaudu. Karjatamist, mis aitab orgaanilise väetise pakkujana parandada mulla orgaanilise süsiniku
sisaldust, toetatakse sekkumise 9.1, ÖK2 kaudu. Mullaanalüüside tegemist toetatakse sekkumiste ÖK1,
KK4 abil. Mullakaitsealastel koolitustel osalemist soodustatakse sekkumiste ÖK1, KK4 kaudu.
V5.7 - AKISe terviklik toimimine
SWOT analüüsis on välja toodud, et Teadus- ja haridustegevus mulla ja agrokeemia valdkonnas on heal
tasemel, tootjatel on võimalus saada ülevaadet muldade agrokeemilistest omadustest (SWOT SO5.1.1
punkt 2), kuid mullastikukaart on uuendamata, erinevaid mullaandmeid puudutavad andmebaasid
ET 94 ET
terviklikuks süsteemiks ühendamata ning teadus- ja haridustegevus mulla valdkonnas ebapiisav
omadustest (SWOT SO5.1.2 punkt 7). Samuti pole piisavalt teavet erinevate tehnoloogiate ja praktikate
keskkonnamõjust ning otsuste tegemisel ei kasuta tootjad piisavalt olemasolevat teadmist (SWOT SO5.1.2
punkt 4), Teadus- ja arendustegevust toetava AKISe terviklikuks toimimiseks vajalik sekkumine 0.1, aga
ka innovatsiooni toetav sekkumine 0.3 on kavandatud horisontaalse eesmärgi alt.
V5.8 - Tagada avalikkusele piisav ja usaldusväärne info põllumajanduse mõjust keskkonnale
SWOTis on ohuna nimetatud statistiliste andmete puudulikkust ja ebaregulaarsust (SWOT SO5.1.4 punkt
2). Vajadusega tagada avalikkusele piisav ja usaldusväärne info põllumajanduse mõjust keskkonnale
tegeletakse ÜPP strateegiakavas osaliselt. Põllumajanduse mõju keskkonnale hinnatakse riikliku
keskkonnaseire käigus. Vajadusega hinnata ÜPP sekkumiste mõju keskkonnale, tegeletakse tehnilise abi
vahenditest ja eraldi sekkumist ette ei nähta.
V5.9 - Pidurdada põllumuldadele elamurajoonide, teede, tootmishoonete ja kaevanduste rajamist
SWOTis on ohuna toodud, et põllumuldadele elamute, teede, tootmishoonete ehitamise ja kaevanduste
rajamise tõttu hävib muld seal pöördumatult (SWOT SO5.1.4 punkt 6). Vajadusega pidurdada
põllumuldadele elamurajoonide, teede, tootmishoonete ja kaevanduste rajamist tegeletakse riikliku
poliitika kujundamisel ja eraldi sekkumist ette ei nähta.Lisaks panustavad erieesmärki sekkumised KK6,
1.9, 8.3, 8.4. LEADER sekkumise üheks fookuseks on keskkonna- ja kliimasõbralike (sh bio- ja
ringmajandust propageerivate) lahenduste välja töötamine ja rakendamine kohalikul tasandil, seega sõltub
sekkumise panus sellest, mis tegevusi ja meetmeid kohaliku arengustrateegiate raames kokku lepitakse.
Sekkumine 8.3 kaudu toetatakse ringmajandust sh toitainete säästvamat kasutust. Sekkumised on
käsitletud EE8-s. Maaparanduse investeeringuid käsitletake EE1 sekkumise 1.9 kaudu, sekkumine aitab
ära hoida põllumuldade liigniiskust, mis raskendaks nende põllumajanduslikku kasutust. Sekkumine KK6
toetab püsirohumaade ekstensiivset majandamist.
Täpsemalt on sekkumiste panus erieesmärki toodud sekkumislehtedes.
2.1.SO5.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja eeldatav
panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse
Ei kohaldu
2.1.SO5.7 Kas kavatsete anda ÜPP raames toetust LIFE programmile (ainult 4., 5. ja 6. erieesmärgi
puhul)?
: Ei
2.1.SO5.8 Tulemusnäitaja(te) valik
Selle erieesmärgi tulemusnäitaja(te) valimine
Tulemusnäitajad [selle erieesmärgi soovitatud tulemusnäitajad on tervenisti kuvatud paksus kirjas] Sihtväärtus
PR
R.14 - CO2 säilitamine mullas ja biomassis Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on
hõlmatud toetatud kohustustega, mille eesmärk on vähendada heitkoguseid või säilitada 79,22 %
süsiniku säilitamine või seda parandada (sealhulgas püsirohumaa, püsiva taimkattega
püsikultuurid, põllumajandusmaa märg- ja turbaalal)
PR
R.19 - Muldade parandamine ja kaitse Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on
hõlmatud toetatud kohustustega, millega soodustatakse mulla majandamist, et parandada mulla 79,62 %
kvaliteeti ja elustikku (nt mullaharimise vähendamine, põllumajanduskultuuridest taimkate,
külvikord, sealhulgas liblikõieliste kultuuridega)
PR
R.21 - Vee kvaliteedi kaitse Veekogude kvaliteedi parandamise toetust saavate 77,70 %
kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
PR 49,37 %
R.22 - Toitainete säästlik haldamine Toitainete parema haldamise toetust saavate
ET 95 ET
kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
PR
R.24 - Pestitsiidide säästev ja vähendatud kasutamine Kasutatava põllumaa osakaal, mis
on hõlmatud toetatud erikohustustega, millega tagada pestitsiidide säästev kasutamine 28,81 %
eesmärgiga vähendada pestitsiididega kaasnevaid riske ja mõju, näiteks pestitsiidide leket
CU
R.27 - Keskkonna- või kliimaalane tulemuslikkus maapiirkondades tehtavate
investeeringute kaudu Keskkonnakestlikkust ning kliimamuutuste leevendamise ja nendega 292,00
kohanemise eesmärkide saavutamist toetavate tegevuste arv maapiirkondades
PR
R.29 - Mahepõllumajanduse arendamine Mahepõllumajanduse jaoks ühise
põllumajanduspoliitika raames toetatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal, sh jaotus 23,27 %
korrashoiu ja ümberkujundamise vahel
PR
R.31 - Elupaikade ja liikide säilitamine Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on
hõlmatud toetatud kohustustega, millega toetatakse elurikkuse säilitamist või taastamist, 79,12 %
sealhulgas suure loodusväärtusega põllumajandustavad
Sihtväärtuste ja seotud vahe-eesmärkide põhjendus
Tulemusnäitajad R.14, R.19, R.20, R.21, R.22, R.24, R.27, R.29 indikeerivad panustamist erieesmärk 5
sihtvaldkonda, milleks on selliste ressursside nagu õhk vesi ja muld säästev kasutamine.
Tulemusindikaatorite sihtväärtused on kujunenud eelkõige selliste sekkumiste sihtväärtuse alusel, mis on
otseselt seotud erieesmärk 5 vajadustega, lisaks panustavad mõnda tulemusnäitajasse ka sekkumised, mis
on seotud mõne teise erieesmärgi vajadusega (nt ÖK5).
Tulemusindikaatorisse R1.4 panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, KK4, KK5, KK6.
Tulemusindikaatori R1.4 sihtväärtuseks on 783 000 ha, kuna topeltarvestus pole lubatud, on sihtväärtuse
seadmisel on arvesse võetud sekkumiste ÖK1, ÖK2, KK6 ja 50% KK5 pind. Sekkumised aitavad kaasa
CO2 säilitamine mullas ja biomassis. Tulemusindikaator on seotud EE5 vajadusega V5.6.
Tulemusindikaatorisse R.19 panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, KK4, KK5.
Tulemusindikaatori R.19 sihtväärtuseks on 788 000 ha, kuna topeltarvestus pole lubatud, on sihtväärtuse
seadmisel on arvesse võetud sekkumiste ÖK1, ÖK2, KK4 ja 50% KK5 pind.Sekkumised aitavad kaasa
muldade parandamisele ja kaitsele. Tulemusindikaator on seotud EE5 vajadusega V5.6.
Tulemusindikaatorisse R.20 panustab sekkumine ÖK2. Tulemusindikaatori R.20 sihtväärtuseks on 230
000 ha, arvesse on võetud sekkumise ÖK2 pind. Sekkumine aitab kaasa õhukvaliteedi parandamisele.
Tulemusindikaator on seotud EE5 vajadusega V5.5.
Tulemusindikaatorisse R.21 panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, KK4, KK5.
Tulemusindikaatori R.21 sihtväärtuseks on 768 000 ha, kuna topeltarvestus pole lubatud, on sihtväärtuse
seadmisel arvesse on võetud ÖK1, ÖK2, KK4 pind. Sekkumised aitavad kaasa vee kvaliteedi kaitsele.
Tulemusindikaator on seotud EE5 vajadusega V5.1.
Tulemusindikaatorisse R.22 panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, KK4. Tulemusindikaatori R.22
sihtväärtuseks on 718 000 ha, kuna topeltarvestus pole lubatud, on sihtväärtuse seadmisel arvesse võetud
sekkumiste ÖK1, ÖK2 pind. Sekkumised aitavad kaasa toitainete säästlikule haldamisele.
Tulemusindikaator on seotud EE5 vajadusega V5.1.
Tulemusindikaatorisse R.24 panustavad sekkumised ÖK3 ja ÖK5. Tulemusindikaatori R.24
sihtväärtuseks on54 790 ha, arvesse võetud sekkumiste ÖK3 ja ÖK5 pind. Sekkumised aitavad kaasa
pestitsiidide säästvale ja vähendatud kasutamisele. Pestitsiidide säästva kasutuse teema on käsitletud EE9-
s.
Tulemusindikaatorisse R.27 panustavad sekkumised KK3, 8.3, 1.9, KK2. Tulemusindikaatori R.27
sihtväärtuseks on 378 projekti, arvesse võetud sh sekkumise KK3 projektid. Sekkumised aitavad kaasa
keskkonnahoidu. Tulemusindikaator on seotud EE5 vajadusega V5.3.
Tulemusindikaatorisse R.29 panustab sekkumine ÖK2. Tulemusindikaatori R.29 sihtväärtuseks on 230
000 ha, arvesse võetud sekkumise ÖK2 pind. Sekkumine aitab kaasa mahepõllumajanduse arendamisele.
Mahepõllumajanduse teema on käsitletud EE9-s.
Sekkumisi nagu KK3 „Maaparanduslikud keskkonnakaitserajatised“ ja 1.9 „Investeeringud
põllumajandusega seotud taristu kaasajastamisse erasektori ja avaliku sektori poolt“ programmeeritakse
ET 96 ET
ühe tulemusnäitaja (R.27) kaudu, lähtudes meetmete ülesehitustest ja erieesmärkidesse panustamisse,
kuna eri meetmetes (KK3 ja 1.9) toetatavad maaparanduslikud tegevused on omavahel tihedalt põimunud.
R.27 tulemusnäitaja sihtväärtused sõltuvad mitmest erinevast saavutatavast sekkumistest sh teiste
erieesmärkide sekkumistest.
2.1.SO5.9 Rahaeraldise põhjendus
Sekkumise ÖK1 eelarve on 145 525 200 eurot, mis aitab saavutada EE5 eesmärke 488 000 hektaril,
panustada EE5 vajadustesse V5.1, V5.2, V5.6 ja panustada tulemusindikaatorite R.14, R.19, R.21 ja R.22
sihtväärtusesse.
Sekkumise ÖK2 eelarve on 93 000 000 eurot, mis aitab saavutada EE5 eesmärke 230 000 hektaril,
panustada EE5 vajadustesse V5.1, V5.5, V5.6 ja panustada tulemusindikaatorite R.14, R.19, R.20, R.21,
R.22 ja R.29 sihtväärtusesse.
Sekkumise ÖK3 eelarve on 29 245 000 eurot, mis aitab saavutada EE5 eesmärke 532 900 hektaril,
panustada EE5 vajadustesse V5.1, V5.6 ja panustada tulemusindikaatori R.24 sihtväärtusesse ning lisaks
panustada tulemusindikaatorisse R.14, R.19, R.21 ja R.22.
Sekkumise KK1 eelarve on 50 000 000 eurot, mis aitab osaliselt panustada EE5 vajadusse V5.3. Täpsemat
rahaeraldist erieesmärki ei ole seatud.
Sekkumise KK3 eelarve on 812 000 eurot, mis aitab panustada EE5 vajadusse V5.3.
Sekkumise KK4 eelarve on 23 205 400 eurot, mis aitab saavutada EE5 eesmärke 50 000 hektaril,
panustada EE5 vajadustesseV5.1, V5.6 ja panustada tulemusindikaatorite R.19 ja R.21 sihtväärtusesse
ning lisaks panustada tulemusindikaatorisse R.14 ja R.22.
Sekkumise KK5 eelarve on 8 112 300 eurot, mis aitab saavutada EE5 eesmärke 40 000 hektaril, panustada
EE5 vajadustesse V5.1, V5.6 ja panustada tulemusindikaatorite R.14 ja R.19 sihtväärtusesse.
Sekkumised 0.1, 0.2 ja 0.3 on kajastatud horisontaalse erieesmärgi all, sekkumine 9.1 EE9-s, sekkumise
KK6 EE6-s.
Detailsem info sekkumiste sh toetusemäärade kohta on sekkumiste peatükis.
ET 97 ET
2.1.SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse,
edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada elupaiku ja maastikke
2.1.SO6.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte
2.1.SO6.1.1 Tugevused
1. Mitmekülgne ja piirkonniti erinev põllumajandus- ja metsamaastik.
2. Piisav põllumajandusmaa- ja veeressurss võimaldab kestlikku toidu tootmist ja ökosüsteemiteenuste
säilitamist.
3. Mahepõllumajandusmaa ja põllumajanduskeskkonna meetmetega hõlmatud maa suur osakaal.
4. Eestis on elurikkust soodustavaid poollooduslikke kooslusi, kõrge loodusväärtusega püsirohumaid ja
kaitstavaid loodusobjekte.
5. Üldiselt soodsad tingimused tolmeldajatele ja kasuritele.
6. Välja on töötatud õiguslik raamistik elupaikade ja maastike kaitsmiseks.
7. Geograafiline paiknemine, looduslikud olud ja keskkonnatingimused võimaldavad tegeleda nii taime-
kui ka loomakasvatusega, sealhulgas loomade rohumaadel karjatamisega.
2.1.SO6.1.2 Nõrkused
1. Elurikkuse, sh lindude arvukuse vähenemine põllumajandus- ja metsamaastikel.
2. Piirkonniti esineb suuri ilma maastikuelementideta homogeenseid põlde.
3. Teadmisi ökosüsteemi sh elurikkuse seisundist ja selle toimimisest on vähe, teadmised ei jõua piisavalt
kiiresti praktikasse, keskkonnanõuannet on vähe.
4. Vähene huvi ja majanduslik tasuvus looduslike rohumaade ja püsirohumaade säilitamiseks ja
piimaveiste ning hobuste karjatamiseks rohumaadel.
5. Mõnede põllumajandusega seotud ökosüsteemi teenuste vähenemine (tolmeldamine, looduslik
kahjuritõrje).
6. Taimekaitsevahendite jääkide piirväärtuste ületused põhja- ja pinnavees.
7. Ohustatud tõugu loomi peetakse ja kohalikke taimesorte kasvatatakse liiga vähe.
2.1.SO6.1.3 Võimalused
1. Innovaatilised ja keskkonnahoidlikud lahendused, tehnoloogia ja digitehnoloogia areng.
2. Puhta looduse ja mitmekesise maastiku väärtustamine, suurenev huvi kohaliku ohutu toidu ja tervislike
valikute vastu.
3. Põllumajanduskultuuride kasvatamisel, tõu- ja sordiaretuses suund mitmekesistamisele ja kohalike
sortide ja tõugude kasvatamisele.
2.1.SO6.1.4 Ohud
1. Põllumajandusliku maakasutuse ja maastikulise mitmekesisuse vähenemine.
2. Kasvav surve keskkonnaressurssidele ja elurikkuse vähenemisele, mh metsadele.
3. Kliimamuutus, erakorraliste ilmastikunähtuste sagenemine ja sellest tulenev ebastabiilsus.
4. Sünteetiliste taimekaitsevahendite kasutamine on potentsiaalne oht elurikkusele.
5. Kahjustajate resistentsuse kasv taimekaitsevahendite toimeainete suhtes.
2.1.SO6.1.5 Muud märkused
ÜPP strateegiakava SWOT-analüüsi aluseks võeti igast konkreetsest erieesmärgist tulenev spetsiifika,
mille puhul tugineti nii Euroopa Komisjoni suunistele (Analytical factsheet for Estonia: Nine objectives
for a future Common Agricultural Policy) ning hiljem kirjalikult esitatud dokumendile „Komisjoni
soovitused Eesti ÜPP strateegiakava kohta“. SWOT-analüüsis on tervikuks seotud tugevused-nõrkused-
ET 98 ET
võimalused-ohud ja on esitatud (vajalikud) olemasolevad tugevused, (kriitiliste) nõrkustega tegelemine,
kirjeldatud (sobivad) võimalused ning maandatud (olulised) ohud.
Vajadus V6.1 mahepõllumajandusmaa ja keskkonnameetmetega hõlmatud maa osakaalu hoidmine ja
suurendamine tuleneb SWOT SO6.1.1 punktidest 1-5 ja 7, SWOT SO6.1.2 punktidest 1, 2, 5 ja 6, SWOT
SO6.1.3 punktist 2 ja SWOT SO6.1.4 punktidest 1, 2, 4 ja 5. Vajadusse V6.1 panustavad järgmised
sekkumised: ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, ÖK5, KK4, KK5, KK6 ja KK7.
Vajadus V6.2 elurikkust soodustavate majandamispraktikate kasutamise ja kasutuselevõtu toetamine
tuleneb SWOT SO6.1.1 punktidest 1–5 ja 7, SWOT SO6.1.2 punktidest 1, 2 ja 4–6, SWOT SO6.1.3
punktist 2 ja SWOT SO6.1.4 punktidest 1, 2, 4 ja 5. Vajadusse V6.2 panustavad järgmisedsekkumised:
ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, ÖK5, KK4, KK5, KK6 ja 9.1.
Vajadus V6.3 kompenseerida elurikkust säästvaid tehnoloogiaid, maastikuelementide rajamist, karjatamist
soodustavaid investeeringuid tuleneb SWOT SO6.1.1 punktidest 1, 2, 4 ja 7, SWOT SO6.1.2 punktidest 2,
4 ja 5, SWOT SO6.1.3 punktist 2 ja SWOT SO6.1.4 punktist 1. Vajadusse V6.3 panustavad
järgmised sekkumised: KK1, ÖK3 ja ÖK4.
Vajadus V6.4 elurikkuse säilimine erametsades tuleneb SWOT SO6.1.1 punktidest 1, 4 ja 6, SWOT
SO6.1.2 punktist 1, SWOT SO6.1.3 punktist 2 ja SWOT SO6.1.4 punktidest 1 ja 2. Vajadusse V6.4
panustab sekkumine KK9.
Vajadus V6.5 koduloomade ja kultuurtaimede geneetilise mitmekesisuse hoidmine tuleneb SWOT
SO6.1.1 punktidest 2, 4 ja 7, SWOT SO6.1.2 punktidest 4 ja 7 ja SWOT SO6.1.3 punktidest 2 ja 3.
Vajadusse V6.5 panustavad sekkumised KK7 ja KK8.
Vajadus V6.6 soodustada veekogumeid säästvaid põllumajanduspraktikaid tuleneb SWOT SO6.1.1
punktidest 2–4 ja 7, SWOT SO6.1.2 punktidest 2, 4 ja 6 ja SWOT SO6.1.3 punktist 2. Vajadusse V6.6
panustavad järgmisedsekkumised: ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, ÖK5, KK4, KK5 ja KK6.
Vajadus V6.7 uute teadmiste loomine, ajakohase info sihtgruppideni viimine tuleneb SWOT SO6.1.2
punktist 3, SWOT SO6.1.3 punktist 1 ja SWOT SO6.1.4 punktidest 3 ja 5. Vajadusse V6.7 panustavad
järgmised sekkumised: 0.1, 0.2 ja 0.3.
Toidu tootmisel tuleb arvestada keskkonnaga: põhja- ja pinnavee hea seisund on tagatud, maa- ja
mullakasutus on tasakaalustatud ja jätkusuutlik, looduse elurikkus, liigid ja elupaigad on säilinud,
maastikud on mosaiiksed ja kliimamuutuste negatiivse mõjuga on arvestatud. Selleks, et vähendada
elurikkuse kadu põllumajandusmaastikus ning suurendada looduse poolt pakutud hüvede ja teenuste
positiivset mõju põllukultuuridele, on oluline soodustada poollooduslike alade jätkuvat majandamist,
mitmekesiste maastikuelementide (põllusaared, hekid, puude read, üksikud puud, pärandkultuuriobjektid,
kraavid, tiigid ja kiviaiad jm) ja servaalade loomist ja säilitamist ning suurte põllumassiivide vähendamist
peamistes põllumajanduspiirkondades. Kasutatavate tehnoloogiate järjepidev arendamine ning uute
digilahenduste ja -andmete praktikasse rakendamine annab võimaluse keskkonnasäästlikkuse
suurendamiseks põllumajanduses.
Põllumajanduskeskkonna hea seisundi säilitamist ja parendamist ning mitmekesise maastiku väärtustamist
võimaldab põllumajandustootjate, maaomanike ja ühiskonna kasvav keskkonnateadlikkus. Suurenev huvi
kohaliku ohutu, kvaliteetse ja tervisliku toidu järele toob kaasa suurema tähelepanu ja nõudluse
keskkonnahoidlikult toodetud põllumajandustoodangu järele. Kasutatavate tehnoloogiate järjepidev
arendamine ning uute digilahenduste ja -andmete praktikasse rakendamine annab võimaluse
keskkonnasäästlikkuse suurendamiseks põllumajanduses. Samas võib toidunõudluse kasv maailmas
avaldada survet keskkonnaressurssidele ja põllumajandusliku maakasutuse mitmekesisusele. Hea
keskkonnaseisundi säilimisele on ohuks sünteetilised taimekaitsevahendid, kliimamuutus ning
erakorraliste ilmastikunähtuste sagenemine. Metsanduses on ohuks kaks viimast mõjurit.
Eestis on olemas kestlikuks toidu tootmiseks ja ökosüsteemiteenuste säilitamiseks piisav maa- ja
veeressurss. 2020. aastal oli Eestis kasutuses ligikaudu miljon hektarit põllumajandusmaad, millest alla
30% moodustasid püsirohumaad. Põllumaal on suurenenud teraviljade kasvupind ning suurenemas on ka
liblikõieliste, sh kaunviljade kasvupind. Järjepidevalt suureneb mahepõllumajandusliku tootmise pind ja
ET 99 ET
maheettevõtete arv ning ligikaudu 50% põllumajandusmaast on hõlmatud põllumajanduskeskkonna
toetustega. Kuigi maakasutus on Eestis üldiselt ekstensiivne, on põllumajanduse intensiivistumine
kasvatamas survet mõnede ökosüsteemi teenuste, näiteks tolmendamisteenuse, loodusliku kahjuritõrje
(kasurid), ning vee, mulla ja õhu heale seisukorrale.
Aastatel 2012–2017 on Eestis esinenud meemesilaste hukkumise juhtumeid taimekaitsevahendite tõttu,
kuid eeldusel, et tagatud on põllumajandusmaastiku maakasutuse mitmekesisus, integreeritud taimekaitse
rakendamine ning nõuetekohane taimekaitsevahendite kasutamine, on tolmeldajatel Eestis üldiselt
soodsad tingimused. Kimalaste olukorda Eesti põllumajandusmaastikus võib lugeda
stabiilseks. Põllumajandusmaastike kimalasenäitajad olid perioodil 2009–2017 stabiilsed ja mõnel juhul
isegi nõrgalt kasvava trendiga, millele on ilmselt kaasa aidanud keskkonnameetmete nõuded. Kimalaste
Shannoni mitmekesisuse indeks oli siiski 2021. aastal Eesti maaelu arengukava 2014-2020 rakendamise
perioodi madalaim. Pikaajaline aegrida näitab, et kimalaste näitajad muutuvad aastati, sh tõusud
vahelduvad langustega. Muutuste täpseid põhjuseid ei ole teada, need võivad tuleneda nii ilmastikust kui
ka muudest tingimustest. Kahel viimasel aastal on kimalaste arv vähenenud, see langustrend on võimalik
tagasi pöörata. Tolmeldajate puhul on eesmärgiks olemasoleva taseme säilitamine ehk pidurdada
vähenemist ja jõuda edaspidi tõusva trendini.
Seevastu põllulindude indeksi väärtus on ajavahemikul 1983–2018 üldise trendina langenud. Lindude
näitajaid mõjutavad lisaks põllumajanduslikule tegevusele ka muud tegurid, nagu kisklus ja ohud rändel
ning talvitumispaikades. Eesmärgiks on negatiivse trendi pidurdamine ja stabiilsuse saavutamine. Life IP
projekti Elurikas Eesti raames katsetatakse ja pilooditakse nn linnulaikude jätmist põldude sisse, mis
vähendaksid ohtu põllulindudele.
Eestile on iseloomulik mitmekülgne ja piirkonniti erinev põllumajandus- ja metsamaastik ning heal
tasemel elurikkus. Peamistes põllumajanduspiirkondades on elurikkust ja mitmekesisust suurendavate
kõrge bioloogilise väärtusega liigirikaste rohumaade ja maastikuelementide (nt põllusaared, hekid, puude
read, üksikud puud, pärandkultuuriobjektid, kraavid, tiigid ja kiviaiad jms) hulk siiski liialt väike ning
suured üksteise kõrval asetsevad homogeensed maastikuelementideta põllualad vähendavad oluliselt
elurikkust, maastikulist mitmekesisust ning ümbritsevate loodusalade sidusust. Kõrge väärtusega
maastikuelemente tuleb säilitada HPK8 raames. Eestis on määratletud Natura 2000 alad, mis on osa
üleeuroopalisest kaitstavate alade võrgustikust. Kaitstavatel aladel on poollooduslike koosluste pindala
ligikaudu 60 tuhat hektarit. Keskkonnameetmete abil hooldatakse sellest ligi pool, kuid kuna nendel aladel
kehtivad piirangud, näiteks hilisem niitmise algusaeg ja üleskündmise keeld, siis on vaatamata toetuste
maksmisele huvi neid majandada jätkuvalt tagasihoidlik. Samuti ei ole piisavalt väärtustatud muude
liigirikaste, kõrge loodusväärtuse ja loodusliku taimestikuga püsirohumaade säilitamine, kus on
kujunenud või säilinud looduslik taimestik ning seeläbi tagatud tingimused liigirikkuseks. Viimasel
seitsmel aastal on Eestis olnud probleeme püsirohumaade suhtarvu säilitamisega ning
põllumajandusloomade arvukuse vähenemine on üks tegur, mis survestab püsirohumaid põllukultuuride
kasvatamiseks üles harima. Metsamaast on Natura 2000 alaga hõlmatud 17%. Natura 2000 aladel on
erametsamaad kokku ligikaudu 90 tuhat ha, lisaks täidab elurikkuse kaitse-eesmärki ligikaudu 20 tuhat ha
erametsamaad väljaspool Natura 2000 alasid. Eestis on välja töötatud meetmed elupaikade ja maastike
kaitsmiseks. Selleks on kaitsealadele kehtestatud kaitse-eeskirjad, kus on sätestatud lubatud ja keelatud
tegevused. Lisaks koostatakse kaitsekorralduskavad, kus on toodud kvantitatiivsed ja kvalitatiivsed kaitse-
eesmärgid ning meetmed kaitse-eesmärkide saavutamiseks. Eesti geograafiline paiknemine ja looduslikud
tingimused võimaldavad tegeleda nii taime- kui loomakasvatusega. Mitmekesisuse suurendamisele aitab
kaasa eri põllumajanduskultuuride viljelemise kasv ning asjatundlikult suunatud tõu- ja sordiaretus.
Probleemiks on vähene huvi geneetiliselt oluliste, kuid majanduslikult vähemtulusate kohalike sortide
kasvatamise ja kohalike ja ohustatud tõugude pidamise vastu, kuigi just kohalikud sordid ja tõud on kõige
paremini kohanenud valitsevate keskkonnatingimustega ning suudavad paremini vastu panna ka
kliimamuutustele.
Eestis on loodud põllu- ja maamajanduse nõuandesüsteem ning toetatakse teadus- ja arendustegevust,
ET 100 ET
teadmussiiret ning innovatsiooni. Riik toetab eelkõige avalikele hüvedele suunatud individuaalnõustamise
teenust, vaatamata sellele on probleemiks spetsiifilise põllu- ja metsamajandusliku keskkonnanõuande
puudus. Piisavalt ei ole teadmisi kliimamuutuste ja põllu- ning metsamajanduse vastastikusest mõjust ning
maastike, elurikkuse ja ökosüsteemi seisundist ning nende poolt pakutavate teenuste toimimisest. Kuigi
põllumajandustootjad osalevad kohustuslikel keskkonnateemalistel koolitustel, ei ole teadustulemuste
jõudmine praktikasse piisav.
2.1.SO6.2 Vajaduste kindlakstegemine
Vajadust on
Prioriteetide määramine ÜPP
Kood Pealkiri käsitletud ÜPP
strateegiakava tasandil
strateegiakavas
V4.4 Kiirendada süsiniku sidumist ja metsa kasvu 1 Jah
Tagada taimekasvatuses kliimamuutustega
V4.6 2 Osaliselt
kohanemine
Mahepõllumajandusmaa ja
V6.1 keskkonnameetmetega hõlmatud maa osakaalu 1 Jah
hoidmine ja suurendamine
Elurikkust soodustavate majandamispraktikate
V6.2 1 Jah
kasutamise ja kasutuselevõtu toetamine
Kompenseerida elurikkust säästvaid
V6.3 tehnoloogiaid, maastikuelementide rajamist, 2 Jah
karjatamist
V6.4 Elurikkuse säilimine erametsades 2 Jah
Põllumajandusloomade ja kultuurtaimede
V6.5 1 Jah
geneetilise mitmekesisuse hoidmine
Soodustada veekogumeid säästvaid
V6.6 2 Jah
põllumajanduspraktikaid
Uute teadmiste loomine, ajakohase info
V6.7 2 Jah
sihtgruppideni viimine
Kasvatatavate põllu- ja aiakultuuride
V9.11 mitmekesisus, kohalikesse oludesse sobivate 1 Jah
sortide olemasolu
Muud märkused vajaduste hindamise kohta.
Puuduvad
2.1.SO6.3 Nende ÜPP kavasid käsitleva määruse XI lisas osutatud õigusaktidest tulenevate asjaomaste
riiklike kavade (kavade elementide) kindlakstegemine, mida on selle erieesmärgi puhul ÜPP kavade
vajaduste hindamisel arvesse võetud
Nitraadidirektiivi (91/676/EMÜ) ja veepoliitika raamdirektiivi (2000/60/EÜ) seosed strateegiakavaga on
lahti kirjutatud peatükis 2.1 SO5.3. Strateegiakavas vastavad nende direktiivide eesmärkidele EE6
vajadused V6.1 ja V6.6.
Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga 2009/128/EÜ, 21. oktoober 2009 kehtestatakse ühenduse
tegevusraamistik pestitsiidide säästva kasutamise saavutamiseks. 2019. aastal kinnitati Eestis
„Taimekaitsevahendite säästva kasutamise tegevuskava aastateks 2019-2023“. Tegevuskavas on rõhk
pandud integreeritud taimekaitse põhimõtete rakendamisele ehk erinevate meetodite koos kasutamisele.
Eesmärk on jõuda selleni, et keemilisi taimekaitsevahendeid kasutataks eelkõige vaid reaalsel vajadusel ja
arvestatavate alternatiivsete tõrjemeetodite puudusel. Suuremat tähelepanu pööratakse ka teadlikkuse
tõstmisele – kasutajate, nõustajate ja turustajate koolitustele. Strateegiakavas vastab direktiivi
eesmärkidele EE6 vajadus V6.2.
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. novembri 2009. aasta direktiivi 2009/147/EÜ loodusliku linnustiku
kaitse kohta ja nõukogu 21. mai 1992. aasta direktiivi 92/43/EMÜ looduslike elupaikade ning loodusliku
loomastiku ja taimestiku kaitse kohta on koostatud Eesti NATURA 2000 tähtsusjärjestatud tegevuskava
ET 101 ET
mitmeaastase finantsraamistiku perioodiks 2021–2027 (PAF). Tegevuskava eesmärgiks on anda ülevaade
meetmetest, mida on vaja üleeuroopalise Natura 2000 võrgustiku ja sellega seotud rohelise taristu
rakendamiseks, täpsustada nimetatud meetmete rahastamise vajadust ja siduda need vastavate ELi
rahastamisprogrammidega. Kooskõlas ELi elupaikade direktiivi eesmärkidega, millel Natura 2000
võrgustik põhineb, peab tähtsusjärjestatud tegevuskavas esitatud meetmete peamine eesmärk olema „ELi
tähtsusega looduslike elupaikade ja liikide soodsa kaitsestaatuse säilitamine või taastamine, võttes arvesse
majanduslikke, sotsiaalseid ja kultuurilisi vajadusi ning piirkondlikke ja kohalikke iseärasusi“. Kuna
Natura 2000 võrgustik sisaldab ka linnualasid, mis on määratud ELi linnudirektiivi 2009/147/EÜ kohaselt,
käsitletakse tegevuskavas ka linnualadel leiduvate linnuliikidega seotud rahastamisvajadusi ja
esmatähtsaid meetmeid. Strateegiakavas vastavad direktiivi 2009/147/EÜ ja 92/43/EMÜ eesmärkidele
EE6 vajadused V6.1 ja V6.2. PAFis on seatud 2027. aasta sihttasemeks 50 000 ha hooldatud
poollooduslikke kooslusi. ÜPP strateegiakava sihttase on 45 000 ha. Looduskaitse arengukava aastani
2020 ja poollooduslike koosluste tegevuskava aastateks 2014–2020 eesmärgiks oli aastaks 2020 hooldada
45 000 hektarit poollooduslikke kooslusi. Kaitstavatel aladel oli 2020. aastal hoolduses ligikaudu 38 000
hektarit ja taastamises ligikaudu 3200 hektarit poollooduslikke kooslusi. Lisaks tuleb juurde arvestada
need alad, mida hooldatakse teiste põllumajandusetoetuste abil (ühtne pindalatoetus, mahetoetus), neid oli
aastal 2020 ligi 4000 hektarit. Võttes aluseks eelmise perioodi taastatud ja hooldatud pärandniitude
lisandumise trendi, prognoosime, et uue perioodi lõpuks jõuame 45 000 hektarini ja PAF-i sihttase 50 000
ha ei ole saavutatav. Ka ei ole uuel perioodil poollooduslike koosluste taastamiseks teistest Euroopa
struktuurifondidest rahastust ette nähtud. Uuel perioodil rahastatakse poollooduslike koosluste taastamist
läbi Life projektide ja riigieelarve, mis omakorda pidurdab poollooduslike koosluste ÜPP hooldusskeemi
jõudmist.
2.1.SO6.4 Sekkumisloogika
Sekkumise Sekkumise liik Sekkumise kood (liikmesriik) – Ühine väljundnäitaja
vorm nimi
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK1 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu keskkonnasõbralik majandamine loomühikute arv
kavad
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK2 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu mahepõllumajanduse ökokava loomühikute arv
kavad
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK3 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu ökoalad loomühikute arv
kavad
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK4 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu ökosüsteemiteenuste säilitamine loomühikute arv
kavad põllumaal
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK5 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu mesilaste korjeala toetus loomühikute arv
kavad
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- 9.1 - Loomade heaolu toetus O.18. Loomade heaoluga, loomatervisega või
ja kliimakohustused ning muud bioturvalisusmeetmete tõhustamisega seotud
majandamiskohustused toetusega hõlmatud loomühikute arv
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- 9.2 - Mahepõllumajandusliku O.17. Hektarite või muude üksuste arv, mille
ja kliimakohustused ning muud loomakasvatuse toetus eest makstakse mahepõllumajandustoetust
majandamiskohustused
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK4 - Mulla- ja veekaitsetoetus O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus)
ja kliimakohustused ning muud või muude üksuste arv, mis on hõlmatud
majandamiskohustused keskkonna- või kliimaalaste kohustustega,
mis lähevad kaugemale kohustuslikest
nõuetest
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK5 - Väärtusliku püsirohumaa O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus)
ja kliimakohustused ning muud säilitamise toetus või muude üksuste arv, mis on hõlmatud
majandamiskohustused keskkonna- või kliimaalaste kohustustega,
mis lähevad kaugemale kohustuslikest
nõuetest
ET 102 ET
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK6 - Pärandniidu hooldamise O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus)
ja kliimakohustused ning muud toetus või muude üksuste arv, mis on hõlmatud
majandamiskohustused keskkonna- või kliimaalaste kohustustega,
mis lähevad kaugemale kohustuslikest
nõuetest
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK7 - Kohalikku sorti taimede O.19. Geneetilisi ressursse toetavate tegevuste
ja kliimakohustused ning muud kasvatamise toetus või üksuste arv
majandamiskohustused
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK8 - Ohustatud tõugu looma O.19. Geneetilisi ressursse toetavate tegevuste
ja kliimakohustused ning muud pidamise toetus või üksuste arv
majandamiskohustused
RD ASD(72) – Teatavatest KK9 - Elurikkuse soodustamine O.13. Natura 2000 või direktiivi 2000/60/EÜ
kohustuslikest nõuetest Natura 2000 erametsades alusel toetust saavate hektarite arv
tulenevad piirkondlikud
ebasoodsad tegurid
RD INVEST(73-74) – KK1 - Põllumajandustootjate O.20. Põllumajandusettevõtetes tootlikeks
Investeeringud, sealhulgas materiaalsed ja immateriaalsed investeeringuteks toetust saavate tegevuste
investeeringud niisutusse investeeringud või ühikute arv
RD COOP(77) – Koostöö 0.3 - Innovatsioonikoostöö O.1. Euroopa innovatsioonipartnerluse (EIP)
projektid - Euroopa tegevusrühma projektide arv
innovatsioonipartnerluse
tegevusrühma projektid
RD COOP(77) – Koostöö 8.4 - LEADER – kogukonna O.31. Toetatud kohaliku arengu strateegiate
juhitud kohalik areng (LEADER) või ettevalmistavate tegevuste arv
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.1 - Teadmussiirde- ja O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis- ja
vahetamine ja teabe levitamine innovatsioonisüsteemi (AKIS) teadlikkuse suurendamise tegevuste või
arendamise toetus ühikute arv
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.2 - Nõuandetoetus O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis- ja
vahetamine ja teabe levitamine teadlikkuse suurendamise tegevuste või
ühikute arv
Ülevaade
Sekkumine ÖK1 panustab EE6-de läbi järgmiste vajaduste: V6.1, V6.2, V6.6. Sekkumine ÖK2 panustab
EE6-de läbi järgmiste vajaduste: V6.1, V6.2, V6.6. ÖK3 panustab EE6-de läbi järgmiste vajaduste: V6.1,
V6.2, V6.3, V6.6. Sekkumine ÖK4 panustab EE6-de läbi järgmiste vajaduste: V6.1, V6.2, V6.3, V6.6.
Sekkumine ÖK5 panustab EE6-de läbi järgmiste vajaduste: V6.1, V6.2, V6.6. Sekkumine 9.1 panustab
EE6-de läbi vajaduse V6.2. Sekkumine KK4 panustab EE6-de läbi järgmiste vajaduste: V6.1, V6.2, V6.6.
Sekkumine KK5 panustab EE6-de läbi järgmiste vajaduste: V6.1, V6.2, V6.6. Sekkumine KK6 panustab
EE6-de läbi järgmiste vajaduste: V6.1, V6.2, V6.6. Sekkumine KK7 panustab EE6-de läbi järgmiste
vajaduste: V6.1, V6.5. Sekkumine KK8 panustab EE6-de läbi vajaduse V6.5. Sekkumine KK9 panustab
EE6-de läbi vajaduse V6.4. Sekkumine KK1 panustab EE6-de läbi vajaduse V6.3.
Lisaks panustava EE6-de sekkumised 0.1 (V6.7), 0.2 (V6.7), 0.3 (V6.7) ja 8.4. LEADER, mille üheks
fookuseks on keskkonna- ja kliimasõbralik lahenduste välja töötamine ja rakendamine kohalikul tasandil,
seega sõltub sekkumise panus sellest, mis tegevusi ja meetmeid kohaliku arengustrateegiate raames kokku
lepitakse.
Sekkumiste panustamine erieesmärki ja vajadustesse on täpsemini lahti kirjutatud sekkumislehtedes.
2.1.SO6.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja eeldatav
panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse
Ei kohaldu
2.1.SO6.7 Kas kavatsete anda ÜPP raames toetust LIFE programmile (ainult 4., 5. ja 6. erieesmärgi
puhul)?
: Ei
2.1.SO6.8 Tulemusnäitaja(te) valik
Selle erieesmärgi tulemusnäitaja(te) valimine
Tulemusnäitajad [selle erieesmärgi soovitatud tulemusnäitajad on tervenisti kuvatud paksus kirjas] Sihtväärtus
ET 103 ET
PR
R.14 - CO2 säilitamine mullas ja biomassis Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on
hõlmatud toetatud kohustustega, mille eesmärk on vähendada heitkoguseid või säilitada 79,22 %
süsiniku säilitamine või seda parandada (sealhulgas püsirohumaa, püsiva taimkattega
püsikultuurid, põllumajandusmaa märg- ja turbaalal)
PR
R.19 - Muldade parandamine ja kaitse Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on
hõlmatud toetatud kohustustega, millega soodustatakse mulla majandamist, et parandada mulla 79,62 %
kvaliteeti ja elustikku (nt mullaharimise vähendamine, põllumajanduskultuuridest taimkate,
külvikord, sealhulgas liblikõieliste kultuuridega)
PR
R.21 - Vee kvaliteedi kaitse Veekogude kvaliteedi parandamise toetust saavate 77,70 %
kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
PR
R.24 - Pestitsiidide säästev ja vähendatud kasutamine Kasutatava põllumaa osakaal, mis
on hõlmatud toetatud erikohustustega, millega tagada pestitsiidide säästev kasutamine 28,81 %
eesmärgiga vähendada pestitsiididega kaasnevaid riske ja mõju, näiteks pestitsiidide leket
R.25 - Keskkonnalase tegevuse tulemuslikkus loomakasvatussektoris 2,19 %
Keskkonnakestlikkuse parandamise toetatud kulukohustustega hõlmatud loomühikute osakaal
CU
R.27 - Keskkonna- või kliimaalane tulemuslikkus maapiirkondades tehtavate
investeeringute kaudu Keskkonnakestlikkust ning kliimamuutuste leevendamise ja nendega 292,00
kohanemise eesmärkide saavutamist toetavate tegevuste arv maapiirkondades
PR
R.29 - Mahepõllumajanduse arendamine Mahepõllumajanduse jaoks ühise
põllumajanduspoliitika raames toetatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal, sh jaotus 23,27 %
korrashoiu ja ümberkujundamise vahel
PR
R.30 - Metsa säästva majandamise toetamine Metsade kaitset ja ökosüsteemi teenuste 2,62 %
majandamist toetavate kohustustega seotud metsamaa osakaal
PR
R.31 - Elupaikade ja liikide säilitamine Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on
hõlmatud toetatud kohustustega, millega toetatakse elurikkuse säilitamist või taastamist, 79,12 %
sealhulgas suure loodusväärtusega põllumajandustavad
R.33 - Natura 2000 võrgustiku haldamise parandamine Toetust saavate kohustustega
10,35 %
hõlmatud osa kogu Natura 2000 võrgustiku alast
PR
R.34 - Maastikule iseloomulike vormide säilitamine Maastikuelementide, sealhulgas
hekkide ja puude jaoks ette nähtud toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava 0,29 %
põllumajandusmaa osakaal
CU 26,11 %
R.35 - Mesilastarude säilitamine ÜPPst toetatavate mesilastarude osakaal
Sihtväärtuste ja seotud vahe-eesmärkide põhjendus
Lähtuvalt vajadusest panustada elurikkuse kaitsesse ning säilitada elupaiku ja maastikke on EE6 jaoks
valitud välja tabelis olevad tulemusnäitajad. Tulemusnäitajate sihtväärtused põhinevad SWOT-analüüsi ja
kindlaks tehtud vajaduste ja nende prioriseerimise alusel ning tasakaalustatud erinevatel huvidel.
Tulemusnäitajatesse R.3 ja R.9 panustab sekkumine KK1 läbi vajaduse V6.3. Tulemusnäitajasse R.14
panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, KK4, KK5 ja KK6 läbi vajaduste V6.1, V6.2, V6.3 ja
V6.6. Tulemusnäitajatesse R.15 ja R.16 panustab sekkumine KK1 läbi vajaduse V6.3. Tulemusnäitajasse
R.19 panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, KK4 ja KK5 läbi vajaduste V6.1, V6.2, V6.3 ja
V6.6. Tulemusnäitajasse R.20 panustab sekkumine ÖK2 läbi vajaduste V6.1, V6.2 ja V6.6.
Tulemusnäitajasse R.21 panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, KK4 ja KK5 läbi vajaduste V6.1,
V6.2, V6.3 ja V6.6. Tulemusnäitajasse R.22 panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3 ja KK4 läbi
vajaduste V6.1, V6.2, V6.3 ja V6.6. Tulemusnäitajasse R.24 panustavad sekkumised ÖK2, ÖK3 ja ÖK5
läbi vajaduste V6.1, V6.2, V6.3 ja V6.6. Tulemusnäitajasse R.25 panustab sekkumine KK8 läbi vajaduse
V6.5. Tulemusnäitajasse R.26 panustab sekkumine KK1 läbi vajaduse V6.3. Tulemusnäitajasse R.29
ET 104 ET
panustab sekkumine ÖK2 läbi vajaduste V6.1, V6.2 ja V6.6. Tulemusnäitajasse R.31 panustavad
sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, ÖK5, KK5, KK6 ja KK7 läbi vajaduste V6.1, V6.2, V6.3, V6.5 ja
V6.6. Tulemusnäitajasse R.30 panustab sekkumine KK9 läbi vajaduse V6.4. Tulemusnäitajasse R.33
panustab sekkumine KK6 läbi vajaduse 6.1. Tulemusnäitajasse R.34 panustavad sekkumised ÖK3, ÖK4
ja KK6 läbi vajaduste V6.1, V6.2, V6.3, V6.6. Tulemusnäitajasse R.44 panustavad sekkumised KK1 ja
9.1 läbi vajaduse V6.2.
2.1.SO6.9 Rahaeraldise põhjendus
Eelarvevahendite eraldamine põhineb vajaduste prioriseerimisel, nagu on sätestatud punktis 2.1. Sama
prioriteediga vajaduste rahuldamise eelarved võivad varieeruda sõltuvalt näiteks vajaduse rahuldamiseks
vajaliku sekkumise liigist, sihtrühma ulatusest ja ootustest, meetmete mõjust sh koosmõjust, samuti on
lähtutud erinevate huvide tasakaalustatuse põhimõttest. Erieesmärgi 6 vajadustest tulenevad sekkumised
panustavad elurikkuse kaitsesse, edendavad ökosüsteemi teenuseid ning aitavad kaasa säilitada elupaiku ja
maastikke.
Sekkumine KK1 panustab järgmistesse tulemusnäitajatesse: R.3 (4 290 239 eurot), R.9 ja R.16 (11,98 mln
eurot), R.15 (983 249 eurot) ja R.26 (Eelarve 27,9 mln eurot). Tulemusnäitajasse R.14 panustavad
sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, KK4, KK5 ja KK6 kokku 783000 ha. Tulemusnäitajasse R.19
panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, KK4 ja KK5 kokku 788000 ha. Tulemusnäitajasse R.21
panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, KK4 ja KK5 kokku 776000 ha. Tulemusnäitajatesse R.20
ja R29 panustab sekkumine ÖK2 vastavalt 230000 ha. Tulemusnäitajasse R.22 panustavad sekkumised
ÖK1, ÖK2, ÖK3 ja KK4 kokku 768 000 ha. Tulemusnäitajasse R.24 panustavad sekkumised ÖK3 ja ÖK5
kokku 54790 ha. Tulemusnäitajasse R.25 panustab sekkumine KK8 6130 loomühikuga.
Tulemusnäitajasse R.31 panustavad sekkumised ÖK1, ÖK2, ÖK3, ÖK4, ÖK5, KK5, KK6 ja KK7 kokku
783000 ha. Tulemusnäitajasse R33 panustab sekkumine KK6 40 500 ha. Tulemusnäitajasse R.30 panustab
sekkumine KK9 69 700 ha. Tulemusnäitajasse R.34 panustavad sekkumised ÖK3 ja ÖK4 kokku 2900 ha.
Tulemusnäitajasse R.44 panustavad sekkumised KK1 (5,9 mln eurot) ja 9.1 (79680 loomühikut).
Sekkumise ÖK1 eelarve on 145 525 200 eurot, millega panustab tulemusindikaatorite R.14, R.19, R.21,
R.22 ja R.31 sihtväärtusesse.
Sekkumise ÖK2 eelarve on 93 000 000 eurot, millega panustab tulemusindikaatorite R.14, R.19, R.20,
R.21, R.22, R.29 ja R.31 sihtväärtusesse.
Sekkumise ÖK3 eelarve on 29 245 000 eurot, eesmärk on saavutada sihttase 532 900 hektarit ja panustada
tulemusindikaatorite R14, R.19, R.21, R.22, R.24, R.31 ja R.34 sihtväärtusesse.
Sekkumise ÖK4 eelarve on 9 720 000 eurot, eesmärk on saavutada sihttase 90 000 ha ja panustada
tulemusindikaatorite R.14, R.19, R.21, R.31 ja R.34 sihtväärtusesse.
Sekkumine ÖK5 eelarve on 1 875 000 eurot, eesmärk on saavutada sihttase 1500 ha, mis aitab panustada
tulemusindikaatori R.24 ja R.31 sihtväärtusesse.
Sekkumise KK4 eelarve on 23 205 400 eurot, eesmärk on saavutada sihttase 50 000 hektarit ja panustada
tulemusindikaatorite R.14, R.19, R.21 ja R.22 sihtväärtusesse.
Sekkumise KK5 eelarve on 8 112 300 eurot, eesmärk on saavutada sihttase 118 300 hektarit ja panustada
tulemusindikaatorite R.14, R.19, R.21 ja R.31 sihtväärtusesse.
Sekkumise KK6 eelarve on 42 095 975 eurot, eesmärk on saavutada sihttase 45 000 ha ja panustada
tulemusindikaatori R.14, R.31 ja R.33 sihtväärtusesse.
Sekkumise KK7 eelarve on 588 432 eurot, eesmärk on saavutada sihttase 4000 ha ning 33 600 istikut ja
panustada tulemusindikaatori R.14 ja R.31 sihtväärtusesse.
Sekkumise KK8 eelarve on 9 536 167 eurot, eesmärk on saavutada sihttase 28 041 ha ja panustada
tulemusindikaatori R.14 ja R.31 sihtväärtusesse.
Sekkumise KK9 eelarve on 31 000 000 eurot, eesmärk on saavutada sihttase 67756,67 ha ja panustada
tulemusindikaatori R.30 sihtväärtusesse.
Sekkumiste 0.1, 0.2 ja 0.3 näitajad on toodud horisontaalse erieesmärgi peatükis, sekkumise 9.1 näitajad
EE9 juures.
Detailsem info ühikusummade ja sihttasemete kohta on kirjas sekkumislehtedes.
ET 105 ET
2.1.SO7 Muuta valdkond noorte põllumajandustootjate jaoks atraktiivseks ja neid
toetada ning soodustada kestliku äritegevuse arengut maapiirkondades
2.1.SO7.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte
2.1.SO7.1.1 Tugevused
1. Põllumajandustootjate valmisolek innovaatiliste lahenduste ning põllumajandustehnoloogiate
kasutamiseks.
2. Hea haridustase, sh tugev haridussüsteem põllumajanduse valdkonnas (hea teadmiste pagas).
3. Ettevõtlusega alustamine on lihtne.
2.1.SO7.1.2 Nõrkused
1. Ettevõtjate madal juhtimiskvaliteet.
2. Ettevõtte madal investeerimisvõimekus.
3. Ebapiisav algkapital ettevõtte sisuliseks käivitamiseks.
4. Laenu saamine on keeruline noortel põllumajandustootjatel ja alustavatel ettevõtjatel.
5. Põllumajandustootjatel, sh noortel on raskusi vajaliku tootmismaa ostmisel ja rentimisel.
2.1.SO7.1.3 Võimalused
1. Digilahenduste laialdasem kasutuselevõtt.
2. Uued valdkonnad põllumajanduses, mis on tekkinud seoses muutustega turu nõudluses ja uute
tehnoloogiate kasutusele võtmisega.
3. Piirkonna ressursside ja eripära oskuslikum kasutamine.
4. Täiend- ja ümberõppevõimaluste laialdasem rakendamine maapiirkonnas.
5. Välised tegurid, mis võivad kaasa tuua käitumusliku muutuse noorte hulgas ning tõsta nende huvi
suunduda maapiirkonda elama ja töötama.
6. Noorte enam kaasamine kohaliku kogukonna tegevustesse.
7. Mahepõllumajanduse kasvav populaarsus ja kasvav nõudlus mahetoodete järele.
8. Võimalus olla iseendale tööandja.
9. Toetuste olemasolu ja omavaheline sidustatus.
10. Rahvusvaheliste kontaktide omamine, parimate praktikate tundmaõppimine ning saadud teadmiste ja
oskuste rakendamine kodukohas.
2.1.SO7.1.4 Ohud
1. Maapiirkonnas elanikkonna vananemine ja vähenemine, sh noorte väljaränne ja koondumine
linnapiirkondadesse.
2. Põllumajandusettevõtetes raskused põlvkondade vahetusega.
3. Põllumajanduslike majapidamiste vähenemine kontsentreerituse tagajärjel.
4. Traditsioonide hääbumine ning teadmiste üleandmise vähenemine.
5. Võimekus uute tehnoloogiate rakendamisel on erinevatel põlvkondadel erinev.
6. Kliima muutustest ja looduskeskkonnast tulenevad riskid põllumajandusele.
7. Ettevõtjate võimalik teadmiste mahajäämus.
2.1.SO7.1.5 Muud märkused
Eesti elanike vanuselise struktuuri poolest iseloomustab maapiirkonda fakt, et tööturult vanuse tõttu välja
langevate inimeste arv on suurem kui sinna sisenevate noorte arv ning kui linnapiirkonnas 21–40 aastaste
elanike arvu osatähtsus sama vanusegrupi üldarvus kasvab, siis maapiirkonnas see kahaneb. Aastaks 2030
on prognoositud, et Eesti rahvaarv kahaneb 1,32 miljonilt elanikult 1,25 miljoni elanikuni ehk 6% [1].
ET 106 ET
Noorte (vanuses 21–40) arvuline vähenemine on prognooside kohaselt tunduvalt suurem - 17% tänase
sama vanusegrupi üldarvust. 2020. aastal elas maapiirkonnas 94 829 noort, mis moodustas 28% Eestis
elavatest noortest. Arvuliselt jääb ja koondub inimesi kõige enam sinna, kus asustustihedus on kõrge (ehk
linnades ja maakonnakeskuste vahetus läheduses) ning kus toimub valglinnastumine (Tallinna ja Tartu
lähiümbrused)[2]. Liigutakse eelkõige sinna, kus teenused on paremini kättesaadavad, sissetulekud
suuremad ning leidub enam atraktiivseid töökohti.
Hõive põllumajandussektoris on pidevalt vähenenud alates Eesti taasiseseisvumisest. Põhjuseks on nii
tootmises kasutatava tehnoloogia areng kui ka põllumajanduses tegutsevate majapidamiste arvu
vähenemine. Majapidamiste arv on vähenenud peamiselt põllumajanduse kontsentreerumise tagajärjel
ning nende majapidamiste arvelt, mis ei suuda oma põllumajandusliku tegevusega pakkuda piisavat
sissetulekut või kus omanik on seoses vanusega lõpetanud põllumajandusliku tegevuse. Eeltoodust on
seega peamiselt mõjutatud väikeste põllumajandustootjate elujõulisus. Samas kiiresti muutuvas maailmas
on põllumajandustootjatele oluliseks väljakutseks innovaatiliste lahenduste ning uue
põllumajandustehnoloogia, samuti on levinud e-teenuste kasutamine. Teisalt võib uute tehnoloogiate
rakendamise võimekus põlvkonniti olla väga erinev. Kuigi alla 35-aastaste juhtide osatähtsus
põllumajanduses on mõnevõrra kasvanud ning üle 65-aastaste oma vähenenud, ei ole see olnud piisav.
Üheks suuremaks teguriks tegevuse lõpetamisel on seniste juhtide jõudmine pensioniikka ning järeltuleva
põlvkonna puudumine, kes sooviks põllumajandusega jätkata. Sellest tulenevalt on tekkinud
põllumajandusettevõtetes raskused põlvkondade vahetusega, mis võib kaasa tuua
põllumajandustraditsioonide hääbumise ja teadmiste üleandmise vähenemise noortele ettevõtjatele. (V7.2)
Eestis on ettevõtlusega alustamise puhul tugevuseks protsessi lihtsus, kuid siiski on tihtipeale ettevõtjatel
probleeme algkapitali puudumisega ettevõtte sisuliseks käivitamiseks ning põhivara soetamiseks. Lisaks
on põllumajandusega alustamine üldjuhul seotud suurte investeeringutega ning noortel
põllumajandustootjatel ja alustavatel ettevõtjatel on keeruline pangast laenu saada. Piiratud on ka
põllumajandusmaa kui peamise tootmisressursi kättesaadavus (V7.3). Seni on noorte
põllumajandusettevõtjate toetamiseks rakendatud toetusmeedet tegevuse alustamiseks, loodud on
võimalused finantsinstrumendi soodustingimustel kasutamiseks ning otsetoetuste raames on põlvkondade
vahetumist toetatud noorte põllumajandustootjate eritoetusega. Lisaks nimetatud meetmetele on ettevõtjad
avaldanud täiendavalt soovi, et peale alustava noore põllumajandustootja toetuse saamist oleksid neile
kättesaadavad jätkutoetused, et oleks võimalik ettevõtte kasvufaasist kiiremalt väljuda. Investeeringute
rahastamiseks kasutaksid ettevõtjad esmajärjekorras investeeringutoetust [3]. Nimetatud meetmete
rakendamise käigus on selgunud, et lisaks olemasolevatele toetusmeetmetele, tuleb noortele ettevõtjatele
senisest enam tuge pakkuda läbi nõuandeteenistuse või mentorprogrammide[4] (V7.6), kuna alustades
tuntakse kõige enam puudust just praktilistest teadmistest, mis aitaksid toime tulla ettevõtte igapäevase
majandamisega. See annab ka noortele ettevõtjatele võimaluse rahvusvaheliste kontaktide omamise,
parimate praktikate tundmaõppimise ning saadud teadmiste ja oskuste rakendamise kodukohas. See tagab
ka võimaluse kasutada oskuslikult piirkonna ressursse ja eripära. Lisaks on nõrkuseks ka ettevõtjate madal
juhtimiskvaliteet ning ettevõtete madal investeerimisvõimekus[5], mida on võimalik parendada läbi
kapitalile ligipääsu, et investeerida põhivara seotamisse, finantsinstrumentide pakkumise ning täiend- ja
ümberõppevõimaluste laialdasema rakendamisega maapiirkonnas.
Maapiirkonna elu- ja ettevõtluskeskkonna terviklik areng hõlmab endas ka maapiirkonda elama asumist
soosivaid tegevusi ja noortele suunatud tegevuste edendamist.
Üheks võimaluseks uute ettevõtete rajamiseks, arenguks ja töökohtade tekkimiseks pakub noortele
mahepõllumajandussaaduste tootmine ja töötlemine. . Eestis on mahetoidu tarbimine viimastel aastatel
suurenenud, vaatamata sellele, et tegemist on tavatoodetest kallima kaubaga. Mahetoodete väikese
turuosa, ebastabiilse toormega varustatuse ning keerukate tootmisprotsessi puudutavate tehniliste nõuete
tõttu ei ole mahetöötlemine suurematele tööstustele seni eriti atraktiivne tundunud, mis on heaks
võimaluseks eristuda just mikro- ja väikestele ettevõtetele.[6]
ET 107 ET
Noore inimese otsus maapiirkonda elama ja tööle asuda või ettevõtlusega alustada sõltub mitmest
erinevast tegurist, millest riiklik ettevõtlustoetus on ainult väike osa. Piirkonnas peavad olema
kättesaadavad vajalikud teenused nagu arstiabi, kool, laste huviringid ja muud vabaaja veetmise
võimalused, kuid ka võimalus soodsatel tingimustel soetada või renoveerida elukoht. Tugevad kohalikud
kogukonnad ja ettevõtlikud inimesed loovad eeldused inimeste (sh noorte) maale elama asumiseks ja
ettevõtlusega alustamiseks. See annab ühtlasi võimaluse kaasata järjest enam noori kohaliku kogukonna
tegevustesse. Soodsa taustsüsteemi loomine nõuab tihedat koostööd nii riiklikul kui kohaliku omavalitsuse
tasandil. Toetuste olemasolu ja omavaheline sidustatus on üheks võimaluseks, kuidas enam noori
maapiirkonda tuua. Oluline on ka noorte eelistamine nii toetuste saamisel, finantseerimisvõimaluste
pakkumisel kui ka tootmiseks vajaliku maa ostul-rentimisel[7].
Kliimamuutuste leevendamine ja kliimamuutustega kohanemine on globaalsete ja Euroopa Liidu siseste
kokkulepete tulemusena muutunud aina olulisemaks teemaks. Alates 2005. aastast on põllumajanduse
kasvuhoonegaaside heide pidevalt kasvanud, mis tekib valdavalt põllumaadel väetiste kasutamisest,
kariloomade seedeprotsessidest ja sõnnikukäitlusest. Küll aga on erinevate meetmetega võimalik piirata
põllumajanduse kasvuhoonegaaside heite kasvu nagu näiteks sõnnikukäitluse keskkonnasõbralikumaks
muutmine ja väetiste kasutamise tõhustamine.[8] Riigi võetud siduvad kliimakohustused puudutavad ka
noori põllumajandusettevõtjaid, sh mida nad peavad arvestama oma ettevõtlustegevuste elluviimisel.
Lisaks põllumajandusmaa ressursile peavad põllumajandustootmise arengus seega arvestama noored
põllumajandustootjad keskkonnapiirangutega, mille suhtes Eesti on võtnud mitmeid riigisiseseid ja
rahvusvahelisi kohustusi nagu näiteks kasvuhoonegaaside ja ammoniaagi heite vähendamine, veekaitse
jne.[9]
[1] SA, RV092 (prognoositav rahvaarv
[2] Eesti väikeasulate uuring (leitav: https://planeerimine.ee/static/sites/2/vaikeasulate_uuring_2019.pdf)
[3] Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja toetuse rakendusuuring (leitav:
https://pmk.agri.ee/sites/default/files/2020-10/Noorte_pmt_uuring_lopparuanne_2020.pdf )
[4] Ibid.
[5] Ibid.
[6] Maaeluministeeriumi valitsemisala arengukava 2017–2020 (leitav:
https://www.agri.ee/sites/default/files/content/arengukavad/ministeerium-valitsemisala-arengukava-2017-
2020.pdf)
[7] Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja toetuse rakendusuuring (leitav:
https://pmk.agri.ee/sites/default/files/2020-10/Noorte_pmt_uuring_lopparuanne_2020.pdf)
[8] Maaeluministeeriumi valitsemisala arengukava 2017–2020 (leitav:
https://www.agri.ee/sites/default/files/content/arengukavad/ministeerium-valitsemisala-arengukava-2017-
2020.pdf)
[9] Põllumajanduse ja kalanduse valdkonna arengukava aastani 2030 (leitav:
https://www.agri.ee/sites/default/files/content/arengukavad/poka-2030/poka-2030-taistekst.pdf)
2.1.SO7.2 Vajaduste kindlakstegemine
Vajadust on
Prioriteetide määramine ÜPP
Kood Pealkiri käsitletud ÜPP
strateegiakava tasandil
strateegiakavas
Soodustada põllumajandussektoris põlvkondade
V7.1 vahetust ja aidata kaasa noortel 1 Jah
põllumajandusettevõtlu
Aidata kaasa põllumajandusettevõtlusega
V7.2 alustamisele investeeringute soodustamise 1 Jah
kaudu
V7.3 Innovaatiliste teaduspõhiste lahenduste 1 Jah
ET 108 ET
olemasolu
Luua eeldused atraktiivsete, hästi tasustatud
V8.1 töökohtade tekkeks, mis oleks atraktiivsed ka 1 Jah
noortele
Muud märkused vajaduste hindamise kohta.
Puuduvad
2.1.SO7.4 Sekkumisloogika
Sekkumise Sekkumise liik Sekkumise kood (liikmesriik) – Ühine väljundnäitaja
vorm nimi
DPdecoupled CIS-YF(30) – Täiendav 7.1 - Täiendav sissetulekutoetus O.6. Hektarite arv, mille eest
sissetulekutoetus noortele noortele põllumajandustootjatele makstakse noortele
põllumajandustootjatele põllumajandustootjatele ette nähtud
täiendavat sissetulekutoetust
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 2.5 - Väikeste O.20. Põllumajandusettevõtetes
sealhulgas investeeringud niisutusse põllumajandusettevõtete tootlikeks investeeringuteks toetust
arendamine saavate tegevuste või ühikute arv
RD INSTAL(75) – Noorte 7.2 - Põllumajandusliku O.25. Tegevuse alustamise toetust
põllumajandustootjate ja uute tegevusega alustava noore saavate noorte põllumajandustootjate
põllumajandustootjate tegevuse ettevõtja soodustamine arv
alustamine ja maapiirkondades
ettevõtlusega alustamise toetus
RD COOP(77) – Koostöö 0.3 - Innovatsioonikoostöö O.1. Euroopa
projektid - Euroopa innovatsioonipartnerluse (EIP)
innovatsioonipartnerluse tegevusrühma projektide arv
tegevusrühma projektid
RD COOP(77) – Koostöö 8.4 - LEADER – kogukonna O.31. Toetatud kohaliku arengu
juhitud kohalik areng strateegiate (LEADER) või
ettevalmistavate tegevuste arv
RD KNOW(78) – Teadmiste vahetamine ja 0.1 - Teadmussiirde- ja O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis-
teabe levitamine innovatsioonisüsteemi (AKIS) ja teadlikkuse suurendamise
arendamise toetus tegevuste või ühikute arv
RD KNOW(78) – Teadmiste vahetamine ja 0.2 - Nõuandetoetus O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis-
teabe levitamine ja teadlikkuse suurendamise
tegevuste või ühikute arv
Ülevaade
Erieesmärk 7 saavutatakse sekkumiste kaudu, mis on kujundatud vastavalt Euroopa Parlamendi ja
nõukogu määruses (EL) nr 2021/2115 toodud noortele põllumajandustootjatele suunatud täiendava
sissetulekutoetuse (artikkel 30), investeeringute (artikkel 73), noorte põllumajandustootjate ja uute
põllumajandustootjate tegevuse alustamise ja maapiirkondades ettevõtlusega alustamise toetuse (artikkel
75), koostöö (artikkel 77), teadmiste vahetamise ja teabe levitamise (artikkel 78) sätetele.
Eesmärgi täitmiseks on kavandatud sekkumised nii põllumajandusliku ettevõtlusega alustajatele kui ka
juba tegutsevatele ettevõtjatele ning erinevatele koostöövormidele.
Sekkumine 7.1 „Täiendav sissetulekutoetus noortele“ soodustab põlvkondade vahetust (V7.1, EE7 SWOT
oht 2) motiveerides noori põllumajandustootmisega tegelema. Oluline on toetada noori ettevõtjaid just
tegevuse alustamise faasis või toimiva põllumajandusettevõtte ülevõtmisel. Sekkumise 7.1 kohaselt
saavad noored põllumajandustootjad täiendava lisamakse kuni 260 toetusõigusliku hektari alusel. Toetust
on planeeritud maksta ühtse ühikumäärana. Noorel põllumajandustootjal on õigus saada seda toetust
maksimaalselt viis aastat.
Soodustamaks noorte põllumajandusliku ettevõtlusega alustamist (SWOT EE7 nõrkus 2 ja 4) ning
motiveerida rohkem noori ettevõtjaid maapiirkonda elama asuma (EE7 SWOT oht 1) on kavandatud
strateegiakavas sekkumine 7.2 „Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja soodustamine“
ET 109 ET
(V7.1), mille kaudu toetatakse kuni 40 aastaseid (k.a) isikuid, kes esmakordselt alustavad
põllumajandusliku ettevõtlusega. Toetatavad tegevused on seotud põllumajanduslike toodete tootmisega
alustamise või tootmise edasise arendamisega vastavalt äriplaanis kavandatule.
Läbi nimetatud sekkumise 7.2 on võetud fookusesse noorte põllumajandustootjate äriplaanid sh nende
sisulise kvaliteedi tõstmine. Selleks tuleb taotlejal läbida ettevõtlusalane infopäev, mis on korraldatud läbi
teadmussiirde (EE7 SWOT nõrkus 1, oht 7). Hoolikalt läbimõeldud majandustegevus, kaardistatud
turustuskanalid, võimalikud põllumajandustootmist mõjutavad riskid ja nende maandamistegevused,
lisaks väga hea finantsplaneerimine tõstab nii äriplaanide kvaliteeti kui ka suurendab võimalust, et
taotlejad jätkavad edukalt tegutsemist ettevõtjatena põllumajanduse valdkonnas.
Erieesmärk 7 saavutamisesse panustavad kaudselt ka teiste erieesmärkide sekkumised nagu näiteks
sekkumine 2.5 „Väikeste põllumajandusettevõtete arendamine“. Sekkumine toetab kaudselt põlvkondade
vahetust, mis loob eelduse toomaks põllumajandus- ja toidusektorisse ka üle 40-aastaseid väikeseid
põllumajandusettevõtjaid, muutes maapiirkondi elujõulisemaks ning panustades maapiirkondade
tööhõivesse ja arengusse (EE7 SWOT oht 3).
2.1.SO7.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja eeldatav
panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse
Ei kohaldu
2.1.SO7.6 Kas kavatsete anda ÜPP raames toetust Erasmuse programmile?
: Ei
2.1.SO7.8 Tulemusnäitaja(te) valik
Selle erieesmärgi tulemusnäitaja(te) valimine
Tulemusnäitajad [selle erieesmärgi soovitatud tulemusnäitajad on tervenisti kuvatud paksus kirjas] Sihtväärtus
CU PR
R.36 - Põlvkondade vahetus Ühise põllumajanduspoliitika raames sisseseadmistoetust 899,00
saavate noorte põllumajandustootjate arv, sealhulgas sooline jaotus
CU
R.37 - Majanduskasv ja töökohad maapiirkondades ÜPP projektides toetatud uued 1 249,00
töökohad
Sihtväärtuste ja seotud vahe-eesmärkide põhjendus
EE7 alt rakendatavate sekkumiste 7.1 „Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele“ ja
7.2 „Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja soodustamine“ eesmärgiks on aidata kaasa
noorte ettevõtjate põllumajandusliku tootmistegevusele. Sellest tulenevalt on sekkumistele seatud
eesmärk, et 899 noort põllumajandustootjat saavad nende sekkumiste kaudu toetust. Eesmärk on seatud
kahe sekkumise koosmõjul ja kui üks noor põllumajandustootja saab mõlema sekkumise kaudu toetust,
siis loetakse toetuse saaja eesmärki ühekordselt. Eelneva ÜPP rakendamise kogemuse põhjal eeldame, et
üle poolte põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja soodustamine toetuse saajatest taotleb
ka täiendavat sissetulekutoetust noortele põllumajandustootjatele. Seatud eesmärk panustab põlvkondade
vahetusse ja loob eeldused põllumajandussektorisse uute osalejate liitumiseks.
2.1.SO7.9 Rahaeraldise põhjendus
Noortele põllumajandustootjatele suunatakse sammasteüleselt kokku 3% eelarvest, millega kavandatakse
899 noore põllumajandustootja ettevõtlustegevuse alustamist toetada.
Sekkumiseks 7.1 „Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele“ on eraldatud 2%
otsetoetuste eelarvest (20 158 588 eurot) ning toetust makstakse esimese 260 ha eest, mis on kokku 35
000 ha ühtse ühikumääraga.
Sekkumise 7.2 „Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja soodustamine“ raames toetatakse
noori põllumajandustootjaid 25 miljoni euroga.
Vastavalt määruse (EL) nr 2021/2115 artiklile 75 on toetus piiratud maksimaalselt 100 000 euroga. Eestis
on toetuse suuruseks ühe taotleja kohta kavandatud 60 000 eurot, mis võrreldes 2014–2020
programmiperioodiga tõuseb 20 000 eurot. Oluline on võimaldada noortel põllumajandustootjatel
ET 110 ET
investeeringute tegemist kavandatud mahus, arvestades märkimisväärset hinnakasvu[1]. Rahaeraldis aitab
saavutada selle sekkumise eesmärke, milleks on toetada noori ettevõtjaid põllumajandusliku ettevõtlusega
alustamisel ning motiveerida rohkem noori ettevõtjaid maapiirkonda elama asuma.
Vahendid annavad võimaluse toetada, SWOT-s ja vajadustes välja toodud, tegevusi nagu näiteks
põlvkondade vahetus või võimaldada teha investeeringuid.
Sekkumised 7.1 ja 7.2 panustavad 899 noore põllumajandustootja toetamisse ning tulemusindikaatorite
R.36 ja R.37 sihttasemete saavutamisse.
[1] https://haldus.eestipank.ee/sites/default/files/2022-03/rpm_1_2022_est.pdf
ET 111 ET
2.1.SO8 Edendada tööhõivet, majanduskasvu, soolist võrdõiguslikkust, sealhulgas
naiste osalemist põllumajanduses, sotsiaalset kaasatust ja kohalikku arengut
maapiirkondades, sealhulgas ringbiomajandust ja säästvat metsamajandust
2.1.SO8.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte
2.1.SO8.1.1 Tugevused
1. Aktiivsed ja tugevad kogukonnad.
2. Ettevõtluseks vajaliku taristu olemasolu.
3. E-teenuste laialdane kasutamine Eestis.
4. Maapiirkonnas on ettevõtlus võrreldes varasemaga oluliselt mitmekesisem.
5. Väga hea bioressurssidega varustatus.
2.1.SO8.1.2 Nõrkused
1. Ettevõtete madal konkurentsivõime ja investeerimisvõimekus.
2. Aktiivse majandustegevuse koondumine linnapiirkonda.
3. Atraktiivsete töökohtade vähesus maapiirkonnas.
4. Teenuste ebapiisav kättesaadavus maapiirkonnas.
5. Ringmajanduse põhimõtted pole primaarsektoris levinud, bioressursside (sh kõrval- ja kaassaaduste
ning jääkide) vähene väärindamine ja madal lisandväärtus.
6. Regionaalne ja sotsiaalne ebavõrdsus.
7. Puudub juurdepääs erametsamaadele või teede kandevõime on ebapiisav.
2.1.SO8.1.3 Võimalused
1. Maapiirkonnas tegutsevate ettevõtete konkurentsivõime kasv, sh läbi uudsete väärtusahelate tekke.
2. Maapiirkondade, sh kohalike tõmbekeskuste, atraktiivsuse suurenemine.
3. Kaasaegsete tehnoloogiate ning digilahenduste laialdasem kasutuselevõtt.
4. Ringbiomajanduse laialdasem juurutamine.
5. Biomassi laialdasem kaskaadkasutus.
2.1.SO8.1.4 Ohud
1. Maapiirkonna elanikkonna vananemine ja vähenemine, sh noorte väljaränne linnapiirkondadesse.
2. Kapitalile juurdepääsu halvenemine maapiirkonnas.
3. Ebaadekvaatne kuvand maaelust.
4. Elu- ja ettevõtluskeskkonna kvaliteedi langemine piirkonnas.
2.1.SO8.1.5 Muud märkused
Paljud EL-i, sh ka Eesti, maapiirkonnad seisavad silmitsi struktuursete probleemidega, nagu ettevõtete
madal konkurentsivõime ja investeerimisvõimekus, teadmiste ja oskuste nappus, atraktiivsete töökohtade
vähesus, lisatööjõu vajadus mahukate igapäeva- ja hooajaliste tööde tegemiseks, teenuste ebapiisav
kättesaadavus, sotsiaalne ja sooline ebavõrdsus ning vähene sotsiaalne kaasatus. Eestis on regiooniti üsna
suured majanduslikud arenguerinevused. Rahvastik ja aktiivsem majandustegevus koondub jätkuvalt
suurematesse linnapiirkondadesse. Ettevõtlusaktiivsuse erinevused kahe peamise tõmbekeskuse ja muu
Eesti vahel pole tervikuna vähenenud. Mitmes juba varasemalt madalama ettevõtlusaktiivsusega
piirkonnas on uute ettevõtete juurdekasvu tempo keskmisest aeglasem. See viitab, et ettevõtlusaktiivsuse
suurenemist takistavad piirkonnaspetsiifilised tegurid ning ettevõtluskeskkonna arendamisel võib nende
piirkondade puhul olla kasutamata potentsiaali.
ET 112 ET
Põllumajanduse, kalanduse, toiduainetööstuse ja metsanduse sektoril on Eesti majanduses oluline roll,
varustades ühiskonda esmatoodete ja toiduga ning pakkudes avalikke hüvesid läbi põllu- ja metsamaa
säästliku ja keskkonnasõbraliku kasutamise. Kui aastatel 2016 ja 2017 iseloomustas Eesti majandust kiire
kasv, siis nüüdseks on majanduskasvu tempo aeglustunud. Majandussektoritest panustab Eestis loodud
lisandväärtusesse kõige enam teenindussektor – 70%, tööstuse ja ehituse panus jääb alla 30% ning põllu-,
metsamajanduse ja kalanduse osatähtsus on 3–4%. 78% põllumajanduse, metsamajanduse ja kalanduse,
37% tööstuse ja ehituse ning 19% teenuste poolt loodavast kogulisandväärtusest toodetakse väljaspool
Harju- ja Tartumaad.
Elanike vanuselise struktuuri poolest iseloomustab maapiirkonda, et tööturult vanuse tõttu välja langevate
inimeste arv on suurem kui sinna sisenevate noorte arv. Kui linnapiirkonnas 21–40 aastaste elanike arvu
osatähtsus sama vanusegrupi üldarvus kasvab, siis maapiirkonnas see kahaneb. Aastaks 2030 on
prognoositud, et Eesti rahvaarv kahaneb võrreldes 2019. aastaga 5%. Noorte vanuses 21–40 arvuline
vähenemine on prognooside kohaselt tunduvalt suurem, moodustades 20% tänase sama vanusegrupi
üldarvust. Regionaalses mõttes kasvavad ainult suuremad linnad ja neid ümbritsevad piirkonnad, seda
tänu sisserändele, mitte elanikkonna loomulikele muutustele. Liigutakse eelkõige sinna, kus teenused on
paremini kättesaadavad, sissetulekud suuremad ning kus on enam atraktiivseid töökohti.
Sotsiaalmajandusliku arengu seisukohast on kõige haavatavamad ja mõjutatavamad rahvaarvu muutuste
suhtes maapiirkonnad, eriti keskustest kaugemal asuvad ja väiksema asutustihedusega maapiirkonnad, kus
elanike sissetulekud on oluliselt madalamad võrreldes linnalise asustuspiirkonnaga ning teenuste
kättesaadavus on kesine. Sissetulekute erinevus loob omakorda aluse sotsiaalseks ebavõrdsuseks.
Suhtelise vaesuse määr, mis kajastab nende elanike osatähtsust, kelle ekvivalentnetosissetulek on allpool
suhtelise vaesuse piiri, on maapiirkonnas 23,2%, mis on viimastel aastatel kasvanud ning vahe
linnapiirkondadega (19,4%) on suurenemas. Naiste töötasu on Eestis keskmiselt 23% madalam kui
meestel, mis on oluliselt suurem kui EL-i keskmine (15%). Oluline on panustada sotsiaalsele kaasatusele,
toetades haavatavamate rühmadele suunatud kvaliteetse haridus- ja sotsiaalteenuste kättesaadavuse,
kvaliteedi ja taskukohasuse parandamist ning tegeleda rändetaustaga inimeste kaasamise ja
integreerimisega. Seejuures on vajalik vähendada ebavõrdsust ning tagada kõigile ühiskonnagruppidele
võrdsed võimalused, suurendades maapiirkonnas tööhõivet ja tagada sotsiaalteenustele ligipääs.
Nimetatud probleemidele on olulisel määral suunatud ressursse tulevase perioodi ESF+ raames, kuid
vastavalt kohaliku tasandi prioriteetidele on selleks ette nähtud võimalused osaliselt ka kohalikes
arengustrateegiates (vajadus 8.6). Elanike vähesus piirab elu- ja ettevõtluskeskkonna kestlikku
edendamist, mis võib omakorda piirkonniti põhjustada elu- ja ettevõtluskeskkonna kvaliteedi langust ning
seab ka piirangud ettevõtetele kvalifitseeritud tööjõu leidmisel. Seetõttu on oluline pöörata tähelepanu
maapiirkondade, sh eriti kohalike tõmbekeskuste, atraktiivsuse suurendamisele, pakkudes võrdväärseid
tingimusi kõikidele elanikele.
Muutused Eesti haldussüsteemis, sh kohalike omavalitsuste rolli võimendamine teenuste kättesaadavuse ja
kvaliteedi ning piirkondade potentsiaali täieliku realiseerimise tagamiseks, mõjutavad oluliselt kohalikku
elu ning suurendavad vajadust aktiivsete ja ühtehoidvate kohalike kogukondade järele, kes suudavad
inimesi võimendada ja kaasata. Aktiivsete kohalike kogukondade tegevust on oluliselt soodustanud
kohalikul algatusel põhinev alt üles lähenemisviis (LEADER-lähenemine), mis on osutunud tõhusaks
vahendiks kohaliku suutlikkuse ja sotsiaalse kaasatuse suurendamisel, kestliku ja mitmekesise
elukeskkonna tagamisel, vaesuse vähendamisel ja töökohtade ning innovatsiooni loomisel maapiirkonna
majanduses. Maapiirkonna majanduse kasvule ning ettevõtlusega alustamisele on kaasa aidanud
kohapealse taristu (hooned, elekter, internet, teed jms) olemasolu ja e-teenuste kasutusele võtmine. Senini
on e-teenuste kasutamist osaliselt takistanud ligipääs kiirele internetile, millele on tähelepanu suunatud
Eesti Lairiba arendamise plaani 2021 – 2030 raames ning olukorra leevendamiseks suunatakse olulises
ulatus vahendeid (vajadus 8.3). Aktiivsed ja ühtehoidvad kohalikud kogukonnad loovad eeldused inimeste
(sh noorte) maale elama asumiseks ja seal ettevõtlusega tegelemiseks, seejuures on oluline sellega jätkata,
toetades kogukondliku tegevuse jätkamist ning kohaliku elu-ja ettevõtluskeskkonna arendamist, mis loob
piirkonda lisandväärtust ning suurendab regionaalset tasakaalu ja majanduskasvu (vajadus 8.2).
ET 113 ET
Üheks probleemiks maapiirkonna elujõulisuse tagamisel on ebaadekvaatne kuvand maaelust. Senine
kogemus näitab, et kohalikel kogukondadel on oluline roll maaelu kuvandi loomisel ja propageerimisel
ning maaelu maine parandamisel. Oluline on siinkohal pikaajalise strateegia seadmine maapiirkonna
võimaluste esiletoomiseks ja avalikkusele edasi andmiseks. Selleks, et elu- ja ettevõtluskeskkond maal
oleks atraktiivne, peavad maapiirkonna erisustega arvestama ning sealsesse arengusse panustama nii
põllumajandus-, kalandus- kui ka teised poliitikavaldkonnad ning tegevussuunad horisontaalselt.
Maapiirkonnas on ettevõtlus võrreldes varasemaga oluliselt mitmekesisem. Suurimaks tööandjaks on
maapiirkonnas kerkinud teenindussektor, pakkudes tööd 61%-le hõivatutele, järgneb 31%-ga tööstus- ning
8%-ga primaarsektor. Primaarsektori hõive languse on tänaseks maapiirkonnas kompenseerinud
teenindussektor, kus hõivatute osatähtsus on ületanud juba üle poole kogu hõivest maapiirkonnas.
Ettevõtete madal konkurentsivõime ja investeerimisvõimekus mõjutavad ettevõtete tegevuste laiendamist,
kasvamist, arenguvõimaluste realiseerimist ning suutlikkust kohaneda väljakutsetega ja maandada riske.
Tulenevalt Eesti kapitaliturgude iseloomust ei ole väikese ja keskmise suurusega ettevõtetel piisavat
ligipääsu alternatiivsetele rahastuse allikatele. Tagatise puudumine või ebastabiilsed rahavood tähendavad,
et ettevõtetel on piiratud juurdepääs kapitalile. Finantsinstrumentide abil on võimalik leevendada
nimetatud turutõrkeid ning rahastada tootlikke investeeringuid, mida krediidiasutused ei finantseeri. Seega
on oluline luua võimalused maapiirkonna ettevõtetele ligipääs erinevatele rahastamisvahenditele, mis
võimaldab tõsta maapiirkonnas tegutsevate ettevõtete konkurentsivõimet. Suurenenud konkurentsivõime
omakorda võimaldab luua hästi tasuvaid ja kvalifitseeritud tööjõule sobivaid töökohti, mis on atraktiivsed
ka noortele (vajadus 8.1). Hästi tasuvad töökohad võimaldavad parandada inimeste elukvaliteeti, sh
vähendada vaesust.
Majanduskasvu tagamiseks ja globaalses konkurentsis püsimise eeltingimuseks on toodangu kõrge
kvaliteet, uuenduslikkus ning keskkonnasõbralikkus. Tarvis on panustada arendustööle, võtta kasutusele
kaasaegseid materjale ja tehnoloogiaid ning investeerida piisavat tootlikkust ja vajalikku kvaliteeti
tagavatesse tehnoloogilistesse seadmetesse. Maapiirkonnas majanduskasvu kestlikuks tagamiseks on
oluline seal tegutsevate ettevõtete konkurentsivõime suurendamine läbi kõrgemat tootlikkust tagavate
tehnoloogiate rakendamise, suuremat kasumlikkust võimaldavate uute toodete ning teenuste turule
toomise ja kliendibaasi laiendamise lähipiirkonnast kaugemale asuvatele turgudele. Üha enam on vaja
laiendada digilahenduste kasutuselevõttu. Uusi hästi tasustatud töökohti on võimelised looma eelkõige
kasumlikud, arengule orienteeritud ja hästi juhitud ettevõtted.
Ringbiomajandus ja taastuvate energiaallikate kasutuselevõtt on võtmevaldkonnad, mis suudavad tagada
majanduskasvu maapiirkonnas ning töökohtade loomise ja säilitamise ka väljaspool põllumajandust. Eesti
suur potentsiaal ringbiomajanduse valdkonnas on hetkel alakasutatud. Suur osatähtsus on töötlemata või
vähetöödeldud toodagu ekspordil, teisalt kõrval- ja kaassaadusi ja jääke väärindatakse vähe või tehakse
seda madala majandusliku lisandväärtusega ning jääkide ja kaassaaduste potentsiaal on alakasutatud.
Eesti biomajanduse võtmevaldkondade (mööbli-, keemia-, puidu- ja paberitööstus, põllumajandus) teadus-
arendustegevuse ja innovatsioonivõimekus on väga tagasihoidlik ning moodustab väikese osa vastavate
ettevõtete kulutustest (2016. aastal vaid ligikaudu 4% Eesti ettevõtete TA kogukulutustest [1]). Seetõttu on
vajalik arendada nii biomajanduse valdkondade baasvõimekusi kui ka uuel tasemel TAI võimekusi (nt
biomassi keemiline väärindamine, tööstuslik biotehnoloogia) ning interdistsiplinaarset teadus- ja
arendustegevust. Seejuures on tähtis ka esmatootjate kaasamine biotoorainepõhiste lahenduste leidmisse
(vajadus 8.5), millesse panustavad ka horisontaalse erieesmärgi sekkumised.
Esmatootmises ja töötlemisel tekivad kõrvalsaadused ja jäätmed, mida tuleks käsitleda ressursina. Kuigi
esmatootmises tekkivate jäätmete hindamismetoodika vajab täpsustamist, ja näiteks loomsete
kõrvalsaaduste kohta riiklikku arvestust ei peeta (Värnik et al. 2021; RITA ADDVAL-BIOEC[2]), tekkis
olemasolevatel andmetel Eestis 2020. aastal põllumajanduses ligikaudu 23 000 tonni toidujäätmeid, lisaks
ET 114 ET
tekkis tootmiskadu[3] 90 000 tonni[4]. Toidutööstusettevõtetes koguti Eestis 2019. aastal ligikaudu 30 000
tonni toidujäätmeid (köögi- ja sööklajäätmed, loomsete kudede jäätmed, toiduõli ja -rasv).
Taimekasvatuse kõrvalsaadustest tekib hinnanguliselt kõige enam põhku (1 252 500 t), lisaks tekib
sorteerimise käigus 40 600 tonni jäätmeid. Põhku valdavalt ei koguta ja tagastatakse mulda huumusbilansi
säilitamiseks, soojusenergia tootmiseks ja müügiks biokütusena põhku ei kasutata. Eestis on kasutamata
ka ligikaudu 260 000 tonni rohtset biomassi aastas. Loomakasvatuse kõrvalsaadusena tekkis Eestis 2017.
aastal kokku 3 501 900 tonni sõnnikut, sellest moodustas piimafarmides tekkiv sõnnikukogus üle 60% (2
134 000 tonni). Lamba- ja kitsekasvatuses tekib kõrvalsaadusi 700 tonni, sh 100 tonni villa (III kategooria
loomne kõrvalsaadus) (Värnik et al., 2021). Praegu ei ole piisavalt võimekust tekkivaid bioloogilist
päritolu kõrvalsaadusi ja jäätmeid töödelda ega ringlusse võtta
Oluline on ringbiomajanduse arendamiseks rakendada poliitikaid ja toetada investeeringuid, mis viivad
võimalikult kõrgema lisandväärtusega toodete tootmisele, kasutades kestlikult kohalikke ressursse. Kuna
Eesti ressursside maht ei pruugi alati uute tehnoloogiate rakendamiseks olla majanduslikult perspektiivne,
väärivad tähelepanu kohalikud/piirkondlikud koostöövõrgustikud ja klastripõhised ning ühistulised
koordineeritud tegevused, sh vastavate IT-lahenduste arendamine.
Biomassi väärindamisel on olulisel kohal innovatsioon tehnoloogias ja tootearenduses ning eelkõige uute
võimaluste leidmine bioressursile, mida praegu ei kasutata, või leida kasutusviisid, mis loovad
bioressursile kõrgemat majanduslikku lisandväärtust. Seega on oluline toetada ka esmatootjatele suunatud
katseprojekte, erinevate tehnoloogiate arendamist ja innovatsiooni bioressursside kasutamiseks (vajadus
8.4).
Tähtsal kohal on tooraine astmeline kasutamine ehk biomassi kaskaadkasutus. Üha olulisem on erinevate
sektorite kombineerimine ning ressursitõhususe kasv. Bioressursile kõrgema lisandväärtuse andmine
kasvatab ettevõtete kasumlikkust, aitab vähendada sõltuvust kodu- ja välismaistest taastumatutest
ressurssidestning kiirendab taastumatute ressursside asendamist kooskõlas ELi kliimaeesmärkidega.
Erametsaomanikest metsamajandajate konkurentsivõime parandamiseks ja metsade tootlike funktsioonide
säilitamiseks tuleks korrastada metsateid, mille tegemisel tuleb arvestada keskkonna- ja kliimaalaste
eesmärkidega. Head teed metsade vahel võimaldavad metsi majandada säästlikult ning tagavad nii
kohalike elanike läbipääsu kui laiemalt väärtustatud avaliku kasutuse ehk juurdepääsu metsas käimiseks
(nt loodusturism, marjade, seente ja ravimtaimede korjamine enda tarbeks jms kasutus).
[1] https://haldus.taltech.ee/sites/default/files/2020-
11/Biomajandus%20_%20Eesti%20vajadused%20ja%20v%C3%B5imalused%20biomajanduse%20areng
u%20toetamiseks.pdf.
[2] Kers, J. et al. (2020) Eesti biomajanduse ressursside hetkeseisu analüüs 6 väärtusahela põhjal.
www.taltech.ee/biomajandus.
[3] Tootmiskaoks määratletakse esmatootmises toiduks toodetud, kuid ühel või teisel põhjusel
kõrvalvoogu suunatud saadusi (nt looma- või linnusöödaks, kanalisatsiooni või lägahoidlasse suunatud,
ilmastikust tulenevad, tööjõuprobleemide, taimekahjustajate, haiguste vms tõttu põllule jäänud
(koristamata) saak ning loomsete kõrvalsaadustena käideldud saadused).
[4] SEI Tallinn, Eesti maaülikool (2021). Toidujäätmete ja toidukao teke Eesti toidutarneahelas.
https://cdn.sei.org/wp-content/uploads/2021/05/toidujaatmete-ja-toidukao-teke-eesti-toidutarneahelas-
2021.pdf
2.1.SO8.2 Vajaduste kindlakstegemine
Vajadust on
Prioriteetide määramine ÜPP
Kood Pealkiri käsitletud ÜPP
strateegiakava tasandil
strateegiakavas
ET 115 ET
Arendada välja kohalikul bioressursil
V2.5 1 Jah
põhinevaid väärindamisüksusi
Luua eeldused atraktiivsete, hästi tasustatud
V8.1 töökohtade tekkeks, mis oleks atraktiivsed ka 1 Jah
noortele
Arendada olemasolevaid aktiivseid kogukondi,
V8.2 kaasata noori, kasvatada tugevaid kohalikke 1 Jah
kogukondi
Tagada juurdepääs kiirele andmesidele,
V8.3 soodustada kaasaaegsete IKT-võimaluste 3 Ei
kasutuselevõttu
Toetada katseprojekte, erinevate tehnoloogiate
V8.4 arendamist, innovatsiooni bioressursside 3 Osaliselt
kasutamiseks
Panustada ka esmatootjatele sobivate
V8.5 3 Jah
väiksemate biorafineerimisüksuste loomisesse
Vaesuse vähendamine, soolise võrdsuse
V8.6 suurendamine ja põhiteenuste kättesaadavus 3 Osaliselt
sotsiaalse heaolu t
V8.7 Tagada juurdepääs erametsamaadele 1 Jah
Muud märkused vajaduste hindamise kohta.
Puuduvad
2.1.SO8.4 Sekkumisloogika
Sekkumise Sekkumise liik Sekkumise kood (liikmesriik) – Ühine väljundnäitaja
vorm nimi
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 1.9.3 - Investeeringud O.22. Taristuinvesteeringuteks toetust
sealhulgas investeeringud niisutusse põllumajandusega seotud taristu saavate tegevuste või ühikute arv
(erateed) kaasajastamisse
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 2.3 - Toidutööstuste materiaalsed O.24. Väljaspool
sealhulgas investeeringud niisutusse ja immateriaalsed tootlikud põllumajandusettevõtet tootlikeks
investeeringud (FI) investeeringuteks toetust saavate
tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 8.1 - Investeeringud ettevõtete O.24. Väljaspool
sealhulgas investeeringud niisutusse konkurentsivõime tõstmiseks põllumajandusettevõtet tootlikeks
investeeringuteks toetust saavate
tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 8.2 - Investeeringud O.24. Väljaspool
sealhulgas investeeringud niisutusse ettevõtluskeskkonna arendamiseks põllumajandusettevõtet tootlikeks
maapiirkonnas investeeringuteks toetust saavate
tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, 8.3 - Investeeringud bioressursside O.24. Väljaspool
sealhulgas investeeringud niisutusse väärindamisse põllumajandusettevõtet tootlikeks
investeeringuteks toetust saavate
tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, KK2.1 - Investeeringud metsa O.24. Väljaspool
sealhulgas investeeringud niisutusse kliimamuutustega kohanemiseks põllumajandusettevõtet tootlikeks
(tootlikud investeeringud) investeeringuteks toetust saavate
tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – Investeeringud, KK2.2 - Investeeringud metsa O.23. Väljaspool
sealhulgas investeeringud niisutusse kliimamuutustega kohanemiseks põllumajandusettevõtet
(mittetootlikud investeeringud) mittetootlikeks investeeringuteks
toetust saavate tegevuste või ühikute
arv
RD INSTAL(75) – Noorte 7.2 - Põllumajandusliku O.25. Tegevuse alustamise toetust
põllumajandustootjate ja uute tegevusega alustava noore saavate noorte põllumajandustootjate
põllumajandustootjate tegevuse ettevõtja soodustamine arv
alustamine ja maapiirkondades
ET 116 ET
ettevõtlusega alustamise toetus
RD COOP(77) – Koostöö 0.3 - Innovatsioonikoostöö O.1. Euroopa
projektid - Euroopa innovatsioonipartnerluse (EIP)
innovatsioonipartnerluse tegevusrühma projektide arv
tegevusrühma projektid
RD COOP(77) – Koostöö 8.4 - LEADER – kogukonna O.31. Toetatud kohaliku arengu
juhitud kohalik areng strateegiate (LEADER) või
ettevalmistavate tegevuste arv
RD KNOW(78) – Teadmiste vahetamine ja 0.1 - Teadmussiirde- ja O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis-
teabe levitamine innovatsioonisüsteemi (AKIS) ja teadlikkuse suurendamise
arendamise toetus tegevuste või ühikute arv
RD KNOW(78) – Teadmiste vahetamine ja 0.2 - Nõuandetoetus O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis-
teabe levitamine ja teadlikkuse suurendamise
tegevuste või ühikute arv
Ülevaade
Erieesmärgi 8 vajadustest, mida planeeritavate sekkumistega lahendatakse (vajadused 8.1, 8.2, 8.4, 8.5 ja
8.6), toetavad maapiirkondade elu- ja ettevõtluskeskkonna parandamist, suurendades majanduskasvu ja
tööhõivet, toetades võrdsust ja kaasamist ning kohaliku arengut. Ettevõtlust, mis loob eeldused tööhõiveks
ja majanduskasvuks, toetatakse läbi kohalike arengustrateegiate, millel on mitme perioodi kogemus
tööhõive suurendamise osas, kui ka konkreetselt ettevõtete konkurentsivõime parandamise ja
ettevõtluskeskkonna arendamise kaudu. Seda nii tagastamatute toetuste kui ka tagastatavate toetustega,
mis võimaldavad suurendada maapiirkonna ettevõtete kapitalile ligipääsu. Suurenenud tööhõive
maapiirkonnas vähendab vaesuses elavate inimeste arvu ning suurendab inimeste heaolu. Uute tasuvate
töökohtade ning kohalike kogukondade tugevdamine toetab maapiirkonda elama asumist ning noorte
maapiirkonda jäämist, mis omab positiivset mõju senistele rahvastikusuundumustele. Tugevad ettevõtted
aitavad kaasa tööhõive parandamisele maapiirkonnas. Tänaste väljakutsetega, sh rohepööre, toime
tulemiseks on vajalik rakendada uusi ja innovaatilisi lahendusi, toetada katseprojektide rakendamist ning
kasutada varasemalt rohkem ära bioressursil põhinevaid lahendusi.
Maapiirkonna elujõulisuse tagamiseks on vajalik luua eeldused atraktiivsete ja hästi tasustatud töökohtade
tekkeks, mis oleksid atraktiivsed ka noortele. Selleks on planeeritud toetada maapiirkonnas tegutsevate
VKE-de investeeringuid ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks, mille eesmärgiks on uute kõrge
kvalifikatsiooniga töökohtade loomine maapiirkonnas. Selle kaudu luuakse ettevõtjatele võimalused
uudsete ja arenguks oluliste tehnoloogiate kasutuselevõtmise, uute infotehnoloogiliste võimaluste
efektiivse rakendamise ja suuremat kasumlikkust võimaldavate uute toodete ning teenuste turule toomise
toetamiseks kui ka investeerimisvõimekuse suurendamiseks ja kapitalile paremaks juurdepääsuks.
Sekkumise tulemuseks on uute hästi tasustatud atraktiivsete töökohtade lisandumine maapiirkonnas, mis
toetab tasakaalustatud regionaalset arengut, soodustab majanduskasvu ja tööhõive kasvu ning vähendab
vaesuses elavate inimeste arvu maapiirkonnas.
Lisaks ettevõtete toetamisele on oluline tagada ka ettevõtluskeskkonna laiem arendamine maapiirkonnas,
millest saavad kasu suuremal arvul ettevõtteid. Sekkumise kaudu toetatakse maapiirkonna ettevõtete
konkurentsivõime tugevdamist, tööhõive parandamist ja sotsiaalse kaasatuse suurendamist läbi
ettevõtluskeskkonna arendamise. Ettevõtluskeskkonna parandamise kaudu luuakse eeldused põhiteenuste
kättesaadavuse paranemiseks ja sotsiaalse kaasatuse suurenemiseks läbi koostöötamise keskuste ja digital
hub´ide ellukutsumise, mis loovad paremad eeldused maapiirkonnas koos tegutsemiseks ja ettevõtluses
osalemiseks. Tähelepanu suunatakse pikema ajahorisondiga projektidele, mis viiakse ellu väiksemate
tõmbekeskuste ümbruses. Sekkumise tulemusena on maapiirkonnas suurenenud kaasaegsete
infotehnoloogiliste võimalustega ja tugevat nõustamiskompetentsi omava tugipersonaliga koostöötamise
keskuste arv. Sekkumine eristub ERF-ist rahastatavatest sekkumistest selle poolest, et viimasest
rahastatavad projektid on vähemalt ühe maakonna ülesed ja keskenduvad maakondlikele
teenusvõrgustikele ja koostöö arendamisele, investeeritakse ka maakonnakeskustesse. Antud sekkumine
keskendub ettevõtluskeskkonna arendamisele suurtest tõmbekeskustest kaugemale jäävates piirkondades.
Sekkumine ettevõtluskeskkonna arendamiseks maapiirkonnas loob sünergiat LEADER-sekkumisega,
ET 117 ET
keskendudes erinevalt Leader sekkumisest kitsa fookusega ja konkreetselt ettevõtluskeskkonna arengule
oluliste pikaajalise mõjuga investeeringute toetamisele rakendades seejuures ühetaolist lähenemist kogu
maapiirkonnas. LEADER-sekkumine põhineb alt-üles lähenemisel ning kohalikul tasandil on võimalik
katta arengustrateegiatega neid tegevusi, mida riiklikud sekkumised ei kata. Sekkumised täiendavad
üksteist ja loovad sünergiat.
Oluline on arendada olemasolevaid aktiivseid kogukondi, kaasata noori ning kasvatada tugevate kohalike
kogukondade osakaalu (vajadus 8.2). Tugevad kogukonnad suudavad võimestada ja kaasata inimesi ning
tegeleda ka piirkonna probleemide lahendamisega, sh sotsiaalsete probleemidega. Koostöös ESF+
suunatakse tähelepanu ka hooldusraviteenuste kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamisele, et leevendada
ülalpidamiskoormust, tagada inimväärikus ja tõsta sotsiaalset kaasatust. LEADER-lähenemine annab
võimaluse tähelepanu pöörata piirkonnaspetsiifiliste lahenduste välja töötamisele ning toetada
innovatsiooni ja digitaliseerimist maapiirkonnas. Sekkumise tulemusena on kaasatud kohalike
arengustrateegiatega enamus maapiirkonnast ning strateegiate rakendamise kaudu parandatakse
maapiirkondade sotsiaalmajandusliku olukorda, sh suurendatakse tööhõivet, sotsiaalset kaasatust ning
võrdsete võimaluste loomist läbi kohaliku tasandil ellu viidud tegevuste (vajadus 8.6).
Sekkumise „Investeeringud ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks“ eesmärk on kasvatada
maapiirkonnas selliste väikeettevõtete osakaalu, kellel on kõrge konkurentsivõime, kes on orienteeritud
jätkusuutlikule arengule ja kellel on võimekus luua maale juurde keskmisest kõrgema palgaga
kvalifitseeritud tööd pakkuvaid töökohti, et motiveerida noori maale tagasi pöörduma ja eelkõige kõrgema
kvalifikatsiooniga spetsialiste maale elama asuma (vajadus 8.1). Antud sekkumise fookus on LEADER-
sekkumisega võrreldes oluliselt kitsam, keskendudes sellistele projektidele, kus ettevõte plaanib oma
konkurentsivõime tõstmiseks ja uute töökohtade loomiseks investeerida kas digitaliseerimisse, uudse
tehnoloogia juurutamisesse, ressursitõhususe suurendamisesse või roheleppe eesmärkide saavutamisele
kaasa aitamisse. Sekkumise Investeeringud ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks puhul lähtutakse
üleriigilisest põllumajanduse ja kalanduse arengukavast ja sekkumist rakendatakse ühetaoliselt kogu
maapiirkonnas. LEADER-sekkumise raames kujuneb ettevõtetele pakutav tugi igas konkreetses
tegevusrühma piirkonnas vastavalt sellele, milline on kohaliku tegevusrühma poolt kokku lepitud
strateegia. Mõlemad sekkumised täiendavad üksteist, omades erinevat fookust ja keskendudes erineva
potentsiaali ning ambitsiooniga sihtrühmale. Sekkumised loovad koosmõjus sünergiat.
Ringmajanduse põhimõtted pole biomajanduse primaarsektorites (sh põllumajanduses) seni laialt levinud
ning põllumajanduse, metsanduse, kalanduse, vesiviljeluse ja toidutööstuse valdkonnas tekkivaid
kõrvalsaadusi ja jääke väärindatakse vähe või tehakse seda madala majandusliku lisandväärtusega. Seega
tuleb kasvatada bioressursi töötlemisvõimekust ja tooraine ekspordi asemel seda enam väärindada.
Bioressursile senisest kõrgema lisandväärtuse andmisele ja vastavate lahenduste väljatöötamise
edendamiseks toetatakse ettevõtete (sh põllumajanduse, metsanduse ja toiduainetööstuse ettevõtted)
investeeringuid hoonete ja rajatiste ehitamiseks ning seadmete soetamiseks ning vastavate
bioväärindamise (biorafineerimise) üksuste loomiseks, kus on võimalik tehnoloogiaid katsetada ja
arendada või laiendada. Investeeringutega toetatakse tootmistehnoloogia uuendamist, tootearendust ja
bioressursside (sh kõrval- ja kaassaaduste ning jääkide) väärindamist ning uuenduslike ressursitõhusate ja
kõrge lisandväärtusega toodete väljatöötamist. Sekkumise tulemusena laieneb biotoorme uuenduslik
kasutus, kasvab esmatootjate võimekus osaleda uutes ringbiomajanduslikes väärtusahelates, väheneb
sõltuvus kodu- ja välismaistest taastumatutest ressurssidest ning kiireneb taastumatute ressursside
asendamine kooskõlas ELi kliimaeesmärkidega (vajadused 8.4 ja 8.5).
Eelpool mainitud tegevuste elluviimisel lähtutakse võrdse kohtlemise printsiibist, mis tähendab, et inimesi
ei diskrimineerita neile omistatud tunnuste tõttu. Sekkumiste disainimisel on arvestatud võrdse kohtlemise
seadust ning Heaolu arengukava 2016–2023 raames sätestatud põhimõtteid. Arvestades olukorraga, kus
maapiirkonnas on rohkem kõrgharidusega naisi, kui mehi ning ettevõtluse sekkumise eesmärgiks on luua
kvaliftseeritud töökohti, toetavad sekkumised ebavõrdsuse vähendamist ning toetavad mh maapiirkonna
ET 118 ET
naisi nii ettevõtlusega alustamisel kui sobivate töökohtade leidmisel.
Lisaks panustavad käesoleva erieesmärgi tegevustesse ka toidutööstuse ning metsa kliimamuutustega
kohanemiseks mõeldud investeeringute, innovatsioonikoostöö projektide, teadmussiirde- ja
innovatsioonisüsteemi (AKIS) arendamise ja nõuandetoetuse sekkumised. Eelkõige panustatakse
maapiirkonna ettevõtluse arendamisele ning mitmekesistamisele, sh töökohtade loomise ning erinevate
katseprojektide, innovatsiooni ja tehnoloogiate arendamise kaudu, mis suurendab maapiirkonnas
majanduskasvu. Eelpool mainitud tegevused aitavad osaliselt käesoleva erieesmärgi raames tuvastatud
vajaduste (vajadus 8.1 ja vajadus 8.6) lahendamisele kaasa.
Erieesmärgi saavutamisse panustab ka sekkumine 1.9.3 „Investeeringud põllumajandusega seotud taristu
(erateed) kaasajastamisse“, kuna selle üheks eesmärgiks on hajaasustusega territooriumidel maakasutuse
ratsionaalsemaks ja efektiivsemaks muutmine, millega paraneb metsandsumajandustootjate
konkurentsivõime. Heas korras teede võrgustik ja juurdepääs erametsamaale on oluliseks eelduseks
ettevõtluse arendamiseks maal ja maapiikrkonna sh metsandussektori konkurentsivõime tõstmiseks.
2.1.SO8.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja eeldatav
panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse
Ei kohaldu
2.1.SO8.8 Tulemusnäitaja(te) valik
Selle erieesmärgi tulemusnäitaja(te) valimine
Tulemusnäitajad [selle erieesmärgi soovitatud tulemusnäitajad on tervenisti kuvatud paksus kirjas] Sihtväärtus
CU
R.27 - Keskkonna- või kliimaalane tulemuslikkus maapiirkondades tehtavate
investeeringute kaudu Keskkonnakestlikkust ning kliimamuutuste leevendamise ja nendega 292,00
kohanemise eesmärkide saavutamist toetavate tegevuste arv maapiirkondades
CU
R.37 - Majanduskasv ja töökohad maapiirkondades ÜPP projektides toetatud uued 1 249,00
töökohad
CU
R.38 - Hõlmatus programmiga LEADER Kohalike arengustrateegiatega hõlmatud 95,95 %
maarahvastiku osakaal
CU
R.39 - Maamajanduse arendamine Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud 338,00
maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
Sihtväärtuste ja seotud vahe-eesmärkide põhjendus
Lähtuvalt SWOT analüüsist ja vajadusest on oluline suunata tähelepanu tuvastatud teguritele ning selliselt
on disainitud ka planeeritud sekkumised. Sekkumised, mille eesmärgiks on töökohtade loomine või uute
ettevõtete loomisele kaasa aitamine ja ettevõtluse mitmekülgne toetamine (sh bioressursidel põhinev
ettevõtlus) osas on valitud tulemusnäitajaks loodud töökohtade arv või loodud uute ettevõtete arv. Valitud
sihttase põhineb eelmise perioodi kogemustele. Nimetatud tulemusnäitajad annavad edasi kõige paremini
teostatud investeeringute kaudu kasu saanud isikute või ettevõtete arvu. Samuti on oluline ettevõtluse
mitmekesistamine, mis saab maapiirkonnas põhineda uuenduslikel ja bioressurssidel põhinevatel
tegevustel. Selliste tegevuste jaoks on valitud keskkonda või kliimaga seotud tegevuste arv, mis peegeldab
kõige paremini nimetatud tegevuste seost rohelepe eesmärkidega.
Kohalike arengustrateegiatega hõlmatud maarahvastiku osakaal annab selguse, kui suurel hulgal on
kohalike arengustrateegiatega puudutatud maapiirkonna elanikud. Planeeritud sihttase põhineb strateegiate
ettevalmistamisel hõlmatud elanike arvu ning maapiirkonna elanike arvu suhtes. Suurem kaetus annab
võimaluse toetada tasakaalustatud ja jätkusuutliku maapiirkondade arengut, suurendades maapiirkondade
sotsiaalset kaasatust, luues võimalused ebavõrdsuse vähenemiseks ning tööhõive kasvuks läbivalt
maapiirkondades. Arengustrateegiate koostamise raames valitakse kohalikul tasandil täiendavad
tulemusnäitajad vastavalt piirkonnas arengustrateegia koostamise raames seatud eesmärkidele. Kohalike
arengustrateegiate tulemusnäitajate eesmärgid integreeritakse strateegiate valimise järgselt ÜPP
strateegiakavasse.
ET 119 ET
2.1.SO8.9 Rahaeraldise põhjendus
Maapiirkonnas tööhõive, majanduskasvu, võrdsuse toetamise, kohaliku arengu ning ringbiomajanduse
arendamise osas on kavandatud luua 350 töökohta läbi ettevõtluse konkurentsivõime arendamise. Toetada
70 ettevõtet läbi ettevõtluskeskkonna arendamise ning 15 ettevõtet läbi bioressursside väärindamise
võimaluste kaudu. Lisaks eeltoodule lisanduvad kasusaajateks veel kohalike arengustrateegiatega
hõlmatud elanikud ning kohalike arengustrateegiate raames ellu viidavatest tegevustest kasusaajad.
Nimetatud eesmärkide ellu viimiseks on suunatud 117 487 129 eurot, millest 40 mln eurot on mõeldud
maapiirkonna ettevõtluse konkurentsivõime tõstmiseks, 15 mln ettevõtluskeskkonna arendamiseks, 3 mln
bioressursside väärindamiseks ning 59 mln LEADER sekkumise eesmärkide ellu viimiseks. LEADER
eelarve on jätkuvalt oluliselt üle nõutud minimaalse taseme ning LEADER sekkumisele eraldatud
vahendite osakaal moodustab ligikaudu 10% kõigist maaelu arengu toetustest, mis annab võimaluse
hõlmata praktiliselt kogu maapiirkonna ning suunata tähelepanu nii majanduslikele kui sotsiaalsetele (sh
ebavõrdsus ja sotsiaalne kaasatus) probleemidele. Kõnealuse erieesmärgi eesmärkidega on tihedalt seotud
ka ühtekuuluvuspoliitika alusel rakendatavad tegevused lairiba võrgu arendamise ning sotsiaalse heaolu
tagamiseks, mis samuti panustavad SWOT-s ja vajadustes välja toodud tegevuste toetamisele. Eeltoodust
tulenevalt on planeeritud eesmärgid asjakohased ning saavutatavad, aidates oluliselt kaasa
maapiirkondade sotsiaalmajandusliku olukorra parandamisele.
ET 120 ET
2.1.SO9 Parandada liidu põllumajanduse reageerimist ühiskonna ootustele toidu ja
tervise osas, siia alla kuuluvad nii kestlikul viisil toodetud kvaliteetne, ohutu ja
täisväärtuslik toit, toidujäätmete tekke vähendamine kui ka loomade heaolu ja
võitlus antimikroobikumiresistentsuse vastu
2.1.SO9.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte
2.1.SO9.1.1 Tugevused
1. Toidutootmiseks on head tingimused (piisavalt tootmismaad ning rohumaad söödabaasi jaoks, looduslik
vee-, mulla- ning geneetiline ressurss, edukas sordi- ja tõuaretus).
2. Toidutootmise ettevõtted kasutavad kaasaegseid tehnoloogiaid ja toimub pidev tootearendus. Selle
tulemuseks on kvaliteetne toodang ja lai sortiment.
3. Rakendatakse taimetervise, toidu kvaliteedi, loomatervise ja loomaheaolu standardeid.
4. Kasutusel on riiklikud toitumissoovitused ning toitumisuuringutest saadavad andmed.
5. Koolides pakutakse piimatooteid ning puu- ja köögivilju.
2.1.SO9.1.2 Nõrkused
1. Tootjad ei soovi vabatahtlikult rakendada kohustuslikest nõuetest kõrgemaid standardeid.
2. Puuduvad andmed karjatervise analüüsimiseks.
3. Loomapidamisel ei arvestata alati loomatervisest ja loomaheaolust tulenevaid vajadusi ja
antibiootikumide kasutamisel ei lähtuta alati parimatest praktikatest.
4. Toidutööstuste tootearendusalane investeerimisvõimekus ja kompetents ei ole piisav, et vastata tarbija
muutunud ootustele (puuduvad uued alternatiivsed lahendused praegu kasutatavatele toidupakendi
tehnoloogiatele, vajadus toidu koostise muutmiseks).
5. Tarbija raiskab palju toitu ja toidu jagamise platvorme kasutatakse vähe. Liigselt tekib pakendiprügi,
mida ei suudeta piisavalt taaskasutada ring- ja biomajanduse võimalusi kasutades.
6. Tarbija teadlikkus toidu ja toitumise teemades on madal ja puudub süstemaatiline tarbija
teavitusprogramm.
7. Puuduvad digilahendused toidu ning laudas biohtuse jälgitavuse suurendamiseks.
8. Mahetoidul on väike osakaal üldises toodangus ja tarbimises. Enamus mahedalt toodetud toormest
töödeldakse ja müüakse koos tavatoodanguga.
2.1.SO9.1.3 Võimalused
1. Uued toidutrendid ja tarbimisharjumused loovad innovatsiooni kohalikus toidutootmises ja -teaduses
ning kujundavad tootearendust.
2. Arengumaade ostujõu kasvades suureneb nõudlus kvaliteetse toidu järgi ja suureneb ekspordi roll.
3. Digilahendused võimaldavad toidu tootmise, koostise jm kohta järjest enam tarbijatele nende poolt
soovitud infot jagada.
4. Rahvusvaheliselt tunnustatud toidumärgiste taotlemine ja kasutamine toob esile toodangu kvaliteedi.
5. Säästva taimekaitse võtete juurutamine ja taimekaitsevahendite kasutuse optimeerimine minimeerib
tarbijate terviseriske.
2.1.SO9.1.4 Ohud
1. Kliima soojenemine toob kaasa toidukriisid, võõrliikide leviku ning uued looma- ja taimehaigused ning
uued riskid toiduohutuses.
2. Toidutootmises ei pöörata tarbija muutunud ootustele piisavalt tähelepanu või nendele ei reageerita
piisavalt kiirelt.
3. Surve keskkonnale ja ressurssidele kasvab, mis ohustab kvaliteetse toidu tootmist.
4. Sisendite kiire hinnatõus muudab toidutootmine oluliselt kallimaks ja odavama importkauba osakaal
ET 121 ET
sortimendis suureneb.
5. Tarbija ei suuda meedias eristada toitu puudutavat eksitavat infot.
2.1.SO9.1.5 Muud märkused
Loomatervise valdkonna poliitika reguleerimisega edendatakse häid põllumajandustavasid, mis ennetavad
loomahaiguste levikut, vähendades antimikroobsete ravimite kasutamist ning on vastavuses loomakaitse ja
säästva arengu põhimõtetega. Loomatervise ja -heaolu kõrge tase võimaldab tootjale kasumlikumalt
tegeleda põllumajandustootmisega ja standardite täitmine võimaldab loomade ja loomsete saadustega
kauplemise EL-is ning ekspordi kolmandatesse riikidesse. Tarbijate teavituse ja toodete vastava
vabatahtliku märgistuse abil on võimalik loomapidamises kasutusele võtta kõrgemaid heaolustandardeid.
Kõrgemate standardite järgimist on toetatud maaelu arengukava meetmete abil, aga vaatamata sellele, on
kujunenud kitsaskohaks tootjate soov rakendada kohustuslikest nõuetest kõrgemaid standardeid.
Piimaveiste karjatamine on vähenenud aasta-aastalt. 2020. a EMÜ läbiviidud uuringus leiti, et piimakarja
peetakse enamasti aastaringselt laudas, karjatavate lüpsilehmade osakaal on Eestis kokku ca 7%. Osa
tootjatest on loobunud ka noorloomade karjatamisest. Ehkki hobuste karjatamine on kohati levinud, ei
tulene õigusaktidest loomapidajale sellist kohustust. Hobused pääsevad osalt ka vaid piiratud välialadele,
kuid välialale pääsu ei saa heaolu seisukohast lugeda võrdseks karjatamisega karjamaal. SA 2020. a
andmetel on puuridega lindlaid vaid neljas majapidamises, kuid neis peetakse 81% Eesti munakanadest.
Kui kodumajapidamistes peetakse kodulinde vabalt, siis alternatiivsüsteemide rakendamine
tootmisettevõtetes on seni väikesemahuline. SA 2020. a andmetel peetakse 82% sigadest osalise
restpõrandaga või täisrestpõrandaga lautades. Sellistes sigalates on allapanu kasutamine tehnoloogia tõttu
piiratud ning sigu peetakse üldjuhul kõrge loomtihedusega.
Eesti tugevuseks on looduslike ressursside olemasolu ning hea keskkonnaseisund, sh ka hea kohalik
söödabaas. Samas kõigub söötade kvaliteet eelkõige keeruliste ilmastikutingimuste tõttu ning
tehnoloogilisi võimalusi rakendatakse ebaühtlaselt. Toodetava sööda kvaliteet (toiteväärtus) ja ohutus
sõltub kasvatatavast põllukultuurist, kasvupiirkonnast, koristamise ajast ja tehnikast.
Tänu soodsale geograafilisele asendile ja tõhusale veterinaarteenusele (nii riiklik veterinaarjärelevalve kui
ka veterinaarpraksis) on Eestis ajalooliselt suudetud säilitada hea loomatervise staatuse eriti ohtlike
loomataudide osas. Suurimad riskid uute taudide puhul on kliimamuutused ning globaliseeruv majandus.
Loomakasvatuse kontsentreerumine tõstab loomataudide leviku riske. Karja tervis sõltub suurel määral
farmi üldisest hügieenitasemest ja rakendatud bioturvalisuse meetmetest. Erinevate tervisenäitajate
kogumise ja analüüsimise tulemusel saab hinnata karja tervise olukorda ja vajadusel näha ette tegevused
olemasolevate terviseprobleemide lahendamiseks ning uute ennetamiseks. Näiteks piimanduses on Eesti
tootjad kaasaegseid tehnoloogiaid kasutades jõudnud piirini, kus on sisuliselt saavutatud maksimaalne
piimatoodangu kogus. Selleks, et veelgi suurendada piimatoodangut ja tõsta piima kvaliteeti, tuleb hakata
rohkem tähelepanu pöörama loomade tervisele ja karjade jätkusuutlikkusele ning taudipuhangute
likvideerimisega kaasnevate kahjude otsestele ja kaudsetele kuludele. Võtmeküsimus taudide ennetuses on
bioturvalisuse taseme tõstmine farmides ja kehtivate nõuete teadlik rakendamine.
Kõrged loomatervise ja -heaolu standardid kaitsevad ühiskonda läbi parema rahvatervise ning
keskkonnariskide maandamise. Intensiivse põllumajandusega seotud taudiriskide maandamiseks on vaja
tõsta ettevõtete bioturvalisuse taset ning edendada karjatervise programme. Intensiivse loomakasvatusega
kaasnevad tihti suuremad väljakutsed tagamaks loomadele liigiomased pidamistingimused. Eesti karjade
tervisealast olukorda mõjutavad enim karjas levivad nakkushaigused. Mõnede produktiivsusega seotud
haiguste, nagu nakkava rinotrahheiidi ja viirusdiarröa olemasolu piirab lisaks karjatervise ja tootmise
eesmärkide saavutamisele ka loomade ekspordivõimalusi. Põllumajandustootjate ühendus või muu isik
saab omal kulul algatada nende loomataudide tõrjeprogramme, mille kohta ei ole koostatud riiklikke
programme. Siiani ei ole selliseid programme Põllumajandus- ja Toiduametile heakskiitmiseks esitatud
ning koostööd riigi ja põllumajandussektori vahel tuleb suurendada.
Tõsta tuleb loomapidajate teadmisi karjatervisest, sh antibiootikumide kasutuse vähendamise
ET 122 ET
võimalustest. Ettevõtetes rakendada tõhusat enesekontrollisüsteemi ja karjaterviseprogramme. Ravimite
vastutustundetu kasutamine on üks peamisi põhjuseid mikroobide antibiootikumiresistentsuse (AMR)
väljakujunemisel Ravimiameti ülevaate kohaselt müüdi aastatel 2006–2016 antibiootikumide veterinaarsel
otstarbel kasutamiseks süsteemseid infektsioonivastaseid aineid suurenevas trendis. Alates 2016. aastast
on antibiootikumide kasutamine Eesti veterinaarias olnud küll langevas trendis (müüdud toimeainete
üldkogus on vähenenud 2020. aastal võrreldes eelneva aastaga 5,9% ning võrreldes 2010 aastaga 30%),
aga valdkondliku „Mikroobide antibiootikumiresistentsuse vähendamise tegevuskavaga
veterinaarmeditsiini valdkonnas aastateks 2021–2026“ seatud eesmärkide saavutamiseks on vaja
rakendada täiendavaid meetmeid. Antibiootikumide kasutamise vähendamist toetavad EL-i
veterinaarravimite määruse ja ravimsööda määruse rakendumine 2022. aasta jaanuaris. Kasutamise
paremaks jälgimiseks ja järelevalve meetmete sihitumaks seadmiseks luuakse aastaks 2023
antibiootikumide kasutamisest teavitamise infosüsteem. Et toetada antibiootikumide kasutamise
langustrendi jätkumist vajavad loomapidajad loomahaiguste tõhusamaks ennetamiseks teadlikkust
tõstvaid koolitusi ja täiendavaid tööriistu karjatervise edendamiseks,
Põllumajandusmaa on Eestis üldiselt ekstensiivses kasutuses ning ligikaudu viiendik Eesti
põllumajandusmaast on mahepõllumajanduslikus kasutuses. Samas on loomkoormus ja maakasutus
riigisiseselt väga ebaühtlase intensiivsusega. Ebaühtlus intensiivsemalt kasutatud piirkondades tekitab
keskkonnasurvet ja osa sobilikust maast võib jääda põllumajanduslikust kasutusest välja.
Järk-järgult on kasvanud mahetoidu tarbimine, vaatamata sellele, et tegemist on tavatoodetest kallima
kaubaga. Tarbijad ostavad mahetoitu peamiselt tervislikkuse, aga ka kodumaise päritolu ja
keskkonnasõbraliku tootmise tõttu. Kogu toidukaupade jaemüügist moodustavad mahetooted hetkel veel
siiski võrreldes teiste ELi liikmesriikidega väga väikese osa, aga arvestades mahemaa rohkust Eestis ja ka
aina suuremat nõudlust mahetoodangu järele teistes ELi riikides, on mahepõllumajandusliku tootmise
arenguks olemas palju potentsiaali. Märkimisväärne osa Eesti mahesaadustest kasutatakse tavatoodetele
orienteerunud tööstustes tooraineks või eksporditakse töötlemata kujul (tihti kasutamata
müügiargumendina mahetunnustust), sh elusloomadena.
Pestitsiidide müük on aastate jooksul Eestis suurenenud. Pestitsiidide säästvat kasutamist käsitleva
direktiivi eesmärkidest, täiendavate kasutuspiirangute ja vabatahtlike skeemide osas tuleb tootjaid
teavitada.
Toidu nõudlus maailmas on järjepidevalt kasvav ja tarbijate ootused toidu kvaliteedile üha kõrgemad.
Eestis on head eeldused kvaliteetsete põllumajandussaaduste, toidukaupade ja muude tootmissisendite
tootmiseks ning ekspordiks. Seda toetavad nii puhas keskkond, hea looma- ja taimetervise seisund kui ka
toimivad järelevalvesüsteemid. Toidutootmise sektor peab keskenduma nõudlusel põhinevatele
tootmismudelitele, tootes eelkõige tarbijate soovidele ning ootustele vastavat toodangut, aga seejuures
tuleb tagada toidujulgeolek. Ohuks on, et tarbija ootustele ei pöörata tähelepanu, või ei jõuta nendele
piisavalt kiiresti reageerida, kuna muutused on väga kiired. Tootmistehnoloogia vajab pidevat uuendamist
ja arendamist, aga sektori investeerimisvõimekus on madal. Samuti on tööstuste omavaheline koostöö
väike. Parimate tootmis- ja töötlemistavade edendamine on vajalik, et pikendada kiiresti riknevate toodete
säilivusaega ning paremini ühitada nõudlust ja pakkumist läbipaistvuse suurendamise teel. Toidu ohutuse
eest vastutavad toidukäitlejad, kes seisavad pidevalt silmitsi uute riskiteguritega nagu karmistunud
keskkonnanõuded, sh piirangud toidupakenditele olukorras, kus alternatiivid puuduvad või on
väljatöötamisel (nt tervisele ohutud alternatiivid plastist pakendile, toidunõudele jm). Senisest enam tuleb
tähelepanu pöörata keskkonnasäästlikule pakendamisele ja pakendi innovatsioonile (sh ringlusplast).
Eestis on toidutootmises suur sortiment ning toimub pidev tootearendus. Nõudlusele paremini vastamiseks
on võimalus anda põllumajandustoodangule rohkem lisandväärtust, rakendades näiteks ELi
kvaliteedikavasid, taotledes toodetele geograafilisi tähiseid ja muid kvaliteedi standardeid, või kasutades
keskkonnasäästlikke, sh mahepõllumajanduslikke, tootmisviise. Toidutootmise sektori toetamiseks tervist
toetavate või alternatiivsete toitude tootmiseks vajalike toidutehnoloogiate väljatöötamiseks ja
ET 123 ET
innovatsiooni arendamiseks puuduvad spetsiifilised riigipoolsed toetusmeetmed.
Euroopa Komisjoni valge raamatu (2007) üks eesmärke liikmesriikidele on muuta tervislikud valikud
kättesaadavamaks. Üks osa sellest on toidu koostise muutmine, täpsemalt rasva-, soola- ja suhkrusisalduse
vähendamine toidus (European Commission, 2007). See on väljakutseks toidukäitlejatele, kes peavad
vastama nii tarbija maitse eelistustele kui ka tagama sealjuures toidu ohutuse.
Eesti tarbija teadlike tervist toetavate valikute tegemisele suunavad meetmed, sh teavitus, ei ole täna olnud
piisavad, mida kinnitab rahvastiku toitumisuuringu tulemus, millest selgub, et rasvunud ja ülekaaluliste
inimeste hulk on Eestis kasvanud, seda eriti laste seas. Samas hindasid elanikud oma toitumist 2018.
aastal enamasti tervislikuks (73% vastanutest), mis näitab tarbija vähest teadlikkust. Eesti tarbijatest 74%
eelistab osta kohalikku toitu, mis on nende hinnangul värske, usaldusväärne, harjumuspärase maitsega,
tervislik ja püsiva kvaliteediga. Enim mõjutab tarbija valikut toidu maitse, värskus ja kvaliteet, pisut
vähem tervislikkus, lisaainete puudumine, GMOdest vaba, koostis ja soodne hind. Eesti tarbija on väga
hinnatundlik. Iga teine (49%) püüab valida toiduks väiksema suhkrusisaldusega tooteid, kolmandik (32%)
väldiks või vähendaks soolasisaldust toodetes. Eesti koolisüsteemi (ka lasteasutuse) juurde kuulub soe
koolitoit, milles on oma roll ELi koolikavadel. Koolikavad panustavad laste tervislike toitumisharjumuste
kujunemisesse.
Tarbijate tervislike toitumisharjumuste kujundamisse ja toiduohutusealase teadlikkuse tõstmist näeme
pikaaegse ja süsteemse programmina läbi AKISe rakendamise. Lisaks panustab tervist toetavate
harjumuste (sh suunata tarbima vähem liha ja lihatooteid ning rohkem taimse päritoluga toitu)
kujundamisse rahvastiku toitumise uuringute korraldamine, Eesti riiklike toitumis- ja liikumisoovituste
ajakohastamine ning nende teemadega seonduv teavitustöö koostöös Sotsiaalministeeriumi ja teiste
riiklike asutustega. Samuti näeb ette Eesti Rahvastiku Tervise arengukava 2020-2030 toidu koostise
muutmise ehk reformuleerimise plaani väljatöötamist, rakendamist, ajakohastamist ja seiret. Nimetatud
tegevuste eestvedajaks on Sotsiaalministeerium, kuid tegevuse rakendamiseks on vajalik tervist toetavate
toidutootmise tehnoloogiate väljaarendamise ning innovatsiooni ja vastavate investeeringute
soodustamine (nt toidu koostise muutmine tervist toetavamaks). Toidu koostise muutmise tootearenduse
ning digitaliseerimise ja uute toidutehnoloogiate (sh seoses uute toidupakendite, toidujäätmete ja toidukao
vältimise ja vähendamise, toidujälgitavuse parandamisega) kasutusele võtmisega kaasnev vajadus
tootmises on adresseeritud erieesmärgi 2 sekkumises 2.2 „Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed
investeeringud“ ning horisontaalses sekkumises 0.1 „Teadmussiirde- ja innovatsioonisüsteemi (AKIS)
arendamise toetuse“.
Toidujäätmete ja toidukao vältimiseks ning vähendamiseks on vastu võetud Eesti toidujäätmete tekke
vältimise kava. Toidujäätmete tekke vältimise kava on koostatud Keskkonnaministeeriumi eestvedamisel
ning kava koostamise protsessi kaasati asjaomased ministeeriumid, muud riigiasutused, erialaliidud
ettevõtted ja heategevusorganisatsioonid, kellega jätkub koostöö kava eesmärkide saavutamiseks ja
rakendamiseks. Kogu tarneahela lõikes on arenemisruumi toidukadude vähendamiseks. Hinnanguliselt
tekib Eestis toidujäätmeid üle 167 000 tonni aastas, millest 48% tekib kodumajapidamistes ning ülejäänu
toitlustusettevõtetes, toidukauplustes ja toiduainetööstuses, pannes tarbetu lisakoorma keskkonnale läbi
ressursside raiskamise ning süsihappegaasi- ja metaaniheitmete. Toidutootmise ahelas on vaja ressursse
tõhusamalt kasutada ning väärindada, töödelda kõrgema lisandväärtusega toodeteks ja kasvatada
bioressursi töötlemisvõimekust ning uuendada selleks vajalikku tehnoloogiat – nendesse tegevustesse
panustab ka erieesmärgi 8 sekkumine 8.3 „Investeeringud bioressursside väärindamiseks“.
Traditsioonilise tarbimismudeli „tootmine-tarbimine-prügi“ saab asendada ringbiomajandusega. Toidu
raiskamise vältimiseks tuleb eelkõige tegutseda lähtetasandil, vähendades toidujäätmeid ja toidukadu
toiduahela (tootmine, töötlemine, turustamine ja tarbimine) igas etapis. Söögikõlbliku toidu ülejäägi
tekkimisel on kõige ratsionaalsem suunata need ümberjaotamiseks abivajajatele.
Oluline on terviklikult toimiva AKISe sh teadmussiirde ja nõuandeteenuse rakendamine, et teavitada
ET 124 ET
õigusraamistiku muutumisest, tegevuskavadest (nt AMR ja säästev taimekaitse), tarbija ootustest,
toidukao vähendamise võimalustest toiduahela etappide lõikes, tootmise planeerimisest vastavalt
nõudlusele (sh kvaliteet vs kvantiteet), toidu- ja söödaohutusest, kõrvaltoodetest ja jäätmetest,
loomatervisest, taimetervisest, kvaliteediskeemidest ja geograafilistest tähistest. Ettevõtetele praktiliste
lahenduste väljatöötamine eeldab uute teadmiste loomist ning teadustulemustel põhinevate uudsete
lahenduste kättesaadavust ja ajakohase info sihtgruppideni viimist. Sektori osapoolte kompetentsid uute
tehnoloogiate, teadustulemuste ja digilahenduste osas vajavad pidevat täiendamist. Vajalik on sihtgrupina
käsitleda ka tarbijat. Selleks, et minna üle kestlikule toidusüsteemile on oluline roll just tarbijal ja tema
oskusel teha tervist toetavaid toiduvalikuid. Tarbija teadlikkust on vaja tõsta nii tervist toetavast
toitumisest (sh suunata tarbima vähem liha ja lihatooteid ning rohkem taimse päritoluga toitu),
toiduohutusest ja toidust tulenevate riskide maandamisvõimalustest, toitumisalase teabe toidupakendi
esikülje märgisüsteemidest kui ka toiduraiskamise vähendamise võimalustest (sh toidu märgistusel oleva
info lugemisest ja mõistmisest).
2.1.SO9.2 Vajaduste kindlakstegemine
Vajadust on
Prioriteetide määramine ÜPP
Kood Pealkiri käsitletud ÜPP
strateegiakava tasandil
strateegiakavas
Rakendada vabatahtlikke kõrgemaid
V9.1 1 Jah
standardeid, kvaliteediskeeme ja programme
Mahepõllumajanduses mahetoodangu
V9.10 suurendamine, vähendades mahesaaduste Jah
töötlemist tavasaadustena
Kasvatatavate põllu- ja aiakultuuride
V9.11 mitmekesisus, kohalikesse oludesse sobivate 1 Jah
sortide olemasolu
Tõsta loomapidajate teadmisi karjatervisest
V9.2 1 Jah
üldiselt
Suurendada bioturvalisust investeeringute
V9.3 1 Jah
soodustamise kaudu
Toetada kõrgema karjatervise jälgimise
V9.4 1 Jah
kohustuse võtmist
Tarbijate kõrge tervist toetava toitumise ja
V9.5 Ei
toiduohutuse alane teadlikkus
Soodustada uute alternatiivsete
V9.6 1 Jah
pakendilahenduste kasutamist
V9.7 Toidujäätmete ja toidukao vähendamine 2 Osaliselt
Arendada uusi kaasaegseid analüüsimeetodeid
V9.8 ning soodustada digilahenduste kasutamist 2 Jah
näiteks toidu
Terviklikult toimuva AKISe, sh teadmussiirde
V9.9 1 Jah
ja nõuandeteenuse rakendamine
Muud märkused vajaduste hindamise kohta.
Puuduvad
2.1.SO9.4 Sekkumisloogika
Sekkumise Sekkumise liik Sekkumise kood (liikmesriik) – Ühine väljundnäitaja
vorm nimi
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK1 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu keskkonnasõbralik majandamine loomühikute arv
kavad
DPdecoupled Eco-scheme(31) – Kliima-, ÖK2 - Kliima- ja keskkonnakava: O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või
keskkonna- ja loomade heaolu mahepõllumajanduse ökokava loomühikute arv
kavad
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- 9.1 - Loomade heaolu toetus O.18. Loomade heaoluga, loomatervisega või
ET 125 ET
ja kliimakohustused ning muud bioturvalisusmeetmete tõhustamisega seotud
majandamiskohustused toetusega hõlmatud loomühikute arv
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- 9.2 - Mahepõllumajandusliku O.17. Hektarite või muude üksuste arv, mille
ja kliimakohustused ning muud loomakasvatuse toetus eest makstakse mahepõllumajandustoetust
majandamiskohustused
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- 9.3 - Loomade tervist edendavate O.18. Loomade heaoluga, loomatervisega või
ja kliimakohustused ning muud kõrgemate majandamisnõuete bioturvalisusmeetmete tõhustamisega seotud
majandamiskohustused toetus toetusega hõlmatud loomühikute arv
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK4 - Mulla- ja veekaitsetoetus O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus)
ja kliimakohustused ning muud või muude üksuste arv, mis on hõlmatud
majandamiskohustused keskkonna- või kliimaalaste kohustustega, mis
lähevad kaugemale kohustuslikest nõuetest
RD ENVCLIM(70) – Keskkonna- KK7 - Kohalikku sorti taimede O.19. Geneetilisi ressursse toetavate tegevuste
ja kliimakohustused ning muud kasvatamise toetus või üksuste arv
majandamiskohustused
RD INVEST(73-74) – 2.2 - Toidutööstuste materiaalsed O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet
Investeeringud, sealhulgas ja immateriaalsed investeeringud tootlikeks investeeringuteks toetust saavate
investeeringud niisutusse tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – 8.3 - Investeeringud O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet
Investeeringud, sealhulgas bioressursside väärindamisse tootlikeks investeeringuteks toetust saavate
investeeringud niisutusse tegevuste või ühikute arv
RD INVEST(73-74) – KK1 - Põllumajandustootjate O.20. Põllumajandusettevõtetes tootlikeks
Investeeringud, sealhulgas materiaalsed ja immateriaalsed investeeringuteks toetust saavate tegevuste või
investeeringud niisutusse investeeringud ühikute arv
RD COOP(77) – Koostöö 0.3 - Innovatsioonikoostöö O.1. Euroopa innovatsioonipartnerluse (EIP)
projektid - Euroopa tegevusrühma projektide arv
innovatsioonipartnerluse
tegevusrühma projektid
RD COOP(77) – Koostöö 8.4 - LEADER – kogukonna O.31. Toetatud kohaliku arengu strateegiate
juhitud kohalik areng (LEADER) või ettevalmistavate tegevuste arv
RD COOP(77) – Koostöö 9.4 - Loomataudide O.32. Toetatud muude koostöötegevuste või -
kontrolliprogrammide alase ühikute arv (välja arvatud punktis O.1 teatatud
koostöö toetus Euroopa innovatsioonipartnerlus)
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.1 - Teadmussiirde- ja O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis- ja
vahetamine ja teabe levitamine innovatsioonisüsteemi (AKIS) teadlikkuse suurendamise tegevuste või
arendamise toetus ühikute arv
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.2 - Nõuandetoetus O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis- ja
vahetamine ja teabe levitamine teadlikkuse suurendamise tegevuste või
ühikute arv
Ülevaade
Lähtuvalt SWOT analüüsist, puuduvad meil andmed karjatervise analüüsimiseks ja loomapidamisel ei
arvestata alati loomatervisest ja loomaheaolust tulenevaid vajadusi ja antibiootikumide kasutamisel ei
lähtuta alati parimatest praktikatest. Läbi sekkumise suuname loomapidajat rakendama kohustuslikest
nõuetest kõrgemaid standardeid, kvaliteediskeeme ja programme. Kõrged loomatervise ja -heaolu
standardid kaitsevad inimest ja ühiskonda läbi rahvatervise ning keskkonna riskide vähendamise.
Loomakasvatajate poolt kõrgema karjatervise jälgimise kohustuse võtmisega toetatakse loomade heaolu ja
tervise edendamist. Kõrgema karjatervise jälgimise kohustusena nähakse ette farmis
karjaterviseprogrammi rakendamist. See tähendab, et jälgitakse loomade tervist ja kogutakse regulaarselt
erinevaid loomade tervist iseloomustavaid näitajaid. Koostöös karjatervise programme nõustava
loomaarstiga analüüsitakse kogutud terviseandmeid, nähakse ette tegevused olemasolevate
terviseprobleemide lahendamiseks ja uute ennetamiseks. Sekkumise rakendamise tulemusena paraneb
karja loomade tervisestaatus, misläbi väheneb antibiootikumide kasutamise vajadus ning suureneb
loomade tootlikkus ja paraneb toodangu kvaliteet . Loomade heaolu sekkumisega toetatakse piimaveiste ja
hobuste karjatamist, sigade suuremat pidamispinda looma kohta ja valutut kastreerimist,
alternatiivsüsteeme munakanakasvatuses ja suuremat pinda kodulinnu kohta.
ET 126 ET
Oluline on terviklikult toimiva AKISe sh teadmussiirde ja nõuandeteenuse rakendamine, sh on vajalik
tarbija kui sihtgrupi kaasamine. Ettevõtetele praktiliste lahenduste väljatöötamine eeldab uute teadmiste
loomist ning teadustulemustel põhinevate uudsete lahenduste kättesaadavust ja ajakohase info
sihtgruppideni viimist. Sektori osapoolte kompetentsid uute tehnoloogiate, teadustulemuste ja
digilahenduste osas vajavad pidevat täiendamist. Selleks, et minna üle kestlikule toidusüsteemile on
oluline roll just tarbijal ja tema oskusel teha tervist toetavaid toiduvalikuid. Tarbija teadlikkust on vaja
tõsta nii tervist toetavast toitumisest, toidust tulenevate riskide maandamisvõimalustest, toitumisalase
teabe kui ka toiduraiskamise vähendamise võimalustest.
Lisaks panustab toidujäätmete ja toidukao vältimisse ja vähendamisse toidutootmise ahelas ressursside
tõhusam kasutamine ning töötlemine kõrgema lisandväärtusega toodeteks ja bioressursi töötlemis-
võimekuse kasvatamine investeeringute abil (sekkumine 8.3 „Investeeringud bioressursside
väärindamisse“). Täindavalt toetatakse tervist toetava toidukeskkonna kujundamist ja toidu koostise
muutmise tootearenduse ning digitaliseerimise ja uute toidutehnoloogiate (sh seoses uute toidupakendite,
toidujäätmete ja toidukao vältimise ja vähendamise, toidujälgitavuse parandamisega) kasutusele
võtmisega kaasnevat vajadust toidutööstuste materiaalsete ja immateriaalsete investeeringute abil.
Kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus (KK7) panustab EE9 läbi vajaduse 9.11 (kasvatatavate põllu-
ja aiakultuuride mitmekesisus, kohalikesse oludesse sobivate sortide olemasolu).
2.1.SO9.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja eeldatav
panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse
Ei kohaldu
2.1.SO9.8 Tulemusnäitaja(te) valik
Selle erieesmärgi tulemusnäitaja(te) valimine
Tulemusnäitajad [selle erieesmärgi soovitatud tulemusnäitajad on tervenisti kuvatud paksus kirjas] Sihtväärtus
CU 26,11 %
R.35 - Mesilastarude säilitamine ÜPPst toetatavate mesilastarude osakaal
PR
R.43 - Antimikroobikumide kasutamise piiramine Antimikroobikumide kasutamist 22,72 %
piiravate toetatud meetmetega (ennetamine/vähendamine) seotud loomühikute osakaal
PR
R.44 - Loomade heaolu parandamine Loomade heaolu parandamise toetatud meetmetega 39,29 %
hõlmatud loomühikute osakaal
Sihtväärtuste ja seotud vahe-eesmärkide põhjendus
Elanikkonna ootused tarbitava toidu ohutuse ja kvaliteedi osas on kasvanud. Ainult tervelt ja heades
pidamistingimustes peetavalt loomalt saame tarbija jaoks kvaliteetse ja ohutu toodangu. Nii Euroopas kui
ka kogu maailmas on mikroobide resistentsus (ingl. k. antimicrobial resistance, AMR) oluline sotsiaalne
probleem, mis hõlmab mitmeid valdkondi, nt humaanmeditsiini, veterinaarmeditsiini, loomakasvatust,
põllumajandust, keskkonda ning kaubandust. Seetõttu tuleks toetada põllumajandustootjate poolt loomade
tervist edendavate kõrgemate standardite ja karjaterviseprogrammide kasutuselevõttu, et seeläbi
vähendada antimikroobsete ravimite kasutamist. Nimetatud tulemusnäitajatega saab mõõta sekkumisega
mõjutatud loomühikute arvu.
2.1.SO9.9 Rahaeraldise põhjendus
Erieesmärgi 9 sekkumised panustavad loomade heaolu parandamisse ning karjaterviseprogrammide ja
loomataudide kontrolliprogrammide rakendamisse, eesmärgiga vähendada antibiootikumide kasutamist.
Eelarveperioodiks on sekkumistele 9.3 ja 9.4 ette nähtud kokku 20 miljonit eurot. Põllumajandustootjale
makstakse toetust sekkumisega mõjutatud loomühikute eest kindlaks määratud ühikumääras. Toetatakse
sekkumisega seotud tegevustega kaasnevaid lisakulusid.
ET 127 ET
2.1.XCO Sektoriülese eesmärgina sektori kaasajastamine teadmiste edendamise ja
jagamise, innovatsiooni ja digiülemineku abil põllumajanduses ja
maapiirkondades ning ergutades nende kasutuselevõttu
2.1.XCO.1 SWOT-analüüsi kokkuvõte
2.1.XCO.1.1 Tugevused
1. Põllumajandus- ja toiduvaldkonnaga tegelevate teadus- ja arendusasutuste olemasolu riigis.
2. Kutse- ja kõrghariduse hea tase, haritud rahvas.
3. Eesti ettevõtted on innovatsioonialtid, on saadud kogemusi piiriüleses EIP tegevusgrupis osalemises.
4. Riik toetab teadmiste edendamise ja jagamise, innovatsioonikoostöö jms tegevusi, loodud on
üleriigiliselt nõuandeteenust koordineeriv üksus.
5. Ettevõtted on aktiivsed kasutama innovatsioonikoostöö, teadmussiirde jne konkurentsivõimet tõstvate
toetuste võimalusi.
6. IKT lahendused aitavad hõlbustada teadusinfo levikut, teadmussiirde tegevustele ligipääsu jne ning
kujundavad põllumajandussektori kuvandit nüüdisaegse ja uuendusmeelse sektorina.
2.1.XCO.1.2 Nõrkused
1. Rahaline võimekus investeerida teadus- ja arendustegevusse ning innovatsiooni on ettevõtjatel madal.
2. Teadustulemused ei jõua alati praktikasse.
3. Nõuandesüsteemis on katmata valdkondi, konsulente on puudu, nad ei ole motiveeritud, puudub
järelkasv, lisaks jagunevad konsulendid toetatava nõuande pakkujateks ja mittetoetatava nõuande
pakkujateks.
4. Vajalik ekspertteave, info teostatud uuringute, koolitusvõimaluste jms kohta on killustunud arvukate
kodulehtede jne allikate vahel.
5. Riigihangetel põhinev nõuande ja teadmussiirde toetusmeetmete süsteem on jäik, toetusmeetmete
tingimused liiga jäigad
6. AKISega seotud meetmed on olnud suunatud piiritletud sihtgrupile, nt koolitus ainult nõustajatele, mis
ei toeta erinevate osapoolte integreeritust teadmussiirde ja innovatsioonikoostöö tegevustesse.
2.1.XCO.1.3 Võimalused
1. Koos konkurentsivõime kasvuga tõuseb ettevõtjate võimekus investeerida teadus- ja arendus- ning
innovatsioonitegevustesse.
2. Tõhusam koostöö nii riigi sees kui teiste riikidega aitab piiratud ressursse targemini kasutada.
3. Digitehnoloogia pidev areng loob üha uusi võimalusi IKT-põhiste lahenduste rakendamiseks
põllumajanduses ja maapiirkondades.
4. Uus programmiperiood võimaldab toetussüsteemis rakendada paindlikkust soosivaid tingimusi (nt
vautšerid, segasihtrühmad).
2.1.XCO.1.4 Ohud
1. Ettevõtete võimekus investeerida teadus- ja arendustegevusse ning innovatsiooni kahaneb veelgi.
2. Väheneb riigi tugi ettevõtete arengu ja uudsete lahenduste kasutuselevõtu toetamiseks.
3. Teadusrahastuse ebapiisavus takistab uusima teadusinfo ja teaduspõhiste lahenduste teket, tekivad
sektori arenguks vajalike teadusuuringutega katmata valdkonnad (vähem teadlasi, vähem teadusuuringuid,
st vähem teadussisendit sektorile).
4. Nõustajaid jääb veelgi vähemaks, nende teadmised ei ole ajakohased ning nõuandeteenuse kvaliteet ja
kättesaadavus kahanevad veelgi.
2.1.XCO.1.5 Muud märkused
ET 128 ET
Sektori konkurentsivõime kasvu panustavad teadus- ja arendustegevus, teadmussiire (sh nõuanne) ning
innovatsioon; riik pakub selleks toetusi, ent eelarve ei kata kõiki vajadusi ning toetusmeetmete tingimused
on olnud sageli jäigad. MAK 2014–2020 raames on olnud kättesaadavad meetmed innovatsioonikoostöö,
teadmussiirde ja teavituse ning nõuandeteenuse toetamiseks. OECD raportis „Innovation, Agricultural
Productivity and Sustainability in Estonia“ tõdetakse, et Eesti ettevõtted on üldiselt uute tehnoloogiate
kasutamisele altid, aga nende enda investeerimisvõime teadus- ja arendustegevusse on piiratud, seega
kasutatakse aktiivselt olemasolevate innovatsiooni- ja teadmussiirde toetusmeetmete võimalusi ning
toetusvõimaluse pakkumine on jätkuvalt oluline ka ÜPP sekkumistena.
Eesti ühiskond on uuendusmeelne. Põllumajandus- ja toiduvaldkonnaga tegeleb mitu teadus- ja
arendusasutust, heal tasemel on kutse- ja kõrgharidus – see loob soodsa pinnase uute teaduslahenduste
tekkeks ja innovatsioonikoostööks. Spetsialistide, sh ettevõtete juhtide, keskmine vanus kasvab, noorte
seas ei ole põllumajanduse ja toiduainetööstuse erialad populaarsed. Tähelepanu vajab sektoris kutse- ja
kõrgharidusega asjatundlike spetsialistide järelkasvu tagamine. ÜPP sekkumiste kaudu saab teha sektorile
kättesaadavaks erinevad võimalused oma teadmiste täiendamiseks kas siis nõustajaga konsulteerides,
koolitusel osaledes või teadlasega koostööd tehes, aga ka kasutades laiemalt e-õppe võimalusi ning e-
teabesalve. (vajadused 0.3 ja 0.4)
MAK 2014–2020 perioodil osutab põllumajandusvaldkonnas toetatavaid nõustamisteenuseid üle-
eestiliselt korraldav üksus, mis on juba vähendanud teenuse killustatust. Ettevõtetele pakuvad
nõustamisteenust kutselised konsulendid, kaasatakse ka muid nõustajaid, mentoreid ja eksperte. Toetatud
on pigem avalikele huvidele suunatud individuaalnõustamist; katmata on spetsiifilisi valdkondi (nt
keskkonnanõuanne, loomakasvatuse taudide ennetamisega seotud aspektid) ja sihtgruppe (töötlejad). ÜPP
strateegiakavas on vaja pöörata tähelepanu võtmevaldkondade kaetusele nõustamisteenusega; see hõlmab
nii koolitustegevusi nõustajate teadmiste ja oskuste tagamiseks kui ka paindlikumate tingimuste loomist,
sh vajadusel valdkonna tippekspertide, kel pole konsulendi kutset, kaasamiseks. (vajadus 0.2) Erinevate
AKIS osapoolte vahelise koostöö soodustamiseks on vaja planeerida tegevusi koordineeritumalt eri
sekkumiste lõikes ning aidates kaasa erinevate osapoolte vahelise koostöö tugevnemisele nt ühiste
koolituste kaudu. (vajadus 0.1)
Kuigi põllumajandustootjad osalevad koolitustel, ei jõua info uuringutulemuste, tehnoloogiliste ja
digilahenduste võimaluste kasutamise kohta alati kõigi sihtrühmadeni ega rakendamiseni. Üheks
kitsaskohaks nõuandesüsteemis (mis on vahelüli teadlaste ja põllumajandustootja vahel) on nõustajate
vähesus ja järelkasvu nappus, mis pärsib nõuandeteenuse kättesaadavust; puuduvad ka nn
innovatsiooninõunikud, kes viiksid omavahel kokku teadlased, nõustajad, ettevõtjad jne (vajadus 0.2).
Lisaks on osutunud riigihangetel põhinev nõuande ja teadmussiirde toetusmeetmete süsteem jäigaks ning
toetusmeetmete tingimused mõnelgi puhul ülemäära rangeteks. (vajadus 0.1)
Eelnevalt kirjeldatut toetavad ka 2019. a Põllumajandusuuringute Keskuse läbiviidud
„Põllumajandustootmise ja toidutöötlemisega tegelevate ettevõtete teadmussiirde uuringu“ tulemused ja
selles tehtud järeldused ning soovitused (https://www.agri.ee/sites/default/files/content/uuringud/uuring-
2019-teadmussiire.pdf).
Vajalik on sihtgrupina käsitleda ka tarbijat. Selleks, et minna üle kestlikule toidusüsteemile on oluline roll
just tarbijal ja tema oskusel teha tervist toetavaid toiduvalikuid. Tarbija teadlikkust on vaja tõsta nii tervist
toetavast toitumisest (sh suunata tarbima vähem liha ja lihatooteid ning rohkem taimse päritoluga toitu),
toiduohutusest ja toidust tulenevate riskide maandamisvõimalustest, toitumisalase teabe toidupakendi
esikülje märgisüsteemidest kui ka toiduraiskamise vähendamise võimalustest (sh toidu märgistusel oleva
info lugemisest ja mõistmisest).
2.1.XCO.2 Vajaduste kindlakstegemine
Vajadust on
Prioriteetide määramine ÜPP
Kood Pealkiri käsitletud ÜPP
strateegiakava tasandil
strateegiakavas
V0.1 Sidusa põllumajanduse teadmiste ja 1 Jah
ET 129 ET
innovatsioonisüsteemi ehk AKIS
terviksüsteemi kujundamine
Nõuandeteenuse kättesaadavuse parandamine ja
V0.2 1 Jah
toimiv nõuandeteenuste tugisüsteem
Innovatsioonikoostöö jätkuv toetamine piisava
V0.3 1 Jah
paindlikkusega
Teadmussiire ja teabelevi, digitaalse teabesalve
V0.4 loomine teadmussiirde kättesaadavuse 1 Jah
tõhustamiseks
Uute teadmiste loomine, ajakohase info
V6.7 2 Jah
sihtgruppideni viimine
Tõsta loomapidajate teadmisi karjatervisest
V9.2 1 Jah
üldiselt
Soodustada uute alternatiivsete
V9.6 1 Jah
pakendilahenduste kasutamist
V9.7 Toidujäätmete ja toidukao vähendamine 2 Osaliselt
Arendada uusi kaasaegseid analüüsimeetodeid
V9.8 ning soodustada digilahenduste kasutamist 2 Jah
näiteks toidu
Terviklikult toimuva AKISe, sh teadmussiirde
V9.9 1 Jah
ja nõuandeteenuse rakendamine
Muud märkused vajaduste hindamise kohta.
Puuduvad
2.1.XCO.4 Sekkumisloogika
Sekkumise Sekkumise liik Sekkumise kood (liikmesriik) – nimi Ühine väljundnäitaja
vorm
RD INVEST(73-74) – 8.3 - Investeeringud bioressursside O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet
Investeeringud, sealhulgas väärindamisse tootlikeks investeeringuteks toetust saavate
investeeringud niisutusse tegevuste või ühikute arv
RD COOP(77) – Koostöö 0.3 - Innovatsioonikoostöö projektid - O.1. Euroopa innovatsioonipartnerluse
Euroopa innovatsioonipartnerluse (EIP) tegevusrühma projektide arv
tegevusrühma projektid
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.1 - Teadmussiirde- ja O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis- ja
vahetamine ja teabe innovatsioonisüsteemi (AKIS) teadlikkuse suurendamise tegevuste või
levitamine arendamise toetus ühikute arv
RD KNOW(78) – Teadmiste 0.2 - Nõuandetoetus O.33. Toetatud koolitus-, nõustamis- ja
vahetamine ja teabe teadlikkuse suurendamise tegevuste või
levitamine ühikute arv
Ülevaade
Põllumajanduse ja kalanduse arengukava (PõKa) ettevalmistamise käigus viidi läbi tänases mõistes AKIS
valdkondade SWOT analüüs sektori, teadus- ja arendusasutuste, teiste ministeeriumide jpt osapoolte
osavõtul. ÜPP ettevalmistamise raames toimusid lisaks riigisisese temaatilise AKIS töögrupi arutelud, kus
vaadati veelkord üle nii nõuande, teadmussiirde, innovatsioonikoostöö kui ka AKISe kui tervikliku
lähenemise vajadused ja senised õppetunnid. Nende arutelude ja PõKas kirjeldatud SWOTi baasil on
kujundatud uue perioodi sekkumised selliselt, et varasemad toetusmeetmed oleksid jätkuvalt
kättesaadavad, ent sisaldaksid rohkem paindlikkust ning võimalust lähtuda lõppkasusaaja
individuaalsetest vajadustest.
Nii on varasema kahe erineva innovatsioonikoostöö meetme baasil kujundatud paindlikumate
võimalustega üksainus, laiem sekkumine (sekkumine 0.3), seda nii koostööprojektide suuruse (suur/väike,
arendusosak), ulatuse (siseriiklik, piiriülene), kui ka osapoolte (tootja, teadlane, nõustaja, ekspert) lõikes.
Varem oli eraldi meede teadmusiirde ja teabelevi tegevuste toetamiseks, hõlmates nii infopäevi, koolitusi
(sh nii sektorile kui nõustajatele), trükiseid jne ning eraldi meede nõuandeteenuse rahastamiseks, mis
hõlmas nii teenuse enda doteerimist kui ka teenuse koordineerimis- ja arenduskulusid. Uuel perioodil on
ET 130 ET
sekkumiste struktuur selgem – toetus nõuandeteenuse saamise toetamiseks ühe sekkumisena (sekkumine
0.2) ning eraldi sekkumine kogu AKISe (sh teadmusiirde, teabevahetuse, nõuandetegevuste, e-teabesalve
jne) terviklikumaks korraldamiseks ja üldise kättesaadavuse parandamiseks (sekkumine 0.1). Uue
elemendina on kavas rakendada osakute (vautšerid) formaati, mis võimaldavad kasutajale täiendavat
paindlikkust just tema individuaalsetele vajadustele vastava AKIS-teenuse kasutamisel.
Kõigi kolme sekkumise kavandamisel on arvestatud eesmärki luua suuremat sünergiat antud sekkumiste
vahel, näiteks nõustaja kaasamise kulud katab innovatsioonitoetus, sobiva nõustaja või koolituse aitab
leida AKIS tegevusi ühtselt korraldav üksus, mille kaudu omakorda saab levitada innovatsiooniprojektide
tulemusi ja leida projektipartnereid jne. See lähenemine toetab ka tulemusnäitaja R.1 raames mõõdetavaid
tulemusi, mis hõlmab nii koolitustegevustest, nõuandetegevustes, innovatsiooniprojektides jne osalejaid
ehk osalejaid erinevates AKIS sekkumistes kokku.
2.1.XCO.5 Vajaduse korral programmi „InvestEU“ kasutamise põhjendus, sealhulgas summa ja eeldatav
panus erieesmärgi / sektoriülese eesmärgi täitmisse
Ei kohaldu
2.1.XCO.8 Tulemusnäitaja(te) valik
Selle erieesmärgi tulemusnäitaja(te) valimine
Tulemusnäitajad [selle erieesmärgi soovitatud tulemusnäitajad on tervenisti kuvatud paksus kirjas] Sihtväärtus
CU PR
R.1 - Tulemuslikkuse suurendamine teadmiste ja innovatsiooni kaudu Nende isikute
arv, kes saavad kasu sellisest nõustamisest, koolitusest, teadmiste vahetamisest või kes
osalevad sellistes Euroopa innovatsioonipartnerluse töörühmades, mida toetatakse ÜPP raames, 16 180,00
et suurendada kestlikku majanduslikku, sotsiaal-, keskkonna-, kliima- ja ressursitõhususe alast
tulemuslikkust
CU
R.2 - Nõuande- ja teadmistevahetussüsteemide sidumine Nende toetust saavate
nõustajate arv, kes tuleb integreerida põllumajanduse teadmus- ja innovatsioonisüsteemidesse 6 653,00
(AKIS)
CU
R.28 - Keskkonna- või kliimaalane tulemuslikkus teadmiste ja innovatsiooni kaudu
Nende isikute arv, kes saavad kasu sellisest nõustamisest, koolitusest, teadmiste vahetamisest 4 590,00
või kes osalevad sellistes Euroopa innovatsioonipartnerluse töörühmades, mida toetatakse ÜPP
raames seoses keskkonna- või kliimaalase tulemuslikkusega
Sihtväärtuste ja seotud vahe-eesmärkide põhjendus
R.1 on kohustuslik tulemusnäitaja. See hõlmab kõiki sektorile suunatud AKIS tegevusi tervikuna, sh
saadud nõuanne, osalemine koolitusel vms teadmussiirdele suunatud tegevuses, osalemine
innovatsioonikoostöös jne. Tulemusnäitaja abil saab hinnata nii huvi AKIS tegevuste vastu kui ka hinnata
teadmiste kättesaadavust sektorile. Sihttaseme määramisel on lähtutud MAK perioodi analoogsete
meetmete statistikast arvestades kavandatud eelarve piire. Vastavalt R.1 juhisele arvestatakse isikuid
topelt kui nad osalevad mitmes nõustamise, koolituse, teadmiste vahetamise või Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühma tegevuses.
R.2 hõlmab prognoositavat nõustajate arvu mitmesugustes sekkumise KNOW(78) 0.1 teadmussiirde
tegevustes, sh nõustajatele kohustuslikel koolitustel. Eestis on nn sertifitseeritud nõustajaid ca 100, kellest
60 on seni osalenud iga-aastaselt koolitustel. Sihtväärtuse määratlemisel on arvestatud asjaoluga, et
koolitusel osalemine on toetatava nõuandeteenuse pakkumise eelduseks ning et senised 60 aktiivset
nõustajat jätkavad; lisandub mitte-kohustuslikud teadmussiirde tegevused, mis samuti on nõustajatele
osalemiseks avatud. R2 all näidatakse ka nõustajate arvu COOP(77) 0.3 toetatavates innovatsioonikoostöö
projektides, kus nõustaja kaasamise kulu kaetakse projektitoetuse eelarvest. Prognoosi kohaselt
rahastatakse perioodil kokku kuni 8 suurt ja 20 väikest kootööprojekti ning ca 100 nn arendusvoucherit,
kokku ca 180 projekti. Eeldatavasti suurte ja väikeste innovatsiooniprojektide puhul üldjuhul kaasatakse
nõustajat (arvestuslikult ca 26 projekti puhul), osakutes nõustajate kaasamine saab olema tõenäoliselt
harvem,kuivõrd üldist innovatsiooninõustamist pakub sekkumine 0.2. R.2 alla on arvestatud ka sekkumise
0.2 nõuandetoetuse alla planeeritud nõustamisteenuseid pakkuvad nõustajad. Vastavalt R.2 juhisele kui
üks nõustaja pakub mitut erinevat nõustamistegevust, siisiga tegevused arvestatakse eraldi eesmärgi
ET 131 ET
osana.
R.28 sihttasemete seadmisel on tuginetud järgmistele kalkulatsioonidele:
Sekkumise KNOW (78) 0.1 raames on prognoositav ca 1200 mitmesugust teadmussiirde tegevust kogu
perioodi peale kokku, lisaks 100 voucherit igal aastal (kokku 600). Arvestades keskkonnateemade
horisontaalsust ja olulisust, võiks 50% tegevustest sisaldada puutumust R28-ga. Sekkumise 0.2 raames
prognoosime ca 1000 nõustamist aastas; samamoodi, arvestades keskkonnatemaatika horisontaalsust,
eeldame, et seda puudutatakse vähemalt 60% juhtudest. Sekkumise COOP(77) 0.3 alt prognoositakse
rahastada perioodil kokku kuni 8 suurt ja 20 väikest projekti ning ca 100 n-ö arendusvoucherit, kokku 180
projekti. Seni on domineerinud majanduslikud eesmärgid, otseselt keskkonnateemadel projekte vähem
(küll aga mitmeid kaudselt seotuid). Esmane prognoos oleks ca 50% toetatud innovatsiooniprojektide
koguarvust.
2.1.XCO.9 Rahaeraldise põhjendus
Eelarve planeerimisel on lähtutud eelmise perioodi eelarveloogikast ja väljamaksetest, kuivõrd ÜPP
strateegiakava sekkumiste raames on jätkuvalt toetatavad nii teadmussiirde-, nõuande- kui ka
innovatsioonitegevused. Teadmussiirde ja nõuandetegevuste ühine koordineerimine ning võimaluse
loomine n-ö segagruppidele (nõustajad ja tootjad koos) teadmussiirde tegevuste korraldamiseks annab
eelarve kasutamisel täiendavat paindlikkust.
ET 132 ET
2.2 Kontekstinäitajad ja muud väärtused, mida kasutati sihtväärtuste arvutamiseks
Taustanäitaja (tulemuslikkuse seire- ja Ajakohastatud Ajakohastatud
Baasväärtus Baasaasta Põhjendus/märkused Andmeallikas
hindamisraamistiku kood) väärtus aasta
Põhineb siseriiklikul maapiirkonna määratlusel
C.01 Maaelanikkond kokku – LEADER (R.38)
587 531,00 2020 521 093,00 2021 vastavalt maapiirkonna definitsioonile peatükis Eesti Statistikaamet
(Isik)
4.7.2.
Põhineb siseriiklikul maapiirkonna määratlusel
C.01b Maaelanikkond kokku – teenused ja taristu
587 531,00 2020 521 093,00 2021 vastavalt maapiirkonna definitsioonile peatükis Eesti Statistikaamet
(R.41) (Isik)
4.7.2.
C.05 Metsaala kokku (Hektarid) 2 581 265,00 2018
C.12 Põllumajandusettevõtete koguarv Uuendatud väärtus, mis on rohkem vastav
16 700,00 2016 11 369,00 2020 Eesti Statistikaamet
(Põllumajandusettevõte) tegelikule põllumajanduse olukorrale.
C.17 Kasutatav põllumajandusmaa kokku
988 410,00 2019
(Hektarid)
Uuendatud väärtus, Natura 2000 võrgus metsamaa
C.19 Põllumajandusmaa ja metsaala Natura 2000 ning põllu aluseks võetakse Eesti looduse Keskkonnaregister:
62 552,00 2018 391 471,00 2022
aladel kokku (Hektarid) infosüsteemis Natura 2000 alal kajastatud metsad Keskkonnaagentuur
ja põllud
C.23 Loomühikute arv kokku (Loomühikud) 279 330,00 2016
D.35 Mesitarude koguarv, mis on teatatud ELi
komisjonile: kava koostamise ajal kättesaadav 48 633,00 2020
viimase kolme aasta keskmine. (Mesilastarud)
ET 133 ET
2.3 Sihtväärtuste kava
2.3.1 Kokkuvõtlik tabel
Üldine
Tulemusnäitaja Erieesmärk 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
sihtväärtus
R.1 CU PR Tulemuslikkuse suurendamine teadmiste ja
innovatsiooni kaudu
Nende isikute arv, kes saavad kasu sellisest nõustamisest,
koolitusest, teadmiste vahetamisest või kes osalevad sellistes XCO 0 1 730 4 060 7 090 10 120 13 150 16 180 16 180
Euroopa innovatsioonipartnerluse töörühmades, mida toetatakse
ÜPP raames, et suurendada kestlikku majanduslikku, sotsiaal-,
keskkonna-, kliima- ja ressursitõhususe alast tulemuslikkust
R.2 CU Nõuande- ja teadmistevahetussüsteemide sidumine
Nende toetust saavate nõustajate arv, kes tuleb integreerida XCO 0 803 2 213 3 323 4 433 5 543 6 653 6 653
põllumajanduse teadmus- ja innovatsioonisüsteemidesse (AKIS)
R.3 CU Põllumajanduse digiteerimine
ÜPP kaudu digitaalsele põllumajandustehnoloogiale antavast 0,12 % 0,33 % 0,37 % 0,76 % 0,97 % 1,16 % 1,16 % 1,16 %
toetusest kasu saavate põllumajandusettevõtete osakaal SO2
R.3 Lugeja: Vastavat toetust saanud toetusesaajate arv 14 farm 38 farm 42 farm 86 farm 110 farm 132 farm 132 farm 132 farm
11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369
R.3 Nimetaja: Põllumajandusettevõtete koguarv 11 369 farm
farm farm farm farm farm farm farm
R.4 Sissetulekutoetuse sidumine standardite ja heade tavadega
Sissetulekutoetusega hõlmatud ja teatavate tingimuste täitmisega % 97,87 % 97,87 % 97,87 % 97,87 % 97,87 % % 97,87 %
seotud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
SO1 967 358 967 358 967 358 967 358 967 358
R.4 Lugeja: Tasustatud hektarite arv 0 ha 0 ha 967 358 ha
ha ha ha ha ha
988 410 988 410 988 410 988 410 988 410 988 410
R.4 Nimetaja: Kasutatav põllumajandusmaa kokku 988 410 ha 988 410 ha
ha ha ha ha ha ha
R.5 Riskijuhtimine
Toetust saanud ÜPP riskijuhtimisvahendeid omavate 0,07 % 0,07 % 0,07 % 0,07 % 0,07 % % % 0,07 %
põllumajandusettevõtete osakaal SO1
R.5 Lugeja: Vastavat toetust saavate põllumajandusettevõtete arv 8 farm 8 farm 8 farm 8 farm 8 farm 0 farm 0 farm 8 farm
R.5 Nimetaja: Põllumajandusettevõtete koguarv 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 farm
ET 134 ET
Üldine
Tulemusnäitaja Erieesmärk 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
sihtväärtus
farm farm farm farm farm farm farm
R.6 PR Toetuse ümberjaotamine väiksematele
põllumajandusettevõtetele
Keskmisest väiksema suurusega rahastamiskõlblikele 0,00 % 112,53 % 112,53 % 112,53 % 112,53 % 112,53 % 0,00 % 112,53 %
põllumajandusettevõtetele antava täiendava otsetoetuse protsent
hektari kohta (võrreldes keskmisega) SO1
R.6 Lugeja: Keskmine otsetoetus hektari kohta, mida maksti toetusesaajatele, 229 229 229 229 229
0 EUR/ha 0 EUR/ha 229 EUR/ha
kelle põllumajandusettevõtte suurus on alla keskmise EUR/ha EUR/ha EUR/ha EUR/ha EUR/ha
R.6 Nimetaja: Kõigile toetusesaajatele hektari kohta makstud keskmine 203 203 203 203 203
EUR/ha EUR/ha 203 EUR/ha
otsetoetus EUR/ha EUR/ha EUR/ha EUR/ha EUR/ha
R.8 Põllumajandusettevõtete toetamine spetsiifilistes sektorites
Nende põllumajandusettevõtete osakaal, mis saavad kasu
% 48,12 % 48,12 % 48,12 % 48,12 % 48,12 % % 48,12 %
tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusest, et suurendada
konkurentsivõimet, kestlikkust või parandada kvaliteeti
SO1
R.8 Lugeja: Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusega hõlmatud 5 471 5 471 5 471 5 471 5 471
0 farm 0 farm 5 471 farm
toetusesaajate arv farm farm farm farm farm
11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369
R.8 Nimetaja: Põllumajandusettevõtete koguarv 11 369 farm
farm farm farm farm farm farm farm
R.9 CU PR Põllumajandusettevõtete moderniseerimine
Ümberkorraldamiseks ja kaasajastamiseks, sh ressursitõhususe 0,44 % 1,92 % 2,68 % 3,77 % 4,86 % 5,54 % 6,17 % 6,17 %
suurendamiseks antavat investeeringutoetust saavate
põllumajandustootjate osakaal SO1, SO2
R.9 Lugeja: Vastavat toetust saavate toetusesaajate arv 50 farm 218 farm 305 farm 429 farm 553 farm 630 farm 701 farm 701 farm
11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369
R.9 Nimetaja: Põllumajandusettevõtete koguarv 11 369 farm
farm farm farm farm farm farm farm
R.10 CU PR Parem tarneahela korraldus
ÜPP raames toetust saavate tootjarühmades,
tootjaorganisatsioonides, kohalikel turgudel, lühikestes 1,89 % 2,55 % 2,77 % 3,17 % 3,25 % 3,43 % 3,56 % 3,56 %
tarneahelates ja kvaliteedikavades osalevate SO2, SO3
põllumajandusettevõtete osakaal
R.10 Lugeja: Vastavat toetust saavate toetusesaajate arv 215 farm 290 farm 315 farm 360 farm 370 farm 390 farm 405 farm 405 farm
R.10 Nimetaja: Põllumajandusettevõtete koguarv 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 farm
ET 135 ET
Üldine
Tulemusnäitaja Erieesmärk 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
sihtväärtus
farm farm farm farm farm farm farm
R.14 PR CO2 säilitamine mullas ja biomassis
Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud
kohustustega, mille eesmärk on vähendada heitkoguseid või % 73,00 % 75,07 % 76,13 % 77,78 % 79,12 % 2,02 % 79,22 %
säilitada süsiniku säilitamine või seda parandada (sealhulgas
püsirohumaa, püsiva taimkattega püsikultuurid, põllumajandusmaa SO4, SO5,
märg- ja turbaalal) SO6
721 524 742 032 752 468 768 800 782 000
R.14 Lugeja: Tasustatud hektarite arv 0 ha 20 000 ha 783 000 ha
ha ha ha ha ha
988 410 988 410 988 410 988 410 988 410 988 410
R.14 Nimetaja: Kasutatav põllumajandusmaa kokku 988 410 ha 988 410 ha
ha ha ha ha ha ha
R.15 CU Põllu- ja metsamajandusest ning muudest taastuvatest
energiaallikatest saadav taastuvenergia SO4 0 MW 0 MW 1 MW 1 MW 1 MW 1 MW 1 MW 1 MW
Toetatud investeeringud taastuvenergia, sealhulgas
bioressursipõhise energia tootmisvõimsusesse (megavattides)
R.16 CU Kliimaga seotud investeeringud
Nende põllumajandusettevõtete osakaal, kes saavad ÜPP
investeeringutoetust, millega aidatakse kaasa kliimamuutuste 0,00 % 0,55 % 0,69 % 0,83 % 1,06 % 1,18 % 1,35 % 1,35 %
leevendamisele ja nendega kohanemisele ning taastuvenergia või
biomaterjalide tootmisele
SO4
R.16 Lugeja: Nende põllumajandusettevõtete arv, kes saavad ühise
põllumajanduspoliitika raames investeeringutoetust, millega aidatakse kaasa
0 farm 63 farm 78 farm 94 farm 121 farm 134 farm 153 farm 153 farm
kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele ning taastuvenergia või
biomaterjalide tootmisele
11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369
R.16 Nimetaja: Põllumajandusettevõtete koguarv 11 369 farm
farm farm farm farm farm farm farm
R.18 CU Investeeringutoetus metsandussektorile SO4 0 EUR
700 000 2 500 000 4 500 000 7 100 000 9 100 000 10 500 000 10 500 000
Koguinvesteering metsandussektori tulemuslikkuse parandamiseks EUR EUR EUR EUR EUR EUR EUR
R.19 PR Muldade parandamine ja kaitse
Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud SO5, SO6 0,00 % 73,15 % 75,58 % 76,57 % 78,26 % 79,62 % 2,02 % 79,62 %
kohustustega, millega soodustatakse mulla majandamist, et
parandada mulla kvaliteeti ja elustikku (nt mullaharimise
ET 136 ET
Üldine
Tulemusnäitaja Erieesmärk 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
sihtväärtus
vähendamine, põllumajanduskultuuridest taimkate, külvikord,
sealhulgas liblikõieliste kultuuridega)
723 000 747 000 756 810 773 500 787 000
R.19 Lugeja: Tasustatud hektarite arv 0 ha 20 000 ha 787 000 ha
ha ha ha ha ha
988 410 988 410 988 410 988 410 988 410 988 410
R.19 Nimetaja: Kasutatav põllumajandusmaa kokku 988 410 ha 988 410 ha
ha ha ha ha ha ha
R.21 PR Vee kvaliteedi kaitse
Veekogude kvaliteedi parandamise toetust saavate kohustustega % 73,15 % 74,21 % 75,05 % 76,44 % 77,70 % % 77,70 %
hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
SO5, SO6
723 000 733 500 741 810 755 500 768 000
R.21 Lugeja: Tasustatud hektarite arv 0 ha 0 ha 768 000 ha
ha ha ha ha ha
988 410 988 410 988 410 988 410 988 410 988 410
R.21 Nimetaja: Kasutatav põllumajandusmaa kokku 988 410 ha 988 410 ha
ha ha ha ha ha ha
R.22 PR Toitainete säästlik haldamine
Toitainete parema haldamise toetust saavate kohustustega 0,00 % 49,07 % 49,17 % 49,25 % 49,37 % 49,37 % 0,00 % 49,37 %
hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
SO5
485 000 486 000 486 810 488 000 488 000
R.22 Lugeja: Tasustatud hektarite arv 0 ha 0 ha 488 000 ha
ha ha ha ha ha
988 410 988 410 988 410 988 410 988 410 988 410
R.22 Nimetaja: Kasutatav põllumajandusmaa kokku 988 410 ha 988 410 ha
ha ha ha ha ha ha
R.24 PR Pestitsiidide säästev ja vähendatud kasutamine
Kasutatava põllumaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud
erikohustustega, millega tagada pestitsiidide säästev kasutamine 0,00 % 24,66 % 25,39 % 26,12 % 27,47 % 28,81 % 0,00 % 28,81 %
eesmärgiga vähendada pestitsiididega kaasnevaid riske ja mõju,
näiteks pestitsiidide leket SO5, SO6
243 750 250 960 258 170 271 480 284 790
R.24 Lugeja: Tasustatud hektarite arv 0 ha 0 ha 284 790 ha
ha ha ha ha ha
988 410 988 410 988 410 988 410 988 410 988 410
R.24 Nimetaja: Kasutatav põllumajandusmaa kokku 988 410 ha 988 410 ha
ha ha ha ha ha ha
R.25 Keskkonnalase tegevuse tulemuslikkus
loomakasvatussektoris SO6 % 1,83 % 1,91 % 2,00 % 2,10 % 2,19 % % 2,19 %
Keskkonnakestlikkuse parandamise toetatud kulukohustustega
hõlmatud loomühikute osakaal
ET 137 ET
Üldine
Tulemusnäitaja Erieesmärk 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
sihtväärtus
R.25 Lugeja: Nende loomühikute arv, mille eest seotud makse tehti 0 LU 5 110 LU 5 345 LU 5 598 LU 5 858 LU 6 130 LU 0 LU 6 130 LU
279 330 279 330 279 330 279 330 279 330 279 330 279 330
R.25 Nimetaja: Loomühikute arv kokku 279 330 LU
LU LU LU LU LU LU LU
R.26 CU Loodusvaradega seotud investeeringud
ÜPP raames loodusvarade eest hoolitsemisega seotud tulusa ja % 2,93 % 3,67 % 5,14 % 6,61 % 6,61 % 7,33 % 7,33 %
mittetulusa investeeringu toetust saavate põllumajandusettevõtete
osakaal SO4
R.26 Lugeja: Vastavat toetust saavate põllumajandusettevõtete arv 0 farm 333 farm 417 farm 584 farm 751 farm 751 farm 833 farm 833 farm
11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369 11 369
R.26 Nimetaja: Põllumajandusettevõtete koguarv 11 369 farm
farm farm farm farm farm farm farm
R.27 CU Keskkonna- või kliimaalane tulemuslikkus
maapiirkondades tehtavate investeeringute kaudu SO4, SO5,
Keskkonnakestlikkust ning kliimamuutuste leevendamise ja 0 30 89 151 208 265 292 292
SO6, SO8
nendega kohanemise eesmärkide saavutamist toetavate tegevuste
arv maapiirkondades
R.28 CU Keskkonna- või kliimaalane tulemuslikkus teadmiste
ja innovatsiooni kaudu
Nende isikute arv, kes saavad kasu sellisest nõustamisest, XCO 0 704 1 470 2 285 3 100 3 865 4 590 4 590
koolitusest, teadmiste vahetamisest või kes osalevad sellistes
Euroopa innovatsioonipartnerluse töörühmades, mida toetatakse
ÜPP raames seoses keskkonna- või kliimaalase tulemuslikkusega
R.29 PR Mahepõllumajanduse arendamine
Mahepõllumajanduse jaoks ühise põllumajanduspoliitika raames % 20,23 % 20,74 % 21,25 % 22,26 % 23,27 % % 23,27 %
toetatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal, sh jaotus
korrashoiu ja ümberkujundamise vahel SO4, SO5,
SO6
200 000 205 000 210 000 220 000 230 000
R.29 Lugeja: Tasustatud hektarite arv 0 ha 0 ha 230 000 ha
ha ha ha ha ha
988 410 988 410 988 410 988 410 988 410 988 410
R.29 Nimetaja: Kasutatav põllumajandusmaa kokku 988 410 ha 988 410 ha
ha ha ha ha ha ha
R.30 PR Metsa säästva majandamise toetamine
Metsade kaitset ja ökosüsteemi teenuste majandamist toetavate SO4, SO6 0,00 % 2,63 % 2,63 % 2,63 % 2,62 % 2,62 % 0,00 % 2,62 %
kohustustega seotud metsamaa osakaal
ET 138 ET
Üldine
Tulemusnäitaja Erieesmärk 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
sihtväärtus
R.30 Lugeja: Tasustatud hektarite arv 0 ha 67 875 ha 67 863 ha 67 838 ha 67 752 ha 67 757 ha 0 ha 67 757 ha
2 581 265 2 581 265 2 581 265 2 581 265 2 581 265 2 581 265 2 581 265
R.30 Nimetaja: Metsaala kokku 2 581 265 ha
ha ha ha ha ha ha ha
R.31 PR Elupaikade ja liikide säilitamine
Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud 0,00 % 73,00 % 75,07 % 76,13 % 77,78 % 79,12 % 2,02 % 79,12 %
kohustustega, millega toetatakse elurikkuse säilitamist või
taastamist, sealhulgas suure loodusväärtusega põllumajandustavad SO5, SO6
721 524 742 032 752 468 768 800 782 000
R.31 Lugeja: Tasustatud hektarite arv 0 ha 20 000 ha 782 000 ha
ha ha ha ha ha
988 410 988 410 988 410 988 410 988 410 988 410
R.31 Nimetaja: Kasutatav põllumajandusmaa kokku 988 410 ha 988 410 ha
ha ha ha ha ha ha
R.33 Natura 2000 võrgustiku haldamise parandamine
Toetust saavate kohustustega hõlmatud osa kogu Natura 2000 % 8,40 % 8,63 % 9,35 % 9,84 % 10,35 % % 10,35 %
võrgustiku alast
SO6
R.33 Lugeja: Asjaomaste kohustustega hõlmatud hektarid Natura 2000 aladel 0 ha 32 872 ha 33 779 ha 36 592 ha 38 520 ha 40 500 ha 0 ha 40 500 ha
391 471 391 471 391 471 391 471 391 471 391 471
R.33 Nimetaja: Põllumajandusmaa ja metsaala Natura 2000 aladel kokku 391 471 ha 391 471 ha
ha ha ha ha ha ha
R.34 PR Maastikule iseloomulike vormide säilitamine
Maastikuelementide, sealhulgas hekkide ja puude jaoks ette nähtud % 0,25 % 0,26 % 0,27 % 0,28 % 0,29 % % 0,29 %
toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava
põllumajandusmaa osakaal SO6
R.34 Lugeja: Maastikuelementide, sealhulgas hekkide ja puude jaoks ette nähtud
0 ha 2 500 ha 2 600 ha 2 700 ha 2 800 ha 2 900 ha 0 ha 2 900 ha
toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatav põllumajandusmaa
988 410 988 410 988 410 988 410 988 410 988 410
R.34 Nimetaja: Kasutatav põllumajandusmaa kokku 988 410 ha 988 410 ha
ha ha ha ha ha ha
R.35 CU Mesilastarude säilitamine 11,31 % 19,74 % 21,80 % 24,06 % 26,11 % 26,11 % 26,11 % 26,11 %
ÜPPst toetatavate mesilastarude osakaal
SO2, SO6, 5 500 9 600 10 600 11 700 12 700 12 700 12 700 12 700
R.35 Lugeja: Nende mesilastarude arv, mille eest seotud makse tehti SO9 beehives beehives beehives beehives beehives beehives beehives beehives
R.35 Nimetaja: Mesitarude koguarv, mis on teatatud ELi komisjonile: kava 48 633 48 633 48 633 48 633 48 633 48 633 48 633 48 633
koostamise ajal kättesaadav viimase kolme aasta keskmine. beehives beehives beehives beehives beehives beehives beehives beehives
R.36 CU PR Põlvkondade vahetus SO7 0 233 391 550 708 866 899 899
ET 139 ET
Üldine
Tulemusnäitaja Erieesmärk 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
sihtväärtus
Ühise põllumajanduspoliitika raames sisseseadmistoetust saavate
noorte põllumajandustootjate arv, sealhulgas sooline jaotus
R.37 CU Majanduskasv ja töökohad maapiirkondades SO7, SO8 0 273 551 800 1 048 1 216 1 249 1 249
ÜPP projektides toetatud uued töökohad
R.38 CU Hõlmatus programmiga LEADER 95,95 % 95,95 % 95,95 % 95,95 % 95,95 % 95,95 % 95,95 % 95,95 %
Kohalike arengustrateegiatega hõlmatud maarahvastiku osakaal
R.38 Lugeja: Programmist LEADER rahastatavatesse kohalikesse SO8 500 000 500 000 500 000 500 000 500 000 500 000 500 000 500 000
tegevusrühmadesse kuuluva maaelanikkonna osakaal programmiperioodil person person person person person person person person
521 093 521 093 521 093 521 093 521 093 521 093 521 093 521 093
R.38 Nimetaja: Maaelanikkond kokku – LEADER (R.38)
person person person person person person person person
R.39 CU Maamajanduse arendamine SO1, SO2,
Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud maaettevõtete arv, SO3, SO8 0 35 109 176 230 283 338 338
sealhulgas biomajandusettevõtted
R.43 PR Antimikroobikumide kasutamise piiramine
Antimikroobikumide kasutamist piiravate toetatud meetmetega 0,00 % 18,21 % 21,27 % 22,72 % 20,93 % 19,16 % 0,00 % 22,72 %
(ennetamine/vähendamine) seotud loomühikute osakaal SO9
R.43 Lugeja: Nende loomühikute arv, mille eest seotud makse tehti 0 LU 50 872 LU 59 410 LU 63 458 LU 58 458 LU 53 506 LU 0 LU 63 458 LU
279 330 279 330 279 330 279 330 279 330 279 330 279 330
R.43 Nimetaja: Loomühikute arv kokku 279 330 LU
LU LU LU LU LU LU LU
R.44 PR Loomade heaolu parandamine
Loomade heaolu parandamise toetatud meetmetega hõlmatud 0,85 % 33,62 % 35,15 % 36,93 % 38,25 % 39,11 % 18,65 % 39,29 %
loomühikute osakaal
SO9
103 166 106 838 109 245
R.44 Lugeja: Nende loomühikute arv, mille eest seotud makse tehti 2 373 LU 93 913 LU 98 195 LU 52 085 LU 109 745 LU
LU LU LU
279 330 279 330 279 330 279 330 279 330 279 330 279 330
R.44 Nimetaja: Loomühikute arv kokku 279 330 LU
LU LU LU LU LU LU LU
ET 140 ET
2.3.2 Kavandatud sekkumised ja väljundid, mis on otseselt ja märkimisväärselt
seotud tulemusnäitajatega
Vt tabel SFC2021 rakenduses
2.3.3 Kooskõla strateegias „Talust taldrikule“ ja ELi elurikkuse strateegias
aastani 2030 sätestatud liidu 2030. aasta eesmärkidega ja osalus nendes
eesmärkides
ÜPP strateegiakava kujundamisel on arvesse võetud Eesti põllumajanduse praegust olukorda, mõju
keskkonnale ning rohelise kokkuleppe, Talust taldrikule strateegia, EL elurikkuse strateegia ja Eesmärk
55 sihte. Strateegias Talust taldrikule on seatud ELi tasandil ambitsioonikad eesmärgid, et piirata väetiste
ja pestitsiidide kasutamist ning toitainete kadu. Hoolimata sellest, et riiklik veeseadus reguleerib
põllumajandust juba üsna laialt ning väetiste ja taimekaitsevahendite kasutamine on Eestis üks EL
madalamaid, aitame strateegiakavaga täiendavalt kaasa EL strateegiliste eesmärkide saavutamisele,
toetades erinevaid keskkonnasõbralikke tavasid, mis muuhulgas piiravad pestitsiidide ja väetiste
kasutamist (nt mahepõllumajandus, põllumaa muutmine rohumaadeks, laiemad puhverribad, liblikõieliste
ja vahekultuuride kasvatamine, glüfosaadi mittekasutamine, taimekaitsevahendite piiratud kasutamine,
mullaproovid, orgaanilise multši kasutamine, elektroonne põlluraamatu pidamine ja toitainete bilanss ning
koolitused). Oleme juba lähedal mahepõllumajanduse 25% eesmärgile (23%) ja edaspidi suureneb
mahepõllumajanduse eelarve uueks programmiperioodiks veelgi, lisaks on mahepõllumajandustootjatel
erinevalt lõppenud perioodist võimalik liituda enamike teiste keskkonnatoetustega. Antibiootikumide
kasutamise vähendamisele aitavad kaasa loomade heaoluga seotud sekkumised, millest üks on suunatud
just karja tervise parandamisele. Elurikkuse strateegia eesmärkide täitmisele panustavad mitmed toetused,
nt suunates hoidma ja rajama maastikuelemente, parandama liikide, sealhulgas meemesilaste ja
tolmeldajate olukorda ning pakkudes muid ökosüsteemiteenuseid. Põllumajanduse kasvuhoonegaaside
vähendamiseks ja kliimaneutraalsuse suurendamiseks valmistame ette riiklikku skeemi, et toetada
põllumajandustootjaid oma ettevõtetes CO2-auditite tegemisel. Nende auditite tulemused ja soovitused on
olulised ka ÜPP strateegiakava investeeringute sekkumise kavandamisel. Investeeringutega toetatakse
muuhulgas erinevaid kliimainvesteeringuid, nt taastuvenergialahenduste rajamist või ressursitõhususe
parandamist.
Digiühiskonna arengukava 2030[1] kohaselt on 2021. aasta seisuga maapiirkondades hinnanguliselt 120
000 majapidamist ja ettevõtet ilma kiire püsiühenduseta. Neist üle 45 000 saab 2023. aasta lõpuks
valguskaablipõhise juurdepääsuvõrgu, mis vastab ELi 2025. aasta gigabitiühiskonna eesmärkidele. Siiski
jääb peale seda turutõrkepiirkondadesse ehk nn valgesse alasse veel vähemalt 75 000 aadressi, mis
vajavad riigi- ja sideettevõtjate koostöös tehtavaid investeeringuid. Aastatel 2021 kuni 2027 on Vabariigi
Valitsus otsustanud toetada püsiühenduste rajamist turutõrkepiirkondades kokku 69,29 miljoni euroga,
millest 24 mln eurot on taasterahastu NextGenerationEU (ehk Recovery and Resilience Facility, RRF)
vahendid ja 45 mln eurot on Euroopa Regionaalarengufondi (ERF) vahendid. Dubleerimise vältimiseks ei
planeerita ÜPP strateegiakavas eraldi sekkumist maapiirkonnas lairiba ühenduse arendamiseks.
[1] https://www.mkm.ee/digiriik-ja-uhenduvus/digiuhiskonna-arengukava-2030
ET 141
3 Strateegia järjepidevus ja vastastikune täiendavus
3.1 Ülevaade keskkonna- ja kliimaaspektidest
3.1.1 Kirjeldus tingimuslikkuse üldisest panusest artikli 6 lõike 1 punktides d, e ja f
sätestatud keskkonna- ja kliimaalaste erieesmärkide saavutamisse
Tingimuslikkus seob kõik IAKS sekkumised ÜPP strateegiakava määruse III lisas nimetatud veekaitse,
elurikkuse, toiduohutuse, loomade identifitseerimise ja registreerimise, loomahaiguste,
taimekaitsevahendite säästva kasutamise ning loomade heaolu, samuti ja töökeskkonna nõuete täitmisega.
Kohustuslike majandamisnõuete puhul seotakse tingimuslikkuse süsteemi valdkondlikud Euroopa Liidu
või riigisiseste õigusaktide nõuded. Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded
kehtestatakse vastavate EL standardite alusel riigisiseselt.
Arvestades, et tingimuslikkuse nõuete täitmine on kõigi pindala- ja loomatoetuste, sh
põhisissetulekutoetuse eelduseks, on tingimuslikkuse maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis
hoidmise standardite kehtestamisel arvestatud tasakaaluga keskkonna ja põllumajandustootjate
majanduslike võimaluste vahel. Nõuete loetelu on strateegiakava peatükis 3.4. Maa heas põllumajandus-
ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded kehtestatakse maaeluministri määrusega. Tegevused, mille
keskkonnakasu on küll oluline, kuid mille täitmisega kaasnevad olulised kulutused või jääb tulu saamata,
täiendavad tingimuslikkuse nõudeid ökokavade või põllumajanduskeskkonnatoetuste kaudu.
Lisaks toetuse saamise nõuetele peavadkliima ja keskkonnakavade ehk ökokavade ning keskkonna-,
kliima- ja muude halduskohustustega seotud toetuste (mulla- ja veekaitsetoetus, pärandniidu hooldamise
toetus, väärtuslike püsirohumaade säilitamise toetus, kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus,
ohustatud tõugu looma pidamise toetus, loomade heaolu toetus, mahepõllumajandusliku loomakasvatuse
toetus, loomade tervist edendavate kõrgemate majandamisnõuete toetus) taotlejad oma
põllumajanduslikus majapidamises või tegevuses järgima tingimuslikkuse nõudeid.
Uuel perioodil laiendatakse ja täiendatakse tingimuslikkuse nõudeid, mis on põllumajandustootjatele
pindala- ja loomatoetuste saamisel kohustuslikuks eelduseks. Kohustuslikke majandamisnõudeid
laiendatakse veekaitsenõuete osas, kus üsna ambitsioonikast Eesti veeseadusest tulenevate
veekaitsemeetmete pikk loetelu on seotud tingimuslikkuse süsteemiga. Maa heas põllumajandus- ja
keskkonnaseisundis hoidmise standardite loetelu on samuti pikendatud ning oleme juhindunud
põhimõttest, et nõuded peavad vastama keskkonnaeesmärgile ja olema samal ajal halduskoormuse suhtes
proportsionaalsed. Näiteks rakendatakse aastakümneid kehtinud siseriiklikust õigusest tulenevalt GAEC
4s (puhverribade rajamine vooluveekogude ääres) veekogu 10-20 m veekaitsetsoonis ja 1 m väikestele
kraavidel,tavapärase pestitsiidide ja väetiste kasutamise keelu asemelpõllumajandustootmist oluliselt
piiravat majandustegevuse keeldu.
3.1.2 Ülevaade vastastikusest täiendavusest artikli 31 lõikes 5 ja artikli 70 lõikes 3
osutatud asjakohaste lähtetingimuste, tingimuslikkuse ning keskkonna- ja
kliimaeesmärke käsitlevate eri sekkumiste vahel
Strateegiakavas on keskkonnateemadele lähenetud terviklikult. Mitte ainult erieesmärkide 4, 5 ja 6
sekkumised ei panusta keskkonnahoidu, vaid keskkonnaelemente on ka mitmes teiste erieesmärkide
kaudu kujundatud sekkumistes. Tingimuslikkus seob juba baasina mitmete toetuste täies mahus maksmise
maakasutuse, põllumajandustootmise ja põllumajandusliku tegevusega seotud keskkonnanõuete
järgimisega. Kõigi ökokavade ja põllumajanduskeskkonna sekkumiste eelduseks on ka vastavate
baasnõuete täitmine.
Olulisemad keskkonnaeesmärgiga sekkumised on strateegiakava I samba ökokavad (Euroopa Parlamendi
ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artikkel 31 ning põllumajanduskeskkonnatoetused (artikkel 70).
ET 142
Neid sekkumisi toetavad omakorda bioressursside väärindamise toetus ning põllu- ja metsamajanduse
keskkonnainvesteeringud (artiklid 73 ja 74), Natura 2000 erametsade toetus (artikkel 72) ning mitmed
teadmussiirde- ja nõuandetoetused (artikkel 78).
Enamasti on iga keskkonna erieesmärgi ökokaval või põllumajanduskeskkonna sekkumistel mõju mitmele
keskkonnavaldkonnale. Nii näiteks on elurikkuse eesmärgiga (EE6) väärtuslike püsirohumaade
säilitamisel mullaharimise puudumise kaudu hea mõju kliimavaldkonnale (EE4) ning ekstensiivse
maakasutuse meetmena aitab sekkumine vähendada väetiste kasutamist (EE5). Põllumajanduskeskkonna
hea seisundi säilitamisel on oluline jätkata keskkonnateadlikkuse suurendamist. Seetõttu seotakse mitmete
sekkumiste saamine jätkuvalt kohustusliku koolituse nõudega.
Kõige ulatuslikumad sekkumised on keskkonnasõbraliku majandamise ning mahepõllumajanduse
ökokavad. Keskkonnasõbraliku majandamise ökokava on mitmetasandiline toetusskeem, mille
põhitoetuspaketis tuleb täita mitmeid põllumajanduskeskkonnanõudeid koos, kuid seda tehes saab
täiendavalt valida lisatoetusi. Samuti on keskkonnasõbraliku majandamise toetus avatud mahetootjatele, et
ka neil oleks võimalus rakendada põllumajanduskeskkonnale kasulikke praktikaid, mida ei hõlma
mahepõllumajandusliku tootmise kohustuslikud nõuded. Mahepõllumajanduse ökokava kaudu toetatakse
mahepõllumajandusliku taimekasvatuse nõuete täitmist. Põllumajanduskeskkonnatoetustest on suurima
eelarvega poollooduslike koosluste hooldamise toetus.
Põllumajandusmaa (umbes 1 miljon hektarit) katab ligi veerandi Eesti maismaast, suurima osa
moodustavad metsad (üle poole pindalast). Põllumajandusmaad kasutatakse pigem ekstensiivselt –
põllumajandusmaa osakaal inimese kohta on EL kõrgeim, loomkoormus üks madalamaid. Samal ajal on
loomkoormus ja maakasutus riigi sees ebaühtlase intensiivsusega. Ligi veerand põllumajandusmaast
(23%) majandatakse mahepõllumajanduslikult ja tootmisisendite kasutus on võrreldes teiste EL riikidega
üks madalamaid. Kuigi taimekaitsevahendite ja väetiste kasutamine on viimase kahekümne aasta jooksul
suurenenud, kasutame oma loodusvarasid väga hoolikalt. Eesti Maaülikooli arvutuste kohaselt kasutati
2019. aastal EL põllumajandusmaal keskmiselt 3,78 kg/ha taimekaitsevahendeid. Eestis oli see näitaja 5,9
korda väiksem (st 0,64 kg/ha). 2019. aastal oli mineraalsete lämmastikväetise keskmine kasutus ELis 106
kg/ha. Eestis oli väetiste kasutamine ELi keskmisest juba 61% väiksem (42 kg/ha). Ajavahemikus 2010–
2020 vähenes loomakasvatuses kasutatavate antimikroobikumide müük 30% võrra. Eestis müüdi 2020.
aastal põllumajandusloomade raviks antimikroobikume 49,2 mg PCU-d, mis on väiksem kui hiljuti
uuritud Euroopa riikide mediaantase. ELis vähenes põllumajanduse kasvuhoonegaaside heide aastatel
2000–2019 7%. Eesti põllumajanduse kasvuhoonegaaside heide moodustas 2019. aastal 0,4% ELi
koguheitest. Põllumajanduse kasvuhoonegaaside heide ELi põllumajandusmaa kohta oli 2019. aastal
keskmiselt 2,37 t/ha. Eestis oli vastav näitaja 1,51 t/ha.
Meil on soodsad tingimused keskkonnasõbralikuks põllumajanduseks ja toiduainete tootmiseks, kuid see
tähendab ka seda, et praeguse ökoloogilise seisundi säilitamine on iseenesest suur väljakutse. Seetõttu
keskendume ÜPP strateegiakava sekkumisstrateegias põllumajanduse hea keskkonnaseisundi
säilitamisele, keskkonna- ja kliimajalajälje vähendamisele ning jätkusuutliku tasakaalu leidmisele toiduga
kindlustatuse ja põllumajandussektori konkurentsivõimega.
ÜPP strateegiakava kogueelarve on ligi 1,6 miljardit eurot (EAGFi panus 1 miljard eurot, EAFRD panus
440 miljonit eurot). ÜPP strateegiakava eelarvest on suunatud 28% (446 miljonit eurot) erieesmärkidele
4–6, mis aitavad kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele ja edendavad kestlikku
arengut ning mulla, vee ja muude loodusvarade, elurikkuse, ökosüsteemi teenuste, elupaikade ja maastike
tõhusat majandamist. ÜPP strateegiakavade määruse (EL) 2021/2115 kohaselt tuleb vähemalt 25 %
otsetoetustest reserveerida ökokavadele. Eesti on otsustanud ambitsioonikama lähenemisviisi kasuks,
eraldades otsetoetustest ökokavadele 28%. Oleme selle valiku teinud hoolimata sellest, et see vähendab
veelgi põllumeeste põhisissetuleku taset, mis on Eestis on üks EL väiksemaid. Eesti tegi selle rohelise
valiku, sest ÜPP esimese samba eelarve kui oluline põllumajanduse rahastamisvahend aitab
põllumajandustootjatel rohepööret ellu viia. Sama kehtib EAFRD rahastamise kohta, kus
ET 143
keskkonnarahastuse miinimumlävend on Eesti poolt ületatud ja ambitsioonikas 38 % eelarvest on
suunatud erieesmärkidele 4–6 ja loomade heaolule. Võrreldes programmiperioodiga 2014–2020 suureneb
enamike keskkonnasekkumiste rahastamine. Näiteks mahepõllumajanduse rahastamine suureneb aastatel
2021–2027 rohkem kui 60 miljoni euro võrra ja lisaks on mitmed keskkonnasekkumised edaspidi avatud
ka mahepõllumajandustootjatele (perioodil 2014–2020 ei saanud mahepõllumajandustootjad mitmed
keskkonnameetmeid taotleda).
Esimesest sambast rakendame viit erinevat ökokava, millest kolm on täiesti uued sekkumised. Ökokavad
hõlmavad nii laiemaid, erinevatele keskkonnaaspektidele mõõdukalt panustavaid sekkumisi, kui ka
spetsiifilisemaid, vaid teatud keskkonnaküsimusi käsitlevaid sekkumisi. suunatud Seejuures panustavad
konkreetsetele valdkondadele just uued sekkumised rahastatakse, mid rahastatakse kokku 40 miljoni euro
ulatuses: ökoalasd (ÖK3), ökosüsteemi teenuste säilimine (ÖK4) ning mesilaste korjealad (ÖK5).
Jätkatakse keskkonnasõbraliku majandamise toetuse (ÖK1) ja mahepõllumajandusliku toetuse (ÖK2)
rakendamist. Keskkonnasõbraliku majandamise toetus (ÖK1) on üks suurema sihttasemega (485 000 ha)
keskkonnatoetusi, mille põhitegevus koosneb mitmetest nõuetest, mida peab taotleja nö tervikpaketina
järgima. Põhitegevusega liitudes on samas võimalik piiramatult valida juurde erinevaid uusi lisatoetusi:
vahekultuuri kasvatamine, happeliste muldade lupjamine, aiakultuuridel orgaanilise multši kasutamine ja
haljasväetiskultuuri kasvatamine ning köögiviljakultuuride mitmeliigilisel väikesel põllul viljelemine.
Ka teises sambas on lai valik keskkonna, kliima ja loomade heaoluga seotud sekkumisi. Jätkame turvas- ja
erodeeritud muldade rohumaana hoidmise toetuse ja kohalike sortide ja tõugude toetamisega. Rakendame
uut sekkumist väärtusliku püsirohumaa säilitamiseks, mille eelarve on 8 miljonit eurot ja mida
rakendatakse väljaspool kaitstavaid alasid asuvatel pärandniitudel ja ekspertide poolt väärtuslikuks
püsirohumaaks inventeeritud püsirohumaadel. Pinnaveekaitseks töötasime välja uue veekaitsevööndi
laiendamise sekkumise. Teises sambas soodustame samuti uusi loomade heaoluga seotud sekkumisi, mis
arvestavad loomade kõrgemate karjatervise või heaolustandarditega, sh mahepõllumajanduslikult
peetavatel loomadel, ning soodustavad koostööd loomahaiguste tõrjeprogrammide valdkonnas. Neid
sekkumisi rahastatakse 20 miljoni euro ulatuses.
I ja II samba jätkuvate keskkonnasekkumiste puhul väljendub suurem keskkonnaambitsioon täiendavates
nõuetes, võimaluses valida juurde erinevaid lisategevusi (ÖK 1) ning seniste piirkondlike meetmete
üleriigilises rakendamises (KK 4).
Selleks, et aidata põllumajandustootjatel rohepööret ellu viia, toetame tagastamatu abi kaudu üksnes
mittetootlikke investeeringuid, millel on positiivne mõju ka keskkonnale. Kõiki teisi investeeringuid
rahastatakse rahastamisvahenditest.
Põllumajanduskeskkonna sekkumiste puhul reguleeritakse kohustuse vähendamise, suurendamise,
üleandmise ja asendamise kord ministri määrusega. Samuti on maaeluministril õigus kehtestada
ökokavade ja põllumajanduskeskkonna sekkumistes kohustuste kohandamiseks täpsemad tingimused.
Ökokavade ja põllumajanduskeskkonna sekkumiste toetuste ühikumäärade arvutused on koostanud
Põllumajandusuuringute Keskuse maamajanduse analüüsi osakond, kes on valdkondlike
ekspertteadmistega ning oma tööülesannete täitmisel sõltumatu ÜPP kava rakendamise eest vastutavast
asutusest. Arvutustes on kasutatud Eesti Statistikaameti ja FADN andmebaasi andmeid, Eesti
Taimekasvatuse Instituudi, Põllumajandusuuringute Keskuse, Põllumajanduse Registrite- ja
Informatsiooni Ameti, Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli, Eesti Maakarja Kasvatajate Seltsi,
Eesti Hobusekasvatajate Seltsi, Kihnu Maalambakasvatajate Seltsi, Keskkonnaameti, Pärandkoosluste
kaitse ühingu, Eesti Rakendusuuringute Keskuse CentAR OÜ, Riigimetsa Majandamise Keskuse,
Consultare OÜ, Põllumajanduse- ja toiduameti, Keskkonnainvesteeringute keskuse jt. pädevate asutuste
andmeid, teadusuuringute andmeid ning erinevaid sh põllu- ja maamajanduse
konsulentide,teadlaste eksperthinnanguid, kui neis valdkondades ei ole uuringuid teostatud või statistikat
kogutud. Kasutatud on viimaseid andmeid, mis arvutuste tegemise ajal kättesaadavad olid ning võimalusel
ka viimase kolme aasta keskmisi näitajaid. Arvutustes on arvestatud võimalikku kattuvust tingimuslikkuse
nõuetega ja kohustuslike tegevuste toetamine on seeläbi välistatud. Topelttoetamise vältimiseks on
toetusõiguslikkuse nõuetega välistatud teatud sekkumiste üheaegne taotlemine või kehtestatud erinevad
ET 144
ühikumäärad (näiteks mahepõllumajandustootjatele sekkumiste puhul, kus mõned nõuded sekkumise
paketis on mahepõllumajanduse nõuded). Enamike ökokavade ja põllumajanduskeskkonna toetuste puhul
kompenseeritakse saamata jäänud tulu ja lisakulutused osaliselt.
3.1.3 Selgitus selle kohta, kuidas saavutada artiklis 105 sätestatud suurem üldine
panus
Eesti lähtub strateegiakava keskkonnameetmete disainis oma keskkonnaseisundist ning roheleppe,
eelkõige elurikkuse strateegia, Talust taldrikule strateegia ning metsastrateegia eesmärkidest, vähendades
põllumajanduse keskkonna- ja kliimaalast jalajälge, samal ajal tagades toiduga kindlustatuse ja
põllumajanduse konkurentsivõime ning säilitades metsade elurikkust ja tõhustades metsade säästvat
majandamist kliimamuutustele vastupidava puistu kujundamisega. Seetõttu jätkuvad mitmed ennast
õigustanud keskkonnatoetused väiksemate või suuremate muudatustega ka strateegiakavas. Näiteks
jätkatakse piirkondliku veekaitsetoetusega, kuid see laieneb edaspidi lisaks tundliku põhjaveega aladele ka
pinnaveekogudele, mille ääres rakendatakse veeseadusega võrreldes laiemaid veekaitsevööndeid.
Sealjuures toetatakse mõnel juhul ka selliseid jätkuvaid tegevusi, mille tulemus on seni makstud toetuse
kaasabil küll saavutatud, kuid mille mõju ei pruugi toetusteta olla püsiv. Ka roheleppe strateegiate
eesmärkide saavutamisel on oluline, et arvestataks riikide seniseid tulemusi ning ollakse paindlik.
Lisaks sellele pakutakse välja mitmeid uusi keskkonnasekkumisi. Kui seni on maaelu arengukavade kaudu
juba pööratud suurt rõhku mulla- ja veekeskkonnale ja keskkonnahoidlikele majandamispraktikatele, siis
mitmed strateegiakava uued sekkumised on suunatud just elurikkusele (ökoalad, väärtuslikud
püsirohumaad, ökosüsteemi teenused jms) ning kliimale (põllumajandusmaade lupjamine). Mõningate
kohendustega jätkuvad elurikkuse eesmärgiga pärandniitude hooldamise, kohalike sortide ja ohustatud
loomatõugude ning mesilaste korjealade toetused.
Põllumajandusuuringute Keskus on põllumajanduskeskkonna meetmete hindamise ning selleks vajalike
uuringute ja seire läbiviijaks olnud alates maaelu arengukavade rakendamisest ning on perioodil 2014–
2020 MAK-i 3. prioriteedi loomade heaolu toetuse ning 4. ja 5. prioriteedi meetmete hindajaks.
Põllumajanduskeskkonna toetuste hindamise iga-aastaste aruannetega on võimalik tutvuda
Põllumajandusuuringute Keskuse kodulehel.
ÜPP strateegiakava aitab kaasa roheleppe, EL elurikkuse strateegia, „Talust taldrikule“ strateegia
ja „Eesmärk 55“ eesmärkide saavutamisele.
ÜPP strateegiakava rohelise struktuuri kujundamisel oleme arvesse võtnud Eesti põllumajanduse
olukorda, selle mõju meie keskkonnaseisundile ja roheleppe, „Talust taldrikule“, EL elurikkuse strateegia
ning „Eesmärk 55“ eesmärkide saavutamisele. Strateegias „Talust taldrikule“ on seatud ELi tasandil
ambitsioonikad väetiste ja pestitsiidide kasutamist piiravad ning toitainete kadu vähendavad eesmärgid.
Hoolimata sellest, et Eesti veeseadus reguleerib põllumajanduslikku tegevust juba üsna ulatuslikult ning
väetiste ja taimekaitsevahendite kasutamine on Eestis üks EL madalamaid, aitame strateegiakava
sekkumistega täiendavalt kaasa EL strateegiliste eesmärkide saavutamisele, toetades erinevaid
pestitsiidide ja väetiste kasutamist piiravaid keskkonnasõbralikke tavasid (nt mahepõllumajandus,
põllumaa muutmine rohumaadeks, laiemad puhverribad, liblikõieliste ja vahekultuuride kasvatamine,
glüfosaadi mittekasutamine, taimekaitsevahendite piiratud kasutamine, mullaproovide analüüsimine,
orgaanilise multši kasutamine, koolitused). Oleme juba lähedal mahepõllumajanduse 25 % eesmärgile (23
%). Uuel proghrammiperioodil suureneb mahepõllumajanduse eelarve veelgi ja lisaks on
mahepõllumajandustootjatel võimalik senise perioodiga võrredes liituda enamike teiste
keskkonnatoetustega. Antibiootikumide kasutamise vähendamisele aitavad kaasa loomade heaoluga
seotud sekkumised, millest üks on suunatud karja tervise parandamisele. Elurikkuse strateegia eesmärkide
täitmisele panustavad mitmed toetused, suunates nt hoidma ja rajama maastikuelemente, parandama
liikide, sealhulgas mesilaste ja teiste tolmeldajate olukorda ning pakkudes muid ökosüsteemiteenuseid.
Põllumajandusest tuleneva kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks ja kliimaneutraalsuse suurendamiseks
valmistame ette riiklikku skeemi, et toetada põllumajandustootjaid oma ettevõtetes CO2-auditite
ET 145
tegemisel. Nende auditite tulemused ja soovitused on olulised ka ÜPP strateegiakava investeeringute
sekkumise kavandamisel. Investeeringutega toetatakse muuhulgas erinevaid kliimainvesteeringuid, nt
taastuvenergialahenduste rajamist või ressursitõhususe parandamist.
Komisjoni soovitusi on põhjalikult käsitletud
Toitainetete tõhusa kasutamise toetmist käsitletakse ÜPP strateegiakava keskkonnastruktuuri eri
elementide kaudu – erinevate keskkonnasõbralike praktikate soodustamine, kõige tundlikumatel aladel
asuva põllumaa maakasutuse muutmine ja jätkuv hoidmine püsirohumaana, liblikõieliste kultuuride
kasvatamine, vahekultuuride toetamine, taimekaitsevahendite kasutamise piiramine, ökoalade rajamine,
mahepõllumajanduse toetamine, keskkonnainvesteeringud täppispõllumajandusse, koolitus. Loomade
soolesisesest fermentatsioonist tuleneva kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks toetame
keskkonnainvesteeringuid sõnnikukäitlusse ja soodustame veiste ja hobuste keskkonnasõbralikku
karjatamist, millel on mh positiivne mõju mulla orgaanilise süsiniku varu säilimisele ja rohumaadega
seotud elurikkusele. Eesti põllumajanduslikus kasutuses olevate turvasmuldade piisav kaitse tagatakse
mullakaitse meetmega, kus tuleb säilitada senised rohumaad, millel on lubatud vaid minimaalne harimine
või kus seni põllumaana kasutusel olnud maa tuleb hoida edaspidi rohukamaras. Investeeringutega
piirame turbaalade kuivendamise intensiivsust ja soodustame veetaseme tõstmise investeeringuid. Me
plaanime toetada metsas õigeaegset hooldusraiet ja metsataimlate arendamist, et mets oleks terve ja
kohaneks kliimamuutustega. Samuti oleme ette näinud toetuse Natura 2000 metsaaladele elurikkuse
suurendamiseks. Pärandniitude (PLK) tõhusaks hooldamiseks on praeguse perioodiga võrreldes ette
nähtud ambitsioonikam sekkumine. Samuti on pärandniidud edaspidi BISS toetuse õiguslikud. ÜPP
strateegiakavaga toetame elurikkust toetavate mitmekesiste maastikuelementide laiemat esinemist,
rakendades selleks uusi ökokavasid: ökoalad (maastikuelemendid) ja ökosüsteemi teenuste säilimine. II
samba raames kavandatakse uut väärtusliku püsirohumaa säilitamise sekkumist ning I samba raames
mesilaste ja muude tolmeldajate korjealadest.
Positiivne keskkonnamõju strateegiline hindamine
Keskkonnamõju strateegilise hindamise kohaselt on ÜPP strateegiakavas sätestatud eesmärgid ja suunad
kooskõlas rahvusvaheliste ja Eesti keskkonnakokkulepetega, muude asjakohaste valdkondlike
arengudokumentidega ja nende eesmärkidega. Strateegiakava sisaldab märkimisväärsel hulgal sekkumisi,
mis aitavad otseselt või kaudselt kaasa ühe või mitme strateegilise keskkonnaeesmärgi saavutamisele. On
alust arvata, et üksnes ÜPP strateegiakava abil ja selle suhteliselt lühikest sekkumiste rakendusperioodi
silmas pidades ei suudeta lahendada kõiki valdkondlikke probleeme (nt põllulindude arvu vähenemine)
ega saavutada rahvusvahelistes lepingutes sätestatud keskkonnaalaseid eesmärke (nt veekogude hea
seisund). ÜPP strateegiakava sekkumistel on neutraalne või positiivne mõju erinevatele
keskkonnaelementidele (elurikkus, pinna- ja põhjavesi, maastik, muld, õhk, kliima). Mõnes ÜPP
strateegiakava valdkonnas (nt pärandniitude säilitamine) on täiendatud senise sekkumise tingimusi ja
sellega suurendatakse positiivset keskkonnamõju. ÜPP strateegiakava mõju sotsiaalmajandusele,
keskkonnale kui ka kultuuripärandile on positiivne.
3.1.4 Selgitus selle kohta, kuidas ÜPP strateegiakava keskkonna- ja kliimaaspektid
peaksid aitama kaasa juba kehtestatud pikaajalistele riiklikele eesmärkidele, mis
on sätestatud XI lisas osutatud õigusaktides või tulenevad neist
Strateegiakava keskkonnaarhitektuuri suunanäitajaks on Eesti riiklikul tasemel strateegiline dokument –
Põllumajanduse ja kalanduse valdkondlik arengukava 2030. Arengukava seab loodus- ja elukeskkonna
hoidmise toidutootmisel olulisele kohale, rõhutades sealjuures ka ühiskonna ootust. Strateegiakava
sekkumiste kaudu püütakse leida tasakaalu ühiskondlike ootuste ja põllumajanduse majandushuvide
vahel. Eesti keskkonnaõiguses seatakse keskkonnahoiu baastase, kuid täiendava keskkonnahoiuga
kaasnevad kohustused vajavad hüvitamist.
ET 146
Keskkonna- ja kliimaarhitektuuri täiendavate keskkonnanõuetega pindala- ja loomatoetused pakuvad
põllumajandustootjatele laia menüü sekkumisi nii ökokavadena kui spetsiifilisemate mitmeaastaste
põllumajanduskeskkonna kohustustena. Ökokavad on peamiselt suunatud keskkonnasõbralike
majandamisviiside kasutuselevõtule ja laiemale kasutusele, põllumajanduskeskkonna toetused aga rohkem
piirkondlike ja spetsiifiliste probleemide lahendamiseks.
Keskkonnasekkumiste kaudu aidatakse kaasa, et põhja- ja pinnavesi oleks heas seisus, maa- ja
mullakasutus tasakaalustatud, looduse elurikkus, liigid ja elupaigad säiliksid, maastikud oleksid
mosaiiksed ja kliimamuutuste mõjuga oleks arvestatud.
Metsanduse puhul lähtutakse „Eesti metsanduse arengukavast aastani 2030“, mille järgi mesandus
arvestab kliimamuutuste ning metsade elurikkuse seisundiga, on kaasav, arvestades sotsiaalseid ja
kultuurilisi väärtusi ning metsasektor on majanduslikult konkurentsivõimeline.
Strateegiakava aitab erametsaomanikel täita looduskaitseseadusest ja nõukogu direktiividest tulenevaid
loodusliku linnustiku kaitse, looduslike elupaikade ning loomastiku ja taimestiku kaitse nõudeid.
3.1.5 Kui asjakohane, siis ÜPP panus LIFE projektidesse
Keskkonnaministeeriumi eestvedamisel ja mitmete partnerite koostöös on paralleelselt strateegiakava
rakendusperioodiga käimas kaks kümneaastast LIFE integreeritud projekti - Viru alamvesikonna
veevaldkonna projekt CleanEST ja looduskaitse projekt Loodusrikas Eesti ehk ForEst&FarmLand.
Projektides on osalised ka Maaeluministeerium ning metsandus- ja põllumajandustootjate
esindusorganisatsioonid.
CleanEST
Projekti kogumaksumus on 16,7 miljonit eurot, mida EL LIFE programm rahastab 10 miljoni euro
ulatuses. Projekt viiakse ellu aastatel 2019–2028. Projekti eesmärk on Ida-Eesti veemajanduskavas ja
meetmeprogrammides Viru alamvesikonnale ettenähtud meetmete rakendamine ning uue
veemajanduskava koostamise toetamine perioodiks 2021–2027. Peamised tegevusvaldkonnad on
jääkreostuse ohutustamine, rändetakistuste likvideerimine, põllumajandusest tuleneva surve vähendamise
meetmed, kohtkäitlussüsteemide investeeringuvõimaluste selgitamine ning keskkonnateadlikkuse
suurendamine.
Loodusrikas Eesti
Projekti kogumaksumus on 19,6 miljonit eurot, mida EL-i LIFE programm rahastab 11 611 434 euro
ulatuses. Projekt viiakse ellu aastatel 2020–2029. Projekti fookuses on metsaelupaikade ja poollooduslike
koosluste ning neist sõltuvate liikide kaitse. Tegevuste hulka kuuluvad mh loodusväärtuste parem kaitse
põllumajandusmaadel, kus erilise tähelepanu all on põllulindudega seotud tegevused, tolmeldajate
rakendusuuringud, erametsameetmete parem kavandamine looduskaitsealadel, võõrliikide tõrjumise
meetmed ja keskkonnateadlikkuse suurendamine.
Lisaks kaudsetele seostele (nt mõlemas projektis soovitused keskkonnameetmete paremaks
rakendamiseks) on Loodusrikka Eesti projektil ka otsene seos strateegiakava sekkumistega. Pärandniitude
hooldamise toetuse ja väärtuslike püsirohumaade säilitamise toetuse tulemuspõhiste lisategevuste
tingimusi ja hindamise metoodikat pilooditakse just sellest LIFE-IP projektist.
3.2 Ülevaade põlvkondade vahetuse strateegiast
SWOT-analüüs toob välja raskused põllumajandusettevõtetes põlvkondade vahetusega ning
maapiirkonnas elanikkonna vananemise ja vähenemise, sh noorte väljarände ning koondumise
ET 147
linnapiirkondadesse. Seega on olulise tähtsusega soodustada põlvkondade vahetust sekkumistega, mis
aitaksid ja motiveeriksid noori põllumajandussektorisse sisenemisel, et maapiirkonna elanikkond oleks
aktiivne ja elujõuline.
Perioodil 2014–2020 on ÜPP I ja II samba põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja
toetuskoosmõjus ligipääsuga soodsale kapitalile läbi rahastamisvahendi avaldanud positiivset mõju noorte
põllumajandusse suundumisel ning aidanud kaasa põlvkondade vahetusele, mistõttu on oluline jätkata
noortele põllumajandustootjatele suunatud sekkumiste rakendamisega.
Sellel programmiperioodil on kavandatud põlvkondade vahetusele kaasa aitamiseks sekkumised 7.1
„Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele“ ja 7.2 „Põllumajandusliku tegevusega
alustava noore ettevõtja soodustamine“ ning on loodud ka soodsamad võimalused rahastamisvahendite
kasutamisel. Nende sekkumistega panustatakse põlvkondade vahetusse 3% (ÜPP I sambast 2% + ÜPP II
sambast 1%) strateegiakava eelarvest ehk ligikaudu 45 miljoni euroga.
Sekkumine 7.1 „Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele“ aitab kaasa noorte
põllumajandustootjate sissetuleku tagamisele ja stabiliseerimisele. Selle sekkumise rakendamiseks on
eraldatud 2% otsetoetuste eelarvest. Täiendav sissetulekutoetus tagab noorte alustavate
põllumajandustootjate sissetulekute stabiilsuse ja loob soodsad eeldused noortele põllumajandusliku
tegevusega alustamiseks. Seetõttu on planeeritud antud toetuse raames maksta kuni 40. aastastele
alustavatele põllumajandustootjatele nende kuni 260 ha eest täiendavat sissetulekutoetust. Uuel perioodil
on planeeritud maksta toetust ühtse ühikumäärana 114€/ha kohta. Tootja kasutuses oleva
põllumajandusmaa kuni 260 hektarite eest maksmine ja kõrgem ühikumäär on uuel perioodil noortele
alustavatele põllumajandustootjatele atraktiivne. Sekkumise eelarveks on kavandatud 20 miljonit eurot.
Sekkumise 7.2 „Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja soodustamine“ eesmärgiks on
hõlbustada noortel põllumajandusliku tegevusega alustamist, aidata kaasa põlvkondade vahetusele
põllumajanduses ning suurendada kaasaegsete teadmistega ja kogemustega põllumajandustootjate arvu.
Võrreldes eelmise programmiperioodiga võetakse senisest enam fookusesse noorte põllumajandustootjate
äriplaanid sh nende sisulise kvaliteedi tõstmine. Kvaliteetne ja läbimõeldud äriplaan suurendab võimalust,
et noored jätkavad edukalt tegutsemist ettevõtjatena põllumajanduse valdkonnas. Selleks, et noored
oskaksid koostada läbimõeldud ja realistliku äriplaani on neil kohustus enne toetuse taotluse esitamist
läbida ettevõtlusalane infopäev, mis on korraldatud sekkumisete 0.1 „Teadmussiirde- ja
innovatsioonisüsteemi (AKIS) arendamise toetus“ ja 0.2 „Nõuandetoetus“ raames, kus tutvustatakse
äriplaani koostamise põhimõtteid ja jagatakse praktilisi näiteid äriplaani ning sinna juurde kuulvate
finantsprognooside koostamisest. Läbimõeldud äriplaanide tegemiseks on olulised põhiteadmised
põllumajandustootmise olemusest, seda mõjutavatest teguritest, võimalikest turustuskanalitest ja
finantsmajandusest.
Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 2021/2115 saab noori põllumajandustootjaid
toetada kuni 100 000 euroga. Võttes arvesse äritegevusega alustamise riske, onEestis
otsustatud maksimaalset toetuse suurust vähendada kuni 60 000 euroni. Sekkumise 7.2
„Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja soodustamine“ raames on kavandatud toetada
ligikaudu 416 noort põllumajandustootjad kokku 25 miljoni euroga.
Lisaks tagastamatule abile ehk toetusele on noortel põllumajandustootjatel võimalus kasutada ka
strateegikavas välja toodud rahastamisvahendi võimalusi. Rahastamisvahendi kaudu vähendatakse
eelhindamise käigus tuvastatud turutõrget ning tagatakse kapitalile ligipääs nii pikaajalisteks
investeeringuteks, kasvuinvesteeringuteks kui ka noortele põllumajandusettevõtjatele äärmiselt vajalikuks
käibekapitaliks. Rahastamisvahendi raames planeeritud toodetes seatakse noortele
põllumajandustootjatele soodsamad tingimused (nt madalam intress, väiksem tagatis), mis soodustab
noorte põllumajandustootjate ligipääsu kapitalile.
ET 148
Selleks, et soodustada põlvkondade vahetust senisest enam, on noortele põllumajandustootjatele loodud
erisused ka teistes strateegiakava sekkumistes. Näiteks eelistatakse sekkumises 2.5 „Väikeste
põllumajandusettevõtete arendamine“ noori põllumajandustootjaid andes neile taotluse hindamisel
täiendavaid hindepunkte. Sekkumises KK1 „Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed
investeeringud“ on noortel põllumajandustootjatel toetuse määra 10% kõrgem võrreldes teiste
põllumajandustootjatega.
Ka riigi poolt on mitmeid stiimuleid, mis aitavad kaasa ettevõtlusega alustamisele ning põlvkondade
vahetusele. Näiteks ettevõtte asutamine Eestis on väga lihtne ning ettevõtlust toetavad ka mitmed
riigipoolsed e-teenused, kiire interneti kättesaadavus ja tugev haridussüsteem.
3.2.1 Kui asjakohane, siis ÜPP panus Erasmuse projektidesse
Ei kohaldu
3.3 Selgitus selle kohta, kuidas on III jaotise II peatüki 3. jao 1. alajaos
osutatud tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetuse raames toimuvad
sekkumised kooskõlas veepoliitika raamdirektiiviga 2000/60/EÜ
Eesti on perioodiks 2015-2021 kehtestanud veemajanduskavad. Eestis on moodustatud kolm
veemajanduskavade koostamisel aluseks olevat vesikonda: Ida-Eesti vesikond, Lääne-Eesti vesikond ning
Koiva vesikond. Perioodiks 2022-2027 veemajanduskavad koos meetmeprogrammidega ajakohastatakse
(kuni 30.06.2022 kestab eelnõude avalik väljapanek). Ajakohastatud veemajanduskavade eesmärgiks on
pinna- ja põhjavee vähemalt hea seisundi saavutamine, vee säästev kasutamine ning kvaliteetse joogivee
tagamine. Veemajanduskava eesmärkide saavutamist toetab meetmeprogramm koos oma meetmetega.
Meetmeprogrammi tegevused jagunevad pinna- ja põhjavee veekogumi põhisteks meetmeteks ning
vesikonnaülesteks meetmeteks. Pinnavee meetmed on planeeritud nii seisu- kui ka vooluveekogumitele
ning rannikumerele.
Põllumajanduses tegutsemiseks on riigisiseselt kehtestatud piirangud ja nõuded veeseadusega (hõlmab nii
veepoliitika raamdirektiivi kui ka nitraadidirektiivi kohustusi). Veemajanduskavade meetmeprogrammis
sisalduvad täiendavad, pinna- ja põhjavee veekogumi meetmed, mis on enamasti strateegiakava jaoks
välja töötatud toetusskeemid.
Tootmiskohustustega seotud toetuste puhul võib ohuks olla täiendav tootmisest tulenev
keskkonnakoormus. Arvestades aga Eestis kasutatavate sisendite (nii väetised kui taimekaitsevahendid)
madalat kasutamiskoormust ning madalat loomkoormust, ei ole see oht siiski arvestatav. Selle ohu
realiseerumisele avaldavad vastasmõju ka väetiste piiratud kasutamisvõimalused ja nende järsk hinnatõus
maailmaturul, kuid samuti Eesti otsetoetuste madal tase, mis määrab samuti sisendite ostuvõime.
Strateegiakava ökokavad (mahepõllumajandustoetus, keskkonnasõbraliku majandamise toetus, ökoalade
toetus) ja keskkonnakohustused (veekaitsetoetus, mullakaitsetoetus, väärtuslike püsirohumaade toetus,
pärandniitude toetus) on kättesaadavad ka tootmiskohustusega seotud toetuste taotlejatele ning need
aitavad kasutusele võtta mitmeid veekeskkonna seisukohast soodsaid praktikaid.
Viimasel kümnendil nitraaditundliku ala Pandivere piirkonnas toimunud põhjavee nitraadisisalduse tõusu
on teataval määral mõjutanud põllumajanduse intensiivistumine. Samas loomade arv Pandiveres
märkimisväärselt muutunud ei ole, küll aga on toimunud karja koondumine järjest suurematesse
lautadesse ja seeläbi vedelsõnnikutehnoloogia osakaalu suurenemine. Samas on uuemates suurtes lautades
nõuetele vastavad sõnnikuhoidlad ja parem laotamistehnika. Suurimad NO3 sisaldused on >50 mg/l on
just NTA nende piirkondade seirepunktides, kus põllumaa ulatus ja loomühikute arv on suurem. Sama
seose võib välja tuua ka seirepunktide aastakeskmise ja maksimaalse NO3 sisalduse kasvusuundumuste
kohta. Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetuste raames toetatakse peamiselt väikese- ja keskmise
suurusega majapidamisi, läbi mille on kavas senist trendi loomakasvatussektori intensiivistumise ja
kontsentreerumise osas vähendada, mis omakorda loob eeldused ka põhjavee nitraadisisalduse tasakaalus
püsimiseks. Juhul kui tuvastatakse, et tulenevalt mingi tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetuse
rakendamise tõttu on suurenenud põhjavee nitraadisialdus, siis tehakse vajalikud muudatused, et taastada
nitraadisisalduse tasakaal.
ET 149
3.4 Ülevaade eesmärgist saavutada sissetulekutoetuse õiglasem jaotamine
ning tulemuslikum ja tõhusam suunamine
Eesti rakendab toetuste õiglasema jaotuse eesmärgi täitmisel täiendatavat ümberjaotavat toetust
(sekkumine 1.2) ja tootmiskohustusega seotud toetuseid piimalehma, lihaveise, lamba-kitse, tera- ja
kaunvilja ning puu- ja köögivilja ning marjakultuuride ning seemnekartuli kasvatamisel (sekkumised 1.3–
1.8). Ümberjaotava toetuse eelarvesse suunatakse 5% otsetoetuste kogueelarvest. Ümberjaotav efekt
saavutatakse diferentseerides ümberjaotavat toetust alla 10 ha suurustele majapidamistele ja üle 10 ha
suurustele majapidamistele, lisaks tootmiskohustusega seotud toetuste puhul väiksemate karjade kõrgema
toetusmääraga ja esimeste hektarite toetamisega. Planeeritud sekkumised suurendavad
keskkonnameetmete osatähtsust toetustes (va investeeringutele), sh enam keskmisest suuremates
majapidamistes. Planeeritud sekkumiste eelarvete vähenemise negatiivne mõju loodavale
netolisandväärtusele (võrdluses perioodiga 2014–2020) on muude tingimuste samaks jäädes väiksem
keskmisest väiksemates majapidamistes.
Eestis on keskmine ühtse pindalatoetuse (ÜPT) pind 2021. aasta taotluste alusel 69 ha, kuid FADN
andmetel oli keskmise põllumajandustootja kasutuses oleva põllumajandusliku maa suurus 2019. aastal
130 ha, mille järgi seatakse üle 10 ha suurustele majapidamistele ümberjaotava toetuse maksimaalne
ülempiir.
89% ühtse pindalatoetuse (ÜPT) taotlejatest on alla 130 ha suuruse toetusõigusliku pinnaga ja neile
kuulub 24% kogu toetusõiguslikust pinnast, nende keskmine maakasutus on 19 ha. EAGFist planeeritud
põhiline sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks (sekkumine 1.1), ümberjaotav toetus (sekkumine 1.2) ja
tootmiskohustusega seotud toetused (sekkumised 1.3–1.8) koos ökokavadega (sekkumised (ÖK1–ÖK5)
suunavad 130 ha väiksematele majapidamistele 28% otsetoetuste eelarvest, millega saavutatakse nende
jaoks 17% kõrgem ühikumäär (237 €/ha) kui keskmine (203 €/ha) ja 24% kõrgem ühikumäär kui 130 ha
ja suurematel majapidamistel (192 €/ha).
Ümberjaotava toetuse ja seotud toetuste eelarvest suunatakse 61% alla 130 ha suurustele majapidamistele,
mis tagab ca 11% (ca 109,8 mln €) otsetoetuste eelarvest suunamise alla 130 ha suurustele
majapidamistele. Selle tagab ümberjaotav toetus ja eelkõige väiksemate karjade kõrgem ühikumäär.
Alljärgnev tabel iseloomustab indikaator R.6 ja Eesti valitud ümberjaotava toetuse efekti hinnangute
erinevust.
ÖK1–ÖK5 rahastamine EAGFi eelarvest senise EAFRD eelarve asemel mõjutab oluliselt tootjate
sissetulekut. Eestis ei kata alates 2015. aastast kogutoodangu väärtus tootmiskulusid ning toetustel (va
investeeringutele) on tulu puudujäägi katmisel suur roll nii väiksetel kui suurtel majapidamistel.
Väiksema maakasutusega majapidamisi iseloomustab oluliselt kõrgem ettevõtjatulu ja tööjõukulude
summa ha kohta kui ülejäänud maa suurusgruppidel (vt sekkumist CRISS). Väiksema maakasutusega
ET 150
majapidamistelt toetust suurematele ei peaks suunama, mistõttu kujuneb 1-10 ha majapidamiste
ühikumäär põhisissetuleku ja ümberjaotava toetuse summa alusel, jäädes madalamaks kui 10 ja enama ha
majapidamistes. Ümberjaotava toetuse ülempiiri seadmisel on võetud aluseks FADN 2019. aasta
keskmine ettevõtte suurus (130) ning asjaolu, et suurim kahjum tekiks ilma toetusteta maa suurusgrupis
75-130 ha (-100 €/ha), kus peretööjõud asendub juba enam palgatööjõuga. Toetuse ülempiir on kooskõlas
vajadustega, mis on sissetulekute analüüsis kindlaks tehtud majapidamiste suuruse põhjal.
Arvestades Eesti põllumajandussektori struktuuri, on planeeritud sekkumiste mõjul otsetoetuste parema
sihituse tulemusel suurimateks kasusaajateks majapidamised kuni 250 ha maakasutusega, kus hektari
kohta lisandub toetust alates 31 eurost.
Praegusel perioodil keskmisest väiksemad majapidamised FADNi andmetel
Tootmisest lahti seotud otsetoetused moodustavad 61% toetustest (v.a investeeringutele), maaelu
arengukava keskkonnatoetused moodustavad 20% ning tootmiskohustusega seotud toetused 4%, muud
toetused 15%. Toetuste (va investeeringutele) osatähtsus loodavas netolisandväärtuses on 69%.
Hinnangulised muutused strateegiakavas planeeritud sekkumiste 1.1–1.8 tulemusel:
- Keskkonnatoetused suurenevad 0,4%, kuid nende osatähtsus kogu keskmise ettevõtte toetussummas (v.a
investeeringutele) suureneb 24%-le.
- Sekkumised 1.1 ja 1.2 (põhiline sissetulekutoetus koos ümberjaotava toetusega) võrdluses praeguse
perioodi tootmisest lahti seotud otsetoetustega vähenevad -33%.
Kokku vähenevad toetused (v.a investeeringutele) keskmisest väiksema maakasutusega ettevõttes 16%
ning seetõttu väheneb netolisandväärtus 11% muude tingimuste samaks jäädes.
Praegusel perioodil keskmisest suuremad majapidamised FADNi andmetel
Tootmisest lahti seotud otsetoetused moodustavad 68% toetustest (v.a investeeringutele), maaelu
arengukava keskkonnatoetused moodustavad 23% ning tootmiskohustusega seotud toetused 3%, muud
toetused 7%. Toetuste (va investeeringutele) osatähtsus loodavas netolisandväärtuses on 70%.
Hinnangulised muutused strateegiakavas planeeritud sekkumiste 1.1–1.8 tulemusel:
- Keskkonnatoetused suurenevad 5,6% ning osatähtsus kogu keskmise ettevõtte toetussummas (v.a
investeeringutele) suureneb 30%-le
- Sekkumised 1.1 ja 1.2 (põhiline sissetulekutoetus koos ümberjaotava toetusega) võrdluses praeguse
perioodi tootmisest lahti seotud otsetoetustega vähenevad -39%
Kokku vähenevad toetused (v.a investeeringutele) keskmisest suurema maakasutusega ettevõttes 21%
ning netolisandväärtus väheneb 15% muude tingimuste samaks jäädes.
Eesti ei rakenda degressiivsust ja otsetoetuste piiramist (capping), kuna otsetoetuste sihipärasemaks
suunamiseks on Eestil kavas rakendada ümberjaotavat toetust ning täiendavalt toetada keskmise ja väikese
suurusega ettevõtteid tootmiskohustusega seotud otsetoetustega. Otsetoetuste piiramist on võimalik
rakendada ainult põhilisele sissetulekutoetustele. Arvestades, et põhilise sissetulekutoetuse ühikumäär on
võrreldes käesoleva perioodiga madalam, ei ole otsetoetuste piiramise rakendamine asjakohane.
Põhjendused artikli 29 lõike 1 teise lõigu ja artikliga 98 seotud erandi kohta
Eesti kohaldab erandit. Ümberjaotava toetuse jaoks eraldatakse 5% otsetoetuste kogueelarvest ning
ümberjaotav efekt saavutatakse koosmõjus tootmiskohustusega seotud toetuste rakendamisega nagu on
kirjeldatud eelmises alapeatükis. Ümberjaotamise efekti toetab tulemusindikaatori R.6 oluline kasv, mis
kalendriaastal 2020 (finantsaasta 2021) oli 101% ning hinnanguliselt tõuseb kalendriaastaks 2023
(finantsaasta 2024) 112,5%-ni.
ET 151
3.5 Ülevaade sektoriga seotud sekkumistest
3.5.1 Puu- ja köögivili
Puu- ja köögiviljasektoriga on otseselt seotud põllumajandustootmisega seotud toetus puu- ja köögivilja
ning marjakultuuride kasvatamiseks (sekkumine 1.7), mis on seotud EE1 vajadustega 1.2 ja 1.7 - tagada
toetuste õiglane jaotus majanduslikult keerulisemas olukorras sektoritele või sektori osadele ja maksta
tootmiskohustusega seotud toetusi vastavalt EE1 SWOT tugevusele 5 (mitmekesine tootmine), nõrkustele
1 (madalad tootjahinnad), 2 (kõrgemad tootmiskulud), 3 (tootlikkuse kasvu aeglustumine), 4
(sissetulekute kõikuvus), võimalustele 4 (tarbijanõudluse suurenemine kohalikku päritolu köögiviljade,
värskete puuviljade ja marjade puhul) ja ohtudele 1 (tootjahindade volatiilsus), 2 (energiahindade
ebakindlus), 3 (ebasoodsad ilmastikutingimused).
Puu- ja köögiviljatoodangu väärtuse osatähtsus Eesti põllumajanduse majandusharu kogutoodangu
väärtuses on ca 4%. Kogu kasutatavast põllumajandusmaast moodustab avamaaköögiviljade, maasikate
viljapuude ja marjaaedade kasvupind ~1%. 2021. aastal avamaaköögivilja kasvupind kokku 1818 ha ning
viljapuude ja marjaaedade ja maasika kasvupind kokku 4705 ha. Tarbitud köögivilja kogusest kasvatati
41%, toodetakse vähem kodumaiset toodangut, mis ei kata ära tarbimise vajadust. Tarbitud puuvilja ja
marja kogusest kasvatati 6,8%. 2020. aasta põllumajandusloenduse andmetel on 440 majapidamist
spetsialiseerunud aiandusele, mis on ca 4% kokku põllumajanduslike majapidamiste arvust, kuid
aianduskultuure kasvatab üle 1300 majapidamise. Sektoril on oluline sotsiaalne roll maapiirkondade hõive
kaudu, kuna kasutatakse keskmisest enam tööjõudu.
Aianduses tuleb panustada oluliselt tootmistaseme tõstmisesse, seda nii köögivilja, puuviljade ja marjade
tootmisel. Tootmistaseme suurendamiseks, on sektoril vaja suurendada tootmismahte ning samuti leida
vahendeid, et investeerida kaasaegsesse tootmistehnoloogiasse (EE2 SWOT nõrkused 7 ja 8). Aianduse
üheks arengutakistuseks on vähene masinkorje kasutamine ning kõrge tööjõukulu (EE2 SWOT nõrkus
10), mistõttu on tootmismahud väiksemad. Samuti konkureerivad kodumaised puu- ja köögiviljad
importtoodanguga, mis on oluliselt odavamad. Aianduses tootmisega alustamiseks ei ole vaja suurt
põllumajandusmaa pinda, mistõttu on aiandus aktraktiivne uuetele ja ka noortel põllumajandustootjatele
(V1.2, EE1 SWOT tugevus 5, V7.2, EE7 SWOT oht 2).
Aianduses on kogutoodangu väärtus hektari kohta kõrgem kui FADNi keskmine, kuid kogukulud on
kõrgemad ning arvestades, et tegu on tööjõumahuka sektoriga on netolisandväärtus tööjõuühiku kohta
keskmisest madalam ning muude tegurite nagu tööjõu, intressi ja rendimaksete jaoks ei jää piisavalt
vahendeid, mistõttu on oluline toetada aiandussektorit täiendavalt tootmiskohustustega seotud otsetoetuse
kaudu (V1.1, V1.2, V1.6, V1.7).
Planeerinud tootmiskohustusega sekkumise 1.7, puu- ja köögivilja ning marjakultuuride
kasvatamiseks,eesmärgiks on aidata kaasa aianduses konkurentsivõime parandamisele piiramata puu- ja
köögiviljade ning marjade kasvupinda või kogutoodangu suurenemist ning tagada õiglasem sissetulek
väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele. Toetus on suunatud toetusõiguslike kultuuride
kasvatajatele, kes kasvatavad neid vähemalt 0,3 ha ning toetust makstakse ühtse ühikumääraga. Puu- ja
köögivilja ning marjakultuuride kasvatamise seotud toetuse eelarvest suunatakse 50% keskmisest
väiksema maakasutusega majapidamistele. Nii seotud toetus aianduskultuuridele kui täiendav
ümberjaotav toetus panustavad antud sektoris väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jätkusuutlikkusse.
Tootmiskohustusega seotud toetuse kaudu aidatakse aiandussektoril läheneda loodava lisandväärtusega
tööjõu aasta ühiku kohta FADNi keskmisele tasemele.
Lisaks panustavad puu- ja köögiviljasektorisse kohaliku sorti taimede kasvatamise toetus (sekkumine
KK7), mille eesmärgiks on säilitada kohalike tingimustega kohastunud ja geneetilisest erosioonist
ohustatud taimede geneetilist ressurssi, edendada kultuuripärandi ja geneetilise mitmekesisuse seisukohast
oluliste kohalike taimesortide kasvatamist ning soodustada kohalike puuvilja- ja marjasortidega uute
istandike rajamist.
ET 152
Samuti keskkonnasõbraliku majandamise toetus, (sekkumine ÖK1) mille eesmärgiks on soodustada
keskkonnasõbralike majandamisviiside kasutuselevõttu ja jätkuvat kasutamist põllumajanduses, et kaitsta
mulda ja vett ning parandada nende seisundit, samuti suurendada elurikkust ja maastikulist mitmekesisust
ning tõsta põllumajandustootjate keskkonnateadlikkust.
Puu- ja köögiviljasektoris tegutsevatel põllumajandustootjatel on võimalus sarnaselt teiste
põllumajandussektoris tegutsevate põllumajandustootjatega taotleda mitmeid muid strateegiakavas
sätestatud toetusi, mida antakse eelkõige järgmiste sekkumiste raames: EE1 sekkumine 1.10
„Põllumajanduskindlustustoetus“, EE2 sekkumine 2.5 „Väikeste põllumajandusettevõtete
arendamine“, sekkumine KK1 „Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud“,
EE3 sekkumine 3.1.1 „Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse“, EE3
sekkumine 3.4 „Lühikeste tarneahelate ja kohaliku turu arendamine“, horisontaalne EE 0.2
„Nõuandetoetus.
Pikemas perspektiivis peaksid toetused olema oma mõju avaldanud ja parandanud tootjate
konkurentsivõimet. Selle tulemusena on aiandusega tegelevad ettevõtted kasumlikud ja jätkusuutlikud.
See väljendub nii aianduskultuuride suurenevas kasvupinnas ja sektori panustamisele kohalike sortide
kasvatamisesse ning aretamisesse. Edendatud on kultuuripärandi ja geneetilise mitmekesisuse seisukohast
olulisi kohalikke taimesorte ning rajatud kohalikke puuvilja- ja marjasortidega uusi istandusi.
3.5.2 Mesindustooted
Mesindussektori sekkumine panustab strateegikava EE2 - ,,Suurendada konkurentsivõimet ja turule
orienteeritust, pöörates erilist tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digiüleminekule“ täitmisse.
Sekkumise vormiks on toetus, mida tagastamatu abina antakse eesmärgi saavutamiseks teostatud
tegevustega kaasnevate abikõlblike kulude hüvitamiseks.
Mesindus on põllumajanduse ökosüsteemi seisukohast väga oluline ja vajalik sektor. Eesti puhas loodus ja
üleüldine keskkonnateadliku tarbimise populaarsuse kasv loovad mesindusega tegelemiseks head
võimalused. Samas jääb Eestis peetavate mesilasperede arv olemasolevast looduslike taimekoosluste
meekorje potentsiaalist kaugele. Kuigi viimase kümne aasta lõikes on mesilasperede arv peale suurt
langust sellele eelneval kümnendil tõusnud ca 30 tuhandelt ca 50 tuhandele, siis viimastel aastatel on kasv
seiskunud. Mesilasperede arvukust mõjutab sektori üldine konkurentsivõime ja turule orienteeritus.
Konkurentsivõime ja turule orienteerituse vähenedes pöördub ka mesilasperede arvukus langusesse.
Mesindussektori konkurentsivõimet ja turule orienteeritust pärsivad mitmesugused tegurid, milledest
olulisimad on mesilashaiguste levik, majanduslik mittetasuvus, mesinike kõrge keskmine vanus ja
mittetõhus koostöö.
Mesilasperede suremuse uuringu COLOSS kohaselt on Eestis viimastel talvedel hukkunud ca 13–16%
uuringus osalenud mesinike mesilasperedest. Suur roll mesilaste hukkumises on mesilashaigustel,
milledest tõsiseim on varroatoos. Haigustega võitlemisel on tähtis roll mesinike teadlikkuse tõstmisel,
haiguste tõrjeks tõhusate vahendite kasutamisel ning haiguste analüüsimisel ja teadusuuringutel.
Eesti mee tootmiskulud ja omahind on siinsete kliimatingimuste tõttu EL keskmisega võrreldes oluliselt
kõrgemad, sest mesilased vajavad talvesööta ja mesilastarud täiendavat soojustamist. Mesindusest
saadavat tulu vähendab ka mesilasperede väike arv mesiniku kohtaning ebaõigete mesinduspraktikate
viljelemine. Mesinduse tasuvuse tõstmiseks on oluline panustada parimate mesinduspraktikate
vahetamisse, mesilaste tõuaretusse, mee kvaliteedi parandamisse, koostöösse siseriiklike ja teiste riikide
teadusasutustega ning tarbijate teadlikkuse tõstmisesse.
Mesinike keskmine vanus tõuseb ja läheneb 60 aastale. Mesinduse järjepidevuse ja mee vajaliku
tootmistaseme tagamiseks on tähtis sektori kandepinda laiendada, propageerides mett ja mesindust,
suurendades mesinike professionaalsust ning kaasates ja koolitades välja uusi mesindusega alustajaid.
ET 153
2020. aastal tegutses Eestis viis erinevat mesindusorganisatsiooni ning hulk piirkondlikke aianduse ja
mesinduse seltse. Organisatsioonide eesmärgid ja prioriteedid on erinevad. Koostööst saadava kasu
suurendamiseks ja tegevustes sünergia tekkimiseks on vaja arendada organisatsioonide ülest koostööd.
Eeltoodud vajadustest, eelmistel EL eelarveperioodidel mesindusprogrammi meetme raames alustatu
edasiarendamisest ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklis 55 sätestatud
sekkumisviisidest lähtudes rakendatakse Eestis järgmisi mesindussektori sekkumisi:
2.1.1 Mesindussektori sekkumine 1 – mesinike teadmiste ja oskuste parandamine ning tehniline abi;
2.1.2 Mesindussektori sekkumine 2 – materiaalsed ja mittemateriaalsed investeeringud;
2.1.3 Mesindussektori sekkumine 3 – analüüse tegevate laboratooriumite toetamine;
2.1.4 Mesindussektori sekkumine 4 – koostöö teadusasutustega;
2.1.5 Mesindussektori sekkumine 5 – tarbijate teadlikkuse tõstmine.
Eelmistel EL eelarveperioodidel mesindusprogrammi meetme rakendamisel saadud positiivse kogemuse
põhjal toimub toetuse taotlemine ühiselt kõikide sekkumiste terviklikuks rakendamiseks koostatud
tegevuskava alusel, mitte iga sekkumise 2.1.1–2.1.5 kohta eraldi. Organisatsioonide ülese koostöö
arendamise eesmärgil saab toetust taotleda vaid üks vähemalt kolmest mesindussektori organisatsioonist
moodustatud ühendus (mesinduskogu), kes esitab kõigi mesindussektori sekkumiste tervikuna
rakendamiseks parima tegevuskava.
Mesindussektori sekkumiste 2.1.1–2.1.5 summaarne soovituslik rahaeraldis EL eelarvest on 140 472,98
eurot eelarveaasta kohta ning perioodi 2023–2027 peale kokku 702 364,9 eurot. EL rahaeraldisele
lisanduvad Eesti riigieelarve vahendid EL rahaeraldisega samas suuruses.
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 (põllumajandustoodete ühine turukorraldus)
alusel rakendatava 2020–2022 mesindusprogrammi üleminekuperioodil (1/08/2022–31/12/2022) Eestis
meetmeid ei rakendata, seega on mesindussektori sekkumiste 2023. a eelarve sama suur kui kõikidel
teistel perioodi 2023–2027 aastatel.
Topeltrahastuse vältimiseks ei saa tegevuskavas ette nähtud sama kulu või tegevuse kohta toetust taotleda
riigieelarvelistest või muudest Euroopa Liidu vahenditest, sealhulgas Euroopa Parlamendi ja nõukogu
määruse (EL) nr 2021/2115 artiklite 70 ja 73 alusel rakendatavates sekkumistes ette nähtud vahenditest,
või muudest välisvahenditest või muud tagastamatut riigiabi. Küll aga on mesindussektori esindajatel
võimalik taotleda toetust teistest strateegiakava sekkumistest tegevuste ja kulude osas, mida
mesindussektori sekkumiste raames ei toetata, sealhulgas näiteks EE9 sekkumise 9.2
„Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetus“ puhul sektorispetsiifiliselt mahepõllumajanduslikult
mesilaste pidamine või üldises korras koos teiste põllumajandussektorite esindajatega EE2 sekkumise
KK1 „Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud“ puhul keskkonna
parandamisse suunatud investeeringute tegemine.
Mesindussektori sekkumistele lisaks panustavad mesindussektorisse sektorispetsiifiliselt EE6 sekkumine
ÖK5 ”Kliima- ja keskkonnakava: mesilaste korjeala toetus” mesilastele sobilike korjetaimede või nende
segude kasvatamiseks (Ökokava (31)) ning EE9 sekkumine 9.2 „Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse
toetus“ (ENVCLIM(70)) mahepõllumajanduslikult mesilasi pidavate mesinike toetamiseks. Lisaks on
mesinikel või mesinike esindusorganisatsioonidel võimalus üldises korras koos teiste
põllumajandussektori esindajatega taotleda mitmeid muid strateegiakavas sätestatud toetusi, mida antakse
eelkõige järgmiste sekkumiste raames: EE1 sekkumine 1.10 „Põllumajanduskindlustustoetus“ (RISK(76))
mesilasperede kindlustusmaksete hüvitamiseks, EE2 sekkumine 2.5 „Väikeste põllumajandusettevõtete
arendamine“ (INVEST (73-74)) väikeinvesteeringute tegemiseks, EE2 sekkumine KK1
„Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud“ (INVEST (73-74)) kliima ja
keskkonna parandamisega seotud investeeringute tegemiseks, EE3 sekkumine 3.1.1 „Ühistulised
ET 154
investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse“ (INVEST (73-74)) ühistegevuse
soodustamiseks, EE3 sekkumine 3.4 „Lühikeste tarneahelate ja kohaliku turu arendamine“ (COOP(77))
koostöövormide toetamiseks, horisontaalne EE 0.2 „Nõuandetoetus“ (KNOW(78)) nõuandeteenuse
pakkumiseks.
Sellise usaldusväärse meetodi kirjeldus, mis on sätestatud selleks, et määrata kindlaks liikmesriikide
territooriumil talvitumiseks valmis olevate mesilastarude arv ajavahemikus iga aasta 1. septembrist kuni
31. detsembrini
Tõhusa veterinaarjärelevalve ja veterinaarkontrolli tagamise eesmärgil on põllumajandusloomade
arvestuse pidamiseks Eestis siseriiklike õigusaktidega sätestatud ühtne tsentraalne elektrooniline
andmekogu ehk põllumajandusloomade register. Põllumajandusloomade, sh mesilasperede,
andmekogusse registreerimist korraldab Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA).
Põllumajandusloomade registrisse kantakse tegevuskohad, kus tegeletakse mesindusega, seda nii oma
tarbeks kui turustamise eesmärgil. Mesilasperede arvu osas on mesinikel kohustus teavitada
põllumajandusloomade registrit mesilasperede arvu muutusest kuu viimase kuupäeva seisuga järgneva
kuu 5. kuupäevaks. Mesilasperede arvust ei pea teavitama, kui mesilasperede arv on püsinud sarnaselt
eelmise kuu seisuga. Mesilasperede arvu muutused on eelkõige seotud suvekuudega maist kuni juulini,
millal toimub mesilasperede paljundamine, ja vähenemine augustist septembrini, millal toimub nende
ettevalmistamine talvitumiseks. Eesti kliimatingimustest tulenevalt novembris enam mesindusega seotud
tegevusi ei toimu.
Seega põllumajandusloomade register annab jooksvalt täieliku ülevaate mesilasperede ja mesinike arvust
kogu riigis, sealhulgas komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 2022/126 artiklis 37 sätestatud
ajavahemikus 1. september kuni 31. detsember talvitumisele minevate mesilasperede arvu kohta. Eestis
määratakse talvitumisele minevate mesilasperede arvuks põllumajandusloomade registris registreeritud
mesilasperede arv 1. novembri seisuga.
3.5.3 Vein
Ei kohaldu
3.5.4 Humal
Ei kohaldu
3.5.5 Oliiviõli ja lauaoliivid
Ei kohaldu
3.5.6 Veise- ja vasikaliha
Lihaveisesektoriga on otseselt seotud põllumajandustootmisega seotud toetus ammlehma kasvatamiseks
(sekkumine 1.4), mis on seotud EE1 vajadustega 1.2 ja 1.7 - tagada toetuste õiglane jaotus majanduslikult
keerulisemas olukorras sektoritele või sektori osadele ja maksta tootmiskohustusega seotud toetusi
vastavalt EE1 SWOT tugevusele 5 (mitmekesine tootmine), nõrkustele 1 (madalad tootjahinnad) ja 12
(jõudluskontrolli madal osakaal), 2 (kõrgemad tootmiskulud), 3 (tootlikkuse kasvu aeglustumine), 4
(sissetulekute kõikuvus), 6 (palju toetustest sõltuvaid ettevõtteid), 8 (rendimaade suur osakaal) ja ohtudele
1 (tootjahindade volatiilsus), 2 (energiahindade ebakindlus).
Veiste toodangu väärtus (nii piima- kui lihatõugu) moodustab Eesti põllumajanduse majandusharu
kogutoodangu väärtusest ca 5%. Lihaveiste osakaal kokku veiste arvus suureneb (2020 aastal 31%), kuid
toodetava liha koguse andmeid statistikas ei kajastata. 2020. aastal oli lihaveiste arv Eestis 79 000, kellest
56% olid põllumajandusloomade registri andmetel puhtatõulised lihaveised. Ammlehmade ja vähemalt 8
kuu vanuste lihaveise lehmmullikate, kelle ema on lihaveise tõugu, arv 2020. aastal kokku oli 47 619
kokku 1726 karjas. Jõudluskontrollis oli 11.04.2022 seisuga 435 isiku ühe 75% lihaveise tõu veresusega
vähemalt 8 kuu vanuseid lehmmullikaid ja ammlehmasid kokku 18 484 looma. Lihaveisekasvatusel on
suur sotsiaalne roll maapiirkonnas hõive tagajana.
ET 155
Aretusloomade ja elusveiste eksport moodustab kogu põllumajandussaaduste ekspordist 2%.
Lihaveisekasvatusel on oluline roll toidu tootmisel ja keskkonnahoidu panustamisel (karjatamine,
orgaanilise väetise tootmine, mahepõllumajandus (EE4 SWOT tugevus 2 - põllumajanduskeskkonna ja
mahepõllumajanduse meetmega hõlmatud suur osa põllumajandusmaast, EE5 SWOT võimalused 4 -
ringmajanduse põhimõtete rakendamine, EE6 SWOT tugevus 4 - Eestis on elurikkust soodustavaid
poollooduslikke kooslusi ja nõrkus 1 - elurikkuse, sh lindude arvukuse vähenemine põllumajandus- ja
metsamaastike). Seejuures on ainult lihaveisekasvatusele spetsialiseerunud majapidamiste arv madal ja
mitmed lihaveisekasvatajad on segatootjad. Lihaveisekasvatust iseloomustab pikk tasuvusaeg ning
investeeringuvajadust ei suudeta katta. Kvaliteedi parandamine läbi jõudluskontrollis ja teadlikkus
aretustöös osalemine tagaks sektorile kõrgema sissetuleku saaduse ühiku kohta (EE1 SWOT nõrkus 1).
Probleemiks on lihaveise karjade osakaalu vähesus jõudluskontrollis, mis paraku paremate
lihajõudlusnäitajate saavutamise abil kvaliteeti ei taga (EE1 SWOT nõrkus 12).
Lihaveisesektor on keskmisest madalama tootlikkusega (EE1 SWOT nõrkus 1, 2, 3, 4, 6, 8) keskmisest
väiksema majandusliku suurusega, suurema tasustamata peretööjõu osakaaluga, ega taga tootjatele
toetusteta õiglast sissetulekut (V1.1, V1.2 ja V1.7). Tootmiskohustusega seotud toetuse eesmärgiks on
aidata lihaveisesektoris tagada sissetulekute stabiilsus ning hüvitada turult saadava tulu puudujääki,
tagades majapidamistele jätkusuutlikkus. Toetus on suunatud kõikidele lihaveisekasvatajatele, kes
tegelevad lihaveisekasvatusega ja toetuse maksmise aluseks on nende poolt kasvatatavate toetusõiguslike
loomade arv alates viie ammlehmaga karjadest (rohkem spetsialiseerunud ja suurema sõltuvusega
sissetulekutes lihaveisekasvatuses) arvestades toetuste õiglasema jaotuse eesmärki. Toetust makstakse
diferentseeritult, mille eesmärgiks on toetada rohkem väiksemaid karju ning maksta jõudluskontrollis ja
vähemalt 75% ühe lihaveise tõu veresusega ammlehmade ja vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate eest.
Toetustest olulisel määral sõltuva sektori arengut võib hakata piirama karja toetuse sihtgrupist välja
langemine, mistõttu on sekkumise sihtgrupina planeeritud kõikide karjade esimesed loomad. Ammlehma
kasvatamise tootmiskohustusega seotud toetuse eelarvest suunatakse 26% keskmisest väiksema
maakasutusega majapidamistele ning toetatakse karja esimest 200 looma, ühikumäära diferentseeritakse
1–100 ja 101–200 looma ja jõudluskontrollis vähemalt 75% ühe lihaveise tõu veresusega ammlehmade ja
vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate lõikes. Nii seotud toetus ammlehmadele kui ümberjaotav toetus
panustavad antud sektoris väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jätkusuutlikkusse ja kvaliteedi
parandamisse (V1.1, V1.2, V1.7). Tootmiskohustusega seotud toetuse kaudu aidatakse lihaveisesektoril
lähenda loodava netolisandväärtusega tööjõu aastaühiku kohta FADN keskmisele tasemele ning suunata
tootjaid liha kvaliteedi parandamisele.
Lihaveiste sektorisse panustab mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetus (sekkumine 9.2), mille
eesmärgiks on arendada mahepõllumajandust, suurendada selle konkurentsivõimet ning säilitada ja tõsta
mitmekesisust, lisaks parandada maaviljakust ja veekvaliteeti ning tõsta loomade heaolu.
Lisaks on planeeritud sektori arengu toetamiseks loomade tervist edendavate kõrgemate
majapidamisenõuete toetus (sekkumine 9.3), mille üldeesmärgiks on tõsta loomakasvatajate teadlikkust
karjatervise olulisusest vastamaks ühiskonna ootustele loomakasvatuslikus toidutootmises. Sekkumisega
toetatakse karjaterviseprogrammi (edaspidi KTP) kasutuselevõttu ja rakendamist loomakasvatusettevõttes.
KTP eesmärgiks on monitoorida farmi põhiselt loomade erinevaid tervisenäitajaid tuvastades regulaarse
karja jälgimise, andmete korje ja analüüsi kaudu olukorda karjas ning näha ette tegevused olemasolevate
terviseprobleemide lahendamiseks ning uute ennetamiseks. Karjaterviseprogrammi rakendamise
tulemusena paraneb karja loomade tervisestaatus, väheneb antibiootikumide kasutamine ning paraneb
toodangu kvaliteet ja suureneb loomade tootlikkus. Esimeses etapis toetatakse KTP rakendamist
piimakarjades kui aga ilmneb, et sihtgrupp ei kasuta kogu rahaeraldist ära, siis rakendatakse sekkumist
lihaveisekarjadele.
Samuti panustavad kliima- ja keskkonnakava sekkumised KK5 väärtusliku püsirohumaa säilitamine ja
KK6 pärandniidu hooldamise toetus. Mõlema toetuse puhul on eesmärgiks säilitada pärandniite ja
väärtuslikke püsirohumaid, mis on pool-looduslikud kõrge bioloogilise väärtusega ökosüsteemid ning
mida 2/3 ulatuses hooldatakse karjatamisega. Läbi karjatamise panustab lihaveise sektor väärtuslike
püsirohumaade ja pärandniitude hooldamisse ja seeläbi elurikkuse ning ökosüsteemi teenuste edendamisse
ET 156
ning elupaikade säilimisse. Pikaajaliste poollooduslike rohumaade kaudu panustab sektor läbi karjatamise
ka orgaanilise süsiniku sidumisse.
Veise- ja vasikaliha tegutsevatel põllumajandustootjatel on võimalus sarnaselt teiste
põllumajandussektoris tegutsevate põllumajandustootjatega taotleda mitmeid muid strateegiakavas
sätestatud toetusi, mida antakse eelkõige järgmiste sekkumiste raames: EE1 sekkumine 1.10
„Põllumajanduskindlustustoetus“ – eesmärgiga suurendada põllumajandustootjate panust
tootmisriskiteguridte vähendamisel ning vähendada tootmisriskidest tekkida võivat finantskahju, EE2
sekkumine 2.5 „Väikeste põllumajandusettevõtete arendamine“ – toetatakse investeeringuid
materiaalsesse põhivarasse, et tõsta põllumajandustootjate konkurentsivõimet, sekkumine KK1
„Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud“ - kus läbi materiaalsete
investeeringute soodustatakse põllumajandustootmises ressursitõhustust, digitaliseerimist, vähendatakse
tootmisest tulenevat keskkonnamõju, EE3 sekkumine 3.1.1 „Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja
immateriaalsesse põhivarasse“, EE3 sekkumine 3.2 „Liidu ja riiklike kvaliteedikavade rakendamise
toetamine“ ja horisontaalse eesmärgi 0.2 „Nõuandetoetus.
Pikemas perspektiivis peaksid toetused olema oma mõju avaldanud ja parandanud tootjate
konkurentsivõimet. Selle tulemusena on lihaveisekasvatusega tegelevad ettevõtted kasumlikud ja
jätkusuutlikud. See väljendub nii jõudluskontrollis osalevate karjade arvu tõusule, kvaliteetsema liha
tootmises ning sektori sissetulekute stabiliseerumises.
3.5.7 Piim ja piimatooted
Piimatootmise sektoriga on otseselt seotud põllumajandustootmisega seotud toetus piimalehma
kasvatamiseks (sekkumine 1.3), mis on seotud EE1 vajadustega 1.2 ja 1.7 - tagada toetuste õiglane jaotus
majanduslikult keerulisemas olukorras sektoritele või sektori osadele ja maksta tootmiskohustusega
seotud toetusi vastavalt EE1 SWOT tugevusele 1 (konkurentsivõimelised ettevõtted (tootmises) ja 2
(piimatoodang lehma kohta Euroopa kõrgemaid, kvaliteetne tooraine), nõrkustele 1 (madalad
tootjahinnad), 2 (kõrgemad tootmiskulud), 3 (tootlikkuse kasvu aeglustumine), 4 (sissetulekute kõikuvus),
7 (suur laenukoormus) ja ohtudele 1 (tootjahindade volatiilsus), 2 (energiahindade ebakindlus).
Piima toodangu väärtus moodustab põllumajanduse majandusharu kogutoodangu väärtuses ligikaudu
veerandi. Piimalehmade arv väheneb peamiselt väiksemate karjade arvelt ning tootlikkuse näitajad
erinevad suuremate ja väiksemate karjade vahel oluliselt (kuni 50%), Tugev duaalne struktuur (300 ja
enama piimalehmaga karju oli 2020. aasta põllumajandusloenduse andmetel 8%, kuid neis karjades oli
68% piimalehmadest, EE1 SWOT tugevused 1 ja 2, nõrkus 7) ja suundumus enamale koondumisele on
riskiks piimatootmises, kus väiksemate majapidamiste osakaal, kelle majanduslik jätkusuutlikus on
tagasihoidlikum, on langemas alla 1/3 (EE2 SWOT nõrkus 1 - suur osa põllumajandus- ja toidusektori
ettevõttetest on väikese turujõuga, EE1 SWOT nõrkused 1, 2, 3, 4).
Piimalehmade arv oli Eestis 2020. aasta põllumajandusloenduse andmetel veel 86 110, karju 1082 sh alla
300 pealise karjaga 995. 2021. aasta lõpuks on piimalehmade arv langenud 83,6 tuhandeni ning karju on
996, loomade ja karjade arvu vähenemine on peamiselt väiksemate majapidamiste arvelt.
Piimatootmise sektoris on väiksemate ja suuremate karjadega loomapidajate vahel suurenenud erinevused
tootlikkuses (EE1 SWOT nõrkus 3) ning kuludega toimetulekus (V1.1, V1.2, V1.7). Tootmiskohustusega
seotud toetus on suunatud eelkõige väiksematele ja keskmise suurusega karjadele piiramata nende
arenguvõimalusi. Toetus on suunatud kõikidele piimalehma kasvatajatele ning toetust makstakse nende
esimeste toetusõiguslike loomade arvu alusel. Toetust makstakse diferentseeritult karja suuruse alusel
(karjad 1–270 piimalehmaga ja karjad 270 ja enama piimalehmaga), mille eesmärgiks on toetada
väiksemaid ja keskmisi karju (V1.2, V1.7). Piimalehma kasvatamise seotud toetuse eelarvest suunatakse
62% keskmisest väiksema maakasutusega majapidamistele ning toetatakse karja esimest 270 looma. Nii
tootmiskohustusega seotud toetus piimalehmadele kui ümberjaotav toetus panustavad antud sektoris
väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jätkusuutlikkusesse. Tootmiskohustusega seotud toetuse kaudu
aidatakse väiksemate ja keskmise suurusega karjadega majapidamistel jõuda loodava netolisandväärtusega
tööjõu aastaühiku kohta jõuda lähemale piimatootmise tootmistüübi keskmisele tootlikkusele
ET 157
(netolisandväärtus tööjõu aastaühiku kohta).
Piimatootmise sektorisse panustab loomade heaolu toetus (sekkumine 9.1), milles on planeeritud
alasekkumine piimaveiste heaolu toetus. Sekkumise üldeesmärgiks on tõsta loomakasvatajate teadlikkust
loomade heaolust ning toetada neid põllumajandustootjaid, kes täidavad loomade heaolu kõrgemaid
nõudeid ning parandavad seeläbi loomade heaolu ja tervist. Sekkumisega toetatakse piimaveiste
karjatamist.
Samuti panustab sektorisse loomade heaolu toetus mahepõllumajandusloomadele (sekkumine 9.2), mille
eesmärgiks on arendada mahepõllumajandust, suurendada selle konkurentsivõimet ning säilitada ja tõsta
mitmekesisust, lisaks parandada maaviljakust ja veekvaliteeti ning tõsta loomade heaolu.
Sektori arengusse panustab loomade tervist edendavate kõrgemate majapidamisenõuete toetus (sekkumine
9.3), mille üldeesmärgiks on tõsta loomakasvatajate teadlikkust karjatervise olulisusest vastamaks
ühiskonna ootustele loomakasvatuslikus toidutootmises. Sekkumisega toetatakse karjaterviseprogrammi
(edaspidi KTP) kasutuselevõttu ja rakendamist loomakasvatusettevõttes. KTP eesmärgiks on monitoorida
farmi põhiselt loomade erinevaid tervisenäitajaid tuvastades regulaarse karja jälgimise, andmete korje ja
analüüsi kaudu olukorda karjas ning näha ette tegevused olemasolevate terviseprobleemide lahendamiseks
ning uute ennetamiseks. Karjaterviseprogrammi rakendamise tulemusena paraneb karja loomade
tervisestaatus, väheneb antibiootikumide kasutamine ning paraneb toodangu kvaliteet ja suureneb
loomade tootlikkus. Esimeses etapis toetatakse KTP rakendamist piimakarjades.
Ohustatud tõugu looma pidamise toetuse (sekkumine KK8) eesmärgiks on tagada kultuuripärandi ja
geneetilise mitmekesisuse seisukohast oluliste ja ohustatuks loetud kohalike tõugude säilitamine. Toetust
antakse taotlejale, kes peab eesti maatõugu veist.
Piim ja piimatoote sektoris tegutsevatel põllumajandustootjatel on võimalus sarnaselt teiste
põllumajandussektoris tegutsevate põllumajandustootjatega taotleda mitmeid muid strateegiakavas
sätestatud toetusi, mida antakse eelkõige järgmiste sekkumiste raames: EE1 sekkumine 1.10
„Põllumajanduskindlustustoetus“ – eesmärgiga suurendada põllumajandustootjate panust
tootmisriskitegurite vähendamisel ning vähendada tootmisriskidest tekkida võivat finantskahju,
sekkumine KK1 „Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud“ - kus läbi
materiaalsete investeeringute soodustatakse põllumajandustootmises ressursitõhustust, digitaliseerimist,
vähendatakse tootmisest tulenevat keskkonnamõju, EE3 sekkumine 3.1.1 „Ühistulised investeeringud
materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse“, EE3 sekkumine 3.2 „Liidu ja riiklike kvaliteedikavade
rakendamise toetamine“ ja horisontaalse eesmärgi sekkumine 0.2 „Nõuandetoetus.
Eestis on tunnustatud üks tootjaorganisatsioon piima- ja piimatoodete sektoris, kes saab taotleda toetust
sekkumisest 3.3 „Tunnusatud tootjaorganisatsioonide arendamise toetamine“, mille eesmärgiks on toetada
tunnustatud tootjaorganisatsioone oma juhtimisvõimekuse tõstmisel ning seeläbi tagada nende
jätkusuutlikkus.
Pikemas perspektiivis peaksid toetused olema oma mõju avaldanud ja parandanud väiksemate karjadega
loomapidajate toimetulekut suurenevate kuludega, tõstnud nende investeerimisvõimekust ning parandanud
nende majapidamiste jätkusuutlikkust ja aidanud säilitada tootmiskvaliteeti.
3.5.8 Lambad ja kitsed
Lamba- ja kitsesektoriga on otseselt seotud põllumajandustootmisega seotud toetus ute ja kitse
kasvatamiseks (sekkumine 1.5), mis on seotud EE1 vajadustega 1.2 ja 1.7 - tagada toetuste õiglane jaotus
majanduslikult keerulisemas olukorras sektoritele või sektori osadele ja maksta tootmiskohustusega
seotud toetusi vastavalt EE1 SWOT tugevusele 5 (mitmekesine tootmine), nõrkustele 1 (madalad
tootjahinnad), 2 (kõrgemad tootmiskulud), 3 (tootlikkuse kasvu aeglustumine), 4 (sissetulekute kõikuvus),
6 (palju toetustest sõltuvaid ettevõtteid) ja ohtudele 1 (tootjahindade volatiilsus), 2 (energiahindade
ebakindlus).
Lammaste ja kitsede toodangu väärtus moodustab põllumajandussektori kogutoodangu väärtusest 0,3%.
ET 158
2020. aasta põllumajandusloenduse andmetel oli 1182 lambakasvatajat, kellel oli kokku 75 185 lammast.
Kitsi on ca 4,5 tuhat. Põllumajandusloomade registri andmetel oli 2020. aastal uttede ja emaste kitsede
arv, kes on vähemalt 1.03 seisuga ühe aasta vanused kokku 44 144. Lamba- ja kitsekasvatusel on suur
sotsiaalne roll maapiirkonnas hõive tagajana.
Lamba- ja kitsekasvatajate seas on palju mahetootjaid (EE1 SWOT tugevus 5, EE4 tugevus 2 -
põllumajanduskeskkonna ja mahepõllumajanduse meetmega hõlmatud suur osa põllumajandusmaast).
Lamba- ja kitsekasvatuse tootmistüüpi iseloomustab suur tasustamata peretööjõu osakaal, väiksem
maakasutus ning keskmisest oluliselt madalam loodud lisandväärtus ja väga madal kuludega toimetulek
(EE1 SWOT nõrkused 1, 2. 3, 6), samuti suur toetustest sõltuvus (EE1 SWOT nõrkus 6). Lamba- ja
kitsekasvatusel on täita keskkonnahoiu eesmärk maastike hooldamisel ning looduskaitseliste väärtuste
säilitamisel (EE5 SWOT tugevus 3 - maakasutus on ekstensiivne). Eestis on probleemiks aga loomade
madal arv jõudluskontrollis, mis peaks looma eelduse kvaliteetse aretusloomade tootmiseks ja
eksportimiseks (EE1 SWOT nõrkus 12). Lisaks on Eestis veel lambaliha tarbimine madalam võrreldes
teiste loomalihaliikidega, mistõttu on ka lambaliha tarbimine madal, kuid mis eeldab kvaliteetse saaduse
propageerimist ning tarbijate harjutamist. Samas on lamba- ja kitsekasvatus sobilik väiketootjatele
alustamiseks ning loob madalam sisenemisbarjäärid võrreldes nt piimatootmisega. Tõusuteel on kitse- ja
lambapiim käitlejate arvu suurenemine ning kasvav huvi.
Tootmiskohustusega seotud toetust ute ja kitse kasvatamiseks on planeeritud maksta kümne ja enama kuni
450 põhikarja emaslooma kohta. Ühikumäära ei diferentseerita. Ute ja kitse kasvatamise seotud toetuse
eelarvest suunatakse 54% keskmisest väiksema maakasutusega majapidamistele ning toetatakse karja
esimest 450 looma. Nii seotud toetus uttedele ja kitsedele kui ümberjaotav toetus panustavad antud
sektoris väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jätkusuutlikkusse (V1.2, V1.7). Tootmiskohustusega
seotud toetuse kaudu aidatake lamba- ja kitsekasvatussektori loodava netolisandväärtusega tööjõu
aastaühiku kohta lähendea FADN keskmisele tasemele.
Lamba- ja kitsekasvatuse sektorisse panustab mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetus (sekkumine
9.2), mille eesmärgiks on arendada mahepõllumajandust, suurendada selle konkurentsivõimet ning
säilitada ja tõsta mitmekesisust, lisaks parandada maaviljakust ja veekvaliteeti ning tõsta loomade heaolu.
Planeeritud on sektori arengu toetamiseks loomade tervist edendavate kõrgemate majapidamisenõuete
toetus (sekkumine 9.3), mille üldeesmärgiks on tõsta loomakasvatajate teadlikkust karjatervise olulisusest
vastamaks ühiskonna ootustele loomakasvatuslikus toidutootmises. Sekkumisega toetatakse
karjaterviseprogrammi (edaspidi KTP) kasutuselevõttu ja rakendamist loomakasvatusettevõttes. KTP
eesmärgiks on monitoorida farmi põhiselt loomade erinevaid tervisenäitajaid tuvastades regulaarse karja
jälgimise, andmete korje ja analüüsi kaudu olukorda karjas ning näha ette tegevused olemasolevate
terviseprobleemide lahendamiseks ning uute ennetamiseks. Karjaterviseprogrammi rakendamise
tulemusena paraneb karja loomade tervisestaatus, väheneb antibiootikumide kasutamine ning paraneb
toodangu kvaliteet ja suureneb loomade tootlikkus. Esimeses etapis toetatakse KTP rakendamist
piimakarjades kui aga ilmneb, et sihtgrupp ei kasuta kogu rahaeraldist ära, siis rakendatakse sekkumist
lihaveisekarjadele.
Ohustatud tõugu looma pidamise toetuse (sekkumine KK8) eesmärgiks on tagada kultuuripärandi ja
geneetilise mitmekesisuse seisukohast oluliste ja ohustatuks loetud kohalike tõugude säilitamine. Toetust
antakse taotlejale, kes peab kihnu maalammast.
Samuti panustavad kliima- ja keskkonnakava sekkumised KK5 väärtusliku püsirohumaa säilitamine ja
KK6 pärandniidu hooldamise toetus. Mõlema toetuse puhul on eesmärgiks säilitada pärandniite ja
väärtuslikke püsirohumaid, mis on pool-looduslikud kõrge bioloogilise väärtusega ökosüsteemid ning
mida 2/3 ulatuses hooldatakse karjatamisega. Läbi karjatamise panustab lamba- ja kitsekasvatamise sektor
väärtuslike püsirohumaade ja pärandniitude hooldamisse ja seeläbi elurikkuse ning ökosüsteemi teenuste
edendamisse ning elupaikade säilimisse. Pikaajaliste poollooduslike rohumaade kaudu panustab sektor
läbi karjatamise ka orgaanilise süsiniku sidumisse.
Lamba- ja kitsekasvatuse sektoris tegutsevatel põllumajandustootjatel on võimalus sarnaselt teiste
põllumajandussektoris tegutsevate põllumajandustootjatega taotleda mitmeid muid strateegiakavas
ET 159
sätestatud toetusi, mida antakse eelkõige järgmiste sekkumiste raames: EE1 sekkumine 1.10
„Põllumajanduskindlustustoetus“ – eesmärgiga suurendada põllumajandustootjate panust
tootmisriskiteguridte vähendamisel ning vähendada tootmisriskidest tekkida võivat finantskahju,
sekkumine KK1 „Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud“ - kus läbi
materiaalsete investeeringute soodustatakse põllumajandustootmises ressursitõhustust, digitaliseerimist,
vähendatakse tootmisest tulenevat keskkonnamõju, EE2 sekkumine 2.5 „Väikeste
põllumajandusettevõtete arendamine, EE3 sekkumine 3.1.1 „Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja
immateriaalsesse põhivarasse“, EE3 sekkumine 3.2 „Liidu ja riiklike kvaliteedikavade rakendamise
toetamine“ ja horisontaalse eesmärgi sekkumine 0.2 „Nõuandetoetus.
Pikemas perspektiivis peaksid toetused olema oma mõju avaldanud ja parandanud väiksemate karjadega
loomapidajate toimetulekut suurenevate kuludega ja taganud edasise jätkamise sektoris.
3.5.9 Valgukultuurid
Valgukultuuridega on otseselt seotud põllumajandustootmisega seotud toetus tera- ja kaunviljakultuuride
kasvatamiseks (sekkumine 1.6), mis on seotud EE1 vajadustega 1.2 ja 1.7 - tagada toetuste õiglane jaotus
majanduslikult keerulisemas olukorras sektoritele või sektori osadele ja maksta tootmiskohustusega
seotud toetusi vastavalt EE1 SWOT tugevusele 5 (mitmekesine tootmine), nõrkustele 1 (madalad
tootjahinnad), 2 (kõrgemad tootmiskulud), 3 (tootlikkuse kasvu aeglustumine), 4 (sissetulekute kõikuvus),
5 (sektoris esineb nii vähest huvi kui teadlikkust riskijuhtimismeetmete vastu), ja ohtudele 1
(tootjahindade volatiilsus), 2 (energiahindade ebakindlus), 3 (ebasoodsad ilmastikutingimused).
Kaunviljakasvatus on laienenud alates 2015. aastast, kuid nende kultuuride pind moodustab vaid 5%
põllumaast ja saagikus kõigub aastate lõikes oluliselt (+/-40%). 2021. aastal kasvatati kaunvilju kokku 48
972 hektaril ning põllumajandustoodang samal aastal oli 79 189 tonni (Statistikaamet). Kaunviljal on
teraviljakasvatajate viljavahelduses oluline roll, samuti on tegu olulise kohaliku loomasöödaga.
Strateegiakavas on planeeritud rakendada tootmiskohustusega seotud toetust tera- ja kaunvilja
kasvatamiseks. Toetust on planeeritud maksta toetusõiguslike tera- ja kaunviljakultuuride esimese 100 ha
eest kui taotlejal on vähemalt 5 ha-l toetusõiguslikke kultuure. Tera- ja kaunvilja kasvatamise seotud
toetuse eelarvest suunatakse 13% keskmisest väiksema maakasutusega majapidamistele ning toetatakse
esimest 100 ha. Nii seotud toetus tera- ja kaunviljale kui ümberjaotav toetus panustavad antud sektoris
väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jätkusuutlikkusse (V1.2, V1.7). Tootmiskohustusega seotud
toetuse kaudu aidatakse väiksematel tera- ja kaunviljatootjatel loodava netolisandväärtusega tööjõu
aastaühiku kohta läheneda teraviljakasvatuse (tüüp 15, FADN) tootmistüübi keskmisele tootlikkusele
(netolisandväärtus tööjõu aastaühiku kohta).
Valgukultuuride kasvatamisesse panustab kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus (sekkumine KK7),
mille eesmärgiks on säilitada kohalike tingimustega kohastunud ja geneetilisest erosioonist ohustatud
taimede geneetilist ressurssi, edendada kultuuripärandi ja geneetilise mitmekesisuse seisukohast oluliste
kohalike taimesortide kasvatamist ning soodustada kohalike puuvilja- ja marjasortidega uute istandike
rajamist. Keskkonnasõbraliku majandamise toetuse (sekkumine ÖK1) eesmärgiks on soodustada
keskkonnasõbralike majandamisviiside kasutuselevõttu ja jätkuvat kasutamist põllumajanduses, et kaitsta
mulda ja vett ning parandada nende seisundit, samuti suurendada elurikkust ja maastikulist mitmekesisust
ning tõsta põllumajandustootjate keskkonnateadlikkust. Mahepõllumajanduse ökokava (ÖK2) toetust
antakse mahepõllumajandusele üleminekut alustavatele ja mahepõllumajandusega tegelevatele
ettevõtjatele ning toetuse maksmise aluseks on nende mahepõllumajanduslikus kasutuses oleva
põllumajandusmaa pind. Kliima- ja keskkonnakavadest ökoalade toetus (ÖK3) panustab mitmetesse
tegevusvaldkondadesse, milleks on kliimamuutuste leevendamine, veekvaliteedi kaitse või parandamine,
elurikkuse kaitse, elupaikade või liikide säilitamine või taastamine ning pestitiidide säästev ja vähendatud
kasutamine.
3.5.10 Suhkrupeet
Ei kohaldu
ET 160
3.5.11 Muud sektorid
Teraviljasektoriga on otseselt seotud põllumajandustootmisega seotud toetus tera- ja kaunviljakultuuride
kasvatamiseks (sekkumine 1.6), mis on seotud EE1 vajadustega 1.2 ja 1.7 - tagada toetuste õiglane jaotus
majanduslikult keerulisemas olukorras sektoritele või sektori osadele ja maksta tootmiskohustusega
seotud toetusi vastavalt EE1 SWOT tugevusele 5 (mitmekesine tootmine), nõrkustele 1 (madalad
tootjahinnad), 2 (kõrgemad tootmiskulud), 3 (tootlikkuse kasvu aeglustumine), 4 (sissetulekute kõikuvus),
5 (sektoris esineb nii vähest huvi kui teadlikkust riskijuhtimismeetmete vastu), ja ohtudele 1
(tootjahindade volatiilsus), 2 (energiahindade ebakindlus), 3 (ebasoodsad ilmastikutingimused).
Tera- ja kaunvilja toodangu väärtus moodustab põllumajanduse majandusharu kogutoodangu väärtusest ca
23%, kuid väärtuse muutused aastate jooksul kõiguvad oluliselt (kuni üle 50% V1.1, V1.2, V1.7, EE1
SWOT nõrkused 2 ja 4, oht 3). Teraviljakasvatusega tegeles 2020. aasta põllumajandusloenduse andmetel
5269 majapidamist, kus teravilja kasvatati kokku 370 066 ha. Seejuures alla 100 ha kasvatab teravilja 77%
majapidamistest, kuid neil on vaid 20% teraviljapinnast. Duaalne struktuur (10% teraviljast kasvatatakse
1% kasvatajate poolt) süveneb, samuti majandusliku jätkusuutlikkuse erinevused (saagikus, toimetulek
kuludega, tootlikkus, EE1 SWOT nõrkused 3 ja 2, 13, ohud 2 ja 3) suuremate ja väiksemate tootjate vahel.
Teraviljakasvatuses on tööjõu tootlikkus keskmisest kõrgem, tootmismahud on suurenenud, kuid nii
ekstreemsed ilmastikuolud, kui muutlik turuolud on teraviljakasvatust enim mõjutavad tegurid.
Teraviljasektoris on võimalik väiksematel ettevõtetel viljeleda uusi ja nišikultuure (EE1 SWOT tugevus
5), kuid probleemiks on volatiilsed tootjahinnad, mis ei taga õiglast sissetulekut (V1.2, V1.7).
Teraviljasektoris on oluline tegeleda riskide maandamisega, sealhulgas nii tootmisriskide, tururiskide kui
toimetulekut uute taimekahjurite ning -haigustega ja ilmastikuoludega (EE1 SWOT nõrkus 5).
Strateegiakavas on planeeritud rakendada tootmiskohustusega seotud toetust tera- ja kaunvilja
kasvatamiseks. Toetust on planeeritud maksta toetusõiguslike tera- ja kaunviljakultuuride esimese 100 ha
eest kui taotlejal on vähemalt 5 ha-l toetusõiguslikke kultuure. Tera- ja kaunvilja kasvatamise seotud
toetuse eelarvest suunatakse 13% keskmisest väiksema maakasutusega majapidamistele ning toetatakse
esimest 100 ha. Nii seotud toetus tera- ja kaunviljale kui ümberjaotav toetus panustavad antud sektoris
väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jätkusuutlikkusse (V1.2, V1.7). Tootmiskohustusega seotud
toetuse kaudu aidatakse väiksematel tera- ja kaunviljatootjatel loodava netolisandväärtusega tööjõu
aastaühiku kohta läheneda teraviljakasvatuse (tüüp 15, FADN) tootmistüübi keskmisele tootlikkusele
(netolisandväärtus tööjõu aastaühiku kohta).
Teraviljasektorisse panustab kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus (sekkumine KK7), mille
eesmärgiks on säilitada kohalike tingimustega kohastunud ja geneetilisest erosioonist ohustatud taimede
geneetilist ressurssi, edendada kultuuripärandi ja geneetilise mitmekesisuse seisukohast oluliste kohalike
taimesortide kasvatamist ning soodustada kohalike puuvilja- ja marjasortidega uute istandike rajamist.
Keskkonnasõbraliku majandamise toetuse (sekkumine ÖK1) eesmärgiks on soodustada
keskkonnasõbralike majandamisviiside kasutuselevõttu ja jätkuvat kasutamist põllumajanduses, et kaitsta
mulda ja vett ning parandada nende seisundit, samuti suurendada elurikkust ja maastikulist mitmekesisust
ning tõsta põllumajandustootjate keskkonnateadlikkust.
Seemnekartuli kasvatamisega on otseselt seotud põllumajandustootmisega seotud toetus seemnekartuli
kasvatamiseks (sekkumine 1.8), mis on seotud EE1 vajadusega 1.2 ja 1.7 - tagada toetuste õiglane jaotus
majanduslikult keerulisemas olukorras sektoritele või sektori osadele ja maksta tootmiskohustusega
seotud toetusi vastavalt EE1 SWOT tugevusele 5 (mitmekesine tootmine), nõrkustele 1 (madalad
tootjahinnad), 14 (seemnekartuli puudus), 2 (kõrgemad tootmiskulud), 4 (sissetulekute kõikuvus), 5
(sektoris esineb nii vähest huvi kui teadlikkust riskijuhtimismeetmete vastu), ja ohtudele 1 (tootjahindade
volatiilsus), 2 (energiahindade ebakindlus), 3 (ebasoodsad ilmastikutingimused). Tootmiskohustusega
seotud toetuse kaudu soovitakse seemnekartuli kasvatajate arvu ja seemnekartuli pinda suurendada ning
tagada kvaliteetne sisendi toidujulgeoleku seisukohast.
PMA andmetel oli põldtunnustatud seemnekartuli pind 2021. aastal 220 ha ning seemnekartuli kasvatas
ET 161
22 isikut. PRIA andmetel oli 2020. aastal kogu kartuli kasvupind 3380 ha ning kartulikasvatusega tegeles
3048 isikut.
Põllumajandustootjatel on võimalus taotleda mitmeid strateegiakavas sätestatud toetusi, mida antakse
eelkõige järgmiste sekkumiste raames: EE1 sekkumine 1.10 „Põllumajanduskindlustustoetus“ –
eesmärgiga suurendada põllumajandustootjate panust tootmisriskitegurite vähendamisel ning vähendada
tootmisriskidest tekkida võivat finantskahju, sekkumine KK1 „Põllumajandustootjate materiaalsed ja
immateriaalsed investeeringud“ - kus läbi materiaalsete investeeringute soodustatakse
põllumajandustootmises ressursitõhustust, digitaliseerimist, vähendatakse tootmisest tulenevat
keskkonnamõju, EE2 sekkumine 2.5 „Väikeste põllumajandusettevõtete arendamine, EE3 sekkumine
3.1.1 „Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse“, EE3 sekkumine 3.4
„Lühikeste tarneahelate ja kohaliku turu arendamine” ja horisontaalse eesmärgi sekkumine 0.2
„Nõuandetoetus.
3.6 Kui asjakohane, siis ülevaade sekkumistest, mis aitavad tagada ühtset ja
integreeritud lähenemisviisi riskijuhtimisele
Põllumajandussaaduste tootmisprotsess sõltub väga paljudest erinevatest teguritest nagu näiteks
majanduse üldine olukord, tööjõud, sisendite hinnad kui ka ilmastiku- ja keskkonnatingimused, mida
põllumajandustootjad ei suuda mõjutada. Viimastel aastatel on põllumajandustootjatele olnud
väljakutseteks nii tootmis-, majandus-, poliitilised kui ka keskkonnariskid (nt maailmaturul hindade
kõikumine, sigade Aafrika katk, liigniiskus ja põud), millest tulenevalt on tõhus riskijuhtimine muutunud
üha olulisemaks. Kõik sellised ootamatud sündmused vähendavad põllumajandustootjate sissetulekuid,
mõjutavad nende pikaajalisi tootmisplaane, konkurentsi- ja investeerimisvõimet. Seetõttu on järjest enam
muutunud oluliseks rakendada erinevaid riskijuhtimisinstrumente eelkõige hinna-, tootmis- ja
ilmastikuriskide ennetamiseks ja maandamiseks.
Eestis on peamisteks põllumajandusriskideks saagikuse varieeruvus taimekasvatuses (eelkõige
ilmastikuolude tõttu), loomataudide puhangud, põllumajandussektori jaoks oluliste tootmissisendite
hinnatõusud (nt kütus, elekter, sööt, väetised jne) ja kokkuostuhindade volatiilsus, mis on eelkõige seotud
hindade muutustega maailmaturul.Ilmastikust tingitud peamisteks põllumajandusriskideks on rahe, tugev
tuul, torm, üleujutused, põud ja temperatuuri kõikumised. Ebasoodsad ilmastikuolud, looma- või
taimehaigused, kahjurite levik või äärmusliku keskkonnajuhtumi ilmnemine mõjutavad otseselt
põllumajanduslikku esmatootmist toodangu mahu vähenemise, kvaliteedi halvenemise ning sellest
tuleneva sissetuleku vähenemise kaudu, mis kokkuvõttes mõjutab põllumajandustootjate
majandustegevuse jätkusuutlikkust.
Oluline on siinkohal tõsta põllumajandustootja teadlikkus võimalikest riskidest ja nende ennetamisest või
leevendamisest. Riske on võimalik ennetada sissetulekute, põllumajandustoodete ja tootmispraktikate
mitmekesistamisega, investeeringutega maaparandusse sh kuivendus- ja niisutussüsteemidesse, erinevate
kultuuride (sh põuakindlate sortide) kasvatamisega, mis muudavad kogutoodangu, saagid ja seeläbi ka
sissetulekud stabiilsemaks. Lisaks on võimalik riske ennetada ja juhtida, kasutades saagi ja loomade
kindlustamist, rahaturuinstrumente, kauba lepingulist müüki ja ka ühistegevuse eeliseid suurema tootjate
ja töötlejate koostöö kaudu. Tulenevalt põllumajandustootjate vähesest teadlikkusest erinevatest riskide
juhtimise (tegutsemine korraga mitmes põllumajandusliku tootmise valdkonnas, ühistegevus, loomade ja
saagi kindlustamine jne) võimalustest on oluline valdkonnas edasi arendada ka nõuandeteenistuse
kompetentsi. Põllumajandustootjate teadlikkuse tõstmisesse panustavad sekkumised 0.1 „Teadmussiirde-
ja innovatsioonisüsteemi (AKIS) arendamise toetus“ ja 0.2 „Nõuandetoetus“.
Põllumajandustootjate vastupanuvõime suurendamiseks turu- ja tootmisriskide vastu on oluline, et Eesti
turul pakutakse riskijuhtimisinstrumente, sh põllumajanduskindlustust. Selleks on kujundatud sekkumine
1.10 „Põllumajanduskindlustustoetus“, mille eesmärk on suurendada põllumajandustootjate panust
tootmisriskide vähendamisel, tagades seeläbi põllumajandusettevõtte stabiilsuse, ning vähendada
tootmisriskidest tekkida võivat finantskahju. Põllumajanduskindlustustoetus aitab põllumajandustootjaid
ET 162
kõige levinumate riskidega toime tulla ja selleks hüvitatakse 70% ulatuses põllumajandustootja saagi,
loomade ja taimede kindlustusmaksed.
Põllumajandustootjate sissetulekute stabiilsust suurendavad oluliselt otsetoetused (sekkumised 1.1–1.8),
mille eesmärgiks on lisaks konkurentsivõime parandamisele, jätkusuutlikkuse tõstmisele tagada ka
põllumajandustootjate sissetulekute stabiilsus, mis võib nii ebasoodsatest turuolukordadest kui ilmastikust
olla kergesti mõjutatav. Uuel programmperioodil makstakse põllumajandustootjatele põhilist
sissetulekutoetust ja täiendavaid seotud toetused, mis on suunatud konkreetsetele
põllumajandussektoritele, kus esineb teatud raskusi. Kuna põllumajandussektoris on nii väikseid,
keskmiseid kui suuri põllumajandustootjaid, siis on uuel ÜPP perioodil planeeritud seotud toetusi maksta
kõikidele põllumajandustootjatele nende esimeste hektarite või loomade eest. Selle kaudu on kõikidele
põllumajandustootjatele tagatud teatud osa sissetulekust. Lisaks sellele toetatakse ümberjaotava
toetusegaväikese ja keskmise suurusega ettevõtteid eesmärgiga tagada põllumajandustootjate
mitmekesisus,parandada väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jätkusuutlikkust ning tagada toidu
varustuskindlus.
Põllumajandustootjate sissetulekute stabiilsust suurendab ka koostöö, mis parandab põllumajandustootjate
positsiooni tarneahelas ja mille kaudu on võimalik toodete turustamine, töötlemine, kvaliteedi tõstmine
või sisendikulude optimeerimine läbi ühishangete. Strateegiakavas panustavad nendesse tegevustesse
mitmed sekkumised (3.3 „Tunnustatud tootjaorganisatsioonide arendamise toetamine“, 3.1.1 „Ühistulised
investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse“, 3.2 „Liidu ja riiklike kvaliteedikavade
rakendamise toetamine“).
Samuti panustavad üleujutuste ja liigniiskuse riskide ennetamisse ja maandamisse investeeringud
põllumajandustaristusse (sekkumised 1.9.1 „Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendus-
ja veerežiimi kahepoolsed reguleerimissüsteemid) kaasajastamisse erasektori poolt“ ja 1.9.2
„Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendussüsteemid) kaasajastamisse – avaliku sektori
investeeringud“), sest Eestis on 62% kasutatud põllumajandusmaast kuivendatud ehk olulises osas maa
viljelusväärtus sõltub veevarude reguleerimisest töökorras maaparandussüsteemide kaudu.
Maaparandussüsteemide toimimisega ühtlustaksepõllumajanduse tootmistingimusivähendades
taimekasvatuseks ebasoodsast veerežiimist ja suurendades maa kasutusvõimalusi kliimamuutuste
tingimustes. Võrreldes parasniiskete aladega, on nendel aladel mulla viljelusväärtus madalam ja maade
kasutamise võimalused piiratud, samas toiduga varustuskindluse tagamisel on oluline, et need
põllumajandusmaad oleksid kasutusel ning ilmastikuriskid maandatud. Maaparandussüsteemide
kaasajastamisega leevendatakseilmastikust tingitud kahju põllumajandusele ja luuakse eeldused
põllumajandusmaa sihipäraseks kasutamiseks ning ohjatakse hajukoormuse levikut veekogudesse.
Taimekahjustajates ja loomahaigustest tulenevaid riske aitavad maandada sekkumise KK1
„Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud“ raames kavandatud tegevused
taimekahjustajate monitooringu ja hoiatussüsteemidesse, ning loomakasvatuses bioturvalisuse tõstmisesse
panustavad investeeringud. Lisaks sellele aitavad loomahaigusi ennetada sekkumise 9.4 „Loomataudide
kontrolliprogrammide alase koostöö toetuse“ raames kavandatud tegevused infektsioosse rinotrahheiidi
(IRT) ja VVD (VVDV veiste viirusdiarröoa viirus (VVD) kontrollimiseks ja likvideerimiseks.
Samuti on oluline, et põllumajandustootjad kasutaksid sekkumise 2.6 „Põllumajandustootjate tootlikud
materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud (FI)“ raames loodud võimalusi investeeringute tegemiseks
nii energia varustuskindluse tõstmisesse elektri ja muude energiakandjate varustuse katkemise riskide
maandamiseks kui ka nt katmikalade rajamisse, mis loovad stabiilsemad kasvutingimused köögivilja- ja
marjakultuuridele ilmastikuriskide maandamiseks.
Oluline osa riskijuhtimises on ka ÜPP I samba kaudu rakendatavatel turukorraldusmeetmetel, mis tagavad
turvavõrgu suuremate turuhäirete korral, stabiliseerivad turge nt eraladustamisetoetusega (viimati
rakendunud sealihasektoris turuolukorra stabiliseerimiseks) ja annavad turuinfo kaudu hea ülevaate
ET 163
kõigile tarneahela osalistele põllumajandusturgudel toimuvast.
Suuremate kriiside korral rakendatakse erakorralisi meetmeid kas riigiabi kaudu või ka EL-i ülesest
põllumajanduse kriisireservist eesmärgiga hüvitada osaliselt suurtest turuhäiretest või erakorralistest
ilmastikutingimustest tekkinud kahjusid põllmajandustootjatele.
3.7 Riiklike ja piirkondlike sekkumiste vastastikune mõju
3.7.1 Vajaduse korral riiklike ja piirkondlike sekkumiste koosmõju kirjeldus,
sealhulgas rahaeraldiste jaotus sekkumise ja fondi kohta
Ei kohaldu
3.7.2 Kui ÜPP strateegiakava elemendid on paika pandud piirkondlikul tasandil,
kuidas siis tagab sekkumiste strateegia nende elementide ja ÜPP strateegiakava
riigi tasandil paika pandud elementide sidususe ja järjepidevuse, kui see on
asjakohane
Ei kohaldu
3.8 Ülevaade sellest, kuidas ÜPP strateegiakava aitab kaasa artikli 6 lõike 1
punktis i sätestatud loomade heaolu parandamise ja
antimikroobikumiresistentsuse vähendamise eesmärgi saavutamisele,
sealhulgas lähtetingimused ja vastastikune täiendavus
Põllumajandusloomade heaolu parendamise ja antimikroobse resistentsuse vähendamisele on suunatud
eelkõige strateegiakava II samba kolm sekkumist. Loomade heaolu toetust antakse piimaveiste, hobuste,
sigade, munakanade ja vuttide kohta. Teiseks on loomade tervist edendavate kõrgemate
majandamisnõuete toetus, mida antakse karjaterviseprogrammi rakendatakse eest esmajärjekorras
piimakarjade, hiljem ka lihaveiste kohta. Eraldi sekkumisest toetatakse maheloomade kõrgemate nõuete
täitmist.
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 70 kohased loomade kõrgemate
majandamisnõuetega sekkumised on üheaastase kohustusperioodiga. Loomade heaolu sekkumisest
toetatakse piimaveiste ja hobuste keskkonnahoidlikku karjatamist, suuremat pidamispinda sea kohta,
täiendavaid nõudeid sööda kohta ning põrsaste kastreerimise korral anesteesia ja analgeesia kasutamist,
alternatiivpidamissüsteemide rakendamist linnukasvatuses ehk suuremat pidamispinda munakana ja vuti
kohta. Loomade heaolu toetust ei maksta mahepõllumajandusloomade kohta, kuid
mahepõllumajandusloomade kõrgemaid pidamisstandardeid toetatakse mahepõllumajandusliku
loomakasvatuse sekkumise kaudu. Mõlemal juhul on piimaveisekarja kohta võimalik toetust taotleda
lisaks karjaterviseprogrammi sekkumisest, mille kaudu toetatakse loomade heaolu ja tervise edendamiseks
kõrgema karjatervise jälgimise kohustust eesmärgiga ennetada tõhusamalt haiguste tekkimist ja
vähendada antimikroobsete ravimite kasutamise vajadust.
3.9 Halduskoormuse lihtsustamine ja vähendamine
Lihtsustamise üheks komponendiks on pinnaseiresüsteemi rakendamine, mis võimaldab läbi toetuse
taotluse teavitada taotlejat võimalikest rikkumistest ja ebakõladest. Lisaks on võimalus taotlust muuta
ning seeläbi karistusi vältida.
Oluliseks lihtsustamise ja administratiivse koormuse meetmeks on senisest märksa laiaulatuslikum
lihtsustatud kulumeetodite rakendamine erinevates ÜPP strateegiakava sekkumistes. Täpsemalt on seda
käsitletud vastavate sekkumiste kirjeldustes, strateegiakava peatükis 5.
ET 164
Lihtsustamise ning administratiivse koormuse vähendamisele panustab ka andmete jagamine, mis on ette
nähtud kehtivate regulatsioonidega ning rakendatud läbi erinevate andmesüsteemide, sealhulgas läbi
IAKS süsteemi.
Seoses Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2116 artikli 67 lõikega 3, täpsemalt
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega 2007/2/EÜ ruumiandmete jagamist (nn INSPIRE direktiiv),
on Eesti juba käesoleval perioodil nõuded täitnud. INSPIRE direktiivi raames nõutavad andmed Eesti
kohta on jagatud ja kättesaadavad avaandmetena.
Niisamuti on täidetud ka Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2116 artikli 67 lõiked 5
ja 6. Tagatud on määruse (EL) nr 2016/679 rakendamine, mis puudutab isikuandmete
konfidentsiaalsusega seotud nõuete täitmist. Lisaks tagab IAKS süsteem toetusesaajatele juurdepääsu, mis
puudutab kõiki asjakohaseid andmeid maa kohta, realiseerides selle läbi eeltäidetud taotluse ette
kuvamisega PRIA poolt. Sellest tulenevalt on taotlejal taotluse esitamise käigus võimalik ette saada
eeltäidetud taotlus, mis sisaldab toetuse taotlemiseks vajalikku asjakohast info, muuhulgas infot
toetusõigusliku maa kohta.
Administratiivses kontrollis või pinnaseiresüsteemis ilmnenud rikkumiste tuvastamisest ja sellest
taotlejale teavitamiseks kasutab PRIA kommunikatsioonivahendina taotlejale teavituste saatmist e-posti
aadressile või läbi e-PRIA rakenduse.
3.10 Tingimuslikkus
3.10.1 Põhiküsimus. Kliimamuutused (leevendamine ja nendega kohanemine)
3.10.1.1 HPK 1. Püsirohumaa säilitamine, võttes aluseks püsirohumaa ja
põllumajandusmaa suhtarvu
3.10.1.1.1 Põllumajandusettevõtte kohustuse kokkuvõte (nt eelnevate lubade süsteem ja
ümberkujundamise kohustus)
Püsirohumaa osakaal riigis tervikuna ei tohi väheneda 2018. aastal kehtestatud võrdlussuhtarvuga
võrreldes üle 5%. Taotlejad, kellele kehtib püsirohumaa tagasi rajamise kohustus, peavad rajama
püsirohumaa määratud ulatuses tagasi.
Taotlejad, kelle kasutuses on põllumajandusmaad, millele kehtib püsirohumaa tagasi rajamise kohustus,
kuid kes ei ole püsirohumaad tagasi rajanud, peavad rajama püsirohumaa määratud ulatuses tagasi. Tagasi
rajatud püsirohumaa kasutusotstarvet ei tohi muuta, sealhulgas püsirohumaad üles künda.
Püsirohumaade asendamine on lubatud juhtudel, kui taotleja soovib olemasolevat püsirohumaad
parandada ning tõsta selle abil mullaviljakust. Sellisel juhul tuleb rajada asemele samaväärses ulatuses
püsirohumaad ning arvestada, et ülesharitava püsirohumaa asendamiseks sobib vaid selline 5-aastane
lühiajaline rohumaa, mis kõnealusel taotlusaastal muutub püsirohumaaks (5-aastane lühiajaline rohumaa,
mis 6. aastal muutub püsirohumaaks).
Kui taotleja harib püsirohumaa põllu üles ning rajab mujale vähemalt samas ulatuses uue lühiajalise
rohumaa, siis ei loeta sellist maad püsirohumaaks ja seda ei saa asendamiseks kasutada.
Püsirohumaa uuendamine on lubatud heintaimede seguga. Uuendamine tähendab nii pealtparandust, kus
vana rohukamarat ümber ei künta, kui ka uuskülvi, kus vana rohukamar küntakse sisse või põld
randaalitakse ja samale põllule külvatakse uuesti heintaimede segu. Püsirohumaa uuendamine
heinaseemnete segu külvamisega ei katkesta püsirohumaa vanuse arvestamisel aastate järgnevust ja seda
maad saab lugeda endiselt püsirohumaaks. Teise kultuuriga rajatud põld, nt teravili, katkestab
püsirohumaa vanuse arvestamise.
ET 165
Täpsemad tingimused kehtestatakse siseriikliku õigusaktiga, mis on kooskõlas Euroopa Parlamendi ja
nõukogu määruse (EL) 2021/2115 III lisas kehtestatud standardiga.
3.10.1.1.2 Territoriaalne kohaldamisala (riigi, piirkondlik, põllumajandusettevõtte,
põllumajandusettevõtete rühma tasand)
riigi tasandil
3.10.1.1.3 Võrdlusmäära väärtus (sealhulgas arvutusmeetod)
Määr 26.69
Selgitus
Arvestus põhineb 2018. aastal deklareeritud püsirohumaa pindala ja 2018. aastal deklareeritud kogu
põllumajandusmaa pindala suhtel
Suhtarvu arvestus:
Uus võrdlussuhtarv = 2018. aastal deklareeritud püsirohumaa pindala / 2018. aastal deklareeritud kogu
põllumajandusmaa pindalaga.
Iga aastane jooksev suhtarv = aastal n deklareeritud püsirohumaa pindala / aastal n deklareeritud kogu
põllumajandusmaa pindalaga.
3.10.1.1.4. Asjaomased põllumajandustootjad (kõik põllumajandustootjad, kellel on püsirohumaid)
Nõuet peavad järgima püsirohumaad kasutavad taotlejad, kes taotlevad otsetoetusi ning pindala- ja
loomatoetusi Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklite 70 ja 72 alusel.
3.10.1.1.5 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude põhieesmärgi
saavutamiseks antava panuse kohta
Tuleb säilitada püsirohumaade pindala, mille eesmärk on vältida rohumaa suuremahulist muutmist
põllumaaks ning kaitsta ja säilitada olemasolevaid püsirohumaid. Püsirohumaa osakaal riigis tervikuna ei
tohi väheneda võrdlussuhtarvuga võrreldes üle 5%.
3.10.1.2 HPK 2. Märg- ja turbaalade kaitse
3.10.1.2.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast
2024. aastal kehtib järgmine nõue:
Nõue 1: Turvasmullaga põllumajandusmaal ei ole kündmine ja freesimine lubatud, välja arvatud
turvasmullaga põllumaal, kus on lubatud üks kord nelja aasta jooksul künda ja freesida.
Nõue 2: Kuivendamata märgalasid ja turvasmullaga põllumajandusmaad ei tohi kuivendada. Kuivendatud
märgalade ja turvasmullaga põllumajandustegevuseks kasutataval põllumajandusmaal on
drenaažisüsteeme lubatud rekonstrueerida üksnes siis, kui kasutatakse lahendusi, mis ei suurenda
kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja kui see on vajalik mineraalmullas paikneva kuivendussüsteemi
toimimiseks.
2025. aastast kehtib järgmine nõue:
Nõue 1: Turvasmullaga põllumajandusmaal ei ole kündmine ja freesimine lubatud, välja arvatud
turvasmullaga põllumaal, kus on lubatud üks kord nelja aasta jooksul künda ja freesida.
Nõue 2: Kuivendatama märgalasid ja turvasmullaga põllumajandusmaad ei tohi kuivendada. Kuivendatud
märgalade ja turvasmullaga põllumajandustegevuseks kasutataval põllumajandusmaal on
drenaažisüsteeme lubatud rekonstrueerida üksnes siis, kui kasutatakse lahendusi, mis ei suurenda
kasvuhoonegaaside heitkoguseid, ja kui see on vajalik mineraalmullas paikneva kuivendussüsteemi
toimimiseks.
2024. aastal loetakse turvasmullaga põllumajandusmaaks vähemalt 90% ulatuses turvasmullaga põld.
Alates 2025. aastast loetakse turvasmullaga põllumajandusmaaks põld, kus on vähemalt 70% ulatuses
turvasmulda.
ET 166
3.10.1.2.2 HPK kohaldamise aasta
Valige aasta: 2024
Põhjendus
Nõude rakendamiseks viiakse 2022. ja 2023. aastal läbi turvasmuldade inventeerimine. Kui
inventeerimine on tehtud, saab uuendada mullastikukaarti ja määratleda HPK 2 alad. Praegune kaart on
loodud 40 aastat tagasi ning osaliselt on kaardil olevad turvasmullad mineraliseerunud.
Euroopa Liidu tasandil on oluline kaitsta põllumajandusmaad ka turba tööstusliku kaevandamise eest ning
vältida põllumajandusmaal turba põletamist. Kumbki praktika ei ole aga Eestis levinud, mistõttu vastavat
nõuet ka ei kehtestata. Lisaks on Eesti Maapõueseaduses nõue, et maapõue kasutamine ainult mulla
maapõuest eemaldamise eesmärgil on keelatud (§ 16 lg 2).
Märgala ja turvasmullaga põllumajandusmaa määratlus:
Märgala- kaitstavatel aladel asuvad märjad elupaiga tüübid (rannaniidud, lamminiidud, soostunud niidud,
sinihelmikakooslused ja kõrgrohustud), mis asuvad põllumajandusmaal.
Turvasmullaga põllumajandusmaa - vähemalt 90% ulatuses turvasmullaga põld. Alates 2025. aastast
loetakse turvasmullaga põllumajandusmaaks põld, kus on vähemalt 70% ulatuses turvasmulda.
3.10.1.2.3 Territoriaalne kohaldamisala ja hõlmatud piirkond
Üleriigiline
3.10.1.2.4 Asjaomased põllumajandustootjad
Nõuet peavad järgima HPK 2 määratletud aladel põllumajandusmaad kasutavad taotlejad, kes taotlevad
otsetoetusi ning pindala- ja loomatoetusi Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklite 70 ja 72 alusel.
3.10.1.2.5 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude põhieesmärgi
saavutamiseks antava panuse kohta
Selle standardi põhieesmärk on süsinikurikaste muldade kaitse. Märg- ja turbaalad on olulised süsiniku
neeldajad ning mulla orgaanilise süsiniku taseme säilitamise seisukohalt väga tähtsad alad. Märg- ja
turbaalad on ka bioloogilise mitmekesisuse seisukohast väga väärtuslikud ökosüsteemid, kuna need
aitavad kaasa elupaikade, eelkõige lindude kaitsele. Seega on selliste alade kaitse kliimamuutuste
kontekstis väga oluline.
3.10.1.3 HPK 3. Koristusjäätmete põletuskeeld, välja arvatud taimetervise eesmärkidel
3.10.1.3.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast
Põllumajandusmaal kulu, heina ja põhku põletada ei ole lubatud, välja arvatud Põllumajandus- ja
Toiduameti ettekirjutuse alusel ohtliku taimekahjustaja tõrjeabinõu rakendamise eesmärgil. Loodus- ja
linnudirektiivi eesmärkide täitmiseks võib Keskkonnaamet anda erandi kulu ja heina põletamiseks.
3.10.1.3.2 Territoriaalne kohaldamisala
Üleriigiline
3.10.1.3.3 Asjaomased põllumajandustootjad
Nõuet peavad järgima taotlejad, kes taotlevad otsetoetusi ning pindala- ja loomatoetusi Euroopa
Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklite 70 ja 72 alusel.
3.10.1.3.4 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude põhieesmärgi
saavutamiseks antava panuse kohta
Nõude peamiseks eesmärgiks on mullas orgaanilise aine sisalduse ja toitainete säilitamine. Loodus- ja
linnudirektiivi eesmärkide täitmiseks võib Keskkonnaamet anda erandi kulu ja heina põletamiseks.
Põletamine on vajalik keerulisemates kohtades, kuhu tehnikaga ligipääs on raskendatud, kuid linnustikule
on vajalik tagada maksimaalne avatus (rannaroostikud- linnustikule avatud veepiiri tagamine läbi
põletuse).
3.10.2 Põhiküsimus. Vesi
3.10.2.1 HPK 4. Vooluveekogude äärde puhverribade rajamine
3.10.2.1.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast
ET 167
Vooluveekogu äärde tuleb jätta puhverriba, kus on keelatud väetist ja taimekaitsevahendeid kasutada.
Puhverriba laius arvestatakse veeseaduse § 118 lõigetes 3 ja 4 sätestatud lähtejoonest. Puhverriba laius on:
1) 3 meetrit – alla 10-ruutkilomeetrise valgalaga peakraavil ja maaparandussüsteemi avatud eesvooluna
kasutataval kraavil, kui nimetatud kraavi veekogutüüp on Eesti looduse infosüsteemi andmetel peakraav
või kraav.
Erandina võib märkimisväärsete kuivenduskraavidega (alla 10-ruutkilomeetrise valgalaga peakraavid ja
maaparandussüsteemi avatud eesvooluna kasutatavad alla 10 % kaldega alal asuvad kraavid) aladel
puhverriba laiust ka kitsendada, arvestades kohalikke olusid sh riigisiseseid õigusakte, kuid see ei tohi olla
väiksem kui 1 meeter.
2) 10 meetrit – jõe, oja ja kanali puhul, mille veekogutüüp on Eesti looduse infosüsteemi andmete
kohaselt jõgi, oja või kanal, ning üle 10-ruutkilomeetrise valgalaga peakraavil ja maaparandussüsteemi
avatud eesvooluna kasutaval vooluveekogul.
3.10.2.1.2 Puhverribade minimaalne laius (meetrites)
3.10.2.1.3 Territoriaalne kohaldamisala, sealhulgas vooluveekogude määratlus
Üleriigiline. Vooluveekogud, millele antud nõue kehtib on maaparandussüsteemi avatud eesvoolud,
peakraavid, jõed, ojad, kanalid.
3.10.2.1.4 Asjaomased põllumajandustootjad
Nõuet peavad järgima vooluveekogude ääres põllumajandusmaad kasutavad taotlejad, kes taotlevad
otsetoetusi ning pindala- ja loomatoetusi Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklite 70 ja 72 alusel.
3.10.2.1.5 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude põhieesmärgi
saavutamiseks antava panuse kohta
Vooluveekogude äärde puhverribade rajamise ja säilitamise peamiseks eesmärgiks on takistada väetiste ja
taimekaitsevahendite võimalikku kandumist veekogudesse. Tavaliselt koosneb puhverriba püsivast
looduslikust taimestikust, põõsastest või puudest. Tihe taimestik ja nende juured takistavad füüsiliselt
saasteainete veekogusse kandumist ning looduslike veekogude äärsed puhverribad üldiselt ei vaja eraldi
hooldamist. Puhverribadel on positiivne mõju looduslikule elurikkusele ja maastiku mitmekesisusele.
Antud nõue keelab taimekaitsevahendite kui ka väetiste (nii orgaaniliste- kui mineraalväetiste) kasutamise
puhverribade ulatuses. Eestis on veekaitsevöönd reguleeritud läbi veeseaduse ja minimaalseks
veekaitsevööndi laiuseks on vooluveekogudel siseriiklikult kehtestatud 1 m või 10 m. HPK 4 raames
kehtestatakse minimaalseks puhverriba laiuseks 10 m, 3 m ja erandina 1 m. HPK 4 nõudele (mitte
kasutada puhverribadel väetisi ja taimekaitsevahendeid) lisandub riigisisese meetmena ka keeld
veekaitsevööndis 1 meetri ulatuses maad mitte harida, puu- ja põõsasrinde raie keeld, harimise keeld,
väetise ja reoveesette kasutamise keeld, sõnnikuhoidla ja -auna paigaldamise keeld, keemilise
taimekaitsevahendi kasutamise keeld, pinnase kahjustamise keeld ning HPK 4 raames taimekaitsevahendi
ja väetise kasutamise keeld 2 meetri ulatuses (kokku siiski 3 meetri ulatuses: veeseaduse raames 1 meeter
ja HPK 4 raames 2 meetrit), kui kraav on üle 10% kaldega alal. Üle 10-ruutkilomeetrise valgala puhul on
veekaitsevööndi laiuseks 10 meetrit. Seega on Eestis veekaitsevöönd lisaks nimetatud piirangutele
erinevalt puhverribast alati rohumaa või puude ja põõsastega kaetud. Üle 10% kaldega aladel, kus
maapind on järsema kaldega, toimub väetiste ja taimekaitsevahendite ärakanne peamiselt pindmise
äravoolu teel, seetõttu on alla 10 ruutkilomeetrise valgalaga peakraavil ja maaparandussüsteemi avataud
eesvooluna kasutataval kraavil puhverriba minimaalseks laiuseks 3 meetrit. Väetiste ja
taimekaitsevahendite ärakanne pindmise äravoolu teel alla 10% kalde puhul on olematu ning seetõttu on
seal puhverriba laiuseks 1 meeter.
3.10.3 Põhiküsimus. Muld (kaitse ja kvaliteet)
3.10.3.1 HPK 5. Mullaharimistavad, mis vähendavad mulla degradeerumise ja -erosiooni
riski, sealhulgas nõlva kaldenurga arvestamine
3.10.3.1.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast
Üle 10% kaldega aladel tuleb erosiooni takistamiseks põllumajandusmaa harimisel kasutada sobivaid
agrotehnilisi võtteid. Sobivateks agrotehnilisteks võteteks on mulla harimine risti kallakuga, püsirohumaa
ET 168
rajamine, heintaimede kasvatamine, minimeeritud mullaharimine, kaitseribade rajamine küngaste
nõlvadele või veekogude kallastele.
3.10.3.1.2 Territoriaalne kohaldamisala (sealhulgas erosiooniriskiga alad ja nõlva kaldenurk)
Üleriigiline
3.10.3.1.3 Asjaomased põllumajandustootjad
Nõuet peavad järgima taotlejad, kes taotlevad otsetoetusi ning pindala- ja loomatoetusi Euroopa
Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklite 70 ja 72 alusel.
3.10.3.1.4 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude põhieesmärgi
saavutamiseks antava panuse kohta
Nõude kohaselt tuleb üle 10% kaldega aladel erosiooni takistamiseks põllumajandusmaa harimisel
kasutada sobivaid agrotehnilisi võtteid. Välja on toodud erinevate argotehniliste võtete valikuvariandid.
Üle 10% kaldega alade määramiseks kasutab PRIA Maa-ameti poolt koostatud 10% kaldega alade kaarti.
Kõik valikus olevad tegevused kaitsevad järsematel nõlvadel olevaid muldi, eelkõige vee-erosiooni
seisukohast. Nii püsi- kui lühiajaline rohumaa pakuvad vee-erosiooni vastu märkimisväärset kaitset.
Nõlvaga risti harimine ei lase veel hooga nõlvast alla voolata kogu ulatuses ning avaldab erosiooni
takistavat mõju. HPK 5 kohaldub umbkaudselt 176 300 ha-le.
3.10.3.2 HPK 6. Minimaalne taimkate, et vältida katmata mulda kõige kriitilisematel
perioodidel
3.10.3.2.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast (sealhulgas
asjaomane periood)
Põllumajandusliku majapidamise põllumaast ja püsikultuuridealusest maast peab vähemalt 50 protsenti
olema talvise taimkatte all. Kui põllumajandusliku majapidamise põllumaast ja püsikultuuridealusest
maast vähemalt 50 protsendil kasvatatakse köögivilja, kartulit, puuvilja, marjakultuuri, lilli, maitse- ja
ravimtaimi ning istikuid, peab põllumajandusliku majapidamise põllumaast ja püsikultuuridealusest maast
vähemalt 30 protsenti olema talvise taimkatte all. Talviseks taimkatteks loetakse 1. novembrist kuni 31.
märtsini põllumaal ja püsikultuuridealusel maal olevad põllumajanduskultuurid, sealhulgas vahekultuur,
kõrretüü ja taimejäänused. Erandi mõju spetsialiseerunud aiandustootjatele jälgitakse ja vajaduse korral
tehakse muudatusi tagamaks, et erandit kohaldatakse jätkuvalt ainult piiratud sektoris.
3.10.3.2.2 Territoriaalne kohaldamisala
Üleriigiline, alates 1. novembrist kuni 31. märtsini.
3.10.3.2.3 Asjaomased põllumajandustootjad
Nõuet peavad järgima taotlejad, kes taotlevad otsetoetusi ning pindala- ja loomatoetusi Euroopa
Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklite 70 ja 72 alusel.
3.10.3.2.4 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude põhieesmärgi
saavutamiseks antava panuse kohta
Põllumaa ja püsikultuuride aluse maa talvise taimkatte all hoidmise nõude eesmärk on kaitsta muldasid
võimaliku vee-erosiooni eest. Võrreldes eelnenud perioodiga on nõuet laiendatud kümnest Lõuna-Eesti
vallast üle Eesti, samuti ei arvestata nõude täitmise hulka enam püsirohumaid. Sellega on talvise taimkatte
nõudega kaetud üle kahekümne korra suurem pindala. Põllumaast ja püsikultuuride alusest maast mida
toetuse saajal on õigus kasutada, peab vähemalt 50% (aiandustootjatel 30%) olema talvise taimkatte all.
Talvise taimkatte arvestusse lähevad taotlusel näidatud põllumajanduskultuurid, sealhulgas vahekultuurid,
samuti kõrretüü ja taimejäänused.
Erisus rakendub ainult sellistele tootjatele, kelle põllumaast ja püsikultuuride alusest maast kasvatatakse
aianduskultuure ja kartuli vähemalt 50%-il. Kokku on sellistel taotlejatel aianduskultuure 3600 ha ja
kartulit 900 ha. Väärib märkimist, et umbkaudu aianduskultuuridest 3100 ha moodustavad puuvilja ja
marjakultuurid, mis oma olemuselt on püsikultuurid ning täidavad seeläbi automaatselt ära talvise
taimkatte nõude.
Aiandussektoris (lisaks kartul) toimub regulaarne pidev maavahetus külvikorra järgimiseks. See tähendab,
et kartulikasvataja ise vahepeal (tali)vilja ei kasvata, vaid ta rendib põllukultuuri kasvatamise ajaks maad
ET 169
teraviljakasvatajale, kellel on vastav tehnoloogia, oskused jms. Teraviljakasvatajalt saab ta näiteks maad,
kus eelmisel aastal vili kasvas ja istutab sinna kartuli. GAEC nõuet peab aga järgima taotleja ehk ettevõte
Sügisene ilmastik on Eestis üsna sademete rohke ja talikultuuride külvamine ei ole igal aastal ebasoodsa
ilmastiku (rohked sademed ja madal temperatuur) tõttu võimalik ega otstarbekas, sest talivilja tärkamiseks
ja talvekindluse saavutamiseks võivad olud olla ebasoodsad. Lisaks on ette tulnud ka selliseid
sademeterohkeid sügiseid, mis ei võimalda veerohkuse tõttu saaki põllult ära korjata, rääkimata talvise
taimkatte rajamisest. Samadel põhjustel on ka teatud kultuuride (mais, ristik, suviraps) viljelemise järgselt
talvise taimkatte loomine klimaatiliselt ja agronoomiliselt ebaotstarbekas.
Katta kogu põllumaad taliviljaga on äärmiselt keeruline, kuna talivilja ja suvivilja kasvuperioodid Eesti
kliimas mitte ei järgne üksteisele, vaid kattuvad - talivilja ei koristata meil kevadel, vaid ikka suve lõpus.
Vegetatsiooniperioodi pikkus pikeneb põhjast lõuna suunas, olles enamasti umbes kuus kuud. Kultuuride
aktiivne kasvuperiood (keskmine õhutemperatuur üle 10 ºC) kestab Põhja-ja Kesk-Eestis keskmiselt 130
päeva, Lõuna-Eestis ja läänerannikul 140 päeva. Külma kevade ja varajase sügisega aastatel kestab
aktiivne vegetatsiooniperiood kõigest 90-110 päeva, mis on ilmselgelt liialt lühikene periood. Samal ajal
on meie kliimas talved endiselt lumerohked, 7 aasta keskmine lumikatte paksus talveperioodil (1.
novembrist 31. märtsini) on 5 cm (aastal 2021/2022 lausa 9,2 cm). Lisaks põllumaale on Eestis ka
arvestatav hulk püsirohumaid, mis on samuti talviti taimkattega kaetud.
3.10.3.3 HPK 7. Külvikord põllumaal, välja arvatud vees kasvavate põllukultuuride puhul
3.10.3.3.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavatest tavadest seoses
külvikorraga
Kogu ettevõtte majapidamise põllumaal,mida Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr
2021/2115 artiklis 12 nimetatud toetuse saajal on õigus kasutada, ei tohi sama põhikultuuri kasvatada üle
kolme aasta (välja arvatud mitmeaastaste põllukultuuride, rohumaakultuuride, looduslike rohttaimede ning
kesa korral).
Lisaks tuleb igal aastal 50% põllumaast rakendada viljavaheldust, mille raames samal maal ei kasvatata
sama põhikultuuri kahel järjestikusel aastal. Vahekultuur katkestab külvikorra järgnevuse. Vahekultuuri
kasutamisel ei tohi samal maal kasvatada sama põhikultuuri üle kolme järjestikuse aasta.
Vahekultuuriks loetakse kultuuride kasvatamist kahe üksteisele järgneva vegetatsiooniperioodi
põhikultuuride vahelise ajal.
Nõuet peavad järgima taotlejad, kes taotlevad otsetoetusi ning pindala- ja loomatoetusi Euroopa
Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklite 70 ja 72 alusel. Euroopa Parlamendi ja
nõukogu määruse (EL) nr 2018/848 kohaselt sertifitseeritud põllumajandustootjaid loetakse käesolevale
HPK 7 nõudele vastavaks.
3.10.3.3.2 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavatest tavadest seoses
põllukultuuride mitmekesistamisega
Ei kohaldu
3.10.3.3.3 Territoriaalne kohaldamisala
Üleriigiline
3.10.3.3.4 Asjaomased põllumajandustootjad
Kõik põllumajandustootjad, kelle kasutuses on põllumaa (erandeid ei kohaldata)
Kohaldatavad erandid
Mille põllumaa suurus on kuni kümme hektarit (III lisa, joonealune märkus nr 5, punkti 1
alapunkt c)
3.10.3.3.5 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude põhieesmärgi
saavutamiseks antava panuse kohta (eelkõige juhul, kui liikmesriik on valinud põllukultuuride
mitmekesistamise)
Külvikorra nõude eesmärk on aidata säilitada ja suurendada mullaviljakust, parandada fütosanitaarset
ET 170
seisundit (hoida kontrolli all umbrohtumist, taimehaigusi ja -kahjureid) ning vähendada toiteelementide
mullast välja leostumist.
Mitmed mullatervise probleemid on viljavahelduse ja teiste õigete agrotehniliste võtetega kõrvaldatavad.
Seejuures võimaldab viljavahelduse järgimine säilitada ja suurendada saagitaset ning vähendada vajadust
taimekaitsevahendite ning põhjendatud kultuuride vaheldumise korral konkreetsel kasvukohal ka väetiste
kasutamise järele.
Lisaks kolme-aastasele viljavahelduse nõudele tuleb 50% majapidamise põllumaal vahetada põhikultuuri
igal aastal.
Selleks, et soodustada vahekultuuride kasvatamist, mis Eesti kliimas ei ole levinud, tehakse erand
viljavahelduse nõudesse, mis kehtib igal aastal 50% põllumaale, et vahekultuur katkestab põhikultuuride
järgnevuse. Seda aga maksimaalselt kahel korral, et tagada põhikultuuri vaheldumine vähemalt 3 aasta
möödudes.
Põllumajanduskultuuriks loetakse antud nõude raames:
a) ühte botaanilises liigituses määratletud kultuurtaime perekonda;
b) kultuurtaimeliiki, mis kuulub sugukonda Brassicaceae, Solanaceae või Cucurbitaceae;
c) kesa;
d) rohtu või muid rohttaimi.
Eesti rakendab 2023. aastal erisust HPK 7 (külvikord) ja HPK 8 esimese punkti (mittetootliku alana
määratletud kesa) kohta.
3.10.4 Põhiküsimus. Bioloogiline mitmekesisus ja maastik (kaitse ja kvaliteet)
3.10.4.1 HPK 8. Tootmisega mitteseotud maa-alade või objekti all asuva põllumaa
minimaalne osakaal ning kogu põllumajandusmaal maastikuelementide säilitamine, keeld
lõigata hekke ja puid lindude pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal
3.10.4.1.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast
Minimaalse osakaalu standard:
Vähemalt 4 % põllumaast põllumajandusettevõtte tasandil on tootmisega mitteseotud maa-alade või
objektide, sealhulgas kesa all
Vähemalt 3 % põllumaast põllumajandusettevõtte tasandil on tootmisega mitteseotud maa-alade või
objektide, sealhulgas kesa all, kui põllumajandustootja kohustub tõhustatud ökokava alusel panema
vähemalt 7 % põllumaast tootmisega mitteseotud maa-alade või objektide, sealhulgas kesa alla kooskõlas
artikli 31 lõike 5 punktiga a.
Vähemalt 7 % põllumaast põllumajandusettevõtte tasandil on tootmisega mitteseotud maa-alade või
objektide, sealhulgas kesa all, ning püüdekultuuride ja lämmastikku siduvate kultuuride all, seda haritakse
taimekaitsevahendeid kasutamata ning sellest 3 % on tootmisega mitteseotud maa-alade või objektide,
sealhulgas kesa all. Liikmesriigid peaksid kasutama püüdekultuuride puhul kaalutegurit 0,3.
Elementide loend (esialgne loend sellistest objektidest ja tootmisega mitteseotud maa-aladest, mida
tohib arvesse võtta minimaalse osakaalu arvutamisel)
Puhverribad
Kivikalmed
kultuurielemendid
Selgitus
HPK 8.8: Säilitada tuleb põllumajandusmaaga ümbritsetud ja põllumajandusmaaga külgnev üksik puu,
kivi, sealhulgas rahn või kivikülv, ja allikas, mis on kaitstav looduse üksikobjekt looduskaitseseaduse § 4
tähenduses.
HPK 8.9: Säilitada tuleb põllumajandusmaaga ümbritsetud ja põllumajandusmaaga külgnev matusepaik,
muistne põld, lohukivi, kultusekoht, tee ja sild, mis on kinnismälestis muinsuskaitseseaduse § 11
tähenduses.
ET 171
HPK 8.10: Säilitada tuleb põllumajandusmaaga ümbritsetud ja põllumajandusmaaga külgnev
pärandkultuuriobjektina kaardistatud mälestuskivi, pärimustega allikas, puu, kivisild, kivitruup,
munakivitee ja karjatanum.
Kraavid
Selgitus
HPK 8.5: Säilitada tuleb:
1) kuni 12 meetri laiune eesvool ja kraav, mis külgneb põllumajandusmaaga;
2) eesvool ja kraav, mis koos selle serva ja põllu vahel oleva puittaimestikuga kaetud maaga kokku
moodustab kuni 12 meetri laiuse maa-ala, mis külgneb põllumajandusmaaga.
Eesvool ja kraav, mis külgneb metsaga, loetakse maastikuelemendiks, kui selle põhi ja põllupoolne serv
on selgelt tuvastatavad.
HPK 8.6 Säilitada tuleb põllumajandusmaaga ümbritsetud ja põllumajandusmaaga külgnev „Eesti maaelu
arengukava 2007–2013“, „Eesti maaelu arengukava 2014–2020“ või strateegiakava maaparanduse
investeeringutoetuse abil rajatud puhastuslodu ja settebassein.
Põlluservad, maalapid või maatükkide puhverribad
Hekid, üksikud puud või puudesalud, puuderead
Selgitus
HPK 8.1: Säilitada tuleb 0,01 kuni 0,50 hektari suurune põllumaaga ümbritsetud loodusliku taimkattega
põllusaar, kus võivad esineda põõsad, puud, kivid, karstiaugud, väikesed märgalad ja tiigid ning see maa-
ala peab olema selgesti eristatav põllumaast.
HPK 8.2: Säilitada tuleb minimaalselt 20 meetri pikkune ja maksimaalselt 30 meetri laiune metsasiil, mis
vastab vähemalt ühele järgmisele tingimusele:
1) metsasiil on põllumaaga ümbritsetud ja sellest selgesti eristatav;
2) metsasiil puutub põllumassiivi piiriga kokku maksimaalselt 30 meetri ulatuses.
HPK 8.3: Säilitada tuleb põllumaaga ümbritsetud ja põllumajandusmaaga külgnev ning selgesti eristatav
puude rida, mis on minimaalselt 0,01 hektari suurune ja 20 meetri pikkune ning kus iga 20 meetri peal
kasvab vähemalt kolm puud.
HPK 8.4: Säilitada tuleb põllumaaga ümbritsetud ja põllumajandusmaaga külgnev ning selgesti eristatav
puude või põõsastega hekk, mis on minimaalselt 0,01 hektari suurune ja 20 meetri pikkune ning
maksimaalselt 10 meetri laiune. Heki pikkuse hulka arvestatakse kuni nelja meetri pikkused heki
katkestused.
Juhul kui HPK 8.1–8.4 maastikuelement rajatakse drenaaži maa-alale, tuleb selle rajamine kooskõlastada
Põllumajandus- ja Toiduametiga.
Kesa
Selgitus
Kesa on taotlemise aastal üldjuhul saagi tootmisest kõrvale jäetud külvikorraga hõlmatud põllumaa.
Eristatakse kolme tüüpi kesa:
-haljaskesa on külvikorraga hõlmatud maa, mida kasutatakse haljasväetistaimede kasvatamiseks;
-mustkesa on külvikorraga hõlmatud põllumajanduskultuurideta maa, mida haritakse umbrohtude
hävitamiseks;
-sööti jäetud maa on külvikorraga hõlmatud maa, kus kasvab vabalt looduslik taimestik, mida kasutatakse
loomade söötmiseks või mis küntakse sisse.
Erandina ei loeta HPK 8 raames märgitud sööti jäetud maad püsirohumaaks peale kuuendat aastat.
Muu
Selgitus
ET 172
Lämmastikku siduvate põllumajanduskultuuride puhul on kaalutegur 1,0.
Väikesed tiigid
Väikesed märgalad
Kiviaiad
Selgitus
HPK 8.7: Säilitada tuleb põllumajandusmaaga ümbritsetud ja põllumajandusmaaga külgnev kiviaed, mille
laius on vähemalt 0,30 meetrit ja kõrgus vähemalt 0,50 meetrit.
Ojad
Terrasspõllud
Elementide loend (säilitamiseks)
- Hekid, üksikud puud või puudesalud, puuderead
- Kiviaiad
- Kraavid
- kultuurielemendid
Keeld lõigata hekke ja puid lindude pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal (kohustuslik)
HPK 8.11: Puude rea, heki või üksiku puu hoolduslõikus või pügamine on keelatud lindude pesitsemise ja
poegade üleskasvatamise ajal ning on lubatud alates 15. juulist.
Meetmed invasiivsete taimeliikide vältimiseks
HPK 8.12: Põllumajandusmaal või põllumajandusmaaga külgneval alal esinevast karuputke võõrliigist,
mille kohta ei ole Maa-ameti andmeid, tuleb hiljemalt 31. maiks esitada siseriikliku määruse lisas 3
toodud vormi kohane teatis Keskkonnaametile.
3.10.4.1.2 Territoriaalne kohaldamisala (kohaldatakse minimaalset osakaalu käsitleva standardi
suhtes)
Üleriigiline
3.10.4.1.3 Asjaomased põllumajandustootjad (kohaldatakse minimaalset osakaalu käsitleva
standardi suhtes)
Kõik põllumajandustootjad, kelle kasutuses on põllumaa (erandeid ei kohaldata)
Kohaldatavad erandid
3.10.4.1.4 Selgitus tava/standardi põhieesmärgi saavutamisse antava panuse kohta
Maastikuelemendid ja mittetootlike alade minimaalne osakaal põllumaast
Põllumajandustootja jätab allpool väljatoodud variantides 1, 2 või 3 sätestatud ulatuses tootmisest kõrvale
järgmised maa-alad ja elemendid, mis asuvad tema põllumajandusliku majapidamise põllumaal või
külgnevad sellega:
1) Tootmisest kõrvale jäetud maa-ala: sööti jäetud maa ja haljaskesa;
2) Tootmisest kõrvale jäetud maa-ala: 6–12 meetri laiune rohumaariba ja HPK 4 puhverriba;
3) Maastikuelemendid HPK 8.1–8.5 ja 8.7.
Variant 1: Põllumajandustootja jätab tootmisest kõrvale eespool mainitud punktides 1 või 2 nimetatud
maa-ala ning punktis 3 nimetatud maastikuelemente kokku sellise pindala ulatuses, mis moodustab
vähemalt neli protsenti tema põllumajandusliku majapidamise põllumaa ja maastikuelementide pindalast.
ET 173
Variant 2: Põllumajandustootja võib jätta tootmisest kõrvale eespool mainitud punktides 1 või 2 nimetatud
maa-ala või punktis 3 nimetatud maastikuelemente kokku sellise pindala ulatuses, mis moodustab
vähemalt kolm protsenti tema põllumajandusliku majapidamise põllumaa ja maastikuelementide
pindalast, kui ta võtab strateegiakava ökoalade sekkumise kohustuse.
Variant 3: Põllumajandustootja võib jätta tootmisest kõrvale eespool mainitud punktis 1 nimetatud maa-
ala või punktis 3 nimetatud maastikuelemente kokku sellise pindala ulatuses, mis moodustab vähemalt
kolm protsenti tema põllumajandusliku majapidamise põllumaa ja maastikuelementide pindalast, kui ta
kasvatab vähemalt neljal protsendil oma põllumajandusliku majapidamise põllumaast lämmastikku
siduvaid põllumajanduskultuure.
Tootmisest kõrvale jäetud maa-alal ja elemendil ei ole lubatud põllumajanduslik tegevus ning
taimekaitsevahendite kasutamine kuni taotluse esitamise aasta 25. juulini. Kui taliviljale eelneb
haljaskesa, võib haljaskesa niita ja hekseldada enne 26. juulit.
Mittetootlike elementide puhul on kaaluteguriks 1.0 ning mittetootlike alade puhul on kaaluteguriks 1,0
(kuna mittetootlikel elementidel, kui ka mittetootlikel aladel tootmist ei toimu on kaalutegur mõlema
puhul sama).
Sööti jäetud maa ja 6–12 meetri laiune rohumaariba loetakse põllumaaks seni, kuni põllumajandustootja
määratleb seda nõuetekohaselt tootmisest kõrvale jäetud maana.
Rohumaariba on olemasolev või rajatav 6–12 meetri laiune rohumaariba, millel kasvavad looduslikud
rohttaimed või erinevad rohumaakultuurid. Rohumaariba ei tohi moodustada põllu pindalast üle 30
protsendi. Rohumaariba ei tohi rajada rohumaale ega sööti jäetud maale.
Lämmastikku siduvate põllumajanduskultuuride kasvuala on põllumaa, mis vastab kõikidele järgmistele
tingimustele:
1) põllumaal kasvab kas esparsett (Onobrychis Mill.), ristik (Trifolium spp.), lutsern (Medicago
sativa, Medicago L.), mesikas (Melilotus Mill.), nõiahammas (Lotus corniculatus), vikk (Vicia spp.),
hernes (Pisum spp.), aeduba (Phaseolus spp., vigna spp.), põlduba (Vicia faba) või sojauba (Glycine
max L.) (edaspidi lämmastikku siduv põllumajanduskultuur);
2) lämmastikku siduv põllumajanduskultuur kasvab põllumaal puhaskultuurina või segus teiste
põllumajanduskultuuridega, kui lämmastikku siduva põllumajanduskultuuri osakaal taimikus on üle 50
protsendi;
3) põllumaa ei asu veeseaduse §-s 118 sätestatud veekaitsevööndis.
Nõude täitmisest on vabastatud põllumajanduslikud majapidamised, kui:
1) üle 75% põllumaast kasvatatakse rohumaakultuure või muid looduslikke rohttaimi, liblikõielisi
kultuure, maad hoitakse kesas või kasutatakse nende kombinatsiooni;
2) üle 75% toetusõiguslikust põllumajandusmaast on püsirohumaa,;
3) Põllumajandustootjad, kelle toetusõiguslik põllumaa ei ületa 10 ha.
Eesti rakendab määruse (EL) nr 2021/2115 III lisa joonealuse märkuse 1 kohaselt metsasuse erisust.
Metsasuse erisus rakendamisel peavad olema täidetud järgmised tingimused:
1) üle 50% kogu maismaa pindalast peab olema kaetud metsaga ning
2) metsa ja põllumajandusmaa vaheline suhtarv peab olema suurem kui 3:1 ning
3) majapidamised peavad asuma piirkondades, mis on määratletud looduslikust eripärast tingitud
piirangutega aladena.
ET 174
Antud HPK standardiga sätestatakse tootmisest kõrvale jäetud maa-alade ja elementide % nõude täitmine,
maastikule iseloomulike vormide säilitamise ning lindude pesitsemise ja kaitse nõuded ning meetmed
invasiivsete taimeliikide vältimiseks arvestades etteantud kriteeriume ja lähtudes Eesti põllumajandus- ja
keskkonnaseisundist.
Nõude täitmiseks on võimalik kasutada maastikuelemente, mis on määratletud HPK-de 8.1–8.5 ja 8.7
raames, ja maaharimispraktikatega hõlmatud põllumaa pindala hulka loetakse lämmastikku siduvate
põllumajanduskultuuridega alad, kus ei kasutata taimekaitsevahendeid.
Põllumajandusmaastikul asuvate maastikuelementide määratlemise ja kaitsmise eesmärk on säilitada
maastiku ja looduskeskkonna mitmekesisust ja elurikkust. HPK-de raames sätestatud maastikuelemendid
arvatakse toetusõigusliku põllumajandusmaa hulka, mis peab olema taotleja kasutuses, ja toetuste
taotlejatel on kohustus neid elemente säilitada. Toetusõigusliku põllumajandusmaa hulka saab arvata ka
mitu vahetult üksteise kõrval asetsevat maastikuelementi, nt kiviaed ja puude rida või hekk ja kraav.
Kõrvuti asetsevad maastikuelemendid peavad olema üksteisest selgesti eristatavad.
Mittetootlikud alad, mittetootlikud elemendid ning lämmastikku siduvate põllumajanduskultuuride
kasvualad ja nende erandjuhud täpsustatakse ministri määrusega.
Eesti rakendab 2023. aastal erisust HPK 7 (külvikord) ja HPK 8 esimese punkti (mittetootliku alana
määratletud kesa) kohta.
Täpsemad tingimused kehtestatakse siseriikliku õigusaktiga, mis on kooskõlas Euroopa Parlamendi ja
nõukogu määruse (EL) 2021/2115 III lisas kehtestatud standardiga.
3.10.4.2 HPK 9. Keskkonnatundlike püsirohumaadena kindlaks määratud püsirohumaade
ümberkujundamise või kündmise keeld Natura 2000 aladel
3.10.4.2.1 Kokkuvõtlik ülevaade põllumajandusettevõtetes järgitavast tavast
Natura 2000 võrgustiku alal asuva 100% turvasmuldadega püsirohumaa ning Natura 2000 võrgustiku alal
asuva pärandniidu ja inventeeritud väärtusliku püsirohumaa kasutusotstarvet ei tohi muuta ja seda maad ei
tohi üles künda.
Nõude rakendumise alaks on Natura 2000 ja 100% turvasmuldadega kattuvad alad ning Natura 2000
võrgustikku jäävad pärandniidud ja inventeeritud väärtuslikud püsirohumaad.
3.10.4.2.2 Territoriaalne kohaldamisala
HPK standarditega hõlmatud Natura 2000 aladel asuvate keskkonnatundlike püsirohumaade esialgne
kogupindala (hektarites): 44000.0
3.10.4.2.3 Asjaomased põllumajandustootjad
Nõuet peavad järgima taotlejad, kes taotlevad otsetoetusi ning pindala- ja loomatoetusi Euroopa
Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklite 70 ja 72 alusel.
3.10.4.2.4 Selgitus maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõude põhieesmärgi
saavutamiseks antava panuse kohta
Püsirohumaa keskkonnakasu, liikide ning elupaikade kaitse ning CO2 sidumise eesmärgil on Natura 2000
võrgustikus asuvatel 100% turvasmuldadega keskkonnatundlikel püsirohumaadel, pärandniitudel ja
inventeeritud väärtuslikel püsirohumaadel keelatud künda ning muuta maa kasutusotstarvet.
Natura 2000 aladel on 100% turvasmuldadega maid 4400 ha.
Pärandniit ehk poollooduslik kooslus (seminatural grassland) on pikaajalise inimtegevuse (niitmise,
karjatamise ja puittaimestiku struktuuri kujundamise) mõjul kujunenud loodusliku elustikuga ala, mis on
valdavalt kaetud niidutaimestikuga ning on niidetav või karjatatav. Natura 2000 võrgustikku jäävaid
ET 175
pärandniite (elupaiga koodid 1630, 6210, 6270, 6280, 6410, 6430, 6450, 6510, 6530, 7230, 9070) on 42
000 ha, praegu hooldatakse neist niitmise või karjatamise teel ligikaudu 36 000 hektarit.
Väärtuslikud püsirohumaad on kõrge loodusväärtusega püsirohumaad, kus on kujunemas looduslik
taimestik ja seeläbi tagatud tingimused kõrgema liigirikkuse kujunemiseks. Aastatel 2023 ja 2024
inventeeritakse Natura 2000 aladel asuvaid väärtuslikke püsirohumaid 8172 ha (andmed kaardikihtide
alusel enne inventeerimist). Inventuuridega alustatakse 2023. aasta suvel ja kaardikihid, mille alusel
inventuurid tehakse, on uuendamisel.
Keskkonnatundlike püsirohumaadena kindlaks määratud püsirohumaade ümberkujundamise või kündmise
keeld Natura 2000 aladel kehtib 44 000 hektaril. Hektarite arv on indikatiivne, kuna hetkel ei ole
pärandniitude ja väärtuslike püsirohumaade puhul täpselt, kui palju nendest kattub 100% turvasmuldadega
aladega, kuna vastavad kaardikihid on uuendamisel.
Täpsemad tingimused kehtestatakse siseriikliku õigusaktiga, mis on kooskõlas Euroopa Parlamendi ja
nõukogu määruse (EL) 2021/2115 III lisas kehtestatud standardiga.
3.10.5 Täiendav HPK (kui on kohaldatav)
Ei kohaldu
ET 176
4 Mitme sekkumise ühised elemendid
4.1 Määratlus ja miinimumnõuded
4.1.1 Põllumajanduslik tegevus
4.1.1.1 Tootmise määratlus
Põllumajanduslikuks tootmiseks loetakse põllumajandustoodete kasvatamist või tootmist, sealhulgas
saagikoristus, põllumajandusloomade aretamine ja pidamine, lühikese raieringiga madalmetsa
kasvatamine. Põllumajandustoodeteks loetakse EL-i toimimise lepingu I lisas nimetatud tooteid v.a
kalandus- ja vesiviljelustooted ja jõulupuud.
4.1.1.2 Põllumajandusmaa sobilikus seisukorras hoidmise määratlus
4.1.1.2.1 Põllumaa säilitamise kriteeriumid
Põllumaa tuleb hoida heas korras ehk peab olema välistatud ebasoovitava taimestiku ulatuslik levik ning
seda maad peab olema võimalik kasutada järgmisel kasvuperioodil põllumajanduslikuks tegevuseks ilma
lisakuludeta. Ebasoovitava taimestiku all peetakse silmas eelkõige takja, ohaka, puju, putkede ja
puittaimede kasvu ja levikut. Nende taimede ulatuslik levik võib põhjustada maa põllumajanduslikust
kasutusest väljalangemist. Ulatusliku leviku all peetakse silmas kogu põldu hõlmavat ebasoovitava
taimestiku levikut. Kui maa heas korras hoidmine ei vaja igal aastal teatava põllumajandusliku tegevuse
läbiviimist, siis võib põllumajanduslikku tegevust viljeleda ka üle aasta.
Kui põllumaal eelpool nimetatud nõudeid ei täideta, loetakse see maa mittetoetusõiguslikuks maaks ning
selle osas rakendatakse toetuste vähendamist. Detailsed nõuded kehtestatakse siseriikliku määrusega.
4.1.1.2.2 Püsikultuuride säilitamise kriteeriumid
Püsikultuuriga ala, millel kasvatatakse viljapuid ja marjapõõsaid, peavad puud ja põõsad olema heas
vegetatiivses seisundis ning võraalused ja reavahed peavad olema niidetud või hooldatud muul viisil.
Kui püsikultuuridega maal eelpool nimetatud nõudeid ei täideta, loetakse see maa mittetoetusõiguslikuks
maaks ning selle osas rakendatakse toetuste vähendamist. Detailsed nõuded kehtestatakse siseriikliku
määrusega.
4.1.1.2.3 Püsirohumaa säilitamise kriteeriumid
Püsirohumaa tuleb hoida heas korras ehk peab olema välistatud ebasoovitava taimestiku ulatuslik levik
ning seda maad peab olema võimalik kasutada järgmisel kasvuperioodil põllumajanduslikuks tegevuseks
ilma lisakuludeta. Ebasoovitava taimestiku all peetakse silmas eelkõige takja, ohaka, puju, putkede ja
puittaimede kasvu ja levikut. Nende taimede ulatuslik levik võib põhjustada maa põllumajanduslikust
kasutusest väljalangemist. Ulatusliku leviku all peetakse silmas kogu põldu hõlmavat ebasoovitava
taimestiku levikut. Kui maa heas korras hoidmine ei vaja igal aastal teatava põllumajandusliku tegevuse
läbiviimist, siis võib põllumajanduslikku tegevust viljeleda ka üle aasta.
Kui püsirohumaal eelpool nimetatud nõudeid ei täideta, loetakse see maa mittetoetusõiguslikuks maaks
ning selle osas rakendatakse toetuste vähendamist. Detailsed nõuded kehtestatakse siseriikliku määrusega.
4.1.2 Põllumajandusmaa
4.1.2.1 Agrometsandussüsteemide elemendid, kui selliseid süsteeme põllumajandusmaal
rajatakse ja/või majandatakse
4.1.2.1.1 Põllumaa agrometsandussüsteemide elemendid
Agrometsandussüsteemiks loetakse ala, kus puid (v.a. jõulupuud) kasvatatakse reas ja puude vahekaugus
reas on maksimaalselt 10 meetrit ning mille all kasvatatakse põllumajanduskultuure, rohumaakultuure ja
looduslikke rohttaimi või karjatatakse loomi. Nimetatud aladel rakendatakse kohalikele normidele
vastavaid agrotehnilisi võtteid ja loomakasvatuse tehnoloogiaid. Detailsed nõuded kehtestatakse
siseriikliku määrusega.
4.1.2.1.2 Püsikultuuride agrometsandussüsteemide elemendid
ET 177
Agrometsandussüsteemiks loetakse reas kasvavad viljapuude ja -põõsastega alad, kus reavahedes
kasvatatakse põllumajanduskultuure, rohumaakultuure ja looduslikke rohttaimi või karjatatakse loomi.
Nimetatud aladel rakendatakse kohalikele normidele vastavaid agrotehnilisi võtteid ja loomakasvatuse
tehnoloogiaid. Detailsed nõuded kehtestatakse siseriikliku määrusega.
4.1.2.1.3 Püsirohumaa agrometsandussüsteemide elemendid
Agrometsandussüsteemiks loetakse ala, kus puid (v.a. jõulupuud) kasvatatakse reas ja puude vahekaugus
reas on maksimaalselt 10 meetrit ning mille all kasvatatakse rohumaakultuure ja looduslikke rohttaimi või
karjatatakse loomi.Nimetatud aladel rakendatakse kohalikele normidele vastavaid agrotehnilisi võtteid ja
loomakasvatuse tehnoloogiaid. Detailsed nõuded kehtestatakse siseriikliku määrusega.
4.1.2.2 Põllumaa
4.1.2.2.1 Muud märkused põllumaa määratluse kohta
Põllumaa külvikorraga hõlmatud haritav maa või kesa mida saab kasutada põllumajanduskultuuride
tootmiseks või karjatamiseks või mis on tootmisest kõrvale jäetud maa vastavalt Euroopa Parlamendi ja
nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklitele 31 või 70 või III lisas loetletud HPK 8 standardile ning
olenemata sellest, kas maa on kasvuhoonete all või püsi- või ära võetava katte all.
Erandina ei loeta HPK 8 ja ökoalade ökokavade raames märgitud sööti jäetud maa ning 6–12 meetri
laiused rohumaaribad peale kuuendat aastat püsirohumaaks.
Kesa on taotlemise aastal üldjuhul saagitootmisest kõrvale jäetud külvikorraga hõlmatud põllumaa.
Eristatakse kolme liiki kesa:
· haljaskesa on külvikorraga hõlmatud maa, mida kasutatakse haljasväetistaimede kasvatamiseks;
· mustkesa on külvikorraga hõlmatud põllumajanduskultuurideta maa, mida haritakse umbrohtude
hävitamiseks;
· sööti jäetud maa on külvikorraga hõlmatud maa, kus kasvab vabalt looduslik taimestik, mida
kasutatakse loomade söötmiseks või maa, mis küntakse sisse.
Erandina ei loeta HPK 8 ja ökoalade ökokavade raames märgitud sööti jäetud maa ning 6–12 meetri
laiused rohumaaribad peale kuuendat aastat püsirohumaaks. Kasvuhoonete puhul on toetusõiguslikud vaid
muldpinnaga kasvuhooned, kus taimi kasvatatakse maapinnal vahetult mullas. Detailsed nõuded
kehtestatakse siseriikliku määrusega.
4.1.2.3 Püsikultuurid
4.1.2.3.1 Puukoolide määratlus
Puukoolid on noorte puittaimedega kaetud alad, kus taimi kasvatatakse avamaal vahetult mullas hilisema
ümberistutamise eesmärgil.
4.1.2.3.2 Lühikese raieringiga madalmetsa määratlus
Lühikese raieringiga madalmetsaks loetakse maa-ala, millel kasvatatakse paju (Salix). Lühikese
raieringiga madalmetsa võib rajada põllumajandusmaale, mille rajamisel ja kasvatamisel tuleb järgida
maaparandusseaduses ja looduskaitseseaduses sätestatut. Lühikese raieringiga madalmetsa, s.o paju
kasvatamisel, on ridade vaheline maksimaalne kaugus kuni 10 meetrit.
Madalmetsa maksimaalse raieringi pikkuseks on viis aastat.
4.1.2.3.3 Muud märkused püsikultuuride määratluse kohta
-
4.1.2.4 Püsirohumaa
4.1.2.4.1 Rohu ja muude rohttaimede määratlus
Rohumaakultuurid ja looduslikud rohttaimed, mis tavapäraselt leiduvad looduslikel karjamaadel või mis
tavaliselt sisalduvad seemnete segudes, mis on mõeldud karja- või rohumaade jaoks, olenemata sellest,
kas neid kasutatakse karjatamiseks või mitte.
4.1.2.4.2 Otsus kasutada püsirohumaa liigitamisel kriteeriumi „kündmine“
: Ei
4.1.2.4.3 Otsus kasutada püsirohumaa liigitamisel kriteeriumi „harimine“
ET 178
: Ei
4.1.2.4.4 Otsus kasutada püsirohumaa klassifitseerimisel kriteeriumi „uuendamine eri liiki rohuga“
: Ei
4.1.2.4.5 Otsus hõlmata muud liigid, nagu söödaallikaks olevad puud ja/või põõsad, tingimusel et rohi ja
muud rohttaimed jäävad valdavaks
: Ei
4.1.2.4.6 Otsus hõlmata muud liigid, nagu karjatamiseks sobivad ja/või söödaallikaks olevad põõsad ja/või
puud, kui rohi ja muud rohttaimed ei ole karjatamisaladel tavapäraselt ülekaalus või puuduvad sealt
Otsus hõlmata muud liigid, nagu karjatamiseks sobivad ja/või söödaallikaks olevad põõsad ja/või puud,
kui rohi ja muud rohttaimed ei ole karjatamisaladel tavapäraselt ülekaalus või puuduvad sealt : Ei
a) Kui jah, siis kas kohaldatakse kogu liikmesriigi/piirkonna suhtes? : Ei
b) Kui vastus küsimusele a on ei, siis kas kohaldatakse ainult alade suhtes, mida kasutatakse
väljakujunenud kohalike tavade kohaselt? : Ei
b) Kui vastus küsimusele a on ei, siis kas ei ole piiratud muude aladega või kohaldatav muude alade
suhtes kui alad, mida kasutatakse väljakujunenud kohalike tavade kohaselt? : Ei
4.1.2.4.7 Muud märkused püsirohumaa määratluse kohta
Püsirohumaaks loetakse maad, mida kasutatakse rohumaakultuuride ja looduslike rohttaimede
kasvatamiseks kas looduslikul viisil (isekülvi teel) või harimise teel (külvamise teel) ning mis ei ole
põllumajandusliku majapidamise külvikorraga hõlmatud viis aastat või kauem. Püsirohumaa uuendamine
ei katkesta püsirohumaa vanuse arvestamist. Püsirohumaa hulka loetakse pärandniit ehk poollooduslik
kooslus, mis on pikaajalise inimtegevuse (niitmise, karjatamise ja puittaimestiku struktuuri kujundamise)
mõjul kujunenud loodusliku elustikuga ala, mis on valdavalt kaetud niidutaimestikuga ning on niidetav
või karjatatav.
Keskkonnatundlik püsirohumaa on maa, mis asub Natura 2000 100 protsendilise turvasmuldadega aladel
või Natura 2000 võrgustikku jäävatel pärandniitudel või inventeeritud väärtuslikel püsirohumaadel, mille
kasutusotstarvet ei tohi muuta ja neid ei tohi üles künda.
Väärtuslik püsirohumaa on kõrge loodusväärtusega püsirohumaa, kus on kujunemas looduslik taimestik ja
seeläbi tagatud tingimused kõrgema liigirikkuse kujunemiseks.
Detailsed nõuded kehtestatakse siseriikliku määrusega.
4.1.2.5 Muud märkused üldise põllumajandusmaa määratluse kohta
Kohalikele normidele vastavate agrotehniliste ja loomakasvatuslike võtete kasutamisele loetakse toetuse
nõuetele vastavaks ka selline põllumajandusmaa, kus LIFE projektiga „Loodusrikas Eesti“ hõlmatud maal
kasutatakse projektis ettenähtud ja projekti normidele vastavaid agrotehnilisi või loomakasvatuslikke
võtteid.
4.1.3 Toetusõiguslik hektar
4.1.3.1 Kriteeriumid põllumajandusliku tegevuse ülekaalu kindlakstegemiseks juhul, kui
maad kasutatakse ka mittepõllumajanduslikuks tegevuseks
Põllumajandusmaa, mida kasutatakse ka mittepõllumajanduslikuks tegevuseks lühiajaliselt või väljaspool
taimekasvatusperioodi, on toetusõiguslik, kui nimetatud tegevused ei kahjusta põllumajanduskultuuri
kasvatamist või rohukamarat või mullapinda ning seda põllumajandusmaad saab pärast nimetatud tegevusi
võtta kasutusele põllumajanduslikuks tegevuseks ilma lisakuludeta. Detailsed nõuded kehtestatakse
siseriikliku määrusega.
4.1.3.2 Kriteeriumid selle tagamiseks, et maa on põllumajandustootja kasutuses
Otsetoetust võib taotleda põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registrisse või Eesti Looduse
infosüsteemi kantud vähemalt 1,00 ha toetusõigusliku põllumajandusmaa kohta, millel tegeletakse
määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 4 lõikes 2 nimetatud põllumajandusliku tegevusega ning mida taotlejal
on õiguskasutada (maa peab olema taotleja omandis või peab omama kehtivat rendilepingut) taotluse
esitamise aasta 15. juuni seisuga. Taotleja peab taotlusele märkima ning ära näitama iga põllu kohta
kehtiva õigusliku alusel, milleks võib olla näiteks kirjalik või suuline rendileping või muu kasutusõigus
ET 179
või on maa taotleja eraomandis.
Selleks, et välja selgitada, kas maa on põllumajandustootja kasutuses ning tagada nimetatud kriteeriumi
täitmine, selgitatakse välja eelkõige maakasustuse õigusliku kontrolli, täpsemalt administratiivses
kontrollis topelttaotlemise käigus. Lisaks teostatakse kontrolli taotlejate vihjete alusel ning vajadusel
kohapealses kontrollis.
Riigi omandis oleva maa puhul teostab õigusliku aluse kontrolli ka Maa-amet, mis on reguleeritud
siseriiklike õigusaktide alusel (nt asjaõigusseadus (§-d 201–224) ja võlaõigusseadus (§-d 389–395)).
4.1.3.3 Ajavahemik, mille jooksul peab ala vastama „toetusõigusliku hektari“ määratlusele
Maa-ala käsitletakse toetusõigusliku hektarina üksnes siis, kui ta vastab taotluse esitamisest kuni
kalendriaasta lõpuni toetusõigusliku hektari määratlusele, välja arvatud vääramatu jõu või erandlike
asjaolude korral.
4.1.3.4 Otsus hõlmata ka selliseid alasid, mida kasutatakse põllumajanduslikuks
tegevuseks üksnes iga kahe aasta tagant
: Jah
Elurikkuse ja mitmekesise maastiku säilitamise eesmärgil ei eelda rohumaa hoidmine karjatamiseks ja
harimiseks sobilikus seisukorras, et igal aastal viiakse läbi põllumajanduslikku tegevust. Siiski, sellistel
maadel, mida kasutatakse põllumajanduslikuks tegevuseks üksnes iga kahe aasta tagant, peab samuti
olema tagatud rohumaa hoidmine karjatamiseks ja harimiseks sobilikus seisukorras. Teisisõnu peab olema
välistatud ebasoovitava taimestiku ulatuslik levik ning seda maad peab olema võimalik kasutada järgmisel
kasvuperioodil põllumajanduslikuks tegevuseks ilma lisakuludeta. Ebasoovitava taimestiku all peetakse
silmas eelkõige takja, ohaka, puju, putkede ja puittaimede kasvu ja levikut. Nende taimede ulatuslik levik
võib põhjustada maa põllumajanduslikust kasutusest väljalangemist. Ulatusliku leviku all peetakse silmas
kogu põldu hõlmavat ebasoovitava taimestiku levikut.
Detailsed nõuded kehtestatakse siseriikliku määrusega.
4.1.3.5 Otsus hõlmata muud maastikuelemendid (mis ei ole HPK alusel kaitstud), tingimusel et need ei ole
ülekaalus ega takista hõlmatud pindala tõttu märkimisväärselt põllumajanduslikku tegevust
: Jah
Otsetoetuste toetusõigusliku pindala hulka arvatakse kuni kahe meetri laiune hekk, kraav, piire,
traditsiooniline maastikuobjekt või muu maastikule iseloomulik vorm.
Otsetoetuste toetusõigusliku pindala hulka arvatakse põllumajandusmaa (va püsikultuurid), kus ühe
hektari kohta ei kasva rohkem kui 50 puud. Puude maksimaalne tihedus ei kehti püsirohumaade hulgas
olevatele pärandniitudele.
Põllumajandusliku majapidamise otsetoetuste toetusõigusliku hektari hulka arvatakse ka Euroopa
Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 III lisa HPK 8 standardi ja artikli 31 alusel
määratletud, sealhulgas säilitatavad maastikuelemendid ja mitte-tootlikud alad.
Detailsed nõuded kehtestatakse siseriikliku määrusega.
4.1.3.6 Otsus kohaldada üksikute mittetoetusõiguslike maastikuelementidega püsirohumaade suhtes
kindlaksmääratud vähenduskoefitsiente, et määrata kindlaks toetusõiguslikuks loetav pindala
: Ei
4.1.3.7 Otsus säilitada varem toetusõiguslike alade toetusõiguslikkus, kui need ei vasta enam
strateegiakavade määruse artikli 4 lõike 4 punktides a ja b esitatud toetusõigusliku hektari määratlusele,
selliste riiklike kavade kasutamise tagajärjel, mille tingimused vastavad horisontaalse määruse artikli 63
lõikes 2 osutatud ühtse süsteemiga hõlmatud sekkumistele, mis võimaldavad toota I lisasse kandmata
tooteid paludikultuuridena ning toetavad strateegiakavade määruses esitatud keskkonna- ja
kliimaeesmärke
: Ei
ET 180
4.1.4 Aktiivne põllumajandustootja
4.1.4.1 Minimaalsel tasemel põllumajandusliku tegevusega tegelevate isikute
kindlaksmääramise kriteeriumid
Aktiivseks põllumajandustootjaks loetakse füüsilisi või juriidilisi isikuid, kelle saadud otsetoetuste summa
ei ületanud eelneval aastal 5 000 eurot.
Kui eelneval aastal taotleja põllumajandusliku majapidamise kohta antud otsetoetuste summa on suurem
kui 5000 eurot või kelle põllumajandusliku majapidamise kohta ei antud taotluse esitamise aastale
eelnenud kalendriaastal otsetoetusi, siis füüsiline isik või juriidiline isik loetakse aktiivseks
põllumajandustootjaks juhul, kui ta vastab vähemalt ühele järgmistest tingimustest:
1) taotluse esitamise aastal on tema kasutuses vähemalt üks hektar põllumaad või püsikultuuride alust
maad;
2) taotluse esitamise aastal on tal põllumajandusloomade registri andmetel ühele loomühikule vastavalt
hulgal põllumajandusloomi või üks mesilaspere;
3) taotluse esitamise aastal on tema kasutuses oleva põllumajandusmaa karjatamiseks ja harimiseks
sobilikus seisukorras hoidmise kulu vähemalt 60 eurot hektari kohta;
4) taotluse esitamise aastal on tema kasutuses vähemalt üks hektar pärandniitu, mis vastab perioodi 2023–
2027 pärandniidu hooldamise toetuse toetusõigusliku maa nõuetele.
Detailsed nõuded kehtestatakse siseriikliku määrusega.
4.1.4.2 Otsus kasutada täiendava vahendina mittepõllumajanduslike tegevuste negatiivset
loetelu
: Ei
4.1.4.3 Otsus kehtestada otsetoetuste summa (mitte üle 5 000 euro), millest väiksema summa korral
käsitatakse põllumajandustootjaid igal juhul aktiivsete põllumajandustootjatena, ja selle põhjendus
: Jah
Piirmäära seadmisel on lisaks administratiivse koormuse vähendamisele aluseks võetud otsetoetuste
taotlejate keskmise majapidamise kasutatava põllumajandusmaa suurus 69 ha. Põhilise sissetulekutoetuse
jätkusuutlikkuseks taotleja keskmine otsetoetuste summa ületab 5000 eurot. 2021. aastal ületas põhilise
sissetulekutoetuse jätkusuutlikkuseks 5000 euro piirmäära 3944 taotlejat (33% taotlejatest).
4.1.5 Noor põllumajandustootja
4.1.5.1 Vanuse ülempiir
Vanuse ülempiir: 40
4.1.5.2 „Põllumajandusliku majapidamise juhiks“ olemise tingimused
Nooreks põllumajandustootjaks loetakse kuni 40 (k.a) aasta vanused isikud, kes juhivad
põllumajanduslikku majapidamist ehk teostavad üksi või koos teiste noorte põllumajandustootjatega
ettevõtte üle tõhusat ja pikaajalist kontrolli osaledes aktiivselt ettevõtte juhtimises, hallates tulusid ning
vastutades finantsriskide eest. Noor põllumajandustootja juhib põllumajanduslikku majapidamist, kui
äriettevõtte või muu ühenduse vormi korral omab 100% osalust üksi või koos teiste noorte
põllumajandustootjatega ja ka juhib seda üksi või koos teiste noorte põllumajandustootjatega. Füüsilise
isiku või füüsilisest isikust ettevõtja puhul loetakse ettevõte juhiks taotleja. Täpsemalt sõnastatakse
nõuded riigisisese määrusega.
4.1.5.3 Asjakohane koolitus ja/või nõutavad oskused
Noor põllumajandustootja omab vähemalt üheaastast põllumajanduslikku töökogemust ja/või
põllumajandusalast haridust või on omandanud kutsekvalifikatsiooni 4. taseme põllumajandustootmise
valdkonnas. Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
4.1.5.4 Muud märkused noore põllumajandustootja määratluse kohta
Ei kohaldu
ET 181
4.1.6 Uus põllumajandustootja
4.1.6.1 Esimest korda „põllumajandusliku majapidamise juhiks“ olemise tingimused
Uus põllumajandustootja on isik, kes on vanem kui 40 aastane ja kes asub esmakordselt tegutsema
põllumajandusliku majapidamise juhina, omades vähemalt üheaastast töökogemust ja on läbinud
asjakohase koolituse või infopäeva.
4.1.6.2 Asjakohane koolitus ja nõutavad oskused
Uus põllumajandustootja omab vähemalt üheaastast töökogemust ja on läbinud asjakohase koolituse või
infopäeva.
4.1.7 Otsetoetuste saamise miinimumnõuded
4.1.7.1 Künnis
Künnis hektarites: 1
Künnis eurodes: 100
4.1.7.2 Selgitus
Otsetoetuste saamise minimaalsete nõuete osas on künniseks seatud 1,00 hektarit ning loomatoetustele
100 eurot. Väiksema pindala seadmine ja sellega kaasnev väiksem väljamakstav summa taotlejale ei ole
ühelt poolt motiveeriv ega aita kaasa ka strateegiakavas seatud erieesmärkide saavutamisele. Täpsemalt
öeldes, ei aita kaasa mitmete seatud kliima- ja keskkonna eesmärkide täitmisele seetõttu, kuna see eeldab
teatud osas tehnoloogiliste ja innovaatiliste vahendite kasutamist lisaks tavapärastele agrotehnilistele
praktikatele.
Tuginedes käesoleva perioodi ühtse pindalatoetuse ning rohestamise toetuse ühikumääradele, mis 2022.
aastal moodustasid ühe hektari kohta kokku 188,94 eurot, samas on ühe taotluse menetluskulud
keskmiselt 29,35 eurot. Seega on ühe taotluse (sealhulgas 1,00 hektarilise taotluse) administeerimise kulu
15,5% väljamakstavast toetusest. Seatud künnised on asjakohased, kuna künnise allapoole toomine
muudaks menetluse kulu väljamakstava summa kohta ebaproportsionaalselt suureks. Arvestades, et Eestis
on ligikaudu 14 000 toetuse taotlejat, oli 2021. aastal kokku 74 taotlejat, kes taotlesid ühtset pindalatoetust
(v.a. rohestamise toetus) ning kelle väljamakstav summa jäi allpoole 100 euro künnist.
ET 182
4.1.8 Muud ÜPP kavas kasutatud määratlused
Pealkiri Kirjeldus
Kohalik tegevusrühm on mittetulundusühing, kelle põhikirjaline eesmärk on kohaliku elu arendamine ja kes vastab Euroopa Parlamendi ja
Kohalik nõukogu määruse (EL) nr 2021/1060 alusel kohalikule tegevusrühmale kehtestatud nõuetele.
tegevusrühm
ET 183 ET
4.2 Otsetoetustega seotud element
4.2.2 Otsetoetuste vähendamine
4.2.2.1 Otsetoetuste vähendamise ja/või piiramise kirjeldus
Kas kohaldate toetuste vähendamist? : Ei
Kas kohaldate piiramist (st 100 % vähendamist)? : Ei
4.2.2.2 Tööjõukulude mahaarvamine
Kas kohaldate tööjõukulude mahaarvamist? : Ei
ET 184
4.2.2.3 Otsetoetuste vähendamise ja piiramise hinnanguline tulemus igal aastal
Taotlusaasta 2023 2024 2025 2026 2027 Selgitused
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
Hinnanguline kogutoodang aastas (eurodes) 0 0 0 0 0
– ümberjaotava toetuse kasutamine (eurodes) 0 0 0 0 0
– muude otsetoetuste vormis sekkumiste kasutamine (eurodes) 0 0 0 0 0
– ümberpaigutus EAFRDsse (eurodes) 0 0 0 0 0
4.2.3 Kohaldamine juriidiliste isikute või rühmade liikmete tasandil / seotud
juriidiliste isikute rühma tasandil (artikkel 110)
– [Strateegiakavade määruses] või [horisontaalses määruses] sätestatud künniste/piirangute
kohaldamine juriidiliste isikute või rühmade liikmete tasandil:
[Strateegiakavade määruse] artikli 17 lõige 4 – maksete vähendamine
Künnise kohaldamine : Ei
[Strateegiakavade määruse] artikli 29 lõike 6 esimene lõik – täiendav ümberjaotav sissetulekutoetus
Künnise kohaldamine : Ei
[Strateegiakavade määruse] artikli 30 lõige 4 – täiendav sissetulekutoetus noortele
põllumajandustootjatele
Künnise kohaldamine : Ei
[Strateegiakavade määruse] artikli 17 lõige 1 – finantsdistsipliin
Künnise kohaldamine : Ei
– Liikmesriigi sätestatud künniste/piirangute korral nende künniste/piirangute kohaldamine
juriidiliste isikute / rühmade liikmete tasandil:
[Strateegiakavade määruse] artikkel 28 – väikepõllumajandustootjate toetus
Künnise kohaldamine : Ei
[Strateegiakavade määruse] artikkel 31 – ökokavad
Künnise kohaldamine : Ei
[Strateegiakavade määruse] artiklid 32–34 – täiendav sissetulekutoetus
Künnise kohaldamine : Ei
[Strateegiakavade määruse] artikkel 70 – keskkonna- ja kliimakohustused ning muud
majandamiskohustused
Künnise kohaldamine : Ei
[Strateegiakavade määruse] artikkel 71 „Looduslikust või muust piirkondlikust eripärast tulenevad
piirangud“
Künnise kohaldamine : Ei
[Strateegiakavade määruse] artikkel 72 „Teatavatest kohustuslikest nõuetest tulenevad piirkondlikud
ebasoodsad tegurid“
Künnise kohaldamine : Ei
[Strateegiakavade määruse] artikkel 73 – investeeringud
Künnise kohaldamine : Ei
ET 185 ET
[Strateegiakavade määruse] artikkel 75 – noorte põllumajandustootjate tegevuse alustamine ja
maapiirkondades ettevõtlusega alustamise toetus
Künnise kohaldamine : Ei
– [Strateegiakavade määruses] sätestatud künniste/piirangute kohaldamine seotud juriidiliste
isikute rühmade tasandil:
[Strateegiakavade määruse] artikli 29 lõike 6 teine lõik – täiendav ümberjaotav sissetulekutoetus
Künnise kohaldamine : Ei
4.2.4 Panus riskijuhtimisvahendisse
Kas kasutate võimalust seada kuni 3 % otsetoetustest sõltuvaks asjaolust, et see summa panustatakse
riskijuhtimisvahendisse? : Ei
Mis on see protsendimäär?
Põhielemendid
4.3 Tehniline abi
4.3.1 Eesmärgid
Tehnilise abi eesmärk on tagada ÜPP strateegiakava tõhus ja sujuv rakendamine ning selleks vajalike
ülesannete täitmise tagamine.
4.3.2 Tegevuste ulatus ja soovituslik planeerimine
Tehnilise abi kaudu rahastatakse ÜPP strateegiakava rakendamisega seotud tegevusi, sh ÜPP
strateegiakava ettevalmistamise, seire, juhtimise, hindamise, teabe- ja teabevahetuse, teavitamise,
kaebuste lahendamise ning kontrolli ja auditeerimisega seotud tegevusi ning ÜPP riikliku võrgustiku
toimimist, hõlmates ka varasemaid programmitöö ja sellele järgnevaid ÜPP strateegiakava perioode.
Tehnilise abi raames toetatakse muuhulgas järgmisi tegevusi:
·ÜPP strateegiakava ettevalmistamine ja juhtimine;
·toetuse andmist korraldavate asutuste võimekuse tõstmine ÜPP strateegiakava ettevalmistamisel ja
rakendamisel;
·projektide hindamise, valiku ja elluviimise, seire, kontrolli ning järelevalve tagamine;
·ÜPP strateegiakava seire ja hindamise korraldamine;
·kaebuste lahendamine ning kontrolli- ja auditimeetmed, v.a sertifitseerimisasutused ÜPP
horisontaalmääruse tähenduses;
·fondi kasutamise üle tõhusa kontrollisüsteemi, sh toetuste kasutamise järelevalve, auditi ja kontrolli
tagamine;
·toetuse kasutamise võimaluste kohta uuringute teostamine;
·kasusaajate ja avalikkuse informeerimine ÜPP strateegiakava panusest ja toetusvõimalustest, sh näiteks
meetmeid tutvustavate veebilehtede loomine, toimetamine ja hooldus; teavitustöö läbi trükimeedia, tele- ja
raadiokanalite; info- ja juhendmaterjalide väljaandmine trükistena; teabepäevade korraldamine;
·toetuse taotlejate võimekuse tõstmine toetuse taotlemisel, s.h koolitused, infopäevad;
·ÜPP strateegiakava rakendamisega seotud komisjonide töö korraldamine;
·ÜPP strateegiakava rakendamiseks vajalike infosüsteemide, riist- ja tarkvara soetamine, paigaldamine ja
hooldamine;
·programmiperioodi 2014–2020 lõpetamine ja MAK 2014–2020 järelhindamine;
·riikliku ÜPP võrgustiku tegevuskava ettevalmistamine ja rakendamine;
·CLLD ühiskomitee rakendamisega seotud töö korraldamine.
ET 186 ET
Õiguslik alus: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklid 85, 94 ja 125.
Abikõlblikud on otseselt ÜPP strateegiakava rakendamisega seotud personalikulud, majanduskulud ja IT-
investeeringud.
Tehnilise abi kaudu toetatavatele tegevustele kasutatakse EAFRD kogusummast 6% (maksimaalselt
26 405 894 eurot).
4.3.3 Toetusesaajad
ÜPP strateegiakava rakendamisega seotud asutused, sh korraldusasutus, makseasutus ja ÜPP võrgustiku
ülesandeid täitev asutus.
4.3.4 Määr
Märkida EAFRDst ÜPP strateegiakavale antava kogutoetuse protsendimäär, mida kasutatakse tehnilise
abi meetmete rahastamiseks. Kogu perioodi ühtne protsendimäär (kuni 4 % / kuni 6 % Belgia, Eesti,
Küprose, Leedu, Luksemburgi, Läti, Madalmaade, Malta, Rootsi, Sloveenia ja Taani puhul) 6
4.4 ÜPP võrgustik
4.4.1 Kokkuvõtlik ülevaade riikliku ÜPP võrgustikust ja selle eesmärgid,
sealhulgas tegevused, millega toetatakse Euroopa innovatsioonipartnerlust ning
teadmiste jagamist põllumajanduse teadmus- ja innovatsioonisüsteemis
ÜPP võrgustiku loomise peamiseks eesmärgiks on luua riiklikul tasandil organisatsioonide ja
haldusasutuste, nõustajate, teadlaste ja muude innovatsiooni osalejate ning muude põllumajanduse ja
maaelu arengu valdkonna osalejate võrgustik.
Riikliku ÜPP võrgustiku tegevuste peamisteks eesmärkideks on suurendada sidusrühmade kaasatust ÜPP
strateegiakava rakendamisse, abistada liikmesriikide ametiasutusi ÜPP strateegiakava rakendamisel ja
üleminekul tulemuspõhisele rakendamismudelile, parandada ÜPP strateegiakava rakendamise kvaliteeti,
teavitada laiemat üldsust ja võimalikke kasusaajaid ÜPP strateegiakava suundumuste ja
rahastamisvõimaluste kohta, edendada innovatsiooni põllumajanduses ja maaelu arengus ning toetada
vastastikust õppimist ning kõigi sidusrühmade kaasamist teadmiste vahetamise ja teadmiste loomise
protsessi, aidata kaasa ÜPP strateegiakava järelevalve- ja hindamissuutlikkusele ja -tegevusele ning
tulemuste levitamisele.
Eesmärkide saavutamiseks viiakse läbi järgmisi tegevusi:
• ÜPP strateegiakava alusel rakendatud või toetatud projektinäidete ja heade praktikate kogumine,
levitamine ja analüüsimine ning ÜPP strateegiakava erieesmärkidega seotud põllumajanduse ja
maapiirkondade arengute analüüsimisele kaasaaitamine;
• panustamine liikmesriigi haldusasutuste ja muude ÜPP strateegiakava rakendamisse kaasatud osalejate
suutlikkuse suurendamisse, sealhulgas järelevalve- ja hindamisprotsessidesse;
• kogemuste vahetamise hõlbustamine sidusrühmade vahel, sh erinevate platvormide, foorumite ja ürituste
loomine selle tarbeks ning vajaduse korral teabe vahetamine kolmandate riikide võrgustikega;
• rahastatud struktuuride ja projektide osas teabe kogumine ja selle levitamise hõlbustamine, sh näiteks
kohalike tegevusrühmade ja põllumajanduse tootlikkust käsitleva Euroopa innovatsioonipartnerluse
tegevusrühmade tegevus ning samaväärsete struktuuride ja projektide osas;
• Euroopa innovatsioonipartnerluse töörühmade ja kohalike tegevusrühmade või sarnaste kohalike
arengustruktuuride koostööprojektide toetamine, sh riikidevahelises koostöös;
• seoste loomine muude liidu rahastatavate strateegiate või võrgustikega;
• panus ÜPP strateegiakava edasiarendamisse ja mis tahes järgneva ÜPP strateegiakava perioodi
ettevalmistamisse;
• koostöö AKIS keskusega, üksteise tegevuse vastastikune toetamine (vt ka ptk 8.1 ja 8.2);
ET 187 ET
• osalemine Euroopa ÜPP võrgustiku tegevuses ja sellele kaasaaitamine.
Kuna ÜPP võrgustik tegutseb AKIS keskusega sama asutuse all, on nende igapäevane koostöö nii
vältimatu kui ka asjakohane. Praktilise tööjaotuse mõttes keskendub ÜPP võrgustik kogu ÜPP meetmetele
tervikuna, samas kui AKIS keskuse tähelepanu keskmes asub eeskätt AKIS, sealhulgas AKISe
kokkupuutepunktid ja seosed Euroopa Horisondiga.
ÜPP võrgustik saab oma ülesannete täitmisel rakendada AKIS keskuse teabesalve võimalusi (nt info ellu
viidud innovatsiooniprojektide kohta), AKIS keskuse kontaktvõrgustikku ja ekspertteavet, ent samas saab
pakkuda omalt poolt tuge Eesti edukamate ÜPPst rahastatud projektide jt tegevuste tutvustamisel üle-
Euroopalise ÜPP võrgustiku kaudu. Hea näide ÜPP võrgustiku toetavast mõjust näiteks
innovatsioonitegevustele kaasa aitamisel, on olnud MAKi meetme 16.1/16.2 raames spetsiaalne
taotlusvoor piiriülestele EIP tegevusgruppidele, mille ettevalmistamisel oli suur roll just MAK
maaeluvõrgustiku innovatsioonivõrgustikul ja nende headel kontaktidel teiste riikide maaeluvõrgustikega;
eelinfo levis, toimusid kohtumised võimalike partner-tegevusrühmade leidmiseks, jne.
4.4.2 Riikliku ÜPP võrgustiku struktuur, juhtimine ja toimimine
ÜPP võrgustiku struktuuri, juhtimise ja toimimise eest vastutab Maaeluministeerium. Eelmisel perioodil
täitis Maaeluvõrgustiku üksuse ülesandeid Põllumajandusuuringute Keskus, kelle struktuuris paikneb
Maaelu võrgustikutöö osakond. Maaeluvõrgustiku juhtimises ja tegevuskava elluviimises osaleb
nõuandva organina Maaeluvõrgustiku koostöökoda, kelle liikmeteks on Maaelu arengukava eesmärkide
täitmisega seotud organisatsioonide ja rakendusasutuste esindajad. Koostöökoja ülesanneteks on tagada
Maaeluvõrgustiku tegevuse koordineeritus erinevate Maaelu arengukavast kasusaajaid esindavate
ühenduste ja organisatsioonide ning selle rakendamisega või põllumajanduse ja maaelu arendamisega
seotud asutuste ja organisatsioonide vahel. Samuti nõustada Maaeluvõrgustiku üksust iga-aastase
tegevuskava ettevalmistamise ja elluviimise osas.
ÜPP võrgustik luuakse hiljemalt 12 kuu jooksul pärast seda, kui Euroopa Komisjon on Eesti ÜPP
strateegiakava heaks kiitnud. Riiklik ÜPP võrgustik luuakse tuginedes olemasolevale Maaeluvõrgustikule
ning sellega määratakse juhtimisstruktuur ja tegevusplaan. Kuni ÜPP võrgustiku loomiseni võivad
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1305/2013 artiklites 52, 53 ja 54 osutatud Euroopa
maaelu arengu võrgustik, Euroopa innovatsioonipartnerluse võrgustik ja riiklikud maaeluvõrgustikud
lisaks kõnealustes artiklites osutatud tegevustele tegeleda ka Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse
(EL) nr 2021/2115 artiklites 126 ja 127 osutatud tegevustega. Kui määruse (EL) nr 2021/2115 artiklis 113
osutatud võrgustik on loodud, võivad nad lisaks selle artiklites 126 ja 127 osutatud tegevustele kuni 31.
detsembrini 2025 täita määruse (EL) nr 1305/2013 artikli 52 lõikes 3, artikli 53 lõikes 3 ja artikli 54 lõikes
3 osutatud ülesandeid, mis on seotud maaelu arengu programmide rakendamisega vastavalt määrusele
(EL) nr 1305/2013.
ÜPP võrgustiku tegevuste rahastamine toimub tehnilise abi vahenditest.
4.5 Ülevaade EAFRD ja muude maapiirkondades toetust andvate liidu
fondide tegevuse kooskõlastamisest, piiritlemisest ja nende vastastikusest
täiendavusest
ÜPP strateegiakava, ühtekuuluvuspoliitika fondide (ERF, ÜF, ESF+, ÕÜF) ning teiste EL tõukefondide
(Horizon, Interreg, jt) vahel on maapiirkondade jätkusuutliku arendamise osas tihedad seosed. Olulisel
kohal on ka taaste- ja vastupidavusrahastu ning kiire kriisiabi fondist REACT-EU, mis aitab leevendada
koroonaviiruse pandeemia majandusliku ja sotsiaalset mõju. Strateegiakavas ja teistes fondides on
sünergia tagamiseks tegevuste valikul lähtutud pikaajalises strateegias „Eesti 2035“ määratletud
arenguvajadustest ja sihtidest. Strateegia „Eesti 2035“ koostamisel kaardistati Eesti eelseisvad
arenguvajadused, seati pikaajalised eesmärgid ja arengusuunad ning määrati eesmärkide saavutamiseks
vajalikud muudatused. Strateegiakava on suunatud suures osas ühe valdkonna -põllumajandussektori
toetamisele ning sarnaseid tegevusi ei toetata teiste EL fondide raames rahastatavate tegevustega.
Strateegiakava kolmas üldeesmärk, parandada maapiirkondade sotsiaalmajanduslikku olukorda, on
ET 188 ET
tihedalt seotud teiste ESI fondide raames planeeritud tegevustega. Strateegiakava raames valitud
tegevused panustavad eelkõige maapiirkondade tööhõive suurendamise, ettevõtluse arengu soodustamise
ning üldise ettevõtlus- ja elukeskkonna parandamisele. Strateegiakava ei panusta suuremahuliste
investeeringute elluviimisele ega avalike teenuste arendamisele. Suuremahulised investeeringud on
planeeritud eelkõige ERF ja RRF vahenditest, sh kiirele andmesidele juurdepääsu soodustamine.
Sotsiaalvaldkonna arendamise, sh maapiirkonna sotsiaalvaldkonna arendamisega tegeleb peamiselt ESF+,
millel on puutumus strateegikavaga läbi LEADER sekkumise. Maaeluministeeriumi vastutusalas on ka
EMKVF rakendamine, mille raames on Maaeluministeerium olnud kaasatud ka ühtekuuluvuspoliitika
partnerluslepe välja töötamisel. Asjaomased ministeeriumid on kaasatud ÜPP strateegiakava koostamisse,
sh juhtkomisjoni ning kaasatakse ÜPP strateegiakava 2023–2027 seirekomisjoni.
Koostöö erinevaid EL toetusi administreerivate ametkondade vahel jätkub sekkumiste väljatöötamisel
ning elluviimisel – sekkumiste koostamise protsessi kaasatakse kõik seotud asutused ning olulisemad
partnerid. Sekkumiste elluviimisel toimub asutuste vahel infovahetus.
Ühtekuuluvuspoliitika fondide rakendamisel on riigi tasandil kooskõlas Eesti 2035-ga kokku lepitud kuus
eesmärki:
Nutikama Eesti (ERF) saavutamiseks planeeritakse toetada innovatsiooni, digitaliseerimist, majanduse
struktuuri muutust ning VKE-de arengut. Ettevõtluse ja innovatsiooni toetamise kaudu muutub Eesti
ambitsioonikate äriideede kasvulavaks ning ettevõtted toodavad kõrge lisandväärtusega tooteid ja
teenuseid. Ettevõtete tegutsemiskeskkond peab soosima nutikate lahenduste loomist ja katsetamist.
Kindlustada tuleb teaduse rahvusvahelist kõrget taset ning edendada ettevõtete, teadlaste ning valitsus
asutuste koostööd. Erilist tähelepanu suunatakse VKE-de konkurentsivõime suurendamisele
digitehnoloogiate kasutuselevõtmise, ekspordivõimekuse suurendamisel, ettevõtluskeskkonna
parandamisel ning loomemajanduse toetamisel. Planeeritud tegevused on tihedalt seotud strateegiakava 8.
erieesmärgi raames planeeritud ettevõtluse konkurentsivõime, ettevõtluskeskkonna arendamise, LEADER
sekkumise ning bioressursside väärindamise ning tervikuna horisontaalse erieesmärgiga. Nimetatud
sekkumiste välja töötamisse kaasatakse teiste ministeeriumite esindajad, vältimaks tegevuste dubleerimist.
Lisaks on nutikama Eesti suuna alt planeeritud investeeringud kiire andmeside juurdepääsu
soodustamiseks. Digiühiskonna arengukava 2030[1] kohaselt on 2021. aasta seisuga maapiirkondades
hinnanguliselt 120 000 majapidamist ja ettevõtet ilma kiire püsiühenduseta. Neist üle 45 000 saab 2023.
aasta lõpuks valguskaablipõhise juurdepääsuvõrgu, mis vastab ELi 2025. aasta gigabitiühiskonna
eesmärkidele. Siiski jääb peale seda turutõrkepiirkondadesse ehk nn valgesse alasse veel vähemalt 75 000
aadressi, mis vajavad riigi- ja sideettevõtjate koostöös tehtavaid investeeringuid. Aastatel 2021 kuni 2027
on Vabariigi Valitsus otsustanud toetada püsiühenduste rajamist turutõrkepiirkondades kokku 69,29
miljoni euroga, millest 24 mln eurot on taasterahastu NextGenerationEU (ehk Recovery and Resilience
Facility, RRF) vahendid ja 45 mln eurot on Euroopa Regionaalarengufondi (ERF) vahendid. Nimetatud
vahendite rakendamiseks koostati avalik konsultatsioon ja sihtpiirkonnaks prioritiseeriti lairiba
juurdepääsuvõrgu arendamine maapiirkonnas. Vältimaks erinevate toetusmeetmete dubleerimist ei
planeerita ÜPP strateegiakavas sekkumist kiirele andmesidele juurdepääsu loomiseks.
Rohelisema Eesti (ERF ja Ühtekuuluvusfond) suunal on peamisteks tegevusteks energiatõhususe
suurendamine, säästliku energiatarbimise, taastuvenergia, kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamine,
kliimamuutustega kohanemine ja valmisoleku tõstmine, ringmajanduse ja roheinnovatsiooni arendamine
ning suuremate linnapiirkondade säästva liikuvuse arendamine. Mitmed planeeritud tegevused on
suunatud eelkõige linnapiirkondadele, kuid olulisel kohal on kliimamuutustega kohanemine ja
valmisoleku tõstmine ka maa- ja rannapiirkondades ning säästliku energiatarbimise toetamine kõikides
sektorites.
Ühendatuma Eesti (Ühtekuuluvusfond) suunal on peamisteks tegevusteks keskkonnasäästliku transpordi
investeeringud, maanteetranspordi investeeringud ning kohalike omavalitsuste kergliiklusteed. Nimetatud
investeeringud on olulised maapiirkondadele ning sealsete elanikele juurdepääsu ning ühendatavuse
ET 189 ET
tagamiseks, mida on käsitletud ka Euroopa Komisjoni teatises „Maapiirkondade pikaajaline visioon
aastaks 2040“. ÜPP strateegiakava raames ei planeerita sekkumisi taristuinvesteeringuteks, v.a väga
spetsiifilised põllumajandusega seotud taristuinvesteeringud.
Sotsiaalsema Eesti (ESF+, ERF) suunal on tähelepanu alla eelkõige avalike teenuste (haridusteenused,
sotsiaal ja tervishoiuteenuste ning tööhõivega seotud teenused) kättesaadavuse parandamine üleriigiliselt.
Täiendavalt pannakse rõhku nii pikaajalise hoolduse korraldusele kui enim puudust kannatavate isikute
vajaduste katmiseks. ÜPP strateegiakava omab sotsiaalvaldkonnaga seost läbi LEADER sekkumise.
Sekkumine katab 96% maapiirkonna elanikest ning läbi sekkumise planeeritakse esmakordselt kasutada
ka ühisstrateegia võimalust, mis annab kohalikul tasandil võimaluse oma strateegiates kajastada ka ESF+
raames toetatud tegevusi, eelkõige hoolekande suunal. LEADER sekkumine toetab maapiirkonnas
kohalikul tasandil sotsiaalset kaasatust, võrdseid võimalusi ning vaesuse vähendamist. Sotsiaalvaldkonna
arendamine keskselt on planeeritud ESF+ vahenditest. Mitmed ÜPP strateegiakava sekkumised (peamiselt
erieesmärk 7 ja 8) on suunatud maapiirkonnas tööhõive, sh noorte tööhõive parandamisele.
Inimestele lähedasem Eesti (ERF) põhineb kahel suuremal tegevusel, ühelt poolt linnapiirkondade
arendamisel, läbi linnaruumi arendamise, targa linna pilootlahenduste ning elurikkuse suurendamise
tiheasustusaladel. Teisalt regionaalse ettevõtluse ja kohalike avalike teenuste kättesaadavuse parandamise
kaudu. Selle raames on planeeritud arendada elu- ja ettevõtluskkeskonda, avalike teenuste kättesaadavust
ja kvaliteeti ning KOV võimekuste tõstmist. Dubleerimise vältimiseks on ÜPP strateegiakava ettevõtluse
sekkumised suunatud maapiirkonda, sh väiksemate asulate ja külade piiridesse ning LEADER sekkumise
kaudu toetakse tegevusi, mis omavad kohaliku mõju. Avalike teenuste kättesaadavuse ja kvaliteedi
parandamise sekkumisi ei ole ÜPP strateegiakavas planeeritud.
Õiglane üleminek (ÕUF) on suunatud konkreetselt mitmekesise ja nutika ettevõtluse arenguks, seda
näiteks Ida-Viru tööstusinvesteeringute ja ettevõtluse toetamise ning töötajate ümberprofileerimise ja
koolitamise kaudu ning atraktiivse elukeskkonna loomine Ida-Virumaal. Planeeritud tegevused on
peamiselt suuremahulised investeeringud (nt investeeringud kaugküttesüsteemide kaasajastamisse,
sotsiaal- ja terviseteenuste arendamisele jne. ÜPP strateegikava sekkumised on suunatud kogu
maapiirkonnale, sh ka Ida-Virumaale, kuid strateegiakava raames planeeritud tegevused, sh ettevõtluse
konkurentsivõime sekkumise tegevused on väiksemahulised ning suuremahulisi investeeringuid
väljaspool põllumajandust ei toetata.
Eesti taaste- ja vastupidavuskava (Taasterahastu) on üleriigilise strateegia “Eesti 2035” ja selle
tegevuskava üks lisadest, hõlmates kõiki Taasterahastu sambaid ning adresseerides Euroopa Komisjoni
poolt tehtud riigipõhiseid soovitusi koostoimes teiste ELi fondidega. Eesti taastekava (kinnitatud Euroopa
Komisjoni poolt 5.10.2021) olulisemad investeeringud on seotud rohe- ja digipöördega. Rahastusega
toetatakse ettevõtete rohepööret spetsiaalse rohefondi kaudu, uuenduslike ja ressursitõhusate
rohetehnoloogiate kasutuselevõttu ja ressursitõhususe tõstmist, bioressursside väärindamist, vesiniku
terviktehnoloogiate kasutuselevõttu ning rohepööret toetavate oskuste arendamist. Bioressurside
väärindamine on otseselt seotud ka ÜPP strateegiakava erieesmärgiga 8, mille raames toetataks erinevaid
väikse mahulisi katseprojekte ning erinevate tehnoloogiate arendamist ja innovatsiooni soodustamist
bioressursside paremaks ja säästlikumaks kasutamiseks. Mahukaid, Eesti majanduse jätkusuutlikku
kasvupotentsiaali tugevdavaid bioressursside väärindamise suurinvesteeringuid toetatakse just taaste- ja
vastupidavuskava vahenditest. Täiendavaid kokkupuuteid strateegiakaval taaste- ja vastupidavuskavaga ei
ole, taaste- ja vastupidavuskava panustab oluliselt lairibavõrgu arendamisele maapiirkonnas.
Perioodil 2021–2027 rakendatakse Eestis Interregi raames 7 programmi, Eesti-Läti 2021 – 2027, Kesk-
Läänemere, Läänemere, Interreg Euroopa, URBACT IV, ESPON 2030 ja INTERACT IV. Eeltoodud
programmide osas on kaardistatud konkreetsed sihtpiirkonnad ning abikõlblikud taotlejad, kes saavad
tegevustes osaleda ning eesmärgiks on osapoolte koostöö parandamine. ÜPP strateegiakava puutumus on
peamiselt läbi maapiirkondade konkurentsivõime kasvu ning heade tavade jagamise nende programmide
kaudu, mis on suunatud regionaalse tasandi piirkonnale (nt Eesti-Läti 2021 – 2027). Teatud Interreg
projektides osalevad ka kohalikud tegevusrühmad partneritena. Samuti panustavad piirkonna ülesesse
ET 190 ET
koostöösse Leader koostööprojektid ning erinevad teadus- ja arendustegevused.
Eesti kavandavate vahendite ning ELi tsentraalsete fondide (nt Euroopa Horisont, LIFE, DEP, CEF2)
kasutuse koordineeritud kavandamiseks tehakse koostööd ja vahetatakse infot nende fondidega tegelevate
asutuste vahel, et Eestile olulisi tegevusi ellu viia. See tagab ka erinevate vahenditest toetatavate tegevuste
korral sünergia, harmoonia ning kooskõlastatud lähenemist võimaldades edendada osalemist
rahvusvahelistes koostöövõrgustikes.
LIFE programm on keskkonnale suunatud rahastamisvahend, mis toetab liidu keskkonnapoliitika arengut
ja elluviimist ning mida koordineerib Eestis Keskkonnaministeerium. Eestis on rahastatud mitmeid
suuremahulisi projekte nii keskkonna kui energiatõhususe edendamiseks. Strateegiakava panustab
kohalikul tasandil keskkonna ja ressursitõhususe, looduse ja elurikkuse ning kliimamuutuste leevendamise
ja kohanemise alastesse eesmärkidesse eelkõige läbi erinevate keskkonna- ja elurikkuse meetmete, samuti
soodustades vastavaid tegevusi teistes sekkumistes. Strateegiakavas panustab LIFE projekt Metsa- ja
põllumajandusmaastike terviklik majandamine Natura 2000 elupaikade ja liikide kaitsestaatuse
parandamiseks (Adaptive community based management of forest and farming landscapes to improve the
conservation status of Natura 2000 habitats and species, LIFE18 IPE/EE/000007) sekkumistesse KK5 ja
KK6. Programmis töötatakse välja tulemuspõhise hindamise metoodika pärandniitudele ja väärtuslikele
püsirohumaadele. Poollooduslike koosluste kaitsekava uuendatakse ning taastatakse 1000 ha erinevaid
poollooduslikke kooslusi, sh 20 rannaniitu. Samuti ajakohastatakse praegust toetussüsteemi, mis peaks
senisest enam motiveerima maaomanikke taastama ja hooldama poollooduslikke kooslusi.
Poollooduslikud kooslused saavad liikuda hooldusskeemi ja taotleda pärandniidu hooldamise toetust
pärast seda, kui need alad on taastatud. Poollooduslike koosluste taastamisse ja seega ka strateegiakava
sekkumisse KK6 panustavad veel Eesti-Läti ühine LIFE projekt (LIFE20 NAT/EE/000074) „Restoring
and promoting a long term sustainable management of Fennoscandian wooded meadows in Estonia and
Latvia” 500 ha puisniitude taastamisega ning Muhu saare poollooduslike koosluste sidususe suurendamine
ja selleks kasutatud meetodite viimine laiemasse kasutusse (Restoring and connecting semi-natural
meadow habitats on Muhu island, LIFE19 NAT/EE/001006), mille käigus taastatakse 500 ha
poollooduslikke kooslusi. Viimase projekti eesmärgiks on ka fragmenteerunud pärandniitude ühendamine
maastikus selleks, et neile omased liigid saaksid säilitada geneetilise mitmekesisuse.
Programmi Digitaalne Euroopa (DEP) tehtavate investeeringutega toetatakse Euroopa Liidu kahte
eesmärki, milleks on üleminek rohelisele majandusele ja digipööre, ning tugevdatakse liidu vastupidavust
ja digitaalset suveräänsust. Eestis tegeleb digitaaltehnoloogiate arendamise ning selle teemalise
investeeringutega Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Strateegiakavas ei ole planeeritud
sekkumisi, mis kattuksid programmi „Digitaalne Euroopa“ eesmärkidega.
Euroopa ühenduse rahastus (CEF2) raames toetatakse transpordi, energia ja digitaalvaldkonna koostoime
võimaldamist ja tugevdamist. Perioodil 2014–2020 sai CEF raames toetust Rail Baltica, mille eesmärk on
transpordisektori rohelisemaks muutmine Baltikumis, arendades edasi Euroopa standardile vastavat 1435
mm rööpmevahega kaherööpmelist raudteeliini, mis integreerib Balti riigid ELi TEN-T võrku. Eestis
tegeleb transpordi, energia ja digitaalvaldkonna arendamisega Majandus- ja
Kommunikatsiooniministeerium. Strateegiakavas ei ole planeeritud suuremahulisi investeeringuid
transpordi, energia ega digitaalvaldkonna arendamisse.
Euroopa Horisont programmil on strateegiakavaga kõige suurem kokkupuutumus just II samba kuuenda
teemavaldkonnaga (klaster 6). Euroopa horisondi II samba kuuenda teemavaldkonna eesmärk on
parandada keskkonnaseisundit, aidata taastada elurikkust maismaal, siseveekogudes ja merel. Teaduse ja
innovatsiooni toetamise kaudu edendatakse loodusvarade jätkusuutliku kasutamist ning kujundatakse
ümber majanduse ja ühiskonna tavasid säästliku ressursikasutuse suunas. Samuti kiirendab teadus- ja
arendustegevus ning innovatsioon üleminekut madala CO 2-heitega, ressursitõhusale ringmajandusele ja
säästvale biomajandusele, sealhulgas metsandusele. Toetatakse ka maa-, ranniku- ja linnakogukondade
jätkusuutlikku arengut ja kohanemist digi- ja rohepöördega.
ET 191 ET
Strateegiakava ja Euroopa Horisondi vahelisi seoseid aitavad tugevdada strateegiakavas planeeritud
sekkumised teadmussiirde ja nõuande ning innovatsioonikoostöö toetamiseks. Teadmussiirde ja nõuande
raames vahendatakse Horisondi projektide tulemusi, näiteks nõuandetegevuste käigus, teadmiste
vahetamisele suunatud infoseminaridel, AKIS keskuse e-teabesalves avaldatud materjalidena jpm. lisaks
on oluline roll ÜPP võrgustikul, kes teeb koostööd Eesti Teadusagentuuriga, kes on Euroopa Horisondi
kontaktpunktiks Eestis ning juba käesoleval programmiperioodil kajastas omaväljaantavas infokirjas
lisaks EIP-AGRI uudistele ka Euroopa Horisondi uudiseid, asjakohaste projektide tulemusi, temaatiliste
võrgustike teateid jne, mis muuhulgas tagab tegutsenud, käimasolevate ja tulevaste EIP projektide
kursisoleku Horisondis toimuvaga, valdkonnale oluliste teadusuudistega jne. EIP projektide ja Horisondi
mitme osapoolega (multi-actor) projektide vahelise sünergia tugevdamiseks ja koostoovõimaluste
tutvustamiseks korraldab võrgustik koostöös Eesti Teadusagentuuriga ühiseid infoüritusi, kus osalevad nii
EIP kui ka Horisondi projektide esindajad ja kus tutvustatakse käimasolevaid või lõppenud projekte, aga
ka kaardistatakse ühishuvisid ja vahetatakse informatsiooni eesmärgiga algatada uusi ühiseid projekte.
[1] https://www.mkm.ee/digiriik-ja-uhenduvus/digiuhiskonna-arengukava-2030
4.6 Rahastamisvahendid
4.6.1 Rahastamisvahendi kirjeldus
Eesti sarnaselt kogu maailmale on suurte muutuste keskel, kus toimub valdkondadeülene
automatiseerimine ja digitaliseerimine. Erinevate EL eesmärkide, sh kliima ja keskkonna ning
digitaalvaldkonna eesmärkide saavutamiseks on vaja teha mahukaid investeeringuid. Investeeringute
vajadus on nii VKE-del, sh mikroettevõtetel, kui ka suurtel ettevõtetel.
Eelmise programmiperioodi 2014–2020 jooksul rakendati rahastamisvahendit läbi kolme MAK 2014–
2020 tegevuse liigi[1] kogusummas 54 460 000 eurot, millest 15 000 000 tuli Euroopa taastekava
vahenditest. Seisuga 31.12.2020 rahastati kokku 234 laenu summas 40,8 mln eurot. Välja makstud
laenude osakaal oli 73,4% kogu eelarvest. Nimetatud perioodil väljastati mikro- ja väikeettevõtete
kasvulaen 184 korral ning pikaajalist investeerimislaenu 50 korral. Edukalt on rakendunud ka pankadega
kooslaenamine, kus osa laenu summast tuleb krediidiasutustest ning osa tuleb Maaelu Arendamise
Sihtasutusest (MES), kes oli sel perioodil rahastamisvahendi rakendaja. Kaaslaenamine annab
krediidiasutustele kindluse, et tegemist on jätkusuutliku ettevõttega ning annab võimaluse
rahastamisvahendist rahastada rohkemal hulgal laene, võrreldes sellega kui kogu laenusumma tuleks
ainult rahastamisvahendist.
Põllumajanduse, toidu- ja joogitootmise ning maapiirkonna ettevõtluse valdkonnas on jätkuvalt probleeme
kapitali ja finantseerimiseallikatele ligipääsemisega. Jätkuvad probleemid ebapiisava tagatise,
ebastabiilsete rahavoogude ning omakapitali puudumisega, mis takistavad krediidiasutuste poolt
pakutavatele võimalustele ligipääsu. Statistikaameti andmetel tegutseb maapiirkonnas kolmandik
ettevõtetest, kellest ligi pooled tegelevad teenuste osutamisega, ligikaudu viiendik põllumajanduse,
jahinduse, metsamajanduse ja kalandusega ning viiendik töötleva tööstusega. Maapiirkonna ettevõtlus on
võrreldes varasemaga kohanenud ning muutunud palju mitmekesisemaks. Samas on kasvutrendis maa- ja
linnapiirkonna vaheline hõivelõhe. Olemasolevate töökohtade säilitamiseks, uute atraktiivsete töökohtade
loomiseks ja piirkondlikult ühtlase sissetuleku tagamiseks tuleb maaelu toetuste rakendamisel ja sihtide
seadmisel üha enam fookusesse võtta uute atraktiivsete töökohtade loomine läbi maapiirkonnas
tegutsevate ettevõtete konkurentsivõime kasvu, maapiirkonna ettevõtluse mitmekesisuse säilitamise ning
lisandväärtust loovate tegevuste ja valdkondade (nt ringbiomajandus, innovaatilised tootmisviisid,
väärindatud toodete eksport, ökoturism jne) edendamise kaudu. Tehnoloogilise varustatuse,
konkurentsivõime suurendamise ning tootmis- ja ekspordimahtude kasvatamiseks on vajalik tagada
ligipääs finantsinstrumentidele maapiirkonnas tegutsevatele ettevõtetele.
ET 192 ET
Eesti põllumajandussektor on aastatel 2014–2018 investeerinud 938,3 mln eurot ning aastane
investeeringute maht ulatub 151,6 mln eurost 237,1 mln euroni. Suurenenud nõudmised
põllumajadustootmisest tuleneva mõju vähendamiseks nõuavad põllumajandustootjatelt täiendavaid
investeeringuid keskonnamõjude vähendamiseks ning tootlikuse suurendamiseks. Seejuures on laenu
saamine keeruline eelkõige noortel põllumajandustootjatel ja alustavatel ettevõtjatel.
Põllumajandustootjatel, sh noortel on raskusi ka vajaliku tootmismaa ostmisel.
Toiduainetööstuse (sh joogitööstus) valdkonnas tegutses Eestis 2019. aastal 761 ettevõtet. Eesti
toiduainetööstuste investeeringute maht materiaalsesse põhivarasse võrreldes EL-i keskmisega on
suhteliselt madal ning investeeringuvajadus Eesti toiduainetööstuses on endiselt suur ning ka tulevikus on
oluline jätkata sektori toetamist nii investeeringute tegemisel tehnoloogiasse kui ka teadus- ja
arendustegevusse.
Töötlemisvõimekuse saavutamisel on oluline toetada ühisinvesteeringuid, mis aitavad paremini kaasa
struktuursete muutuste toimumisele ja on laiema mõjuga, kuna investeeringuga ei ole seotud ainult üks
isikute grupp, vaid soodustatakse suurema isikute ringi koostegevust. Ühistegevuse arengut takistab
tootjate piiratud võimekus ühistu arengusse investeerida.
Turutõrke lahendamiseks on vaja luua paremad eeldused nii põllumajandustootjate, sh noorte kui
alustavate ja muude maapiirkonna ettevõtete kapitalile ligipääsuks kasutades selleks finantsinstrumentide
võimalusi. Oluline on suurendada võimalusi kapitali kaasamiseks olukorras, kus maapiirkonnas teatud
tegevusalade ettevõtted ei saa laenu, kuna krediidiasutused kohaldavad laenu andmisel sõltumata
tegevusalast ja muudest valdkonna iseärasustest ettevõtetele ühesuguseid kriteeriume. Seejuures tuleb
hõlbustada ka põllumajandusühistute ja toiduainetööstuste juurdepääsu kapitalile ning
finantsinstrumentidele laiemalt. Rahastamisvahendiga on võimalik toetada uusi või varajases kasvufaasis
olevaid ettevõtteid, sh noori põllumajandustootjaid ja nende poolt tehtud investeeringuid, mis on
elujõulised kuid teatud põhjustel (ebasobiv tagatis, tundmatu tegevusala, hooajaline sissetulek vms)
krediidiasutused neile laenu ei anna või annavad laenu taotleja jaoks ebasobilikel tingimustel (nt lühike
tagasimakse aeg, kõrge intress, ebamõistlikud tagatised).
Eeltoodust tulenevalt rakendatakse rahastamisvahendit järgmistes ÜPP strateegiakava erieesmärkides: 2,
3, 7 ja 8 ning nende erieesmärkide põhjal programmeeritud sekkumistes - põllumajandustootjate
materiaalsed ja immateriaalsed tootlikud investeeringud, toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed
tootlikud investeeringud, ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse ning
investeeringud ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks. Täiendavalt saavad rahastamisvahendite poolt
pakutavaid võimalusi kasutada ka põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja soodustamise,
väikeste põllumajandustootjate arendamise sihtgrupi kuuluvad põllumajandustootjad. Neil on võimalik
rahastamisvahendit kasutada läbi põllumajandustootjate materiaalsete ja immateriaalsete tootlike
investeeringute sekkumise, mille raames programmeeritakse rahastamisvahend. Eeltoodud sekkumised
panustavad põllumajanduse, toidu- ja joogitootmise ning maapiirkonna ettevõtluse valdkonnas
investeeringute tegemisele, kus on jätkuvalt probleeme kapitali ja finantseerimiseallikatele
ligipääsemisega. Ülejäänud erieesmärgid (1, 4, 5, 6, 9) ning nende alt programmeeritud sekkumised ei
kasuta ÜPP strateegiakava mõistes rahastamisvahendit, kuna rakendatavate sekkumiste olemus, nendega
kaetav vajadus või sekkumise raames toetatavad tegevused ei ole seotud eelnevalt tuvastatud turutõrkega
ning seega pole rahastamisvahendi rakendamine nendes sekkumistes asjakohane.
Rahastamisvahendi eelhindamine
Rahastamisvahendi eelhindamist alustati 2019. aasta oktoobris ühiselt ÜPP strateegiakava ja „Euroopa
Merendus-, Kalandus- ja Vesiviljelusfondi 2021–2027 rakenduskava“ jaoks Eesti Maaülikooli poolt.
Eelhindamise aruanne koostati 2020. aasta aprillis hinnates turutõrke asjakohasust 2019. aasta lõpu
seisuga. Eelhindamises ei arvestatud COVID-19 kriisist tingitud olukorraga.
ET 193 ET
Eelhindamise aruande koostamisel lähtuti eelkõige Statistikaameti ja Eesti Panga andmetest sihtrühmade
majandusliku olukorra kohta, Põllumajandusuuringute Keskuse (PMK) poolt 2019. aastal läbi viidud
uuringute tulemustest[2], eelnevate rahastamisvahendite eelhindamise tulemustest, MESi andmetest
perioodi 2014–2020 rahastamisvahendi rakendamise kohta ning sihtrühma, krediidiasutuste ning
rahastamisvahendiga seotud asutustega (korraldus-, rakendus- ja makseasutused) läbi viidud intervjuudest.
Eelhindamisse kaasatud sihtrühmad olid põllumajandustootmises, toiduainete ja joogitootmises ning
maalises asustuspiirkonnas muudes tegevusvaldkondades tegutsevad ettevõtted, sh ühistud[3].
Rahastamisvahendi eelhindamise käigus analüüsiti rahastamisvahendi võimalikke rakendusvaldkondi,
turutõrkeid ja sihtgruppe, samuti töötati välja ettepanekud rahastamisvahendite kujundamiseks ja
rakendamiseks ning kavandati võimalikud investeerimisstrateegiad.
Turutõrked eelhindamisega kaetud sihtrühmades olid valdavalt sarnased ja ei erine suuresti
programmiperioodil 2014–2020 rahastamisvahendi eelhindamisel tuvastatud turutõrgetest. Jätkuvalt on
suurimaks probleemiks krediidiasutustest laenu saamisel tagatise ebapiisavus, liiga lühike
laenutagasimakse investeerimislaenudel, laenutaotlejate ebarealistlikud äriplaanid ning vähene teadlikkus
rahastamise võimalustest. Ebapiisavad tagatised on eelkõige probleemiks alustavatel ja kasvufaasis
olevatel ettevõtetel, ühistutel, tootjarühmadel ning muudel maaettevõtjatel. Ettevõtjate hinnangul ei tunne
krediidiasutused ka piisavalt hästi vähem levinud tegevusalade spetsiifikat, mistõttu hinnatakse äriplaane
ebaadekvaatselt või kogunisti loobutakse nende hindamisest. Krediidiasutuste hinnangul on ettevõtjate
finantskirjaoskus ja riskijuhtimise alastes teadmistes vajakajäämisi, millest tulenevalt on ka koostatud
äriplaanid nõrgad, kus hinnatakse prognoositavaid tulusid liiga suureks ning kulusid liiga väikseks.
Põllumajandussektoris krediidiasutuse poolt laenu andmise puhul on probleem eelkõige alustavate (sh
noorte) ja kasvufaasis olevate põllumajandusettevõtjate puhul, kus krediidiasutused hindavad laenu
saamiseks vajalike tagatisi ebapiisavaks või on intressimäärad liiga kõrged. Sobivaks tagatiseks
hinnatakse maad, mida aga paljudel põllumajandusettevõtjatel ei ole, seega on vajalik väikeste ja
keskmiste suurustega põllumajandustootjatel põllumajandusmaa ostu finantseerimine. Samuti on
krediidiasutuste poolt pakutavad laenutagasimaksed liiga lühikese perioodiga. Selleks, et sektor suudaks
senise investeerimise mahu säilitada, peab lisaks sektori tootlikkuse ja kasumlikkusele paranema ka
ligipääs pikaajalistele laenudele. Samas on esile toodud, et suurema sektorispetsiifilise kogemuse tõttu
oskab MES enam arvestada põllumajandussektori eripäradega ning seega on hästi käivitunud MESi ja
krediidiasutuste kaaslaenamise toode.
Muude maaettevõtete puhul on lisaks eelnevale probleemiks ka mikrolaenude puudumine ja väikelaenude
liiga kõrged intressid, mis sunnib ettevõtjaid kasutama kõrge intressimääraga tarbimislaene. Alustavate
ettevõtjate ja hooajaliste valdkondadega (nt turism) ettevõtjad ei saa krediidiasutustest laenu, kuna
ettevõtte majandusnäitajad või äriplaan ei ole krediidiasutuste hinnangul piisav. Ka on probleeme
tagatisega, kuna maalises asutuspiirkonnas asuv kinnisvara ei kvalifitseeru madala turuväärtuse tõttu
tagatiseks. Samuti tuli intervjuudest välja, et väikeste laenusummade puhul krediidiasutused pole nõus
äriplaane hindama. Intervjuudest selgus, et teadlikkus rahastamisvahendi laenude võimalustes on pigem
tagasihoidlik, seega täiendava teavitustöö ja kasvava teadlikkuse tulemusena võib kasvada ka
rahastamisvahendi nõudlus.
Toiduainetööstuses tegutsevatel väiksematel ettevõtetel on lisaks üldistele takistustele ka probleeme
käibekapitali laenu saamisega ning mikroettevõtjate jaoks pole sobivat investeerimislaenu. Ühistutel
tekitab vähene omakapital probleeme laenukapitali kaasamise võimalustega, seda eriti suuremate
projektide puhul.
Täpsem ülevaade eelhindaja ettepanekutest ja turutõrke kirjeldustest on leitav eelhindamise lõpparuandest
(vt https://www.agri.ee/sites/default/files/content/arengukavad/upp-2021/upp-emkf-2021-
rahastamisvahend-eelhindamine.pdf).
ET 194 ET
Rakendatavad rahastamisvahendid
Lähtuvalt eelhindaja soovitustest ja eelmise perioodi positiivsetest kogemustest rakendatakse ÜPP
strateegiakava raames tagatisi ja laenusid, sh:
· Kasvulaen;
· Pikaajaline investeerimislaen;
· Eraldiseisev käibekapitalilaen vastavalt määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 80 lõikele 3.
Ettevõtete rahastamisvajadus varieerub suuresti sõltuvalt ettevõtte suurusest ning arenguetapist.
Rahastamisvahendi kaudu pakutavate finantstoodete tingimused lepitakse kokku rakendaja ja
ministeeriumi vahel rahastamislepinguga. Rahastamislepingus võidakse seada taotlejatele, kellel on
turutingimustel keerulisem laenu saada (nt alustavad, noored või väikesed põllumajandustootjad,
tootjaorganisatsioonid) soodustingimusi (nt madalam intress, madalam tagatise määr, pikem tagasimakse
tähtaeg vms). Konkreetsed tingimused, sh soodustingimused kirjeldatakse rahastamislepingus.
Rahastamisvahendi rakendamisega leevendatakse turutõrget põllumajanduse, toidutööstuse ning muude
maapiirkondade ettevõtete seas. Sessoonse olemusega valdkonnad saavad kasu käibekapitali pakutavatest
võimalustest ning ei pea kasutama lühiajaliste rahaliste vahendite saamiseks kõrge intressiga
tarbimislaene. Spetsiifiliste ning vähem levinud valdkondade ettevõtjad saavad kasutada avaramaid
võimalusi, kus arvestatakse ning teatakse nende eripäradest ning ollakse teadlikud valdkonna spetsifiikast.
Paraneb paindlikus ettevõete kasvulaenude ning pikaajalise investeerimislaenude osas, kus nõutavad
tagatised on madalamad ning tagasimaksed paindlikumad võrreldes krediidiasutuste poolt pakutavate
toodetega, mis lubavad investeeringuid teha ka nendel ettevõtjatel, kes tavalisest krediidiasutusest laenu ei
saa, või saaksid väga halbade tingimustega.
Rahastamisvahendi kombineerimine muude toetustega
Rahastamisvahendit rakendatakse tagastamatust toetusest eraldi tegevusena. Rahastamisvahendeid võib
kombineerida toetustega, eelkõige toetuse saamisel omafinantseeringu osa rahastamisel, kui toetuse ja
rahastamisvahendi toetuse brutotoetusekvivalendi summa ei ületa Euroopa Parlamendi ja nõukogu
määruse (EL) nr 2021/2115 artiklis 73 sätestatud asjakohaseid toetuse piirmäärasid ja vastava
toetusskeemi tingimustes sätestatud toetuse piirsummasid. Rahastamisvahendist antava rahastuse ja
toetuse summa ei tohi ületada asjaomase kuluartikli kogusummat. Rahastamisvahendit ei kasutata toetuse
eelrahastamiseks ega toetusi rahastamisvahendi tagasimakseks. Rahastamisvahendit saab kombineerida
muude toetustega ainult juhul, kui tegevus või investeering on abikõlblik kõigi kombineeritud toetuste
puhul.
Rahastamisvahendi rakendamise kord ja toetuse taotlemine
Rahastamisvahendi rakendamiseks sõlmitakse haldusleping, lähtuvalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu
määruse (EL) nr 2021/1060 X lisas sätestatule Maaeluministeeriumi ja rahastamisvahendi rakendaja
vahel, kus on kirjas rakendamise kord ja taotlemise protseduur. Rahastamisvahendi rakendaja valimiseks
jälgib Maaeluministeerium riigihangete seaduses sätestatud tingimusi. Rakendaja saab olla juriidiline isik,
kes tegutseb finantseerimise alal, kellel on varasem kogemus rahastamisvahendi rakendamisel ning omab
piisavat pädevust rahastamisvahendi rakendamiseks (sh inimkapital, süsteemid, võimekus, piisav
omakapital).
[1] 4.1 „Investeeringud põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamisse“, 4.2 „Investeeringud
põllumajandustoodete töötlemiseks ja turustamiseks“ ja 6.4 „Investeeringud majandustegevuse
mitmekesistamiseks maapiirkonna mittepõllumajandusliku tegevuse suunas“.
[2] Põllumajandustootjate, põllumajandustoodete töötlemise ja turustamisega tegelevate ning
maapiirkonnas tegutsevate ettevõtjate toetusvajaduste ja võimaliku sekkumisloogika uuring
ET 195 ET
(https://pmk.agri.ee/sites/default/files/2020-09/2020-ettevotete-toetusvajadus-lopparuanne-veebile-
MMAO%2802092020%29.pdf)
[3] Käesoleva dokumendi kontekstis ei hõlmata eelhindamise seda osa, mis puudutas kalandussektori
ettevõtjaid, tootjaorganisatsioone ja sadamaid.
4.7 Sekkumiste maaelu arenguga seotud liikide ühised elemendid
4.7.1 Rahastamiskõlblike investeeringute loetelu
Mitterahastamiskõlblikud investeeringud ja kulukategooriad
Kõigi investeeringute sekkumisliigina rakendatavate sekkumiste puhul on mitterahastamiskõlblikud
järgmised investeeringud ja kulukategooriad:
· põllumajandustoodete tootmise õiguste ostmine (v.a rahastamisvahendi kaudu);
· toetusõiguste ostmine (v.a rahastamisvahendi kaudu);
· maa ostmine summas, mis ületab 10% asjaomase tegevuse rahastamiskõlblikest kogukuludest, välja
arvatud maa ostmine keskkonnakaitseks ja süsinikurikaste muldade säilitamiseks või maa ostmine noorte
põllumajandustootjate poolt rahastamisvahendi kaudu;
· loomade ning üheaastaste taimede ost ja nende istutamine (v.a rahastamisvahendi kaudu) muul
eesmärgil kui:
· loodusõnnetuse, ebasoodsate ilmastikutingimuste või katastroofi tagajärjel kaotatud
põllumajandusliku või metsamajandusliku potentsiaali taastamine;
· kariloomade kaitsmine suurkiskjate eest või kasutamine masinate asemel metsanduses;
· määruse (EL) nr 2016/1012 artikli 2 punktis 24 määratletud ohustatud tõugude kasvatamine
keskkonna-, kliima- ja muude majandamiskohustuste alusel;
· geneetilisest erosioonist ohustatud taimesortide säilitamine keskkonna-, kliima- ja muude
majandamiskohustuste alusel.
· laenuintress, välja arvatud toetuste puhul, mis on antud intressitoetusena või tagatistasu toetusena;
· investeeringud suuremahulisesse taristusse, mis ei ole osa kogukonna juhitud kohaliku arengu
strateegiatest, välja arvatud lairibaühendusse ja üleujutuste või rannikukaitsega seotud
ennetusmeetmetesse, mille eesmärk on vähendada võimalike loodusõnnetuste, ebasoodsate
ilmastikutingimuste või katastroofide tagajärgi (v.a rahastamisvahendi kaudu).
Täiendavad sekkumisspetsiifilised mitterahastamiskõlblikkuse tingimused on vajadusel toodud peatükis 5,
konkreetse sekkumise kirjelduses.
4.7.2 Maapiirkonna määratlus ja kohaldatavus
Maapiirkond on piirkond, mis vastab Statistikaameti metoodika alusel maalisele ja väikelinnalisele
asustuspiirkonnale[1]. Väikelinnalisse asustuspiirkonda kuuluvad asulad, kus suurem osa elanikest elavad
piirkondades, kus rahvastiku tihedus on suurem kui 200 inimest km² ja väiksem kui 1000 inimest km²
ning rahvaarv sellise tihedusega klastris on suurem kui 5000 inimest. Maalisesse asustuspiirkond
kuuluvad asulad, kus rahvastiku tihedus on väiksem kui 200 inimest km² või kui tihedama asustusega
piirkondade rahvaarv on alla 5000 elaniku. Eesti ei kohalda EUROSTATI maapiirkonna definitsiooni.
[1] http://metaweb.stat.ee/get_classificator_file.htm?id=4601490&siteLanguage=ee
4.7.3 Valdkondlike sekkumiste, maaelu arenguga seotud sekkumiste või nii
valdkondlike kui ka maaelu arenguga seotud sekkumiste ühised lisaelemendid
Investeeringuobjektide sihipärane kasutamine
Kõigi investeeringute sekkumisliigina rakendatavate sekkumiste raames soetatud või valminud
ET 196 ET
investeeringuobjektide sihipärase kasutamise tingimused nähakse ette siseriiklikus õiguses.
Muud tingimused ja nõuded
Sekkumise siseriikliku rakendusmäärusega või muu sekkumise rakendamiseks kasutatava aktiga võib
valdkondlike sekkumiste ja maaelu arengu sekkumiste puhul kehtestada peatükis 5 toodud tingimuste ja
nõuete täpsemad tingimused ja nõuded.
ET 197 ET
4.7.4 Maaelu arenguga seotud sekkumiste suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Liikmesriigi osaluse määr(ad)
Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
155(2)(c) - Ennetähtaegselt pensionile jäämine 20,00% 43,00%
91(2)(a) - Vähem arenenud piirkonnad 20,00% 85,00%
91(2)(b) - Äärepoolseimad piirkonnad ja Egeuse mere väikesaared 20,00% 80,00%
91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 artikli 108 lõike 2 60,00% 20,00% 60,00%
esimese lõigu punkti b tähenduses
91(2)(d) - Muud piirkonnad 20,00% 43,00%
91(3)(a) - Toetused looduslikust või muust piirkondlikust eripärast tulenevate 65,00% 20,00% 65,00%
piirangute puhul artikli 71 alusel
91(3)(b) - Maksed artikli 70 alusel, maksed artikli 72 alusel, mittetootlike 80,00% 20,00% 80,00%
investeeringute toetus vastavalt artiklile 73, toetus Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühmade projektide jaoks artikli 77 lõike 1 punkti a
alusel ja programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b alusel
91(3)(b) - 70 - Maksed artikli 70 alusel 20,00% 80,00%
91(3)(b) - 72 - Maksed artikli 72 alusel 20,00% 80,00%
91(3)(b) - 73 - Mittetootlike investeeringute toetus vastavalt artiklile 73 20,00% 80,00%
91(3)(b) - 77(1)(a) - Toetus Euroopa innovatsioonipartnerluse jaoks artikli 77 20,00% 80,00%
lõike 1 punkti a alusel
91(3)(b) - 77(1)(b) - Toetus programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b 20,00% 80,00%
alusel
91(3)(c) - Tegevused, mida rahastatakse EAFRDsse ümber paigutatud vahenditest 100,00% 20,00% 100,00%
artiklite 17 ja 103 kohaselt
91(3)(c) - 70 - Artikli 70 kohased tegevused, mida rahastatakse EAFRDsse ümber 20,00% 100,00%
paigutatud vahenditest artiklite 17 ja 103 kohaselt
91(3)(c) - 71 - Artikli 71 kohased tegevused, mida rahastatakse EAFRDsse ümber 20,00% 100,00%
paigutatud vahenditest artiklite 17 ja 103 kohaselt
91(3)(c) - 72 - Artikli 72 kohased tegevused, mida rahastatakse EAFRDsse ümber 20,00% 100,00%
paigutatud vahenditest artiklite 17 ja 103 kohaselt
91(3)(c) - 73-74 - Artiklite 73–74 kohased tegevused, mida rahastatakse 20,00% 100,00%
EAFRDsse ümber paigutatud vahenditest artiklite 17 ja 103 kohaselt
91(3)(c) - 75 - Artikli 75 kohased tegevused, mida rahastatakse EAFRDsse ümber 20,00% 100,00%
paigutatud vahenditest artiklite 17 ja 103 kohaselt
91(3)(c) - 76 - Artikli 76 kohased tegevused, mida rahastatakse EAFRDsse ümber 20,00% 100,00%
paigutatud vahenditest artiklite 17 ja 103 kohaselt
91(3)(c) - 77 - Artikli 77 kohased tegevused, mida rahastatakse EAFRDsse ümber 20,00% 100,00%
paigutatud vahenditest artiklite 17 ja 103 kohaselt
91(3)(c) - 78 - Artikli 78 kohased tegevused, mida rahastatakse EAFRDsse ümber 20,00% 100,00%
paigutatud vahenditest artiklite 17 ja 103 kohaselt
ET 198 ET
Piirkondliku osaluse määr(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav määr Minimaalne määr Maksimaalne määr
ET 199 ET
5 Strateegias nimetatud otsetoetused, valdkondlikud ja maaelu arengu sekkumised
Fond Sekkumise vorm Sekkumise liik Sekkumise kood Ülekandumine Ühine Gen. Env. Ökokavade LEADER
(liikmesriik) – nimi väljundnäitaja Renewal tagasimakse
süsteem
EAGF Tootmiskohustusega BISS(21) 1.1 - Põhiline sissetulekutoetus O.4
sidumata otsetoetused jätkusuutlikkuseks
EAGF Tootmiskohustusega CRISS(29) 1.2 - Täiendav ümberjaotav O.7
sidumata otsetoetused sissetulekutoetus
jätkusuutlikkuseks
EAGF Tootmiskohustusega CIS-YF(30) 7.1 - Täiendav O.6
sidumata otsetoetused sissetulekutoetus noortele
põllumajandustootjatele
EAGF Tootmiskohustusega Eco-scheme(31) / Artikli 31 ÖK1 - Kliima- ja Ei hõlma O.8
sidumata otsetoetused lõike 7 punkt b – hüvitav keskkonnakava:
toetus keskkonnasõbralik
majandamine
EAGF Tootmiskohustusega Eco-scheme(31) / Artikli 31 ÖK2 - Kliima- ja Ei hõlma O.8
sidumata otsetoetused lõike 7 punkt b – hüvitav keskkonnakava:
toetus mahepõllumajanduse ökokava
EAGF Tootmiskohustusega Eco-scheme(31) / Artikli 31 ÖK3 - Kliima- ja Ei hõlma O.8
sidumata otsetoetused lõike 7 punkt b – hüvitav keskkonnakava: ökoalad
toetus
EAGF Tootmiskohustusega Eco-scheme(31) / Artikli 31 ÖK4 - Kliima- ja Ei hõlma O.8
sidumata otsetoetused lõike 7 punkt b – hüvitav keskkonnakava:
toetus ökosüsteemiteenuste
säilitamine põllumaal
EAGF Tootmiskohustusega Eco-scheme(31) / Artikli 31 ÖK5 - Kliima- ja Ei hõlma O.8
sidumata otsetoetused lõike 7 punkt b – hüvitav keskkonnakava: mesilaste
toetus korjeala toetus
EAGF Tootmiskohustusega seotud CIS(32) 1.3 - Põllumajandustootmisega O.11
otsetoetused seotud toetus piimalehma
kasvatamiseks
EAGF Tootmiskohustusega seotud CIS(32) 1.4 - Põllumajandustootmisega O.11
otsetoetused seotud toetus ammlehma
kasvatamiseks
EAGF Tootmiskohustusega seotud CIS(32) 1.5 - Põllumajandustootmisega O.11
otsetoetused seotud toetus ute ja kitse
kasvatamiseks
ET 200 ET
EAGF Tootmiskohustusega seotud CIS(32) 1.6 - Põllumajandustootmisega O.10
otsetoetused seotud toetus tera- ja
kaunviljakultuuride
kasvatamiseks
EAGF Tootmiskohustusega seotud CIS(32) 1.7 - Põllumajandustootmisega O.10
otsetoetused seotud toetus puu- ja
köögivilja ning
marjakultuuride kasvatamiseks
EAGF Tootmiskohustusega seotud CIS(32) 1.8 - Põllumajandustootmisega O.10
otsetoetused seotud toetus seemnekartuli
kasvatamiseks
EAGF Valdkondlik - ADVIBEES(55(1)(a)) 2.1.1 - Mesindussektori O.37
Mesindustooted sekkumine 1 – mesinike
teadmiste ja oskuste
parandamine ning tehniline abi
EAGF Valdkondlik - INVAPI(55(1)(b)) 2.1.2 - Mesindussektori O.37
Mesindustooted sekkumine 2 – materiaalsed ja
mittemateriaalsed
investeeringud
EAGF Valdkondlik - ACTLAB(55(1)(c)) 2.1.3 - Mesindussektori O.37
Mesindustooted sekkumine 3 - analüüse
tegevate laboratooriumite
toetamine
EAGF Valdkondlik - COOPAPI(55(1)(e)) 2.1.4 - Mesindussektori O.37
Mesindustooted sekkumine 4 – koostöö
teadusasutustega
EAGF Valdkondlik - PROMOBEES(55(1)(f)) 2.1.5 - Mesindussektori O.37
Mesindustooted sekkumine 5 – tarbijate
teadlikkuse tõstmine
EAFRD Maaelu areng ENVCLIM(70) 9.1 - Loomade heaolu toetus Ei hõlma O.18 Ei Jah Ei Ei
EAFRD Maaelu areng ENVCLIM(70) 9.2 - Mahepõllumajandusliku Ei hõlma O.17 Ei Jah Ei Ei
loomakasvatuse toetus
EAFRD Maaelu areng ENVCLIM(70) 9.3 - Loomade tervist Ei hõlma O.18 Ei Jah Ei Ei
edendavate kõrgemate
majandamisnõuete toetus
EAFRD Maaelu areng ENVCLIM(70) KK4 - Mulla- ja Ei hõlma O.14 Ei Jah Ei Ei
veekaitsetoetus
EAFRD Maaelu areng ENVCLIM(70) KK5 - Väärtusliku Ei hõlma O.14 Ei Jah Ei Ei
püsirohumaa säilitamise toetus
EAFRD Maaelu areng ENVCLIM(70) KK6 - Pärandniidu Ei hõlma O.14 Ei Jah Ei Ei
hooldamise toetus
ET 201 ET
EAFRD Maaelu areng ENVCLIM(70) KK7 - Kohalikku sorti taimede Ei hõlma O.19 Ei Jah Ei Ei
kasvatamise toetus
EAFRD Maaelu areng ENVCLIM(70) KK8 - Ohustatud tõugu looma Ei hõlma O.19 Ei Jah Ei Ei
pidamise toetus
EAFRD Maaelu areng ASD(72) KK9 - Elurikkuse Ei hõlma O.13 Ei Jah Ei Ei
soodustamine Natura 2000
erametsades
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) 1.9.1 - Investeeringud Ei hõlma O.22 Ei Ei Ei
põllumajandusega seotud
taristu (kuivendus- ja
veerežiimi kahepoolsed
reguleerimissüsteemid)
kaasajastamisse erasektori
poolt
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) 1.9.2 - Investeeringud Ei hõlma O.22 Ei Ei Ei
põllumajandusega seotud
taristu (kuivendussüsteemid)
kaasajastamisse – avaliku
sektori investeeringud
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) 1.9.3 - Investeeringud Ei hõlma O.22 Ei Ei Ei
põllumajandusega seotud
taristu (erateed)
kaasajastamisse
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) 2.2 - Toidutööstuste Ei hõlma O.24 Ei Ei Ei
materiaalsed ja immateriaalsed
investeeringud
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) 2.3 - Toidutööstuste Ei hõlma O.24 Ei Ei Ei
materiaalsed ja immateriaalsed
tootlikud investeeringud (FI)
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) 2.5 - Väikeste Ei hõlma O.20 Ei Ei Ei
põllumajandusettevõtete
arendamine
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) 2.6 - Põllumajandustootjate Ei hõlma O.20 Ei Ei Ei
tootlikud materiaalsed ja
immateriaalsed investeeringud
(FI)
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) 3.1.1 - Ühistulised Ei hõlma O.20 Ei Ei Ei
investeeringud materiaalsesse
ja immateriaalsesse
põhivarasse
ET 202 ET
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) 3.1.2 - Ühistulised Ei hõlma O.20 Ei Ei Ei
investeeringud materiaalsesse
ja immateriaalsesse
põhivarasse (FI)
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) 8.1 - Investeeringud ettevõtete Ei hõlma O.24 Ei Ei Ei
konkurentsivõime tõstmiseks
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) 8.2 - Investeeringud Ei hõlma O.24 Ei Ei Ei
ettevõtluskeskkonna
arendamiseks maapiirkonnas
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) 8.3 - Investeeringud Ei hõlma O.24 Ei Ei Ei
bioressursside väärindamisse
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) KK1 - Põllumajandustootjate Ei hõlma O.20 Ei Jah Ei Ei
materiaalsed ja immateriaalsed
investeeringud
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) KK2.1 - Investeeringud metsa Ei hõlma O.24 Ei Jah Ei Ei
kliimamuutustega
kohanemiseks (tootlikud
investeeringud)
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) KK2.2 - Investeeringud metsa Ei hõlma O.23 Ei Jah Ei Ei
kliimamuutustega
kohanemiseks (mittetootlikud
investeeringud)
EAFRD Maaelu areng INVEST(73-74) KK3 - Maaparanduslikud Ei hõlma O.22 Ei Jah Ei Ei
keskkonnakaitserajatised
EAFRD Maaelu areng INSTAL(75) 7.2 - Põllumajandusliku Ei hõlma O.25 Jah Ei Ei
tegevusega alustava noore
ettevõtja soodustamine
EAFRD Maaelu areng RISK(76) 1.10 - Ei hõlma O.9 Ei Ei Ei
Põllumajanduskindlustustoetus
EAFRD Maaelu areng COOP(77) 0.3 - Innovatsioonikoostöö Ei hõlma O.1 Ei Ei Ei
projektid - Euroopa
innovatsioonipartnerluse
tegevusrühma projektid
EAFRD Maaelu areng COOP(77) 3.2 - Liidu ja riiklike Ei hõlma O.29 Ei Ei Ei
kvaliteedikavade rakendamise
toetamine
EAFRD Maaelu areng COOP(77) 3.3 - Tunnustatud Ei hõlma O.28 Ei Ei Ei
tootjaorganisatsioonide
arendamise toetamine
EAFRD Maaelu areng COOP(77) 3.4 - Lühikeste tarneahelate ja Ei hõlma O.32 Ei Ei Ei
kohaliku turu arendamine
ET 203 ET
EAFRD Maaelu areng COOP(77) 8.4 - LEADER – kogukonna Ei hõlma O.31 Ei Ei Jah
juhitud kohalik areng
EAFRD Maaelu areng COOP(77) 9.4 - Loomataudide Ei hõlma O.32 Ei Ei Ei
kontrolliprogrammide alase
koostöö toetus
EAFRD Maaelu areng KNOW(78) 0.1 - Teadmussiirde- ja Ei hõlma O.33 Ei Ei Ei
innovatsioonisüsteemi (AKIS)
arendamise toetus
EAFRD Maaelu areng KNOW(78) 0.2 - Nõuandetoetus Ei hõlma O.33 Ei Ei Ei
ET 204 ET
5.1 Otsetoetustega seotud sekkumised
BISS(21) - Põhiline sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks
1.1 - Põhiline sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks
Sekkumise kood (liikmesriik) 1.1
Sekkumise nimetus Põhiline sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks
Sekkumise liik BISS(21) – Põhiline sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks
Ühine väljundnäitaja O.4. Hektarite arv, mille eest makstakse baassissetuleku
toetust
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu
liidus, et parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku
tootmise majanduslik kestlikkus liidus
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tagada põllumajandustootjate
V1.1 jätkusuutlikkus ja sissetulekute 1 Jah
stabiilsus
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.4 Sissetulekutoetusega hõlmatud ja teatavate tingimuste täitmisega seotud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.6 Keskmisest väiksema suurusega rahastamiskõlblikele põllumajandusettevõtetele antava täiendava otsetoetuse protsent
hektari kohta (võrreldes keskmisega)
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Põhilise sissetulekutoetuse eesmärgiks on pakkuda keskkonda hoidvalt avalikku teenust hooldatud
põllumajandusmaastiku näol, kus on võimalik toota toitu, andes põllumajandustootjatele stabiilset
sissetulekut, millega maandada (osaliselt) võimalikke ettevõtlusriske.
Sekkumine panustab peamiselt erieesmärki 1 ehk „Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat
sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu liidus, et parandada pikaajalist toiduga
kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise majanduslik
kestlikkus liidus“.
Sekkumise vormiks on põllumajanduslik otsetoetus, mida antakse tagastamatu abina.
Ebasoodne turuolukord või ilmastikust põhjustatud tootmiskaod on sagedad mõjurid
põllumajandussektoris. Järjest tihedamini tuleb toime tulla põuast või üleujutusest tingitud kahjudega.
Põhiline sissetulekutoetus annab võimaluse panustada baasmaksena stabiilse iga-aastase sissetuleku
kindlustamisesse.
ET 205 ET
Stabiilse põllumajandustegevusega tegelevate isikute sissetuleku tagamiseks on vajalik toetuse maksmine
kogu taotleja kasutuses oleva põllumajandusmaa eest, olenemata sellest, mida taotleja konkreetsel aastal
kasvatab. Sellega anname taotlejatele võimaluse vastavalt nõudlusele leida oma ettevõttele sobiv ja vajalik
toomissuund. Samas on oluline ka põllumajandusmaa kestlik kasutus, millele aitab kaasa tingimuslikkuse
nõuete täitmine. Samuti on oluline põllumajandusmaa heas korras hoidmine tavapäraste ja traditsiooniliste
kohalikule eripärale vastavate harimistehnikate kasutamise kaudu. 2020. aastal on ilmunud ka trükis „Hea
põllumajandustava“, mis on kättesaadav Eesti Taimekasvatuse instituudi kodulehel. Põllumajandusmaa
kasutamisel tuleb lähtuda olemasolevatest nõuetest, mis väljenduvad nii strateegiakava mõistetes kui ka
tingimuslikkuse nõuete täitmises.
Potentsiaalsete toetuse saajate hulka on kaasatud kõik põllumajandusega tegelevad isikud.
Põhilise sissetulekutoetuse suurus ja ühikusumma sõltub põllumajanduslikele otsetoetustele eraldatavast
eelarvest, sh teistest otsetoetustest, mida Eesti riik otsustab rakendada.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
Toetusesaaja
Toetust saavad taotlejad, kes vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklis 3 viidatud põllumajandustootja ja artiklis 4 viidatud aktiivse põllumajandustootja mõistete
tingimustele.
Toetusõiguslikkuse tingimused
Põllumajandusmaa, mis on kantud põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registrisse või Eesti Looduse
Infosüsteemi, tuleb hoida heas korras ehk peab olema välistatud ebasoovitava taimestiku ulatuslik levik
ning seda maad peab olema võimalik kasutada järgmisel kasvuperioodil põllumajanduslikuks tegevuseks
ilma lisakuludeta. Põllumajandusmaal, millel tegeletakse põllumajandusliku tegevusega, peab kasutama
kohalikele normidele vastavaid agrotehnilisi võtteid või loomakasvatustehnoloogiaid ning sellel peab
välistama ebasoovitava taimestiku ulatuslikku levikut. Ebasoovitava taimestiku all peetakse silmas
eelkõige takja, ohaka, puju, putkede ja puittaimede kasvu ja levikut. Nende taimede ulatuslik levik võib
põhjustada maa põllumajanduslikust kasutusest väljalangemist. Ulatusliku leviku all peetakse silmas kogu
põldu hõlmavat ebasoovitava taimestiku levikut. Kui maa heas korras hoidmine ei vaja igal aastal teatava
põllumajandusliku tegevuse läbiviimist, siis võib põllumajanduslikku tegevust viljeleda selliste maade
puhul ka üle aasta.
Kui põllumajandusmaal allpool nimetatud nõudeid ei täideta, loetakse see maa mittetoetusõiguslikuks
maaks ning selle osas rakendatakse toetuste vähendamist. Kohalikele normidele vastavate agrotehniliste ja
loomakasvatuslike võtete kasutamisele loetakse toetuse nõuetele vastavaks ka selline põllumajandusmaa,
kus LIFE projektiga „Loodusrikas Eesti“ hõlmatud maal kasutatakse projektis ettenähtud ja projekti
normidele vastavaid agrotehnilisi või loomakasvatuslikke võtteid.
Detailsemad tingimused kehtestatakse siseriikliku määrusega.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Põhilise sissetulekutoetus on planeeritud ühetasandilisena, ilma ühikumäära diferentseerimiseta. Eestis
ületab põllumajandussaaduste tootmise kulu, mis hõlmab ka peretööjõu hinnangulist tasu, põllumajanduse
ET 206 ET
kogutoodangu väärtuse tootjahinnas kasutuses oleva põllumajandusmaa ha kohta viimase viie aasta
keskmisena ca 218 €/ha[1], millest põhilise sissetulekutoetusega kompenseeritakse ligikaudu 49%. Toetuse
ühikumääraks on planeeritud 108 €/ha. Minimaalseks ühikumääraks kujuneb 97 €/ha ning maksimaalseks
ühikumääraks 119 €/ha.
[1] Algallikad: EUROSTAT aact_eaa01, aact_ali01) ja SA PM0281
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Ei kohaldata
9 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 5
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Roheline kast (WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 5), toetust ei rakendata toetusõiguste alusel,
toetus ole seotud toodangu liigi, mahu ega hinnaga.
ET 207 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Kavandatud ühikusumma liik Piirkond või piirkonnad Tulemusnäitaja(d)
ÜS1.1.1 - Põhiline sissetulekutoetus Ühtne R.4
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜS1.1.1 - Põhiline sissetulekutoetus
Põhilise sissetulekutoetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%.
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS1.1.1 - Põhiline sissetulekutoetus Kavandatud ühikusumma 108,00 109,00 109,00 110,00 108,00
Minimaalne kavandatud 97,00 98,00 98,00 99,00 97,00
ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 119,00 120,00 120,00 121,00 119,00
ühikusumma (eurodes)
O.4 (ühik: Hektarid) 967 358,00 967 358,00 967 358,00 967 358,00 967 358,00
Kavandatud väljund × kavandatud 104 474 664,00 105 442 022,00 105 442 022,00 106 409 380,00 104 474 664,00 526 242 752,00
ühikusumma
KOKKU Summa:
4 836 790,00
O.4 (ühik: Hektarid) 967 358,00 967 358,00 967 358,00 967 358,00 967 358,00
Maksimaalne:
967 358,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
104 523 894,00 105 156 725,00 105 913 018,00 106 541 130,00 104 816 838,00 526 951 605,00
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise
kasutamise nõude täitmiseks 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 208 ET
CRISS(29) - Täiendav ümberjaotav sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks
1.2 - Täiendav ümberjaotav sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks
Sekkumise kood (liikmesriik) 1.2
Sekkumise nimetus Täiendav ümberjaotav sissetulekutoetus jätkusuutlikkuseks
Sekkumise liik CRISS(29) – Täiendav ümberjaotav sissetulekutoetus
jätkusuutlikkuseks
Ühine väljundnäitaja O.7. Hektarite arv, mille eest makstakse täiendavat
ümberjaotavat sissetulekutoetust
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu
liidus, et parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku
tootmise majanduslik kestlikkus liidus
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Suurendada toetuste õiglast
V1.6 1 Jah
jaotust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.4 Sissetulekutoetusega hõlmatud ja teatavate tingimuste täitmisega seotud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.6 Keskmisest väiksema suurusega rahastamiskõlblikele põllumajandusettevõtetele antava täiendava otsetoetuse protsent
hektari kohta (võrreldes keskmisega)
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Ümberjaotava toetuse eesmärgiks on suunata toetus suurematelt põllumajanduslikelt ettevõtetelt teatud
osas väiksematele ja keskmise suurusega ettevõtetele. Toetada otsetoetuste taotlejaid, kelle kasutuses on 1
ja enam ha põllumajandusmaad, andes nende kasutuses olevate 1–130 ha eest täiendavat toetust.
Sekkumise eelarve on 5% otsetoetuste kogueelarvest, kohustusliku 10% taseme erandi täidab koosmõju
eelkõige väiksematele majapidamistele suunatud tootmiskohustusega seotud toetuste rakendamisega.
Sekkumine panustab peamiselt erieesmärki 1 ehk „Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat
sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu liidus, et parandada pikaajalist toiduga
kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise majanduslik
kestlikkus liidus“.
Sekkumise vormiks on põllumajanduslik otsetoetus, mida antakse tagastamatu abina.
FADN andmetel on Eesti põllumajandustootja sissetulekutes toetustel (va investeeringuteks) oluline osa.
Ilma toetusteta kujuneks ettevõtjatuluks koos tööjõukuludega ha kohta keskmiselt 23 eurot, kuid
erinevates maa kasutuse suurusgruppides muutuks näitaja negatiivseks ja teenitakse kahjumit. Maa
kasutuse suurusgruppide lõikes on ettevõtlustulu koos tööjõukuludega ha kohta oluliselt kõrgem kuni 10
hektariga majapidamistes, kuhu kuuluvad muuhulgas ka väga vähese maaga, kuid suurte karjadega
ET 209 ET
tootjad. Samas ei peaks väiksema maakasutusega majapidamistelt toetust suurematele suunama, mistõttu
kujuneb 1-10 ha majapidamiste ühikumäär põhisissetuleku ja ümberjaotava toetuse summa alusel, jäädes
madalamaks kui 10 ja enama ha majapidamistes. Ümberjaotava toetuse ülempiiri seadmisel on võetud
aluseks FADN 2019. aasta keskmine ettevõtte suurus (130) ning asjaolu, et suurim kahjum tekiks ilma
toetusteta maa suurusgrupis 75-130 ha (-100 €/ha), kus peretööjõud asendub juba enam palgatööjõuga.
Samal ajal ei teenita kahjumit pigem üle 500 ha maaga suurusgrupis. Eestis on üle 500 ha maakasutusega
isikuid 416 ehk 4% kõikidest põllumajanduslikest majapidamistest. Seetõttu on planeeritud üle 10 ha
suurustel majapidamistel kõrgema ühikumääraga toetus kui alla 10 ha suurustel majapidamistel esimeste
1-130 ha eest.
Alla 10 ha suuruste majapidamiste hulgas on ka oluline osa aianduskultuure ning lambaid ja kitsi
kasvatavaid põllumajandustootjaid ning neile on suunatud lisaks vastavad tootmiskohustusega seotud
toetused (sh diferentseerimise tõttu) kõrgema ühikumääraga. Koosmõjus tootmiskohustusega seotud
toetustega on võrdluses perioodiga 2016-2020 (otsetoetused ha kohta 137 eurot) uuel perioodil keskmisest
kõrgem tulu majapidamistel maa kasutusega kuni 250 ha (üle 31 euro/ha), samal ajal kui üle 250 ha
maakasutusega majapidamistel lisandub 1-9 eurot/ha.
On arvestatud, et ~51% ümberjaotava toetuse eelarvest läheb ettevõtetele, kelle hinnanguline
standardtoodangu väärtus on 4000–250 000 eurot. Nad moodustavad 54% põllumajanduslike
majapidamiste ja nende standardtoodangu väärtus moodustab 24% kogu standardkogutoodangu
väärtusest. Toetuse jaotus paraneb nii ümberjaotava toetuse kui seotud toetuste väiksematele
põllumajandustootjatele suunamise kaudu - keskmisest väiksema suurusega toetusõiguslikele
põllumajandusettevõtetele hektari kohta antava täiendava otsetoetuse määr ületab ca 11,5% keskmist.
Ümberjaotava toetuse ühikumäär ei kujune kõrgemaks kui põhisissetulekutoetuse ühikumäär.
Potentsiaalsete toetuse saajate hulka on kaasatud kõik põhisissetulekutoetuse taotlejad.
2021. a pindalatoetuse taotluste andmete alusel on ümberjaotava toetuse sihtgrupis ca 441 644 ha, millest
8% on suurusgrupis alla 10 ha suurustes majapidamiste ja 47% on üle 130 ha suurustes majapidamistes.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
ET 210 ET
Toetusesaaja
Toetust saavad taotlejad, kes saavad põhilist sissetulekutoetust jätkusuutlikkuseks.
Toetusõiguslikkuse tingimused
Toetuse taotleja peab taotlema põhisissetulekutoetust ja täitma kõiki põhisissetulekutoetuse saamise
tingimusi, mida käesolevasse sekkumislehte üle ei kirjutata. Põhisissetulekutoetuse saaja saab
ümberjaotavat toetust toetuskõlblike põhisissetulekutoetuse ha alusel, vastavalt tema maakasutuse
suurusele vahemikus 1–10 ha koef 0,43 ja üle 10 ha suurused majapidamised esimese 130 ha eest koef 1.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
FADNi andmetel on alla 130 ha kasutatavat põllumajandusmaad kasutavate majapidamiste tulu puudujääk
ha kohta ulatub ligi 470 euroni, millest põhisissetulekutoetuse ja ümberjaotava toetusega
kompenseeritakse ca 28%.
Toetust makstakse diferentseeritult:
• majapidamised 1-10 ha, saavad toetust koefitsiendiga 0,43, ühikumäär 10 €/ha, millest minimaalne
ühikumäär on 9 € ja maksimaalne ühikumäär on 11 €;
• majapidamised, mis on 10 ha ja suuremad saavad toetust koefitsiendiga 1, kuni 130 ha eest, ühikumäär
on 23 €/ha, millest minimaalne ühikumäär on 21 € ja maksimaalne ühikumäär on 26 €;
Suurusgrupis 10 ha enama maaga on toetussummaks majapidamise kohta 3020 eurot.
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Kas kohaldate täiendava ümberjaotava sissetulekutoetuse puhul territoriaalset lähenemist?
Jah Ei
9 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 5
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Roheline kast (WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 5), toetust ei rakendata toetusõiguste alusel,
toetus ole seotud toodangu liigi, mahu ega hinnaga.
ET 211 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Kavandatud ühikusumma liik Piirkond või piirkonnad Tulemusnäitaja(d)
ÜS1.2.1 - Ümberjaotav toetus (majapidamised, kus on 1-10 ha) Ühtne R.6
ÜS1.2.2 - ÜS1.2.2 – Ümberjaotav toetus (majapidamised, mis on üle 10 ha esimesed 130 ha) Ühtne R.6
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜS1.2.1 - Ümberjaotav toetus (majapidamised, kus on 1-10 ha)
Ümberjaotava toetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%.
ÜS1.2.2 - ÜS1.2.2 – Ümberjaotav toetus (majapidamised, mis on üle 10 ha esimesed 130 ha)
Ümberjaotava toetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%.
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS1.2.1 - Ümberjaotav toetus Kavandatud ühikusumma 10,00 10,00 10,00 10,00 10,00
(majapidamised, kus on 1-10 ha) Minimaalne kavandatud 9,00 9,00 9,00 9,00 9,00
ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 11,00 11,00 11,00 11,00 11,00
ühikusumma (eurodes)
O.7 (ühik: Hektarid) 32 387,00 32 387,00 32 387,00 32 387,00 32 387,00
Kavandatud väljund × kavandatud 323 870,00 323 870,00 323 870,00 323 870,00 323 870,00 1 619 350,00
ühikusumma
ÜS1.2.2 - ÜS1.2.2 – Ümberjaotav Kavandatud ühikusumma 23,23 23,55 23,88 24,22 24,22
toetus (majapidamised, mis on üle 10 Minimaalne kavandatud 21,00 21,00 22,00 22,00 22,00
ha esimesed 130 ha) ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 26,00 26,00 27,00 27,00 27,00
ühikusumma (eurodes)
O.7 (ühik: Hektarid) 409 257,00 409 257,00 409 257,00 409 257,00 409 257,00
Kavandatud väljund × kavandatud 9 507 040,11 9 638 002,35 9 773 057,16 9 912 204,54 9 912 204,54 48 742 508,70
ühikusumma
KOKKU Summa:
2 208 220,00
O.7 (ühik: Hektarid) 441 644,00 441 644,00 441 644,00 441 644,00 441 644,00
Maksimaalne:
441 644,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis 9 821 828,00 9 964 865,00 10 107 901,00 10 250 937,00 10 250 937,00 50 396 468,00
ET 212 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise
kasutamise nõude täitmiseks 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 213 ET
CIS-YF(30) - Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele
7.1 - Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele
Sekkumise kood (liikmesriik) 7.1
Sekkumise nimetus Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele
Sekkumise liik CIS-YF(30) – Täiendav sissetulekutoetus noortele
põllumajandustootjatele
Ühine väljundnäitaja O.6. Hektarite arv, mille eest makstakse noortele
põllumajandustootjatele ette nähtud täiendavat
sissetulekutoetust
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu
liidus, et parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku
tootmise majanduslik kestlikkus liidus
SO7 Muuta valdkond noorte põllumajandustootjate jaoks atraktiivseks ja neid toetada ning soodustada kestliku
äritegevuse arengut maapiirkondades
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Soodustada
põllumajandussektoris
V7.1 põlvkondade vahetust ja aidata 1 Jah
kaasa noortel
põllumajandusettevõtlu
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.36 Ühise põllumajanduspoliitika raames sisseseadmistoetust saavate noorte põllumajandustootjate arv, sealhulgas sooline
jaotus
R.37 ÜPP projektides toetatud uued töökohad
R.4 Sissetulekutoetusega hõlmatud ja teatavate tingimuste täitmisega seotud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.6 Keskmisest väiksema suurusega rahastamiskõlblikele põllumajandusettevõtetele antava täiendava otsetoetuse protsent
hektari kohta (võrreldes keskmisega)
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Vastavalt SWOT analüüsile on mõnevõrra kasvanud alla 35 aasta vanuste põllumajandusettevõtete juhtide
osakaal (8,6%, Eurostat 2016. a andmed) ent see ei ole piisav. 2020. aasta põllumajandusloenduse andmeil
on alla 40-aastaste juhtide osakaal 17% ning vanemate kui 65-aastaste juhtide suhe noorematesse kui 40
aastat on 1,5. Oluline on toetada ettevõtja tegevust just tegevuse alustamise või ettevõtte ülevõtmise
algusperioodil. Sekkumine panustab ka EE1 eesmärkide täitmisesse, sest otsetoetused aitavad sektori
sissetulekuid tasakaalustada, seda nii ebasoodsa turuolukorra kui ka ebasobivate ilmastikutingimuste
perioodil.
Toetuse peamiseks eesmärgiks on soodustada põlvkondade vahetust ja noorte ettevõtjate liitumist
põllumajandussektoriga. Ettevõtte ülevõtmisel või sellega alustamisel tekkivate raskuste ületamisel on
ET 214 ET
vajalik täiendav sissetulek noortele põllumajandustootjatele.
Sekkumine panustab peamiselt erieesmärki 1 ehk „Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat
sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu liidus, et parandada pikaajalist toiduga
kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise majanduslik
kestlikkus liidus“. Samuti panustab erieesmärki 7 ehk „Muuta valdkond noorte põllumajandustootjate ja
uute põllumajandustootjate jaoks atraktiivseks ja neid toetada ning soodustada kestliku ettevõtluse arengut
maapiirkondades“.
Sekkumise vormiks on põllumajanduslik otsetoetus, mida antakse tagastamatu abina.
Toetuse potentsiaalsete saajate hulka on kaasatud kõik põhisissetulekutoetuse saajad, kes vastavad noore
põllumajandustootja mõistele (taotluse esitamise ajal vanus kuni 40 aastat k.a ja juhib ettevõtet, sh
prokurist).
Äriühingu puhul loetakse ettevõtte juhtimiseks seda, kui noor põllumajandustootja üksinda või koos teiste
noorte põllumajandustootjatega juhib põllumajanduslikku ettevõtet omades 100% osalust üksi või koos
teiste noorte põllumajandustootjatega. Füüsilise isiku või füüsilisest isikust ettevõtja puhul loetakse
ettevõte juhiks taotleja. Sellisel kujul kehtestatud nõue peaks võimaldama selget ja sirgjoonelist toetuse
rakendamist, mis tähendab, et kõik ettevõtte juhatuse liikmed ja osanikud peavad vastama noore
põllumajandustootja mõistele. Nõnda jääb tulevikus igasugustele vääratele tõlgendustele ja vaidlustele
vähem ruumi ning muudab meetme eesmärgi veel sihipärasemaks olles suunatud ainult noortele
põllumajandustootjatele. Noor põllumajandustootja omab vähemalt kas üheaastast põllumajanduslikku
töökogemust või on omandanud põllumajandusalase kutse-, keskeri- või kõrghariduse või on omandanud
kutsekvalifikatsiooni 4. taseme põllumajandustootmise valdkonnas.
Äriühingu osanikud, aktsiaseltsi aktsionärid peavad olema füüsilised isikud. Kui äriühingu osanike,
aktsionäride või liikmete arv, on suurem kui juhatuse liikmete arv, ei pea kõik äriühingu osanikud,
aktsionärid või liikmed kuuluma äriühingu juhatusse. Seeläbi ei paisutata juhatuse liikmete arvu
mitteotstarbekalt suureks. Nii juhatuse liikmed kui osanikud, aktsionärid peavad vastama noore
põllumajandustootja tingimustele ja strateegikava mõistele.
Mittetulundusühingu ja tulundusühistu liikmeteks võivad olla vaid füüsilised isikud.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
Toetusesaajad
Toetust saavad taotlejad, kes vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklis 3 viidatud põllumajandustootja ja artiklis 4 viidatud aktiivse põllumajandustootja ja noore
põllumajandustootja mõistete tingimustele. Toetust saavad taotlejad, kes on õigustatud saama
põhisissetulekutoetust.
Toetusõiguslikkuse nõuded
Toetuse taotlejad peavad vastama ja täitma strateegiakava peatükis 4.1 sätestatud tingimusi. Toetust
makstakse äsja esmakordselt tegevust alustanud põllumajandustootjale, kes on õigustatud saama
põhisissetulekutoetust. Äsja esmakordselt tegevuse alustamise all peetakse silmas olukorda, kus
noorpõllumajandustootja on põllumajandusettevõtte üle võtnud või alustanud põllumajandusliku
tegevusega kuni viis aastat enne esmakordset toetuse taotlemist ning seejuures juhtides
põllumajanduslikku majapidamist, osaledes aktiivselt ettevõtte juhtimises, hallates tulusid ning vastutades
finantsriskide eest. Lisaks ei tohi noor põllumajandustootja (isikuliselt) olla varasemalt kui viis aastat
põllumajandustoetuseid taotlenud. Toetust makstakse maksimaalselt viie kalendriaasta eest.
ET 215 ET
Toetust makstakse taotleja kasutuses olevate põhisissetulekutoetuse raames kindlakstehtud maksimaalselt
260 ha eest. Selline lähenemisviis on taotlejasõbralikum ning aktraktiivsem taotlejatele ning soodustab
enam põlvkondade vahetus. Noortel põllumajandustootjatel on renditud maa osatähtsus suurem kui üle
40-aastaste juhtidega põllumajanduslikel majapidamisel (vastavalt 80% 2017–2021 keskmisena FADN
andmetel ja 62% kogu kasutuses olevast põllumajandusmaast), mis viitab piiratud juurdepääsule maale,
lisatoetusega on võimalik seda hüvitada.
Eesti kasutab Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 30 lõike 2 võimalust, et
toetust saavad ka need, kes 2015–2020 said noore põllumajandustootja otsetoetust, ent nende 5 aastat
toetuse maksimaalseks taotlemiseks ei ole veel saavutatud. Nimetatud taotlejad saavad toetust taotleda,
kuni 5 aasta täitumiseni juhul kui taotlejad vastavad kehtivatele (uue perioodi) noore põllumajandustootja
toetuse tingimustele. See tähendab, et kõik antud toetuse taotlejal on õigus saada ka uuel perioodil noore
põllumajandustootja toetust edasi kuni viie aasta täitumiseni, juhul kui taotlejal vastab uue perioodi
nõuetele. Seega ei saa tekkida ohtu, et eelmise perioodi taotlejaid kuidagi üle kompenseeritakse.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Toetust makstakse kuni 260 ha eest, mis on kokku 35 000 ha. Toetust on planeeritud maksta ühetaolise
ühikusummana. Toetuse ühikumääraks on planeeritud 114 €/ha. Minimaalseks ühikumääraks kujuneb
91€/ha ning maksimaalseks ühikumääraks 150€/ha.
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mitu aastat toetatakse sekkumise raames noori põllumajandustootjaid? 5
Milliseid tingimusi kohaldatakse tegevuse alustamise määratlemisel?
Noor põllumajandustootja loetakse äsja esmakordselt põllumajandusliku tegevusega alustanuks kui ta on
kas põllumajandusettevõtte üle võtnud või alustanud põllumajandusliku tegevusega kuni viis aastat enne
esmakordset noore põllumajandustootja toetuse taotlemist ning seejuures juhib põllumajanduslikku
majapidamist. Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Mis vormis toetust antakse: tootmiskohustusega sidumata iga-aastase toetusena toetusõigusliku
hektari kohta
Kui suur on toetussumma hektari kohta / kindlasummaline toetus? 114
Kas kehtestate maksimaalse hektarite arvu? Jah/Ei
Jah Ei
Kui jah, siis mis on hektarite maksimumarv? 260
Kas künniste kohta on muid märkusi?
Ei kohaldu
Kas rakendate järjepidevust eelmise kavaga (noorte põllumajandustootjate toetus)?
Jah
Muud märkused
Ei kohaldu
9 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 5
ET 216 ET
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Roheline kast (WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 5), toetust ei rakendata toetusõiguste alusel,
toetus ei ole seotud toodangu liigi, mahu ega hinnaga.
ET 217 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Kavandatud ühikusumma liik Piirkond või piirkonnad Tulemusnäitaja(d)
ÜS7.1.1 - Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele Ühtne R.36
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜS7.1.1 - Täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele
Täiendava sissetulekutoetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%.
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS7.1.1 - Täiendav sissetulekutoetus Kavandatud ühikusumma 91,00 114,00 114,00 114,00 114,00
noortele põllumajandustootjatele Minimaalne kavandatud 82,00 91,00 91,00 91,00 91,00
ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 100,00 150,00 150,00 150,00 150,00
ühikusumma (eurodes)
O.6 (ühik: Hektarid) 43 173,00 35 000,00 35 502,00 36 004,00 36 004,00
Kavandatud väljund × kavandatud 3 928 743,00 3 990 000,00 4 047 228,00 4 104 456,00 4 104 456,00 20 174 883,00
ühikusumma
KOKKU Summa:
185 587,00
O.6 (ühik: Hektarid) 43 077,00 35 000,00 35 502,00 36 004,00 36 004,00
Maksimaalne:
43 077,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
3 928 731,00 3 985 946,00 4 043 160,00 4 100 375,00 4 100 375,00 20 158 587,00
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise
kasutamise nõude täitmiseks 3 020 000,00 3 040 000,00 3 050 000,00 3 060 000,00 3 067 881,00 15 237 881,00
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 218 ET
Eco-scheme(31) - Kliima-, keskkonna- ja loomade heaolu kavad
ÖK1 - Kliima- ja keskkonnakava: keskkonnasõbralik majandamine
Sekkumise kood (liikmesriik) ÖK1
Sekkumise nimetus Kliima- ja keskkonnakava: keskkonnasõbralik majandamine
Sekkumise liik Eco-scheme(31) – Kliima-, keskkonna- ja loomade heaolu
kavad / Artikli 31 lõike 7 punkt b – hüvitav toetus
Ühine väljundnäitaja O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või loomühikute arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste
vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
SO5 Edendada kestlikku arengut ja selliste loodusvarade tõhusat majandamist nagu vesi, muld ja õhk, muu hulgas
kemikaalidest sõltuvuse vähendamisega
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
SO9 Parandada liidu põllumajanduse reageerimist ühiskonna ootustele toidu ja tervise osas, siia alla kuuluvad nii kestlikul viisil
toodetud kvaliteetne, ohutu ja täisväärtuslik toit, toidujäätmete tekke vähendamine kui ka loomade heaolu ja võitlus
antimikroobikumiresistentsuse vastu
ÜPP TEGEVUSVALDKONNA kood + kirjeldus
AOA-A kliimamuutuste leevendamine, sealhulgas põllumajanduslikest võtetest ja tavadest tulenevate kasvuhoonegaaside
heitkoguste vähendamine, samuti olemasoleva süsinikuvaramu säilitamine ja süsiniku sidususe suurendamine
AOA-C veekvaliteedi kaitse või parandamine ja veeressurssidele avaldatava surve vähendamine
AOA-D mulla degradeerumise ärahoidmine, mulla tervendamine, mullaviljakuse ja toitainete majandamise parendamine [ja
mullaelustik]
AOA-E elurikkuse kaitse, elupaikade või liikide säilitamine ja taastamine, sealhulgas maastikuelementide või tootmisega
mitteseotud alade säilitamine ja loomine
AOA-F meetmed pestitsiidide, eriti inimeste tervisele või keskkonnale ohtu kujutavate pestitsiidide säästvaks ja vähendatud
kasutamiseks
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Eelistada keskkonnasäästlikku
tootmist, investeeringuid,
V4.2 1 Jah
ringbiomajandusel tuginevaid
lahendusi
Suurendada süsiniku sidumist
muldades, kaitsta muldade
V4.3 1 Jah
orgaanilise süsiniku varusid ja
pöörata suure
Aidata kaasa pinna- ja
põhjavett säästvate
V5.1 1 Jah
põllumajanduspraktikate
kasutamisele
Happeliste muldade
V5.2 1 Jah
neutraliseerimine
V5.6 Mullaviljakuse säilitamine 1 Jah
ET 219 ET
Mahepõllumajandusmaa ja
keskkonnameetmetega
V6.1 1 Jah
hõlmatud maa osakaalu
hoidmine ja suurendamine
Elurikkust soodustavate
majandamispraktikate
V6.2 1 Jah
kasutamise ja kasutuselevõtu
toetamine
Soodustada veekogumeid
V6.6 säästvaid 2 Jah
põllumajanduspraktikaid
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.14 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, mille eesmärk on vähendada heitkoguseid
või säilitada süsiniku säilitamine või seda parandada (sealhulgas püsirohumaa, püsiva taimkattega püsikultuurid,
põllumajandusmaa märg- ja turbaalal)
R.19 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega soodustatakse mulla
majandamist, et parandada mulla kvaliteeti ja elustikku (nt mullaharimise vähendamine, põllumajanduskultuuridest taimkate,
külvikord, sealhulgas liblikõieliste kultuuridega)
R.21 Veekogude kvaliteedi parandamise toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.22 Toitainete parema haldamise toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.31 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega toetatakse elurikkuse säilitamist
või taastamist, sealhulgas suure loodusväärtusega põllumajandustavad
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Keskkonnasõbraliku majandamise toetus on laiapõhjaline sekkumine, millega toetatakse praktikaid, mis
aitavad vähendada survet pinna- ja põhjaveele ning inimese tervisele ning toetavad elurikkuse säilimist ja
suurenemist. Sekkumine koosneb põhitegevuse nõuetepaketist ja sellele lisaks valitavatest lisategevustest.
Keskkonnasõbraliku majandamise toetust on laiapõhjaliselt rakendatud alates EL liitumisest alates.
Erinevate ÜPP perioodide vahetusel on toetusskeemi edasi arendatud ja nii on ka käesolev sekkumine
edasiarendus eelmise perioodi meetmest. Perioodil 2014-2020 rakendatud toetusskeemi nõuetest on
mõned liikunud tingimuslikkusesse ja osa teistesse sekkumistesse, samas on juurde tulnud täiendavaid
nõudeid, nagu sama taimekaitsevahendi kasutamise keeld või lämmastiku bilanss ja e-põlluraamat, kuid
põhitoetusena on sekkumise loogika sama – see on pakett nõuetest, mis koosmõjus piirab monokultuurset
intensiivset tootmist.
Toetatavateks tegevusteks on viljavahelduse rakendamine, mis piirab taimekahjustajate levikut ning aitab
suurendada süsiniku sidumist mullas, umbrohuseemnete ja haigustekitajate osas kontrollitud seemnete
kasutamine, vahekultuuride viljelemine ja ka keskkonnateadlikkuse tõstmiseks korraldatavad koolitused.
Liblikõieliste kultuuride suuremal pinnal kasvatamine võimaldab osaliselt kompenseerida taimede
lämmastikuvajadust, vähendades N-mineraalväetiste kasutamist ja sellest tulenevat riski veekeskkonnale.
Paremat lämmastiku vajadust ja optimaalsemat kasutust aitab hinnata ka lämmastikubilansi koostamine.
Mullaproovide analüüside tulemused ja nendega saadavad väetussoovitused ja kohustuslikud koolitused
annavad aluse väetiste tasakaalustatud kasutamiseks, võimaldades suurendada mulla viljakust ning samal
ajal vähendada üleliigset väetiste kasutust ning toitainete leostumist.
Arvestades turul saada olevat taimekaitsevahendite valikut, toetatakse ka otseseid tegevusi, mis
optimeerivad taimekaitsevahendite kasutust ning edendavad integreeritud taimekaitse rakendamist.
Sellega aidatakse kaasa Talust taldrikule ning Elurikkuse strateegia taimekaitsevahendite kasutamise
vähendamise eesmärkide saavutamisele. E-põlluraamatu nõue võimaldab lisaks taimekaitsevahendite üle
täpsemat arvepidamist.
ET 220 ET
Lisategevusena on toetatud ka happeliste muldade lupjamine, mis aitab säilitada mulla süsinikuvaru ja
parandab mulla vee-ja õhurežiimi. Elupaikade ja liikide säilitamist toetatakse otseselt puuvilja- ja
marjaaedades bioloogilist mitmekesisust toetavate väikeelementide loomisega ja mitmeliigiliste väikeste
põldude lisategevusega, kaudselt panustavad sellesse eesmärki viljavahelduse, glüfosaadi piirangu ja
rohukamara nõuded ning vahekultuuride, orgaanilise multši ja haljasväetise kasvatamise lisategevused.
Toetuse eesmärgiks on soodustada keskkonnasõbralike majandamisviiside kasutuselevõttu ja jätkuvat
kasutamist põllumajanduses, et kaitsta mulda ja vett ning parandada nende seisundit, samuti suurendada
elurikkust ja maastikulist mitmekesisust ning tõsta põllumajandustootjate keskkonnateadlikkust.
Sekkumine on tegevuspõhine, põllumajandustootja võtab üheaastase kohustuse. Sekkumise sihtgrupiks on
põllumajandustootjad.
Sekkumine koosneb põhitegevusest ja valitavatest lisategevustest. Kõik taotlejad peavad täitma
põhitegevuse nõudeid ühtse paketina vastavalt kasvatatavale kultuurile seatud nõuetele kogu
majapidamises, ega saa sealt valida üksikuid nõudeid. Lisategevuse taotlemise eelduseks on põhitegevuse
taotlemine ja nõuete täitmine samal põllul. Põhitegevuse taotleja võib põhitegevusele lisaks valida
piiramatult lisategevusi.
Toetuse saaja
Toetust saavad taotlejad, kes vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklis 3 viidatud põllumajandustootja ja artiklis 4 viidatud aktiivse põllumajandustootja mõistete
tingimustele
Toetusõiguslikkuse nõuded
1. Nõuded taotlejale.
Toetust võib taotleda põllumajandusliku tegevusega tegelev füüsilisest isikust ettevõtja või juriidiline isik,
kes on aktiivne põllumajandustootja.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
2. Nõuded toetusõigusliku põllumajandusmaa kohta.
· Toetust võib taotleda taotleja kasutatava kokku vähemalt 1,00 hektari suuruse põllumajandusmaa
kohta.
· Toetusõigusliku põllu pindala hulka arvestatakse ka põllu otstes asuv kuni 15 meetri laiune
teenindusala.
· Rohumaa puhul antakse toetust ulatuses, mis on taotlemise aastal põllukultuuride, põldtunnustatud
heinaseemnepõldude ja aiakultuuride aluse maa pindalast väiksem või sellega võrdne.
· Toetust ei anta põllumajandusmaa kohta, mida hoitakse mustkesas või mis on jäetud sööti.
· Toetust ei või taotleda maa kohta, mille kohta taotletakse ÜPP strateegiakava alusel antavat:
·pärandniidu hooldamise toetust;
·mulla- ja veekaitsetoetust.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Põhitegevuse nõuded
1. Viljavaheldus.
· Samal põllumaal ei kasvatata teravilja kauem kui kolmel järjestikusel aastal.
· Ristõieliste sugukonda kuuluvaid põllumajanduskultuure ei kasvatata samal põllumaal uuesti enne
kolme aasta möödumist.
ET 221 ET
· Sööti jäetud maa ja mustkesa, mida kasutatakse põllumajanduskultuuride vaheldusena, ei katkesta
külvikorras maasika, põllukultuuride ja köögiviljade järgnevust.
· Vahekultuur ei katkesta külvikorras maasika, põllukultuuride ja köögiviljade järgnevust.
· Maisi, tatra ja sorgo kasvatamine katkestab teraviljade järgnevuse külvikorras.
· Samal maal ei kasvatata maasikat kauem kui viiel järjestikusel aastal.
· Taotleja kasvatab vähemalt 15 protsendil ja mahepõllumajandustootja 20 protsendil põllumaal
liblikõieliste sugukonda kuuluvaid põllumajanduskultuure puhaskultuurina, segus kõrreliste
heintaimedega või segus teiste haljasväetiseks kasvatatavate põllumajanduskultuuridega.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
2. Sertifitseeritud seemne kasutamine
Taotleja kasutab vähemalt 15 protsendil teraviljade külvipinnast sertifitseeritud teraviljaseemet.
Maisi, sorgo ning teravilja ja teiste põllumajanduskultuuride segu külvipinda ei loeta teraviljade
külvipinna hulka ning sertifitseeritud seemnega külvatud teraviljade pinna hulka.
Maisi ja sorgo seemet ei arvestata sertifitseeritud teraviljaseemne hulka.
Samale põllule ei tohi külvata sertifitseeritud ja sertifitseerimata seemet, välja arvatud juhul, kui
sertifitseerimata seemet kasutatakse allakülviks.
Sertifitseeritud seemne ostmist tõendav ostudokument ja seemnepakendi etikett peab olema
kohustuseaasta jooksul kohapeal kontrollimiseks kättesaadav.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
3. Mullaproovid
·Taotleja korraldab taotletud põllumajandusmaa kohta mullaproovide võtmise ning proovide saatmise
mullaanalüüside tegemiseks mulla analüüsimiseks akrediteeritud laboratooriumisse.
·Taotleja korraldab mullaproovide võtmise arvestusega, et iga kuni viie hektari taotletud
põllumajandusmaa kohta on võetud üks mullaproov, millest on määratud mulla happesus ning taimedele
omastatava fosfori ja kaaliumi sisaldus.
·Mullaproovidest analüüsitud mulla orgaaniline süsinik peab olema võetud arvestusega, et taotletud
põllumajandusmaa iga kuni 20 hektari kohta oleks analüüsitud vähemalt üks proov.
·Mulla happesus määratakse kaaliumkloriidi lahusest, taimedele omastatava fosfori ja kaaliumi sisalduse
määramiseks kasutatakse Mehlich 3, Egnér-Riehmi topeltlaktaadi või Egnér-Riehm-Domingo
ammooniumatsetaat-laktaadi meetodit.
·Kui taotleja kasvatab puuvilja- ja marjakultuure, maasikat, köögivilja ning ravim- ja maitsetaimi
(edaspidi aiakultuurid), siis korraldab ta mullaproovide võtmise arvestusega, et iga kuni kolme hektari
taotletud aiakultuuride aluse maa kohta on võetud üks mullaproov, millest on lisaks eelpool toodud
põhielementidele määratud taimedele omastatava magneesiumi, kaltsiumi, vase, mangaani ja boori
sisaldus.
·Laboratooriumi väljastatud laboriprotokollid analüüsitulemustega peavad olema kohapeal
kontrollimiseks kättesaadavad.
·Mullaproovide analüüside tulemused kehtivad viis aastat.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
4. Elektroonilise põlluraamatu pidamine
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
5. Lämmastikubilansi koostamine ja vajalike andmete jagamine e-põlluraamatusse.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
6. Glüfosaadipiirang.
Taotleja ei kasuta glüfosaati sisaldavaid taimekaitsevahendeid:
ET 222 ET
põllukultuuridel taimede tärkamisest, istutamisest või maha panemisest kuni saagi koristamiseni;
aiakultuuride alusel maal;
mustkesal, söödil, haljaskesal ja haljasväetiseks kasvatatavatel taimedel ning vahekultuuride
kasvatamise ajal;
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Taimekaitsevahendi kasutamise piirang
Taotleja ei kasuta sama keemilise taimekaitsevahendi toimeainet samal põllul ühe kalendriaasta
jooksul rohkem kui kaks korda. Kui taotleja kasvatab kalendriaastas vähemalt kahte põhikultuuri,
siis sama keemilise taimekaitsevahendi toimeainet ei kasutata ühe kalendriaasta jooksul samal
põllul rohkem kui kolm korda, sh samal põhikultuuril rohkem kui kaks korda. Segud, allakülvid
loetakse põhikultuuriga üheks kultuuriks. Nõuet kohaldatakse põhikultuuride, välja arvatud kartul,
kasvatamise korral. Kartulile ei kohaldu nõue, sest Eestis registreeritud ja kartulil kasutada lubatud
taimekaitsevahendite valik on piiratud. Nõuet ei kohaldata insektitsiidide kasutamise korral, sest
Eestis registreeritud lehestiku pritsimiseks kasutatavatae insektitsiidide arv on piiratud.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
7. Kohustuslik koolitus.
Taotleja või tema esindaja, kes tegeleb taotleja põllumajanduslikus majapidamises põllumajandusliku
tegevusega, peab olema osalenud keskkonnasõbraliku majandamise koolitusel.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Aiakultuuridele (köögivili, maasikas, ravim- ja maitsetaimed, puuvilja- ja marjakultuurid) rakenduvad
põhinõuetest viljavahelduse, mullaproovide, elektroonilise põlluraamatu, glüfosaadi piirangu ning
koolituse nõuded. Lisaks rakenduvad aiakultuuridele:
8. Aiakultuuri teenindusalade ja reavahede nõuded
Aiakultuuride kasvatamise korral tuleb kasutada kohalikele normidele vastavaid agrotehnika
võtteid.
Taotleja hoiab aiakultuuride teenindusala rohukamaras.
Taotleja kasutab maasikaridade peal multši. Multši tuleb kasutada alates istandiku rajamisest ja see
peab olema põllul kogu vegetatsiooniperioodi jooksul või kuni istandiku likvideerimiseni.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
9. Feromoonpüünised ja mitmekesisuse elemendid
·Maal, millel kasvatatakse viljapuid, hoitakse kohustuseaasta 1. maist kuni 31. augustini õunamähkuri,
ploomimähkuri, õunakoi ja õunapuu võrgendkoi avastamiseks feromoonpüüniseid. Püünised peavad
olema paigutatud tihedusega vähemalt üks püünis iga 0,3 hektari suuruse toetusõigusliku
põllumajandusmaa kohta.
·Toetusõiguslikule põllumajandusmaale, millel kasvatatakse viljapuid ja marjapõõsaid paigutatakse iga
0,3 hektari kohta vähemalt kaks elurikkust soodustavat elementi:
·putukate või lindude joogianum;
·kivikuhil, oksakuhil või vanad kõdunevad puunotid;
·lindude pesakast, röövlindude istumiskoht;
·putukapesa;
·mesitarud, milles peetakse mesilasi.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
10. Valitavad lisatoetused
ET 223 ET
10.1 (ÜS ÖK1.5) Lisatoetus aiakultuuridele orgaanilise multši kasutamise eest ridades või reavahedes; v.a
põllule, kuhu taotletakse vahekultuuride lisategevust.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
10.2 (ÜS ÖK1.6) Lisatoetus köögiviljakasvatajale haljasväetiskultuuri kasvatamise eest. Lisatoetust
makstakse sellele köögivilja alusele pinnale, millel eelmine aasta kasvatati haljasväetiskultuuri
põhikultuurina, v.a põllule, kuhu taotletakse vahekultuuride lisategevust.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
10.3. (ÜS ÖK1.7) Lisatoetus mitmeliigilistele väikestele põldudele - vähemalt 8 erinevat kultuuri, mille
hulka loetakse köögivilja- ja rühvelkultuurid, lilled ning ravim- ja maitsetaimed, ühel põllul 0,3-1 ha. Igat
nimetatud kultuuri kasvatatakse kuni 0,1 hektari suurusel maal. Mitmeliigilise väikese põllu lisategevuse
elluviimise eest ei anta toetust maa kohta, mille kohta antakse mesilaste korjeala toetust.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
10.4. (ÜS ÖK1.8) Lisatoetus vahekultuuride kasvatamise eest
Taotleja kasvatab vähemalt 0.3 ha suurusel põllul vahekultuure.
Vahekultuuriks loetakse kultuuride kasvatamist kahe järgneva vegetatsiooniperioodi
põhikultuuride vahelisel ajal, mis külvatakse allakülvina põllukultuuri kasvu ajal või kohe peale
põhikultuurist põllukultuuri või köögivilja kasvuperioodi lõppu, kuid hiljemalt 1. septembril.
Vahekultuur on toetusõiguslikul põllumaal vähemalt 1. novembrini.
·Vahekultuuride lisatoetust ei saa taotleda samale maale kui haljasväetise ja orgaanilise multši lisatoetust.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
10.5 (ÜS ÖK1.9) . Lisatoetus happeliste muldade lupjamiseks
Toetust antakse põllu kohta, mis on valdavalt mineraalmullaga maal ja mille kohta on koostatud
lubjatarbekaart;
Lupjamiseks kasutatakse tuhka või lisaks tuhale muud lubiväetist. Lupjamiseks kasutatud
lubiväetis peab olema kantud väetiseregistrisse;
Tuha tekke aluseks oleva toorme ja muu lubiväetise päritolu tõendamiseks tuleb taotlejal esitada
PRIA-le saateleht;
Turvasmullaga põllu lupjamist ei toetata. Turvasmullaga põlluosa lupjamist toetatakse üksnes
erandlikel ja eelnevalt määratletud juhtudel, kui põld on valdavalt mineraalmullaga maal.
Peale lupjamist tuleb põllule külvata või seal peab kasvama taimik ning lisaks tuleb samal põllul
kasvatada sügisesi vahekultuure või seal peab olema talvine taimkate.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
10.6. (ÜS ÖK1.10 ) Lisatoetus glüfosaadi mittekasutamiseks
Taotlemise aastal on glüfosaadi kasutamine keelatud kogu põllumajandusmaal;
Toetust saab taotleda toetust sama maa kohta, mille kohta taotletakse toetust põhitegevuse
elluviimise eest.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Toetust ei anta mahepõllumajanduslikult majandatavate maade kohta
Ökokavaga seotud kohustuste kirjeldus
Ei kohaldu
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
ET 224 ET
Toetusesaaja
Toetust saavad taotlejad, kes vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklis 3 viidatud põllumajandustootja ja artiklis 4 viidatud aktiivse põllumajandustootja mõistete
tingimustele
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Külvikord põllumaal, välja arvatud vees kasvavate
GAEC07
põllukultuuride puhul
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Taotleja peab pidama põlluraamatut, millesse tuleb kanda andmed põllumajandusliku tegevuse kohta.
(Veeseadus).
HPK 7 - Kogu ettevõtte majapidamise põllumaal, mida Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr
2021/2115 artiklis 12 nimetatud toetuse saajal on õigus kasutada, ei tohi sama põhikultuuri kasvatada üle
kolme aasta (välja arvatud mitmeaastaste põllukultuuride, rohumaakultuuride, looduslike rohttaimede ning
kesa korral).
Lisaks tuleb igal aastal 50% põllumaast rakendada viljavaheldust, mille raames samal maal ei kasvatata
sama põhikultuuri kahel järjestikusel aastal. Vahekultuur katkestab külvikorra järgnevuse. Vahekultuuri
kasutamisel ei tohi samal maal kasvatada sama põhikultuuri üle kolme järjestikuse aasta.
Vahekultuuriks loetakse kultuuride kasvatamist kahe üksteisele järgneva vegetatsiooniperioodi
põhikultuuride vahelise ajal.
KM 2 (nitraaditundlikul alal) - Väetistega on lubatud anda põllumajanduskultuuridele aastas selline
kasvuks vajalik kogus lämmastikku haritava maa ühe hektari kohta, mis on kehtestatud veeseaduse § 161
lõike 11 alusel.
Sõnnikuga on lubatud anda haritava maa ühe hektari kohta kuni 170 kg lämmastikku aastas, sealhulgas
loomade karjatamisel maale jäävas sõnnikus sisalduv lämmastik.
Kaitsmata põhjaveega aladel ei tohi mineraalväetisega antav lämmastikukogus olla aastas üle 120 kg
haritava maa ühe hektari kohta ning taliviljadele ja mitmeniitelistele rohumaadele korraga antav
lämmastikukogus olla aastas üle 80 kg haritava maa ühe hektari kohta.
KM 8 - Taimekaitsevahendit tohib kasutada üksnes taimekaitsevahendi loas määratud ja
taimekaitsevahendi märgistusele vastavatel tingimustel ja Põllumajandusministri 29.11.2011 määruse nr
90 § 4 nõuete kohaselt, arvestades veeseaduses sätestatud erisustega.
Taimekaitsevahendi professionaalne kasutaja peab olema läbinud taimekaitsekoolituse ningpeab omama
selle läbimist tõendavat taimekaitsetunnistust.
Kasutuses olev taimekaitseseade, välja arvatud käsi- ja selgprits, peab olema läbinud korralise tehnilise
kontrolli iga kolme aasta järel.
Taimekaitseseade ei tohi nõuetekohasel kasutamisel, puhastamisel, hooldamisel ja hoidmisel ohustada
inimese tervist ega keskkonda.
Professionaalne kasutaja kontrollib tema kasutuses oleva taimekaitseseadme toimimist korrapäraselt ning
vajaduse korral reguleerib selle toimimiseks olulisi osasid.
Taimekaitseseadme kasutamise, puhastamise, hooldamise ning hoidmise ohutusnõuete täitmisel tuleb
järgida põllumajandusministri 20. aprill 2006. aasta määruse nr 49 „Taimekaitseseadme kasutamise,
ET 225 ET
puhastamise, hooldamise ning hoidmise ohutusnõuded1“ alusel kehtestatud nõudeid.
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos ökokavaga (selgitage, kuidas ökokava läheb kaugemale
lähtetasemest, eelkõige KMNi ja riigisiseste standardite puhul)
Riigisisesed standardid, mis on toetuse nõuete seisukohast asjakohased, on peamiselt juba seotud
tingimuslikkuse süsteemi. Nii on toetusega seotud taimekaitsevahendite ning lämmastiku kasutamisega
seotud tingimused. Lisaks kehtestatakse põlluraamatu pidamise nõue. KSMiga suunatakse
põllumajandustootjaid ka sellistele keskkonnahoidlikele praktikatele, mis on riigisisese õigusega seni
reguleerimata ja millele baastaset ei ole.
HPK 7 seab kohustusliku baastaseme toetuse viljavahelduse nõudele. HPK 7 nõudest läheb sekkumine
kaugemale, kuna külvikorra nõuded on täpsustatud kultuuride kaupa,vahekultuurid ei katkesta
külvikorras kultuuride järgnevust (st, et vahekultuuri kasvatamisel ei saa põhikultuure kauem külvikorras
kasvatada), eraldi on külvikorras piirang seatud teraviljade kasvatamisele ning lisaks on toetuse saamiseks
kohustus kasvatada külvikorras liblikõielisi kultuure.
KM 2 ja 8 seavad nõuded taimekaitsevahendite kasutamisele ning lämmastiku kasutamisele. Nendest
nõuetest on baastasemesse seotud kõige asjakohasemad. KM 2 lämmastiku kasutamisega seotud
piiranguid saab pidada baastasemeks lämmastikubilansi pidamise nõudele. KM 8 nõuded on baastasemeks
glüfosaadi piirangule, taimekaitsevahendite kasutamise piirangule ning valitavale glüfosaadi kasutamise
nõudele.
Veeseaduse põlluraamatu nõue on baastasemeks e-põlluraamatu pidamisele. Lisaks veeseaduse nõudele
peab taotleja toetuse saamiseks põlluraamatut pidama elektroonselt, mis võib taotlejale olla keerukam ja
ajamahukam.Ka lämmastikubilansi jaoks on vajalik toitainete arvestus ning taimekaitsevahenditega
seotud piirangute jaoks taimekaitsevahendite kasutamise arvestus, mida tehakse põlluraamatus.
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Põhitoetuse ühikumäärad:
ÜS ÖK1.1 Teravili, kaunvili, õli- ja kiukultuurid, rühvelkultuurid, muud tehnilised kultuurid; ravim- ja
maitsetaimed; köögivili turvasmuldadel; mitmeliigilised väikesed põllud; heintaimed põllumaal,
püsirohumaa ning põldtunnustatud heinaseemnepõllud. Ühikumäär 40–50 eur/ha/a.
ÜS ÖK1.2 Mahepõllumajanduslikult kasvatatud teravili, kaunvili, õli- ja kiukultuurid, rühvelkultuurid,
muud tehnilised kultuurid; köögivili turvasmuldadel; mitmeliigilised väikesed põllud; heintaimed
põllumaal, püsirohumaa ning põldtunnustatud heinaseemnepõllud. Ühikumäär 20–26 eur/ha/a.
ÜS ÖK1.3 Köögivili, maasikas, puuvilja- ja marjakultuurid. Ühikumäär 230–254 eur/ha/a.ÜS ÖK1.4
Mahepõllumajanduslikult kasvatatud köögivili, maasikas, ravim- ja maitsetaimed puuvilja- ja
marjakultuurid. Ühikumäär 50–70 eur/ha/a.
Lisatoetuste ühikumäärad:
ÜS ÖK1.5 - Lisatoetus aiakultuuride kasvatajatele orgaanilise multši eest 150–151 eur/ha/a.
ÜS ÖK1.6 - Lisatoetus köögivilja kasvatajatele haljasväetise kasvatamise eest 110–154 eur/ha/a.
ÜS ÖK1.7 – Lisatoetus mitmeliigilistele väikestele põldudele 340–476 eur/ha/a.
ÜS ÖK1.8 - Lisatoetus vahekultuuride kasvatamise eest 60–84 eur/ha/a.
ÜS ÖK1.9 - Lisatoetus happeliste muldade lupjamiseks 50–70 eur/ha/a.
ÜS ÖK1.10 - Lisatoetus glüfosaadi mittekasutamiseks 15–21 eur/ha/a.
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Ei kohaldata
9 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
ET 226 ET
Roheline kast (WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12). Toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja
sisenditega seotud tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutuste või saamata jäänud tuluga.
ET 227 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud Piirkond või
Kavandatud ühikusumma Tulemusnäitaja(d)
ühikusumma liik piirkonnad
ÜS ÖK1.1 - ÜS ÖK1.1 - Keskkonnasõbraliku majandamise toetus: põllukülvikorras olevad kultuurid, rohumaa või Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
põldtunnustatud heinaseemnepõllud R.31
ÜS ÖK1.10 - ÜS ÖK1.10 - Keskkonnasõbraliku majandamise lisatoetus glüfosaadi mittekasutamiseks Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
R.31
ÜS ÖK1.2 - ÜS ÖK1.2 - Keskkonnasõbraliku majandamise toetus: mahepõllumajanduslikult kasvatatud Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
põllukülvikorras olevad kultuurid, rohumaa või põldtunnustatud heinaseemnepõllud R.31
ÜS ÖK1.3 - ÜS ÖK1.3 - Keskkonnasõbraliku majandamise toetus: köögivili, maasikas, puuvilja- ja marjakultuurid Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
R.31
ÜS ÖK1.4 - ÜS ÖK1.4 - Keskkonnasõbraliku majandamise toetus: mahepõllumajanduslikult kasvatatud köögivili, Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
maasikas, ravim- ja maitsetaimed, puuvilja- ja marjakultuurid R.31
ÜS ÖK1.5 - ÜS ÖK1.5 - Keskkonnasõbraliku majandamise lisatoetus aiakultuuride kasvatajatele orgaanilise multši Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
eest R.31
ÜS ÖK1.6 - ÜS ÖK1.6 - Keskkonnasõbraliku majandamise lisatoetus köögivilja kasvatajatele haljasväetise Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
kasvatamise eest R.31
ÜS ÖK1.7 - ÜS ÖK1.7 - Keskkonnasõbraliku majandamise lisatoetus mitmeliigilistele väikestele põldudele Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
R.31
ÜS ÖK1.8 - ÜS ÖK1.8 - Keskkonnasõbraliku majandamise lisatoetus vahekultuuride kasvatamise eest Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
R.31
ÜS ÖK1.9 - ÜS ÖK1.9 - Keskkonnasõbraliku majandamise lisatoetus happeliste muldade lupjamiseks Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
R.31
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜS ÖK1.1 - ÜS ÖK1.1 - Keskkonnasõbraliku majandamise toetus: põllukülvikorras olevad kultuurid, rohumaa või põldtunnustatud heinaseemnepõllud
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK. Põhitoetuse puhul kompenseeritakse viljavahelduse nõuete täitmisega kaasnev saamata jäänud tulu
(20 eur/ha/a), liblikõieliste kasvatamisega seotud saamata jäänud tulu ja lisakulu 5% ulatuses osaliselt (18 eur/ha/a) ja sertifitseeritud seemne ostmise,
mullaproovidega ja ühe kalendriaasta jooksul sama taimekaitsevahendi kasutamise piiranguga seotud lisakulud (12 eur/ha/a) 80-100% ulatuses.
ÜS ÖK1.10 - ÜS ÖK1.10 - Keskkonnasõbraliku majandamise lisatoetus glüfosaadi mittekasutamiseks
Glüfosaadi mittekasutamise lisatoetuse puhul kompenseeritakse lisakulutused seoses täiendavate masinatööde ning teiste herbitsiidide kasutamisega
umbrohutõrjeks (kokku 40 eur/ha/a) 37.5–52.5% ulatuses.
ÜS ÖK1.2 - ÜS ÖK1.2 - Keskkonnasõbraliku majandamise toetus: mahepõllumajanduslikult kasvatatud põllukülvikorras olevad kultuurid, rohumaa või
põldtunnustatud heinaseemnepõllud
Mahepõllumajandusliku tootmise puhul kompenseeritakse viljavahelduse nõuete täitmisega ja liblikõieliste kasvatamisega seotud saamata jäänud tulu ja
lisakulu 5% ulatuses osaliselt (20 eur/ha /a) ja sertifitseeritud seemne ostmise ja mullaproovidega seotud lisakulud (6 eur/ha/a) 77–100% ulatuses.
ÜS ÖK1.3 - ÜS ÖK1.3 - Keskkonnasõbraliku majandamise toetus: köögivili, maasikas, puuvilja- ja marjakultuurid
ET 228 ET
Köögivilja, maasika, puuvilja- ja marjakultuuride kasvatamise puhul kompenseeritakse liblikõieliste kasvatamise, glüfosaadi mittekasutamisega,
mullaproovidega, bioloogilise mitmekesisuse elementidega ja feromoonpüünistega seoses saamata jäänud tulud ja lisakulud (kokku 254 eur/ha/a) 90–100%
ulatuses.
ÜS ÖK1.4 - ÜS ÖK1.4 - Keskkonnasõbraliku majandamise toetus: mahepõllumajanduslikult kasvatatud köögivili, maasikas, ravim- ja maitsetaimed,
puuvilja- ja marjakultuurid
Mahepõllumajandusliku köögivilja, maasika, ravim ja maitsetaimede, puuvilja- ja marjakultuuride puhul kompenseeritakse liblikõieliste kasvatamise,
mullaproovidega, bioloogilise mitmekesisuse elementidega ja feromoonpüünistega seotud saamata jäänud tulud ja lisakulud (kokku 147 eur/ha/a) 34–49%
ulatuses.
ÜS ÖK1.5 - ÜS ÖK1.5 - Keskkonnasõbraliku majandamise lisatoetus aiakultuuride kasvatajatele orgaanilise multši eest
Orgaanilise multši lisatoetuse puhul kompenseeritakse keskmine multši maksumus hektari kohta ning tööjõu- ja masinakulud (kokku 151 eur/ha/a) 99%
ulatuses.
ÜS ÖK1.6 - ÜS ÖK1.6 - Keskkonnasõbraliku majandamise lisatoetus köögivilja kasvatajatele haljasväetise kasvatamise eest
Köögiviljakasvatajale haljasväetise kasvatamise lisatoetuse puhul kompenseeritakse saamatajäänud tulud ning kulud seoses haljasväetiskultuuri
kasvatamisega (kokku 219 eur/ha/a) 50-70 % ulatuses.
ÜS ÖK1.7 - ÜS ÖK1.7 - Keskkonnasõbraliku majandamise lisatoetus mitmeliigilistele väikestele põldudele
Mitmeliigiliste väikeste põldude lisatoetuse puhul kompenseeritakse täiendavad masina- ja käsitööde kulud (kokku 680 eur/ha/a) 50–71% ulatuses.
ÜS ÖK1.8 - ÜS ÖK1.8 - Keskkonnasõbraliku majandamise lisatoetus vahekultuuride kasvatamise eest
Vahekultuuride kasvatamise puhul kompenseeritakse rajamise kulud (kokku 250 eur/ha/a) 24–34 % ulatuses.
ÜS ÖK1.9 - ÜS ÖK1.9 - Keskkonnasõbraliku majandamise lisatoetus happeliste muldade lupjamiseks
Happeliste muldade lupjamise lisatoetuse puhul on arvesse võetud kulusid, mis on seotud mullaproovi võtmisega, lubiväetise transpordi ja laotamisega.
Keskmine lisakulu lupjamisel on 140 eur/ha/a, millest toetusega kompenseeritakse 35,7–50%.
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS ÖK1.1 - ÜS ÖK1.1 - Kavandatud ühikusumma 40,00 40,00 40,00 40,00 40,00
Keskkonnasõbraliku majandamise Minimaalne kavandatud 40,00 40,00 40,00 40,00 40,00
toetus: põllukülvikorras olevad ühikusumma
kultuurid, rohumaa või
põldtunnustatud heinaseemnepõllud Maksimaalne kavandatud 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 485 000,00 486 000,00 486 810,00 488 000,00 488 000,00
Kavandatud väljund × kavandatud 19 400 000,00 19 440 000,00 19 472 400,00 19 520 000,00 19 520 000,00 97 352 400,00
ET 229 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ühikusumma
ÜS ÖK1.10 - ÜS ÖK1.10 - Kavandatud ühikusumma 15,00 15,00 15,00 15,00 15,00
Keskkonnasõbraliku majandamise Minimaalne kavandatud 15,00 15,00 15,00 15,00 15,00
lisatoetus glüfosaadi ühikusumma
mittekasutamiseks
Maksimaalne kavandatud 21,00 21,00 21,00 21,00 21,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 150 000,00 150 000,00 150 000,00 150 000,00 150 000,00
Kavandatud väljund × kavandatud 2 250 000,00 2 250 000,00 2 250 000,00 2 250 000,00 2 250 000,00 11 250 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK1.2 - ÜS ÖK1.2 - Kavandatud ühikusumma 20,00 20,00 20,00 20,00 20,00
Keskkonnasõbraliku majandamise Minimaalne kavandatud 20,00 20,00 20,00 20,00 20,00
toetus: mahepõllumajanduslikult ühikusumma
kasvatatud põllukülvikorras olevad
kultuurid, rohumaa või Maksimaalne kavandatud 26,00 26,00 26,00 26,00 26,00
põldtunnustatud heinaseemnepõllud ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 80 000,00 80 000,00 80 000,00 80 000,00 80 000,00
Kavandatud väljund × kavandatud 1 600 000,00 1 600 000,00 1 600 000,00 1 600 000,00 1 600 000,00 8 000 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK1.3 - ÜS ÖK1.3 - Kavandatud ühikusumma 230,00 230,00 230,00 230,00 230,00
Keskkonnasõbraliku majandamise Minimaalne kavandatud 230,00 230,00 230,00 230,00 230,00
toetus: köögivili, maasikas, puuvilja- ühikusumma
ja marjakultuurid
Maksimaalne kavandatud 254,00 254,00 254,00 254,00 254,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 1 300,00 1 500,00 1 600,00 1 700,00 1 800,00
Kavandatud väljund × kavandatud 299 000,00 345 000,00 368 000,00 391 000,00 414 000,00 1 817 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK1.4 - ÜS ÖK1.4 - Kavandatud ühikusumma 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
Keskkonnasõbraliku majandamise Minimaalne kavandatud 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
toetus: mahepõllumajanduslikult ühikusumma
kasvatatud köögivili, maasikas,
ravim- ja maitsetaimed, puuvilja- ja Maksimaalne kavandatud 70,00 70,00 70,00 70,00 70,00
marjakultuurid ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 1 500,00 1 700,00 1 800,00 1 900,00 2 000,00
Kavandatud väljund × kavandatud 75 000,00 85 000,00 90 000,00 95 000,00 100 000,00 445 000,00
ühikusumma
ET 230 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS ÖK1.5 - ÜS ÖK1.5 - Kavandatud ühikusumma 150,00 150,00 150,00 150,00 150,00
Keskkonnasõbraliku majandamise Minimaalne kavandatud 150,00 150,00 150,00 150,00 150,00
lisatoetus aiakultuuride kasvatajatele ühikusumma
orgaanilise multši eest
Maksimaalne kavandatud 151,00 151,00 151,00 151,00 151,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 200,00 250,00 300,00 350,00 400,00
Kavandatud väljund × kavandatud 30 000,00 37 500,00 45 000,00 52 500,00 60 000,00 225 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK1.6 - ÜS ÖK1.6 - Kavandatud ühikusumma 110,00 110,00 110,00 110,00 110,00
Keskkonnasõbraliku majandamise Minimaalne kavandatud 110,00 110,00 110,00 110,00 110,00
lisatoetus köögivilja kasvatajatele ühikusumma
haljasväetise kasvatamise eest
Maksimaalne kavandatud 154,00 154,00 154,00 154,00 154,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 220,00 270,00 300,00 350,00 380,00
Kavandatud väljund × kavandatud 24 200,00 29 700,00 33 000,00 38 500,00 41 800,00 167 200,00
ühikusumma
ÜS ÖK1.7 - ÜS ÖK1.7 - Kavandatud ühikusumma 340,00 340,00 340,00 340,00 340,00
Keskkonnasõbraliku majandamise Minimaalne kavandatud 340,00 340,00 340,00 340,00 340,00
lisatoetus mitmeliigilistele väikestele ühikusumma
põldudele
Maksimaalne kavandatud 476,00 476,00 476,00 476,00 476,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 100,00 115,00 120,00 123,00 130,00
Kavandatud väljund × kavandatud 34 000,00 39 100,00 40 800,00 41 820,00 44 200,00 199 920,00
ühikusumma
ÜS ÖK1.8 - ÜS ÖK1.8 - Kavandatud ühikusumma 0,00 60,00 60,00 60,00 60,00
Keskkonnasõbraliku majandamise Minimaalne kavandatud 0,00 60,00 60,00 60,00 60,00
lisatoetus vahekultuuride ühikusumma
kasvatamise eest
Maksimaalne kavandatud 0,00 84,00 84,00 84,00 84,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 0,00 15 000,00 20 000,00 25 000,00 30 000,00
Kavandatud väljund × kavandatud 0,00 900 000,00 1 200 000,00 1 500 000,00 1 800 000,00 5 400 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK1.9 - ÜS ÖK1.9 - Kavandatud ühikusumma 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
ET 231 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
Keskkonnasõbraliku majandamise Minimaalne kavandatud 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
lisatoetus happeliste muldade ühikusumma
lupjamiseks Maksimaalne kavandatud 70,00 70,00 70,00 70,00 70,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 36 907,20 36 907,20 36 907,20 36 907,20 36 907,20
Kavandatud väljund × kavandatud 1 845 360,00 1 845 360,00 1 845 360,00 1 845 360,00 1 845 360,00 9 226 800,00
ühikusumma
KOKKU Summa:
0,00
O.8 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Maksimaalne:
0,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
28 295 560,00 28 726 110,00 29 113 400,00 29 518 870,00 29 871 260,00 145 525 200,00
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise
kasutamise nõude täitmiseks 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 232 ET
ÖK2 - Kliima- ja keskkonnakava: mahepõllumajanduse ökokava
Sekkumise kood (liikmesriik) ÖK2
Sekkumise nimetus Kliima- ja keskkonnakava: mahepõllumajanduse ökokava
Sekkumise liik Eco-scheme(31) – Kliima-, keskkonna- ja loomade heaolu
kavad / Artikli 31 lõike 7 punkt b – hüvitav toetus
Ühine väljundnäitaja O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või loomühikute arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste
vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
SO5 Edendada kestlikku arengut ja selliste loodusvarade tõhusat majandamist nagu vesi, muld ja õhk, muu hulgas
kemikaalidest sõltuvuse vähendamisega
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
SO9 Parandada liidu põllumajanduse reageerimist ühiskonna ootustele toidu ja tervise osas, siia alla kuuluvad nii kestlikul viisil
toodetud kvaliteetne, ohutu ja täisväärtuslik toit, toidujäätmete tekke vähendamine kui ka loomade heaolu ja võitlus
antimikroobikumiresistentsuse vastu
ÜPP TEGEVUSVALDKONNA kood + kirjeldus
AOA-B kliimamuutustega kohanemine, sealhulgas meetmed toidutootmissüsteemide vastupanuvõime ning loomade ja taimede
mitmekesisuse parandamiseks, et suurendada vastupanuvõimet haigustele ja kliimamuutustele
AOA-E elurikkuse kaitse, elupaikade või liikide säilitamine ja taastamine, sealhulgas maastikuelementide või tootmisega
mitteseotud alade säilitamine ja loomine
AOA-F meetmed pestitsiidide, eriti inimeste tervisele või keskkonnale ohtu kujutavate pestitsiidide säästvaks ja vähendatud
kasutamiseks
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Aidata kaasa pinna- ja
põhjavett säästvate
V5.1 1 Jah
põllumajanduspraktikate
kasutamisele
Õhusaasteainete heitkoguste
vähendamise programmist
V5.5 1 Jah
tulenevate nõuete ja meetmete
rakendamine
V5.6 Mullaviljakuse säilitamine 1 Jah
Mahepõllumajandusmaa ja
keskkonnameetmetega
V6.1 1 Jah
hõlmatud maa osakaalu
hoidmine ja suurendamine
Elurikkust soodustavate
majandamispraktikate
V6.2 1 Jah
kasutamise ja kasutuselevõtu
toetamine
Soodustada veekogumeid
V6.6 säästvaid 2 Jah
põllumajanduspraktikaid
4 Tulemusnäitaja(d)
ET 233 ET
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.14 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, mille eesmärk on vähendada heitkoguseid
või säilitada süsiniku säilitamine või seda parandada (sealhulgas püsirohumaa, püsiva taimkattega püsikultuurid,
põllumajandusmaa märg- ja turbaalal)
R.19 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega soodustatakse mulla
majandamist, et parandada mulla kvaliteeti ja elustikku (nt mullaharimise vähendamine, põllumajanduskultuuridest taimkate,
külvikord, sealhulgas liblikõieliste kultuuridega)
R.21 Veekogude kvaliteedi parandamise toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.24 Kasutatava põllumaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud erikohustustega, millega tagada pestitsiidide säästev kasutamine
eesmärgiga vähendada pestitsiididega kaasnevaid riske ja mõju, näiteks pestitsiidide leket
R.29 Mahepõllumajanduse jaoks ühise põllumajanduspoliitika raames toetatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal, sh jaotus
korrashoiu ja ümberkujundamise vahel
R.31 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega toetatakse elurikkuse säilitamist
või taastamist, sealhulgas suure loodusväärtusega põllumajandustavad
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Mahepõllumajanduse ökokava on sekkumisliigi „Kliima-, keskkonna- ja loomade heaolu kavad“ kohane
sekkumine, mille raames võetakse 1-aastane mahepõllumajandusega tegelemise kohustus.
Toetust antakse mahepõllumajandusele üleminekut alustavatele ja mahepõllumajandusega tegelevatele
ettevõtjatele ning toetuse maksmise aluseks on nende mahepõllumajanduslikus kasutuses oleva
põllumajandusmaa pind.
Mahepõllumajandusele ülemineku toetust antakse kuni kolmel esimesel üleminekuaastal taotlejale, kes on
esitanud mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustamise taotluse ning kelle maa ei ole
mahepõllumajandusele üleminekuaega läbinud.
Ökokavaga seotud kohustuste kirjeldus
Toetuse nõuded
Toetuse saaja täidab kogu kohustuseaasta kestel mahepõllumajanduslikul maal mahepõllumajandusliku
taimekasvatuse nõudeid.
Mahepõllumajandusele ülemineku toetuse taotleja või tema esindaja, kes tegeleb taotleja
põllumajanduslikus majapidamises mahepõllumajandusliku tootmisega, peab esmakordse toetuse
taotlemise aasta 1. novembriks olema osalenud vähemalt kahel mahepõllumajandusliku tootmise
algkoolitusel.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
Toetusesaaja
Mahepõllumajandusele üleminekut alustavad ja mahepõllumajandusega tegelevad
põllumajandusettevõtjad.
Toetuskõlblikkuse tingimused
·Toetuse saaja on FIE või juriidiline isik, kes tegeleb põllumajandustootmisega ja kelle ettevõte on
mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud või kes on esitanud ettevõtte tunnustamise taotluse.
·Taotlejal peab olema vähemalt 1 ha põllumajandusmaad.
·Taotleja täidab tingimuslikkuse nõudeid.
·Mahepõllumajandusele ülemineku toetust antakse kahel esimesel üleminekuaastal taotlejale, kes on
mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud või on esitanud tunnustamise taotluse ning kelle maa ei
ole mahepõllumajandusele üleminekuaega läbinud.
·Mahepõllumajandusele ülemineku toetust antakse kolmel esimesel üleminekuaastal taotlejale, kes
kasvatab üksnes puuvilja- või marjakultuure ning kes on mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud
ET 234 ET
või on esitanud tunnustamise taotluse ning kelle maa ei ole mahepõllumajandusele üleminekuaega
läbinud.
·Mahepõllumajandusele ülemineku toetuse saaja ei ole eelnenud kalendriaastatel saanud
mahepõllumajanduse toetust.
·Mahepõllumajandusele ülemineku toetuse saajal võib olla kuni 20% mahepõllumajandusele
üleminekuaja läbinud maid.
·Taotleja võib lisaks mahepõllumajanduse ökokavale taotleda toetust ka teistest ökokavadest, võtta
keskkonnasõbraliku majandamise või teiste keskkonnasõbralike praktikate järgimise kohustuse.
·Mahepõllumajanduse ökokava toetust ei anta maa kohta, mille kohta antakse mesilaste korjeala toetust.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Toetuse saaja kannab veeseaduse alusel peetavasse põlluraamatusse andmed kõikide kohustuseaasta
jooksul põllumajandusmaal tehtud tegevuste kohta.
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos ökokavaga (selgitage, kuidas ökokava läheb kaugemale
lähtetasemest, eelkõige KMNi ja riigisiseste standardite puhul)
Toetuse saaja täidab oma põllumajanduslikus tegevuses ja kogu põllumajandusliku majapidamise maal
kohustuslikke majandamisnõudeid ning maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise
nõudeid.
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Toetust antakse mahepõllumajanduslikus kasutuses oleva põllumajandusmaa, sealhulgas rohumaa, kus
peetakse vähemalt 0,2 loomühikule vastaval hulgal mahepõllumajanduslikke loomi hektari kohta.
Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse valdkonnas tunnustatud taotlejale, kellel on vähemalt 5
mahepõllumajanduslikult peetavat mesilasperet, antakse toetust kokku kuni 1 hektari rohumaa kohta ilma,
et selle rohumaa hektari kohta peetakse vähemalt 0,2 loomühikule vastaval hulgal
mahepõllumajanduslikke loomi. Toetusega hüvitatakse mahepõllumajandusliku tootmise nõuete
täitmisega kaasnevad lisakulutused ja saamata jäänud tulu osaliselt.
Toetust ei anta põllumajandusmaa kohta, mida hoitakse mustkesas või söödis.
Ühikumäära grupid
• Põllukülvikorras olevad kultuurid: teravili, kaunvili, õli- ja kiukultuurid, rühvelkultuurid, v.a kartul,
muud tehnilised kultuurid, kuni 3-aastane külvikorras olev rohumaa ja heinaseemnepõllud.
• Kartul, ravim- ja maitsetaimed, puuvilja- ja marjakultuurid.
• Köögivili.
• Rohumaa, mille hektari kohta peetakse vähemalt 0,2 loomühikut või taotlejal on vähemalt 5
mahepõllumajanduslikult peetavat mesilasperet.
• Sertifitseeritud maheseemne või mahepõllumajandusliku heterogeense paljundusmaterjaliga külvatud
põldude toetus on 20% kõrgem.
Mahepõllumajanduse ökokava ühikusummade arvutamisel on võetud arvesse mahepõllumajanduse nõuete
täitmisega seotud lisakulutused ja saamata jäänud tulu. Lisakulutustest moodustavad olulisema osa
masinatööd, maheseemne kallim hind võrreldes tavaseemnega, ning liblikõieliste kasutamise nõue
külvikorras. Saamata jäänud tulu tuleneb eelkõige mahetootmise madalamast saagikusest.
ET 235 ET
Mahepõllumajandusele ülemineku ajal tuleb täita mahepõllumajanduse nõudeid, aga toodangut
mahepõllumajandusele viitava märgistusega veel turustada ei saa, seetõttu on saamata jäänud tulu suurem.
Sellest tulenevalt on üleminekuajal toetuse ühikumäär 10% võrra kõrgem.
Põllukülvikorras olevate kultuuride kasvatamise lisakulud ja saamata jäänud tulu seoses
mahepõllumajanduse nõuete täitmisega on kokku 182 eurot hektari kohta aastas, millest kompenseeritakse
132–182 eurot.
Kartuli, ravim- ja maitsetaimede ning puuvilja- ja marjakultuuride kasvatamise lisakulud ja saamata
jäänud tulu seoses mahepõllumajanduse nõuete täitmisega on kokku 500 eurot hektari kohta aastas,
millest kompenseeritakse 300–420 eurot.
Köögivilja kasvatamise lisakulud ja saamata jäänud tulu seoses mahepõllumajanduse nõuete täitmisega on
kokku 1150 eurot hektari kohta aastas, millest kompenseeritakse 800–1120 eurot.
Rohumaa, mille hektari kohta peetakse vähemalt 0,2 loomühikut loomi või taotlejal on vähemalt 5
mahepõllumajanduslikult peetavat mesilasperet, lisakulud ja saamata jäänud tulu seoses
mahepõllumajanduse nõuete täitmisega on kokku 151 eurot hektari kohta aastas, millest kompenseeritakse
25–35 eurot.
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Ei kohaldata
9 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Roheline kast (WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12). Toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja
sisenditega seotud tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutuste või saamata jäänud tuluga.
ET 236 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Kavandatud ühikusumma liik Piirkond või piirkonnad Tulemusnäitaja(d)
ÜS ÖK2.1 - Põllukülvikorras olevad kultuurid Ühtne R.14; R.19; R.21; R.29
ÜS ÖK2.2 - Kartul, ravim- ja maitsetaimed, puuvilja- ja marjakultuurid Ühtne R.14; R.19; R.21; R.29
ÜS ÖK2.3 - Köögivili Ühtne R.14; R.19; R.21; R.29
ÜS ÖK2.4 - Rohumaa, mille hektari kohta peetakse vähemalt 0,2 loomühikut Ühtne R.14; R.19; R.21; R.29
ÜS ÖK2.5 - Üleminek: põllukülvikorras olevad kultuurid Ühtne R.14; R.19; R.21; R.29
ÜS ÖK2.6 - Üleminek: kartul, ravim- ja maitsetaimed, puuvilja- ja marjakultuurid Ühtne R.14; R.19; R.21; R.29
ÜS ÖK2.7 - Üleminek: köögivili Ühtne R.14; R.19; R.21; R.29
ÜS ÖK2.8 - Üleminek: rohumaa, mille hektari kohta peetakse vähemalt 0,2 loomühikut Ühtne R.14; R.19; R.21; R.29
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜS ÖK2.1 - Põllukülvikorras olevad kultuurid
Toodud eelpool
ÜS ÖK2.2 - Kartul, ravim- ja maitsetaimed, puuvilja- ja marjakultuurid
Toodud eelpool
ÜS ÖK2.3 - Köögivili
Toodud eelpool
ÜS ÖK2.4 - Rohumaa, mille hektari kohta peetakse vähemalt 0,2 loomühikut
Toodud eelpool
ÜS ÖK2.5 - Üleminek: põllukülvikorras olevad kultuurid
Toodud eelpool
ÜS ÖK2.6 - Üleminek: kartul, ravim- ja maitsetaimed, puuvilja- ja marjakultuurid
Toodud eelpool
ÜS ÖK2.7 - Üleminek: köögivili
Toodud eelpool
ÜS ÖK2.8 - Üleminek: rohumaa, mille hektari kohta peetakse vähemalt 0,2 loomühikut
Toodud eelpool
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
ET 237 ET
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS ÖK2.1 - Põllukülvikorras olevad Kavandatud ühikusumma 132,00 132,00 132,00 132,00 132,00
kultuurid Minimaalne kavandatud 132,00 132,00 132,00 132,00 132,00
ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 182,00 182,00 182,00 182,00 182,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 100 000,00 105 000,00 110 000,00 115 000,00 120 000,00
Kavandatud väljund × kavandatud 13 200 000,00 13 860 000,00 14 520 000,00 15 180 000,00 15 840 000,00 72 600 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK2.2 - Kartul, ravim- ja Kavandatud ühikusumma 300,00 300,00 300,00 300,00 300,00
maitsetaimed, puuvilja- ja Minimaalne kavandatud 300,00 300,00 300,00 300,00 300,00
marjakultuurid ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 420,00 420,00 420,00 420,00 420,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 4 300,00 4 350,00 4 400,00 4 450,00 4 600,00
Kavandatud väljund × kavandatud 1 290 000,00 1 305 000,00 1 320 000,00 1 335 000,00 1 380 000,00 6 630 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK2.3 - Köögivili Kavandatud ühikusumma 800,00 800,00 800,00 800,00 800,00
Minimaalne kavandatud 800,00 800,00 800,00 800,00 800,00
ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 1 120,00 1 120,00 1 120,00 1 120,00 1 120,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 200,00 250,00 300,00 350,00 400,00
Kavandatud väljund × kavandatud 160 000,00 200 000,00 240 000,00 280 000,00 320 000,00 1 200 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK2.4 - Rohumaa, mille hektari Kavandatud ühikusumma 25,00 25,00 25,00 25,00 25,00
kohta peetakse vähemalt 0,2 Minimaalne kavandatud 25,00 25,00 25,00 25,00 25,00
loomühikut ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 35,00 35,00 35,00 35,00 35,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 75 500,00 80 400,00 85 300,00 90 200,00 95 500,00
Kavandatud väljund × kavandatud 1 887 500,00 2 010 000,00 2 132 500,00 2 255 000,00 2 387 500,00 10 672 500,00
ühikusumma
ÜS ÖK2.5 - Üleminek: Kavandatud ühikusumma 146,00 146,00 146,00 146,00 146,00
põllukülvikorras olevad kultuurid Minimaalne kavandatud 146,00 146,00 146,00 146,00 146,00
ühikusumma
ET 238 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
Maksimaalne kavandatud 182,00 182,00 182,00 182,00 182,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 4 800,00 4 800,00 4 800,00 4 800,00 4 800,00
Kavandatud väljund × kavandatud 700 800,00 700 800,00 700 800,00 700 800,00 700 800,00 3 504 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK2.6 - Üleminek: kartul, ravim- Kavandatud ühikusumma 330,00 330,00 330,00 330,00 330,00
ja maitsetaimed, puuvilja- ja Minimaalne kavandatud 330,00 330,00 330,00 330,00 330,00
marjakultuurid ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 462,00 462,00 462,00 462,00 462,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 150,00 150,00 150,00 150,00 150,00
Kavandatud väljund × kavandatud 49 500,00 49 500,00 49 500,00 49 500,00 49 500,00 247 500,00
ühikusumma
ÜS ÖK2.7 - Üleminek: köögivili Kavandatud ühikusumma 880,00 880,00 880,00 880,00 880,00
Minimaalne kavandatud 880,00 880,00 880,00 880,00 880,00
ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 1 150,00 1 150,00 1 150,00 1 150,00 1 150,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
Kavandatud väljund × kavandatud 44 000,00 44 000,00 44 000,00 44 000,00 44 000,00 220 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK2.8 - Üleminek: rohumaa, Kavandatud ühikusumma 27,00 27,00 27,00 27,00 27,00
mille hektari kohta peetakse Minimaalne kavandatud 27,00 27,00 27,00 27,00 27,00
vähemalt 0,2 loomühikut ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 38,00 38,00 38,00 38,00 38,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 5 000,00 5 000,00 5 000,00 5 000,00 5 000,00
Kavandatud väljund × kavandatud 135 000,00 135 000,00 135 000,00 135 000,00 135 000,00 675 000,00
ühikusumma
KOKKU Summa:
0,00
O.8 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00
Maksimaalne:
0,00
ET 239 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
16 900 000,00 17 800 000,00 18 600 000,00 19 400 000,00 20 300 000,00 93 000 000,00
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise
kasutamise nõude täitmiseks 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 240 ET
ÖK3 - Kliima- ja keskkonnakava: ökoalad
Sekkumise kood (liikmesriik) ÖK3
Sekkumise nimetus Kliima- ja keskkonnakava: ökoalad
Sekkumise liik Eco-scheme(31) – Kliima-, keskkonna- ja loomade heaolu
kavad / Artikli 31 lõike 7 punkt b – hüvitav toetus
Ühine väljundnäitaja O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või loomühikute arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste
vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
SO5 Edendada kestlikku arengut ja selliste loodusvarade tõhusat majandamist nagu vesi, muld ja õhk, muu hulgas
kemikaalidest sõltuvuse vähendamisega
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
ÜPP TEGEVUSVALDKONNA kood + kirjeldus
AOA-A kliimamuutuste leevendamine, sealhulgas põllumajanduslikest võtetest ja tavadest tulenevate kasvuhoonegaaside
heitkoguste vähendamine, samuti olemasoleva süsinikuvaramu säilitamine ja süsiniku sidususe suurendamine
AOA-C veekvaliteedi kaitse või parandamine ja veeressurssidele avaldatava surve vähendamine
AOA-E elurikkuse kaitse, elupaikade või liikide säilitamine ja taastamine, sealhulgas maastikuelementide või tootmisega
mitteseotud alade säilitamine ja loomine
AOA-F meetmed pestitsiidide, eriti inimeste tervisele või keskkonnale ohtu kujutavate pestitsiidide säästvaks ja vähendatud
kasutamiseks
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Suurendada süsiniku sidumist
muldades, kaitsta muldade
V4.3 1 Jah
orgaanilise süsiniku varusid ja
pöörata suure
Aidata kaasa pinna- ja
põhjavett säästvate
V5.1 1 Jah
põllumajanduspraktikate
kasutamisele
V5.6 Mullaviljakuse säilitamine 1 Jah
Elurikkust soodustavate
majandamispraktikate
V6.2 1 Jah
kasutamise ja kasutuselevõtu
toetamine
Kompenseerida elurikkust
säästvaid tehnoloogiaid,
V6.3 2 Jah
maastikuelementide rajamist,
karjatamist
Soodustada veekogumeid
V6.6 säästvaid 2 Jah
põllumajanduspraktikaid
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
ET 241 ET
kuvatakse paksus kirjas
R.14 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, mille eesmärk on vähendada heitkoguseid
või säilitada süsiniku säilitamine või seda parandada (sealhulgas püsirohumaa, püsiva taimkattega püsikultuurid,
põllumajandusmaa märg- ja turbaalal)
R.19 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega soodustatakse mulla
majandamist, et parandada mulla kvaliteeti ja elustikku (nt mullaharimise vähendamine, põllumajanduskultuuridest taimkate,
külvikord, sealhulgas liblikõieliste kultuuridega)
R.21 Veekogude kvaliteedi parandamise toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.22 Toitainete parema haldamise toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.24 Kasutatava põllumaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud erikohustustega, millega tagada pestitsiidide säästev kasutamine
eesmärgiga vähendada pestitsiididega kaasnevaid riske ja mõju, näiteks pestitsiidide leket
R.31 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega toetatakse elurikkuse säilitamist
või taastamist, sealhulgas suure loodusväärtusega põllumajandustavad
R.34 Maastikuelementide, sealhulgas hekkide ja puude jaoks ette nähtud toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava
põllumajandusmaa osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Ei kohaldu
Ökokavaga seotud kohustuste kirjeldus
Toetuse nõuded:
1) Taotlejal, kes taotleb ökoalade toetust Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2115 artikli
31 kohaselt ning täidab sama määruse lisas 3 sätestatud tingimuslikkuse süsteemi maa heas
põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise (edaspidi HPK) raames ette nähtud nõudeid, on võimalus
valida järgmise kahe ökoala praktika vahel:
·taotleja peab määratlema oma põllumajandusliku majapidamise toetusõiguslikust põllumaast vähemalt
4% HPK 8 raames ette nähtud tootmisest kõrvale jäetud maa-alasid ja maastikuelemente ning vähemalt
6% ökoalasid. Ökoalana võib määratleda sööti jäetud maa või haljaskesa või 6–12 meetri laiuse
rohumaariba aluse maa või tingimuslikkuse süsteemi (edaspidi HPK 8) raames säilitatava
maastikuelemendi aluse maa või lämmastikku siduvate põllumajanduskultuuride kasvualad;
·taotleja peab määratlema oma põllumajandusliku majapidamise toetusõiguslikust põllumaast vähemalt
3% HPK 8 raames ette nähtud tootmisest kõrvale jäetud maa-alasid ja/või maastikuelemente ning
vähemalt 7% ökoalasid. Ökoalana võib määratleda sööti jäetud maa või haljaskesa või 6-12 meetri laiuse
rohumaariba aluse maa või HPK 8 raames säilitatava maastikuelemendi aluse maa.
2) Kui taotleja määratleb sööti jäetud maa, haljaskesa, 6–12 meetri laiuse rohumaariba aluse maa või
maastikuelemendi aluse maa, ei ole seal lubatud põllumajanduslik tegevus kuni taotluse esitamise aasta
25. juulini. Kui taliviljale eelneb haljaskesa, võib haljaskesa niita ja hekseldada enne 26. juulit.
3) Ökoalana määratletud säilitatavaks maastikuelemendiks loetakse põllusaar, metsasiil, puude rida, hekk,
kraav ning kiviaed, mis on määratletud HPK 8 raames.
4) Rohumaariba on olemasolev või rajatav 6–12 meetri laiune rohumaariba, millel kasvavad looduslikud
rohttaimed või erinevad rohumaakultuurid. Rohumaariba ei tohi moodustada põllu pindalast üle 30
protsendi. Rohumaariba ei tohi rajada rohumaale ega sööti jäetud maale.
5) Sööti jäetud maa ja rohumaariba aluse maa puhul, mis on määratletud kohustuseaastal ökoalana, katkeb
selleks kalendriaastaks püsirohumaaks muutumise arvestus.
6) Kui taotleja määratleb ökoalana lämmastikku siduva põllumajanduskultuuri kasvuala, on seal lubatud
põllumajanduslik tegevus järgmistel tingimustel:
· põllumaad ei hekseldata kuni 25. juulini;
· talivilja kasvatamise korral on see külvatud hiljemalt 15. oktoobril;
· põllumaad, millel ei kasvatata talivilja, ei künta sisse enne 15. oktoobrit ega kasutata seal muid taimikut
kahjustavaid mullaharimisviise.
7) ökoaladel kehtib taimekaitsevahendite kasutamise keeld.
ET 242 ET
Taotleja peab täitma tingimuslikkuse süsteemi raames ette nähtud HPK 8 standardi alusel kehtestatud
baasnõudeid ning järgima baasnõude täitmiseks ette nähtud tingimusi ja lävendeid.
Täpsemad tingimused sätestatakse vajadusel siseriiklikus õigusaktis (nt loetelu lämmastikku siduvatest
põllumajanduskultuuridest või rohumaaribade täpsem määratlus jne).
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
Toetusesaaja
Toetust saavad taotlejad, kes vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklis 3 viidatud põllumajandustootja ja artiklis 4 viidatud aktiivse põllumajandustootja mõistete
tingimustele.
Toetuskõlblikkuse tingimused
· Potentsiaalsed toetusesaajad on põllumajandusega tegelevad isikud, kes on õigustatud saama
põhisissetulekutoetust.
·Toetusega hõlmatud maa peab asuma põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registris ning vastama
toetusõigusliku põllumajandusmaa põhitingimustele.
·Taotleja peab kasutama vähemalt ühte hektarit põllumajandusmaad ning vastama põhisissetulekutoetuse
saamise minimaalsetele tingimustele.
·Taotleja peab täitma Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 III lisas kehtestatud
tingimuslikkuse süsteemi nõudeid.
·Lämmastikku siduvate põllumajanduskultuuride kasvuala on põllumaa, mis vastab järgmistele
tingimustele:
1) põllumaal kasvab kas esparsett (Onobrychis Mill.), ristik (Trifolium spp.), lutsern (Medicago
sativa, Medicago L.), mesikas (Melilotus Mill.), nõiahammas (Lotus corniculatus), vikk (Vicia spp.),
hernes (Pisum spp.), aeduba (Phaseolus spp., vigna spp.), põlduba (Vicia faba) või sojauba (Glycine
max L.) (edaspidi lämmastikku siduv põllumajanduskultuur);
2) lämmastikku siduv põllumajanduskultuur kasvab põllumaal puhaskultuurina või segus teiste
põllumajanduskultuuridega, kui lämmastikku siduva põllumajanduskultuuri osakaal taimikus on üle
50 protsendi;
3) põllumaa ei asu veeseaduse §-s 118 sätestatud veekaitsevööndis.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Tootmisega mitteseotud maa-alade või objektide all asuva
põllumajandusmaa minimaalne osakaal. Vähemalt 4 %
põllumaast põllumajandusettevõtete tasandil on tootmisega
mitteseotud maa-alade või objektide, sealhulgas kesa all. Kui
põllumajandustootja kohustub tõhustatud ökokava alusel
panema vähemalt 7 % oma põllumaast tootmisega mitteseotud
GAEC08 maa-alade või objektide, sealhulgas kesa alla kooskõlas
artikli 28 lõikega 5a, on käesoleva HPK standardi täitmisega
seotud osa suurus piiratud 3 %ga. Vähemalt 7 % põllumaast
põllumajandusettevõtte tasandil, kui see hõlmab ka
püüdekultuure või lämmastikku siduvaid kultuure, haritakse
taimekaitsevahendeid kasutamata, sellest 3 % on kesa või
tootmisega mitteseotud objektide all. Liikmesriigid peaksid
ET 243 ET
kasutama püüdekultuuride puhul kaalutegurit 0,3.
Maastikuelementide säilitamine. Keeld lõigata hekke ja puid
lindude pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal. Meetmed
invasiivsete taimeliikide vältimiseks (lisavõimalus)
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Antud sekkumine on eelkõige seotud HPK 8 baasnõudega.
Ökoaladel kehtib taimekaitsevahendite kasutamise keeld.
HPK 8 - Haritava maa minimaalne osakaal, mis on ette nähtud mittetootlikele aladele ja elementidele,
maastikuelementide säilitamine ning hekkide ja puude lõikamise keeld lindude pesitsus- ja
kasvuperioodil.
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos ökokavaga (selgitage, kuidas ökokava läheb kaugemale
lähtetasemest, eelkõige KMNi ja riigisiseste standardite puhul)
Ökoalade sekkumine näeb ette kõrgema lävendi kohaldamist võrreldes HPK 8 baasnõudes sätestatud
variantidest. Täpsemalt nõutakse ökokavade raames ökoalade sekkumises vähemalt 10% ökoalade
määratlemist, mille hulka arvatakse lisaks HPK 8 raames määratletud tootmisest kõrvale jäetud maa-alad
ja maastikuelemendid. Seega võivad ökoalad koosneda HPK 8 baasnõudega kattuvatest tootmisest kõrvale
jäetud maa-aladest ja säilitatavatest maastikuelementidest.
Sõltuvalt HPK 8 baasnõude valikuvariantidest ning seatud tingimustest, peab taotleja arvestama ökoalade
taotlemisel, millised ökoalad (sealhulgas tootmisest kõrvale jäetud maa-alad ja -elemendid) ja lävendid on
sobilikud baasnõude täitmiseks. Näiteks HPK 8 baasnõude 2 variandi puhul, ei ole võimalik taotlejal
nõude täitmiseks kasvatada lämmastikku siduvaid põllumajanduskultuure.
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Baasmakse
Ökoala sekkumise toetust makstakse taotlejale kogu majapidamise toetusõiguslike põllumaa hektarite
kohta, ühikumääraga 10 €/ha, olenemata sellest, millised ökoalad on lävendi täitmiseks valitud.
Lisamakse
Ökoalale, mis on määratletud rohumaaribana, makstakse täiendavat toetust rohumaariba aluse pindala
ulatuses ühikumääraga 40 €/ha.
Ökoalale, mis on määratletud HPK 8 raames säilitatava maastikuelemendina, makstakse täiendavalt
toetust maastikuelemendi aluse pindala ulatuses ühikumääraga 150 €/ha.
Saamata jäänud tulul ja lisakulul põhinevad ühikumäära arvutused (baas- ja lisamakse ) hektari kohta on
koostanud Põllumajandusuuringute Keskus. Toetust antakse põllumaa ja maastikuelementide aluse maa
ökoalana määratlemise ja tootmisest kõrvale jätmise eest toetuse taotlemise kalendriaasta jooksul. Toetust
makstakse taotleja kogu toetusõiguslike põllumaa hektarite kohta ning lisaks makstakse täiendavalt
rohumaaribade ja maastikuelementide aluse pindala ulatuses, mis on määratletud ökoalana. Ühikumäära
arvestamise aluseks on võetud HPK 8 baastase, maha on arvatud 5%, millega kaetakse ära HPK 8
baasnõude täitmiseks vajaminev osa. Seetõttu on ühikumäära kujunemisel sellega arvestatud, et vältida
topeltrahastamist. Ökoalana määratletud rohumaariba ja maastikuelemendi aluse maa kohta antakse
toetust maksimaalselt sellise pindala ulatuses, mis moodustab taotleja põllumajandusliku majapidamise
põllumaa ja maastikuelementide aluse maa pindalast kokku kuni 10%. Juhul kui tekib vajadus
toetusmeetme esimese aasta rakendamise tulemuste põhjal maksimaalset lävendit tõsta, et veel enam
innustada taotlejaid tootmisest kõrvale jäetud maa-alasid ja maastikuelemente ökolana määratleda, siis
tehakse seda alates 2024. aastast.
Baasmakse ühikumäära kujunemisel on lähtutud sellest, et ökoalaks määratletud sööti jäetud maal ning
lämmastikku siduvate põllumajanduskultuuridega alade kompenseerimisel moodustavad saamata jäänud
tulud ja lisakulud kokku (21,30€/ha/a), millest toetusega kompenseeritakse ligikaudu 70%.
ET 244 ET
Rohumaaribade lisamakse kompenseerimisel moodustavad lisakulud kokku (43€/ha/a), millest toetusega
kompenseeritakse ligikaudu 90%.
Maastikuelementide lisamakse kompenseerimisel moodustavad lisakulud kokku (160,09€/ha/a), millest
toetusega kompenseeritakse ligikaudu 90%. Maastikuelementide ühikumäära arvestamisel on eelduseks
see, et 90% elementidest on juba rajatud ning perioodi lõpuks rajatakse juurde veel ligikaudu 10% (va
kiviaed, hekk, puude rida).
Ühikumäära diferentseerimise ja kõrgema ühikumäära läbi soovime ökoalade sekkumisega soodustada ja
toetada eelkõige rohumaaribasid ja maastikuelemente.
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Ei kohaldata
9 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12, lisamakse - toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja
sisenditega seotud tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutuste või saamata jäänud tuluga.
ET 245 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud Piirkond või
Kavandatud ühikusumma Tulemusnäitaja(d)
ühikusumma liik piirkonnad
ÜS ÖK3.1 - Ökoala sekkumise toetust makstakse taotlejale majapidamise toetusõiguslike põllumaa hektarite kohta Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
tingimusel, kui tema majapidamise toetusõiguslikust põllumaast vähemalt 10% on määratletud ökoalaks R.24; R.31; R.34
ÜS ÖK3.2 - Ökoalale, mis on määratletud rohumaaribana, makstakse täiendavat toetust rohumaariba aluse pindala Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
ulatuses tingimusel, kui vähemalt 10% taotleja majapidamise toetusõiguslikust põllumaast on määratletud ökoalana R.24; R.31; R.34
ÜS ÖK3.3 - Ökoalale, mis on määratletud HPK 8 raames säilitatava maastikuelemendina, makstakse täiendavalt toetust Ühtne R.14; R.19; R.21; R.22;
maastikuelemendi aluse pindala ulatuses tingimusel, kui vähemalt 10% taotleja majapidamise toetusõiguslikust R.24; R.31; R.34
põllumaast on määratletud ökolana
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜS ÖK3.1 - Ökoala sekkumise toetust makstakse taotlejale majapidamise toetusõiguslike põllumaa hektarite kohta tingimusel, kui tema majapidamise
toetusõiguslikust põllumaast vähemalt 10% on määratletud ökoalaks
Toodud eelpool
ÜS ÖK3.2 - Ökoalale, mis on määratletud rohumaaribana, makstakse täiendavat toetust rohumaariba aluse pindala ulatuses tingimusel, kui vähemalt 10%
taotleja majapidamise toetusõiguslikust põllumaast on määratletud ökoalana
Toodud eelpool
ÜS ÖK3.3 - Ökoalale, mis on määratletud HPK 8 raames säilitatava maastikuelemendina, makstakse täiendavalt toetust maastikuelemendi aluse pindala
ulatuses tingimusel, kui vähemalt 10% taotleja majapidamise toetusõiguslikust põllumaast on määratletud ökolana
Toodud eelpool
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS ÖK3.1 - Ökoala sekkumise Kavandatud ühikusumma 10,00 10,00 10,00 10,00 10,00
toetust makstakse taotlejale Minimaalne kavandatud 10,00 10,00 10,00 10,00 10,00
majapidamise toetusõiguslike ühikusumma
põllumaa hektarite kohta tingimusel,
kui tema majapidamise Maksimaalne kavandatud 21,00 21,00 21,00 21,00 21,00
toetusõiguslikust põllumaast ühikusumma (eurodes)
vähemalt 10% on määratletud O.8 (ühik: Hektarid) 400 000,00 420 000,00 440 000,00 470 000,00 500 000,00
ökoalaks Kavandatud väljund × kavandatud 4 000 000,00 4 200 000,00 4 400 000,00 4 700 000,00 5 000 000,00 22 300 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK3.2 - Ökoalale, mis on Kavandatud ühikusumma 40,00 40,00 40,00 40,00 40,00
määratletud rohumaaribana, Minimaalne kavandatud 40,00 40,00 40,00 40,00 40,00
ET 246 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
makstakse täiendavat toetust ühikusumma
rohumaariba aluse pindala ulatuses Maksimaalne kavandatud 43,00 43,00 43,00 43,00 43,00
tingimusel, kui vähemalt 10% ühikusumma (eurodes)
taotleja majapidamise
toetusõiguslikust põllumaast on O.8 (ühik: Hektarid) 20 000,00 22 000,00 24 000,00 27 000,00 30 000,00
määratletud ökoalana Kavandatud väljund × kavandatud 800 000,00 880 000,00 960 000,00 1 080 000,00 1 200 000,00 4 920 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK3.3 - Ökoalale, mis on Kavandatud ühikusumma 150,00 150,00 150,00 150,00 150,00
määratletud HPK 8 raames Minimaalne kavandatud 150,00 150,00 150,00 150,00 150,00
säilitatava maastikuelemendina, ühikusumma
makstakse täiendavalt toetust
maastikuelemendi aluse pindala Maksimaalne kavandatud 160,00 160,00 160,00 160,00 160,00
ulatuses tingimusel, kui vähemalt ühikusumma (eurodes)
10% taotleja majapidamise O.8 (ühik: Hektarid) 2 500,00 2 600,00 2 700,00 2 800,00 2 900,00
toetusõiguslikust põllumaast on Kavandatud väljund × kavandatud 375 000,00 390 000,00 405 000,00 420 000,00 435 000,00 2 025 000,00
määratletud ökolana ühikusumma
KOKKU Summa:
2 366 500,00
O.8 (ühik: Hektarid) 422 500,00 444 600,00 466 700,00 499 800,00 532 900,00
Maksimaalne:
532 900,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
5 175 000,00 5 470 000,00 5 765 000,00 6 200 000,00 6 635 000,00 29 245 000,00
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise
kasutamise nõude täitmiseks 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 247 ET
ÖK4 - Kliima- ja keskkonnakava: ökosüsteemiteenuste säilitamine põllumaal
Sekkumise kood (liikmesriik) ÖK4
Sekkumise nimetus Kliima- ja keskkonnakava: ökosüsteemiteenuste säilitamine
põllumaal
Sekkumise liik Eco-scheme(31) – Kliima-, keskkonna- ja loomade heaolu
kavad / Artikli 31 lõike 7 punkt b – hüvitav toetus
Ühine väljundnäitaja O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või loomühikute arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
ÜPP TEGEVUSVALDKONNA kood + kirjeldus
AOA-A kliimamuutuste leevendamine, sealhulgas põllumajanduslikest võtetest ja tavadest tulenevate kasvuhoonegaaside
heitkoguste vähendamine, samuti olemasoleva süsinikuvaramu säilitamine ja süsiniku sidususe suurendamine
AOA-C veekvaliteedi kaitse või parandamine ja veeressurssidele avaldatava surve vähendamine
AOA-E elurikkuse kaitse, elupaikade või liikide säilitamine ja taastamine, sealhulgas maastikuelementide või tootmisega
mitteseotud alade säilitamine ja loomine
AOA-F meetmed pestitsiidide, eriti inimeste tervisele või keskkonnale ohtu kujutavate pestitsiidide säästvaks ja vähendatud
kasutamiseks
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Mahepõllumajandusmaa ja
keskkonnameetmetega
V6.1 1 Jah
hõlmatud maa osakaalu
hoidmine ja suurendamine
Elurikkust soodustavate
majandamispraktikate
V6.2 1 Jah
kasutamise ja kasutuselevõtu
toetamine
Kompenseerida elurikkust
säästvaid tehnoloogiaid,
V6.3 2 Jah
maastikuelementide rajamist,
karjatamist
Soodustada veekogumeid
V6.6 säästvaid 2 Jah
põllumajanduspraktikaid
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.14 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, mille eesmärk on vähendada heitkoguseid
või säilitada süsiniku säilitamine või seda parandada (sealhulgas püsirohumaa, püsiva taimkattega püsikultuurid,
põllumajandusmaa märg- ja turbaalal)
R.19 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega soodustatakse mulla
majandamist, et parandada mulla kvaliteeti ja elustikku (nt mullaharimise vähendamine, põllumajanduskultuuridest taimkate,
külvikord, sealhulgas liblikõieliste kultuuridega)
R.21 Veekogude kvaliteedi parandamise toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
ET 248 ET
R.31 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega toetatakse elurikkuse säilitamist
või taastamist, sealhulgas suure loodusväärtusega põllumajandustavad
R.34 Maastikuelementide, sealhulgas hekkide ja puude jaoks ette nähtud toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava
põllumajandusmaa osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Looduslik kahjuritõrje ehk kahjurite looduslike vaenlaste toetamine on oluline ökosüsteemi teenus, mis
soodustab põllumajandussaaduste tootmist, vähendades taimekahjurite arvukust tootmispõldudel ja nende
poolt saagile tehtavat kahju. Looduslik kahjuritõre võimaldab kasutada põllul vähem pestitsiide ja on
oluline meede integreeritud taimekaitse rakendamisel. Põllumajanduskeskkonna elurikkus on seotud
maastikuelementide ja looduslike alade esinemisega põllumajandusmaastikus. Siiski ei piisa loodusliku
kahjuritõrje teenuse tagamiseks ainult tingimuslikkuse HPK 8-ga kehtestatud maastikuelementide
kohustustest. Seepärast töötati välja sekkumine, mis läheb tingimuslikkuse nõuetest oluliselt kaugemale
ning arvestab lisaks elementidele ja mittetootlikele aladele ka nende raadiuses oleva mõjualaga. Maastiku
lihtsustumine vähendab liigirikkust, loodusliku kahjuritõrje võimalusi ja seeläbi ka saaki. Maastiku
komplekssus ning looduslikud ja poollooduslikud elupaigad suurendavad röövtoiduliste lülijalgsete
(näiteks ämblikulaadsed, jooksiklased, lühitiiblased, parasitoidid) poolt pakutavat looduslikku kahjuritõrje
ökosüsteemi teenust. Maastikuelemendid on toidu-, varje-, pesitsus-, talvitumis- ja elupaigaks kahjurite
looduslike vaenlastele. Mosaiiksel maastikul, kus on suur servatihedus, suureneb ka loodusliku
kahjuritõrje. Ideaalsel juhul võiksid tootmispõllud olla kaetud 90-100% ulatuses bioloogilise kahjuritõrje
ökosüsteemi teenusega. Võrreldes püsirohumaadega on külvikorras olevate põldude majandamine
agrotehniliselt palju intensiivsem ja seetõttu põllud enamasti kasulike organismide esinemist ei toeta.
Analüüsides maastikuelementide ja pärandniitude mõjualade katvust ainult külvikorras olevatel
põllumaadel selgus, et Eestis on keskmiselt 44% külvikorrast olevatest põldudest sellised, mis
maastikuelementidega ei piirne või siis piirnevad väga vähesel määral (maastikuelementide mõjualadega
kaetus >30%) ja vaid 3% sellised, kus maastikuelementide mõjualaga kaetus oli suurem kui 90% (kokku
21409 ha) ning 5,6% selliseid põlde, kus maastikuelementide mõjualadega kaetus ulatus 80–100%,
(kokku 39 000 ha).
Sekkumisega toetatakse mitmekesist põllumajandusmaastikku, maastikuelementide ja looduslike alade
säilitamist eesmärgiga tagada põllumaal põllukahjurite looduslikud vaenlased, kes osutavad looduslikku
kahjuritõrje ökosüsteemi teenust. Parasitoidid ja röövtoidulised lülijalgsed ohjavad olulisel määral
põllumajanduskahjurite arvukust, vähendades seeläbi taimekaitsevahendite kasutamise vajadust. Lisaks
tagavad põllu sees ja ümber olevad looduslikud alad ja maastikuelemendid ka teiste põllumajanduse jaoks
oluliste liigirühmade nagu lindude, tolmeldajate, mullamikroobide jt püsimise ja mitmekesisuse.
Maastikuelementide ja looduslike alade olemasolu põllu sees ja põllu ümber on fundamentaalse
tähtsusega integreeritud taimekaitse rakendamisel.
Loodusliku kahjuritõrje ökosüsteemiteenust võimaldavate maastikuelementide ja looduslike alade
mõjualade ulatused on järgmised:
· lineaarsed maastikuelemendid laiusega >=6 m: mõjuala 35 m;
· pindalalised põllusaared: mõjuala 75 m;
· punktelemendilised põllusaared: mõjuala 35 m;
· väikeveekogud: mõjuala 35 m;
· metsade mõjuala metsa servast: 35 m;
· kiviaiad: mõjuala 35 m;
· poollooduslike niitude (pärandniidud ja väärtuslikud püsirohumaad) olemasolu vahetus läheduses:
mõjuala niidu servast 300 m;
· kraavide puhul, mis on laiemad kui 2 m, arvestatakse mõjuala järgmiselt: kraavi maksimaalne laius
korda 3 jagatud 2. Mõjuala mõjub mõlemale kraavi poolele. Näiteks: kraav on 4 m lai: 4x3/2=6m kraavi
mõlemale poolele;
·looduslikud vooluveekogude rannad ja kaldad on kaitstud vastavalt looduskaitseseadusele ja
veeseadusele (10 m kaldakaitsevöönd), mõjualaks 10+35 m mõlemale poolele.
ET 249 ET
Vastavalt sellele, kas põld on kaetud vähemalt 60% või 90% ulatuses põllukahjurite looduslike vaenlaste
soodustamise ökosüsteemiteenustega, kujuneb ka toetussumma. Sekkumise nõuded lähevad oluliselt
kaugemale kui tingimuslikkuse HPK 8 nõuded, kuna ökosüsteemi teenuste maastikuelementide ja
looduslike alade mõjualade hulk on laiem ja nende esinemist arvestatakse iga põllu põhiselt eraldi, mitte
taotleja kasutuses oleva põllumajandusmaa peale kokku.
Joonisel on näide maastikuelementide mõjualade erinevatest katvustest erineva suurusega tootmispõldudel
mitmekesises põllumajandusmaastikus.
Ökokavaga seotud kohustuste kirjeldus
Toetuse maksmise aluseks on ELME projekti raames (Helm, A., Kull, A., Veromann, E., Remm, L.,
Villoslada, M., Kikas, T., Aosaar, J., Tullus, T., Prangel, E., Linder, M., Otsus, M., Külm, S., Sepp, K.,
2020 (täiend. 2021). Metsa-, soo-, niidu- ja põllumajanduslike ökosüsteemide seisundi ning
ökosüsteemiteenuste baastasemete üleriigilise hindamise ja kaardistamise lõpparuanne. ELME projekt.
Tellija: Keskkonnaagentuur (riigihange nr 198846) välja töötatud andmekiht, mis näitab, kui suures
ulatuses on põllumaa ökosüsteemiteenustega kaetud. Toetuse saamiseks peab olema põld kaetud:
1) vähemalt 60% ulatuses põllukahjurite looduslike vaenlaste soodustamise ökosüsteemiteenustega;
2) vähemalt 90% ulatuses põllukahjurite looduslike vaenlaste soodustamise ökosüsteemiteenustega.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
Toetuse saajad on kõik, kes on õigustatud saama põhisissetulekutoetust. Toetusega hõlmatud põllumaa
peab asuma põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registris. Toetuse maksmise aluseks on andmekiht,
mis näitab, kui suures ulatuses on põllumaa ökosüsteemiteenustega kaetud.
Siseriiklikus rakendusmääruses võib kehtestada nõuete täpsemad tingimused.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
ET 250 ET
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Tootmisega mitteseotud maa-alade või objektide all asuva
põllumajandusmaa minimaalne osakaal. Vähemalt 4 %
põllumaast põllumajandusettevõtete tasandil on tootmisega
mitteseotud maa-alade või objektide, sealhulgas kesa all. Kui
põllumajandustootja kohustub tõhustatud ökokava alusel
panema vähemalt 7 % oma põllumaast tootmisega mitteseotud
maa-alade või objektide, sealhulgas kesa alla kooskõlas
artikli 28 lõikega 5a, on käesoleva HPK standardi täitmisega
GAEC08 seotud osa suurus piiratud 3 %ga. Vähemalt 7 % põllumaast
põllumajandusettevõtte tasandil, kui see hõlmab ka
püüdekultuure või lämmastikku siduvaid kultuure, haritakse
taimekaitsevahendeid kasutamata, sellest 3 % on kesa või
tootmisega mitteseotud objektide all. Liikmesriigid peaksid
kasutama püüdekultuuride puhul kaalutegurit 0,3.
Maastikuelementide säilitamine. Keeld lõigata hekke ja puid
lindude pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal. Meetmed
invasiivsete taimeliikide vältimiseks (lisavõimalus)
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Taotleja peab põlluraamatut veeseaduse alusel.
HPK 8 - Haritava maa minimaalne osakaal, mis on ette nähtud mittetootlikele aladele ja elementidele,
maastikuelementide säilitamine ning hekkide ja puude lõikamise keeld lindude pesitsus- ja
kasvuperioodil.
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos ökokavaga (selgitage, kuidas ökokava läheb kaugemale
lähtetasemest, eelkõige KMNi ja riigisiseste standardite puhul)
Võib koosneda HPK 8 baasnõudega kattuvatest maastikuelementidest, millel kehtib taimekaitsevahendite
kasutamise keeld.
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Toetussummade aluseks on kaks määratlust: 1) kui põld on kaetud vähemalt 60% ulatuses põllukahjurite
looduslike vaenlaste soodustamise ökosüsteemiteenustega;2) kui põld on kaetud vähemalt 90% ulatuses
põllukahjurite looduslike vaenlaste soodustamise ökosüsteemiteenustega. Kui põld on kaetud vähemalt
60% ulatuses põllukahjurite looduslike vaenlaste soodustamise ökosüsteemiteenustega, siis
ökosüsteemiteenuste maksumus seoses taimekaitsevahendite kasutamise vähenemisega on 21 eur/ha,
toetusega kompenseeritakse sellest 20 eur/ha ehk 95,24%. Arvutustes on eeldatud, et kui põllumaa on
kaetud vähemalt 60% ulatuses põllukahjurite looduslike vaenlaste soodustamise ökosüsteemiteenustega,
siis taimekaitsevahendite kasutamine väheneb 50%.
Kui põld on kaetud vähemalt 90% ulatuses põllukahjurite looduslike vaenlaste soodustamise
ökosüsteemiteenustega, siis ökosüsteemiteenuste maksumus seoses taimekaitsevahendite kasutamise
vähenemisega on 31 eur/ha, toetusega kompenseeritakse sellest 30 eur/ha ehk 96,77%. Arvutustes on
eeldatud, et kui põllumaa on kaetud vähemalt 90% ulatuses põllukahjurite looduslike vaenlaste
soodustamise ökosüsteemiteenustega siis taimekaitsevahendite kasutamine väheneb 75%.
Toetuse minimaalne ühikumäär on 20 eurot ja maksimaalne ühikumäär 31 eurot hektari kohta.
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Ei kohaldata
9 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
ET 251 ET
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 5 - toetust ei rakendata toetusõiguste alusel, toetus ei ole
seotud toodangu liigi, mahu ega hinnaga. Tegemist on lisamaksega põhilisele sissetulekutoetusele
(sekkumine 1.1).
ET 252 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Piirkond või
Kavandatud ühikusumma Tulemusnäitaja(d)
liik piirkonnad
ÜS ÖK4.1 - Põld on kaetud vähemalt 60% ulatuses põllukahjurite looduslike vaenlaste soodustamise Ühtne R.14; R.19; R.21; R.31;
ökosüsteemiteenustega R.34
ÜS ÖK4.2 - Põld on kaetud vähemalt 90% ulatuses põllukahjurite looduslike vaenlaste soodustamise Ühtne R.14; R.19; R.21; R.31;
ökosüsteemiteenustega R.34
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜS ÖK4.1 - Põld on kaetud vähemalt 60% ulatuses põllukahjurite looduslike vaenlaste soodustamise ökosüsteemiteenustega
Kuna selle sekkumise puhul ei kaasne taotlejale lisakulusid, siis toetus on arvestatud lisamaksena põhisissetulekutoetusele.
ÜS ÖK4.2 - Põld on kaetud vähemalt 90% ulatuses põllukahjurite looduslike vaenlaste soodustamise ökosüsteemiteenustega
Kuna selle sekkumise puhul ei kaasne taotlejale lisakulusid, siis toetus on arvestatud lisamaksena põhisissetulekutoetusele.
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS ÖK4.1 - Põld on kaetud vähemalt Kavandatud ühikusumma 20,00 20,00 20,00 20,00 20,00
60% ulatuses põllukahjurite Minimaalne kavandatud 20,00 20,00 20,00 20,00 20,00
looduslike vaenlaste soodustamise ühikusumma
ökosüsteemiteenustega
Maksimaalne kavandatud 21,00 21,00 21,00 21,00 21,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 65 000,00 67 000,00 68 000,00 69 000,00 70 000,00
Kavandatud väljund × kavandatud 1 300 000,00 1 340 000,00 1 360 000,00 1 380 000,00 1 400 000,00 6 780 000,00
ühikusumma
ÜS ÖK4.2 - Põld on kaetud vähemalt Kavandatud ühikusumma 30,00 30,00 30,00 30,00 30,00
90% ulatuses põllukahjurite Minimaalne kavandatud 30,00 30,00 30,00 30,00 30,00
looduslike vaenlaste soodustamise ühikusumma
ökosüsteemiteenustega
Maksimaalne kavandatud 31,00 31,00 31,00 31,00 31,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 19 000,00 19 000,00 20 000,00 20 000,00 20 000,00
Kavandatud väljund × kavandatud 570 000,00 570 000,00 600 000,00 600 000,00 600 000,00 2 940 000,00
ühikusumma
KOKKU Summa:
O.8 (ühik: Hektarid) 84 000,00 86 000,00 88 000,00 89 000,00 90 000,00 437 000,00
Maksimaalne:
ET 253 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
90 000,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
1 870 000,00 1 910 000,00 1 960 000,00 1 980 000,00 2 000 000,00 9 720 000,00
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise
kasutamise nõude täitmiseks 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 254 ET
ÖK5 - Kliima- ja keskkonnakava: mesilaste korjeala toetus
Sekkumise kood (liikmesriik) ÖK5
Sekkumise nimetus Kliima- ja keskkonnakava: mesilaste korjeala toetus
Sekkumise liik Eco-scheme(31) – Kliima-, keskkonna- ja loomade heaolu
kavad / Artikli 31 lõike 7 punkt b – hüvitav toetus
Ühine väljundnäitaja O.8. Ökokavadest kasu saavate hektarite või loomühikute arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
ÜPP TEGEVUSVALDKONNA kood + kirjeldus
AOA-C veekvaliteedi kaitse või parandamine ja veeressurssidele avaldatava surve vähendamine
AOA-E elurikkuse kaitse, elupaikade või liikide säilitamine ja taastamine, sealhulgas maastikuelementide või tootmisega
mitteseotud alade säilitamine ja loomine
AOA-F meetmed pestitsiidide, eriti inimeste tervisele või keskkonnale ohtu kujutavate pestitsiidide säästvaks ja vähendatud
kasutamiseks
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Mahepõllumajandusmaa ja
keskkonnameetmetega
V6.1 1 Jah
hõlmatud maa osakaalu
hoidmine ja suurendamine
Elurikkust soodustavate
majandamispraktikate
V6.2 1 Jah
kasutamise ja kasutuselevõtu
toetamine
Soodustada veekogumeid
V6.6 säästvaid 2 Jah
põllumajanduspraktikaid
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.24 Kasutatava põllumaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud erikohustustega, millega tagada pestitsiidide säästev kasutamine
eesmärgiga vähendada pestitsiididega kaasnevaid riske ja mõju, näiteks pestitsiidide leket
R.31 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega toetatakse elurikkuse säilitamist
või taastamist, sealhulgas suure loodusväärtusega põllumajandustavad
R.35 ÜPPst toetatavate mesilastarude osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Sekkumise eesmärk on pakkuda tolmeldajatele põllumajandusmaastikus toiduressurssi. Sekkumine on
tegevuspõhine, sellega võetakse üheaastane kohustus mesilastele sobilike korjetaimede või nende segude
kasvatamiseks. Suur osa õistaimedest, nii looduslikud taimed kui ka toiduks või söödaks kasvatatavad
kultuurid, vajavad viljumiseks tolmeldajate abi. Risttolmlemine tagab muuhulgas nii suurema ja
kvaliteetsema saagi kui ka populatsiooni geneetilise mitmekesisuse. Tolmeldamisteenus tagab nii
looduslike kui ka kultuurtaimede mitmekesisuse, liikide ja kohalike populatsioonide elujõu ja mõjutab
ET 255 ET
positiivselt ka teisi nendest sõltuvaid organismirühmasid ning toetab seetõttu elurikkust ja ökosüsteemide
toimimist (ökohüvesid) laiemalt. Ühtlasi on vaja parandada meemesilasperede tervislikku seisundit
korjetingimuste parandamisega rapsi õitsemise välisel ajal ning sellega parandada ka Eesti mee kvaliteeti.
Maailmaturul on segu-taimeliigiline mesi kallim kui valdavalt ühelt taimeliigilt korjatud mesi. Seni
rakendatud põllumajanduskeskkonna meetmed (korjealade rajamine, liblikõieliste kultuuride kasvatamine,
rohumaaribad, viljavaheldus, glüfosaadipiirang) on mõjunud põlluservade kooslustele ja kimalaste
seisundi näitajatele positiivselt. Sobivate majandamispraktikate ja kultuuride kasutamisega on võimalik
soodustada lisaks tolmeldajatele ka teisi kasureid, kahjurite looduslikke vaenlasi ning
mullatekkeprotsessis osalevaid organisme ning piirata mullakahjurite populatsioone. Lisaks mõjub
mullale positiivselt kui taimesegus kasvavad erinevad kultuurid, mis oma erineva juurekava ning
liblikõieliste korjetaimede lämmastiku sidumisega suurendavad mullaviljakust. Taimekaitsevahendite
kasutamise keeld korjealadel aitab vähendada taimekaitsevahendite sattumist pinna- ja põhjavette.
Põllumajandusmaastikus korjetaimede ja korjetaimede segude kasvatamine soodustab ka looduslikke
tolmeldajaid, pakkudes neile täiendavat toiduressurssi, levikukoridore ja pestitsiidivaba puhverala.
Segudes kasutatavad taimeliigid tagavad tolmeldajatele mitmekesise toiduvaliku pikema ajaperioodi
jooksul.
Ökokavaga seotud kohustuste kirjeldus
Toetuse saamise nõuded:
· Mesilaste korjealal kasvatatakse vähemalt kolme korjetaime liiki puhaskultuurina või korjetaimede
seguna.
· Kui taotleja kasvatab rapsi või rüpsi mesilasperest kuni ühe kilomeetri kaugusel, peab kasvatama
vähemalt kahte korjetaime liiki puhaskultuurina või korjetaimede seguna.
· Korjetaimede segu peab koosnema vähemalt kolmest korjetaime liigist, millest osatähtsuselt
kolmanda korjetaime liigi kaetus peab moodustama vähemalt 20 protsenti taimikust.
· Kahest korjetaime liigist koosneva korjetaimede segu puhul peab osatähtsuselt teise korjetaime liigi
kaetus moodustama vähemalt 40 protsenti taimikust.
· Toetusõiguslikul maal ei ole lubatud kasutada keemilisi taimekaitsevahendeid.
· Mesilasperedele kaugeima korjetaimede põllu lähim äär asub kuni 1000 meetri kaugusel
mesilasperedest.
Taotleja kasvatab korjetaimi taotlemise aastal kasvukohal vähemalt 15. juunist kuni 10. augustini.
Siseriiklikus rakendusmääruses võib kehtestada nõuete täpsemad tingimused.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
Toetusõiguslikkuse nõuded:
· Mesilaste korjeala rajamise eest antakse toetust iga 1,00 hektari toetusõigusliku põllumaa kohta, mille
kohta on vähemalt üks mesilaspere.
· Korjetaimed määratletakse siseriikliku rakendusmääruse lisas.
· Korjetaimede segu põld rajatakse siseriikliku rakendusmääruse lisas nimetatud korjetaimedega.
· Toetusega hõlmatud maa peab asuma põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registris.
· Toetust võib taotleda põllumajandusliku tegevusega tegelev füüsilisest isikust ettevõtja või juriidiline
isik, kes on aktiivne põllumajandustootja.
· Taotlejal on vähemalt kümme mesilasperet või on taotlejal kokkulepe mesinikuga, kellel on vähemalt
kümme mesilasperet.
· Mesilaspered peavad olema registreeritud põllumajandusloomade registris.
· Taotleja peab kasutama vähemalt ühte hektarit põllumajandusmaad.
· Üheaastane kohustusperiood.
Toetust ei anta maa kohta, mille kohta antakse mahepõllumajanduse ökokava toetust, mulla- ja
ET 256 ET
veekaitsetoetust või keskkonnasõbraliku majandamise toetust mitmeliigilise väikese põllu lisategevuse
elluviimise eest.
Siseriiklikus rakendusmääruses võib kehtestada nõuete täpsemad tingimused.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Taotleja peab põlluraamatut veeseaduse alusel.
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos ökokavaga (selgitage, kuidas ökokava läheb kaugemale
lähtetasemest, eelkõige KMNi ja riigisiseste standardite puhul)
Põlluraamatu pidamise nõue on baasnõudeks toetuse saamise nõuetele.
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Toetuse minimaalne ühikumäär on 250 eurot ja maksimaalne ühikumäär 350 eurot hektari kohta.
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Ei kohaldata
9 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12 - toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja sisenditega seotud
tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutuste või saamata jäänud tuluga.
ET 257 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Kavandatud ühikusumma liik Piirkond või piirkonnad Tulemusnäitaja(d)
ÜS ÖK5.1 - Mesilaste korjeala toetus Ühtne R.24; R.31; R.35
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜS ÖK5.1 - Mesilaste korjeala toetus
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud Põllumajandusuuringute Keskus. Mesilaste korjealade toetusega kompenseeritakse osaliselt korjetaimede
rajamise kulu. Korjeala rajamiseks vajaliku seemne maksumuseks on arvestatud 60 €/ha, transpordi ja külvamise maksumus on 20 €/ha ning maapinna
ettevalmistamise kulu (kündmine) 60 €/ha. Lisakulud korjealade rajamiseks kokku on 140 eurot hektari kohta. Lisaks on arvestatud põllukultuuride keskmise
kattetulu põhjal saamata jäänud tulu, mis on 271 €/ha. Saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 411 €/ha, millest kompenseeritakse 61–85%.
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS ÖK5.1 - Mesilaste korjeala toetus Kavandatud ühikusumma 250,00 250,00 250,00 250,00 250,00
Minimaalne kavandatud 250,00 250,00 250,00 250,00 250,00
ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 350,00 350,00 350,00 350,00 350,00
ühikusumma (eurodes)
O.8 (ühik: Hektarid) 1 500,00 1 500,00 1 500,00 1 500,00 1 500,00
Kavandatud väljund × kavandatud 375 000,00 375 000,00 375 000,00 375 000,00 375 000,00 1 875 000,00
ühikusumma
KOKKU Summa:
7 500,00
O.8 (ühik: Hektarid) 1 500,00 1 500,00 1 500,00 1 500,00 1 500,00
Maksimaalne:
1 500,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
375 000,00 375 000,00 375 000,00 375 000,00 375 000,00 1 875 000,00
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise
kasutamise nõude täitmiseks 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 258 ET
CIS(32) - Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus
1.3 - Põllumajandustootmisega seotud toetus piimalehma kasvatamiseks
Sekkumise kood (liikmesriik) 1.3
Sekkumise nimetus Põllumajandustootmisega seotud toetus piimalehma
kasvatamiseks
Sekkumise liik CIS(32) – Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus
Ühine väljundnäitaja O.11. Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusega
hõlmatud loomade arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu
liidus, et parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku
tootmise majanduslik kestlikkus liidus
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tagada toetuste õiglane jaotus
majanduslikult keerulisemas
V1.2 1 Jah
olukorras sektoritele või
sektori osadele
Suurendada toetuste õiglast
V1.6 1 Jah
jaotust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.4 Sissetulekutoetusega hõlmatud ja teatavate tingimuste täitmisega seotud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.6 Keskmisest väiksema suurusega rahastamiskõlblikele põllumajandusettevõtetele antava täiendava otsetoetuse protsent
hektari kohta (võrreldes keskmisega)
R.8 Nende põllumajandusettevõtete osakaal, mis saavad kasu tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusest, et suurendada
konkurentsivõimet, kestlikkust või parandada kvaliteeti
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Toetuse eesmärk on raskustes oleva sektori osa toetamine, tagades neile piisava sissetuleku ja
konkurentsivõime suurenemise piiramata normaalset kasvu ja arengut. Toetuse eesmärk on ka toetuste
õiglasema jaotuse tagamine, suunates väiksematele tootjatele enam toetust.
Sekkumine panustab peamiselt erieesmärki 1 ehk „Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat
sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu liidus, et parandada pikaajalist toiduga
kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise majanduslik
kestlikkus liidus“.
Sekkumise vormiks on põllumajanduslik otsetoetus, mida antakse tagastamatu abina.
Piima toodangu väärtuse osatähtsus loomakasvatustoodangu väärtuses moodustab 51–59%,
ET 259 ET
põllumajanduse majandusharu toodangu väärtuses 20-28%. Piimatootmine on koondub aina enam
suurematesse ettevõtetesse, 67% piimalehmadest on 2018. aasta 15. juuni seisuga 6% piimalehma pidajate
karjades ning keskmine karja suurus on 2010. aasta 27 piimalehmalt suurenenud 57 piimalehmani 2018.
aastal. Piimalehmade arv Eestis väheneb peamiselt väiksemate karjade arvelt: 2020. aastal kokku 84 297,
kuid 2019. aastal oli piimalehmi 709 looma võrra rohkem – 85 006. Piimalehma pidajate arv Eestis on
aastate jooksul samuti kahanenud, põllumajandusloomade registri andmetel oli 2020. aastal 1102
piimalehma pidajat ning 2019. aastal oli pidajaid 1236. Toetuse potentsiaalsete saajate hulka on kaasatud
kõik piimalehma kasvatamisega tegelevad isikud. Fookuses on eelkõige väiksemate karjadega
majapidamised, kes FADN 2015–2019 andmetel kasutavad enam peretööjõudu[1], kelle kasutuses on
vähem maad[2], kelle kogutoodangu väärtuse ja kogukulude suhe on nõrgem[3] ning tootlikkus on
madalam[4]. Samal ajal on tegu ekstensiivsema tootmisega majapidamistega, kus on väiksem karjatamise
tihedus[5] ning väiksem väetiste ja taimekaitsevahendite kulu ha kohta[6]. FADN andmetel on tööjõu
ühiku kohta loodava lisandväärtuse[7] alusel reastatud piimatootjate alumise 75% majapidamiste karja
suurus kuni 270 piimalehma, millest suuremad karjad on näitaja poolest oluliselt edukamad nii keskmisest
põllumajandustootjast kui piimatootmise tootmistüübi väiksemate karjadega osast. Toetuse maksmise
aluseks on nende poolt kasvatatavate piimalehmade arv vastavalt põllumajandusloomade registri
andmetele 1–270 piimalehma eest. 2020. aastal oli ligi 1000 piimalehma pidajat (~90% kõikidest
piimalehma pidajatest), kelle karja suurus oli kuni 270. Alla 270 loomaga grupis on keskmine karja suurus
25 piimalehma ja üle 270 loomaga grupis on keskmine 640 piimalehma.
Toetusemäära diferentseeritakse vastavalt karja suurusele. Enama kui 270 piimalehmaga karjades
toetatakse loomi madalama ühikumääraga, et proportsionaalselt oleks võimalik toetada enam väikeseid ja
keskmisi karju, välistada võimalikku ületoetamist ja ettevõtte arenguvõimaluste piiramist.
[1] Vähemedukatel (netolisandväärtuse tööjõu aastaühiku kohta alusel järjestatud alumine 75%
ettevõtetest) on üle poole tööjõust peretööjõud, samal ajal kui edukamatel (ülemine 25%) vaid 6%.
[2] Vähemedukate kasutuses on ~139 ha, edukamatel ~600 ha kasutuses olevat põllumajandusmaad.
[3] Vähemedukatel on kogutoodangu väärtuse ja kogukulude suhtarv alla 0,9, edukamatel 0,94.
[4] Vähemedukatel jääb aastane piimatoodang piimalehma kohta 12–21% madalamaks kui edukamatel.
[5] Vähemedukatel on karjatamise tihedus kuni 0,8, edukamatel üle 0,9.
[6] Vähemedukatel on väetiste ja taimekaitsevahendite kulu ha kohta 50-60% edukamate vastavast kulust.
[7] Vähemedukatel kuni netolisandväärtus aasta tööjõuühiku kohta ligi pool põllumajandustootjate
keskmisest ning edukamatel 74% põllumajandustootjate keskmisest kõrgem.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
Toetusesaaja
Toetust saavad taotlejad, kes vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklis 3 viidatud põllumajandustootja ja artiklis 4 viidatud aktiivse põllumajandustootja mõistete
tingimustele.
Toetusõiguslikkuse nõuded
Toetuse taotlejad peavad vastama ja täitma strateegiakava peatükis 4.1 sätestatud tingimusi.
Piimalehmad peavad olema identifitseeritud ja kantud põllumajandusloomade registrisse. Toetust
makstakse põllumajandusloomade registris registreeritud piimalehmade keskmise arvu alusel, kuid mitte
rohkem kui 270 looma eest. Põllumajandusloomade registri andmetele tuginedes leitakse taotleja
keskmine toetusõiguslike loomade arv 02.03–01.09 vahelisel ajaperioodil (taotlemise aastal) karjas olnud
toetusõiguslike loomade arvu järgi. Toetusõiguslik loom on 2. märtsi seisuga piimalehm.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
ET 260 ET
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Toetust makstakse diferentseeritult:
• Karjades, mis on väiksemad kui 270 piimalehma:
kuni 270 piimalehma eest on koefitsient 1, ühikumäär ca 320 €, mille minimaalne ühikumäär on 288 € ja
maksimaalne ühikumäär 352 €.
• Karjades, mis on suuremad kui 270 piimalehma:
kuni 270 piimalehma eest on koefitsient 0,5, ühikumäär ca 160 €, mille minimaalne ühikumäära on 144 €
ja maksimaalne ühikumäär 176 €.
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise liigi (liikide) ees seisvate raskuste
põhjus.
Eesti piimasektorit iseloomustab tugev kontsentreerumine ja väiksemate karjadega majapidamiste
tegevuse lõpetamine. Seejuures on alla 270 piimalehmaga karjade puhul ettevõtte kasutatava
põllumajandusmaa suurus ca 100 ha, samal ajal üle 270 piimalehmaga karjade puhul on see aga 1300–
1500ha. Kui 2010 aastal oli 52% piimalehmadest karjades, mis olid 300 ja enama piimalehmaga, siis
2020. aastal juba 2/3. Väiksemate karjadega majapidamistes piimatootmise lõpetamine vähendab tootmise
riskide hajutatust ning omab seeläbi negatiivset mõju toidujulgeolekule. Samuti on väiksemates
majapidamistes karjatamise tihedus väiksem kui suuremates. Suurenenud on väiksemate ja suuremate
karjadega loomapidajate vahe kuludega toimetulekus ning tootlikkuses, mistõttu on planeeritud maksta
seotud toetust eelkõige väiksematele ja keskmistele karjadele.
PRIA andmetel on piimalehmade ja nende pidajate arv languses (vt tabel). Olles üks olulisimaid
põllumajandussektoreid Eestis, võib edasine langustrend seada ohtu toidujulgeoleku ning sektori
edaspidise jätkusuutlikkuse.
Piimalehmade Piimalehma
arv pidajate arv
2015 90 487 2030
2016 86 050 1785
2017 86 342 1578
2018 85 189 1382
2019 85 006 1236
2020 84 297 1102
Piimatootmises on probleemiks madal investeerimisvõimekus, mis tähendab, et uuendamist ja
kaasajastamist vajavad noorkarjalaudad, kuid ettevõtjate finantsolukord ei võimalda teha vajalikke
investeeringuid. Tootmistüübi võlakordaja on üks kõrgemaid (0,40-0,45) ning kui edukamatel
majapidamistel (ülemine 25%) on brutoinvesteeringu ja kulumi suhe ligi 1,6, siis vähemedukatel jääb see
alla 1,0. Samuti keskkonnapiirangutest ja nõuetest kinnipidamine nõuab ettevõtjatelt tulevikus täiendavaid
investeeringuid ning kuigi piimafarmidesse on viimase 15 aasta jooksul tehtud suuri investeeringuid, siis
järgmises arenguetapis tuleks tähelepanu pöörata farmide juhtimise parendamisele, sh sisseseade ja
andmete paremale ärakasutamisele. Antud seotud toetuse eesmärgiks on toetada väiksemaid ja keskmisi
tootjaid, kelle konkurentsivõime madalama tootlikkuse ja tootmisintensiivsuse tõttu on madalam. Toetame
sektori osa, mis pigem toodab Eesti turule. Eesti põllumajandustootja eelistab keskkonnasõbralikku (ca
47% kogu pinnast) ja mahetootmisviisi (ca viiendik kogu pinnast), püsirohumaa osatähtsus on 28%.
FADN andmetel ei kasuta valimis olevatest ettevõtetest 49% mineraalväetisi, esindades seejuures 61%
ET 261 ET
kogu FADN üldkogumist, sh neist 77% on keskmisest väiksemad majapidamised.
Loomakasvatus panustab oluliselt orgaanilise väetise allikana, et pakkuda alternatiivi mineraalväetiste
kasutusele taimekasvatuses. Mineraalväetisi kasutavate tootjate aastate 2014–2020 mediaankeskmine
väetiste kasutusintensiivsus on 156 kg N-P-K väetist väetatava pinna ha kohta. Karjatamistihedus on
pigem tagasihoidlikum väiksemates majapidamistes. Planeeritud otsetoetuste sekkumiste tulemusel ei ole
näha karjade olulist laienemist, kuna karja suurenemisel toetussumma karja kohta väheneb. Planeeritud
sekkumistega suunatakse tootjaid liituma ökokavadega, et säilitada vähemalt keskkonnatoetuste eelneva
perioodi tase ning uute ökokavadega liitujate puhul asendada sissetulekutoetuste vähenemine ökokavadest
saadava kasuga. Planeeritud sekkumiste mõju tootmisintensiivsuse tõstmisele pigem puudub või on
tagasihoidlik, mistõttu tagatakse sekkumistega lisaks konkurentsivõime parandamisele jätkusuutlikkuse
eesmärgi täitmisse ning toidujulgeoleku tagamisse.
Eestis on piimalehmade jõudluskontrollis osalemise määr kõrge (alates 2010. aastast üle 90%
piimalehmadest, 2021. aasta esialgseil andmeil 96,5%), mistõttu ei ole planeeritud maksta
jõudluskontrollis olevate loomade eest veel täiendavalt seotud toetust. Seejuures jõudluskontrollis
osalemise määr on madalam karjade puhul, kus on kuni 50 piimalehma (ca 62% karjadest), kuhu kuulub
ligikaudu 1,7% kõikidest piimalehmadest. Kuigi väiksemate karjade osalemine jõudluskontrollis on
madalam, siis on tegemist väikese osaga piimalehmade koguarvust ning antud toetuse eesmärk on hoida
tootmistaset ja juba saavutatud kvaliteeti. Tõugude keskmine piima rasvasisaldus on 3,9%, valgu sisaldus
3,4%, somaatiliste rakkude arv kõigub aasta jooksul, olles suvekuudel kõrgem, 220–297 piires. Piima
kaubalisuse määr on aja jooksul tõusnud (2021. aastal 95,2%) ning piima kvaliteet on jätkuvalt kõrge,
eliitklassi (eliitklassile vastav piim on nõutavast kõrgema kvaliteediga – bakterite arv kuni 50 tuh ja
somaatiliste rakkude arv kuni 300 tuh) kuulub ca 80% kokku ostetud piimast.
Tootmiskohustusega seotud toetuse kaudu soovitakse eelkõige vähemedukatel piimatootjatel jõuda
lähemale piimatootmise tootmistüübi keskmisele tootlikkusele (netolisandväärtus tööjõu aastaühiku
kohta) ilma tootmisintensiivsust oluliselt suurendamata.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Mis on sekkumise eesmärk seoses sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise
liigiga (liikidega)?
konkurentsivõime parandamiseks
parandada kvaliteeti
kestlikkuse parandamiseks
Kuidas lahendatakse sekkumisega selle eesmärgi puhul tuvastatud raskus(ed) (st selgitus toetuse
kasutamise kohta)?
Toetus aitab kaasa toetatava sektori osa kuludega toimetulekule kiirelt tõusnud sisendihindade
tingimustes, seejuures jääb enam vahendeid vajalikeks investeeringuteks ja püsikuludeks. Ettevõtete
põllumajandusliku tegevuse jätkamine ja edasine areng kindlustab toidujulgeoleku.
Mis on asjaomased sektorid?
Piim ja piimatooted
Sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise liigi (liikide) tähtsuse põhjendus
Piimatootmisega tegeleb ligikaudu veerand Eesti loomakasvatusega tegelevatest majapidamistest, olles
oluline tööandja. Piimasektor on üks olulisematest põllumajandussektoritest moodustades üle veerandi
Eesti põllumajandustoodangu väärtusest, olles oluline kohalik tooraine toiduainetööstusele, kus
piimatööstus annab suurima osa toodangust (~23%). Statistikaameti esialgsetel andmetel toodeti 2021.
aastal Eestis piima 839 400 tonni ehk 2020. aasta kogusest 1% vähem. Viimati langes piima kogutoodang
aastases võrdluses 2015. aastal. Pikaajaliste arengute põhjal joonistub välja, et kui piimalehmade arvukuse
langustrend on sõltuvuses piima ja piimatoodete turuolukorrast, võimendudes turukriisi situatsioonis ning
stabiliseerudes või isegi kergele tõusule pöördudes turu normaliseerudes, siis piimakarjade arv väheneb
pidevalt ja küllaltki ühtlaselt. Loomakasvatussektor on oluline orgaanilise väetise, kui mineraalväetiste
alternatiivi, kuid ka biogaasi tootmise allikas.
Selgitus selle kohta, kuidas on sekkumine kooskõlas veepoliitika raamdirektiiviga (st 2000/60/EÜ).
Piimalehma kasvatamise seotud toetus ei kahjusta veepoliitika raamdirektiivi eesmärke.
ET 262 ET
Põllumajandusmaa on Eestis üldiselt ekstensiivses kasutuses ning ligikaudu viiendik Eesti
põllumajandusmaast on mahepõllumajanduslikus kasutuses. Hoolimata sellest, et Eesti piimakarjad on
suured, on Eestile iseloomulik, et rohusööt toodetakse ise (~2/3 kasutatavast põllumajandusmaast on
söödakultuuride all), mille tõttu on piimakarjapidajatel piisavalt maad sõnnikulaotamiseks.
Põllumajanduse liigset koormust piiravad nii riigisisene veeseadus kui ka veemajanduskava
meetmeprogrammi meetmed. Lisaks on Eestis kehtestatud piimafarmidele ka keskkonnakompleksloa
nõue.
Kas sekkumist rahastatakse osaliselt või täielikult valgukultuuride jaoks ette nähtud täiendavast
rahastamisest (kokku kuni 2 %) kooskõlas strateegiakavade määruse artikli 96 lõikega 3?
Jah Ei
Kui sekkumine on suunatud liblikõieliste ja kõrreliste segule: märkige segus olevate liblikõieliste
minimaalne osakaal protsentides.
Ei kohaldata
Siidiusside puhul antav tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus on loomadega seotud toetus, mille
puhul tuleb põllumajandusloomade arvu kasutamisel toetuse baasühikuna eelnevalt selgitada alljärgnevat:
selgitage, kuidas arvutatakse see ühik ümber põllumajandusloomade arvuks (st mitut ühikut käsitatakse
ühe põllumajandusloomana?) nt näitajate tarbeks.
Ei kohaldata
Täiendavaid selgitusi saab esitada märkuses (nt karbis sisalduvate munade kaal)
9 WTO nõuete täitmine
Kollane kategooria
Selgitus selle kohta, kas ja kui see on nii, siis kuidas järgitakse sekkumises WTO põllumajanduslepingu
artikli 6.5 või 2. lisa asjaomaseid sätteid (sinine kategooria)
Sekkumine kuulub kollase kategooria alla.
ET 263 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Piirkond või
Kavandatud ühikusumma Tulemusnäitaja(d)
liik piirkonnad
ÜSS1.3.1 - Minimaalne ühikusumma 1 (karjad, mis on väiksemad kui 270 piimalehma, kuni 270 piimalehma Ühtne R.8
eest, €/piimalehm)
ÜSS1.3.2 - Minimaalne ühikusumma 2 (karjad, mis on suuremad kui 270 piimalehma, kuni 270 piimalehma eest, Ühtne R.8
€/piimalehm)
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜSS1.3.1 - Minimaalne ühikusumma 1 (karjad, mis on väiksemad kui 270 piimalehma, kuni 270 piimalehma eest, €/piimalehm)
Piimalehma kasvatamise seotud toetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%. Ühikumäära kujundamisel võeti arvesse FADNi piimatootmise
tootmistüübi kogutoodangu, kogukulude ja netolisandväärtuse (NLV) andmeid. Piimatootmise tootmistüübis ületavad kogukulud kogutoodangu väärtust.
Vähemedukates gruppides on piimatoodang lehma kohta madalam (grupis 1–270 piimalehmaga -1954 kg piima lehma kohta aastas vähem kui 270 ja enama
piimalehmaga grupis) ning tasustamata peretööjõud moodustab suurema osa kogukuludes (karjagrupis 1–270 piimalehma ca 10%, grupis 270 ja enam
piimalehma ca 0,5%) ning seejuures on väiksema karjaga piimatootjate keskmine tööjõukulu tunnis kuni 23% madalam kui üle 270 piimalehmaga
piimatootjatel, efektiivsus on madal (alla 270 piimalehmaga piimatootjatel on tööjõu tootlikkus -38% madalam kui 270 ja enama piimalehmaga
piimatootjatel) ning kuludega toimetulek halvem kui edukamates ettevõtetes (karjagrupis 1–270 piimalehmaga on mediaankeskmine kogutoodangu ja
kogukulude suhe 0,89, karjagrupis 270 ja enama loomaga 0,91). Võttes arvesse peretööjõu tasustamist vastavas karja suurusgrupis tasustatud tööjõu tasemel,
ületavad kogukulud kogutoodangu väärtuse piimalehma kohta karjagrupis 1–270 piimalehmaga 937 eurot, 270 ja enama piimalehmaga grupis 480 eurot. Osa
puudujäägist kompenseeritakse põhisissetulekutoetusega (keskmiselt 3 ha piimalehma kohta) ja osa tootmisega seotud toetusega (koefitsient 1: 320
€/piimalehm ja koefitsient 0,5 160 €/piimalehm). Põhisissetulekutoetuse ja tootmisega seotud toetuse koosmõjul kompenseeritakse kuni 70% tulu
puudujäägist. Keskkonnapiirangutest tingitud saamata jäänud tulu kompenseeritakse keskkonnameetmetega. Toetuste õiglasema jaotumise eesmärgi täitmine
saavutatakse tootmisega seotud toetuste ja ümberjaotava toetuse koosmõju kaudu.
ET 264 ET
ÜSS1.3.2 - Minimaalne ühikusumma 2 (karjad, mis on suuremad kui 270 piimalehma, kuni 270 piimalehma eest, €/piimalehm)
Piimalehma kasvatamise seotud toetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%. Ühikumäära kujundamisel võeti arvesse FADNi piimatootmise
tootmistüübi kogutoodangu, kogukulude ja netolisandväärtuse (NLV) andmeid. Piimatootmise tootmistüübis ületavad kogukulud kogutoodangu väärtust.
Vähemedukates gruppides on piimatoodang lehma kohta madalam (grupis 1–270 piimalehmaga -1954 kg piima lehma kohta aastas vähem kui 270 ja enama
piimalehmaga grupis) ning tasustamata peretööjõud moodustab suurema osa kogukuludes (karjagrupis 1–270 piimalehma ca 10%, grupis 270 ja enam
piimalehma ca 0,5%) ning seejuures on väiksema karjaga piimatootjate keskmine tööjõukulu tunnis kuni 23% madalam kui üle 270 piimalehmaga
piimatootjatel, efektiivsus on madal (alla 270 piimalehmaga piimatootjatel on tööjõu tootlikkus -38% madalam kui 270 ja enama piimalehmaga
piimatootjatel) ning kuludega toimetulek halvem kui edukamates ettevõtetes (karjagrupis 1–270 piimalehmaga on mediaankeskmine kogutoodangu ja
kogukulude suhe 0,89, karjagrupis 270 ja enama loomaga 0,91). Võttes arvesse peretööjõu tasustamist vastavas karja suurusgrupis tasustatud tööjõu tasemel,
ületavad kogukulud kogutoodangu väärtuse piimalehma kohta karjagrupis 1–270 piimalehmaga 937 eurot, 270 ja enama piimalehmaga grupis 480 eurot. Osa
puudujäägist kompenseeritakse põhisissetulekutoetusega (keskmiselt 3 ha piimalehma kohta) ja osa tootmisega seotud toetusega (koefitsient 1: 320
€/piimalehm ja koefitsient 0,5 160 €/piimalehm). Põhisissetulekutoetuse ja tootmisega seotud toetuse koosmõjul kompenseeritakse kuni 69% tulu
puudujäägist. Keskkonnapiirangutest tingitud saamata jäänud tulu kompenseeritakse keskkonnameetmetega. Toetuste õiglasema jaotumise eesmärgi täitmine
saavutatakse tootmisega seotud toetuste ja ümberjaotava toetuse koosmõju kaudu.
ET 265 ET
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜSS1.3.1 - Minimaalne ühikusumma Kavandatud ühikusumma 320,00 325,00 329,00 334,00 334,00
1 (karjad, mis on väiksemad kui 270 Minimaalne kavandatud 288,00 293,00 296,00 301,00 301,00
piimalehma, kuni 270 piimalehma ühikusumma
eest, €/piimalehm)
Maksimaalne kavandatud 352,00 358,00 362,00 367,00 367,00
ühikusumma (eurodes)
O.11 (ühik: Loomad) 24 813,00 24 813,00 24 813,00 24 813,00 24 813,00
Kavandatud väljund × kavandatud 7 940 160,00 8 064 225,00 8 163 477,00 8 287 542,00 8 287 542,00 40 742 946,00
ühikusumma
ÜSS1.3.2 - Minimaalne ühikusumma Kavandatud ühikusumma 160,00 162,00 165,00 167,00 167,00
2 (karjad, mis on suuremad kui 270 Minimaalne kavandatud 144,00 146,00 149,00 150,00 150,00
piimalehma, kuni 270 piimalehma ühikusumma
eest, €/piimalehm)
Maksimaalne kavandatud 176,00 178,00 182,00 184,00 184,00
ühikusumma (eurodes)
O.11 (ühik: Loomad) 25 110,00 25 110,00 25 110,00 25 110,00 25 110,00
ET 266 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
Kavandatud väljund × kavandatud 4 017 600,00 4 067 820,00 4 143 150,00 4 193 370,00 4 193 370,00 20 615 310,00
ühikusumma
KOKKU Summa:
249 615,00
O.11 (ühik: Loomad) 49 923,00 49 923,00 49 923,00 49 923,00 49 923,00
Maksimaalne:
49 923,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
11 957 759,71 12 131 902,00 12 306 044,00 12 480 186,00 12 480 186,00 61 356 077,71
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise
kasutamise nõude täitmiseks 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 267 ET
1.4 - Põllumajandustootmisega seotud toetus ammlehma kasvatamiseks
Sekkumise kood (liikmesriik) 1.4
Sekkumise nimetus Põllumajandustootmisega seotud toetus ammlehma
kasvatamiseks
Sekkumise liik CIS(32) – Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus
Ühine väljundnäitaja O.11. Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusega
hõlmatud loomade arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu
liidus, et parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku
tootmise majanduslik kestlikkus liidus
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tagada toetuste õiglane jaotus
majanduslikult keerulisemas
V1.2 1 Jah
olukorras sektoritele või
sektori osadele
Suurendada toetuste õiglast
V1.6 1 Jah
jaotust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.4 Sissetulekutoetusega hõlmatud ja teatavate tingimuste täitmisega seotud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.6 Keskmisest väiksema suurusega rahastamiskõlblikele põllumajandusettevõtetele antava täiendava otsetoetuse protsent
hektari kohta (võrreldes keskmisega)
R.8 Nende põllumajandusettevõtete osakaal, mis saavad kasu tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusest, et suurendada
konkurentsivõimet, kestlikkust või parandada kvaliteeti
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Toetuse eesmärk on raskustes oleva sektori toetamine, tagades neile piisava sissetuleku ja
konkurentsivõime suurenemise, seejuures kvaliteedi parandamise kaudu, piiramata normaalset kasvu ja
arengut. Toetuse eesmärk on ka toetuste õiglasema jaotuse tagamine, suunates väiksematele tootjatele
enam toetust.
Sekkumine panustab peamiselt erieesmärki 1 ehk „Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat
sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu liidus, et parandada pikaajalist toiduga
kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise majanduslik
kestlikkus liidus“.
Sekkumise vormiks on põllumajanduslik otsetoetus, mida antakse tagastamatu abina.
PRIA põllumajandusloomade registri andmetel oli 2020. aastal Eestis ligi 79 000 lihaveist, kellest 56%
olid puhtatõulised (lihatõugu) lihaveised. Sealhulgas põhikarja loomi (ammlehmad ja vähemalt 8 kuu
ET 268 ET
vanused lehmmullikad, kelle ema oli lihaveise tõugu) oli 1726 karjas kokku 47 619. Jõudluskontrollis oli
11.04.2022 seisuga 435 lihaveise kasvataja vähemalt 75% ühe lihaveise tõu veresusega vähemalt 8 kuu
vanuseid ja vanemaid lehmmullikaid ning ammlehmasid kokku 18 484.
Toetusõiguslikud loomad on käesoleva sekkumise mõistes:
• ammlehmad ja vähemalt 8 kuu vanused ja vanemad lehmmullikad, kes osalevad jõudluskontrollis ja kes
on vähemalt 75% ühe lihaveise tõu veresusega (koefitsient 1,1);
• ammlehmad ja vähemalt 8 kuu vanused ja vanemad lehmmullikad, kes ei osale jõudluskontrollis
(olenevalt karja suurusest koefitsient kas 1,0 või 0,46).
Toetuse potentsiaalsete saajate hulka on kaasatud kõik lihaveiste kasvatamisega tegelevad isikud ning
toetuse maksmise aluseks on nende poolt kasvatatavate toetusõiguslike loomade arv. Toetust makstakse,
kui taotleja nimel põllumajandusloomade registris on vähemalt viis toetusõiguslikku looma. 2020. aastal
oli kokku 1400 ammlehmapidajat, kelle karjas oli 5 või rohkem ammlehma ja vähemalt 8 kuu vanust
lehmmullikat. Minimaalse loomade arvu seadmine on vajalik, et toetus oleks suunatud sellistele karjadele,
kus kasvatatakse lihaveiseid liha tootmiseks ning liha tootmisest saadav sissetulek moodustaks olulise osa
sissetulekutest. Samuti võetakse miinimumi seadmisel arvesse veeseaduse sõnniku hoidmise nõudeid,
mille kohaselt peab kõikidel loomapidamishoonetel, kus peetakse üle viie loomühiku loomi, olema
lähtuvalt sõnnikutüübist sõnnikuhoidla või sõnniku- ja virtsahoidla. Toetust makstakse kõikidele
karjadele, kuid mitte rohkem kui 200 toetusõigusliku looma eest, vastavalt põllumajandusloomade registri
andmetele. Toetusemäära diferentseeritakse vastavalt karjas olevatele loomade arvule (esimesed 1–100
looma ja 101–200 looma) ning jõudluskontrollis osalevate toetusõiguslike loomade alusel.
Sihtgrupi maksimaalse loomade arvu seadmisel võeti arvesse FADN lihaveisekasvatuse tootmistüübi
netolisandväärtuse (NLV/tjü) madalama edukusega gruppide (netolisandväärtuse tööjõu aastaühiku kohta
alusel järjestatud alumine 75% ettevõtetest) ammlehmade arv. Madalama edukusega ettevõtteid
iseloomustab väiksem maakasutus[1], suurem peretööjõu osatähtsus[2], nõrk kuludega toimetuleku tase[3]
ja keskmisest oluliselt väiksem loodud lisandväärtus[4], samuti on nende tootmine vähem intensiivsem[5].
Samas kõikide karjade esimestele loomadele toetuse maksmine toetab ka edukamate ettevõtete edasist
arengut (sh kvaliteedi parandamine) vajaduseta intensiivsemale tootmisele.
[1] Vähem edukatel (netolisandväärtuse tööjõu aastaühiku kohta alusel järjestatud alumine 75%
ettevõtetest) majapidamistel alla 100 ha, edukamatel (ülemine 25%) ~250 ha
[2] Vähem edukatel üle 60% tööjõust peretööjõud, edukatel ~46%
[3] Vähem edukatel alla 0,76, edukamatel üle 0,76
[4] Vähem edukatel moodustab netolisandväärtus tööjõu aastaühiku kohta viiendiku edukamate näitajast
[5] Väetiste ja taimekaitsevahendite kulu ha kohta on vähemedukatel majapidamistel 50-73% madalam
kui edukatel
Toetust makstakse viie ja enama sihtgruppi kuuluva loomaga majapidamise kõikide jõudluskontrollis
osalevate toetusõiguslike loomade kohta ja jõudluskontrollis mitteosalevate toetusõiguslike loomade kohta
diferentseeritult kuni 200 loomani, et proportsionaalselt oleks võimalik toetada väikeseid karju enam,
välistada võimalikku ületoetamist ning suunata sektorit turu nõudlusele vastava kvaliteetsema liha
tootmisele. Lihaveisekasvatuses on võrdluses piimatootmisega oluliselt väiksemate karjadega
majapidamised. Keskmine lihaveise põhikari on 37 looma, seejuures alla 200 põhikarja loomaga
keskmiselt 32 looma ja üle 200 loomaga keskmiselt 287 looma. Toetuse sihtgrupis moodustavad 98%
karjadest majapidamised, kus toetatakse kõiki põhikarja loomi.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
Toetusesaaja
ET 269 ET
Toetust saavad taotlejad, kes vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklis 3 viidatud põllumajandustootja ja artiklis 4 viidatud aktiivse põllumajandustootja mõistete
tingimustele.
Toetusõiguslikkuse nõuded
Toetuse taotlejad peavad vastama ja täitma strateegiakava peatükis 4.1 sätestatud tingimusi.
Toetust makstakse põllumajandusloomade registris registreeritud toetusõiguslike loomade keskmise arvu
alusel kuni 200 looma eest ning jõudluskontrollis olevate toetusõiguslike loomade eest.
Põllumajandusloomade registri andmetele tuginedes leitakse taotleja keskmine toetusõiguslike loomade
arv 02.03–01.09 vahelisel ajaperioodil (taotlemise aastal) karjas olnud toetusõiguslike loomade arvu järgi.
Toetuse saamiseks peavad taotlejad kasvatama perioodi 02.03–01.09 igal päeval vähemalt 5
toetusõiguslikku looma. Jõudluskontrollis olevad toetusõiguslikud loomad peavad olema jõudluskontrolli
all perioodil 02.03–01.09.
Toetusõiguslikud loomad peavad olema identifitseeritud ja kantud põllumajandusloomade registrisse.
Toetusõiguslik loom on 2. märtsi seisuga ammlehm või vähemalt 8 kuu vanune lehmmullikas.
Toetusõigusliku looma ema peab olema lihaveise tõugu. Lihaveise tõu aspekt on oluline kuna piimaveiste
kasvatamine lihaveiste karjas ei täida tootmise eesmärki ehk ei toodeta liha.
Toetusõiguslik loom peab olema lihatõugu. Ammlehm ja lehmmullikas loetakse lihatõugu kuuluvaks, kui
tal on asjaomase tõu tunnused või ta on lihatõuga ristamisel saadud loom, kes kuulub lihatootmiseks
peetavate loomadega samasse karja.
Veiste toodangu väärtus moodustab loomakasvatustoodangu väärtusest alushinnas 9–16% ning
põllumajanduse majandusharu toodangu väärtusest 4–8%. Perioodil 2014–2018 on lihaveiste osatähtsus
veiste koguarvus suurenenud 24%-lt 32%-le. SA FSS alusel on perioodil 2010 - 2016 veisekasvatajate arv
vähenenud 30%, kuid muude lehmade (ammlehmad) arv suurenenud 49%, loomade arv vastavalt
suurenenud 7% ja 2,26 korda.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Toetust makstakse diferentseeritult:
· kõikides karjades, kus on 5 ja enam looma;
· vähemalt 75% ühe lihaveise tõu veresusega ning jõudluskontrollis osalevate ammlehmade ja
vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate eest koefitsient 1,1, ühikumäär 132€, mille minimaalne ühikumäär
on 119 € ja maksimaalne ühikumäär on 145 €;
· kuni 100 ammlehma ja vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate eest (karjades, mis ei ole
jõudluskontrollis) on koefitsient 1, ühikumäär 120 €, mille minimaalne ühikumäär on 108 € ja
maksimaalne ühikumäära on 132 €;
101–200 ammlehma ja vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate eest (karjades, mis ei ole jõudluskontrollis)
on koefitsient 0,46, ühikumäär 55 €, mille minimaalne ühikumäär on 49 € ja maksimaalne ühikumäär on
60 €.
ET 270 ET
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise liigi (liikide) ees seisvate raskuste
põhjus.
Eesti lihaveisekasvatuse sektoris on probleemiks tarneahela ebapiisav läbipaistvus, vähene koostöö ja
madal lisandväärtuse teke tarneahela lõikes. Samuti on murekohaks loomakasvatuses puudulik erialane
oskusteave lihaveiste ja -lammaste nuumamise, söötmise ja lihatehnoloogia osas, kuna selles valdkonnas
ei tehta Eestis piisavalt rakenduslikku teadustööd. Probleemkohaks on madal karjade osakaal
jõudluskontrollis, mistõttu on planeeritud käesoleva sekkumise raames jõudluskontrollis osalemise eest ka
täiendavalt maksta. Eesti põllumajandustootja eelistab keskkonnasõbralikku (ca 47% kogu pinnast) ja
mahetootmisviisi (ca viiendik kogu pinnast), püsirohumaa osatähtsus on 28%. FADN andmetel ei kasuta
valimis olevatest ettevõtetest 49% mineraalväetisi, esindades seejuures 61% kogu FADN üldkogumist, sh
neist 77% on keskmisest väiksemad majapidamised.
Ammlehmade Ammlehma
arv pidajate arv
2015 44 713 1961
2016 48 529 1976
2017 51 330 1959
2018 52 677 1934
2019 54 025 1900
2020 53 708 1886
Loomakasvatus panustab oluliselt orgaanilise väetise allikana, et pakkuda alternatiivi mineraalväetiste
kasutusele taimekasvatuses. Mineraalväetisi kasutavate tootjate aastate 2014-2020 mediaankeskmine
väetiste kasutusintensiivsus on 156 kg N-P-K väetist väetatava pinna ha kohta. Karjatamise tihedus
(LÜ/söödakultuuride ha kohta) on keskmisest väiksematel majapidamistele 2014-2020
mediaankeskmisena 0,37 ning keskmisest suurematel 0,51. Planeeritud otsetoetuste sekkumiste tulemusel
ei ole näha karjade olulist laienemist, kuna karja suurenemisel toetussumma karja kohta väheneb.
Planeeritud sekkumistega suunatakse tootjaid liituma ökokavadega, et säilitada vähemalt
keskkonnatoetuste eelneva perioodi tase ning uute ökokavadega liitujate puhul asendada
sissetulekutoetuste vähenemine ökokavadest saadava kasuga. Planeeritud sekkumiste mõju
tootmisintensiivsuse tõstmisele pigem puudub või on tagasihoidlik, mistõttu tagatakse sekkumistega lisaks
konkurentsivõime parandamisele jätkusuutlikkuse eesmärgi täitmisse.
Tootmiskohustusega seotud toetusega soovitakse tagada lihaveisesektori poolt loodava netolisandväärtuse
tööjõu aastühiku kohta lähenemine FADNi keskmisele tasemele (perioodil 2014-2019 jääb FADN
andmetel tootmistüübi 46-lihaveisekasvatus loodav NLV/tjü kohta keskmisest 20-47% madalamaks).
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Mis on sekkumise eesmärk seoses sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise
liigiga (liikidega)?
konkurentsivõime parandamiseks
parandada kvaliteeti
kestlikkuse parandamiseks
Kuidas lahendatakse sekkumisega selle eesmärgi puhul tuvastatud raskus(ed) (st selgitus toetuse
kasutamise kohta)?
Toetus aitab kaasa sektori kuludega toimetulekule kiirelt tõusnud sisendihindade tingimustes, seejuures
jääb enam vahendeid vajalikeks investeeringuteks ja püsikuludeks. Toodangu kvaliteedi parandamisele
kaasa aitamine võimaldab suurendada sissetulekuid. Ettevõtete põllumajandusliku tegevuse jätkamine ja
edasine areng kindlustab toidujulgeoleku.
Mis on asjaomased sektorid?
ET 271 ET
Veise- ja vasikaliha
Sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise liigi (liikide) tähtsuse põhjendus
Lihaveisekasvatusega tegeleb ca 34% loomakasvatajatest. Tegu on väiksemate majapidamistega, kus
kasutatakse peamiselt peretööjõudu. Lihaveisekasvatus on oluline looduslike koosluste keskkonnahoiul,
karjatades ning säilitades maastikku, aidates kaasa mitmekesisusele. Eestis on lihaveisekasvatus pigem
ekstensiivne, madala tootlikkusega ja pika tasuvusajaga. Võttes arvesse sotsiaalmajanduslikke aspekte on
äärmiselt oluline säilitada tootmist väiksemates lihaveisekarjades. 2021. aastal toodeti Eestis veiseliha üle
12 tuhande tonni. Viimase viie aasta veiseliha toodang jääb kõigub 11,5 kuni 12,5 tuhande tonni vahel.
Veiseliha osatähtsus liha kogutoodangus moodustab 15%, kuid veiseliha imporditakse Eestisse ligemale 3
korda rohkem kui eksporditakse.
Selgitus selle kohta, kuidas on sekkumine kooskõlas veepoliitika raamdirektiiviga (st 2000/60/EÜ).
Ammlehma kasvatamise seotud toetus ei kahjusta veepoliitika raamdirektiivi eesmärke.
Põllumajandusmaa on Eestis üldiselt ekstensiivses kasutuses ning ligikaudu viiendik Eesti
põllumajandusmaast on mahepõllumajanduslikus kasutuses. Eestis on loomkoormus madal ning
lihaveiseid enamasti karjatatakse. Suurem lihaveiste osakaal on Lääne-Eestis ja saartel, kus veiste ja
lammastega hooldatakse NATURA 2000 seisukohast olulisi pärandniite. Loomakasvatuse liigset
koormust piiravad nii riigisisene veeseadus kui ka veemajanduskava meetmeprogrammi meetmed. Lisaks
on Eestis kehtestatud veistele ka keskkonnakompleksloa nõue.
Kas sekkumist rahastatakse osaliselt või täielikult valgukultuuride jaoks ette nähtud täiendavast
rahastamisest (kokku kuni 2 %) kooskõlas strateegiakavade määruse artikli 96 lõikega 3?
Jah Ei
Kui sekkumine on suunatud liblikõieliste ja kõrreliste segule: märkige segus olevate liblikõieliste
minimaalne osakaal protsentides.
Ei kohaldata
Siidiusside puhul antav tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus on loomadega seotud toetus, mille
puhul tuleb põllumajandusloomade arvu kasutamisel toetuse baasühikuna eelnevalt selgitada alljärgnevat:
selgitage, kuidas arvutatakse see ühik ümber põllumajandusloomade arvuks (st mitut ühikut käsitatakse
ühe põllumajandusloomana?) nt näitajate tarbeks.
Ei kohaldata
Täiendavaid selgitusi saab esitada märkuses (nt karbis sisalduvate munade kaal)
9 WTO nõuete täitmine
Kollane kategooria
Selgitus selle kohta, kas ja kui see on nii, siis kuidas järgitakse sekkumises WTO põllumajanduslepingu
artikli 6.5 või 2. lisa asjaomaseid sätteid (sinine kategooria)
Sekkumine kuulub kollase kategooria alla.
ET 272 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud Piirkond või
Kavandatud ühikusumma Tulemusnäitaja(d)
ühikusumma liik piirkonnad
ÜS1.4.1 - ÜS1.4.1 – Minimaalne ühikusumma 1 (kõikides karjades, kus on 5 ja enam looma kõik vähemalt 75% ühe lihaveise Ühtne R.8
tõu veresusega ning jõudluskontrollis osalevate ammlehmade ja vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate eest, €/ammlehm)
ÜSS1.4.2 - ÜS1.4.2 - Minimaalne ühikusumma 2 (kõikides karjades, mis ei osale jõudluskontrollis ja kus on 5 ja enam looma Ühtne R.8
esimesed 1–100 ammlehma ja vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate eest, €/ammlehm)
ÜSS1.4.3 - ÜSS1.4.3 - Minimaalne ühikusumma 3 (101–200 ammlehma ja vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate eest, Ühtne R.8
€/ammlehm)
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜS1.4.1 - ÜS1.4.1 – Minimaalne ühikusumma 1 (kõikides karjades, kus on 5 ja enam looma kõik vähemalt 75% ühe lihaveise tõu veresusega ning
jõudluskontrollis osalevate ammlehmade ja vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate eest, €/ammlehm)
Ammlehma kasvatamise seotud toetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%.
Ühikumäära kujundamisel võeti arvesse FADN lihaveisekasvatuse tootmistüübi kogutoodangu, kogukulude ja netolisandväärtuse (NLV) andmeid.
Lihaveisekasvatajate tootmistüübis ületavad kogukulud kogutoodangut. Lihaveisekasvatuse tootmistüüp on sektoritest madalaima tootlikkusega (63%
keskmisest), seda mõjutavad oluliselt madalama edukusega majapidamised, kelle NLV moodustub toetustest ja osaliselt kaetakse toetuste arvelt ka
vahetarbimise kulud. Toimetulek kuludega on kogu tootmistüübis nõrk (kogutoodangu ja kogukulude suhe 0,63), mida võimendab peretööjõule kuluv
hinnanguline tööjõukulu kuni 2%. Tulu puudujääk muu veise LÜ kohta lihaveisekasvatuse tootmistüübis 2014–2019 keskmisena on -507 eurot. Osaliselt
kompenseeritakse tulu puudujääk põhisissetulekutoetusega (keskmiselt kuni 2,9 ha muu veise LÜ) ja osa tootmisega seotud toetusega kokku ca 87% ulatuses.
Kõrgem kompenseerimise määr suunab lihaveise kasvatajaid osalema jõudluskontrollis, mis aitab kaasa liha kvaliteedi parandamisele ning toodangu eest
saadava tulu suurendamisele. Keskkonnapiirangutest tingitud saamata jäänud tulu kompenseeritakse keskkonnameetmetega. Toetuste õiglasema jaotumise
eesmärgi täitmine saavutatakse tootmisega seotud toetuste ja ümberjaotava toetuse koosmõju kaudu.
ET 273 ET
Kõik samas karjas lihatootmise eesmärgil peetavad loomad peavad olema lihaveiste jõudluskontrollis, mis tähendab, et sellesse ühikumääragruppi kuuluvad
karjad, kus on kõik vähemalt 75% ühe lihaveise tõu veresusega ning jõudluskontrollis osalevate ammlehmad ja vähemalt 8 kuu vanused lehmmullikad. Eestis
on selliseid karju 399 kokku 18398 loomaga. jõudluskontrolliga hõlmatud karjadele makstakse toetust kõigi toetusõiguslike loomade eest kõrgendatud
ühikumääraga (koefitsient 1,1, ühikumäär 132 €).
ÜSS1.4.2 - ÜS1.4.2 - Minimaalne ühikusumma 2 (kõikides karjades, mis ei osale jõudluskontrollis ja kus on 5 ja enam looma esimesed 1–100 ammlehma ja
vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate eest, €/ammlehm)
Ammlehma kasvatamise seotud toetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%.
Ühikumäära kujundamisel võeti arvesse FADN lihaveisekasvatuse tootmistüübi kogutoodangu, kogukulude ja netolisandväärtuse (NLV) andmeid.
Lihaveisekasvatajate tootmistüübis ületavad kogukulud kogutoodangut. Lihaveisekasvatuse tootmistüüp on sektoritest madalaima tootlikkusega (63%
keskmisest), seda mõjutavad oluliselt madalama edukusega majapidamised, kelle NLV moodustub toetustest ja osaliselt kaetakse toetuste arvelt ka
vahetarbimise kulud. Toimetulek kuludega on kogu tootmistüübis nõrk (kogutoodangu ja kogukulude suhe 0,63), mida võimendab peretööjõule kuluv
hinnanguline tööjõukulu kuni 2%. Tööjõu tootlikkus on lihaveisekasvatuse tootmistüübis oluliselt madalam kui FADN keskmine (-46% alla 100
ammlehmaga karjades). Tulu puudujääk muu veise LÜ kohta karjagrupis kuni 100 ammlehmaga 2014–2019 keskmisena on -726 eurot. Osaliselt
kompenseeritakse tulu puudujääk põhisissetulekutoetusega (keskmiselt kuni 2,9 ha muu veise LÜ) ja osa tootmisega seotud toetusega kokku ca 60% ulatuses,
mis on madalam määr kui jõudluskontrollis osalevatel karjadel. Keskkonnapiirangutest tingitud saamata jäänud tulu kompenseeritakse
ET 274 ET
keskkonnameetmetega. Toetuste õiglasema jaotumise eesmärgi täitmine saavutatakse tootmisega seotud toetuste ja ümberjaotava toetuse koosmõju kaudu.
Toetust makstakse antud ühikumääragrupis esimese kuni 100 toetusõiguslikku ammlehma ja vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate eest, karjades mis ei ole
jõudluskontrollis, vastava ühikumääraga (koefitsient 1, ühikumäär 120 €). Kui taotlejal on karjas 150 looma, siis 100 looma eest makstake antud
ühikumääraga ja 50 looma eest madalaima ühikumääraga (koefitsient 0,46, ühikumäär 55 €).
ÜSS1.4.3 - ÜSS1.4.3 - Minimaalne ühikusumma 3 (101–200 ammlehma ja vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate eest, €/ammlehm)
Ammlehma kasvatamise seotud toetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%.
Ühikumäära kujundamisel võeti arvesse FADN lihaveisekasvatuse tootmistüübi kogutoodangu, kogukulude ja netolisandväärtuse (NLV) andmeid.
Lihaveisekasvatajate tootmistüübis ületavad kogukulud kogutoodangut. Lihaveisekasvatuse tootmistüüp on sektoritest madalaima tootlikkusega (63%
keskmisest), seda mõjutavad oluliselt madalama edukusega majapidamised, kelle NLV moodustub toetustest ja osaliselt kaetakse toetuste arvelt ka
vahetarbimise kulud. Toimetulek kuludega on kogu tootmistüübis nõrk (kogutoodangu ja kogukulude suhe 0,63), mida võimendab peretööjõule kuluv
hinnanguline tööjõukulu kuni 2%. Tööjõu tootlikkus on lihaveisekasvatuse tootmistüübis oluliselt madalam kui FADN keskmine (-58% alla 200
ammlehmaga karjades). Tulu puudujääk muu veise LÜ kohta karjagrupis kuni 200 ammlehmaga 2014–2019 keskmisena on -467 eurot. Osaliselt
kompenseeritakse tulu puudujääk põhisissetulekutoetusega (keskmiselt kuni 2,9 ha muu veise LÜ) ja osa tootmisega seotud toetusega kokku ca 79% ulatuses,
mis on madalam määr kui jõudluskontrollis olevates karjades. Keskkonnapiirangutest tingitud saamata jäänud tulu kompenseeritakse keskkonnameetmetega.
Toetuste õiglasema jaotumise eesmärgi täitmine saavutatakse tootmisega seotud toetuste ja ümberjaotava toetuse koosmõju kaudu.
ET 275 ET
Toetust makstakse antud ühikumääragrupis 101 kuni 200 toetusõiguslikku ammlehma ja vähemalt 8 kuu vanuste lehmmullikate eest, karjades mis ei ole
jõudluskontrollis vastava ühikumääraga (koefitsient 0,46, ühikumäär 55 €). Kui taotlejal on karjas 250 looma, makstakse toetust 200 looma kohta, vastavalt
100 looma eest ühikumääraga 120 € ja 101-200 looma eest ühikumääraga 55 €.
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS1.4.1 - ÜS1.4.1 – Minimaalne Kavandatud ühikusumma 132,00 134,00 136,00 138,00 138,00
ühikusumma 1 (kõikides karjades, Minimaalne kavandatud 119,00 121,00 122,00 124,00 124,00
kus on 5 ja enam looma kõik ühikusumma
vähemalt 75% ühe lihaveise tõu
veresusega ning jõudluskontrollis Maksimaalne kavandatud 145,00 147,00 150,00 152,00 152,00
osalevate ammlehmade ja vähemalt 8 ühikusumma (eurodes)
kuu vanuste lehmmullikate eest, O.11 (ühik: Loomad) 18 398,00 18 398,00 18 398,00 18 398,00 18 398,00
€/ammlehm) Kavandatud väljund × kavandatud 2 428 536,00 2 465 332,00 2 502 128,00 2 538 924,00 2 538 924,00 12 473 844,00
ühikusumma
ÜSS1.4.2 - ÜS1.4.2 - Minimaalne Kavandatud ühikusumma 120,00 122,00 123,00 125,00 125,00
ühikusumma 2 (kõikides karjades, Minimaalne kavandatud 108,00 110,00 111,00 112,00 112,00
ET 276 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
mis ei osale jõudluskontrollis ja kus ühikusumma
on 5 ja enam looma esimesed 1–100 Maksimaalne kavandatud 132,00 134,00 135,00 137,00 137,00
ammlehma ja vähemalt 8 kuu ühikusumma (eurodes)
vanuste lehmmullikate eest,
€/ammlehm) O.11 (ühik: Loomad) 24 560,00 24 560,00 24 560,00 24 560,00 24 560,00
Kavandatud väljund × kavandatud 2 947 200,00 2 996 320,00 3 020 880,00 3 070 000,00 3 070 000,00 15 104 400,00
ühikusumma
ÜSS1.4.3 - ÜSS1.4.3 - Minimaalne Kavandatud ühikusumma 55,00 56,00 57,00 57,00 57,00
ühikusumma 3 (101–200 ammlehma Minimaalne kavandatud 49,00 50,00 51,00 51,00 51,00
ja vähemalt 8 kuu vanuste ühikusumma
lehmmullikate eest, €/ammlehm)
Maksimaalne kavandatud 60,00 62,00 63,00 63,00 63,00
ühikusumma (eurodes)
O.11 (ühik: Loomad) 2 380,00 2 380,00 2 380,00 2 380,00 2 380,00
Kavandatud väljund × kavandatud 130 900,00 133 280,00 135 660,00 135 660,00 135 660,00 671 160,00
ühikusumma
KOKKU Summa:
226 690,00
O.11 (ühik: Loomad) 45 338,00 45 338,00 45 338,00 45 338,00 45 338,00
Maksimaalne:
45 338,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
5 506 410,00 5 586 600,00 5 666 791,00 5 746 981,00 5 746 981,00 28 253 763,00
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise
kasutamise nõude täitmiseks 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 277 ET
1.5 - Põllumajandustootmisega seotud toetus ute ja kitse kasvatamiseks
Sekkumise kood (liikmesriik) 1.5
Sekkumise nimetus Põllumajandustootmisega seotud toetus ute ja kitse
kasvatamiseks
Sekkumise liik CIS(32) – Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus
Ühine väljundnäitaja O.11. Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusega
hõlmatud loomade arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu
liidus, et parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku
tootmise majanduslik kestlikkus liidus
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tagada toetuste õiglane jaotus
majanduslikult keerulisemas
V1.2 1 Jah
olukorras sektoritele või
sektori osadele
Suurendada toetuste õiglast
V1.6 1 Jah
jaotust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.4 Sissetulekutoetusega hõlmatud ja teatavate tingimuste täitmisega seotud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.6 Keskmisest väiksema suurusega rahastamiskõlblikele põllumajandusettevõtetele antava täiendava otsetoetuse protsent
hektari kohta (võrreldes keskmisega)
R.8 Nende põllumajandusettevõtete osakaal, mis saavad kasu tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusest, et suurendada
konkurentsivõimet, kestlikkust või parandada kvaliteeti
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Toetuse eesmärk on raskustes oleva sektori toetamine tagades neile piisava sissetuleku ja
konkurentsivõime suurendamise. Toetuse eesmärk on ka toetuste õiglasema jaotuse tagamine, suunates
väiksematele tootjatele enam toetust.
Sekkumine panustab peamiselt erieesmärki 1 „Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat
sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu liidus, et parandada pikaajalist toiduga
kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise majanduslik
kestlikkus liidus“.
Sekkumise vormiks on põllumajanduslik otsetoetus, mida antakse tagastamatu abina.
Eestis oli PRIA põllumajandusloomade registri andmete kohaselt 2020. aastal uttede ja emaste kitsede arv,
kes on vähemalt 1.03 seisuga 1 aasta vanused kokku 44 144. 2019. aastal oli loomade arv 45 785. Kui
võrrelda 2020. aasta andmeid 2019. aasta andmetega, siis võib öelda, et loomade arv on vähenenud 2020.
ET 278 ET
aastaks 1641 looma ehk 3,6% võrra. Lamba- ja kitsepidajaid oli 2020. aastal kokku 1873, 2019. aastal oli
pidajaid 1897. Lammaste ja kitsede toodangu väärtus moodustab loomakasvatustoodangu väärtusest 0,5-
0,9% ning põllumajanduse majandusharu toodangu väärtusest 0,2–0,4%. SA FSS2016 alusel on lamba- ja
kitsekasvatajate arv perioodil 2010–2016 vähenenud vastavalt 18% ja 32%, seda peamiselt füüsiliste
isikute (sh FIE) arvelt, juriidiliste isikute arv on oluliselt suurenenud ning vastavalt ka neile kuuluvate
loomade arv ehk karjad suurenevad (lammas 45 loomalt 57 loomale; kits 6 loomalt 11 loomale).
Toetuse potentsiaalsete saajate hulka on kaasatud kõik uttede või emaste kitsede (alates kümnest loomast)
kasvatamisega tegelevad isikud ning toetuse maksmise aluseks on nende poolt kasvatatavate loomade arv
vastavalt põllumajandusloomade registri andmetele. Toetust makstakse karjas olevate loomade eest kuni
450 loomani. Toetuse maksmine kuni 450 loomani on vajalik, et toetada olulist ja enamikku osa
põhikarjast ehk 87%.
Sihtgrupi maksimaalse loomade arvu seadmisel võeti arvesse FADNi lamba- ja kitsekasvatuse
tootmistüübi netolisandväärtuse (NLV/tjü), seejuures võrdluses FADNi teiste tootmistüüpidega ja
keskmise ettevõttega on kõikides edukuse gruppides tööjõu tootlikkus madalam. Madalama edukusega
ettevõtteid iseloomustab peretööjõu suur osatähtsus, väiksem maakasutus, oluliselt madalam loodav
lisandväärtus tööjõu aastaühiku kohta (ka edukaimate ettevõtete ehk ülemine 25% tööjõu tootlikkus on
ligi 9% madalam kui FADNi keskmisel ettevõttel) ja väga nõrk kogukuludega toimetulek (kogukulud
ületavad kogutoodangu väärtuse 40%), samuti tagasihoidlikum tootmisintensiivsus. Üle 450 utega
ettevõtteid on vähe ja nende 2014–2019 mediaankeskmine tööjõutootlikkus ületab FADNi keskmist.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
Toetusesaaja
Toetust saavad taotlejad, kes vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklis 3 viidatud põllumajandustootja ja artiklis 4 viidatud aktiivse põllumajandustootja mõistete
tingimustele.
Toetusõiguslikkuse nõuded
Toetuse taotlejad peavad vastama ja täitma strateegiakava peatükis 4.1 sätestatud tingimusi.
Uted ja emased kitsed peavad olema identifitseeritud ja kantud põllumajandusloomade registrisse. Toetust
makstakse põllumajandusloomade registris registreeritud uttede ja emaste kitsede keskmise arvu alusel,
kuid mitte rohkem kui 450 looma eest. Põllumajandusloomade registri andmetele tuginedes leitakse
taotleja keskmine toetusõiguslike loomade arv 02.03–01.09 vahelisel ajaperioodil (taotlemise aastal)
karjas olnud toetusõiguslike loomade arvu järgi. Toetuse saamiseks peavad taotlejad kasvatama perioodi
02.03–01.09 igal päeval vähemalt 10 utte või emast kitse, kes on vähemalt 1 aasta vanused 02.03 seisuga.
Toetusõiguslik loom on 2. märtsi seisuga vähemalt 1 aasta vanune utt või emane kits.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Toetust makstakse ühetaolise ühikusummana. Toetuse ühikumääraks on planeeritud 28 €/loom
Minimaalseks ühikumääraks kujuneb 25 € ja maksmaalseks ühikumääraks 31 €.
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
ET 279 ET
Sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise liigi (liikide) ees seisvate raskuste
põhjus.
PRIA andmetel on emaste lammaste ja kitsede arv ja nende pidajate arv olnud langustrendis (vt tabel).
Edasine langustrend seab ohtu sektori jätkusuutlikkuse ning konkurentsivõime.
Emaste
Emaste lammaste ja
lammaste ja kitsede, kes on
kitsede arv, sama aasta
kes on 1.03 1.03
kuupäevaks 1a kuupäevaks 1
vanused aasta vanused
pidajate arv
2015 51 083 2151
2016 53 042 2141
2017 49 866 2098
2018 48 027 2007
2019 45 785 1897
2020 44 144 1873
Eesti põllumajandustootja eelistab keskkonnasõbralikku (ca 47% kogu pinnast) ja mahetootmisviisi (ca
viiendik kogu pinnast), püsirohumaa osatähtsus on 28%. FADN andmetel ei kasuta valimis olevatest
ettevõtetest 49% mineraalväetisi, esindades seejuures 61% kogu FADN üldkogumist, sh neist 77% on
keskmisest väiksemad majapidamised.
Mineraalväetisi kasutavate tootjate aastate 2014-2020 mediaankeskmine väetiste kasutusintensiivsus on
156 kg N-P-K väetist väetatava pinna ha kohta. Karjatamise tihedus (LÜ/söödakultuuride ha kohta) on
keskmisest väiksematel majapidamistele 2014-2020 mediaankeskmisena 0,37 ning keskmisest suurematel
0,51. Planeeritud otsetoetuste sekkumiste tulemusel ei ole näha karjade olulist laienemist, kuna karja
suurenemisel toetussumma karja kohta väheneb. Planeeritud sekkumistega suunatakse tootjaid liituma
ökokavadega, et säilitada vähemalt keskkonnatoetuste eelneva perioodi tase ning uute ökokavadega
liitujate puhul asendada sissetulekutoetuste vähenemine ökokavadest saadava kasuga. Planeeritud
sekkumiste mõju tootmisintensiivsuse tõstmisele pigem puudub või on tagasihoidlik, mistõttu tagatakse
sekkumisega lisaks konkurentsivõime parandamisele jätkusuutlikkuse eesmärgi täitmisse.
Tootmiskohustusega seotud toetuse kaudu soovitakse lamba- ja kitsekasvatussektoril jõuda loodava
lisandväärtuse tööjõu aastaühiku kohta tasemega lähemale FADNi keskmisele tasemele.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Mis on sekkumise eesmärk seoses sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise
liigiga (liikidega)?
konkurentsivõime parandamiseks
parandada kvaliteeti
kestlikkuse parandamiseks
Kuidas lahendatakse sekkumisega selle eesmärgi puhul tuvastatud raskus(ed) (st selgitus toetuse
kasutamise kohta)?
Toetus aitab kaasa sektori kuludega toimetulekule kiirelt tõusnud sisendihindade tingimustes, seejuures
jääb enam vahendeid vajalikeks investeeringuteks ja püsikuludeks. Ettevõtete põllumajandusliku tegevuse
jätkamine ja edasine areng kindlustab toidujulgeoleku.
Mis on asjaomased sektorid?
Lambaliha ja kitseliha
Sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise liigi (liikide) tähtsuse põhjendus
ET 280 ET
Lamba- ja kitsekasvatus nagu ka lihaveisekasvatus, panustab keskkonna hoidmisesse, mitmekesisusesse
ning on sobilik väiksematele põllumajandustootjatele (sh põllumajandussektoris alustamiseks). Lamba- ja
kitsekasvatusega tegeleb ligikaudu veerand Eesti loomakasvatusega tegelevatest majapidamistest. Lamba-
ja kitsekasvatust iseloomustab kõrge tasustamata peretööjõu osakaal, väiksem maakasutus ja madalam
loodav lisandväärtus, mistõttu on oluline toetada ka väiksema loomade arvuga karjasid. Viimastel aastatel
on märkimisväärselt vähenenud lamba- ja kitseliha tootmine, mille osatähtsus liha kogutoodangus jääb
alla 1%. Lamba- ja kitseliha on lihaliikidest ainus, mis võrreldes viie aasta taguse ajaga on vähenenud (-
9%) ning Eesti lamba- ja kitselihasektorit iseloomustab väga suur imporditud liha osakaal.
Selgitus selle kohta, kuidas on sekkumine kooskõlas veepoliitika raamdirektiiviga (st 2000/60/EÜ).
Ute ja kitse kasvatamise seotud toetus ei kahjusta veepoliitika raamdirektiivi eesmärke.
Põllumajandusmaa on Eestis üldiselt ekstensiivses kasutuses ning ligikaudu viiendik Eesti
põllumajandusmaast on mahepõllumajanduslikus kasutuses, sealjuures peetakse ka suurem osa lambaid
mahepõllumajanduslikult. Eestis on loomkoormus madal ning lammaste karjatamiskoormus ei ole suur.
Suurem lammaste osakaal on Lääne-Eestis ja saartel, kus veiste ja lammastega hooldatakse NATURA
2000 seisukohast olulisi pärandniite. Loomakasvatuse liigset koormust piiravad nii riigisisene veeseadus
kui ka veemajanduskava meetmeprogrammi meetmed.
Kas sekkumist rahastatakse osaliselt või täielikult valgukultuuride jaoks ette nähtud täiendavast
rahastamisest (kokku kuni 2 %) kooskõlas strateegiakavade määruse artikli 96 lõikega 3?
Jah Ei
Kui sekkumine on suunatud liblikõieliste ja kõrreliste segule: märkige segus olevate liblikõieliste
minimaalne osakaal protsentides.
Ei kohaldata
Siidiusside puhul antav tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus on loomadega seotud toetus, mille
puhul tuleb põllumajandusloomade arvu kasutamisel toetuse baasühikuna eelnevalt selgitada alljärgnevat:
selgitage, kuidas arvutatakse see ühik ümber põllumajandusloomade arvuks (st mitut ühikut käsitatakse
ühe põllumajandusloomana?) nt näitajate tarbeks.
Ei kohaldata
Täiendavaid selgitusi saab esitada märkuses (nt karbis sisalduvate munade kaal)
9 WTO nõuete täitmine
Kollane kategooria
Selgitus selle kohta, kas ja kui see on nii, siis kuidas järgitakse sekkumises WTO põllumajanduslepingu
artikli 6.5 või 2. lisa asjaomaseid sätteid (sinine kategooria)
Sekkumine kuulub kollase kategooria alla.
ET 281 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud Piirkond või
Kavandatud ühikusumma Tulemusnäitaja(d)
ühikusumma liik piirkonnad
ÜS1.5.1 - Minimaalne ühikusumma (kõikides karjades, kus on 10 ja enam looma esimesed 1-450 emaslooma (utt ja Ühtne R.8
emakits)), €/põhikarja emasloom)
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜS1.5.1 - Minimaalne ühikusumma (kõikides karjades, kus on 10 ja enam looma esimesed 1-450 emaslooma (utt ja emakits)), €/põhikarja emasloom)
Ute ja kitse kasvatamise seotud toetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%. Ühikumäära kujundamisel võeti arvesse FADN lamba- ja
kitsekasvatuse tootmistüübi kogutoodangu, kogukulude ja netolisandväärtuse (NLV) andmeid. Lamba- ja kitsekasvatuse tootmistüübis ületavad kogukulud
kogutoodangu väärtust (koefitsient 0,68) ning tootmistüüp on madalaima tööjõutootlikkusega (NLV/tjü ca 5200 eurot), kus loodav NLV moodustub
toetustest, oluline on tasustamata peretööjõu panus ja kogukuludest moodustab peretööjõu hinnanguline töötasu grupi palgataseme juures 35% kogukuludest.
Lamba- ja kitsekasvatuses ulatub karjagrupi 10–450 utega ettevõtete tulu puudujääk lamba-kitse LÜ kohta -1217 euroni (1 LÜ=10 lammast või kitse), millest
osa kompenseeritakse põhisissetulekutoetusega (3,8 ha LÜ kohta) ja osa tootmisega seotud toetusega (28 €/utt/emakits) ehk 280 eurot/LÜ) kokku kuni 57%
ulatuses. Keskkonnapiirangutest tingitud saamata jäänud tulu kompenseeritakse keskkonnameetmetega. Toetuste õiglasema jaotumise eesmärgi täitmine
saavutatakse tootmisega seotud toetuste ja ümberjaotava toetuse koosmõju kaudu.
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS1.5.1 - Minimaalne ühikusumma Kavandatud ühikusumma 28,00 28,00 29,00 29,00 29,00
(kõikides karjades, kus on 10 ja Minimaalne kavandatud 25,00 25,00 26,00 26,00 26,00
enam looma esimesed 1-450 ühikusumma
emaslooma (utt ja emakits)),
€/põhikarja emasloom) Maksimaalne kavandatud 31,00 31,00 32,00 32,00 32,00
ühikusumma (eurodes)
O.11 (ühik: Loomad) 38 207,00 38 207,00 38 207,00 38 207,00 38 207,00
Kavandatud väljund × kavandatud 1 069 796,00 1 069 796,00 1 108 003,00 1 108 003,00 1 108 003,00 5 463 601,00
ühikusumma
KOKKU Summa:
191 035,00
O.11 (ühik: Loomad) 38 207,00 38 207,00 38 207,00 38 207,00 38 207,00
Maksimaalne:
38 207,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
1 069 796,00 1 085 376,00 1 100 955,00 1 116 535,00 1 116 535,00 5 489 197,00
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kasutamise nõude täitmiseks
ET 282 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 283 ET
1.6 - Põllumajandustootmisega seotud toetus tera- ja kaunviljakultuuride
kasvatamiseks
Sekkumise kood (liikmesriik) 1.6
Sekkumise nimetus Põllumajandustootmisega seotud toetus tera- ja
kaunviljakultuuride kasvatamiseks
Sekkumise liik CIS(32) – Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus
Ühine väljundnäitaja O.10. Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusega
hõlmatud hektarite arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu
liidus, et parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku
tootmise majanduslik kestlikkus liidus
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tagada toetuste õiglane jaotus
majanduslikult keerulisemas
V1.2 1 Jah
olukorras sektoritele või
sektori osadele
Suurendada toetuste õiglast
V1.6 1 Jah
jaotust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.4 Sissetulekutoetusega hõlmatud ja teatavate tingimuste täitmisega seotud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.6 Keskmisest väiksema suurusega rahastamiskõlblikele põllumajandusettevõtetele antava täiendava otsetoetuse protsent
hektari kohta (võrreldes keskmisega)
R.8 Nende põllumajandusettevõtete osakaal, mis saavad kasu tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusest, et suurendada
konkurentsivõimet, kestlikkust või parandada kvaliteeti
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Toetuse eesmärk on raskustes oleva sektori osa toetamine, tagades neile piisava sissetuleku ja
konkurentsivõime suurendamise, piiramata sektori normaalset kasvu ja arengut. Toetuse eesmärk on ka
toetuste õiglasema jaotuse tagamine, suunates väiksematele tootjatele enam toetust.
Sekkumine panustab peamiselt erieesmärki 1 ehk „Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat
sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu liidus, et parandada pikaajalist toiduga
kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise majanduslik
kestlikkus liidus“.
Sekkumise vormiks on põllumajanduslik otsetoetus, mida antakse tagastamatu abina.
Eestis on aastatega teraviljakultuuride ja kaunviljade kasvupind suurenenud. 2021. aastal kasvatati
kaunvilju kokku 48 972 hektaril ning põllumajandustoodang samal aastal oli 79 189 tonni
ET 284 ET
(Statistikaamet). Spetsialiseerunud teraviljakasvatajad moodustavad 15% põllumajanduslikest
majapidamistest, nende kasutuses on 38% põllumajandusmaast, nende standardtoodangu väärtus annab
25% kogu standardtoodangu väärtusest ja kasutatakse 16% tööjõuühikutest. Põllumajanduse
majandusharu kogutoodangu väärtusest moodustab teravilja toodangu väärtus 22–25%, tegu on Eesti
jaoks olulise sektoriga, kus tootmine koondub üha enam suurematesse majapidamistesse ja tegevuse
lõpetavad pigem väiksemad teraviljakasvatajad, millel on negatiivne mõju tootmise riskide hajutamisele ja
toidujulgeolekule. Teraviljakasvatussektor on duaalne (2020. aasta põllumajandusloenduse andmeteil oli
11% teraviljapinnast 1% teraviljakasvatajate kasutuses, kuid 2010. aastal veel vastavalt 0,3% kasutuses
9% pinnast). Alla 100 ha teravilja kasvatab 77% teraviljakasvatajatest ja alla 100 ha kaunvilja kasvatab
92% kaunviljakasvatajatest. FADN andmetel on tera- ja kaunviljakasvatust iseloomustava tootmistüübis
(15) on erinevused väiksemate ja suuremate majapidamiste vahel olulised (sh saagikustes[1], kuludega
toimetulekul[2], tööjõu tootlikkuses[3], peretööjõu kasutuses[4] ja riskijuhtimises[5]). Teraviljakasvatust
iseloomustab suur sissetulekute volatiilsus (kuni üle +/-50% aastate võrdluses).
[1] Alla 100 ha teravilja kasvatavates majapidamistes on näiteks nisu saagikus ligi kolmandiku madalam
kui üle 100 ha suurustes majapidamistes (FADN 2014-2019 mediaankeskmine, tootmistüüp 15- Teravilja,
õli- ja valgukultuuride kasvatamine )
[2] Alla 100 ha teravilja kasvatavatel majapidamistel kogutoodangu ja kogukulude suhe ~0,81, üle 100 ha
suurustel majapidamistel ~0,87 (FADN 2014-2019 mediaankeskmine, tootmistüüp 15- Teravilja, õli- ja
valgukultuuride kasvatamine )
[3] Netolisandväärtus tööjõu aastaühiku kohta on alla 100 ha suurustes majapidamistes 75% madalam kui
üle 100 ha suurustes majapidamistes ning 69% madalam kui FADN keskmine vastav näitaja (FADN
2014-2019 mediaankeskmine, tootmistüüp 15- Teravilja, õli- ja valgukultuuride kasvatamine)
[4] Peretööjõu kasutamise osatähtsus 100 ha majapidamistes on ~81%, samal ajal kui üle 100 ha
majapidamistes 34%, samal ajal jääb ettevõtjatulu ligi poole väiksemaks kui netolisandväärtus tööjõu
aastaühiku kohta, mis ei taga piisavat sissetulekut peretööjõu töö eest (FADN 2014-2019
mediaankeskmine, tootmistüüp 15- Teravilja, õli- ja valgukultuuride kasvatamine)
[5] Piiratud maakasutuse tingimustes (alla 100 ha) ei anna näiteks PST piisavat stabiliseerivat efekti
oluliste teravilja hindade või ilmastikust tingitud saagikuste kõikumiste korral, samuti on piiratud
toodangu väärtuse suhtes niigi kõrgete sisendikulude tingimustes kvaliteetsema seemne soetamise või
taimekaitsetööde tegemise võimalused (mh vananenud tehnika, brutoinvesteeringu aastane väärtus jääb
alla kulumi väärtusele, suhtarv 2014-2019 mediaankeskmisena 0,56, samal ajal kui üle 100 ha suurustes
majapidamistes on vastavalt 1,52)
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
Toetusesaaja
Toetust saavad taotlejad, kes vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklis 3 viidatud põllumajandustootja ja artiklis 4 viidatud aktiivse põllumajandustootja mõistete
tingimustele.
Toetusõiguslikkuse nõuded
Toetuse saamiseks peavad taotlejad kasvatama vähemalt 5 ha põllumajandusmaal toetusõiguslikke tera- ja
kaunviljakultuure ning vastama ja täitma strateegiakava peatükis 4.1 sätestatud tingimusi.
Toetusõiguslikuks loetakse põllumajandusmaa, kus kasvatatakse toetusõiguslikke tera- ja
kaunviljakultuure, milleks on muuhulgas põldhernes, põlduba, maguslupiin, suvivikk, põld-hiirehernes,
lääts, kikerhernes, segavili/segatis, kaunviljade segu, nisu, rukis, oder, kaer, tatar, mais, sorgo.
Toetust makstakse kui taotlejal on vähemalt 5 hektaril toetusõiguslikke kultuure, kuni 100 hektari
toetusõigusliku põllumajandusmaa eest. Selliselt toetatakse kogu taotlejate kasutuses oleva teravilja pinda
ET 285 ET
58%-l kõikidest teraviljakasvatajatest. Toetuse sihtgrupis on kokku 3385 tera- ja kaunviljakasvatajat
(2021. a andmetel), kellel on kokku 435 124 ha tera- ja kaunvilja, millest toetusõiguslik (esimesed 1-100
ha) oleks 179 712 ha. Toetust makstakse ühetaolise ühikusummana tera- ja kaunviljakultuuride
kasvatamise eest. Toetust ei diferentseerita, kuna see tõstab oluliselt sekkumise administreerimiskulusid
ning on piiravaks teguriks tootjate tootmisotsustel turu nõudlusele reageerimiseks ning riskide
hajutamisel.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Toetust makstakse ühetaolise ühikusummana. Toetuse ühikumääraks on planeeritud 28 €/ha.
Minimaalseks ühikumääraks kujuneb 25 € ja maksimaalseks ühikumääraks 31 €.
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise liigi (liikide) ees seisvate raskuste
põhjus.
Teravilja toodetakse Eestis rohkem kui ära tarbitakse, kaunviljakasvatus on laienenud alates 2015. aastast,
kuid nende pind moodustab vaid 5% põllumaast ja saagikus kõigub aastate lõikes oluliselt (+/-40%).
Kaunviljal on teraviljakasvatajate viljavahelduses oluline roll, samuti on tegu olulise kohaliku
loomasöödaga. Toetus on suunatud eelkõige väiksematele ja keskmise suurusega tera- ja
kaunviljakasvatajatele, kes toodavad kohalikule turule ja tegu on olulise sisendiga loomakasvatusele.
FADN andmetel iseloomustab sektorit keskmisest kõrgem tööjõu tootlikkus, kuid alla 100 ha suuruse
maakasutusega majapidamistel jääb see oluliselt keskmisest madalamaks. Eestis moodustab
loomakasvatustoodang ligi poole põllumajandusharu kogutoodangust ja kohaliku sööda tagamine
kindlustab toidujulgeoleku. Tera- ja kaunviljakasvatus on suuresti mõjutatud ebasoodsatest
ilmastikuoludest kui muutlikkest turuoludest, samuti on probleemiks käibevahendite nappus kevadel ja
sügisel ning saagi ja selle kvaliteedi suur varieeruvus aastate lõikes. Nagu üldiselt põllumajanduses, on ka
tera- ja kaunviljakasvatuses probleemiks vananev töötajaskond, aeglane põlvkondade vaheldumine ja
süvenev kvalifitseeritud haridusega tööjõu (sh agronoomide) puudus. Kuna keskmine põllumaa suurus
majapidamise kohta kasvab, siis suurenevad alustavate (sh noorte) ettevõtjate jaoks barjäärid sektorisse
sisenemisel. Nii sisendite kättesaadavus kui hinnad mõjutavad põllumajandustootja külviotsuseid ja
saagikusi ning hooaja kasumit. Eestis kasutatakse teraviljakasvatuses sertifitseeritud seemet, mistõttu ei
ole planeeritud maksta täiendavalt seotud toetust selle praktika eest. Lisaks on FADN andmetel seda
sektorit iseloomustava tootmistüübi majapidamistel tekkinud vahe tootlikkuses suurte ja väiksemate
tootjate vahel, mistõttu on planeeritud maksta seotud toetust tera- ja kaunviljakasvatajatele esimeste
hektarite eest – sellega tagatakse toetus väiksematele ja keskmise suurusega majapidamistele kogu tera- ja
kaunvilja pinna eest, kuid suurematel majapidamistel jääb toetus konkreetseks summaks ettevõtte kohta
esimese 100 ha eest. Eesti põllumajandustootja eelistab keskkonnasõbralikku (ca 47% kogu pinnast) ja
mahetootmisviisi (ca viiendik kogu pinnast), püsirohumaa osatähtsus on 28%. FADN andmetel ei kasuta
valimis olevatest ettevõtetest 49% mineraalväetisi, esindades seejuures 61% kogu FADN üldkogumist, sh
neist 77% on keskmisest väiksemad majapidamised. Loomakasvatus panustab oluliselt orgaanilise väetise
allikana, et pakkuda alternatiivi mineraalväetiste kasutusele taimekasvatuses. Mineraalväetisi kasutavate
tootjate aastate 2014-2020 mediaankeskmine väetiste kasutusintensiivsus on 156 kg N-P-K väetist
väetatava pinna ha kohta. Toetuse eesmärk on toetada väiksemaid tera- ja kaunviljakasvatajaid, kelle
konkurentsivõime madalama tootlikkuse ja tootmisintensiivsuse tõttu on tagasihoidlikum.
Tootmiskohustusega seotud toetuse kaudu soovitakse väiksematel ja keskmise suurusega tera- ja
kaunviljakasvatajatel jõuda lähemale tootmistüübi keskmisele tootlikkusele (netolisandväärtus tööjõu
aastaühiku kohta).
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
ET 286 ET
Mis on sekkumise eesmärk seoses sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise
liigiga (liikidega)?
konkurentsivõime parandamiseks
parandada kvaliteeti
kestlikkuse parandamiseks
Kuidas lahendatakse sekkumisega selle eesmärgi puhul tuvastatud raskus(ed) (st selgitus toetuse
kasutamise kohta)?
Toetus aitab kaasa toetatava sektori osa kuludega toimetulekule kiirelt tõusnud sisendihindade
tingimustes, seejuures jääb enam vahendeid vajalikeks investeeringuteks ja püsikuludeks ja kvaliteetsema
sisendi soetamiseks, et vähendada turu kõikumistest tingitud volatiilsust ja riske. Ettevõtete
põllumajandusliku tegevuse jätkamine ja edasine areng kindlustab toidujulgeoleku. Toetus hõlmab 2021.
aasta andmetel 179 712 ha tera- ja kaunvilja pinda, mis on 2285 taotleja kasutuses. Eestis on kokku tera-
ja kaunvilja 416 089 ha (SA, 2021), millest antud toetusega on hõlmatud 43%.
Mis on asjaomased sektorid?
Liblikõielised taimed
Teravili
Valgukultuurid
Sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise liigi (liikide) tähtsuse põhjendus
Teravilja toodetakse Eestis rohkem kui ära tarbitakse, kaunvilja pinna osakaal põllumaal on tagasihoidlik
(5%). Tootmisstruktuuri mitmekesisus on riskide maandamiseks oluline, mistõttu tuge vajavad eelkõige
väiksemad ja keskmise suurusega tera- ka kaunviljakasvatajad, kes toodavad kohalikule turule ja kelle
tootmiskulud toodangu ühiku kohta on kõrgemad võrreldes suuremate tera- ja kaunviljakasvatajatega.
Teraviljakasvatusega tegeles 2020. põllumajandusloenduse andmeil 38% põllumajanduslikest
majapidamistest, sh 77% teraviljakasvatajatest kasvatab teravilja alla 100 ha. FADN andmetel
(tootmistüübi 15 alusel) iseloomustab sektorit keskmisest kõrgem tööjõu tootlikkus, kuid erinevus
väiksemate ja suuremate tootjate vahel on väga suur (väiksemate tööjõu tootlikkus on ¾ väiksem kui
suurematel). Tegu on olulise sisendiga loomakasvatusele. Eestis moodustab loomakasvatustoodang ligi
poole põllumajandusharu kogutoodangust (sh sea- ja linnukasvatuse toodangu väärtus moodustab
loomakasvatustoodangu väärtusest 25%) ja kohaliku sööda tagamine on oluline kindlustamaks
toidujulgeolekut. Kaunviljad on energiarikkad taimsed proteiinisöödad. Nendes on poole rohkem proteiini
teraviljadega võrreldes (kuivaines 25–30%). Kaunviljad on oma lämmastiku sidumisvõime poolest väga
head kultuurid mulla viljakuse parandamisel ning saanud oluliseks osaks ka loomade söödaratsioonis.
Taimekasvatustoodangu väärtuse kujunemisel on teravilja ja kaunvilja sektoril oluline roll, moodustades
~25% majandusharu kogutoodangu väärtusest. Tera- ja kaunviljakasvatus on suuresti mõjutatud
ebasoodsatest ilmastikuoludest kui muutlikkest turuoludest, samuti on probleemiks käibevahendite nappus
kevadel ja sügisel ning saagi ja selle kvaliteedi suur varieeruvus aastate lõikes.
Selgitus selle kohta, kuidas on sekkumine kooskõlas veepoliitika raamdirektiiviga (st 2000/60/EÜ).
Eesti põllumajandustootja eelistab keskkonnasõbralikku (ca 47% kogu pinnast) ja mahetootmisviisi (ca
viiendik kogu pinnast), püsirohumaa osatähtsus on 28%. FADN andmetel ei kasuta valimis olevatest
ettevõtetest 49% mineraalväetisi, esindades seejuures 61% kogu FADN üldkogumist, sh neist 77% on
keskmisest väiksemad majapidamised. Loomakasvatus panustab oluliselt orgaanilise väetise allikana, et
pakkuda alternatiivi mineraalväetiste kasutusele taimekasvatuses. Mineraalväetisi kasutavate tootjate
aastate 2014-2020 mediaankeskmine väetiste kasutusintensiivsus on 156 kg N-P-K väetist väetatava pinna
ha kohta. Toetuse eesmärk on toetada väiksemaid ja keskmise suurusega tera- ja kaunviljakasvatajaid,
kelle konkurentsivõime madalama tootlikkuse ja tootmisintensiivsuse tõttu on tagasihoidlikum.
Seega ei kahjusta tera- ja kaunvilja kasvatamise seotud toetus veepoliitika raamdirektiivi eesmärke.
ELi WTO loendi kohased ülempiirid õliseemnete puhul (Blair House’i leping): Kas sekkumine on
suunatud mõnele lepinguga hõlmatud põllukultuurile (nt sojauba, rapsiseemned, päevalilleseemned)?
Jah Ei
ET 287 ET
Kas sekkumist rahastatakse osaliselt või täielikult valgukultuuride jaoks ette nähtud täiendavast
rahastamisest (kokku kuni 2 %) kooskõlas strateegiakavade määruse artikli 96 lõikega 3?
Jah Ei
Kui sekkumine on suunatud liblikõieliste ja kõrreliste segule: märkige segus olevate liblikõieliste
minimaalne osakaal protsentides.
Ei kohaldata
Siidiusside puhul antav tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus on loomadega seotud toetus, mille
puhul tuleb põllumajandusloomade arvu kasutamisel toetuse baasühikuna eelnevalt selgitada alljärgnevat:
selgitage, kuidas arvutatakse see ühik ümber põllumajandusloomade arvuks (st mitut ühikut käsitatakse
ühe põllumajandusloomana?) nt näitajate tarbeks.
Ei kohaldata
Täiendavaid selgitusi saab esitada märkuses (nt karbis sisalduvate munade kaal)
9 WTO nõuete täitmine
Kollane kategooria
Selgitus selle kohta, kas ja kui see on nii, siis kuidas järgitakse sekkumises WTO põllumajanduslepingu
artikli 6.5 või 2. lisa asjaomaseid sätteid (sinine kategooria)
Sekkumine kuulub kollase kategooria alla.
ET 288 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Piirkond või
Kavandatud ühikusumma Tulemusnäitaja(d)
liik piirkonnad
ÜS1.6.1 - Minimaalne ühikusumma (tera- ja kaunviljapind vähemalt 5 ja enama hektariga 1-100 hektari eest, €/ha) Ühtne R.8
tera- ja kaunviljakultuuridele
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜS1.6.1 - Minimaalne ühikusumma (tera- ja kaunviljapind vähemalt 5 ja enama hektariga 1-100 hektari eest, €/ha) tera- ja kaunviljakultuuridele
Teraviljakasvatuse seotud toetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%. Ühikumäära kujundamisel võeti arvesse FADN tootmistüübi (teravilja, õli-
ja valgukultuuride kasvatamine) kogutoodangu, kogukulude ja netolisandväärtuse (NLV) andmeid. Teraviljakasvatuses on selged majanduslikud erinevused
tootmistüübi siseselt alla 100 ha ja suuremate teraviljakasvatajate vahel. Alla 100 ha suurusel grupil on suvinisu saagikus ca 33% madalam, talinisu puhul on
saagikuse vahe kuni 40%, kogutoodangu ja kogukulude suhe ca 11 protsendi võrra halvem, netolisandväärtus tööjõu aastaühiku kohta ca 75% väiksem kui
üle 100 ha suurusel grupil (võrreldes FADN keskmisega 69% väiksem). Soovides vähendada väiksemate teraviljakasvatajate mahajäämust ja tõsta
konkurentsvõimet makstakse toetust taotlejatele, kellel on vähemalt 5 ha tera- ja kaunvilja, 1–100 ha eest. Võttes arvesse kogutoodangu ja kogukulude (sh
tasustamata peretööjõu hinnanguline töötasu tasustatud tööjõu palga tasemel) vahet, mis alla 100 ha suurustel majapidamistel on -367 eurot,
kompenseeritakse põhisissetulekutoetusega ja tootmisega seotud toetusega (ca 30 €/ha), kokku kuni 38% ulatuses, üle 100 ha suurustel tera- ja
kaunviljakasvatajatel kompenseeritakse seotud toetusega 6% tulu puudujäägist ha kohta ehk ettevõtte kohta ca 2977 eurot. Keskkonnapiirangutest tingitud
saamata jäänud tulu kompenseeritakse keskkonnameetmetega. Toetuste õiglasema jaotumise eesmärgi täitmine saavutatakse tootmisega seotud toetuste ja
ümberjaotava toetuse koosmõju kaudu.
ET 289 ET
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS1.6.1 - Minimaalne ühikusumma Kavandatud ühikusumma 28,00 28,00 29,00 29,00 29,00
(tera- ja kaunviljapind vähemalt 5 ja Minimaalne kavandatud 25,00 25,00 26,00 26,00 26,00
enama hektariga 1-100 hektari eest, ühikusumma
€/ha) tera- ja kaunviljakultuuridele
Maksimaalne kavandatud 31,00 31,00 32,00 32,00 32,00
ühikusumma (eurodes)
O.10 (ühik: Hektarid) 179 712,00 179 712,00 179 712,00 179 712,00 179 712,00
Kavandatud väljund × kavandatud 5 031 936,00 5 031 936,00 5 211 648,00 5 211 648,00 5 211 648,00 25 698 816,00
ühikusumma
KOKKU Summa:
898 560,00
O.10 (ühik: Hektarid) 179 712,00 179 712,00 179 712,00 179 712,00 179 712,00
Maksimaalne:
179 712,00
ET 290 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
5 038 422,00 5 111 797,00 5 185 172,00 5 258 547,00 5 258 547,00 25 852 485,00
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise
kasutamise nõude täitmiseks 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 291 ET
1.7 - Põllumajandustootmisega seotud toetus puu- ja köögivilja ning marjakultuuride
kasvatamiseks
Sekkumise kood (liikmesriik) 1.7
Sekkumise nimetus Põllumajandustootmisega seotud toetus puu- ja köögivilja ning
marjakultuuride kasvatamiseks
Sekkumise liik CIS(32) – Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus
Ühine väljundnäitaja O.10. Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusega
hõlmatud hektarite arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu
liidus, et parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku
tootmise majanduslik kestlikkus liidus
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tagada toetuste õiglane jaotus
majanduslikult keerulisemas
V1.2 1 Jah
olukorras sektoritele või
sektori osadele
Suurendada toetuste õiglast
V1.6 1 Jah
jaotust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.4 Sissetulekutoetusega hõlmatud ja teatavate tingimuste täitmisega seotud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.6 Keskmisest väiksema suurusega rahastamiskõlblikele põllumajandusettevõtetele antava täiendava otsetoetuse protsent
hektari kohta (võrreldes keskmisega)
R.8 Nende põllumajandusettevõtete osakaal, mis saavad kasu tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusest, et suurendada
konkurentsivõimet, kestlikkust või parandada kvaliteeti
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Toetuse eesmärk on raskustes oleva sektori toetamine, tagades neile piisava sissetuleku ja
konkurentsivõime suurendamise. Toetuse eesmärk on ka toetuste õiglasema jaotuse tagamine, suunates
väiksematele tootjatele enam toetust.
Sekkumine panustab peamiselt erieesmärki 1 ehk „Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat
sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu liidus, et parandada pikaajalist toiduga
kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise majanduslik
kestlikkus liidus“.
Sekkumise vormiks on põllumajanduslik otsetoetus, mida antakse tagastamatu abina.
Eestis on aastatega aianduslike kultuuride kasvupind kahanenud ning tootjatel tuleb konkureerida
importkaubaga. Kodumaisete saaduste tootmise soodustamiseks on vajalik toetada puu- ja köögiviljade
ET 292 ET
ning marjade kasvatamist piiramata tootjate otsuseid milliseid kultuure kasvatada ja kuidas mitmekesise
valiku puhul eelkõige tootmisriske hajutada.
Toetust saavad eeskätt traditsioonilised puu- ja köögivilja ning marjakultuurid, välja arvatud kartul.
Potentsiaalsete toetuse saajate hulka on kaasatud kõik põllumajandusega tegelevad isikud ning toetuse
maksmise aluseks on nende poolt kasvatatavate toetusõiguslike puu- ja köögiviljade ning marjade
kasvupind. Spetsialiseerunud avamaaköögivilja- ja maasikakasvatajatest 94% kasvatab neid kultuure alla
5 ha, spetsialiseerunud viljapuu- ja marjaaedadest on 89% väiksemad kui 5 ha.
Toetatavate köögivilja, marja- ja puuviljakultuuride nimekirja võetakse kultuurid, mida kasvatatakse
Eestis vähemalt 3 ha suurusel pinnal, nende kultuuride kasvupind kokku 2020. aastal oli 5409 ha. Neid
kultuure 0,3 ha ja enamal pinnal kasvatavaid isikuid oli 2286.
Spetsialiseerunud köögivilja ja aiasaaduste kasvatajad moodustavad 2% majapidamistest, neil on kokku
0,3% kasutatavast põllumajandusmaast, 2% kogu standardtoodangu väärtusest ja 4% tööjõu
aastaühikutest. Köögivilja ja aiasaaduste kasvatajate arv ning nende kasutuses olev põllumajanduslik maa
väheneb, kuid juriidiliste isikute osakaal suureneb, millega on kaasnenud ka tööjõuühikute osatähtsuse
suurenemine 1 protsendi võrra. Spetsialiseerunud puuvilja ja marjakasvatajad moodustavad 2%
majapidamistest, nende kasutuses on 0,3% põllumajandusmaast, nende standardtoodangu väärtus annab
0,4% kogu standardtoodangu väärtusest ja kasutatakse 1% tööjõuühikutest, standardtoodangu väärtuses on
2013–2016 arenguseisak (viimased FSS2016 andmed). Põllumajanduse majandusharu kogutoodangu
väärtusest moodustavad aianduskultuurid 5–8%.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
Toetusesaaja
Toetust saavad taotlejad, kes vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklis 3 viidatud põllumajandustootja ja artiklis 4 viidatud aktiivse põllumajandustootja mõistete
tingimustele.
Toetusõiguslikkuse nõuded
Toetuse saamiseks peavad taotlejad kasutama vähemalt 1 ha põllumajandusmaad ning vastama ja täitma
strateegiakava peatükis 4.1 sätestatud tingimusi.
Toetusõiguslikuks loetakse põllumajandusmaa, kus kasvatatakse toetusõiguslike puu- ja köögivilja ning
marjakultuure vähemalt 0,3 hektaril.
Toetust makstakse ühetaolisena kõigi köögi-, puuvilja ja marjakultuuride kasvatamise eest. Toetust ei
diferentseerita, kuna see tõstab oluliselt sekkumise administreerimiskulusid ning on piiravaks teguriks
tootjate tootmisotsustel turu nõudlusele reageerimiseks ning riskide hajutamisel.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Toetust makstakse puu- ja köögivilja ning marjakultuuride kasvatamise eest ühetaolise ühikusummana.
Toetuse ühikumääraks on planeeritud 349 €/ha. Minimaalseks ühikumääraks kujuneb 314 € ja
ET 293 ET
maksimaalseks ühikumääraks 383 €.
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise liigi (liikide) ees seisvate raskuste
põhjus.
Puu- ja köögivilja ning marjakultuuride pind on Eestis vähenenud, Eestis ei toodeta piisavalt kodumaiseid
aiandussaaduseid, et ära katta tarbimise vajadus.
PRIA andmetel on kokku Eestis kasvatavate puu- köögiviljade ning marjakultuuride taotletud pind aastate
lõikes kõikuv (vt tabelit) ning köögiviljanduse osa sellest on viimastel aastatel mõnevõrra langenud.
Seevastu puuviljade ning marjade kasvupind näitab alates 2015. aastast väikest, kuid stabiilset
kasvutrendi. Edasine langustrend ja ebastabiilsus kasvupindades seab ohtu toidujulgeoleku ning sektori
jätkusuutlikkuse.
Kasvupind, ha 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Köögivili ja
4057 3887 4286 4106 4084 3022
maasikad
Viljapuu- ja
5866 5839 6367 6433 6364 4032
marjaaiad
KOKKU 9923 9726 10653 10539 10448 7054
Allikas: Statistikaamet
Aiandussektori investeeringute vajadus on kõrge, sest ettevõtete tehniline baas on nõrk, tootlikkus on
madal, toormele ei anta piisavalt lisandväärtust, toodete kvaliteet on ebaühtlane, tootmist mõjutab
hooajalisus ning suur energiamahukus katmikaladel kasvatamisel. Ettevõtjate konkurentsipositsiooni
nõrgendab käibevahendite nappus, sisendite hindade kiire kasv ja konkurentsi teravnemine (impordi
osatähtsuse kasv eelkõige iluaianduses). Eesti siseturu väiksus ei lase ettevõtjatel, kes oma toodangut ei
ekspordi, mikroettevõttest suuremaks kasvada. Kuigi koostöö katse- ja kompetentsikeskustega on
paranenud, siis probleemkohaks on ebapiisav rakendusuuringute rahastamine, tootearenduse ja
väärindamise alaste pikaajaliste programmide puudumine. Sektoril on vaja suurendada tootmismahte ning
investeerida kaasaegsemasse tehnoloogiasse. Samuti on sektor üsna tööjõumahukas ning tööjõu on Eesti
üks murekohtadest, mistõttu on planeeritud maksta seotud toetust traditsioonilistele puu- ja köögivilja
ning marjakultuuridele, mida kokku kasvatatakse Eestis vähemalt 3 hektaril. Antud seotud toetuse
eesmärgiks on parandada aiandussektori konkurentsivõimet ning tagada õiglane sissetulek väikestele ja
keskmise suurusega ettevõtetele.
Tootmiskohustusega seotud toetuse kaudu soovitakse aiandussektori loodavat netolisandaväärtust tööjõu
aastaühiku kohta lähendada FADN keskmisele tasemele.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Mis on sekkumise eesmärk seoses sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise
liigiga (liikidega)?
konkurentsivõime parandamiseks
parandada kvaliteeti
kestlikkuse parandamiseks
Kuidas lahendatakse sekkumisega selle eesmärgi puhul tuvastatud raskus(ed) (st selgitus toetuse
kasutamise kohta)?
Toetus aitab kaasa sektori kuludega toimetulekule kiirelt tõusnud sisendihindade tingimustes, seejuures
jääb enam vahendeid vajalikeks investeeringuteks ja püsikuludeks. Ettevõtete põllumajandusliku tegevuse
jätkamine ja edasine areng kindlustab toidujulgeoleku.
Mis on asjaomased sektorid?
Puu- ja köögivili
Sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise liigi (liikide) tähtsuse põhjendus
ET 294 ET
Aiandussaaduste kogutoodangu väärtus moodustab ligemale 15% taimekasvatussaaduste kogutoodangu
väärtusest, mis on aastati liikunud samas rütmis toodangu hindadega. Puu- ja köögivilju ning
marjakultuure kasvatakse Eestis ligemale 4 korda vähem kui toodetakse, mistõttu on äärmiselt oluline
kohaliku toodangu suurendamine. Viimastel aastatel on sektorit oluliselt mõjutanud ebasoodne ilmastik,
COVID -19 pandeemia jätkumine ning kõrged väetise- ja energiahinnad.
Selgitus selle kohta, kuidas on sekkumine kooskõlas veepoliitika raamdirektiiviga (st 2000/60/EÜ).
Puu- ja köögivilja ning marjakultuuride kasvatamise seotud toetus ei kahjusta veepoliitika raamdirektiivi
eesmärke. Põllumajandusmaa on Eestis üldiselt ekstensiivses kasutuses ning ligikaudu viiendik Eesti
põllumajandusmaast on mahepõllumajanduslikus kasutuses. Erinevalt paljudest teistest riikidest ei ole
Eesti aiandussektor ka suur niisutusvee tarbija.
Kas sekkumist rahastatakse osaliselt või täielikult valgukultuuride jaoks ette nähtud täiendavast
rahastamisest (kokku kuni 2 %) kooskõlas strateegiakavade määruse artikli 96 lõikega 3?
Jah Ei
Kui sekkumine on suunatud liblikõieliste ja kõrreliste segule: märkige segus olevate liblikõieliste
minimaalne osakaal protsentides.
Ei kohaldata
Siidiusside puhul antav tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus on loomadega seotud toetus, mille
puhul tuleb põllumajandusloomade arvu kasutamisel toetuse baasühikuna eelnevalt selgitada alljärgnevat:
selgitage, kuidas arvutatakse see ühik ümber põllumajandusloomade arvuks (st mitut ühikut käsitatakse
ühe põllumajandusloomana?) nt näitajate tarbeks.
Ei kohaldata
Täiendavaid selgitusi saab esitada märkuses (nt karbis sisalduvate munade kaal)
9 WTO nõuete täitmine
Kollane kategooria
Selgitus selle kohta, kas ja kui see on nii, siis kuidas järgitakse sekkumises WTO põllumajanduslepingu
artikli 6.5 või 2. lisa asjaomaseid sätteid (sinine kategooria)
Sekkumine kuulub kollase kategooria alla.
ET 295 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Kavandatud ühikusumma liik Piirkond või piirkonnad Tulemusnäitaja(d)
ÜS1.7.1 - Minimaalne ühikusumma (€/ha) puu- ja köögivilja- ja marjakultuuridele Ühtne R.8
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
ÜS1.7.1 - Minimaalne ühikusumma (€/ha) puu- ja köögivilja- ja marjakultuuridele
Puu- ja köögivilja ning marjakultuuride kasvatamise seotud toetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%. Ühikumäära kujundamisel võeti arvesse
FADN tootmistüüpide aiandus avamaal ja puuviljakasvatus kogutoodangu, kogukulude ja netolisandväärtuse (NLV) andmeid. Aianduses on kogutoodangu
väärtus ha kohta oluliselt kõrgem kui FADN keskmine, kuid ka kogukulud on kõrgemad ja toetuste osatähtsus sissetulekutes on madalam, mistõttu
tööjõumahuka sektori NLV tööjõu aastaühiku kohta jääb keskmisest madalamaks (-48%) ning arenguks ja väliste tegurite katteks (tööjõud, intressi ja
rendimaksed) ei jää piisavalt vahendeid. Soovides oluliselt tõsta aianduse konkurentsivõimet, tuleb aidata sektoril suurendada loodavat lisandväärtust ja
tööjõu tootlikkust. Võttes arvesse nii kogutoodangu ja kogukulude (sh tasustamata peretööjõu hinnanguline töötasu tasustatud tööjõu palga tasemel) vahet,
turult saadava madalama tootjahinna ja 1 euro toodangu väärtuse kohta kogukulusid ning madalat tööjõutootlikkust, ulatub 2014–2019 mediaankeskmine tulu
puudujääk ha kohta kuni 595 euroni. Osa sellest kompenseeritakse põhisissetulekutoetusega ja osa tootmisega seotud toetusega (349 €/ha), kokku kuni 79%
ulatuses. Keskkonnapiirangutest tingitud saamata jäänud tulu kompenseeritakse keskkonnameetmetega. Toetuste õiglasema jaotumise eesmärgi täitmine
saavutatakse tootmisega seotud toetuste ja ümberjaotava toetuse koosmõju kaudu.
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS1.7.1 - Minimaalne ühikusumma Kavandatud ühikusumma 349,00 354,00 359,00 364,00 364,00
(€/ha) puu- ja köögivilja- ja Minimaalne kavandatud 314,00 319,00 323,00 328,00 328,00
marjakultuuridele ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 384,00 389,00 395,00 400,00 400,00
ühikusumma (eurodes)
O.10 (ühik: Hektarid) 5 409,00 5 409,00 5 409,00 5 409,00 5 409,00
Kavandatud väljund × kavandatud 1 887 741,00 1 914 786,00 1 941 831,00 1 968 876,00 1 968 876,00 9 682 110,00
ühikusumma
KOKKU Summa:
27 045,00
O.10 (ühik: Hektarid) 5 409,00 5 409,00 5 409,00 5 409,00 5 409,00
Maksimaalne:
5 409,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
1 887 586,00 1 915 075,00 1 942 564,00 1 970 053,00 1 970 053,00 9 685 331,00
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
minimaalse sihtotstarbelise
ET 296 ET
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
kasutamise nõude täitmiseks
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 297 ET
1.8 - Põllumajandustootmisega seotud toetus seemnekartuli kasvatamiseks
Sekkumise kood (liikmesriik) 1.8
Sekkumise nimetus Põllumajandustootmisega seotud toetus seemnekartuli
kasvatamiseks
Sekkumise liik CIS(32) – Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus
Ühine väljundnäitaja O.10. Tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusega
hõlmatud hektarite arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu
liidus, et parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku
tootmise majanduslik kestlikkus liidus
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tagada toetuste õiglane jaotus
majanduslikult keerulisemas
V1.2 1 Jah
olukorras sektoritele või
sektori osadele
Suurendada toetuste õiglast
V1.6 1 Jah
jaotust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.4 Sissetulekutoetusega hõlmatud ja teatavate tingimuste täitmisega seotud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.6 Keskmisest väiksema suurusega rahastamiskõlblikele põllumajandusettevõtetele antava täiendava otsetoetuse protsent
hektari kohta (võrreldes keskmisega)
R.8 Nende põllumajandusettevõtete osakaal, mis saavad kasu tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetusest, et suurendada
konkurentsivõimet, kestlikkust või parandada kvaliteeti
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Toetuse eesmärk on vähenevate mahtudega raskustes oleva sektori toetamine, tagades neile kvaliteetse
sisendi seemnekartulina eelkõige toidujulgeoleku eesmärki täites. Toetuse eesmärk on ka toetuste
õiglasema jaotuse tagamine, suunates väiksematele tootjatele enam toetust.
Sekkumine panustab peamiselt erieesmärki 1 ehk „Toetada põllumajandustootja elujõulisust tagavat
sissetulekut ja vastupanuvõimet kogu liidus, et tagada toiduga kindlustatus“. Sekkumise vormiks on
põllumajanduslik otsetoetus, mida antakse tagastamatu abina.
Kui 2018. aastal oli PTA andmetel seemnekartuli kasvupind 262 ha, siis 2021. aastal oli see vähenenud
ning põldtunnustatud seemnekartuli pind oli kokku 220 ha. Seemnekartulit kasvatas 22 isikut. PRIA
andmetel oli 2020. aastal kogu kartuli kasvupind 3380 ha ning kartulikasvatusega tegeles 3048 isikut.
Põllumajandusloenduse andmeil on kartuli pind vähenenud 2020. aastaks võrdluses 2010. aastaga 43%
ning kartuli toodangu väärtus on kõikuv ulatudes 90% suurenemisest 63%-lise vähenemiseni. Kvaliteetne
sisend seemnekartulina on vajalik toidujulgeoleku seisukohast.
ET 298 ET
Toetust saavad sertifitseeritud seemnekartuli kasvatajad. Potentsiaalsete toetuse saajate hulka on kaasatud
kõik põllumajandusega tegelevad isikud ning toetuse maksmise aluseks on nende poolt kasvatatava
sertifitseeritud seemnekartuli kasvupind.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning toetusesaaja, ala ja vajaduse korral muude
asjaomaste kohustustega seotud konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid, kui asjakohane
Toetusesaaja
Toetust saavad taotlejad, kes vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115
artiklis 3 viidatud põllumajandustootja ja artiklis 4 viidatud aktiivse põllumajandustootja mõistete
tingimustele.
Toetusõiguslikkuse nõuded
Toetuse saamiseks peavad taotlejad kasutama vähemalt 1 ha põllumajandusmaad ning vastama ja täitma
strateegiakava peatükis 4.1 sätestatud tingimusi.
Toetusõiguslikuks loetakse põllumajandusmaa, kus kasvatatakse sertifitseeritud seemnekartuleid vähemalt
0,3 hektaril.
Toetust makstakse ühetaolise ühikumääraga seemnekartuli kasvatamise eest. Seemnekartuli kasvatamise
otsetoetust antakse sordilehte või Euroopa Liidu ühtsesse põllukultuuride sordilehte võetud sordi
seemnekartulit, mis on sertifitseeritud nõuete kohaselt. Toetust ei diferentseerita, kuna see tõstab oluliselt
sekkumise administreerimiskulusid ning on piiravaks teguriks tootjate tootmisotsustel turu nõudlusele
reageerimiseks ning riskide hajutamisel.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse ulatus ja summad
Kirjeldus
Toetust makstakse seemnekartuli kasvatamise eest ühetaolise ühikusummana. Toetuse ühikumääraks on
planeeritud 349 €/ha. Minimaalseks ühikumääraks kujuneb 314€ ja maksimaalseks ühikumääraks on
384€.
8 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise liigi (liikide) ees seisvate raskuste
põhjus.
Eestis on seemnekartuli kasvatajate arv ja seemnekartuli kasvupind (vaid 0,06 ha kartulikasvatuse 1 ha
kohta) tagasihoidlik, mistõttu on sektor sõltuv sissetoodavast seemnekartulist ning kohalik potentsiaal on
kasutamata. Probleemiks on kohaliku kvaliteetse seemnekartuli vähesus. Seemnekartuli ja säilitussordi
seemnekartuli tootjal on kvaliteedi tagamiseks vajalik enesekontrolliplaan ning seonduvad lisakohustused,
mida kontrollib Põllumajandus- ja Toiduamet. Seemnekartuli tootmise hinnas ei suuda Eesti tootja
konkureerida Kesk-Euroopas toodetava seemnekartuli madalamate kuludega. Seemnekartuli kasvataja
peab olema kantud taimetervise registrisse. Seemnekartuli tootmise protsess on tihedalt seotud
taimetervise nõuetele vastamise täitmisega ning hõlmab lisaks viljavaheldust, mullaproovide võtmist
seemnekartuli tootmiseks planeeritavalt põllult, põldtunnustamist, mugulaproovide võtmist
taimekahjustajate (viirused ja bakterid) määramiseks ja seemnekartuli kvaliteedi kontrolli. Seemnekartuli
tootmisele on kehtestatud ka rangemad hoiustamise tingimused, mille käigus peavad partiid olema
eristatud ja vastavalt märgistatud, kasutatud seadmed ja masinad puhastatud ning desinfitseeritud.
ET 299 ET
Kartulikasvatajate murekohaks on ka amortiseerunud maaparandussüsteemid.
Antud seotud toetuse eesmärgiks on tagada kohaliku seemnekartuli olemasolu ja selle kvaliteedi
parandamine ning suurendada kasvatajate konkurentsivõimet.
Tootmiskohustusega seotud toetuse kaudu soovitakse seemnekartuli kasvatajate arvu ja seemnekartuli
pinda suurendada ning tagada toidujulgeoleku seisukohast oluline kvaliteetne sisend.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Mis on sekkumise eesmärk seoses sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise
liigiga (liikidega)?
konkurentsivõime parandamiseks
parandada kvaliteeti
kestlikkuse parandamiseks
Kuidas lahendatakse sekkumisega selle eesmärgi puhul tuvastatud raskus(ed) (st selgitus toetuse
kasutamise kohta)?
Toetus aitab kaasa sektori kuludega toimetulekule (sh sertifitseeritud seemnekartuli nõuetele vastavuse
tagamisega seonduvalt) madalate tootjahindade ja kiirelt tõusnud sisendihindade tingimustes, seejuures
jääb enam vahendeid vajalikeks investeeringuteks ja püsikuludeks. Ettevõtete põllumajandusliku tegevuse
jätkamine ja edasine areng kindlustab toidujulgeoleku tagamiseks vajaliku kvaliteetse sisendi.
Mis on asjaomased sektorid?
Kartulid
Sihtsektori(te)/-tootmise või seal kasutatava(te) põllumajandustootmise liigi (liikide) tähtsuse põhjendus
Eestis on äärmiselt oluline tagada kvaliteetse seemnekartuli kättesaadavus toiduga kindlustamiseks ja
vältida ohtlike taimekahjustajate (näiteks kartuli-ringmädaniku) levimist. Kvaliteetne ja Eesti piirkonnale
kõige paremini sobiv seemnekartul tagab kõrgema saagikuse. 2021. aastal oli kartuli pind kokku Eestis
kõigi aegade madalaim, mis näitab ka kartulikasvatuse langustrendi jätkumist.
Selgitus selle kohta, kuidas on sekkumine kooskõlas veepoliitika raamdirektiiviga (st 2000/60/EÜ).
Seemnekartuli kasvatamise seotud toetus ei kahjusta veepoliitika raamdirektiivi eesmärke.
Põllumajandusmaa on Eestis üldiselt ekstensiivses kasutuses ning ligikaudu viiendik Eesti
põllumajandusmaast on mahepõllumajanduslikus kasutuses.
Kas sekkumist rahastatakse osaliselt või täielikult valgukultuuride jaoks ette nähtud täiendavast
rahastamisest (kokku kuni 2 %) kooskõlas strateegiakavade määruse artikli 96 lõikega 3?
Jah Ei
Kui sekkumine on suunatud liblikõieliste ja kõrreliste segule: märkige segus olevate liblikõieliste
minimaalne osakaal protsentides.
Ei kohaldata
Siidiusside puhul antav tootmiskohustusega seotud sissetulekutoetus on loomadega seotud toetus, mille
puhul tuleb põllumajandusloomade arvu kasutamisel toetuse baasühikuna eelnevalt selgitada alljärgnevat:
selgitage, kuidas arvutatakse see ühik ümber põllumajandusloomade arvuks (st mitut ühikut käsitatakse
ühe põllumajandusloomana?) nt näitajate tarbeks.
Ei kohaldata
Täiendavaid selgitusi saab esitada märkuses (nt karbis sisalduvate munade kaal)
9 WTO nõuete täitmine
Kollane kategooria
Selgitus selle kohta, kas ja kui see on nii, siis kuidas järgitakse sekkumises WTO põllumajanduslepingu
artikli 6.5 või 2. lisa asjaomaseid sätteid (sinine kategooria)
Sekkumine kuulub kollase kategooria alla.
ET 300 ET
11 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Kavandatud ühikusumma liik Piirkond või piirkonnad Tulemusnäitaja(d)
1.8.1 - ÜS1.8.1 - Minimaalne ühikusumma (€/ha) seemnekartulile Ühtne R.8
Selgitus ja põhjendus (sealhulgas kohandatav summa)
1.8.1 - ÜS1.8.1 - Minimaalne ühikusumma (€/ha) seemnekartulile
Seemnekartuli seotud toetuse ühikumäära paindlikkuseks on arvestatud 10%. Toetuste õiglasema jaotumise eesmärgi täitmine saavutatakse tootmisega seotud
toetuste ja ümberjaotava toetuse koosmõju kaudu.
12 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2024–
Eelarveaasta 2024 2025 2026 2027 2028
2028
Kavandatud ühikusumma
Kokku 2023–
Kalendriaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
1.8.1 - ÜS1.8.1 - Minimaalne Kavandatud ühikusumma 349,00 354,00 359,00 364,00 364,00
ühikusumma (€/ha) seemnekartulile Minimaalne kavandatud 314,00 319,00 323,00 328,00 328,00
ühikusumma
Maksimaalne kavandatud 384,00 389,00 395,00 400,00 400,00
ühikusumma (eurodes)
O.10 (ühik: Hektarid) 220,00 220,00 220,00 220,00 220,00
Kavandatud väljund × kavandatud 76 780,00 77 880,00 78 980,00 80 080,00 80 080,00 393 800,00
ühikusumma
KOKKU Summa:
1 100,00
O.10 (ühik: Hektarid) 220,00 220,00 220,00 220,00 220,00
Maksimaalne:
220,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis
76 780,00 77 898,00 79 016,00 80 134,00 80 134,00 393 962,00
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik vahendite
minimaalse sihtotstarbelise
kasutamise nõude täitmiseks 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(XII lisa) (ainult artikli 30 alusel)
(liidu osalus)
ET 301 ET
5.2 Valdkondlikud sekkumised
Mesindustooted
ADVIBEES(55(1)(a)) - – mesinikele ja nende organisatsioonidele suunatud
nõustamisteenused, tehniline abi, koolitus, teave ja parimate tavade vahetamine,
sealhulgas võrgustike kaudu
2.1.1 - Mesindussektori sekkumine 1 – mesinike teadmiste ja oskuste parandamine ning
tehniline abi
Sekkumise kood (liikmesriik) 2.1.1
Sekkumise nimetus Mesindussektori sekkumine 1 – mesinike teadmiste ja oskuste
parandamine ning tehniline abi
Sekkumise liik ADVIBEES(55(1)(a)) – mesinikele ja nende
organisatsioonidele suunatud nõustamisteenused, tehniline abi,
koolitus, teave ja parimate tavade vahetamine, sealhulgas
võrgustike kaudu
Ühine väljundnäitaja O.37. Mesinduse säilitamiseks või arendamiseks toetatud
meetmete või ühikute arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP VALDKONDLIKU EESMÄRGI kood + kirjeldus
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Suurendada mesindussektori
V2.6 konkurentsivõimet ja turule 1 Jah
orienteeritust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Sekkumise eesmärgiks on tõsta mesindussektori konkurentsivõimet ja turule orienteeritust mesinike
teadmiste ja oskuste parandamise ning mesindussektori sekkumise rakendamiseks tehnilise abi andmise
kaudu.
Eestis on mesindusega tegelemiseks head võimalused (puhas loodus, palju korjealasid, keskkonnateadliku
tarbimise populaarsuse kasv, jne), kuid sektori arengut ja konkurentsivõimet pärsivad mitmed negatiivsed
tegurid, sealhulgas mesilashaiguste levik, majanduslik mittetasuvus ja mesinike kõrge keskmine vanus.
Üheks mesindussektori konkurentsivõime suurendamise võimaluseks on mesinike teadmiste ja oskuste
ET 302 ET
parandamine, tõstes nende teadlikkust mesilashaigustest ja bioohutusmeetmetest, vahetades infot ja
parimaid mesinduspraktikaid, sealhulgas rahvusvahelisel tasemel, ning pakkudes täiendkoolitust ja
koolitades välja uusi mesinikke. Uued ja paremad teadmised ja oskused avavad tegutsevatele mesinikele
rohkem võimalusi võtta oma tegevuses riskide vähendamiseks ja efektiivsuse suurendamiseks vastu õigeid
otsuseid, vähendades seeläbi mesilashaiguste levikut ja suurendades meetootmise majanduslikku tasuvust.
Uute mesinike kaasamine ja väljakoolitamine aitab kaasa mesinike kõrge keskmise vanuse langemisele.
Mesinike teadmisi ja oskusi parandatakse järgmiste tegevuste toetamise kaudu:
-mesinike ja mesindusorganisatsioonide nõustamine ja abistamine, sh mesilashaiguste, eriti varroatoosi
puhul ;
-teabematerjali koostamine ja levitamine (sh infovoldikud, õppefilmid, veebileht, võimalusel ka
tarukaalud ja andmete analüüs);
-teabepäevade ja praktiliste õppepäevade korraldamine (piirkondlikud ja üleriigilised);
-mesinduskursused erinevatele tasemetele (koolitused algajatest kutseliste mesinikeni, sh
väikemesinikud);
-välisüritustel osalemine (rahvusvahelisel tasemel teabevahetus).
Mesilashaiguste osas mesinike ja mesindusorganisatsioonide nõustamise ja abistamise puhul on
abikõlblikuks kuluks näiteks usaldusmesinike poolt osutatav nõustamisteenus. Teabematerjali koostamise
ja levitamise puhul on abikõlblikeks kuludeks näiteks infovoldikute koostamis- ja trükikulud, õppefilmide
tootmiskulud ning veebilehe loomise, uuendamise ja ülalpidamise kulud. Teabe- ja õppepäevade ning
mesinduskursuste puhul peab nende kestus ilma vaheaegadeta olema vähemalt kolm akadeemilist tundi (3
x 45 minutit) ühel kalendripäeval ning osalema peab vähemalt 10 inimest. Abikõlblikeks kuludeks teabe-
ja õppepäevade ning kursuste puhul on näiteks ruumide ja esitlusseadmete rentimine ning lektorite
loengutasu. Välisüritustel osalemise puhul on abikõlblikeks kuludeks näiteks transpordi- ja majutuskulud.
Abikõlblikud tegevused ja kulud täpsustatakse sekkumise rakendusmääruses, arvestades EL-i õigusaktides
sätestatud nõudeid ja võimalusi.
Mesindussektori sekkumise raames mesinike teadmiste ja oskuste parandamiseks ette nähtud tegevused
(koolitused, infomaterjalid, usaldusmesinikud, jne) panustavad ka horisontaalsesse eesmärki.
Tehnilist abi antakse toetuse saajale mesindussektori sekkumise raames rakendatava tegevuskava
juhtimise ja tehnilise teostamisega seotud personali- ja halduskulude kompenseerimiseks. Abikõlblikeks
personali- ja halduskuludeks on näiteks palga-, transpordi-, kontori- ja sidekulu ning
raamatupidamisteenus. Abikõlblikud tegevused ja kulud täpsustatakse sekkumise rakendusmääruses,
arvestades EL-i õigusaktides sätestatud nõudeid ja võimalusi.
Toetusesaaja
Mesinike teadmiste ja oskuste parandamiseks ning tehnilise abina antava toetuse saamiseks ei esitata
eraldi taotlust, vaid esitatakse üks ühine taotlus kõike mesindussektori sekkumisi (sekkumised 2.1.1–
2.1.5) hõlmava tegevuskava näol.
Toetust antakse ühele mesindussektori organisatsioonidest (vähemalt kolm organisatsiooni) moodustatud
MTÜ-le või seltsingule (mesinduskogu), kelle liikmed on ÜPP strateegiakavas sätestatud mesindussektori
sekkumise eesmärgi saavutamise ja toetuse taotlemise osas kokku leppinud ning kes partnerina kaasab
lepingu alusel vähemalt ühe mesinduse või meetoodete uuringuid teostava teadus- ja arendusasutuse või
põllumajanduse ja maaelu valdkonnas küllaldast kogemust ja ekspertteadmisi omava isiku.
Toetuse lõppkasusaajateks on mesinikud (nii mesindusorganisatsioonide kaudu mesinduskogusse
kuuluvad kui mitte kuuluvad).
ET 303 ET
Toetuskõlblikkuse tingimused
Sekkumiste ja tegevuste läbiviijaks on mesinduskogu, kes leitakse avatud taotlusvooru kaudu.
Mesinduskogu töötab mesindussektori sekkumise eesmärgi saavutamiseks ja toetuse taotlemiseks välja
tegevuskava, mis sisaldab kavandatud tegevuste kirjeldust ja põhjendust ning nende elluviimiseks
kavandatud vahendite jaotust kõikide ÜPP strateegiakavas sätestatud mesindussektori sekkumisviiside
(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 55 (1) punktid a), b), c), e) ja f))
lõikes. Tegevuskava pikkus sätestatakse rakendusmäärusega.
Tegevuskavasid hinnatakse hindamiskriteeriumite alusel. Kriteeriumitena arvestatakse muuhulgas
tegevuskavas sisalduvate tegevuste mõju mesindussektori sekkumise eesmärgi saavutamisele, tegevuste
kulutõhusust ja mõistlikkust, taotleja suutlikkust tegevuskavas kavandatud tegevuste elluviimiseks ja
mesinike hõlmatust mesinduskoguga ning tegevuste sidusust eelmistel EL eelarveperioodidel rakendatud
mesindusprogrammidega. Lõplikud kriteeriumid sätestatakse rakendusmäärusega. Mesinduskogu,
mesinduskogu liikmed ja mesinduskogu partnerid ei saa tegevuskava koostamise ja rakendamise ajal
taotleda tegevuskavas sisalduva kulu kohta toetust riigieelarvelistest või muudest Euroopa Liidu või
välisvahenditest või muud tagastamatut riigiabi.
Heaks kiidetakse ja toetust antakse vaid tegevuskavade paremusjärjestuses esimesele kohale tulnud
tegevuskava esitanud mesinduskogule.
6 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Sekkumise vorm
Sekkumist rakendatakse tagastamatu abina.
Toetuse määr
Toetusega kompenseeritakse 100% tegevuskavas mesinike teadmiste ja oskuste parandamiseks ettenähtud
tegevuste tegemisel ning tehnilise abi kasutamisel kaasnevate abikõlblike kulude maksumusest.
EL-i rahaeraldisele tuginedes on mesinike teadmiste ja oskuste parandamiseks elluviidavate tegevuste
puhul toetuse keskmise ühikusummana arvestatud 2051,85 € tegevuse kohta aastas ning toetuse eelarveks
on 55 399,95 € aastas. Tehnilist abi arvestatakse kokku ühe tegevusena, milleks nähakse ette 20 000 €
aastas. EL-i rahaeraldisele lisanduvad Eesti riigieelarve vahendid EL-i rahaeraldisega samas suuruses.
Lihtsustatud kulumeetodite kasutamine
Tegelikult tehtud abikõlblike kulutuste kompenseerimise kõrval kasutatakse mõnel juhul toetuse andmisel
ka vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklile 44 ning komisjoni
delegeeritud määruse (EL) nr 2022/126 artiklile 21 lihtsustatud kulumeetodit. Teabe- ja õppepäevade ning
kursuste puhul sätestatakse ühikuhinnana lektorite loengutunni tasu loengu pidamisega seotud kulude
hüvitamisel ning tasu teabe- ja infopäeva või kursuse kohta teabe- ja infopäeva või kursuse
korraldamisega seotud kulude (ruumide ja inventari rent, õppematerjalid jms, välja arvatud lektorite
loengutunni tasu) hüvitamisel. Usaldusmesinike puhul sätestatakse ühikuhinnana nõustamise visiidi tasu
mesiniku juures kohapeal nõustamisteenuse osutamisega seotud kulude hüvitamisel. Nimetatud
ühikuhinnad sätestatakse rakendusmäärusega ning nende sätestamisel toetutakse statistilistele andmetele
ja eksperthinnangutele, samuti eelmistel EL eelarveperioodidel mesindussektori sekkumisega samalaadse
mesindusprogrammi toetusmeetme rakendamisel saadud kogemustele.
7 Lisateave konkreetse sekkumise liigi kohta
Ei kohaldu
8 WTO nõuete täitmine
ET 304 ET
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 2
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Sekkumine 2.1.1 vastab WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punktile 2(d). Sekkumisel ei ole otsest
kaubandust ega tootmist moonutavat mõju, kuna abi antakse mesindussektorile tervikuna, teenusena, mitte
ei anta hinnatoetust ega otsest sissetulekutoetust mesinikele. Sekkumisega toetatakse mesinike teadmiste
ja oskuste parandamist ning antakse tegevuskava rakendamiseks tehnilist abi. Toetuse saajaks on üks
mesindussektori organisatsioonidest moodustatud mesinduskogu, kes esitab kõikide mesindussektori
sekkumiste 2.1.1–2.1.5 rakendamiseks parima tegevuskava.
ET 305 ET
9 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Piirkond või
Kavandatud ühikusumma Tulemusnäitaja(d)
liik piirkonnad
ÜS 2.1.1.1 - Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) a) (nõustamine, koolitus, teave jm,
Keskmine
v.a tehniline abi)
ÜS 2.1.1.2 - Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) a) (tehniline abi) Keskmine
Kirjeldus
ÜS 2.1.1.1 - Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) a) (nõustamine, koolitus, teave jm, v.a tehniline abi)
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklis 55 (1) a) sätestatud tegevuste, v.a tehniline abi, puhul tugineb mesinike arvu ning
keskmise ühikusumma prognoos eelmistel EL eelarveperioodidel mesindussektori sekkumisega samalaadse mesindusprogrammi toetusmeetme rakendamisel
saadud kogemustele ja mesindusprogrammide rakendamist juhtinud või rakendamisel osalenud mesindusorganisatsioonide (sealhulgas näiteks Eesti Mesinike
Liit, Eesti Kutseliste Mesinike Ühing ja Saaremaa Meetootjate Ühing) esindajate ühisele eksperthinnangule, arvestades samas määruses mesindussektori
sekkumise osas sätestatud eelarvelisi võimalusi.
Keskmise ühikusumma puhul on arvestatud 27 tegevusega eelarveaasta kohta: 10 tegevust usaldusmesiniku nõustamistegevustena, 3 tegevust
teabematerjalide koostamise ja levitamisena, 10 tegevust teabe- ja õppepäevadena, 2 tegevust mesinduskursustena ja 2 tegevust välisüritusel osalemisena.
Kokku on tegevusi 27. Arvestusega, et Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 X lisas Eestile määratud EL rahaeraldisest (140 473
eurot eelarveaasta kohta) nähakse sama määruse artikli 55 (1) a) sätestatud tegevustele, v.a tehniline abi, ette aastatel 2024–2027 55 399,95 eurot, kujuneb
keskmiseks ühikusummaks 2051,85 eurot EL toetust tegevuse kohta.
ÜS 2.1.1.2 - Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) a) (tehniline abi)
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklis 55 (1) a) sätestatud tehnilise abi puhul tugineb keskmise toetusmäära prognoos eelmistel
EL-i eelarveperioodidel mesindussektori sekkumisega samalaadse mesindusprogrammi toetusmeetme rakendamisel saadud kogemustele ja
mesindusprogrammide rakendamist juhtinud või rakendamisel osalenud mesindusorganisatsioonide (sealhulgas näiteks Eesti Mesinike Liit, Eesti Kutseliste
Mesinike Ühing ja Saaremaa Meetootjate Ühing) esindajate ühisele eksperthinnangule, arvestades samas määruses mesindussektori sekkumise osas
sätestatud eelarvelisi võimalusi.
Kuna tehnilise abi (tegevuskava ettevalmistamise ja rakendamisega seotud administratiivkulud, sh tööjõu-, transpordi-, side-, raamatupidamis- lähetus- jne
kulud) andmisel on kasusaajate mesinike arvu piisava täpsusega võimatu hinnata, arvestatakse tehnilist abi kokku ühe tegevusena, millele Euroopa
Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 X lisas Eestile määratud EL-i rahaeraldisest (140 473 eurot eelarveaasta kohta) nähakse ette 20 000 eurot
EL-i toetust.
10 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljund
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS 2.1.1.1 - Kavandatud ühikusumma (liidu kulud kokku 1 866,67 2 051,85 2 051,85 2 051,85 2 051,85
Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) a) eurodes)
ET 306 ET
(nõustamine, koolitus, teave jm, v.a tehniline abi) O.37 (ühik: Tegevused) 27,00 27,00 27,00 27,00 27,00 Summa:
135,00
Maksimaalne:
27,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis (liidu kulud 50 400,00 55 400,00 55 400,00 55 400,00 55 400,00 272 000,00
kokku eurodes)
ÜS 2.1.1.2 - Kavandatud ühikusumma (liidu kulud kokku 20 000,00 20 000,00 20 000,00 20 000,00 20 000,00
Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) a) eurodes)
(tehniline abi) O.37 (ühik: Tegevused) 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00 Summa:
5,00
Maksimaalne:
1,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis (liidu kulud 20 000,00 20 000,00 20 000,00 20 000,00 20 000,00 100 000,00
kokku eurodes)
KOKKU Esialgne iga-aastane rahaeraldis (avaliku 140 800,00 150 800,00 150 800,00 150 800,00 150 800,00 744 000,00
sektori kulud kokku, eurodes)
Esialgne iga-aastane rahaeraldis (liidu kulud 70 400,00 75 400,00 75 400,00 75 400,00 75 400,00 372 000,00
kokku eurodes)
ELi-poolse kaasrahastamise määr (%) 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
ET 307 ET
INVAPI(55(1)(b)) - – investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse varasse ning
muud meetmed
2.1.2 - Mesindussektori sekkumine 2 – materiaalsed ja mittemateriaalsed investeeringud
Sekkumise kood (liikmesriik) 2.1.2
Sekkumise nimetus Mesindussektori sekkumine 2 – materiaalsed ja
mittemateriaalsed investeeringud
Sekkumise liik INVAPI(55(1)(b)) – investeeringud materiaalsesse ja
immateriaalsesse varasse ning muud meetmed
Ühine väljundnäitaja O.37. Mesinduse säilitamiseks või arendamiseks toetatud
meetmete või ühikute arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP VALDKONDLIKU EESMÄRGI kood + kirjeldus
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Suurendada mesindussektori
V2.6 konkurentsivõimet ja turule 1 Jah
orienteeritust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.35 ÜPPst toetatavate mesilastarude osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Sekkumise eesmärgiks on tõsta mesindussektori konkurentsivõimet ja turule orienteeritust materiaalsesse
ja mittemateriaalsesse varasse tehtavate investeeringute kaudu.
Eestis on mesindusega tegelemiseks head võimalused (puhas loodus, palju korjealasid, keskkonnateadliku
tarbimise populaarsuse kasv, jne), kuid sektori arengut ja konkurentsivõimet pärsivad mitmed negatiivsed
tegurid, sealhulgas mesilashaiguste ja -kahjurite levik ja majanduslik mittetasuvus. Üheks mesindussektori
konkurentsivõime suurendamise võimaluseks on materiaalsed ja mittemateriaalsed investeeringud, mis on
suunatud võitlemiseks mesilashaigustega, eriti varroatoosiga ning mesilaskahjuritega. Mesinike
koordineeritud abistamine võitluses mesilashaiguste ja -kahjuritega aitab vähendada nende haiguste ja
kahjurite levikut ja mesilaste hukkumist. Terved ja tugevad mesilaspered on meetootmise majandusliku
tasuvuse eelduseks.
Mesilashaigustega, eriti varroatoosiga ning mesilaskahjuritega võitlemiseks toetatakse mesinike poolt
haiguste monitoorimise, ennetamise ja tõrje ning mesilaskahjurite tõrje vahendite ostmist. Toetatavad
vahendid on näiteks:
ET 308 ET
- varroalesta monitoorimise vahendid (näiteks tuhksuhkru ja läbipesemise meetoditele);
- biotehniliste varroalesta tõrje meetodite kasutamiseks vahendid (sh 4-6 raamilised iduperetarud,
kärjeisolaatorid, jm);
- varroalesta tõrjevahendid ja –preparaadid;
- haiguste ennetamiseks kasutatavad desinfitseerimisvahendid;
- mesilaste haiguste testimise vahendid.
Varroatoosi ja muude mesilashaiguste monitoorimise, ennetamise ja tõrje vahendite ning mesilaskahjurite
tõrje vahendite ostukulu osaliseks kompenseerimiseks peab mesinik põllumajandusloomade registri
andmete kohaselt pidama vähemalt ühte mesilasperet. Mesinduskogu peab varroatoosi ja muude
mesilashaiguste monitoorimise, ennetamise ja tõrje vahendite ning mesilaskahjurite tõrje vahendite
ostukulu osalise kompenseerimise rakendamiseks kompenseerimist soovivate mesinike, mesilasperede,
ostetud vahendite ja nende arvu ning ostmise aja kohta arvestust. Mesilashaiguste monitoorimise,
ennetamise ja tõrje vahendite ning mesilaskahjurite tõrje vahendite kulude hüvitamise puhul on
abikõlblikuks kuluks nende vahendite (näiteks kärjeisolaatorid, iduperetarud, sipelghappelapid, aurustid,
desinfitseerimisvahendid, jne) ostukulu mesilaspere ja mesiniku kohta sekkumise rakendusmääruses
kehtestatava piirmäära ulatuses. Abikõlblikud tegevused ja kulud täpsustatakse sekkumise
rakendusmääruses, arvestades EL-i õigusaktides sätestatud nõudeid ja võimalusi.
Toetusesaaja
Materiaalsete ja mittemateriaalsete investeeringute tegemiseks antava toetuse saamiseks ei esitata eraldi
taotlust, vaid esitatakse üks ühine taotlus kõike mesindussektori sekkumisi (sekkumised 2.1.1–2.1.5)
hõlmava tegevuskava näol.
Toetust antakse ühele mesindussektori organisatsioonidest (vähemalt kolm organisatsiooni) moodustatud
MTÜ-le või seltsingule (mesinduskogu), kelle liikmed on ÜPP strateegiakavas sätestatud mesindussektori
sekkumise eesmärgi saavutamise ja toetuse taotlemise osas kokku leppinud ning kes partnerina kaasab
lepingu alusel vähemalt ühe mesinduse või meetoodete uuringuid teostava teadus- ja arendusasutuse või
põllumajanduse ja maaelu valdkonnas küllaldast kogemust ja ekspertteadmisi omava isiku.
Toetuse lõppkasusaajateks on mesinikud (nii mesindusorganisatsioonide kaudu mesinduskogusse
kuuluvad kui mitte kuuluvad).
Toetuskõlblikkuse tingimused
Sekkumiste ja tegevuste läbiviijaks on mesinduskogu, kes leitakse avatud taotlusvooru kaudu.
Mesinduskogu töötab mesindussektori sekkumise eesmärgi saavutamiseks ja toetuse taotlemiseks välja
tegevuskava, mis sisaldab kavandatud tegevuste kirjeldust ja põhjendust ning nende elluviimiseks
kavandatud vahendite jaotust kõikide ÜPP strateegiakavas sätestatud mesindussektori sekkumisviiside
(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 55 (1) punktid a), b), c), e) ja f))
lõikes. Tegevuskava pikkus sätestatakse rakendusmäärusega.
Tegevuskavasid hinnatakse hindamiskriteeriumite alusel. Kriteeriumitena arvestatakse muuhulgas
tegevuskavas sisalduvate tegevuste mõju mesindussektori sekkumise eesmärgi saavutamisele, tegevuste
kulutõhusust ja mõistlikkust, taotleja suutlikkust tegevuskavas kavandatud tegevuste elluviimiseks ja
mesinike hõlmatust mesinduskoguga ning tegevuste sidusust eelmistel EL eelarveperioodidel rakendatud
mesindusprogrammidega. Lõplikud kriteeriumid sätestatakse rakendusmäärusega. Mesinduskogu,
mesinduskogu liikmed ja mesinduskogu partnerid ei saa tegevuskava koostamise ja rakendamise ajal
taotleda tegevuskavas sisalduva kulu kohta toetust riigieelarvelistest või muudest Euroopa Liidu või
välisvahenditest või muud tagastamatut riigiabi.
Heaks kiidetakse ja toetust antakse vaid tegevuskavade paremusjärjestuses esimesele kohale tulnud
ET 309 ET
tegevuskava esitanud mesinduskogule.
6 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Sekkumise vorm
Sekkumist rakendatakse tagastamatu abina.
Toetuse määr
Toetusega kompenseeritakse 100% tegevuskavas ettenähtud materiaalsete ja mittemateriaalsete
investeeringute tegemisel kaasnevate abikõlblike kulude maksumusest.
EL-i rahaeraldisele tuginedes on toetuse keskmise ühikusummana arvestatud 50 € mesiniku kohta aastas
ning toetuse eelarveks on 10 000 € aastas. EL-i rahaeraldisele lisanduvad Eesti riigieelarve vahendid EL
rahaeraldisega samas suuruses.
7 Lisateave konkreetse sekkumise liigi kohta
Ei kohaldu
8 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Tähelepanu: artikli 55 lõike 1 punkti b alapunktide i ja ii kohased sekkumised vastavalt artiklile 10 ja
II lisale peavad vastama WTO rohelise kategooria kriteeriumidele. Selgitus selle kohta, kuidas võetakse
meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid sätteid, millele on osutatud
viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Sekkumine 2.1.2 vastab WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punktile 11. Sekkumisel ei ole otsest
kaubandust ega tootmist moonutavat mõju, kuna abi antakse mesindussektorile tervikuna teenusena, mitte
ei anta hinnatoetust ega otsest sissetulekutoetust mesinikele. Sekkumisega toetatakse mesilashaiguste ja -
kahjuritega võitlemiseks tehtavaid investeeringuid. Investeeringuabi materiaalsesse ja immateriaalsesse
varasse ning muud meetmed, sealhulgas võitlus kahjurite ja mesilaste haigustega on selgete kriteeriumite
alusel ja piiratud summaga mis on vajalik struktuurilise halvemuse kompenseerimiseks vastavalt
põllumajanduslepingu lisa 2 punktile 11. Toetuse saajaks on üks mesindussektori organisatsioonidest
moodustatud mesinduskogu, kes esitab kõikide mesindussektori sekkumiste 2.1.1–2.1.5 rakendamiseks
parima tegevuskava.
ET 310 ET
9 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Piirkond või
Kavandatud ühikusumma Tulemusnäitaja(d)
liik piirkonnad
ÜS 2.1.2.1 - Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) b) (investeeringud materiaalsesse ja
Keskmine R.35
immateriaalsesse varasse)
Kirjeldus
ÜS 2.1.2.1 - Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) b) (investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse varasse)
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklis 55 (1) b) sätestatud investeeringute puhul tugineb mesinike arvu ning keskmise
ühikusumma prognoos eelmistel EL-i eelarveperioodidel mesindussektori sekkumisega samalaadse mesindusprogrammi toetusmeetme rakendamisel saadud
kogemustele ja mesindusprogrammide rakendamist juhtinud või rakendamisel osalenud mesindusorganisatsioonide (sealhulgas näiteks Eesti Mesinike Liit,
Eesti Kutseliste Mesinike Ühing ja Saaremaa Meetootjate Ühing) esindajate ühisele eksperthinnangule, arvestades samas määruses mesindussektori
sekkumise osas sätestatud eelarvelisi võimalusi.
Keskmise ühikusumma puhul on arvestatud, et eelarveaasta kohta on mesilate seiresse ning mesilashaiguste ja -kahjurite tõrjesse investeerimise puhul
kasusaajaid 200 mesinikku. Arvestusega, et Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 X lisas Eestile määratud EL-i rahaeraldisest (140
473 eurot eelarveaasta kohta) nähakse sama määruse artikli 55 (1) b) sätestatud tegevustele ette aastatel 2024–2027 10 000 eurot, kujuneb keskmiseks
ühikusummaks 50 eurot EL-i toetust mesiniku kohta.
10 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljund
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS 2.1.2.1 - Kavandatud ühikusumma (liidu kulud kokku 100,00 50,00 50,00 50,00 50,00
Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) b) eurodes)
(investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse varasse) O.37 (ühik: Mesinikud) 200,00 200,00 200,00 200,00 200,00 Summa:
1 000,00
Maksimaalne:
200,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis (liidu kulud 20 000,00 10 000,00 10 000,00 10 000,00 10 000,00 60 000,00
kokku eurodes)
KOKKU Esialgne iga-aastane rahaeraldis (avaliku 40 000,00 20 000,00 20 000,00 20 000,00 20 000,00 120 000,00
sektori kulud kokku, eurodes)
Esialgne iga-aastane rahaeraldis (liidu kulud 20 000,00 10 000,00 10 000,00 10 000,00 10 000,00 60 000,00
kokku eurodes)
ELi-poolse kaasrahastamise määr (%) 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
ET 311 ET
ACTLAB(55(1)(c)) - – laboratooriumide toetamise meetmed mesindustoodete,
mesilaste kao või tootlikkuse languse ja mesilastele potentsiaalselt toksiliste ainete
analüüsimise eest
2.1.3 - Mesindussektori sekkumine 3 - analüüse tegevate laboratooriumite toetamine
Sekkumise kood (liikmesriik) 2.1.3
Sekkumise nimetus Mesindussektori sekkumine 3 - analüüse tegevate
laboratooriumite toetamine
Sekkumise liik ACTLAB(55(1)(c)) – laboratooriumide toetamise meetmed
mesindustoodete, mesilaste kao või tootlikkuse languse ja
mesilastele potentsiaalselt toksiliste ainete analüüsimise eest
Ühine väljundnäitaja O.37. Mesinduse säilitamiseks või arendamiseks toetatud
meetmete või ühikute arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP VALDKONDLIKU EESMÄRGI kood + kirjeldus
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Suurendada mesindussektori
V2.6 konkurentsivõimet ja turule 1 Jah
orienteeritust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Sekkumise eesmärgiks on tõsta mesindussektori konkurentsivõimet ja turule orienteeritust
laboratooriumide poolt mesilashaiguste ja mesindustoodete analüüside tegemise toetamise kaudu.
Eestis on mesindusega tegelemiseks head võimalused (puhas loodus, palju korjealasid, keskkonnateadliku
tarbimise populaarsuse kasv, jne), kuid sektori arengut ja konkurentsivõimet pärsivad mitmed negatiivsed
tegurid, sealhulgas mesilashaiguste levik ja majanduslik mittetasuvus. Üheks mesindussektori
konkurentsivõime suurendamise võimaluseks on kasutada mesilashaiguste ja mesindustoodete kvaliteedi
analüüsimisel saadavat infot lisaks olukorrast ülevaate saamisele ka mesilashaigustele võimalike
vastumeetmete väljatöötamiseks ning mesindustoodete kvaliteedi parandamiseks. Mesilashaiguste
analüüsimine aitab mesilashaiguste levikut piirata ja suurendab sellega ka meetootmise majanduslikku
tasuvust, mesindustoodete kvaliteedi analüüsimine aitab aga kaasa üldise kvaliteedi ja seeläbi ka
majandusliku tasuvuse kasvule.
Analüüse tegevaid laboratooriumeid toetatakse järgmiste tegevuste toetamise kaudu:
ET 312 ET
-Mesilashaiguste ja mesilastele kahjulike ainete analüüsimine;
-Mee ja meetoodete kvaliteedi analüüsimine.
Mesilashaiguste osas pööratakse suuremat tähelepanu varroatoosi, Ameerika haudmemädaniku ja
viirushaiguste uurimisele ning mesilastele kahjulike ainete osas uuritakse erinevate kemikaalide sisaldust.
Analüüse tegev laboratoorium peab olema konkreetse analüüsi tegemiseks tehniliselt sobiv ning vastama
ISO/IEC 17025 nõuetele. Abikõlblikeks kuludeks on nii mesilashaiguste kui kahjulike ainete
analüüsimisel näiteks proovide võtmise ja analüüside tegemise kulud. Mee ja meetoodete kvaliteedi
analüüsimise puhul analüüsitakse nende füüsikalis-keemilisi näitajaid ning abikõlblikeks kuludeks on
samuti proovide võtmise ja analüüside tegemise kulud. Abikõlblikud tegevused ja kulud täpsustatakse
sekkumise rakendusmääruses, arvestades EL õigusaktides sätestatud nõudeid ja võimalusi.
Toetusesaaja
Analüüse tegevate laboratooriumite toetamiseks antava toetuse saamiseks ei esitata eraldi taotlust, vaid
esitatakse üks ühine taotlus kõike mesindussektori sekkumisi (sekkumised 2.1.1–2.1.5) hõlmava
tegevuskava näol.
Toetust antakse mesindussektori organisatsioonidest (vähemalt kolm organisatsiooni) moodustatud MTÜ-
le või seltsingule (mesinduskogu), kelle liikmed on ÜPP strateegiakavas sätestatud mesindussektori
sekkumise eesmärgi saavutamise ja toetuse taotlemise osas kokku leppinud ning kes partnerina kaasab
lepingu alusel vähemalt ühe mesinduse või meetoodete uuringuid teostava teadus- ja arendusasutuse või
põllumajanduse ja maaelu valdkonnas küllaldast kogemust ja ekspertteadmisi omava isiku.
Toetuse lõppkasusaajateks on mesinikud (nii mesindusorganisatsioonide kaudu mesinduskogusse
kuuluvad kui mitte kuuluvad).
Toetuskõlblikkuse tingimused
Sekkumiste ja tegevuste läbiviijaks on mesinduskogu, kes leitakse avatud taotlusvooru kaudu.
Mesinduskogu töötab mesindussektori sekkumise eesmärgi saavutamiseks ja toetuse taotlemiseks välja
tegevuskava, mis sisaldab kavandatud tegevuste kirjeldust ja põhjendust ning nende elluviimiseks
kavandatud vahendite jaotust kõikide ÜPP strateegiakavas sätestatud mesindussektori sekkumisviiside
(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 55 (1) punktid a), b), c), e) ja f))
lõikes. Tegevuskava pikkus sätestatakse rakendusmäärusega.
Tegevuskavasid hinnatakse hindamiskriteeriumite alusel. Kriteeriumitena arvestatakse muuhulgas
tegevuskavas sisalduvate tegevuste mõju mesindussektori sekkumise eesmärgi saavutamisele, tegevuste
kulutõhusust ja mõistlikkust, taotleja suutlikkust tegevuskavas kavandatud tegevuste elluviimiseks ja
mesinike hõlmatust mesinduskoguga ning tegevuste sidusust eelmistel EL-i eelarveperioodidel rakendatud
mesindusprogrammidega. Lõplikud kriteeriumid sätestatakse rakendusmäärusega. Mesinduskogu,
mesinduskogu liikmed ja mesinduskogu partnerid ei saa tegevuskava koostamise ja rakendamise ajal
taotleda tegevuskavas sisalduva kulu kohta toetust riigieelarvelistest või muudest Euroopa Liidu või
välisvahenditest või muud tagastamatut riigiabi.
Heaks kiidetakse ja toetust antakse vaid tegevuskavade paremusjärjestuses esimesele kohale tulnud
tegevuskava esitanud mesinduskogule.
6 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Sekkumise vorm
Sekkumist rakendatakse tagastamatu abina.
ET 313 ET
Toetuse määr
Toetusega kompenseeritakse 100% tegevuskavas ettenähtud laboratooriumide poolt mesilashaiguste ja
mesindustoodete analüüsimisega kaasnevate abikõlblike kulude maksumusest.
EL-i rahaeraldisele tuginedes on toetuse keskmise ühikusummana arvestatud 7 500 € tegevuse kohta
aastas ning toetuse eelarveks on 15 000 € aastas. EL-i rahaeraldisele lisanduvad Eesti riigieelarve
vahendid EL-i rahaeraldisega samas suuruses.
7 Lisateave konkreetse sekkumise liigi kohta
Ei kohaldu
8 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 2
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Sekkumine 2.1.3 vastab WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punktile 2(e). Sekkumisel ei ole otsest
kaubandust ega tootmist moonutavat mõju, kuna abi antakse mesindussektorile tervikuna teenusena, mitte
ei anta hinnatoetust ega otsest sissetulekutoetust mesinikele. Sekkumisega toetatakse laboratooriumide
poolt mesilashaiguste ja mesindustoodete analüüside tegemist. Toetuse saajaks on üks mesindussektori
organisatsioonidest moodustatud mesinduskogu, kes esitab kõikide mesindussektori sekkumiste 2.1.1–
2.1.5 rakendamiseks parima tegevuskava.
ET 314 ET
9 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Piirkond või
Kavandatud ühikusumma Tulemusnäitaja(d)
liik piirkonnad
ÜS 2.1.3.1 - Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) c) (laborite toetamine analüüside
Keskmine
tegemiseks)
Kirjeldus
ÜS 2.1.3.1 - Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) c) (laborite toetamine analüüside tegemiseks)
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklis 55 (1) c) sätestatud analüüside tegemise toetamise puhul tugineb tegevuste arvu ning
keskmise ühikusumma prognoos eelmistel EL eelarveperioodidel mesindussektori sekkumisega samalaadse mesindusprogrammi toetusmeetme rakendamisel
saadud kogemustele ja mesindusprogrammide rakendamist juhtinud või rakendamisel osalenud mesindusorganisatsioonide (sealhulgas näiteks Eesti Mesinike
Liit, Eesti Kutseliste Mesinike Ühing ja Saaremaa Meetootjate Ühing) esindajate ühisele eksperthinnangule, arvestades samas määruses mesindussektori
sekkumise osas sätestatud eelarvelisi võimalusi.
Keskmise ühikusumma puhul on arvestatud kahe tegevusega eelarveaasta kohta – üks tegevus mesilashaiguste analüüsi osas ning üks tegevus
mesindustoodete kvaliteedi analüüsi osas. Arvestusega, et Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 X lisas Eestile määratud EL-i
rahaeraldisest (140 473 eurot eelarveaasta kohta) nähakse sama määruse artikli 55 (1) c) sätestatud tegevustele ette aastatel 2024–2027 15 000 eurot, kujuneb
keskmiseks ühikusummaks 7 500 eurot EL-i toetust tegevuse kohta.
10 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljund
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS 2.1.3.1 - Kavandatud ühikusumma (liidu kulud kokku 5 000,00 7 500,00 7 500,00 7 500,00 7 500,00
Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) c) eurodes)
(laborite toetamine analüüside tegemiseks) O.37 (ühik: Tegevused) 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00 Summa:
10,00
Maksimaalne:
2,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis (liidu kulud 10 000,00 15 000,00 15 000,00 15 000,00 15 000,00 70 000,00
kokku eurodes)
KOKKU Esialgne iga-aastane rahaeraldis (avaliku sektori 20 000,00 30 000,00 30 000,00 30 000,00 30 000,00 140 000,00
kulud kokku, eurodes)
Esialgne iga-aastane rahaeraldis (liidu kulud 10 000,00 15 000,00 15 000,00 15 000,00 15 000,00 70 000,00
kokku eurodes)
ELi-poolse kaasrahastamise määr (%) 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
ET 315 ET
COOPAPI(55(1)(e)) - – koostöö asutustega, kes on spetsialiseerunud mesindust ja
mesindustooteid käsitlevate teadusprogrammide rakendamisele
2.1.4 - Mesindussektori sekkumine 4 – koostöö teadusasutustega
Sekkumise kood (liikmesriik) 2.1.4
Sekkumise nimetus Mesindussektori sekkumine 4 – koostöö teadusasutustega
Sekkumise liik COOPAPI(55(1)(e)) – koostöö asutustega, kes on
spetsialiseerunud mesindust ja mesindustooteid käsitlevate
teadusprogrammide rakendamisele
Ühine väljundnäitaja O.37. Mesinduse säilitamiseks või arendamiseks toetatud
meetmete või ühikute arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP VALDKONDLIKU EESMÄRGI kood + kirjeldus
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Suurendada mesindussektori
V2.6 konkurentsivõimet ja turule 1 Jah
orienteeritust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Sekkumise eesmärgiks on tõsta mesindussektori konkurentsivõimet ja turule orienteeritust
teadusasutustega tehtava koostöö toetamise kaudu.
Eestis on mesindusega tegelemiseks head võimalused (puhas loodus, palju korjealasid, keskkonnateadliku
tarbimise populaarsuse kasv, jne), kuid sektori arengut ja konkurentsivõimet pärsivad mitmed negatiivsed
tegurid, sealhulgas mesilashaiguste levik ja majanduslik mittetasuvus. Üheks mesindussektori
konkurentsivõime suurendamise võimaluseks on teha teadusuuringuid mesindust ja mesindustooteid
käsitlevate teadusprogrammidega tegelevate teadusasutustega nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil.
Teadusasutustega tehtavad teadusuuringud võimaldavad mesilashaiguste ja majandusliku tasuvuse osas
saada uusi ja põhjalikke teadmisi, mis panustavad mesilashaiguste leviku piiramiseks ja majandusliku
tasuvuse parandamiseks suunatud seniste meetmete täiustamisele või uute meetmete väljatöötamisele.
Teadusuuringute tegemise võimalusi mesindust ja mesindustooteid käsitlevate teadusprogrammidega
tegelevate teadusasutustega, sealhulgas rahvusvahelisel tasandil, nähakse näiteks järgmiste teemade osas:
- mesilaste tõuaretus;
ET 316 ET
- mesilaste haigused, näiteks viirushaigused,
- mesindusalane majandustasuvus;
- mee kvaliteet;
- mesilaspere elujõud ja toimetulek.
Teadusuuringut teostaval uuringuasutusel peab olema varasem mesindust käsitlevate uuringute tegemise
kogemus või rahvusvahelise koostöö tegemise kogemus. Teadusasutustega tehtava koostöö puhul on
abikõlblikuks kuluks näiteks erinevate teadusuuringute läbiviimisega otseselt seotud kulud:
personalikulud; vahendite ja seadmete kulud (sh personalikulud, vahendite ja seadmete kulud).
Abikõlblikud tegevused ja kulud täpsustatakse sekkumise rakendusmääruses, arvestades EL-i õigusaktides
sätestatud nõudeid ja võimalusi.
Toetusesaaja
Teadusasutustega teadusuuringute tegemiseks antava toetuse saamiseks ei esitata eraldi taotlust, vaid
esitatakse üks ühine taotlus kõike mesindussektori sekkumisi (sekkumised 2.1.1–2.1.5) hõlmava
tegevuskava näol.
Toetust antakse ühele mesindussektori organisatsioonidest (vähemalt kolm organisatsiooni) moodustatud
MTÜ-le või seltsingule (mesinduskogu), kelle liikmed on ÜPP strateegiakavas sätestatud mesindussektori
sekkumise eesmärgi saavutamise ja toetuse taotlemise osas kokku leppinud ning kes partnerina kaasab
lepingu alusel vähemalt ühe mesinduse või meetoodete uuringuid teostava teadus- ja arendusasutuse või
põllumajanduse ja maaelu valdkonnas küllaldast kogemust ja ekspertteadmisi omava isiku.
Toetuse lõppkasusaajateks on mesinikud (nii mesindusorganisatsioonide kaudu mesinduskogusse
kuuluvad kui mitte kuuluvad).
Toetuskõlblikkuse tingimused
Sekkumiste ja tegevuste läbiviijaks on mesinduskogu, kes leitakse avatud taotlusvooru kaudu.
Mesinduskogu töötab mesindussektori sekkumise eesmärgi saavutamiseks ja toetuse taotlemiseks välja
tegevuskava, mis sisaldab kavandatud tegevuste kirjeldust ja põhjendust ning nende elluviimiseks
kavandatud vahendite jaotust kõikide ÜPP strateegiakavas sätestatud mesindussektori sekkumisviiside
(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 55 (1) punktid a), b), c), e) ja f))
lõikes. Tegevuskava pikkus sätestatakse rakendusmäärusega.
Tegevuskavasid hinnatakse hindamiskriteeriumite alusel. Kriteeriumitena arvestatakse muuhulgas
tegevuskavas sisalduvate tegevuste mõju mesindussektori sekkumise eesmärgi saavutamisele, tegevuste
kulutõhusust ja mõistlikkust, taotleja suutlikkust tegevuskavas kavandatud tegevuste elluviimiseks ja
mesinike hõlmatust mesinduskoguga ning tegevuste sidusust eelmistel EL-i eelarveperioodidel rakendatud
mesindusprogrammidega. Lõplikud kriteeriumid sätestatakse rakendusmäärusega. Mesinduskogu,
mesinduskogu liikmed ja mesinduskogu partnerid ei saa tegevuskava koostamise ja rakendamise ajal
taotleda tegevuskavas sisalduva kulu kohta toetust riigieelarvelistest või muudest Euroopa Liidu või
välisvahenditest või muud tagastamatut riigiabi.
Heaks kiidetakse ja toetust antakse vaid tegevuskavade paremusjärjestuses esimesele kohale tulnud
tegevuskava esitanud mesinduskogule.
6 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Sekkumise vorm
Sekkumist rakendatakse tagastamatu abina.
ET 317 ET
Toetuse määr
Toetusega kompenseeritakse 100% tegevuskavas teadusasutustega tehtavate teadusuuringute osas
ettenähtud tegevustega kaasnevate abikõlblike kulude maksumusest.
EL-i rahaeraldisele tuginedes on toetuse keskmise ühikusummana arvestatud 8 357,66 € tegevuse kohta
aastas ning toetuse eelarveks on 25 072,98 € aastas. EL-i rahaeraldisele lisanduvad Eesti riigieelarve
vahendid EL-i rahaeraldisega samas suuruses.
7 Lisateave konkreetse sekkumise liigi kohta
Ei kohaldu
8 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 2
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Sekkumine 2.1.4 vastab WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punktile 2(a). Sekkumisel ei ole otsest
kaubandust ega tootmist moonutavat mõju, kuna abi antakse mesindussektorile tervikuna teenusena, mitte
ei anta hinnatoetust ega otsest sissetulekutoetust mesinikele. Sekkumisega toetatakse teadusasutustega
teadusuuringute tegemist. Toetuse saajaks on üks mesindussektori organisatsioonidest moodustatud
mesinduskogu, kes esitab kõikide mesindussektori sekkumiste 2.1.1–2.1.5 rakendamiseks parima
tegevuskava.
ET 318 ET
9 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Kavandatud ühikusumma liik Piirkond või piirkonnad Tulemusnäitaja(d)
ÜS 2.1.4.1 - Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) e) (koostöö teadusasutustega) Keskmine
Kirjeldus
ÜS 2.1.4.1 - Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) e) (koostöö teadusasutustega)
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklis 55 (1) e) sätestatud teadusasutustega koostöö puhul tugineb tegevuste arvu ning
keskmise ühikusumma prognoos eelmistel EL-i eelarveperioodidel mesindussektori sekkumisega samalaadse mesindusprogrammi rakendamist juhtinud või
rakendamisel osalenud mesindusorganisatsioonide (sealhulgas näiteks Eesti Mesinike Liit, Eesti Kutseliste Mesinike Ühing ja Saaremaa Meetootjate Ühing)
esindajate ühisele eksperthinnangule, arvestades samas määruses mesindussektori sekkumise osas sätestatud eelarvelisi võimalusi.
Keskmise ühikusumma puhul on arvestatud kolme tegevusega eelarveaasta kohta – kahe teadusuuringu tegemist teadusasutusega siseriiklikul tasandil ja ühe
teadusuuringu tegemist rahvusvahelisel tasandil. Arvestusega, et Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 X lisas Eestile määratud EL-i
rahaeraldisest (140 473 eurot eelarveaasta kohta) nähakse sama määruse artikli 55 (1) e) sätestatud tegevustele ette 25 073 eurot, kujuneb keskmiseks
ühikusummaks 8 357,66 eurot EL-i toetust tegevuse kohta.
10 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljund
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS 2.1.4.1 - Kavandatud ühikusumma (liidu kulud kokku 8 357,66 8 357,66 8 357,66 8 357,66 8 357,66
Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) e) eurodes)
(koostöö teadusasutustega) O.37 (ühik: Tegevused) 3,00 3,00 3,00 3,00 3,00 Summa:
15,00
Maksimaalne:
3,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis (liidu kulud kokku 25 073,00 25 073,00 25 073,00 25 073,00 25 073,00 125 365,00
eurodes)
KOKKU Esialgne iga-aastane rahaeraldis (avaliku sektori 50 146,00 50 146,00 50 146,00 50 146,00 50 146,00 250 730,00
kulud kokku, eurodes)
Esialgne iga-aastane rahaeraldis (liidu kulud kokku 25 073,00 25 073,00 25 073,00 25 073,00 25 073,00 125 365,00
eurodes)
ELi-poolse kaasrahastamise määr (%) 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
ET 319 ET
PROMOBEES(55(1)(f)) - – müügiedendus, teavitustegevus ja turundus, sealhulgas
turuseire ning meetmed, mille eesmärk on eelkõige suurendada tarbijate teadlikkust
mesindustoodete kvaliteedist
2.1.5 - Mesindussektori sekkumine 5 – tarbijate teadlikkuse tõstmine
Sekkumise kood (liikmesriik) 2.1.5
Sekkumise nimetus Mesindussektori sekkumine 5 – tarbijate teadlikkuse tõstmine
Sekkumise liik PROMOBEES(55(1)(f)) – müügiedendus, teavitustegevus ja
turundus, sealhulgas turuseire ning meetmed, mille eesmärk on
eelkõige suurendada tarbijate teadlikkust mesindustoodete
kvaliteedist
Ühine väljundnäitaja O.37. Mesinduse säilitamiseks või arendamiseks toetatud
meetmete või ühikute arv
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP VALDKONDLIKU EESMÄRGI kood + kirjeldus
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Suurendada mesindussektori
V2.6 konkurentsivõimet ja turule 1 Jah
orienteeritust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldus
Sekkumise eesmärgiks on tõsta mesindussektori konkurentsivõimet ja turule orienteeritust tarbijate
teadlikkuse suurendamise kaudu.
Eestis on mesindusega tegelemiseks head võimalused (puhas loodus, palju korjealasid, keskkonnateadliku
tarbimise populaarsuse kasv, jne), kuid sektori arengut ja konkurentsivõimet pärsivad mitmed negatiivsed
tegurid, sealhulgas mesindusega tegelemise majanduslik mittetasuvus. Üheks mesindussektori
konkurentsivõime ja turule orienteerituse suurendamise võimaluseks on tõsta tarbijate teadlikkust mee ja
meetoodete omadustest, kvaliteedist ja kasutamise võimalustest, rakendades selleks erinevaid
müügiedenduse, teavitustegevuse, turunduse ja turuseire meetmeid. Tarbijate parem teadlikkus suurendab
nõudlust mee ja meetoodete järele ning parandab seeläbi meetootmise majanduslikku tasuvust.
Tarbijate teadlikkust tõstetakse muuhulgas järgmiste tegevuste toetamise kaudu:
-Meepäevade korraldamine mee ja meetoodete tutvustamiseks;
ET 320 ET
-Meekonkursside korraldamine mee ja meetoodete kvaliteedi edendamiseks;
-Mee ja meetoodete omadusi, kasutamisvõimalusi ning kvaliteeti selgitavate kampaaniate korraldamine
(reklaamfilmid, tutvustavad üritused koolides, jne);
-Mee ja meetoodete turu seiramine, sh struktuuri- ja turu-uuringute korraldamine.
Tarbijate teadlikkuse tõstmisele suunatud tegevuste puhul on abikõlblikeks kuludeks näiteks ürituse
korraldamise korral ruumi ja tehnika rent ning teabematerjali tootmise kulud, meediakanalis teabe
avaldamise kulud, struktuuri- ja turu-uuringu tegemise kulud, jne. Mesindussektori struktuuri- ja turu-
uuringut korraldaval ettevõtjal peab olema vähemalt kolme aastane eelnev struktuuri- ja turu-uuringute
tegemise kogemus. Abikõlblikud tegevused ja kulud täpsustatakse sekkumise rakendusmääruses,
arvestades EL-i õigusaktides sätestatud nõudeid ja võimalusi.
Toetusesaaja
Tarbijate teadlikkuse tõstmiseks antava toetuse saamiseks ei esitata eraldi taotlust, vaid esitatakse üks
ühine taotlus kõike mesindussektori sekkumisi (sekkumised 2.1.1–2.1.5) hõlmava tegevuskava näol.
Toetust antakse ühele mesindussektori organisatsioonidest (vähemalt kolm organisatsiooni) moodustatud
MTÜ-le või seltsingule (mesinduskogu), kelle liikmed on ÜPP strateegiakavas sätestatud mesindussektori
sekkumise eesmärgi saavutamise ja toetuse taotlemise osas kokku leppinud ning kes partnerina kaasab
lepingu alusel vähemalt ühe mesinduse või meetoodete uuringuid teostava teadus- ja arendusasutuse või
põllumajanduse ja maaelu valdkonnas küllaldast kogemust ja ekspertteadmisi omava isiku.
Toetuse lõppkasusaajateks on mesinikud (nii mesindusorganisatsioonide kaudu mesinduskogusse
kuuluvad kui mitte kuuluvad).
Toetuskõlblikkuse tingimused
Sekkumiste ja tegevuste läbiviijaks on mesinduskogu, kes leitakse avatud taotlusvooru kaudu.
Mesinduskogu töötab mesindussektori sekkumise eesmärgi saavutamiseks ja toetuse taotlemiseks välja
tegevuskava, mis sisaldab kavandatud tegevuste kirjeldust ja põhjendust ning nende elluviimiseks
kavandatud vahendite jaotust kõikide ÜPP strateegiakavas sätestatud mesindussektori sekkumisviiside
(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 55 (1) punktid a), b), c), e) ja f))
lõikes. Tegevuskava pikkus sätestatakse rakendusmäärusega.
Tegevuskavasid hinnatakse hindamiskriteeriumite alusel. Kriteeriumitena arvestatakse muuhulgas
tegevuskavas sisalduvate tegevuste mõju mesindussektori sekkumise eesmärgi saavutamisele, tegevuste
kulutõhusust ja mõistlikkust, taotleja suutlikkust tegevuskavas kavandatud tegevuste elluviimiseks ja
mesinike hõlmatust mesinduskoguga ning tegevuste sidusust eelmistel EL-i eelarveperioodidel rakendatud
mesindusprogrammidega. Lõplikud kriteeriumid sätestatakse rakendusmäärusega. Mesinduskogu,
mesinduskogu liikmed ja mesinduskogu partnerid ei saa tegevuskava koostamise ja rakendamise ajal
taotleda tegevuskavas sisalduva kulu kohta toetust riigieelarvelistest või muudest Euroopa Liidu või
välisvahenditest või muud tagastamatut riigiabi.
Heaks kiidetakse ja toetust antakse vaid tegevuskavade paremusjärjestuses esimesele kohale tulnud
tegevuskava esitanud mesinduskogule.
6 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Sekkumise vorm
Sekkumist rakendatakse tagastamatu abina.
Toetuse määr
ET 321 ET
Toetusega kompenseeritakse 100% tegevuskavas tarbijate teadlikkuse suurendamiseks ettenähtud
tegevustega kaasnevate abikõlblike kulude maksumusest.
EL-i rahaeraldisele tuginedes on toetuse keskmise ühikusummana arvestatud 3 750 € tegevuse kohta
aastas ning toetuse eelarveks on 15 000 € aastas. EL-i rahaeraldisele lisanduvad Eesti riigieelarve
vahendid EL-i rahaeraldisega samas suuruses.
7 Lisateave konkreetse sekkumise liigi kohta
Ei kohaldu
8 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 2
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Sekkumine 2.1.5 vastab WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punktile 2(f). Sekkumisel ei ole otsest
kaubandust ega tootmist moonutavat mõju, kuna abi antakse mesindussektorile tervikuna teenusena, mitte
ei anta hinnatoetust ega otsest sissetulekutoetust mesinikele. Sekkumisega toetatakse mee ja meetoodete
kohta tarbijate teadlikkuse suurendamist. Toetuse saajaks on üks mesindussektori organisatsioonidest
moodustatud mesinduskogu, kes esitab kõikide mesindussektori sekkumiste 2.1.1–2.1.5 rakendamiseks
parima tegevuskava.
ET 322 ET
9 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Piirkond või
Kavandatud ühikusumma Tulemusnäitaja(d)
liik piirkonnad
ÜS 2.1.5.1 - Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) f) (müügiedendus, teavitustegevus,
Keskmine
turundus ja turuseire)
Kirjeldus
ÜS 2.1.5.1 - Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) f) (müügiedendus, teavitustegevus, turundus ja turuseire)
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklis 55 (1) f) sätestatud müügiedenduse, teavitustegevuse, turunduse ja turuseire puhul
tugineb tegevuste arvu ning keskmise ühikusumma prognoos eelmistel EL-i eelarveperioodidel mesindussektori sekkumisega samalaadse
mesindusprogrammi toetusmeetme rakendamist juhtinud või rakendamisel osalenud mesindusorganisatsioonide (sealhulgas näiteks Eesti Mesinike Liit, Eesti
Kutseliste Mesinike Ühing ja Saaremaa Meetootjate Ühing) esindajate ühisele eksperthinnangule, arvestades samas määruses mesindussektori sekkumise
osas sätestatud eelarvelisi võimalusi.
Keskmise ühikusumma puhul on arvestatud nelja tegevusega eelarveaasta kohta – kolm tegevust müügiedenduse, teavitustegevuse ja turunduse osas ning üks
tegevus turuseire osas. Arvestusega, et Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 X lisas Eestile määratud EL-i rahaeraldisest (140 473
eurot eelarveaasta kohta) nähakse sama määruse artikli 55 (1) f) sätestatud tegevustele ette 15 000 eurot, kujuneb keskmiseks ühikusummaks 3 750 eurot EL-
i toetust tegevuse kohta.
10 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljund
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027
2027
ÜS 2.1.5.1 - Kavandatud ühikusumma (liidu kulud kokku 3 750,00 3 750,00 3 750,00 3 750,00 3 750,00
Keskmine ühikusumma – määruse (EL) nr 2021/2115 art 55 (1) f) eurodes)
(müügiedendus, teavitustegevus, turundus ja turuseire) O.37 (ühik: Tegevused) 4,00 4,00 4,00 4,00 4,00 Summa:
20,00
Maksimaalne:
4,00
Esialgne iga-aastane rahaeraldis (liidu kulud 15 000,00 15 000,00 15 000,00 15 000,00 15 000,00 75 000,00
kokku eurodes)
KOKKU Esialgne iga-aastane rahaeraldis (avaliku 30 000,00 30 000,00 30 000,00 30 000,00 30 000,00 150 000,00
sektori kulud kokku, eurodes)
Esialgne iga-aastane rahaeraldis (liidu kulud 15 000,00 15 000,00 15 000,00 15 000,00 15 000,00 75 000,00
kokku eurodes)
ELi-poolse kaasrahastamise määr (%) 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
ET 323 ET
5.3 Maaelu arenguga seotud sekkumised
ENVCLIM(70) - Keskkonna- ja kliimakohustused ning muud
majandamiskohustused
9.1 - Loomade heaolu toetus
Sekkumise kood (liikmesriik) 9.1
Sekkumise nimetus Loomade heaolu toetus
Sekkumise liik ENVCLIM(70) – Keskkonna- ja kliimakohustused ning muud
majandamiskohustused
Ühine väljundnäitaja O.18. Loomade heaoluga, loomatervisega või
bioturvalisusmeetmete tõhustamisega seotud toetusega
hõlmatud loomühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Jah
Ökokavade tagasimakse süsteem: Ei
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO5 Edendada kestlikku arengut ja selliste loodusvarade tõhusat majandamist nagu vesi, muld ja õhk, muu hulgas
kemikaalidest sõltuvuse vähendamisega
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
SO9 Parandada liidu põllumajanduse reageerimist ühiskonna ootustele toidu ja tervise osas, siia alla kuuluvad nii kestlikul viisil
toodetud kvaliteetne, ohutu ja täisväärtuslik toit, toidujäätmete tekke vähendamine kui ka loomade heaolu ja võitlus
antimikroobikumiresistentsuse vastu
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Õhusaasteainete heitkoguste
vähendamise programmist
V5.5 1 Jah
tulenevate nõuete ja meetmete
rakendamine
V5.6 Mullaviljakuse säilitamine 1 Jah
Elurikkust soodustavate
majandamispraktikate
V6.2 1 Jah
kasutamise ja kasutuselevõtu
toetamine
Rakendada vabatahtlikke
kõrgemaid standardeid,
V9.1 1 Jah
kvaliteediskeeme ja
programme
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.44 Loomade heaolu parandamise toetatud meetmetega hõlmatud loomühikute osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
ET 324 ET
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumise üldeesmärgiks on tõsta loomakasvatajate teadlikkust loomade heaolust ja toetada
põllumajandustootjaid, kes täidavad loomade heaolu kõrgemaid nõudeid ning parandavad sellega loomade
heaolu ja tervist. Lisaks aitab toetus vähendada loomakasvatuse negatiivset keskkonnamõju õhule ja
mullale ning suurendada rohumaade elurikkuse säilitamiseks ekstensiivselt karjatatavate loomade hulka
seejuures loomade üldarvu ja loomkoormuse tõusu soodustamata.
Sekkumise abil toetatakse: piimaveiste ja hobuste keskkonnahoidlikku karjatamist; suuremat
pidamispinda sea kohta, sigade söötmisplaani koostamist ja söödalisandite kasutamist ning põrsaste
kastreerimise korral anesteesia ja analgeesia kasutamist; alternatiivsüsteemide rakendamist
linnukasvatuses, suuremat pidamispinda munakana ja vuti kohta.
Sekkumine jaguneb järgmisteks alasekkumisteks: piimaveiste heaolu toetus, hobuste heaolu toetus, sigade
heaolu toetus, munakanade heaolu toetus ja vuttide heaolu toetus.
Võrreldes perioodiga 2014–2022 tõstetakse piimaveiste kohta makstavat ühikumäära, sest senine
piimaveiste karjatamise toetus ei ole olnud piisav motiveerimaks piimaveiste, eelkõige piimalehmade
karjatamist. Jätkatakse ka hobuste karjatamise toetamist, sest vajadus selleks on jätkuv. Sigade puhul
jätkame suurema pinna nõudega looma kohta ning valutu kastreerimise nõudega. Lisandub uus nõue
söötmisplaani ja söödalisandite kohta. Munakanakasvatuses on üleminek alternatiivsüsteemidele aeglane
ning vajab jätkuvat motiveerimist. Võrreldes perioodiga 2014–2022 on uuel perioodil sama nõue – tagada
linnu kohta suurem pidamispind, kuid toetusemäär on uuel perioodil väiksem. Loodame saavutada
eesmärgi väiksema toetusmääraga. Vuttidele ei ole seni heaolu toetust rakendatud. Vuttide puhul ei ole
toetuse saamise tingimuseks alternatiivsüsteemil pidamine, sest toetatakse munavutte, kuid nn pesarefleksi
puudumise tõttu oleks vuttide munatoodangu kogumine puurivabal pidamisel keeruline. Toetame
suuremat pidamispinda vuti kohta.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetust antakse loomapidajatele.
Toetuskõlblikkuse tingimused
· Kohustuse pikkuseks on üks kalendriaasta.
· Minimaalse loomade ja lindude arvu, mille kohta saab toetust taotleda, kehtestab maaeluminister
määrusega.
· Toetust ei saa mahepõllumajanduslikult peetavate loomade kohta.
Alasekkumine: Piimaveiste heaolu toetus
·Taotleja kasutab piimaveiste pidamiseks loomakasvatushoonet, mis on registreeritud
põllumajandusloomade registris. Registrisse kantud ettevõtte või tegevuskoha andmed peavad olema
ajakohased.
·Piimaveiste registreerimise ja identifitseerimise nõuded peavad olema täidetud.
Alasekkumine: Hobuste heaolu toetus
·Taotleja kasutab hobuste pidamiseks loomakasvatushoonet, mis on registreeritud põllumajandusloomade
registris. Registrisse kantud ettevõtte või tegevuskoha andmed peavad olema ajakohased.
ET 325 ET
·Hobuste registreerimise ja identifitseerimise nõuded peavad olema täidetud.
Alasekkumine: Sigade heaolu toetus
·Taotleja kasutab sigade pidamiseks loomakasvatushoonet, mis on registreeritud põllumajandusloomade
registris. Registrisse kantud ettevõtte või tegevuskoha andmed peavad olema ajakohased.
·Sigade registreerimise ja identifitseerimise nõuded peavad olema täidetud.
Alasekkumine: Munakanade heaolu toetus
·Munakanade pidamisel toetatakse ainult alternatiivseid pidamissüsteeme.
·Taotleja kasutab munakanade pidamiseks loomakasvatushoonet, mis on registreeritud
põllumajandusloomade registris. Registrisse kantud ettevõtte või tegevuskoha andmed peavad olema
ajakohased.
·Munakanade arvu üle peab taotleja majapidamisesisest arvestust.
Alasekkumine: Vuttide heaolu toetus
·Toetust saab tõutunnistusega või tõendatud päritoluga eesti vuttide kohta, kes on jõudluskontrollis ja
keda peetakse munatoodangu saamiseks.
·Taotleja kasutab vuttide pidamiseks loomakasvatushoonet, mis on registreeritud põllumajandusloomade
registris. Registrisse kantud ettevõtte või tegevuskoha andmed peavad olema ajakohased.
Taotleja peab vuttide arvu üle majapidamisesisest arvestust.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Sekkumise nõuded
Alasekkumine: Piimaveiste heaolu toetus
·Piimaveiseid karjatatakse karjatamisperioodil rohumaal. Karjatamisperiood algab mais ja kestab neli
järjestikust kuud. Alates 2024. a algab karjatamisperiood mais ja kestab vähemalt 14 järjestikust nädalat.
·Rohumaade ülekarjatamine on keelatud.
·Ajal, mil loomad viibivad karjatataval rohumaal, peab see olema ümbritsetud karjaaiaga v.a külg, mis
piirneb veekaitsevööndiga või asub veekaitsevööndis.
·Karjatatavatel loomadel peab olema võimalus minna puude varju, varjualusesse või
loomakasvatushoonesse, mis pakuks kaitset halbade ilmastikutingimuste eest.
Karjatama ei pea kõiki majapidamises peetavaid piimaveiseid, karjatama peab vähemalt sellist hulka
piimaveiseid, kelle kohta taotletakse toetust. Loomade kohustuslik pidamisperiood kehtestatakse
regionaal- ja põllumajandusministri määruses.
Alasekkumine: Hobuste heaolu toetus
·Hobuseid karjatatakse karjatamisperioodil rohumaal. Karjatamisperiood algab mais ja kestab neli
järjestikust kuud. Alates 2024. a algab karjatamisperiood mais ja kestab vähemalt 14 järjestikust nädalat.
Täkkudele tagatakse karjatamisperioodil pääs karjamaale või väliaedikusse.
·Rohumaade ülekarjatamine on keelatud.
·Ajal, mil loomad viibivad karjatataval rohumaal, peab see olema ümbritsetud karjaaiaga v.a külg, mis
piirneb veekaitsevööndiga või asub veekaitsevööndis.
ET 326 ET
·Karjatataval rohumaal tuleb tagada loomade pidev vaba juurdepääs joogiveele.
·Karjatatavatel loomadel peab olema võimalus minna puude varju, varjualusesse või
loomakasvatushoonesse, mis pakuks kaitset halbade ilmastikutingimuste eest.
Karjatama ei pea kõiki majapidamises peetavaid hobuseid (või tagama väliaedikusse pääsu sellisele
hulgale täkkudele), karjatama peab vähemalt sellist hulka hobuseid, kelle kohta taotletakse toetust.
Loomade kohustuslik pidamisperiood kehtestatakse regionaal- ja põllumajandusministri määruses.
Alasekkumine: Sigade heaolu toetus
Emised ja põrsad
· Kuni seitsmepäevaste ja seitsmepäevaste sigade kastreerimisel peab kasutama lokaalanesteesiat ja
analgeesiat või üldanesteesiat koos analgeesiaga ja selle kohta on veterinaararsti kirjalik kinnitus.
· Taotlejal on olemas sigade söötmisplaan, mis on heakskiidetud veterinaararsti poolt. Sigade sööt
sisaldab Euroopa Liidus kasutada lubatud söödalisandeid, mis mõjutavad soodsalt sööda omadusi või
söödalisandeid, mis mõjutavad soodsalt loomakasvatustoodangut, loomade jõudlust ja heaolu.
Valitav lisanõue:
·Emise kohta on rühmasulgudes tagatud 15% suurem pidamispind võrreldes baasnõudega.
Nõudeid tuleb täita kõigi emiste ja põrsaste osas, keda peetakse taotlusel märgitud loomakasvatushoones.
Toetust saab taotleda emise kohta. Loomade kohustuslik pidamisperiood kehtestatakse maaeluministri
määruses.
Võõrdepõrsad, kesikud, nuumsead, nooremised
·Sea kohta on rühmasulgudes tagatud 15% suurem pidamispind võrreldes baasnõudega.
·Taotlejal on olemas sigade söötmisplaan, mis on heakskiidetud veterinaararsti poolt. Sigade sööt sisaldab
Euroopa Liidus kasutada lubatud söödalisandeid, mis mõjutavad soodsalt sööda omadusi või
söödalisandeid, mis mõjutavad soodsalt loomakasvatustoodangut, loomade jõudlust ja heaolu.
Toetatavaid nõudeid tuleb täita kõigi võõrdepõrsaste, kesikute, nuumsigade ja nooremiste osas, keda
peetakse taotlusel märgitud loomakasvatushoones. Loomade kohustuslik pidamisperiood kehtestatakse
maaeluministri määruses.
Alasekkumine: Munakanade heaolu toetus
·Munakanade paiknemistihedus alternatiivmeetodil pidamisel on kuni kaheksa munakana 1 m 2 kasutatava
pinna kohta.
Toetatavaid nõudeid tuleb täita kõigi munakanade osas, keda peetakse taotlusel märgitud
loomakasvatushoones. Lindude kohustuslik pidamisperiood kehtestatakse maaeluministri määruses.
Alasekkumine: Vuttide heaolu toetus
· Vuti kohta on vähemalt 200 cm2 puuripinda.
ET 327 ET
Toetatavaid nõudeid tuleb täita kõigi eesti vuttide osas, keda peetakse puuris taotlusel märgitud
loomakasvatushoones. Lindude kohustuslik pidamisperiood kehtestatakse maaeluministri määruses.
Siseriiklikus rakendusmääruses võib kehtestada nõuete täpsemad kirjeldused.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Alasekkumine: Piimaveiste heaolu toetus
· Loomapidaja peab loomale võimaldama vastavalt looma liigile ja eale kohases koguses sööta ja
joogivett. (LoKS)
· Väliaedik ja karjamaa peavad olema looma tervisele ohutud. (PõM 90)
· Loomale mittesobivate ilmastikutingimuste korral tuleb veist nende eest kaitsta või mitte lasta teda
karjamaale. (PõM 90)
· Veisel peab olema vaba juurdepääs puhtale veele. (PõM 90)
· Põllumajandusega tegelev isik peab pidama põlluraamatut, millesse tuleb muu hulgas kanda loomade
karjatamise korral andmed karjatamisperioodi, karjatatud loomade liigi ja arvu, karjamaa asukoha ning
pindala kohta. (VeeS)
· Taotleja täidab veterinaarseaduse § 54 lõikes 2 või 3 nimetatud loomatauditõrje programmi.
Alasekkumine: Hobuste heaolu toetus
· Loomapidaja peab loomale võimaldama vastavalt looma liigile ja eale kohases koguses sööta ja
joogivett. (LoKS)
· Loomapidaja peab loomale võimaldama vastavalt looma liigile ja eale sobiva hoolduse. (LoKS)
· Põllumajandusega tegelev isik peab pidama põlluraamatut, millesse tuleb muu hulgas kanda loomade
karjatamise korral andmed karjatamisperioodi, karjatatud loomade liigi ja arvu, karjamaa asukoha ning
pindala kohta. (VeeS)
Alasekkumine: Sigade heaolu toetus
Emised ja põrsad
·Iga haigestunud või vigastatud siga peab saama vajalikku ravi. (PõM 80)
·Põrsaste sabasid on lubatud lõigata üksnes juhul, kui see on veterinaararsti otsuse kohaselt nende tervise
ja heaolu tagamiseks vältimatult vajalik. Keelatud on loomade kastreerimine pikaaegset valu põhjustaval
kudede nekroosi tekitaval viisil. (LoKS)
ET 328 ET
· Sigade suhtes võib rakendada lubatud veterinaarseid menetlusi nagu sabade lõikamist ja kastreerimist
läbi viia veterinaararst või vastava ettevalmistusega isik. Üle seitsme päeva vanusel seal võib saba
lõikamist ja kastreerimist läbi viia üksnes veterinaararst, kes peab kasutama üldnarkoosi ja
lokaalanesteesiat. (PõM 80)
·Sigade suhtes rakendada lubatud veterinaarsed menetlused on:
o kuni seitsme päeva vanuse põrsa silmahammaste lõikamine;
o kuldi kihvade lühendamine;
o saba lõikamine;
o sea kastreerimine meetodil, mis ei põhjusta kudede rebenemist;
o väliaedikus peetava kuldi kärsa rõngastamine.
·Nimetatud veterinaarseid menetlusi ei tehta regulaarselt, vaid siis, kui emiste nisadel või teiste sigade
kõrvadel või sabadel esineb vigastusi. Sabade lõikamine on lubatud üksnes juhul, kui muud sigade
pidamise keskkonda ja loomkoormust arvestades rakendatud ennetavad meetmed sabade närimise ja
muude voomade vältimiseks ei ole andnud tulemusi. Otsuse silmahammaste või saba lõikamise vajaduse
kohta teeb veterinaararst. (PõM 80)
·Kõikide sigade jaoks peab olema saadaval nende eale ja kehakaalule kohane ning sigade füüsilisi tarbeid
rahuldav sööt. (PõM 80)
·Mitteimetavatele tiinetele nooremistele ja emistele tuleb nälja kustutamiseks ja närimisvajaduse
rahuldamiseks anda piisav kogus mahukat või kiudaineterikast sööta ning energiasööta. (PõM 80)
Valitava lisanõude baasnõded
Sulu põrandapinna minimaalne suurus sigade, välja arvatud seemendatud nooremised ja tiined
emised, pidamisel rühmasulus on järgmine (PõM 80):
Vaba
Sea kehakaal põrandapind
(kg) sea kohta
(m2)
kuni 10 0,15
10–20 0,20
20–30 0,30
30–50 0,40
50–85 0,55
85–110 0,65
Üle 110 1,00
·Rühmasulus pidamise korral peab sulus iga seemendatud nooremise ja tiine emise kohta olema vastavalt
1,64 m2 ja 2,25 m2 vaba põrandapinda. Sealjuures peab põrandapinnast vähemalt 0,95 m 2 nooremise ja
1,3 m2 emise kohta olema tasane pind, mis on maksimaalselt 15% ulatuses varustatud drenaažiavadega.
(PõM 80)
·Kui nooremiseid ja emiseid peetakse rühmana, kuhu kuulub vähem kui kuus looma, peab rühmasulu
põrandapind olema 10% võrra suurem. Kui nooremiseid ja emiseid peetakse rühmades, kuhu kuulub 40
või enam looma, võib lõikes 3 nimetatud vaba põrandapind olla 10% võrra väiksem. (PõM 80)
ET 329 ET
Võõrdepõrsad, kesikud, nuumsead, nooremised
·Sulu põrandapinna minimaalne suurus sigade, välja arvatud seemendatud nooremised ja tiined emised,
pidamisel rühmasulus on järgmine (PõM 80):
Sea kehakaal (kg)
Vaba põrandapind sea
kohta (m2)
kuni 10
0,15
10–20
0,20
20–30
0,30
30–50
0,40
50–85
0,55
85–110
0,65
Üle 110
1,00
Rühmasulus pidamise korral peab sulus iga seemendatud nooremise ja tiine emise kohta olema
vastavalt 1,64 m2 ja 2,25 m2 vaba põrandapinda. Sealjuures peab põrandapinnast vähemalt 0,95 m
2 nooremise ja 1,3 m2 emise kohta olema tasane pind, mis on maksimaalselt 15% ulatuses
varustatud drenaažiavadega. (PõM 80)
Kui nooremiseid ja emiseid peetakse rühmana, kuhu kuulub vähem kui kuus looma, peab
rühmasulu põrandapind olema 10% võrra suurem. Kui nooremiseid ja emiseid peetakse rühmades,
kuhu kuulub 40 või enam looma, võib lõikes 3 nimetatud vaba põrandapind olla 10% võrra
väiksem. (PõM 80)
Kõikide sigade jaoks peab olema saadaval nende eale ja kehakaalule kohane ning sigade füüsilisi
tarbeid rahuldav sööt. (PõM 80)
Mitteimetavatele tiinetele nooremistele ja emistele tuleb nälja kustutamiseks ja närimisvajaduse
rahuldamiseks anda piisav kogus mahukat või kiudaineterikast sööta ning energiasööta. (PõM 80)
· Loomapidaja peab tagama, et sigade pidamise ruumis või ehitises on sigadel pidev juurdepääs
tervisele ohutule tuhnimismaterjalile, mida on piisavas koguses ja mis sobib sigade uudishimu ja
tuhnimisvajaduse rahuldamiseks. (PõM 80)
ET 330 ET
Alasekkumine: Munakanade heaolu toetus
· Munakanade paiknemistihedus alternatiivmeetodil pidamisel on kuni üheksa munakana 1 m2
kasutatava pinna kohta. (PõM 59)
· Munakanadele peab olema tagatud piisava suurusega ja teravate servadeta õrred, millel on iga kana
jaoks ruumi vähemalt 15 cm. Õrsi ei tohi paigutada allapanu kohale, õrte vaheline horisontaalkaugus peab
olema vähemalt 30 cm ning õrre ja seina vaheline horisontaalkaugus vähemalt 20 cm. (PõM 59)
· Munakanadele peab olema tagatud vähemalt 250 cm2 allapanuga pinda kana kohta, kusjuures
allapanu katab vähemalt ühe kolmandiku põrandapinnast. (PõM 59)
Alasekkumine: Vuttide heaolu toetus
· Loomapidaja peab loomale võimaldama vastavalt looma liigile ja eale kohases koguses sööta ja
joogivett. (LoKS)
· Loomapidaja peab loomale võimaldama vastavalt looma liigile ja eale sobiva hoolduse. (LoKS)
· Loomapidaja peab loomale võimaldama vastavalt looma liigile ja eale sobiva mikrokliima ja ruumi
või ehitise, mis rahuldab liigile iseloomulikku liikumisvajadust. (LoKS)
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos sekkumisega
Alasekkumine: Piimaveiste heaolu toetus
Asjakohasteks baastaseme elementideks on valitud kohustuslikud nõuded, mis rakenduvad
pidamistingimustele loomade karjatamise korral. Nõuded on sätestatud loomakaitseseaduses (LoKS) ja
põllumajandusministri 27.08.2009 määruses nr 90 „Nõuded veise pidamise ja selleks ettenähtud ruumi või
ehitise kohta“ (PõM 90). Asjakohaseks baasnõudeks on valitud ka veeseaduse (VeeS) säte, mis on seotud
karjatamiskoormuse üles märkimisega.
Kohustuslike nõuetega reguleeritakse veiste väljas pidamise tingimusi, kuid ei seata kohustust veiseid
väljas pidada sh karjatada, erandiks on mahepõllumajanduslikult peetavad loomad, aga neile see kohustus
ei laiene. Sekkumine on suunatud piimaveistele, sest lihaveiste karjatamine on Eestis tavapärane, kuid
piimaveistest karjatatakse hinnanguliselt vähem kui pooli. Ülekarjatamise keeld ei ole samuti
kohustuslikuks nõudeks. Ülekarjatamisega ei kaasne tingimata pinna- ja põhjavee saastumine, kuid
rohukamara tugeva kahjustamise korral võib suureneda erosiooni- ja leostumisoht, mulla struktuur võib
halveneda, samuti halvenevad loomade söötmistingimused. Loomakaitseseaduses puudub nõue karjamaid
tarastada, samuti puudub kohustus tagada loomadele karjamaal varjumise võimalus. Suvel võivad loomad
kannatada kuumastressi käes, kuid karjamaadel puuduvad tihti nii varjualused kui ka varju pakkuvad
puud. Toetusega soodustatakse puude säilitamist ja varjualuste rajamist.
Alasekkumine: Hobuste heaolu toetus
Asjakohasteks baastaseme elementideks on valitud loomakaitseseaduses (LoKS) sätestatud üldised
põllumajandusloomade pidamise nõuded. Eestis ei ole vastu võetud õigusakti, mis täpsustaks hobuste
pidamistingimusi ja heaolu nõudeid.
ET 331 ET
Kohustuslike nõuetega reguleeritakse põllumajandusloomade üldiseid pidamistingimusi, kuid ei seata
otsest kohustust hobuseid väljas pidada, sh karjatada, erandiks on mahepõllumajanduslikult peetavad
loomad, aga neile see kohustus ei laiene. Hobustest karjatatakse hinnanguliselt vähem kui pooli.
Karjatamine on oluline tagamaks hobustele vajalikud tingimused tervise seisukohalt, suurendades
loomupärast liikumisvõimalust ja vähendades stressi ning seega ka vastuvõtlikkust haiguste suhtes.
Varssade karjatamine alates sünnist on väga oluline nende parima arengu tagamiseks.
Alasekkumine: Sigade heaolu toetus
Emised ja põrsad
Asjakohasteks baastaseme elementideks on valitud kohustuslikud nõuded, mis on seotud loomade
söödaga, pidamispinnaga, veterinaarsete menetlustega ja kohustusega ravida vigastatud sigu. Nõuded on
sätestatud loomakaitseseaduses (LoKS) ja põllumajandusministri 03.12.2002 määruses nr 80 „Nõuded
sigade pidamisele ja selleks ettenähtud ruumi või ehitise kohta, sigade suhtes rakendada lubatud
veterinaarsete menetluste loetelu ja neid läbiviivad isikud ning nõuded nende menetluste teostamisele ja
neid menetlusi teostava isiku ettevalmistusele“ (PõM 80).
Üle seitsme päeva vanusel seal võib saba lõikamist ja kastreerimist läbi viia üksnes veterinaararst, kes
peab kasutama üldnarkoosi ja lokaalanesteesiat. Kuni seitsepäevaste sigade puhul üldnarkoosi ja
lokaalanesteesia nõuet ei ole, samuti ei ole kohustuslik kasutada analgeesiat. Farmides kastreeritakse
üldjuhul kuni seitsmepäeva vanuseid põrsaid, sealjuures ei ole anesteesia ja analgeesia kasutamine
tavapärane praktika. Ka sabu lõigatakse alla seitsmepäevastel põrsastel reeglina anesteesiat ja analgeesiat
kasutamata. Baastase ei kohusta koostama sigadele söötmisplaane ja neid veterinaararstiga
kooskõlastama. Samuti puudub kohustus lisada sööta toksiinisidujaid ja hapestajaid. Sigade heaolu
suurendamiseks lisatakse söödakvaliteedi tõstmist toetavad nõuded.
Võõrdepõrsad, kesikud, nuumsead, nooremised
Asjakohasteks baastaseme elementideks on valitud põrandapinna ning sööda ja tuhnimismaterjali kohta
kehtivad kohustuslikud nõuded. Nõuded on sätestatud põllumajandusministri 03.12.2002 määruses nr 80
„Nõuded sigade pidamisele ja selleks ettenähtud ruumi või ehitise kohta, sigade suhtes rakendada lubatud
veterinaarsete menetluste loetelu ja neid läbiviivad isikud ning nõuded nende menetluste teostamisele ja
neid menetlusi teostava isiku ettevalmistusele“ (PõM 80).
Kohustus tagab rühmasulgudes peetavatele võõrdepõrsastele, nuumsigadele ja nooremistele mõnevõrra
suurema pidamispinna võrreldes õigusaktis sätestatud kohustuslike nõuetega. Suurem pidamispind
võimaldab loomadele suuremat liikumisruumi ning aitab vähendada loomadevahelist stressi.
Baastase ei kohusta koostama sigadele söötmisplaane ja neid veterinaararstiga kooskõlastama. Samuti
puudub kohustus lisada sööta toksiinisidujaid ja hapestajaid. Sigade heaolu suurendamiseks lisatakse
söödakvaliteedi tõstmist toetavad nõuded.
Alasekkumine: Munakanade heaolu toetus
Asjakohasteks baastaseme elementideks on valitud kohustuslikud nõuded, mis rakenduvad munakanade
alternatiivmeetodil pidamisel paiknemistihedusele, aga ka õrtele, allapanule, põrandale, tasapindadele.
Nõuded on sätestatud põllumajandusministri 19.06.2003 määruses nr 59 „Nõuded kanade pidamisele ja
selleks ettenähtud ruumile või ehitisele“ (PõM 59). Baasnõudeid tuleb täita, kui taotleja peab üle 350
munakana.
Munakanu peetakse Eestis valdavalt puurides. Toetusega soodustatakse linnukasvatuse üleminekut
alternatiivmeetoditele, mis arvestavad rohkem lindude loomuomaseid vajadusi. Kohustusliku nõudena
ET 332 ET
tohib munakanade paiknemistihedus alternatiivmeetodil pidamisel olla kuni üheksa munakana 1 m2
kasutatava pinna kohta. Kohustuse võtmisel peab kanadele võimaldama suurema pidamispinna, lubatud
on pidada kuni kaheksat munakana 1 m2 kasutatava pinna kohta. Kohustuse nõue rakendub ka juhul, kui
peetakse kuni 350 munakana.
Alasekkumine: Vuttide heaolu toetus
Asjakohasteks baastaseme elementideks on valitud loomakaitseseaduses (LoKS) sätestatud üldised
põllumajandusloomade pidamise nõuded. Eestis ei ole vastu võetud õigusakti, mis täpsustaks vuttide
pidamistingimusi ja heaolu nõudeid.
Kohustuslike nõuetega reguleeritakse põllumajandusloomade üldiseid pidamise tingimusi, kuid ei seata
nõudeid vuttide pidamistihedusele. Soovituslikult peaks ühele eesti vutile tagama vähemalt 120–140 cm2
puuripinda, kuid suurema kehakaaluga vuttide ruumivajadus on suurem. Lindude väiksem pidamistihedus
ja seega suurem pind linnu kohta vähendab lindude stressi ning lindudevahelist agressiivsust. Lihavutte on
võimalik pidada puurivabalt, kuid munavutte mitte, kui tegu on tootmiskarjaga. Munavuttidel puudub
pesarefleks ning põrandale kukkuvaid mune tallutaks ning neid oleks keeruline koguda. Samas oleks
vajalik tõsta ka puurivuttide heaolu. Eestis ei ole vuttidele kehtestatud täpsemaid pidamistingimusi, nende
pidamise kohta kehtivad üldised loomapidamisnõuded.
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
IACSiga hõlmatud
IACSiga hõlmamata
IACSiga hõlmatud jagu
Makse liik
ühikuhind lisakulude ja saamata jäänud tulu põhjal
sisaldab tehingukulusid
ühekordne makse
kindlasummaline makse
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Ei kohaldu
Arvutusmeetod
Toetuse ühikumäär nõuetele vastava looma kohta on järgmine:
· Piimalehm ja muu vähemalt 2. aasta vanune piimaveis – 150 eurot looma kohta aastas.
·Mullikas – 50 eurot looma kohta aastas.
·Vasikas –25 eurot looma kohta aastas.
·Hobune – 50 eurot looma kohta aastas.
·Emis – 40 eurot looma kohta aastas.
·Emis (lisatoetus) - 40 eurot looma kohta aastas.
·Võõrdepõrsas, kesik, nuumsiga või nooremis – 30 eurot looma kohta aastas.
·Munakana – 1,60 eurot looma kohta aastas.
Vutt – 2,30 eurot looma kohta aastas.
Lisaselgitus
Loomade teisendamine loomühikuteks
Piimaveis 2 aastat ja üle – 1 LÜ
Mullikas 6 kuud kuni 2 aastat – 0,7 LÜ
Vasikas kuni 6 kuud – 0,4 LÜ
Hobune – 1 LÜ
ET 333 ET
Emis (koos põrsastega) – 0,5 LÜ
Võõrdepõrsas, kesik, nuumsiga, nooremis – 0,3 LÜ
Munakana – 0,014 LÜ
Vutt – 0,03 LÜ
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Millised on sekkumise jaoks ette nähtud kohustus(t)e mudelid?
tulemuspõhised kohustused (valikuvõimalus)
majandamiskohustused (valikuvõimalus)
segalahendusel põhinevad (tulemuspõhised ja majandamiskohustused)
Selgitage toetusesaajate kohustusi/võimalusi seoses sekkumise jaoks ette nähtud kohustustega
Toodud eelpool.
Kui kaua lepingud kestavad?
Kohustuse pikkuseks on üks kalendriaasta.
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12 – toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja sisenditega
seotud tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutuste või saamata jäänud tuluga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(3)(b) - Maksed artikli 70 alusel, maksed artikli 72 alusel, 80,00% 20,00% 80,00%
Eesti mittetootlike investeeringute toetus vastavalt artiklile 73, toetus Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühmade projektide jaoks artikli 77 lõike 1
punkti a alusel ja programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b
alusel
ET 334 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad ülekantud kuludel?
ÜS9.1.1 - Piimalehm ja muu vähemalt kahe aasta Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.44 Ei
vanune piimaveis 80,00%
ÜS9.1.2 - Mullikas Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.44 Ei
80,00%
ÜS9.1.3 - Vasikas Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.44 Ei
80,00%
ÜS9.1.4 - Hobune Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.44 Ei
80,00%
ÜS9.1.5.1 - Emis Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.44 Ei
80,00%
ÜS9.1.5.2 - Emis (lisatoetus) Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.44 Ei
80,00%
ÜS9.1.6 - Võõrdepõrsas, kesik, nuumsiga või Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.44 Ei
nooremis 80,00%
ÜS9.1.7 - Munakana Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.44 Ei
80,00%
ÜS9.1.8 - Vutt Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.44 Ei
80,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS9.1.1 - Piimalehm ja muu vähemalt kahe aasta vanune piimaveis
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK. Kasutatud andmeallikad: FADN, EPJ, PMK, SA, ekspertarvamused, EMÜ taustauuring "Loomade
heaolu: karjatamise toetus" (2009). Toetusega kompenseeritakse osaliselt või täielikult kohustuse täitmisega kaasnevad täiendavad kulud või saamatajäänud
tulu.
Veised. Lisakulu ja saamata tulu piimalehma karjatamisel on 193 € looma kohta aastas, sellest kompenseeritakse 150 € (150€/LÜ). Arvesse on võetud
piimamüügist saamata jäänud tulu ja täiendav tööjõukulu karjatamise korraldamiseks. Alates 2024. aastast on arvestuse aluseks PMK poolt 2022. a andmete
alusel tehtud kalkulatsioonid, mille kohaselt on saamata jäänud tulu ja lisakulu piimalehma karjatamisel 282 € looma kohta aastas, sellest kompenseeritakse
150 € (150€/LÜ).
Piimalehmade puhul on kompensatsiooni osakaal tegelike saamata tulude ja täiendava kuluga võrreldes suurem kui mullikate ja vasikate puhul, sest eelkõige
piimalehmi karjatatakse väga vähe ning sekkumisega soovitakse nende karjatamist soodustada. Ühikumäära puhul on arvestatud senise loomade heaolu
toetuse ühikumääraga ja seda piimalehmade puhul tõstetud, sest senine ühikumäär ei ole olnud piimalehmade karjatamiseks piisavalt motiveeriv.
ÜS9.1.2 - Mullikas
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK. Kasutatud andmeallikad: FADN, EPJ, PMK, SA, ekspertarvamused, EMÜ taustauuring "Loomade
ET 335 ET
heaolu: karjatamise toetus" (2009). Toetusega kompenseeritakse osaliselt või täielikult kohustuse täitmisega kaasnevad täiendavad kulud või saamatajäänud
tulu.
Piimaveise noorloomade karjatamisel on lisakulu ja saamata jäänud tulu 104 € aastas, sellest kompenseeritakse mullika kohta 50 € (71,43€/LÜ). Arvesse on
võetud saamata jäänud tulu väiksemast kaaluiibest ja täiendav tööjõukulu karjatamise korraldamiseks. Alates 2024. aastast on arvestuse aluseks PMK poolt
2022. a andmete alusel tehtud kalkulatsioonid, mille kohaselt on saamata jäänud tulu ja lisakulu piimaveise noorloomade karjatamisel 154 € looma kohta
aastas, sellest kompenseeritakse 50 € (71,43 €/LÜ).
Mullikate puhul kompenseeritakse toetusega vähem kui pool toetuse nõuete täitmisest tingitud saamata jäänud tulust ja lisakulust. Kuna osa tootjaid ei karjata
ka piimaveiste noorloomi, siis toetatakse ühtlasi nende karjatamist ning tõstetakse veidi ka nende kohta makstavat ühikumäära võrreldes senise loomade
heaolu toetusega.
ÜS9.1.3 - Vasikas
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK. Kasutatud andmeallikad: FADN, EPJ, PMK, SA, ekspertarvamused, EMÜ taustauuring "Loomade
heaolu: karjatamise toetus" (2009). Toetusega kompenseeritakse osaliselt või täielikult kohustuse täitmisega kaasnevad täiendavad kulud või saamatajäänud
tulu.
Piimaveise noorloomade karjatamisel on lisakulu ja saamata jäänud tulu 104 € aastas, sellest kompenseeritakse vasika kohta 25 € (62,5 €/LÜ). Arvesse on
võetud saamata jäänud tulu väiksemast kaaluiibest ja täiendav tööjõukulu karjatamise korraldamiseks. Alates 2024. aastast on arvestuse aluseks PMK poolt
2022. a andmete alusel tehtud kalkulatsioonid, mille kohaselt on saamata jäänud tulu ja lisakulu piimaveise noorloomade karjatamisel 154 € looma kohta
aastas, sellest kompenseeritakse 25 € (62,5 €/LÜ).
Vasikate puhul kompenseeritakse toetusega vähem kui pool toetuse nõuete täitmisest tingitud saamata jäänud tulust ja lisakulust. Kuna osa tootjaid ei karjata
ka piimaveiste noorloomi, siis toetatakse ühtlasi nende karjatamist ning tõstetakse veidi ka nende kohta makstavat ühikumäära võrreldes senise loomade
heaolu toetusega.
ÜS9.1.4 - Hobune
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK. Kasutatud andmeallikad: FADN, EPJ, PMK, SA, ekspertarvamused, EMÜ taustauuring "Loomade
heaolu: karjatamise toetus" (2009). Toetusega kompenseeritakse osaliselt või täielikult kohustuse täitmisega kaasnevad täiendavad kulud või saamatajäänud
tulu.
Karjatamise nõuetega seotud lisakulud ja saamata jäänud tulu on 50 € looma kohta aastas. Arvesse on võetud täiendav tööjõukulu karjatamise korraldamiseks
ning saamata jäänud tulu karjatatavalt pinnalt. Toetusega hüvitatakse 50 € looma kohta aastas (50€/LÜ).
ÜS9.1.5.1 - Emis
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK. Kasutatud andmeallikad: FADN, EPJ, PMK, SA, ekspertarvamused, EMÜ taustauuring "Loomade
heaolu: karjatamise toetus" (2009). Toetusega kompenseeritakse osaliselt või täielikult kohustuse täitmisega kaasnevad täiendavad kulud või saamatajäänud
tulu.
Kulu põrsa kastreerimiseks anesteesiat ja analgeesiat kasutades on 2,50 € põrsa kohta. Aastas kastreeritakse keskmiselt 12 põrsast emise kohta ja kulu emise
kohta on kokku 30 € aastas. Kulu toksiinisidujate ja hapestajate ostuks ning söötmisplaani koostamseks on 21,57 €. Nõuete täitmisest tingitud saamatajäänud
tulu ja lisakulu kokku on 51,57 €, millest toetusega kompenseeritakse 40 € emise kohta aastas (80 €/LÜ).
ÜS9.1.5.2 - Emis (lisatoetus)
ET 336 ET
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK. Kasutatud andmeallikad: FADN, EPJ, PMK, SA, ekspertarvamused, EMÜ taustauuring "Loomade
heaolu: karjatamise toetus" (2009). Toetusega kompenseeritakse osaliselt või täielikult kohustuse täitmisega kaasnevad täiendavad kulud või saamatajäänud
tulu.
Emise lisatoetuse puhul kompenseeritakse suurenev püsikulu emise kohta ja saamatajäänud tulu tingituna rühmasulus emise pidamispinna suurenemisest.
Kokku on saamata jäänud tulu ja lisakulu emise kohta 72,44 €, millest toetusega kompenseeritakse 40 € aastas.
ÜS9.1.6 - Võõrdepõrsas, kesik, nuumsiga või nooremis
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK. Kasutatud andmeallikad: FADN, EPJ, PMK, SA, ekspertarvamused, EMÜ taustauuring "Loomade
heaolu: karjatamise toetus" (2009). Toetusega kompenseeritakse osaliselt või täielikult kohustuse täitmisega kaasnevad täiendavad kulud või saamatajäänud
tulu.
Suuremal pinnal peetavate sigade toetuse puhul kompenseeritakse suurenev püsikulu looma kohta, mis on tingitud suurema pidamispinna tagamisest
rühmasulgudes peetavatele sigadele ning saamata jäänud tulu tingituna sea pidamispinna suurenemisest. Saamata tulu ja täiendav kulu pidamispinna
suurenemisest on 28,08 € aastas. Kulu toksiinisidujate ja hapestajate ostuks ning söötmisplaani koostamseks on 16,71 €. Nõuete täitmisest tingitud
saamatajäänud tulu ja lisakulu kokku on 44,79 €, millest toetusega kompenseeritakse 30 € sea kohta aastas (100€/LÜ).
ÜS9.1.7 - Munakana
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK. Kasutatud andmeallikad: FADN, EPJ, PMK, SA, ekspertarvamused, EMÜ taustauuring "Loomade
heaolu: karjatamise toetus" (2009). Toetusega kompenseeritakse osaliselt või täielikult kohustuse täitmisega kaasnevad täiendavad kulud või saamatajäänud
tulu.
Saamata jäänud tulu tingituna munakanade pidamispinna suurenemisest on linnu kohta 1,60 € aastas, millest toetusega hüvitatakse 1,60 € (114,29€/LÜ).
Toetuse määr langeb võrreldes perioodiga 2014–2022, mil toetuse määr oli 2,37 € munakana kohta aastas.
ÜS9.1.8 - Vutt
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK. Kasutatud andmeallikad: FADN, EPJ, PMK, SA, ekspertarvamused, EMÜ taustauuring "Loomade
heaolu: karjatamise toetus" (2009). Toetusega kompenseeritakse osaliselt või täielikult kohustuse täitmisega kaasnevad täiendavad kulud või saamatajäänud
tulu.
Saamata jäänud tulu tingituna vuttide pidamispinna suurenemisest on linnu kohta 2,30 € aastas, millest toetusega hüvitatakse 2,30 € (76,67€/LÜ).
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS9.1.1 - Piimalehm ja muu vähemalt Kavandatud 0,00 150,00 150,00 150,00 150,00 150,00 0,00
kahe aasta vanune piimaveis (Toetus - ühikusumma (avaliku
Ühtne) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 337 ET
O.18 (ühik: 0,00 8 000,00 8 000,00 8 000,00 8 000,00 8 000,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 40 000,00
Maksimaalne
:
8 000,00
ÜS9.1.2 - Mullikas (Toetus - Ühtne) Kavandatud 0,00 71,43 71,43 71,43 71,43 71,43 0,00
ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.18 (ühik: 0,00 21 000,00 21 000,00 21 000,00 21 000,00 21 000,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 105 000,00
Maksimaalne
:
21 000,00
ÜS9.1.3 - Vasikas (Toetus - Ühtne) Kavandatud 0,00 62,50 62,50 62,50 62,50 62,50 0,00
ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.18 (ühik: 0,00 400,00 400,00 400,00 400,00 400,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 2 000,00
Maksimaalne
:
400,00
ÜS9.1.4 - Hobune (Toetus - Ühtne) Kavandatud 0,00 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00 0,00
ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 338 ET
O.18 (ühik: 0,00 3 500,00 3 500,00 3 500,00 3 500,00 3 500,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 17 500,00
Maksimaalne
:
3 500,00
ÜS9.1.5.1 - Emis (Toetus - Ühtne) Kavandatud 0,00 80,00 80,00 80,00 80,00 80,00 0,00
ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.18 (ühik: 0,00 3 675,00 3 750,00 3 750,00 3 750,00 3 750,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 18 675,00
Maksimaalne
:
3 750,00
ÜS9.1.5.2 - Emis (lisatoetus) (Toetus Kavandatud 0,00 80,00 80,00 80,00 80,00 80,00 0,00
- Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.18 (ühik: 0,00 3 675,00 3 750,00 3 750,00 3 750,00 3 750,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 18 675,00
Maksimaalne
:
3 750,00
ÜS9.1.6 - Võõrdepõrsas, kesik, Kavandatud 0,00 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00 0,00
nuumsiga või nooremis (Toetus - ühikusumma (avaliku
Ühtne) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 339 ET
O.18 (ühik: 0,00 26 400,00 26 400,00 26 400,00 26 400,00 26 598,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 132 198,00
Maksimaalne
:
26 598,00
ÜS9.1.7 - Munakana (Toetus - Ühtne) Kavandatud 0,00 114,29 114,29 114,29 114,29 114,29 0,00
ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.18 (ühik: 0,00 700,00 700,00 1 050,00 1 400,00 1 400,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 5 250,00
Maksimaalne
:
1 400,00
ÜS9.1.8 - Vutt (Toetus - Ühtne) Kavandatud 0,00 76,67 76,67 76,67 76,67 76,67 0,00
ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.18 (ühik: 0,00 480,00 480,00 480,00 480,00 480,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 2 400,00
Maksimaalne
:
480,00
KOKKU O.18 (ühik: 0,00 64 155,00 64 230,00 64 580,00 64 930,00 65 128,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 323 023,00
Maksimaalne
:
65 128,00
Esialgne iga-aastane 0,00 5 950 800,00 5 956 800,00 5 996 800,00 6 036 800,00 6 056 800,00 0,00 29 998 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 340 ET
Esialgne iga-aastane 0,00 4 760 640,00 4 765 440,00 4 797 440,00 4 829 440,00 4 845 440,00 0,00 23 998 400,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 341 ET
9.2 - Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetus
Sekkumise kood (liikmesriik) 9.2
Sekkumise nimetus Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetus
Sekkumise liik ENVCLIM(70) – Keskkonna- ja kliimakohustused ning muud
majandamiskohustused
Ühine väljundnäitaja O.17. Hektarite või muude üksuste arv, mille eest makstakse
mahepõllumajandustoetust
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Jah
Ökokavade tagasimakse süsteem: Ei
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste
vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
SO5 Edendada kestlikku arengut ja selliste loodusvarade tõhusat majandamist nagu vesi, muld ja õhk, muu hulgas
kemikaalidest sõltuvuse vähendamisega
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
SO9 Parandada liidu põllumajanduse reageerimist ühiskonna ootustele toidu ja tervise osas, siia alla kuuluvad nii kestlikul viisil
toodetud kvaliteetne, ohutu ja täisväärtuslik toit, toidujäätmete tekke vähendamine kui ka loomade heaolu ja võitlus
antimikroobikumiresistentsuse vastu
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Aidata kaasa pinna- ja
põhjavett säästvate
V5.1 1 Jah
põllumajanduspraktikate
kasutamisele
V5.6 Mullaviljakuse säilitamine 1 Jah
Mahepõllumajandusmaa ja
keskkonnameetmetega
V6.1 1 Jah
hõlmatud maa osakaalu
hoidmine ja suurendamine
Elurikkust soodustavate
majandamispraktikate
V6.2 1 Jah
kasutamise ja kasutuselevõtu
toetamine
Mahepõllumajanduses
mahetoodangu suurendamine,
V9.10 Jah
vähendades mahesaaduste
töötlemist tavasaadustena
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.14 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, mille eesmärk on vähendada heitkoguseid
või säilitada süsiniku säilitamine või seda parandada (sealhulgas püsirohumaa, püsiva taimkattega püsikultuurid,
põllumajandusmaa märg- ja turbaalal)
ET 342 ET
R.19 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega soodustatakse mulla
majandamist, et parandada mulla kvaliteeti ja elustikku (nt mullaharimise vähendamine, põllumajanduskultuuridest taimkate,
külvikord, sealhulgas liblikõieliste kultuuridega)
R.21 Veekogude kvaliteedi parandamise toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.24 Kasutatava põllumaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud erikohustustega, millega tagada pestitsiidide säästev kasutamine
eesmärgiga vähendada pestitsiididega kaasnevaid riske ja mõju, näiteks pestitsiidide leket
R.29 Mahepõllumajanduse jaoks ühise põllumajanduspoliitika raames toetatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal, sh jaotus
korrashoiu ja ümberkujundamise vahel
R.31 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega toetatakse elurikkuse säilitamist
või taastamist, sealhulgas suure loodusväärtusega põllumajandustavad
R.35 ÜPPst toetatavate mesilastarude osakaal
R.43 Antimikroobikumide kasutamist piiravate toetatud meetmetega (ennetamine/vähendamine) seotud loomühikute osakaal
R.44 Loomade heaolu parandamise toetatud meetmetega hõlmatud loomühikute osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumise eesmärk on arendada mahepõllumajandust, suurendada mahepõllumajanduse
konkurentsivõimet, säilitada ja suurendada bioloogilist ja maastikulist mitmekesisust, säilitada ja
parandada mullaviljakust ja veekvaliteeti ning parandada loomade heaolu.
Sekkumine on mõeldud täiendamaks sekkumisliigi “Kliima-, keskkonna ja loomade heaolu kavad”
raames rakendatavat mahepõllumajanduse ökokava (ÖK2), mille raames toetatakse
mahepõllumajandusliku taimekasvatusega tegelevaid põllumajandustootjaid. Kui ettevõttes tegeletakse
lisaks mahepõllumajanduslikule taimekasvatusele ka mahepõllumajandusliku loomakasvatusega, siis on
mahepõllumajanduse nõuete täitmisega seotud lisakulutused ja saamata jäänud tulu suuremad ning need
kompenseeritakse osaliselt hektaripõhise lisamaksega, mis liidetakse mahepõllumajanduse ökokava
ühikumaksele. Kuna mahepõllumajanduse ökokava raames võetakse 1-aastane kohustus, siis on
otstarbekas, et ka mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetuse saamiseks võetakse 1-aastane kohustus.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Mahepõllumajandusega tegelevad põllumajandustootjad, kes täidavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu
määruse (EL) 2018/848 nõudeid ning kelle ettevõttes peetakse mahepõllumajanduslikke ja/või
üleminekuajal olevaid loomi ja/või mesilasperesid. Sekkumist rakendatakse hektaripõhise toetuse vormis
sekkumisliigi „Keskkonna-, kliima- ja muud majandamiskohustused“ raames, mille sihtgrupiks on
mahepõllumajandustootjad, kes peavad mahepõllumajandusloomi ning võtavad 1-aastase nõuete täitmise
kohustuse. Taotleja täidab kogu kohustuseaasta kestel mahepõllumajanduslike loomade puhul
mahepõllumajandusliku loomakasvatuse nõudeid.
Täpsemalt sõnastatakse nõuded riigisisese määrusega.
Toetuskõlblikkuse tingimused
·Toetuse saaja on FIE või juriidiline isik, kes tegeleb põllumajandustootmisega ja kelle ettevõte on
mahepõllumajanduse seaduse alusel mahepõllumajandusliku taime- ja loomakasvatuse valdkonnas
tunnustatud või kes on esitanud ettevõtte tunnustamise taotluse.
·Taotlejal peab olema vähemalt 1 ha põllumajandusmaad.
·Toetust antakse mahepõllumajandusliku või mahepõllumajandusele üleminekuajal oleva maa hektari
kohta millel kasvatatakse teravilja, kaunvilja, õli- ja kiukultuuri, tehnilist kultuuri, rühvelkultuuri, v.a
kartul, või mis on rohumaa ning mille kohta antakse mahepõllumajanduse ökokava (ÖK2) toetust.
·Toetust saab taotleda, kui taotleja peab kogu kohustuseaasta jooksul mahepõllumajanduslikult veiseid,
lambaid, kitsi, hobuseid, sigu, küülikuid, kodulinde või mesilasi.
Taotleja täidab tingimuslikkuse nõudeid.
ET 343 ET
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Ei kohaldu
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Ei kohaldu
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos sekkumisega
Ei kohaldu
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
IACSiga hõlmatud
IACSiga hõlmamata
IACSiga hõlmatud jagu
Makse liik
ühikuhind lisakulude ja saamata jäänud tulu põhjal
sisaldab tehingukulusid
ühekordne makse
kindlasummaline makse
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetusega hüvitatakse mahepõllumajandusliku loomakasvatuse nõuete täitmisega kaasnevad lisakulutused
ja saamata jäänud tulu osaliselt.
Toetus ühe hektari maa kohta arvutatakse taotleja loomade, kodulindude või mesilasperede keskmise arvu
alusel arvutatud ühiku korrutamisel 85 euroga ning saadud summa jagamisel taotleja maa hektarite
arvuga, mille kohta antakse mahepõllumajanduse ökokava (ÖK2) toetust.
Mahepõllumajanduslikult peetavate veiste, lammaste ja kitsede pidamise eest makstakse toetust
kohustuseaastal taotleja peetavate loomade keskmise arvu alusel, kelle kohta on andmed kantud
põllumajandusloomade registrisse. Mahepõllumajanduslikult peetavate hobuste puhul võetakse arvesse
taotleja poolt kohustuseaastal peetavate nende hobuste arv, kelle andmed on kantud mahepõllumajanduse
registrisse.
Mahepõllumajanduslikult peetavate sigade, küülikute, kodulindude ja mesilasperede pidamise eest
makstakse toetust taotleja poolt kohustuseaastale eelnenud kalendriaastal peetud kodulindude, sigade,
küülikute või mesilasperede keskmise arvu alusel, kelle kohta on andmed kantud mahepõllumajanduse
registrisse.
Taotleja peetavaid kodulinde, sigu, küülikuid ja/või mesilaperesid peab pidama põllumajandusloomade
registrisse kantud tegevuskohas. Registrisse kantud andmed peavad olema ajakohased. Loomade
registreerimise ja identifitseerimise nõuded peavad olema täidetud.
Arvutusmeetod
Ei kohaldu
ET 344 ET
Lisaselgitus
Loomade ühiku arvutamise koefitsiendid:
Piimalehm – 3,7
Ammlehm, üle 6 kuu vanune veis – 1,0
Alla 6 kuu vanune veis – 0,2
Vähemalt 6 kuu vanune hobune – 0,6
Vähemalt 1 aasta vanune lammas – 0,3
Vähemalt 6 kuu vanune kits – 0,3
Emis või kult – 2,2
Vähemalt 2 kuu vanune nuum- või noorsiga – 1,2
Vähemalt 18 nädala vanune munakana ja teised kodulinnud – 0,08
Vutt – 0,01
Üle 4 kuu vanune küülik – 0,02
Mesilaspere – 0,47.
Minimaalne kodulindude, sigade, küülikute ja mesilasperede arv toetuse saamiseks on järgmine:
kalkun – 50 lindu;
hani – 50 lindu;
part – 50 lindu;
munakana – 50 vähemalt 18 nädala vanust lindu;
kanabroiler – 50 lindu;
pärlkana – 50 lindu;
vutt – 100 lindu;
siga – 5 siga;
küülik – 50 üle 4 kuu vanust küülikut
mesilaspere – 5 peret.
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Millised on sekkumise jaoks ette nähtud kohustus(t)e mudelid?
tulemuspõhised kohustused (valikuvõimalus)
majandamiskohustused (valikuvõimalus)
segalahendusel põhinevad (tulemuspõhised ja majandamiskohustused)
Selgitage toetusesaajate kohustusi/võimalusi seoses sekkumise jaoks ette nähtud kohustustega
Ei kohaldu
Kui kaua lepingud kestavad?
Tegemist on 1-aastase kohustusega.
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
ET 345 ET
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punkt 12 – toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja sisenditega seotud
tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutuste või saamata jäänud tuluga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(3)(b) - Maksed artikli 70 alusel, maksed artikli 72 alusel, 80,00% 20,00% 80,00%
Eesti mittetootlike investeeringute toetus vastavalt artiklile 73, toetus Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühmade projektide jaoks artikli 77 lõike 1
punkti a alusel ja programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b
alusel
ET 346 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud Toetuse Osaluse määr(ad) Kavandatud ühikusumma Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb ülekantud
ühikusumma liik liik piirkonnad kuludel?
ÜS9.2.1 - Piimalehm Toetus 91(3)(b)-EE- Keskmine R.29 Ei
80,00%
ÜS9.2.2 - Muu veis Toetus 91(3)(b)-EE- Keskmine R.29 Ei
80,00%
ÜS9.2.3 - Hobune Toetus 91(3)(b)-EE- Keskmine R.29 Ei
80,00%
ÜS9.2.4 - Lammas, kits Toetus 91(3)(b)-EE- Keskmine R.29 Ei
80,00%
ÜS9.2.5 - Siga Toetus 91(3)(b)-EE- Keskmine R.29 Ei
80,00%
ÜS9.2.6 - Kodulind Toetus 91(3)(b)-EE- Keskmine R.29 Ei
80,00%
ÜS9.2.7 - Küülik Toetus 91(3)(b)-EE- Keskmine R.29 Ei
80,00%
ÜS9.2.8 - Mesilaspere Toetus 91(3)(b)-EE- Keskmine R.29 Ei
80,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS9.2.1 - Piimalehm
Tegemist on mahepõllumajandusmaa hektari kohta makstava toetusega, mis arvutatakse taotleja mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja
mesilasperede keskmise arvu alusel arvutatud ühiku korrutamisel 85 euro suuruse ühikumaksega ning saadud summa jagamisel taotleja maa hektarite arvuga,
mille kohta antakse mahepõllumajanduse ökokava toetust. Mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja mesilasperede ühikud arvutatakse
koefitsientide alusel.
Ühtset ühikusummat on keerukas määratleda, kuna see sõltub ettevõttes peetavast loomaliigist, loomade arvust ning põllumajandusmaa suurusest, seetõttu on
välja arvestatud eri loomaliikide pidamise eest makstava toetuse keskmised ühikusummad põllumajandusmaa hektari kohta. Karjatatavate loomde (veised,
lambad, kitsed, hobused) puhul on arvestatud keskmise loomkoormusega põllumajandusmaa hektari kohta. Sigade ja kodulindude pidamise korral ostetakse
vajalik sööt enamasti sama piirkonna taimekasvatusega tegelevatelt ettevõtjatelt, seetõttu on neil ettevõtjatel vähe põllumajandusmaad ning keskmine hektari
kohta makstav toetus on kõrgem. Mahemesinduse korral asuvad mesilaste korjealad suures osas looduslikel aladel, mis jäävad väljapoole
põllumajandusmaad, seetõttu on ka neil kõrge keskmine hektari kohta makstav toetus.
Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetuse ühikumakse ja loomade, kodulindude ja mesilasperede ühiku arvutamise koefitsientide väljatöötamisel on
võetud arvesse mahepõllumajanduse nõuete täitmisega seotud lisakulutused ja saamata jäänud tulu. Lisakulutustest moodustavad olulisema osa mahesööda
kallim hind, maheloomade suurem pidamispind ning loomade karjatamise ja välialale laskmise kohustus. Mahemesinduse lisakulutustest moodustavad
olulise osa mesilaste lisasöötmise piirangud ning nõuded korjealale. Saamata jäänud tulu tuleneb eelkõige maheloomade madalamast produktiivsusest
võrreldes tavatootmisega.
ET 347 ET
Piimalehma kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 1150 eurot, sellest kompenseeritakse 314 eurot looma kohta aastas (314 eurot loomühiku
kohta).
ÜS9.2.2 - Muu veis
Tegemist on mahepõllumajandusmaa hektari kohta makstava toetusega, mis arvutatakse taotleja mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja
mesilasperede keskmise arvu alusel arvutatud ühiku korrutamisel 85 euro suuruse ühikumaksega ning saadud summa jagamisel taotleja maa hektarite arvuga,
mille kohta antakse mahepõllumajanduse ökokava toetust. Mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja mesilasperede ühikud arvutatakse
koefitsientide alusel.
Ühtset ühikusummat on keerukas määratleda, kuna see sõltub ettevõttes peetavast loomaliigist, loomade arvust ning põllumajandusmaa suurusest, seetõttu on
välja arvestatud eri loomaliikide pidamise eest makstava toetuse keskmised ühikusummad põllumajandusmaa hektari kohta. Karjatatavate loomde (veised,
lambad, kitsed, hobused) puhul on arvestatud keskmise loomkoormusega põllumajandusmaa hektari kohta. Sigade ja kodulindude pidamise korral ostetakse
vajalik sööt enamasti sama piirkonna taimekasvatusega tegelevatelt ettevõtjatelt, seetõttu on neil ettevõtjatel vähe põllumajandusmaad ning keskmine hektari
kohta makstav toetus on kõrgem. Mahemesinduse korral asuvad mesilaste korjealad suures osas looduslikel aladel, mis jäävad väljapoole
põllumajandusmaad, seetõttu on ka neil kõrge keskmine hektari kohta makstav toetus.
Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetuse ühikumakse ja loomade, kodulindude ja mesilasperede ühiku arvutamise koefitsientide väljatöötamisel on
võetud arvesse mahepõllumajanduse nõuete täitmisega seotud lisakulutused ja saamata jäänud tulu. Lisakulutustest moodustavad olulisema osa mahesööda
kallim hind, maheloomade suurem pidamispind ning loomade karjatamise ja välialale laskmise kohustus. Mahemesinduse lisakulutustest moodustavad
olulise osa mesilaste lisasöötmise piirangud ning nõuded korjealale. Saamata jäänud tulu tuleneb eelkõige maheloomade madalamast produktiivsusest
võrreldes tavatootmisega.
Ammlehma ja muu üle 6 kuu vanuse veise kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 259 eurot, sellest kompenseeritakse 85 eurot looma kohta
aastas (85 eurot loomühiku kohta).
Kuni 6 kuu vanuse veise kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 56 eurot, sellest kompenseeritakse 17 eurot looma kohta aastas (42,5 eurot
loomühiku kohta).
ÜS9.2.3 - Hobune
Tegemist on mahepõllumajandusmaa hektari kohta makstava toetusega, mis arvutatakse taotleja mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja
mesilasperede keskmise arvu alusel arvutatud ühiku korrutamisel 85 euro suuruse ühikumaksega ning saadud summa jagamisel taotleja maa hektarite arvuga,
mille kohta antakse mahepõllumajanduse ökokava toetust. Mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja mesilasperede ühikud arvutatakse
koefitsientide alusel.
Ühtset ühikusummat on keerukas määratleda, kuna see sõltub ettevõttes peetavast loomaliigist, loomade arvust ning põllumajandusmaa suurusest, seetõttu on
välja arvestatud eri loomaliikide pidamise eest makstava toetuse keskmised ühikusummad põllumajandusmaa hektari kohta. Karjatatavate loomde (veised,
lambad, kitsed, hobused) puhul on arvestatud keskmise loomkoormusega põllumajandusmaa hektari kohta. Sigade ja kodulindude pidamise korral ostetakse
vajalik sööt enamasti sama piirkonna taimekasvatusega tegelevatelt ettevõtjatelt, seetõttu on neil ettevõtjatel vähe põllumajandusmaad ning keskmine hektari
kohta makstav toetus on kõrgem. Mahemesinduse korral asuvad mesilaste korjealad suures osas looduslikel aladel, mis jäävad väljapoole
põllumajandusmaad, seetõttu on ka neil kõrge keskmine hektari kohta makstav toetus.
Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetuse ühikumakse ja loomade, kodulindude ja mesilasperede ühiku arvutamise koefitsientide väljatöötamisel on
võetud arvesse mahepõllumajanduse nõuete täitmisega seotud lisakulutused ja saamata jäänud tulu. Lisakulutustest moodustavad olulisema osa mahesööda
ET 348 ET
kallim hind, maheloomade suurem pidamispind ning loomade karjatamise ja välialale laskmise kohustus. Mahemesinduse lisakulutustest moodustavad
olulise osa mesilaste lisasöötmise piirangud ning nõuded korjealale. Saamata jäänud tulu tuleneb eelkõige maheloomade madalamast produktiivsusest
võrreldes tavatootmisega.
ÜS9.2.4 - Lammas, kits
Tegemist on mahepõllumajandusmaa hektari kohta makstava toetusega, mis arvutatakse taotleja mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja
mesilasperede keskmise arvu alusel arvutatud ühiku korrutamisel 85 euro suuruse ühikumaksega ning saadud summa jagamisel taotleja maa hektarite arvuga,
mille kohta antakse mahepõllumajanduse ökokava toetust. Mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja mesilasperede ühikud arvutatakse
koefitsientide alusel.
Ühtset ühikusummat on keerukas määratleda, kuna see sõltub ettevõttes peetavast loomaliigist, loomade arvust ning põllumajandusmaa suurusest, seetõttu on
välja arvestatud eri loomaliikide pidamise eest makstava toetuse keskmised ühikusummad põllumajandusmaa hektari kohta. Karjatatavate loomde (veised,
lambad, kitsed, hobused) puhul on arvestatud keskmise loomkoormusega põllumajandusmaa hektari kohta. Sigade ja kodulindude pidamise korral ostetakse
vajalik sööt enamasti sama piirkonna taimekasvatusega tegelevatelt ettevõtjatelt, seetõttu on neil ettevõtjatel vähe põllumajandusmaad ning keskmine hektari
kohta makstav toetus on kõrgem. Mahemesinduse korral asuvad mesilaste korjealad suures osas looduslikel aladel, mis jäävad väljapoole
põllumajandusmaad, seetõttu on ka neil kõrge keskmine hektari kohta makstav toetus.
Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetuse ühikumakse ja loomade, kodulindude ja mesilasperede ühiku arvutamise koefitsientide väljatöötamisel on
võetud arvesse mahepõllumajanduse nõuete täitmisega seotud lisakulutused ja saamata jäänud tulu. Lisakulutustest moodustavad olulisema osa mahesööda
kallim hind, maheloomade suurem pidamispind ning loomade karjatamise ja välialale laskmise kohustus. Mahemesinduse lisakulutustest moodustavad
olulise osa mesilaste lisasöötmise piirangud ning nõuded korjealale. Saamata jäänud tulu tuleneb eelkõige maheloomade madalamast produktiivsusest
võrreldes tavatootmisega.
Lamba kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 70 eurot, sellest kompenseeritakse 25,5 eurot looma kohta aastas (170 eurot loomühiku kohta).
Kitse kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 140 eurot, sellest kompenseeritakse 25,5 eurot looma kohta aastas (170 eurot loomühiku kohta).
ÜS9.2.5 - Siga
Tegemist on mahepõllumajandusmaa hektari kohta makstava toetusega, mis arvutatakse taotleja mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja
mesilasperede keskmise arvu alusel arvutatud ühiku korrutamisel 85 euro suuruse ühikumaksega ning saadud summa jagamisel taotleja maa hektarite arvuga,
mille kohta antakse mahepõllumajanduse ökokava toetust. Mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja mesilasperede ühikud arvutatakse
koefitsientide alusel.
Ühtset ühikusummat on keerukas määratleda, kuna see sõltub ettevõttes peetavast loomaliigist, loomade arvust ning põllumajandusmaa suurusest, seetõttu on
välja arvestatud eri loomaliikide pidamise eest makstava toetuse keskmised ühikusummad põllumajandusmaa hektari kohta. Karjatatavate loomde (veised,
lambad, kitsed, hobused) puhul on arvestatud keskmise loomkoormusega põllumajandusmaa hektari kohta. Sigade ja kodulindude pidamise korral ostetakse
vajalik sööt enamasti sama piirkonna taimekasvatusega tegelevatelt ettevõtjatelt, seetõttu on neil ettevõtjatel vähe põllumajandusmaad ning keskmine hektari
kohta makstav toetus on kõrgem. Mahemesinduse korral asuvad mesilaste korjealad suures osas looduslikel aladel, mis jäävad väljapoole
põllumajandusmaad, seetõttu on ka neil kõrge keskmine hektari kohta makstav toetus.
Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetuse ühikumakse ja loomade, kodulindude ja mesilasperede ühiku arvutamise koefitsientide väljatöötamisel on
võetud arvesse mahepõllumajanduse nõuete täitmisega seotud lisakulutused ja saamata jäänud tulu. Lisakulutustest moodustavad olulisema osa mahesööda
kallim hind, maheloomade suurem pidamispind ning loomade karjatamise ja välialale laskmise kohustus. Mahemesinduse lisakulutustest moodustavad
ET 349 ET
olulise osa mesilaste lisasöötmise piirangud ning nõuded korjealale. Saamata jäänud tulu tuleneb eelkõige maheloomade madalamast produktiivsusest
võrreldes tavatootmisega.
Emise ja kuldi kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 183 eurot, sellest kompenseeritakse 183 eurot looma kohta aastas (366 eurot loomühiku
kohta).
Nuum- või noorsea kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 126 eurot, sellest kompenseeritakse 102 eurot looma kohta aastas (340 eurot
loomühiku kohta).
ÜS9.2.6 - Kodulind
Tegemist on mahepõllumajandusmaa hektari kohta makstava toetusega, mis arvutatakse taotleja mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja
mesilasperede keskmise arvu alusel arvutatud ühiku korrutamisel 85 euro suuruse ühikumaksega ning saadud summa jagamisel taotleja maa hektarite arvuga,
mille kohta antakse mahepõllumajanduse ökokava toetust. Mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja mesilasperede ühikud arvutatakse
koefitsientide alusel.
Ühtset ühikusummat on keerukas määratleda, kuna see sõltub ettevõttes peetavast loomaliigist, loomade arvust ning põllumajandusmaa suurusest, seetõttu on
välja arvestatud eri loomaliikide pidamise eest makstava toetuse keskmised ühikusummad põllumajandusmaa hektari kohta. Karjatatavate loomde (veised,
lambad, kitsed, hobused) puhul on arvestatud keskmise loomkoormusega põllumajandusmaa hektari kohta. Sigade ja kodulindude pidamise korral ostetakse
vajalik sööt enamasti sama piirkonna taimekasvatusega tegelevatelt ettevõtjatelt, seetõttu on neil ettevõtjatel vähe põllumajandusmaad ning keskmine hektari
kohta makstav toetus on kõrgem. Mahemesinduse korral asuvad mesilaste korjealad suures osas looduslikel aladel, mis jäävad väljapoole
põllumajandusmaad, seetõttu on ka neil kõrge keskmine hektari kohta makstav toetus.
Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetuse ühikumakse ja loomade, kodulindude ja mesilasperede ühiku arvutamise koefitsientide väljatöötamisel on
võetud arvesse mahepõllumajanduse nõuete täitmisega seotud lisakulutused ja saamata jäänud tulu. Lisakulutustest moodustavad olulisema osa mahesööda
kallim hind, maheloomade suurem pidamispind ning loomade karjatamise ja välialale laskmise kohustus. Mahemesinduse lisakulutustest moodustavad
olulise osa mesilaste lisasöötmise piirangud ning nõuded korjealale. Saamata jäänud tulu tuleneb eelkõige maheloomade madalamast produktiivsusest
võrreldes tavatootmisega.
Munakana kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 16,7 eurot, sellest kompenseeritakse 6,8 eurot linnu kohta aastas (485,7 eurot loomühiku
kohta).
Broileri ja muu kodulinnu kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 13,9 eurot, sellest kompenseeritakse 6,8 eurot linnu kohta aastas (226,7
eurot loomühiku kohta).
Vuti kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 1,5 eurot, sellest kompenseeritakse 0,85 eurot looma kohta aastas (85 eurot loomühiku kohta).
ÜS9.2.7 - Küülik
Tegemist on mahepõllumajandusmaa hektari kohta makstava toetusega, mis arvutatakse taotleja mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja
mesilasperede keskmise arvu alusel arvutatud ühiku korrutamisel 85 euro suuruse ühikumaksega ning saadud summa jagamisel taotleja maa hektarite arvuga,
mille kohta antakse mahepõllumajanduse ökokava toetust. Mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja mesilasperede ühikud arvutatakse
koefitsientide alusel.
Ühtset ühikusummat on keerukas määratleda, kuna see sõltub ettevõttes peetavast loomaliigist, loomade arvust ning põllumajandusmaa suurusest, seetõttu on
välja arvestatud eri loomaliikide pidamise eest makstava toetuse keskmised ühikusummad põllumajandusmaa hektari kohta. Karjatatavate loomde (veised,
ET 350 ET
lambad, kitsed, hobused) puhul on arvestatud keskmise loomkoormusega põllumajandusmaa hektari kohta. Sigade ja kodulindude pidamise korral ostetakse
vajalik sööt enamasti sama piirkonna taimekasvatusega tegelevatelt ettevõtjatelt, seetõttu on neil ettevõtjatel vähe põllumajandusmaad ning keskmine hektari
kohta makstav toetus on kõrgem. Mahemesinduse korral asuvad mesilaste korjealad suures osas looduslikel aladel, mis jäävad väljapoole
põllumajandusmaad, seetõttu on ka neil kõrge keskmine hektari kohta makstav toetus.
Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetuse ühikumakse ja loomade, kodulindude ja mesilasperede ühiku arvutamise koefitsientide väljatöötamisel on
võetud arvesse mahepõllumajanduse nõuete täitmisega seotud lisakulutused ja saamata jäänud tulu. Lisakulutustest moodustavad olulisema osa mahesööda
kallim hind, maheloomade suurem pidamispind ning loomade karjatamise ja välialale laskmise kohustus. Mahemesinduse lisakulutustest moodustavad
olulise osa mesilaste lisasöötmise piirangud ning nõuded korjealale. Saamata jäänud tulu tuleneb eelkõige maheloomade madalamast produktiivsusest
võrreldes tavatootmisega.
Küüliku kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 10,5 eurot, sellest kompenseeritakse 1,7 eurot looma kohta aastas (57 eurot loomühiku kohta).
ÜS9.2.8 - Mesilaspere
Tegemist on mahepõllumajandusmaa hektari kohta makstava toetusega, mis arvutatakse taotleja mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja
mesilasperede keskmise arvu alusel arvutatud ühiku korrutamisel 85 euro suuruse ühikumaksega ning saadud summa jagamisel taotleja maa hektarite arvuga,
mille kohta antakse mahepõllumajanduse ökokava toetust. Mahepõllumajanduslikult peetavate loomade, kodulindude ja mesilasperede ühikud arvutatakse
koefitsientide alusel.
Ühtset ühikusummat on keerukas määratleda, kuna see sõltub ettevõttes peetavast loomaliigist, loomade arvust ning põllumajandusmaa suurusest, seetõttu on
välja arvestatud eri loomaliikide pidamise eest makstava toetuse keskmised ühikusummad põllumajandusmaa hektari kohta. Karjatatavate loomde (veised,
lambad, kitsed, hobused) puhul on arvestatud keskmise loomkoormusega põllumajandusmaa hektari kohta. Sigade ja kodulindude pidamise korral ostetakse
vajalik sööt enamasti sama piirkonna taimekasvatusega tegelevatelt ettevõtjatelt, seetõttu on neil ettevõtjatel vähe põllumajandusmaad ning keskmine hektari
kohta makstav toetus on kõrgem. Mahemesinduse korral asuvad mesilaste korjealad suures osas looduslikel aladel, mis jäävad väljapoole
põllumajandusmaad, seetõttu on ka neil kõrge keskmine hektari kohta makstav toetus.
Mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetuse ühikumakse ja loomade, kodulindude ja mesilasperede ühiku arvutamise koefitsientide väljatöötamisel on
võetud arvesse mahepõllumajanduse nõuete täitmisega seotud lisakulutused ja saamata jäänud tulu. Lisakulutustest moodustavad olulisema osa mahesööda
kallim hind, maheloomade suurem pidamispind ning loomade karjatamise ja välialale laskmise kohustus. Mahemesinduse lisakulutustest moodustavad
olulise osa mesilaste lisasöötmise piirangud ning nõuded korjealale. Saamata jäänud tulu tuleneb eelkõige maheloomade madalamast produktiivsusest
võrreldes tavatootmisega.
Mesilasperede pidamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 132 eurot, sellest kompenseeritakse 40 eurot pere kohta aastas.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS9.2.1 - Piimalehm (Toetus - Kavandatud 0,00 160,00 160,00 160,00 160,00 160,00 0,00
Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 351 ET
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.17 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS9.2.2 - Muu veis (Toetus - Kavandatud 0,00 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00 0,00
Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.17 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS9.2.3 - Hobune (Toetus - Kavandatud 0,00 26,00 26,00 26,00 26,00 26,00 0,00
Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.17 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS9.2.4 - Lammas, kits (Toetus - Kavandatud 0,00 85,00 85,00 85,00 85,00 85,00 0,00
Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 352 ET
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.17 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS9.2.5 - Siga (Toetus - Keskmine) Kavandatud 0,00 450,00 450,00 450,00 450,00 450,00 0,00
ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.17 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS9.2.6 - Kodulind (Toetus - Kavandatud 0,00 250,00 250,00 250,00 250,00 250,00 0,00
Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.17 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS9.2.7 - Küülik (Toetus - Keskmine) Kavandatud 0,00 40,00 40,00 40,00 40,00 40,00 0,00
ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 353 ET
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.17 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS9.2.8 - Mesilaspere (Toetus - Kavandatud 0,00 2 500,00 2 500,00 2 500,00 2 500,00 2 500,00 0,00
Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.17 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
KOKKU O.17 (ühik: Hektarid) 0,00 125 000,00 135 000,00 140 000,00 145 000,00 150 000,00 0,00 Summa:
695 000,00
Maksimaalne
:
150 000,00
Esialgne iga-aastane 0,00 5 300 000,00 5 300 000,00 5 400 000,00 5 400 000,00 5 600 000,00 0,00 27 000 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 4 240 000,00 4 240 000,00 4 320 000,00 4 320 000,00 4 480 000,00 0,00 21 600 000,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
ET 354 ET
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 355 ET
9.3 - Loomade tervist edendavate kõrgemate majandamisnõuete toetus
Sekkumise kood (liikmesriik) 9.3
Sekkumise nimetus Loomade tervist edendavate kõrgemate majandamisnõuete
toetus
Sekkumise liik ENVCLIM(70) – Keskkonna- ja kliimakohustused ning muud
majandamiskohustused
Ühine väljundnäitaja O.18. Loomade heaoluga, loomatervisega või
bioturvalisusmeetmete tõhustamisega seotud toetusega
hõlmatud loomühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Jah
Ökokavade tagasimakse süsteem: Ei
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO9 Parandada liidu põllumajanduse reageerimist ühiskonna ootustele toidu ja tervise osas, siia alla kuuluvad nii kestlikul viisil
toodetud kvaliteetne, ohutu ja täisväärtuslik toit, toidujäätmete tekke vähendamine kui ka loomade heaolu ja võitlus
antimikroobikumiresistentsuse vastu
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Rakendada vabatahtlikke
kõrgemaid standardeid,
V9.1 1 Jah
kvaliteediskeeme ja
programme
Tõsta loomapidajate teadmisi
V9.2 1 Jah
karjatervisest üldiselt
Toetada kõrgema karjatervise
V9.4 1 Jah
jälgimise kohustuse võtmist
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.43 Antimikroobikumide kasutamist piiravate toetatud meetmetega (ennetamine/vähendamine) seotud loomühikute osakaal
R.44 Loomade heaolu parandamise toetatud meetmetega hõlmatud loomühikute osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumise üldeesmärgiks on tõsta loomakasvatajate teadlikkust karjatervise olulisusest vastamaks
ühiskonna ootustele loomakasvatuslikus toidutootmises. Sekkumise kaudu toetatakse
põllumajandustootjaid, kes võtavad loomade heaolu ja tervise edendamiseks kõrgema karjatervise
jälgimise kohustuse eesmärgiga ennetada tõhusamalt haiguste tekkimist ja antimikroobsete ravimite
kasutamise vajadust.
Sekkumisega toetatakse karjaterviseprogrammi (edaspidi KTP) kasutuselevõttu ja rakendamist
loomakasvatusettevõttes. KTP eesmärgiks on monitoorida farmi põhiselt loomade erinevaid
ET 356 ET
tervisenäitajaid tuvastades regulaarse karja jälgimise, andmete korje ja analüüsi kaudu olukorda karjas
ning näha ette tegevused olemasolevate terviseprobleemide lahendamiseks ning uute ennetamiseks.
Tegevuste tulemuslikkuse hindamiseks ja lisameetmete rakendamiseks kaetakse läbi toetuse kulud, mis on
seotud karja regulaarse jälgimisega, andmekorjega ja arvestuse pidamisega, samuti kulud veterinaararsti
visiitidele, andmete analüüsimisele ja nõustamisele. Karjaterviseprogrammi rakendamise tulemusena
paraneb karja loomade tervisestaatus, väheneb antibiootikumide kasutamine ning paraneb toodangu
kvaliteet ja suureneb loomade tootlikkus. Täiendav andmekorje on abiks riigi suurandmete korjele PõKa
baromeetri jaoks, mis omakorda on abiks arengukava eesmärkide täitmisel.
Sekkumist planeeritakse rakendada etapiviisiliselt. Esimeses etapis toetatakse karjaterviseprogrammi
rakendamist piimakarjades. Edaspidi on plaanis sekkumist rakendada ka teistele põllumajandusloomadele.
Karjatervise programm koosneb loomade tervisealasest jälgimisest, andmete korjest, tervisealase olukorra
üle arvestuse pidamisest, veterinaararsti visiitidest koos andmete analüüsiga, sh selle põhjal tehtud
ettepanekutest korrigeerivateks meetmeteks parema karjatervise eesmärgi saavutamiseks.
Karjatervise andmete korje ja analüüs ning nõustamine edasise tegevuse osas toimub taotleja ettevõttes
vastavalt tegevusplaanile. Andmete korje toimub vastavalt kokkulepitud põhimõtetele Piimaklastri ja
EMÜ pilootprojekti raames väljatöötatud piimaveisefarmidele sobivate karjatervisealaste protokollide
põhjal. Piimaveisekarjade kohta on eeltöö tehtud ja ühikuhinnad välja arvutatud.
Sekkumise esimeseks sihtgrupiks on piimaveisekarjad ja kui on näha, et sihtgrupp ei kasuta kogu
rahaeraldist ära siis rakendatakse sekkumist lihaveisekarjadele.
Karjatervise andmete analüüsiks ning nõustamiseks rakendatavate meetmete osas peab loomakasvataja
kasutama vastava ettevalmistusega veterinaararsti (läbinud vastava täiendkoolituse) või karjatervise
konsulenti (uus grupp nõustajaid AKISe töörühmast).
Loomakasvataja peab karjatervise programmi raames loomade jälgimise, kogutud andmete, tehtud
analüüside ning nende põhjal seatud eesmärkide ning korrigeerivate meetmete rakendamise üle arvestust.
Nõuete täpsemad kirjeldused sätestatakse maaeluministri määruses.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaajad
Loomapidajad, kes on esitanud põllumajandusloomade registrisse majandustegevuse teate või saanud
tegevusloa loomapidamiseks.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Toetuskõlblikkuse tingimused
·Toetuse taotleja peab põllumajandusloomade liiki vastavalt väljakuulutatud taotlusvoorule.
·Taotleja kasutab toetatavate tegevuste elluviimisel põllumajandusloomade pidamiseks ettevõtet
loomatervise määruse (EL) nr 2016/429 artikli 4 punkti 27 tähenduses, mis on kantud
põllumajandusloomade registrisse.
·Taotleja poolt peetavad kõik toetusalused põllumajandusloomad peavad olema nõuetekohaselt
registreeritud ja identifitseeritud.
· Taotleja peab regionaal- ja põllumajandusministri määrusega ettenähtud arvul põllumajandusloomi.
· Loomade arv, kelle kohta toetust taotletakse, peab vastama maaeluministri määrusega kehtestatud
minimaalsele loomade arvule. Loomade arv võib kohustuseperioodi jooksul varieeruda, kuid keskmine
loomade arv ei tohi langeda alla määrusega kehtestatud minimaalset loomade arvu.
ET 357 ET
Nõuded toetatavale tegevusele
· Taotlejal on sõlmitud karjaterviseprogramme nõustava veterinaararstiga leping.
· Taotleja täidab regulaarselt karjatervise protokolli, millesse kogutud karjaterviseandmed säilitatakse
taasesitataval kujul.
· Taotleja võtab kohustuse täita loomade tervist edendavate kõrgemate majandamisnõuete toetuse
nõudeid taotluse esmakordse esitamise kalendriaastast alates viis järjestikust kalendriaastat.
·Taotleja täidab tingimuslikkuse nõudeid.
Täpsemad toetuskõlblikkuse tingimused abikõlblike ja mitteabikõlblike kulude kohta sätestatakse
maaeluministri määruses.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Taotleja täidab veterinaarseaduse § 54 lõikes 2 või 3 nimetatud loomatauditõrje programmi.
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos sekkumisega
Ei kohaldu
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
IACSiga hõlmatud
IACSiga hõlmamata
IACSiga hõlmatud jagu
Makse liik
ühikuhind lisakulude ja saamata jäänud tulu põhjal
sisaldab tehingukulusid
ühekordne makse
kindlasummaline makse
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
-
Arvutusmeetod
Kõrgemate majandamisnõuete toetuse ühikusummade väärtuse arvutamisel on arvestatud täiendavate
tööjõukuludega, mis on seotud karja regulaarse jälgimisega, andmekorjega ja arvestuse pidamisega.
Samuti on ühikusummade arvutamisel arvestatud tööjõukuludega, mis on seotud lepinguga karjatervist
nõustava veterinaararsti visiitide, andmete analüüsimise ja nõustamisega.
Lisaselgitus
Ei kohaldu
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
ET 358 ET
Millised on sekkumise jaoks ette nähtud kohustus(t)e mudelid?
tulemuspõhised kohustused (valikuvõimalus)
majandamiskohustused (valikuvõimalus)
segalahendusel põhinevad (tulemuspõhised ja majandamiskohustused)
Selgitage toetusesaajate kohustusi/võimalusi seoses sekkumise jaoks ette nähtud kohustustega
Ei kohaldu
Kui kaua lepingud kestavad?
Tegemist on 5-aastase kohustusega.
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12 – toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja sisenditega
seotud tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutustega.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(3)(b) - Maksed artikli 70 alusel, maksed artikli 72 alusel, 80,00% 20,00% 80,00%
Eesti mittetootlike investeeringute toetus vastavalt artiklile 73, toetus Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühmade projektide jaoks artikli 77 lõike 1
punkti a alusel ja programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b
alusel
ET 359 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud Toetuse Osaluse määr(ad) Kavandatud ühikusumma Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb ülekantud
ühikusumma liik liik piirkonnad kuludel?
ÜS9.3.1 - Piimalehm Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.43; R.44 Ei
80,00%
ÜS9.3.2 - Lihaveis Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.43; R.44 Ei
80,00%
ÜS9.3.3 - Lammas ja kits Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.43; R.44 Ei
80,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS9.3.1 - Piimalehm
Kõrgemate majandamisnõuete toetuse ühikusummade väärtuse arvutamisel on arvestatud täiendavate tööjõukuludega, mis on seotud karja regulaarse
jälgimisega, andmekorjega ja arvestuse pidamisega. Samuti on ühikusummade arvutamisel arvestatud tööjõukuludega, mis on seotud lepinguga karjatervist
nõustava veterinaararsti visiitide, andmete analüüsimise ja nõustamisega. Hetkel on arvestatud, et toetust tullakse taotlema piimakarjale suurusega vähemalt
101 piimaveist ning kõikidele lihaveistele ning lammastele ja kitsedele.
ÜS9.3.2 - Lihaveis
Kõrgemate majandamisnõuete toetuse ühikusummade väärtuse arvutamisel on arvestatud täiendavate tööjõukuludega, mis on seotud karja regulaarse
jälgimisega, andmekorjega ja arvestuse pidamisega. Samuti on ühikusummade arvutamisel arvestatud tööjõukuludega, mis on seotud lepinguga karjatervist
nõustava veterinaararsti visiitide, andmete analüüsimise ja nõustamisega. Hetkel on arvestatud, et toetust tullakse taotlema piimakarjale suurusega vähemalt
101 piimaveist ning kõikidele lihaveistele ning lammastele ja kitsedele.
ÜS9.3.3 - Lammas ja kits
Kõrgemate majandamisnõuete toetuse ühikusummade väärtuse arvutamisel on arvestatud täiendavate tööjõukuludega, mis on seotud karja regulaarse
jälgimisega, andmekorjega ja arvestuse pidamisega. Samuti on ühikusummade arvutamisel arvestatud tööjõukuludega, mis on seotud lepinguga karjatervist
nõustava veterinaararsti visiitide, andmete analüüsimise ja nõustamisega. Hetkel on arvestatud, et toetust tullakse taotlema piimakarjale suurusega vähemalt
101 piimaveist ning kõikidele lihaveistele ning lammastele ja kitsedele.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS9.3.1 - Piimalehm (Toetus - Ühtne) Kavandatud 0,00 45,00 45,00 45,00 45,00 45,00 0,00
ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 360 ET
O.18 (ühik: 0,00 26 000,00 26 000,00 26 000,00 26 000,00 26 000,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 130 000,00
Maksimaalne
:
26 000,00
ÜS9.3.2 - Lihaveis (Toetus - Ühtne) Kavandatud 0,00 0,00 40,00 40,00 40,00 40,00 0,00
ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.18 (ühik: 0,00 0,00 24 000,00 24 000,00 24 000,00 24 000,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 96 000,00
Maksimaalne
:
24 000,00
ÜS9.3.3 - Lammas ja kits (Toetus - Kavandatud 0,00 0,00 0,00 46,00 46,00 46,00 0,00
Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.18 (ühik: 0,00 0,00 0,00 2 250,00 2 250,00 2 250,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 6 750,00
Maksimaalne
:
2 250,00
KOKKU O.18 (ühik: 0,00 26 000,00 50 000,00 52 250,00 52 250,00 52 250,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 232 750,00
Maksimaalne
:
52 250,00
Esialgne iga-aastane 0,00 1 170 000,00 2 130 000,00 2 230 000,00 2 230 000,00 2 230 000,00 0,00 9 990 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 361 ET
Esialgne iga-aastane 0,00 936 000,00 1 704 000,00 1 784 000,00 1 784 000,00 1 784 000,00 0,00 7 992 000,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 362 ET
KK4 - Mulla- ja veekaitsetoetus
Sekkumise kood (liikmesriik) KK4
Sekkumise nimetus Mulla- ja veekaitsetoetus
Sekkumise liik ENVCLIM(70) – Keskkonna- ja kliimakohustused ning muud
majandamiskohustused
Ühine väljundnäitaja O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus) või muude
üksuste arv, mis on hõlmatud keskkonna- või kliimaalaste
kohustustega, mis lähevad kaugemale kohustuslikest nõuetest
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Jah
Ökokavade tagasimakse süsteem: Ei
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste
vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
SO5 Edendada kestlikku arengut ja selliste loodusvarade tõhusat majandamist nagu vesi, muld ja õhk, muu hulgas
kemikaalidest sõltuvuse vähendamisega
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
SO9 Parandada liidu põllumajanduse reageerimist ühiskonna ootustele toidu ja tervise osas, siia alla kuuluvad nii kestlikul viisil
toodetud kvaliteetne, ohutu ja täisväärtuslik toit, toidujäätmete tekke vähendamine kui ka loomade heaolu ja võitlus
antimikroobikumiresistentsuse vastu
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Suurendada süsiniku sidumist
muldades, kaitsta muldade
V4.3 1 Jah
orgaanilise süsiniku varusid ja
pöörata suure
Aidata kaasa pinna- ja
põhjavett säästvate
V5.1 1 Jah
põllumajanduspraktikate
kasutamisele
V5.6 Mullaviljakuse säilitamine 1 Jah
Soodustada veekogumeid
V6.6 säästvaid 2 Jah
põllumajanduspraktikaid
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.14 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, mille eesmärk on vähendada heitkoguseid
või säilitada süsiniku säilitamine või seda parandada (sealhulgas püsirohumaa, püsiva taimkattega püsikultuurid,
põllumajandusmaa märg- ja turbaalal)
R.19 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega soodustatakse mulla
majandamist, et parandada mulla kvaliteeti ja elustikku (nt mullaharimise vähendamine, põllumajanduskultuuridest taimkate,
külvikord, sealhulgas liblikõieliste kultuuridega)
R.21 Veekogude kvaliteedi parandamise toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
ET 363 ET
R.22 Toitainete parema haldamise toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Võttes aluseks strateegiakava SWOT-analüüsi ja vajaduste hindamist, hõlmatakse selle sekkumisega
üksnes mulla- ja veekaitseliselt eriti tundlikke ja prioriteetseid alasid. Paljud teised muldade heale
seisundile kaasa aitavad ning samuti veekaitsele suunatud tegevused (nt viljavaheldus, vahekultuuride
kasvatamine, haljasväetise kasvatamine, orgaanilise multši kasutamine jm) on koondatud
keskkonnasõbraliku majandamise jt ökokavade nõuete alla. Seejuures on keskkonnasõbraliku
majandamise toetuse taotlemine üks mulla- ja veekaitsetoetuse toetuskõlblikkuse tingimustest.
Mullakaitseliselt on selle sekkumise eesmärk süsiniku emissiooni vähendamine ning muldade orgaanilise
süsiniku varu ja turvasmuldade kaitsmine. Kuna kõige suurem orgaanilise süsiniku emissioon
põllumajanduses toimub turvasmuldadelt ning kõige suurema orgaanilise süsiniku sisaldusega ja
mineraliseerumisele haavatumad on just haritavad turvasmullad, vähendatakse sekkumise abil selliste
muldadega põllumajandusmaa harimist ja soodustatakse põllukultuuride aluse maa viimist pikaajalise
rohumaa alla ja vastupidi, välditakse rohumaa asemel põllukultuuride kasvatamist.
Mullaerosioon mõjutab oluliselt mullaviljakust ja mullaökosüsteemide seisundit ning on üheks
olulisemaks toitainete väljakannet põhjustavaks protsessiks. Eestis on siiski erodeerunud muldade osakaal
väga väike, kuid lokaalselt on oluline, et toetatakse selliste maade rohumaaks viimist või rohumaana
hoidmist.
Veekaitseliselt on selle sekkumise eesmärk põllumajandusmaal toitainete leostumise ohu vähendamine.
Toitainete leostumist mõjutab oluliselt mulla kaetus taimedega. Taimed omastavad mullast nii toitaineid
kui vett mistõttu neid leostub taimkattega (püsivalt) kaetud mullast välja vähem. Põhjaveekogumitele
suunatud sekkumisena rakendatakse eelkõige põllumaa viimist rohukamara alla ja rohumaa hoidmist
rohukamaras. Pinnaveekogumitele suunatud sekkumisena rakendatakse eelkõige veeseadusega võrreldes
laiema püsiva taimikuga veekaitsevööndi kehtestamist, millest tulenevad piirangud toetusega hüvitatakse.
Sekkumist kujundati koos perioodi 2022–2027 veemajanduskavade koostamisega, mille eesmärgiks on
pinna- ja põhjavee vähemalt hea seisundi saavutamine, vee säästev kasutamine ning kvaliteetse joogivee
tagamine.
Nii mulla- kui veekaitsetoetuse eesmärke täidab kõige enam liigirikas looduslik rohumaa, mille
rohukamarat pole aastaid uuendatud ja kus ei ole kasutatud mineraalväetisi ja taimekaitsevahendeid.
Seetõttu toetatakse kõrgema toetusemääraga mulla- ja veekaitsetoetuse õiguslikel maadel asuvaid
väärtuslikke rohumaid ning lisatakse nende kohta täiendavad nõuded.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetuskõlblikkuse tingimused:
Taotleja kohta
Toetuse saaja on põllumajandusliku tegevusega tegelev füüsilisest isikust ettevõtja või juriidiline isik, (v.a
väärtusliku püsirohumaa korral põllumajandustootja ja muu toetuse taotleja), kellele antakse mulla- ja
veekaitsetoetuse esimese kohustuseaasta kohta ka keskkonnasõbraliku majandamise toetust või kus
rohumaa hektari kohta peetakse vähemalt 0,2 loomühikut loomi ning kes järgnevatel kohustuseaastatel
taotleb keskkonnasõbraliku majandamise toetust või peab rohumaa hektari kohta vähemalt 0,2 loomühikut
loomi.
Maa kohta
ET 364 ET
· Toetusega hõlmatud maa peab asuma põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registris.
· Turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetust võib taotleda vähemalt 0,3 ha suuruse põllu kohta, mille
põhimullana on vähemalt 70% ulatuses turvasmullad (M, S, R, AM) ja/või erodeeritud (E,e) ja
deluviaalmuldade (D) kompleks.
· Põhjaveekaitse toetust võib taotleda vähemalt 0,3 ha suuruse põllu kohta, mis asub vähemalt 50%
ulatuses kaitsmata põhjaveega alal või olulisel allika- ja karstialal ning põllu kohta, millel asub allikas või
karstivorm.
· Pinnaveekaitse toetust võib taotleda toitainete tõttu kesises, halvas ja väga halvas seisundiklassis
pinnaveekogumi valgalal asuva veekogu (va Läänemeri), mille veeseaduse kohane veekaitsevöönd on
vähemalt 10 m, piirneva vähemalt 0,3 ha suuruse põllu kohta või keskkonnakaitseliste
maaparandusrajatiste sekkumisega rajatud veekaitsevööndi laiendi kohta. Toetust antakse 10 m
veekaitsevööndi puhul 40 m täiendava veekaitselise rohumaa eest ja 20 m veekaitsevööndi puhul 30 m
täiendava veekaitselise rohumaa eest.
· Väärtusliku püsirohumaa turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetust ning väärtusliku püsirohumaa
põhjaveekaitse toetust makstakse turvas- ja erodeeritud mulla või põhjaveekaitse toetuse õigusliku
püsirohumaa kohta, mis on ekspertide poolt hinnatud väärtuslikuks või potentsiaalselt väärtuslikuks
püsirohumaaks. Väärtuslikuks püsirohumaaks loetakse pärandniite, mis asuvad väljaspool riiklikke
kaitstavaid loodusobjekte. Potentsiaalseteks väärtuslikeks püsirohumaadeks eelnevalt kaardistatud ja
inventeeritud kõrge loodusväärtusega püsirohumaid.
· Taotleja võib samale maale taotleda vaid ühte mulla- ja veekaitse toetust.
· Toetust ei maksta pärandniidu toetuse õiguslikele aladele.
· Toetust ei maksta maale, mille kohta taotleja taotleb väärtusliku püsirohumaa toetust.
Toetust ei maksta ökoalade toetuse taotlemisel ökoalana määratletud põllumaa kohta ning samuti maa
kohta, mille kohta makstakse taotlejale keskkonnasõbraliku majandamise toetust (v.a väärtusliku
püsirohumaa turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetuse ning väärtusliku püsirohumaa põhjavee kaitse
toetuse puhul) ning mesilaste korjealade toetust.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Toetuse saamise nõuded:
1.1 Turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetuse saamise nõuded
· Taotleja peab hoidma maa, mille kohta toetust taotleb, kohustuseperioodi kestel rohukamaras. Selleks
viib taotleja põllukultuuri jmt all oleva maa kohustuseaastal rohukamara alla või jätkab rohumaa hoidmist
rohukamaras.
· Rohumaad ei künta, kultiveerita, koorita ning üldjuhul ei randaalita ega freesita ja ei tehta muid
rohukamarat kahjustavaid mullaharimistöid.
· Rohumaad võib äestada ning uuendada otsekülvi ja pealtparandamise teel.
· Turvasmullal asuvat rohumaad võib kohustuseperioodi jooksul üks kord freesida või kuni kaks korda
randaalida. Turvasmullad umbrohtuvad kergesti ka uue kamara tingimustes mitmete heintaimedega
konkurentsivõimeliste umbrohtudega (nõgesed jm) ning see tingibki uuendamise vajaduse.
· Rohumaa ülekarjatamine on keelatud.
· Üldhävitava süsteemse toimega herbitsiidi kasutamine on keelatud.
· Taotleja korraldab rohumaa kohta mullaproovide võtmise ning proovide saatmise mullaanalüüside
tegemiseks akrediteeritud laboratooriumisse (va juhul, kui proovid on juba 5-aastase tsükliga võetud)
arvestusega, et iga kuni 20 ha kohustusealuse turvasmullaga rohumaa ja iga kuni 2 ha erodeeritud mullaga
rohumaa kohta on võetud üks mullaproov. Määratakse mulla happesus, taimedele omastatava fosfori ja
kaaliumi sisaldus ning mulla orgaanilise süsiniku sisaldus.
· Taotleja peab osalema üks kord kohustuseperioodi jooksul temaatilisel koolitusel.
1.2. Väärtusliku püsirohumaa turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetuse saamise nõuded
· Taotleja peab hoidma maa, mille kohta toetust taotleb, kohustuseperioodi kestel rohukamaras.
ET 365 ET
· Rohumaad ei künta, kultiveerita, koorita, randaalita, freesita ega äestata ning ei tehta muid
rohukamarat kahjustavaid mullaharimistöid.
· Rohumaa uuendamine ja väetiste (va loomade karjatamisel mahajääva sõnniku) ning taimekaitse-
vahendite kasutamine on keelatud.
· Rohumaa ülekarjatamine, karjatatavate loomade lisasöötmine (va mineraalsööt) ja peale 1. novembrit
nende rohumaal pidamine on keelatud.
· Taotleja peab osalema üks kord kohustuseperioodi jooksul temaatilisel koolitusel.
2.1. Põhjaveekaitse toetuse saamise nõuded
· Toetuse taotleja peab hoidma maa, mille kohta toetust taotleb, kohustuseperioodi kestel rohukamaras.
Selleks viib taotleja põllukultuuri jmt all oleva maa kohustuseaastal rohukamara alla või jätkab
rohumaamaa hoidmist rohukamaras.
· Rohumaad ei künta, kultiveerita, koorita, randaalita ega freesita ja ei tehta muid rohukamarat
kahjustavaid mullaharimistöid.
· Rohumaad võib äestada ning uuendada otsekülvi ja pealtparandamise teel.
· Rohumaa ülekarjatamine on keelatud.
· Üldhävitava süsteemse toimega herbitsiidi kasutamine on keelatud.
· Taotleja korraldab rohumaa kohta mullaproovide võtmise ning proovide saatmise mullaanalüüside
tegemiseks akrediteeritud laboratooriumisse (va juhul, kui proovid on juba 5-aastase tsükliga võetud)
arvestusega, et iga kuni viie kohustusealuse rohumaa hektari kohta on võetud üks mullaproov. Määratakse
mulla happesus, taimedele omastatava fosfori ja kaaliumi sisaldus ning mulla orgaanilise süsiniku
sisaldus. Taotleja osaleb üks kord kohustuseperioodi jooksul temaatilisel koolitusel.
2.2. Väärtusliku püsirohumaa põhjaveekaitse toetuse saamise nõuded
· Taotleja peab hoidma maa, mille kohta toetust taotleb, kohustuseperioodi kestel rohukamaras.
· Rohumaad ei künta, kultiveerita, koorita, randaalita, freesita ega äestata ning ei tehta muid
rohukamarat kahjustavaid mullaharimistöid.
· Rohumaa uuendamine ja väetiste (va loomade karjatamisel mahajääva sõnniku) ning taimekaitse-
vahendite kasutamine on keelatud.
· Rohumaa ülekarjatamine, karjatatavatele loomadele väärtuslikul püsirohumaal lisasööda andmine (va
mineraalsööt) ja peale 1. novembrit loomade rohumaal pidamine on keelatud.
· Taotleja peab osalema üks kord kohustuseperioodi jooksul temaatilisel koolitusel.
3. Pinnaveekaitse toetuse saamise nõuded
· Pinnaveekogumi äärde tuleb jätta kohustuseperioodi ajaks veeseaduse kohasele 10 m
veekaitsevööndile lisaks 40 m veekaitsevööndi laiend, 20 m veeseaduse kohasele veekaitsevööndile lisaks
30 m veekaitsevööndi laiend. Toetust makstakse ka keskkonnakaitseliste maaparandusrajatiste
sekkumisega rajatud veekaitsevööndi laiendi eest.
· Taotleja peab hoidma selle veekaitsevööndi laiendi, mille kohta toetust taotleb, kohustuseperioodi
kestel rohukamaras. Selleks viib taotleja põllukultuuri jmt all oleva maa kohustuseaastal rohumaa alla või
jätkab maa hoidmist rohumaana. Teatud juhtudel võivad sel maal kasvada puud ja põõsad.
· Kohustuse alust rohumaad ei künta, kultiveerita, koorita, randaalita ega freesita ja ei tehta muid
rohukamarat kahjustavaid mullaharimistöid.
· Veekaitsevööndi laiendis oleva rohumaa uuendamine on keelatud.
· Veekaitsevööndi laiendis oleva rohumaa ülekarjatamine on keelatud.
· Väetise ja reoveesette kasutamine, sõnnikuhoidla ja -auna ning punktkoormusobjekti (loomade
söötmis- ja jootmiskoht) paigaldamine on veekaitsevööndi laiendis keelatud.
· Keemilise taimekaitsevahendi kasutamine (veeseaduses nimetatud registreeringuta) on
veekaitsevööndi laiendis keelatud.
Taotleja peab osalema üks kord kohustuseperioodi jooksul temaatilisel koolitusel.
ET 366 ET
O14 Milline maa on toetusõiguslik?
ÜPP kava jaoks määratletud põllumajandusmaa
Põllumajanduseks kasutatav maa põllumajandusmaal ja mujal
Pinnaveekaitse toetuse puhul võib veekaitsevööndi laiend hõlmata ka alasid väljapool põllumajandusmaad
ning seda eriti just keskkonnakaitseliste maaparandusrajatiste sekkumisega rajatud veekaitsevööndi
laiendi puhul. Väärtusliku püsirohumaa turvas- ja erodeeritud mulla toetuse ning väärtusliku püsirohumaa
põhjaveekaitse toetuse alused maad võivad olla tavapärasest märjemad ning seal võib esineda enam puid
või põõsaid.
Mittepõllumajandusmaa
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Püsirohumaa säilitamine, võttes aluseks püsirohumaa ja
põllumajandusmaa suhtarvu riiklikul, piirkondlikul,
allpiirkondlikul, põllumajanduslike majapidamiste rühma ja
GAEC01
põllumajandusliku majapidamise tasandil 2018. võrdlusaastaga
võrreldes. Suurim vähenemine võrdlusaastaga võrreldes on
5 %.
GAEC02 Märg- ja turbaalade kaitse
GAEC04 Vooluveekogude äärde puhverribade rajamine
Mullaharimistavad, mis vähendavad mulla degradeerumise ja -
GAEC05
erosiooni riski, sealhulgas nõlva kaldenurga arvestamine
Keskkonnatundlike püsirohumaadena kindlaks määratud
GAEC09 püsirohumaade ümberkujundamise või kündmise keeld
Natura 2000 aladel
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetuse tingimuslikkuse baastaseme elemendid
HPK1 - Püsirohumaa ja põllumaa suhtarvu säilitamine, mille kohaselt tuleb säilitada püsirohumaade
pindala, et vältida rohumaade suuremahulist muutmist põllumaaks ning kaitsta ja säilitada olemasolevaid
püsirohumaid.
HPK2 - 2024. aastal kehtib järgmine nõue 1: Turvasmullaga põllumajandusmaal ei ole kündmine ja
freesimine lubatud, välja arvatud turvasmullaga põllumaal, kus on lubatud üks kord nelja aasta jooksul
künda ja freesida. 2024. aastal loetakse turvasmullaga põllumajandusmaaks vähemalt 90% ulatuses
turvasmullaga põld.
2025. aastast kehtib järgmine nõue 1: Turvasmullaga põllumajandusmaal ei ole kündmine ja freesimine
lubatud, välja arvatud turvasmullaga põllumaal, kus on lubatud üks kord nelja aasta jooksul künda ja
freesida. Alates 2025. aastast loetakse turvasmullaga põllumajandusmaaks põld, kus on vähemalt 70%
ulatuses turvasmulda.
Nõue 2: Kuivendamata märgalasid ja turvasmullaga põllumajandusmaad ei tohi kuivendada. Kuivendatud
märgalade ja turvasmullaga põllumajandustegevuseks kasutataval põllumajandusmaal on
drenaažisüsteeme lubatud rekonstrueerida üksnes siis, kui kasutatakse lahendusi, mis ei suurenda
kasvuhoonegaaside heitkoguseid, ja kui see on vajalik mineraalmullas paikneva kuivendussüsteemi
toimimiseks.
HPK5 - Üle 10-protsendise kaldega aladel tuleb erosiooni takistamiseks põllumajandusmaa harimisel
kasutada sobivaid agrotehnilisi võtteid: mulla harimine risti kallakuga, püsirohumaa rajamine,
heintaimede kasvatamine, minimeeritud mullaharimine, kaitseribade rajamine küngaste nõlvadele või
veekogude kallastele. Täpsemad tingimused kehtestatakse siseriikliku õigusaktiga.
HPK9 - Natura 2000 võrgustiku alal asuva 100% turvasmuldadega püsirohumaa ning Natura 2000
ET 367 ET
võrgustiku alal asuva pärandniidu ja inventeeritud väärtusliku püsirohumaa kasutusotstarvet ei tohi muuta
ega seda maad üles künda.
Nõude rakendumise alaks on Natura 2000 ja 100% turvasmuldadega kattuvad alad ning Natura 2000
võrgustikku jäävad pärandniidud ja inventeeritud väärtuslikud püsirohumaad. Täpsemad tingimused
kehtestatakse siseriikliku õigusaktiga.
Põhja- ja pinnaveekaitse toetuse saamise tingimuslikkuse baastaseme elemendid
HPK1 - Püsirohumaa ja põllumaa suhtarvu säilitamine, mille kohaselt tuleb säilitada püsirohumaade
pindala, et vältida rohumaade suuremahulist muutmist põllumaaks ning kaitsta ja säilitada olemasolevaid
püsirohumaid.
HPK 4 (üksnes pinnaveekaitse toetuse puhul) - Vooluveekogu äärde tuleb jätta puhverriba, kus on
keelatud väetist ja taimekaitsevahendeid kasutada. Puhverriba laius arvestatakse veeseaduse § 118 lõigetes
3 ja 4 sätestatud lähtejoonest. Vooluveekogud, millele antud nõue kehtib, on maaparandussüsteemi avatud
eesvoolud, peakraavid, jõed, ojad, kanalid.
Puhverriba laius on:
1) 3 meetrit – alla 10-ruutkilomeetrise valgalaga peakraavil ja maaparandussüsteemi avatud eesvooluna
kasutataval kraavil, kui nimetatud kraavi veekogutüüp on Eesti looduse infosüsteemi andmetel peakraav
või kraav
Erandina võib märkimisväärsete kuivenduskraavidega (alla 10-ruutkilomeetrise valgalaga peakraavid ja
maaparandussüsteemi avatud eesvooluna kasutatavad alla 10 % kaldega alal asuvad kraavid) aladel
puhverriba laiust ka kitsendada, arvestades kohalikke olusid sh riigisiseseid õigusakte, kuid see ei tohi olla
väiksem kui 1 meeter.
2) 10 meetrit – jõe, oja ja kanali puhul, mille veekogutüüp on Eesti looduse infosüsteemi andmete
kohaselt jõgi, oja või kanal, ning üle 10-ruutkilomeetrise valgalaga peakraavil ja maaparandussüsteemi
avatud eesvooluna kasutaval vooluveekogul.
Täpsemad tingimused kehtestatakse siseriikliku õigusaktiga.
HPK9 - Natura 2000 võrgustiku alal asuva 100% turvasmuldadega püsirohumaa ning Natura 2000
võrgustiku alal asuva pärandniidu ja inventeeritud väärtusliku püsirohumaa kasutusotstarvet ei tohi muuta
ega seda maad üles künda.
Nõude rakendumise alaks on Natura 2000 ja 100% turvasmuldadega kattuvad alad ning Natura 2000
võrgustikku jäävad pärandniidud ja inventeeritud väärtuslikud püsirohumaad. Täpsemad tingimused
kehtestatakse siseriikliku õigusaktiga.
Muud baastaseme elemendid
· Taotleja kannab andmed põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaal tehtud tegevuste kohta
veeseaduse alusel peetavasse põlluraamatusse (veeseaduse § 155).
· Veeseaduse § 162 alusel väetamisplaani koostamine (üksnes põhja- ja pinnaveekaitse toetuse saamise
puhul).
· HPK 4 nõudele lisaks on pinnaveekaitse toetuse puhul:
veekaitsevööndi ulatus veekaitsevööndi arvestamise lähtejoonest on: 1) Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvel
ning Võrtsjärvel – 20 meetrit; 2) teistel järvedel, allikatel – 10 meetrit, välja arvatud veeseaduse § 118
lõike 2 punktis 3 nimetatud juhtudel;
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos sekkumisega
HPK 1 võimaldab püsirohumaid üles harida ning maaharimise viisi seal ei reguleerita. Sekkumises peab
maa hoidma püsivalt rohukamaras, maaharimine on lubatud vaid taimiku säilimise eesmärgil minimaalses
mahus.
Turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetuse puhul ei välista HPK 2 nõue maa kasutamist põllukultuuride
kasvatamiseks. HPK 2 raames on maa kündmine ja freesimine piiratud, kuid muud vähem emissioone
ET 368 ET
tekitavadmaaharimisviisid on (ka iga-aastaselt) lubatud. KK4s peab turvasmullaga maa hoidma
kohustuseperioodi vältel püsivalt rohumaa all ning harimine on lubatud vaid minimaalselt ja eelkõige
rohukamara uuendamise vajadusest tulenevalt.
Erodeeritud muldade puhul on sekkumises võrreldes HPK 5 erosiooni takistavate võtetega lubatud üksnes
maa kohustuseperioodi vältel (püsivalt ning ka talvisel ajal) rohumaana hoidmine ning mullaharimistööd
on keelatud.
Pinnaveekaitse toetuse puhul makstakse toetust veeseaduse ja HPK 4 nõuetega võrreldes kuni 50 m
veekaitsevööndi laiendi eest (enamasti hüvitatakse sekkumisega täiendavalt +30m või +40m eest, kus
baastaseme element on vastavalt 20m või 10m). Kuna HPK 4 hõlmab vooluveekogusid, kuid KK4
sekkumise raames on toetust võimalik taotleda ka järvede ja allikate veeseadusega võrreldes täiendavate
laiemate veekaitsevööndite jätmise eest, on asjakohane kehtestada vastav muu baastaseme element.
Põlluraamat ja veekaitsetoetuse puhul väetamisplaan aitavad tõhusa planeerimisvahendina baastaseme
elementide kaudu kaasa sekkumise eesmärgipärasele rakendamisele.
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
IACSiga hõlmatud
IACSiga hõlmamata
IACSiga hõlmatud jagu
Makse liik
ühikuhind lisakulude ja saamata jäänud tulu põhjal
sisaldab tehingukulusid
ühekordne makse
kindlasummaline makse
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse ühikumäär on järgmine:
1.1. Turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetuse puhul 70 eurot hektari kohta aastas.
1.2. Väärtusliku rohumaa turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetuse puhul 100 eurot hektari kohta aastas.
2.1. Põhjaveekaitse toetuse puhul:
· kui rohumaa moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast
kuni 20%, 180 eurot hektari kohta aastas;
· kui rohumaa moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast
üle 20%, 85 eurot hektari kohta aastas.
2.2. Väärtusliku rohumaa põhjaveekaitse toetuse puhul:
· kui rohumaa moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast
kuni 20%, 220 eurot hektari kohta aastas;
· kui rohumaa moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast
üle 20%, 110 eurot hektari kohta aastas.
3. Pinnaveekaitse toetuse puhul:
· kui rohumaa moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast
kuni 20%, 220 eurot hektari kohta aastas;
kui rohumaa moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast üle
20%, 100 eurot hektari kohta aastas.
Arvutusmeetod
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud Põllumajandusuuringute Keskus. Turvas- ja
erodeeritud mulla toetusega ning põhjaveekaitse toetusega hüvitatakse põllukultuuride asendamisest
ET 369 ET
rohumaaga ja glüfosaadi kasutamise keelust tekkiv saamata jäänud tulu ning rohumaa rajamise ja
mullaproovide võtmisega kaasnevad kulud. Pinnaveekaitse toetuse ja väärtusliku püsirohumaa kohta
makstava toetuse puhul võetakse saamata jäänud tuluna arvesse võetud ka taimekaitsevahendite ja väetiste
kasutamise mittekasutamise mõju ettevõtte majandusnäitajatele (nt söödaväärtuse kahanemine).
Turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetuse nõudeid täites on arvestuslik saamata jäänud tulu ja lisakulu
keskmiselt 119,1 eur/ha/a, millest toetusega kompenseeritakse 58,8%. Samas ei ole neid arvestusi tehtud
mullaliigi põhiselt (aluseks on põllukultuuride ja rohumaade keskmine kattetulu) ja saamata jäänud tulu
on teatud muldadel nende taimekasvatuseks sobivust arvesse võttes väiksem (või ka suurem). Näiteks on
turvasmuldade puuduseks, mis mõjutab nende sobivust taimekasvatuseks sügisene liigvesi ja kesksuvine
veepuudus, kaaliumipuudus ja vähene fosfori sidumise võime ning ebasoodne soojusrežiim (soojenevad
aeglaselt).
Väärtuslikul püsirohumaal on saamata jäänud tulu ja lisakulutused maa rohumaa all hoidmise ning
väetiste ja taimekaitsevahendite kasutamise keelust tulenev söödaväärtuse kahanemine kokku 153,6
eur/ha, millest toetusega hüvitatakse 100 eur/ha ehk 65,1%.
Veekaitseliselt tundlikes piirkondades on sageli viljakad mullad ning põllumeeste ootused saagi suurusele
on seetõttu Eesti keskmisega (ja ka turvasmuldadega) võrreldes suuremad. Seetõttu on asjakohane tootjaid
täiendavaid piiranguid kaasa toovate skeemidega liitumiseks rahaliselt kõrgemate toetusmääradega
motiveerida. Maa rohumaana hoidmisel erineb põllukultuuride ja söödakultuuride kattetulu ligi kaks
korda, mistõttu kehtestatakse põhjavee- ja pinnaveekaitse toetuse puhul põllumajandusliku majapidamise
rohumaade osakaalu arvestades kaks erinevat toetuse ühikumäära. Ühikumäär sõltub sellest, mitu
protsenti asjakohasel kohustuseaastal rohumaa kogu põllumajandusliku majapidamise
põllumajandusmaast moodustab.
Perioodil 2014–2020 kehtinud piirkondliku veekaitsetoetuse määr, mis oli olenevalt ettevõtte rohumaade
kogupindalast kas 70 või 130 eurot/ha ja mida maksti nitraaditundlike alade põhjavee kaitseks, ei olnud
põllumajandustootjatele kohustuse võtmiseks piisavalt motiveeriv. 2019. a taotleti kõrgema määraga
toetust vaid 30,74 hektari ja madalama määraga toetust 288,54 hektari kohta. Seda silmas pidades
kehtestatakse sel perioodil eelmisega võrreldes kõrgemad toetusmäärad (vastavalt 85 ja 180 eur/ha).
Põhjaveekaitse toetuse nõuete täitmise juures esineb taimekasvatusettevõtetel, kus rohumaid on kuni 20%,
põllukultuuride asemel maa kohustuseperioodi jooksul rohumaana hoidmise ja glüfosaadi kasutamise
keelu tõttu arvestuslik saamata jäänud tulu ning mullaproovide jm lisakulu keskmiselt 245,98 eur/ha,
millest toetusega kompenseeritakse 73,18%. Sega- ja loomakasvatusettevõtetel, kus rohumaid on üle 20%,
kaasnevad selle toetuse nõuete täitmisega saamata jäänud tulu ja lisakulu keskmiselt 130,22 eur/ha, millest
toetusega kompenseeritakse 65,27%.
Pinnaveekaitse toetuse aluse maa puhul ei tohi väetisi ja taimekaitsevahendeid üldse kasutada, mis
kitsendab märkimisväärselt taimekasvatust neil aladel. Seetõttu makstakse nende alade kohta veekaitselise
kohustuse võtmise eest toetust olenevalt ettevõtte rohumaade kogupindalast kas 100 või 220 eur/ha.
Toetuse nõuete täitmise juures esineb taimekasvatusettevõtetel, kus rohumaid on kuni 20%,
põllukultuuride asemel maa kohustuseperioodi jooksul rohumaana hoidmise, taimekaitsevahendite ja
mineraalväetiste mittekasutamisega (söödaväärtuse kahanemine) tõttu arvestuslik saamata jäänud tulu
ning rohumaade rajamisest tekkiv lisakulu ja saamata jäänud tulu kokku keskmiselt 226,03 eur/ha, millest
toetusega kompenseeritakse 97,33%. Sega- ja loomakasvatusettevõtetel, kus rohumaid on üle 20%,
kaasnevad selle toetuse nõuete täitmisega saamata jäänud tulu ja lisakulu keskmiselt 154,67 eur/ha, millest
toetusega kompenseeritakse 64,65%.
Lisaselgitus
Ei kohaldu
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
ET 370 ET
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Millised on sekkumise jaoks ette nähtud kohustus(t)e mudelid?
tulemuspõhised kohustused (valikuvõimalus)
majandamiskohustused (valikuvõimalus)
segalahendusel põhinevad (tulemuspõhised ja majandamiskohustused)
Selgitage toetusesaajate kohustusi/võimalusi seoses sekkumise jaoks ette nähtud kohustustega
Samal ajal ei või taotlejal olla MAK 2014–2020 piirkondliku veekaitse või piirkondliku mullakaitse
toetuse ja ÜPP strateegiakava 2023–2027 mulla- ja veekaitsetoetuse kohustust. MAK 2014–2020 raames
võetud piirkondliku veekaitse või piirkondliku mullakaitse toetuse kohustuse võib asendada ÜPP
strateegiakava 2023–2027 kohustusega.
Toetuse saajal on õigus kohustust koos maaga teisele isikule üle anda või sama 5-aastase kohutuse raames
väheses mahus suurendada ja vähendada. Kui kohustusega hõlmatud maa läheb majapidamisest välja, üle
teisele isikule, võib teine isik kohustuse üle võtta ja sellega jätkata. Kui kohustust üle ei võeta, siis
kohustus selle maa osas lõpetatakse ja kohustuse üleandjalt toetust tagasi ei nõuta.
Kui kohustust soovitakse suurendada suuremas mahus, algab taotlejal uus 5-aastane kohustus.
Kui kohustuse võtab üle isik, kellel ei ole kohustust, loetakse kohustuseperioodi kestuseks ülevõetud
kohustuse kestus.
Kui kohustuseperioodi jooksul ilmneb, et kohustusealune maa ei vasta enam toetusõiguslikkuse nõuetele,
siis kohustus selle maa osas lõpeb (v.a pinnavee kaitse toetuse puhul).
Maa rohumaana hoidmise korral jätkub sellise maa püsirohumaaks muutumise arvestus, mis enne
kohustuseperioodi algust ei olnud kasutuses püsirohumaana, pärast kohustuseperioodi lõppu.
Kui kaua lepingud kestavad?
Sekkumisega võtab toetuse taotleja maatüki põhiselt viieaastase kohustuse.
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12 - toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja sisenditega seotud
tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutuste või saamata jäänud tuluga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(3)(b) - Maksed artikli 70 alusel, maksed artikli 72 alusel, 80,00% 20,00% 80,00%
Eesti mittetootlike investeeringute toetus vastavalt artiklile 73, toetus Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühmade projektide jaoks artikli 77 lõike 1
punkti a alusel ja programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b
alusel
ET 371 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad põhineb ülekantud
kuludel?
ÜS KK4.1 - Turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetus Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.19; R.21; Ei
80,00% R.22
ÜS KK4.2 - Väärtusliku rohumaa turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetus Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.19; R.21; Ei
80,00% R.22
ÜS KK4.3 - Põhjaveekaitse toetus, kui rohumaa moodustab kohustuseaastal Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.19; R.21; Ei
kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast kuni 20% 80,00% R.22
ÜS KK4.4 - Põhjaveekaitse toetus, kui rohumaa moodustab kohustuseaastal Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.19; R.21; Ei
kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast üle 80,00% R.22
ÜS KK4.5 - Väärtusliku rohumaa põhjaveekaitse toetus, kui rohumaa Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.19; R.21; Ei
moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise 80,00% R.22
põllumajandusmaast kuni 20%
ÜS KK4.6 - Väärtusliku rohumaa põhjaveekaitse toetus, kui rohumaa Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.19; R.21; Ei
moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise 80,00% R.22
põllumajandusmaast üle 20%
ÜS KK4.7 - Pinnaveekaitse toetus, kui rohumaa moodustab kohustuseaastal Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.19; R.21; Ei
kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast kuni 20% 80,00% R.22
ÜS KK4.8 - Pinnaveekaitse toetus, kui rohumaa moodustab kohustuseaastal Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.19; R.21; Ei
kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast üle 20% 80,00% R.22
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS KK4.1 - Turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetus
Toodud eelpool
ÜS KK4.2 - Väärtusliku rohumaa turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetus
Toodud eelpool
ÜS KK4.3 - Põhjaveekaitse toetus, kui rohumaa moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast kuni 20%
Toodud eelpool
ÜS KK4.4 - Põhjaveekaitse toetus, kui rohumaa moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast üle
Toodud eelpool
ÜS KK4.5 - Väärtusliku rohumaa põhjaveekaitse toetus, kui rohumaa moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast
kuni 20%
Toodud eelpool
ET 372 ET
ÜS KK4.6 - Väärtusliku rohumaa põhjaveekaitse toetus, kui rohumaa moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast
üle 20%
Toodud eelpool
ÜS KK4.7 - Pinnaveekaitse toetus, kui rohumaa moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast kuni 20%
Toodud eelpool
ÜS KK4.8 - Pinnaveekaitse toetus, kui rohumaa moodustab kohustuseaastal kogu põllumajandusliku majapidamise põllumajandusmaast üle 20%
Toodud eelpool
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS KK4.1 - Turvas- ja erodeeritud Kavandatud 0,00 70,00 70,00 70,00 70,00 70,00 0,00
mulla kaitse toetus (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 19 500,00 21 300,00 22 200,00 23 100,00 24 000,00 0,00 Summa:
110 100,00
Maksimaalne
:
24 000,00
ÜS KK4.2 - Väärtusliku rohumaa Kavandatud 0,00 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00 0,00
turvas- ja erodeeritud mulla kaitse ühikusumma (avaliku
toetus (Toetus - Ühtne) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 500,00 700,00 800,00 900,00 1 000,00 0,00 Summa:
3 900,00
Maksimaalne
:
1 000,00
ET 373 ET
ÜS KK4.3 - Põhjaveekaitse toetus, Kavandatud 0,00 180,00 180,00 180,00 180,00 180,00 0,00
kui rohumaa moodustab ühikusumma (avaliku
kohustuseaastal kogu sektori kulud kokku,
põllumajandusliku majapidamise eurodes)
põllumajandusmaast kuni 20% Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(Toetus - Ühtne) kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK4.4 - Põhjaveekaitse toetus, Kavandatud 0,00 85,00 85,00 85,00 85,00 85,00 0,00
kui rohumaa moodustab ühikusumma (avaliku
kohustuseaastal kogu sektori kulud kokku,
põllumajandusliku majapidamise eurodes)
põllumajandusmaast üle (Toetus - Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Ühtne) kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK4.5 - Väärtusliku rohumaa Kavandatud 0,00 220,00 220,00 220,00 220,00 220,00 0,00
põhjaveekaitse toetus, kui rohumaa ühikusumma (avaliku
moodustab kohustuseaastal kogu sektori kulud kokku,
põllumajandusliku majapidamise eurodes)
põllumajandusmaast kuni 20% Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(Toetus - Ühtne) kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ET 374 ET
ÜS KK4.6 - Väärtusliku rohumaa Kavandatud 0,00 110,00 110,00 110,00 110,00 110,00 0,00
põhjaveekaitse toetus, kui rohumaa ühikusumma (avaliku
moodustab kohustuseaastal kogu sektori kulud kokku,
põllumajandusliku majapidamise eurodes)
põllumajandusmaast üle 20% (Toetus Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
- Ühtne) kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK4.7 - Pinnaveekaitse toetus, Kavandatud 0,00 220,00 220,00 220,00 220,00 220,00 0,00
kui rohumaa moodustab ühikusumma (avaliku
kohustuseaastal kogu sektori kulud kokku,
põllumajandusliku majapidamise eurodes)
põllumajandusmaast kuni 20% Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
(Toetus - Ühtne) kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK4.8 - Pinnaveekaitse toetus, Kavandatud 0,00 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00 0,00
kui rohumaa moodustab ühikusumma (avaliku
kohustuseaastal kogu sektori kulud kokku,
põllumajandusliku majapidamise eurodes)
põllumajandusmaast üle 20% (Toetus Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
- Ühtne) kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ET 375 ET
KOKKU O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 38 000,00 42 500,00 45 000,00 47 500,00 50 000,00 0,00 Summa:
223 000,00
Maksimaalne
:
50 000,00
Esialgne iga-aastane 0,00 3 896 923,00 4 394 392,00 4 682 877,00 4 971 361,00 5 259 846,00 0,00 23 205 399,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 3 117 538,40 3 515 513,60 3 746 301,60 3 977 088,80 4 207 876,80 0,00 18 564 319,20
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 376 ET
KK5 - Väärtusliku püsirohumaa säilitamise toetus
Sekkumise kood (liikmesriik) KK5
Sekkumise nimetus Väärtusliku püsirohumaa säilitamise toetus
Sekkumise liik ENVCLIM(70) – Keskkonna- ja kliimakohustused ning muud
majandamiskohustused
Ühine väljundnäitaja O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus) või muude
üksuste arv, mis on hõlmatud keskkonna- või kliimaalaste
kohustustega, mis lähevad kaugemale kohustuslikest nõuetest
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Jah
Ökokavade tagasimakse süsteem: Ei
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste
vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
SO5 Edendada kestlikku arengut ja selliste loodusvarade tõhusat majandamist nagu vesi, muld ja õhk, muu hulgas
kemikaalidest sõltuvuse vähendamisega
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Suurendada süsiniku sidumist
muldades, kaitsta muldade
V4.3 1 Jah
orgaanilise süsiniku varusid ja
pöörata suure
Aidata kaasa pinna- ja
põhjavett säästvate
V5.1 1 Jah
põllumajanduspraktikate
kasutamisele
V5.6 Mullaviljakuse säilitamine 1 Jah
Mahepõllumajandusmaa ja
keskkonnameetmetega
V6.1 1 Jah
hõlmatud maa osakaalu
hoidmine ja suurendamine
Elurikkust soodustavate
majandamispraktikate
V6.2 1 Jah
kasutamise ja kasutuselevõtu
toetamine
Soodustada veekogumeid
V6.6 säästvaid 2 Jah
põllumajanduspraktikaid
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.14 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, mille eesmärk on vähendada heitkoguseid
või säilitada süsiniku säilitamine või seda parandada (sealhulgas püsirohumaa, püsiva taimkattega püsikultuurid,
põllumajandusmaa märg- ja turbaalal)
ET 377 ET
R.19 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega soodustatakse mulla
majandamist, et parandada mulla kvaliteeti ja elustikku (nt mullaharimise vähendamine, põllumajanduskultuuridest taimkate,
külvikord, sealhulgas liblikõieliste kultuuridega)
R.21 Veekogude kvaliteedi parandamise toetust saavate kohustustega hõlmatud kasutatava põllumajandusmaa osakaal
R.31 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega toetatakse elurikkuse säilitamist
või taastamist, sealhulgas suure loodusväärtusega põllumajandustavad
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumise eesmärk on säilitada kõrge bioloogilise väärtusega püsirohumaid, kus on kujunenud või
säilinud looduslik taimestik ja seeläbi tagatud tingimused liigirikkuseks. Väärtusliku püsirohumaa
säilitamise toetus on mõeldud ekspertide poolt inventeeritud väljaspool kaitstavaid alasid asuvatele
pärandniitudele ja ekspertide poolt inventeeritud kõrge loodusväärtusega püsirohumaadele.
Pärandniit ehk poollooduslik kooslus on pikaajalise inimtegevuse (niitmise, karjatamise ja puittaimestiku
struktuuri kujundamise) mõjul kujunenud loodusliku elustikuga ala, mis on valdavalt kaetud
niidutaimestikuga ning on niidetav või karjatatav.
Väärtuslikud püsirohumaad on kõrge loodusväärtusega püsirohumaad, kus on kujunemas looduslik
taimestik ja seeläbi tagatud tingimused kõrgema liigirikkuse kujunemiseks.
Väljaspool kaitstavaid alasid asuvate pärandniitude seisundist puudub terviklik ülevaade.
Põhisisetulekutoetuse abil on võimalik võtta kasutusele heas seisus looduslikke rohumaid, kuid puuduvad
toetusmeetmed, mis tagaksid nende püsirohumaana säilimise ja õigete hooldusvõtetega majandamise.
Vajalik on kõrge bioloogilise väärtusega püsirohumaad kaardistada, inventeerida ja tagada meetmed
nende säilimiseks ning põllumajandusmaa elurikkuse ja sidususe suurendamiseks. Oluline on selliste
väärtuslike püsirohumaade roll ka kliimamuutustega kohanemisel ja orgaanilise süsiniku sidumisel
muldadesse.
Toetusega suunatakse hoidma kõrge väärtuslikke püsirohumaid rohukamaras ja neid mitte uuendama, et
säiliks ja taastuks looduslik taimestik. Taimestiku liigilise mitmekesisuse säilitamiseks on soovitatav
biomass püsirohumaalt ära viia. Looduslikku liigilist mitmekesisust aitab tagada väetiste ja
taimekaitsevahendite kasutamise keeld. Elurikkuse hoidmiseks on soovitatav hilisem niitmise algusaeg
ning loodussõbralikud niitmisvõtted.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
Toetuse saajad on põllumajandustootjad ja teised toetuse taotlejad.
Toetuskõlblikkuse tingimused
· Toetust võib taotleda vähemalt 0,3 ha suuruse püsirohumaa kohta.
· Toetust makstakse püsirohumaa kohta, mis on ekspertide poolt inventeeritud väljaspool kaitstavaid
alasid asuv pärandniit või kõrge loodusväärtusega püsirohumaa.
· Toetust ei maksta poolloodusliku koosluse ja pärandniidu toetuse õiguslikele aladele.
· Toetust ei maksta maale, mille kohta taotleja taotleb mulla- ja/või veekaitsetoetust.
Kohustuse pikkuseks on viis järjestikust kalendriaastat.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Sekkumise põhitegevuse nõuded
ET 378 ET
· Pärandniidud väljaspool kaitstavaid alasid ja kõrge loodusväärtusega püsirohumaad hoitakse
kohustuseperioodi kestel rohukamaras. Rohukamara all hoidmine tähendab, et maad ei künta, kultiveerita,
koorita, randaalita, freesita ega teostata muid töid, mis kahjustavad rohukamarat.
· Väljaspool kaitstavaid alasid asuvate pärandniitude ja kõrge loodusväärtusega püsirohumaade
uuendamine on keelatud.
· Väetiste, reoveesette ja taimekaitsevahendite kasutamine on keelatud.
· Rohukamara kahjustamine ülekarjatamisega on keelatud.
· Rohumaa hekseldamisele seatakse ajaline piirang, mis kehtestatakse ministri määrusega.
Sekkumise lisategevuse nõuded
Lisategevust saab võtta ainult selle väljaspool kaitstavat ala asuva pärandniidu või kõrge loodusväärtusega
püsirohumaa kohta, mille kohta on võetud põhitegevuse toetust.
Lisategevust võib võtta igal kohustuseperioodi aastal.
Lisategevust saab võtta väljaspool kaitstavat ala asuva pärandniidu või kõrge loodusväärtusega
püsirohumaa põhiselt.
Toetuse taotleja hindab väljaspool kaitstavat ala asuvat pärandniitu või kõrge loodusväärtusega
püsirohumaad vastavalt väljatöötatud metoodikale.
Tulemuspõhise lisategevuse saamise tingimusi ja hindamise metoodikat pilooditakse LIFE-IP projekti
ForEst&FarmLand/Loodusrikas Eesti raames; https://life.envir.ee/life-ip-forestfarmland.
O14 Milline maa on toetusõiguslik?
ÜPP kava jaoks määratletud põllumajandusmaa
Põllumajanduseks kasutatav maa põllumajandusmaal ja mujal
Mittepõllumajandusmaa
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Püsirohumaa säilitamine, võttes aluseks püsirohumaa ja
põllumajandusmaa suhtarvu riiklikul, piirkondlikul,
allpiirkondlikul, põllumajanduslike majapidamiste rühma ja
GAEC01
põllumajandusliku majapidamise tasandil 2018. võrdlusaastaga
võrreldes. Suurim vähenemine võrdlusaastaga võrreldes on
5 %.
Keskkonnatundlike püsirohumaadena kindlaks määratud
GAEC09 püsirohumaade ümberkujundamise või kündmise keeld
Natura 2000 aladel
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Taotleja täidab põlluraamatut vastavalt veeseadusele.
HPK1 - Püsirohumaa ja põllumaa suhtarvu säilitamine, mille kohaselt tuleb säilitada püsirohumaade
pindala, et vältida rohumaade suuremahulist muutmist põllumaaks ning kaitsta ja säilitada olemasolevaid
püsirohumaid.
HPK9 - HPK 9. Keskkonnatundlike püsirohumaadena kindlaks määratud püsirohumaade
ümberkujundamise või kündmise keeld Natura 2000 aladel.
Natura 2000 võrgustiku alal asuva 100% turvasmuldadega püsirohumaa ning Natura 2000 võrgustiku alal
asuva pärandniidu ja inventeeritud väärtusliku püsirohumaa kasutusotstarvet ei tohi muuta ega seda maad
üles künda.
ET 379 ET
Nõude rakendumise alaks on Natura 2000 ja 100% turvasmuldadega kattuvad alad ning Natura 2000
võrgustikku jäävad pärandniidud ja inventeeritud väärtuslikud püsirohumaad.
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos sekkumisega
KK5 baastaseme nõuded on seotud püsirohumaa hoidmise üldise kohustusega ja Natura 2000 alal asuva
püsirohumaa hoidmise kohustusega, KK5 täiendavad nõuded kohustavad säilitama konkreetset
püsirohumaad väljaspool Natura 2000 ala, seda püsirohumaad mitte uuendama ning keelustavad
väetamise ja taimekaitsevahendite kasutamise väärtuslikul püsirohumaal.
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
IACSiga hõlmatud
IACSiga hõlmamata
IACSiga hõlmatud jagu
Makse liik
ühikuhind lisakulude ja saamata jäänud tulu põhjal
sisaldab tehingukulusid
ühekordne makse
kindlasummaline makse
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Põhitegevused:
ÜS KK5.1 - Pärandniit väljaspool kaitstavaid alasid 80 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK5.2 - Kõrge loodusväärtusega püsirohumaa 50 eurot hektari kohta aastas.
Lisategevus:
ÜS KK5.3 - Tulemuspõhine lisategevus 10 eurot hektari kohta aastas.
Arvutusmeetod
Ühikuhindade arvutused on teinud Põllumajandusuuringute Keskus eeldusel, et 75% maadest karjatatakse
ja 25% niidetakse. Saamata jäänud tulu tulenevalt loomade kaaluiibe langusest on 61 eur/ha, lisakulu
parasiiditõrjele 8,00 eur/ha, saamata jäänud tulu mineraalväetiste ja taimekaitsevahendite kasutamise
keelust on 60,00 eur/ha, alade inventeerimine ekspertide poolt 1,43 eur/ha, kulud kokku 130,43 eur/ha.
Väljaspool kaitstavaid alasid asuval pärandniidul kompenseeritakse sellest 80 eur/ha ehk 61,3% ja kõrge
loodusväärtusega püsirohumaal 50 eur/ha ehk 38,3%. Lisategevuse tulemuspõhise toetuse taotlemisel
kompenseeritaks kulud 100%.
Lisaselgitus
Ei kohaldu
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Millised on sekkumise jaoks ette nähtud kohustus(t)e mudelid?
tulemuspõhised kohustused (valikuvõimalus)
majandamiskohustused (valikuvõimalus)
segalahendusel põhinevad (tulemuspõhised ja majandamiskohustused)
Selgitage toetusesaajate kohustusi/võimalusi seoses sekkumise jaoks ette nähtud kohustustega
Toetust ei maksta MAK 2014–2020 poolloodusliku koosluse toetuse ja ÜPP strateegiakava 2023–2027
pärandniidu hooldamise ja pinnavee kaitse toetuse õiguslikele aladele. Toetust ei maksta maale, mille
kohta taotleja taotleb ÜPP strateegiakava 2023–2027 mulla- ja/või veekaitsetoetust.
ET 380 ET
Toetuse saajal on õigus kohustust koos maaga teisele isikule üle anda või sama 5-aastase kohutuse raames
väheses mahus suurendada ja vähendada. Kui kohustust soovitakse suurendada suuremas mahus, algab
taotlejal uus 5-aastane kohustus.
Kui kohustusega hõlmatud maa läheb majapidamisest välja, üle teisele isikule, võib teine isik kohustuse
üle võtta ja sellega jätkata. Kui kohustust üle ei võeta, siis kohustus selle maa osas lõpetatakse ja
kohustuse üle andjalt toetust tagasi ei nõuta.
Kohustuse vähendamise, suurendamise, üleandmise ja asendamise kord reguleeritakse ministri määrusega.
Kui kaua lepingud kestavad?
Kohustuse pikkuseks on viis järjestikust kalendriaastat.
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12 - toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja sisenditega seotud
tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutuste või saamata jäänud tuluga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(3)(b) - Maksed artikli 70 alusel, maksed artikli 72 alusel, 80,00% 20,00% 80,00%
Eesti mittetootlike investeeringute toetus vastavalt artiklile 73, toetus Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühmade projektide jaoks artikli 77 lõike 1
punkti a alusel ja programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b
alusel
ET 381 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb ülekantud
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad kuludel?
ÜS KK5.1 - Pärandniit väljaspool Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.19; R.21; Ei
kaitstavaid alasid 80,00% R.31
ÜS KK5.2 - Kõrge loodusväärtusega Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.19; R.21; Ei
püsirohumaa 80,00% R.31
ÜS KK5.3 - Tulemuspõhine lisategevus Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.19; R.21; Ei
80,00% R.31
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS KK5.1 - Pärandniit väljaspool kaitstavaid alasid
Toetust makstakse 80 eurot hektari kohta aastas. Ühikuhindade arvutused on teinud PMK eeldusel, et 75% maadest karjatatakse ja 25% niidetakse. Saamata
jäänud tulu tulenevalt loomade kaaluiibe langusest on 61 eur/ha, lisakulu parasiiditõrjele 8,00 eur/ha, saamata jäänud tulu mineraalväetiste ja
taimekaitsevahendite kasutamise keelust on 60,00 eur/ha, alade inventeerimine ekspertide poolt 1,43 eur/ha, kulud kokku 130,43 eur/ha. Väljaspool
kaitstavaid alasid asuval pärandniidul kompenseeritakse sellest 80 eur/ha ehk 61,3%.
ÜS KK5.2 - Kõrge loodusväärtusega püsirohumaa
Toetust makstakse 50 eurot hektari kohta aastas. Ühikuhindade arvutused on teinud PMK eeldusel, et 75% maadest karjatatakse ja 25% niidetakse. Saamata
jäänud tulu tulenevalt loomade kaaluiibe langusest on 61 eur/ha, lisakulu parasiiditõrjele 8,00 eur/ha, saamata jäänud tulu mineraalväetiste ja
taimekaitsevahendite kasutamise keelust on 60,00 eur/ha, alade inventeerimine ekspertide poolt 1,43 eur/ha, kulud kokku 130,43 eur/ha. Kõrge
loodusväärtusega püsirohumaal kompenseeritakse sellest 50 eur/ha ehk 38,3%.
ÜS KK5.3 - Tulemuspõhine lisategevus
Toetust makstakse 10 eurot hektari kohta aastas. Tulemuspõhise lisategevuse saamise tingimusi ja hindamise metoodikat pilooditakse LIFE-IP projekti
ForEst&FarmLand/Loodusrikas Eesti raames; https://life.envir.ee/life-ip-forestfarmland. Tulemuspõhise lisategevuse toetuse taotlemisel kompenseeritaks
kulud 100%.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS KK5.1 - Pärandniit väljaspool Kavandatud 0,00 0,00 80,00 80,00 80,00 80,00 80,00
kaitstavaid alasid (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 382 ET
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 9 600,00 10 000,00 12 000,00 13 500,00 14 000,00 Summa:
59 100,00
Maksimaalne
:
14 000,00
ÜS KK5.2 - Kõrge loodusväärtusega Kavandatud 0,00 0,00 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
püsirohumaa (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 9 600,00 10 000,00 12 000,00 13 600,00 14 000,00 Summa:
59 200,00
Maksimaalne
:
14 000,00
ÜS KK5.3 - Tulemuspõhine Kavandatud 0,00 0,00 10,00 10,00 10,00 10,00 10,00
lisategevus (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
Toetusesaajad) 0,00
Maksimaalne
:
0,00
KOKKU O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 19 200,00 20 000,00 24 000,00 27 100,00 28 000,00 Summa:
118 300,00
Maksimaalne
:
28 000,00
ET 383 ET
O.14 (ühik: 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
Toetusesaajad) 0,00
Maksimaalne
:
0,00
Esialgne iga-aastane 0,00 0,00 1 313 000,00 1 380 000,00 1 649 300,00 1 850 000,00 1 920 000,00 8 112 300,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 0,00 1 050 400,00 1 104 000,00 1 319 440,00 1 480 000,00 1 536 000,00 6 489 840,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 384 ET
KK6 - Pärandniidu hooldamise toetus
Sekkumise kood (liikmesriik) KK6
Sekkumise nimetus Pärandniidu hooldamise toetus
Sekkumise liik ENVCLIM(70) – Keskkonna- ja kliimakohustused ning muud
majandamiskohustused
Ühine väljundnäitaja O.14. Hektarite arv (välja arvatud metsandus) või muude
üksuste arv, mis on hõlmatud keskkonna- või kliimaalaste
kohustustega, mis lähevad kaugemale kohustuslikest nõuetest
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Jah
Ökokavade tagasimakse süsteem: Ei
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste
vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
SO5 Edendada kestlikku arengut ja selliste loodusvarade tõhusat majandamist nagu vesi, muld ja õhk, muu hulgas
kemikaalidest sõltuvuse vähendamisega
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Suurendada süsiniku sidumist
muldades, kaitsta muldade
V4.3 1 Jah
orgaanilise süsiniku varusid ja
pöörata suure
Mahepõllumajandusmaa ja
keskkonnameetmetega
V6.1 1 Jah
hõlmatud maa osakaalu
hoidmine ja suurendamine
Elurikkust soodustavate
majandamispraktikate
V6.2 1 Jah
kasutamise ja kasutuselevõtu
toetamine
Soodustada veekogumeid
V6.6 säästvaid 2 Jah
põllumajanduspraktikaid
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.14 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, mille eesmärk on vähendada heitkoguseid
või säilitada süsiniku säilitamine või seda parandada (sealhulgas püsirohumaa, püsiva taimkattega püsikultuurid,
põllumajandusmaa märg- ja turbaalal)
R.31 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega toetatakse elurikkuse säilitamist
või taastamist, sealhulgas suure loodusväärtusega põllumajandustavad
R.33 Toetust saavate kohustustega hõlmatud osa kogu Natura 2000 võrgustiku alast
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
ET 385 ET
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumise eesmärk on säilitada pärandniite ehk poollooduslikke kooslusi ja seeläbi liigirikkust kogu
põllumajandusmaal. Oluline roll on pärandniitudel ka kliimamuutustega kohanemisel ja orgaanilise
süsiniku sidumisel muldadesse. Pärandniit ehk poollooduslik kooslus on pikaajalise inimtegevuse
(niitmise, karjatamise ja puittaimestiku struktuuri kujundamise) mõjul kujunenud loodusliku elustikuga
ala, mis on valdavalt kaetud niidutaimestikuga ning on niidetav või karjatatav. Iga pärandniidu kohta on
üks põhitegevus, milleks on niitmine, karjatamine või puisniidu taastamisjärgne hooldamine. Lisaks
põhitegevusele võib taotleja taotleda toetust ühe või mitme üheaastase lisategevuse eest. Liigikaitseliselt
oluliste rannaalade lisategevuse jaoks on eksperdid välja valinud pärandniidud, kus asuvad olulised
kurvitsaliste, sh niidurüdi pesitsusalad. Lisategevuse eesmärgiks on suunata need kooslused hooldusesse
ning tagada nendel aladel kõrgem hoolduskvaliteet. Lisategevus pärandniidu käsitsi või hobuniidukiga
niitmine toetab väikeste ja raskesti hooldatavate pärandniitude niitmist ning traditsiooniliste töövõtete
säilimist. Väikesed pärandniidud on olulised maastiku sidususe säilitamisel. Lisategevusega laiule või
väikesaartele toetatakse ilma püsiva praamiühenduseta väikesaartel ja laidudel asuvate pärandniitude
hooldamist. Lisategevuse koosluse või liigi seisundi parendamiseks saab võtta juhul, kui pärandniidul on
vaja teha lisatöid, et kaitsealuse koosluse või liigi seisundit parandada. Lisategevusega väärtuste
hindamise eest tulemuspõhise toetuse taotlemisel testitakse tulemuspõhise toetuse metoodikat.
Piloottegevusena töötatakse projekti LIFE-IP ForEst&FarmLand/Loodusrikas Eesti raames välja
viieaastane tulemuspõhine pärandniidu hooldamise toetus koos metoodikaga. Koostöös teadlastega
katsetatakse uusi innovaatilisi lahendusi pilootaladel umbes 500-l hektaril, kus taotleja hindab pärandniitu
vastavalt väljatöötatud metoodikale. Tulemuspõhise tegevuse valimisel võib niitmise, karjatamise ja
koosluse parendamise lisategevuse nõudeid kooskõlastatult Keskkonnaametiga pilootaladel muuta.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
Toetuse saajad on põllumajandustootjad ja teised pärandniidu majandajad.
Toetuskõlblikkuse tingimused
· Pärandniidu hooldamise kohustuse kestus on viis järjestikust kalendriaastat.
· Toetust võib taotleda vähemalt 0,1 hektari suuruse EELISesse kantud pärandniidu kohta, mis asub
looduskaitseseaduse § 4 lõike 1 punktides 1, 2, 4, 5 ja 6 nimetatud kaitstaval loodusobjektil või Rebala
muinsuskaitsealal.
· Toetusõiguslikuks loetakse ala, mis on valdavalt kaetud niidutaimestikuga ja on niidetav või
karjatatav või mille taastamine on lõppenud ja kus on loodud tingimused niidutaimestiku kujunemiseks.
· Toetusõiguslikuks ei loeta kadakatega pärandniite, kui sealsete puittaimede liituvus on suurem
kui 0,5.
· Toetusõiguslikuks ei loeta puisniite ja puiskarjamaid, kui sealsete puittaimete liituvus on suurem kui
0,7.
· Kui kadakad ja muu puittaimestik kasvab nii, et ala on takistusteta ülepinnaliselt hooldatav ning on
olemas niidule omane rohttaimestik, siis võib kadakatega pärandniitudel liituvus olla suurem kui 0,5 ning
puisniidul ja puiskarjamaal suurem kui 0,7.
· Toetusõigusliku maa hulka arvatakse:
o kuni kahe meetri laiused maastiku joonelemendid;
o pinnastee;
o küün, kiviaed, loomade varjualune;
o kuni 0,50 hektari suurune puude ja põõsaste grupp, väikeveekogu, vanajõgi ja muu looduslik
taimestikuta ala, mis on selgelt eristatav ning mis on seotud pärandniidu hea seisundi tagamisega
o rannaniidul kõik sellised ala osad, kus taimestik puudub, olenemata ala osa suurusest, välja arvatud
taimestiku piirist mere poole jäävad liiva- ja kliburannad;
ET 386 ET
o roostik, mis ei ole puitunud;
o tingimuslikkuse maastikuelemendid.
Toetust ei anta pärandniidu kohta, mille kohta taotletakse samaaegselt sama tegevuse eest
loodushoiutoetust, strateegiakava muud keskkonnatoetust või ökokava toetust, välja arvatud
mahepõllumajanduse ökokava toetus.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Sekkumise põhitegevuse nõuded
· Pärandniitu hooldatakse niitmise või karjatamise teel vastavalt sellele, mis on antud kooslusel lubatud.
· Üks kord viie aasta jooksul võib jätta pärandniidu hooldamata ehk võtta puhkeaasta, kui samal ajal on
tagatud, et elupaik on heas seisus.
· Ala, mis on suurem kui 30 hektarit, tuleb niita keskelt-lahku või servast-serva. Tööde alustamisest
tuleb teavitada Keskkonnaametit. Nõue ei kehti puisniitudel
· Keskkonnaamet võib vastavalt oma pädevusele määrata sekkumislehes toodusterinevaid
hooldamisnõudeid.
· Taotleja täidab viieaastase kohustuseperioodi jooksul põhitegevuse nõudeid ja lisaks võib ta võtta igal
aastal ühe aasta pikkuseid lisategevusi.
· Taotleja või tema esindaja, kes tegeleb pärandniidu hooldamisega, peab osalema Keskkonnaameti
korraldatud pärandniidu hooldamise koolitusel hiljemalt esimesel kohustuseaastal.
1.Sekkumise põhitegevuse nõuded pärandniitudele, mida hooldatakse niitmise teel
· Keskkonnaamet määrab vajadusel niitmise algusaja.
· Kui Keskkonnaamet ei ole niitmise algusaega määranud, siis võib niita endale sobival ajal.
· Kui alal esineb EELISsse kantud kaitsealuse maas pesitseva linnuliigi elupaik, siis on alal lubatud
niita alates 15. juulist. Kui taotleja kõik niidetavad alad jäävad kaitsealuse maas pesitseva linnuliigi
esinemisalale, siis võib Keskkonnaameti nõusolekul niita ka enne 15. juulit, kuid mitte enam kui 20%
taotleja niidetavatel aladel.
· Niidetaval pärandniidul tuleb jätta 5–30% alast niitmata. Kui ala ohustab seisundi halvenemine, tuleb
terve ala ära niita.
· Niidetav pärandniit peab olema niidetud ja niide kokku kogutud 1. septembriks, kui Keskkonnaamet
ei näe ette teisiti.
· Kokku kogutud niide peab olema alalt ära viidud niitmisele järgneva aasta 1. aprilliks, kui
Keskkonnaamet ei näe ette teisiti.
· Niidetaval pärandniidul on hekseldamine keelatud, välja arvatud koosluse seisundi parendamise
lisategevuse osana ja puisniidu taastamisjärgsel hooldamisel.
2. Sekkumise põhitegevuse nõuded pärandniitudele, mida hooldatakse karjatamise teel
· Rannaaladel tuleb alustada karjatamisega hiljemalt 31. mail, kui Keskkonnaamet ei näe ette teisiti.
· Karjatamise tulemusena peab kogu taotletaval alal olema visuaalselt tuvastatav, et loomad on alal
toitunud selliselt, et rohustu on vähemalt 50 protsendi ulatuses madalaks söödud ning ülejäänud alal on
rohustu valdavalt söödud.
· Karjatamise tulemus peab olema saavutatud 1. oktoobriks, kui Keskkonnaamet ei näe ette teisiti.
· Loomade lisasöötmine pärandniidul on keelatud.
· Juhul kui alal niidetakse enne karjatamist, kehtivad lisaks karjatamise nõuetele ka niitmise nõuded.
· Karjatatavat pärandniitu võib üle niita või hekseldada, kui karjatamise tulemus on saavutatud ning
Keskkonnaametit on karjatamisjärgse niitmise või hekseldamise soovist teavitatud.
ET 387 ET
3. Sekkumise põhitegevuse nõuded puisniitude taastamisjärgsel hooldamisel
· Taastamisjärgset puisniitu peab hooldama niitmise, karjatamise või hekseldamise teel.
· Puisniidul ei ole hekseldamine lubatud enne 1. augustit.
· Puisniit peab olema niidetud, karjatatud või hekseldatud 1. oktoobriks.
4.Tulemuspõhine viieaastane piloottegevus
· Koostöös teadlastega katsetatakse uusi lahendusi luhaniitude ja rannaalade pilootaladel umbes 500-l
hektaril.
· Taotleja hindab pärandniitu vastavalt väljatöötatud metoodikale.
· Tulemuspõhise tegevuse valimisel võib niitmise, karjatamise ja koosluse parendamise lisategevuse
nõudeid kooskõlastatult Keskkonnaametiga pilootaladel muuta.
· Tulemuspõhise tegevuse valimisel ei saa võtta lisategevust väärtuste hindamise eest.
· Toetuse saamise tingimusi ja hindamise metoodikat pilooditakse projekti LIFE-IP
ForEst&FarmLand/Loodusrikas Eesti raames; https://life.envir.ee/life-ip-forestfarmland.
Sekkumise lisategevuse nõuded
· Lisategevuse toetust saab võtta ainult sellele pärandniidule, kuhu on võetud põhitegevuse toetust.
· Kõiki lisategevusi võib võtta igal kohustuseperioodi aastal.
· Lisategevust saab võtta pärandniidu põhiselt.
1. Lisategevus liigikaitseliselt olulistel rannaaladel
· Lisategvust saab võtta pärandniitudele, mida hooldatakse karjatamise teel.
· Toetusõiguslikud on EELISesse kantud liigikaitseliselt olulised rannaalad.
· Karjatamise tulemusena peab kogu taotletaval alal olema visuaalselt tuvastatav, et loomad on alal
toitunud selliselt, et rohustu on vähemalt 75 % ulatuses madalaks söödud ning ülejäänud alal on rohustu
valdavalt söödud.
2. Lisategevus väärtuste hindamise eest
· Toetuse taotleja hindab hooldatavat pärandniitu vastavalt väljatöötatud metoodikale.
· Lisategevust saab võtta pärandniitudele, mida hooldatakse kas niitmise või karjatamise teel.
· Üks taotleja saab taotleda lisategevust väärtuste hindamise eest kuni 3 ala kohta aastas.
· Alad, mis on väiksemad kui 5 ha, saavad toetust minimaalselt 50 eurot ala kohta ning alad, mis on
suuremad kui 20 ha, saavad toetust maksimaalselt 200 eurot ala kohta.
· Lisategvust ei saa võtta, kui põhitegevuseks on tulemuspõhine viieaastane piloottegevus.
· Toetuse saamise tingimusi ja hindamise metoodikat pilooditakse projekti LIFE-IP
ForEst&FarmLand/Loodusrikas Eestiraames (https://life.envir.ee/life-ip-forestfarmland).
3.Lisategevus pärandniidu käsitsi või hobuniidukiga niitmisel
· Lisategevust saab võtta pärandniitudele, mida hooldatakse niitmise teel.
· Toetust makstakse taotlejale, kes niidab kogu pärandniidu vikati, trimmeri, hobuse ja hobuniiduki või
motoplokiga.
· Tegevust valides ei kehti niitmise põhitegevuse nõuded, välja arvatud niite kokku kogumise ja alalt
ära viimise kuupäevad.
ET 388 ET
4.Lisategevus laiule või väikesaarele
· Lisategevust saab võtta pärandniitudele, mida hooldatakse kas niitmise või karjatamise teel.
· Toetust makstakse taotlejale, kes hooldab pärandniitu laiul või väikesaarel, kus puudub püsiv
praamiühendus ja kuhu ei pääse teisiti kui muu veesõidukiga.
· Lisategevuse toetust makstakse pärandniidu hooldamiseks vajalikeks tegevusteks kuni 100 hektarile.
5.Lisategevus koosluse või liigi seisundi parendamiseks
· Lisategevust saab võtta pärandniitudele, mida hooldatakse kas niitmise või karjatamise teel.
· Taotleja valib koosluse või liigi seisundi parendamiseks lisategevuse juhul, kui on vaja teostada ühte
või mitut järgmist tegevust: sonnide ja lompide taimestikust puhastamine, puistu kujundamine, mätaste
eemaldamine, ebasoovitava taimestiku tõrjumiseks vajalikud täiendavad tööd või muud Keskkonnaameti
poolt määratud tegevust.
· Tegevust saab võtta ainult sellele osale pärandniidust, kus konkreetset tegevust on vaja läbi viia.
Koosluse või liigi seisundi parendamiseks vajalike täiendavate lisategevuste elluviimiseks on vajalik
Keskkonnaameti nõusolek.
Täpsemad nõuded kehtestatakse riigisisese rakendusmäärusega.
O14 Milline maa on toetusõiguslik?
ÜPP kava jaoks määratletud põllumajandusmaa
Põllumajanduseks kasutatav maa põllumajandusmaal ja mujal
Mittepõllumajandusmaa
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Püsirohumaa säilitamine, võttes aluseks püsirohumaa ja
põllumajandusmaa suhtarvu riiklikul, piirkondlikul,
allpiirkondlikul, põllumajanduslike majapidamiste rühma ja
GAEC01
põllumajandusliku majapidamise tasandil 2018. võrdlusaastaga
võrreldes. Suurim vähenemine võrdlusaastaga võrreldes on
5 %.
Keskkonnatundlike püsirohumaadena kindlaks määratud
GAEC09 püsirohumaade ümberkujundamise või kündmise keeld
Natura 2000 aladel
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
·Taotleja täidab põlluraamatut vastavalt Veeseadusele.
·Vastavalt Loomakaitseseadusele tuleb põllumajanduslooma tervist ja heaolu kontrollida nii sagedasti, kui
seda on vaja välditavate kannatuste ärahoidmiseks.
Taotleja hoiab pärandniitu heas seisus vastavalt Looduskaitseseadusele.
HPK1 - Püsirohumaa ja põllumaa suhtarvu säilitamine, mille kohaselt tuleb säilitada püsirohumaade
pindala, et vältida rohumaade suuremahulist muutmist põllumaaks ning kaitsta ja säilitada olemasolevaid
püsirohumaid.
HPK9 - HPK 9. Keskkonnatundlike püsirohumaadena kindlaks määratud püsirohumaade
ümberkujundamise või kündmise keeld Natura 2000 aladel.
ET 389 ET
Natura 2000 võrgustiku alal asuva 100% turvasmuldadega püsirohumaa ning Natura 2000 võrgustiku alal
asuva pärandniidu ja inventeeritud väärtusliku püsirohumaa kasutusotstarvet ei tohi muuta ega seda maad
üles künda.
Nõude rakendumise alaks on Natura 2000 ja 100% turvasmuldadega kattuvad alad ning Natura 2000
võrgustikku jäävad pärandniidud ja inventeeritud väärtuslikud püsirohumaad.
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos sekkumisega
KK6 baasnõuded on seotud püsirohumaa hoidmise üldise kohustusega ja Natura 2000 alal asuva
püsirohumaa hoidmise kohustusega, samuti kohustavad baastaseme nõuded säilitama pärandniidu heas
seisus vastavalt Looduskaitseseadusele, kuid ÜPP strateegiakava raames võetava kohustusega
reguleeritakse pärandniitude majandamisviise (karjatamine ja niitmine), majandamise aegasid ja nähakse
ette lisategevused elupaikade seisundi parandamiseks lähtudes erinevate kaitsealuste liikide
elupaiganõuetest.
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
IACSiga hõlmatud
IACSiga hõlmamata
IACSiga hõlmatud jagu
Makse liik
ühikuhind lisakulude ja saamata jäänud tulu põhjal
sisaldab tehingukulusid
ühekordne makse
kindlasummaline makse
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
ÜS KK6.1 - Muu niidu niitmine: ühikumäär on 100 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK6.2 - Muu niidu niitmine alates 15. juulist: ühikumäär on 150 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK6.3 - Puisniidu niitmine: ühikumäär on 600 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK6.4 - Puisniidu taastamisjärgne hooldamine: ühikumäär on 300 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK6.5 – Karjatamine: ühikumäär on 185 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK6.6 - Lisategevus liigikaitseliselt olulistel rannaaladel: ühikumäär on 80 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK6.7 - Lisategevus käsitsi või hobuniidukiga niitmisel: ühikumäär on 200 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK6.8 - Lisategevus laiule või väikesaarele: ühikumäär on 10 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK6.9 - Lisategevus koosluse või liigi seisundi parendamiseks: ühikumäär on 100 eurot hektari kohta
aastas.
ÜS KK6.10 - Lisategevus väärtuste hindamise eest tulemuspõhisetoetuse taotlemisel: ühikumäär on 10
eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK6.11 - Tulemuspõhine viieaastane piloottegevus: ühikumäär on 15 eurot hektari kohta aastas.
Arvutusmeetod
Toetust makstakse pärandniidu hektari kohta. Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK,
võttes arvesse uuringut „Poollooduslike koosluste jätkusuutliku majandamise tagamise analüüs“.
Muu niidu niitmisel on arvestatud niitmise ja niite kokku kogumise kulude suurenemist pärandniidul
92,91 eur/ha ja lisakulu keskelt lahku või servast-serva niitmisel 9,84 eur/ha, kulud kokku on 102,75
eur/ha, toetusega kompenseeritakse sellest 100 eur/ha ehk 97%.
Muu niidu niitmisel alates 15. juulist on arvestatud niitmise ja niite kokku kogumise kulude suurenemist
pärandniidul 92,91 eur/ha ja lisakulu keskelt lahku või servast-serva niitmisel 9,84 eur/ha, sööda väärtuse
kahanemist tulenevalt hilisemast niitmisest 105 eur/ha, kulud kokku on 207,75 eur/, toetusega
kompenseeritakse sellest 150 eurot ehk 72%.
Karjatamisel on arvestatud lisakulu loomade ümberpaigutamisele 26,98 eur/ha, transpordikulu 18,61
eur/ha, parasiiditõrje kulu 13,75 eur/ha, igapäevase joogivee tarnetega seotud kulud 7,29 eur/ha ning
loomade kaaluiibe vähenemist 192,60 eur/ha, kulud kokku on 259,23 eur/ha. Sellest kompenseeritakse
ET 390 ET
185 eur/ha ehk 71%.
Puisniidu niitmisel on arvestatud ala eripäradega, niitmine ja niite kokku kogumine puisniidul nõuab
eritehnikat ja on aeganõudev, selle kulu on 600 eur/ha, lisandub okste ja võsa eemaldamine ja
transpordikulu 137,28 eur/ha, kokku on kulu 737 eur/ha, millest toetusega 600 eur/ ha kompenseeritakse
81%. Puisniidu taastamisjärgsel hooldamisel on arvestatud lisakulu loomade ümberpaigutamisele 26,98
eur/ha, transpordikulu 18,61 eur/ha, parasiiditõrje kulu 13,75 eur/ha, igapäevase joogivee tarnetega seotud
kulud 7,29 eur/ha ning loomade kaaluiibe vähenemist 240 eur/ha, kulud kokku on 306,63 eur/ha. Sellest
kompenseeritakse 300 eur/ha ehk 97,84%.
Lisategevuse liigikaitseliselt olulistel rannaaladel lisakulu loomade ümberpaigutamisele on 38,88 eur/ha,
lisakulu loomade suurema nakatumise eest parasiithaigustesse on 13,55 eur/ha, väiksemast kaaluiibest
tekkinud saamata jäänud tulu on 165,75 eur/ha, saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 218,18 eur/ha,
toetusega 80 eru/ha kompenseeritakse sellest 48,27%.
Lisategevusel käsitsi või hobuniidukiga niitmisel on arvestatud tööjõukulu 67,07 eur/ha ja hobuse ja
tehnika kulu 150,00 eur/ha, kogukulu on 217,07 eur/ha, millest toetusega 200 eur/ha kompenseeritakse
92%.
Laiu või väikesaare lisategevuse puhul on kulu paadile 21,60 eur/ha ja keskmine tööjõukulu 9,72 eru/ha,
kogukulu 31,32 eur/ha, millest toetusega 10 eur/ha kompenseeritakse 79%.
Lisategevuse väärtuste hindamise eest tulemuspõhise toetuse taotlemisel ja tulemuspõhisel viieaastasel
piloottegevusel kompenseeritaks kulud 100%.
Koosluse seisundi parendamise lisategevusel on arvestatud tööjõukulu 39,85 eur/ha ja masinakulu 70,50
eur/ha, kogukulu on 110,35 eur/ha ja teotusega 100 eur/ha kompenseeritakse sellest 90,62%.
Lisaselgitus
Ei kohaldu
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Millised on sekkumise jaoks ette nähtud kohustus(t)e mudelid?
tulemuspõhised kohustused (valikuvõimalus)
majandamiskohustused (valikuvõimalus)
segalahendusel põhinevad (tulemuspõhised ja majandamiskohustused)
Selgitage toetusesaajate kohustusi/võimalusi seoses sekkumise jaoks ette nähtud kohustustega
Toetust ei anta pärandniidu kohta, mille kohta taotletakse samaaegselt sama tegevuse eest
loodushoiutoetust, ÜPP strateegiakava 2023–2027 muud keskkonnatoetust või ökokava toetust, välja
arvatud mahepõllumajanduse ökokava toetus.
Samal ajal ei või taotlejal olla MAK 2014–2020 ja ÜPP strateegiakava 2023–2027 pärandniidu
hooldamise kohustust. MAK 2014–2020 raames võetud pärandniidu hooldamise kohustuse võib asendada
ÜPP strateegiakava 2023–2027 kohustusega.
Toetuse saajal on õigus kohustust suurendada, vähendada, asendada ja üle anda. Toetuse saajal on õigus
kohustust koos maaga teisele isikule üle anda või sama 5-aastase kohutuse raames väheses mahus
suurendada ja vähendada. Kui kohustust soovitakse suurendada suuremas mahus, algab taotlejal uus 5-
aastane kohustus.
Kui kohustusega hõlmatud maa läheb majapidamisest välja, üle teisele isikule, võib teine isik kohustuse
üle võtta ja sellega jätkata. Kui kohustust üle ei võeta, siis kohustus selle maa osas lõpetatakse ja
kohustuse üle andjalt toetust tagasi ei nõuta.
Kohustuse vähendamise, suurendamise, üleandmise ja asendamise kord reguleeritakse ministri määrusega.
Kui kaua lepingud kestavad?
ET 391 ET
Pärandniidu hooldamise kohustuse kestus on viis järjestikust kalendriaastat.
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12 - toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja sisenditega seotud
tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutuste või saamata jäänud tuluga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(3)(b) - Maksed artikli 70 alusel, maksed artikli 72 alusel, 80,00% 20,00% 80,00%
Eesti mittetootlike investeeringute toetus vastavalt artiklile 73, toetus Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühmade projektide jaoks artikli 77 lõike 1
punkti a alusel ja programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b
alusel
ET 392 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad ülekantud kuludel?
ÜS KK6.1 - Muu niidu niitmine Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.31 Ei
80,00%
ÜS KK6.10 - Lisategevus väärtuste hindamise eest Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.31 Ei
tulemuspõhise toetuse taotlemisel 80,00%
ÜS KK6.11 - Tulemuspõhine viieaastane piloottegevus Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.31 Ei
80,00%
ÜS KK6.2 - Muu niidu niitmine alates 15. juulist Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.31 Ei
80,00%
ÜS KK6.3 - Puisniidu niitmine Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.31 Ei
80,00%
ÜS KK6.4 - Puisniidu taastamisjärgne hooldamine Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.31 Ei
80,00%
ÜS KK6.5 - Karjatamine Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.31 Ei
80,00%
ÜS KK6.6 - Lisategevus liigikaitseliselt olulistel Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.31 Ei
rannaaladel 80,00%
ÜS KK6.7 - Lisategevus käsitsi või hobuniidukiga Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.31 Ei
niitmisel 80,00%
ÜS KK6.8 - Lisategevus laiule või väikesaarele Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.31 Ei
80,00%
ÜS KK6.9 - Lisategevus koosluse või liigi seisundi Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.14; R.31 Ei
parendamiseks 80,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS KK6.1 - Muu niidu niitmine
ÜS KK6.1 - Muu niidu niitmine: ühikumäär on 100 eurot hektari kohta aastas. Toetust makstakse pärandniidu hektari kohta. Saamata jäänud tulu ja lisakulu
arvestuse on teinud PMK, võttes arvesse uuringut „Poollooduslike koosluste jätkusuutliku majandamise tagamise analüüs“.
Muu niidu niitmisel on arvestatud niitmise ja niite kokku kogumise kulude suurenemist pärandniidul 92,91 eur/ha ja lisakulu keskelt lahku või servast-serva
niitmisel 9,84 eur/ha, kulud kokku on 102,75 eur/ha, toetusega kompenseeritakse sellest 100 eur/ha ehk 97%.
ÜS KK6.10 - Lisategevus väärtuste hindamise eest tulemuspõhise toetuse taotlemisel
ÜS KK6.10 - Lisategevus väärtuste hindamise eest tulemuspõhise toetuse taotlemisel: ühikumäär on 10 eurot hektari kohta aastas. Lisategevuse väärtuste
hindamise eest tulemuspõhise toetuse taotlemisel kompenseeritaks kulud 100%.
ÜS KK6.11 - Tulemuspõhine viieaastane piloottegevus
ET 393 ET
ÜS KK6.11 - Tulemuspõhine viieaastane piloottegevus: ühikumäär on 15 eurot hektari kohta aastas. Lisategevuse tulemuspõhisel viieaastasel piloottegevusel
kompenseeritaks kulud 100%.
ÜS KK6.2 - Muu niidu niitmine alates 15. juulist
ÜS KK6.2 - Muu niidu niitmine alates 15. juulist: ühikumäär on 150 eurot hektari kohta aastas. Toetust makstakse pärandniidu hektari kohta. Saamata jäänud
tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK, võttes arvesse uuringut „Poollooduslike koosluste jätkusuutliku majandamise tagamise analüüs“.
Muu niidu niitmisel alates 15. juulist on arvestatud niitmise ja niite kokku kogumise kulude suurenemist pärandniidul 92,91 eur/ha ja lisakulu keskelt lahku
või servast-serva niitmisel 9,84 eur/ha, sööda väärtuse kahanemist tulenevalt hilisemast niitmisest 105 eur/ha, kulud kokku on 207,75 eur/, toetusega
kompenseeritakse sellest 150 eurot ehk 72%.
ÜS KK6.3 - Puisniidu niitmine
ÜS KK6.3 - Puisniidu niitmine: ühikumäär on 600 eurot hektari kohta aastas. Toetust makstakse pärandniidu hektari kohta. Saamata jäänud tulu ja lisakulu
arvestuse on teinud PMK, võttes arvesse uuringut „Poollooduslike koosluste jätkusuutliku majandamise tagamise analüüs“.
Puisniidu niitmisel on arvestatud ala eripäradega, niitmine ja niite kokku kogumine puisniidul nõuab eritehnikat ja on aeganõudev, selle kulu on 600 eur/ha,
lisandub okste ja võsa eemaldamine ja transpordikulu 137,28 eur/ha, kokku on kulu 737 eur/ha, millest toetusega 600 eur/ ha kompenseeritakse 81%.
ÜS KK6.4 - Puisniidu taastamisjärgne hooldamine
ÜS KK6.4 - Puisniidu taastamisjärgne hooldamine: ühikumäär on 300 eurot hektari kohta aastas. Toetust makstakse pärandniidu hektari kohta. Saamata
jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK, võttes arvesse uuringut „Poollooduslike koosluste jätkusuutliku majandamise tagamise analüüs“.
Puisniidu taastamisjärgsel hooldamisel on arvestatud lisakulu loomade ümberpaigutamisele 26,98 eur/ha, transpordikulu 18,61 eur/ha, parasiiditõrje kulu
13,75 eur/ha, igapäevase joogivee tarnetega seotud kulud 7,29 eur/ha ning loomade kaaluiibe vähenemist 240 eur/ha, kulud kokku on 306,63 eur/ha. Sellest
kompenseeritakse 300 eur/ha ehk 97,84%.
ÜS KK6.5 - Karjatamine
ÜS KK6.5 – Karjatamine: ühikumäär on 185 eurot hektari kohta aastas. Toetust makstakse pärandniidu hektari kohta. Saamata jäänud tulu ja lisakulu
arvestuse on teinud PMK, võttes arvesse uuringut „Poollooduslike koosluste jätkusuutliku majandamise tagamise analüüs“.
Karjatamisel on arvestatud lisakulu loomade ümberpaigutamisele 26,98 eur/ha, transpordikulu 18,61 eur/ha, parasiiditõrje kulu 13,75 eur/ha, igapäevase
joogivee tarnetega seotud kulud 7,29 eur/ha ning loomade kaaluiibe vähenemist 192,60 eur/ha, kulud kokku on 259,23 eur/ha. Sellest kompenseeritakse 185
eur/ha ehk 71%.
ÜS KK6.6 - Lisategevus liigikaitseliselt olulistel rannaaladel
ÜS KK6.6 - Lisategevus liigikaitseliselt olulistel rannaaladel: ühikumäär on 80 eurot hektari kohta aastas. Toetust makstakse pärandniidu hektari kohta.
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK, võttes arvesse uuringut „Poollooduslike koosluste jätkusuutliku majandamise tagamise analüüs“.
Lisategevuse liigikaitseliselt olulistel rannaaladel lisakulu loomade ümberpaigutamisele on 38,88 eur/ha, lisakulu loomade suurema nakatumise eest
parasiithaigustesse on 13,55 eur/ha, väiksemast kaaluiibest tekkinud saamata jäänud tulu on 165,75 eur/ha, saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 218,18
eur/ha, toetusega 80 eru/ha kompenseeritakse sellest 48,27%.
ÜS KK6.7 - Lisategevus käsitsi või hobuniidukiga niitmisel
ET 394 ET
ÜS KK6.7 - Lisategevus käsitsi või hobuniidukiga niitmisel: ühikumäär on 200 eurot hektari kohta aastas. Toetust makstakse pärandniidu hektari kohta.
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK, võttes arvesse uuringut „Poollooduslike koosluste jätkusuutliku majandamise tagamise analüüs“.
Lisategevusel käsitsi või hobuniidukiga niitmisel on arvestatud tööjõukulu 67,07 eur/ha ja hobuse ja tehnika kulu 150,00 eur/ha, kogukulu on 217,07 eur/ha,
millest toetusega 200 eur/ha kompenseeritakse 92%.
ÜS KK6.8 - Lisategevus laiule või väikesaarele
ÜS KK6.8 - Lisategevus laiule või väikesaarele: ühikumäär on 10 eurot hektari kohta aastas. Toetust makstakse pärandniidu hektari kohta. Saamata jäänud
tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK, võttes arvesse uuringut „Poollooduslike koosluste jätkusuutliku majandamise tagamise analüüs“.
Laiu või väikesaare lisategevuse puhul on kulu paadile 21,60 eur/ha ja keskmine tööjõukulu 9,72 eru/ha, kogukulu 31,32 eur/ha, millest toetusega 10 eur/ha
kompenseeritakse 79%.
ÜS KK6.9 - Lisategevus koosluse või liigi seisundi parendamiseks
ÜS KK6.9 - Lisategevus koosluse või liigi seisundi parendamiseks: ühikumäär on 100 eurot hektari kohta aastas. Toetust makstakse pärandniidu hektari
kohta. Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK, võttes arvesse uuringut „Poollooduslike koosluste jätkusuutliku majandamise tagamise
analüüs“.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS KK6.1 - Muu niidu niitmine Kavandatud 0,00 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00 0,00
(Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 1 505,00 1 723,00 1 962,00 2 170,00 2 300,00 0,00 Summa:
9 660,00
Maksimaalne
:
2 300,00
ÜS KK6.10 - Lisategevus väärtuste Kavandatud 0,00 10,00 10,00 10,00 10,00 10,00 0,00
hindamise eest tulemuspõhise toetuse ühikusumma (avaliku
taotlemisel (Toetus - Ühtne) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 395 ET
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 500,00 500,00 500,00 1 000,00 1 500,00 0,00 Summa:
4 000,00
Maksimaalne
:
1 500,00
ÜS KK6.11 - Tulemuspõhine Kavandatud 0,00 15,00 15,00 15,00 15,00 15,00 0,00
viieaastane piloottegevus (Toetus - ühikusumma (avaliku
Ühtne) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 500,00 500,00 500,00 500,00 500,00 0,00 Summa:
2 500,00
Maksimaalne
:
500,00
ÜS KK6.2 - Muu niidu niitmine alates Kavandatud 0,00 150,00 150,00 150,00 150,00 150,00 0,00
15. juulist (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 5 500,00 5 650,00 5 800,00 6 000,00 6 300,00 0,00 Summa:
29 250,00
Maksimaalne
:
6 300,00
ÜS KK6.3 - Puisniidu niitmine Kavandatud 0,00 600,00 600,00 600,00 600,00 600,00 0,00
(Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 396 ET
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 1 425,00 1 650,00 1 750,00 1 850,00 1 900,00 0,00 Summa:
8 575,00
Maksimaalne
:
1 900,00
ÜS KK6.4 - Puisniidu taastamisjärgne Kavandatud 0,00 300,00 300,00 300,00 300,00 300,00 0,00
hooldamine (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 75,00 100,00 100,00 100,00 100,00 0,00 Summa:
475,00
Maksimaalne
:
100,00
ÜS KK6.5 - Karjatamine (Toetus - Kavandatud 0,00 185,00 185,00 185,00 185,00 185,00 0,00
Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 28 020,00 28 410,00 31 045,00 32 680,00 34 400,00 0,00 Summa:
154 555,00
Maksimaalne
:
34 400,00
ÜS KK6.6 - Lisategevus Kavandatud 0,00 80,00 80,00 80,00 80,00 80,00 0,00
liigikaitseliselt olulistel rannaaladel ühikusumma (avaliku
(Toetus - Ühtne) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 397 ET
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 2 500,00 2 760,00 3 300,00 3 700,00 4 000,00 0,00 Summa:
16 260,00
Maksimaalne
:
4 000,00
ÜS KK6.7 - Lisategevus käsitsi või Kavandatud 0,00 200,00 200,00 200,00 200,00 200,00 0,00
hobuniidukiga niitmisel (Toetus - ühikusumma (avaliku
Ühtne) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 100,00 100,00 150,00 150,00 150,00 0,00 Summa:
650,00
Maksimaalne
:
150,00
ÜS KK6.8 - Lisategevus laiule või Kavandatud 0,00 10,00 10,00 10,00 10,00 10,00 0,00
väikesaarele (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 1 500,00 1 700,00 1 700,00 2 000,00 2 000,00 0,00 Summa:
8 900,00
Maksimaalne
:
2 000,00
ÜS KK6.9 - Lisategevus koosluse või Kavandatud 0,00 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00 0,00
liigi seisundi parendamiseks (Toetus - ühikusumma (avaliku
Ühtne) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 398 ET
O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 2 050,00 2 250,00 2 450,00 2 850,00 2 850,00 0,00 Summa:
12 450,00
Maksimaalne
:
2 850,00
KOKKU O.14 (ühik: Hektarid) 0,00 36 525,00 37 533,00 40 657,00 42 800,00 45 000,00 0,00 Summa:
202 515,00
Maksimaalne
:
45 000,00
Esialgne iga-aastane 0,00 7 491 700,00 7 793 450,00 8 460 525,00 8 956 300,00 9 394 000,00 0,00 42 095 975,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 5 993 360,00 6 234 760,00 6 768 420,00 7 165 040,00 7 515 200,00 0,00 33 676 780,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 399 ET
KK7 - Kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus
Sekkumise kood (liikmesriik) KK7
Sekkumise nimetus Kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus
Sekkumise liik ENVCLIM(70) – Keskkonna- ja kliimakohustused ning muud
majandamiskohustused
Ühine väljundnäitaja O.19. Geneetilisi ressursse toetavate tegevuste või üksuste arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Jah
Ökokavade tagasimakse süsteem: Ei
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste
vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
SO9 Parandada liidu põllumajanduse reageerimist ühiskonna ootustele toidu ja tervise osas, siia alla kuuluvad nii kestlikul viisil
toodetud kvaliteetne, ohutu ja täisväärtuslik toit, toidujäätmete tekke vähendamine kui ka loomade heaolu ja võitlus
antimikroobikumiresistentsuse vastu
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tagada taimekasvatuses
V4.6 2 Osaliselt
kliimamuutustega kohanemine
Mahepõllumajandusmaa ja
keskkonnameetmetega
V6.1 1 Jah
hõlmatud maa osakaalu
hoidmine ja suurendamine
Põllumajandusloomade ja
V6.5 kultuurtaimede geneetilise 1 Jah
mitmekesisuse hoidmine
Kasvatatavate põllu- ja
aiakultuuride mitmekesisus,
V9.11 1 Jah
kohalikesse oludesse sobivate
sortide olemasolu
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.31 Kasutatava põllumajandusmaa osakaal, mis on hõlmatud toetatud kohustustega, millega toetatakse elurikkuse säilitamist
või taastamist, sealhulgas suure loodusväärtusega põllumajandustavad
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Lisaks looduslike taime- ja loomaliikide säilitamisele on bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni
kohaselt oluline säilitada ka koduloomade ja kultuurtaimede geneetilist mitmekesisust. Geneetiliste
ressursside säilitamine on oluline nii bioloogilisest ja kultuurilisest kui ka majanduslikust seisukohast,
ET 400 ET
kuna mitmekesiste tunnustega heterogeensed populatsioonid kannavad endas omadusi, mida on võimalik
edukalt kasutada kultuurtõugude ja -sortide aretamisel. Väga oluline on, et erinevaid taimesorte
kasvatatakse laialdaselt põllumajandustootmises ja ei hoitaks ainult säilitamise eesmärgil. Samuti on need
seotud meie toidukultuuriga ja mitmekesistavad meie toidulauda.
Toetuse eesmärgiks on säilitada kohalike tingimustega kohastunud ja geneetilisest erosioonist ohustatud
taimede geneetilist ressurssi, edendada kultuuripärandi ja geneetilise mitmekesisuse seisukohast oluliste
kohalike taimesortide kasvatamist ning soodustada kohalike puuvilja- ja marjasortidega uute istandike
rajamist.
Sekkumist rakendatakse hektari- ja taimepõhise toetusena maaelu arengu sekkumisliigi „Keskkonna-,
kliima- ja muud majandamiskohustused“ abil. Sekkumine on tegevuspõhine, sellega võetakse puuvilja- ja
marjakultuuride kasvatamisel viieaastane kohustus ning põllu- ja köögiviljakultuuride kasvatamisel ühe
aastane kohustus kasvatada kohalikke sorte. Sekkumise sihtgrupiks on põllumajandusliku tegevusega
tegelev füüsilisest isikust ettevõtja või juriidiline isik.
Kohalike sortide valikul lähtuti seisukohast, et tegu oleks Eesti sordiga, mis on pika ajalooga,
kultuuriliselt, etniliselt või geneetiliselt oluline. Valitud sortide toetamise eesmärk ei ole ainult
kultuuripärandi hoidmine, vaid need sordid peaksid pakkuma huvi ka tootjale ja tarbijale. Toetatavatel
sortidel on selliseid erilisi ja väärtuslikke omadusi, mis võimaldavad neid kasutada nišitoodetena. Praegu
ei ole need sordid leidnud laiemat kasutust, kuna on mõne omaduse tõttu (haiguskindlus, käsitsi koristus,
võra tüüp, vähene säilivus vms) ebasoosingus. Nimekirja valiti nii rahvaselektsioonisorte, säilitussorte kui
ka sordilehes olevaid sorte. Põllukultuuride ja köögiviljakultuuride nimekirja ettepaneku koostasid Eesti
Taimekasvatuse Instituut ja põllumajanduskultuuride geneetilise ressursi programmi hindamiskomisjon.
Kohalike puuvilja- ja marjakultuuride sortide nimekirja parandused ja täiendused koostati EMÜ Polli
Aiandusuuringute Keskuse, ettevõtjate ja Eesti Aiandusliidu puuviljanduskomisjoni ettepanekute põhjal.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetuskõlblikkuse tingimused
Taotleja kohta
· Toetust võib taotleda põllumajandusliku tegevusega tegelev füüsilisest isikust ettevõtja või juriidiline
isik.
· Kohalikku sorti kartuli kasvatamisel peab taotleja olema kantud taimekaitseseaduses sätestatud juhul
taimetervise registrisse.
· Taotleja võtab kohustuse täita kohalikku sorti puuvilja- ja marjakultuuri kasvatamise nõudeid taotluse
esmakordse esitamise kalendriaastast alates viis järjestikust kalendriaastat ning kohalikku sorti põllu- ja
köögiviljakultuuri kasvatamise nõudeid taotluse esitamise kalendriaastal.
· Kohalikku sorti puuviljakultuuridele võib toetust taotleda, kui kasvatatakse vähemalt 20 viljapuud
vähemalt viiest erinevast sekkumise lisas nimetatud puuviljakultuuri kohalikust sordist.
· Kohalikku sorti marjakultuuridele võib toetust taotleda, kui kasvatatakse vähemalt 20 marjapõõsast
vähemalt kolmest erinevast sekkumise lisas nimetatud marjakultuuri kohalikust sordist.
Maa ja taimede kohta
· Toetusega hõlmatud maa peab asuma põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registris.
· Toetust võib taotleda põllumajandusmaa kohta, millel kasvatatakse vähemalt ühte sekkumise lisas
loetletud kohalikku sorti puuvilja-, marja-, põllu- või köögiviljakultuuri.
· Teravilja, kaunvilja (va. põlduba ’Helbi’), heintaimede ja kartuli kasvatamisel võib toetust taotleda
vähemalt 0,3 hektari suuruse maa kohta.
· Köögivilja, söödapeedi ja põlduba ’Helbi’ kasvatamisel võib toetust taotleda vähemalt 0,1 hektari
suuruse maa kohta.
ET 401 ET
· Kohalikku sorti põllu- ja köögiviljakultuuri kasvatamisel võib toetust taotleda kui minimaalne
toetusalune maa on vähemalt järgmise suurusega:
o teravilja ’Sangaste’ kasvatamise korral 5 ha;
o kaunviljade (va. põlduba ’Helbi’) kasvatamise korral 1 ha;
o heintaimede seemnekasvatuse ja valge ristiku kasvatamise korral 0,3 ha;
o kartuli kasvatamise korral 0,3 ha;
o söödapeedi, kaalika, sibula, kapsa ja põldoa ’Helbi’ kasvatamise korral 0,1 ha.
·Kohalikku sorti põllukultuuride kasvatamisel kasutab taotleja üksnes sertifitseeritud seemet või
kohalikku sorti köögiviljade kasvatamisel standardseemet. Sertifitseeritud seemne mittesaadavuse korral
võib põllukultuuride kasvatamiseks kasutada sama põllukultuuri aretusseemet.
·Kohalikku sorti viljapuude ja marjapõõsaste kasvatamise korral peab taotleja aia rajamisel või taimede
asendamisel kasutama istutusmaterjali, mis on saadud tarnijalt, kelle andmed on kantud taimetervise
registrisse.
·Heintaimede puhul antakse toetust üksnes maa kohta, millel kasvatatavad heintaimed on põldtunnustatud,
v.a valge ristik.
·Regionaal- ja põllumajandusministril on õigus kehtestada siseriiklikus rakendusmääruses nõuete
täpsemad kirjeldused ja igal kalendriaastal määrata põllu- ja köögiviljakultuuride maksimaalne
toetusalune pindala iga sordi puhul ühe taotleja kohta.
·Toetust võib taotleda sekkumise lisas loetletud kohalikku sorti taimede kohta.
Sekkumise lisa
I Toetatavate põllukultuuride kohalike sortide loetelu
Teravili
1. Talirukis ’Sangaste’
Kaunviljad
2. Põlduba ’Jõgeva’
3. Põlduba ’Helbi’
4. Põldhernes ’Mehis’
5. Põldhernes ’Kirke’
Kartul
6. Kartul ’Ando’
7. Kartul ’Endla’
8. Kartul ’Jõgeva kollane’
9. Kartul ’Väike verev’
Söödakultuurid
10.Söödapeet ’Jõgeva Eckendorf’
Liblikõielised heintaimed
11. Valge ristik ’Jõgeva 4’
Kõrrelised heintaimed
12. Aas-rebasesaba ’Haljas’
13. Sale-haguhein ’Ilo’
14. Punane aruhein ’Jõgeva 70’
ET 402 ET
II Toetatavate köögiviljakultuuride kohalike sortide loetelu
1. Harilik sibul ’Jõgeva 3’
2. Valge peakapsas ’Jõgeva’
3.Kaalikas ’Kohalik sinine’
4. Kaalikas ’Kõpu’
III Toetatavate puuvilja- ja marjakultuuride kohalike sortide loetelu
Õunapuu
1.‘Aia ilu’
2.‘Eva kuld’
3.‘Karlapärl’
4.‘Krameri tuviõun’
5.‘Maimu’
6.‘Meelis’
7.‘Paide taliõun’
8.‘Põltsamaa taliõun’
9.‘Raeda suviõun’
10.‘Suure-Jaani suveõun’
11.‘Talipirnõun’
12. ‘Tallinna pirnõun’
13. ‘Vahur’
14. ‘Vambola’
15. ‘Veiniõun’
16.‘Pärnu tuviõun”
17.‘Karksi renett”
Pirnipuu
18.‘Eesti pirn’
19.‘Järve seemik’
20.‘Kägi bergamott’
21.‘Saaremaa punane’
22.‘Tartu pirn’
23. ‘Tervishoiunõunik’
Ploomipuu:
24.‘Amitar’
25.‘Hiiu sinine’
26.‘Kihelkonna’
27.‘Mõisaploom’
28.‘Noarootsi punane’
29.‘Polli Emma’
30.‘Polli viljakas’
31. ‘Pärnu sinine’
32.‘Suur Tõll’
ET 403 ET
33.‘Tamme sinine’
34.‘Tartu punane’
35.‘Vikana’
36.‘Volli ploom’
37. ‘Märjamaa”
Kirsipuu
38.‘Nõmme liivakirss’
Musta sõstar
39.‘Anneke’
40.‘Albos’
41.‘Mede must’
42.‘Moka’
43.‘Mulgi must’
44.‘Musti’
Punane sõstar
45.‘Krameri punane’
46.‘Kurvitsa 4’
Karusmari
47.‘Aamissepa viljakas’
48. ‘Jaanike’
49.‘Polli esmik’
50. ‘Rae 1’
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Toetuse saamise nõuded
· Taotleja peab koostama kohalikku sorti puuvilja- ja marjakultuuride kohta aiaplaani.
· Taotleja peab kohalikku sorti põllu- ja köögiviljakultuuride kasvatamise korral järgima sordiomaniku
kehtestatud minimaalseid agrotehnikanõudeid ja külvisenorme.
· Taotleja peab kohalikku sorti põllu- ja köögiviljakultuuride kasvatamise korral vältima põllu
umbrohtumist.
Taotleja kasvatab kohustuseaastal kohalikku sorti põllu- ja köögiviljakultuuri kasvukohal põhikultuurina
vähemalt 15. juunist kuni 1. augustini.
Siseriiklikus rakendusmääruses võib kehtestada nõuete täpsemad kirjeldused.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Taotleja peab kandma andmed põllumajandusmaal tehtud tegevuste ja kasvatatavate toetusõiguslike
ET 404 ET
sortide kohta veeseaduse alusel peetavasse põlluraamatusse.
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos sekkumisega
Põlluraamatu pidamine on baasnõudeks kõikidele kohalikku sorti taimede kasvatamise toetuse saamise
nõuetele.
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
IACSiga hõlmatud
IACSiga hõlmamata
IACSiga hõlmatud jagu
Makse liik
ühikuhind lisakulude ja saamata jäänud tulu põhjal
sisaldab tehingukulusid
ühekordne makse
kindlasummaline makse
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse ühikumäär kohalikku sorti taimede nõuetekohasel kasvatamisel on järgmine:
• Talirukis ’Sangaste’ –20 eurot hektari kohta aastas;
• Kaunviljad (va. põlduba ’Helbi’) –50 eurot hektari kohta aastas;
• Valge ristik ’Jõgeva 4’ –50 eurot hektari kohta aastas;
• Sertifitseeritud heintaime seemnekasvatus –120 eurot hektari kohta aastas;
• Kartul –70 eurot hektari kohta aastas;
• Kaalikas ja söödapeet, põlduba’Helbi’ –500 eurot hektari kohta aastas;
• Valge peakapsas ’Jõgeva’ – 1500 eurot hektari kohta aastas;
• Harilik sibul ’Jõgeva 3’ –1200 eurot hektari kohta aastas;
• Viljapuud –12 eurot taime kohta aastas;
• Marjapõõsad –5 eurot taime kohta aastas.
Arvutusmeetod
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK. Toetusega kompenseeritakse kuni 100% toetuse
nõuete täitmisega kaasnevast saamata jäänud tulust ja lisakuludest. Ühikusummade kalkulatsioonides
võrreldi kohalikku sorti taimede saagikust tänapäevaste sortidega, arvestati müügihinda ning kus
asjakohane võeti arvesse ka täiendavaid koristus- rajamis-, hoolduskulusid ning saagikadu. Kohalikku
sorti viljapuude ja marjapõõsaste kasvatamine kompenseeritakse 100%. See aitab kaasa olemasolevate
kohalikku sorti taimedega rajatud istandike säilimisele ja uute rajamisele. Kohalikku sorti põllu- ja
köögiviljakultuuride kasvatamise nõuete täitmine kompenseeritakse osaliselt, sõltudes kultuurist ja sordist.
Lisaselgitus
Kohalikku sorti taimede kasvatamise toetust saab taotleda sama põllumaa või puuvilja- ja marjakultuuride
aluse maa kohta, millele taotletakse ökokava või põllumajanduskeskkonna toetusi.
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Millised on sekkumise jaoks ette nähtud kohustus(t)e mudelid?
tulemuspõhised kohustused (valikuvõimalus)
majandamiskohustused (valikuvõimalus)
segalahendusel põhinevad (tulemuspõhised ja majandamiskohustused)
ET 405 ET
Selgitage toetusesaajate kohustusi/võimalusi seoses sekkumise jaoks ette nähtud kohustustega
Toetuse saajal on õigus kohustust üle anda.
Kui kaua lepingud kestavad?
Taotleja võtab kohustuse täita kohalikku sorti puuvilja- ja marjakultuuri kasvatamise nõudeid taotluse
esmakordse esitamise kalendriaastast alates viis järjestikust kalendriaastat ning kohalikku sorti põllu- ja
köögiviljakultuuri kasvatamise nõudeid taotluse esitamise kalendriaastal.
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12 - toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja sisenditega seotud
tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutuste või saamata jäänud tuluga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(3)(b) - Maksed artikli 70 alusel, maksed artikli 72 alusel, 80,00% 20,00% 80,00%
Eesti mittetootlike investeeringute toetus vastavalt artiklile 73, toetus Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühmade projektide jaoks artikli 77 lõike 1
punkti a alusel ja programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b
alusel
ET 406 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad ülekantud kuludel?
ÜS KK7.1 - Talirukis ’Sangaste’ kasvatus Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.31 Ei
80,00%
ÜS KK7.10 - Marjapõõsaste kasvatus Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.31 Ei
80,00%
ÜS KK7.2 - Kaunviljade kasvatus (v.a põlduba Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.31 Ei
’Helbi’) 80,00%
ÜS KK7.3 - Valge ristiku ’Jõgeva 4’ kasvatus Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.31 Ei
80,00%
ÜS KK7.4 - Sertifitseeritud heintaime seemnete Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.31 Ei
kasvatus 80,00%
ÜS KK7.5 - Kartuli kasvatus Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.31 Ei
80,00%
ÜS KK7.6 - Kaalika, söödapeedi ja põlduba ’Helbi’ Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.31 Ei
kasvatus 80,00%
ÜS KK7.7 - Valge peakapsas ’Jõgeva’ kasvatus Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.31 Ei
80,00%
ÜS KK7.8 - Söögisibula ’Jõgeva 3’ standardseemne Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.31 Ei
tippsibula kasvatus 80,00%
ÜS KK7.9 - Viljapuude kasvatus Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.31 Ei
80,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS KK7.1 - Talirukis ’Sangaste’ kasvatus
Saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 113 eurot, sellest kompenseeritakse 20 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK7.10 - Marjapõõsaste kasvatus
Saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 5 eurot, sellest kompenseeritakse 5 eurot taime kohta aastas.
ÜS KK7.2 - Kaunviljade kasvatus (v.a põlduba ’Helbi’)
Saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 86 eurot, sellest kompenseeritakse 50 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK7.3 - Valge ristiku ’Jõgeva 4’ kasvatus
Saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 59 eurot, sellest kompenseeritakse 50 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK7.4 - Sertifitseeritud heintaime seemnete kasvatus
Saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 153 eurot, sellest kompenseeritakse 120 eurot hektari kohta aastas.
ET 407 ET
ÜS KK7.5 - Kartuli kasvatus
Saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 648 eurot, sellest kompenseeritakse 70 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK7.6 - Kaalika, söödapeedi ja põlduba ’Helbi’ kasvatus
Kaalika või söödapeedi kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 1000 eurot, sellest kompenseeritakse 500 eurot hektari kohta aastas.
Põlduba ’Helbi’ kasvatamisel on saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku 959 eurot, milles kompenseeritakse 500 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK7.7 - Valge peakapsas ’Jõgeva’ kasvatus
Saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 2301 eurot, sellest kompenseeritakse 1500 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK7.8 - Söögisibula ’Jõgeva 3’ standardseemne tippsibula kasvatus
Saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 2025 eurot, sellest kompenseeritakse 1200 eurot hektari kohta aastas.
ÜS KK7.9 - Viljapuude kasvatus
Saamata jäänud tulu ja lisakulu kokku on 12 eurot, sellest kompenseeritakse 12 eurot taime kohta aastas.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS KK7.1 - Talirukis ’Sangaste’ Kavandatud 0,00 0,00 20,00 20,00 20,00 20,00 20,00
kasvatus (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK7.10 - Marjapõõsaste kasvatus Kavandatud 0,00 0,00 5,00 5,00 5,00 5,00 5,00
(Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 408 ET
O.19 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK7.2 - Kaunviljade kasvatus (v.a Kavandatud 0,00 0,00 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
põlduba ’Helbi’) (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK7.3 - Valge ristiku ’Jõgeva 4’ Kavandatud 0,00 0,00 50,00 50,00 50,00 50,00 50,00
kasvatus (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK7.4 - Sertifitseeritud heintaime Kavandatud 0,00 0,00 120,00 120,00 120,00 120,00 120,00
seemnete kasvatus (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 409 ET
O.19 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK7.5 - Kartuli kasvatus (Toetus Kavandatud 0,00 0,00 70,00 70,00 70,00 70,00 70,00
- Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK7.6 - Kaalika, söödapeedi ja Kavandatud 0,00 0,00 500,00 500,00 500,00 500,00 500,00
põlduba ’Helbi’ kasvatus (Toetus - ühikusumma (avaliku
Ühtne) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK7.7 - Valge peakapsas ’Jõgeva’ Kavandatud 0,00 0,00 1 500,00 1 500,00 1 500,00 1 500,00 1 500,00
kasvatus (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 410 ET
O.19 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK7.8 - Söögisibula ’Jõgeva 3’ Kavandatud 0,00 0,00 1 200,00 1 200,00 1 200,00 1 200,00 1 200,00
standardseemne tippsibula kasvatus ühikusumma (avaliku
(Toetus - Ühtne) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS KK7.9 - Viljapuude kasvatus Kavandatud 0,00 0,00 12,00 12,00 12,00 12,00 12,00
(Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
KOKKU O.19 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 6 500,00 6 600,00 6 700,00 6 800,00 7 000,00 Summa:
33 600,00
Maksimaalne
:
7 000,00
ET 411 ET
O.19 (ühik: Hektarid) 0,00 0,00 600,00 700,00 800,00 900,00 1 000,00 Summa:
4 000,00
Maksimaalne
:
1 000,00
Esialgne iga-aastane 0,00 0,00 92 150,00 104 565,00 116 980,00 130 278,00 144 459,00 588 432,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 0,00 73 720,00 83 652,00 93 584,00 104 222,40 115 567,20 470 745,60
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 412 ET
KK8 - Ohustatud tõugu looma pidamise toetus
Sekkumise kood (liikmesriik) KK8
Sekkumise nimetus Ohustatud tõugu looma pidamise toetus
Sekkumise liik ENVCLIM(70) – Keskkonna- ja kliimakohustused ning muud
majandamiskohustused
Ühine väljundnäitaja O.19. Geneetilisi ressursse toetavate tegevuste või üksuste arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Jah
Ökokavade tagasimakse süsteem: Ei
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Põllumajandusloomade ja
V6.5 kultuurtaimede geneetilise 1 Jah
mitmekesisuse hoidmine
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.25 Keskkonnakestlikkuse parandamise toetatud kulukohustustega hõlmatud loomühikute osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumise eesmärgiks on tagada kultuuripärandi ja geneetilise mitmekesisuse seisukohast oluliste ja
ohustatuks loetud kohalike tõugude säilitamine. Põllumajandusloomade aretuse seaduse kohaselt loetakse
tõug või eristatav osa ühte tõugu kuuluvate loomade populatsioonist ohustatuks, kui aretuses kasutatavate
emasloomade arv on alla tuhande või isasloomade arv alla kahekümne ja emaslindude arv alla kümne
tuhande või isaslindude arv alla tuhande. Tõud, keda Eestis loetakse ohustatuks, on nimetatud
maaeluministri 21.12.2018 määruses nr 82 „Põllumajandusloomade ohustatud tõugude loetelu“.
Sekkumise kaudu on plaanis toetada kõiki tõuge, kes on sellesse loetellu kantud.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
Toetust antakse loomapidajale.
Toetuskõlblikkuse tingimused
·Taotleja võtab kohustuse täita ohustatud tõugu looma pidamise toetuse nõudeid taotluse esmakordse
esitamise kalendriaastast alates viis järjestikust kalendriaastat.
·Iga ohustatud loomatõu puhul algab eraldi kohustus. Uus kohustus ei alga selle tõu kohta, mille kohta
ET 413 ET
taotlejal juba on eelmise maaelu arengukava või käesoleva strateegiakava raames ohustatud tõugu looma
pidamise kehtiv kohustus.
·Samal ajal ei või taotlejal olla MAK 2014–2020 ja ÜPP strateegiakava 2023–2027 ohustatud tõugu
looma pidamise toetuse kohustust. MAK 2014–2020 raames ohustatud tõugu loomade kohta võetud
kohustuse võib asendada ÜPP strateegiakava 2023–2027 kohustusega.
·Loomade/lindude arv, kelle kohta toetust taotletakse, võib kohustuseperioodi jooksul aastati varieeruda,
kuid ei tohi olla väiksem minimaalsest kohustuse suurusest, mis kehtestatakse maaeluministri määruses.
Taotleja, kes taotleb toetust eesti vuttide pidamise eest, peab nende üle arvestust. Arvestuse pidamise
täpsem kord kehtestatakse maaeluministri määruses.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Taotleja peab eesti maatõugu veist, eesti vutte, kihnu maalammast, eesti hobust, eesti raskeveohobust, tori
hobuse universaalsuuna hobuste alampopulatsiooni hobust või tori hobuse vana-tori suuna hobuste
alampopulatsiooni hobust.
Toetust saab taotleda:
vähemalt kohustuseaastale eelnenud aastal sündinud või asendamise hetkel vähemalt kuue kuu
vanuse eesti maatõugu veise pidamise eest, kui toetuse taotleja peab nõuetekohaselt
identifitseeritud ja registreeritud puhtatõulist tõuraamatu põhiossa kantud eesti maatõugu veist,
kelle mõlemad vanemad ja vanavanemad on kantud eesti maatõugu veiste tõuraamatu põhiossa;
vähemalt kohustuseaastale eelnenud aastal sündinud või asendamise hetkel vähemalt kuue kuu
vanuse eesti hobuse, eesti raskeveohobuse, tori hobuse universaalsuuna hobuste alampopulatsiooni
hobuse ja vana-tori suuna hobuste alampopulatsiooni hobuse pidamise eest, kui toetuse taotleja
peab nõuetekohaselt identifitseeritud ja registreeritud puhtatõulist tõuraamatu põhiosas
registreeritud või sinna kantud eesti hobust, eesti raskeveohobust, tori hobuse vana-tori suuna
hobuste alampopulatsiooni hobust või tori hobuse universaalsuuna hobuste alampopulatsiooni
hobust;
vähemalt kohustuseaastale eelnenud aastal sündinud või asendamise hetkel vähemalt kuue kuu
vanuse eesti raskeveohobuse pidamise eest, kui toetuse taotleja peab nõuetekohaselt
identifitseeritud ja registreeritud, põllumajandusloomade aretuse seadusele vastava eriprogrammi
kohaselt saadud ja tõuraamatu lisaosas A registreeritud või sinna kantud eesti raskeveohobust;
vähemalt kohustuseaastale eelnenud aastal sündinud või asendamise hetkel vähemalt kuue kuu
vanuse kihnu maalamba pidamise eest, kui toetuse taotleja peab nõuetekohaselt identifitseeritud ja
registreeritud puhtatõulist tõuraamatu põhiosas registreeritud või põhiossa kantud kihnu
maalammast;
eesti vuti pidamise eest, kui toetuse taotleja peab tõutunnistusega või tõendatud päritoluga eesti
vutte, kes on individuaalses jõudluskontrollis või keda taotleja peab sugulinnuna ja kes on
rühmaviisilises jõudluskontrollis. Jõudluskontrolli tehakse põllumajandusloomade aretuse
seaduses sätestatud alustel ja korras.
Kohustuseaasta jooksul võib taotleja asendada kohustuse all oleva looma teise sama tõugu
nõuetekohase loomaga, kaotamata õigust saada toetust taotletud mahus. Asendusloom peab
asendamise ajal olema vähemalt kuue kuu vanune.
Toetuse saamise tingimustele vastava looma kohta, kelle kohta taotletakse toetust, võib taotleda ka
lisatoetust, kui loom on:
eesti maatõugu lehm, kes on toetuse taotlemisele eelnenud aastal andnud tõendatud põlvnemisega
puhtatõulise järglase, ning vasikas on elussündinud ja andmed tema sünni kohta on kantud
põllumajandusloomade registrisse või esitatud jõudluskontrolli läbiviijale;
tõuraamatusse kantud eesti maatõugu pull;
eesti maatõugu lehmmullikas, kes on sündinud kohustuseaastale eelnenud kolme aasta jooksul;
eesti maatõugu lehm, kes on kohustuseaastal jõudluskontrollis põllumajandusloomade aretuse
seaduses sätestatud alustel ja korras;
ET 414 ET
kohustuseaastale eelnenud aastal puhtatõulise järglase andnud eesti hobuse, eesti raskeveohobuse,
tori hobuse universaalsuuna hobuste alampopulatsiooni või tori hobuse vana-tori suuna hobuste
alampopulatsiooni mära, kui varss on nõuetekohaselt identifitseeritud ja registreeritud, varsa
põlvnemine on geneetiliselt kontrollitud ning varss on registreeritud tõuraamatu põhiosas;
kohustuseaastale eelnenud aastal järglase andnud eesti raskeveohobuse mära, kui varss on
nõuetekohaselt identifitseeritud ja registreeritud, varsa põlvnemine on geneetiliselt kontrollitud
ning varss on saadud põllumajandusloomade aretuse seaduse kohase eriprogrammi alusel ja
registreeritud tõuraamatu lisaosas A;
kohustuseaastale eelnenud aastal puhtatõulise järglase andnud ja enne kohustuseaastat
jõudluskontrollis olnud eesti hobuse, eesti raskeveohobuse, tori hobuse universaalsuuna hobuste
alampopulatsiooni või tori hobuse vana-tori suuna hobuste alampopulatsiooni täkk, kui täku
põlvnemine on geneetiliselt kontrollitud ning varss on registreeritud tõuraamatu põhiosas.
Jõudluskontroll peab olema läbi viidud põllumajandusloomade aretuse seaduses sätestatud alustel
ja korras ning andmed jõudluskontrolli läbiviimise kohta peavad olema kantud hobuslaste
registrisse;
kohustuseaastale eelnenud aastal järglase andnud ja enne kohustuseaastat jõudluskontrollis olnud
eesti raskeveohobuse täkk, kui täku põlvnemine on geneetiliselt kontrollitud ning varss on saadud
põllumajandusloomade aretuse seaduse kohase eriprogrammi alusel ja registreeritud tõuraamatu
lisaosas A. Jõudluskontroll peab olema läbi viidud põllumajandusloomade aretuse seaduses
sätestatud alustel ja korras ning andmed jõudluskontrolli läbiviimise kohta peavad olema kantud
hobuslaste registrisse;
eesti hobuse, eesti raskeveohobuse, tori hobuse universaalsuuna hobuste alampopulatsiooni või
tori hobuse vana-tori suuna hobuste alampopulatsiooni noortäkk, kes on sündinud kohustuseaastale
eelnenud kolme aasta jooksul;
peatõuraamatusse kantud kihnu maalamba jäär;
kihnu maalammas, kes on kohustuseaastal jõudluskontrollis põllumajandusloomade aretuse
seaduses sätestatud alustel ja korras.
Kui taotleja taotleb kohustusealuse looma kohta lisatoetust ja soovib looma asendada, kuid
asendusloom ei vasta samadele lisatoetuse saamise tingimustele, siis kohustusealuse looma kohta
lisatoetust ei maksta.
Kui on taotletud lisatoetust järglase andnud täku kohta, siis ei saa sama täku kohta enam noortäku
pidamise lisatoetust taotleda.
Hobuse põlvnemise geneetiliseks kontrollimiseks tuleb akrediteeritud laboris läbi viia geneetiline
ekspertiis enne taotlemise aasta taotlemisperioodi. Geneetilise ekspertiisiga kontrollitakse, kas
põlvnemisandmed on mõlema vanemlooma osas õiged.
Siseriiklikus rakendusmääruses võib kehtestada nõuete täpsemad kirjeldused.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Ei kohaldu
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos sekkumisega
Ei kohaldu
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
IACSiga hõlmatud
ET 415 ET
IACSiga hõlmamata
IACSiga hõlmatud jagu
Makse liik
ühikuhind lisakulude ja saamata jäänud tulu põhjal
sisaldab tehingukulusid
ühekordne makse
kindlasummaline makse
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse ühikumäär nõuetele vastava ohustatud tõugu looma kohta on järgmine:
·eesti maatõugu veis – 250 eurot looma kohta aastas;
· eesti hobune – 250 eurot looma kohta aastas;
· eesti raskeveohobune – 250 eurot looma kohta aastas;
· tori hobuse universaalsuuna hobuste alampopulatsiooni hobune – 250 eurot looma kohta aastas;
· tori hobuse vana-tori suuna hobuste alampopulatsiooni hobune –250 eurot looma kohta aastas;
· kihnu maalammas – 35 eurot looma kohta aastas;
· eesti vutt – 6 eurot linnu kohta aastas.
Lisatoetuse ühikumäär nõuetele vastava ohustatud tõugu looma kohta on järgmine:
· puhtatõulise järglase andnud eesti maatõugu veis – 100 eurot looma kohta aastas;
· eesti maatõugu pull – 200 eurot looma kohta aastas;
· maatõugu lehmmullikas – 34 eurot looma kohta aastas;
· jõudluskontrollis olev eesti maatõugu lehm – 250 eurot looma kohta aastas (sh maatõugu veise
pidamist kompenseeritakse kõrgemas määras);
· järglase andnud ohustatud tõugu mära – 100 eurot looma kohta aastas;
· järglase andnud ja jõudluskontrollis olnud ohustatud tõugu täkk – 100 eurot looma kohta aastas;
· ohustatud tõugu noortäkk – 100 eurot looma kohta aastas;
· kihnu maalamba jäär – 35 eurot looma kohta aastas;
- jõudluskontrollis olev kihnu maalammas – 35 eurot looma kohta aastas.
Arvutusmeetod
Saamata jäänud tulu ja lisakulu arvestuse on teinud PMK. Kasutatud andmeallikad: FADN, EPJ, PMK,
SA, EK, EHS, KMKS. Toetusega kompenseeritakse osaliselt või täielikult kohustuse täitmisega
kaasnevad täiendavad kulud või saamatajäänud tulu. Toetuse ühikumäära sisse ei ole arvestatud
tehingukulu.
Arvesse on võetud hobuste söödakulu, veterinaarkulud, värkimise ja rautamise kulu aastas, mis eesti
hobusel on keskmiselt 270 €, tori ja eesti raskeveohobusel 366 € aastas. Toetusega hüvitatakse sellest 250
€ aastas. Järglase saamiseks tehtavaid kulutused mära kohta (suurem söödakulu, lisasööt ja söödalisandid
viljakuse parandamiseks ja tiinuse ajal, veterinaarteenused märale, suurenenud tööjõukulu, varsa
identifitseerimine jmt) on keskmiselt 486 € aastas, sellest kompenseeritakse 100 € aastas. Järglase
saamiseks tehtavaid kulutused täku kohta (suurem söödakulu, söödalisandid ja vitamiinid viljakuse
parandamiseks, veterinaarteenused täkule, suurenenud tööjõukulu) on keskmiselt 637 € aastas, sellest
kompenseeritakse 100 € aastas. Noortäku kohta tehtavad lisakulutused (suurem söödakulu, söödalisandid
ja vitamiinid, veterinaarteenused, suurenenud tööjõukulu) on keskmiselt 329 € aastas, sellest
kompenseeritakse 100 € aastas.
Madalamast piimakusest tingituna saamata jäänud tulu piima müügist on Eesti maatõugu veisel teiste
veisetõugudega võrreldes 776 € aastas, toetusega hüvitatakse sellest 250 € aastas, jõudluskontrolli
tegemise korral hüvitatakse lisaks 250 € aastas. Järglase saamisest tingituna saamata jäänud tulu piima
ET 416 ET
müügist on 139 eurot aastas, sellest hüvitatakse lisatoetusena 100 € aastas. Maatõugu pulli söödakulu
aastas on 450 eurot. Pulli pidamisel võib põhitoetusele lisaks saada lisatoetust 200 € aastas. Maatõugu
lehmmullika söödakulu aastas maksab 284 eurot, sellest põhitoetusega hüvitatakse 250 € ja lisatoetusega
34 € aastas.
Vuti söötmiskulud aastas on 4,99 € ning pidamiskulud 4,93 €, toetusega hüvitatakse 6 €.
Lamba söödakulu, veterinaarkulud, pügamise ja allapanu kulud aastas kokku on 81 €, sellest hüvitatakse
toetusega 35 € lamba kohta. Jõudluskontrolliga seotud kulud on lamba kohta 50 € aastas, sellest
hüvitatakse 35 € aastas. Lisakulu jäära pidamisel (suurem sööda- ja tööjõukulu) on 63 € aastas, sellest
kompenseeritakse lisatoetusena 35 € aastas.
Kompenseeritakse keskmiselt ligi pool tegelikust saamata tulust või lisakulust võttes arvesse sekkumise
eesmärke ja ÜPP strateegiakava eelarvelise piiranguid. Vähemal määral kompenseeritakse varssade
saamist, sest see on aretajale ühtlasi ka sissetuleku allikaks. Väiksemas määras on toetatud ka eesti
maatõugu veise pidamist, sest kõrge põhitoetus võib soodustada lehmade pidamist ammlehmadena ja viia
lihatõugudega ristamisteni, kuid maakarja veised on aretatud eelkõige piimaveise tõuks.
Toetus aitab loomade arvu hoida ja suurendada, kuid lisatoetusega soodustatakse tõusisese geneetilise
mitmekesisuse suurenemist, vanuselise struktuuri paranemist, tõupuhaste järglaste saamist, põlvnemis- ja
toodanguandmete kogumist, tõuraamatu kannete korrektsust ja loomade paremat käsitlemist.
Lisatoetust makstakse aretuseks kasutatavate suguloomade eest, kes annavad puhtatõulise järglase, sest
ilma puhtatõuliste järglaste arvu suurendamata ei suudeta vähendada tõu ohustatust. Ohustatud tõugu
loomade ristamine järglaste saamiseks on tavapärane praktika. Hobuste puhul ristatakse loomi põhikarja
täienduseks ja turunõudlusele sobivamate tarbeloomade saamiseks. Väikestes eesti maatõugu veise
karjades või suuremates veisekarjades, kus peetakse lisaks maakarja veistele ka teist tõugu veiseid,
seemendatakse maakarja veiseid tihti muu veisetõu aretusmaterjaliga, sest nii on lihtsam ja majanduslikult
ökonoomsem. Kuna enamasti kasutatakse suuremat kasvu veisetõugude aretusmaterjali, siis on sündiv
järglane reeglina suurem ning sellega võivad kaasneda poegimisraskused. Lisatoetusega soodustatakse
puhtatõuliste järglaste saamist.
Lisatoetust makstakse täku kohta, kes on olnud jõudluskontrollis. Jõudluskontroll näitab, et täkk on
käsitletav või hinnatud vastavalt aretusprogrammile. Nt EHKASe tõuraamatusse kuuluvate eesti tõugu
hobuste populatsioonist (u 800) läbivad jõudluskontrolli 10%–14% hobuseid aastas. Vana-tori suunal on
jõudluskontrolli läbinud aastatel 2013–2019 keskmiselt 17% populatsioonist aastas.
Hobuste põlvnemise tuvastamine geneetiliselt aitab tagada kontrollitud põlvnemist ja tõuraamatu kannete
korrektsust. Põllumajandusloomade aretuse seaduses hobuse põlvnemisandmete õigsuse kontrollimiseks
geneetilise ekspertiisi tegemise nõuet ei ole. Põlvnemise geneetilisi ekspertiisi nõue on eri tõugude
aretusprogrammides erinevalt kehtestatud. Reeglina tuleb sugulises kasutuses oleval täkul see teha, mõnel
juhul on lubatud ka täku geneetiline identifitseerimine nt kui täku üks või mõlemad vanemad on surnud.
Hobuse põlvnemisandmete õigsuse kontrollimiseks on tarvis geneetiliselt identifitseerida ka tema
vanemaid. Hobuse geneetiline identifitseerimine toimub nt DNA markerite põhjal. Aretusprogrammides ei
ole nõutud noorte täkkude (4. eluaastani k.a) põlvnemise geneetilist ekspertiisi (v.a eesti raskeveohobustel
alates 2018. aastast), seda ei ole üldjuhul nõutud ka varssadel (v.a tori hobuse vana-tori suuna hobuste
alampopulatiooni hobune ja eesti raskeveohobune) ja märadel. Põlvnemisandmete kontroll võib olla
nõutud, kui on kahtlus, et põlvnemisandmed ei ole õiged, muul juhul on ekspertiis soovituslik.
Geneetilise mitmekesisuse säilimisele on suurimaks takistuseks sugulises kasutuses osalevate täkkude
väike arv. Genofondi mitmekesisuse säilimiseks peaks isas- ja emasloomade arv olema senisest rohkem
tasakaalus ning isasloomade valik suurem. Täkkude pidamine on keerukam ja kallim, paljud täkud
ET 417 ET
kastreeritakse liiga vara. Lisatoetusega soodustatakse noortäkkude kasvatamist, mis aitab tagada, et
aretuses kasutatakse võimalikult palju eri täkke. Jõudluskontrolli ja järglaste hindamise kaudu leitakse
need täkud, kellelt soovitakse edaspidi rohkem järglasi saada.
Lisatoetust makstakse ka eesti maatõugu veiste pullide ja kihnu maalamba jäära pidamise eest.
Isasloomade pidamine on keerulisem ja kallim, loomad ei anna ka otsest tulu toodangu müügist (piim,
liha, vill) ning seepärast pole loomapidajad huvitatud nende pidamisest. Selleks, et tagada isasloomade
suurem valik, hoida tõusisest geneetilist mitmekesisust ning tagada maatõugu veiste sperma kasutamise
võimalus kõigile tõupidajatele, tuleks loomapidajaid täiendavalt motiveerida maatõugu pulle ja kihnu
maalamba jäärasid pidama. Kihnu maalambaid paljundatakse loomuliku paarituse teel, kunstlikku
seemendust ei kasutata. Eesti maatõugu veiste puhul kasutatakse nii kunstlikku seemendust kui ka
paaritust.
Lisatoetust makstakse eesti maatõugu lehmmullikate eest, et soodustada maatõugu veiste järelkasvu.
Lisatoetust saab kuni mullika 48. elukuuni s.o mullika esimese nelja eluaasta kohta.
Lisatoetust makstakse jõudluskontrollis oleva eesti maatõugu lehma pidamise eest. Loomapidaja, kes
osaleb jõudluskontrolli läbiviimises, panustab aktiivsemalt tõu aretusse. Aretusühing saab jõudluskontrolli
kaudu andmeid loomade põlvnemise ja toodangu kohta, saadav info on vajalik aretustegevuse
suunamiseks ning põlvnemisandmete säilitamiseks. Jõudluskontroll on loomapidaja jaoks lisatöö ning
seepärast tuleks tootjaid motiveerida seda tegema.
Eesti maatõugu veis on piimaveis ning tema tõu eripära ja peamine eesmärk on toota eripärast, kõrge
kuivaine-, rasva- ja valgusisaldusega toorpiima. Ilma jõudlusandmete kogumiseta, toodangu ja viljakuse
analüüsita ei ole võimalik piiratud populatsioonis säilitada elujõulist ning jätkusuutlikku geneetilist
ressurssi. Jõudluskontrollis mitteosalevate karjade osakaal oli 2019. aastal 60,69% (105 loomapidajat),
mis moodustas 32,50% (229 lehma) puhtatõulistest eesti maatõugu lehmade populatsioonist.
Aretusorganisatsioonile edastas 2019. aastal jõudluskontrollis mitteolevatest karjadest puhtatõuliste
loomade andmeid (paaritusi-seemendusi, sünde, hukkumisi, karjast väljaviimise põhjuseid, oste-müüke
jne.) vaid 5,7% loomapidajatest (6 loomapidajat 105-st).
Lisatoetust makstakse jõudluskontrollis osaleva kihnu maalamba pidamise eest. Jõudluskontrolli ei tehta
kõigile peatõuraamatu loomadele. Peamiselt tehakse jõudluskontrolli neis karjades, kus tegeletakse
aktiivselt loomade paljundamisega, sellised karjad tagavad puhtatõuliste järglaste tootmise ja seeläbi tõu
säilimise.
Lisaselgitus
Loomade teisendamine loomühikuteks
Piimaveis – 1 LÜ
Lammas, kits – 0,1 LÜ
Hobune – 1 LÜ
Muu kodulind – 0,03 LÜ
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Millised on sekkumise jaoks ette nähtud kohustus(t)e mudelid?
tulemuspõhised kohustused (valikuvõimalus)
majandamiskohustused (valikuvõimalus)
ET 418 ET
segalahendusel põhinevad (tulemuspõhised ja majandamiskohustused)
Selgitage toetusesaajate kohustusi/võimalusi seoses sekkumise jaoks ette nähtud kohustustega
• Iga ohustatud loomatõu puhul algab eraldi kohustus. Uus kohustus ei alga selle tõu kohta, mille
kohta taotlejal juba on eelmise maaelu arengukava või käesoleva strateegiakava raames ohustatud tõugu
looma pidamise kehtiv kohustus.
• Samal ajal ei või taotlejal olla MAK 2014–2020 ja ÜPP strateegiakava 2023–2027 ohustatud tõugu
looma pidamise toetuse kohustust. MAK 2014–2020 raames ohustatud tõugu loomade kohta võetud
kohustuse võib asendada ÜPP strateegiakava 2023–2027 kohustusega.
• Loomade/lindude arv, kelle kohta toetust taotletakse, võib kohustuseperioodi jooksul aastati
varieeruda, kuid ei tohi olla väiksem minimaalsest kohustuse suurusest, mis kehtestatakse maaeluministri
määruses.
Kui kaua lepingud kestavad?
Taotleja võtab kohustuse täita ohustatud tõugu looma pidamise toetuse nõudeid taotluse esmakordse
esitamise kalendriaastast alates viis järjestikust kalendriaastat.
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12 - toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja sisenditega seotud
tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutuste või saamata jäänud tuluga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(3)(b) - Maksed artikli 70 alusel, maksed artikli 72 alusel, 80,00% 20,00% 80,00%
Eesti mittetootlike investeeringute toetus vastavalt artiklile 73, toetus Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühmade projektide jaoks artikli 77 lõike 1
punkti a alusel ja programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b
alusel
ET 419 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad põhineb ülekantud
kuludel?
ÜS KK8.1 - ÜS KK8.1 - Põhitoetus: eesti hobune, eesti raskeveohobune, tori Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.25 Ei
hobuse universaalsuuna hobuste alampopulatsiooni hobune ja vana-tori 80,00%
hobune, eesti maatõugu veis
ÜS KK8.2 - Põhitoetus: Kihnu maalammas Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.25 Ei
80,00%
ÜS KK8.3 - Põhitoetus: eesti vutt Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.25 Ei
80,00%
ÜS KK8.4 - Lisatoetus: järglase saanud täkk, mära, noortäkk või puhtatõulise Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.25 Ei
järglase andnud lehm 80,00%
ÜS KK8.5 - Lisatoetus: jõudluskontrollis olev lehm Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.25 Ei
80,00%
ÜS KK8.6 - Lisatoetus: pull Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.25 Ei
80,00%
ÜS KK8.7 - Lisatoetus: mullikas Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.25 Ei
80,00%
ÜS KK8.8 - Lisatoetus: jäär Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.25 Ei
80,00%
ÜS KK8.9 - Lisatoetus: jõudluskontrollis olev lammas Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.25 Ei
80,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS KK8.1 - ÜS KK8.1 - Põhitoetus: eesti hobune, eesti raskeveohobune, tori hobuse universaalsuuna hobuste alampopulatsiooni hobune ja vana-tori hobune,
eesti maatõugu veis
Toodud eespool
ÜS KK8.2 - Põhitoetus: Kihnu maalammas
Toodud eespool
ÜS KK8.3 - Põhitoetus: eesti vutt
Toodud eespool
ÜS KK8.4 - Lisatoetus: järglase saanud täkk, mära, noortäkk või puhtatõulise järglase andnud lehm
Toodud eespool
ÜS KK8.5 - Lisatoetus: jõudluskontrollis olev lehm
ET 420 ET
Toodud eespool
ÜS KK8.6 - Lisatoetus: pull
Toodud eespool
ÜS KK8.7 - Lisatoetus: mullikas
Toodud eespool
ÜS KK8.8 - Lisatoetus: jäär
Toodud eespool
ÜS KK8.9 - Lisatoetus: jõudluskontrollis olev lammas
Toodud eespool
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS KK8.1 - ÜS KK8.1 - Põhitoetus: Kavandatud 0,00 250,00 250,00 250,00 250,00 250,00 0,00
eesti hobune, eesti raskeveohobune, ühikusumma (avaliku
tori hobuse universaalsuuna hobuste sektori kulud kokku,
alampopulatsiooni hobune ja vana-tori eurodes)
hobune, eesti maatõugu veis (Toetus - Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Ühtne) kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: 0,00 4 520,00 4 750,00 4 990,00 5 249,00 5 500,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 25 009,00
Maksimaalne
:
5 500,00
ÜS KK8.2 - Põhitoetus: Kihnu Kavandatud 0,00 350,00 350,00 350,00 350,00 350,00 0,00
maalammas (Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 421 ET
O.19 (ühik: 0,00 110,00 115,00 128,00 138,00 150,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 641,00
Maksimaalne
:
150,00
ÜS KK8.3 - Põhitoetus: eesti vutt Kavandatud 0,00 200,00 200,00 200,00 200,00 200,00 0,00
(Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: 0,00 480,00 480,00 480,00 480,00 480,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 2 400,00
Maksimaalne
:
480,00
ÜS KK8.4 - Lisatoetus: järglase Kavandatud 0,00 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00 0,00
saanud täkk, mära, noortäkk või ühikusumma (avaliku
puhtatõulise järglase andnud lehm sektori kulud kokku,
(Toetus - Ühtne) eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: 0,00 1 840,00 1 910,00 1 940,00 1 960,00 2 060,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 9 710,00
Maksimaalne
:
2 060,00
ÜS KK8.5 - Lisatoetus: Kavandatud 0,00 250,00 250,00 250,00 250,00 250,00 0,00
jõudluskontrollis olev lehm (Toetus - ühikusumma (avaliku
Ühtne) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 422 ET
O.19 (ühik: 0,00 880,00 950,00 980,00 1 000,00 1 100,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 4 910,00
Maksimaalne
:
1 100,00
ÜS KK8.6 - Lisatoetus: pull (Toetus - Kavandatud 0,00 200,00 200,00 200,00 200,00 200,00 0,00
Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: 0,00 40,00 43,00 44,00 45,00 50,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 222,00
Maksimaalne
:
50,00
ÜS KK8.7 - Lisatoetus: mullikas Kavandatud 0,00 34,00 34,00 34,00 34,00 34,00 0,00
(Toetus - Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: 0,00 660,00 677,00 746,00 835,00 850,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 3 768,00
Maksimaalne
:
850,00
ÜS KK8.8 - Lisatoetus: jäär (Toetus - Kavandatud 0,00 350,00 350,00 350,00 350,00 350,00 0,00
Ühtne) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 423 ET
O.19 (ühik: 0,00 2,50 2,80 3,00 3,50 3,50 0,00 Summa:
Loomühikud) 15,30
Maksimaalne
:
3,50
ÜS KK8.9 - Lisatoetus: Kavandatud 0,00 350,00 350,00 350,00 350,00 350,00 0,00
jõudluskontrollis olev lammas (Toetus ühikusumma (avaliku
- Ühtne) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.19 (ühik: 0,00 100,00 102,00 120,00 130,00 135,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 587,00
Maksimaalne
:
135,00
KOKKU O.19 (ühik: 0,00 5 110,00 5 345,00 5 598,00 5 858,00 6 130,00 0,00 Summa:
Loomühikud) 28 041,00
Maksimaalne
:
6 130,00
Esialgne iga-aastane 0,00 1 734 815,00 1 820 548,00 1 904 514,00 1 984 415,00 2 091 875,00 0,00 9 536 167,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 1 387 852,00 1 456 438,40 1 523 611,20 1 587 532,00 1 673 500,00 0,00 7 628 933,60
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 424 ET
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 425 ET
ASD(72) - Teatavatest kohustuslikest nõuetest tulenevad piirkondlikud
ebasoodsad tegurid
KK9 - Elurikkuse soodustamine Natura 2000 erametsades
Sekkumise kood (liikmesriik) KK9
Sekkumise nimetus Elurikkuse soodustamine Natura 2000 erametsades
Sekkumise liik ASD(72) – Teatavatest kohustuslikest nõuetest tulenevad
piirkondlikud ebasoodsad tegurid
Ühine väljundnäitaja O.13. Natura 2000 või direktiivi 2000/60/EÜ alusel toetust
saavate hektarite arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Jah
Ökokavade tagasimakse süsteem: Ei
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste
vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Elurikkuse säilimine
V6.4 2 Jah
erametsades
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.30 Metsade kaitset ja ökosüsteemi teenuste majandamist toetavate kohustustega seotud metsamaa osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Toetus suunatakse erametsamaale, mis paikneb Natura 2000 võrgustiku alal ning sihtkaitsevööndis
väljapool Natura 2000 ala. Keskkonnakaitseliste eesmärkide ning bioloogilise ja maastikulise
mitmekesisuse säilitamise tagamiseks tuleb erametsaomanikul osaliselt või täielikult loobuda raietest või
muudest tulutoovatest tegevustest metsas vastavalt kaitsekorrale.
Natura 2000 võrgustik on EL kaitstavate alade võrgustik, mille eesmärk on tagada või taastada EL-is
ohustatud taime- ja loomaliikide ning ohustatud elupaigatüüpide soodne seisund. Eestis on Natura 2000
võrgustiku alad kinnitatud Vabariigi Valitsuse korraldusega. Looduskaitseseaduse alusel on Natura 2000
alade kaitseks moodustatud kas kaitsealad, hoiualad, projekteeritavad alad või püsielupaigad. Kaitsealad ja
püsielupaigad on jagatud erinevateks vöönditeks (sihtkaitsevöönd ja piiranguvöönd), kus kehtivad
erinevad piirangud.
ET 426 ET
Üldjuhul määratakse ala kaitse alla kaitse-eeskirjaga, kus on sätestatud lubatud ja keelatud tegevused alal,
määratud ala piir ja kaitseala valitseja, koos loodusobjekti asukoha kaardiga. Hoiuala puhul määratakse
kaitse-eesmärk Vabariigi Valitsuse määrusega ning tegevuskitsendused looduskaitseseadusega. Lisaks
koostatakse kaitsekorralduskavad, kus on toodud kvantitatiivsed ja kvalitatiivsed kaitse-eesmärgid,
meetmed kaitse-eesmärkide saavutamiseks ning rahastusvajadus. Eelkõige on kaitsekorralduskavad
aladele, kus on vajalik aktiivne tegevus. Eesti on koostamas ühist kaitsekorralduskava kõikide Natura
2000 alade kaitse-eesmärgiks olevate metsaelupaigatüüpide ja metsaliikide kaitse korraldamiseks.
Kaitsekorralduskava koondab alapõhised mõõdetavad kaitse-eesmärgid, kaitse-eesmärkide saavutamiseks
vajalikud tegevused. Kaitsekorralduskavale tehakse hindamine keskkonnamõju strateegilise hindamise
raames.
Rangeimad piirangud kehtivad sihtkaitsevööndis, sh Natura 2000 võrgustikus projekteeritavas
sihtkaitsevööndis ning piiranguvööndite ja hoiualade loodusdirektiivi metsaelupaikades. Kui kaitse-
eeskirjaga ei sätestata teisiti, on sihtkaitsevööndis ja loodusdirektiivi metsaelupaikades üldjuhul keelatud
majandustegevus, loodusvarade kasutamine, uute ehitiste püstitamine, inimeste viibimine kaitsealuste
liikide elupaigas, kasvukohas ja rändlindude koondumispaigas, telkimine, lõkke tegemine ja rahvaürituse
korraldamine. Kaitstava loodusobjekti säilitamiseks vajalike tegevustena võib sihtkaitsevööndis või
loodusdirektiivi metsaelupaikade puhul kaitse-eeskirjaga lubada näiteks koosluse kujundamist vastavalt
kaitse eesmärgile, marjade ja muu metsasaaduste korjamist, jahipidamist. Sihtkaitsevööndiga on
sekkumises võrdsustatud Natura 2000 alal metsaelupaigad, piiranguvööndis olevaid metsaelupaiku on 12
700 ha, millele kohaldatakse sihtkaitsevööndi ühikumäära.
Piiranguvöönd on kaitseala, kus majandustegevus on lubatud, arvestades looduskaitseseaduses sätestatud
kitsendusi. Kui kaitse-eeskirjaga ei sätestata teisiti, on piiranguvööndis näiteks keelatud puhtpuistute
kujundamine, puuvõrade ja põõsaste kujundamine ning puittaimestiku istutamine ja raie ilma kaitseala
valitseja nõusolekuta. Kaitse-eeskirjaga võib piiranguvööndis seada tingimusi ka maastikuilme ning
koosluse loodusliku tasakaalu, liikide ja vanuse mitmekesisuse säilitamiseks. Kaitse-eeskirjaga seatakse
raielangi suurusele ja kujule ning metsa vanusekoosseisule metsaseaduses sätestatust erinevaid piiranguid
ning raie tegemise ajapiiranguid, mis on vajalikud koosluse või sellesse kuuluva kaitse aluse liigi
säilimiseks ja elutingimuste parandamiseks. Kui maaomanik soovib metsa majandada, tuleb kavandatava
raie kohta esitada metsateatis. Metsaseaduse alusel kontrollib Keskkonnaamet nõuetekohase metsateatise
alusel kavandatud raiete vastavust õigusaktide nõuetele ja seaduses ettenähtud juhtudel (juriidilisele
isikule kuuluval kinnisasjal on metsa pindala suurem kui kaks hektarit ja füüsilisele isikule kuuluval
kinnisasjal suurem kui viis hektarit) kehtivatele inventeerimisandmetele või tegelikele andmetele metsa
seisundi, vanuse, rinnaspindala ning varude suuruse kohta ning kehtestab majanduspiirangu, seab
majandustingimuse või annab majandussoovituse.
Piiranguvööndiga on sekkumises võrdsustatud Natura 2000 alal asuv hoiuala, mis on elupaikade ja
kasvukohtade kaitseks määratud ala, mille säilimise tagamiseks hinnatakse kavandatavate tegevuste mõju
ja keelatakse ala soodsat seisundit kahjustavad tegevused. Hoiualadel olevad loodusdirektiivi
metsaelupaigad on kavas määratleda rangema kaitserežiimiga sihtkaitsevööndite tasumäära hulka.
Projekteeritavade alade näol on tegemist selliste aladega, mis on Natura 2000 võrgustikus ja
keskkonnaregistrisse kantud projekteeritava kaitstava loodusobjektina ala, mille kaitse alla võtmine on
algatatud või on esitatud ala kaitse alla võtmise ettepanek.
Toetuse eesmärgiks on toetada metsamajandajaid, kes täidavad looduskaitseseadusest tulenevaid
kohustusi ja piiranguid loodusliku linnustiku kaitseks, looduslike elupaikade, loomastiku ja taimestiku
kaitseks. Käesolev sekkumine on kujundatud realistlike eelarveliste võimaluste kohaselt. Seetõttu on
toetuse sihtala mõnevõrra väiksem kui PAF-is toodu, kuna tuginetakse eelmise programmperioodi
andmeanalüüsile ja võttes arvesse seda, et piiranguvööndisse ja hoiualadele jäävad loodusdirektiivi
metsaelupaigadele kehtivad rangemad, sihtkaitsevööndile omased piirangud ning need alad tsoneeritakse
ümber sihtkaitsevöönditeks. Kui nõudlus toetuse saamiseks suureneb (nt lisandub juurde rangema
ET 427 ET
kaitserežiimi alasid või muutavad kaitserežiimid või ilmnevad muud olulised asjaolud), vaadatakse
sekkumise tingimused üle ja kaasajastatakse sekkumine vastavalt nõudlusele.
Sekkumine panustab ka erieesmärki 4, kuna elurikkuse kaitse aitab puhverdada kliimamuutuste
negatiivseid mõjusid, olles muuhulgas süsiniku talletaja, kliimamuutuste kohanemiseks sobivate liikide
pagula-allikaks ning nende levimise ökoloogiliseks hüppekiviks.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
Füüsiline või juriidiline isik, kes majandab enda kasutuses olevat erametsa.
Toetuskõlblikkuse tingimused
Sekkumist rakendatakse Eesti territooriumil Natura 2000 võrgustiku alal ja kaitstava loodusobjekti
sihtkaitsevööndis väljapool Natura 2000 võrgustiku ala. Taotlejal on õigus taotleda toetust vähemalt 0,3
hektari suuruse erametsamaa kohta, mis on kantud Eesti looduse infosüsteemi (EELIS). Toetusõigusliku
metsaala osaks loetakse ka kuni 4 meetri laiused teed, kraavid, tuletõkestusvööndid, elektripaigaldise
kaitsevööndis olev toetusõiguslik maa ning kuni 0,1 ha suurused lagendikud. Toetust ei või taotleda Eesti
looduse infosüsteemi poolloodusliku kooslusena kantud maa kohta. Toetust antakse metsamaale, kus
kasvavad keskkonnaministri 16. jaanuari 2009. a määruse nr 2 „Metsa korraldamise juhend” lisas 14
loetletud puuliigid. Toetust ei anta maa kohta, mille kohta on andmed kantud põllumajandustoetuste ja
põllumassiivide registrisse. Toetust ei anta metsamaa kohta, mille kohta on sõlmitud vääriselupaiga
kaitseks leping keskkonnaministri 4. jaanuari 2007. a määruses nr 2 „Vääriselupaiga klassifikaator, valiku
juhend, vääriselupaiga kaitseks lepingu sõlmimise ja vääriselupaiga kasutusõiguse arvutamise täpsustatud
alused” sätestatud korras.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Toetatava tegevuse nõuded
Toetusõigusliku maa valdajad täidavad kaitsekorras kehtestatud looduskaitseseadusest ja metsaseadusest
tulenevaid nõudeid.
O13 Milline maa on toetusõiguslik?
Natura 2000 põllumajandusmaa
Natura 2000 metsaala
Muud piiritletud looduskaitsealad, mille puhul põllumajandusele või metsadele kohaldatakse
keskkonnapiiranguid, mis toetavad direktiivi 92/43/EMÜ artikli 10 rakendamist
Põllumajandusalad, mis kuuluvad veemajanduskavade alla (veepoliitika raamdirektiiv)
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Asjakohaste HPKde ja KMNide loetelu
Kood Kirjeldus
Kohustuslike riigisiseste standardite loetelu
Ei kohaldu
HPK, KMNi ja riigisiseste standardite seos sekkumisega
Kui taotlejal on põllumajandusmaad, siis peab ta täitma oma põllumajanduslikus tegevuses ja kogu
põllumajandusliku majapidamise maal maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõudeid
(HPK).
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
ET 428 ET
Makse liik
ühikuhind lisakulude ja saamata jäänud tulu põhjal
sisaldab tehingukulusid
ühekordne makse
kindlasummaline makse
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse ühikumäärad katavad keskmise saamatajäänud tulu sihtkaitsevööndis ja loodusdirektiivi
metsaelupaikades 100% ulatuses ning piiranguvööndis, hoiualal ja projekteeritaval alal 83% ulatuses.
Arvutusmeetod
Arvestades toetuse taotlejate suurt hulka ja toetatavat pindala on parim võimaldada toetust
standardiseeritud ühikumäärade alusel. Toetuse ühikumäärade arvutamisel lähtuti piirangute tõttu saamata
jäänud keskmistest tulust erametsaomanikele ja eelarve võimalustest. Ühikumäära arvutus põhineb Natura
2000 aladel kasvava, inventeeritud ja metsaregistris registreeritud kehtivatel erametsa andmetel seisuga
esimene poolaasta 2018. Arvutus tehti eraldi piiranguvööndi ja sihtkaitsevööndi kohta, mille tulemusena
kujunesid kaks ühikumäära. Erinevad ühikumäärad tulenevad majanduslike piirangute ulatusest,
sihtkaitsevööndis on range kaitserežiim, mis üldjuhul välistab sellel alal majandustegevuse ja tulu saamise
võimaluse. Sihtkaitsevööndi ühikumäära rakendatakse ka metsaelupaikadele, sest seal on majanduslikud
piirangud rangemad. Ühikumäärade leidmiseks jagati kasvav mets sortimentide kaupa, leiti 2019. a
andmetele tuginedes keskmine likviidse puidu hind, millest arvestati maha likviidse puidu võimalikud
raiekulud ning saadi keskmine toodangu väärtus hektari kohta. Keskmise saamatajäänud tulu aluseks on
toodangu väärtus hektari kohta, oodatav keskmine aastane tootlus (3%) ja kaitserežiimi rangus (100% või
50%).
Ühikumäärade puhul on aluseks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 83
lõike 2 punkti a alapunkt i.
Lisaselgitus
Kui toetuseks ettenähtud vahenditest lähtudes ei ole võimalik kohustuseaastal rahuldada kõiki nõuetele
vastavaid taotlusi, võib teha taotluse osalise rahuldamise otsuse, vähendades toetust proportsionaalselt
piiranguvööndis, hoiualal või projekteeritaval alal toetuse saajate osas.
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisalast välja jäävate toetusmeetmete selgitus
Elurikkuse soodustamise toetamine Natura 2000 erametsades ei kuulu Euroopa Liidu toimimise lepingu
(edaspidi TFEU) artikli 42 alla. Kui toetuse puhul on tegemist riigiabiga TFEU artikli 107 lõike 1
tähenduses järgitakse toetuse andmisel asjakohaseid riigiabi või vähese tähtsusega abi eeskirjasid. Meede
sisaldab ka abi füüsilistele isikutele, sellisel juhul riigiabi eeskirju ei kohaldata.
Kontrollimiseks ja heakskiitmiseks kasutatava riigiabivahendi liik:
Teavitamine Üldine grupierandi määrus Põllumajanduse grupierandi määrus Vähese
tähtsusega abi
Riigiabi juhtumi number
Ei kohaldata
Lisateave:
Liikmesriik ei ole veel vahendit (vahendeid) valinud ja on märkinud alternatiivid. Enne valitud
vahendile antud heakskiidu jõustumise kuupäeva toetusesaajatele toetust ei maksta. Liikmesriik on
valinud märgitud vahendi, kuid heakskiitu ei ole veel saadud. Enne heakskiidu jõustumise kuupäeva
toetusesaajatele toetust ei maksta.
The Member State has chosen the instrument, as indicated, the clearance has been obtained and the SA
number has been indicated for notification, GBER or ABER
ET 429 ET
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Ei kohaldata
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 12 - toetusega kaasnevad tootmismeetodite ja sisenditega seotud
tingimused ning maksete summa on piiratud lisakulutuste või saamata jäänud tuluga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(3)(b) - Maksed artikli 70 alusel, maksed artikli 72 alusel, 80,00% 20,00% 80,00%
Eesti mittetootlike investeeringute toetus vastavalt artiklile 73, toetus Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühmade projektide jaoks artikli 77 lõike 1
punkti a alusel ja programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b
alusel
ET 430 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad ülekantud kuludel?
ÜS KK9.1 - Sihtkaitsevöönd, Natura 2000 võrgustikus Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.30 Ei
loodusdirektiivi metsaelupaigad ja sihtkaitsevööndiks 80,00%
projekteeritavad alad
ÜS KK9.2 - Natura 2000 võrgustiku piiranguvöönd, hoiualad ja Toetus 91(3)(b)-EE- Ühtne R.30 Ei
projekteeritavad piiranguvööndi- ja hoiualad 80,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS KK9.1 - Sihtkaitsevöönd, Natura 2000 võrgustikus loodusdirektiivi metsaelupaigad ja sihtkaitsevööndiks projekteeritavad alad
Toetuse ühikumäärade arvutamisel lähtuti piirangute tõttu Natura 2000 erametsamaa sihtkaitsevööndis saamata jäänud keskmistest tulust erametsaomanikele
ja strateegiakava eelarve võimalustest. Ühikumäära arvutus põhineb Natura 2000 aladel kasvava, inventeeritud ja metsaregistris registreeritud kehtivatel
erametsa andmetel seisuga 2018. a esimene poolaasta. Kasvav mets jagati sortimentide kaupa, leiti 2019. a andmetele tuginedes keskmine likviidse puidu
hind, millest arvestati maha likviidse puidu võimalikud raiekulud ning saadi keskmine toodangu väärtus hektari kohta. Keskmise saamatajäänud tulu aluseks
on toodangu väärtus hektari kohta, oodatav keskmine aastane tootlus (3%) ja kaitserežiimi rangus (sihtkaitsevööndis 100%). Toetuse ühikumäärad katavad
ära keskmise saamatajäänud tulu (määruse (EL) nr 2021/2115, artikli 83 lõike 2 punkti a alapunkt i). Sihtkaitsemäära kohaldatakse ka metsaelupaikadele
olenemata nende kaitse režiimist. Kuna on teada, et rangema kaitsereźiimi alla lisandub uusi alasid, siis vaadatakse üle sekkumise eelarve ja võimalusel see
ajakohastatakse.
ÜS KK9.2 - Natura 2000 võrgustiku piiranguvöönd, hoiualad ja projekteeritavad piiranguvööndi- ja hoiualad
Toetuse ühikumäärade arvutamisel lähtuti piirangute tõttu Natura 2000 erametsamaa piiranguvööndis saamata jäänud keskmistest tulust erametsaomanikele
ja eelarve võimalustest. Ühikumäära arvutus põhineb Natura 2000 aladel kasvava, inventeeritud ja metsaregistris registreeritud kehtivatel erametsa andmetel
seisuga 2018. a esimene poolaasta. Kasvav mets jagati sortimentide kaupa, leiti 2019. a andmetele tuginedes keskmine likviidse puidu hind, millest arvestati
maha likviidse puidu võimalikud raiekulud (raie ja kokkuvedu) ning saadi keskmine toodangu väärtus hektari kohta. Keskmise saamatajäänud tulu aluseks on
toodangu väärtus hektari kohta, oodatav keskmine aastane tootlus (3%) ja kaitserežiimi rangus (piiranguvööndis 50%). Toetuse ühikumäärad katavad
keskmise saamatajäänud tulu 4/5 ulatuses (määruse (EL) nr 2021/2115, artikli 83 lõike 2 punkti a alapunkt i). Kuna on teada, et rangema kaitsereźiimi alla
lisandub uusi alasid, siis vaadatakse üle sekkumise eelarve ja võimalusel see ajakohastatakse.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS KK9.1 - Sihtkaitsevöönd, Natura Kavandatud 0,00 134,00 134,00 134,00 134,00 134,00 0,00
2000 võrgustikus loodusdirektiivi ühikusumma (avaliku
metsaelupaigad ja sihtkaitsevööndiks sektori kulud kokku,
projekteeritavad alad (Toetus - Ühtne) eurodes)
ET 431 ET
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.13 (ühik: Hektarid) 0,00 28 750,00 28 760,00 28 780,00 28 850,00 28 855,00 0,00 Summa:
143 995,00
Maksimaalne
:
28 855,00
ÜS KK9.2 - Natura 2000 võrgustiku Kavandatud 0,00 60,00 60,00 60,00 60,00 60,00 0,00
piiranguvöönd, hoiualad ja ühikusumma (avaliku
projekteeritavad piiranguvööndi- ja sektori kulud kokku,
hoiualad (Toetus - Ühtne) eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.13 (ühik: Hektarid) 0,00 39 125,00 39 102,67 39 058,00 38 901,67 38 901,67 0,00 Summa:
195 089,01
Maksimaalne
:
39 125,00
KOKKU O.13 (ühik: Hektarid) 0,00 67 875,00 67 862,67 67 838,00 67 751,67 67 756,67 0,00 Summa:
339 084,01
Maksimaalne
:
67 875,00
Esialgne iga-aastane 0,00 6 200 000,00 6 200 000,00 6 200 000,00 6 200 000,00 6 200 000,00 0,00 31 000 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 4 000 000,00 4 000 000,00 4 000 000,00 4 000 000,00 4 000 000,00 0,00 20 000 000,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
ET 432 ET
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 433 ET
INVEST(73-74) - Investeeringud, sealhulgas investeeringud niisutusse
1.9.1 - Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendus- ja veerežiimi
kahepoolsed reguleerimissüsteemid) kaasajastamisse erasektori poolt
Sekkumise kood (liikmesriik) 1.9.1
Sekkumise nimetus Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendus- ja
veerežiimi kahepoolsed reguleerimissüsteemid)
kaasajastamisse erasektori poolt
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.22. Taristuinvesteeringuteks toetust saavate tegevuste või
ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Ei
Ökokavade tagasimakse süsteem:
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu liidus, et
parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise
majanduslik kestlikkus liidus
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Kaasajastatud põllumajanduse
taristu, mis arvestaks
V1.4 1 Jah
keskkonna- ja kliimaalaste
eesmärkidega
Soodustada ilmastiku riske
maandavate
V4.5 1 Jah
maaparandusinvesteeringute
tegemist
V5.6 Mullaviljakuse säilitamine 1 Jah
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.39 Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
R.9 Ümberkorraldamiseks ja kaasajastamiseks, sh ressursitõhususe suurendamiseks antavat investeeringutoetust saavate
põllumajandustootjate osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumine aitab kuivendatud põllumajandusmaal põllumajandustootmisel kohaneda kliimamuutustega.
Samuti aitab see tagada pinna- ja põhjavett säästvate põllumajanduspraktikate levikut ja mullaviljakuse
säilitamist.
ET 434 ET
Lähtuvalt SWOT-analüüsist ja senisest maaparanduse investeeringutoetuse rakendamise kogemusest on
sekkumise fookuses maaparandussüsteemi (kuivendus-, veerežiimi kahepoolne reguleerimissüsteem)
ehitiste korrastamiseks ja arendamiseks vajalikud tegevused.
Maaparandussüsteemide ehitiste toimimisvõime parandamiseks toetuse taotlemine toimub kahes etapis, et
oleks tagatud esmajärjekorras eesvoolude toimimine ehk ühishuvide realiseerumine. Teises etapis toodud
tegevused on suunatud maamajanduse ettevõtluskeskkonna, sh tootmistingimuste parandamisele.
Kahe-etapiline taotlemine
Esimesel ja teisel etapil on oma eelarved, eesmärgid, sihtgrupid ning valikukriteeriumid. Sellise põhimõtte
rakendamine tagab eesmärgipärasema tulemuse, parandab ehitusprojektide ja maaparandusehitiste
kvaliteeti ning on kuluefektiivsem.
Esimeses etapis saab toetust taotleda eesvoolude korrastamiseks sh asjakohaste keskkonnakaitserajatiste
rajamiseks ja keskkonnavõtete rakendamiseks.
Teises etapis saab toetust taotleda ülejäänud maaparandussüsteemi investeeringuteks, kui selle
maaparandussüsteemi eesvool toimib nõuetekohaselt. Juhul kui teatud põhjustel ei saa eesvoolu I etapis
korrastada, siis on võimalik eesvoolu rekonstrueerimiseks toetust taotleda teises etapis koos teiste
maaparandussüsteemi investeeringutega.
Eesti põllumullad on 62% ulatuses kuivendatud, samas probleemiks on kuivendussüsteemide
amortiseerumine ja sellega seotud muldade kasutusvõimaluste vähenemine, kuna halvenenud on mulla
õhu-veerežiim ja viljelusväärtus. Liigniiskus suurendab muldade tihenemise riski. Samas on vajalik tagada
kliimaga kohanemine, et oleks tagatud põllumajandustootmise tootmiskindlus ning keskkonnakaitselised
eesmärgid.
Kliimamuutustega kaasnevad aga ka keerulised ja ekstreemsed ilmastikunähtused - suureneb sademete
hulk, väheneb lumikate, võivad suureneda ja pikeneda kevad-suvised põuaperioodid, mis halvendavad
taimekasvu tingimusi. Kliimamuutused ja maaparandussüsteemide amortiseerumine koosmõjus
taimekahjustajate ja -haiguste leviku ohuga suurendavad veelgi saagi ikaldusriski. Seetõttu on oluline
investeerida kuivendussüsteemide kaasajastamisse, et vähendada põllumajandussaagi osalist või täielikku
hävinemist, sh soodustada veerežiimi kahepoolse reguleerimissüsteemi tegevusi.
Maaparandussüsteemide korrastamisel peab arvestama kliima- ja keskkonnakaitseliste eesmärkidega.
Töökorras maaparandussüsteemid aitavad kaasa vee kvaliteedi parandamisele ja kliimamuutustega
kohanemisele. Eriti eesvoolude korrastamisel tuleb rakendada maaparanduslikke
keskkonnakaitsemeetmeid ja loodussäästliku hoiu põhimõtteid, mis suurendavad vooluveekogude
isepuhastusvõimet ja parandavad veekogude ökoloogilist seisundit. Veevarude kaitsega on seotud
mõningal määral need maaparandussüsteemi keskkonnarajatised, mis pidurdavad vee äravoolu kiirust:
seadedrenaaž, puhastuslodu, settebassein ja tuletõrjetiik. Üldjuhul rakendatakse sekkumist koos
sekkumisega KK3 „Maaparanduslikud keskkonnakaitserajatised“.
Lisaks ilmastikuriskide vähendamiseleaitab kuivendussüsteemide kaasajastamineohjata hajukoormuse
levikut. Samuti saab kaasaegsete maaparandusvõtetega luua tingimused vee-elustiku (kalade ja vähkide)
elupaikade mitmekesistamiseks ja rändetingimuste parandamiseks..
Abikõlblikud tegevused ja kulud
· maaparandussüsteemi hoone püstitamine ja rajatise rajamine, rekonstrueerimine või uuendamine,
samuti nende ehitiste toimimisega seotud seadmete soetamine ja paigaldamine ning maaparanduse
ET 435 ET
seiretehnika soetamine;
·kavandatava tegevusega seotud projekteerimistöö ja projekteerimiseks vajalik maaparanduse uurimistöö,
ehitusprojekti ekspertiis, keskkonnamõju hindamisega seotud tegevus, eesvoolukorrastamise projekti või
muu asjakohase dokumendi koostamiseks tellitud töö ja teenus, sh vee-elustiku eksperdi kulud tööde
planeerimisel ja elluviimisel;
·omanikujärelevalve tegemine;
·investeeringuobjekti tähistamiseks vajaliku sümboolika maksumus;
·käibemaks, kui taotleja ei ole käibemaksukohustuslane.
Täpsemad abikõlblikud tegevused ja kulud tuuakse rakendusaktis. Samuti võib rakendusaktis toetuse
saajate sihtgruppi täpsustada tegevusvaldkonna, müügitulu või muu asjakohase kriteeriumi alusel.
Toetuse andmisel eelistatakse:
· keskkonnakaitserajatise ja leevendusmeetmete rakendamist sh eelistatakse neid taotlusi, millel on
puutumus veemajanduskava meetmeprogrammis eristatud veekogumitega, mille puhul tuleb
maaparandussüsteemi korrastamisel rakendada keskkonnakaitsemeetmeid;
· veerežiimi kahepoolsed reguleerimise tegevused (seadedrenaaž, sh veetaseme tõstmine);
· I etapi tegevuste puhul eelistatakse ühistegevust.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetust võivad taotleda füüsilised isikud ja juriidilised isikud (näiteks põllumajandustootjad, nende
ühendused, maaparandusühistud, mittetulundusühingud), kelle valduses on maaparandussüsteem või selle
osa või valdaja nõusolekul kolmas isik.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Abikõlblikkuse tingimused
Kavandatav tegevus ei tohi takistada veevoolu maaparandussüsteemis ega kahjustada keskkonnaseisundit
,sh mõjutada negatiivselt Natura võrgustiku alasid, maaparandussüsteemi või selle toimimist. Kui
korrastatakse maaparandussüsteemi, mis hõlmab nii põllumajandusmaad kui ka metsamaad, siis
metsakuivendussüsteemi rekonstrueerimiseks ja uuendamiseks võivad kuivendusvõrgu kraavid paikneda
Natura võrgustiku maa-ala piirist mitte lähemal kui valdkonna õigusaktiga kehtestatud selle metsa
kasvukohatüübile sätestatud kuivenduskraavide pool vahekaugust. Keskkonnaseisundi halvendamist
välditakse maaparandusalaste õigusaktide järgimisega ning kooskõlastusprotsessi kaudu, samuti
maaparandussüsteemide korrastamise hea tava ning asjatundliku nõustamisteenuse pakkumisega.
Kaitstavate elupaikade ja liikide elupaigatingimuste kaitse tagatakse veel keskkonnaalaste õigusaktidega
kooskõlastamise protsessi kaudu ning järelevalve tegevustega.
Kahe-etapilise toetuse taotlemise tingimused:
Taotlemise tingimused esimeses etapis
• Eesvoolu korrastamiseks saab toetust taotleda, kui sellel on voolutakistused või kui eesvool muul
põhjusel ei toimi nõuetekohaselt ning ei ole eesvooluks üksnes metsakuivendussüsteemi või selle osa
toimimiseks. Pärast korrastustööde tegemist peab eesvool tagama takistuste vaba veevoolu s.o eesvoolu
voolusäng peab olema uhtumiskindel, eesvoolul paiknevad drenaažisuudmed ei ole vee ega sette all. Kui
eesvoolul on maaparandussüsteemi keskkonnakaitserajatis, siis tuleb see korrastada koos eesvooluga ja
kasutada meetmeid, mis vähendavad sette kandumist allavoolu.
• Toetuse andmisel eelistatakse maaparandusühistuid.
• Eesvoolu korrastamiseks, sh asjakohaste keskkonnakaitserajatisete ja -võtete rakendamiseks makstakse
ET 436 ET
toetust ühikumäära alusel.
Kahe-etapilise toetuse taotlemise tingimused:
Taotlemise tingimused teises etapis
• Maaparandussüsteemi rajatise rajamiseks, rekonstrueerimiseks ja uuendamiseks saab toetust taotleda,
kui selle süsteemi eesvool toimib nõuetekohaselt. Asjakohastel juhtudel ei ole välistatud eesvoolule
toetuse saamine II etapis, kui I etapis ei ole selleks toetust saadud.
• Kavandatava tegevusega seotud projekti on koostanud pädev isik, kes on läbinud koolituse
keskkonnakaitse alal.
• Uue kuivendussüsteemi rajamiseks ja üksnes metsakuivendussüsteemi või selle osa korrastamiseks
toetust taotleda ei saa.
• Kuivendussüsteemi reguleerivat võrku võib turvasmullas rekonstrueerida ainult veetaseme tõstmise
eesmärgil: veerežiimi kahepoolse reguleerimise- või seadedrenaaži süsteemiks, nähes sellel maa-alal ette
rohumaana kasutamist. Samuti on abikõlblikud kuivendatud turvasmullal tegevused märgala
kujundamiseks. Kuivendussüsteemi reguleeriva võrgu rajatist võib turvasmullas (näiteks
drenaažikollektor) korrastada üksnes siis, kui see on vajalik mineraalmullas paikneva reguleeriva võrgu
osa toimimiseks ning muudmoodi on korrastamine ebaotstarbekas ning sellega ei tohi kaasneda
kasvuhoonegaaside heidete suurenemine. Turvasmuldadel kavandavate tegevuse elluviimise
eeltingimuseks on turvasmulla kindlaks tegemine, sh turbakihi tüseduse määramine.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Kehtestamise alus
Toetust makstakse tegelikult tehtud ja välja makstud abikõlblike kulude (kuludokumentide) hüvitamise
vormis ja/või ühikuhindade alusel.
Esimese etapi tegevustele makstakse toetust võimalusel ühikumäärade alusel. Ühikumäärade määramisel
võetakse aluseks perioodi MAK 2014–2020 tegevuse liigi 4.3. „Põllu- ja metsamajanduse taristu
arendamine ja hoid“ hinnapakkumuste ja riigihanke tulemusel saadud tegevuste maksumused või muud
õigusaktis lubatud arvutusmeetodid, mille alusel leitakse keskmine tegevuse ühikumäär, mis arvestab
tegevuste toetusmääraga. Ühikumäära võib programmiperioodil korrigeerida kallinemis- või
odavnemiskoefitsiendiga, et ühikuhind oleks õiglane ja vastavuses turul toimuvaga. Sihttasemete
määramisel arvestatakse eelmise perioodi toetuse rakendamise kogemusega. Ühikuhinnad põhinevad
määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 83 lõike 2 punkti a alapunktidel i või ii.
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
· Olemasoleva maaparandussüsteemi rekonstrueerimise ja uuendamise toetusmäär on 75% abikõlblikest
kuludest.
ET 437 ET
· Esimeses etapis tehtavate tegevuste ja veerežiimi kahepoolsed reguleerimise tegevuste toetusmäär on
100% abikõlblikest kuludest.
· Keskkonnakaitserajatiste toetusmäärad on toodud sekkumise KK3 „Maaparanduslikud
keskkonnakaitserajatised“ kirjelduses.
Maksimaalne toetus tegevuste lõikes ja programmperioodil kokku:
Maaparanduslikeks tegevusteks kokku I ja II etapis on maksimaalne toetuse summa ühe taotleja kohta 520
000 eurot kogu programmiperioodil. See summa sisaldab ka sekkumise KK3 „Maaparanduslikud
keskkonnakaitserajatised“ rajatiste ehitamise ja korrastamise toetussummat.
Lisaselgitus
Sekkumise puhul rakendatakse tulemusnäitajat R.39, kuna sekkumiste tegevusi ei saa siduda üksnes
põllumajandustootjate ja põllumajandusmaaga. Sekkumise puhul rakendatakse ka tulemusnäitajat R.9, kui
põllumajandustootja teeb tegevusi põllumajanduslikul eesmärgil maaparandussüsteemi maa-alal
(reguleerival võrgul).
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisalast välja jäävate toetusmeetmete selgitus
Maaparandustöid toetatakse nii põllumajandusmaal kui metsamaal. Metsamaal tehtavate
maaparandustööde toetamine ei kuulu TFEU artikli 42 alla. Kui toetuse puhul on tegemist riigiabiga
TFEU artikli 107 lõike 1 tähenduses järgitakse toetuse andmisel asjakohaseid riigiabi või vähese
tähtsusega abi eeskirjasid. Sekkumine sisaldab ka abi füüsilistele isikutele, sellisel juhul riigiabi eeskirju ei
kohaldata.
Kontrollimiseks ja heakskiitmiseks kasutatava riigiabivahendi liik:
Teavitamine Üldine grupierandi määrus Põllumajanduse grupierandi määrus Vähese
tähtsusega abi
Riigiabi juhtumi number
Ei kohaldata
Lisateave:
Liikmesriik ei ole veel vahendit (vahendeid) valinud ja on märkinud alternatiivid. Enne valitud
vahendile antud heakskiidu jõustumise kuupäeva toetusesaajatele toetust ei maksta. Liikmesriik on
valinud märgitud vahendi, kuid heakskiitu ei ole veel saadud. Enne heakskiidu jõustumise kuupäeva
toetusesaajatele toetust ei maksta.
The Member State has chosen the instrument, as indicated, the clearance has been obtained and the SA
number has been indicated for notification, GBER or ABER
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
Lisaks peatükis 4.7.1 toodud mitterahastamiskõlblikele kuludele ei ole abikõlblikud järgmised kulud:
·kasutatud seadmete ost ja liisimine;
·seadmete liisimine;
·käibemaks, kui toetuse saajal on võimalik seda riigilt tagasi saada;
·kulud, mis on seotud eesvoolu korrastamisega, mis on vajalik üksnes riigimetsas paikneva
maaparandussüsteemi toimimiseks.
Sihipärane kasutusperiood:
·Teise etapi tegevuste puhul investeeringuobjekti säilitakse ja kasutatakse sihtotstarbeliselt kuni sihipärase
ET 438 ET
kasutamise perioodi lõpuni (minimaalselt 3 aastat), mis määratakse rakendusaktis;
·kui toetust taotletakse veetaseme tõstmiseks, siis tuleb toetuse saajal hoida ehitis sihipärases tegevuses ja
tagada sihipärase perioodi lõpuni selle investeeringuobjekti käigus hoidmisega seotud hoolduskulud.
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
Ei kohaldata
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punkt 11 – investeeringuabi tugineb kindlatele kriteeriumitele, ei ole
seotud tootmise liigi ega mahuga, maksete summa ei ole seotud hindadega, maksed tehakse investeeringu
realiseerimiseks ette nähtud aja jooksul ja on piiratud kompenseerimiseks vajaliku summaga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 artikli 108 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
EE - 91(3)(b) - Maksed artikli 70 alusel, maksed artikli 72 alusel, 80,00% 20,00% 80,00%
Eesti mittetootlike investeeringute toetus vastavalt artiklile 73, toetus Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühmade projektide jaoks artikli 77 lõike 1
punkti a alusel ja programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b
alusel
ET 439 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad ülekantud kuludel?
ÜS1.9.1.1 - Korrastatava eesvoolu (v.a riigieesvoolud) Toetus 91(3)(b)-EE- Keskmine Ei
keskmine toetuse summa 80,00%
ÜS1.9.1.2 - Maaparandussüsteemi reguleeriva võrgu Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine Ei
keskmine toetuse summa 60,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS1.9.1.1 - Korrastatava eesvoolu (v.a riigieesvoolud) keskmine toetuse summa
Sekkumise eelarve, tegevuste arvu ja mõõdikute iga-aastaste sihtväärtuste ning tegevuste kohta keskmise toetusmäära määramisel on tuginetud eelmise
perioodi samalaadse toetuse rakendamisel saadud kogemustele ja eelarvelistele võimalustele.
ÜS1.9.1.2 - Maaparandussüsteemi reguleeriva võrgu keskmine toetuse summa
Sekkumise eelarve, tegevuste arvu ja mõõdikute iga-aastaste sihtväärtuste ning tegevuste kohta keskmise toetusmäära määramisel on tuginetud eelmise
perioodi samalaadse toetuse rakendamisel saadud kogemustele ja eelarvelistele võimalustele.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS1.9.1.1 - Korrastatava eesvoolu Kavandatud 0,00 47 700,00 47 925,00 47 717,14 48 186,25 49 220,00 49 224,83
(v.a riigieesvoolud) keskmine toetuse ühikusumma (avaliku
summa (Toetus - Keskmine) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.22 (ühik: Tegevused) 0,00 10,00 22,00 26,00 30,00 30,00 27,00 Summa:
145,00
Maksimaalne
:
30,00
ÜS1.9.1.2 - Maaparandussüsteemi Kavandatud 0,00 0,00 110 041,82 105 530,50 107 082,35 103 923,78 110 037,89
reguleeriva võrgu keskmine toetuse ühikusumma (avaliku
summa (Toetus - Keskmine) sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 440 ET
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.22 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 11,00 20,00 17,00 18,00 19,00 Summa:
85,00
Maksimaalne
:
20,00
KOKKU O.22 (ühik: Tegevused) 0,00 10,00 33,00 46,00 47,00 48,00 46,00 Summa:
230,00
Maksimaalne
:
48,00
Esialgne iga-aastane 0,00 477 000,00 2 264 810,00 3 351 255,71 3 265 987,50 3 347 210,00 3 419 790,34 16 126 053,55
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 381 600,00 1 569 756,00 2 258 882,57 2 248 710,00 2 303 656,00 2 317 688,28 11 080 292,85
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 441 ET
1.9.2 - Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (kuivendussüsteemid)
kaasajastamisse – avaliku sektori investeeringud
Sekkumise kood (liikmesriik) 1.9.2
Sekkumise nimetus Investeeringud põllumajandusega seotud taristu
(kuivendussüsteemid) kaasajastamisse – avaliku sektori
investeeringud
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.22. Taristuinvesteeringuteks toetust saavate tegevuste või
ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Ei
Ökokavade tagasimakse süsteem:
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu liidus, et
parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise
majanduslik kestlikkus liidus
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Kaasajastatud põllumajanduse
taristu, mis arvestaks
V1.4 1 Jah
keskkonna- ja kliimaalaste
eesmärkidega
Soodustada ilmastiku riske
maandavate
V4.5 1 Jah
maaparandusinvesteeringute
tegemist
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.39 Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Lähtuvalt SWOT-analüüsist ja senisest maaparanduse investeeringutoetuse rakendamise kogemusest
keskendub sekkumine eesvoolude toimimisele ehk avalike huvide realiseerumisele, mida tehakse avaliku
sektori poolt.
Sekkumine jaguneb kaheks: 1) üle kümne ruutkilomeetri suuruse valgalaga ühiseesvoolude, sh
ühiseesvoolude, mis on riigi poolt korras hoitavad (riigieesvoolude) tehnilise ja ökoloogilise seisundi
tagamiseks; 2) Alla kümne ruutkilomeetri suuruse valgalaga ühiseesvoolude tehnilise ja ökoloogilise
seisundi tagamiseks.
ET 442 ET
Prognoositud kliimamuutused suurendavad eesvooludel hoiutöö vajadust, sest järjest suureneb liigvee
ärajuhtimise vajadus kuivendatud põllumajandusmaalt. Paduvihmad, sademete hulga suurenemine ja ka
põuaperioodid mõjutavad vee kvaliteeti- erosiooni ja setete akumulatsiooni. Keskkonnast võib eesvoolude
kaudu pinna- ja põhjavette kanduda liigseid toitaineid, mis võib põhjustada intensiivsemat veekogude
eutrofeerumist ja kinnikasvamist. Eesvoolu korrastustöödega hoitakse ära sette kandumist suublasse ning
tagatakse eesvoolude tehniline ja ökoloogine hea seisund, millega vähendatakse negatiivset mõju
maakasutusele (põllumajandusmaa sihipärane kasutus) ja keskkonnale.
Kliimamuutused nõuavad eesvoolude korrastajatelt tähelepanelikkust ja õigeaegset reageerimist, et tagada
ühelt poolt sobiv veetase eesvooludes ning teiselt poolt keskkonnaeesmärgid.
Sekkumise tegevused loovad eeldused maatulundusmaa kasutamiseks. Tegemist on tootmist
abistavate abinõude rakendamisega toiduga varustatuse kindlustamisel, mis võimaldab eelkõige
põllumajandustootjatel väärindada põllumajandusmaad ja seda sihtotstarbeliselt kasutada.
Eesvoolude korrashoid otseselt majanduslikku kasu ei tooda, vaid loob eelduse põllumajandusmaal
majandustegevusega tegelemiseks ja selle tulemuslikkuse parandamiseks. Tulenevalt sademete hulga
suurenemisest ja jaotuse ebaühtlusest suureneb paratamatult vajadus kohaneda kliimamuutusega – see
toob fookusesse eesvoolude tehnilise ja ökoloogilise seisundi.Keskkonnasõbralikult korrastatud
eesvooludega vähendatakse tootmise negatiivset mõju looduskeskkonnale. Sekkumist rakendatakse koos
sekkumisega KK3 „Maaparanduslikud keskkonnakaitserajatised“.Sette kõrvaldamine
maaparandussüsteemist välistab sekundaarse reostuse sattumise suublasse. Takistuste kõrvaldamine
eesvooludest parandab kalade liikumistingimusi, vee kvaliteeti ja kättesaadavust, taastab elupaigad
kaladele ja vähkidele, suurendab veekogude bioloogilist mitmekesisust ja puhkemajanduslikku väärtust.
Hajukoormuse leviku ohjamiseks toetakse settebasseini, puhastuslodu või muude asjakohaste rajatiste
rajamist.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
Toetust võivad taotleda avaliku sektori asutused: valitsusasutused ja nende hallatavad riigiasutused ja
kohaliku omavalitsuse üksused.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Abikõlblikkuse tingimused
Kavandatav tegevus ei tohi takistada veevoolu maaparandussüsteemis ega kahjustada keskkonnaseisundit
sh mõjutada negatiivselt Natura võrgustiku alasid, maaparandussüsteemi või selle toimimist.
Keskkonnaseisundi halvendamist välditakse maaparandusalaste õigusaktide nõuete ja eesvoolude
korrastamise hea tava järgimisega ning kooskõlastamisprotsessiga, samuti asjatundliku nõustamisteenuse
pakkumisega.
Kaitstavate elupaikade ja liikide elupaigatingimuste kaitse tagatakse keskkonnaalaste õigusaktidega.
Riigieesvoolude uuendamise tegevused kooskõlastatakse Keskkonnaametiga. Vajadusel kaasatakse
riigieesvoolu korrastamisse keskkonnaeksperte (nt vee-elustiku eksperdid hüdrobioloogid) või tehakse
keskkonnamõju eelhinnangud, tihti ka nendel juhtudel, kui keskkonnamõju hindamise ja
keskkonnajuhtimise seadus ja sellest tulenevate rakendusaktide kriteeriumid seda otseselt ei nõua. Samuti
ei ole välistatud täiemahuline keskkonnamõju hindamine, kui nõue tuleneb keskkonnaõigusest.
Kaitstavatel loodusobjektidel asuvatel eesvooludel jälgitakse kaitstavate alade kaitsekorda, sealhulgas
ET 443 ET
välditakse kaitse-eesmärkideks määratletud liigniiskete elupaigatüüpide (nt lamminiidud, rannaniidud,
soostuvad ja soolehtmetsad, madalsood) ja kaitsealuste liikide elupaikade kahjustamist. Kui kaitse-
eeskirjaga on eesvoolu uuendamistööd lubatud kaitseala valitseja nõusolekul, saab kaitseala valitseja
kooskõlastamisel uuendustöödele omapoolsed tingimused seada, sealhulgas tööde ajastuse kohta, lähtuvalt
konkreetsest kaitse-eeskirjast ja kaitstava objekti kaitse-eesmärgist. Oluline on kaitstavatel aladel
eesvoolude tööde tegemine minimaalses mahus selliselt, et tagatud oleks nii maaparandussüsteemi
toimimine kui ka kaitstavate elupaigatüüpide ja kasvukohtade veerežiimi säilimine
Abikõlblikud tegevused ja kulud
· riigieesvoolu ja eesvoolu korrastamine, sh seiretehnika soetamine ja keskkonnakaitserajatiste
ehitamine ja uuendamine;
· kavandatava tegevusega seotud projekteerimistöö ja projekteerimiseks vajalik maaparanduse
uurimistöö, ehitusprojekti ekspertiis, keskkonnamõju hindamisega seotud tegevus, riigieesvoolu
uuendusprojekti või muu asjakohase dokumendi koostamiseks tellitud töö ja teenus;·Investeeringuobjekti
tähistamiseks vajaliku sümboolika maksumus;
· käibemaks, kui taotleja ei ole käibemaksukohustuslane;
· keskkonnaeksperdi kulud igas tegevuse (projekteerimise ja tegevuse elluviimise) faasis.
Riigieesvoolu korrastamise tingimused:
· Toetuskõlblik on riigieesvoolu uuendamine, selleks vajaliku seiretehnika soetamine ning
keskkonnakaitserajatiste ehitamine ja uuendamine.
· Kui riigieesvoolude uuendamiseks on vaja koostada uuendusprojekt, siis selle on koostanud pädev
isik, kes on läbinud koolituse keskkonnakaitse alal.
· Toetuse taotlejaks on Põllumajandus-ja Toiduamet.
· Toetuse andmisel eelistatakse riigieesvoole, mille uuendamiseks on maaparandushoiukavast
tulenevalt suurem vajadus ja, mille korrastamise vajadus on toodud veemajanduskava
meetmeprogrammis.
· Riigieesvoolu uuendamiseks makstakse toetust võimalusel ühikumäära alusel.
Eesvoolu korrastamise tingimused:
· Eesvoolu korrastamiseks saab toetust taotleda, kui sellel on voolutakistused või kui eesvool muul
põhjusel ei toimi nõuetekohaselt ning ei ole eesvooluks üksnes metsakuivendussüsteemi või selle osa
toimimiseks. Pärast korrastustööde tegemist peab eesvool tagama takistustevaba veevoolu s.o eesvoolu
voolusäng peab olema uhtumiskindel, eesvoolul paiknevad drenaažisuudmed ei ole vee ega sette all. Kui
eesvoolul on maaparandussüsteemi keskkonnakaitserajatis, siis tuleb see korrastada koos eesvooluga ja
kasutada meetmeid, mis vähendavad sette kandumist allavoolu.
· Toetuse taotlejaks on kohaliku omavalitsuse üksused ja muud asutused, kelle valduses on eesvool.
· Toetuse andmisel eelistatakse keskkonnakaitserajatiste rakendamist ja eriti kui
keskkonnakaitserajatised asuvad 2022–2027 veemajanduskava meetmeprogrammis toodud
maaparandusest negatiivselt mõjutatud veekogumite valgalal.
· Eesvoolu korrastamiseks makstakse toetust võimalusel ühikumäära alusel. Eesvoolu korrastamiseks,
sh asjakohaste keskkonnakaitserajatiste ja -võtete rakendamisel makstakse toetust ühikumäära ja/või
tegelikult tehtud abikõlblike kulude alusel.
Toetuse andmisel eelistatakse riigieesvoole, mille seisundi parandamise (uuendamine) vajadus tuleneb
maaparandushoiukavadest ja veemajanduskavade meetmeprogrammist.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
ET 444 ET
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Kehtestamise alus
Ühikuhinnad põhinevad määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 83 lõike 2 punkti a alapunktidel i või ii.
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
· Riigieesvoolude korrastamisele, eesvoolude korrastamisele ja keskkonnakaitserajatiste korrastamisele
või ehitamisele ning ettevalmistavatele töödele (näiteks uuendusprojekti koostamine, keskkonnaeksperdi
kaasamise kulud, eelhinnangud jne) makstakse toetust võimalusel ühikumäärade alusel või tegelikult
tehtud ja välja makstud abikõlblike kulude (kuludokumentide) hüvitamise vormis, mis otsustatakse
rakendusaktis.
· Ühikumäärade määramisel võetakse aluseks perioodi MAK 2014–2020 tegevuse liigi 4.3. „Põllu- ja
metsamajanduse taristu arendamine ja hoid“ hinnapakkumuste ja riigihanke tulemusel saadud tegevuste
maksumused või muud õigusaktis lubatud arvutusmeetodid, mille alusel leitakse keskmine tegevuse
ühikumäär, mis arvestab tegevuste toetusmääraga. Ühikumäära võib programmiperioodil korrigeerida
kallinemis- või odavnemiskoefitsiendiga, et ühikuhind oleks õiglane ja vastavuses turul toimuvaga.
Sihttasemete määramisel on arvestatud eelmise perioodi toetuse rakendamise kogemusega.
· Riigieesvooludel ja eesvoolu korrastamistegevustel on toetusmäär kuni 100% abikõlblikest kuludest.
· Keskkonnakaitserajatiste toetusmäärad on toodud sekkumises KK3 „Maaparanduslikud
keskkonnakaitserajatised“.
Nimetatud investeeringud on mittetootlikud investeeringud. Täpsemad abikõlblikud tegevused ja kulud
tuuakse rakendusaktis.
Maksimaalne toetus tegevuste lõikes ja programmperioodil kokku:
Toetuse maksimaalne toetussumma suurus riigieesvoolude ja eesvoolude korrastamiseks
otsustatakse eelarve koostamise etapis.
Lisaselgitus
Ei kohaldu
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
Ei kohaldu
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
Ei kohaldata
ET 445 ET
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punkt 11 – investeeringuabi tugineb kindlatele kriteeriumitele, ei ole
seotud tootmise liigi ega mahuga, maksete summa ei ole seotud hindadega, maksed tehakse investeeringu
realiseerimiseks ette nähtud aja jooksul ja on piiratud kompenseerimiseks vajaliku summaga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(3)(b) - Maksed artikli 70 alusel, maksed artikli 72 alusel, 80,00% 20,00% 80,00%
Eesti mittetootlike investeeringute toetus vastavalt artiklile 73, toetus Euroopa
innovatsioonipartnerluse töörühmade projektide jaoks artikli 77 lõike 1
punkti a alusel ja programmi LEADER jaoks artikli 77 lõike 1 punkti b
alusel
ET 446 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad ülekantud kuludel?
1.9.2.1 - ÜS1.9.2.1 - Riigieesvoolu keskmine toetuse Toetus 91(3)(b)-EE- Keskmine Ei
summa 80,00%
1.9.2.2 - ÜS1.9.2.2 - Avaliku sektori asutuste keskmine Toetus 91(3)(b)-EE- Keskmine Ei
eesvoolu toetuse summa 80,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
1.9.2.1 - ÜS1.9.2.1 - Riigieesvoolu keskmine toetuse summa
Sekkumise eelarve, tegevuste arvu ja mõõdikute iga-aastaste sihtväärtuste ning tegevuste kohta keskmise toetusmäära määramisel on tuginetud eelmise
perioodi samalaadse toetuse rakendamisel saadud kogemustele ja eelarvelistele võimalustele.
1.9.2.2 - ÜS1.9.2.2 - Avaliku sektori asutuste keskmine eesvoolu toetuse summa
Sekkumise eelarve, tegevuste arvu ja mõõdikute iga-aastaste sihtväärtuste ning tegevuste kohta keskmise toetusmäära määramisel on tuginetud eelmise
perioodi samalaadse toetuse rakendamisel saadud kogemustele ja eelarvelistele võimalustele.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
1.9.2.1 - ÜS1.9.2.1 - Riigieesvoolu Kavandatud 0,00 138 133,00 144 308,00 148 800,00 144 908,00 151 280,00 148 544,00
keskmine toetuse summa (Toetus - ühikusumma (avaliku
Keskmine) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.22 (ühik: Tegevused) 0,00 3,00 13,00 17,00 15,00 15,00 11,00 Summa:
74,00
Maksimaalne
:
17,00
1.9.2.2 - ÜS1.9.2.2 - Avaliku sektori Kavandatud 0,00 47 700,00 47 925,00 47 717,14 48 186,25 49 220,00 49 224,83
asutuste keskmine eesvoolu toetuse ühikusumma (avaliku
summa (Toetus - Keskmine) sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 447 ET
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.22 (ühik: Tegevused) 0,00 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00 Summa:
12,00
Maksimaalne
:
2,00
KOKKU O.22 (ühik: Tegevused) 0,00 5,00 15,00 19,00 17,00 17,00 13,00 Summa:
86,00
Maksimaalne
:
19,00
Esialgne iga-aastane 0,00 509 800,00 1 971 850,00 2 625 034,00 2 269 993,00 2 367 640,00 1 732 430,00 11 476 747,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 407 840,00 1 577 480,00 2 100 027,00 1 815 994,00 1 894 112,00 1 385 944,00 9 181 397,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 448 ET
1.9.3 - Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (erateed) kaasajastamisse
Sekkumise kood (liikmesriik) 1.9.3
Sekkumise nimetus Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (erateed)
kaasajastamisse
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.22. Taristuinvesteeringuteks toetust saavate tegevuste või
ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Ei
Ökokavade tagasimakse süsteem:
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO1 Toetada põllumajandusettevõtete elujõulisust tagavat sissetulekut ja põllumajandussektori vastupanuvõimet kogu liidus, et
parandada pikaajalist toiduga kindlustatust ja põllumajanduse mitmekesisust ning tagada põllumajandusliku tootmise
majanduslik kestlikkus liidus
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
SO8 Edendada tööhõivet, majanduskasvu, soolist võrdõiguslikkust, sealhulgas naiste osalemist põllumajanduses, sotsiaalset
kaasatust ja kohalikku arengut maapiirkondades, sealhulgas ringbiomajandust ja säästvat metsamajandust
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Kaasajastatud põllumajanduse
taristu, mis arvestaks
V1.4 1 Jah
keskkonna- ja kliimaalaste
eesmärkidega
Tõsta põllumajanduse ja
toidusektori ettevõtjate
V2.4 1 Jah
konkurentsivõimet, keskkonna,
kliima ja ressursitõh
Tagada juurdepääs
V8.7 1 Jah
erametsamaadele
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.39 Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
R.9 Ümberkorraldamiseks ja kaasajastamiseks, sh ressursitõhususe suurendamiseks antavat investeeringutoetust saavate
põllumajandustootjate osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumine on seotud erieesmärgi 1 nõrkusega, et teed on ebapiisava kandevõimega ja need on halvas
tehnilises seisukorras, samuti on seotud erieesmärkidega 2 ja 8, millega tõstetakse maapiirkonna
ettevõtjate konkurentsentivõimet. Hajaasutusega territooriumitel maakasutuse ratsionaalsemaks
ET 449 ET
ja efektiivsemaks muutmiseks on vajalik toetada ka väiksemahulisi taristu objekte ehk erateid. Oluline on,
et erateed kannaksid kaasaegset põllumajandus- ja metsatehnikat ning oleks kaitstud mulla tallamise eest.
Paljudele maaomanikele on takistatud juurdepääs oma maatükile avalikult teelt.
Heas korras teed ja juurdepääs põllumajandusmaale, põllumajandustootmishoonetele ja erametsmaale
on on maapiirkonnas oluliseks eelduseks ettevõtluse arendamiseks maal ning põllumajanduses ja
metsamajanduses olevate maade kasutamiseks ning nende ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks.
Teede rajamise ja parandamise tegevusteks saab toetust taotleda juurdepääsuks põllumajandusmaale,
põllumajandustootmishoonetele, erametsamaadele ja maaparandussüsteemi teenindavatele teedele.
Abikõlblikud tegevused ja kulud
·juurdepääsutee ehitamine ja rekonstrueerimine maatulundusmaale ning põllumajanduslike
tootmishoonete juurde, sh teenindava tee ehitamine, rekonstrueerimine ja uuendamine.
kavandatava tegevusega seotud projekteerimistöö ja projekteerimiseks vajalik maaparanduse
uurimistöö, ehitusprojekti ekspertiis, keskkonnamõju hindamisega seotud tegevus, projekti või
muu asjakohase dokumendi koostamiseks tellitud töö ja teenus;
omanikujärelevalve tegemine;
investeeringuobjekti tähistamiseks vajaliku sümboolika maksumus;
käibemaks, kui taotleja ei ole käibemaksukohustuslane.
Täpsemad abikõlblikud tegevused ja kulud tuuakse rakendusaktis.
Toetuse andmisel eelistatakse:
· paljude erinevate omanike omandis olevaid teid.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetust võivad taotledapõllumajandustootjad, nende ühendused, maaparandusühistud, teede hoiu
mittetulundusühingud.
Metsaühistud, erametsaomanikust ettevõtjad, kes majandavad enda kasutuses olevat erametsa, saavad
toetust taotleda üksnes juurdepääsu tagamiseks metsamaale.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Taotlemise tingimused
• Toetust saab taotleda eratee kohta, mille kandevõime on 60–79 MPa (III ja IV järgu tee).
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ET 450 ET
ühtse määra alusel rahastamine
Kehtestamise alus
Toetust makstakse üldjuhul tegelikult tehtud ja välja makstud abikõlblike kulude (kuludokumentide)
hüvitamise vormis või ühikumäärade vormis, mis otsustatakse rakendusaktis.
Ühikumäärade määramisel võetakse aluseks perioodi MAK 2014–2020 tegevuse liigi 4.3. „Põllu- ja
metsamajanduse taristu arendamine ja hoid“ hinnapakkumuste tulemusel saadud tegevusete maksumused
või muud õigusaktis lubatud arvutusmeetodid, mille alusel leitakse keskmine tegevuse ühikumäär, mille
alusel on leitud keskmine tegevuse ühikumäär, mis arvestab tegevuste toetusmääraga. Sihttasemete
määramisel on arvestatud eelmise perioodi toetuse rakendamise kogemusega ning põhjendatud juhtudel
ühikumäärasid korrigeeritakse, et need oleksid vastavuses turul toimuvaga.
Ühikuhinnad põhinevad määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 83 lõike 2 punkti a alapunktidel i või ii.
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Teede ehitamiseks, rekonstrueerimiseks ja uuendamiseks on toetusmäär 65% ja ühistegevuse
korral (kui tegevust tehakse erinevate maaomanike maadel) 75% tegevuse abikõlbliku kulu
maksumusest. Metsateede puhul on toetusmäär 65% ja 100%, kui tee on mõeldud avalikuks tasuta
kasutamiseks ja täidab metsa mitmekülgse kasutamise eesmärki (riigiabi nõue).
Maksimaalne toetus tegevuste lõikes ja programmperioodil kokku:
Teede investeeringuteks toetuse taotlemisel on maksimaalne toetuse summa ühe taotleja kohta 60 000
eurot kogu programmiperioodil.
Lisaselgitus
Ei kohaldu
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisalast välja jäävate toetusmeetmete selgitus
Metsamaal tehtavate teede toetamine ei kuulu TFEU artikli 42 alla. Kui toetuse puhul on tegemist
riigiabiga TFEU artikli 107 lõike 1 tähenduses järgitakse toetuse andmisel asjakohaseid riigiabi või vähese
tähtsusega abi eeskirjasid. Sekkumine sisaldab ka abi füüsilistele isikutele, sellisel juhul riigiabi eeskirju ei
kohaldata.
Kontrollimiseks ja heakskiitmiseks kasutatava riigiabivahendi liik:
Teavitamine Üldine grupierandi määrus Põllumajanduse grupierandi määrus Vähese
tähtsusega abi
Riigiabi juhtumi number
Ei kohaldata
Lisateave:
Liikmesriik ei ole veel vahendit (vahendeid) valinud ja on märkinud alternatiivid. Enne valitud
vahendile antud heakskiidu jõustumise kuupäeva toetusesaajatele toetust ei maksta. Liikmesriik on
valinud märgitud vahendi, kuid heakskiitu ei ole veel saadud. Enne heakskiidu jõustumise kuupäeva
toetusesaajatele toetust ei maksta.
The Member State has chosen the instrument, as indicated, the clearance has been obtained and the SA
number has been indicated for notification, GBER or ABER
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
ET 451 ET
Lisaks peatükis 4.7.1 toodud mitterahastamiskõlblikele kuludele ei ole abikõlblikud järgmised kulud:
käibemaks ei ole abikõlblik kulu, kui toetuse saajal on võimalik seda riigilt tagasi saada;
kulud, mis on seotud tee korrastamisega, mis on vajalik üksnes riigimetsas paikneva
maaparandussüsteemi toimimiseks;
kulud, mis on seotud teega, kui tee teenindab üksnes riigimetsa.
Sihipärane kasutusperiood:
Investeeringuobjekti säilitakse ja kasutatakse sihtotstarbeliselt kuni sihipärase kasutamise perioodi lõpuni
(minimaalselt 3 aastat), mis määratakse rakendusaktis.
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
Ei kohaldata
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punkt 11 – investeeringuabi tugineb kindlatele kriteeriumitele, ei ole
seotud tootmise liigi ega mahuga, maksete summa ei ole seotud hindadega, maksed tehakse investeeringu
realiseerimiseks ette nähtud aja jooksul ja on piiratud kompenseerimiseks vajaliku summaga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti artikli 108 lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
ET 452 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse määr(ad) Kavandatud ühikusumma Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb ülekantud
liik liik piirkonnad kuludel?
ÜS 1.9.3 - Tee keskmine toetuse Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine R.39; R.9 Ei
summa 60,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS 1.9.3 - Tee keskmine toetuse summa
Sekkumise eelarve, tegevuste arvu ja mõõdikute iga-aastaste sihtväärtuste ning tegevuste kohta keskmise toetusmäära määramisel on tuginetud eelmise
perioodi samalaadse toetuse rakendamisel saadud kogemustele ja eelarvelistele võimalustele.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS 1.9.3 - Tee keskmine toetuse Kavandatud 0,00 0,00 6 347,00 6 550,00 6 682,00 6 807,00 6 732,00
summa (Toetus - Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.22 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 18,00 30,00 25,00 27,00 35,00 Summa:
135,00
Maksimaalne
:
35,00
KOKKU O.22 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 18,00 30,00 25,00 27,00 35,00 Summa:
135,00
Maksimaalne
:
35,00
Esialgne iga-aastane 0,00 0,00 114 250,00 196 510,00 167 040,00 183 780,00 235 620,00 897 200,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 0,00 68 550,00 117 906,00 100 224,00 110 268,00 141 372,00 538 320,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
ET 453 ET
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 454 ET
2.2 - Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud
Sekkumise kood (liikmesriik) 2.2
Sekkumise nimetus Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet tootlikeks
investeeringuteks toetust saavate tegevuste või ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Ei
Ökokavade tagasimakse süsteem:
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
SO9 Parandada liidu põllumajanduse reageerimist ühiskonna ootustele toidu ja tervise osas, siia alla kuuluvad nii kestlikul viisil
toodetud kvaliteetne, ohutu ja täisväärtuslik toit, toidujäätmete tekke vähendamine kui ka loomade heaolu ja võitlus
antimikroobikumiresistentsuse vastu
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tõsta põllumajanduse ja
toidusektori ettevõtjate
V2.4 1 Jah
konkurentsivõimet, keskkonna,
kliima ja ressursitõh
Soodustada uute alternatiivsete
V9.6 1 Jah
pakendilahenduste kasutamist
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.39 Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumiste olemuse/nõuete kirjeldus, mis tagab efektiivse panuse erieesmärgi saavutamisse
Sekkumise eesmärk on toidutööstuste majandusliku võimekuse ja konkurentsivõime tõstmine ning aidata
kaasa keskkonna- ja kliimapoliitika eesmärkide saavutamisele.
Sekkumise sihtgrupp
Sekkumise sihtgrupiks on majanduslikult jätkusuutlikud ettevõtjad, kelle põhitegevusala on toidu
tootmine, välja arvatud kala, vähilaadsete ja limuste töötlemine ning säilitamine.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
ET 455 ET
Majanduslikult jätkusuutlikud ettevõtjad:
· kelle põhitegevusala on toidu tootmine, välja arvatud kala, vähilaadsete ja limuste töötlemine ja
säilitamine (juba tegutsev töötleja);
· kelle omatoodetud põllumajandustoodete või nende esmatöötlemisel saadud toodete müügitulu
moodustas mõlemal majandusaastal üle 50% kogu tema müügitulust (põllumajandustootja, kes hakkab
tegelema töötlemisega).
Toetuskõlblikkuse tingimused
Tagastamatu abiga toetatakse investeeringuid, mis aitavad kaasa keskkonna- ja kliimapoliitika eesmärkide
saavutamisele, energia varustuskindluse tagamisele ning põllumajanduse reageerimist ühiskonna
nõudlusele toidu ning tervise osas. Tagastamatu abiga toetatakse investeeringuid materiaalsesse
põhivarasse, millega võib kaasneda ka investeering immateriaalsesse varasse.
Tagastamatu abiga toetatakse järgmiseid investeeringuid:
· Roheinvesteeringud – investeeringud, mis aitavad kaasa keskkonna- ja kliimapoliitika eesmärkide
saavutamisele ning avaldab positiivset mõju keskkonnale. Roheinvesteeringute hulka kuuluvad näiteks:
reoveepuhastussüsteemide rajamine ja rekonstrueerimine, ventilatsioonisüsteemide uuendamine, kütte- ja
jahutusüsteemide uuendamine, uute pesu- ja desinfitseerimistehnoloogiate kasutusele võtmine.
· Digitaliseerimist ja uute tehnoloogiate kasutuselevõttu toetavad investeeringud – investeeringud, mis
panustavad eelkõige toidu koostise parendamisse (vähem suhkrut, soola ja rasva), toidu raiskamise
vähendamisse, uute valguallikate kasutusele võtmisesse, innovaatiliste ja ohutute toidupakendite
kasutusele võtmisesse tulemaks toime lisanduvate keskkonnanõuetega. Digitaliseerimist ja uute
tehnoloogiate kasutuselevõttu toetavate investeeringute hulka kuuluvad näiteks: toidu koostise
parendamiseks uute tehnoloogiate ja seadmete kasutusele võtmine, seadmete (sh tehnoloogia)
automatiseerimine ja digitaliseerimine, IT lahendused (toidu jälgitavuse parendamine).
· Euroopa Liidu toimimise lepingu I lisaga hõlmatud põllumajandustoodetest (vajadusel koos väikese
kogusega I lisaga hõlmamata toodetega) I lisaga hõlmatud või I lisaga hõlmamata toodete töötlemiseks
tehtavad investeeringud – kui taotlejaks on mikro- ja väikeettevõtja toetatakse põllumajandustoodete
töötemiseks vajaliku ehitise ehitamist ehitusseadustikus sätestatud tingimustel ja korra ning vajaliku
seadme ostmist.
· Uue töötlemisüksuse rajamisele suunatud investeeringud – toetatakse ehitise ehitamist ja seadmete
ostmist, kui investeeringu tulemusel rajatakse uus töötlemisüksus. Uue töötlemisüksuse rajamise
maksimaalne toetuse suurus on kaks miljonit eurot.
· Sisendite (sh energia) varustuskindluse tagamiseks tehtavad investeeringud – toetatakse ehitise
ehitamist ja seadmete ostmist, mis tehakse vajalike sisendite (sh energia) varustuskindluse tagamiseks.
Kui taotlejaks on põllumajandustootja, kes on mikro- või väikeettevõtja ja kes hakkab tegelema
põllumajandustoodete töötlemisega saab ta toetust taotleda põllumajandustoodete töötemiseks vajaliku
ehitise ehitamiseks ehitusseadustikus sätestatud tingimustel ja korra (sh uue töötlemisüksuse rajamiseks)
ning vajaliku seadme ostmiseks.
Tagastamatu abiga toetatakse üksnes selliseid investeeringuid, mis hõlmavad Euroopa Liidu toimimise
lepingu I lisaga hõlmatud põllumajandustoodet või nende töötlemisel saadud I lisaga hõlmatud või I lisaga
hõlmamata toodet.
Taotlusi hinnatakse hindamiskriteeriumite alusel. Hindamisel eelistatakse näiteks taotlejaid, kelle ettevõte
on tunnustatud mahepõllumajanduse valdkonnas ja kes toodab mahepõllumajanduslikke tooteid. Samuti
eelistatakse hindamisel selliseid taotlejad, kelle investeering panustab keskkonna- ja kliimapoliitika
eesmärkide saavutamisele (nt ringmajanduse tegevuskavaga, plastistrateegia, rohelepe, ÜRO kliimalepe,
Eesti kliimapoliitika põhialused 2050 jms), sh ka keskkonnanõuete täitmisesse.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
ET 456 ET
Toetatakse investeeringuid materiaalsesse põhivarasse, millega võib kaasneda ka investeering
immateriaalsesse varasse, mis aitavad kaasa keskkonna- ja kliimapoliitika eesmärkide saavutamisele,
energia varustuskindluse tagamisele ning põllumajanduse reageerimist ühiskonna nõudlusele toidu ning
tervise osas. Toetatakse investeeringuid nii seadmetesse kui ka ehitistesse. Kasutatud seadme ostmist
toetatakse üksnes juhul kui taotlejaks on mikro- ja väikeettevõtjad või kui investeering tehakse sisendite
(sh energia) varustuskindluse tagamiseks. Kasutatud seade ei tohi olla vanem kui viis aastat. Abikõlblikud
on ka liisingumaksed, kui asja omandiõigus läheb toetuse saajale üle hiljemalt viimase toetusosa
väljamaksmisest. Kui taotlejaks on mikro- ja väikeettevõtjad, siis saavad nad toetust taotleda ka
põlluamajndustoote töötlemiseks vajaliku ehitise ehitamiseks ja seadme ostmiseks.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse määr
Maksimaalne toetuse määr on kuni 50% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest. Toetuse
määrade kehtestamisel arvestatakse asjakohastest riigiabi reeglitest tulenevate piirangutega. Minimaalne
võimalik toetuse määr on 15% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest.
Toetuse suurus
Toetuse maksimaalne suurus kogu strateegiakava programmiperioodi jooksul on kaks miljonit eurot ühe
taotleja kohta.
Lisaselgitus
Maksimaalne toetuse määr on kuni 50% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest, kuid
maksimaalse määra kehtestamisel võetakse ennekõike arvesse asjakohastest riigiabi reeglitest tulenevaid
piiranguid. Kui taotlejaks on põllumajandustootja, kes hakkab tegelema töötlemisega või mikro- ja
väikeettevõtjaga, siis saavad nad toetust taotleda ka põllumajandustoodete töötlemiseks vajaliku ehitise
ehitamiseks (sh uue töötlemisüksuse rajamisele suunatud investeeringuteks) ja vajaliku seadme ostmiseks.
Hindamisel eelistatakse näiteks taotlejaid, kelle ettevõte on tunnustatud mahepõllumajanduse valdkonnas
ja kes toodab mahepõllumajanduslikke tooteid.
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisalast välja jäävate toetusmeetmete selgitus
Toidutööstuste toetamine jääb üldjuhul väljapoole TFEU artikli 42 alla. Juhul kui toodetakse
põllumajandustooteid, mida on nimetatud TFEU lisas 1 jääb see TFEU artikli 42 kohaldamisalasse.
Kontrollimiseks ja heakskiitmiseks kasutatava riigiabivahendi liik:
ET 457 ET
Teavitamine Üldine grupierandi määrus Põllumajanduse grupierandi määrus Vähese
tähtsusega abi
Riigiabi juhtumi number
Ei kohaldata
Lisateave:
Liikmesriik ei ole veel vahendit (vahendeid) valinud ja on märkinud alternatiivid. Enne valitud
vahendile antud heakskiidu jõustumise kuupäeva toetusesaajatele toetust ei maksta. Liikmesriik on
valinud märgitud vahendi, kuid heakskiitu ei ole veel saadud. Enne heakskiidu jõustumise kuupäeva
toetusesaajatele toetust ei maksta.
The Member State has chosen the instrument, as indicated, the clearance has been obtained and the SA
number has been indicated for notification, GBER or ABER
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
Strateegiakava peatükis 4.7.1 on toodud mitteabikõlblike kulude loetelu. Lisaks loetakse üldjuhul
mitteabikõlblikuks kuluks ka käibemaks, välja arvatud juhul kui see ei ole käibemaksuseaduse alusel
tagasi nõutav. Mitteabikõlbliku kulu hulka loetakse üldjuhul kasutatud seadme ostmist (v.a kui taotlejaks
on mikro- või väikeettevõtja või kui investeering tehakse sisendite varustuskindluse tagamiseks) ning
muud kulud, mis ei ole otseselt seotud toetatava tegevuse elluviimisega (näiteks lepingu sõlmimisega või
kindlustusega seotud kulud või intressikulud).
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
Ei kohaldata
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punkt 11 – investeeringuabi tugineb kindlatele kriteeriumitele, ei ole
seotud tootmise liigi ega mahuga, maksete summa ei ole seotud hindadega, maksed tehakse investeeringu
realiseerimiseks ette nähtud aja jooksul ja on piiratud kompenseerimiseks vajaliku summaga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti artikli 108 lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
ET 458 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad ülekantud kuludel?
ÜS2.2.1 - Keskmine toetuse summa (mikro- ja Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine Ei
väikeettevõtjad) 60,00%
ÜS2.2.2 - Keskmine toetuse summa (keskmise Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine Ei
suurusega ja suurettevõtjad) 60,00%
ÜS2.2.3 - Keskmine toetuse summa uue Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine Ei
töötlemisüksuse rajamiseks 60,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS2.2.1 - Keskmine toetuse summa (mikro- ja väikeettevõtjad)
Toetuse saajate arvu ning suurusgrupiti taotlejate kohta keskmise toetussumma määramisel on tuginetud eelmise programmiperioodi samalaadse toetuse
„Mikro- ja väikeettevõtjate põllumajandustoodete töötlemise ning turustamise investeeringutoetus“ rakendamisel saadud kogemustele. Iga-aastaste
soovituslike rahaeraldiste puhul on arvesse võetud, et esimesed väljamaksed peaksid toimuma ligikaudu üks aasta pärast taotlusvooru toimumist.
ÜS2.2.2 - Keskmine toetuse summa (keskmise suurusega ja suurettevõtjad)
Toetuse saajate arvu ning suurusgrupiti taotlejate kohta keskmise toetussumma määramisel on tuginetud eelmise programmiperioodi samalaadse toetuse
„Keskmise suurusega ettevõtjate ja suurettevõtjate põllumajandustoodete töötlemise ning turustamise investeeringutoetus“ rakendamisel saadud kogemustele.
Iga-aastaste soovituslike rahaeraldiste puhul on arvesse võetud, et esimesed väljamaksed peaksid toimuma ligikaudu üks aasta pärast taotlusvooru toimumist.
ÜS2.2.3 - Keskmine toetuse summa uue töötlemisüksuse rajamiseks
Toetuse saajate arvu ning suurusgrupiti taotlejate kohta keskmise toetussumma määramisel on tuginetud eelmise programmiperioodi meetme 4
„Investeeringud materiaalsesse varasse“ tegevuse liigi 4.2 „Investeeringud põllumajandustoodete töötlemiseks ja turustamiseks“ alameetmete rakendamisel
saadud kogemustele. Iga-aastaste soovituslike rahaeraldiste puhul on arvesse võetud, et esimesed väljamaksed peaksid toimuma ligikaudu üks aasta pärast
taotlusvooru toimumist.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS2.2.1 - Keskmine toetuse summa Kavandatud 0,00 150 000,00 150 000,00 150 000,00 150 000,00 0,00 0,00
(mikro- ja väikeettevõtjad) (Toetus - ühikusumma (avaliku
Keskmine) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 459 ET
O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS2.2.2 - Keskmine toetuse summa Kavandatud 0,00 1 000 000,00 1 000 000,00 1 000 000,00 1 000 000,00 1 000 000,00 0,00
(keskmise suurusega ja ühikusumma (avaliku
suurettevõtjad) (Toetus - Keskmine) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
ÜS2.2.3 - Keskmine toetuse summa Kavandatud 0,00 0,00 2 000 000,00 2 000 000,00 0,00 0,00 0,00
uue töötlemisüksuse rajamiseks ühikusumma (avaliku
(Toetus - Keskmine) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
0,00
Maksimaalne
:
0,00
KOKKU O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 34,00 30,00 30,00 34,00 29,00 0,00 Summa:
157,00
Maksimaalne
:
34,00
Esialgne iga-aastane 0,00 9 000 000,00 9 000 000,00 9 000 000,00 18 000 000,00 0,00 0,00 45 000 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 460 ET
Esialgne iga-aastane 0,00 5 400 000,00 5 400 000,00 5 400 000,00 10 800 000,00 0,00 0,00 27 000 000,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 461 ET
2.3 - Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed tootlikud investeeringud (FI)
Sekkumise kood (liikmesriik) 2.3
Sekkumise nimetus Toidutööstuste materiaalsed ja immateriaalsed tootlikud
investeeringud (FI)
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet tootlikeks
investeeringuteks toetust saavate tegevuste või ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Ei
Ökokavade tagasimakse süsteem:
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
SO8 Edendada tööhõivet, majanduskasvu, soolist võrdõiguslikkust, sealhulgas naiste osalemist põllumajanduses, sotsiaalset
kaasatust ja kohalikku arengut maapiirkondades, sealhulgas ringbiomajandust ja säästvat metsamajandust
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tõsta põllumajanduse ja
toidusektori ettevõtjate
V2.4 1 Jah
konkurentsivõimet, keskkonna,
kliima ja ressursitõh
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.39 Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumiste olemuse/nõuete kirjeldus, mis tagab efektiivse panuse erieesmärgi saavutamisse
Sekkumise eesmärk on toidutööstuste majandusliku võimekuse ja konkurentsivõime tõstmine.
Sekkumise vorm
Sekkumist rakendatakse tagastatava abina.
Sekkumise sihtgrupp
Sekkumise sihtgrupiks on majanduslikult jätkusuutlikud ettevõtjad, kelle põhitegevusala on toidu
tootmine, välja arvatud kala, vähilaadsete ja limuste töötlemine ja säilitamine.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
ET 462 ET
Majanduslikult jätkusuutlikud ettevõtjad, kelle põhitegevusala on toidu tootmine, välja arvatud kala,
vähilaadsete ja limuste töötlemine ja säilitamine (juba tegutsev töötleja).
Toetuskõlblikkuse tingimused
Toetatakse eelkõige investeeringuid, mis suurendavad konkurentsivõimet. Siia kuuluvad investeeringuid
masinatesse ja seadmetesse, ehitiste ehitamiseks ja rekonstrueerimiseks, uuenduslike toodete ja
kõrvaltoodete, tootmisprotsesside ja tehnoloogiate väljaarendamisse, samuti muudesse investeeringutesse
lisandväärtuse andmiseks kõigis tootmisahela etappides ning tootmise digitaliseerimiseks ja
automatiseerimiseks. Toetatavaks tegevuseks on ka käibekapital, sh eraldiseisev käibekapital tingimusel,
et see aitab kaasa erieesmärgi saavutamisele.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Ei kohaldu
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse määr
Toetuseks loetakse brutotoetusekvivalendi summat lõppkasusaaja kohta. Käibekapitali maksimaalne
brutotoetusekvivalent kolme aasta jooksul on 200 000 eurot. Toetuse maksimaalne määr on 65%.
Maksimaalse abi määra osas kumuleeritakse nii käesoleva sekkumislehe alusel antav tagastatav abi
(brutotoetusekvivalendi osa) kui tagastamatu toetus, mis on antud toidutööstuse materiaalsed ja
immateriaalsed investeeringud sekkumislehe alusel.
Lisaselgitus
Toetatakse ka kasutatud masinate ja seadmete soetamist.
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisalast välja jäävate toetusmeetmete selgitus
Toidutööstuste toetamine üldjuhul jääb väljapoole TFEU artikli 42 kohaldamisala. Juhul kui toodetakse
põllumajandustooteid, mida on nimetatud TFEU lisas 1, jääb see TFEU artikli 42 kohaldamisalasse.
Kontrollimiseks ja heakskiitmiseks kasutatava riigiabivahendi liik:
Teavitamine Üldine grupierandi määrus Põllumajanduse grupierandi määrus Vähese
tähtsusega abi
Riigiabi juhtumi number
ET 463 ET
Ei kohaldata
Lisateave:
Liikmesriik ei ole veel vahendit (vahendeid) valinud ja on märkinud alternatiivid. Enne valitud
vahendile antud heakskiidu jõustumise kuupäeva toetusesaajatele toetust ei maksta. Liikmesriik on
valinud märgitud vahendi, kuid heakskiitu ei ole veel saadud. Enne heakskiidu jõustumise kuupäeva
toetusesaajatele toetust ei maksta.
The Member State has chosen the instrument, as indicated, the clearance has been obtained and the SA
number has been indicated for notification, GBER or ABER
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
Ei kohaldu
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
Ei kohaldata
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Sekkumise kaudu toetatavate tegevuste puhul jälgitakse WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punktis 11
sätestatud tingimusi, mille kohaselt saavad rahastamisvahendit kasutada nõuetele vastavad taotlejad
investeeringuteks lähtuvalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklites 73 ja 80
seatud tingimustel. Tegevuste toetamine ei ole seotud tootmise liigi, mahu või hindadega ega suuna
tootma kindlaid põllumajandussaaduseid ja kompenseeri struktuurilist ebavõrdsust.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti artikli 108 lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
ET 464 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse liik Osaluse Kavandatud ühikusumma Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb ülekantud
määr(ad) liik piirkonnad kuludel?
ÜS2.3.1 - Keskmine toetuse Rahastamisvahend 91(2)(c)-EE- Keskmine R.39 Ei
summa 60,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS2.3.1 - Keskmine toetuse summa
Keskmise toetuse summa leidmisel on tuginetud eelmise perioodi kogemustel sarnaste laenude väljastamisel. Aastane planeerimine põhineb eeldusel, et
rahastamisvahendi tingimused tagavad vahendite kättesaadavuse läbi kogu perioodi.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS2.3.1 - Keskmine toetuse summa Kavandatud 0,00 500 000,00 500 000,00 500 000,00 500 000,00 0,00 0,00
(Rahastamisvahend - Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 5,00 5,00 5,00 5,00 0,00 0,00 Summa:
20,00
Maksimaalne
:
5,00
KOKKU O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 5,00 5,00 5,00 5,00 0,00 0,00 Summa:
20,00
Maksimaalne
:
5,00
Esialgne iga-aastane 0,00 2 500 000,00 2 500 000,00 2 500 000,00 2 500 000,00 0,00 0,00 10 000 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 1 500 000,00 1 500 000,00 1 500 000,00 1 500 000,00 0,00 0,00 6 000 000,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
ET 465 ET
Millest 0,00 2 500 000,00 2 500 000,00 2 500 000,00 2 500 000,00 0,00 0,00 10 000 000,00
rahastamisvahendi jaoks
(avaliku sektori kulud
kokku, eurodes)
Millest 0,00 1 500 000,00 1 500 000,00 1 500 000,00 1 500 000,00 0,00 0,00 6 000 000,00
rahastamisvahendi jaoks
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 466 ET
2.5 - Väikeste põllumajandusettevõtete arendamine
Sekkumise kood (liikmesriik) 2.5
Sekkumise nimetus Väikeste põllumajandusettevõtete arendamine
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.20. Põllumajandusettevõtetes tootlikeks investeeringuteks
toetust saavate tegevuste või ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Ei
Ökokavade tagasimakse süsteem:
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
SO7 Muuta valdkond noorte põllumajandustootjate jaoks atraktiivseks ja neid toetada ning soodustada kestliku äritegevuse
arengut maapiirkondades
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tõsta põllumajanduse ja
toidusektori ettevõtjate
V2.4 1 Jah
konkurentsivõimet, keskkonna,
kliima ja ressursitõh
Aidata kaasa
põllumajandusettevõtlusega
V7.2 1 Jah
alustamisele investeeringute
soodustamise kaudu
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.9 Ümberkorraldamiseks ja kaasajastamiseks, sh ressursitõhususe suurendamiseks antavat investeeringutoetust saavate
põllumajandustootjate osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumise eesmärk on suurendada väikeste põllumajandustootjate konkurentsivõimet ning aidata kaasa
mitmekesise põllumajandusettevõtete struktuuri säilimisele.
Sekkumine tuleb vajadusest tõsta põllumajanduse ja toidusektori ettevõtjate konkurentsivõimet,
keskkonna, kliima ja ressursitõhususe alast tulemuslikkust (V2.4) ning aidata kaasa
põllumajandusettevõtlusega alustamisele (V7.2).
Sekkumise sihtgrupp
Sekkumise sihtgrupiks on äriseadustiku tähenduses ettevõtjad:
ET 467 ET
· kelle põllumajandusliku standardkogutoodangu väärtus oli taotluse esitamisele vahetult eelnenud
majandusaastal 4000–50 000 eurot;
· kes on vanemad kui 40 aastased ja kes alustavad esmakordselt põllumajandusliku tegevusega
kavandades taotluse esitamisele järgneva teise majandusaasta standardkogutoodangu väärtuseks 4000–
50 000 eurot.
Toetuskõlblikkuse tingimused
Tagastamatu abiga toetatakse investeeringuid materiaalsesse põhivarasse, millega võib kaasneda ka
investeeringud immateriaalsesse põhivarasse.
Toetatakse tootmiseks vajaliku ehitiste ehitamist ja seadmete ostmist sh kasutatud seadmete ostmist, mis
ei ole vanemad kui viis aastat. Lisaks toetatakse ka investeeringuid seadmetesse ja ehitistesse, mis tehakse
tootmiseks vajalike sisendite (sh energia) varustuskindluse tagamiseks.
Toetuse määramine
Taotlusi hinnatakse hindamiskriteeriumite alusel.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
Toetust saab taotleda äriseadustiku tähenduses ettevõtja, kelle põllumajandusliku standardkogutoodangu
väärtus oli taotluse esitamisele vahetult eelnenud majandusaastal 4000–50 000 eurot või ettevõtja, kes on
vanem kui 40 aastane, kes alustab esmakordselt põllumajandusliku tegevusega kavandades taotluse
esitamisele järgneva teise majandusaasta standardkogutoodangu väärtuseks 4000–50 000 eurot.
Nende ettevõtjate, kelle puhul ei ole võimalik põllumajandusliku standardkogutoodangu väärtust arvutada,
võetakse arvesse taotluse esitamisele vahetult eelnenud majandusaasta põllumajanduslike toodete
müügitulu, mis peab olema vähemalt 4 000 eurot.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Toetatakse investeeringuid materiaalsesse põhivarasse, millega võib kaasneda ka investeeringud
immateriaalsesse põhivarasse. Toetatavateks tegevusteks on põllumajandustoodete tootmiseks vajaliku
seadme ostmine kui ka ehitise ehitamine ning tootmiseks vajalike sisendite (sh energia) varustuskindluse
tagamiseks vajalike seadmete ostmine ja ehitise ehitamine. Samuti toetatakse ka kasutatud seadme
ostmist, mis ei ole vanem kui viis aastat. Lisaks on abikõlblikud ka liisingumaksed kui asja omandiõigus
läheb toetuse saajale üle hiljemalt viimase toetusosa väljamaksmisest.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
ET 468 ET
Toetuse suurus
Maksimaalne toetuse suurus kogu strateegiakava programmiperioodi jooksul on kuni 100 000 eurot ühe
taotleja kohta. Rakendusmääruses võidakse sätestada maksimummäärast madalamad toetuse suurused.
Toetusmäär
Maksimaalne toetuse määra on kuni 85% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest. Minimaalne
võimalik toetuse määr on 15% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest. Rakendusmääruses
võidakse sätestada maksimummäärast madalamad toetusmäärad.
Lisaselgitus
Toetatakse ka kasutatud seadme ostmist, mis ei ole vanem kui viis aastat.
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
Strateegiakava peatükis 4.7.1 on toodud mitteabikõlblike kulude loetelu. Lisaks loetakse üldjuhul
mitteabikõlblikuks kuluks ka käibemaks, välja arvatud juhul kui see ei ole käibemaksuseaduse alusel
tagasi nõutav. Mitteabikõlbliku kulu hulka loetakse ka muud kulud, mis ei ole otseselt seotud toetatava
tegevuse elluviimisega (näiteks lepingu sõlmimisega või kindlustusega seotud kulud või intressikulud).
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
Ei kohaldata
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punkt 11 – investeeringuabi tugineb kindlatele kriteeriumitele, ei ole
seotud tootmises liigi ega mahuga, maksete summa ei ole seotud hindadega, maksed tehakse investeeringu
realiseerimiseks ette nähtud aja jooksul ja on piiratud kompenseerimiseks vajaliku summaga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti artikli 108 lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
ET 469 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud Toetuse Osaluse määr(ad) Kavandatud ühikusumma Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb ülekantud
ühikusumma liik liik piirkonnad kuludel?
ÜS2.5.1 - Toetuse summa Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine R.9 Ei
60,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS2.5.1 - Toetuse summa
Maksimaalne toetuse suurus ühe taotleja kohta strateegiakava programmiperioodi jooksul on 100 000 eurot. Taotleja kohta maksimaalse toetussumma
määratlemisel on tuginetud eelmise programmiperioodi põllumajandustootjatele suunatud toetuse rakendamisel saadud kogemustele. Erinevate sisendite (nt
elekter, gaas, tooraine), teenuste, materjalide ja seadmete hinnad on märkimisväärselt tõusnud, millele tuginedes on leitud, et väikeste
põllumajandusettevõtjate investeeringuvajadus on ligikaudu 100 000 eurot.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS2.5.1 - Toetuse summa (Toetus - Kavandatud 0,00 0,00 100 000,00 100 000,00 100 000,00 0,00 0,00
Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.20 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 74,00 73,00 73,00 0,00 0,00 Summa:
220,00
Maksimaalne
:
74,00
KOKKU O.20 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 74,00 73,00 73,00 0,00 0,00 Summa:
220,00
Maksimaalne
:
74,00
Esialgne iga-aastane 0,00 0,00 7 333 334,00 7 333 333,00 7 333 333,00 0,00 0,00 22 000 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 470 ET
Esialgne iga-aastane 0,00 0,00 4 400 000,00 4 400 000,00 4 400 000,00 0,00 0,00 13 200 000,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 471 ET
2.6 - Põllumajandustootjate tootlikud materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud
(FI)
Sekkumise kood (liikmesriik) 2.6
Sekkumise nimetus Põllumajandustootjate tootlikud materiaalsed ja immateriaalsed
investeeringud (FI)
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.20. Põllumajandusettevõtetes tootlikeks investeeringuteks
toetust saavate tegevuste või ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Ei
Ökokavade tagasimakse süsteem:
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tõsta põllumajanduse ja
toidusektori ettevõtjate
V2.4 1 Jah
konkurentsivõimet, keskkonna,
kliima ja ressursitõh
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.9 Ümberkorraldamiseks ja kaasajastamiseks, sh ressursitõhususe suurendamiseks antavat investeeringutoetust saavate
põllumajandustootjate osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumise eesmärk on läbi materiaalsete või immateriaalsete investeeringute soodustada
põllumajandustootmise konkurentsivõimet ja turule orienteeritust, suurendades põllumajandustootjate
ligipääsu kapitalile ning pöörates tähelepanu uutele tehnoloogiatele ja digiüleminekule ning suurendades
mh ressursitõhusust.
Toetatavad tegevused
Toetatavateks tegevusteks on investeeringud masinatesse ja seadmetesse, ehitiste ehitamiseks ja
rekonstrueerimiseks, uuenduslike toodete ja kõrvaltoodete, tootmisprotsesside ja tehnoloogiate
väljaarendamisse, samuti muudesse investeeringutesse lisandväärtuse andmiseks kõigis tootmisahela
etappides ning tootmise digitaliseerimiseks ja automatiseerimiseks. Toetatavaks tegevuseks on lisaks ka
loomade ja muu aretusmaterjali (embrüod) soetamine ning üheaastaste taimede ostmine, käibekapital, sh
ET 472 ET
eraldiseisev käibekapital tingimusel, et see aitab kaasa erieesmärgi saavutamisele.
Noorte põllumajandustootjate korral on toetatavaks tegevuseks ka maa ostmine.
Rahastamisvahendist antakse toetust ettevõtjale, kes vastab järgmistele miinimumnõuetele:
·on majanduslikult jätkusuutlik;
ettevõtja esitatud äriplaanist peab nähtuma, et laenu või tagatud laenu abil elluviidava projekti tagajärjel
paraneb tema tulemuslikkus.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
Põllumajandustootjad, sh noored ja alustavad põllumajandustootjad ja neid ühendavad tulundusühistud.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Ei kohaldu
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse määr
Toetuseks loetakse brutotoetusekvivalendi summat lõppkasusaaja kohta. Käibekapitali maksimaalne
brutotoetusekvivalent kolme aasta jooksul on 200 000 eurot. Toetuse maksimaalne määr on 65%.
Maksimaalse abi määra osas kumuleeritakse nii käesoleva sekkumislehe alusel antav tagastatav abi
(brutotoetusekvivalendi osa) kui tagastamatu toetus, mis on antud põllumajandustootjate materiaalsed ja
immateriaalsed investeeringud sekkumislehe alusel.
Lisaselgitus
Toetatakse ka kasutatud masinate ja seadmete soetamist.
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
ET 473 ET
Ei kohaldu
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
Ei kohaldata
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Sekkumise kaudu toetatavate tegevuste puhul jälgitakse WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punktis 11
sätestatud tingimusi, mille kohaselt saavad rahastamisvahendit kasutada nõuetele vastavad taotlejad
investeeringuteks lähtuvalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklites 73 ja 80
seatud tingimustel. Tegevuste toetamine ei ole seotud tootmise liigi, mahu või hindadega ega suuna
tootma kindlaid põllumajandussaaduseid ja kompenseeri struktuurilist ebavõrdsust.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti artikli 108 lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
ET 474 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse liik Osaluse Kavandatud ühikusumma Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb ülekantud
määr(ad) liik piirkonnad kuludel?
ÜS2.6.1 - Toetuse keskmine Rahastamisvahend 91(2)(c)-EE- Keskmine R.9 Ei
summa 60,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS2.6.1 - Toetuse keskmine summa
Keskmise toetuse summa leidmisel on tuginetud eelmise perioodi kogemustel sarnaste laenude väljastamisel. Aastane planeerimine põhineb eeldusel, et
rahastamisvahendi tingimused tagavad vahendite kättesaadavuse läbi kogu perioodi.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS2.6.1 - Toetuse keskmine summa Kavandatud 0,00 200 000,00 200 000,00 200 000,00 200 000,00 200 000,00 0,00
(Rahastamisvahend - Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.20 (ühik: Tegevused) 0,00 20,00 20,00 20,00 20,00 20,00 0,00 Summa:
100,00
Maksimaalne
:
20,00
KOKKU O.20 (ühik: Tegevused) 0,00 20,00 20,00 20,00 20,00 20,00 0,00 Summa:
100,00
Maksimaalne
:
20,00
Esialgne iga-aastane 0,00 4 000 000,00 4 000 000,00 4 000 000,00 4 000 000,00 4 000 000,00 0,00 20 000 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 2 400 000,00 2 400 000,00 2 400 000,00 2 400 000,00 2 400 000,00 0,00 12 000 000,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
ET 475 ET
Millest 0,00 4 000 000,00 4 000 000,00 4 000 000,00 4 000 000,00 4 000 000,00 0,00 20 000 000,00
rahastamisvahendi jaoks
(avaliku sektori kulud
kokku, eurodes)
Millest 0,00 2 400 000,00 2 400 000,00 2 400 000,00 2 400 000,00 2 400 000,00 0,00 12 000 000,00
rahastamisvahendi jaoks
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 476 ET
3.1.1 - Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse
Sekkumise kood (liikmesriik) 3.1.1
Sekkumise nimetus Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse
põhivarasse
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.20. Põllumajandusettevõtetes tootlikeks investeeringuteks
toetust saavate tegevuste või ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Ei
Ökokavade tagasimakse süsteem:
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
SO3 Parandada põllumajandustootjate positsiooni väärtusahelas
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tugevdada
põllumajandustootjate
V2.3 positsiooni tarneahelas läbi 1 Jah
teadlikkuse tõstmise
koostöövõimalustes
Tugevdada
põllumajandustootjate
V3.1 positsiooni tarneahelas 1 Jah
tootjaorganisatsioonide
loomise ja arendamis
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.39 Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
R.9 Ümberkorraldamiseks ja kaasajastamiseks, sh ressursitõhususe suurendamiseks antavat investeeringutoetust saavate
põllumajandustootjate osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumise eesmärk on ühistegevuse soodustamine tootmise ja töötlemise etapis, et selle kaudu tõsta
põllumajandustootjate omavaheline koostöö järgmisele tasandile ja aidata kaasa põllumajandustootjate
positsiooni parandamisele toidutarneahelas.
Sekkumine tuleneb vajadusest tugevdada põllumajandustootjate positsiooni tarneahelas läbi teadlikkuse
tõstmise koostöövõimalustest, ühistegevuse edendamise ning ühisinvesteeringute soodustamise (V2.3), et
vähendada põllumajanduses tegutsevatesse tulundusühistutesse või tootjaorganisatsiooni kuuluvate
ET 477 ET
põllumajandustootjate individuaalset investeeringuvajadust ning suurendada seeläbi kollektiivset
läbirääkimisjõudu ning soodustada toidutarneahelas valdkonnaüleseid koostööprojekte, mis suurendavad
turule orienteeritust ja ekspordivõimekust.
Sekkumise sihtgrupp
Sekkumise sihtgrupiks on põllumajanduses tegutsevad tulundusühistud ja tunnustatud
tootjaorganisatsioonid ning nende liidud või nende valitseva mõju all olev ettevõtja.
Suurprojekti osas on sihtgrupiks tunnustatud tootjaorganisatsioon ning nende liit või tunnustatud
tootjaorganisatsiooni valitseva mõju all olev ettevõtja.
Suurprojekt on tunnustatud tootjaorganisatsiooni või nende liidu või tunnustatud tootjaorganisatsiooni
valitseva mõju all oleva ettevõtja ühine investeerimisprojekt, mille osas toetatakse EL-i toimimise lepingu
I lisaga hõlmatud põllumajandustoodetest I lisa või I lisaga hõlmamata toodete töötlemiseks ja
turustamiseks vajalikesse seadmetesse ning ehitistesse tehtavaid investeeringuid juhul kui selle
eesmärgiks on uue tervikliku töötlemisüksuse rajamine. Samuti on toetatav ka selline investeeringuobjekt,
mille osas toetatakse EL-i toimimise lepingu I lisaga hõlmatud toodete tootmiseks vajalikesse seadmetesse
ja ehitistesse tehtavaid investeeringuid juhul kui selle peamiseks eesmärgiks on uue tervikliku
tootmisüksuse rajamine. Lisaks toetatakse suurprojekti osas ka sellist investeeringut, mis on olemasoleva
tervikliku tootmisüksuse või töötlemisüksuse ostmine. Muud põllumajandustoodete tootmise või
töötlemisega tegelevad ettevõtjad võivad olla suurprojekti kaasatud, kuid otsustusõigus projektis peab
jääma tunnustatud tootjaorganisatsioonile või tema valitseva mõju all olevale ettevõtjale ja see peab
säilima ka piisava aja jooksul pärast investeeringu tegemist.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
Tunnustatud tootjaorganisatsioonid ning nende liidud, põllumajanduses tegutsevad tulundusühistud või
nende valitseva mõju all olevad ettevõtjad.
Toetuskõlblikkuse tingimused
Toetavateks tegevusteks on investeeringud masinatesse ja seadmetesse, ehitiste ehitamisse,
turustusstruktuuridesse, uuenduslike toodete ja kõrvaltoodete, tootmisprotsesside ja tehnoloogiate
väljaarendamisse, samuti muudesse investeeringutesse lisandväärtuse andmiseks kõigis tootmisahela
etappides ning tootmise digitaliseerimine. Lisaks toetatakse ka investeeringuid seadmetesse ja ehitistesse,
mis tehakse tootmiseks või töötlemiseks vajalike sisendite (sh energia) varustuskindluse tagamiseks.
Taotlusi hinnatakse hindamiskriteeriumite alusel. Hindamisel eelistatakse näiteks taotlejaid, kelle ettevõte
on tunnustatud mahepõllumajanduse valdkonnas ja kes toodab mahepõllumajanduslikke tooteid.
Toetatavad tegevusalad,tegevused ning täpsemad nõuded sätestatakse riigisisestes õigusaktides.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Toetatakse investeeringuid materiaalsesse põhivarasse, millega võib kaasneda ka investeering
immateriaalsesse varasse. Toetavateks tegevusteks on investeeringud masinatesse ja seadmetesse, ehitiste
ehitamisse, turustusstruktuuridesse, uuenduslike toodete ja kõrvaltoodete, tootmisprotsesside ja
tehnoloogiate väljaarendamisse, samuti muudesse investeeringutesse lisandväärtuse andmiseks kõigis
tootmisahela etappides ning tootmise digitaliseerimine. Lisaks toetatakse ka investeeringuid seadmetesse
ja ehitistesse, mis tehakse tootmiseks või töötlemiseks vajalike sisendite (sh energia) varustuskindluse
ET 478 ET
tagamiseks. Kasutatud seadme ostmist toetatakse üksnes juhul kui taotlejaks on mikro- ja väikeettevõtjad
või kui investeering tehakse sisendite (sh energia) varustuskindluse tagamiseks. Kasutatud seade ei tohi
olla vanem kui viis aastat. Abikõlblikud on ka liisingumaksed, kui asja omandiõigus läheb toetuse saajale
üle hiljemalt viimase toetusosa väljamaksmisest. Lisaks toetatakse suurprojekti osas ka sellist
investeeringut, mis on olemasoleva tervikliku tootmisüksuse või töötlemisüksuse ostmine.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse määr
Maksimaalne toetuse määr on kuni 50% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest. Toetuse
määrade kehtestamisel arvestatakse asjakohastest riigiabi reeglitest tulenevate piirangutega. Minimaalne
võimalik toetuse määr on 15% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest.
Toetuse suurus:
Põllumajanduses tegutseval tulundusühistul, tunnustatud tootjaorganisatsioonil või nende valitseva mõju
all olevatel ettevõtjatel on minimaalne toetuse suurus ühe taotluse kohta 150 000 eurot ja toetuse
maksimaalne suurus kogu strateegiakava programmiperioodi jooksul on 2 500 000 eurot ühe taotleja
kohta.
Suurprojektide puhul on minimaalne toetuse suurus ühe taotluse kohta on 3 000 000 eurot ja maksimaalne
toetuse suurus kogu strateegiakava programmiperioodi jooksul on 10 000 000 eurot ühe taotleja kohta.
Lisaselgitus
Maksimaalne toetuse määr on kuni 50% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest, kuid
maksimaalse määra kehtestamisel võetakse ennekõike arvesse asjakohastest riigiabi reeglitest tulenevaid
piiranguid. Hindamisel eelistatakse näiteks taotlejaid, kelle ettevõte on tunnustatud mahepõllumajanduse
valdkonnas ja kes toodab mahepõllumajanduslikke tooteid.
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisalast välja jäävate toetusmeetmete selgitus
Ühistuliste investeeringute toetamine materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse jääb üldjuhul
väljapoole TFEU artikli 42 kohaldamisala. Kui suurprojekti raames rajatakse põllumajandussaaduste
tootmisüksus või taotleja teeb investeeringu tootmisesse, siis jääb see artikkel 42 kohaldamisalasse.
Kontrollimiseks ja heakskiitmiseks kasutatava riigiabivahendi liik:
ET 479 ET
Teavitamine Üldine grupierandi määrus Põllumajanduse grupierandi määrus Vähese
tähtsusega abi
Riigiabi juhtumi number
Ei kohaldata
Lisateave:
Liikmesriik ei ole veel vahendit (vahendeid) valinud ja on märkinud alternatiivid. Enne valitud
vahendile antud heakskiidu jõustumise kuupäeva toetusesaajatele toetust ei maksta. Liikmesriik on
valinud märgitud vahendi, kuid heakskiitu ei ole veel saadud. Enne heakskiidu jõustumise kuupäeva
toetusesaajatele toetust ei maksta.
The Member State has chosen the instrument, as indicated, the clearance has been obtained and the SA
number has been indicated for notification, GBER or ABER
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
Strateegiakava peatükis 4.7.1 on toodud mitteabikõlblike kulude loetelu. Lisaks loetakse üldjuhul
mitteabikõlblikuks kuluks ka käibemaks, välja arvatud juhul kui see ei ole käibemaksuseaduse alusel
tagasi nõutav. Mitteabikõlbliku kulu hulka loetakse üldjuhul ka kasutatud seadme ostmist (v.a kui
taotlejaks on mikro- või väikeettevõtja või kui investeering tehakse sisendite (sh energia) varustuskindluse
tagamiseks) ning muud kulud, mis ei ole otseselt seotud toetatava tegevuse elluviimisega (näiteks lepingu
sõlmimisega või kindlustusega seotud kulud või intressikulud).
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
Ei kohaldata
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punkt 11 – investeeringuabi tugineb kindlatele kriteeriumitele, ei ole
seotud tootmise liigi ega mahuga, maksete summa ei ole seotud hindadega, maksed tehakse investeeringu
realiseerimiseks ette nähtud aja jooksul ja on piiratud kompenseerimiseks vajaliku summaga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti artikli 108 lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
ET 480 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb ülekantud
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad kuludel?
ÜS3.1.1.1 - Ühistute investeeringutoetuse Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine Ei
keskmine summa 60,00%
ÜS3.1.1.2 - Suurprojekti toetuse summa Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine Ei
60,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS3.1.1.1 - Ühistute investeeringutoetuse keskmine summa
Tulundusühistute minimaalne toetuse suurus ühe taotluse kohta on 150 000 eurot ja maksimaalne 2 500 000 eurot ühe taotleja kohta kogu strateegiakava
programmiperioodi jooksul. Keskmine toetuse summa tulundusühistutel on ligikaudu 1 000 000 eurot. Taotleja kohta minimaalse, maksimaalse ning
keskmise toetussumma määratlemisel on tuginetud eelmise programmiperioodil tunnustatud tootjarühmadele investeeringute tegemiseks suunatud
toetusskeemi rakendamisel saadud kogemusele, kus toetuse maksimaalne suurus kogu arengukava programmiperioodi jooksul oli kolm miljonit eurot ühe
taotleja kohta ning taotletud keskmine toetuse suurus jäi vahemikku 1 000 000–2 500 000 eurot. Minimaalse toetuse suurus sätestatakse selleks, et väiksema
mahuliste projektidega ei saavutada toetuse andmise eesmärgid.
ÜS3.1.1.2 - Suurprojekti toetuse summa
Suurprojektide puhul on minimaalne toetuse suurus ühe taotluse kohta 3 000 000 eurot ja maksimaalne 10 00 000 eurot ühe taotleja kohta kogu
programmiperioodi jooksul. Taotleja kohta minimaalse ja maksimaalse toetussumma määratlemisel on tuginetud eelmise programmiperioodil suurprojektide
elluviimiseks suunatud toetusskeemi rakendamisel saadud kogemusele. Minimaalse toetussumma sätestamisel on arvesse võetud seda, et väiksema mahuliste
investeeringuprojektidega ei saavutata soovitud eesmärgid, milleks on ühistegevuse soodustamine nii tootmise kui ka töötlemise etapis, et selle kaudu tõsta
tootjaorganisatsioonide ja muude ettevõtjate omavaheline koostöö järgmisele tasandile, sest see on üks võimalus, kuidas põllumajandustootjad saavad
parandada enda positsiooni toidutarneahelas.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS3.1.1.1 - Ühistute Kavandatud 0,00 1 000 000,00 1 000 000,00 1 000 000,00 1 000 000,00 1 000 000,00 0,00
investeeringutoetuse keskmine summa ühikusumma (avaliku
(Toetus - Keskmine) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 481 ET
O.20 (ühik: Tegevused) 0,00 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00 0,00 Summa:
10,00
Maksimaalne
:
2,00
ÜS3.1.1.2 - Suurprojekti toetuse Kavandatud 0,00 0,00 10 000 000,00 0,00 0,00 0,00 0,00
summa (Toetus - Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.20 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 1,00 0,00 0,00 0,00 0,00 Summa:
1,00
Maksimaalne
:
1,00
KOKKU O.20 (ühik: Tegevused) 0,00 2,00 3,00 2,00 2,00 2,00 0,00 Summa:
11,00
Maksimaalne
:
3,00
Esialgne iga-aastane 0,00 0,00 2 000 000,00 2 000 000,00 2 000 000,00 14 000 000,00 0,00 20 000 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 0,00 1 200 000,00 1 200 000,00 1 200 000,00 8 400 000,00 0,00 12 000 000,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 482 ET
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 483 ET
3.1.2 - Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse (FI)
Sekkumise kood (liikmesriik) 3.1.2
Sekkumise nimetus Ühistulised investeeringud materiaalsesse ja immateriaalsesse
põhivarasse (FI)
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.20. Põllumajandusettevõtetes tootlikeks investeeringuteks
toetust saavate tegevuste või ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Ei
Ökokavade tagasimakse süsteem:
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
SO3 Parandada põllumajandustootjate positsiooni väärtusahelas
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tugevdada
põllumajandustootjate
V2.3 positsiooni tarneahelas läbi 1 Jah
teadlikkuse tõstmise
koostöövõimalustes
Tugevdada
põllumajandustootjate
V3.1 positsiooni tarneahelas 1 Jah
tootjaorganisatsioonide
loomise ja arendamis
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.39 Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumise eesmärk on ühistegevuse soodustamine töötlemise etapis, et selle kaudu tõsta
põllumajandustootjate omavaheline koostöö järgmisele tasandile ja aidata kaasa põllumajandustootjate
positsiooni parandamisele toidutarneahelas.
Sekkumise vorm
Sekkumist rakendatakse tagastatava abina.
Sekkumise sihtgrupp
ET 484 ET
Sekkumise sihtgrupiks on põllumajanduses tegutsevad tulundusühistud ja tunnustatud
tootjaorganisatsioonid ning nende liidud või nende valitseva mõju all olev ettevõtja.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
Tunnustatud tootjaorganisatsioonid ning nende liidud, põllumajanduses tegutsevad tulundusühistud või
nende valitseva mõju all olevad ettevõtjad.
Toetuskõlblikkuse tingimused
Toetavateks tegevusteks on investeeringud masinatesse ja seadmetesse, ehitiste ehitamisse ja
rekonstrueerimiseks, uuenduslike toodete ja kõrvaltoodete, tootmisprotsesside ja tehnoloogiate
väljaarendamisse, samuti muudesse investeeringutesse lisandväärtuse andmiseks kõigis tootmisahela
etappides ning tootmise digitaliseerimiseks ja automatiseerimiseks. Toetatavaks tegevuseks on lisaks
loomade ja muu aretusmaterjali (embrüod) soetamine ning üheaastaste taimede ostmine ning käibekapital,
sh eraldiseisev käibekapital tingimusel, et see aitab kaasa erieesmärgi saavutamisele.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Ei kohaldu
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse määr
Toetuseks loetakse brutotoetusekvivalendi summat lõppkasusaaja kohta. Käibekapitali maksimaalne
brutotoetusekvivalent kolme aasta jooksul on 200 000 eurot. Toetuse maksimaalne määr on 65%.
Maksimaalse abi määra osas kumuleeritakse nii käesoleva sekkumislehe alusel antav tagastatav abi
(brutotoetusekvivalendi osa) kui tagastamatu toetus, mis on antud ühistulised investeeringud
materiaalsesse ja immateriaalsesse põhivarasse sekkumislehe alusel.
Lisaselgitus
Toetatakse ka kasutatud masinate ja seadmete soetamist.
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisalast välja jäävate toetusmeetmete selgitus
Ühistuliste investeeringute toetamine üldjuhul jääb väljapoole TFEU artikli 42 kohaldamisala. Kui
ET 485 ET
projekti raames rajatakse põllumajandustootmisüksus, siis jääb artikkel 42 kohaldamisalasse.
Kontrollimiseks ja heakskiitmiseks kasutatava riigiabivahendi liik:
Teavitamine Üldine grupierandi määrus Põllumajanduse grupierandi määrus Vähese
tähtsusega abi
Riigiabi juhtumi number
Ei kohaldata
Lisateave:
Liikmesriik ei ole veel vahendit (vahendeid) valinud ja on märkinud alternatiivid. Enne valitud
vahendile antud heakskiidu jõustumise kuupäeva toetusesaajatele toetust ei maksta. Liikmesriik on
valinud märgitud vahendi, kuid heakskiitu ei ole veel saadud. Enne heakskiidu jõustumise kuupäeva
toetusesaajatele toetust ei maksta.
The Member State has chosen the instrument, as indicated, the clearance has been obtained and the SA
number has been indicated for notification, GBER or ABER
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
Ei kohaldu
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
Ei kohaldata
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Sekkumise kaudu toetatavate tegevuste puhul jälgitakse WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punktis 11
sätestatud tingimusi, mille kohaselt saavad rahastamisvahendit kasutada nõuetele vastavad taotlejad
investeeringuteks lähtuvalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artiklites 73 ja 80
seatud tingimustel. Tegevuste toetamine ei ole seotud tootmise liigi, mahu või hindadega ega suuna
tootma kindlaid põllumajandussaaduseid ja kompenseeri struktuurilist ebavõrdsust.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti artikli 108 lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
ET 486 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse liik Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb
määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad ülekantud kuludel?
ÜS3.1.2.1 - Ühistute investeeringutoetuse Rahastamisvahend 91(2)(c)-EE- Keskmine Ei
keskmine summa 60,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS3.1.2.1 - Ühistute investeeringutoetuse keskmine summa
Keskmise toetuse summa leidmisel on tuginetud eelmise perioodi kogemustel sarnaste laenude väljastamisel. Aastane planeerimine põhineb eeldusel, et
rahastamisvahendi tingimused tagavad vahendite kättesaadavuse läbi kogu perioodi.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS3.1.2.1 - Ühistute Kavandatud 0,00 1 000 000,00 1 000 000,00 1 000 000,00 1 000 000,00 1 000 000,00 0,00
investeeringutoetuse keskmine summa ühikusumma (avaliku
(Rahastamisvahend - Keskmine) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.20 (ühik: Tegevused) 0,00 3,00 3,00 3,00 3,00 3,00 0,00 Summa:
15,00
Maksimaalne
:
3,00
KOKKU O.20 (ühik: Tegevused) 0,00 3,00 3,00 3,00 3,00 3,00 0,00 Summa:
15,00
Maksimaalne
:
3,00
Esialgne iga-aastane 0,00 3 000 000,00 3 000 000,00 3 000 000,00 3 000 000,00 3 000 000,00 0,00 15 000 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 1 800 000,00 1 800 000,00 1 800 000,00 1 800 000,00 1 800 000,00 0,00 9 000 000,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
ET 487 ET
Millest 0,00 3 000 000,00 3 000 000,00 3 000 000,00 3 000 000,00 3 000 000,00 0,00 15 000 000,00
rahastamisvahendi jaoks
(avaliku sektori kulud
kokku, eurodes)
Millest 0,00 1 800 000,00 1 800 000,00 1 800 000,00 1 800 000,00 1 800 000,00 0,00 9 000 000,00
rahastamisvahendi jaoks
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 488 ET
8.1 - Investeeringud ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks
Sekkumise kood (liikmesriik) 8.1
Sekkumise nimetus Investeeringud ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet tootlikeks
investeeringuteks toetust saavate tegevuste või ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Ei
Ökokavade tagasimakse süsteem:
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Territoriaalne kohaldamisala
Maapiirkond (maaline ja väikelinnaline piirkond Statistikaameti metoodika alusel), v.a Tallinnaga
piirnevad vallad.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO8 Edendada tööhõivet, majanduskasvu, soolist võrdõiguslikkust, sealhulgas naiste osalemist põllumajanduses, sotsiaalset
kaasatust ja kohalikku arengut maapiirkondades, sealhulgas ringbiomajandust ja säästvat metsamajandust
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Luua eeldused atraktiivsete,
hästi tasustatud töökohtade
V8.1 1 Jah
tekkeks, mis oleks atraktiivsed
ka noortele
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.37 ÜPP projektides toetatud uued töökohad
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumine tuleneb vajadusest suurendada arengule suunatud, suurt lisandväärtust loovate ja kõrge
konkurentsivõimega ettevõtete osakaalu maapiirkonnas ning parandada selliste ettevõtete ligipääsu
finantsinstrumentidele. Sellised ettevõtjad on suurema tõenäosusega võimelised looma maale uusi
eripalgelisi ja hästi tasustatud töökohti.
Sekkumine on suunatud maapiirkonnas tegutsevate ettevõtjate konkurentsivõime tugevdamisele läbi
kestlikuks arenguks vajalike investeeringute toetamise. Sekkumise tulemuseks on uute hästi tasustatud
atraktiivsete töökohtade lisandumine maapiirkonnas.
Konkurentsivõime tugevnemisele aitab kaasa ettevõtte jaoks uudsete ja arenguks oluliste tehnoloogiate
kasutuselevõtmine, uute infotehnoloogiliste võimaluste efektiivne rakendamine ja suuremat kasumlikkust
võimaldavate uute toodete ning teenuste turule toomine.
ET 489 ET
Kestliku arengu seisukohast on olulised keskkonnahoiule ja Euroopa rohelises kokkuleppes püstitatud
kliimaneutraalsuse eesmärkide saavutamisele kaasa aitavad tegevused. Sekkumise läbi on võimalik
motiveerida ja toetada ettevõtjaid arenguks vajalike investeeringute tegemisel.
Sekkumise fookus on investeeringutel, mis aitavad kaasa ettevõtte jaoks uudse tehnoloogia juurutamisele,
tootmise ja teenuse digitaliseerimisele, ressursitõhususe suurendamisele, Euroopa rohelise kokkuleppe
eesmärkide saavutamisele.
Suur osa ettevõtlusest Eestis on koondunud pealinna ja pealinnaga piirnevatesse valdadesse. Võrreldes
teiste regioonidega on pealinna piirkonnas tegutsevatel ettevõtetel parem juurdepääs turgudele, tööjõule ja
kapitalile. Elanike arv selles piirkonnas kasvab. Vastupidine on olukord pealinnast kaugemal.
Tasakaalustatud regionaalarengu seisukohast on otstarbekas motiveerida ettevõtjaid läbi investeeringute
toetamise looma töökohti suurematest tõmbekeskustest kaugemale jäävates piirkondades. Sekkumise
rakendamisel arvestatakse tasakaalustatud regionaalarengu aspektidega.
Sekkumise vorm
Sekkumise vormiks on ettevõtja konkurentsivõime kasvule suunatud investeeringute toetamine.
Toetatakse materiaalsesse ja immateriaalsesse varasse tehtavaid investeeringuid. Sekkumist rakendatakse
nii tagastatava kui tagastamatu abina. Tagastamatu abi on suunatud eelistatult sekkumise fookusega
rohkem haakuvate projektide finantseerimiseks. Tagastatav abi on suunatud sekkumise eesmärkidega
laiemalt haakuvate projektide rahastamiseks.
Toetatavad tegevused
Toetatakse ettevõtja majandustegevuse arendamiseks vajaliku materiaalse ja immateriaalse vara soetamist,
sealhulgas teenuse osutamiseks, tootmiseks või tootearenduseks vajalike masinate, seadmete ja inventari
ostmist ning ehitiste ehitamist. Tagastamatu toetuse osas täpsustatakse mitteabikõlblikud tegevused ja
kulud rakendusmääruses.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaajad
· Tagastamatu abi korral väikeettevõtjad.
· Tagastatava abi korral VKEd.
Rahastatavate projektide valimine
Toetuse määramise eelduseks on äriplaani, finantsprognooside ja eelarveprojekti olemasolu, mis näitavad
seatud eesmärkide realistlikkust ja planeeritud investeeringute majanduslikku põhjendatust.
Rahastatakse nõuetele vastavaid hindamislävendi ületanud projekte. Hindamisel arvestatakse muu hulgas
projekti mõju sekkumise eesmärkide saavutamisele, projekti põhjendatust ja realistlikkust ning taotleja
võimekust projekt tulemuslikult ellu viia.
Rahastamisvahendi alusel toetatavate projektide valimine toimub rahastamislepingu alusel.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
ET 490 ET
Toetuskõlblikkuse tingimused
Sekkumise sihtgrupiks on kasvule ja arengule orienteeritud kuni 49 töötajaga väikeettevõtjad, kelle püsiv
ja kestev tegevuskoht toetatava projektiga seoses asub maapiirkonnas väljaspool Tallinnaga piirnevaid
valdasid, milleks on Harku vald, Saue vald, Saku vald, Kiili vald, Rae vald, Jõelähtme vald, Viimsi vald.
Toetatava projekti raames loodavad uued töökohad ja ettevõtte tegevuskoht toetatava projektiga seoses
peab asuma maapiirkonnas väljaspool Tallinnaga piirnevaid valdasid, milleks on Harku vald, Saue vald,
Saku vald, Kiili vald, Rae vald, Jõelähtme vald, Viimsi vald. Sekkumise raames ei toetata investeeringuid
Tallinnaga piirnevatesse valdadesse, milleks on Harku vald, Saue vald, Saku vald, Kiili vald, Rae vald,
Jõelähtme vald, Viimsi vald.
Ettevõtjal tuleb projekti tulemusena luua vähemalt üks täiendav täistööajaga töökoht ettevõtja
tegevuskohta maapiirkonnas.
Toetatakse ettevõtjad, kes on tegutsenud vähemalt kaks aastat ja kelle aastane müügitulu kahel viimasel
majandusaastal oli suurem kui rakendusmääruses sätestatud vajalik miinimumtase.
Tagastatava abi korral on sihtgrupiks VKEd. Toetuskõlblikkuse tingimused tagastatava toetuse korral, sh
välistatavad tegevusvaldkonnad kirjeldatakse rahastamislepingus.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Kehtestamise alus
Lihtsustatud kulumeetodite kasutamine
Toetuse andmisel kasutatakse üldjuhul vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu (EL) määruse nr
2021/2115 artiklile 83 lihtsustatud kulumeetodit, milleks on kindlasummalised maksed, mis põhinevad
makseasutusega eelnevalt kokku lepitud eelarveprojektidel. Kindlasummalise maksena antava toetuse
suurus määratakse kindlaks määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 83 punkti 2 alapunkti b kohaselt vastavalt
üksikjuhtumipõhiselt koostatud ja tegevuse või toimingu valimise eest vastutava asutusega eelnevalt
kokku lepitud eelarveprojektile. Tegevused, mille puhul antakse toetust toetuse saaja poolt tegelikult
kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamise kaudu, kirjeldatakse ära sekkumise rakendusmääruses.
Välistatakse samade tegevustega seotud kulude topelthüvitamine.
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse suurus
ET 491 ET
· tagastamatu abi toetuse maksimaalne summa ühe taotleja kohta on 200 000 eurot ÜPP strateegiakava
eelarveperioodil kokku;
· ühe taotlusega toetuseks küsitav summa on minimaalselt 10 000 eurot;
· rakendusmääruses võidakse sätestada madalamad väärtused maksimaalsele toetussummale ja
minimaalsele taotletavale summale;
· Rahastamisvahendi puhul on toetuseks brutotoetusekvivalendi summa lõppkasusaaja kohta.
Käibekapitali maksimaalne brutotoetusekvivalent kolme aasta jooksul on 200 000 eurot.
Toetuse määr
· kuni 50% projektiga seotud kulude abikõlblikust maksumusest;
· minimaalne toetuse määr on 15% abikõlblikest kuludest;
· rakendusmääruses võidakse sätestada maksimummäärast madalamad toetusmäärad;
· tagastatava toetuse maksimaalne määr on 65%.
Lisaselgitus
Liisingu kasutamine on lubatud jääkväärtuseta kapitalirendi vormis. Liisinguga seotud tingimused
täpsustatakse sekkumise rakendusmääruses.
Toetatud investeeringu kestvusnõuded täpsustatakse rakendusmääruses, seejuures lähtudes seisukohast, et
toetuse abil soetatud vara tuleb toetuse saajal hoida sihtotstarbelises kasutuses vähemalt kolm aastat.
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisalast välja jäävate toetusmeetmete selgitus
Toetused ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks jäävad väljapoole TFEU artikli 42 kohaldamisala.
Kontrollimiseks ja heakskiitmiseks kasutatava riigiabivahendi liik:
Teavitamine Üldine grupierandi määrus Põllumajanduse grupierandi määrus Vähese
tähtsusega abi
Riigiabi juhtumi number
Ei kohaldata
Lisateave:
Liikmesriik ei ole veel vahendit (vahendeid) valinud ja on märkinud alternatiivid. Enne valitud
vahendile antud heakskiidu jõustumise kuupäeva toetusesaajatele toetust ei maksta. Liikmesriik on
valinud märgitud vahendi, kuid heakskiitu ei ole veel saadud. Enne heakskiidu jõustumise kuupäeva
toetusesaajatele toetust ei maksta.
The Member State has chosen the instrument, as indicated, the clearance has been obtained and the SA
number has been indicated for notification, GBER or ABER
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
Ei toetata ettevõtjaid ega investeeringuid järgmistes tegevusvaldkondades:
· hasartmängude korraldamine (EMTAK 2008, jagu R, alajagu 92);
· finants- ja kindlustustegevus (EMTAK 2008, jagu K);
· kinnisvara-alane tegevus (EMTAK 2008, jagu L);
· juriidilised toimingud ja nõustamine (EMTAK 2008, jagu M, alajagu 69 ja 70);
· põllumajandus, metsamajandus ja kalandus (EMTAK 2008, jagu A). Ettevõtjad, kes tegutsevad
põllumajanduse või metsamajanduse valdkonnas, toetatakse juhul, kui nende äriplaan ja investeeringud on
ET 492 ET
suunatud mittevälistatud tegevusvaldkondadele.
Käibemaks ei ole abikõlblik. Kasutatud seadmete soetamine ei ole abikõlblik v.a rahastamisvahendi
korral.
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
Ei kohaldata
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Sekkumise kaudu toetatavate tegevuste puhul jälgitakse WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punktis 11
sätestatud tingimusi, mille kohaselt saavad toetust kasutada nõuetele vastavad taotlejad investeeringuteks
lähtuvalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu (EL) nr 2021/2115 artiklis 73 seatud tingimustel. Tegemist on
rohelise kasti sekkumisega. Tegevuste toetamine ei ole seotud tootmise liigi, mahu või hindadega ega
suuna tootma kindlaid põllumajandussaaduseid ja kompenseeri struktuurilist ebavõrdsust.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti artikli 108 lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
ET 493 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse liik Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb
määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad ülekantud kuludel?
ÜS8.1.1 - Keskmine toetuse summa: Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine R.37 Ei
tagastamatu abi 60,00%
ÜS8.1.2 - Keskmine toetuse summa: Rahastamisvahend 91(2)(c)-EE- Keskmine R.37 Ei
finantsinstrument 60,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS8.1.1 - Keskmine toetuse summa: tagastamatu abi
-
ÜS8.1.2 - Keskmine toetuse summa: finantsinstrument
Keskmise toetuse summa leidmisel on tuginetud eelmise perioodi kogemustel sarnaste laenude väljastamisel. Aastane planeerimine põhineb eeldusel, et
rahastamisvahendi tingimused tagavad vahendite kättesaadavuse läbi kogu perioodi.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS8.1.1 - Keskmine toetuse summa: Kavandatud 0,00 100 000,00 100 000,00 100 000,00 100 000,00 100 000,00 0,00
tagastamatu abi (Toetus - Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 20,00 60,00 80,00 80,00 60,00 0,00 Summa:
300,00
Maksimaalne
:
80,00
ÜS8.1.2 - Keskmine toetuse summa: Kavandatud 0,00 100 000,00 100 000,00 100 000,00 100 000,00 100 000,00 0,00
finantsinstrument (Rahastamisvahend ühikusumma (avaliku
- Keskmine) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
ET 494 ET
O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 20,00 20,00 20,00 20,00 20,00 0,00 Summa:
100,00
Maksimaalne
:
20,00
KOKKU O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 40,00 80,00 100,00 100,00 80,00 0,00 Summa:
400,00
Maksimaalne
:
100,00
Esialgne iga-aastane 0,00 4 000 000,00 8 000 000,00 10 000 000,00 10 000 000,00 8 000 000,00 0,00 40 000 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 2 400 000,00 4 800 000,00 6 000 000,00 6 000 000,00 4 800 000,00 0,00 24 000 000,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest 0,00 2 000 000,00 2 000 000,00 2 000 000,00 2 000 000,00 2 000 000,00 0,00 10 000 000,00
rahastamisvahendi jaoks
(avaliku sektori kulud
kokku, eurodes)
Millest 0,00 1 200 000,00 1 200 000,00 1 200 000,00 1 200 000,00 1 200 000,00 0,00 6 000 000,00
rahastamisvahendi jaoks
(liidu osalus eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 495 ET
8.2 - Investeeringud ettevõtluskeskkonna arendamiseks maapiirkonnas
Sekkumise kood (liikmesriik) 8.2
Sekkumise nimetus Investeeringud ettevõtluskeskkonna arendamiseks
maapiirkonnas
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet tootlikeks
investeeringuteks toetust saavate tegevuste või ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Ei
Ökokavade tagasimakse süsteem:
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Territoriaalne kohaldamisala
Statistikaameti metoodika kohaselt määratletud maaline asustuspiirkond, v.a Tallinnaga piirnevad vallad.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO8 Edendada tööhõivet, majanduskasvu, soolist võrdõiguslikkust, sealhulgas naiste osalemist põllumajanduses, sotsiaalset
kaasatust ja kohalikku arengut maapiirkondades, sealhulgas ringbiomajandust ja säästvat metsamajandust
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Luua eeldused atraktiivsete,
hästi tasustatud töökohtade
V8.1 1 Jah
tekkeks, mis oleks atraktiivsed
ka noortele
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.39 Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Maapiirkonna kestlik areng eeldab konkurentsivõimeliste, suurt lisandväärtust loovate ning spetsialistide
ootustele vastavate keskmisest kõrgema palgaga töökohti pakkuvate ettevõtete arvu kasvu maal. See
sõltub kohaliku ettevõtluskeskkonna vastavusest ettevõtjate ootustele.
Sekkumise eesmärk on ettevõtete konkurentsivõime tugevnemine, inimeste sissetulekute suurenemine ja
ettevõtluskeskkonna arenemine maapiirkonnas.
Majanduse arengut maapiirkonnas mõjutavad ettevõtluses osalemist soodustavad tegurid. Selliseks
teguriks võib olla maapiirkonnas asuv kiire internetiühendusega, kaasaegsete infotehnoloogiliste
võimalustega ja tugevat nõustamiskompetentsi omava tugipersonaliga koostöötamise keskus või
kaugtöökeskus või kaasaegsete digilahenduste laialdasemat kasutuselevõttu soodustav „digital hub“, mille
kasutajateks on maapiirkonnas tegutsevad mikro- ja väikeettevõtted.
ET 496 ET
Selleks võivad olla mõne maapiirkonnas tegutseva tugeva arengupotentsiaaliga ettevõtte ümber tekkivast
klastrist tulenevad uued ärivõimalused kohalikele ettevõtetele.
Selleks võib olla ettevõtete tootearenduse võimekust tõsta aitav kaasaegse seadmepargiga
tootearenduskeskus, mis loob maapiirkonna ettevõtetele võimalused oma arengupotentsiaali realiseerida ja
rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisi uusi tooteid turule tuua.
Selleks võib olla kohaliku kultuuripärandi, olulise turismiobjekti või piirkonna arengustrateegia
seisukohast prioriteetse valdkonna arengule suurt mõju omava objekti ettevõtluse edendamise huvides
kasutusele võtmiseks, seal hulgas põhiteenuste kättesaadavuse parandamiseks maapiirkonnas.
Sekkumise fookus on investeeringutel, mis:
· aitavad ettevõtetel tõsta digivõimekust ja võtta kasutusele uusi innovaatilisi infotehnoloogilisi
lahendusi oma konkurentsivõime kasvatamiseks;
· aitavad ettevõtetel senisest rohkem kasutada teadus- ja arendustegevuse tulemusi, tõsta oma
tootearendusvõimekust ja tuua turule uusi tooteid ja teenuseid;
· aitavad kaasa Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärkide saavutamisele, sealhulgas ressursitõhususe
suurendamisele ja ringmajanduse arendamisele;
· on kasuks suuremale arvule ettevõtetele;
· viiakse ellu kaugemal suurematest tõmbekeskustest, eelkõige suurematest linnadest, aidates sellega
kaasa tasakaalustatud regionaalsele arengule
Selle sekkumise raames ei toetata Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 2021/2115 artikli 73
lõike 3 punktis f viidatud suuremahulisi infrastruktuuri investeeringuid.
Sekkumise vorm
Sekkumise vormiks on ettevõtluskeskkonna arengusse suunatud investeeringute toetamine. Toetatakse
materiaalsetesse ja immateriaalsetesse vahenditesse tehtavaid investeeringuid. Sekkumist rakendatakse
tagastamatu abina.
Toetatavad tegevused
Toetatakse ettevõtluskeskkonna arendamiseks vajaliku materiaalse ja immateriaalse vara soetamist,
sealhulgas hoonete ja rajatiste ehitamist ning parendamist. Abikõlblikud ja mitteabikõlblikud kulud
määratletakse rakendusmäärusega. Mittetoetatavad tegevused täpsustatakse rakendusmääruses.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaajad
Äriühingud, sihtasutused, mittetulundusühingud, valitsusasutuste poolt hallatavad riigiasutused
(riigiasutused).
Rahastatavate projektide valimine
Toetuse määramise eelduseks on äriplaani, finantsprognooside ja eelarveprojekti olemasolu, mille põhjal
on võimalik hinnata eesmärkide realistlikkust, investeeringute põhjendatust ja tulemuste kestlikkust.
Rahastatakse nõuetele vastavaid hindamislävendi ületanud projekte pingerea alusel. Hindamisel
ET 497 ET
arvestatakse muu hulgas projekti mõju sekkumise eesmärkide saavutamisele, taotleja võimekust projekti
tulemuslikuks elluviimiseks, projekti põhjendatust ja realistlikkust ning projekti seost digipöörde,
rohepöörde ja tasakaalustatud regionaalarenguga.
Sekkumise rakendamisel arvestatakse baaserinevusi erasektori ja avaliku sektori taotlejate vahel,
sealjuures erinevusi vastavusnõuetes, hindamiskriteeriumites, toetusmäärades jne.
Kummagi sihtrühma jaoks sätestatakse rakendusmääruses konkreetse sihtrühma jaoks asjakohased
kriteeriumid, kummagi sihtrühma taotlejad konkureerivad ainult omavahel neile suunatud taotlusvoorus ja
konkreetse eelarve piires. Sellega tagatakse aus konkurents taotlejate vahel, sekkumise eelarveliste
vahendite eesmärgipärane kasutamine ja hoitakse erinevate sekkumiste arv võimalikult väike.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Toetuskõlblikkuse tingimused
Sekkumise sihtgrupiks on äriühingud, mittetulundusühingud, sihtasutused ja riigiasutused. Lõplikeks
kasusaajateks on ettevõtluskeskkonna võimalusi kasutavad väikese ja keskmise suurusega ettevõtted
maapiirkonnas. Sekkumise raames ei toetata investeeringuid Tallinnaga piirnevatesse valdadesse, milleks
on Harku vald, Saue vald, Saku vald, Kiili vald, Rae vald, Jõelähtme vald, Viimsi vald.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse suurus
· toetuse maksimaalne summa ühe taotleja kohta on 4 000 000 eurot strateegiakava eelarveperioodil
kokku;
· taotletava toetuse minimaalne summa 100 000 eurot;
· rakendusmääruses võidakse sätestada madalamad väärtused maksimaalsele toetussummale ja
minimaalsele taotletavale summale.
Toetuse määr
· üldjuhul kuni 65% projekti abikõlblikust kuludest (toetusmäär sõltub riigiabi liigist);
· erandina kuni 100% projekti abikõlblikest kuludest, kui tegemist on investeeringutega
põhiteenustesse maapiirkonnas (toetusmäär sõltub riigiabi liigist);
· rakendusmääruses võidakse sätestada maksimummäärast madalamad toetusmäärad;
minimaalne toetuse määr on 15% abikõlblikest kuludest.
ET 498 ET
Lisaselgitus
Põhiteenused on teenused, mida maapiirkonnas elavad inimesed ning seal toimetavad ettevõtjad kestliku
tegevuse tagamiseks vajavad. Nendeks teenusteks on muuhulgas tervishoiu-, kultuuri-, vabaaja- ja
sotsiaalteenused ning teised kohalike elanike heaolule ja piirkonna ettevõtete konkurentsivõimele kaasa
aitavad teenused, sealhulgas maapiirkonnaga seotud kultuuripärandi säilitamine ja ettevõtluse edendamise
huvides kasutusele võtmine.
Liisingu kasutamine on lubatud jääkväärtuseta kapitalirendi vormis. Liisingu kasutamisega seotud
tingimused täpsustatakse sekkumise rakendusmääruses.
Toetatud investeeringu kestvusnõuded täpsustatakse rakendusmääruses, seejuures lähtudes seisukohast, et
toetuse abil soetatud vara tuleb toetuse saajal hoida sihtotstarbelises kasutuses vähemalt kolm aastat.
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisalast välja jäävate toetusmeetmete selgitus
Toetused investeeringutesse ettevõtluskeskkonna arendamiseks maapiirkonnas jäävad väljapoole TFEU
artikli 42 kohaldamisala.
Kontrollimiseks ja heakskiitmiseks kasutatava riigiabivahendi liik:
Teavitamine Üldine grupierandi määrus Põllumajanduse grupierandi määrus Vähese
tähtsusega abi
Riigiabi juhtumi number
Ei kohaldata
Lisateave:
Liikmesriik ei ole veel vahendit (vahendeid) valinud ja on märkinud alternatiivid. Enne valitud
vahendile antud heakskiidu jõustumise kuupäeva toetusesaajatele toetust ei maksta. Liikmesriik on
valinud märgitud vahendi, kuid heakskiitu ei ole veel saadud. Enne heakskiidu jõustumise kuupäeva
toetusesaajatele toetust ei maksta.
The Member State has chosen the instrument, as indicated, the clearance has been obtained and the SA
number has been indicated for notification, GBER or ABER
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
Ei toetata taotlejaid ega investeeringuid järgmistes tegevusvaldkondades:
· hasartmängude korraldamine (EMTAK 2008, jagu R, alajagu 92);
· finants- ja kindlustustegevus (EMTAK 2008, jagu K);
· kinnisvara-alane tegevus (EMTAK 2008, jagu L), välja arvatud mitteeluruumide üürileandmine ja
käitus (EMTAK 2008 alajagu 68201);
· juriidilised toimingud ja nõustamine (EMTAK 2008, jagu M, alajagu 69 ja 70);
· põllumajandus, metsamajandus ja kalandus (EMTAK 2008, jagu A), välja arvatud sihtasutuste ja
riigiasutustest taotlejate puhul. Äriühinguid ja mittetulundusühinguid, kes tegutsevad põllumajanduse või
metsamajanduse valdkonnas, toetatakse juhul, kui nende äriplaan ja investeeringud on suunatud
mittevälistatud tegevusvaldkondadele.
Käibemaks ei ole abikõlblik. Kasutatud seadmete soetamine ei ole abikõlblik.
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
ET 499 ET
Ei kohaldata
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Sekkumise kaudu toetatavate tegevuste puhul jälgitakse WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punktis 11
sätestatud tingimusi, mille kohaselt saavad toetust kasutada nõuetele vastavad taotlejad investeeringuteks
lähtuvalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu (EL) nr 2021/2115 artiklis 73 seatud tingimustel. Tegemist on
rohelise kasti sekkumisega. Tegevuste toetamine ei ole seotud tootmise liigi, mahu või hindadega ega
suuna tootma kindlaid põllumajandussaaduseid ja kompenseeri struktuurilist ebavõrdsust.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti artikli 108 lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
ET 500 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse määr(ad) Kavandatud ühikusumma Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb ülekantud
liik liik piirkonnad kuludel?
ÜS8.2.1 - Keskmine toetuse Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine R.39 Ei
summa 60,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS8.2.1 - Keskmine toetuse summa
-
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS8.2.1 - Keskmine toetuse summa Kavandatud 0,00 0,00 0,00 500 000,00 1 500 000,00 500 000,00 0,00
(Toetus - Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 0,00 8,00 6,00 4,00 0,00 Summa:
18,00
Maksimaalne
:
8,00
KOKKU O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 0,00 0,00 8,00 6,00 4,00 0,00 Summa:
18,00
Maksimaalne
:
8,00
Esialgne iga-aastane 0,00 0,00 0,00 4 000 000,00 9 000 000,00 2 000 000,00 0,00 15 000 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Esialgne iga-aastane 0,00 0,00 0,00 2 400 000,00 5 400 000,00 1 200 000,00 0,00 9 000 000,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
ET 501 ET
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 502 ET
8.3 - Investeeringud bioressursside väärindamisse
Sekkumise kood (liikmesriik) 8.3
Sekkumise nimetus Investeeringud bioressursside väärindamisse
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet tootlikeks
investeeringuteks toetust saavate tegevuste või ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Ei
Ökokavade tagasimakse süsteem:
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
SO3 Parandada põllumajandustootjate positsiooni väärtusahelas
SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste
vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
SO5 Edendada kestlikku arengut ja selliste loodusvarade tõhusat majandamist nagu vesi, muld ja õhk, muu hulgas
kemikaalidest sõltuvuse vähendamisega
SO8 Edendada tööhõivet, majanduskasvu, soolist võrdõiguslikkust, sealhulgas naiste osalemist põllumajanduses, sotsiaalset
kaasatust ja kohalikku arengut maapiirkondades, sealhulgas ringbiomajandust ja säästvat metsamajandust
SO9 Parandada liidu põllumajanduse reageerimist ühiskonna ootustele toidu ja tervise osas, siia alla kuuluvad nii kestlikul viisil
toodetud kvaliteetne, ohutu ja täisväärtuslik toit, toidujäätmete tekke vähendamine kui ka loomade heaolu ja võitlus
antimikroobikumiresistentsuse vastu
XCO Sektoriülese eesmärgina sektori kaasajastamine teadmiste edendamise ja jagamise, innovatsiooni ja digiülemineku abil
põllumajanduses ja maapiirkondades ning ergutades nende kasutuselevõttu
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Sidusa põllumajanduse
teadmiste ja
V0.1 innovatsioonisüsteemi ehk 1 Jah
AKIS terviksüsteemi
kujundamine
Arendada välja kohalikul
V2.5 bioressursil põhinevaid 1 Jah
väärindamisüksusi
Eelistada keskkonnasäästlikku
tootmist, investeeringuid,
V4.2 1 Jah
ringbiomajandusel tuginevaid
lahendusi
Keskkonnahoidlike
V5.3 tehnoloogiate arendamise ja 1 Jah
kasutuselevõtu soodustamine
Toetada katseprojekte,
erinevate tehnoloogiate
V8.4 3 Osaliselt
arendamist, innovatsiooni
bioressursside kasutamiseks
ET 503 ET
Panustada ka esmatootjatele
sobivate väiksemate
V8.5 3 Jah
biorafineerimisüksuste
loomisesse
Toidujäätmete ja toidukao
V9.7 2 Osaliselt
vähendamine
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.16 Nende põllumajandusettevõtete osakaal, kes saavad ÜPP investeeringutoetust, millega aidatakse kaasa kliimamuutuste
leevendamisele ja nendega kohanemisele ning taastuvenergia või biomaterjalide tootmisele
R.27 Keskkonnakestlikkust ning kliimamuutuste leevendamise ja nendega kohanemise eesmärkide saavutamist toetavate
tegevuste arv maapiirkondades
R.39 Ühise põllumajanduspoliitika toetusel arendatud maaettevõtete arv, sealhulgas biomajandusettevõtted
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumise kontekstis käsitletakse biomajandust kui taastuva biomassi tootmist ja muutmist peamiselt
toiduks, söödaks, biotoodeteks ning bioenergiaks.
Eesti on bioressurssidega – kõik bioloogilist päritolu taastuvad ressursid – väga hästi varustatud, kuid
kitsaskohaks on madal lisandväärtus, suur osatähtsus on töötlemata või vähetöödeldud tooraine (teravili,
toorpiim, puit) ekspordil. Ringmajanduse põhimõtted pole biomajanduse primaarsektorites (sh
põllumajanduses) seni laialt levinud ning põllumajanduse, metsanduse, kalanduse, vesiviljeluse ja
toidutööstuse valdkonnas tekkivaid kõrvalsaadusi ja jääke väärindatakse vähe või tehakse seda madala
majandusliku lisandväärtusega. Lisaks on bioressursse, mida üldse ei väärindata, kuid tekitavad
lisakulusid (näiteks hekseldatav hein). Samas suureneb üha globaalne nõudlus bioenergia, biomaterjalide
ja muude bioressursil põhinevate toodete järele.
Seega tuleb kasvatada bioressursi töötlemisvõimekust ja tooraine ekspordi asemel seda enam väärindada,
töödelda kõrgema lisandväärtusega toodeteks ja panustada ka põllumajanduse, metsanduse ja
toiduainetööstuse ettevõteteled sobivate bioväärindamisüksuste loomisesse, sh bioväetiste ja
biomaterjalide ning muude uudsete ja kõrge lisandväärtusega toodete tootmiseks (sh toidutööstusele,
farmaatsiatööstusele). Kaskaadkasutuse põhimõttest lähtudes on bioenergia taastuva bioressursi
kasutamisel kõige vähem eelistatud tegevusi, kuid esmatootjate vajadustest lähtudes ja energiajulgeoleku
tagamiseks võib siiski eelkõige kõrvalsaaduste ja jääkide puhul olla otstarbekas nende kasutamine
bioenergia tootmiseks, eriti juhul, kui tekkiv kääritusjääk viiakse mulda ja suunatakse tagasi toidu
tootmisesse.
Oluline on tehnoloogia uuendamine, et leida biotoorainepõhiseid lahendusi, asendada fossiilseid materjale
taastuvatega, nagu näiteks võtta kasutusele taastuval ressursil põhinevad pakendid jmt. Selleks sobivad
ning toimivad tehnoloogiad on välja töötatud, kuid Eestis on nende kasutus tagasihoidlik ning sekkumises
toetatavad projektid aitavad selliseid uuenduslikke ringbiomajanduslikke lahendusi ja tehnoloogiaid
juurutada.
Metsade majandamine on kestlik, kui see tagab elustiku mitmekesisuse, metsa tootlikkuse,
uuenemisvõime ja elujõulisuse ning ökoloogilisi, majanduslikke, sotsiaalseid ja kultuurilisi vajadusi
rahuldava mitmekülgse metsakasutuse võimaluse. Säästva metsamajanduse seisukohast on seega oluline
kohalikku puiduressurssi kaskaadkasutuse põhimõttel paremini väärindada, sh puidu keemiline
väärindamine. Sekkumine toetab ettevõtete vastavat teadus- ja arendustegevust, uute tehnoloogiate
kasutuselevõttu ning innovatsiooni.
ET 504 ET
Bioressursile kõrgema lisandväärtuse andmine kasvatab ettevõtete positsiooni väärtusahelas, aitab
vähendada sõltuvust kodu- ja välismaistest taastumatutest ressurssidestning kiirendab taastumatute
ressursside asendamist kooskõlas ELi kliimaeesmärkidega. Tekivad uued töökohad, mis edendavad
maapiirkondade majandust, sh äärealadel. Sekkumisega soodustatakse ka (sektoritevahelist) koostööd,
ühistute ja klastrite teket ning tutvustatakse biomajanduse võimalusi laiemale sihtgrupile.
Sobiva tehnoloogia valikuks, biomassi töötlemise piloteerimiseks, tehnoloogilise skeemi ja projekti
arendamiseks ning eeluuringuteks saab toetust taotleda sekkumise 0.3 „Innovatsioonikoostöö projektid“
raames.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaajad
Ettevõtted, sh põllumajanduse, metsanduse ja toiduainetööstuse ettevõtted, VKEd, ühistud. Täpsemad
nõuded taotlejatele sätestatakse rakendusmääruses.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Toetuskõlblikkuse tingimused
Tootmistehnoloogia uuendamiseks, tootearenduseks ja bioressursside (sh kõrval- ja kaassaaduste ning
jääkide) väärindamiseks ning uuenduslike ressursitõhusate ja kõrge lisandväärtusega toodete välja-
töötamiseks toetatakse:
·bioressursside, sealhulgas kõrvalsaaduste ja jääkide eeltöötlemiseks või töötlemiseks vajaliku ehitise
ehitamist;
·seadmete soetamist või väljavahetamist uuenduslike, ressursitõhusate ja bioressursile kõrgemat
lisandväärtust anda võimaldavate seadmete vastu;
·teadus- ja arendustöötaja kaasamist teadus- ja arendustegevuseks bioressursile kõrgema lisandväärtuse
andmiseks ning uuenduslike ressursitõhusate ja kõrge lisandväärtusega toodete väljatöötamiseks.
Toetatavad projektid peavad olema suunatud bioressursile senisest kõrgema lisandväärtuse andmisele ja
vastavate lahenduste väljatöötamisele. Projektid valitakse taotluste rahastamise eelarve piires taotluste
hindamistulemuste põhjal. Hindamisel arvestatakse muu hulgas bioressursi väärindamisel loodavat
lisandväärtust ja väljatöötavate lahenduste uuenduslikkust, tõhusust kasvuhoonegaaside heite
vähendamisel, projekti mõju sekkumise eesmärkide saavutamisele ja taotleja võimekust projekti
tulemuslikuks elluviimiseks. Täpsemad hindamiskriteeriumid ja jooksva või voorulise taotlemise
kasutamine sätestatakse rakendusmääruses. Projektide valikul peetakse silmas, et need vastaksid Euroopa
Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) nr 2018/2001 taastuvatest energiaallikatest toodetud energia
kasutamise edendamise kohta artiklis 29 sätestatud kriteeriumitele. Abikõlblikud ja mitteabikõlblikud
kulud ning toetatavate tegevuste täpsemad tingimused sätestatakse rakendusmääruses.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ET 505 ET
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse määr
- kuni 50% abikõlblikest kuludest (toetuse määr sõltub riigiabi liigist);
- minimaalne toetuse määr on 15% abikõlblikest kuludest.
Lisaselgitus
Ei kohaldu
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisalast välja jäävate toetusmeetmete selgitus
Üldjuhul ei ole bioressursside väärindamise investeeringute toetamine TFEU artikli 42 kohaldamisalas.
Kui toetuse puhul on tegemist riigiabiga Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 107 lõike 1 tähenduses
järgitakse toetuse andmisel asjakohaseid riigiabi või vähese tähtsusega abi eeskirjasid.
Kontrollimiseks ja heakskiitmiseks kasutatava riigiabivahendi liik:
Teavitamine Üldine grupierandi määrus Põllumajanduse grupierandi määrus Vähese
tähtsusega abi
Riigiabi juhtumi number
Ei kohaldata
Lisateave:
Liikmesriik ei ole veel vahendit (vahendeid) valinud ja on märkinud alternatiivid. Enne valitud
vahendile antud heakskiidu jõustumise kuupäeva toetusesaajatele toetust ei maksta. Liikmesriik on
valinud märgitud vahendi, kuid heakskiitu ei ole veel saadud. Enne heakskiidu jõustumise kuupäeva
toetusesaajatele toetust ei maksta.
The Member State has chosen the instrument, as indicated, the clearance has been obtained and the SA
number has been indicated for notification, GBER or ABER
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
Abikõlblikud ei ole järgmised kulud:
·standardtarkvara, -arvutustehnika ja -sidevahendi, sealhulgas mobiiltelefoni ostmise ja rentimise kulud;
·lepingu sõlmimisega, intressiga ja kindlustusega seotud kulud;
·liisingumakse, kui asja omandiõigus ei lähe toetuse saajale üle arvates viimase toetusosa maksmisest;
·tolli-, sisseveo- ja muu maks, mida hüvitatakse, tasaarveldatakse ja kustutatakse muul moel;
·sularahamakse, teenustasu pangatoimingu eest, intress, tagatismakse ja finantsteenusega seotud muu
kulu;
·õigus- ja raamatupidamisteenuse eest tasumiseks tehtud kulutused;
·tehnilise teostatavuse uuringu eest tehtud kulutused;
·kulutused reklaamile;
·riigilõiv, notaritasu; käibemaks;
-trahv, finantskaristus ja kohtumenetluse korral menetluskulud.
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
ET 506 ET
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
Ei kohaldata
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Järgitakse WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punkti 11 – investeeringuabi tugineb kindlatele
kriteeriumitele, ei ole seotud tootmise liigi ega mahuga, maksete summa ei ole seotud hindadega, maksed
tehakse investeeringu realiseerimiseks ette nähtud aja jooksul ja on piiratud kompenseerimiseks vajaliku
summaga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti artikli 108 lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
ET 507 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse määr(ad) Kavandatud ühikusumma Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb ülekantud
liik liik piirkonnad kuludel?
ÜS8.3.1 - Keskmine toetuse Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine R.16; R.27; R.39 Ei
summa 60,00%
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS8.3.1 - Keskmine toetuse summa
Toetatavate investeeringuobjektide arvu määramisel on tuginetud samalaadsete investeeringute rakendamisel saadud kogemustele ning huvigruppide
tagasisidele investeerimishuvi ja -võimekuse kohta. Keskmise toetussumma hindamisel on lähtutud samalaadsete investeeringute rakendamisel saadud
kogemustest ja eksperthinnangutest. Soovituslike rahaeraldiste puhul on arvesse võetud, et esimesed väljamaksed toimuvad umbes aasta pärast taotlusvooru
toimumist.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS8.3.1 - Keskmine toetuse summa Kavandatud 0,00 200 000,00 200 000,00 200 000,00 200 000,00 200 000,00 200 000,00
(Toetus - Keskmine) ühikusumma (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 2,00 5,00 5,00 1,00 1,00 1,00 Summa:
15,00
Maksimaalne
:
5,00
KOKKU O.24 (ühik: Tegevused) 0,00 2,00 5,00 5,00 1,00 1,00 1,00 Summa:
15,00
Maksimaalne
:
5,00
Esialgne iga-aastane 0,00 400 000,00 1 000 000,00 1 000 000,00 200 000,00 200 000,00 200 000,00 3 000 000,00
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 508 ET
Esialgne iga-aastane 0,00 240 000,00 600 000,00 600 000,00 120 000,00 120 000,00 120 000,00 1 800 000,00
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 509 ET
KK1 - Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed investeeringud
Sekkumise kood (liikmesriik) KK1
Sekkumise nimetus Põllumajandustootjate materiaalsed ja immateriaalsed
investeeringud
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.20. Põllumajandusettevõtetes tootlikeks investeeringuteks
toetust saavate tegevuste või ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Jah
Ökokavade tagasimakse süsteem: Ei
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO2 Suurendada turule orienteeritust ja põllumajandusettevõtete konkurentsivõimet nii lühi- kui ka pikaajaliselt, pöörates
suuremat tähelepanu teadusuuringutele, tehnoloogiale ja digitaliseerimisele
SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste
vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
SO5 Edendada kestlikku arengut ja selliste loodusvarade tõhusat majandamist nagu vesi, muld ja õhk, muu hulgas
kemikaalidest sõltuvuse vähendamisega
SO6 Panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja elurikkuse taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada
elupaiku ja maastikke
SO9 Parandada liidu põllumajanduse reageerimist ühiskonna ootustele toidu ja tervise osas, siia alla kuuluvad nii kestlikul viisil
toodetud kvaliteetne, ohutu ja täisväärtuslik toit, toidujäätmete tekke vähendamine kui ka loomade heaolu ja võitlus
antimikroobikumiresistentsuse vastu
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Tõsta põllumajanduse ja
toidusektori ettevõtjate
V2.4 1 Jah
konkurentsivõimet, keskkonna,
kliima ja ressursitõh
Eelistada keskkonnasäästlikku
tootmist, investeeringuid,
V4.2 1 Jah
ringbiomajandusel tuginevaid
lahendusi
Keskkonnahoidlike
V5.3 tehnoloogiate arendamise ja 1 Jah
kasutuselevõtu soodustamine
Kompenseerida elurikkust
säästvaid tehnoloogiaid,
V6.3 2 Jah
maastikuelementide rajamist,
karjatamist
Suurendada bioturvalisust
V9.3 investeeringute soodustamise 1 Jah
kaudu
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
ET 510 ET
R.15 Toetatud investeeringud taastuvenergia, sealhulgas bioressursipõhise energia tootmisvõimsusesse (megavattides)
R.16 Nende põllumajandusettevõtete osakaal, kes saavad ÜPP investeeringutoetust, millega aidatakse kaasa kliimamuutuste
leevendamisele ja nendega kohanemisele ning taastuvenergia või biomaterjalide tootmisele
R.26 ÜPP raames loodusvarade eest hoolitsemisega seotud tulusa ja mittetulusa investeeringu toetust saavate
põllumajandusettevõtete osakaal
R.3 ÜPP kaudu digitaalsele põllumajandustehnoloogiale antavast toetusest kasu saavate põllumajandusettevõtete osakaal
R.44 Loomade heaolu parandamise toetatud meetmetega hõlmatud loomühikute osakaal
R.9 Ümberkorraldamiseks ja kaasajastamiseks, sh ressursitõhususe suurendamiseks antavat investeeringutoetust saavate
põllumajandustootjate osakaal
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Sekkumise eesmärk on läbi materiaalsete investeeringute, millega võivad kaasneda ka immateriaalsed
investeeringud, soodustada põllumajandustootmises ressursitõhusust, vältida jäätmete ja heitmete teket,
vähendada tootmisest tulenevat keskkonnamõju ja kasvuhoonegaaside heidet ning suurendada loomade
heaolu ja bioohutust.
Toetatavad tegevused
Toetatavad on järgmised investeeringud:
1) Kliimamuutuste leevendamise ja kliimamuutustega kohanemisega seotud investeeringud, sh
näiteks:
· investeeringud põllumajandusettevõtte keskkonnasõbralike taastuvenergia-lahenduste rajamiseks, mille
tootmisvõimsus ei ületa toetuse saaja aastast omatarbimist ning energia kokkuhoiuks;
· täppisväetamise sensorsüsteemide ostmine;
· keskkonnasäästlike jahutusseadmete soetamine või jahutusseadmete väljavahetamine
keskkonnasäästlikumate vastu;
· loomakasvatushoonetele kliimaseadmete soetamine.
Energia tootmisesse tehtavate investeeringute puhul kohaldatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu
direktiivis (EL) 2018/2001 taastuvatest energiaallikatest toodetud energia kasutamise edendamise kohta
(ELT L 328 21.12.2018, lk 82) sätestatut.
2) Vee- ja õhukvaliteedi parandamisega ning muldade kaitsega seotud investeeringud, sh näiteks:
· sõnniku- ja silohoidlate ehitamine, sõnnikuhoidla katmine ning sügavallapanuga lautade lekkekindla
aluspinna rajamine;
· investeeringud sõnniku sisestuslaotuse seadmetesse;
· väljas peetavatele kariloomadele alaliste söötmis- ja jootmiskohtade väljaehitamine välialadel;
· investeeringud vee kokkuhoiuks ja taaskasutuseks katmikaladel;
· ammoniaaki püüdvate filtrite ostmine.
Kui investeering tehakse vee kokkuhoiu saavutamiseks (niisutussüsteemi tehtav investeering), siis tehtav
investeering peab tagama vähemalt 10% veesäästu. Kui investeering tehakse olemasolevate
niisutusseadmete täiustamisse, mis mõjutavad veekogusid, mille seisnud ei ole hea, peab investeering
tagama vähemalt 50% veekasutuse tõhusa vähendamise.
3) Investeeringud elurikkuse kaitseks, sh näiteks:
· investeeringud uutesse keskkonnahoidlikesse taimekaitsetehnoloogiatesse, sh
biotõrjetehnoloogiatesse;
· mehhaaniliste umbrohutõrjeseadmete ostmine;
ET 511 ET
· taimekahjustajate monitooringu- ja hoiatussüsteemid.
4) Karjatamist soodustavad investeeringud, sh hulgas näiteks:
· varjualuste ja maastikuelemendina puudesalude rajamine, mis kaitsevad loomi neile mittesobivate
ilmastikutingimuste eest;
· karjamaade jootmissüsteemid;
· kogumis- ja karjaaiad, sh karjaaiad kiskjate eemale hoidmiseks.
5) Loomade heaolu ja bioturvalisusega seotud investeeringud, sh näiteks:
· piimakarjakasvatuses loomakasvatushoone ehitamine, kui taotlejaks on noor põllumajandustootja,
piimakarjakasvatuses noorloomade, lihaveise-, lamba- ja kitse- ning seakasvatuses loomakasvatushoonete
ehitamine ning kodulindude pidamiseks mõeldud loomakasvatushoone ehitamine;
· loomakasvatushoone/rajatise või loomade pidamiseks piiritletud ala tarastamine;
· loomakasvatushoonet ümbritsevale territooriumile sisenemiseks pääsla rajamine (statsionaarsed
desomatid, väravasüsteemid inimestele, veokitele jne);
· riietusruumide rajamine loomakasvatushoones;
· loomakasvatushoone ruumide, veokite ja haagiste pesemise ja desinfitseerimise seadmete soetamine;
· korjuste hoiustamiseks enne kahjutustamisele viimist mõeldud ala rajamine loomakasvatushoonet
ümbritsevast tarastatud territooriumist väljaspool (tarastus, konteineri aluse platsi asfalteerimine,
betoneerimine või muul viisil lekkeindlaks muutmine, konteineri soetamine);
· pesu- ja desorajatiste rajamine loomakasvatushoonet teenindavate veokite ja haagiste pesemiseks ja
desinfitseerimiseks.
Investeeringuid, mis tehakse bioturvalisuse tagamisega toetatakse üksnes juhul, kui investeering tehakse
ka loomade heaolusse.
Seakasvatusettevõtetele kehtivad Eestis täiendavad riiklikud bioohutuse nõuded, mis on kehtestatud
maaeluministri 19.02.2022 määrusega nr 27 “Sigade Aafrika katku ennetamise ja tõrje täpsemad
meetmed”. Antud sekkumine aitab seakasvatajatel kõnealuseid nõudeid järgida (nt piirdeaiad,
sissepäääsud, desinfitseerimisseadmed). Eestis on kõnealuste täiendavate nõuetega hõlmatud kõik
seakasvatusettevõtted, väiksematele ettevõtetele erandeid ei ole.
Täpsemad tingimused ja nõuded sätestatakse riigisisestes õigusaktides.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
Põllumajandustootjad ja neid ühendavad tulundusühistud.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Toetatakse investeeringuid materiaalsesse põhivarasse, millega võib kaasneda ka investeering
immateriaalsesse varasse, mille eesmärgiks on soodustada põllumajandustootmises ressursitõhusust,
vältida jäätmete ja heitmete teket, vähendada tootmisest tulenevat negatiivset keskkonnamõju ja
kasvuhoonegaaside heidet ning suurendada bioohutust. Toetatakse investeeringuid nii seadmetesse kui ka
ehitistesse. Investeeringute, mis tehakse üksnes kohustuslike nõuetele vastavuse tagamiseks, suhtes
kohaldatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2115 artikli 73 lõikes 5 sätestatut, mille
kohaselt kui liidu õiguse tulemusel kehtestatakse põllumajandustootjatele uued nõuded, võib toetust anda
nende nõuete täitmiseks vajalike investeeringute tegemiseks maksimaalselt 24 kuu jooksul alates
kuupäevast, mil need nõuded muutuvad põllumajandusliku majapidamise jaoks kohustuslikuks.
Kui toetust taotletakse niisutusse tehtavaks investeeringuks, siis peab investeering vastama Euroopa
Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2115 artiklis 74 sätestatud nõutele. Niisutusinvesteeringute
korral on abikõlblikud üksnes investeeringud, mis tehakse olemasoleva niistussüsteemi parendamise või
ET 512 ET
tõhustamise eesmärgil.
Abikõlblikud on ka liisingumaksed, kui asja omandiõigus läheb toetuse saajale üle hiljemalt viimase
toetusosa väljamaksmisest. Lisaks toetatakse kasutatud seadme ostmist, kui taotlejaks on mikro- või
väikeettevõtja ning kasutatud seade ei ole vanem kui viis aastat.
Täpsemad tingimused ja nõuded kehtestatakse riigisiseses õigusaktis.
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetuse määr
Maksimaalne toetuse määr on kuni 50% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest. Kui toetust
taotletakse loomakasvatushoonete ehitamiseks, siis suurendatakse toetuse määra 10 protsendipunkti võrra
ehk kuni 60% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest. Kui toetust taotleb noor
põllumajandustootja suurendatakse toetuse määra 10 protsendipunkti võrra, kuid mitte rohkem kui 70%-
ni. Minimaalne võimalik toetuse määr on 15% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest.
Toetuse suurus
Toetuse maksimaalne suurus kogu strateegiakava programmiperioodi jooksul on 500 000 eurot ühe
taotleja kohta.
Lisaselgitus
Maksimaalne toetuse määr on kuni 50% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest. Toetuse määra
suurendatakse 10 protsendipunkti võrra üksnes juhul kui:
· toetust taotletakse loomakasvatushoone ehitamiseks, mille puhul on tegemist loomade heaoluga
seotud investeeringuga;
taotlejaks on noor põllumajandustootja, kes vastab Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr
2021/2115 artikli 4 lõikes 6 sätestatule (taotleja on füüsilisest isikust ettevõtja või äriühing, va
tulundusühistu, ettevõtja on taotluse esitamise aastal kuni 40 (k.a) aastane, juhib põllumajanduslikku
majapidamist ning omab asjakohast koolitust või nõutavaid oskusi).
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
ET 513 ET
Strateegiakava peatükis 4.7.1 on toodud mitteabikõlblike kulude loetelu. Lisaks loetakse üldjuhul
mitteabikõlblikuks kuluks ka käibemaks, välja arvatud juhul kui see ei ole käibemaksuseaduse alusel
tagasi nõutav. Mitteabikõlbliku kulu hulka loetakse üldjuhul ka kasutatud seadme ostmist (v.a kui
taotlejaks on mikro- või väikeettevõtja ning kasutatud seade ei ole vanem kui viis aastat) ning muud
kulud, mis ei ole otseselt seotud toetatava tegevuse elluviimisega (näiteks lepingu sõlmimisega või
kindlustusega seotud kulud või intressikulud).
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
10 %
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
50 %
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
WTO põllumajanduslepingu lisa 2 punkt 11 – investeeringuabi tugineb kindlatele kriteeriumitele, ei ole
seotud tootmise liigi ega mahuga, maksete summa ei ole seotud hindadega, maksed tehakse investeeringu
realiseerimiseks ette nähtud aja jooksul ja on piiratud kompenseerimiseks vajaliku summaga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti artikli 108 lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
ET 514 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad ülekantud kuludel?
ÜS KK1.1 - Põllumajandustootjate Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine R.15; R.16; R.26; R.3; Ei
investeeringutoetuse keskmine summa 60,00% R.44; R.9
Ühikusumma väärtusega seotud selgitus ja põhjendus
ÜS KK1.1 - Põllumajandustootjate investeeringutoetuse keskmine summa
Maksimaalne toetuse suurus ühe taotleja kohta strateegiakava programmiperioodi jooksul on 500 000 eurot. Taotleja kohta maksimaalse toetussumma
määratlemisel on tuginetud eelmise programmiperioodi põllumajandustootjatele suunatud MAK 2014–2020 meetme 4 „Investeeringud materiaalsesse
varasse“ tegevuse liigi 4.1 „Investeeringud põllumajandusettevõtte tulemuslikkuse parandamiseks“ rakendamisel saadud kogemusele, kus toetuse
maksimaalse suurus kogu arengukava programmiperioodi jooksul oli samuti 500 000 eurot ning taotletud keskmise toetuse suurus jäi vahemikku 100 000–
200 000 eurot.
13 Kavandatud ühikusummad – finantstabel ja väljundid
Kokku 2023–
Kavandatud ühikusumma Eelarveaasta 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029
2029
ÜS KK1.1 - Põllumajandustootjate Kavandatud 0,00 100 000,00 100 000,00 100 000,00 100 000,00 100 000,00 0,00
investeeringutoetuse keskmine summa ühikusumma (avaliku
(Toetus - Keskmine) sektori kulud kokku,
eurodes)
Maksimaalne 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
kavandatud ühikusumma
(kui on kohaldatav)
(eurodes)
O.20 (ühik: Tegevused) 0,00 100,00 200,00 100,00 100,00 4,00 0,00 Summa:
504,00
Maksimaalne
:
200,00
KOKKU O.20 (ühik: Tegevused) 0,00 100,00 200,00 100,00 100,00 4,00 0,00 Summa:
504,00
Maksimaalne
:
200,00
Esialgne iga-aastane 0,00 10 000 000,00 10 000 000,00 10 000 000,00 20 000 000,00 615 756,92 0,00 50 615 756,92
rahaeraldis (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
ET 515 ET
Esialgne iga-aastane 0,00 6 000 000,00 6 000 000,00 6 000 000,00 12 000 000,00 369 454,15 0,00 30 369 454,15
rahaeraldis (liidu osalus
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks
(kohaldatakse artikli 95
lõike 1 suhtes artiklite 73
ja 75 alusel) (avaliku
sektori kulud kokku,
eurodes)
Millest on vajalik 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
XII lisas kehtestatud
minimaalse rahaeraldise
tagamiseks (liidu osalus
eurodes)
ET 516 ET
KK2.1 - Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks (tootlikud
investeeringud)
Sekkumise kood (liikmesriik) KK2.1
Sekkumise nimetus Investeeringud metsa kliimamuutustega kohanemiseks
(tootlikud investeeringud)
Sekkumise liik INVEST(73-74) – Investeeringud, sealhulgas investeeringud
niisutusse
Ühine väljundnäitaja O.24. Väljaspool põllumajandusettevõtet tootlikeks
investeeringuteks toetust saavate tegevuste või ühikute arv
Toetab sihtotstarbelise kasutamise nõuet seoses Põlvkondade vahetus: Ei
Keskkond: Jah
Ökokavade tagasimakse süsteem: Ei
LEADER: Ei
1 Territoriaalne kohaldamisala ja vajaduse korral piirkondlik mõõde
Territoriaalne kohaldamisala: Riigi tasand
Kood Kirjeldus
EE Eesti
Territoriaalse kohaldamisala kirjeldus
Sekkumist rakendatakse üleriigilisena.
2 Seotud erieesmärgid, sektoriülene eesmärk ja asjakohased valdkondlikud eesmärgid
ÜPP ERIEESMÄRGI kood + kirjeldus Selle sekkumise liigi jaoks soovitatud ÜPP erieesmärgid on kuvatud paksus kirjas
SO4 Aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele, sealhulgas kasvuhoonegaaside heitkoguste
vähendamise ja süsiniku sidumise võimendamise kaudu, ning edendada kestlikku energiat
SO8 Edendada tööhõivet, majanduskasvu, soolist võrdõiguslikkust, sealhulgas naiste osalemist põllumajanduses, sotsiaalset
kaasatust ja kohalikku arengut maapiirkondades, sealhulgas ringbiomajandust ja säästvat metsamajandust
3 Sekkumisega käsitletav(ad) vajadus(ed)
Prioriteetide määramine Käsitletud ÜPP
Kood Kirjeldus
ÜPP strateegiakava tasandil strateegiakavas
Kiirendada süsiniku sidumist ja
V4.4 1 Jah
metsa kasvu
Suurendada ja mitmekesistada
V4.7 2 Jah
metsataimede kättesaadavust
4 Tulemusnäitaja(d)
TULEMUSNÄITAJATE kood + kirjeldus Selle sekkumise puhul valitud ÜPP erieesmärkide soovitatud tulemusnäitajad
kuvatakse paksus kirjas
R.18 Koguinvesteering metsandussektori tulemuslikkuse parandamiseks
5 Sekkumise konkreetne ülesehitus, nõuded ja toetusõiguslikkuse tingimused
Kirjeldage sekkumise erieesmärke ja sisu, sealhulgas konkreetset suunamist, valikupõhimõtteid,
vastastikust täiendavust muude sekkumiste/tegevuste kogumitega mõlema samba raames ning esitage
lingid asjaomastele õigusaktidele ja muu asjakohane teave.
Kui mets on heas tervislikus seisundis, siis seob mets ka rohkem süsinikku. Puiduressursi majanduslikku
väärtust ja ökoloogilist kestlikkust mõjutavad oluliselt erametsades kasutatavad metsakasvatuslikud
võtted. Metsaomanik saab kujundada puistu liigilist koosseisu mitmekesisemaks, vastavalt
kasvukohatüübi võimalustele, reguleerida valgustingimusi, parandada mullas leiduvate toitainete
kasutamist. Segapuistuteks kujundatud metsad on vastupidavamad nii ebasoodsatele kliimaoludele kui ka
putukakahjustustele ja seenhaigustele. Segapuistu koosseis sõltub metsaeraldise kasvukohatüübist, koha
ajaloolisest pärandist ja varasemast kasutusest. Seega tuleb soodustada mitmeliigiliste puistute
kujundamist, mis aitab kaasa säilitada juurdekasvu.
Laialehiste puudega metsad parendavad süsiniku sidumise kvaliteeti ja toetavad ühtlasi elurikkust. Seda
saab kujundada hoolduraietega noores kuni 30-aastases metsas, stimuleerides raietega puude juurdekasvu
ning kujundada puistud vastupidavaks. Õigeaegselt tuleks teha valgustusraiet kuni 8-sentimeetrise
ET 517 ET
keskmise rinnasdiameetriga puistus, kus peapuuliigi valgustusolud vajavad reguleerimist, ja
harvendusraiet üle 8-sentimeetrise keskmise rinnasdiameetriga puistus, et tagada nii keskkonna kui ka
majanduslikust aspektist optimaalne puude tihedus. Eestis on hooldusraied reguleeritud metsade
majandamise eeskirjaga, kus on arvestatud säästliku metsamajanduse põhimõtetega nii elurikkuse kui ka
kliima seisukohast.
Metsahooldust tehes järgitakse, et kahjulik mõju elurikkusele oleks võimalikult väike. Näiteks välditakse
maapinna ja –koosluste kahjustamist ja kasutatakse kergemaid masinaid ja seadmeid. Efektiivse
valgustusraie ja varase harvendusraie aeg on piiratud. Hooldatud metsa jäetakse alles erinevaid
kasvukohale sobivaid puuliike, lamapuitu ja tüükaid, looduslikku järelkasvu ja mitmekesist alusmetsa,
servaaladele ja häiludesse nektari- ja õietolmutaimi. Hooldusraietega aidatakse kaasa vastupidavate
segapuistute kujundamisele nt säilitades erinevaid kasvukohale sobivaid puuliike ülarinnetes ning
elurikkuse toetamiseks ka vähemsobivaid puu- ja põõsaliike alusrinnetes.
Kasutades eelpoolnimetatud võtteid saab metsast parema kvaliteediga puitu, avaldamata olulist kahjulikku
mõju metsa elurikkusele ning suurendades süsiniku talletamist puidust toodetes, eelkõige pika
kasutuseaga toodetes ning kujundatakse kliimamuutustele vastupidav mets.
Sekkumisega aidatakse kaasa Eesti riikliku energia- ja kliimakava aastani 2030 Lisas III toodud riiklike
kliimaeesmärkide täitmisele– vähendada kasvuhoonegaaside heidet ja suurendada taastuvenergia
kasutamist ning panustatakse LULUCF eesmärki, et metsamaa seoks süsinikku. Sekkumise kavandatavad
tegevused on kooskõlas „Kliimapoliitika põhialused kuni 2050 aastani“ suunisega suurendada puistute
juurdekasvu ja süsiniku sidumise võimet tootliku ja kestliku metsamajandamisega, millega pikas
perspektiivis säilitatakse metsade süsinikuvaru.
Sekkumise raames toetatakse hooldusraiet üksnes kuni 30-aastases puistus ja eelistatakse valgustusraiet.
Vanemast kui 30-aastasest puistust saab harvendusraiega piisavalt likviidset puitu ja on
erametsaomanikule tasuvam ega vaja toetust.
Täna erametsataimlates kasutatavad tehnoloogiad ei taga Eestile vajalikus mahus kvaliteetsete
metsataimede tootmist. Sekkumisega aidatakse teha investeeringuid kodumaise taimlamajanduse
arendamiseks. Elurikkuse kaitsmise ja toetamise seisukohast on Eestis tavaks vältida võõrliikide
istutamise lubamist metsamaadele. Koostöös metsateadlastega arendatakse metsade kliimamuutustega
kohanemiseks metsapuude selektsiooni ja kavatsetakse uurida peamiste metsapuuliikide geneetilist
mitmekesisust, mh selgitatakse välja, millised puuliigid ja genotüübid, millistes keskkonnatingimustes on
võimelised paremini kliimamuutustega kohanema ja on muutuste suhtes resistentsemad ja milline on
nende mõju terviklikule metsa ökosüsteemile. Niipea, kui uuringud annavad esimesi tulemusi, viiakse
uusim teave erametsaomanikele läbi juhendmaterjalide, mida levitatakse läbi nõustamisteenuse ja
metsaühistute kaudu ning vajadusel ajakohastatakse sekkumise rakendusmäärust selliselt, et tegevus oleks
kooskõlas keskkonna-, majanduslike ja kliimaeesmärkidega. Kohalike muutunud tingimustega sobivate
metsataimede kättesaadavuse tõstmine aitab kaasa puistu kiiremale uuenemisele ja kvaliteetse puidu
tootmisele, mis omakorda aitab panustada süsiniku sidumise suurendamisse ja seotuna hoidmisesse,
avaldamata kahjulikku mõju elurikkusele, kliimale ja majandusele.
Sekkumine on suunatud metsaregistrisse kantud metsade hooldamiseks. Metsaregistrisse kantakse metsa
inventeerimisandmed (pindala, baaskõrgus, boniteet, kuivendusaste, kasvukoht, tuleohuklass,
enamuspuuliigid ja nende vanus, vajalike tööde loetelu nagu raied, kultuuride hooldamine, haigused ja
kahjustajad ning nende likvideerimiseks vajalikud tööd, kahjustuste ennetamise tegevused jne). Kuna
Eestis põhinevad metsa majandamiskava andmed metsaregistris olevatel inventeerimisandmetel, siis ei ole
metsa majandamise kava levinud, ega anna erametsaomanikule lisaväärtust.
Toetatavad tegevused ja toetuskõlblikkuse tingimused:
ET 518 ET
Hooldusraie kuni 30-aastases puistus
Toetust saab taotleda metsamaale, välja arvatud keskkonnapiirangutega metsamaale. Metsamaa kohta
koostatud inventeerimisandmed on kantud metsaregistrisse ja need on kehtivad.
Hooldusraie tehakse valgustus- või harvendusraiena, eesmärgiga kujundada vastupidavad puistud.
Erametsaomanik sh metsaühistu ja metsaühistu liige saab hooldusraieks toetust taotleda kuni 60 hektarini
kalendriaastas. Sama metsamaa kohta saab toetust üks kord programmperioodi jooksul.
Taotluste hindamisel eelistatakse esmalt kuni 10-aastase puistu hooldusraieid, seejärel kuni 20-aastase
puistu hooldusraieid.
Täpsemad hindamiskriteeriumid kehtestatakse määruses.
Taimlamajanduse arendamine
Toetust saab taimlamajanduse arendamiseks vajalike hoonete ja rajatiste ehitamiseks ning
rekonstrueerimiseks ning tehnoloogia ja seadmete soetamiseks. Eelistatakse neid taimlaid, mis hakkavad
kasvatama enam kliimamuutustele vastupidavaid puuliike (valikus eelistatakse laialehiste lehtpuude
tootjaid) või selekteeritud genotüüpidega teiste puuliikide taimi. Täpsemad eelistused kehtestatakse
määruses, arvestades järjest paranevaid teadmisi vastupidavate taimeliikide ja nende genotüüpide osas.
Määratlege rahastamise nõuetele vastavad toetusesaajad ning vajaduse korral toetusesaaja ja alaga seotud
konkreetsed rahastamiskõlblikkuse kriteeriumid
Toetusesaaja
• mikroettevõtja, kes majandab enda kasutuses olevat erametsa;
• füüsiline isik, kes majandab enda kasutuses olevat erametsa;
• metsaühistu või tema liige, kes majandab enda kasutuses olevat metsamaad (omand ja kasutusvaldus
jms). Metsaühistu ettevõtjast liige peab olema mikroettevõtja või füüsilisest isikust ettevõtja;
• taimlamajanduse puhul võib taotlejaks olla väikese ja keskmise suurusega ettevõtja (hõlmab ka
mikroettevõtjat) või metsaühistu. Taotleja ei pea omama erametsamaad.
Määratlege rahastamiskõlblikud toetuse (IACSiga hõlmamata) või kulukohustuste (IACS) ja muude
kohustuste liigid
Ei kohaldu
6 Lähtetaseme asjakohaste elementide kindlaksmääramine
(asjakohased HPKd, kohustuslikud majandamisnõuded (KMN) ja muud liikmesriigi ja liidu õigusega
kehtestatud kohustuslikud nõuded), kui asjakohane, siis KMNide kohaste konkreetsete asjakohaste
kohustuste kirjeldus ning selgitus selle kohta, kuidas kohustus läheb kaugemale kohustuslikest nõuetest
(nagu on osutatud artikli 28 lõikes 5, artikli 70 lõikes 3 ja artikli 72 lõikes 5)
Ei kohaldata
7 Toetuse vorm ja määr / summad / arvutusmeetodid
Toetuse vorm
Toetus
Rahastamisvahend
Makse liik
toetusesaaja poolt tegelikult kantud rahastamiskõlblike kulude hüvitamine
ühikuhinnad
kindlasummalised maksed
ühtse määra alusel rahastamine
Kehtestamise alus
Hooldusraiete, ühikumäärade puhul toetutakse eelmise perioodi kogemusele ning aluseks võetakse Eesti
Maaülikooli poolt teostatud uuringus Eesti maaelu arengukava 2014–2020 meetme 8 „Investeeringud
ET 519 ET
metsaala arengusse ja metsade elujõulisuse parandamisse“ raames makstavate toetuste standardsete
ühikuhindade kujunemine“ toodud ühikuhinnad või muud asjakohased ja ajakohastatud ühikumäärad.
Ühikuhindasid võib korrigeerida kallinemis- või odavnemiskoefitsiendiga, et need vastaksid
turuolukorrale. Ühikuhinnad ja hinnakoefitsiendi töötab välja erapooletu hindaja.
Ühikumäärade puhul on aluseks Euroopa parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 2021/2115, artikli 83
lõike 1 punkti a alapunkt i)
Taimlate puhul antakse toetust tegelikult tehtud ja välja makstud abikõlblike kulude hüvitamise vormis
lähtuvalt toetusmäärast.
Toetuse vahemik toetusesaaja tasandil
Toetusmäärad
·Hooldusraiete tegemisel on toetusmäär kuni 75% tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest.
Taimlamajanduse tarvis hoonete ehitamise ja rekonstrueerimise ning tehnoloogia ja seadmete soetamisel
on toetusmäär kuni 65% tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest.
Lisaselgitus
Ei kohaldu
8 Riigiabi hindamist käsitlev teave
Sekkumine jääb väljapoole ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisala ja selle puhul tuleb riigiabi
hinnata:
Jah Ei Segatüüpi
ELi toimimise lepingu artikli 42 kohaldamisalast välja jäävate toetusmeetmete selgitus
Metsamaal tehtavad toetatavad tegevused üldjuhul ei kuulu TFEU artikli 42 alla. Taimlamajandus kuulub
TFEU artikli 42 kohaldamisalasse. Kui toetuse puhul on tegemist riigiabiga Euroopa Liidu toimimise
lepingu artikli 107 lõike 1 tähenduses järgitakse toetuse andmisel asjakohaseid riigiabi või vähese
tähtsusega abi eeskirjasid. Kui toetuse saaja on füüsiline isik, siis riigiabi eeskirju ei kohaldata.
Kontrollimiseks ja heakskiitmiseks kasutatava riigiabivahendi liik:
Teavitamine Üldine grupierandi määrus Põllumajanduse grupierandi määrus Vähese
tähtsusega abi
Riigiabi juhtumi number
Ei kohaldata
Lisateave:
Liikmesriik ei ole veel vahendit (vahendeid) valinud ja on märkinud alternatiivid. Enne valitud
vahendile antud heakskiidu jõustumise kuupäeva toetusesaajatele toetust ei maksta. Liikmesriik on
valinud märgitud vahendi, kuid heakskiitu ei ole veel saadud. Enne heakskiidu jõustumise kuupäeva
toetusesaajatele toetust ei maksta.
The Member State has chosen the instrument, as indicated, the clearance has been obtained and the SA
number has been indicated for notification, GBER or ABER
9 Lisaküsimused/-teave konkreetse sekkumise liigi kohta
Mis ei ole toetusõiguslik?
Elektripaigaldise kaitsevööndis ellu viidud tegevuse kulu.
Kas investeering hõlmab niisutust?
Jah Ei
Olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse tehtavate investeeringute puhul teave selle kohta, milline
on nõutav võimalik veesääst protsentides väljendatuna
Ei kohaldata
Erinevate veesäästu võimaluste üksikasjad vastavalt käitise või taristu liigile (kui on kohaldatav)
ET 520 ET
Investeeringud, mis tehakse olemasolevate niisutussüsteemide täiustamisse (mis mõjutavad veekogusid,
mille seisund ei ole hea), teave veekasutuse tõhusa vähendamise nõude (nõuete) kohta protsentides
väljendatuna
Ei kohaldata
Piirkonniti rühmitamine
10 WTO nõuete täitmine
Roheline kategooria
WTO põllumajanduslepingu 2. lisa punkt 11
Selgitus selle kohta, kuidas võetakse meetmes arvesse WTO põllumajanduslepingu 2. lisa asjakohaseid
sätteid, millele on osutatud viitemääruse artiklis 10 ja viitemääruse II lisas (roheline kategooria)
Üldjuhul ei ole hõlmatud põllumajanduslepinguga. Taimlamajanduse investeeringud on kooskõlas WTO
põllumajanduslepingu lisa 2 punktiga 11 – investeeringuabi tugineb kindlatele kriteeriumitele, ei ole
seotud tootmise liigi ega mahuga, maksete summa ei ole seotud hindadega, maksed tehakse investeeringu
realiseerimiseks ette nähtud aja jooksul ja on piiratud kompenseerimiseks vajaliku summaga.
11 Selle sekkumise suhtes kohaldatav(ad) toetusmäär(ad)
Piirkond Artikkel Kohaldatav Minimaalne Maksimaalne
määr määr määr
EE - 91(2)(c) - Üleminekupiirkonnad määruse (EL) 2021/1060 60,00% 20,00% 60,00%
Eesti artikli 108 lõike 2 esimese lõigu punkti b tähenduses
ET 521 ET
12 Kavandatud ühikusummad – määratlus
Kavandatud ühikusumma Toetuse Osaluse Kavandatud Piirkond või Tulemusnäitaja(d) Kas ühikusumma põhineb
liik määr(ad) ühikusumma liik piirkonnad ülekantud kuludel?
ÜS KK2.1.1 - Hooldusraie kuni 30-aastases puistus - Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine R.18 Ei
keskmine toetuse summa 60,00%
ÜS KK2.1.2 - Taimlamajanduse arendamine (sisaldab Toetus 91(2)(c)-EE- Keskmine R.18 Ei
niisutust) - keskmine toetuse summa 60,00
EISi teade
Eelnõude infosüsteemis (EIS) on algatatud kooskõlastamine.
Eelnõu toimik: REM/23-1578 - „Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika Eesti strateegiakava aastateks 2023–2027” muudatusettepanekute heakskiitmine ja volituse andmine
Kohustuslikud kooskõlastajad: Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium; Haridus- ja Teadusministeerium; Rahandusministeerium; Sotsiaalministeerium; Kliimaministeerium
Kooskõlastajad:
Arvamuse andjad:
Kooskõlastamise tähtaeg: 12.12.2023 23:59
Link eelnõu toimiku vaatele: https://eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/25c4102c-aca7-4dfc-b1cb-f0c6e84c579c
Link kooskõlastamise etapile: https://eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/25c4102c-aca7-4dfc-b1cb-f0c6e84c579c?activity=1
Eelnõude infosüsteem (EIS)
https://eelnoud.valitsus.ee/main